K-report
 

Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 30. 04. 2015  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Modely a modelářství » Modely v měřítku TT a menším » Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 30. 04. 2015 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
kt8d5rn1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 188.167.60.86
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 20:33:57    Odkaz na tento příspěvek  

Páni, viem, že je to off-topic, navyše, priamo nepatrí do tohoto vlákna (skôr vlákno s inzerciou) ale mám tu na sklade neupravované, krásne dochovalé vagóny starej produkcie BTTB, 3ks,
MÁV 1.tr. celomodrý
DR 1/2tr. zelená polomáčaná
DR reštauračný, červená.
Všetky vybavené oceľovými kolesami, málo jazdené (vitrínovky). 10€/kus. Je mi to ľúto hodiť von na inzerciu, a tu sa nájdu PÁNI modelári, ktorí možno túto ponuku ocenia. S cenou môžme hýbať. Ďakujem
Komarek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 305
Registrován: 3-2009

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 20:54:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Obtisky a co parostroj.net? Mají tam taky 30. léta odkaz

Selhaly-li všechny pokusy, je načase přečíst si návod.
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1624
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 22:04:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

6,- musí být odpor v obvodu před ledkou, nebo může být kdekoliv?

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Joe1970
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 70
Registrován: 4-2010
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 22:05:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ze škodovky: obtisky Jiran jsou jedním z mála dostupných zdrojů z nichž lze čerpat. Osobně využívám sady bývalého Vijamodel a sadu ABe, BCi, Be a F. Z nich jsem vytvářel popisy na vozy Be/Bi z LPH. Ostatní (mimo novinek) jsou na jiné období. Bohužel na přípojné vozy z nich nic nevykouzlím

Komárek: Nabídka obtisků Parostroj je super a splnila by mé požadavky. Tyto obtisky jsou však pro mě z nějakého důvodu těžko dostupné. Již několikrát jsem odeslal objednávku a nepřišla žádná reakce. Na burze se mi podařilo naprostou náhodou sehnat obtisky na M130, víc v nabídce z tohoto období nebylo. Tak nevím[sad].

Vašut: Obtisky ve stavebnicích DK modelu a Cekul jsou i prvorepublikové, ale jak jsem dostal informací, samostatně prodejné nejsou.

Na mnohé prvorepublikové odlitky (např Molata), lepty (v mém případě téměř všechny od Kubera) a možné přestavby (dřeváky LPH) však obtisky nejsou a sestavit popisy ze stávajících je téměř nemožné. Přemýšlel jsem nad tím, že bych vytvořil alespoň základní popisy jednotlivých řad a číselné řady včetně stínovaného písma. Jenže minimum v sítotisku je 100ks, sám jich tolik neupotřebím a tak zní otázka, byla by o popisy na vozy ze 30tých let vůbec taková poptávka?

(Příspěvek byl editován uživatelem joe1970.)
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1625
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 22:21:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Obtisk na pancéřák jsem dokupoval později a nevybavuju si, že by nešel koupit zvlášť (samozřejmě jsem měl pancéřák zakoupen před tím) - nezkoumal jsem to, ale rozhodně se mně nikdo neptal, jestli mám stavebnici... Tak se zkus zeptat.

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Sey
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 195
Registrován: 5-2013
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 22:37:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro Vašuta:
1) 11 KiloOhm 5% odchylka tedy tolerance.
2) v serii zapojený dálkový reflektor s pozičkama vypínatelný těžko, v parale lze, jen musíš mít samozřejmě pro každý obvod svůj rezistor, dioda ti musí stačit jedna pro každý směr.
3) nevím, zatím jsem nepotřeboval.
4)teple bílou bych strašně rád, ale těžko se schání (mám na mysli běžné obchody s el.součástkami např. GES,GM...), takže používám žlutou SMD v 0603 pouzdru, mezi žlutou a bílou (běžně dostupná bílá je hodně studená a jde do modra) nic není, i přetření ledky bílou barvou moc nenadělá.
5) u páry samozřejmě přímo do lampy, u "motórů" pak na vlastním "plošňáčku", je třeba věnovat pozornost izolaci vůči vodivé karoserii z leptu. Světlovody nevím, nemám.
6) kdekoliv, nejlépe poblíž ledky, v serii klidně mezi nima, jen je lepší jej neřadit před diodu, zapoj to např. takto: + dioda odpor led - .

PS: nejsem žádnej elektrobastlíř a taky jsem se tím podobně prokousával [wink].

(Příspěvek byl editován uživatelem Sey.)
Jacek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 743
Registrován: 9-2003

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 22:45:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Joe1970:
Stínované číslice bych měl. Nechal jsem si to vytisknout na zkoušku, abych viděl jak vypadá soutisk pro případný tisk obtisků pro vozy z 50. let. Je to jednotlivě lakované, nemusí se to vystřihovat. Ale je to právě o tom zájmu modelářů o takové obtisky, nikoliv o nezájmu tvůrců. Těch číslic mám po dvou letech ze sta kusů sto kusů, takže na různé Ce, Ci, Clm, CDlm, CDFlm, apod. hned tak nedojde.


Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky
http://jacek-modely.cz
353
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7868
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 23:26:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hračkolejiště - několik týdnů jsem na to vůbec neměl čas, takže novinky minimální. Dneska se konečně aspoň na smyčce na ONJ otočila první souprava. Smyčka není zapojená pro plynulý průjezd, musí se zastavit a přepnout polarita - dost neostré video je tady.


www.trolejbus.cz * www.pshzd.cz * www.dpmp.cz * Facebook DPMP a.s. * moskvich.cz
Vovo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 139
Registrován: 8-2008

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 23:28:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro ozvláštnění - na čem zrovna dělám nebo jsem dělal.



(Příspěvek byl editován uživatelem vovo.)

http://mojett.cz - moje stránky o stavbách všeho kolem TTčka

Leptané stavebnice autobusů Karosa a dalších v H0, TT a N [new]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4303
Registrován: 6-2004

Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 07:16:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

11 KiloOhm 5% odchylka tedy tolerance

Blbost, 11k5 znamená 11,5 kOhm.
Pepa_kox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4309
Registrován: 9-2005

Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 13:37:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Měl bych skromný dotaz:
Nevíte o někom u nás v ČR, kdo prodává náhradní dily od firmy Roco? Jde mi konkrétně o čelní madla na ragulina (samože TT), číslo dílu 124331. Gůgl mi vyhodil odkazy na euromodelbahn a sebnitz, ale dávat x-násobek ceny za poštovný... [uhoh]

A nyní zpráva pro účastníky silničního provozu - nezapomeňte, že duben je měsícem bezpečnosti[pozor]
Mazanov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 882
Registrován: 5-2003
Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 13:42:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pepa_kox: Já objednával nějaké drobnosti přes pražského U krále železnic, trvalo to strašně dlouho, ale nakonec se povidlo...
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1626
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 14:00:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pepa_kox Nebo Pragomodel... Bude to trvat, než se sejde zásilka, ale ND Kašpi umí... (akorát obšas potřebuje nakopnout :-) ).

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1627
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 14:16:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Děkuji za info ohledně diod a podobné havěti. Ještě mám pár otázek (viz schéma):

1,- Jsou obvody 1 a 2 stejné?
2,- Ochrání se takto diody navzájem, nebo bude třeba ještě zapojit ochranné diody?
3,- Je možno takto (viz schéma 3) vřadit vypínač? (Na vypnutí např. reflektoru, či červených světel.
Předpokládám odpojení obou reflektorů, jedním vypínačem (asi to bude jednodušší). Je pravdou, že uvažuji i o variantě bez červených světel, protože ta se použijí jen na Lv, či při sunutí. Ale s možností vypínat by to bylo efektnější. (Zatím se mi ale nepodařilo sehnat vhodně "co nejmenší" vypínač - to co mám z GMe je pořád dost veliké).

Díky Vašut

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Veksle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 129
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 14:34:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašut- 1 a 2 jsou stejné, u 3 jde takto vypínačem vypnout dálkový reflektor. Jen pro objasnění, kondenzátory u motorku jsou na odrušení, ne vyrovnávací-nic nevyrovnávají. A u obr.1 a 2 máte tento kondenzátor s jedním polem nevybarveným a to je značka elektrolytického kond., t. j. kondenzátor s + a - polem. Ten tam nejde použít, u 3 je namalován správně /např. keramický/ ten nemá polaritu. A ještě jedna věc, u motorku máte namalováno + a -, polarita napájení se mění se směrem jízdy, jednou je to jak máte namalováno,když chcete aby model jel na druhou stranu , polarita se přehodí.Proto taky nemůžete použít elekrolytický kondenzátor. Takže nemalovat +a-.Jo a já používám takové zapojení LED diod ,jaké máte namalované bez nějakých ochranných diod a vše svítí.

(Příspěvek byl editován uživatelem veksle.)
Mája
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 411
Registrován: 4-2004
Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 14:39:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To zapojení je poněkud nevhodné, i když to tak bude fungovat. Problém je v tom, že bílé led na pozičkách budou svítit až od napájecího napětí 5.5-6V. Dálkáč cca od 3V, konce od cca 3.3V. Lepší je zapojit každou LED samostatně s odporem. Osobně bych to zapojil ještě trochu jinak, doma to mám nakreslené, tak tak to sem hodím, až dorazím domů.
Jinak LED teple bílá, nebo v kombinaci teplebílá/červená, mám jak ve velikosti 0605 (defakto dvě 0603 vedle sebe) nebo se dají sehnat i s normálními nožičkami, s tím že vrchní světlík má průměr 2mm. Není problém je sehnat, jen to chvíli trvá a nejsou nejlevnější.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mája.)
totom
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.78.45.186
Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 15:43:08    Odkaz na tento příspěvek  

A co tak použít trojbarevnou led a pomocí odporú si namixovat (nastavit) barvu přesně takovou jaká vám vyhovuje (teplá/studená/nažloutlá/načervenalá/nazelenalá.....) Nejdříve pomocí trimrú nastavit barvu, potom proměřit všechny hodnoty odporu, které na jednotlivých trimrech jsou a sestavit (přednastavit) totéž pomocí odporú v provedení SMD. Ve finále ji pak napájet jako jednotlivou LED-ku. Nenadávejte mi. Nedávno jsem měnil na tabletu konektor USBmikro a to je taky jako operace mandlí přes rektus. Dře to, ale jde to.
Sey
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 197
Registrován: 5-2013
Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 19:11:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik, předpokládám, že otázka byla konkrétně na toto. Máte nějaký jiný případ rezistoru označeného 11k5 ?

Vašut, taky jsem se zabýval odpínatelností koncovek, nebo osvětlení u vozů, ty mikrospínače pokud už vyhovují velikostí/malostí se ještě musí od někud ovládat a to je kámen úrazu, stojí-li mašina na kolejích, jak vypnout/zapnout ? Stejně se to musí vzít do pazour a někde se vrtat ve spodku modelu, kde přepínač neruší vzhled. Udělal jsem si na to vlaství primitivní spínání šroubkem v podlaze vozu, ale stejně to nepoužívám, páč rozebírat soupravu a každý vagon šroubováčkem vypnout/zapnout mne brzo omrzelo, tak svítím i ve dne.
V lokomotivě je instalace nějakého mechanického spínání více prostorově složitější a je otázkou, zda kromě osobního dobrého pocitu, má smysl něco takového řešit.
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 495
Registrován: 6-2006
Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 20:23:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sey: Dá se zkusit experimentovat se zataveným ve skle hysterezním jazýčkem relé.
Jen kde tak malej najít...
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4308
Registrován: 6-2004

Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 20:36:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik, předpokládám, že otázka byla konkrétně na toto. Máte nějaký jiný případ rezistoru označeného 11k5 ?

Prosímvás, když napíšu 11k 5%, znamená to 11 kOhm +- 5 %. Když napíšu 11k5, znamená to 11,5 kOhm. Obecně ABkC znamená AB,C kOhm.
Sey
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 198
Registrován: 5-2013
Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 21:22:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik, máte pravdu, popletl jsem to, Vaše obecné "obecně ABkC..." jste mohl vypustit z klávesnice rovnou, že píšu "blbosti" by mi doteklo dřív [wink]. Omlouvám se i ostatním za neúmyslnou mystifikaci.

M-g: Experimentovat lze s lecčíms, základ každého experimentu však je mít s čím experimentovat.
Jinak, jak to tedy vypadá a kde se to dá ve vhodné velikosti sehnat? [happy]
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1730
Registrován: 6-2004
Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 21:44:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad obtisky obecně: on je taky problém, aby typy použitého písma odpovídaly realitě. Ne každý producent obtisků to dodržuje. Nejnápadnější je to u velkých znaků, např. čísla vozových tříd. Ale ne každý rozdíl pozná... Možná už mám deformaci, ale mě do očí praští rozdíly i u nápisů mnohem menších.
vvitty
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.242.116
Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 22:41:51    Odkaz na tento příspěvek  

treba tady http://cz.farnell.com/vishay-draloric/crcw080511k5fkea/resistor-0 805-11k5-1/dp/1652912

Vasut: a proc zrovna 11k5? To je takova... pomerne atypicka hodnota.
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 497
Registrován: 6-2006
Odesláno Sobota, 25. dubna 2015 - 20:06:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sey: To co mám doma jsem koupil na Husitské, nebo naproti Botanické zahrady. Ale to už je dáááávno.
Něco jsem našel na www.meder.cz, ale ne přesně to, co jsem hledal. Mám bistabilní kontakt, který nepotřeboval žádný trvale přiložený magnet.
Na druhou stranu, jestli se přiložením magnetu dá změnit spínací kontakt na bistabilní, tak tam mají kontakty i jen 7mm dlouhé (vlastní baňka).
Promiňte, dnes je mi už pozdě, ale třeba se na to zítra zkusím podívat více (tech popis).
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 498
Registrován: 6-2006
Odesláno Sobota, 25. dubna 2015 - 20:11:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

vitty: 115 je již v řadě E48, to jest přesnost cca 2procenta.
ze škodovky
Neregistrovaný host
Odeslán z: 185.15.111.26
Odesláno Sobota, 25. dubna 2015 - 20:32:18    Odkaz na tento příspěvek  

ad.Joe 1970 máte pravdu,obtisky Jiran také hojně kupuji,jsou jako jedny z mála opravdu kvalitní,ale co se týče přípojných vozů z již zmiňované doby se toho opravdu moc vykouzlit nedá
Schotek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 59
Registrován: 6-2011
Odesláno Sobota, 25. dubna 2015 - 21:26:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašut: Na odpojování osvětlení vagonů používám tyto spínače. Jsou relativně malé a schovají se mezi skříně na spodku vozů. Případně se v té kategorii dají najít varianty placatější nebo s více spínači najednou.
Zlámalík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1137
Registrován: 4-2006
Odesláno Sobota, 25. dubna 2015 - 22:33:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašut: i SMD verze je k mání, šířky jsou stejné, jen, jak píše kolega Schotek, je to placatější.

Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
vvitty
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.242.116
Odesláno Sobota, 25. dubna 2015 - 23:04:26    Odkaz na tento příspěvek  

M_g : dekuji ale dotaz smeroval na Vasuta.
Vim v jake rade je 11k5 [happy] a taky ze v beznych drogeriich tuhle radu nemaji... aspon ne v kusovce.
Joe1970
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 71
Registrován: 4-2010
Odesláno Neděle, 26. dubna 2015 - 18:32:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad obtisky: k tomu aby bylo možné alespoň částečně vytvořit popis odpovídající vozům ze 30let nestačí pouze stínovaná čísla a nápis čsd. Pokud není k sehnání označení řady a čísla vozů, pak se jen těžko dá něco vytvořit.

Od Jacka mám několik obtisků na motoráky ze 70let a dokonce dvě bílé sady na vůz Ci (bohužel z 50tých let) a osobně je považuji za jedny z nejlepších na trhu.
Jiran je asi jedinný běžně dostupný výrobce, zabývající se sledovaným obdobím, byť někdy musí člověk hodně přemýšlet nad tím, co kam patří. Díky těmto sadám můžeme tvořit alespoň osobní a částečně nákladní vozy z 30tých let.
Parostroj má zase jako jedinný v nabídce motorové a přípojné vozy - obtisky jsou však hůře sehnatelné.

Věřím, že spousta modelářů je ochotná jít do kompromisu co se týká čísel vozu (i když to pak pro znalce může působit stejně nepřirozeně jako řadové tabulky z Karkulky na Brejlovci [biggrin]), ale bez správného označení řady se nám nějakým přijatelným způsobem označit prvorepublikové vozy (především přípojné) nedaří a nedaří....

Tyto řádky prosím neberte jako kritiku tvůrců obtisků, ale spíše jako prosbu o nějakou alespoň malou univerzální sadu [happy].

(Příspěvek byl editován uživatelem joe1970.)
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1628
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 27. dubna 2015 - 12:28:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Děkuji za informace, připojuji odpovědi a vysvětlení:

A u obr.1 a 2 máte tento kondenzátor s jedním polem nevybarveným a to je značka elektrolytického kond
Chyba komprese obrázku – obě pole byla prázdná – protože jsem nevěděl, jak se ten dotyčný kondenzátor přesně kreslí, udělal jsem ho tak a popsal, je tam ten keramický…

Takže nemalovat +a-
To bylo myšleno jako „základní poloha – stav“, kdy loko jede „dopředu“ a plus je v pravé kolejnici, abychom nelicitovali, kam je zrovna „otočen knoflík ovládání“ [happy] Ono pak méně dojde k chybě, že bych nějakou tu diodu nakreslil obráceně (což už se mi taky stalo)

To zapojení je poněkud nevhodné, i když to tak bude fungovat. Problém je v tom, že bílé led na pozičkách budou svítit až od napájecího napětí 5.5-6V. Dálkáč cca od 3V, konce od cca 3.3V. Lepší je zapojit každou LED samostatně s odporem. Osobně bych to zapojil ještě trochu jinak, doma to mám nakreslené, tak tak to sem hodím, až dorazím domů.
No jo, to asi nebude úplně ono… ale kam narvu ty odpory v případě, že každá dioda bude mít svůj okruh, nevím – existují i odpory SMD, těmto účelům, vyhovujících parametrů? Zatím jsem našel jen s nízkými hodnotami odporu. … teď jsem se dostal k dalším příspěvkům a vidím, že existují…
Holt to vyzkouším večer na nečisto s většími diodami a budu se těšit na to schéma...

Spínače:
To je zajímavé, Na tom odkaze je to, co jsem sháněl, ale na přímý dotaz, jestli nemají ještě menší, mi toto prodavač v GMe menašel [blush].

11k5
Někde jsem to opsal – bylo to spíš kvůli zápisu obecně.

mám jak ve velikosti 0605 (defakto dvě 0603 vedle sebe)
Dá se někde najít nějaká tabulka s rozklíčováním těchto velikostí?

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1629
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 27. dubna 2015 - 13:02:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


ČD: Zákazník? Co je to? ...
Pojezdy_eu
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 152
Registrován: 5-2010
Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 12:46:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašut: děkuji, já jen že přesně tuto hodnotu používám na deskách s čelním osvětlením tak mě to zaujalo. A důvod proč ji používám není že potřebuji přesně 11.5k ale že zrovna kotouč těhle hodnot byl v šuplíku z jiných projektů. Tak abys zbytečně nesháněl "extra" hodnotu když tam může být cokoliv podobného...
Mimochodem, LED dvoubarevné v jednom SMD pouzdře třeba tady : http://www.pojezdy.eu/eshop/64-led-svitive-diody

(Příspěvek byl editován uživatelem pojezdy_eu.)

http://www.pojezdy.eu
mastanec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 68
Registrován: 11-2012
Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 13:28:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Joe1970: Tyto řádky prosím neberte jako kritiku tvůrců obtisků, ale spíše jako prosbu o nějakou alespoň malou univerzální sadu [happy].

podepisuju, ale v H0

sada cisel, 54 CSD, mala/velka pismena, znacky ktere jsou stejne na nekterych vozech atd...

H0 CSD III. - IV. Digi.; Ziji na smaragdovem ostrove.
Jacek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 744
Registrován: 9-2003

Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 15:03:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Joe1970, mastanec:
na to se dá odpovědět jednoduchou otázkou, kolik si takových obtisků vezmete? Nakreslit se dá cokoliv, ale tiskne se po 100 kusech... Nejsem hánulkář a 30. léta nestavím, pro sebe tak takový obtisk nemám jak využít.

Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky
http://jacek-modely.cz
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1630
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 15:13:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

bílé led na pozičkách budou svítit až od napájecího napětí 5.5-6V. Dálkáč cca od 3V, konce od cca 3.3V.
Tak jsem to zkusil s bílými - první okruh - 1 led (reflektor), druhý okruh 2 led v sérii (pozičky). Odpor u obou okruhů stejný.
- Rozsvěcí se to naprosto stejně při cca 2,8 V. Pozičky (logicky) svítí trochu méně, ale to se od nich tak nějak i žádá :-)

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12424
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 15:28:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jacek - já žil v bludu, že obtisky na objednávku lze. s tim, že se musí počkat, až se naplní 1 arch a pak se vytiskne každému co žádá......
aktuálně budu řešit obtisky na Calm, 2 různá čísla + na M273.0
taky M262 a Balmy bych chtěl moje číslo+ depo.....
fše HO

kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Jacek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 745
Registrován: 9-2003

Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 15:44:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobo:
vždyť to tam mám napsané už několik let [happy]
http://obtisky.jacek-modely.cz/

M 262.0 a Balmy v HO tam taky mám

Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky
http://jacek-modely.cz
Zejmi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1841
Registrován: 5-2011

Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 16:27:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašut:
Ono to záleží totiž i na způsobu napájení kolejiště. Pokud máte analog s pulzní regulací tak svítit budou, i kdybyste měl 4 možná 5 červených v sérii a voltmetr ukazoval jen 3,2 V, protože PWM regulace má obdélníkový průběh s amplitudou 12 V. U FZ1 je to podobné, protože zde se mění hodnota odporu → R = U/I.

Jakmile byste to ale zapojil na baterii tak to svítit nebude.

www.lhotisazejmi.webnode.cz

Když víš, že to nejde, tak řekni někomu, kdo neví, že to nejde a ten to udělá.
Mája
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 412
Registrován: 4-2004
Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 17:36:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přesně tak, záleží na tom, čím se to napájí. Bílé LED mají úbytek v propustném směru psaný cca 2.7-3.2V. Také jsem zapojil 2 bílé LED do série a napájel je "laboratorním" zdrojem. Malinko se rozsvítili při 4.9V, při 5.2V už vcelku uspokojivé svítily. 2 červené LED začaly "žhout při 3.1V, rozsvítily se při 3.3V, což souhlasí, neb červené LED mají úbytek napětí v propustném směru 1.65V. Proto se pro analogový provoz zapojují LED vždy paralelně.
Mája
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 413
Registrován: 4-2004
Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 18:03:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak tady je to slíbené zapojení. Diody jsou 1N4148, odpory můžou být miniaturní třeba http://www.ges.cz/cz/elektronicke-soucastky/rezistory/uhlikove-re zistory/0204-0-125w-5/SAFAA.html nebo http://www.ges.cz/cz/elektronicke-soucastky/rezistory/metalizovan e-rezistory/sma0204-0-4-0-5w-1/SAFD5.html Hodnoty volit dle požadavaného jasu a kvality LED, ale u dnešních LED bych volil něco kolem 3k3.
Také záleží na tom, zda-li pozičky/konce mají mít jedno světlo společné(třeba hektor) nebo bude každé zvlášť (třeba kocour 742). Pokud to bude společné, pak doporučuji prohodit odpory a LED vzájemně mezi sebou a použít LED se společnou anodou.
Nebo to pak celé udělat v SMD montáži, to je pracnější, ale zabere to méně místa viz třeba moje konstrukce pro rosničku.
22michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.159.151
Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 21:11:33    Odkaz na tento příspěvek  

K těm odporům u LEDek:

1. podstatný je vždy proud v propustném směru- (If, Forvard current)
Jeho překročení dost často způsobí zničení LED. Hodnota Uf (Forward voltage= napětí v propustném směru) není až tak důležitá.

2. Odpor spočítáme následovně:
a) najdeme si LED, kterou chceme použít (např. L-934 v GESu).
b) v datasheetu (který má každý slušný výrobce u specifikace LEDky) si najdeme hodnoty If a Uf.
c) spočítáme požadovaný úbytek napětí na odporu- Ur=Unap-Uf (Ur= požadovaný úbytek na odporu, Unap= max. napájecí napětí). Pro tu LED, kterou uvádím jako příklad, to bude 12-1,75=10,25V
d)nyní z požadovaného úbytku na odporu a z If určíme předřadný odpor: R=Ur/If. Pro danou LED to bude 10,25/0,02=512,5 ohmu. Protože tuhle hodnotu nenajdeme, tak můžeme buď odpory poskládat, nebo použít nejbližší hodnotu z řady E6 nebo E12 (běžně dostupné odpory). V tomto případě tedy volím buď 510 ohm nebo 560 ohm. Pro klid duše je lepší ta vyšší hodnota, na svitu LED to okem nebude vůbec poznat.

Kontrola reálně protékajícího proudu se dá udělat měřením- měřák (přepnutý na měření napětí) přiložíme na odpor, změříme hodnotu Ur, tuto potom podělíme hodnotou odporu v ohmech a máme reálný proud.

A pár doplnění:
1. umístění odporu vůči LED je při tomto zapojení libovolné (buď před LED, nebo za LED- viz nákres)
2. Pokud použijeme dvě LED v sérii, tak při výpočtu Ur odečteme z napájecího napětí 2Ur (pro LED z příkladu by to tedy bylo: Ur=Unap-2Uf, t.j. 12-3,5V=8,5V).
3. Doporučuji zapojení od Máje a vůbec nedoporučuji Vašutovo zapojení. Proč? Protože LED nemá ráda přivedení vyššího napětí v závěrném směru- což u Vašutova zapojení nastane vždy na těch LED, které nesvítí, kdežto v Majově zapojení to- díky těm dvěma diodám- nenastane nikdy.
4. LED nikdy nespojujte paralelně, vždy použijte separátní odpor. LED mají totiž občas dost veliké rozptyly parametrů, takže i když jsou z jedné várky, tak se proud nerozloží stejnoměrně a jedna LED bude přetížená.

P.S.: s LEDkami si hraju už asi 25 let[happy]
22michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.159.151
Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 21:33:18    Odkaz na tento příspěvek  

A ještě bych něco dodal- jak už jsem v tom svém elaborátu uvedl, tak zvýšení odporu o několik desítek až stovek Ohmů většinou nemá viditelný vliv na intenzitu světla z LED. Tak dávejte vždy raději vyšší hodnotu.
vvitty
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.242.116
Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 21:37:25    Odkaz na tento příspěvek  

.. a pokud tam bude nejaka soudoba LED tak je z koncoveho osvetleni nebo navestidla halogen svitici na cele nadrazi .. If v katalogu je MAXIMALNI povolena hodnota, ne provozni hodnota vhodna pro modely nebo indikacni kontrolky.
Osobne pro bezne reflektory a soudobou produkci LED pocitam s proudem do 1mA, i kdyz v katalogu je If 20-30mA. Odpory mi pak vychazi kolem 3k (cervene, zlute) a 10k (bile, modre).
22michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.159.151
Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 22:02:47    Odkaz na tento příspěvek  

vvitty- nono, napřed si přečti ten datasheet a pak mudruj. If má příponu rec, což je doporučený, při tomto proudu má LED právě tu svítivost 32mcd (typicky). Maximální (špičkový) máš o řádek níž.
To pro hlavní reflektor může a nemusí postačovat. Pro obrysovky to může být dost, ale jak jinak určit hodnotu? Pak už zbývá jen zkoušení vyšších hodnot odporů, protože každá LED má jinou voltampérovou charakteristiku a nedá se od stolu říct, zda zrovna s odporem 1kohm bude svítit optimálně.
A chceš snad říct, že stará LED při 32mcd svítí míň než nová LED při 32mcd???
22michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.159.151
Odesláno Úterý, 28. dubna 2015 - 22:14:12    Odkaz na tento příspěvek  

Aby tey nedošlo k omylům- mnou uvedený postup slouží k výpočtu minimálního odporu pro napájení LED.
A ještě jsem zapomněl na jednu věc- v zapojení podle Máje způsobí uvedené diody vždy úbytek cca 0,5V, takže napájecí napětí lze brát v hodnotě cca 11,5V.
vvitty
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.242.116
Odesláno Středa, 29. dubna 2015 - 01:15:42    Odkaz na tento příspěvek  

1/ ja v tom datasheetu pro udanych 32 mcd +-autobus vidim proud 2 mA
2/ novejsi LED maji svitivost pri stejnem proudu o rad jinde nez to co jsi psal. To co pouzivam ja dokonce o rad a pul. Vzhledem k tomu ze vetsina vykonu se na uvadenych zapojenich meni v teplo se vysocesvitiva LED vyplati.
http://www.pojezdy.eu/eshop/attachment.php?id_attachment=9
http://www.pojezdy.eu/eshop/attachment.php?id_attachment=35
3/ cinske datasheety jsou des a pulka hodnot je okopirovana odjinud (vlastni bohate zkusenosti).

Idealni je vzit LED ktera bude v modelu, potenciometr a nastavit si pozadovany jas, potom zmerit odpor a koupit prislusnou soucastku.
Joe1970
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 72
Registrován: 4-2010
Odesláno Středa, 29. dubna 2015 - 06:40:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Jacek, Bobo:
Teď jsem z toho poněkud zmatený. Z textu na vašich stránkách jsem měl jsem za to, že individuální obtisky na objednávku nelze!!! Tedy přesněji lze, ale v počtu min. 100ks. Pokud by se jednalo o zaplnění archu, tak s tím nemám problém. Chystám postupně rozšířit "flotilu" [biggrin] přípojných vozů a motoráků a tak nemám se zaplněním archu A4 problém. Pochopil jsem však, že těch archů bych musel objednat 100ks, zatím co z odpovědi pro Bobo mi vyplývá, že stačí zaplnit jeden arch. Jak to tedy je???[crazy]
Karlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 57
Registrován: 11-2010
Odesláno Středa, 29. dubna 2015 - 13:55:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Neměl by někdo z Vás či známých zájem. Z důvodu stěhování se ač nerad zbavuji rozestavěného panelu kolejiště velikosti TT o rozměrech 1008 (s pultem 1023)x 2100 mm za cenu 4.500-5000 Kč včetně regulátoru,trafa i domečků a brejlovce na ND. Nabízím k tomu ještě posypy i klávesnice další nepoužité včetně kabelů. Panel je smontovaný na pevno a nohy jsou odmontovatelné.
KH, Horažďovice, okr. Klatovy


Veksle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 130
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 29. dubna 2015 - 18:21:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Joe1970 z vlastní zkušenosti vím, že je potřeba 100 x těch A4. Jednu A4, Vám dělat nikdo nebude...
Joe1970
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 73
Registrován: 4-2010
Odesláno Středa, 29. dubna 2015 - 21:46:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Veksle přesně to jsem si myslel....
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1631
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 29. dubna 2015 - 22:55:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mája a spol Děkuji za schéma a další...

Jestli to schéma můj laický mozek chápe dobře, tak při plusu v pravé kolejnici a pohybu vpřed (na obr dle šipky D1), proud teče do sudé skupiny, kterou rozsvítí. Takže ve budou svítit dálkové 1 (bude-li sepnut spínač), pozičky 1 a konce 2. Takže kromě konců to máme pěkně ve skupině pohromadě... (myslím ve skupině přední, zadní).

Ještě obecný dotaz: Ochranná dioda by asi měla být až za ledkami, nebo může být také kdekoliv? (Jako, již zde probíraný, odpor).

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Pojezdy_eu
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 153
Registrován: 5-2010
Odesláno Středa, 29. dubna 2015 - 23:28:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chapes to spravne.
Dioda muze byt pred kombinaci (LED+odpor) nebo za kombinaci (LED+odpor). Stejne tak LED muze byt pred odporem nebo za odporem. A muzou byt i nektere LED pred odporem a nektere za odporem. Je to jedno...

http://www.pojezdy.eu
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1632
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 30. dubna 2015 - 10:31:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky.
Takže by mohla fungovat tato varianta? Je to kvůli "dostání příslušných červených" na druhý konec loko. Je to za cenu dvou diod navíc. Bude to fungovat?.

ČD: Zákazník? Co je to? ...
J_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1044
Registrován: 8-2004

Odesláno Čtvrtek, 30. dubna 2015 - 12:59:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Veksle: z vlastní zkušenosti vím, že je potřeba 100 x těch A4. Jednu A4, Vám dělat nikdo nebude...

Ja zase z vlastni zkusenosti vim, ze si vsechny obtisky nechavam delat individualne, tedy vzdy 1 kus strany formatu Letter. Je to jina technologie, je to tisk na sublimacni tiskarne ALPS. Sice to neni lacine, ale porad lepsi nez delat 100 kusu a 99 potom vyhodit.
Mája
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 414
Registrován: 4-2004
Odesláno Čtvrtek, 30. dubna 2015 - 14:02:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Vašut) Záleží, co si představuješ pod pojmem fungovat :-). Takže nějaké LED se sem tam rozsvítí, celé zapojení je poněkud šílené, neb rozsvícení LED je potřeba zapnutí alespoň dvou spínačů a jas LED se bude měnit dle zapojených LED. Nehledě na to, že se opět vyjeví problém s vyšším napětí nutným pro rozsvícení LED. Nerozumím obratu: Je to kvůli "dostání příslušných červených" na druhý konec loko
Ale to v mém zapojení je [wink]. Konce1, pozičky1, dálkáč1 - jedna strana, konce2, pozičky2, dálkáč2 - druhá strana. Stačí případně tam přidat jen ty spínače po vzoru toho dálkáče.
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1634
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 30. dubna 2015 - 15:08:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No já tam vidím právě konce2, pozičky1, dálkáč1, (odkaz) proto se to snažím lámat (možná zbytečně) přes koleno... (ale aspoň to snad trochu pochopím...). Potřebuji tam dostat konce1 a kromě vypínače poziček třeba i vypínač červených. (v tom svém schématu jsem to trochu převypínačoval a asi by to nesvítilo bez sepnutých červených... )
Jinými slovy: potřebuji, aby na jedné straně schématu bylo jedno čelo loko a na druhém druhé.

Takže nějaké LED se sem tam rozsvítí, celé zapojení je poněkud šílené, neb rozsvícení LED je potřeba zapnutí alespoň dvou spínačů
Jo, na to už jsem taky přišel - viz výše [blush]
Nehledě na to, že se opět vyjeví problém s vyšším napětí nutným pro rozsvícení LED To jsem si myslel, že ne - každá dioda má svůj odpor a větev - nejsou v sérii, tak proč?

Jinak děkuji za trpělivost [happy]

PS: Teoreticky je mžné, že to, že mám pocit, že to nejde z toho Tvého schématu tak, jak si představuji je, že si to celé snažím představit v ploškách (nebudu leptat, ale brousit). Zkusím se na to podívat "z jiného úhlu"...

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Pojezdy_eu
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 154
Registrován: 5-2010
Odesláno Čtvrtek, 30. dubna 2015 - 15:33:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdyz uz tam musi byt ty vypinace... modre vyplnene soucastky jsou na jedne strane lokomotivy, zelene vyplnene na opacne strane. Cervene jsem pridal propojeni.


http://www.pojezdy.eu
22michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.96.178.163
Odesláno Čtvrtek, 30. dubna 2015 - 16:24:47    Odkaz na tento příspěvek  

Vašut- pro pochopení si představuj diodu (i LED) jako ventil, který propouští proud jen ve směru šipky. V tom tvém návrhu máš ty diody blbě (jak psal Maja):
1: když bude + v pravé kolejnici, tak ti proud poteče přes levou diodu do LED b1 (pokud bude sepnut některý spínač pod b1) odtud do společného uzlu dole. Dál se dostane jedině přes č2 (pokud bude sepnut jejich spínač) a dále přes pravou diodu do levé kolejnice. Budeš mít spojené příslušné LED b1 s LED č2 do série. Takže to bude svítit až při vyšším napětí a různě.
Použij Majovo zapojení, je nejjednodušší.
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1635
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 30. dubna 2015 - 17:28:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

si představuj diodu (i LED) jako ventil, který propouští proud jen ve směru šipky To jo, potud to pobírám [happy]

Budeš mít spojené příslušné LED b1 s LED č2 do série Jo tak tady je zakopaný pes... to mi nedošlo... [blush]

ČD: Zákazník? Co je to? ...