K-report
 

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 16. 04. 2015  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 16. 04. 2015 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 764
Registrován: 8-2010

Odesláno Neděle, 12. dubna 2015 - 18:34:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak třeba z té zídky nebo z toho zábradlí vpravo by to asi taky mohlo jít.. Konig je super, taky bych tam chtěl zajet, je to kousek od hranic..

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Zababa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 580
Registrován: 1-2010

Odesláno Neděle, 12. dubna 2015 - 19:56:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

750371: Kterou část Vašeho posledního příspěvku mám hodnotit jako adekvátní odpověď na mou otázku:
Kolik času tedy konkrétně uspořila jízda přes Vyšehrad na pobytu v depu, který činil cca hodinu a půl?
Bobik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1584
Registrován: 7-2011
Odesláno Neděle, 12. dubna 2015 - 20:18:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Technická-blbá: Proč se to neotočilo v depu? Krátká točna? (nevím, ptám se)

Ostatně soudím, že Ropid musí být zničen.....
1543
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 265
Registrován: 11-2009
Odesláno Neděle, 12. dubna 2015 - 21:26:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobik: Opravdu za tím stojíte??? Pro vaši info. Protože je trasa daná.! Mašina nebyla potřeba točit na točně.. .! Proč takové debaty? [wink]
Zababa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 581
Registrován: 1-2010

Odesláno Neděle, 12. dubna 2015 - 21:48:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobik: Pokud bez toho neusnete - severní točna má průměr 26,99m a jižní rovných 26m. [wink]
Baja
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 384
Registrován: 5-2007

Odesláno Neděle, 12. dubna 2015 - 21:56:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nechcu se chlubit cizím šotopeřím, ale to že se kouřilo z komína tím se pochlubit možu.....

https://www.youtube.com/watch?v=vsvpXQOR3tM

Za lepší zítřky !
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 765
Registrován: 8-2010

Odesláno Neděle, 12. dubna 2015 - 22:16:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No koukám, co ten můj dotaz vyvolal. Mě prostě jen zajímalo, jak je otočili, třeba si z toho mohu vydedukovat, jak to udělají příště a někde na ně s foťákem počíhat… Solo mašina vyjíždějící z jižní strany vinohradského tunelu by mohla být zajímavá. [proud]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
1543
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 266
Registrován: 11-2009
Odesláno Neděle, 12. dubna 2015 - 22:56:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus: Také jsem nečekal když dám info. jak se mašiny otočili, že to snad budu dokazovat.. [proud]
750371
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10409
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 06:23:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Uspořilo se nejméně 15min. Pobyt na Vyšehradě byl cca 3-4min.Hlavně tam bylo volno, kdežto na ONJ je jedna kolej a hafo svéček, vč. posunu na ONJ.
Žehle byla k dispo, takže se takto jen využila. Každopádně i takto to časově vyšlo akorát na minutu na odjezd zpět.

s Ropidem na věčné časy! ámen...
Bobik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1585
Registrován: 7-2011
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 06:33:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Opravdu za tím stojíte??? Pro vaši info. Protože je trasa daná.! Mašina nebyla potřeba točit na točně.. .! Proč takové debaty?
Klííd, praskne vám cévka a budete za sebou tahat nohu. [biggrin]
Doma mě učili, že když něco nevím, mám se zeptat. Tak se ptám, no.

Pokud bez toho neusnete...
Ále usnu. Jen jsem se zeptat - protože to nevím. Předpokládal bych, že (logicky) mašiny pojedou na provozní ošetření do depa (odpopelnění, zauhlení, dobrání vody atd) a že se tam tedy i otočí. Každopádně díky za odpověď ohledně rozměrů točen.

Ostatně soudím, že Ropid musí být zničen.....
Zababa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 582
Registrován: 1-2010

Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 10:26:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

750371: Uspořilo se nejméně 15min.
Toliko teorie a teď trochu čísel z praxe:
12:24 Praha-hl.n., skutečný příjezd vlaku

12:33 Praha-hl.n., skutečný odjezd loko
12:52 Praha-Vršovice, skutečný příjezd loko

12:40 Praha-hl.n., skutečný odjezd vlaku
12:50 Praha-ONJ, skutečný příjezd vlaku

Vzhledem k tomu, že pro výstup cestujících z vlaků končících v Praze-hl.n. je minimální čas stanovený na 6 minut, tak i když budu počítat deset - mohl vlak odjet 12:34 v trase toho dne nejedoucího nejedoucího Sv 29510. Takže by byl na ONJ ve 12:42. Všechny mnou výše zmíněné úkony by pak zabrali nějakých 15 minut, takže příjezd do depa by byl cca ve 12:57. To je jen 5 minut, nehledě na to, že vlak přijel do Prahy se zpožděním ve výši 19 minut. Takže jestli se nestíhalo, bylo to právě díky zpoždění...

kdežto na ONJ je jedna kolej
Doporučuji někdy navštívit ONJ osobně. [crazy]
750371
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10410
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 15:01:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Osobně a i opakovaně jsem tam jezdil a někdy jim samotný posun trval sakra dlouho. Nemluvě o propustnosti pražských spojek. Ovšem nikdo NEmá povinnost strojvedoucímu sdělit kdy se hne, takže se zpravidla čeká...

s Ropidem na věčné časy! ámen...
Zababa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 583
Registrován: 1-2010

Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 19:11:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

750371: No vida, takže jsme se dostali od vyjádření: Mašiny jen tak objet depo nemohly a keců o šotouších k tomu, že se na ONJ nepospíchá (kulantně řečeno). Přitom to není tak úplně pravda a v případě mimořádných jízd záleží na tom, co přijde depeší a obrazně řečeno také to, kdo se pod ní podepíše. [happy]

Nemluvě o propustnosti pražských spojek.
Tak trasu z Prahy-hl.n. do Prahy-Vršovic jsem nastínil - seděly by časy Sv 29510. Ten je sice veden na ONJ do odjezdu, ale podle NJŘ zůstává v odpovídajícím čase volná i spojka z Prahy-Vršovic na ONJ do vjezdu. Přeci jen je okolo poledne frekvence minimální a o víkendu odpadá i řada jízd, jež se uskutečňují v pracovní dny.
750371
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10411
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 19:30:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když jsi takový znalec, asi víš kdo je pod DPS podepsaný. Nikdo vyšší v tomto případě už není. A jelikož na ONJ se souprava pomalu nestihla ani doplnit vodou a umývala se na poslední chvilku, tak tam cpát loko by bylo asi nad rámec možností místního osazenstva.
A to, že odvěsit loko a uklidit trvá od 5 až do 20min. je známá věc, takže ten Vyšehrad byla taková odlehčovací varianta. Ale jak říkám, kontaktuj nejvyššího a příště nám tom můžeš ukázat v reálu, když si lepší.

PS: a nebylo by od věci, kdyby se někteří páni mistři naučili kontaktovat osádku, aby jí sdělili plán posunu, kudy a kam..Já bych nerad někomu zvedal mandle, že si neplní základní věci jako je zpravení o posunu.

s Ropidem na věčné časy! ámen...
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 766
Registrován: 8-2010

Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 19:55:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

750371: ne že bych tomu až zas tak rozuměl, ale Zababa dal nějaký argumenty, kterým bych i věřil. Asi dělá na dráze, tak ví co říká. Ty sám máš v nicku jméno mašiny, což je klasický šotoušský znak, že. Mě jen zajímamalo, jak točili, to je celé, navíc už to zde bylo zodpovězeno, kolega je viděl. [masinka]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
750371
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10412
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 20:02:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přesně tak, šotoušský znak. A jiný blbec - učitel si tam dá foto na sloupu TV.

Já taky nedebatuji s tebou...Zababa určitě ví co říká, já to nevím, protože jsem s tím JEN jel..

s Ropidem na věčné časy! ámen...
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 767
Registrován: 8-2010

Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 20:12:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

750371: Dotknul jsem se tvého šotoušského ega, co? To je snad jedno, co já mám na profilové fotce, ne? O tom řeč nebyla. Bylo jasně řečeno, jak mašiny točily, ostatní jsou jen dohady co by kdyby. Chováš se jak nějakej kindermafián..Buď rád, že tě neučím… [zadnice]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Zababa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 584
Registrován: 1-2010

Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 20:13:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

750371: Ale jak říkám, kontaktuj nejvyššího a příště nám tom můžeš ukázat v reálu, když si lepší.
To nemám zapotřebí. Jen nemám rád, když ze mě někdo začne dělat blbce v případě něčeho, co bylo několik let mým denním chlebem. V tomto případě konkrétně nesmyslnost otáčení vozidel průjezdem přes Odstavné nádraží, byť se to děje dennodenně a do jisté míry to za tím účelem bylo i konstruováno...
750371
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10413
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 20:24:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus: no vidíš, tak se nestarej pod čím sem píšu...

Zababa: vzhledem k tomu, že se nestihlo na ONJ i to málo co se mělo, tak proč jim ještě přidávat práci. Jak řekl posunovač: já přivěšení už nemá v DPS..co na to říct?

s Ropidem na věčné časy! ámen...
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 768
Registrován: 8-2010

Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 20:37:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

750371: ono jde o to, jak píšeš. Jako šotouš, že. Oni kindroši obvykle hájí svou pravdu, i když je jasné, že to je blbost. [zadnice]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
750371
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10414
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 20:51:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hlavně že to víš přesně, příště mě můžeš přijít vystřídat a ukázat mi to. Stát s foťáčkem u tratě umí i blbec.

s Ropidem na věčné časy! ámen...
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 998
Registrován: 10-2007
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 21:08:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No jedna věc je jistá. Jen co do vlákna dorazil Honzinus, změnilo se to tu na hyper-žumpu vzájemného osočování a urážení.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 769
Registrován: 8-2010

Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 21:22:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

750371: ano, stát u tratě s foťáčkem umí i blbec, pod to se podepisuju. Podle toho ty fotky pak vypadají, že. Tak aspoň na něčem se shodneme. [fotic]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2016
Registrován: 9-2006
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 21:49:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Colonel32: Jen co do vlákna dorazil Honzinus, změnilo se to tu na hyper-žumpu vzájemného osočování a urážení.

To píše zrovna ten pravej.
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=3277604
Michal_Ř
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1128
Registrován: 4-2005
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 21:55:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vidím, že otáčení dvou parniček v Práglu jest ústředním tématem, mě spíš těší, že němečtí fírové jedou pěkně v modrácích a vestičková móda je minula. Ono to šlo více jak 100 let na dráze bez vest a teď se z nich každej s prominutím posere...
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 999
Registrován: 10-2007
Odesláno Pondělí, 13. dubna 2015 - 23:32:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: A od té doby tu byl 2 měsíce klid...
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2017
Registrován: 9-2006
Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 02:17:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Colonel32: To jsi asi špatně pochopil. Řeči o hyper-žumpě vzájemného osočování a urážení působí komicky, když je píše někdo, kdo má sám máslo na hlavě.

(Příspěvek byl editován uživatelem Topič.)
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 770
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 08:38:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já si Colonela32 pamatuju už z dřívějška, ale je zajímavé, že tu byl 2 měsíce klid a pak jsem zase přišel já a je tu žumpa. Už by to chtělo nějakou jinou pohádku, to už je ohrané. Ať udělám a napíšu cokoliv, vždy je to blbě a jedině já jsem vinen. [lol]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Bugr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 180
Registrován: 3-2011

Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 09:08:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já Vás nechápu, to je tak složitý přestat na útoky reagovat? Prostě ignorovat, neodpovídat.

Většina lidí je tu normálních, podává zajímavý informace a toho by se chtělo držet [ok]

Moje vlakovidea na youtube
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 771
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 09:33:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bugře, to je fakt. Nikoho neurážet a nereagovat. Tenhle příspěvek dokazuje, že máš pravdu.

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Gustav
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.220.82
Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 10:32:41    Odkaz na tento příspěvek  

Může už někdo toho aroganta umlčet, dalo by se hlasovat o BAN pro Honzinuse? Co na to administrátor?

Pokud je opravdu učitel, tak je ostudou školství.
Bugr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 181
Registrován: 3-2011

Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 10:38:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gustav: ona stačí ignorace... Samozřejmě pokud se sem někdo chodí hádat tak mu to nikdo nemůže zakazovat, to je ta demokracie [andel]

Moje vlakovidea na youtube
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 772
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 11:35:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bugře, že se ti ta ignorance daří, že? Sám tady napadáš druhý a to dost hrubou mluvou, když ti to předhodím já nebo Topič, tak děláš že nic. Nehorázně pokrytecký. Já jen bráním sebe před některými debilními výpadky jistých uživatelů.. na anonymy většinou ani nereaguji.. akorát by bylo lepší, když by si zamaskovali IP adresu.. to už se řešilo.. [proud]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
vonschirz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 102
Registrován: 7-2013
Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 12:33:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je neuvěřitelné, jak dlouho se dovede pár pisálků hádat přes (relativně) odborné veřejné forum.
Napadlo vás, sobci jedni, že je tady spousta lidí, kteří si nepotřebují číst vaše debilní osočování?
Pohádejte se přes mail, skype, ICQ nebo si dejte sraz a klidně si rozkopejte ksichty, ale přestaňte tady, doháje, plevelit diskusi.
Čechrání pírek před obecenstvem obecentsvo nezajímá.
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3026
Registrován: 9-2005

Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 13:02:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je neuvěřitelné, jak dlouho se dovede pár pisálků hádat přes (relativně) odborné veřejné forum.

Všimněte si, že se to však týká jen pár vybraných trollů, kt. kamkoliv příjdou začnou s arogancí sobě vlastní akorát slušně řečeno trollit a vůbec jim to nepříjde divné, že ze sebe dělají ještě větší trubky než už jsou. A že už jsou dost velký i bez toho...

Pár obrázků ode mne...
jos nem
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.174.2
Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 15:18:09    Odkaz na tento příspěvek  

K přerušení negace: Někde jsem slyšel, že 464.2 byla po vyrobení (zkušebně) provozována určitou dobu s max. tlakem 21at. Běžně se ale všude uvádí max 18at. Patří tato informace k fámám, nebo je pravdivá?
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5228
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 15:32:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

O 464.2 jsem to neslyšel, za to u 477.051 je to holá pravda. Po tlakovce někdo nechal sychráky na 21 atp.jezdil tak asi 1 - 2 měsíce. Možná by se v Nbk našel ještě nějaký pamětník.
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1587
Registrován: 8-2006

Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 16:47:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nudličko, když chodily v pohodě aparáty, kotel to snesl bez problémů. Když jsem topil na 556.008, tak ta řvala taky při 21 at., ale chodily aparáty a mašinka topila dobře i tahala jako ďabel. Zato jsem si užil na 556.0313, kde jsem ji nechal hupnout na necelých dvacet a byl jsem v prd... protože nechodily aparáty!! To byl mazec. Spocenej jsem byl až naprdce, jak jsem sebou mrskal.
jos nem - otom jsem taky neslyšel.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 773
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 18:25:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

vonschirz: co ty tady kážeš? Všimni si chronologie příspěvků. [zadnice]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
jos.nem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 3-2014
Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 19:12:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Mad Noodle2 + Lakro (páry provozované při vyšším tlaku): Díky za Vaše zkušenosti. Co další?
frako
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 295
Registrován: 7-2011
Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 20:03:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No těch bylo, většinou na 19ti, chtěli to tak samotní fírové. Na 20ti u nás např. 003. Také to bouchalo na některých i na 17,5atp.
781 NZ
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.8.157
Odesláno Úterý, 14. dubna 2015 - 21:21:19    Odkaz na tento příspěvek  

jó, to byly ty správný štokry, 20 a půl v kotli, a 18 a půl na nápravu, to pak byla mašina jako dělo, kam se hrabal sergej
Joska
Neregistrovaný host
Odeslán z: 185.64.40.28
Odesláno Středa, 15. dubna 2015 - 10:01:26    Odkaz na tento příspěvek  

Kdo nezažil páru, tak podle některých zdejších příspěvků nabude dojmu, že kotelní tlak byla veličina srovnatelná s pouťovou atrakcí. Každý si mohl nastavit pojišťováky jak chtěl, mašina netahá, tak si zvedneme tlak. O atmosféru, o tři – to je jedno, hlavně, aby chodily ,,aparáty" (napáječe). Pánové, přibrzděte! Pojišťovací ventily byly zaplombované a jejich seřízení bylo stanoveno předpisem a pravidelně sledováno. V případě poškození kotle během provozu s nepovoleným přetlakem hrozil paragraf obecného ohrožení. Jít přes plomby s touto vyhlídkou, o to asi stál málokdo. Když byla mašina dobrá, bylo to ,,dělo" i při standardních 18 atm v kotli. Když stála za bačkoru, tak by jí nepomohlo ani 25 atm. Když se nedařilo, a v kotli bylo třeba 11, pak to taky bylo v šoupátkách. Nikdy to však neplatilo při plném tlaku. Mimo rozjezdu, a to ještě přes písek, si neumím představit jízdu s 18 atm v šoupátkách. Tak k čemu potom 20? Jestli si některý strojvedoucí myslel, že k tomu, aby byl za borce, potřebuje přišponovat přetlak v kotli, pak to nebyl ,,pan fíra", ale hadrník a neumětel. V naší topírně se žádné experimenty s pojišťováky neprováděly a přesto jsme ,,štokry" za děla vždycky a právem považovali.
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4537
Registrován: 11-2007
Odesláno Středa, 15. dubna 2015 - 15:11:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, není ona podstata sporu náhodou v tom, že pojistné ventily nemusely být štelovány stejným přístrojem, jako kotlový manometr? Při určité nepřesnosti měření se těch deset procent rozdílu může snadno najít. Žádné plombování pak nepomůže. Navíc se mění i vnější atmosférický tlak...
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2018
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 15. dubna 2015 - 15:51:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rudolf33: Navíc se mění i vnější atmosférický tlak...

Že by měl atmosférický tlak nějak zásadní vliv na to, při jakém přetlaku zafunguje pojišťovací ventil, se mi nechce moc věřit. Při plném tlaku v kotli je přetlak cca 18x vyšší než atmosferický tlak.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5233
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 15. dubna 2015 - 16:00:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Joska - však taky píšu, že je zapoměli sundat na 16 po tlakovce a ta ,jak známo ,se dělá na 21. Je to srozumitelné ?
U jiné mašiny jsem se s tím nesetkal a vůčihledně šlo o nedopatření, tedy žádnou frajeřinu. Pokud jsem mluvil s jezdci na 051 tak se to projevovalo jen tím, že byla na rozjezdech čilejší, jinak nic.
,,Pokud bylo v kotli 11 bylo to i v šoupátkách" - těžko, nebo spíš nebylo. A krávoviny typu ,,co v kotli, to v šoupátkách" ? Tomu už nevěří ani malý dítě.
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1588
Registrován: 8-2006

Odesláno Středa, 15. dubna 2015 - 16:44:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Josko- hezky jsi se rozjel. Těm co jsem na osmině topil už moc nežije. Fírové to ,ale byli dobří. Tak trošku brzdi. U 313 nevím co bylo příčinou,přišla z Trutnova a topil jsem ji jen asi dvakrát. Mě jako tipočovi ,to bylo celkem putna.
Jak píše koplega ,některý řvaly už při 17,5 at.
Štokr byl dělo mašina.Mě bylo osmnáct roků a bylo mi celkem jedno,jak byla nebo nebyla poštelovaná.
To samé bylo u diezlů. Byli " ladiči a ladiči". I tady mě to bylo celkem jedno.
Já jen psal , s čím jsem se setkal ,během tak třiapůl roku topení .
(mimochodem- na té osmě jsem na to přišel zcela náhodně - on se stím nikdo nechlubil-, jinak jsem mašinky nenechvával řvát a topil jsem pokudmožno kolem 18 at.)
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1590
Registrován: 8-2006

Odesláno Středa, 15. dubna 2015 - 17:06:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Josko- pojišťováky , to nebyl legrace -ve všem souhlasím. Já jen psal ,s čím jsem se setkal.
Bohužel ,těch fírů se už nezeptám, proč to dělali nebo co bylo příčinou. Pro mě jako topiče byly důležitý napaječe, když už se stalo a prostě při 18 at nezačala řvát. Jinak druhý pijišťovák byl nařízen o tři desetiný víc. Jen nevím který to byl.
Kyslik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 429
Registrován: 1-2010

Odesláno Středa, 15. dubna 2015 - 23:11:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lakro: pravý pojišťovák
Vlasta51
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.14.202
Odesláno Středa, 15. dubna 2015 - 23:18:54    Odkaz na tento příspěvek  

V Č.Lípě se s ventilama nehejbalo a když byl topič lempl tak ani vysoký tlak nepomohl.Jinak byli mašiny, že při bouchnutí pojišťováku chytla vodu bez ohledu kolik si jí měl v kotli,pří plným tlaku se vyskytl problém nasadit napaječ,takže u nás toto se nedělalo.U dobré mašiny se dalo v pohodě jezdi s tlakem o 1atm.menším a nemusela řvát.
ID 2
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.63.246
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2015 - 14:55:32    Odkaz na tento příspěvek  

No myslím si, že by zde měla být také stálá rubrika " Předpisy pro parní lokomotivy". Pravdu mají ti, kteří přede mnou píšou o tom veřejném ohrožení, pokud se jedná o sychráky a podobně. Já osobně si nemyslím, že tehdejší KOTELNÍ KOMISAŘI byli nějací pitomci, odborně obvykle velmi zdatní. Možná že někdo z pamětníků řekne, že někdy po lidské stránce to bylo horší, ale to tak bývá.
Rovněž souhlasím s tím, že slogan "co v kotli, to v šoupátkách" se dobře říká, ale hůř provádí.
Ve finále nechci tady rozpoutat zase nějakou neplodnou debatu, pravdou je však, že někdy zopakování si předpisových ustanovení neškodí.
781 NZ
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.8.157
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2015 - 19:03:12    Odkaz na tento příspěvek  

ID 2 - na co tak dlouhý název, 4 slova ? " Předpisy pro parní lokomotivy". Stačilo napsat V4 - jestli ti to něco říká.
A diskuze zde byla o tom, jak tomu bylo v praxi, to že ten vyšší tlak byl v rozporu s V4, je snad jasné všem. Přesto tomu tak bylo, jak píše Lakro, a bylo tomu tak i jinde. Prostě lidi si mnohé své činnosti upravují jinak, než nařizuje předpis. Pokud by se všechny předpisy řádně dodržovaly, nebylo by nehod. A jsou, a někdy i víc než často. Co s tím naděláš ? Máš na to recept ?
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1592
Registrován: 8-2006

Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2015 - 19:25:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak pánové ani vesnu by mě nenapadlo co způsobím napsáním z tvrdé reality roku 1974, když jsem začal topit jako osumnáctiletý mlaďas. Koukám ,že všude byli jen vzorní a vše uměli. Já jsem topit neuměl, musel jsem se to během dalších směn a trpělivosti a dobrých rad fírů naučit.(za měsíc zácviku jsem se to nenaučil) Na jednom štokru šel tlak až přez dvacet at. (na což jsem přišel náhodou). Hned byli fírové lemplové, další to chrastí komisařema a předpisem v Č.Lípě byli všichni vzorní( ty jsi se svezl na všech a víš v kolika bouchaly? já si to nepamatuju ,jen tuten mi zůstal v paměti, měl jsem totiž rád štokry s velkejma ušima). (k tomu bouchání- topil jsem tak , aby až mě to fíta zavře mašinka nebouchla- na tom štokru jsem nato přišel, když byl odstavený a měl jsem hromadu, málo jsem ho stáhnul vodou a při kontrole vylezl na 20 at a nic. Byl jsem z toho docela vyvalenej a fíra mi pak řekl co a jak, víc jsem se nanic neptal)
Když jsem začínal bylo v Hradci asi 22 štokrů. Kromě dvou jsem si zatopil na všech, topil jsem letmo celou dobu topení a dalšího pomocníkování.
Jeden štokr bouchal víc něž 18 at a už je tu skoro histerie ,jak si asi každý upravoval pojišťováky. (556.0313 přišla z Trutnova asi v roce 1978 nepamatuju si to ,ale to je něco jiného.) Zatopil jsem si až běda, průběžáky Hr.Králové-Turnov a Mn, rakety Pardubice-Liberec a zpět, osobáky do Letohradu ,do Liberce, na štokrech. Ale jak je vidět nemá cenu sem něco psát, protože je všechno špatně.
Končím .
Milanklewar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1073
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2015 - 19:37:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo,kdyby se všechny předpisy dodržovaly,nehlo by se ani kolo.
ID 2
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.63.246
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2015 - 19:57:09    Odkaz na tento příspěvek  

Pro 781 NZ: Tu V 4 znám, dokonce jsem s ní i měl co do činění. Byla v několika vydáních. O tom praktickém provedení samozřejmě vím také. A jak píšeš, recept na NEVÝSKYT NEHOD nemám a nemá ho asi nikdo.
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1593
Registrován: 8-2006

Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2015 - 20:09:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak aby se tu jen nepovídalo , přidám několik hradeckých mašinek. Bohužel začal jsem fotit páru pozdě.
Vlasta51
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.14.202
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2015 - 20:21:48    Odkaz na tento příspěvek  

Lakro:Máš pravdu že si to člověk už nepamatuje,v Č.Lípě nebyli všichni vzorní,takový depo snad není a ani nebude,ale na lok. co jsem topil a jezdil tak ty tlaky odpovídali.Že to začalo třeba bouchat na 18,5 bylo snad v normě ale na 21 nešel nikdy.Teď bych se rád zeptal pamětníků na štokrech na profukování trubek.Jenom na zkušenosti s tímto zařízením,nechci vyvolat žádnou histérii.
781 NZ
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.8.157
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2015 - 20:44:16    Odkaz na tento příspěvek  

Vlasta51 - a to myslíš směr dopředu nebo dozadu ?
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1594
Registrován: 8-2006

Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2015 - 20:49:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vlasta51- toho štokra 556.008 jsem topil rád, dobře vařil a jezdili s ním dobří fírové. Jen měla chudinka smůlu, byla bosatá. Když ji pak začaly křapat obruče, šla do kopřiv i když mohla jezdit ještě tak rokapůl. Jenže se čekalo na brejlovce a tak šel štokřík k plotu. Nikdy mi na ni nebouchl pojišťovák, takže jestli bouchala na 21 at nevím ,jen od strojvedoucího. Důležitý bylo ,že chodily napaječe. Taky si pamatuju ,že např. 556.0157 by podpálila i "beton" , musela mít kouř ,přez který bylo vidět a vařila jeko šlak. Zato 556.0173 když nekouřila vařila mizerně. To jsou takové střípky, který mi zůstaly v hlavě.
O ofukování jsem slyšel, ale nic dobrého a myslím ,že se to ani nepoužívalo. Když tak profukování trubek na Káčku a to byl očistec.
Tady obě jmenované ,focené "panem "topičem Pavlem Vaníčkem.
781 NZ
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.8.157
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2015 - 21:35:56    Odkaz na tento příspěvek  

Lakro- připomněls mi Brejláky.
V některých depech na nich v lednicích měli uskladněny koncovky a třaskavky. Ale v Brně byl brejlák s nefunkční lednicí neschopnej, protože si četa nemá kam uložit jídlo. Tož takové byly rozdíly mezi depy. A s těmi profukovači zrovna tak - minimálně to vyfoukalo saze a popílek ze spalovací komory, takže i tohle trošku přispělo k lepšímu vaření, ale i ty kotlový trubky se určitě pročistily - možná jen trochu, možná víc. Takže pro mne tohle zařízení bylo užitečné a používané.
A to foukání dozadu - to jsi připomněl s tím Káčkem, ale na Slovensku tak foukali i provozní mašiny na kanále. V českomoravsku jsem to neviděl. A ještě lepší prácička než foukání trubek bylo vrtání zanesených trubek !