K-report
 

Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 24. 02. 2015  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Železnice » Zabezpečovací zařízení na železnici » Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 24. 02. 2015 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
ferova_konkurence
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.114.202
Odesláno Středa, 07. ledna 2015 - 21:59:04    Odkaz na tento příspěvek  

Dovoluji si upozornit, že několik knih pro zabezpečováky (resp. tento studijní obor) je k dispozici na AUKRU:

odkaz 1
odkaz 2
odkaz 3
odkaz 4
odkaz 5
smrž
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4
Registrován: 12-2014

Odesláno Středa, 14. ledna 2015 - 13:13:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím s dotazem, který asi není plně zodpověditelný, vzhledem k všelijakým rekonstrukcím a "kanibalisacím" zab. zař., ale přecijen: kde jsou u nás v provozu nejstarší a jiná velmi stará zabezpečovací zařízení (mechanická, elektromechanická)? Např. v Bečově nad Teplou je (byť po předloňské rekonstrukci už jen částečně) S&H 3414 cca z přelomu 19. a 20. století (??), přídavný přístroj v Hostivaři je snad z r. 1935 atd. ...
Luboš_3.21
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 219
Registrován: 4-2014

Odesláno Středa, 14. ledna 2015 - 16:40:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Smrž - v Žst. Zadní Třebáň, tam je také tam je taky hodně starý řídící přístroj měl by pocházet ještě z doby před válkou, ale v 70. letech dvacátého století se to tam trochu modernizovalo světelnými návěstidly,
smrž
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6
Registrován: 12-2014

Odesláno Čtvrtek, 15. ledna 2015 - 19:47:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Luboš_3.21: Díky [happy] Popravdě řečeno mě to celkem překvapuje, měl jsem dosud za to, že elektromechaniky na 171 jsou poměrně nové, z 60.-70. let..
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4250
Registrován: 9-2005
Odesláno Pátek, 16. ledna 2015 - 13:21:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ve Třebani nevím, tam je dle mých zkušeností ŘP novější, bo má kladívkový lak.
Zato v ČElákovicích je ŘP původní z doby zdvojkolejnění s reliéfem s logem SH a římsky číslovanými kolejemi.

Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Žmz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3563
Registrován: 9-2007

Odesláno Sobota, 17. ledna 2015 - 15:53:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Einheit z Hrobu [satan]

ZMZLONICE - VIDEO ZMZLONICE - AKTUALITY
smrž
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10
Registrován: 12-2014

Odesláno Sobota, 17. ledna 2015 - 22:31:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Qěcy: Díky, ano, Čelákovický Rank je velmi pěkný originál, ostatně těch s emblémem SH na reliéfu je asi opravdu už velmi poskrovnu. Mimochodem, pokud dobře vidím, tak ten řídící i výhybkářské v Protivíně, jejichž fotky od Trumbery jsou zde v diskusi o kus výše, jsou zrovna jedny z nich... [happy]
smrž
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11
Registrován: 12-2014

Odesláno Sobota, 24. ledna 2015 - 22:44:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Žmz: Velmi pěkné; kdy tam skončila dopravní služba, mohu-li se ptát? A ten Einheit tam byl odvždy takto bez hradlové skříně, pouze coby mechanický přístroj?
Žmz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3567
Registrován: 9-2007

Odesláno Úterý, 27. ledna 2015 - 21:25:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Smrž: Právě to studuji. Jestli jsou mé informace správné, skončil výkon dopravní služby ve stanici jízdním řádem 1968/1969, tedy sloužilo se tam do jara 1969 (nehledal jsem přesné datum platnosti JŘ).
A teď trocha archeologie (klidně mě opravte - nakopněte, kdybych bloudil): Přístroj byl instalován cca 1940 (stejně jako v dalších stanicích na trati) a byl původně šedý, později byl nazeleněn (to je spíš ale důležité k té prováděné archeologii, protože někde je zelená přes šedou ale výjimečně pod tím šedá není). Vše nasvědčuje tomu, že hradlovou skříň měl. Od pravítkové skříně vedla trubka s dráty k vršku té skříně se závěrníky - viz. obrázky (omlouvám se, tak jsem je získal a hlavně to vyřízl z celku, tedy kvalita pouze pro ilustraci):

Také bych čekal na zhlaví k Dubí podřízené závislé stavědlo, protože jinak by byl křižovací interval půl hodiny, kdyby běžel někdo s klíčem do dopravy, nebo by to bylo zvláštní, kdyby tam bylo stanoviště bez závislosti na DK. Nedaří se mi sehnat relevantní plánek stanice, ale časem se něco dalšího jistě dohledá. Zatím pár obrázků už u nás [andel]

ZMZLONICE - VIDEO ZMZLONICE - AKTUALITY
SZZ ETS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.77.237.134
Odesláno Středa, 28. ledna 2015 - 19:50:23    Odkaz na tento příspěvek  

Přátelé, jen chci upozornit, že jediné SZZ-ETS, které je v Úvalech bude plnohodnotně fungovat do této neděle do půlnoci. Potom začne jeho postupné vypínání a do konce února bude definitivně vypnuto.
Úvaly
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.203.142.147
Odesláno Středa, 28. ledna 2015 - 22:26:03    Odkaz na tento příspěvek  

Na SZZ ETS v Úvalech jsem strávil pár let jako obsluhující výpravčí. Monitor CRT 21" EIZO, technologický monitor pouze monochromatický, nouzový panel obsluhy ... to byly časy. Pracoval jsem tam v letech 1998-2003. Zařízení bylo velmi spolehlivé, jediné závady co si pamatuji byly pouze v technologickému PC v jednotlivých réleových stojanech. Pamatuji si že jednoho času zabezpečováci museli vytáhnout přímo z patice procesor(integroaný obvod)sběrnice a zandat jej zpět, po té část zhlaví se uvedla z indikace fialové do normálního stavu. Odjezdové návěstidlo OS směr Č. Brod a návěstidlo 1L a 2L od ČB nemělo zapnuté rychlostní pruhy z důvodu snížené rychlosti přes výměny 1/3 2/4. To jen tak pár vzpomínek na toto zařízení. Nemá někdo fotografii starého pultu RZZ mebo réleovky TR 23(26), která byla v Úvalech do roku 1994? Pamatuji jí pouze jako student z praxe.
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2656
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 29. ledna 2015 - 19:03:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Odjezdové návěstidlo OS směr Č. Brod a návěstidlo 1L a 2L od ČB nemělo zapnuté rychlostní pruhy z důvodu snížené rychlosti přes výměny 1/3 2/4.

To je ale paměť,já tam také zrovna chvíli byla od září 98- do konce ledna 99,kdy jsem se přesunula natrvalo /zatím/ do Vysílačkova .. Fialovo,NPO,pomalu uklikání se při stavění cest ...ale taky projeté závory R,kůli čemuž se tenkráte měnil nakonec i předpis ......což jsem do té doby v Poříčanech nezažila ... jen ty "pražácké móresy " mě moc neseděly ..[nene]

[vypravci]

ICQ 237-113-861
Úvaly
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.203.142.147
Odesláno Čtvrtek, 29. ledna 2015 - 19:42:35    Odkaz na tento příspěvek  

Klikání bylo opravdu k uklikání. Když jsem něl pak služby v Č. Brodě na novějším zařízení ESA, tak se mi blbě stavělo. Klikal jsem dvakrát na návěstidla a tak. Pamatuji že na přejezdu bylo špatné, že předzváněčka byla tuším že 37sec ale když se jelo spojkama tak závory teprve předzváněly a čelo vlaku už vykukovalo z oblouku za mostem na řidiče. Ty ryclostní pruhy byly na nějakou dobu zapnuté ale z důvodu špatného stavu výhybkových spojek je vypnuli natrvalo. Nejbrutálnější směnu jsem měl když byla závada na 6kV a autoblok na Běchovice červený, na Brod také, jenom stanice byla vpohodě. Telefonika ve všech třech kolejích na obě strany, jízda na PN. Hlídat odhlášky ve včech třech kolejích, rozkazy Z a jezdilo se obousměrně po nulté jen to fičelo.
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2657
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 29. ledna 2015 - 19:51:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když jsem něl pak služby v Č. Brodě

Tak to se asi známe,pane ..[satan] Jinak s tou rychlostí to bylo tak,že dřív se smělo snižovat až od krajní výhybky,pak se už muselo už od vjezd. n. ..jestli si to pamatuji dobře ...

[vypravci]

ICQ 237-113-861
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2804
Registrován: 3-2006

Odesláno Pátek, 30. ledna 2015 - 06:07:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dřív se smělo snižovat až od krajní výhybky

To se nesmělo nikdy.

Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Úvaly
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.203.142.147
Odesláno Pátek, 30. ledna 2015 - 10:01:07    Odkaz na tento příspěvek  

Tak to se asi známe,pane

Já myslím že nejspíš ano. Napiš mi na email firesky@seznam.cz a tam dáme jméno. Jsi stále v Poříčanech? Ani jsem nevěděl že se jim říká Vysílačkov. Kydž jsme na tom zabezpečováckým fóru tak si pamatuji ten průšvih s ESou v Poříčanech. V noci vlaková cesta od Brodu ze druhé traťové do Sadské. Vjezd návěstil očekávej 80 a na odjezdu 80 a volno. Současně vlaková cesta z 0 traťové od Brodu na nultou staniční a dále do Peček. Vjezd návěstil očekávej 80 chybně! Na odjezdu návěštěno 100 a volno. Nejhorší bylo že další vjezd z první traťové od Brodu pouze do stanice na 1 staniční nenávěstilo vjezdové náv 1S výstrahu ale očekávej 100km/h. Ještě že se nic nestalo!}
VUD62
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 183
Registrován: 4-2013

Odesláno Pátek, 30. ledna 2015 - 10:05:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mikulda:
Přesně tak. To je až teď novinka u ETCS L2 a jen tam, kde takové záhlaví není v přibližováku přejezdu, nebo je ten na to již počítaný. I když ani nevím, zda tato "funkce" je u nás použitá. Takže je to spíše teoretický.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8772
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 30. ledna 2015 - 10:15:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Úvaly: Poříčany jsou Rohlíkov (podle půdorysu stanice).
Žmz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3569
Registrován: 9-2007

Odesláno Pátek, 30. ledna 2015 - 15:51:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě pro Smrž: Zde je vidět ten dosazený dekl nahrazující hradlovou skříň. A celkový pohled v průběhu oprav [happy]

ZMZLONICE - VIDEO ZMZLONICE - AKTUALITY
K. Zeman
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.203.142.147
Odesláno Neděle, 01. února 2015 - 12:52:05    Odkaz na tento příspěvek  

Nevite kde bylo možno stáhnou výukový program který obsahoval několik schémat zapojení světelného vjezdového návěstidla, autobloku SSSR, autobloku s KAV a FID, tuším že tam bylo i PZZ. Schémata byla interaktivní a bylo možno klikutím ovlivnit stav relé a tím se názorně zobrazovaly ovlivněné okruhy. Omylem jsem jej vymazal a nemohu nikde najít. Děkuji
Paul2no
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1214
Registrován: 11-2009

Odesláno Čtvrtek, 05. února 2015 - 12:30:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Někde jsem tu narazil na plán výluk podle kterého letos dojde k masové instalaci MIBů pro AVV, nejen na koridory ale i na trati Brno - HB. Jaká vozidla to tam využijí? Pokud je mi známo AVV mají akorát 471, 750.7, 380 a několik málo kusů 362 (pokud je mi známo tak ani 440/640/650 AVV nemají). Plánují ČD osadit další 362 AVV? Jaký by případně měl být cílový stav?

http://www.youtube.com/paul2no
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2705
Registrován: 9-2011
Odesláno Čtvrtek, 05. února 2015 - 12:50:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přes Brod Havlíčka je to odklonová trasa a měla by být dělána až jako poslední (teoreticky).
Do výčtu vozidel připište 842, 961 a 363.5 [wink]
Paul_red_adair
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 956
Registrován: 8-2010
Odesláno Čtvrtek, 05. února 2015 - 17:16:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Paul2no:

Vybavení vozidel AVV (stav k 31.7.2012 - neznám novější stav):

a) 163 ČD - 12 ks (GIB)
b) 362 ČD - 9 ks (GIB)
c) 380 ČD - 20 ks
d) 417 ČD - 82 ks
e) 750.7 ČD - 19 ks (GIB)
f) 842 ČD - 37 ks (GIB)
g) 961 ČD (Sysel) - 34 ks
h) 363.5 ČD Cargo - 30 ks
i) 753.6 SD-Kolejová doprava - 3 ks (GIB)
j) 744.0 CZ-Loko - 1 ks (GIB)

Poznámka:
Vozidla označená (GIB) - AVV umí orientaci i přes GPS + standardně dle MIBů.

Navržený rozsah tratí systému AVV


Zdroj: materiál "Automatické vedení vlaku na síti SŽDCL, září 2012, autor Bc. Marek Binko
balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2134
Registrován: 11-2002

Odesláno Čtvrtek, 05. února 2015 - 18:44:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokusil jsem se zrekapitulovat nějaké info k připravované podobě CDP Praha dle vyhlášených / realizovaných zakázek na jednotlivé stavby DOZ:

Podrobné zadávací dokumentace ke stavbám jsou k dispozici už ca půl roku, nejlépe čerpat základní technické údaje vždy z části Díl 3 - Přípravná dokumentace stavby - Souhrnná technická zpráva.

1. DOZ Česká Třebová (včetně odb. Zádulka) - Kolín (včetně)
2. DOZ Kolín (mimo) - Kralupy n. Vlt. (mimo)
3. DOZ Horní Dvořiště st.hr. - České Budějovice - Praha Uhříněves (mimo), 1. etapa Olbramovice - Praha Uhříněves (mimo)
4. DOZ Beroun (mimo) - Rokycany (včetně)

2koridor.websnadno.cz
balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2135
Registrován: 11-2002

Odesláno Čtvrtek, 05. února 2015 - 19:18:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

1. DOZ Česká Třebová (včetně odb. Zádulka) - Kolín (včetně)

(tzv. "velký sál" v Praze = asi dvakrát větší oproti přerovským)

Rozsah zapojení:
(zatím mimo Odb. Zádulka, Česká Třebová) - Odb.Parník - Ústí n.O. - (mimo Brandýs) - Choceň - Kostěnice - (mimo Pardubice) - Přelouč - Kolín
(tzn. mimo stanice, kde budoucí nové stavědlo bude předmětem samostatné stavby)

8 jednotek VEZO (prozatím se osazuje 6, zbylé dvě rezerva pro zapojení Č.T.)
pro srovnání - stávající přerovské sály mají vždy 4 j. VEZO)
18 monitorů kamerového systému (zatím, později nad 2x VEZO Č.T. přibude dalších 6)

Pozice ve čtyřstupňově uspořádaném sálu:
4 stanice úsekových dispečerů,
4 stanice řídících dispečerů,
3 stanice operátorů,
bokem 1 místo traťového dispečera pro vedlejší trať Ústí n.O. - Lichkov (nebude zobrazena na VEZO),
pracoviště dispečera operativního řízení a záložního dispečera;
(dispečer ŽDC v samostatné místnosti)

Pracoviště pohotovostních výpravčí (nouzová řídící pracoviště):
- 1 terminál PPV v České Třebové St. 19 - nouzové ovládání pro úsek Č.T. (včetně) - Choceň (mimo),
- 1 PPV v DK Choceň - úsek Choceň (vč.) - Pardubice (mimo), zde též pracoviště dispečera pro choceňské a moravanské D3,
- 1 PPV vedle DK Pardubice hl.n. - úsek Pardubice (vč.) - Kolín (mimo),
- 2 PPV na novém ÚS Kolín - nouz. ovl. pro Kolín. + ze sousední stavby úsek Velim (včetně) - Úvaly (včetně).

2koridor.websnadno.cz
balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2136
Registrován: 11-2002

Odesláno Čtvrtek, 05. února 2015 - 19:55:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

2. DOZ Kolín (mimo) - Kralupy n. Vlt. (mimo)

velký sál

Rozsah zapojení:
(mimo Kolín) - Velim - Běchovice - Libeň -
- Masarykovo - (zatím mimo Bubny) / Holešovice -
- Bubeneč - Libčice - (mimo Kralupy)

8 jednotek VEZO (resp. prozatím 7),
18 monitorů kamerového systému

Pozice ve čtyřstupňově uspořádaném sálu:
5 stanic úsekových dispečerů,
3 stanice řídících dispečerů,
3 stanice operátorů,
1 místo provozního dispečera operativního řízení
a pracoviště záložního traťového dispečera,
po stranách příprava pro budoucí místní traťové dispečery (pro budoucí DOZky vedlejších tratí),
(dispečer ŽDC v samostatné místnosti)

Pracoviště pohotovostních výpravčí:
- ÚS Kolín (Velim - Úvaly),
- DK Běchovice,
- ÚS Libeň,
- ÚS Masarykovo,
- ÚS Kralupy (Kralupy - Stromovka - Libeň mimo / Masarykovo mimo).

Součástí stavby DOZ je mj.:
- nové stavědlo Libčice,
- dálkový optický kabel (budoucí zaokruhování DOZ systémů Praha - Ústí - Chomutov - Cheb - Plzeň - Beroun - Praha),
- redukce kolejiště Libčice (ruší se 10.SK kusá, ruší se výhybky č. 9, 10, 12, tzn. 6. a 8.SK zůstanou kusé, napojené pouze od Kralup),
- počítá již s redukcemi kolejišť (Úvaly, Český Brod - 8.,10.SK kusé a zrušené seřaďovačky, Velim - při prodloužení nástupišť ruší 6.SK, reko 8.SK) a výměnami kolejových obvodů (zajištění EMC Bubeneč-Děčín) probíhajícími v jiných stavbách.

2koridor.websnadno.cz
balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2137
Registrován: 11-2002

Odesláno Čtvrtek, 05. února 2015 - 20:14:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

3. DOZ Horní Dvořiště st.hr. - České Budějovice - Praha Uhříněves (mimo),
- 1. etapa Olbramovice - Praha Uhříněves (mimo)


nyní provizorní malý sál,
ve druhé etapě (v budoucnu, se zapojením dalšího rekonstruovaného úseku koridoru) bude přemístěno do definitivního velkého sálu

VEZO se nyní nezřizuje

Dvoustupňově uspořádaný sál, s pozicemi:
1 úsekový
1 řídící
1 místo dispečera operativního řízení
(samostatná místnost pro dispečera ŽDC)

Pracoviště pohotovostních výpravčí:
- prozatím jen DK Čerčany (Čerčany vč. - Uhříněves mimo),
- v budoucnu se na tomto rameni počítá se sousedními PPV Tábor (úsek Tábor vč. - Čerčany mimo) a PPV Uhříněves (pro úsek Uhříněves vč. - Vršovice mimo / Malešice).

2koridor.websnadno.cz
balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2138
Registrován: 11-2002

Odesláno Čtvrtek, 05. února 2015 - 20:38:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

4. DOZ Beroun (mimo) - Rokycany (včetně)

velký sál, prozatím s omezenou výbavou,
příprava na budoucí rozšíření o úsek Rokycany - Plzeň (včetně) - Cheb (mimo), s odbočnou větví Plzeň (mimo) - Domažlice - Česká Kubice
(odděleně samostatné pracoviště dispečera ŽDC)

9 zobrazovacích jednotek VEZO,
úmysl je osadit vše již nyní a zobrazovat i prozatím neřízenou část Plzeň (mimo) - Cheb (mimo)

Čtyřstupňové uspořádání sálu, pozice:
5 míst úsekových dispečerů (v této stavbě bude osazeno pouze 1),
3 místa řídících dispečerů (nyní pouze 1),
4 místa operátorů (nyní pouze 1),
po stranách 4 místa dispečerů pro odbočné regionální tratě (nebudou zobrazeny na VEZO).

Pracoviště pohotovostních výpravčí:
- provizorně v DK Rokycany (pro úsek Beroun mimo - Rokycany vč.), zde navíc zůstane (po rozpojení úsekového DOZ) umístěno i ovládání žst. Ejpovice (přepojení do CDP bude až součástí stavby DOZ Rokycany mimo - Cheb mimo),
- ve výhledu se počítá pouze se dvěma velkými centry - PPV Plzeň triangl (pro celý úsek Beroun mimo - Plzeň vč.) a PPV Cheb (Plzeň mimo - Cheb mimo).

2koridor.websnadno.cz
balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2139
Registrován: 11-2002

Odesláno Čtvrtek, 05. února 2015 - 20:47:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jako pokračování lze očekávat DOZ Kralupy (včetně, ale prozatím mimo) - Děčín - st. hr. SRN:
Je vypsána zakázka na zpracování přípravných dokumentací pro Úpravy zabezpečovacího zařízení pro ETCS včetně DOZ a dále zakázka na nové stavědlo v Lovosicích (i s redukcemi kolejiště v ranžíru a kolejových spojek u zadních nástupišť, zato s novými kolejovými spojkami k hlavním nástupištím pro přestupy hrana/hrana).

2koridor.websnadno.cz
Luboš_3.21
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 227
Registrován: 4-2014

Odesláno Čtvrtek, 05. února 2015 - 21:10:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Balík - zajímavé to 4.DOZ
Takže dispečeři DOZ v Plzni v Purkyňovce kde je DOZ pro úsek Plzeň Křimice - Lipová u Chebu to už mají po 48 letech působení pomálu sečtené. A nebo je všechny přestěhují do Prahy?
honzaklonfar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.251.98
Odesláno Pátek, 06. února 2015 - 06:06:02    Odkaz na tento příspěvek  

Paul_red_adair : malá oprava - řada 417 asi nebude vybavena, že?
Já bych vsadil na řadu 471.
Paul_red_adair
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 957
Registrován: 8-2010
Odesláno Pátek, 06. února 2015 - 08:02:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad honzaklonfar:

Já jsem se přepsal a už jsem to neopravoval, vzhledem k tomu, že tady na K-repu každý "té naší dráze" výborně rozumí a hned ví, co a jak....[rofl][biggrin]. Přišlo mi to zbytečné...[lol]
honzaklonfar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.251.98
Odesláno Pátek, 06. února 2015 - 08:40:21    Odkaz na tento příspěvek  

Paul_red_adair: asi jsem měl dát chechtacího smajlíka... Mně to taky nevadí, uvedl jsem to jen pro úplnost - kdyby to třeba někdo někam kopíroval.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8780
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 06. února 2015 - 22:52:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PRA: mapka Navržený rozsah tratí systému AVV
V současné době je již na té mapě možno vyčervenit celé rameno Praha-Děčín (na rozdíl od obrázku včetně Holešovické přeložky), úsek Lysá - Nymburk, dále pak průjezd Svinov - Vrbice a kus tratě mezi Havířovem a Chotěbuzí, tam všude je to včetně oživení map.
V současné době dnech se pak mapa začíná červenat mezi Prahou a Berounem, mezi Prahou a Milovicemi (zde byla dnes oživena mapa pro úsek Čelákovice - Milovice), od přerovského trianglu k Hranicím a od Havířova ke Svinovu. Oživení map předpokládám počátkem března.
smrž
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12
Registrován: 12-2014

Odesláno Sobota, 07. února 2015 - 10:37:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Žmz: Děkuji moc za ty fotky a informace. Můj dotaz byl trochu zmatečný, neboť jsem si spletl Hrob a Dubí a Hrob jsem tedy považoval za úvraťovou stanici, z čehož mi vyplynulo uspořádání všechna návěstidla z dk + na příp. stavědle jen výměny (jako někdejší Einheit ve Štítině). Až posléze jsem si uvědomil, že jsem si ty stanice zaměnil, takhle to vypadá o poznání logičtěji. I když... ten dekl na místě hr. skříně tam asi byl doplněn až po ukončení dopravní služby, jinak by to příliš nedávalo smysl, že?
Každopádně gratuluji k dalšímu krásnému exponátu [happy]
Žmz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3573
Registrován: 9-2007

Odesláno Sobota, 07. února 2015 - 12:24:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Smrž: Těžko říct, přiznám se, že Einheit jsem nikdy dříve podrobně neviděl. Celkově je to takto:
vlevo 1 zámek "Vým." držící 2 ze 4 pravítek;
uprostřed "pákový" přesněji místo páky zámek (dokud neodemknu ty po stranách nevyzkouším závislosti);
vpravo zámek držící všechna 4 pravítka (ten byl vyřazen ze závislosti - předpokládám při ukončení pravidelného provozu a ponechání Hrobu jako neaktivované stanice využitelné v případě války a přechodu z D3 na D2).

Páky zleva:
běžná - předvěst od Dubí;
redukční - vjezd od Dubí;
pak je ten zámek;
redukční - vjezd od Mostu;
redukční - vjezd od Mostu;
běžná - předvěst od Mostu.
Takže tak, jak se to tváří, je příliš mnoho možností od nošení výsledných klíčů ze zhlaví s použitím jako běžná stanice, nebo elektromagnetickými zámky, nebo stanice počítaná spíš jako hláska s nákladištěm (výhybky prostě jen výjimečně, jinak po první koleji), prostě cokoli...
Ale jak říkám, to jsou jen takové teorie a dokud neseženu nějaký výkres, tak toho víc nevypotím [andel]
A ano, jsem docela šťastnej. Snažím se, aby tu bylo typově vše, co se používalo na tratích bývalé celé Pražsko-duchcovské dráhy, tak už jen běžné el-mech stavědlo 5007, které jediné chybí, ač je to to nejběžnější [proud]

ZMZLONICE - VIDEO ZMZLONICE - AKTUALITY
Žmz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3574
Registrován: 9-2007

Odesláno Sobota, 07. února 2015 - 17:56:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ještě snad porovnávací Einheit stanice Osek město. Tam to bylo jednoznačně ústřední stavědlo, ze kterého se závorovaly výhybky na obou zhlavích. Současně s některými výhybkami (stejnou pákou) se závorovala i výkolejka...

ZMZLONICE - VIDEO ZMZLONICE - AKTUALITY
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8783
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 08. února 2015 - 00:12:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Žmz: nemůže to "i" a "a" znamenat "inner" a "ausser"...?
Žmz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3575
Registrován: 9-2007

Odesláno Neděle, 08. února 2015 - 16:31:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: Ano, to je samozřejmě možnost, jen mě od racionálního uvažování ve věci významu písmenek trochu odradilo tohle...

ZMZLONICE - VIDEO ZMZLONICE - AKTUALITY
Žmz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3576
Registrován: 9-2007

Odesláno Pondělí, 09. února 2015 - 22:13:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ještě jeden náHrobní problém... Toto je asi poslední rekonstrukce, kde je zakresleno doplnění výkolejek k 1. koleji a přečíslování výkolejek v celé stanici. Tomuto stavu by měl současný stav Einheita odpovídat. Takže klíčový průmysl a páky potřeba jen 4 - vjezdy a jejich předvěsti. Pátá páka asi zůstala bez užitku... No, ale musím přiznat, že si nevybavuju, co znamenají ty značky u návěstidel a předvěstí. Ví to někdo tady? [andel]

ZMZLONICE - VIDEO ZMZLONICE - AKTUALITY
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2980
Registrován: 9-2005

Odesláno Úterý, 10. února 2015 - 06:46:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, ale musím přiznat, že si nevybavuju, co znamenají ty značky u návěstidel a předvěstí. Ví to někdo tady?

Rychlostní omezení, tj. předvěstník a rychlostník (návěst Z-8), nic jinýho bych za tím nehledal.
Žmz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3577
Registrován: 9-2007

Odesláno Úterý, 10. února 2015 - 09:30:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pepa_I: Děkuji, taky mě to pak napadlo - až v noci, že je si to podobné se značkou v dodatku [andel]

ZMZLONICE - VIDEO ZMZLONICE - AKTUALITY
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8794
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 10. února 2015 - 09:32:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo to bude ono, v Rajchu bylo (je?) trojúhelníkovité oboje...
Honza_-_St.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.240.79.58
Odesláno Středa, 11. února 2015 - 11:50:56    Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím. Neví zde prosím někdo (a pokud to tu už padlo, tak se omlouvám), na kterých úsecích na území Československa byl čtyřznaký autoblok, a pokud možno odkdy dokdy? Vím o trati Plzeň - Cheb v letech 1967 - 1998 a o úseku Praha Holešovice - Praha Bubeneč, kde byl zrušen jako poslední až v roce 2013 při koridorizaci. Taky by mě zajímalo, jak je to na Slovensku, jestli tam ještě nějaký úsek zbyl (popř. jestli tam vůbec nějaký byl). Děkuji za odpověď.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4629
Registrován: 5-2007
Odesláno Středa, 11. února 2015 - 12:04:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza_-_St.: Na Slovensku, aspoň čo viem, 4AB nikdy nebol.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2817
Registrován: 3-2006

Odesláno Středa, 11. února 2015 - 14:03:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza - St.: Ještě úsek Praha hl.n. - Praha Vítkov - Praha Holešovice. (Vítkov - Rokytka bez oddílových návěstidel)

Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8802
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 12. února 2015 - 00:32:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě 4AB Praha-Krč - Praha-Vršovice. Pamatuju ho od cca 70. let, kdy už jsem byl schopnej něco takovýho vnímat, až do konce 80. let, než ho snesli.
Na těch pár Pacifiků, co tam projelo, celkem luxus...
Ouvalák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 2-2015
Odesláno Čtvrtek, 12. února 2015 - 07:56:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mezi žst. Praha Krč - Praha Vršovice nebyl 4AB podle mě kvůli Pacifikům, ale z důvodu velkých očí s ohledem na propustnost tratě spojky přes most Inteligence směr Beroun pro nákl. zátěž. Bohužel už opoměli propustnost udržet a na mostě provozovat dvojkolejně, stejně jako tunel, který je pouze jednokolejný. Vlastně se pak zjistilo že ta spojka nebyla až zase tak potřeba, navíc dvojkolejná. Tehdejší plánování mělo velké oči.
Závorář_872
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 57
Registrován: 5-2011
Odesláno Čtvrtek, 12. února 2015 - 08:16:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když tu přišla řeč na německé konstrukce stavědel - jaké zařízení bylo dříve ve Stvolínkách? Byla zde mechanická jednoramenná návěstidla s předvěstmi DR, nezávislá na výměnách. Kozlík k tomu byl Einheit?
Existuje případně fotografie toho přístroje?
VUD62
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 186
Registrován: 4-2013

Odesláno Čtvrtek, 12. února 2015 - 09:36:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V úseku Praha-Krč - Praha-Vršovice byl z daleko prozaičtějšího důvodu. Ověřovací provoz.

AFAIK:
1) Koterov - St. Plzenec (prý SSSR) (vůbec první v ČSSR)
2) Plzeň J.P. - Cheb ve dvojkolejných úsecích jednosměrný, v jednokolejných obousměrný (AB4, jakási variace na UAB. Mělo to KAVyFIDy, ale AB4-74 se to nezvalo.) (1967-1998)
3) Praha-Vršovice - Praha-Krč (nevím co, ani kdy)
4) Praha hl.n. - Praha-Bubeneč (AB4-88) (1985-2013)

Víc toho snad nebylo. Plánů však bylo vícero. Pak ale postavili Holešovice a začali přicházet na to, že čtyřznakové návěstění není zrovna optimální při složitějších poměrech a vlastně vůbec není potřeba. Zvýšení kapacity je marginální. Jiný příběh je u Poláků, kde jejich "Samoczynna blokada liniowa - czterostawna" na CMK, kde čtyřznakost je vytvořena návěstí "očekávej 100 km/h" ve významu "poslední volno"...

(Příspěvek byl editován uživatelem VUD62.)
smrž
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 13
Registrován: 12-2014

Odesláno Pátek, 13. února 2015 - 17:59:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Žmz: Opět díky za zajímavé fotky a informace!
Opět jsem se nechal ošálit vlastními zavádějícícmi úvahami - vida toliko jednu obracecí kladku, měl jsem za to, že se odtamtud stavěl jen jeden vjezd a ostatní páky by byly pro (2) odjezdy a předvěst - tedy ovládání pouze poloviny stanice... takto je to ovšem zajímavější, např. to boří další můj předsudek, že v Němcích se vjezdy zřizovaly zpravidla vždy jako dvouramenné, a zde byl tedy zřejmě dvouramenný jenom vjezd od Mostu...

Ps. Ten Einheit v Oseku sloužil do kdy, prosím?
Díky [happy]
Kejml
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 130
Registrován: 6-2005

Odesláno Čtvrtek, 19. února 2015 - 17:38:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám takový dotaz k historii. Kdysi jsem zde zachytil informaci, že hradlo Perknov mezi H.Brodem a Okrouhlicí na dvoukolejce bylo vybaveno návěstidly na obou kolejích pro oba směry jízdy (tedy banalizace - traťový souhlas na hradle. Tuto skutečnost mi ovšem nepotvrdil pamětník (velmi znalý a důvěryhodný) Je to nějaká blbost, respektive bylo vůbec někde u nás takové zabzař? Původní příspěvek jsem bohužel nedohledal. Omlouvám se za neumělou formulaci, nejsem odborníkem.

Upozornění: Tento text neprošel jazykovou ani obsahovou korekturou a může být čten pouze na vlastní nebezpečí! [crazy]
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4685
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. února 2015 - 18:07:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kejml: Technicky sa to realizovať vedelo (proste sa to chovalo ako dve jednokoľajky), ale či to niekde bolo použité, to fakt netuším...
Kejml
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 131
Registrován: 6-2005

Odesláno Čtvrtek, 19. února 2015 - 20:15:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přemýšlel jsem o účelu takového uspořádání. Ten by v teoreticky tomto úseku dával smysl pro obsluhu vlečky v úseku HB-Perknov. Během jízdy vlečkového vlaku po 1.TK by druhá TK fungovala jako jednokolejka.

Upozornění: Tento text neprošel jazykovou ani obsahovou korekturou a může být čten pouze na vlastní nebezpečí! [crazy]
Honza_-_St.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.240.79.58
Odesláno Pátek, 20. února 2015 - 19:59:22    Odkaz na tento příspěvek  

Ještě ke 4AB: Vypadá to, že byl ještě v úseku Bílina - České Zlatníky, kde ho postavili při stavbě třetí koleje v roce 1979 (viz. článek v Železničáři z roku 1980).
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6292
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 20. února 2015 - 22:19:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vypadá to, že byl ještě v úseku Bílina - České Zlatníky,

Nebyl.
VUD62
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 191
Registrován: 4-2013

Odesláno Neděle, 22. února 2015 - 14:44:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza_-_St.:
Přemýšlelo se o více místech, kde by mohl být. Namátkou: Praha - Kolín, Žilina - Vrútky, Běchovice - Vršovice. Nakonec ale ze všeho sešlo. Postavili si ověřovací úsek banalizované dvojkolejky s AB4 a (na rozdíl od Pl-Ch) a vhodně upravenou stanicí Holešovice. A zjistili, že zlo plynoucí z AB4 nevyváží ani ta jen o 41% zvýšená propustnost (při 500m vlacích stejné rychlosti a 600 resp. 1200 m oddílech)
Mouka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5410
Registrován: 1-2007
Odesláno Neděle, 22. února 2015 - 23:36:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

že zlo plynoucí z AB4
Můžete být prosím konkrétní?
Pershink
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1027
Registrován: 1-2007
Odesláno Pondělí, 23. února 2015 - 21:47:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Můžete být prosím konkrétní?

Přínosy nevyvážily zvýšené náklady...
VUD62
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 192
Registrován: 4-2013

Odesláno Úterý, 24. února 2015 - 09:00:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mouka:
Viz kolega "163". Pořizovací náklady téměř dvojnásobné.
Navíc: V případě vybavení celých navazujících stanic (viz Praha-Holešovice) návěstěním se stejnou hustotou návěstidel (jindy to snad nemá ani smysl), vznikaly docela nebezpečné kombinace a ošklivé tabulky návěstění a z nich pak mimořádné události jako na běžícím páse. Nebylo nic zvláštního, že v Holešovicích se brzdilo často rychločinně.

Takže ano, primárně ne "Zlo plynoucí z AB4", ale "Zlo plynoucí z komplexního nasazení AB4".