K-report
 

Archiv diskuse České Budějovice a okolí do 04. 01. 2013  

Diskuse K-report » Archiv 2013 » Železnice » České Budějovice a okolí » Archiv diskuse České Budějovice a okolí do 04. 01. 2013 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Dispecer111
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 142
Registrován: 6-2011

Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 00:11:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přeji mnoho procestovaných km vlakem a hodně fotografií v roce 2013 :D
850.015
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 892
Registrován: 2-2012

Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 01:06:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mufnovinky: Hradce?

ŽELEZNIČNÍ VIDEA - musíte vidět :-) - Videokanál o železnici
https://www.facebook.com/FotoMarMal -moje fotogalerie
850.021, 850.015, 850.030, 754.041
mufnovinky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 105
Registrován: 7-2012

Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 01:12:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

850.015:Ano,Hradce...

BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5140
Registrován: 1-2007

Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 15:16:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejmladší zastávka na trati. Otevřena s novým JŘ 11.12.2005.

Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5141
Registrován: 1-2007

Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 15:25:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Turista_762: Díky za tip.

Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Vašek_z_hor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 77
Registrován: 12-2010
Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 19:24:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mosty v Č.Velenicích.Zalistoval jsem v poznámkách(dělám si výpisky z článků na internetu-články od BmbČ si rovnou kopíruji-ty jsou opravdu úžasně-prostě pokladnice faktů...DÍK!!!).Vypadá to, že most přes Lužnici přežil.Diskutovali o tom i bývalí pohraničníci na stránách Vojensko a zapojili se tam i bývalí zaměstnanci ČSD.Uvádí,že hlavním cílem bombardování byla stanice a dílny.A odnesly to i budovy blízko nádraží.Most byl už mimo.Když jsem dával dohromady historii trati,nikde jsem nenarazil na zmínku o zničení(ani poškození) tohoto mostu.V pořádku prý zůstal i most úzkorozchodek.Daleko větší záhadou je křížení tratí.Zpráva od Telegrafroada je důvěryhodná.Zajímavé je, proč nezůstalo to křížení v provozu i po válce.Možná část blíže ke staniční budově byla poničena a na zhlaví se vyplatilo propojit českobudějovickou trať na veselskou(ale,to je ničím nepodložený dohad-nekamenujte mne).Je jasné,že byla snaha zprůjezdnit prostor co nejdříve hlavně z důvodů vojenských.A jistě se hledalo nejrychlejší řešení.Ve zmíněné historii jsem psal,že prostor českovelenické stanice byl po bombardování považován za traťový úsek,ne za stanici-vlaky projížděly dál směrem k frontě.Jezdili jsme s bratrem po válce do Č.Velenic(na dráze tam pracovali dva strýci a až do penze teta na tranzitu,strýc,traťmistr,by určitě mohl vyprávět-ale už nám nic nepovědí-to jsem si jen tak povzdechl,promiňte).Pamatuji si rozbité domy vedle stanice,ale z nádraží nic.Je to zajímavé-z českobudějovického nádraží mám zase v paměti ohnuté kolejnice,trčící k nebi (někde v prostoru výtopny) a jinak také nic.Ale,nezoufejte,objevil jsem stopu na bývalé zaměstnance ČSD v Č.V.-pamětníky.Pokusím se něco zjistit.K úzkokolejkám jen tolik,že jejich původní nádraží mělo být zrušeno již v r.1927 a přes Velenice pak projížděly vlaky směrem na Litschau.To skončilo v r.1950.Za účasti Československa byla na území Rakouska vybudována trať kolem státní hranice(nynější trasa) a trať na čs.území zrušena.Důvody netřeba rozvádět.Z dětství mám vzpomínku na tuto trať(vedla nynější ulicí TGM), někde v prostoru parčíku na křížení ulice TGM a Revoluční parní mašinka houkala vysokým tenkým hláskem(asi z důvodu přejezdu přes Revoluční)a pak vláček mizel v polích směrem ke státní hranici.Na konci byl vůz s nástupní plošinou a na něm dva ozbrojenci(tenkrát vojsková PS ještě neexitovala-asi příslušníci PS SNB).Asi hlídali,aby během průjezdu přes naše území někdo nenaskočil do vlaku.Kdo ví,jestli jim pak vláček na hranici zastavil,či jen přibrzdil.
Dobrým typem je zmínka Turisty 762 o knížce o úzkokolejkách.Tam určitě něco bude.Také jsem po ní na internetu šilhal.Asi na ni část důchodu věnuji.Bylo by to zajímavé počtení.
Přeji Vám hezký a úspěšný nový rok. Promiňte dědkovi tlachání(nic nového jsem neobjevil) a držme si palce pro další pátrání.
Simyv
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1490
Registrován: 5-2007
Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 20:23:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašek z hor: Velice zajímavé povídání

Navážu na ty úzkorozchodky, v Rakousku na severní větvi se cosi děje: Kompletní výměna svršku u Schonau, velkolepé plány na rekonstrukci nádraží v Gmundu a podivný jízdní řád na rok 2013. Neměl jsem čas to blíže studovat (překládat), ale zajímavé

Fotografie nejen vláčkové: http://picasaweb.google.com/V.Simandl
Fotoarchiv 4.koridoru: http://koridor4.vypravci.com
Tonny_twetty
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 318
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 21:49:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Něco z Velenic,na plánku mj.zakreslena lávka pro pěší přes nádraží k topírně která byla náletem zničena. Mimoúrovňové křížení tratí jsem rozbombardované na fotografiích nikdy neviděl.
Tonny_twetty
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 319
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 22:03:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Telegrafroad: výše zmiňovaná restaurace
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2455
Registrován: 5-2007

Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 22:40:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašek_z_hor,Tonny_twetty,BmbČ,Simyv

Jen tak vystřelím od boku....pan Sedláček ze ŽOS-ky by něco třeba nevěděl?
BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5142
Registrován: 1-2007

Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 22:53:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tonny_twetty: Paráda. Takový to byl železniční uzel a co z něho dodnes zbylo...

Vašek_z_hor: Bylo by výborné, kdyby by se Vám podařil navázat kontakt s velenickými pamětníky.

Paveldacicky: Dobrý tip.

Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5143
Registrován: 1-2007

Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 23:08:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fotografie poválečných Velenic jsou třeba na velmi pěkných stránkách Davida Fuksy:
http://vlak.wz.cz/trat_velenice-budejovice.html

Řekl bych, že třetí a čtvrté foto od konce na snímcích po náletu není velenická topírna, ale budějcká.

Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2456
Registrován: 5-2007

Odesláno Úterý, 01. ledna 2013 - 23:26:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

BmbČ
Taky bych řekl,že min ten třetí od konce je z Budějc..Vlevo ten kus budovy s komínem je mi nějak povědomej...
honzaklonfar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.92
Odesláno Středa, 02. ledna 2013 - 08:59:02    Odkaz na tento příspěvek  

k těm Velenicím - v nějakém archivu (krajském?) musí být tehdejší denní tisk. V něm mohou být i fotky. Ale chce to někoho, kdo se v archivnictví vyzná a správně se ptá na správném místě. Já když zkoušel krajský archiv v Budějcích ohledně dědy legionáře (a dílenského v depu Velenice), tak jsem pohořel. Musel mi pomoct kamarád kolegyně z práce (už bohužel mrtvý) a jeden nejmenovaný zaměstatnec depa Budějovice.
Třeba nějaký archivář jezdí vlakem do práce :-)
Vašek_z_hor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 78
Registrován: 12-2010
Odesláno Středa, 02. ledna 2013 - 14:42:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Paveldacicky: také jsem na p. Ing.Sedláčka pomyslel. Ano,ten určitě bude něco vědět. Musím se mu ozvat. Už dva roky plánujeme výlet do Novohradských hor(rád bych si s ním popovídal,jsou přátelé s akad.mal.Jiřím Boudou-s ním mi také vloni cesty po horách nevyšly-oba jsou takoví prima lidé,a hodně vědí!!-to jsem jen odbočil jak život a čas s námi "žertuje")-ten čas tak někdy proklouzne "mezi prsty"-a já mám černé svědomí,že jsem to rázněji nezorganizoval. Ale,to jsem odbočil- teď musíme dořešit ty Velenice.Kdyby se někdo dostal do archívu.V roce 45 už vycházela Jihočeská pravda(celostátní tisk to asi těžko zaregistroval-i když...)a ta určitě v archívu bude.Mohlo by tam něco být,protože obnova takových stanic jako ČB a ČV byla určitě sledována.
Telegrafroad
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 67
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 02. ledna 2013 - 20:57:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Děkuji všem, kteří nějak reagovali na můj dotaz ohledně mimoúrovňového křížení po bombardování. Co se týče mostu přes Lužnici, tatínek mé přítelkyně tvrdí, že se mu nestalo při náletu vůbec nic, takže se to shoduje s tím, co píše Vašek_z_hor. A jinak ten dohad (za který Vás rozhodně nebudeme kamenovat) o nejrychlejší obnově průjezdnosti mimo ten most na severním zhlaví mě napadl taky, ale neodvážil jsem se to sem napsat. Bylo by skvělé, kdyby jste se zeptal pana Sedláčka. Co se týče archivů, určitě by někde nějaká zmínka byla, ale v tomhle bádání nemám pražádnou zkušenost a hlavně chybí čas. A promiňte mi ještě jednu otázku. Je obecně známé, že za okupace se zvyšovala propustnost tratí budováním dvojkolejných výhyben. Mezi Majdalenou a Třeboní to bylo v prostoru hradla Holičky (dříve Magdalena). Zemní těleso se zachovalo dodnes. Ale stihla se tato výhybna dokončit? Používala se? Jinak o této výhybně se v železničářských kruzích ví všeobecně, ale přiznám se, že jsem netušil, že totéž se budovalo (ale nestihlo dokončit) na Petříkově. Opět mě na to upozornil tatínek mé přítelkyně. Toho zemního tělasa včetně jednoho "dvojkolejného" propustku jsem si nikdy předtím nevšiml a to jsem tudy jel snad tisíckrát (a nejen jako cestující). A přesto je jasně patrné. Od zastávky Petříkov směr Velenice po levé straně. Ale to jsem odbočil od bombardování...
Telegrafroad
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 68
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 02. ledna 2013 - 21:00:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tonny twetty: super fotka
BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5144
Registrován: 1-2007

Odesláno Středa, 02. ledna 2013 - 21:59:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Telegrafroad: Doplním další výhybnu. Pamětní kniha padlým vojínům obce Doubravice u Budějovic uvádí toto:

Počátkem února (1945) bylo započato bylo na místní železniční trati, pod doubravickým vrchem se stavbou tak zvané výhybny, která měla sloužiti ku možnosti křižování vlaků. Práce tyto byly pod dohledem Tottovy organizace jako vojenské stavební složky. Na stavbě této nasazeni byly dělníci z okolních i domácích obcí převážně však Pražáci a Kladeňáci kteří byly ubytováni v hostincích v Doubravici a Nedabyly. Vybudování výhybny nebylo dokončeno.

Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2459
Registrován: 5-2007

Odesláno Středa, 02. ledna 2013 - 22:05:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

BmbČ
Myslíš Honzo tady v těch místech? Tam to vypadá,že se tam něco kdysi kutalo.

48°55'54.231"N, 14°29'57.304"E
BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5145
Registrován: 1-2007

Odesláno Středa, 02. ledna 2013 - 22:17:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Paveldacicky: Ano, už od toho oblouku. Dnes to svádí k mylné úvaze, že nad Vidovem kdysi existovala železniční zastávka, neboť se u kolejí na rozšířeném prostoru dochoval jakýsi starý stožár od lampy (nevím, zdali je tam ještě dnes). Podle paní J., která ve Vidově prožila válečné mládí a její rodiče tam žili celý život, tam však nikdy žádná železniční zastávka nebyla. Tou nedokončenou výhybnou je to vysvětlené.

Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2460
Registrován: 5-2007

Odesláno Středa, 02. ledna 2013 - 22:35:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Však vlastně i v Trocnově byly kdysi dvě koleje,že áno...
BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5146
Registrován: 1-2007

Odesláno Středa, 02. ledna 2013 - 22:52:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo, jo. A mezi ŽST Nová Ves a ŽST Č. Budějovice ještě bývalo hradlo Doubravice. Přibližně zde: 48°56'18.071"N, 14°30'9.552"E

Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5134
Registrován: 7-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 15:09:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Se zájmem sleduji vaši sondu do historie Č. Velenic. Kdysi mi táta povídal, že ten most z Č.V byl použit v Táboře na přemostění nádraží po zbudování seř. nádr.

Napadla mě taková myšlenka. (Moc fotek jsem neprohlížel, nikde jsem však to mimoúrovňové křížení neviděl.) Bylo opravdu vybudováno, nebo nebylo to před válkou (ve válce) sneseno? Na opravu a pak už nebylo obnoveno? I podle plánku výše, nebylo to mimoúrovňové křížení až tak třeba...
eli01
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.20.183
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 15:50:12    Odkaz na tento příspěvek  

Paveldacicky
V Trocnově byly dvě dopravni a jedna kusa k rampě. Druha byla snesena kolem roku 96. Naposledy tam byla odstavena cisticka štěrku.
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 572
Registrován: 12-2009
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 16:30:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud si vzpomínám, v nějakém článku ohledně historie v Táboře snášeného mostu bylo psáno, že pochází z Velenic.
Jenom nevím, zda to bylo v Táborském deníku (či jak se to jmenuje) nebo v Táborsku.
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2462
Registrován: 5-2007

Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 18:02:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

eli01
Však já vím,co tam všechno stálo..Mmch ta dotyčná čistička(DELČ 800 č.11) pak stála nějakej čas v Boršově,kde nakonec i padla pod plamenem autogénu.
Kusou kolej a i rampu si ale v Trocnově nepamatuju..
Komarek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 286
Registrován: 3-2009

Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 19:58:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky přihodím něco do diskuze. Tady je to mimoúrovňové křížení tratí.

Selhaly-li všechny pokusy, je načase přečíst si návod.
Komarek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 287
Registrován: 3-2009

Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 20:03:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry: To přemostění nádraží v Táboře vypadá spíše na lávku do cihelny, která vzala za své při náletu.

foto 1
foto 2

Selhaly-li všechny pokusy, je načase přečíst si návod.
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5135
Registrován: 7-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 20:15:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komarek: No to je opravdu docela podobné.
Tím by dost dohadů bylo docela osvětleno. Most přes nádraží v Tá byl z Velenic, ale ne ten železniční, ale z té lávky.
Ta vaše fotka je z montáže (nebo demontáže) toho mostu? Mě to tak připadá, že nějak je mimo...
eli01
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.20.183
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 20:22:15    Odkaz na tento příspěvek  

Paveldacicky
Nemate fotku ST2. co bejvalo kousek od rampy?
Předem diky
Telegrafroad
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 69
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 20:23:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry: no vida, vidíš, tvůj táta coby pamětník a znalec mě nenapadl. Takže dle fotky od Komarka (děkujeme!!!) to vypadá, že to křížení skutečně nebylo náletem poškozeno, ale že bylo potom demontováno a odvezeno. Otec mé přítelkyně mluvil někde o Slovensku. V tom se mohl mýlit, ale nemusel. Porovnáním fotky z Tábora od Oldcerryho a fotky středních nepoškozených polí silničního mostu to tedy vypadá, že v Táboře mohl být spíše použit jeden díl toho silničního mostu. Napadla mě ještě jedna domněnka (také mě prosím nekamenujte). Podle dochovaných fotek totiž bylo poškozené krajní pole toho silničního mostu na východní straně (ten víceméně prokazatelně - viz fotky a k tomu vyprávění - schytal dva zásahy). Právě to krajní pole, pod kterým vedla kolej z mimoúrovňového křížení. Viz schéma o něco výše od Tonny twetty. A střední pole zůstala nepoškozená. Druhý zásah byl na západní straně toho mostu nad ranžírem. Co když byl tohle důvod: pro rychlou obnovu jezdit "spodem" okolo mimoúrovňového křížení, protože tudy se podjížděl silniční most pod středními nepoškozenými poli...

(Příspěvek byl editován uživatelem telegrafroad.)
Pépa_rákos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9403
Registrován: 1-2006

Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 20:29:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z nedávné minulosti ...



ICQ 191300062
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5136
Registrován: 7-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 20:34:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Telegrafroad: Tak asi máme shodu. Prostě ze silničního mostu ve Velenicích mohli udělat silniční most v Táboře. Měl omezení na max 3,5 tu (nebo 5t) takže spíše ta lávka.
A asi se ten tvůj zdroj taky nemusel mýlit. Ten železniční most vypadá dost mohutně. Takže by se dalo předpokládat, jeho použití někde na kolejích (třeba i na tom Slovensku,) neb v těch Velenicích tak už třeba nebyl. Jen mi není jasné, jak ho někam přepravovali. (To ho roznýtovaly na kusy?)
Telegrafroad
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 70
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 20:41:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K mé domněnce přidávám foto. Obnovená kolej pod silničním mostem
Čínskej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 278
Registrován: 3-2012
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 20:47:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry: To je podle me nejpravdepodobnejsi. Nedavno se podobnym zpusobem stehoval most do Kremze... Ikdyz do Tabora se mohl "protahnout" vsude v celku. Podjezd v Doubi v te dobe jeste nebyl, Sobeslav taky ne a nic jinyho si na te trati nevybavuju...
Alešt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3358
Registrován: 10-2005

Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 20:53:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To mimoúrovňové křížení kolejí si vyžádal silný nákladní provoz na trati Veselí-Velenice a osobní do/z ČB? Na ten most muselo být hned od zhlaví za nástupišti poměrně slušné stoupání, aby mohlo dojít k mimoúrovňovém křížení v místě, kde dodnes je zbylý jeden z pilířů.
Tonny_twetty
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 320
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 21:08:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komarek:,
Bývalý most,přes který přejížděly osobní vlaky do Č.Budějovic byl v lednu 1948 odstraněn a převezen do oblasti ředitelství státních drah v Olomouci.Odstranění mostu prováděly zaměstnanci Škodových závodů v Plzni.Most byl odstraňován pomocí zvláštních válců a byl přemístěn na násep,kde byl rozebrán a naložen do vagonů.V prosinci téhož roku bylo započato s odstraňováním lávky přes koleje, vedoucí k cihelně.Více jsem se od pamětníků nedozvěděl..
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5137
Registrován: 7-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 21:14:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čínskej: No možná už stál most přes trať na Sezimovo Ústí II. (Baťov). Ale asi by se dal z Velenic převézt v kuse po kolejích. Každopádně dle "Kontaminace" v r53 už to bylo tak, jak to známe..
Telegrafroad
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 71
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 21:20:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tonny_twetty: Myslím, že jste se dověděl víc než dost. A myslím, že těch indicií o tom, že most nebyl náletem zničen, už máme celkem dost. Především Komarek a jeho fotka a pak "nezávislé" svědectví vícero pamětníků. Není podstatné, jestli most skončil na Slovensku nebo Olomoucku. I když by jistě bylo zajímavé vědět, kde přesně byl ten most použit. Třeba se ještě používá, není to vyloučené. A použití silničního mostu v Táboře se také jeví jako více než pravděpodobné, za upozornění a fotku patří Oldcerrymu dík
Telegrafroad
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 72
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 21:26:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Alešt: Netroufám si vyslovit žádnou domněnku, proč to mimoúrovňové křížení někdo ve Velenicích navrhl a zrealizoval. Snad Bmbč by třeba vytáhl něco z historických faktů. Nebo Vašek_z_hor. Já bych ještě zabrousil k mostu přes Lužnici. Vedle stávajícího jsou další pilíře. K tomu mi také chybí informace. Ví někdo něco?
Komarek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 288
Registrován: 3-2009

Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 22:17:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Telegfrafroad: Plánek stanice z roku 1943 od Tonny Twetty vše vysvětluje. Do Gmundu byly dvě koleje a výtažná kolej seřazovacího nádraží, která vedla přes řeku a přes úzkou do Gross Gerungs až před silnici v Gmunudu.

Selhaly-li všechny pokusy, je načase přečíst si návod.
Komarek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 289
Registrován: 3-2009

Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 22:21:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady je ješta jedna fotka. myslím, že je to z montáže mostu.

Selhaly-li všechny pokusy, je načase přečíst si návod.
Čínskej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 279
Registrován: 3-2012
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 22:21:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Telegrafroad: Na uvod dal jsi mi svym nickem tip, ktery CD vytahnout...
A ted k pilirum. Nekdo me urcite upresni, ale FJB byla z Vidne az do Velenic dvoukolejna. Neco jsem zaslechl o tom, ze most byl dokonce trikolejny - tusim sturcova kolej vytazena pres reku. Ale to opravdu "varim" z vody.
Mimochodem, vsimli jste si, ze most (i ten na prechodu pro pesi na byvale uzkorozchodce) je celej v CR? Netusite nekdo, kdy doslo k uprave statnich hranic? Kdyz jsem zde fotil kvatro (cca 1998), tak jeste hranice pod obema mosty prochazela stredem reky....
Zajimavy je i styk soustav. Podle navesti je na hranici neutralni pole, fyzicky vsak rakouskej system zasahuje nekolik metru na nase uzemi... Ale to jsem trochu odbocil...
Čínskej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 280
Registrován: 3-2012
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 22:23:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak koukam, zas tolik jsem z ty vody "nevaril".
Čínskej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 281
Registrován: 3-2012
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 22:28:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komarek, ty fotky fakt Ta ze stavby je super i po "technicko-umelecke" strance! Jeste jednou "smekam"! Fakt
Vašek_z_hor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 79
Registrován: 12-2010
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 22:31:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ta fotografie od Komarka je super!!A myslím,že vypovídající hodnotu na ní má i ten tendr od Němky a rozbitý vůz. Ale-hlavně(jak už bylo řečeno)dokládá neporušenost mostu.Už jsem navázal spojení na dalšího pamětníka,ale potrvá to déle. Jinak ale Tonny twetty(320) a Alešt(3358) to rozlouskli. Musel být vážný důvod,když se vyplatilo vybudovat náspy a most.Bude to jak píše Alešt. Trať na Cheb byla hlavní a aby na ní nebyl rušen provoz(???).
K tomu mostu přes Lužnici:byl původně tříkolejný. Dvě koleje průběžné plus jedna výtažná z ranžíru s propojením na dílny. Ve služebních pomůckách do r.1962 uváděn jako dvoukolejný.V zájmu pravdy-tohle je od důvěryhodného pamětníka,ne z mojí hlavy.
Vašek_z_hor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 80
Registrován: 12-2010
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 22:39:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komarek a Čínskej. Tak jsme se sešli.Než jsem to naťukal a odeslal,odeslali jste i Vy tu zmínku o třech kolejích. Zajímavá shoda.
Čínskej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 282
Registrován: 3-2012
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 22:45:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vasek z hor: Ten rok 1962 by mohl odpovidat dobe snaseni druhe koleje v Rakousku...
Ad "zbytecny" most, v CB bylo neco podobnyho - podjeti trati na Veseli trati do Plzne. Most se odporoucet do srotu teprve nedavno. Ale leti to. Ono to je uz vic nez rok a pul! Uz tu o tom psal BmbC. Zde bych "hledal" i duvod stavby mostu ve Veseli. Nedovedu odhadnout provoz v dobe vzniku teto stavby, ale do budoucna se urcite pocitalo s jeho zvysenim, coz se nakonec spis nekonalo, presneji konalo, ale myslim, ze provoz zde nikdy nebyl tak intenzivni, aby vyzadoval takovou stavbu. Ale je to pouze moje domenka.

(Příspěvek byl editován uživatelem Čínskej.)
Komarek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 290
Registrován: 3-2009

Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 22:50:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

eli01: tady jsou nějaké fotky toho St.2


je to nic moc, ale vím určitě, že jsem ji fotil, jenom tu mám strašný bordel ve fotkách. Řazení podle datumu selhalo

Selhaly-li všechny pokusy, je načase přečíst si návod.
Komarek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 291
Registrován: 3-2009

Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 22:56:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čínskej: Minulý rok byla v železničáři fotka těch dvou mostů a ještě dřevěné lávky pro PS. Byl tam nějaký článek k železničním přechodům. Zítra to zkusím najít.

Selhaly-li všechny pokusy, je načase přečíst si návod.
Tonny_twetty
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 321
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 23:33:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komarek,Čínskej,Vašek_z_hor: Bingóó!!!}
Tonny_twetty
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 322
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 23:40:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z velenického zpravodaje:lávka a most
Vašek_z_hor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 81
Registrován: 12-2010
Odesláno Čtvrtek, 03. ledna 2013 - 23:57:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tonny twetty: Tak to se povedlo. Dík!! Docela hezky se nám to tady s mosty rozjelo.
Čínskej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 285
Registrován: 3-2012
Odesláno Pátek, 04. ledna 2013 - 00:19:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Me na tech fotkach prekvapuje, jak to tam neni zarostly... Hranice a neudrzba trati u nas sice udelala dost, ale i tak jsem si myslel, ze v zaplavovym uzemi Luznice byly odjakziva stromy!
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2467
Registrován: 5-2007

Odesláno Pátek, 04. ledna 2013 - 01:29:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nó tak něco málo i tady,ale o trolejbusech v Gmündu čtu poprvé..


http://venkovskyden.blogspot.cz/2009/07/trebonsko-25-letni-putova ni-vitorazskem.html
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2468
Registrován: 5-2007

Odesláno Pátek, 04. ledna 2013 - 01:50:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komarek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 292
Registrován: 3-2009

Odesláno Pátek, 04. ledna 2013 - 08:49:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Paveldacicky: Ano, to jsou také Velenice. Tuhle fotku té silniční lávky do cihelny od depa jsem ještě neviděl.

Selhaly-li všechny pokusy, je načase přečíst si návod.
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2469
Registrován: 5-2007

Odesláno Pátek, 04. ledna 2013 - 08:56:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komarek
Tady : http://schienenfahrzeuge.netshadow.at/db/details.php?image_id=408 26 je toho povícero.Po najetí na stránku už jen "listuj" pomocí šipek..
Tonny_twetty
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 323
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 04. ledna 2013 - 09:01:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Paveldacicky: díky za odkaz
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2471
Registrován: 5-2007

Odesláno Pátek, 04. ledna 2013 - 09:16:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové,tam je historie mraky..stačí třeba zadat Gmünd nebo Ceske Velenice a doslova padám na