K-report
 

Archiv diskuse Nehody do 07. 08. 2013  

Diskuse K-report » Archiv 2013 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 07. 08. 2013 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6856
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 22:50:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Corllin: Nikde, nikdo nic nemaže a už vůbec ne špalky
Špalky zrovna ne, ale čepy bremscajku by se mazat měly. Vliv na účinek brzdy to má pozitivní, a to tak, že velmi...
Zababa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 378
Registrován: 1-2010

Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 22:52:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Corllin: A myslíš si, že jsem nikdy s dvojčatama nejel, nebo co??? Nemyslím panťáky, ale 742....
To bylo určitě ještě ve Vršovicích, za strojmistrování pana Matějovského. happy
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5492
Registrován: 9-2002

Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:14:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hele, a na 242 (neznam) neni OL2 ??? Ja jsem si tim casto pomahal zejmena na nekterejch kyblech, kde BS2 proste neodbrzdovala (tj. z B do J a okamzite OL2 + NPBPV) jinak okamzite obuto... Zejmena Bmto kdysi na Os do Berouna a Benesova, to to jezdilo obuty skoro furt. Se 162/163 se s tim jezdlo mnohem lip (odpadala vyse popsana procedura), ale to se nezadarilo zas az tak casto. Je pravda, ze Bmto sice nemaji kotouce, ale brzdi hodne, nemaji protismyky a hlavne - ty masiny, co to tahaly, tak nektery fakt unikatni sroty (nejhorsi asi 141.010...) Pokud se neprovedlo tak, jak jsem napsal vyse, pak nejcasteji (pri rozjezdu) odvetravat valce lok. Hruza.

No a este bleskove ze Spaneskejch medii: Policajti a odbornici prolejzaji vrak (jestli tam nahodou neco nezustalo, hlavne ten zatracenej firuv firemni mobil a tablet.) Soudce prizval vicero znalcu z ruznych oboru (stavebni, strojni/elektro a telekomunikaci.) Takze podle vseho se to este povlece. Dale ADIF naridil napichat do zeme ruzny tabule a bannery ve stylu "TADY KURVA ZPOMAL !!! KONEC VRT !!!" ale ohledne bezpecnostni ifrastruktury se nikdo zatim neodvazil nic zpochybnit (zejmena jeji zastaralost a nedostatecnost) pro pouziti nad dejme tomu 140 km/h...

Prestavam to pravidelne sledovat, novejch zprav uz neni tolik a navic ted na to ted nemam ani cas. Mam jiny starosti.

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4972
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:19:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dale ADIF naridil napichat do zeme ruzny tabule a bannery ve stylu "TADY KURVA ZPOMAL !!! KONEC VRT !!!"

Tady je klid. Před ÚnO žádná velká blikavá žlutá PĚTKA v sobotu ráno nebyla.
novotny
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 306
Registrován: 2-2013

Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:24:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Agent- 242 mají OL2.

Pirát

XIII.století - naprosto jedinečná,kultovní a mystická záležitost.
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.184.44
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:24:40    Odkaz na tento příspěvek  

no, dnes jsem měl 2x242 s 4xBdmtee místo PTG, a nebrzdit mašinama znamenalo něco projet, párkrát dokonce profouknout na rychlobrzdu, páč ani mašiny na 2 bary před cedulou ze stovky nene e-e crazy
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4974
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:35:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdo vám stahuje brzdu?
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.184.44
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:44:35    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral - na vozech, nebo na mašinách? jako je mi jasný, že kluci v dílnách z toho mít radost nebudou, ale když to jinak nejde zastavit (HP na 3,5bar a prd), jinak po každý jízdě jsem na svý mašině chodil kontrolovat obruče a dobrý, protože 2 bary do BV (na mašině) se soupravou, běžně necpu
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2454
Registrován: 5-2007
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:46:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Practicus: To neni možné. To už by ste skôr mali reklamovať na Heršpickú vozovú dielňu, jakže to dokelu majú zrichtované brzdy.
pro P.Š.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 192.110.164.236
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:47:47    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral: Kdo vám stahuje brzdu?

Nikdo, spolehnou se na Stopex, SZ6/10 aj.
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4976
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:48:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na mašinách. Na vozech není co stahovat.
A při hmotnosti mašin v poměru k vozům a jejich úžasných brzdových schopnostech bys měl vědět, na co se ptám.
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5493
Registrován: 9-2002

Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:49:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady je klid. Před ÚnO žádná velká blikavá žlutá PĚTKA v sobotu ráno nebyla

biggrin biggrin biggrin

Nejak jsem si vzpomnel na poucku, ze na br.% toho moc nenabrzdim. Kdysi mi prisel do ruky vlak, kterej mel (podle brzdenky) -10% na stanovenou rychlost a Vmax snizena tusim na 50 nebo 60 (maly sypaky.) Nicmene... Brzdilo to jako svine. Pro me je o dost dulezitejsi, jestli po pohybu brzdice smerem do B+ to zacne (nejak) brzdit. Brzdenka mi v tu chvili je na velky hnedy smradlavy. Jindy se zase psalo ze 105% (mozna i 135% - uz si to nepamatuju) a vypadalo to, jakoby pulka vlaku byla vypnuta z brzdy. Ze by ty br% zohlednovaly mg pri R+mg i pri V pod 50 ?

Takze... UBP me zajimalo vic, nez vsechny papiry. Ale i tak se obcas vyskytne nejakej Wagenmeister, kterej na to sere a pak se dejou veci... Indikator horkobeznosti nebo plochejch kol jeci jak protrzenej, nebo posunutej naklad... nekdy i docela sranda. Obzvlast, kdyz se nekde na konto posunutyho/vypadlyho nakladu udela nejaka hromada.
_____________________________________________

Este jsem minule zapomnel napsat, ze po znalcich se chce, aby znali drazni problematiku a ty bannery/tabule pujdou nejen na misto ty nehody, ale vsude, kde muze nastat podobne situace. Jako by to neco vyresilo... Je mi z toho na bliti. Admni, kdy mi date zvracejiciho smajlika ? (Nejsem na svy masine, tam ho mam...)

(Příspěvek byl editován uživatelem agent.)

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.184.44
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:51:59    Odkaz na tento příspěvek  

Asdf - to nevim, co s tím dělaj, ale pokud jsme neodfoukávali mašiny (kolega vzadu chrápal) a hlídal jsem si BV max. 2bary, tak to člověk ubrzdil (na začátku peronu cca 40km/h úsek Březová-Bo Židenice a brzdit jsem začínal v místech jako obvykle s PTG na EDB) - asi horko
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4977
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:52:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Plecháče mají Stopex? To jsou věci. Ale pravda, nadbytečným jsem se stal 31.1.1998, od té doby se mohlo mnoho změnit.biggrin
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.184.44
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:57:28    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral - no nevim, podle mě to spíš vypadá, že ty plecháče brzděj líp, jak ty bymky (špalky, když nebrzdí, tak je to vidět, ale na kotouče nikdo neleze, i většina vozáků jenom podle okýnek a řekne, "vždyť ti to brzdí, tak co chceš?" - "tak vlez na podvozek a uvidíš" a taky jsme viděli, halt, odstavit, přistavit IDS lol)
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.184.44
Odesláno Úterý, 06. srpna 2013 - 23:58:29    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral - stopexy mají, pro každý kolo jeden lol
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4978
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:00:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Áááá, zase pohádky od Agenta. Kolik že je potřeba brzdících procent při rychlosti pod 50 km/h? Při silném brzdění z vyšší rychlosti je pokles rychlosti od 50 km/h do nuly prakticky okamžitý (méně jak 100 metrů), neboť náběh brzdy už máme dávno za sebou.
Při UBP? asi myšlena UZB (úplná zkouška brzdy) nezjistím vůbec nic. Po prvním rozjezdu při zkušebním zabrzdění už je to lepší a samozřejmě je rozumné se podívat na brzděnku, kolik je tam vozů s kotouči nebo vixvajlanty. U nás to moc rozdílů nedělá, ale zase vlak pod patnáct vozů je výjimkou. Když se sejdou všechny vixvajlanty, tak to brzdí úplně úžasně, ale za podmínek pro kotouče. Brzdit na 4,2 bar, po odbrzdění je to odbrzděné prakticky okamžitě.
pro P.Š.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 192.110.164.231
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:02:59    Odkaz na tento příspěvek  

Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2456
Registrován: 5-2007
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:04:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral: Tak všetci na tie rôzne UBP a EZŠ pozerajú jak na spasenie, tak možno už UBP aj skúša brzdy proud
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4979
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:07:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

stopexy mají, pro každý kolo jeden

A hejbe s nimi někdo i jindy, než při výměně špalků?
Schválně někdy vyzkoušej na takovém vlaku brzdění jenom Bymee a poreferuj brzdnou dráhu. Přiznám se, že mě nenapadlo, že by se na to mohlo takhle s**t.
Pravdou je, že máte tak volné jízdní doby, že jet za vámi je utrpení. I 60 km/h je moc.
Pokouším se vzpomenout, když jsem ještě jezdil s osobáky. Na lokálce - peróny na 5 Bix dveře dveře, tedy cca 80 metrů a na hraně perónu běžně bylo 45 - 50 km/h. Na velkých osobácích jsem odjezdil prakticky jenom zácviky, ale z Chebu do Plzně se dalo nakrátit od Svojšína po Plzeň i přes dvacet minut. S Plecháčem a první soupravou Bymee, co v roce 1992 jezdila kolo Cheb - KV - Plzeň - ČB.
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.184.44
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:09:06    Odkaz na tento příspěvek  

ono, co si tak matně vzpomínám, co mi říkal vozák, tak většina těch disků jsou taky pěkně "kulatý a rovný" (rozumějte křivý šišojidy)
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.184.44
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:11:04    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral - pokud nejsou ty stopexy rozjetý, tak ne, a na to se člověk dívá, když si obchází mašinu, to je vidět už z dálky
pro P.Š.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 192.110.164.234
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:15:47    Odkaz na tento příspěvek  

A hejbe s nimi někdo i jindy, než při výměně špalků?

Na co? Vymění špalky, 2x - 3x zabrzdí a povolí a je nastaveno. O revizi promazat matky. Finíto.
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4981
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:19:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobrá, Sypu popel na hlavu. Holt za těch 21 let, co jsem na nich jezdil v režimu, kdy jsem brzdu na mašině i někdy potřeboval, si už prdlajs pamatuji.
Ale stahování brzdy na 210 si pamatuji dost dobře.
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.184.44
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:22:29    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral - tam už taky dali stopexy biggrin
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4982
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:41:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Koukám, že pokrok nezastavíme biggrin
pro P.Š.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 192.110.164.227
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:43:11    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral: Ale stahování brzdy na 210 si pamatuji dost dobře.

Já myslím, že nepamatuješ. 110+111+210 je měly všechny rovnou z fabriky stejně jako ostatní nové kýble v 80.ých letech.
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4984
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 00:50:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já myslím, že nepamatuješ.
To je možné. Ale pokud jsme chtěli i druhý týden po E0 brzdit, tak jsme si to museli stáhnout :-) Platilo to na 210.057 (tam méně, měla Rubosy) a hlavně na 053 (ta měla litinu).
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5496
Registrován: 9-2002

Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 01:07:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petre, mozna pohadky, ale za to UBP misto UZB bych si asi mel nasrat na klavesnici i na pazoury. Ale ze casto na brzdence je A a v realu se to chova B, to zname vsichni. Duvody ted necham stranou. Mozna mas u sebe vetsi poradek (nakonec - mas vetsinou uceleny vlaky a v rezimu S nebo SS - navic relativne novy vozy,) ale to je (globalne) spis stesti. To, co tahaji nekteri jiny dopravci, jsou vozy mnohem horsi (ikdyz ne vsechny vozy a ne vsichni dopravci, zeaaaaano.) Ale to uz zavani krchovem, protoze pokud zacnu jmenovat, tak nekomu asi slapnu na kuri oko.

Kdysi mi nekdo z veteranu vykladal, jak najel s pantakem do nejakyho sajrajtu a prohucel stanici o vic jak pul kilometru. Detaily si nepamatuju, jen to, ze zucastneny vozidlo byla 560 a streka HB - Brno. Ani datum, ale treba si nekdo vzpomene.

A jeste neco: Jely pred vama lozeny Falls z panve. Prsi, hodne a nemate v pisecniku ani zrnko pisku. Jaky jsou koleje, resp. jak moc dobre to brzdi/jezdi ???

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4985
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 01:45:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prsi, hodne a nemate v pisecniku ani zrnko pisku.

U nás je loko bez písku neschopná. A když to někdo opravdu vysype nepředpokládáně, tak na loko se ve strojovně v pytlích náhradní písek vozí.

A i kdyby --> neznám situaci, kdyby při řádné UZB nešlo s nákladním vlakem zastavit. Sice jsem se i bál, na podzim v úseku Domažlice - ČK - Furth, ale přesto jsem vlak bezpečně dovezl. První signál byl mašina v luftě do kopce při rychlosti 70 km/h (ER20), druhý signál obutí celé soupravy při brzdění na 4,5 baru a třetí signál šáhnutí na dynamiku a při deseti procentech nastoupení záskokovky. Dolů jsem jel 25 km/h a přemýšlel jsem, jak zpět vyvezu 1500 tun. Paradoxně --> nahoru to šlo bez problému.
PS: V dobách raného mládí jsem se s vlakem sice s UZB, ale pouze na prvním voze svezl. Pocity to byly hodně smíšené, hlavně těch 82 km/h do čtyřicítkové odbočky. Jo, na 2521 tun mít brzdících cca 100 tun na klesání 8 promile, to byl úžasný zážitek. A od té doby vím, jak si práci vozáka zkontrolovat bez toho, že bych vylezl z mašiny.
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4986
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 01:51:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To, co tahaji nekteri jiny dopravci, jsou vozy mnohem horsi (ikdyz ne vsechny vozy a ne vsichni dopravci, zeaaaaano.)

Nečti prosím Tě až tolik Nářky strojvůdce. Já jezdil pro kohokoliv, viděl jsem toho až příliš mnoho, ale s brzdou se nelaškuje. A i kdyby --> neznám fíru, který by se spoléhal na více, jak padesáti procentní účinek brzdy. Vezl jsem i vlak s dvanácti procenty a dovezl. Na zábrzdné 700 metrů a s mechanikami bez předvěstí.
Samozřejmě, byly i vlaky s neudělanou brzdou, Břeclav byla krásná ukázka, Hosena s ITL byla ale podstatně drsnější, myslím, že flink se najde průřezově kdekoliv bez ohledu na dopravce.
Hustoles
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.188.229.93
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 05:29:00    Odkaz na tento příspěvek  

Practipičusi, tvé veselé historky získané bezmála dvouletou praxí jsou zábavným čtením (hlavně pro ty, co tě znají osobněcrazy), ale napsat sem na plnou hubu, že kolega na postrku spal, za to bys zasloužil dostat takovou přes tlamu, že by ses zastavil až zpátky v dopravním podniku!!! Piš a bav nás dál, ale v zájmu svého zdraví si podobné výroky nech od cesty!!!kladivo
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2977
Registrován: 12-2006

Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 07:30:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To Zababa:To bylo ve Vršovicích...Nikoliv.Můj otec jezdí u soukromníka a několikrát jsem s ním jel,proto tento styl ježdění znám.

„Kdo něco umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí. Kdo to neumí učit, ten to řídí.“
Murphyho zákony
m.J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.95.125.33
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 07:51:12    Odkaz na tento příspěvek  

PŠ:

Ale no tak, Petře, kdy se naposledy Nářky zaobíraly podobným tématem o soukromnících? happynene
Podroužek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 609
Registrován: 10-2009
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 07:54:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přátelé,
jelikož jsem ze stejné stáje, jako Practikus a mele se tady o brždění či nebrždění kotoučů dost, i dost blbostí, tak coby pamětník si dovolím taky pár slov.
Už jsem pár let jezdil, když začaly do VD Brno přicházet nové Bymee. Už před tím jsme vozili občas vlak s kotoučema. Byly to vozy ze Studénky. Jezdí dosud, znalí jistě vědí jejich přesné označení a podrobnosti.
Přistupovali jsme ke kotoučákům s nedůvěrou obvyklou u konzervativních ajznboňáků. Velice brzy jsme se však s těmito vozy sžili. Zabrzdit hezky, bez zpětné cukatůry a na správném místě, to s kotoučema umí každý. (Skoro). Určitě bylo náročnější jezdit se špalkovou brzdou. Zvláště pak s Bai (osmidveřáky), které měly ještě rozvaděč Knorr s brzdou postupně neodbrzditelnou a muset se ještě trefovat vodní nádrží k hadici. Na první a jediný pokus. Nuže tedy, s Bymee se brzdilo betálně. S teplýma kotoučema, mírně nabržděno, 70 na hraně peronu. 5 - 6 vozů. Krása.
Ty doby jsou však pryč. Začalo to změnou firmy dodávající destičky. Nevím, jak je to teď. Je jen jeden typ destiček? Jisté je, že některé kotouče bývají po brždění studené. To znamená, že nebrzdí. I kdyby nebrzdil ani jeden, vozmistr kontroluje pouze okýnka. Zelená - červená. Vždyť to brzdí. Ono se dá kladívkem šťouchnout takovou škvírou i do čelistí brzdy. Zda je přilehlá či nikoli. Ovšem, to asi technologie zk. brzdy nenařizuje. Výsledkem je, že soupravy brzdí různě. Některé bezva, jako za "starých časů". Jiné tak, že ze stanovené rychlosti není možno zabrzdit vlak na zábrzdnou vzdálenost. Obě soupravy však jsou vyhovující dle zk. brzdy. Nápisy o brzdicí váze na skříni vozů neodpovídají často realitě. To jsem pořád nemluvil o vlivu počasí vč. venkovní teploty. Nicméně, zkušený fíra si vozkouší jak to brzdí a navolí takovou rychlost a takový režim jízdy, aby to zastavil, kde má. Posuzuji dva spolu nesouvisející jevy. Adhezní podmínky, tedy součinitel tření mezi kolem a kolejnicí. Druhým je součinitel tření mezi brzdným elementem (destičkou či špalkem) a brzdnou plochou rotující. (Kolem či kotoučem).
Jedu-li takhle za mrazivého rána z kopečka od Křižanova ku Brnu, mašina brousí na 5. odbočce, kotouče stejně studené plné namrzlé vlhkosti, stane se, že vlak jedoucí do zastávky s peronem dlouhým jako menší letiště padesátkou, jede u tabulky s koncem peronu 45. Je tedy třeba jet mnohem opatrněji. Do peronu jedu třeba 30. Že se nerozjíždím na 100, třeba jen na 50 - 60, je jasné. Že značně prodlužuji jízdní doby taky. Je to však strojvedoucí a jen on, kdo určuje rychlost vlaku a jen on odpovídá za zastavení na určeném místě. Proto nikdo nikoho nemůže nutit, že Practiku, aby jezdil jako hovado a brzdil mašinou. A ještě s hrůzou v očích.
Jako resumé bych tedy chtěl napsat, že přes dílčí potíže a nevýhody kotoučových brzd, vidím jejich zavedení proti klasickému špalku vytvářejícímu navíc nepříjemný hluk, jako velký pokrok. A že i špalíková brzda se umí zalepit sněhem a nebrzdit, nebo vám přimrzne vlak, že nemůžete odjet, to mám taky vše vyzkoušeno.
Promiňte užvaněnému starci. Přeji hezký letní den. P.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2460
Registrován: 5-2007
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 09:41:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podroužek: Výborne, takže teda zasa vidíme, že zlé brzdenie nie je vlastnosťou vozňov s kotúčovou brzdou, ale zasa len úplne konkrétny problém konkrétnej dielne a prípadne dodávateľa súčiastok. Takže obvyklá otázka, kde sú inak vysoko aktívne rušňovodičské odbory, keď ide o vec, ktorá skoro presne spadá do ich úloh?

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Pikehead
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 901
Registrován: 3-2007
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 09:51:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aha, takže jsme se nakonec dopátrali toho, že za nebrzdící kotoučovky u Bdmtee nemůže nic jiného, než šlendrián u ČD.

Je laciné sem psát, že jsem to čekal. :-)
m.J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.95.125.33
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 10:18:47    Odkaz na tento příspěvek  

Pikehead:

Je zajímavé, že u nás na opačné straně této země nejsou s Bdmtee ohledně brzdy žádné problémy. Osobně myslím, že to kolega Podroužek malinko nadstřelil a někdo si pak z toho udělal korunní důkaz.

Jezdil jsem zastávkové s 5xBdmtee+163 DKV Č.Tř. a teď 2xBdmtee+sysel+163 a neshledávám rozdílu.

A nevěřím, že by v Šalingradu byli v dílně takoví lůzři, aby byl ten rozdíl tak markantní.

Jinými slovy: S Bdmtee jsem ještě zastávku "neudělal", s ešusem, 460, 451, nebo "špalkáči" ano.
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2465
Registrován: 2-2004

Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 11:24:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

m.J.: Když jsou teda ČD tak čistý, tak jistě budete znát podrobnosti: Kdo teda dodával a dodává na Bdmtee brzdový obložení? VEB CHEMIEWERK COSWIG? A nebyl ten původní typ náhodou třeba s azbestem? A co je tam dnes, nějaký Cosid od nástupce, nebo Jurid, nebo nějaká česká náhrada?

Chcete získat zajímavou a dobře ohodnocenou práci v železniční dopravě? Naučte se dobře německy!
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5497
Registrován: 9-2002

Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 11:53:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nečti prosím Tě až tolik Nářky strojvůdce. Já jezdil pro kohokoliv, viděl jsem toho až příliš mnoho, ale s brzdou se nelaškuje

Ja narky nectu (ani nevim, kde a jak se k nim dostat,) ale ze se cas od casu nekde najdou flakaci, blbci, lhari a bordelari, to je fakt, kterej nezmenis.

Ja jsem jen (uspesne) rozpoutal debatu, ze (napriklad) jedny Wapy dopravce A nemusi brzdit stejne jako ty stejny Wapy dopravce B: viz to, co pise Podrouzek (i kdyz to neni ta stejna situace.) Videl jsem kdeco: Netesny brzdovy valce, povoleny tahla... Ale jsem to nechaval na vozmistrech (prece jim nebudu kecat do remesla.) Obcas takhle jdes pro masinu nekam do sturcu a cestou si vsimnes toho ci onoho na vozech, ktery mijis.

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
m.J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.95.125.33
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 12:14:28    Odkaz na tento příspěvek  

Desiro:

Kdo kde tvrdí, že ČD jsou čistý? Potřeba ideologického školení? wink

Řeknu vám upřímně. Mně, odkojenému Rubosy na 111 a 770 je to dnes už u zadnice, kde byl a nebyl azbest a odkdy tam už není. Stejně jako mýmu otci, který za své elektromontážní praxe mmj. montoval osvětlení do x hektarů stropů izolovaných právě azbestovými sajrajty, nebo kolik nařezal podložek z azbestového lignátu pod rozvodné krabice, a žije spokojeně i v 72 ti letech, zdravotně je na tom lépe, než většina jeho vrstevníků.

Ostatně azbest byl mašinách i ve zhášecích komorách veškerých silových rozpínacích prvků motorových i el. mašin od doteků kotrolérů až po linkové, nebo budící stykače třeba na 753, 742, kde to měl fíra přímo za neutěsněnou stěnou.

A co jako? Jestli jsem se tehdy něco nasál, už to tam dávno je. Jak se to vyvrbí je osud.

A s účinkem brzdění v intencích, jak to probíráme s Podroužkem, má to složení a obsah azbestu vliv jaký?

Já to nevím, ale nechám se vámi rád proškolit.
Podroužek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 610
Registrován: 10-2009
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 12:22:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

m.J.
Kdo nevěří, ať tam běží. Potvrzuješ mně, že kotoučové brzdy, zvlášť na vozech Bymee (po staru) nejsou konstrukčně vadné. Ono stačí třeba po příjezdu do Vranovic vlézt pod vozy. Když nemáš dálkový pyrometr.
Pro pana Asdf. Vás pane považuji za velmi znalého a inteligentního člověka, soudíc z Vašich příspěvků. Leč tady jste střelil kozla. Každá organizace se řídí, nebo by měla řídit, svými stanovami. A taky zákony. Nevím nic o tom, že by FS měla suplovat práci dopravců, SŽDC, inspekcí a jiných úřadů. A pokud je to náplní odborářů, pak proč ne OSŽ nebo Federace vozmistrů? Když má strojvedoucí pochybnost o správném fungování brzdy, má to hlásit určitě jinam než na FS ČR.
Moje povídání bylo reakcí na předchozí příspěvky. Zejména na ten kolegy Practika, který je toho názoru, že špalky jsou lepší než kotouče. Ani jemu však jeho názor neberu. Konečně, jak řekl jistý Švejk, "Mejlit se může každej. Vzdělanej i nevzdělanej blbec". P.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2464
Registrován: 5-2007
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 12:51:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podroužek: Za jednu z úloh odborových združení považujem upozorňovanie a tlačenie na riešenie neriešených problémov, ktoré potenciálne ohrozujú (niektorých) jej členov. Takže ak je dlhodobý neriešený problém s kotúčovými brzdami v PJ Brno, tak by mali rušňovodiči sami, prípadne kolektívne prostredníctvom odborov začať na stav upozorňovať a tlačiť na zjednanie nápravy. Ostatne odbory ako také toto potvrdzujú: Keď môže FS ČR (a asi aj oprávnene) kecať do technického riešenia RegioNovy, tak prečo by nemohla kecať do toho, že nejaká udržovacia dielňa (zrejme) nesprávne udržuje brzdy, ktoré potom (skoro) nebrzdia.

Prípadne teda podajte podnet na DI ČR, nech k Vám prídu tie zábrzdné vzdialenosti zmerať. Nedávno som čítal, že preventívna činnosť DI ČR je obnovená, tak určite prídu radi.
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2466
Registrován: 2-2004

Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 13:12:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co jako?
To, že to nevadí vám, je úplně jedno. Důležitý je, co na to předpisy.
A s účinkem brzdění v intencích, jak to probíráme s Podroužkem, má to složení a obsah azbestu vliv jaký?
Asi takový, že to může a zřejmě i brzdí jinak, ne?

Pokusil jsem se poradit, čím by to mohlo být. DOkonce si troufám říci, že o těch materiálech do brzd něco vím, protože se s nimi setkávám. Ale jestli nechcete pomoct, nutit se vám nebudu.

Chcete získat zajímavou a dobře ohodnocenou práci v železniční dopravě? Naučte se dobře německy!
m.J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.95.125.33
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 13:51:58    Odkaz na tento příspěvek  

Asi takový, že to může a zřejmě i brzdí jinak, ne?
Četl jste vůbec pořádně Podroužkův příspěvek, kde píše o nedostatečném přítlaku brzdičů dohledatelný dlouhým kladivem? Asi ne.

Jinak si myslím, že na takové věci, jako je správné složení destiček, špalků, nafty, chladící kapaliny střídačů máme jistě dost osob za hlídání správných parametrů odpovědných a placených. Různé ty provozní laboratoře a tak. wink

Co se týče schopnosti "zabrzdit" já končím u svého vyzkoušení účinku brzdy před prvním brzděním do zastavení.

Pomoct já? Vždyť jsem psal, že "se rád nechám proškolit".

Čili chcete říct, že sklad brněnského DKV disponuje destičkami s jiným složením, než sklad DKV Praha a Č. Třebová? Čímž Bdmtee z brna brzdí hůř, než Bdmtee z Děčína? Protože nakupují u různých dodavatelů? To bych se dost divil při té drážní úzkoprsé centralizaci nákupů.
novotny
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 308
Registrován: 2-2013

Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 14:26:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nechci vám do toho moc kecat pánové,do problému zásobování náhradními díly nevidím,konec konců to je starost jiných,chtěl jsem jen podotknout,že při součastné roztříštěnosti všech drážních struktur je celkem možné že kotouče,destičky a jíné náhr.díly jsou skutečně kupovány různými organizacemi u různých výrobců,tudíž mohou být i různé kvality. Ale jak už jsem psal,pouze moje domněnka....uhoh

(Příspěvek byl editován uživatelem novotny.)

Pirát

XIII.století - naprosto jedinečná,kultovní a mystická záležitost.
m.J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.95.125.33
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 14:41:07    Odkaz na tento příspěvek  

tak prečo by nemohla kecať do toho, že nejaká udržovacia dielňa (zrejme) nesprávne udržuje brzdy, ktoré potom (skoro) nebrzdia.

Možná by i rádi kecali. Pro tento účel byl zřízen mail opravylokomotiv@fscr.cz pro podněty (i anonymní) přímo od členů FS ale i jiných fírů u ČD a ČDC. Za dobu trvání (již několik měsíců) je tam sotva 20 podnětů od cca 5 ti přispěvatelů. Adresa byla mnohokrát zmíněna, vyhlášena, vyvěšena. Není žalobce, není soudce. Ještě horší je to s adresou neralneturnusy@fscr.cz. Tam jsou za tu dobu 4 příspěvky. Tak jak to řešit?
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2465
Registrován: 5-2007
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 15:09:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

m.J.: Potom už niet pomoci ... už sa len modliť sad
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 15:28:59    Odkaz na tento příspěvek  

Hustoles - jezdím o trochu dýl, jenom pro pořádek, (E3 mám přes 2roky), ano oproti starým pardálům je to prd, a co dělal kolega na postrku, je mě jedno, nic jsme nerozbili, všude zastavili, jen říkám, že skutečnost neodpovídá papíru, a i z těch "pár" zkušeností můžu říct, že něco není v pořádku

PS.: a poradím Vám, nejsem typ člověka, kterýmu se dá vyhrožovat, já, narozdíl od Vás, nemám co ztratit, a můžu si dovolit jít do věcí, o kterých si většina může nechat jen zdát
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6860
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 15:36:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jurid a jemu podobné matroše: každej novej materiál musí podstoupit nové zkoušky, než je vůbec připuštěn k použití. No a na každém vozidle, kde má být nasazen, ze mají uděla brzdové zkoušky. Z nich mj. vyleze, že se mají poštelovat D-ventily nebo dokonce změnit převod pákoví v jednotkách.
Čili záměna (při splnění výše uvedených procedur) ano, ale úplně kus za kus to rozhodně není.
Podroužek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 611
Registrován: 10-2009
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 16:30:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pane Asdf děkuji za podnětný příspěvek. To má hlavu a patu. Taktéž kolegovi m.J. děkuji za připomenutí netové adresy. Taky možnost. P.
m.J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.95.125.33
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 17:01:50    Odkaz na tento příspěvek  

já, narozdíl od Vás, nemám co ztratit

Silné řeči. Vždy je co ztratit. Jen o tom člověk zatím neví .... A přijde na to, až když to opravdu ztratí. ko
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4216
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 17:36:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co takhle jeden z fírů nasadit trochu krk (protože nepůjde o život), počkat si na tu správnou soupravu, která dle všeho vyhovuje ale nevyhovuje, všechno si ofotit, vyzkoušet, všechno tak, aby se na něm nedalo nic najít, potom zapnout na vhodném místě kameru, počkat si na nějaké to mokro nebo jiné nevlídno, kde tahle souprava má brzdit ale nebrzdí, a prostě i při dobré technologii brzdění prohulit zastávku a nahlásit MU z důvodu špatného brzdění soupravy?
Když to jinak nejde, tak musí jít stranou i ta imaginární kolegialita k dílně.
Když totiž dojde k něčemu horšímu než jenom projetí zastávky, tak se na vás stejně všichni vykašlou a půjde to na triko fírovi.
Jestli to nejde jinak, donutit nákupčí oddělení k nakupování kvalitních součástek a dílnu k pečlivým kontrolám, výměnám a vozmistry aby konali svědomitěji, tak co jiného s tím...crazy

ABRDbmseer
Záchodu se **smí po*žívat, pokud je vlak v* *tan*ci.
Rebel Yell
m.J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.95.125.33
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 17:42:19    Odkaz na tento příspěvek  

Jste blbý, či čo?

Za projetí místa určeného k zastavení bude VŽDY odpovědný strojvedoucí.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4217
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 17:48:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

I v případě prokazatelně zjištěné závady na soupravě, která se nemusela projevit po zkoušce účinku brzdy? To snad ne...

ABRDbmseer
Záchodu se **smí po*žívat, pokud je vlak v* *tan*ci.
Rebel Yell
novotny
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 311
Registrován: 2-2013

Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 18:12:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ml636- Ano,bohužel je to tak. Strojvedoucí je povinnen (a to i po provedení ÚZB) na nejbližším vhodném místě (ale před místem prvního zastavení) ověřit účinek brzd. Pokud tohle provede a nazná že brzda je O.K.,od této chvíle jde vše na jeho triko. Nikoho pak nezajímá že byl sajrajt na kolejích nebo jiné zhoršené podmínky k brzdění.Tohle všechno už musí strojvedoucí PŘEDVÍDAT a počítat s tím.
Dobrý,co?

Pirát

XIII.století - naprosto jedinečná,kultovní a mystická záležitost.
Šošon
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 605
Registrován: 3-2006
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 18:31:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dnešní nehoda Desira s OA na t 089.

https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2874393
m.J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.95.125.33
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 18:58:38    Odkaz na tento příspěvek  

To snad ne...

No to snad jo. Na to vemte strychnin. kladivo
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5503
Registrován: 9-2002

Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 19:07:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nikoho pak nezajímá že byl sajrajt na kolejích nebo jiné zhoršené podmínky k brzdění.Tohle všechno už musí strojvedoucí PŘEDVÍDAT a počítat s tím.

A co pripady sabotaze ? Prijde nejakej antidrazni srac nebo vylizanej nudici se pubertak a namasti 100 metru kolejnic olejem. I to uz se stalo. A to se pak dejou veci. Srandicky jdou casto dal, nez jen kaminky na kolejich, zeaaaaaaaano... Muzu videt kdeco, ale sajrajt na kolejich proste videt neni. Ty sutry vetsinou jo.

Napriklad jistej muj spoluzak ze SPS sel kdysi nekde hodit drat pres koleje, aby zjistil, jestli dratem rozdrnci prejezd. To se mu sice povedlo, ale co s tim nadelal za paseku !!! Mozna si nekdo vzpomene, cca deset, mozna o malo vice let nazpatek, nekde v Praze...

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
fírouš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.188.227.147
Odesláno Středa, 07. srpna 2013 - 20:21:58    Odkaz na tento příspěvek  

Agente, najetí pomocné lok. na uvázlý motorák někde na velkém spádu kvůli podzimní plískanici okořeněné padajícím listím bylo rovněž uzavřeno k tíži fíry, ač fíra při jízdě k místu uvíznutí nepřekročil 20km/h (z opatrnosti), dokud nedošlo ke smyku všech os i při použití písku. Olej by musel být prokázán.