K-report
 

Archiv diskuse Autobusy v Liberci do 05. 04. 2013  

Diskuse K-report » Archiv 2013 » Autobusy a trolejbusy » Autobusy v Liberci » Archiv diskuse Autobusy v Liberci do 05. 04. 2013 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Mojmir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 221
Registrován: 4-2004

Odesláno Úterý, 19. března 2013 - 12:29:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak ono se stačí podívat na zadávací dokumentaci a je jasné že SOR nesplnňuje hned v několika parametrech.(motor,pneu,šířka dveří,převodovka...)
Ocenňuji že je požadována klima.
Nové autobusy
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.201.20.166
Odesláno Úterý, 19. března 2013 - 18:09:39    Odkaz na tento příspěvek  

Chtěl bych se zeptat na odkaz kde to je uvedené.
Kuba_j
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2784
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 19. března 2013 - 19:22:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nové autobusy: https://zakazky.liberec.cz/contract_display_300.html a https://zakazky.liberec.cz/contract_display_301.html na obou dvouch odkazech pak kliknout na "Zadávací dokumentace veřejné zakázky" a otevřít ten dokument ke stažení.

:: Můj web o hradeckých trolejbusech :: Můj YouTube kanál o dopravě ::
Ares1
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7929
Registrován: 4-2006

Odesláno Úterý, 19. března 2013 - 19:31:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale některé body jsou docela slušně napadnutelné. Copa na to "čistá" Změna pro Liberec. To se jí líbit nebude.
I když si za sebe přeju aby to byl právě ten výrobce co je tam napsán mezi řádky.

pyrotechnik:uvidíte-li mě utíkat,snažte se mě předběhnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních Čechách a nejen tam
Kamera
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 438
Registrován: 6-2005

Odesláno Úterý, 19. března 2013 - 20:52:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


Kamery Liberec:
VOZOVNA TRAMVAJÍ LIBEREC
TERMINÁL FÜGNEROVA + ŠALDOVO NÁMĚSTÍ + RYBNÍČEK
AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ
Lbc_4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 682
Registrován: 4-2011

Odesláno Úterý, 19. března 2013 - 22:27:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ares1: Tak tedy polopatě:

Já jsem nejdříve napsal:
Třídveřové SORky BN 12 to také určitě nebudou. Jeden z požadavků je 100% nízkopodlažnost.

Dolfi na to odpověděl:
A co když to SORka skutečně bude? Oni už umí vyrábět i třídveřovou NB 12

Už vidíš chybu? Já jsem psal, že "hrbáče" neboli BN 12 už to nebudou, Dolfi mi na to odpověděl, že to může být ale NB 12. Chápeš? Mluvil jsem úplně o něčem jiném!

Jedno je ale jisté. ŽÁDNÝ SOR TO NEBUDE !

(Příspěvek byl editován uživatelem Lbc_4ever.)

Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Marek__liberec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 487
Registrován: 8-2002
Odesláno Úterý, 19. března 2013 - 22:45:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Protože se administrátoři fóra nemají k činnosti, poprosím takhle soukromě - nekrmte trolly!

Kdo je to troll a jak na něj vyzrát se dozvíte například na Wikipedii. Omlouvám se za off-toppic, ovšem liberecká diskuse je na dně a to se mi nelíbí.

http://picasaweb.google.com/marek.bilcak
Ares1
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7930
Registrován: 4-2006

Odesláno Úterý, 19. března 2013 - 23:36:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lbc4 spíš se koukni, kde soudruzi z NDR (ty) udělali chybu.
Přečti si ve sledu:
Dolfi Nehul př.(příspěvek) 771
a ty reaguješ že BN! to nebudou.
Vidíš snad v jeho příspěvku něco o BN 12?
Já ne.
Na mě si reagoval už příspěvkem č 680
Nezlob se, ale evidentně v něčem jedeš, v něčem tvrdším. Pokud něco šňupeš, tak počkej až přestane ona látka působit.
Navíc ty víš, že to SOR nevyhraje? Co když se odvolá a uspěje?
Tak raději počkej na oficiální výsledek. Takových žvástů, že je něco 100% nevýhodné už sem slyšel.
Raději to dál nerozváděj zapleteš se do toho.

pyrotechnik:uvidíte-li mě utíkat,snažte se mě předběhnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních Čechách a nejen tam
Nové vozy
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.201.48.216
Odesláno Středa, 20. března 2013 - 08:09:25    Odkaz na tento příspěvek  

S novými vozy je to těžké, jedna strany řekne, že výběrko je napsané na Renaulty, druhá pak řekne, že to Renaulty v žádném případě nebudou. Pak je tu ještě taková zajímavost:http://www.hoffmann-zizak.cz/servisni-provozovna-liberec, bystří pochopí
Mercedes
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.179.42.86
Odesláno Středa, 20. března 2013 - 09:22:53    Odkaz na tento příspěvek  

Tak to bude Méďa, šéf DP tam má bráchu
Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7429
Registrován: 10-2004

Odesláno Středa, 20. března 2013 - 11:49:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak určitě lepší zpráva, než kdyby měl bráchu v J&T...
Lbc_4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 683
Registrován: 4-2011

Odesláno Středa, 20. března 2013 - 13:56:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ares1: Já jsem ale mluvil o SOR BN 12 (reagoval jsem na tebe).

Dolfi pak napsal, že to můžou být ale i NB 12 (reagoval na můj příspěvek).

Jenže jsem se ohradil, že to nemůžou být pouze a jen SOR BN 12. O SOR NB 12 jsem neřekl, že to nemůžou být.


PS: SOR nesplňuje několik základních požadavků, které jsou jasně uvedené ve výběrovém řízení. Vážně si myslíš, že i přesto může vyhrát?

Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Robert_08022
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4869
Registrován: 3-2004

Odesláno Středa, 20. března 2013 - 14:08:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Proboha, dost!

Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je,
kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá,
na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
(Jan Werich)
Ares1
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7931
Registrován: 4-2006

Odesláno Středa, 20. března 2013 - 17:50:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A řekl jsem že může vyhrát? Říkám, že se může odvolat. Ještě koukám látka nevyprchala.
P.S. a proč jsi reagoval dvakrát na totéž? Já to četl nemusíš mi nic opakovat.

pyrotechnik:uvidíte-li mě utíkat,snažte se mě předběhnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních Čechách a nejen tam
Kamera
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 439
Registrován: 6-2005

Odesláno Středa, 20. března 2013 - 18:10:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


Kamery Liberec:
VOZOVNA TRAMVAJÍ LIBEREC
TERMINÁL FÜGNEROVA + ŠALDOVO NÁMĚSTÍ + RYBNÍČEK
AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ
Lbc_4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 684
Registrován: 4-2011

Odesláno Středa, 20. března 2013 - 19:05:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ares1: Zdálo se mi, že jsi nerozuměl.

Jinak ode mne konec k tomuto tématu. Zpět k autobusům.

Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Dolfi-Nehul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 774
Registrován: 7-2009

Odesláno Středa, 20. března 2013 - 22:02:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Konečně zpět k autobusům... Mám tady menší hádanku pro znalejší a především pamětníky... Z jakého vozu pochází tento štítek...



Pokud nepoužijete www.seznam-autobusu.cz, jste frajeři

Asi budu blejt...
Marek_kubík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 942
Registrován: 12-2008
Odesláno Čtvrtek, 21. března 2013 - 09:54:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dolfi-Nehul: LIA 29-34

Karosa - to nejlepší na trhu autobusů :-)
ČD a ZSSK - dva nejlepší železniční dopravci
Moje ICQ: 639-165-615
Dolfi-Nehul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 775
Registrován: 7-2009

Odesláno Pátek, 22. března 2013 - 09:59:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Marek_kubík: Správně LIA-29-94

Asi budu blejt...
Irisbus364
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 71
Registrován: 4-2009

Odesláno Neděle, 24. března 2013 - 19:05:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

z dnešního ježdění:

omluvte prosím kvalitu, nejsem profesionál

Řidič: konečná vystupte! Ozve se: když už, tak paní Konečná prosím vystupte!
Irisbus364
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 72
Registrován: 4-2009

Odesláno Neděle, 24. března 2013 - 22:06:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ještě něco málo z mých občasných nedělních ježdění:


. Ještě jednou prosím o shovívavost nad kvalitou fotek, konkrétně tyto foceny mobilem. Budu rád za každou radu ohledně focení. Bohužel mám jen obyčejný digitál. Ale fotky jsou spíše pro odbočení od zde věčně probíraných témat


(Příspěvek byl editován uživatelem irisbus364.)

Řidič: konečná vystupte! Ozve se: když už, tak paní Konečná prosím vystupte!
Dolfi-Nehul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 780
Registrován: 7-2009

Odesláno Neděle, 24. března 2013 - 22:21:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snaha se cení Lepší nějaké fotečky z provozu než některé bezcenné příspěvky...

Asi budu blejt...
Lbc_4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 685
Registrován: 4-2011

Odesláno Neděle, 24. března 2013 - 22:55:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano. Akorát v Pavlovicích na křižovatce ti stojí 514 a 516, nikoliv 515. Ale to je jen detail. Jinak povedené fotky.

Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Irisbus364
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 73
Registrován: 4-2009

Odesláno Neděle, 24. března 2013 - 23:23:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jéé omluva jsem si spletl ev. čísla. pardon chybička se vloudila

Řidič: konečná vystupte! Ozve se: když už, tak paní Konečná prosím vystupte!
Kamera
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 442
Registrován: 6-2005

Odesláno Pondělí, 25. března 2013 - 14:22:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


Kamery Liberec:
VOZOVNA TRAMVAJÍ LIBEREC
TERMINÁL FÜGNEROVA + ŠALDOVO NÁMĚSTÍ + RYBNÍČEK
AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ
host z hk
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.77.84.215
Odesláno Středa, 27. března 2013 - 19:13:35    Odkaz na tento příspěvek  

Dnes jel přes Hradec citybus ev.č.369 .
Dolfi-Nehul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 781
Registrován: 7-2009

Odesláno Středa, 27. března 2013 - 22:13:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Souhlasí, z garáží už zmizela.

Asi budu blejt...
Šmoula_mrzout
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 606
Registrován: 3-2011

Odesláno Pátek, 29. března 2013 - 07:43:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dolfi: komu byla 369 odprodána? opět do Vrbice?
a ještě jeden dotaz: v jakém rozmezí byly do Ústí půjčeny 376 a 377? díky

Deníček železnice v Liberci (sledovačka motorových vozů ŘADY 843-TS 831,TS 832,nákladní doprava,mimořádnosti)
RYCHLÉ VLOŽENÍ ČÍSLA HNACÍHO VOZIDLA DO LIBERECKÉ ŽELEZNICE
KAROSY B732 - nejlepší autobusy
369
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.201.24.116
Odesláno Pátek, 29. března 2013 - 08:39:27    Odkaz na tento příspěvek  

Co jsem slyšel tak někam do Hodonína.
Snnopy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 241
Registrován: 1-2010
Odesláno Sobota, 30. března 2013 - 12:27:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejsem zdejší, proto se předem omlouvám za možná hloupý dotaz. Zajímalo by mě, co brání většímu propojení liberecké a jablonecké MHD? Některé jablonecké a liberecké linky mají konečnou cca 2-3 km od sebe a kdyby se propojily, vzniklo by pro řadu částí Liberce a Jablonce atraktivní spojení do druhého města bez nutnosti cestovat přes centrum.
Příklady:
- jablonecká 4 + liberecká 22/29 (chybí úsek Kunratice, Mšenská - Lukášov - 1,9 km)
- jablonecká 12/4 + liberecká 22/29 (Kunratice, Mšenská - Rýnovice, prům. zóna - 3,2 km)
- jablonecká 12/10 + liberecká 22/29 (Kunratice, Mšenská – Rýnovice, samoobsluha - 3,4 km)
- jablonecká 12/10 + liberecká 15 (Harcov, myslivna – Rýnovice, samoobsluha - 3,3 km, pro vybrané spoje chybí jen úsek Lukášovské údolí - Rýnovice, samoobsluha – 1,9 km)
- jablonecká 1 + liberecká 18 (Bedřichov – Rudolfov – 3 km – jedině zde chápu obavu z možných problémů v zimních měsících)

Pokud bychom porovnali stávající vozkm najeté na dotčených linkách MHD Liberec a Jablonec + meziměstskými linkami Busline a ČSAD Liberec, celkově by se ve výsledku mohlo buď ušetřit, nebo zkrátit intervaly. Jabloneckou i libereckou MHD přitom zajišťuje stejný podnik, takže by to snad neměl být problém..? A pokud by navíc část přímých spojů byla smluvně zajišťována ČSAD Liberec/BUS line, nemuselo by ani dojít k "souboji" mezi dopravci.
Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7433
Registrován: 10-2004

Odesláno Sobota, 30. března 2013 - 13:21:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Protože se to tak nikdy nedělalo. Od dob "integrace" VHD v kraji a (spíše jen formálního) zastřešení obou MHD jedním dopravcem byla dosud jediným "přínosem" chaotizace tarifu.
Pro zlepšení obou MHD by se dala udělat celá řada kroků, mnoho z nich dokonce takových, že by pravděpodobně přinesly i úspory. Problém je, že v tomto regionu je nulový zájem měnit skutečně podstatné věci a namísto toho zde panuje tradice vymýšlet vymyšlené a bazírovat na nepodstatných blbostech. Za povšimnutí stojí historický vývoj linkového vedení v obou městech, kde je krásně vidět, jak nepružný celý systém je. Většina tras se od svého zavedení zásadním způsobem nezměnila ani nepřizpůsobila měnícím se podmínkám a požadavkům. Nejvíc bijí do očí torza linek, které sice v některém bodě své existence úplně ztratily účel, za kterým byly zavedeny, ale někomu asi bylo líto je rušit, takže stále existují, ale živoří o 1-3 prázdných spojích denně v náhodné časy a nejsou k ničemu, jen zbytečně znepřehledňují systém. Namátkou liberecké linky 23, 35, 36 a jmenovat by se dala řada dalších. Tolik jenom pro ilustraci, proč v těchto končinách s podobnými návrhy nemáte šanci uspět.
KOM
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.19.113
Odesláno Sobota, 30. března 2013 - 15:15:51    Odkaz na tento příspěvek  

Souhlas s Reichenbergerem. Už je to přes tři roky, co DPML operuje v Jablonci a pořád se směrem k integraci obou MHD v podstatě nic neděje. Ono by pro začátek stačilo, kdyby linka 141 nebyla součástí PAD, ale součástí MHD. Linka přes Bedřichov prý bude.
kolo
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.119.89.48
Odesláno Sobota, 30. března 2013 - 21:55:09    Odkaz na tento příspěvek  

Ke změně určitě dojde v prosinci 2014 v rámci realizace výběrového řízení na nové regionální dopravce. Nesmí se zapomenout, že dnes tu jsou dopravci, kteří mají na linku Liberec - Jablonec licenci. Spojení jablonecká 10/12 + liberecká 15 se nepodaří asi nikdy, pokud bude šířka komunikace jako je dnes, navíc přes zimu je tento úsek uzavřen a řešen objízdnou trasou.
Adamek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 521
Registrován: 10-2007
Odesláno Úterý, 02. dubna 2013 - 11:17:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V září prý můžeme očekávat přečíslení jabloneckých linek do číselné řady 100.
aaaaad
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.146.42
Odesláno Úterý, 02. dubna 2013 - 19:55:31    Odkaz na tento příspěvek  

vtip to je dobrý. Tohle se jen tak nestane kamaráde. K tomu mělo dojít už v roce 2012 a nic. to je prostě věc, která jen tak nebude. rozhodně ne v průběhu roku.
Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7436
Registrován: 10-2004

Odesláno Úterý, 02. dubna 2013 - 21:44:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Začátek září je náhodou na podobné reorganizace jeden z nejvhodnějších možných termínů. Nebo, lépe řečeno, nejméně nevhodný.
Lbc_4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 688
Registrován: 4-2011

Odesláno Úterý, 02. dubna 2013 - 22:17:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Reichenberger č.7433: Můžu se zeptat, jak by jsi to tedy s těmi linkami v LBC a JBC řešil ty? Jen tak pro zajímavost? Pokud vím, tak každá z těch linek má jinou trasu, nebo se pletu? Preferuji LBC.

Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7437
Registrován: 10-2004

Odesláno Úterý, 02. dubna 2013 - 22:34:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bohužel nerozumím, na co se přesně ptáš. Pokud bych to měl zestručnit a zobecnit, první nutný krok ke zatraktivnění MHD je zpřehlednění. Tarifu, linkového vedení i jízdních řádů. Tato poučka může znít trochu zprofanovaně vzhledem k tomu, jak si ji zejména v posledních dvou letech zcela po svém a poněkud nešťastně vyložili organizátoři MHD v Praze, v zásadě je ale pravdivá.
Lalinoddubu
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 511
Registrován: 7-2009

Odesláno Středa, 03. dubna 2013 - 10:41:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

aaaaad: Přečti si poslední odstavec v uvedeném odkaze. Opravdu se nejedná o vtip.
http://www.dpmlj.cz/uvodni-strana/aktuality/dopravni-podnik-rozsi ruje-sve-sluzby-a-cestujicim-umisti-na-jizdni-rady-qr-kody_271/
Lbc_4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 689
Registrován: 4-2011

Odesláno Středa, 03. dubna 2013 - 13:09:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Myslím to tak, jak by si tedy vedl jednotlivé linky ty.

Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7439
Registrován: 10-2004

Odesláno Středa, 03. dubna 2013 - 19:01:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aha, tak linkové vedení. Bez relevantních podkladních dat nemůžu být příliš konkrétní, to důležité se však shrnout dá.

V první řadě zrušit výstřely typu 23 a 35 a sloučit je do ostatních linek stávající sítě.

Dále bych se pokusil propojit linky s podobnými frekvencemi spojů, končící na terminále. Výsledkem by bylo zjednodušení systému a úspora vozidel a prostoru na terminálu. Je fakt, že ty frekvence se moc dobře nezkoumají, když je díky všemožným "dílčím úpravám" jakýkoli náznak pravidelného intervalu na drtivé většině linek roztříštěn. Plácnu například 14+20, to má koneckonců i ten historický základ, na kterém se tu evidentně visí.

S tímto bodem trochu souvisí i problém linky 22. Linka je rozdělena pásmováním de facto na dvě, neboť jednotlivé větve jsou nerovnoměrně vytíženy. To bohužel neumožňuje pásma prostě spojit, takže je třeba najít jiné řešení.
Docela se zde nabízí omezení spojů 22 na Kunratickou a jejich nahrazení protažením linky 16. Každá z linek by v pásmu Františkov-centrum-Kunratická měla špičkový interval řekněme 20 minut a prokládaly by se na souhrnný interval 10 minut. Podle mě elegantní řešení, které zajistí pravidelnou obsluhu Františkova v podobné frekvenci, a opět zpřehlednění systému. Že se v jednom úseku stanou z jedné linky dvě je stále výhodnější řešení, než mít dvě linky jednoho čísla, jako nyní.
Pokud už budem dostatečně daleko na propojování s Jabloncem, můžou být vybrané spoje protaženy v trase 141 a takto ji nahradit, s tím rozdílem, že místo libereckého AN by končily až v Americké. Samozřejmě je třeba ověřit, zda by takto dlouhá trasa neměla sklony k nepravidelnostem, aby z toho nevznikl průšvih á la Praha. Ale to už jsem se trochu zasnil. :-)

Co mě napadá v souvislosti se zdejšími neustálými přestřelkami na téma kloubových autobusů je fakt, že situaci při všemožném vzájemném ladění intervalů v poměru k nabízené přepravní kapacitě, což by třeba umožnilo další zjednodušování linkového vedení, by určitě napomohla diverzita vozového parku. Bohužel se přistoupilo k unifikaci bez menších, nebo naopak větších než standardních vozidel, tak se musí pracovat s tím, co je k dispozici. Je to trochu škoda, ale na zchudlém maloměstě si vyskakovat nemůžeme.

Taky bych ověřil možnosti zlepšení spojení nejen centra, ale i různých čtvrtí s nádražím. Předchozí návrh by řešení tohoto problému také napomohl. Poohlédl bych se po nových možnostech trasování místy, kde dnes MHD nejezdí nebo jezdí jen výjimečně, pod podmínkou, že by provozu vyhovovala komunikační síť. Mnohá místa mají zbytečně velké docházkové vzdálenosti na MHD, a to i na sídlištích. Nabízí se třeba ul. Vrchlického.

V souladu s předchozím odstavcem by bylo fajn, kdyby nějakou z důležitějších linek bylo možné vést skrze Nové město místy, která dnes obsluhuje pouze linka 36. Byla by škoda je nechat úplně bez obsluhy, i když je tato dnes spíše symbolická. Pamatuji před nějakými deseti lety víceméně celodenní provoz 36 a minimálně na sedačky ta malá Sorka byla obsazená skoro vždycky i za Malým náměstím dále. Na samostatnou linku to není, ale pokud by to bylo součástí nějaké jiné linky, své zájemce by si to podle mě našlo. Ale opět, je to spekulace, podložit to nemohu.

Místní MHD stojí a padá na autobusech, nikoli na tramvajích. V zásadě tedy stačí neviset na iluzorním šotodogmatu, že je tomu naopak, uvědomit si tento fakt a konečně využít největší přednosti nezávislé trakce - její flexibility.

Co se dá dělat vedle v Jablonci, do toho se radši zamotávat nebudu. Guláš je tam v linkovém vedení naprosto extrémní, ale co s tím, to říct nedokážu, tamní MHD jsem nikdy nevyužíval.
Fantomasdc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1906
Registrován: 7-2002

Odesláno Středa, 03. dubna 2013 - 20:55:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hele, na 35 mi nešahej! Ráno pro mě ideální spoj do práce. 22 k Lomu a přestup na 35. Trmácet se přes město 22 (v pro mě nevhodnej čas) nebo přestupovat víckrát, to se mi fakt nechce. A asi by si nepotěšil spoustu dalších, co tím jezděj (vesměs "stálá klientela"). Mmch, jak by sis představoval adekvátní náhradu 35?

Gyllene Tider - Moderna Tider
Lbc_4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 691
Registrován: 4-2011

Odesláno Středa, 03. dubna 2013 - 21:00:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V první řadě zrušit výstřely typu 23 a 35 a sloučit je do ostatních linek stávající sítě.

Vidíš, a tady se třeba až tak neshodujeme. Například linka 23. Jak víme, vede ze Zeleného údolí až do Stráže nad Nisou. Až do zastávky Růžodol 1 kopíruje linku 12, jenže pak na "kruháči" pokračuje rovně, kdežto linka 12 doprava do Pavlovic. Podle mně je tedy přehlednější radši současnější "jiné" číslo linky (i když má z 80% stejnou trasu jako 12) než tam vést nějakou jinou linku a 23 zcela zrušit. Jakou by si chtěl až do Stráže zavést linku? 12? 30? Nebo snad 14? Linka 12 je natolik vytížená, že má už těch konečných a zajížděk po celém městě až dost, nemyslíš? To linka 14 sice ne, ale kudy by si ji chtěl vést? Podotýkám, že ze zastávky Polní se už dále nedá jet, jelikož tam prakticky jsou jen velice úzké, ba skoro polní cesty. Nebo že by si ještě prodloužila svou trasu tím, že by se do Stráže stáčela na kruhových objezdech u Globusu? To by pak byla doba jízdy okolo 40 minut! V ideálním případě by se musela v ranních a večerních hodinách posílit linka 30, což by ale znamenalo více vozů a nutnost přestupu na Fügnerově, což by zase neobsluhovalo Zelené údolí, kde bydlí 16 000 lidí a do Stráže jezdí zřejmě za prací, že?

Jinak co se týče 35 a 36 máš pravdu, ty jsou téměř na nic.

V dalších bodech s tebou víceméně souhlasím.

Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7441
Registrován: 10-2004

Odesláno Středa, 03. dubna 2013 - 21:33:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Spoustu? Já tedy znovu upozorňuji, že to jsou jen nástřely, protože nemám data z průzkumů, ale co jsem měl tu čest čas od času 35 náhodně jet, jel jsem pokaždé sám. Náhrada? Třeba nové spoje 33. Vůbec bych v Liberci rád viděl víc tangenciálních spojení, jen mám obavu, zda by o ně byl dostatečný zájem.

23 je otázka. Je dostatečný zájem cestujících o přímé spojení z Rochlice do Stráže na to, aby bylo neefektivní to nahradit dalšími spoji třicítky? Opět to chce data z průzkumů, já o tom třeba silně pochybuji.
Pokud tam ten zájem přesto existuje, tak ji buď zrušit jen papírově, tedy udělat z ní "převlíkačku" 12+30, nebo ji naopak třeba učinit plnohodnotnou a prokládat ji přes den s 30, nevím, to vědí Strážští, kam chtějí jezdit víc, jestli k radnici, nebo na nádraží. :-) Možností je ještě víc, konkrétní fantazie tady střílím od boku na tvé požádání, šlo hlavně o princip. Nemám rád přístup měnit něco "z Prahy od stolu" bez čísel a znalosti místních reálií. To první má k dispozici jen DP, takže zakládám hlavně na tom druhém, a ani to už není, co to bývalo, už pouhé dva roky mimo Liberec udělaly své.
Snnopy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 242
Registrován: 1-2010
Odesláno Středa, 03. dubna 2013 - 23:31:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Všem díky za vysvětlení, netušil jsem, že se rozpoutá tak rozsáhlá diskuse:-).
Reichenberger: Ohledně spojování liberecké 22 s jabloneckou linkou jsem měl na mysli především propojení krátké verze 22, protože v nejdelší variantě 22+4 by výsledná linka měla skoro 90 min dlouhou trasu, což je myslím příliš. Takže v úseku Kunratická - Fugnerova např. proklad současné 22 v trase Kunratická - Americká - (OC Nisa) s linkou z Jablonce ukončenou na Fugnerově, za mírného oslabení 22 a naopak mírného posílení linky z Jablonce. (Výhodou mírného oslabení 22 by také bylo zpravidelnění jejího intervalu v úseku Fugnerova - Americká). Je také potom otázka, co s 29 - jaký je vlastně účel linky, která skončí provoz v 16 hod.?? Jestli je to obsluha zast. Poliklinika, tak tu by zrovna zajistila linka z Jablonce, pokud by kopírovala trasu dnešní meziměstské linky (vč. zastávky na Šaldově n.).

(Příspěvek byl editován uživatelem Snnopy.)
Fitr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2896
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 06:32:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ze zkušenosti: 29 pomáhá 15 v dopravě studenstva, často se linky sjedou v zastávce Stodolní, a i přesto se někdo nevejde. Ale zase je pravda, že tohle by měla řešit linka 57.

Tabulka relativních rekordů Libereckého kraje (typ 101-158)
Kompletní analýza RZ Libereckého kraje (typ 101-158)
fitr.rajce.idnes.cz
Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7442
Registrován: 10-2004

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 12:25:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono taky, které jiné univerzitní město se odváží obsluhovat relaci centrum-univerzita-koleje ve špičce 4-5 spoji za hodinu ve standardních autobusech + 1-2 náhodné výstřely kvaziposilami ražení 29 nebo 57... a ten hodinový interval v neděli večer je učiněná troufalost. To na ten návoz na koleje vážně stačí?
Kadel6
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 124
Registrován: 3-2011
Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 12:41:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové,jak-koli jsou vaše návrhy na spojení a zjednodušení vedení linek mhd logické a rozumné,tak stále je MHD silná politická karta pro Městská zastupitelstva která MHD platí a silně pochybuji že by politici našli dohodu na financování spojených linek.Myslím že by nastali sváry které svého času panovali kvůli tramvaji Lbc-Jbc.Jedni obviňovali ty druhé že platí málo,ti zase argumentovali že platí moc....atd.Takže teorie je to krásná ale myslím že politicky neuskutečnitelná
Lbc_4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 692
Registrován: 4-2011

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 13:16:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Reichenbeger: To víš, že to nestačí. V neděli večer pravidelně jezdí ke kolejím i 58, což ale zoufale nestačí, protože jak 15, tak 58 jsou neustále v tuto dobu nacpané k prasknutí a to i přesto, že 58 jezdí kloubový autobus.

Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Robert_08022
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4948
Registrován: 3-2004

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 13:23:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A už jsme zase u kloubáků...

Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je,
kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá,
na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
(Jan Werich)
Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7444
Registrován: 10-2004

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 14:01:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A to tentokrát jenom proto, že na vás pojem kloubový autobus už funguje jako rudý hadr, nezávisle na kontextu. Nevidím důvod zde naříkat proto, že bylo připomenuto, co na 58 jezdí za typ autobusu, když se zde bavíme o vytížení spojů. Za normálních okolností by se nad tím nikdo nepozastavoval. Trochu soudnosti, vážení.
johoy
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.63.205.83
Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 15:21:23    Odkaz na tento příspěvek  

Jako student TU můžu říct že spojení (nádraží)centrum - univerzita - koleje je naprosto zoufalé, ve špičkách autobusy přeplněné, že kolikrát se člověk ani nedostane dovnitř A slova řidiče o tom ať se už dovnitř necpeme, že za chvilku jede další, už dokáží vykouzlit jen pochybný úškleb na tváři. :-) Ale nejspíš pláčeme na špatném hrobě, komu může vadit že se přepravujeme jak v prasečáku :D
Irisbus364
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 74
Registrován: 4-2009

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 17:04:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Reichenberger: myslím si že to bylo psané s hodně velkou nadsázkou o těch kloubech, mě totiž ta samá poznámka také napadla

Řidič: konečná vystupte! Ozve se: když už, tak paní Konečná prosím vystupte!
Lbc_4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 693
Registrován: 4-2011

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 17:14:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, ono je to s tou dopravou na koleje TUL v Harcově vůbec nějaké vachrlaté. V neděli večer, tedy v době největšího nájezdu studentů, mezi dejme tomu 18:00-22:00, sem zajíždí linka 15 pouze 4x, linka 58 pouze 1x a 57 a 29 radši nejedou vůbec. Budeme-li to brát z o něco větší vzdálenosti, tak v tuto dobu sem zajíždí ještě linka 19, ale ta jede všeho všudy 3x. Já tedy opravdu nevím, jak ti lidé v DPMLJ uvažují, ale zajištění kvalitní dopravy studentů na univerzitu, na které studuje 17 000 studentů by snad mělo být jeden z větších cílů společnosti.

Naopak ke kolejím ve Vesci je myslím si kvalitní doprava, když uvážíme, že sem vede jedna z nejfrekventovanějších tras ve městě vůbec.

Neberte život až tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. :-)

www.vizeliberec.cz -> Liberec, město s vizí.

Davelbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 591
Registrován: 3-2009

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 17:39:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Studentské" spojení ať už z nádraží nebo z Fügnerky je opravdu špatné. Namátkou lze vybrat spoje mezi vyučovacími bloky, kde jezdí kapacitně nevyhovující vozy + obvykle pouze jeden jediný použitelný spoj.

Jako zbytečné mi také přijde jízda l. 29 v 8:21 a l. 15 v 8:22 z FGN, protože spoustu studentů před nimi pobere často zpožděná l. 57 s odjezdem dle JŘ v 8:16. Bohatě by stačila ta 15 v 8:22, další totiž jede v 8:30, takže to momentálně máme 4 spoje během 14-ti minut (z nichž minimálně 2 vozí vzduch), ale pak pouze 1 spoj za dalších 31 minut, který ovšem jede už v nepoužitelný čas a to 8:52.

Daleko výhodnější by bylo posunout l. 29 z 8:21 třeba na 8:40. Spoj l. 15 v 8:30 je totiž stihnutelný pouze linkou 13 z Doubí a na těsno (bez zpoždění) linkou 12 z Rochlice, není však stihnutelný linkou 2 z DH, 11 od JBC (z opačného směru nemá smysl řešit), 12 a 13 z Pavlovic a 24, 25 a 26 ani z jednoho směru. Asi ve 2 případech by byl možný přestup na Šalďáku, jenže díky tomu, kde 15 staví a kde mají zastávku ostatní linky je to opět většinou nestihnutelné. Další spoustě linek ujede spoj v 8:22 před nosem tudíž tu máme čekání. Teoreticky by stačilo spoj v 8:30 posunout na 8:35 a dle mého názoru by to byl nejatraktivnější ranní spoj, protože se do školy člověk dostane tak akorát. Ale tohle by asi spíš než sem mělo smysl psát na DPMLJ...

Některé jedince napadají samé kraviny, použijte nejprve mozek, než něco vyplodíte...
Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7447
Registrován: 10-2004

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 17:55:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bohužel i když napíšete tam, obávám se, že maximum, na co se zmůžou, bude jejich klasická metoda optimalizace pomocí "dílčích úprav". Jinými slovy, že z "náhodných výstřelů" v jízdním řádu se stanou ještě náhodnější a nabídka bude ještě nevyváženější. Věřím, že by šly jízdní řády do Harcova sestavit tak, aby byla nabízena rovnoměrná pravidelná přepravní kapacita a zároveň ty časové polohy sedly do rozvrhů. Pokud by se to přeci jen nepovedlo, ten soulad s rozvrhem by pak měl zůstat prioritní, zase je třeba nesklouznout do technokratického přístupu "takt za každou cenu". Jak ukazují zkušenosti z jiných univerzitních měst, u obsluhy vysokých škol MHD je situace snazší o to, že lze ve spolupráci mezi koordinátorem dopravy a školou samotnou získat mnohem přesnější údaje o tom, kolik lidí, kdy a kterým směrem jede.

Usuzuji tedy, že linkové vedení a jízdní řády má na starosti DPMLJ. Zajímalo by mě, kolik lidí a s jakým vzděláním a zkušenostmi z oboru je tam na dopravní plánování vyčleněno, a zda mají na starosti skutečně výhradně tuto problematiku. Ono je totiž třeba taky možné, že by vůle ke změnám a rozvoji byla, ale prostě nejsou lidi nebo čas na to si nad to "sednout" a zkusit s tím něco udělat. Že je to ve smutném kontrastu s tím, jakou si dopravce vydržuje armádu ředitelů, je věc druhá a už to zde bylo zmíněno dostkrát.
Fantomasdc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1907
Registrován: 7-2002

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 18:23:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Reichenberger: jezdím 35 ráno před půl osmou pravidelně už pět let a většinou je U Lomu posledních pár volnejch míst k sezení, od Dobiášky/Zel. Údolí skoro vždycky na stojáka. A čirou náhodou jedu 35 i teď a do Rochlic(e) na stojáka, dál 20 kousků...

Gyllene Tider - Moderna Tider
Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7448
Registrován: 10-2004

Odesláno Čtvrtek, 04. dubna 2013 - 18:39:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak v tom případě děkuji za uvedení na pravou míru, je jedině dobře, že se tím jezdí. Nedovedu si tedy vysvětlit, proč jsem to vždycky viděl vézt vzduch, ať jsem to potkal kdekoli, ale budiž.
Dolfi-Nehul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 784
Registrován: 7-2009

Odesláno Pátek, 05. dubna 2013 - 09:14:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud si dobře pamatuji, tak linka 35 jezdívala prázdná s odjezdem ve 14:50 z terminálu. Na Sametové nastupovala vždycky jedna babča, která vždycky při nástupu nahlas zdravila řidiče a do zastávky Ježkova, byly v autobuse maximálně 3 cestující.

Asi budu blejt...
Rhiami
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 41
Registrován: 1-2010
Odesláno Pátek, 05. dubna 2013 - 11:38:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono by jezdilo více lidí od Lomu směr Rochlice, jenže to by se tramvaj z JBC nesměla potkávat s 35 na semaforech. Ještě než posunuly čas na 11 tak se stíhat dala a přeci jen cesta do Rochlic byla o hodně rychlejší než přes FG

http://picasaweb.google.com/Rhiami.bus