K-report
 

Archiv diskuse Všeobecná modelářská diskuse do 14. 07. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Modely a modelářství » Všeobecná modelářská diskuse » Archiv diskuse Všeobecná modelářská diskuse do 14. 07. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Prdík83
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 443
Registrován: 10-2009

Odesláno Úterý, 03. ledna 2012 - 21:55:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím všechny, možná to dávám blbě, nevím kam s tím, ale neměl by někdo celé články Tanky na Dyji I. a II.? Postačí skeny alespoň v čitelném rozlišení. Vím jen, že to mělo vyjít v: Historie a plastikové modelářství 2006, č. 2, s. 22-31 a č. 3, s. 29-35 (ISSN 1210-1427).
Do této skupiny nechodím, tak prosím případné odpovědi a veškeré kontakty pouze na email jodas@seznam.cz
Předem všem děkuji.
Kronika žst. Znojmo 1869-2011, pomozte s její kompletací.
Spolek pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě o. s.
http://www.kubickaparabola.wz.cz/spolek/spolek.htm
Paul2no
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 372
Registrován: 11-2009
Odesláno Neděle, 08. ledna 2012 - 12:37:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím, měl bych dotaz. Zbastlil jsem si doma takový jednoduchý PWM regulátor, a chtěl bych se zeptat jaká je nejlepší frekvence? Když je totiž vysoká tak se nedá jet pomalu, když začnu točit trimrem tak mašina začne bručet a pak najednou prudce vystartuje (a cukne). A když je nízká tak zase když pomalu přidávám tak mašina začne hodně bručet, a pak se rozjede, sice plynule, ale zase se nedá jet pomalu, a navíc v nízkých rychlostech mi to přijde jako by celá mašina nějak podivně rezonovala... Poradí mi někdo?
http://www.youtube.com/paul2no
Zlámalík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 553
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 01:58:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Paul2no: Říká se že tak 50 - 80 Hz pro starší motorky (Zeuke, BTTB), u Pika to hádám bude podobný, novější snesou možná víc, rozhodně nechoď nad 200 Hz. Sám mám frekvenci někde okolo těch 60 - 80 a spokojenost. Byla k domu debata v TT diskuzi nedávno.
J_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 780
Registrován: 8-2004

Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 09:51:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vypadavaji vam masinky a vagonky na vasem kolejisti?
Mozna byste meli uvazovat o modelu Penn Central
Otris
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9
Registrován: 6-2009
Odesláno Středa, 15. února 2012 - 10:30:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím zkušenější modeláře, jako začátečník bych se chtěl zeptat, jaký materiál a postup jeho zpracování se používá pro stavbu takovýchto maket a modelů, měřítko je cca 1 : 20. Díky
Kermit
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 236
Registrován: 7-2007
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 18:14:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://www.youtube.com/watch?v=KNRbocWYA5M
Knapido
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1099
Registrován: 1-2006
Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 14:07:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravim všechny ! Chtěl bych se zeptat. Existuje nějakej program pro přepočet velikostí ? Třeba z N na H0, TT na N nebo 1:1 na Z. Již jsem něco v tomto stylu viděl, ale ne a ne si vybavit kde.
když tě všechno zradilo, pomůže ti kladivo.. a když né to tak použij flexu !! Jinak tě už nic nezachrání... Je to v řiti. Dneska ani flexa nepomohla !
Na K-reportu od 23.ledna 2006
David_pecina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 579
Registrován: 11-2003
Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 14:30:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

otris: máme v klubu modely v teto velikosti stavěné z plexiskla, kolegové maji modely z lepenky (mimo nosné části které jsou ze sololitu. v zásadě se dá použít cokoliv, duležitá je povrchová uprava aby to vypadalo.
Všichni jsou blázni, jenom já jsem tramvaj T3.
http://www.modelarimhd.tym.cz/
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7662
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 15:16:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Knapido, program jménem trojčlenka znáš?
Neplýtvejte municí, šetřte životní prostředí - podávejte v krátkých dávkách!
David_pecina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 580
Registrován: 11-2003
Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 20:39:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

knapido: pokud umíte s excelem dá se na přepočty udělat tabulka
petr_k: trojčlenka je fajn, ale při stém přepočítávaném rozměru je to trochu otrava
Všichni jsou blázni, jenom já jsem tramvaj T3.
http://www.modelarimhd.tym.cz/
Knapido
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1102
Registrován: 1-2006
Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 15:33:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trojčlenku znám . Je to asi tak jak to říká tady David. A nebojte už jsem sehnal.
když tě všechno zradilo, pomůže ti kladivo.. a když né to tak použij flexu !! Jinak tě už nic nezachrání... Je to v řiti. Dneska ani flexa nepomohla !
Na K-reportu od 23.ledna 2006
M2359
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.245.121.60
Odesláno Čtvrtek, 01. března 2012 - 15:43:55    Odkaz na tento příspěvek  

z N na ho:
velikost v N vynasob 160 a vydel 87 a mas velikost HO, nic na tom neni.
rkwa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.242.67.3
Odesláno Čtvrtek, 01. března 2012 - 20:19:32    Odkaz na tento příspěvek  

a co tak poměrové počítání: měřítko na výkrese dělím požadovaným měřítkem a výsledným číslem násobím změřený rozměr a je to
M2359
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.245.121.60
Odesláno Čtvrtek, 01. března 2012 - 20:54:47    Odkaz na tento příspěvek  

treba nema vykres...
Marek_kubík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 417
Registrován: 12-2008
Odesláno Úterý, 03. dubna 2012 - 17:31:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Reportáž o kolejištích Pragoclubu.
Karosa - to nejlepší na trhu autobusů :-)
ČD a ZSSK - dva nejlepší železniční dopravci
Moje ICQ: 639-165-615
vlcik24
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 4-2012

Odesláno Sobota, 07. dubna 2012 - 22:01:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

vodni jerab funkcni svitici model
Jiřan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.145.217.69
Odesláno Sobota, 02. června 2012 - 22:04:50    Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím.
Chtěl bych se zeptat na rady zkušenějších.

1) Budu u svého budoucího kolejiště mít pulsní ovládání, tištěný spoj a krabičku na něj už mám. Sháněl jsem knoflík, aby tam byl ďolík na prst, ale ten nikde nemají...
Není lepší používat něco posuvného než točícího? Co používáte vy?

2) Dá se nějak v analogu udělat aby vlak automaticky u návěsti výstraha přibrzdil? Třeba zařazením nějakého odpůrku do kolejového obvodu, aby vznikl úbytek napětí? Fungovalo by to při pulsním ovládání?

3) Potřebuju udělat do řídícího vozu přepínání světel dle směru jízdy. Potřebuju ale, aby stejný reflektor svítil žlutě i červeně. Prostě aby změnou polarity v kolejích se změnila barva reflektoru. Takže jsem ke světlometům přivedl optická vlákna a teď potřebuju dvoubarevnou diodu s obvodem, který bude přepínat barvu. Ta se přilepí na druhý konec těch vláken. Vyrábí někdo něco takovýho třeba jako náhradní díl? Obávám se, že kdyz si to vytvořím sám, tak to moc dlouho nevydrží. Jde mi o spolehlivost, tak bych radši nějaký tovární výrobek. Dal by se tam ještě přidělat kondenzátor jako v tomhle zapojení viz. http://www.kolejiste-zdar.cz/web/postupy/pozicni/pozicni.html ? Dovedl by mi někdo poradit schéma?


4) Kde se dají objednat obtisky na zakázku? Potřebuju takový, který nikdo nenabízí a udělat mi je nikdo nechce.

Díky za všechny reakce.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1819
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 02. června 2012 - 23:46:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jiřan - co potřebuješ za obtisky. Na email.
Polabský
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 288
Registrován: 10-2010
Odesláno Úterý, 12. června 2012 - 14:47:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přijměte prosím pozvání 21. - 24. června !!
http://www.ntm.cz/aktualita/21-2462012-zpristupneni-chomutovskeho -zeleznicniho-depozitare-ntm-verejnosti-0
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Neděle, 17. června 2012 - 16:15:19    Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím mám dotaz.: Měl jsem modely HO a ted mám TT modely. Chci se zeptal která velikost je lepší na modelové kolejiště? Chěl bych si postavyt kolejiště dvoukolejnou zadrátovanou trat,kde bude mýt lokomotiva min 10 Y vozy.
David_pecina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 606
Registrován: 11-2003
Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 07:29:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jan svoboda: platí pravidlo, že čim menší měřítko tim víc se na stejnou plochu vejde. čili v tomto případě ( dvojkolejka, co nejdelší vlaky) z nabízených možností jednoznačně TT
Všichni jsou blázni, jenom já jsem tramvaj T3.
http://www.modelarimhd.tym.cz/
milan ferdián
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.11.222
Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 09:35:40    Odkaz na tento příspěvek  

Jan Svoboda 1 :

Víš kolikrát jsem toto přání slyšel,ani to už nepočítám a vždy to skončilo úplně někde jinde,než si autor sám přál.Kolega měl k dispozici prostor na délku 4,6m (H0),dvojkolejku jsem tam dostal,ale stanice musela být tak zjednodušena,aby aspoň zastavující osobáky EOs měly aspoň čtyři "Y" a souprava nestála od námezníku k námezníku.Další otázkou je,která lokomotiva ti v této modelové velikosti TT/1:120 utáhne deset "Y".
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7984
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 12:50:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

u Svobodů1 mají na desetivozovej krychlík adekvátní tělocvičnu?

TT: knödelpresse Kühn 140 mm, 10x Y-wagen Kühn á 204 mm, total 2.180 mm. H0: knödelpresse Piko/peršing ČStrain 193 mm, 10x Y-wagen Tillig/Roco á 282 mm, total 3.013 mm! A nepočítám spřáhla. Takovou místnost bych doma taky bral. Nebo alespoň pozemek na nafukovací halu...
Eure Freiheit ist unser Sieg!
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 14:21:54    Odkaz na tento příspěvek  

David pecina: děkuji za radu zustanu u TT a nebudu se zpět vracet k velikosti HO.
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 14:32:54    Odkaz na tento příspěvek  

milan ferdián: na okruhu 2krát 1 metr mi jezdila TT motorová a elektrická lokomotiva s 14 ypsilon vozy bez problému.Na rozdil od HO tam jsem měl 150 ČSD a 8 ypsilon vozy a měla co dělat aby je utáhla. U obou velikosti bylo trafo na maximum dělal jsem test kolik toho (utáhne bez problému).
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 14:36:05    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_k: tělocvičnu nemám,ale možná 5krát5m mistnost.
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7988
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 15:38:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak počítej: soupravu musíš dostat k peronu, ideálně mít ještě na dva vozy přesah, takže 2,5 mm dlouhý peron. Vlak osobní dopravy taky zpravidla na dané trati nebývá nejdelší - v 80. letech nebýval problém potkat na trati mezi Chebem a Plzní vlak 2x S499.02 + 40x Falls/Wap, což by v TT představovalo 4,8 m dlouhou soupravu! (Prázdné Wapky ale zpátky jezdívaly i ve větších kvantech na sólo plecháče). Takže délka dopravních kolejí by měla být minimálně 5 metrů + alespoň 1 - 1,2 metru na každé zhlaví s měřítkově štíhlými výhybkami, jinak se vlak vlastním jízdním odporem ve výhybkových obloucích roztrhne. A 40 Wapek žádná tovární mašina už fakt nedá (o pletichářských kovářských pojezdech se nebavme).

V modelu se realita s továrníma produktama dát fakt přesně nedá, nehledě na to, že při dnešních cenách by to stálo majlant...

Ale chceš-li, nikdo ti nebrání - ale pak taky žádnou radu nepotřebuješ.
Eure Freiheit ist unser Sieg!
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 17:20:21    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_k: obloukovy vyhýbky mýt nebudu to jsem zjistil taky že by lehla vlaková souprava na bok. 40 wapek taky nechci max 15.Budu myt 5 a 6 epochu.Jakou rada bystemy nabydnul? Lokomotivy a 3 ypsilon vozy to moc nepreferuji jedině někde na vedlejší trati ne na hlavní.
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7990
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 18:36:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

10vozový rychlík (2,1 metru) a k tomu 15vozový uhlák (1,9 metru)? Není to trochu nepoměr?

Solidní rychlík se dá udělat s 5 - 6 vozy (A nebo AB, BDs, 3-4x B), tj. 1,4 metru vč. loko. Peron dimenzovat na 8 vozů + loko, tj. 1,7 - 1,8 metru, 0,8 metru navíc ke zhlaví na každé straně (příp. přirazit perony k jednomu zhlaví a na druhé straně nechat cca kolem 1,5 metru) a zhlaví stavět na štíhlé výhybky EW3 v dopravních kolejích a EW2 v ostatních kolejích. Rozumně rozsáhlá stanice by se pak mohla vejít do 4,5 metrů délky, jedno ze zhlaví by mohlo být v mírném oblouku (EW2 a EW3 to snesou, dají se snadno přetvarovat do pozvolných obloukových). Tedy 4 - 5 dopravních kolejí, k nim nějaké manipulační a do stanice pro pestřejší provoz zaústit nějaké menší vlečky či odbočující lokálku (jen tak si po stanici šoupat s vagónama je mnohem větší zábava, než honit dokolečka rychlík, ale na to člověk přijde časem). Pak k tomu udělat krajinu ve formě nějakého velkého deformovaného oválu nebo to celé řešit jako falešný ovál (ovál tvoří dvě traťové koleje jedné trati, tj. defakto dvě vratné smyčky) podél stěn místnosti s nějakým tím skrytým odstavištěm souprav např. ve skříni. Vlaky - jeden výše naznačený rychlík s peršingem nebo esem, osobák složený ze tří nebo čtyř Bt (příp. Bymee/Bdtmee) s toutéž lokomotivní řadou nebo plecháčem (ten by mohl ve stanici na vybraných vlacích končit, rychlík spíš jen nácestně zastavovat), nějaké tři nebo čtyři ucelené soupravy s typickými nákladními lokomotivami (laminátky, uhelky (12x) nebo velbloudi (130), prostě podle napětí v troleji) - kotle 15-20 ks, 30 ks uhláky a cca 15 ks logistika v kontejnerech nebo výměnných nástavbách - a pak cca 30 vozů pro sběrný nákladní vlak a manipulační vlak pro obsluhu stanice a vleček, jako staniční zálohu samozřejmě bangli (742) a na lokálku neodmyslitelnou krabičku s vlekem (která by mohla dělat taky třeba poslední večerní osobák na hlavní trati).

Anebo mi dejte 150 tisíc a postavím vám to na klíč
Eure Freiheit ist unser Sieg!
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7991
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 19:14:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

App. 1: Epocha není důležitá, jestli rozvíjející se kapitalismus 90. let, údobí po roce 2000 nebo žhavá koridorově-rozkradená současnost.

App. 2: Čím dřívější doba, tím věrohodnější je recyklovat nákladní lokomotivy v osobní dopravě.

App. 3: Z hlediska řízení vlaků by bylo vhodné kolejiště digitalizovat (a oddělit úplně od ovládání infrastruktury, který může být i úplně klasický), ušetří se spousta drátování, zrychlí se stavba a zvýší se potenciál zábavnosti provozu.
Eure Freiheit ist unser Sieg!
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 20:22:56    Odkaz na tento příspěvek  

Ohledně epoch doted jsem nenašel lokomotivy z 80 let jen ze součastnosti beru elektrické.Motorové jsou i z 80 let.A co tak použít jen klasické vyhýbky a flexy kolejivo i v oblouku.Chci stavět to co se málo stavý současnou epochu(ČD,ZSSK,OKD,atd).Mohl byste my z času 18:36 nějak nakreslit. Myslim nádraži.(laminátky a plecháče jsem ve velisti TT nenašel).
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7992
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 22:31:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lokomotivy jsou teď to úplně poslední...

takže schéma č. 1 - plná peronizace:

červené čáry průjezdné koleje, tmavomodře předjízdné dopravní koleje, bleděmodře odbočující lokálka, zeleně čárkovaně manipulační koleje, šedě tečkovaně vlečky, šedé obdélníky nástupiště, oranžové obdélníky budovy (vlevo staniční budova, vpravo dole skladiště).

schéma č. 2 - poloperonizace, barvičky tytéž.

Vpravo nahoře, pod tou rozvětvenější vlečkou, je jako malý oranžový obdélníček garáž pro staniční zálohu, která tam být nemusí (ta garáž, bez lokomotivy na staniční záloze by to pravděpodobně nešlo).

Ten zbytek snad kreslit nemusím.
Eure Freiheit ist unser Sieg!
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 22:54:58    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_k: moc ti děkuji, zbytek už není třeba kreslit.Dám si to na plochu.
milan ferdián
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.11.222
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 09:11:22    Odkaz na tento příspěvek  

ad Jan Svoboda 1:
A nezapomeň připočíst vratné oblouky,které aspoň ať mají minimální poloměr vůči té stanici od Petr_k,R631/R588.Další otázkou je jaké výhybky použiješ,zda 15° nebo 12°?Dle toho ti vyjdou délky zhlaví stanice.Problém je,že nejsou anglické výhybky o 12°.A až vše sečteš,tak se budeš divit,jaká celková délka ti vyjde.A těch 5,0m co máš k dispozici,tak zjistíš,sakra to je málo a začneš redukovat počet kolejí ve stanici
milan ferdián
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.11.222
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 09:58:34    Odkaz na tento příspěvek  

Toto kolejiště je sice v H0 a v místnosti o rozměrech 6,4*6,4m,ale když vše přepočteš do TT bude ti cca přibližně vycházet na tvých 5,0m.Zde jsem použil 12°výhybky a to jsem byl rád,že u všech nástupištních hran (ostrovní nástupiště) může zastavovat pendolíno.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1832
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 10:09:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jan Svoboda 1
Proč všichni modeláři chtějí na malí prostor namačkat celou velkou stanici, depo, odstavné koleje, tovární objekt atd. Stanice na dvojkolejné trati je dosti dlouhá a pokud bude do ní zaústěna ještě další jednokolejná trať, tak se stanice prodlouží a rozšíří. Přibude mnoho odstavných kolejí a malé pobočné depo. Zatrolejování kolejí je další problém a to čištění kolejiště a špatný přístup při vykolejení soupravy. Většina domácích kolejišť je postavena tak, že je tunel, stanice a tunel. Na volnou trať už není místo. Kolejiště je pro ne dostatek místa v patrech.
Proč každý modelář chce jen elektrifikovanou trať, super rychlík, když na uvedený prostor se jen vejde rozšířená zastávka na dvojkolejné trati (přidají se dvě objízdné koleje, dálkové rychlíky zde jen projíždějí).
Přitom na prostor postavím krásnou stanici na vedlejší jednokolejné trati do které ještě vede lokálka. Bude zde malé depo na obsluhu lokálky a traťové hospodářství. Dále továrnička, sklady, JZD (hospodářské družstvo) atd. Přitom od stanice bude velký kus volné trati, která pak se schová zase do tunelu.
milan ferdián
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.11.222
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 10:25:35    Odkaz na tento příspěvek  

ad Tempotaxi:
Na to není vysvětlení Holt dálka,jsou dálky a dunění kol svištícího supercity je omamující zvuk.
milan ferdián
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.11.222
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 10:32:17    Odkaz na tento příspěvek  

a přidávám jeden nedokončený projekt.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1833
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 12:37:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

milan ferdián - pěkný námět, ale na taneční sál. Jen každá stanice je na samostatný projekt.
Jen vápenka Vitošov je na samostatný projekt.

Jedná část vápenek:
David_pecina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 609
Registrován: 11-2003
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 15:33:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jan svoboda 1: když vám tu kolegové tak hezky radí přidám tež jeden námět: co se vykašlat na nějakou stanici na viditelné části kolejiště. udělat prostou elektrifikovanou dvoukolejku doplněnou popřípadě zastávkou a nebo odbočkou/vlečkou. tuto dvoukolejku na obou koncích zavest do skrytého nádraží se smyčkou. z toho co jste psal mám totiž pocit že vás hlavně zajimá jízda vlaků na trati a pro toto by mnou popisované kolejiště bylo docela šikovné. a hlavně dost jednoduché a tedy spolehlivé.
Všichni jsou blázni, jenom já jsem tramvaj T3.
http://www.modelarimhd.tym.cz/
milan ferdián
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.11.222
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 15:36:38    Odkaz na tento příspěvek  

adDavid pecina:
Jenomže o toto téma širé trati není zájem.Sám budu zvědavý jak dopadnou témata Měděnec a Telgárt mezi modeláři a to jsou jen jednokolejné tratě.
David_pecina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 610
Registrován: 11-2003
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 15:59:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

milan ferdián: což je škoda protože je tema širé tratě často lepší než humorná doširoka rozložená nádraží kde jsou zhlaví větší delky než užitná delka kolejí.
v telgartu je trat vedena ve smyčce. čim je zajimavý měděnec? ( pokud je to ten na trati do vejprt tak je tam pouze vlečka dolu)
Všichni jsou blázni, jenom já jsem tramvaj T3.
http://www.modelarimhd.tym.cz/
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 17:04:37    Odkaz na tento příspěvek  

Davide chci aby vlaky jezdily od někud někam mebo-li z bodu A do bodu B.
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 17:22:11    Odkaz na tento příspěvek  

Něco takového akorát bez skrytého nádraži.To co je vyditelné.A ta dvoukolejná trat pak bude pokračovat rovno a dál do dalšího náraží.
David_pecina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 611
Registrován: 11-2003
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 18:08:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jan svoboda 1: no vždyt jo. z bodu A ( skryté nádraží, přes trat, zastávku, trat, do bodu B ( skryté nádraží). nicméně podle schámatka z druhého příspěvku to má být dvoukolejka a dvě koncová nádraží? v celé delce víceméně viditelná trat? pak mě napadá jedině uspořádat obě nádraží vedle sebe, každé v jiné výšce a trat vest z jednoho nádraží někam do pryč, tam otočit a zase nazpět do druhého nádraží.
Všichni jsou blázni, jenom já jsem tramvaj T3.
http://www.modelarimhd.tym.cz/
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1835
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 19:08:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jan Svoboda 1 - dvě vratné smyčky, které jsou vlastně jako skrytá nádraží je vlastně jízda soupravy od bodu A do bodu B a opačně.
Uvedený plánek je právě udělán jako koncové nádraží(bod A kde začíná nebo končí trať) a skryté koleje je právě bod B.
Stanice je pěkná a zajímavá provozně a zde je právě velký problém. Souprava zajede k nástupišti zde se odpojí stroj a osobní souprava se vytáhne, stroj odjede, souprava se zasune a stroj se připojí. Dost náročné na rozpojení soupravy a opětovné spojení soupravy. Další problém nastává u motorových souprav, kde jsou dva motorové vozy na začátku a konci soupravy. Pří jízdě jedním směrem je druhý motor jako jezdící maketa.
Je pravda, že jsou magnetická spřáhla a speciální rozpojitelná spřáhla, která se zvedají.
Dále další problém bude, když se bude sestavovat souprava. Jen do některých souprav se v určitou hodinu přidává vůz vlakové pošty, rychlozboží, lůžkový nebo lehátkový vůz a popřípadě jídelní nebo bufetový vůz. Dále do dělnických a školních souprav se vždy vozy přidávaly.
Pokud bude kolejiště postaveno, že budou dvě koncové nádraží, tak je vhodné vložit na trať skryté nádraží. Kde budou soupravy čekat a tím se prodlouží jízda od bodu A do bodu B.
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 19:43:55    Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi: U tohoto plánku mě jde o ten posun,a ten železniční uzel kde se bude posunovat vlaky co přijedou do stanice. A je tam ještě 5 odstavných koleji pro ypsilon vozy. Skryté nádraži nebudu mýt. Tohle je bod B. Bod A mám v planku kolejišt z roku 2001 str 9. Ve skutečnosti taky nejsou skryté nádraží.
Jan Svoboda 1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.227.171.254
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 19:47:03    Odkaz na tento příspěvek  

Ty 3 koleje dole vpravo budou pro poštovní vozy.
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7997
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 19:52:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

v případě požadavku na trať odněkud někam bych se vykašlal na pevné kolejiště a šel do standardizovaných modulů.
Eure Freiheit ist unser Sieg!
David_pecina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 612
Registrován: 11-2003
Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 20:10:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

petr_k: jenže já se obávám, že on si chce jezdit když bude mít náladu a ne když se domluví s kamarády a pronajmou si tělocvičnu. to je u modulů nevýhoda.
jan svoboda 1: kolik vás bude to kolejiště ovládat? už jen obsloužit jedno nádraží aby tam byl trochu provoz je pro jednu osobu záhul. ale hlídat v jednom cvrkot na dvou nádražích a ještě provoz mezi nimi , z toho kouká zklamání.
skrytá nádraží ve skutečnosti pochopitelně nejsou. ale ve skutečnosti železniční sít netvoří jen dvě koncová nádraží s dvojkolejkou mezi nimi, ale stovkY stanic a tisice km tratí. a ty stovky a tisíce právě nahrazuje skryté nádraží.

(Příspěvek byl editován uživatelem david pecina.)
Všichni jsou blázni, jenom já jsem tramvaj T3.
http://www.modelarimhd.tym.cz/
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7998
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 20:48:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

DP - ale to s moduly lze praktikovat i doma, pokud jich je dostatek, nemyslím přímo FREMO.
Eure Freiheit ist unser Sieg!
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1836
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 19. června 2012 - 23:35:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jan Svoboda 1
Skryté nádraží:
slouží vlastně jako časová prodleva tratě. Soupravu tam necháme čekat tak dlouho než ujede potřebný časový úsek na trati. Neprovádí se zde žádný posun, výměna strojů atd.

Petr_k
Moduly:
Modulové kolejiště se dá dělat i doma, ale pokud je větší místnost a nebo obětovat místnost, dobrého truhláře a udělat kolejiště, skříňky kolem místnosti dokola. V prostoru dveří bude odebíratelný most. Další možnost je kolejiště dát modulově do knihoven za sklo kolem místnosti dokola. Některá knihovna se začerní a zde bude skryté nádraží. Dále v knihovnách bude osvětlení na střídání dne a noci.

Ale jinak. Průměrná vzdálenost stanic je 4 až 6 km a vzdálenost velkých měst je tak v průměru 30 až 35 km. Po přepočítání a potřebné redukci bude jistě málo prostoru v domácích podmínkách na samotnou trať.
Příklad: ve stanici, která je dvoukolejná bude osobní vlak dlouhý 2 m a odjezdová kolej, která slouží jako výtažná kolej bude také dlouhá 2 m. Když dám dvě velké stanice vedle sebe už není místo na samostatnou trať. Dále budovat dvě velká nádraží kolem jednoho kopce je prostě také blbost, pokud nebuduji město.

Nápad:
Když rád provádíš posun ve stanici udělej dvojkolejnou zastávku pro osobní vlaky, kterou rozšíříš o dvě objízdné koleje.
Zastávka bude na náspu a pod náspem bude velké nákladní nádraží, které má spádoviště, příjezdové a odjezdové nádraží, odstavné koleje a velké depo.
David_pecina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 613
Registrován: 11-2003
Odesláno Středa, 20. června 2012 - 06:42:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

petr k: no jo ale pak jsou moduly zbytečný přepych. pokud mám místnost je, imho, lepší pevné kolejiště než moduly. i za předpokladu že by moduly byly trvale sestavené ušetřím komplikace mechanické a elektrické na přechodech mezi moduly. asi jediná výhoda modulů by byla v případě stěhování.
tempotaxi: mě se zdá že kolega svoboda se zajimá o provoz osobní dopravy. všimněte si že v jeho plánku není místo pro nákladový obvod. i ten který tam je je dle jeho prohlášení určen pro poštovní vozy. domnívám se že pro něj by byla opravdu nejlepší koncepce dvou, vedle sebe ležících, městských nádraží , bez nákladní dopravy, se silnou osobkou. něco jako praha a masaryčka/hlavák.
Všichni jsou blázni, jenom já jsem tramvaj T3.
http://www.modelarimhd.tym.cz/
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1837
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 20. června 2012 - 09:42:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jan Svoboda 1
Plánek koncové nádraží:
Ve stanici jsou 3 nástupiště na jednu dvojkolejnou trať je vlastně blbost. Do stanice je potřeba přivést jednu nebo dvě jednokolejné tratě nebo další dvojkolejnou trať. Na vlakovou poštu a rychlozboží je málo místa. Dále se musí zajistit místo pro čištění osobní soupravy, zásobovací a dílenské vozy, nehodová souprava. Dále zde budou vozy a stroje pro údržbu troleje a dále MUVky atd. Čištění se dříve prováděla wapem a šmudle koštětem na odstavné koleji.

Po postavení kolejiště přijde zklamání. Na stroje a vozy se neuvidí. Modelář bude zírat jen na střechy domů , nástupiště a střechy vozů a lokomotiv. A pokud provedeme zatrolejování správně tak tam vznikne velká pavučina. Pro oko návštěvníka paráda, na první pohled ale pak to přestane zajímat.

David_pecina
Přesně tak. Spojení modulu, které se přenášejí, převážejí nebo po ježdění se musí někam dát je právě velký problém v elektrické instalaci (propojky) , kde dochází ke studenému spoji. Dále kolejivo nebude pokaždé přesně sedět. Je pracná montáž modulů na jednou jezdící odpoledne.

Dále velké kolejiště je prostě lapač prachu a čištění je problém pro jeho velikost.
Modul je pro čištění ideální a pokud se modul dá za sklo kolem místnosti je prostě bez větších problému pořád čisté.
Jak jsem psal výše, lze modul a nábytek skloubit dohromady a třeba skříň se použije jako odstavné nádraží pro modely. Modely zde mohou být třeba v patrech jako výtah.

(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)
milan ferdián
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.11.222
Odesláno Středa, 20. června 2012 - 10:44:48    Odkaz na tento příspěvek  

Trochu odbočím.Co se týká posunu nebo přehození hnacího vozidla na začátek soupravy,tak tento problém se řešil v definici "LOGIKA KRUHU",kdy kolejiště má základní tvar kruh nebo ovál a napojeny skryťák řešil provoz souprav,tak aby vlaky nekroužily a vracely se zpět se stejnou lokomotivou neotočenou (to jsou případy smyček,kdy se celá souprava otočí).Musí se ale dodržet dané podmínky a definice je zaměřená jen na lokálky z důvodu nedostatku místa pro kolejiště.(Průmyslová čtvrť-800*800,Lokálka -800*800,Paskov-900*900,Louky-900*900 vše v TT)
Petrspk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 709
Registrován: 6-2007

Odesláno Sobota, 14. července 2012 - 09:52:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když se tady probírají ty kolejiště tak přihodím své rodící se moduliště :-)

Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1856
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 14. července 2012 - 14:39:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petrspk - koukám, že bude jedna celá místnost zaplněna modulovým kolejištěm. Jak bude řešena prašnost a čištění kolejiště?. Dále pozoruji, že staniční kolej je stejně dlouhá jako úsek trati mezi žst. Petrov n/D a žst. Sobotín.
Právě zde je ten problém délka tratí v modulech na domácím kolejišti. Když nejdelší souprava bude stát před stanicí tak konec soupravy bude u vjezdového návěstidla sousední stanice.
Pár modelářů stále říká, že modulově se dá stavět i doma. Já říkám, že dosti těžko. Pokud bude nejdelší souprava dlouhá 1 m, tak samotná trať bude muset mýt nejmenší délku tak 3 m.
Příklad, jednoduché pravidlo. Před stanicí bude stát souprava a v sousední stanici na stejné trati se dá provádět posun. Což tady nejde.
Ale jinak, jsem rád, že někdo začíná přemýšlet jak udělat železniční provoz.
Petrspk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 710
Registrován: 6-2007

Odesláno Sobota, 14. července 2012 - 14:43:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi no tak co se mě týče tak kolejiště budu mět v pokoji takže kdykoli se dá rozložit a skladovat se bude ve skříni. Je to věc kompromisu co se týče těch úseků.
Petrspk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 711
Registrován: 6-2007

Odesláno Sobota, 14. července 2012 - 15:37:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A vlastně ptovozem je to D3 kde dirigující stanice je petrov nad desnou vlaky co se týče nákladních zde budou hlavně v podobě manipulačních vlaků, žádný průběžky a podobně je to taková modulovka pro radost a s naznačením reality provozu
Povstalec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 190
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 14. července 2012 - 19:54:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi
A když přijede další člen jednotky, traťových modulů bude dostatek
Optimismus je způsoben nedostatkem informací.
Třikrát sláva Metalu a královně Tarji!
www.kpka.cz