K-report
 

Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 27. 02. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 27. 02. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 322
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 18. února 2012 - 10:37:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mírně odbočím od debaty od objektivech:

Lidské oko může být nepříliš dobře korigovanou optickou soustavou, ale slovy dnešní technologie, za ním stojí velmi výkonný signálový procesor (DSP). Například vyvážení bílé řeší velmi dobře na automatické režimy (s výjimkou extrémních situací jako např. výběr kabátu podle barvy pod žlutým sodíkovým světlem a pak velké divení, že kabát zdánlivě černý je vlastně zelený, atp.) a třeba takovou flašku (deformace svislic) prakticky nevidí, protože signálový procesor říká, že když má ten barák hrany rovně a já se na dívám nejprv na jednu a pak na druhou, tak obě vidím rovně (svisle).

Spíš než problém oka bych to viděl na ten problém signálového procesoru. Někteří jedinci mají z výroby vadnou nebo příliš hrubou tabulku barev (nemyslím daltonismus ale neschopnost rozpoznat jemné odstíny modré na obloze od nafialovělých přes blankytné až po tyrkysové, vše vidí jako "modrá") nebo obecně snížený výkon zpracování údajů (nechápu problém = nevidím problém = není problém = ti kdo ho vidí jsou blbci) a nedostatečnou databázi výroků, s nimiž lze obrazy zpracovávat (např. celá fotka do modra je vlastně v pořádku, protože v databázi chybí údaj, že fotka do modra v pořádku není).

Databáze údajů typu "fotka do modra v pořádku není", "fotka nakřivo v pořádku není" nebo "přeexponované jasy v pořádku nejsou, obzvláště jedná-li se o jasy na hlavním objektu zájmu" je celkem rozsáhlá a tím snáz vznikají zástupy DSP s chybnou databází. Problém pak může nastat, když tento vadný DSP hodlá produkovat fotky, na něž pak koukají DSP nevadné. Ta databáze se dá však snadno napravit, doplnit a vylepšovat, a rovněž algoritmus práce s touto databází se dá zkvalitňovat, jenomže to by DSP musel chtít.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2665
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 18. února 2012 - 12:45:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary - no a jsme opět na začátku -nic, žádný stimul, je nenutí hledat, kde se chyba stala, proč se stala a co s tím, aby se nestala , eventuelně jak to opravit.
Archetyp - MMalousek a spol. procesor na nulové frekvenci. V analogové éře by zku...l pár desítek filmů a začalo by to lézt do peněz, nadšení by chablo až by zcela ochablo.
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5929
Registrován: 4-2003

Odesláno Sobota, 18. února 2012 - 15:53:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když už jsme u těch anologů .....

Jo co já bych dal za to kdyby mi tehdá někdo řekl co dělám blbě ....
Věčina lidí tady prská když jim někdo zkritizuje fotku,ale pánové(děti) ,budte za to rádi ...
262
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.237.170
Odesláno Sobota, 18. února 2012 - 17:36:27    Odkaz na tento příspěvek  

Bara_749:Klasickej šotouš.Vlak nepoužije a honí ho autem,ohrožující při rychlé jízdě okolí...
Kdybyste raději tím vlakem jezdil.Udělal by ste něco užitečnějšího,než ho nahánět...ale i jako gynekologovi bych vám nesvěřil živou bytost... ty fotky o něčem vypovídají...
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 249
Registrován: 12-2011
Odesláno Sobota, 18. února 2012 - 22:57:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

262: Já autem nejezdím, nemám na to noty. Takže jezdím oním vlakem. V autech se hrabu, to jo. To černý zde na fotkách jsme s kamarádem stavěli. A o čem ty fotky vypovídají, proč by jste mi nesvěřil živou bytost?
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2667
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 19. února 2012 - 06:22:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

262 - Vaše myšlenkové pochody by skutečně stály za intenzivní výzkum......
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2668
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 19. února 2012 - 06:33:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vojtík 4917- Co chtěl dotyčný přesně naznačit nevím. Ale vím bezpečně jinou věc - totiž když někdo předloží výsledky získané exaktním měřením v laboratoři, budou rozhodně blíž ke skutečnosti než Tvoje dojmy.
Co se ostatního týče - typický mladý muž dnešní doby -ego veliké, další osobnostní náležitosti už rozměrů podstatně skromnějších......
Vojtik
Moderátor

Číslo příspěvku: 4929
Registrován: 2-2007

Odesláno Neděle, 19. února 2012 - 10:08:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

typický mladý muž dnešní doby -ego veliké, další osobnostní náležitosti už rozměrů podstatně skromnějších......

Však ono se to časem usadí :-)

Nemám problém vyslechnout kritiku a na dalších fotkách se aspoň pokusit některé nedostatky odstranit. Občas mám chuť si naliskat, co jsem to v terénu opětovně vyváděl. Jdu ven zase a udělám tu stejnou chybu

Ve svém obsahově dlouhém příspěvku jsem opravdu jen popsal své dojmy. Nikomu je nevnucuji, prostě jen šlo o to, co jsem vypozoroval. Nechuť se učit... částečně nechuť, částečně i nedostatek času. On ten den má fakt jenom 24 hodin a když člověk kombinuje školu, modelaření a focení, tak je občas dost problém to seskládat. A když už někde visím na stromě, tak je pro mě mnohem lepší vědět, že při tomhle světle ta fotka bude relativně koukatelná (třeba) na 1/500, f/9 a ISO 200. V tu chvíli jde stranou, jestli mám crop faktor 1,5 nebo 2.

Skoro bych to přirovnal k měření elektrických obvodů. To jsem mohl být nabušený teoretickými znalostmi, jak který meřák funguje a proč. Pak jsem dostal u reléového stojanu ručičkový analog s 5 stupnicemi a byl jsem kde? V háji zeleném, protože na to moje teorie nestačila. Až po několika minutách a pokusech jsem došel na to, co která stupnice kdy ukazuje.

Stejné je to i s foťákem. První fotky z D90 byly strašný, ač jsem již tehdy věděl, jak funguje závislost clony, času a ISO. Ale nevěděl jsem, jak ten foťák reaguje, občas jsem nevěděl, jak si které hodnoty nastavit... Dnes se to již zlepšilo, byť toho prostoru k dalšímu zdokonalování je stále hromada.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2671
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 19. února 2012 - 11:20:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vojtík - nejde o vnucování čehokoli, daleko spíše jde o to ,, vím, udělám a mám to v kabeli " což je mnohem produktivnější způsob než ,, nevím, zkusím, uvidím a zase špatně" - a k tomu je ta minimální porce teorie - nic ve zlém.....
217.112.160.140
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.112.160.140
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 12:26:29    Odkaz na tento příspěvek  

Dneska se na ZP objevila fotka u ktere tamnim cenzorum utekl "pracovni" komentar autora foto (oni si tam pisou v cenzure autori s cenzorama co a jak se s fotkou musi udelat, nez se uvoli zverejnit). Nez tam nabehne ideologicke mazaci komando, tak to dam sem. Tucne zvyraznim, co me dostalo.

co tím mám rozumět "tématickou akci"?
a co je myšleno stavem "navrženo do ŽKŽ"? To jsem ještě u fotky neměl:-)
A jak teda vypadá to barevný podání, už je to Ok, nebo bych moh ještě něco zlepšit? Nejde mi ani o to to protlačit za každou cenu, ale občas se tu dozvím zajímavý věci, co se daj pak použít při zpracování dalších fotek.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 767
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 12:38:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

217.112.160.140: A copak tě na tom dostalo?
217.112.160.140
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.112.160.140
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 15:55:17    Odkaz na tento příspěvek  

Ta vase nekonecna hra na bohy, co jineho. Mmch, jaky je to pocit cist neco, co nemuzes smazat?
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 774
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 17:58:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

217.112.161.140: Víš vůbec o čem mluvíš? Nejspíš ne.

1. co tím mám rozumět "tématickou akci"?

...to je dotaz autora fotky na předchozí komentář správce, kde píše že fotku navrhuje ponechat ke zveřejnění na tematickou akci, kdy jsou po několik dní zveřejňovány fotky se společným tematem, zde s lokomotivami řady 242, což si může každý ověřit dnes, zítra, pozítří amožná ještě další den v galerii

2. a co je myšleno stavem "navrženo do ŽKŽ"? To jsem ještě u fotky neměl

...opět dotaz autora proč se mu u fotky objevil popisek Navrženo do ZKŽ, který znamená pouze to, že fotky navržené na zveřejnění pro tematické akce se přesunují do jedné z málo frekventovaných sekcí, kde jsou dočasně deponovány než se jich nashromáždí dostatek, je to hlavně proto, aby se fotky nemotaly mezi ostatními fotkami, které s tematickou akcí neosouvisí, "tajemná a nabubřelá" zkratka ŽKŽ, znamená název jedné ze sekcí galerie Život kolem železnice
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/ostatni/zkz/

3. A jak teda vypadá to barevný podání, už je to Ok, nebo bych moh ještě něco zlepšit? Nejde mi ani o to to protlačit za každou cenu, ale občas se tu dozvím zajímavý věci, co se daj pak použít při zpracování dalších fotek.

...autor fotky se na základě připomínky jednoho ze správců ptá, zda už je fotka zeditována lépe a zda se mu podařilo odstranit pár drobných nedostaků z prvotní verze, autor projevuje dokonce málo vídanou soudnost a píše, že mu nejde o zveřejnění fotky za každou cenu a s povděkem kvituje, že se občas něco od správců naučí, co může úspěšně použít při editaci dalších fotek


Vzhledem k tomu, že fotka byla dnes zveřejněna v rámci tematické akce "plecháče", tak je nejspíš spokojenost na obou stranách.


Tak kde je jaká nekonečná hra na bohy? Když už chceš pomlouvat, musíš si najít něco lepšího, abys pak nevypadal jako trouba co plácá nesmysly. Mě to spíš přijde, že jsi chtěl udělat z prdu kuličku a tu jako přičinlivý hovnivál valit v tomto diskusním vlákně k-reportu, abys aspoň trochu zasmradil ovzduší. Od toho hovna se zamažeš jenom ty sám.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2674
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 17:59:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad dlouhé číslo - nevím jak Topiče, ale mě to moc nebere, nemožnost něco smazat. Jednak i blbové mají právo se vyjádřit a za druhé člověk zjistí, co kolem něj běhá ...
Pozor, nebrat osobně ani adresně - je to jen obecná úvaha.
Hra na bohy - jsem starý kus ale klidně a bez uzardění si nechám poradit i vyspílat od mnohem mladšího jedince a přiznám se ,že mi vývoj poněkud utíká. Jen to musí mít hlavu a patu a dotyčný musí opravdu znát, nikoli si myslet že zná....
Jan Šotovina
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 18:15:57    Odkaz na tento příspěvek  

Topyč: Mě vždycky baví ty osumnáctiletý profici v reflexních vestách Želpage, který organizujou focení na fleku
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 777
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 18:38:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jan Šotovina: A co já s tím a potažmo fotogalerie ŽP má společného? Navíc jsem to nikdy na vlastní oči neviděl, tak se těžko mohu vyjádřit.

PS: Jakou používáš klávesnici, že máš y a i vedle sebe?

(Příspěvek byl editován uživatelem topič.)
Jan Šotovina
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 18:48:04    Odkaz na tento příspěvek  

Topyč: My si tykáme?

Po p píšu vždy tvrdý y podle vzoru Baník.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 323
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 18:51:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak tady čtu tu citaci a topičovo vysvětlení (pominu-li vlastní zkušenost ze zákulisí podloženou mnoha lety praxe, nikoliv domněnek), nemůžu se zbavit dojmu, že si citující 217.112.160.140 nevybral ten nejvhodnější materiál k zamýšlené akci, neboť

a) z jedné poloviny (dvou třetin) nejspíš ani netuší, co vlastně cituje a o čem je řeč (pasáže o "žkž" - technické pomůcce v zákulisí, o tom ví přesné informace dohromady asi deset lidí - a "tématické akci", což je relativně profláknutá věc mezi pravidelnými čtenáři žp, těch akcí už bylo asi šest nebo sedm, to je hraní si na bohy? Jak?)

b) z druhé poloviny (jedné třetiny) vlastně chválí ŽP, neboť citovaný (Láďa Mlynařík) projevuje snahu snímek neodfláknout, neboť ví, že editace je součástí fotografování, a přímo se vyjadřuje pochvalně, neboť se dozvídá věci pro něj užitečné v budoucích editacích dalších fotek.

Jinými slovy, autor fotky je rád za rady, kterých se mu na ŽP od správců dostává.

Takže toto má být to hraní na bohy? Radit někomu, učit ho a pomáhat mu, když dotyčný takové počínání vítá?

Němci by na to určitě měli nějaký zajímavý filozofický výraz, ale takhle chtít někoho zesměšnit a vlastně ho pochválit a zesměšnit sebe, to chce už kus fištróna, to jen tak někdo nesvede.

Nemohu se zbavit dojmu, že, sportovní hantýrkou,

Správci a Autoři Želpage Jedna - Kárepácký Anonym Nula.

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)
Jan Šotovina
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 19:06:21    Odkaz na tento příspěvek  

Chary: Uznávám jiné bohy než Želpáge.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 778
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 19:30:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jan Šotovina: Zde na káčku si všichni tykáme. To nevíš?

A že tykám i tobě? Jednoduché vysvětlení. Při tykání určitým jednotlivcům se řídím tímto: najdi si čas 6:43
http://www.bomba.cz/video/lenka-plackova-milan-pitkin-kotel-parod ie/
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2676
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 20:00:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jan Šotovina - budiž Ti přáno, bohy nevyznávám žádné, ale od chytřejších si klidně nechám poradit i když jsem předdůchodový kmet....
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 324
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 22. února 2012 - 22:28:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jan Šotovina: Po p píšu vždy tvrdý y podle vzoru Baník.
Protimluv ve vlastní definici. Dneska se zase docela urodilo :-D až jednoho napadne oblíbená replika z Lijavce ;-)

Uznávám jiné bohy než Želpáge.
Kdo tu mluví o Želpage jako o bozích či hře na bohy je anonym 217.112.160.140. Nevím, proč je tato pasáž adresována mně, když ho jen žádám o dovysvětlení jeho zjevně mylných tezí.
Kuťas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 896
Registrován: 6-2004

Odesláno Středa, 22. února 2012 - 22:39:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak tady to zase jede, to je masakr Musím uznat, že když se po hektickém týdnu usadím s kusem žvance a něčím dobrým k pití k takovýmu čtivu, hned je mi zase do smíchu.

Hlavně člověka fascinuje vytrvalost některých jedinců šťourajících se na téma ŽP. Dlouhé zimní večery holt přináší své ovoce

Nicméně zlatá slova co psal Jnd. Mít takovou inspiraci a přísun informací ohledně techniky fotografování před rokem 2000, tak bych si taky chrochtal.

Kdo chce, naučí se. Kdo nechce, jeho smůla a budou mu jeho výtvory vždy omláceny o hlavu. I když u některých je to beznadějný.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2677
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 23. února 2012 - 09:12:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mister ŠOTOVINA - kdesi jsem četl, že z vola nebude nikdy nic víc než kus hovězího... cipe.
Pospec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2582
Registrován: 2-2007

Odesláno Čtvrtek, 23. února 2012 - 15:31:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No tady to zase jede. Zajímavé je, jak je rozvědka z ŽP v pohotovosti, to se cení!

Nicméně - napochodovat sem jak mistr světa, odpálit fotografa-amatéra (a zároveň admina) stylem Typická reakce k-reportího šotouše. Nic nevím, ale jsem na to hrdej., no tak to je celkem síla. A chci vidět, jak byste u vás strpěli tohle. Chce to kázat vodu a zároveň ji pít.
ČD: Bohužel , nejde vystavit   jízdenky na Vámi vybraný spoj !!!
DB: We hope that we have been of assistance and look forward to welcome you in our trains.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2678
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 23. února 2012 - 17:45:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pospec - není pán stižen stihomamem ?
2/ I když to primárně nebylo určeno mě, protože moje slova nebyla citována, zeptám se - býti moderátorem / adminem ??/ znamená býti Bohem?
Zdá se ,že Vojtík má k věci daleko méně dramatický přístup než přecitlivělý mr. Pospec.

Vojtíku, děkuju Ti za to, že reaguješ tak , jak reaguješ. V mých starých bulvách jsi dobrej kluk.
Vojtik
Moderátor

Číslo příspěvku: 4947
Registrován: 2-2007

Odesláno Čtvrtek, 23. února 2012 - 18:15:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já už se o sobě dozvěděl tolik věcí, že oslovení typický šotouš z K-Reportu mě opravdu nemá šanci rozhodit :-)

Mám prostě svůj názor, který nikomu nevnucuji, jen jej prezentuji jako další střípek do diskuse. Každý vidí určité věci jinak.

V posledních (tý)dnech se více než pojmy ve fotografii snažím do hlavy nacpat principy funkce elektromechanického ZZ, reléového ZZ a podobných srandiček, neboť mi to letos bude mnohem užitečnější.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2679
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 23. února 2012 - 20:21:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vojtík - jasně, priority jsou dány a nic s tím nejde dělat
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 264
Registrován: 12-2011
Odesláno Čtvrtek, 23. února 2012 - 22:01:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak další fotka na rozebrání:
Alex_74
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 382
Registrován: 5-2009
Odesláno Čtvrtek, 23. února 2012 - 22:43:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara 749: Z té omalovánky by ti nemusela čučet ta Fabie.
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 265
Registrován: 12-2011
Odesláno Čtvrtek, 23. února 2012 - 23:58:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Alex: máš pravdu, ruší tam
Hasse
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 306
Registrován: 7-2008

Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 14:56:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara_749: Ač mám "omalovánky" rád, tak to prosvětlení podvozku u HV jsi odflinkl :-( ... sahá až do poloviny šasi a tvoří tam nejsvětlejší flek na celé soupravě. Čelo i zadní část se neúměrně topí v temnotě.
O "gumkole" již psal Alex. Zde stačí drobná retuš.
Pak to bude OK :-)
Moje železnice
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 789
Registrován: 9-2006
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 16:07:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hasse: No ty ses snad zbláznil, nééé??? Tobě nejspíš přeskočilo. Psát tady na káčku o tom, že se má na fotce něco retušovat. To je ten největší zločin, ke kterému nutí Bozi na ŽP autory, když nabubřele a zpupně rozhodují o osdu jejich fotografií. To tady někteří nerozdejchaj. Na fotce se zásadně nesmí nic retušovat, protože to je zkreslování reality. To jsi tady ještě nečetl ty teorie o naturálně realistickém, dokumentačně pojatém fotografování? Počkej ty to schytáš. Nebo taky ne a pak už pomalinku budu nahlodanej, že tady mnozí nereagují podle toho co se píše, ale podle toho kdo to píše.

Pokud bys chtěl argumentovat třeba příklady z dějin fotografie (Bayard, Le Gray, Robinson aj.), tak na to zapomeň. Tady se tvrdí, že jediný správný fotky jsou ty na film a bez jakékoliv úpravy a basta. Z digitálu se bere na milost ještě tak původní neupravený jpeg, ten je prý realitě nejblíž. Nejlépe když je nakřivo, šedivý a tmavý.

A psát, že se ti líbí omalovánky, tak to je taky silný kafe. No, každý svého štěstí strojvůdcem.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2680
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 17:14:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topiči - nebyl bych,být Tebou, tak kategorický. A ještě jednu věc bych Ti rád řekl - nezevšeobecňuj negativa jednotlivých webů - jednak je to blbá a nebezpečná vlastnost a za druhé Tě to řadí někam, kam ,alespoň podle mne, nepatříš....
Tadis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 687
Registrován: 9-2010

Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 20:33:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jednoduchá otázka, ale sem to patří a budete vědět co od foťáku potřebuju (takže budete asi užitečnější, jak nejmenovaná fotografická fóra...)
Canon 600D×Nikon D5100(×Nikon D90 - ale ten, ale ten mě nějaká neláká, ale jsem schopen naslouchat...)
Sigma 17-70 mm F 2,8-4,0 - objektiv, bych viděl na tohle a od toho neodstoupím, kvůli světelnosti a relativnímu poměru výkon/výkon, prostě splňuje to co potřebuju...
YOUTUBE
Být debilem je těžké, konkurence je obrovská!!
FLICKR
Hasse
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 307
Registrován: 7-2008

Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 21:25:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tadis: V porovnání z ekonomického hlediska u mne vede Nikon. Delší sklo 18-105 je taky lákadlem, oproti 17-70mm. Byť světelnost má lepší Sigma (2.8 ku 3.5) Těla jsou srovnatelná. Nikon má vyšší ISO citlivost, Canon má o 2 MPix více v rozlišení.
Obojí volbou není co zkazit. Ač žlutá stáj bývá zastánci červené opovrhována, tak má lepší tovární objektivy (bohužel i dražší).
Moje železnice
Hasse
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 308
Registrován: 7-2008

Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 21:38:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Taky raději vybrušuji diamanty, než modeluji z pastelíny
Bohužel každý z nás ví, že pozemské cesty Bohů jsou trnité.
Moje železnice
Shalomek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 429
Registrován: 10-2008
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 21:52:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hasse:Ač žlutá stáj bývá zastánci červené opovrhována, tak má lepší tovární objektivy (bohužel i dražší).
V případě jeho volby se jedná o sigmu, která ho má s bajonety pro obě značky, ale to víš, nechci poučovat. Těla nehodnotím, každý ať si vybere, co mu sedí (prošel jsem oběma značkami)
Tu Sigmu ale mám, a v poměru výkon/cena je to dobrá volba.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 791
Registrován: 9-2006
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 21:57:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Jojo, je to blbá a nebezpečná vlastnost, souhlasím s Tebou. Tolik mě neznáš, abys věděl, že zevšeobecňování rád nemám. Mnohokrát jsem to tady v různých situacích psal. Hledat to nebudu, ale možná si vpzomeneš kolikrát jsem tady já nebo Chary strávili dost času vysvětlováním různě pokřivených názorů jak třeba funguje galerie ŽP, že není dobré házet šotouše do jednoho pytle atd., atd., atd.
Předchozí příspěvek je myšlen v nadsázce a je adresován konkrétnímu člověku jehož fotky (nejen ty železtniční) znám a považuji ho za velmi dobrého fotografa. Tudíž jsem zvolil takový tón. Doufám, že to taky vezme s nadhledem. Ještě si docela dobře pamatuji loňskou hysterii zde na káčku, která se strhla poté co zde někdo napsal, že fotografie v Železničáři byla retušována. Nebylo to poprvé a určitě ne naposledy co se zde podobná taškařice na téma retušování odehrála.
Tak to neber tolik vážně.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2681
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 07:18:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič - OK, budu se snažit. Jistě sis všiml, že s Tebou nemám problém. Pravda neviděli jsme se, ale dokážu si udělat úsudek i podle písemného projevu. Kdybys pro mne nebyl o dost víc než jeden z xy přispěvatelů, mlčel bych. Věc má ale háček - uznávám Tě jako zkušeného fotografa, stejně jako Charyho a další, a tak reaguji. A v 99,99% stojím na Tvé straně. Proč, je nasnadě. Takový sem já,matinko.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2682
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 07:46:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ladis - nedávno vyšel test, který poměřoval vlastnosti Nikonů a Canonů ve třech kategoriích - zrcadlovka pro začátečníky EOS 1100 + Nikon 3100, pokračovací zrcadlovka EOS 600 a Nikon 5100 a zrcadlovka pro pokročilé amatéry EOS 60 a Nikon, tuším D90.

Z toho vyplyvá, že 5100 a D60 nejsou stejná kategorie. Setové objektivy vychází, podle testu lépe od Nikona, ostatní objektivy tak na střídačku. V testech samotných objektivů to pak vychází podobně s tím že trio Tokina, Tamron,Sigma ve většině případů vychází sice levněji než originály ale výkonostně většinou, ne vždy, hůř než originál. Testovány jsou vždy objektivy Canon ,Olympus, Pentax,Sony,Nikon a zmíněná trojice. Pochopitelně objektivy stejných parametrů.

Podle testů tedy pro akční foto jednoznačně EOS 60, zvlášť kvůli sofistikovanému ovládaní. Kvalita obrazu bude vyhovující u všech,zásobu ISO bych nebral jako argument. Kdy využiješ ISO 25 600?
Pokud do toho má co mluvit i obsah peněženky pak se stává favoritem Nikon 5100.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2683
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 07:50:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ladis- syn si ,na doporučení profíků a při možnostech kapsy zvolil EOS 60 a je spokojen - jak při focení automobilových závodů, tak vlaků a ostatního pohybujícího se neřádstva je s ním velmi spokojen.
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 270
Registrován: 12-2011
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 12:05:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ohledně toho gumokola... Rád bych ho vyretušoval, ale moje znalosti Zoneru nesahají tak hluboko :-(
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 793
Registrován: 9-2006
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 13:02:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara 749: A pokoušel ses je vůbec někdy rozšířit? Zoner má na jedno kliknutí, přímo v programu na hlavní nabídkové liště dostupnou rozsáhlou uživatelskou příručku, kde jsou jednotlivé funkce velmi dobře vysvětleny.
Návod máš tedy přímo pod nosem, jen to chce vyvinout alespoň minimální námahu a zkusit chvillku přemýšlet.
Další možností jsou stránky Zoner, překvapivě k nalezení na adrese: http://www.zoner.cz/
a tam jsou, mimo jiné, také tzv. tutorialy, ve kterých je polopaticky vysvětleno "jak na to" (šum, ostření, retušování atd.).
Těžké, viď?

(Příspěvek byl editován uživatelem topič.)
Hasse
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 310
Registrován: 7-2008

Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 16:28:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: Ladis měl dilema mezi 600D a D5100. Obávám se, že 60D je již mimo cenový rozsah. Tam by se pak ještě nabízela "Nikoní" D7000. Ta se pohybue cenově skoro stejně jako 60D. Cca 24.000 za tělo.
Moje železnice
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2684
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 18:41:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

omlouvám se za překouknutí, v tom případě bych ,asi, šel do Nikonu i když jsem Canonista...
Hasse
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 311
Registrován: 7-2008

Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 19:26:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

... no jsme na to oba stejně :-) Tadise jsme překřtili na Ladise ... ale věřím, že příspěvky si cíl našly.
Moje železnice
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 794
Registrován: 9-2006
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 20:06:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Canon 550D. Cena nižší než 600D, procesor i snímač jako 50D a de facto i 60D.
Hasse
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 312
Registrován: 7-2008

Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 21:19:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trochu rozvinu Topičův tip
Plusy a mínusy obou modelů, co mě v tak rychlosti napadají. Ač některé mé mínusy mohou býti pro někoho plusy a naopak :-)

550D - PLUSY: možnost natáčení videa, lehčí tělo, více MPix (18), SD card | MÍNUSY: nepřímočaré ovládání, méně odolné tělo (plast), pro větší ruce krátký úchop gripu
50D - PLUSY: odolné tělo (prach/déšť), spousta nastavení a jeho ergonomie, doplňkový informační displej, rychlost | MÍNUSY: méně MPix (15), hmotnost, CompactFlash

(CF uvádím v mínusech pouze proto, že jiné média člověk běžně strčí do notebooku, ale na CF je potřeba čtečka. Připojovaní samotného fotoaparátu k počítači pomocí USB kabelu mi nepřijde komfortní.)

Ono prakticky toto porovnání jde napasovat na "jakýkoliv" model xxxD vs. xxD ... snad kromě rozlišení snímače.

Viděl bych "nebezpečí" v tom, že když si osaháte 50D, tak již nebudete chtít 550D :-)
Moje železnice
Vojtik
Moderátor

Číslo příspěvku: 4960
Registrován: 2-2007

Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 21:33:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teď je otázkou, jestli má být větší váha v mínusech. Mně například vyhovuje - při focení mám stabilnější ruce a snižuje se riziko roztřepání snímku.

Při začátcích focení s mou D90 (s objektivem váha cca 1,5kg) jsem myslel, že mi upadnou ruce. Dnes ani nevím, že něco v ruce držím :-) Naopak mám problém cokoliv vyfotit s kompaktem, když už se mi dostane do rukou.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 795
Registrován: 9-2006
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 22:06:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hasse: 50D si osahá jedině z druhé ruky, už není v prodeji, nahradila ji 60D. Máš recht, že na lepší se zvykne rychle a 50D (60D) je oproti 550D(600D) takovej dospělejší foťák.
S tou CF kartou máš pravdu, ale jde o zvyk. Pokud nepotřebuješ aktuně stahovat často fotky do NTB, tak se s tím dá žít. CF mi navíc přijde taková robustnější, když občas používám SD, tak mám obavy, že ji ztratím nebo ohnu.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 325
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 23:32:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5184x3456 vs 4752x3168, to je jako rozhodovat se mezi auty 200x218kw. Opravdu to v běžném provozu je tak markatní rozdíl? Kolikrát ročně potřebujete s plným kufrem pálit stošede do táhlýho kopce? Ruku na srdce, kolik zvětšenin ve fotokvalitě (300dpi) na víc než 40x27cm jste za poslední roky udělali? Teoretický rozměr (při 300dpi) je cca 44x29cm vs 40x27cm.

CF x SD x USB, pokud to pro někoho je veliký problém strkat kabel, budiž. Spíš bych jako problém viděl, že to přes USB žere baterku a může se stát, že po náročný akci bude muset nedočkavec nejprv natlouct baterku a pak teprv sosat kartu. Navíc dnes v době rychlých karet (SD i CF až 90MB/s) existují USB 3.0 čtečky, což pochybuju, že slot v laptopu bude umět. Nemluvě o SDXC.

Pak do hry stále vstupuje onen aspekt "A zblázní se svět, když se to bude místo tří minut stahovat třináct? Aspoň si mezi tím postavím na čaj."

Kdybych neměl žádný aparát, nebyl zatížen dosavadní kredencí hrnků a opravdu kupoval na zelné louce, nejsem si zcela jist, jestli bych se se současnou znalostí rozhodoval podle typu karty nebo rozlišení v rozdílu 9% ;-) Jsou třeba jiný, podstatnější věci, který můžou v krizi být daleko důležitější než počet piksel (čtyřista piksel rozdíl našíř mne fakt nevytrhne) nebo kam strčim kartu. Třeba úroveň šumu a jak moc pracný bude ty fotky z koncertu zpracovat ;-) Teorie říká, že čím větší rozlišení na stejně velký snímač (=čím menší fyzická velikost buňy), tím větší šum. Praxe říká, že záleží na pokroku a technologii. Obezřetnost říká, že bych si měl nejlépe prohlídnout dostupné testy a uplně ideálně ve srovnatelných podmínkách provést test vlastní (např. si u Škody obě těla půjčit a ze stativu provést srovnávací nástřel nějakýho polotemnýho kouta na iso1000, 2000 a 3200. No a pak se doma v teple nad kafem a rawama rozhodnout ;-)
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2031
Registrován: 4-2003

Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 23:51:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

CompactFlash je rozhodne lepsi nez SD karta. CF je totiz v porovnani s SD vetsi, tudiz se na ni vleze vice fotek (anebo stejne fotek, ale s delsima vlakama) ;-)
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2685
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 08:09:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary - dovolím si připojit i svůj podpísek. Honba za pixely je celkem nezdravá. S výjimkou případu, kdy fotič počítá s tím, že svůj produkt ořeže jako tužku...
Zajímavé je, že u kompaktů už na to dost výrobců přišlo a tak se objevují opět 10 Mpix.

Haase - Hm, to bude nějaká porucha v makrokosmu. Snad nás za to Tadis nebude bít.

Vojtík - pokud není majitel ochablé konstituce, je těžší foťák lepší neb se v rukách chová stabilněji. mělo by to ale být doprovázeno solidními rozměry a gripem.
Hasse
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 313
Registrován: 7-2008

Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 14:52:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ALL: Já ty plusy a mínusy psal spíše z pohledu širšího publika, spíše "hobbíků" než-li profíků. Tak jak se s nimi setkávám, a řešíme stejnou "problematiku", jako je i toto Tadisovo vlákno.
Čistě ze svého pohledu bych ty mínusy plusy trochu přeházel, ale to sem myslím nepatří, každý je přeci cosi "zrající" individualista :-)

Zkusím se na to tady kouknout ještě z trochu jiného pohledu.
Tadis v současné době používá Olympus SP-800UZ a jistě by se některých "funkcí" nerad vzdával (viď). Jako je třeba nízká váha a kompaktnost přístroje. Možnost natáčení videa. SD karty. (Dlouhé ohnisko.)
Proto se opět navracím ke Canonu 550D (600D) a Nikonu D5100, celkově k této nižší kategorii zrcadlovek v plastovém lehčím těle. S funkcemi více zaměřenými na začátečníky.
Následně získaný peněžitý rozdíl investovat do objektivu. Tak jak jsem se zmínil výše, že absence delšího skla (cca 300 mm) může býti pro člověka přecházejícího z ultra-zoomu problém.

Nejednou jsem se setkal i s případy, kdy pro uživatele kompaktních ultra-zoomů byla zrcadlovka natolik "složitá" a těžkopádná, že se vrátili zpět a na zrcadlovky zanevřeli. Vyšší kvalita obrazu, rychlejší uživatelská odezva, či možnosti nastavení nebyly dostatečně pádnými argumenty proti jednoduchosti "jedné krabičky". Toto zde píši pro případ, že kdyby i tady Tadis zvolil cestu návratu, tak z nižší třídy zrcadlovek to není zase tak finančně bolestné.
Moje železnice
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2686
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 16:07:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jen bych dodal,že krabičky už ,v mnoha případech, přestávají být krabičkami - APS-C čip, výměnné objektivy a při tom se nevzdávají své hlavní devizy, to jest malých rozměrů a nízké váhy. Zkrátka dnes by měl adept na koupi hodně přemýšlet než něco koupí. Myslím,že se to vyplatí, jak finančně, tak v praxi při použití zakoupeného přístroje.

Myslím,že hyperfoťák nevytvoří sám o sobě hyperfotografa - to už se tady probíralo dostkrát. Dobrému pomůže být ještě lepší, pomůže mu realizovat jeho nápady, rozšíří možnosti. Tomu, kdo ho má ze snobismu, touhy oslnit či mylných předpokladů, udělá vetšinou jen příslušně velkou díru do rozpočtu.....
Hasse
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 314
Registrován: 7-2008

Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 16:45:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: Myslím si, že je to více než dobře. Technika běží stále dopředu a dříve poklidné "vody" na hranici obou táborů opět vřou.
Ono se není co divit, neboť hon za megapixely ztratil na síle a doba, kdy se "kvalita" fotoaparátu laicky hodnotila pouze touto veličinou, je pryč.

Fandím tomuto směru vývoje a věřím, že si najde hodně příznivců. Přeci jen posouvá kvalitu fotografie versus malé kompaktní tělo hodně kupředu. Navíc s bonusem výměnných objektivů.
Třeba časem nastane doba, kdy budeme k smíchu my, co nosíme spoustu velkého a těžkého "harampádí" a malý kapesní fotoaparát zastane tuto práci lépe a kvalitněji.
Necháme se překvapit :-)
Moje železnice
Komediant
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 20
Registrován: 10-2010
Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 20:17:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Třeba časem nastane doba, kdy budeme k smíchu my, co nosíme spoustu velkého a těžkého "harampádí" a malý kapesní fotoaparát zastane tuto práci lépe a kvalitněji. "
Abys nebyl nepříjemně překvapen. Obávám se, že s obrovským rozvojem laciných low-endových zrcadlovek a neustálým vývojem high-endových kompaktů (o kterých se zmiňuje mn2) už tady ta doba aspoň tak rok je.
Hasse
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 315
Registrován: 7-2008

Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 22:12:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komediant: Nemyslím si. Kvalitní zrcadlovky mají stále navrch. A o středo-formátových "digitálech" ani nemluvně (ač ty do "terénu" tahá málokdo, ikdyž ...)
Mimochodem, laciné low-endové zrcadlovky, které zmiňuješ, také patří do mého zamýšleného "těžkého harampádí" :-)
Má myšlenka v příspěvku výše, byla vedena spíše z pohledu "budoucna", kdy zrcadlovky vyzní jako slepá ulička.
Moje železnice
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2688
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 05:17:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haase - nemyslím, že zrcadlovky budou slepá ulička, budou pokračovat jako špičkové foťáky. Třeba směrem, který nasadil Sony se svými SLT.....