K-report
 

Archiv diskuse Tramvaje v Brně do 04. 02. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Brně » Archiv diskuse Tramvaje v Brně do 04. 02. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Doprava Brno
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.164.162
Odesláno Sobota, 29. ledna 2011 - 12:35:40    Odkaz na tento příspěvek  

Prosím někoho o vysvětlení...Mluvilo se o tom a myslím,že to bylo psané i v Šalině a tisku,že do roku 2017 byly u Škody Transportation objednány desítky tramvají 13T za několik miliard Kč,najednou se však mluví "jen" o 20 tramvajích v letech 2007-2011 + 9 tramvají z evropského investičního programu Jihovýchod.To znamená,že od roku 2012 se nebudou žádné tramvaje dodávat,vynechám li přestavbu na Varia v Krnově??Díky.
Kari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 221
Registrován: 2-2007
Odesláno Sobota, 29. ledna 2011 - 13:06:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano, nebudou se dodávat. Po zkušenostech s těmito vozy se rozhodlo, že těch 29 šalin tohoto typu bohatě stačí. Prostě odebrat nejmenší možný počet aniž by se platila penále a konec.
Otvirak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.99.173.10
Odesláno Sobota, 29. ledna 2011 - 14:00:47    Odkaz na tento příspěvek  

Doprava Brno: schvalne - vznes obdobny dotaz na redakci Saliny... aspon uvidime, jak ta jejich rubrika Plus - Minus souvisi s realitou (tj. jestli ignoruji skutecne dotazy... a ne-li, tak jak na ne odpovidaji)...
Jen preformuluj tu cast "... se nebudou zadne" ... protoze na ni se da pravdive odpovedet "to neni pravda, nekdy nejake budou" ale nic nam to nerekne...
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2313
Registrován: 8-2007

Odesláno Sobota, 29. ledna 2011 - 14:47:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kari:
Pořád mi nejde do hlavy, když jsou s nimi tak špatné zkušenosti, proč bylo pořízeno ještě 9 další vozů navíc z evropských dotací.
Manil
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4299
Registrován: 4-2005

Odesláno Sobota, 29. ledna 2011 - 15:29:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Wang:
Protože jsme je dostali prakticky za 7,5 % jejich ceny. A navíc s nimi prakticky žádné špatné zkušenosti nejsou, alespoň v oficiální rovině ne. :-)
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2314
Registrován: 8-2007

Odesláno Sobota, 29. ledna 2011 - 20:13:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Manil:
Však to mělo být jen rýpnutí. Ale ne do Kariho příspěvku, spíš do těch, co o nákupech rozhodují. Nejdříve se tady pořizují vozy navíc z evropských peněz (a to nechci rozjíždět flame v duchu toho, o kolik mohlo být více za tyto peníze levnějších a užitečnějších vozů) a potom se řekne, že už tyto vozy nejsou vhodné a další nebudou.
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5346
Registrován: 9-2004

Odesláno Sobota, 29. ledna 2011 - 22:35:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Docela by mě zajímalo, nakolik ty zkušenosti s poršákama mají co dělat například se stavem tramvajových kolejí v Brně.
Prakticky každý člověk, který jezdí na kole, je sportovec - i když jede pouze na nákup nebo do zaměstnání.
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4511
Registrován: 5-2005

Odesláno Neděle, 30. ledna 2011 - 14:35:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

žádné špatné zkušenosti nejsou, alespoň v oficiální rovině

Klasickej problém skoro každé větší fabriky. Stojí za prd, ale pšt, ať se to nedozví šéf
Stop zbytečné přetechnizaci & zpátky do mladší doby tyristorové
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5353
Registrován: 9-2004

Odesláno Úterý, 01. února 2011 - 11:01:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

1802 dneska ráno na zkouškách...

Prakticky každý člověk, který jezdí na kole, je sportovec - i když jede pouze na nákup nebo do zaměstnání.
Otvirak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.93.118.230
Odesláno Úterý, 01. února 2011 - 11:14:19    Odkaz na tento příspěvek  

rano v osm jsem zmercil 1922 na Jana Babaka dvanactce. (hned po ni jela t-13, po ni t-12, po ni t-10 pak tusim t-13 ... je radost videt jak se na studentech nesetri a hrne se tam salina za salinou :O)
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 128
Registrován: 6-2010

Odesláno Úterý, 01. února 2011 - 11:27:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Otvírák: Nešetří? Studenti jsou platící zákazníci a v Brně mají v používání MHD nezanedbatelný podíl, tak proč by se na nich mělo šetřit? Cílem MHD je, aby se lidé (a všichni) dostali z bodu A do B. A pokud je směrem na Technopark a zpět hromada fakult, tak hold nezbývá nic jiného, než tam zařídit hustou dopravní obslužnost!
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2319
Registrován: 8-2007

Odesláno Úterý, 01. února 2011 - 12:50:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co si budeme povídat, ono tím směrem nejezdí jen studenti.
SSC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.101.183.42
Odesláno Středa, 02. února 2011 - 00:46:55    Odkaz na tento příspěvek  

Je toto vůbec možné...?
http://www.youtube.com/watch?v=LvVjg-yFa0U
Eda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1025
Registrován: 10-2005

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 01:39:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

SSC: Tohle se vyskytuje podle mých informací pouze v 1924 a jde o špatně namontovanou poslední pravou sedačku ve 3. článku. Mělo by dojít k nápravě.
www.bmhd.cz - vše o MHD v Brně a okolí
Shaman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 473
Registrován: 12-2006

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 09:14:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To tam montoval někdo svéprávnej?
Stavba modelu trolejbusu 15tr 1:13
trolejbus.kx.cz

Fandím //REGIOJET, protože ČD konkurenci potřebuje!
Absolut
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3269
Registrován: 6-2005

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 09:51:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

SSC: Nebyla by z té 1924 fotka? To video na YouTube točené zřejmě Nokií 63xx nebo podobným krímem je dost hrozné....
To nejlepší nás teprve čeká.
TMB
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.178.65.130
Odesláno Středa, 02. února 2011 - 10:59:35    Odkaz na tento příspěvek  

Takže dnes 1921 na 10/13 a 1923 na 12/12. Pak jsem zahlédl na lince 13 ještě 1924 na České směr TP v 10.10, ale zřejmě končila ve vozovně. Další třináctka pak byla 3/13 s vozy T3R.
SSC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.101.183.42
Odesláno Středa, 02. února 2011 - 11:01:20    Odkaz na tento příspěvek  

Fotku nemám, nejsem z Brna a video není moje, je na brňácích aby tu raritu zdokumentovali....
Rez
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 459
Registrován: 9-2008

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 11:14:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No a 1920 lítá na 14/6.
Jinak sedačky docela poho, ale první co mě prásklo do nosu byla ta novota, kterou to bylo cítit. Taková ta čistota. Žádná směsice neidentifikovatelných pachů.
A zvuk měla jako příklepová vrtačka N*rex (nechci dělat pp).
Veškeré problémy vznikají vždy v prostoru mezi židlí a klávesnicí.
Dvoraku
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 235
Registrován: 9-2008

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 14:30:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dnes okolo 7:30 si strhla polopantograf nějaká T3R na Béčku, před Tomáškem.
Fotbalista je nebezpečnej zepředu, kůň zase ze zadu - aleblbec ze všech stran!.....Tak bacha!!!!!

web fiktivního DP http://www.fiction-dp.websnadno.cz

5233
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 95
Registrován: 12-2008

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 18:05:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Absolut: Tady je ta sedačka ve voze 1924.

our comMUNIty
Majkl_bb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 119
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 02. února 2011 - 21:12:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Docela by mě zajímalo, nakolik ty zkušenosti s poršákama mají co dělat například se stavem tramvajových kolejí v Brně.

Janatak: To jsou právě ty špatný zkušenosti. Že na to ale nemohli přijít po zkušenostech s Anitrama, to mi hlava nebere...
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 135
Registrován: 6-2010

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 21:31:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Majkl bb: Když ale Anitry zas takový problémy nedělal. Možná to bude tím, že mají jen dva podvozky, díky tomu si myslím, že se skříň lépe točí. ALe to je můj laický pohled.

Btw když se podíváte na parametry 13T, je to nejhorší vůz v Brně
Šoupátková komora
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.245.119.223
Odesláno Středa, 02. února 2011 - 21:54:58    Odkaz na tento příspěvek  

Náhodou 13T není nejhorší,co se týče řídícího systému a jak je trakčně vybavená tak je to špička.S tou váhou,tam jde o to,že většina elektrovýzbroje je umístěna na článku kde je podvozek,proto aspoň já si to myslím má tak velký nápravový tlak.Jinak kámen úrazu je ten inteiér.Byl to byl krok vedle a celou tramvaj to značně znehodnocuje a omezuje její nasazení jen na některé linky.A na druhou stranu se mě líbí více 13T než Vario.Cesta v 13T mě přijde "luxusnější" než ve variu.Škodovka na mě působí rozhodně lépe.Osobně v ní nemám problémy jezdit i v narvaném stavu,když člověk ví kam jít tak se jede dobře A myslím si,že slavná 13T je lepší než všechny pisárecké tramvaje dohromady.To je kolikrát otřesné s tím jezdit,veškteré rychlovače atd bych narval pod autogen..(osobní názor nechci se nikoho dotknout )
Majkl_bb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 120
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 02. února 2011 - 22:00:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mceza: Ono záleží na úhlu pohledu. Koncepce toho vozu je prostě špatná, takže ničí koleje, ale jinak před vymakaností toho vozu smekám. Ladnost, se kterou se rozjíždí a brzdí, perfektní řadič a všemožný vychytávky... Jen kdyby se s tím nemuselo jezdit do oblouků...
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5358
Registrován: 9-2004

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 22:28:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To je furt dokola, poršák je špatnej, protože ničí koleje. Uvědomte si laskavě, po čem ty šaliny jezdí, postavte se do oblouku na Vídeňské naproti Sharingamu a poslouchejte ten kravál, vlny na kolejích jako prase. Kosmova, spojka mezi Vídeňskou a krematoriem - mně je těch vozů spíš líto, když si musí takto kurvit podvozky. A to jenom proto, že magistrát a dp pořídily za á šaliny této podvozkové koncepce, ale už neřeší bé, to jest kvalitu kolejí. Nestíhají se opravovat úseky, které jsou v havarijním stavu, podbíječka případně bruska kolejí je pro dp v posledních letech zřejmě sprosté slovo, oblouky se při rekonstrukcích staví bez přechodnic. Šetří se kde může, proto to už tady začíná smrdět Balkánem, stačí se zase třeba kouknout na trať mezi Vozovnou Komín a Pisárkami, to je tragédie, křivý koleje, kácející se sloupy tv. Kup nových šalin nám kvalitu dopravy nezvedne, když se tyhle na kolejích vlní jak lochnesky a nemůžou kolikrát využít svého rychlostního potenciálu.

Jinak sám se taky poršákem svezu mnohem raději než jakoukoliv šalinou typů T3 nebo K2.
Prakticky každý člověk, který jezdí na kole, je sportovec - i když jede pouze na nákup nebo do zaměstnání.
Xhost
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 485
Registrován: 7-2009
Odesláno Středa, 02. února 2011 - 22:54:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janatak: no už jen proto by podvozky těch šalin měly být konstruovány na to, aby snesly co nejhorší stavy kolejiště a pochopitelně i ty nejostřejší zatáčky, které v Brně jsou (já vím, je to zoufalství, ale pořád lepší, než mít super tram., která se na kolejích vlastně sama zlikviduje)...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 136
Registrován: 6-2010

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 22:54:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janatak: U mě není poršák špatnej, protože koleje. Já jsem cestující a koleje nejsou moje starost. U mě je poršák špatnej, protože poměr cena/hmotnost/délka/kapacita/pohodlí mi vychází pro porše značně špatně. Navíc mě osobně hrozně vadí pískání jeho výzbroje.
A já jedu (medláneckými) T3 a K2 mnohem radši než poršetem.
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 137
Registrován: 6-2010

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 22:58:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Xhost: Tady mají všichni dvě strany pohledu a obě jsou zbytečný extrém.
Co udělat kompromis, používat typ podvozků, který je ke kolejím šetrný a zároveň se o kolejový svršek dobře starat?
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5359
Registrován: 9-2004

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 23:09:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Xhost - a není jaksi jednodušší mít pro super tramvajku i super kolejový svršek? Ovšem to by se muselo chtít.
Prakticky každý člověk, který jezdí na kole, je sportovec - i když jede pouze na nákup nebo do zaměstnání.
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4517
Registrován: 5-2005

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 01:18:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jedu si takhle v noci sem tam kolem Pisárek - proč přes noc stojí ve vozovně nastartované vozy, bych pochopil, ale spíše proč takto nastartované stojí zrovna a jen T3R?
Stop zbytečné přetechnizaci & zpátky do mladší doby tyristorové
Focus1976
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.24.147.210
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 07:38:51    Odkaz na tento příspěvek  

1803 dnes na d-3.
Deleter
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 230
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 09:03:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"S tou váhou,tam jde o to,že většina elektrovýzbroje je umístěna na článku kde je podvozek,proto aspoň já si to myslím má tak velký nápravový tlak."

No, já se bojím, že ať to dáte, kam chcete, nakonec to pořád tlačí na ty stejný kola.

Šaliny jsou to celkemě pěkný, krom dispozice sedaček a taky je v nich zima jako v anitrách, tj. velká. Ale pokud nejsou do Brna vhodný, tak by měl dostat do řepy ten, kdo je vobjednal. Pochybuju, že by se nedaly sehnat nový šaliny s otočnejma podvozkama.
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 138
Registrován: 6-2010

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 09:16:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tohle je furt dokola...

Ale pokud nejsou do Brna vhodný, tak by měl dostat do řepy ten, kdo je vobjednal.

Jeden z důvodů, proč se oficiálně nikdy nepřizná že do Brna vhodný nejsou.

Pochybuju, že by se nedaly sehnat nový šaliny s otočnejma podvozkama.
Jasně že daly, jenže...

Asi nemá cenu to zbytečně pořád dokola omýlat. 13T tu jsou a bohužel budou a nám nezbývá nic jiného než se s tím smířit...
Goldfinger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 686
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 09:39:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Omýlat - to jako ve mlýně?
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 10:12:11    Odkaz na tento příspěvek  

Typ 13T = omyl, který se tu omílá.
Majkl_bb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 121
Registrován: 11-2009
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 11:52:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janatak: Já myslím, že jde v první řadě o peníze a ne o to, jestli se někomu chce, nebo ne.

Xhost: Nemyslím si, že by se ničila tím, že jezdí po špatných kolejích, i když ideální to asi není. Boční pružení má docela solidní, takže jí pokřivený koleje dle mýho názoru nijak zvlášť nevadí. Špatný jsou hlavně ty oblouky, který si ona sama pod sebou ničí. To je vůz na rovnou příměstskou linku a hotovo. Ale jak napsal Mceza, už tu prostě jsou a musíme to s nimi vydržet. Jen je škoda, že jich máme tolik. Kdyby zůstalo u čtyř kousků, jak je to u vícero typů běžný, bylo by líp, neměly by takovej vliv na koleje a možná by byly oblíbenější. RT6 je u spousty lidí taky oblíbená jen proto, že je to taková chudinka v počtu 2,5 kusů. Kdyby jich tady ale jezdilo 30 a minimálně třetina by denně nevyjela pro nějakou závadu, už by to s oblíbeností tak žhavý nebylo.
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2325
Registrován: 8-2007

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:18:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já myslím, že jde v první řadě o peníze a ne o to, jestli se někomu chce, nebo ne.

Právěže je o tom, jestli se chce, nebo ne. Kdyby se chtělo, tak se peníze najdou. Cpou se do ledasčeho, všechno je jen otázkou priorit. Tu bohužel MHD dlouhodobě nemá.
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 139
Registrován: 6-2010

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:22:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Majkl bb: Tak na RT6 mi nesahej:-P. Ono tohle je zas o něčem jiném - kdyby bývalo bylo vyrobeno 30 RT6 jen pro Brno, pravděpodobně by dnes ještě stále ČKD existovalo. A v případě, že by bylo jen v Brně odebráno 30 kusů, tak by to znamenalo, že nějaké firmičky jako Škoda nebo Inekon si ani neškrtnou...
Mě nejde o to, že RT6 jsou chudinky (btw momentálně jich je zde 3,5 ), já mám RT6 rád, protože už v roce 1993 existoval prototyp částečně NP tramvaje od české firmy, který koncepčně strčí všechny moderní, částečně NP vozy do kapsy. Jak mohli inženýři z ČKD vymyslet vůz ve kterém se tak dobře jezdí a přitom má výborné jízdní vlastnosti, které předčí i o 12 let mladší vozy (14/13T)?
To že jsou poruchové je jen smutný dopad krachu výrobce.

(Příspěvek byl editován uživatelem mceza.)
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2326
Registrován: 8-2007

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:33:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mceza:
Kdyby čistě hypoteticky ČKD v nějaké formě přežilo a projekt RT6N1 by se zdárně podařilo dotáhnout do konce, tak by se s největší pravděpodobností dostaly RT6ky i do Prahy a rozložení sil na trhu by tak v následujících letech mohlo vypadat úplně jinak. Leč dopadlo to jak to dopadlo.

Jinak v koncepci vozu chyba nebude. Proč by jinak v nespočtu zejména západoevropských měst jezdily vozy shodné koncepce jako 13T/14T? Je to o těch penězích, kterých se tady nedostává tolik, kolik by bylo potřeba.

Ještě by mě zajímalo, jak jsi to myslel v diskuzi "Nové tramvaje" s tím stavem Aniter?
Tramvajak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1430
Registrován: 4-2006

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:58:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mczea: "Jak mohli inženýři z ČKD vymyslet vůz ve kterém se tak dobře jezdí a přitom má výborné jízdní vlastnosti, které předčí i o 12 let mladší vozy?"

Nabízí se otázka, co vlastně vymysleli... Samotná koncepce RT6 nebyla v té době už v rámci Evropy nic nového a rozhodně nebyla vymyšlená v ČKD, na západě už podobné tram jezdily (nechtějte po mě přesné označení a výrobce, já se o cizinu moc nezajímám, avšak i tady na K-Reportu to někde v archivech je).
tramvajakovy webové stránky
Mira
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 252
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 13:01:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=9676&type=1
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2328
Registrován: 8-2007

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 13:10:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přesně tak. Já Tramvajaka doplním, jedná se o typ TFS-2 od Alstomu. Ve Francii jezdí už od konce 80. let, v Grenoblu, Rouenu a nakonec i v Paříži je možné se s nimi setkat. Dokonce si inženýři nejspíš ani příliš nelámali hlavu s designem, ten je velice podobný.

A nabízí se otázka, proč i ve Francii ve městech, kde tyto vozy shodné koncepce jako je RT6 jezdí, přešli k vozům s pevnými podvozky...
Tramvajak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1431
Registrován: 4-2006

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 13:17:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Wang - děkuji za doplnění
tramvajakovy webové stránky
Shaman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 474
Registrován: 12-2006

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 13:41:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pevný podvozek, jak již z označení vyplývá, je pevný, tedy se nijak nenatáčí a "spotřebuje" méně prostoru kolem sebe. Díky tomu je přece mnohem jednodušší vyrobit 100% nízkopodlažní vozidlo, jak známe ze zahraničních měst. Naše 13T tím však vyloženě nedisponuje
Stavba modelu trolejbusu 15tr 1:13
trolejbus.kx.cz

Fandím //REGIOJET, protože ČD konkurenci potřebuje!
Mkzb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 377
Registrován: 5-2009

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 16:02:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ČKD dopadlo hlavně na tom, že neumělo chodit v kapitalismu. Brno dvakrát změnilo zadání elektrovýzbroje, přičemž se dvakrát dostal vývoj zpátky na startovní čáru. Ten vývoj zaplatilo ČKD, protože si asi zákazníků vážilo až moc, i když jejich servis...
Když chtělo Brno u prvních 13T sedadla jako v 1920, tak jim Škodovka dala dvě možnosti: Buď budou mít to, co v Praze, nebo si zaplatí vývoj a schvalování i s chlupama.
Absolut
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3273
Registrován: 6-2005

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 16:16:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Wang:
Francie - Pevné podvozky se zavedly proto, že vedení měst požadovala, aby byly nové vozy 100% nízkopodlažní. Tak Alstom přišel s Citadisem. A jak to bylo dál asi víš, model 302 a 402 je na každém rohu.
---
Dokonce už v Paříži u linky T1 se koketovalo s jinými vozy a byly vize že se bude něco vyvíjet, ale soudruhům bylo jasný, že je to běh na dlouhou trať, ale nakonec se zvolily TSF2, protože se vědělo, že jsou spolehlivé a lze je dodat rychle.
---
Koncepce konstrukce motivovaná TSF2 je u RT6 jasná na první pohled (ale to neznamená, že je tomu mechanicky přesně skutečně tak).
To nejlepší nás teprve čeká.
Košičavan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.146.68.13
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 16:36:26    Odkaz na tento příspěvek  

ČKD, protože si asi zákazníků vážilo až moc


Posledný čas čo Mkzb, to perla!
Xhost
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 486
Registrován: 7-2009
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 17:41:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janatak: ideální stav mít obojí "v cajku" je sice nádherný cíl, ale v praxi naneštěstí z jakýchkoliv důvodů nejsou peníze, podmínky či kapacity ty koleje udržovat všude na 100%.
Pochopitelně se projevuje strukturální dluh, do kterého naši politici (a jimi úkolovaní managoři) tento stát dovedli. Naneštěstí infrastruktura bytelně postavená (teď bez urážky, ale i za těch vysmívaných komunistů se některé věci dělaly bytelně - např. vysokonapěťová energetika a-la ČEPS z toho žije dodnes) vydrží dlouho bez údržby, ale potom dojde ke zlomu a vyžaduje velkou investici do velké rekostrukce. Ale to určitě místní z DP znají i z vozidel, kdy je možné nechat i robustní konstrukci dlouho takříkajíc bez údržby, ale potom ji vyhodit do šrotu, zatímco průběžně udržované (i kdyby šlo jen o kontrolu protikorozních ochran) vydrží za menších nákladů řádově déle...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Vasekpetr1
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 286
Registrován: 8-2006
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 19:21:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Xhost: nevím, jak to myslíš s tou bezúdržbou u ČEPSu, ale můžu tě ujistit, že do preventivní údržby a rekonstrikcí se vkládají nemalé prostředky. Při každoroční odstávce vidím chlapy od EGE lézt po sloupech, ať už kvůli výměně izolátorových řetězců(například nedávno na lince V484), celoročně probíhají obnovy ochranných nátěrů, oprava základoých patek pro sloupy, v rozvodnách výměna ochran, rychlovypínačů s odpojovači, dálkové centrální ovládání přes PC, přesné obchodní měření a další. Ona je ta 400kV páteřní síť hodně důležitá pro chod celé republiky, tak si nikdo nedovolí na ni kašlat v údržbě. Snad nepíšu jako agitátor
Goldfinger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 688
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 19:42:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Wangu, v některých francouzských městech začali stavět šaliny na zelené louce (Štrasburk), takže se tam od počátku mohli preventivně vypořádat s nectnostmi, které pevné podvozky přinášejí. To jaxi v tuzemských podmínkách není reálné, a proto tvrdím, že pevné podvozky jsou do městských provozů typu cajzlov nebo šalingrad naprosto nevhodné, protože s sebou nesou enormní nárůst nákladů na údržbu a reko tratí (oblouky, srdcoffky), což v konečném důsledku snižuje komfort kaštanů nehledě na pohodlí při samotné jízdě do oblouku nebo přes wexli. Tvrdím, že pořízení každé ludr 13T navíc oproti zmršené smlouvě bylo zločinem na svršku i na cestujících. LF2 je ideálním kompromisem do doby, než bude stoprocentně nízkopodlažní šalina s otočnými podvozky. Ta spousta peněz se mohla utratit například za nové kloubové trolejbusy, i když ani stávající nabídka není úplně vyhovující. Ale co dělat - na tříčlánkového hesse asi nikdy mít nebudeme.
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2329
Registrován: 8-2007

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 20:06:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Goldfinger:
Však o Štrasburku jsem nemluvil, to je jiný případ, tam tomu mohli od počátku infrastrukturu přizpůsobit. Ale zrovna případ Grenoblu to nebyl.

V našich podmínkách opravdu nejsou 13T žádnou výhrou, nicméně bude jich tady 29, když připočteme ještě Anitry, tak už je to 46 vozů s pevnými podvozky a ty nám tady budou zadělávat na problémy.
Kondra89
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 62
Registrován: 10-2010
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 20:11:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Goldfinger: Vzhledem k tomu, že se dostáváme do doby, kdy bude třeba většinu tratí rekonstruovat, není problém tratě pevným podvozkům přispůsobit. A po rekonstruovaný trati (Husovka, Česká), pro mě, není pohodlnější svezení než Poršetem.
Pvvs
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4505
Registrován: 7-2003

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 20:16:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale ze tu leta jezdily jenom pevny podvozky, pozdeji v soubehu s otocnejma, to tu asi nikdo ani neuvazuje. Staci se podivat, kdy dojezdily posledni dvounapravaky a jak se musely upravovat trate pro otocny podvozky . Kdyz se na tankodrom , kde i T3 a klony musi jezdit krokem , nasadi jakakoliv, byt hypersuper tram, tak vysledek skonci vykolejenej ve sterku. Pokud se 13T nasadi na solidni vyrovnanou trat, ktera neni sama vlna, tak jede pomalu lip jak cokoliv jinyho. Pokud je trat v dezolatnim stavu, tak sebou bude mlatit cokoliv, otocny jeste vic.
A nevim. Je vubec nutna plne NP tram ? Mozna kdyby se overilo, jetsli by i pro brnensky podminky nestacila 16T. KOneckoncu K2, nebo cokoliv s vlekem tu jezdi taky. A mit NP tram ve 2/3 vozu by stacilo. Viz Rt6.
Osobne nevim co je na LF2 tak skvelyho. Krome nesmyslnyho kuplovani do dvojic a prevazeni hromady sedacek na ukor cestujicich je to taky akorat tezka potvora.
Koupím otáčkoměr, pořádám soutěž ve vytáčení kindermafie.
Xhost
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 487
Registrován: 7-2009
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 21:50:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vasekpetr1: no u ČEPSu nemyslím až tak zanedbávání údržby (na to je to až moc kritické, ale vybavuji si před nějakým tím rokem padlé VVN vedení i se stožáry někde kolem dálnice Praha-Liberec), ale rozhodně se přenosová síť žije z předimenzování za totáče (proto přes ČR běží přelivy z DE a ještě to v ČR ustojíme). Nových VVN vedení se moc od revoluce zrovna nepostavilo + bude zajímavé sledovat obstrukce při případném posilování vedení kvůli dostavbě JETE...

Ale když už bereme infrastrukturu, tak co se neúdržby týče, jeden z nejkřiklavějších příkladů vidíme snad všichni - silnice. Nestíhají se ani opravovat (a když už se zflikují, tak to provizorium nevydrží ani rok). To je třeba příklad systému, který je už na cestě ke kolapsu...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5361
Registrován: 9-2004

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 22:58:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Majkl_bb - jak napsal Wang, v prvé řadě jde o to chtít uvést kolejovou infrastrukturu do bezproblémového stavu, potom se peníze najdou. Pokud ale kompetentním nevadí, že se šalina na mnoha tratích chová jak pouťová lochneska, je to potom těžký. Anebo pokud se už opravuje, může to lehce dopadnout jako generálka Křenové před osmi lety, kdy se po rekonstrukci snad daly koleje původní, sice nové panely, ale na písčité podloží. Takže to s nima tady pěkně kvedlá, zvlášť, pokud po nich jezdí zpreferované trolejbusy.

Co je zajímavé, úsek tratě po Renneské a Nových Sadech je snad od doby výstavby v roce 1994 netknut (krom snad křížení s vlečkou), a ty koleje nevykazují žádné vlnění, sjetí, posun podloží a podobně. Kéž by se takto kvalitně do budoucna rekonstruovalo. Docela by mě zajímalo, mnoholi se v Brně šetří na kvalitě materiálů - koleje, výhybky, křížení, atd.
Prakticky každý člověk, který jezdí na kole, je sportovec - i když jede pouze na nákup nebo do zaměstnání.
Vlczech
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 40
Registrován: 11-2009
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 23:26:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

LF2: Krome nesmyslnyho kuplovani do dvojic a prevazeni hromady sedacek na ukor cestujicich je to taky akorat tezka potvora.

Jde třeba vůbec spojit LF2+LF(obyčejný)? Když jde spojit LF+vlek+T3_, tak si myslím, že by to nemusel být takový problém... Podle mě by bylo užitečnější mít místo 3x LF2+LF2 soupravu 6x LF2+LF. LF2+LF2 vidím často při přijíždění na hlavák poloprázdné, krom toho o čtvrtinu míň míst by tu situaci na lince 1 v jednom spoji za X minut nevytrhlo (stejně beztak není v neřádu uvedeno, že pojede velkokapacitka) a navíc by ta kapacita byla mnohem líp rozložená (mít o trochu méně míst (oproti LF2+LF2) zato častěji) a nepřekážela by tolik v zastávkách, kam přijíždí další soupravy (např. hlavák)...
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5364
Registrován: 9-2004

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 23:32:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V souvislosti s Varii, jaký efekt má vlastně toho času jediná souprava LF+LF (1553+1554)?
Prakticky každý člověk, který jezdí na kole, je sportovec - i když jede pouze na nákup nebo do zaměstnání.
Vasekpetr1
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 287
Registrován: 8-2006
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 23:39:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Xhost: to posilování vyvedení výkonu z ETE je podle tabulky plánované od roku 2013, tak uvidíme. Podle mapy sítě ČEPS to vypadá zajímavě.
Jenda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 524
Registrován: 2-2007

Odesláno Pátek, 04. února 2011 - 00:17:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vlczech: Spojení LF2+LF:
Moje řeč, ale problém bude nejspíše v tom, že jsou vozy v jiných vozovnách, ale možná se pletu a problém bude jinde. Nicméně by tato souprava měla podle mě dostačující kapacitu...
Olomoucká tramvajová doprava ve hře Microsoft train simulator - MSTS MHD OLOMOUC
Parková dráha Olympia Brno - S.M.P.D.