K-report
 

Archiv diskuse 471, 671 a 575 LG do 16. 01. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » 471, 671 a 575 LG » Archiv diskuse 471, 671 a 575 LG do 16. 01. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4271
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 08:54:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ex fíra: Vy byste si mohl podat ruku s jistým M.Š., ten taky kdysi něco dokazoval tím, že mu to tak jezdí ve spořiči...
M62
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 140
Registrován: 7-2007
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 10:56:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V dnešní MF Źaluda říká, že už neobjedná žádné Elefanty, jsou prý nespolehlivé, tak uvidíme, co místo toho bude u nás jezdit.
F_jouda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 93
Registrován: 7-2007
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 11:15:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky bych chtěl být ministr, aby mi takové zjištění trvalo 10 let. Musím se hodně učit maminko
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4855
Registrován: 10-2003

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 11:31:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

F jouda: Až na to, že Žaluda není ministr a už vůbec tam není deset let.
Podporuji zřízení spojek traťových kolejí u Mokropes.
Semolina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2853
Registrován: 2-2006
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 11:54:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Elefanty končí

Podle generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy firma už končí například s objednáváním souprav Regionova a CityElefant. "Nebudeme je už dál objednávat, listopadová zakázka byla poslední," potvrdil Žaluda. Po dokončení budou mít dráhy od šumperské Pars novy 236 regionov.

Bývalé "motoráky" vypadají sice zvenčí moderně a jsou nízkopodlažní, ale uvnitř jsou stejně hlučné jako jejich třicet let staří předchůdci. Končí také elefanty. Žaluda připustil, že u lidí oblíbené jednotky nejsou příliš spolehlivé a firma je musí často opravovat. "V nových smlouvách jsou za poruchy už podstatně přísnější sankce než dosud," tvrdí Žaluda.


Celý článek zde.
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 804
Registrován: 12-2009
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 11:55:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Elefanty, jsou prý nespolehlivé
Koupí se superspolehlivé elfy od PESA
Obávám se, že to bude podobné s každým novým strojem. Nic není bezúdržbové, jak si dodnes asi někdo myslí.
Vzhledem k tomu, že víceméně jsou u všech výrobců použity podobné díly stejných dodavatelů, nedá se čekat zázraky.
Nebo snad neměli jiní výrobci problémy např. v letošní zimě? A někteří větší, než sloní výrobce.
Pořád tvrdím, že většina "problémů výrobce" je způsobena problémy dopravce.
čelakovičan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1614
Registrován: 8-2006
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 12:05:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak bylo by zajímavé vědět, jestli byly v jiných zemích problémy se spojováním Talentů, FLIRTů, apod. Souhlas s tím, že nic není bezúdržbové. Ale to neznamená, že ty problémy musí být každou zimu. A co si budem namlouvat, (ne)spojování elefantů je bohužel každoroční kolorit.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2641
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 12:15:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nebo třeba vědět, zda je nutné u jiných nových jednotek či mašin vypnout kompresor vypínačem dříve než se stáhne sběrač. S jeho zapnutím, po zvednutí sběrače, chvilku počkat, aby se neponičil měnič či něco jiného.
Nebo třeba zda se strojvedoucím doporučuje při brzdění a stažení sběrače, ho opět zvednout až po zastavení nebo po ukončení brzdění. Tohle fakt nechápu, vždyť reko metra (od stejného výrobce) to umí a nedělá to problémy, nic hoří, nic neblázní.
Martin
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 806
Registrován: 12-2009
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 12:27:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud používají stejná spřáhla stejných výrobců, což nejspíš jo, problém bude v zalednění a nejspíš i v údržbě spřáhel. Možná, že jinde používají kryty spřáhel, které jsou součástí vybavenosti vozidla.

Já největší problém v zimě vidím jen v úpravě mříží nasávání a výfuku chladicího vzduchu. V současnosti úprava probíhá.

Otázka je, jaké informace a v jaké podobě se dostaly k vedení.
Např. Jánošíkovy dveře nejsou z důvodu "nespolehlivosti"? pneumatické,ale elektrické. A...? V mrazu velké problémy, na rozdíl sloních vzduchových.
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 807
Registrován: 12-2009
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 12:34:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jiných nových jednotek či mašin vypnout kompresor
Tohle byl vždy obvyklý postup i na starých mašinách. A nemělo by vadit opomenutí. Aspoň jsem si nevšim, že by způsobilo vyhoření něčeho.
Občas může být problém s okamžitým spuštěním, než se řízení střídače kompresoru vzpamatuje z nenadálé ztráty šťávy.
Montas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 314
Registrován: 12-2009
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 12:43:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ohl:no právě že na 471 jsou dva druhy spřáhel,měly by být kompatibilní ale....
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 808
Registrován: 12-2009
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 13:37:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jsou. Drobné odchylky v mechanice. V tom problém není. Nebo snad do sebe nezapadají?:-)
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2643
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 13:41:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na starých mašinách budiž, ale teď se bavíme o nových mašinách za cca čtvrt miliardy, kde všechno řídí elektronika.
Ani esu nevadí, když se kompresor nevypne. Ano, hodně z nás ho vypíná (i já), protože po zvednutí sběrače nechcem zbytečně přetěžovat primár unipulsu (rozbíhá se dobíječ a ventilátory).

Tak se Ohl spoj s kolegy v Praze, čas od času tam vychází aktuální povídání k 471 a jednu dobu se v něm doporučoval právě tento postup obsluhy kompresoru, z důvodů nevratnách poruch střídačů.
Je pravdou, že problém s pohonem kompresoru je/byl spíše výsledkem jiného problému.

Každopádně i po 15 ti letech provozu je závad více než by se vzhledem k ceně slušelo.
Nevím, jak by se tobě líbilo jet s autem třeba 5x do servisu s tou samou závadou.
Martin

(Příspěvek byl editován uživatelem martin2.)
Janek_lemoch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1321
Registrován: 11-2007
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 14:20:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

071 002 patří s 001 k prototypům, nebo je to už první sériový kus? Díky
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4321
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 14:45:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2: v něm doporučoval právě tento postup obsluhy kompresoru
stálo by za to sledovat aktuální dění a nepopisovat situaci minimálně rok starou (ale s píše déle - nechce se mi to teď hledat, kdy se datuje tento problém). Ohl o něm ani nemůže vědět, protože k nim jde téměř vyladěn jakýkoliv sw a drobné vady v sw se nejprve vyladí v Praze a poté se jde až na východ. Je to trošku z ruky (to není jediný důvod, proč se nejprve testuje v Praze.)

Každopádně i po 15 ti letech provozu je závad více než by se vzhledem k ceně slušelo.
Od kdy že ty jednotky jezdí? Já jen že jejich nasazení u Čd se nedatuje 15 let nazpět. To se počítá i zkušební provoz a nefunkční skelet v Brně a jestli dobře počítám, tak mážná i něco na rýsovacím stole (poslední část je nadnesená)?
Fiqwert
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 297
Registrován: 5-2010

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 17:21:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nějaký soukromý italský dopravce si také kupoval jednotky od nějaké polské firmy, teď nevím, jestli to byla Pesa nebo Newag, a protože s nimi měli dobré zkušenosti přikoupili další.Takže třeba budou méně poruchové a spolehlivější u nás, než tuzemské výrobky.
Bohužel, někteří lidé se ještě neprobudili z let minulých...
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 17:49:48    Odkaz na tento příspěvek  

Penik:kukni zde http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/003208-Elektricke-jednotky- na-nasich-kolejich-rada-471/
Čistě můj názor:kdyby stály Elfi v depu,tak by poruchy neměli.Včera jsem byl v depu a spřáhlo z 035 nešlo spojit,tak se vzalo z 058 a šlo všechno.Jinak je to asi rukama fíry,dodržet technologické postupy a Ohl nebude mít co dělat.A Žaluda asi není také 100%-ní.
Janek_lemoch:v 1999 jezdil 071 002 s 471 001+971 001 zkušebky Bohumín-Mosty u J. Celkem 9000km se zátěží
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2645
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 18:51:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Neboj Peniku, situaci sleduji (i když z povzdálí). Takže už nezlobí střídače, ale spíše vzduchařina kompresorů. Óóó jaká to výhra.
Také je otázkou zda problémy střídačů tak trochu nebyly způsobeny tou zlobicí vzduchařinou (rozběh do zatíženého kompresoru).
Každopádně zas tak podrobně situaci 471 neznám, tak nám prozraď jak dlouho se problém střídačů kompresorů řešil a tedy strojvedoucí měli dodržovat uvedený postup. Dny, měsíce či roky?

No a co problém EDB a zvednutí sběrače, ten je také vyřešen?

Jasně, měl jsem to Peniku napsat trochu jinak.
Po 5-10ti letech vývoje (do roku 2000, od nedokážu odhadnout) a 10ti letech zkušebního provozu je závad více než by se slušelo. Doufám, že je to napsáno přesněji. Ještě bych do toho mohl zamontovat množství změn, ale to je spíše problém dráhy, že si jednotky obědnává průběžně během více jak 15ti let.
Martin
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8058
Registrován: 4-2007

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 20:29:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Někdo se tu kdysi divil, že mají Dráhy tolik peněz na osvětu ovládání dveří pro cestující. Asi to nestačí. Již delší dobu pozoruji, zvláště tady na severu, že cestující netrkne ani jasné označení tlačítek splachování vakuových WC na ešusech. Jelikož důsledně dodržuji pitný režim, jsem častým hostem i v práci na velkoprostorových WC u 471. Minulá směna: 4x plná mísa hnusu na Praze, i když WC funkční, dnes totéž 5x na Mostech. Hlavně si pak může někdo stěžovat, že nám to ve vlacích smrdí. Ach jo.
Krumpolc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 857
Registrován: 8-2008

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 20:42:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

071 002 patří s 001 k prototypům, nebo je to už první sériový kus? Díky

071.002 byl z výroby dodán v jednotce 971.003+471.003.

471.002 + 971.002 byla z výroby bez vloženého vozu.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8059
Registrován: 4-2007

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 21:03:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takže už nezlobí střídače, ale spíše vzduchařina kompresorů. Óóó jaká to výhra

O co ti jde? Strávím již 4. rok na ešusech 3/4 šichet měsíčně krom malého výpadku, kdy jsem byl ve 162/363 turnuse. Neschopnost, kdy to fakt nejelo, jen jediná (tlakový spínač brzdy). Protože šlo o opakovanou garanční závadu na tehdy nové 039, nechal jsem to stát v Ústí na 3. koleji půl dne. Jinak jsem vždy dojel vlastní silou. Skákal jsem i na Berounech s dvojičkou. Žádné problémy. Tak to nedramatizuj.

Kompresor před stahováním smetáku vypínám pravidelně, ale radu nestahovat a nezvedat smeták pod EDB často nerespektuji. Nikdy žádný problém, ani výpadek.



(Příspěvek byl editován uživatelem Drn.)
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2649
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 21:27:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

O jedinou věc, aby dráha měla spolehlivá vozidla.

Že v drtivé většině případů dojedeš je sice hezké, ale dráhu stojí spousty peněz a času opravování různých závad. Nepočítaje v to dobu, kdy mašiny stojí, aby se opravily.
Je sice hezké, jak se mluví o garančních závadách (třeba prasklé nádrže), ale i tak mašina nejezdí (minimálně po dobu opravy) a po čase žádná garance nebude.
Desítky až stovky dispečerských příkazů měsíčně se mi nezdá jako přijatelné množství.
Bohužel nemám tak podrobnou statistiku, zda jde spíše o zpoždění v řádech minut (do 15ti) nebo větší či totální neschopnosti. Ale i těch bývá měsíčně dost a to je jen to málo co se ke mne donese.
Zřejmě si na nábřeží tu statistiku udělali a sami usoudili, že ta spolehlivost není taková jakou chtějí mít, viz výše uvedené vyjádření pana generálního.
Martin
P.S. pokud je na 471 naprosto běžné, že v knížce oprav je psáno E0, na dalším listě opět E0 a špatně se zavírají přední levé dveře, na dalším listě opět E0, pak třeba pro změnu E0 a prasklé sklo a na dalším EM, tak máš u mne pivo.
Takhle si já osobně představuju spolehlivou pár let starou mašinu. Každá další oprava prodlužuje celkovou dobu opravy, zvyšuje náklady na provoz a zvyšuje riziko, že jednotka včas nevyjede na výkon ve 100% stavu.

(Příspěvek byl editován uživatelem martin2.)
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8063
Registrován: 4-2007

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 21:43:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pokud je na 471 naprosto běžné, že v knížce oprav je psáno E0, na dalším listě opět E0 a špatně se zavírají přední levé dveře, na dalším listě opět E0, pak třeba pro změnu E0 a prasklé sklo a na dalším EM, tak máš u mne pivo.
Nic takového jsem nikde nepsal, takže pivo si nech.

O jedinou věc, aby dráha měla spolehlivá vozidla.
A diskuzí na Káčku k tomu přispíváš jak?
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2650
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 21:50:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky nikde netvrdím, žes to psal.

Tak poraď, co mohu udělat pro ČD, aby měli spolehlivá vozidla. Rád se poučím a inspiruju. Jsem holt ještě mladej, blbej a nezkušenej.
Martin
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8064
Registrován: 4-2007

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 22:13:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podsunuls mi to. To stačí. Jinak taky nevím jak jsi mladej, či blbej, jak sám píšeš, ale já ti neporadím, páč to nevím. Co ale vím přesně je, že plkáním na Kreportu změníme tak leda kulové zasmrádlé. Proto se tvým rozhořčeným řádkům, a nejen tvým, směju.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4275
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 22:20:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2: Nebo třeba zda se strojvedoucím doporučuje při brzdění a stažení sběrače, ho opět zvednout až po zastavení nebo po ukončení brzdění. Tohle fakt nechápu
To doporučení má zcela prostý základ: pokud zvedám při brzdě, mašina na musí na chvíli stáhnout EDB, aby mohla srovnat napětí na filtru a znovu sepnout K35.
Takže si můžu vybrat: buď zvednu sběrač, udělám dvě vystřídání brzdy sem a tam a mezi tím šoupu destičky, nebo to nechám bejt a oželím tu chvilku rekuperace.

vždyť reko metra (od stejného výrobce) to umí a nedělá to problémy, nic nehoří, nic neblázní
Na tom metru to především jinak nejde. Navíc tam jde o malé výkony (co to je, 4x110 kW).

Ohl: Ta PESA, ta má co za řídicí systém...?
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2653
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 22:46:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No to je supr, já rád dělám lidem radost a ještě raději dělám radost nasraným lidem, což ty naštěstí nejsi.

Každopádně řádky nepovažuji za rozhožčené, na to zde máme jiné experty (co nejelo, či jela 451 atd.). Psal jsem je v naprostém klidu, určitě větším než stížnost na mluvčí PČR, když do bedny prohlásila, že za Moravany může strojvedoucí, plus institucím kvůli neprofesionalitě ČT. Večer v Událostech se stále mluvilo o fírovi, že za to může a přitom v poledne DI vydala zprávu, že fíra měl zelenou. To jsem opravdu pěnil, ale asi sám nebo jsi také někomu povolanému napsal?

Takže tohle zde spíš považuji za takové shrnutí.
Martin
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 22:47:23    Odkaz na tento příspěvek  

Díval jsem se do archívu VHS a v tom roce 1999 se zkoušela
471 002-5 + 071 001-2 + 971 002-1.
Bugear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1819
Registrován: 8-2005

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 22:49:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

@Hajnej: Pokud si mezitím nevyvinuli vlastní, obával bych se nejhoršího. Z "polských" luhů, se kterým tu máme zkušenosti.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2654
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 22:54:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenže to asi Hajnej ve 100% takhle nefunguje(nefungovalo), jinak by se ten postup asi nezmiňoval pro zabránění problémů a případných škod. Jasně, teď už to je asi SW ošetřené, ale dřív s tím byly problémy. Z pohledu fíry je snad jedno zda šoupe destičky nebo ne? Pokud to je a bylo vždycky jedno, tak to asi známí jezdí na jiných 471.
Někdy je dokonce lepší šoupat destičky, sám jsi to tu kdysi, s ohledem na sníh a led psal. Ve vztahu jak si na 843 libují s funkcí šoupání.
Martin
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 22:57:28    Odkaz na tento příspěvek  

Tak ne 471 002-5,ale 471 002-6,byl to překlep v kontrolce.Omlouvám se.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8066
Registrován: 4-2007

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 23:16:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když dovolíte, pánové, tak doporučení o nezvedání sběrače v době činnosti EDB mělo původ v častých zásazích silových ochran v tomto režimu, občas i s destruktivním účinkem na prvky ochran. Viz. Hliníkový bulletin.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2656
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 23:18:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Osobně si myslím, že vyjádření pana generálního má nějakou souvislost s tímto článkem.
Čas ukáže zda jde jen o šplouch ve sklenici vody nebo to dráze přinese i nějaké zlepšení.
Martin
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2657
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 23:23:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To co píšeš Drne se Hajnému jaksi nehodilo do krámu, protože by pak vlastně potvrdil to co píšu, tedy jistý dílčí (snad vyřešený) problém 471 . Proto přišel s teorií šoupání/nešoupání destiček. Nechce se mi věřit, že by Hajnej nevěděl o problému v silovině a ochranách, kór když byl popsán i v hliníkáči
Martin

(Příspěvek byl editován uživatelem martin2.)
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8068
Registrován: 4-2007

Odesláno Sobota, 15. ledna 2011 - 23:29:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevím, ale myslím, že Hajnej není tím, kdo musí vždy nutně vědět o každém uprdnutí ešusu. Jeho doménou u 471 je AVV, CB a doplňková brzda. Mohlo mu to uniknout.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4322
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 06:52:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2:
situaci sleduji (i když z povzdálí).
Desítky až stovky dispečerských příkazů měsíčně se mi nezdá jako přijatelné množství.
Bohužel nemám tak podrobnou statistiku, zda jde spíše o zpoždění v řádech minut (do 15ti) nebo větší či totální neschopnosti. Ale i těch bývá měsíčně dost a to je jen to málo co se ke mne donese.


Tohle mě utvrdilo v tom, že diskuze nemá smysl.

(Příspěvek byl editován uživatelem penik.)
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 809
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 08:12:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

aktuální povídání k 471 je k dispozici nejen v Praze, od vynálezu internetu:-)

5x do servisu s tou samou závadou
A přece se děje. Nicméně takový problém není jen na 471, ale na každém stroji se občas něco takového objeví. A že to bývá hlavně na záručních, je normální. Proto ta záruka, kdy se vychytají problémy z výroby. Holt je to trochu složitější než auto. /Viz raketoplán- jak to, že po x letech nevyřešili problém s odpadajícími destičkami. Aha- špatný výrobce:-)/

nestahovat a nezvedat smeták pod EDB
Logické z obou výše popsaných důvodů. 20x to vyjde, po 21 se trefí do špičky v troleji a ochrana udělá, co má. To, že vás nezajímá opotřebení mašiny
(destičky), protože je to záležitost dílny, vás nešlechtí...
statistiku udělali a sami usoudili, že ta spolehlivost není
Asi jako např.nespolehlivý unipuls na x6x? Že stejně se tvářící závada má původ jinde, se v statistikách nedočtou:-( Ale je to důvod k výměně:-Q
v knížce oprav je psáno E0, na dalším listě opět E0
Přesto to není až vzácný úkaz. Ale téměř vždy se něco na 3 vozech najde. Minimálně něco poškozeného od cestujících.

Ta PESA, ta má co za řídicí systém
Nevím,jak na těch plánovaných, ale viděl jsem tam Intelo a ovládací prvky stejné jako u nás-Lekov
Zaručeně spolehlivé, je to přece z ciziny.
Jak říkám, jestli ta "nespolehlivost" není v elektronice atd, ale v něčem úplně jiném...
nějakou souvislost s tímto článkem
To bude pravá příčina každodenní kampaně v médiích. Aspoň si média vydělají, tahle reklama nebude levná...

ČD, aby měli spolehlivá vozidla
Proto nakoupíme spolehlivá vozidla se spolehlivými díly nikoli z Lekovu, Bonatransu atd., nýbrž kvalitní z "ciziny"
z díly Faiveley atd.

Zajímavé je pročíst si diskuse na polských "K-rep"- úplně stajné jako u nás.-na co dělat nekvalitní PESA,NEWAG, když se to dá dovézt z ciziny.
Aneb-proč musí Franta Vocásek, když něco umí /nebo i neumí/, se prezentovat pod jménem Franc von Chvost?
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4278
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 09:47:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: Nechce se mi věřit, že by Hajnej nevěděl o problému v silovině a ochranách, kór když byl popsán i v hliníkáči
Hliníkáč skutečně průběžně nesleduji - pokud by byly závažné problémy s tím, co dělám já, dozvěděl bych se je přímou cestou.
Psal jsem o doporučení, které vzniklo již v samých počátcích Ešusů a vychází přímo za zapojení, ještě předtím, než se cokoliv mohlo projevit. Ono prostě srovnat napětí na filtru s trolejí v době, kdy se o filtr přetahuje střídač s měničem odporníku, je krapet složitější regulační úloha. Proto to doporučení se jí vyhnout, pokud to není nezbytně nutné.

Ohl: Dík za info.
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4858
Registrován: 10-2003

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 11:07:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn: Již delší dobu pozoruji, zvláště tady na severu, že cestující netrkne ani jasné označení tlačítek splachování vakuových WC na ešusech. Jelikož důsledně dodržuji pitný režim, jsem častým hostem i v práci na velkoprostorových WC u 471. Minulá směna: 4x plná mísa hnusu na Praze, i když WC funkční, dnes totéž 5x na Mostech

Z toho si nic nedělej, to není jen na severu, to je všude. Většina lidí má doma totiž ještě asi kadibudku, takže nějaké problémy se splachováním neřeší, alespoň takový pocit někdy mívám. On to Zapa, nebo Drn spláchne.

Mmch, nemá tu někdo aktuální seznam prasklých vodních nádrží x7x. Jde mi o to jestli se už něco vyměnilo, nebo přibyly i další.
Podporuji zřízení spojek traťových kolejí u Mokropes.
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 810
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 11:43:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z východních jen jedna nádrž, druhá se vyměnila před 2.roky

WC...to je všude
Nejsem sice průvodčí, ale zatím jsem to viděl jen 3x.
A jednou se mi stalo, že jsem byl upozorněn vycházejícím z WC, že neteče voda. Holt tam není nožní páka nebo kohoutek:-) Zkusil jsem, tekla a vycházející jen kroutil hlavou, že zaspal dobu:-)
Lidi nejen že nečtou text, ale nerozumí ani pikrogramům.
Možná to bude u Jančury jiné, usmívačky budou klenty doprovázet i na wc, na rozdíl od molocha, který předpoládá základní inteligenci a hygienické návyky substrátu.
F_jouda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 94
Registrován: 7-2007
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 11:48:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové promiňte - ale jsem jen obyčejný fíra = řidič uživatel. Proč tedy musím být stále zatěžován nějakými doporučeními (každou chvíli se měnícími), co a jak smím a nesmím. Ze zkušeností (a nejenom drážních) vím, že zařízení musí být blbuvzdorné. Obsluha je jasná, cíl také. Proč tedy vše, co se zde popisuje, (kompresory, EDB, spojování a rozpojování atd.) není ošetřeno softwarově tak, jak si tvůrci přejí, aby probíhalo a jakákoli jiná obsluha nevadila? Možná se o předchozím nevyjadřuju zcela přesně, ale proč např. trvalo 10 let, než byla zavedena možnost vypnout debilní signalizaci skluzu? Fíra neměl moc možností skluz nějak ovlivnit - pokud chtěl vůbec uvést jednotku do pohybu, nemluvě o dodržení jízdní doby. A tak mu klakson vesele celou směnu ničil sluch.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2659
Registrován: 8-2005
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 12:02:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To jsem zvědav F_joudo co ti na to Penik odpoví.
Martin
Šroubovka
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.48.125.46
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 12:18:46    Odkaz na tento příspěvek  

F jouda: Tleskám, přesně tak., a všichni odpůrci a přesvědčovatelé o opaku jděte do
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 124
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 12:32:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono to ovládání WC, umyvadla, ..., asi skutečně bude o informovanosti cestujících, ale také o srozumitelnosti piktogramů i umístění ovládacích prvků.
Na podzim jsme si udělali výlet do skal a cestou došlo samozřejmě i na potřebu WC. Upozornil jsem tedy dceru i vnučky na humorné situace s nezamčenými dveřmi v Regíně (na K-R popisovanými), vše v pohodě. Načež jsem šel já a zamykátko nemohl najít (za povzbuzování přihlížejících z plošiny). Hledal jsem jej u dveří, bylo na panelu naproti nim.
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 811
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 12:34:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdežto jouda na silnici nic doporučovaného nemusí, na smyk ho upozorní svodidlo, na lití benzínu do nafťáku softvérový systém motoru.
Ne, že by lecos šlo udělat líp a proč to nejde ihned, nadávám taky:-), ale člověk by předpokládal u nízkoletících letců podobné IQ, jako u těch opravdových, se kterými se srovnávají. Pokud jsou ale obyčejnými joudy, musí mít u mikrovlnky návod na sušení koček.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4323
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 13:00:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jouda: zkuste si zjistit, po jaké době od požadavku na tlumení skluzů se tato úprava dostala na jednotky (existují o tom požadavku oficiální zápisy). Pak se teprve začněte ptát, proč tento požadavek nevzešel dříve - proč vzešel až po 10-ti letech?
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2661
Registrován: 8-2005
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 13:08:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takže se dá Peniku říct, líná huba, holé neštěstí?
To je ale smutné...
Martin
Krumpolc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 859
Registrován: 8-2008

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 13:48:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ex fíra
Díval jsem se do archívu VHS a v tom roce 1999 se zkoušela
471 002-5 + 071 001-2 + 971 002-1.


Jo, to je možné... Přesto ale 001 byla dodána s vozem 071.001 jako třívozová a tou dvouvozovou byla jednotka 002. Vše se srovnalo až později, dodáním samostatného vozu O71.008.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4324
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 13:55:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2: nechci posuzovat. Jen vím, že bez zpětné vazby to nejde a to platí vždy a všude. Pokud je zpětná vazba špatná, je to jako by nebyla.
FiJi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.108.97.104
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 15:33:34    Odkaz na tento příspěvek  

cestující netrkne ani jasné označení tlačítek splachování vakuových WC na ešusech

To se na to ale díváte ze špatného úhlu pohledu. Podívejte se na to z pohledu cestujícího, který zná akorát obvyklou díru mezi koleje, případně pedál. Jak se od téhle znalosti dostane k tomu, že má po celé kabince hledat nějaký knoflík s nápisem „splachování WC“? Ono by vůbec mělo návrháře pořádně praštit do hlavy to, že takovou věc, jako splachování WC, musí označovat (pouze českým!) nápisem, a mělo by mu dojít, že to navrhnul zatraceně špatně.

Netvrdím, že ve všech vámi popsaných případech dotyčný nevěděl, jak WC v ešusu spláchnout. Ale zrovna v případě ovládacích prvků WC na ešusu má máslo na hlavě především ten, kdo to takhle navrhnul. Jenže použít místo „standardní katalogový knoflík – zelený“ na spláchnutí imitaci „klasického“ splachovadla s velkým „tlačidlem“ (zvláštní, že tahle inovace lidem problémy nedělá) umístěnou za WC, místo tlačítek na vodu a sušák použít fotobuňku a mýdelník umístit tak, aby bylo vidět, co má uživatel mačkat, to by celou jednotku prodražilo o tisíc Kč, a to by asi ČD položilo.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4325
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 15:42:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

FiJi: ...místo tlačítek na vodu a sušák použít fotobuňku...
Nemusíme chodit daleko, abychom zjistili, jak tyto vymoženosti dopadly a jestli se nepletu, tak byly montovány hned od první jednotky (teď mě neberte za slovo - nejsem ešusolik).
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4859
Registrován: 10-2003

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 16:17:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

FiJi: Fotobuňky nebrat. Netvrdím, že je to přirozená vlastnost takového řešení, ale na ešusech to nikdy pořádně nefungovalo a také se to na plno jednotkách předělávalo právě na ta tlačítka, což alespoň trochu zaručuje, že ta voda poteče. U toho čudlíku je totiž jasné, že ovládací prvek pro spouštění tam opravdu je a ne jak u fotobuňky, kde na mnoha místech byla ukradená, takže jedinou možností jak zjistit, že voda možná poteče (když budu šmrdlat rukama nad umývadlem) je, že se zespodu podívám do té díry, kde by měla být.
To že ta tlačítka, zvláště WC, mohla být jinde, je věc jiná.
Bohužel si stojím za tím, že plno lidí se zajímá hlavně o to, aby oni to měli čisté, ale jak to bude vypadat po jejich návštěvě, už je zase až tak moc netrápí.
Podporuji zřízení spojek traťových kolejí u Mokropes.
Ohl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 812
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 17:05:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

označovat (pouze českým!) nápisem
Jak se liší český piktogram od cizojazyčného?:-)
Jediné "české":-) písemné označení-WC- se sice po emericku píše toilet, ale emeričani tam asi ten největší brajgl nedělají?
Možná by pomohla reklama v televizi a označit i arabským písmem?

na ešusech to nikdy pořádně nefungovalo
Mám opačné zkušenosti,ale je možné, že na východních jsou lepší čidla.(což by bylo divné) Když je nich správně nastavena vzdálenost od ruky pod výtokem, není problém.
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4860
Registrován: 10-2003

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 17:55:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ohl: Když je nich správně nastavena vzdálenost od ruky pod výtokem, není problém.

A to bude asi ten kámen úrazu, ale jak jsem už psal, tak mám raději tlačítko, ač blbě umístněné.
Podporuji zřízení spojek traťových kolejí u Mokropes.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3374
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 18:06:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak dokud tam byly fotomuňky tak to fungovalo tak v jednom z pěti případů. To častějc tekla voda v žbt...

On je dost problém i s tím že samolepka je přečasto stržená a pak zbejvá anonymní tlačítko. A když si pak umytí chtivej ho zmáčknul (jiný tam nebylo) a místo vody na něj začal fučet fukar tak se akorát nasral kdo to vymejšlí. Když tam je teď tlačítek víc tak okus-omyl.

Ony echály maj těch nedotažeností víc - viz zašitý dveřní tlačítka za invalidní plošinou ač zvenku na dveřích jsou, zevnitř tam je krycí plech a kabel tam asi taky nějak k těm vnějším povede. To by se tam fakt jako zevnitř nevešly stejný co jsou zvenku - byť o fous níž nebo vejš?

Funkční "přesranej"= nespláchlej vakuhovník v rekách A/B(p)ee nebo mzetách jsem viděl snad jedinkrát. Buď tím jezdí jinej substrát nebo tam jsou ovládací prvky udělaný líp.

Na reginách je taky super ten panel s barevnou hudbou - zejména když někdy po zamčení tlačítko zhasne, jindy bliká (a nějakej pražskej kus má dveře od hajzlu udělaný rozumně s madlem a ručním zámkem).
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 236
Registrován: 6-2006
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 18:13:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A kacířská myšlenka:
to tam nemohly zůstat pedály, jako u klasiky? Nebo by to nebylo dost inovativní?
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4861
Registrován: 10-2003

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 18:26:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mg: Nějaká forma nášlapného tlačítka by tam asi být mohla, ale určitě bych nebyl příznivcem pedálu s táhlem kamsi do stropu.

Mmch, o tom že ty fotobuňky nebyly zrovna spolehlivé, svědčí právě ten fakt, že se od nich postupem výroby upustilo.
Podporuji zřízení spojek traťových kolejí u Mokropes.
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 18:27:51    Odkaz na tento příspěvek  

WC zamknout a dát ceduli "MIMO PROVOZ" a je po problému.V JŘ dát poznámku "vlak bez WC - vemte si Pampersky".
Martan2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 89
Registrován: 11-2010

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 21:25:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Někdo se tu kdysi divil, že mají Dráhy tolik peněz na osvětu ovládání dveří pro cestující
To je normální. I za 15 let provozu tramvají s dveřmi na předvolbu cestující v Praze nadávají, proč se ty zatracený dveře neotvírají a nadávaj tramvajákovi Už jsem kolikrát někoho "instruoval", že dveře se otevřou po stisknutí tlačítka. Natož pak ve vlaku, tam je to zažitý nejmíň. Nějak jsou cestující na ty Bčka tak zvyklí, že už si nevědí rady s čímkoliv modernějším
Klasický "objev" cestujícího v Ešusu: Kde mají ty dveře madlo?!
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 237
Registrován: 6-2006
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 21:51:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zapa: táhlo ke stropu skutečně nepožaduji. Stačí nášlapný kontakt stejného vnějšího provedení, jak to bylo.¨

I když mě napadá, že problém nesplachování je odjakživa (alespoň co si pamatuji některé vagony). Jen starší provedení záchodu (rozptyl po trati) bylo "samosplachovací". Základní poloha pro uvolněné "prkénko" byla skluz otevřen (takže gravitace mohla konat i bez vody) a větračka spolu s otevřeným skluzem zajišťovaly odtah pachů.
Moderní provedení (schovejme to na konečnou) vyžaduje aktivní spolupráci návštěvníka a nebo velmi důmyslné rozmístění fotobuněk spolu s "chytrou" logikou, co s údaji z fotobuněk udělat.