K-report
 

Obrněné vlaky - Panzerzüge  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Obrněné vlaky - Panzerzüge « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 10:43:17    Odkaz na tento příspěvek  

Co si mám myslet o nové knize z nakladatelství Brána: Německé obrněné vlaky (W. Sawodny), viz: http://www.brana-knihy.cz/nemecke-obrnene-vlaky/ ?
Knihu mám doma v německém originále (je to tlustá a obsáhlá kniha). Ta česká verze je tenká - zřejmě jde jen o nějaký "výcuc" a i kvalita reprodukce fotek vypadá horší.
Mokelembembe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 248
Registrován: 11-2007

Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 16:09:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sawodny v češtině?I když je to zřejmý výcuc,jdu do toho.Dík za tip.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 20:07:40    Odkaz na tento příspěvek  

Abyste nebyl zklamán.
gonfír
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.168.182.190
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 20:48:25    Odkaz na tento příspěvek  

Knihu mám,je to jen o 2sv.vál.,především východní frontě, ještě jsem ji nečetl,ale popisky k fotog. je asi doslovný překlad např.:uhlák místo tendru,obrněná drezína škoda místo tatra, překladatel bohužel asi nemá páru o historii železnic a ani armády, fotky jsou ve stejné kvalitě jako kdysi vyšlém sešitě polské Militarie,fot. některé jsou pěkné,ty z bojového nasazení jsou horší,nejsou v tom fot. uzkorozchodnych vlaků např." bosna,estonsko. Suma sumárum v obchodě jsem váhal hlavně kvůli fotkám,ale po důkladnějším prohlídnutí doma jsem spokojenej, v češtině asi jen tak něco lepšího nevyjde.
Mokelembembe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 249
Registrován: 11-2007

Odesláno Neděle, 30. ledna 2011 - 19:41:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovolil bych si lehce odbočit k tématu téměř konspirativnímu.Na militari fórech se občas vynořují lehce fantaskní příspěvky o uložených,zakonzervovaných lokomotivách tzv."zapasy".Docela by mě zajímalo,nakolik by se to mohlo stát skutečností.Určité indície by svědčily pro.Všichni členové Varšavské smlouvy,včetně Jugoslávie je měli,my tedy zřejmě také.Otázkou je,co a kde.Fakt je,že v téhle zemi se vykecá všechno,tak že by se zrovna tohle dařilo nadále tajit?
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1365
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 04. února 2011 - 21:24:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mokelembembe: Dovolím si vyslovit názor, že u nás nic takového nebylo. Kromě mašin zařazených do provozu (turnusové, letmo, v dílnách) se držely zálohy depa, dráhy, ministerstva. Předpokládám, že jejich počet byl stanoven nějakými mobilizačními plány. Ve Svazu to bylo jinak především kvůli rozdílnému rozchodu. Prostě měli zásobu mašin pro dopravu vojenských vlaků na rozchodu 1435 mm.
Legenda o našich zapasech mohla vzniknout v padesátých letech kvůli remizovaným štokrům, pro které nebyly tendry. Bordel ve výrobě nebylo možno přiznat, tak se o nich mlčelo a vznikla legenda.
Mokelembembe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 250
Registrován: 11-2007

Odesláno Neděle, 06. února 2011 - 12:19:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jasně,rozumný názor.Jen mi poněkud nesedí,že celá VS ano amy ne.Navíc nevím,co si mám myslet o tom,že cca před 5 lety jsem potkal chlapa a na otázku ,kde dělá,mi řekl,že je u policie a hlídá uložené lokomotivy.Proto ty pochybnosti.
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 659
Registrován: 5-2008
Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 11:11:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mokelembebe: podle mne asi zálohy parních lokomotiv byly asi tak do ukončení parního provozu,v druhé polovině sedmdesátých let byly problémy s "brejlovci" v Brně na dolním, velice rychle je dočasně nahradily 475.1 , které byly několik let odstavené. Myslím si pokud tyto zálohy existovaly, tak byly zrušeny s ukončením parního provozu u nás. Totiž začaly se rušit vodárny , zauhlovací zařízení , "kanály" atd. Bez niž parní provoz je velice obtížný. Domívám se , že nějaké "zálohy" hnacích vozidel dnes neexistují, asi v případě potřeby se uvažuje se zabavením hnacích vozidel soukromých dopravců
Fanda_cd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 173
Registrován: 12-2006

Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 19:25:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Moc sem nechodim, snad se to tu jiz neobjevilo - kamarad mi poslal odkaz... http://www.internationalsteam.co.uk/trains/russia04.htm
Jooo poradny coudy s velkyma kolama to je neco pro me. Má videa na: http://www.youtube.com/user/korkasmazka
Medvedcz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 504
Registrován: 4-2009

Odesláno Čtvrtek, 03. března 2011 - 16:38:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Uloženky parních loko mi také přijdou jako nepravděpodobné. Myslím že se to řešilo expanzí Sergejů T679.1, aby byly k dispozici poblíž imperialistických hranic.
Nehledě na to, že dnešní válka by byla o stisku dvou tlačítek na různých místech planety.
Kdyby přeci jen existovaly, tak myslím, že by šlo o např. 50 kusů lokomotiv jedné řady, tedy nic pro natěšené muzejníky očekávající každý typ Bohemií počínaje a štokrem konče.
A to ještě neřešíme jejich zavodnění po třiceti letech a pokud by se v nich voda udržela, tak zatopení a natlakování...

Legendy ale existují a povídá se leccos...
Umění žít spočívá v tom, umět se včas rozhodnout, na co se dřív vysrat...
230100
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1511
Registrován: 3-2007

Odesláno Pátek, 04. března 2011 - 11:02:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Medvedcz" Po parních zapasech u nás pátrám již dlouho ale kromě různých fám a pověstí jsem nenašel nic hmatatelného.V ruských zapasech se parní mašiny udržovaly aby byly v případě válečného konfliktu připraveny ihned vyjet.Lokomotivy v zapasech na rozchodu 1435 mm by vyjeli směrem na západ pro vozbu vojenských transportů-tím pádem i do tehdejší ČSSR- kdežto lokomotivy v zapasech s rozchodem 1524 mm by odjízděli s evekuačními vlaky dál do hloubky SSSR.
Sergeje byly konstruovány tak aby v případě válečného konfliktu s touto loko odjel který koliv ruský voják.
Medvedcz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 508
Registrován: 4-2009

Odesláno Pátek, 04. března 2011 - 20:29:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Také se o tohle již déle zajímám.
Ale asi nemá cenu plašit tady lidi něčím nepodloženým.
Na pamětníky se spoléhat moc nedá a některé lokace jsou dosud uzavřené a používané armádou, nebo tím, co tu z ní zbylo.
Myslím, že přeprava kotlů, či celých lok. do "ŽOS" by pozornosti neunikla.

Pro odlehčení: Co je pravdy na existenci 40 ks opancéřovaných "zamračených", tedy T 478.1?
Umění žít spočívá v tom, umět se včas rozhodnout, na co se dřív vysrat...
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Pátek, 04. března 2011 - 22:00:35    Odkaz na tento příspěvek  

Kdybyste napsal aspoň 40 ks opancéřovaných Sergejů (T 679.1) - to by byla uvěřitelnější báchorka.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 11:41:04    Odkaz na tento příspěvek  

Ještě na doplnění: Říká Vám něco už historický pojem Varšavská smlouva? Pro logistiku "osvoboditelského" úderu sovětského bloku na Západ Evropy měla zcela jistě sloužit hlavně "jednotná" lokomotiva - Sergej (naše označení T 679.1, později 781). Podobně jako nacistické Německo za 2. světové války mělo "jednotnou" válečnou parní lokomotivu ř. 52.
I v jiných oblastech konstrukce a výroby zbraní, zbraňových systémů, vojenských letadel a vozidel byl vývoj a produkce "našich" svébytných, často technicky vyspělejších řešení utlumen či zcela zlikvidován ve prospěch "jednotných" řešení Varšavského paktu, většinou sovětských. V rámci tohoto vojenského paktu jsme si moc vyskakovat nemohli.
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1396
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 13:01:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel: A to máte podloženo fakty nebo "seriálem" Zašlapané projekty?

Zkuste si zjistit třeba něco o tom, jak jsme "vyvíjeli" jadernou elektrárnu A1. Motáte dohromady doporučení o specializaci, která byla přijímána v RVHP s Varšavskou smlouvou. Díky nim se např. vyráběly L 29 a L 39 v množství, o kterých se dneska nikomu nezdá. On se vývoj typu, který se vyrobí ve 14 (L 159) nebo 20 (ř. 380) kusech nezaplatí. OT 64, BVP 1/2, SA vz. 58 a další vojenská technika byly vyvinuté a vyráběné kde? V Mongolsku???
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 13:20:47    Odkaz na tento příspěvek  

Nemyslel jsem to tak kategoricky, spíše v souvislosti s tím, co výše napsal Medvedcz.
Medvedcz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 515
Registrován: 4-2009

Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 14:03:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Medved.cz to psal pro odlehčení.
Ale taky jako důkaz, co vše je možné slyšet, když se přijde na toto téma.
VS, RVHP i OSZD mi samozřejmě něco říká.
Teda, tím OSZD si nejsem jist, zda se to tak jmenovalo. Mám na mysli to ruské UIC, či jak to připodobnit.
Umění žít spočívá v tom, umět se včas rozhodnout, na co se dřív vysrat...
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 14:11:17    Odkaz na tento příspěvek  

OSŽD = Organizacija sotrudničestva železnych dorog. Existuje (ve změněné formě) dosud: http://osjd.org/
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1398
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 14:51:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Medvedcz: Myslím, že jsme ten vtípek pochopili :-)... výroba a provoz Bardotek je asi natolik zmapován, že speciální úpravy nějaké série, "uloženky" nebo nějaké doplňky uložené někde v depech by se už dávno vykecaly...

Ale bylo by to hezké téma na nějakou studii- mobilizační plány ČSD. Pokud se někde v archívech zachovaly.
Mkunt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 573
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 15:07:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Johny11: žádné mobilizační plány ČSD nebyly, byl především maximální (válečný) jízdní řád - to už za Rakouska, poslední jsem viděl z 80. let, SMR (o tom jsem na K-rep už psal a plyne z toho, že "zapasy" fungovaly jinak, než je představa a v lecčems fungují dodnes, např. mostní provizoria), studie zodolnění železnic (např. pro případ jaderné války) a strategie pro rychlou obnovu železnic. Samozřejmě se řešily nápravové tlaky apod. Domnívám se, že mnoho z toho (platí i pro silniční síť) existuje i dnes (a je tajné).
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1400
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 15:41:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak ono je otázkou, co si pod tím do představuje, že? Samozřejmě, že neexistoval jeden dokument s nadpisem "Mobilizační plán". K Vašemu výčtu přidejte ještě mobilizační určení vybraných zaměstnanců, které spravovaly útvary/referenti ZÚ, správu nedotknutelných zásob (minimální zásoby uhlí, později nafty, a mazadel), systém svolávání avyrozumění zaměstnanců pro případ vyhlášení mimořádných opatření atd.
Medvedcz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 518
Registrován: 4-2009

Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 16:26:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jmenovitě muselo mít depo Česká Lípa funkční stroj s PG 500 kvůli lazaretnímu vlaku, co stál v žst. Okna.
Jednalo se o osmidveřové Bai s operačním sálem uvnitř.
Vozy zmizely někdy v letech 2000 - 2004.
Údajně do dílen, ale zpět se již nevrátily.
Jiný lazaret se šrotoval někdy 1998 - 2000 v žst Libčice nad Vltavou.
Českolipské depo také má 12 nádrží na naftu, ale využívá dvě. Zbytek má erár. Zařízení proslulo při aféře s LTO, kdy se to tam přečerpávalo.
Umění žít spočívá v tom, umět se včas rozhodnout, na co se dřív vysrat...
Mkunt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 574
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 17:57:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Johny11: správu nedotknutelných zásob To jsopu právě ty SMR, státní mobilizační rezervy, dnes SHR - státní hmotné rezervy.
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1403
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 06. března 2011 - 22:09:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mkunt: vždyť ano... jednu dobu se to označovalo NZ - nedotknutelné zásoby ...
E499001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 919
Registrován: 11-2006

Odesláno Sobota, 12. března 2011 - 16:59:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenomže dnes jsou označením NZ spíše označovány Nepotřebné Zásoby. Tzv.Vojenská nafta v depech dávno padla (cca rok 1995)a od té doby jsou paliva jako hmotné rezervy snad jen v nádržích velkých distributorů jako Benzina nebo Slovnaft.
Jsem první a zároveň i poslední ve státních službách . . . E 499.001
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Jáchym_a_stroj
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 352
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 30. března 2011 - 21:44:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

SHR v uhlovodíkových palivech spravuje Čepro a.s. a MERO a.s.
Mohou být skladovány i u výrobců nebo distributorů ale převážná většina je uložena ve skladech Čepra, které jsou rozesety po celém území ČR. Obměna zásob je z valné většiny realizována prostřednictvím sítě čerpacích stanic Euro Oil, které mají jako jediné v případě krizové situace právo regulovaného prodeje PHM běžným občanům. SHR surové ropy jsou uloženy na CTR poblíž obce Uhy, kde je v současné době skladovací kapacita cca 1200 tis.t.
Wodě vale!
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Čtvrtek, 19. května 2011 - 15:13:11    Odkaz na tento příspěvek  

Ruský válečný film: http://www.csfd.cz/film/234537-posledni-obrneny-vlak/ Viděl ho už někdo?
Luvaro
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.48.152.100
Odesláno Středa, 25. května 2011 - 13:54:35    Odkaz na tento příspěvek  

zdravím všechny, kteří se vyznají v obrněných vlacích. Poradíte mi,který nátěr mám použít na model, který je správný?? Ten na pomníku ve Zvolenu nebo ten ze zprovozněného vlaku Štefánik?? díky...
Joe45smith
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 5-2011
Odesláno Neděle, 29. května 2011 - 20:53:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Věděl by někdo více o obrněném vagónu vystaveném ve Vojenském technickém muzeu Lešany? Vím jen že byl cca v 80tých letech vykopán na letišti v Brně Slatiňanech. Ale jak je starý, která armáda jej používala...????

gonfir
Neregistrovaný host
Odeslán z: 192.162.96.55
Odesláno Neděle, 29. května 2011 - 21:05:27    Odkaz na tento příspěvek  

Rozhodně z vlaku štefánik, pomník ve zvolenu je mírná parodie, pokud se ti stím nebude chtít piplat tak stačí celozelený, který později obdržel poté co zjistili, že 3-barevný nátěr je spíš vidět než aby maskoval, jinak se na novin. stánkách objevila Hobby historie č.8 tam je krátce popsána historie všech 3obrněných vlaků SNP
gonfir
Neregistrovaný host
Odeslán z: 192.162.96.55
Odesláno Neděle, 29. května 2011 - 21:20:03    Odkaz na tento příspěvek  

ad Joe-někde bylo napsáno německý,ale jestli není tak ho němci minimálně předáli-tvar věže
Joe45smith
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 5-2011
Odesláno Neděle, 29. května 2011 - 21:33:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já jsem někde četl, že byl součástí čs. obrněného vlaku Masaryk, jindě že je německej, tak bych se rád dobral jasnýho závěru. Někde na netu jsem našel tuto foto československého obrněného vlaku a jistá podoba by tu byla:
Past
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1648
Registrován: 11-2005
Odesláno Neděle, 29. května 2011 - 21:50:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel: film běžel minulý rok na ČT 2, dokonce jsem jej nahrával, díky zpoždění a hlavně reklamám, mi chybí cca 5 minut konce filmu. Byl to docela slušný válečný film, výpravný, jak je zvykem na produkci válečných filmů ze států bývalého SSSR. Kromě pancéřového vlaku si ve filmu zahrála klasická loko Er, což by docela odpovídalo dané době. Některé věci, co se týče železničního provozu však byly ne příliš realistické.
Internetové stránky o železnici v České Třebové:
www.klubfoticu.estranky.cz
Luvaro
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.48.152.100
Odesláno Pondělí, 30. května 2011 - 09:32:02    Odkaz na tento příspěvek  

ad gonfir: díky za info...sehnet fotečku toho celozeleného vlaku je asi utopie, že??? nebo alespoň odstín barvy???
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 687
Registrován: 5-2008
Odesláno Pondělí, 30. května 2011 - 14:53:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://www.youtube.com/watch?v=eAhHYCO4RwQ&feature=player_embedde d#at=23
gonfir
Neregistrovaný host
Odeslán z: 192.162.96.55
Odesláno Pondělí, 30. května 2011 - 21:09:18    Odkaz na tento příspěvek  

Našel jsem kdysi na netu,vlaky byly domaskovány chvojím
Luvaro
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.48.152.100
Odesláno Čtvrtek, 02. června 2011 - 11:10:02    Odkaz na tento příspěvek  

gonfir: tak asi udělám ten celozelený, to mu asi bude "slušet" nejvíce. Jen doufám, že trefím alespoň trochu správný odstín...
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Čtvrtek, 02. června 2011 - 23:03:38    Odkaz na tento příspěvek  

Zajímavá slovenská stránka: http://www.zvlastnezbrane.estranky.sk/clanky/delostrelectvo/nemec ke-zeleznicne-delostrelectvo
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 819
Registrován: 6-2004
Odesláno Sobota, 04. června 2011 - 14:08:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Joe: od bývalého kolegy, který byl u toho, vím, že ten vůz, co je dnes v Lešanech, byl vykopán v Praze u letiště Kbely a na jeho vyproštění byla povolána nehodová jednotka z tehdejšího depa Praha-střed (možná už Masarykovo nádr.), pak byl několik let v tamním muzeu.
Jde určitě o vůz německého původu, na podélníku měl ještě čitelné německé označení Erfurt 16766. Nejsem expert přes vojenskou techniku, nedokážu posoudit, kdy mohl vzniknout jako obrněný, ale rám je starší konstrukce, možná z doby kolem 1. světové války.
Joe45smith
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7
Registrován: 5-2011
Odesláno Úterý, 07. června 2011 - 21:21:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mahel - dík za info o původu vozu. Nicméně že byl vykopán ve Kbelých slyším poprvé, to letiště Brno Slatiňany je uváděno velmi často.

A ještě jedna otázka, ty betonové skruže od Nymburka jsou stále v Králíkách, neví někdo?
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Úterý, 07. června 2011 - 21:48:28    Odkaz na tento příspěvek  

Koncem zimy ve Voj. muzeu v Králíkách stále byly. Též plošiňák a Zetka, uvažované pro rekonstrukci železničního flaku (stav ale zatím nezměněn).
P.S.: Zajisté je Vám známo, že v nedávných číslech 34-36 časopisu Svět železnice vyšel k tomuto tématu obsáhlý článek (na 3 pokračování) "Obrněné vlaky českých povstalců" - s množstvím dobových fotek a výkresů. Sepsal to Tomáš Jakl z VHÚ.
Joe45smith
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8
Registrován: 5-2011
Odesláno Úterý, 07. června 2011 - 21:53:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky za info. O článku jsem nevěděl, takže jej teď budu shánět.
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 822
Registrován: 6-2004
Odesláno Středa, 08. června 2011 - 19:10:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Joe: Jedině by bylo možné, že existují dva stejné vozy, ale to nepovažuji za moc pravděpodobné. Ten zmíněný kolega měl na starosti nehodové prostředky někdejší Severozápadní dráhy resp. Pražské oblasti, takže Brno bylo jednoznačně mimo jeho rajon...
Mořepetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 967
Registrován: 3-2006

Odesláno Neděle, 19. června 2011 - 12:34:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Španělský obrněný vlak ve Francii v době "Občanské války".
odkaz
Joe45smith
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11
Registrován: 5-2011
Odesláno Pátek, 08. července 2011 - 21:28:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Neměl by náhodou někdo foto na lokomotivu WR 360C14, která byla doplněna
pancéřováním a rámovou anténou nad stropem motoru?
Mořepetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 971
Registrován: 3-2006

Odesláno Sobota, 09. července 2011 - 16:15:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zajímavé forum o železnici v severní Africe za války
odkaz
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Pondělí, 11. července 2011 - 20:50:01    Odkaz na tento příspěvek  

Repro z dobového tisku: http://www.fronta.cz/foto/obrneny-vlak-1
Mořepetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 990
Registrován: 3-2006

Odesláno Úterý, 26. července 2011 - 21:33:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přeprava muničních vagonů do Lešan odkaz
Pitrsv
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9
Registrován: 10-2010
Odesláno Neděle, 31. července 2011 - 12:14:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

cmugr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.162.105
Odesláno Pondělí, 08. srpna 2011 - 21:02:55    Odkaz na tento příspěvek  

Dnes na ČT2: Apokalypsa: 2. světová válka (3/6)
Asi v polovině je pár záběrů na železniční děla v akci.
cmugr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.162.105
Odesláno Pondělí, 08. srpna 2011 - 21:08:32    Odkaz na tento příspěvek  

Tohle je taky dost dobrý: http://www.youtube.com/watch?v=D-8gV4DJZUw Takhle se dělají zkoušky. Pokud to již bylo, tak se omlouvám...
jano
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.239.242.159
Odesláno Neděle, 28. srpna 2011 - 12:45:42    Odkaz na tento příspěvek  

Zajtra na STV1 17.40 Deň, ktorý neumrie
Stv2 18.35 Bojujúce vlaky
Jenys
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.183.64.87
Odesláno Úterý, 30. srpna 2011 - 11:03:52    Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k přepravě vozů do Lešan.Vůz s velkými čelními vraty a velkým přejezdovým můstkem na čele (ex Dsd) sloužil k přepravě polních kuchyní,ve kterých se vařilo i za jízdy transportů při dlouhé jízdě.Dále byly ve střeše upraveny komínové průduchy do kterých se zasouvaly komínky polních kuchyní.Většinou byly přepravovány dvě kuchyně.Vím jen o dvou takto upravených vozech,byly v Domovské stanici Týniště nad Orlicí.Po zrušení postávaly v Hradci Králové hl. n.ve výtažné koleji na předměřickém zhlaví.
Jenys
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.183.64.87
Odesláno Úterý, 13. září 2011 - 14:02:24    Odkaz na tento příspěvek  

Lazaretní vlaky: Vím,že jeden byl deponován v Kutné Hoře, další byl léta umístěn v areálu Mostního obvodu Pardubice v Chrasti u Chrudimi. Později byl k vlaku přidán služební vůz Ds 50 54 95-400013-5. Parubické depo udržovalo lokomotivy ř.T478.3(753)s funkčními PG 500 z důvodu vozby a vytápění lazartních vlaků,neboť tyto neměly el.topení. Byly to lok. 753 040-5,kterou později nahradila 753 227-8. Osmidveřové"baiky" byly posílány na revize do DPOV(ŽOS)Nymburk. Na opravách komůrkových motorů elektrocentrály se v rozsahu tehdejších oprav R3 podíleli též učňové OUŽ Nymburk v rámci odborného výcviku. Zajímavostí bylo startování spalovacího motoru, který se startoval stlačeným vzduchem z tlakové lahve. Po startu motoru a vypnutí vstřikování prvního válce tento posloužil jako kompresor k doplnění stlačeného vzduchu. Lazaretní vlak byl údajně prodán soukromé osobě, která se o něj patřičně "postarala". Služební vůz Ds prošel v roce 2009 revizí včetně laku a slouží jako zázemí komplexní čety při opravách vozů na 404. koleji žst. Pardubice. Obě lokomotivy byly již sešrotovány 040 v Jihlavě a 227 v České Třebové.
Jenys
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.183.64.87
Odesláno Čtvrtek, 15. září 2011 - 10:09:52    Odkaz na tento příspěvek  

Omlouvám se za vypadlá písmena v předchozím příspěvku.Měl bych ještě něco k panceřovým vlakúm: Mám zdokumentován pobyt panceřového vlaku Mockba/ Moskva v Květnu 1945 na pardubickem nádraží.Vozy jsou různých provedení,včetně betonové skruže na jednom z nich.Nejzajímavější je lokomotiva,jedná se o řadu DR 52 kon v panceřovém provedení (U ČSD byla později jedna jako řada 559 701) a přípřežní lokomotivou je jedna z 387.0. Panceřový vlak je přípraven k jízdě směrem ku Praze.Nevím,zda jel na pomoc Pražskému povstání,spíše se bude jednat o jízdu již po osvobození,vzhledem k jásájícím lidem na nástupišti i na vlaku. Jinak se mi nepodařilo o tomto vlaku sehnat jakékoliv informace,pokud někdo nějaké máte,dejte prosím vědět. Děkuji!
čtenář
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.88.84
Odesláno Pátek, 16. září 2011 - 16:04:20    Odkaz na tento příspěvek  

Jenys: Lazaretní vlaky o kterých píšete se také opravovaly v dílnách v Bubnech, opět v péči učňů OUŽ Praha. S tím vozem se zdrojem el. energie to bylo opravdu tak. Umorná práce však nastala, když všechen vzduch z lahví ušel, pak nastoupil ruční kompresor a účedníci pumpovali a pumpovali do konce pracovní doby. Vozy byly deponovány také na základně hmotných rezerv v Oknech, tam jsem je viděl naposled. Další na vojenské vlečce odbočující z dráhy Tábor - Bechyně, tuším Malšice, vždy stažené světlé rolety, aby tam nebylo vidět. Konec jednoho vozu jsem viděl někdy před deseti lety v Libčicích na manipulačních kolejích ho rozřezali. Ve chvílích volna a nepozornosti mistra odborného výcviku se dalo ostatními vozy prolést přes spojovacími můstky. K výbavě patřily i takové ty vozejky na dopravu nemocných, jinak bylo vše ostatní skryto mimo vůz.. Byla tam také místnost zařízená jako operační sál. Nevím proč, ale přezdívalo se jim "Sázavan".
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Pátek, 16. září 2011 - 20:50:34    Odkaz na tento příspěvek  

Zkratka SZV = stálý zdravotnický vlak. V případě nutnosti měly tyto soupravy posílit "osmidveřové baiky", později "honekry".
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1160
Registrován: 9-2009
Odesláno Sobota, 17. září 2011 - 21:20:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenys: Ten vlak Moskva dne 16. května 1945 jel jako předvoj vlaku s prezidentem Dr. E. Benešem. Slavnostní vlak s prezidentem táhla pražská lokomotiva 387.032. Nemohla býti další pražská lokomotiva stejné řady k pancéřovanému vlaku zavěšena jako záloha pro slavnostní vlak, a tedy i zárověň využita jako přípřež?
Zdepa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1141
Registrován: 7-2005
Odesláno Neděle, 18. září 2011 - 19:57:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

poznámky z bojového deníku obrněného vlaku Moskva - *14.5.1945 odjezd ve 4,00 z Vršovic na Masarykovo nádr., zde připojeno 6 osobních vozů pro zaměstnance a asistenty, k vlaku přidána pancéřová lokomotiva, 1 kuchyň a 1 zásobovací vůz ; odjezd 13.50 hod do Kolína a České Třebové, příjezd do Č.Třebové ve 21.00 hod ; zde zjištěny 2 kompletní skuteční pancéřové vlaky (které zde jen stojí)
*15.5. dorazila asistenční rota ; odjezd 7.30 ; obsazování trati čsl.železničáři ; Svitavy příjezd 13 hod. ; Blansko příjezd 22.45
*16.5. Blansko odjezd 7.30 jako předvoj prezidentova vlaku, za námi zvláštní vlak s prezidentem, příjezd Wilsonovo nádraží ve 14 hod, nástup osazenstva před vlakem (ten tažen 2 lokomotivami) , salonní vlak přijel 15.15
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Neděle, 18. září 2011 - 21:37:00    Odkaz na tento příspěvek  

Ta fotka improvizovaného obrněného vlaku Moskva na Hlavním nádraží v praze mě fascinovala, už když byla otištěna ve Světě železnice: vojáci v ocelových helmách sedí či stojí nebezpečně blízko trolejového drátu. Trakční vedení 1500 V = v pražském uzlu nejspíš bylo těsně po válce vypnuté. Nebo si to ze samé radosti z konce války neuvědomovali?
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1161
Registrován: 9-2009
Odesláno Neděle, 18. září 2011 - 21:43:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Doplnění k vlaku s prezidentem Dr. E. Benešem:
Výzdoba a příjezd lokomotivy 387.032. Strojvedoucím by měl být František Laube z výtopny Praha Masarykovo nádraží.

Foto: ČTK
Mořepetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1008
Registrován: 3-2006

Odesláno Čtvrtek, 29. září 2011 - 20:30:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ural na kolejích odkaz
mbpepin
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.25.16.86
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 10:14:48    Odkaz na tento příspěvek  

Přefotil jsem z jedné knihy pár fotografií obrněného vlaku z Pražského povstání 1945 - autor neznámý. Protože ale nejsem reg.na K ani nemám akt.outlok, tak vám je sem nemůžu vložit. Můžete mi prosím někdo reg.poslat email.adr. na mbpepin@seznam.cz a já bych mu poslat celkem 4 foto obr.vlaku + 2 foto z obálky knihy. Nechci si to nechat pro sebe ...
Imisa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 100
Registrován: 4-2009
Odesláno Pondělí, 14. listopadu 2011 - 18:54:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tohle se sem celkem hodí:-)))
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Pondělí, 14. listopadu 2011 - 20:14:21    Odkaz na tento příspěvek  

Skoro jako tahle stíhačka:

Zdepa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1178
Registrován: 7-2005
Odesláno Pondělí, 14. listopadu 2011 - 20:25:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

podle staniční kroniky Stará Boleslav dorazila 8.5.1945 z Lysé německá pancéřová výzvědná drezína. původní plán na destrukci selhal a až dodatečně se podařilo destruovat trať u Dřís. následně byla zničena i trať zpět. na pomoc vyjel z Lyse obrněný vlak. mezi tím jako transporty (ve směru na západ) přijely - vlak naležený tanky, další obrněný vlak, pancéřová drezína, obojživelný tank, nemocniční vlak a obytný vlak. nic však neprojelo a postupně se vracelo do Lysé.
zaujal mne pojem obojživelný tank - něco takového znám jen z knížky o německých obrněných vlacích
Mořepetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1032
Registrován: 3-2006

Odesláno Pátek, 18. listopadu 2011 - 13:05:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tohle je fakt paráda.Ženisté holt umí.
odkaz
odkaz
Vraťte 842, patří na Protivínku.
Pozorovatelka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 156
Registrován: 11-2010
Odesláno Pátek, 02. prosince 2011 - 11:48:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

něco z historie : http://www.palba.cz/portal.php?news=article&topic_id=5007&start=1 0
jirkaturik
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.39.125
Odesláno Pátek, 09. prosince 2011 - 22:29:29    Odkaz na tento příspěvek  

hledám odkaz na knihu Obrněná drezína Tatra T 18, kdysi tu byl někde odkaz na ulozto.cz
M.120_421
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 53
Registrován: 8-2011

Odesláno Středa, 21. prosince 2011 - 08:20:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel promiň že odpovídám tak pozdě ale přeci: https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2148013 Jo viděl jestly si ho nemáš a chceš ho stáhnout tak tady ten je nejlepší: http://www.uloz.to/5823910/posledni-obrneny-vlak-2002-valec-drama -cz-dab-tvmir-125-avi