K-report
 

Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 11. 05. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Zabezpečovací zařízení na železnici » Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 11. 05. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Cityelefant
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 332
Registrován: 11-2007

Odesláno Čtvrtek, 14. dubna 2011 - 23:06:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevěděl by prosím někdo, jestli taková ta klasická tmavá zelená barva, použitá na nátěr povrchů elektromechanických ZZ, má nějaké označení, podle kterého by šla sehnat? Mám v plánu uvést pár závěrových a pravítkových skříní do vzhlednějšího stavu a pokud možno bych se chtěl vyvarovat flekům vzniklých rozdílným odstínem... Děkuji.
Signalista, tvořím simulátory stanic s elektromechanickým zabezpečovacím zařízením: Odkaz na stránky
Nejkrásnější autí Nissan Navara a Renault Thalia - my ICQ: 368229645
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2076
Registrován: 9-2005
Odesláno Sobota, 16. dubna 2011 - 22:28:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Odstín té barvy nevím, ale používala se vypalovací barva, "kladívková" a ne ty různé, z pozdější doby, zelené, ručně patlané
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru aktualizace 03.04.2011
Cityelefant
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 334
Registrován: 11-2007

Odesláno Neděle, 17. dubna 2011 - 00:26:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Našel jsem toto http://www.motipdupli.cz/dep/624-alkyton-kladivkovy-efekt - čtvrtá odspoda, myslíte že by to mohlo být ono?
Signalista, tvořím simulátory stanic s elektromechanickým zabezpečovacím zařízením: Odkaz na stránky
Nejkrásnější autí Nissan Navara a Renault Thalia - my ICQ: 368229645
Trumbera
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 36
Registrován: 7-2010
Odesláno Neděle, 17. dubna 2011 - 02:31:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ta kladívková barva se na blocích používala až při rekonstrukcích cca od sedmdesátých let. Mě osobně se nejvíce líbí klasická tmavá zelená (docela zachovalá je třeba ve Vysočanech na dvojce a v Počernicích, Mstěticích a Čelákovicích na řídících přístrojích.
Cityelefant
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 337
Registrován: 11-2007

Odesláno Pondělí, 18. dubna 2011 - 01:21:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trubmera: Všude tam to znám důkladně, akorát tedy nevím, zda ty tamní bloky jsou barevně shodné s tímto: přijde mi, že tady na tom rámu je ta barva světlejší než na těch všech blocích


(té kličky si prosím nevšímat , jinou blízkou fotku jsem nenašel a momentálně se tam nepohybuji abych udělal. Je to roh toho stavědlového přístroje na poslední fotce.)
Signalista, tvořím simulátory stanic s elektromechanickým zabezpečovacím zařízením: Odkaz na stránky
Nejkrásnější autí Nissan Navara a Renault Thalia - my ICQ: 368229645
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2077
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 20. dubna 2011 - 15:32:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já zapomněl, že jsem kdysi zveřejnil FOTOGALERII se zabzař, kde je bloků dost a dost a v různém stavu. A nejen bloků

V souvislosti s tím mě napadlo, že bych tam taky asi měl přidat Votice které už dosloužily elektromechanicky a hlavně mechanicky a pomalu přemýšlet nad Olbramovicemi, Tomicemi, za rok Bystřice...
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru aktualizace 03.04.2011
Miroslaww
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 28
Registrován: 7-2005

Odesláno Středa, 20. dubna 2011 - 17:14:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

zdarec, sehnal jsem vyřazený výstražník VÚD, teď mi leží na zahradě a vymýšlím k němu elektriku, aby blikal a zvonil... žárovky má na 24V, v tom není problém, bohužel jsem nepřišel na to, jakým napětím vybudit cívku zvonku, neví někdo? pomozte pls.
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 777
Registrován: 7-2009

Odesláno Středa, 20. dubna 2011 - 19:19:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

zřejmě také 24V nebo 12V ... zvonek potřebuje impulzní napájení jako světla ... nejedná se totiž o klasický stejnosměrný zvonec s kotvou která přerušuje obvod ... s tim napětím netuším ... ja už VUD u nás v provozu nepotkal ... pokusím se zeptat kolegů, ty to budou vědět
Miroslaww
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 29
Registrován: 7-2005

Odesláno Čtvrtek, 21. dubna 2011 - 14:33:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jj, k napájení zvonce chci použít relé, které bude paralelně připojené k relé jedné ze žárovek cyklovače. 12 i 24V střídavých jsem zkoušel, někdo mi tvrdil, že je na 220V... to jsem nezkoušel - nerad bych zvonec odpálil :-(
při připojení 24V je cítit malé vrnění, takže cívka bude v pořádku.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4517
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 21. dubna 2011 - 16:29:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslaww: relé, které bude paralelně připojené k relé jedné ze žárovek cyklovače
Neznám úplně přesně výstražník VÚD (jen AŽD*), ale ohledně žárovek bych doporučil zapojit je do série a střídavě je vykracovat přes odpor. Takto vzniklým předžhavením jednak vzroste jejich životnost, druhak mnohem autentičtější blikání.

Na 220V bývaly mám pocit houkačky, ty se však dávaly pryč, protože byly poruchové a jejich ovládání rušilo R+TV (to druhé se řešilo ovládáním tyristorem).

*) čistě pro zajímavost, výstražník AŽD má dvouvláknové žárovky 12V a zvonek přepojovatelný na 12/24 V.
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2082
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 21. dubna 2011 - 20:28:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na 220V bývaly mám pocit houkačky jj, na závorách SSSR. Ty by urvaly ucho, když se člověk dostal třeba při čištění optik pod dlouhatánským kšiltem hlavou k houkaččce blízko
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru aktualizace 03.04.2011
Zdroj
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 212
Registrován: 9-2009
Odesláno Čtvrtek, 21. dubna 2011 - 20:47:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zvonek jednoznačne na 24V stejnosměr
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4523
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 21. dubna 2011 - 21:17:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdroj: ve Volfovi-Jaklovi se píše o sundání klobouku a přepojení cívek ze série na paralel, prakticky jsem to neověřoval (třeba taky už jen bejvávalo).
Zdroj
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 213
Registrován: 9-2009
Odesláno Pátek, 22. dubna 2011 - 17:55:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To: Hajnej
ve Volfovi-Jaklovi se píše o sundání klobouku a přepojení cívek ze série na paralel
to jsem zkoušel, ale nefunguje to.
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 348
Registrován: 4-2011

Odesláno Sobota, 23. dubna 2011 - 20:01:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

VÚD výstražník má zvonek na 24Vss.
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1801
Registrován: 9-2005

Odesláno Neděle, 24. dubna 2011 - 17:53:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Po dlouhé době si zase dovolím vložit nějaké zabzo. Tentokráte SZZ a TZZ ve stanici Hajvoron UŽ v Kirovohradské oblasti - centru úzkorozchodné tzv. Jižní dráhy (obrázky z roku 2008)


Žezlové přístroje TZZ (dle mistra zabezpečováckého údajně instalovány ve 30. letech)



Releové SZZ s ručně přestavovanými výměnami (obdoba našeho TESTu)

Rk_kn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1959
Registrován: 1-2005

Odesláno Neděle, 24. dubna 2011 - 20:00:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pepa: Moment, náš test používa elektromotorické prestavníky , závislosti sú elektrické. Elektromagnetické zámky zvládne aj elektromechanika . So žezlami som sa nestretol.
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1802
Registrován: 9-2005

Odesláno Neděle, 24. dubna 2011 - 20:37:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rk_kn: U nás jsou také testy s ručně stavěnýma výměnama a že jich je...
Zbyněk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 636
Registrován: 1-2004

Odesláno Neděle, 24. dubna 2011 - 23:14:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

TEST (typové elektrické stavědlo) může být ve variantách TEST 10,11,12,13,14 a 20 až 24.
Ty nejjednodušší mohou být vybaveny pouze místně stavěnými vým., skupin. odjezdy + IK.
Všechny typy jsou zařízení 2 kategorie.
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 657
Registrován: 4-2004

Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 07:44:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rk_kn: Namátkou Roztoky u K., nedávno Domašov n.B. ...
Téměř jedno celé století již nejsme součástí Monarchie. Češi jsou již téměř celé století "svobodný národ". A kam svobodný národ český došel? Na prah nové Bílé hory...
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2085
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 27. dubna 2011 - 07:10:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslaww: jednoznačně 24V ss, jen musíš mít dostatečně dimenzovaný zdroj. Hodně hodně ampérků
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru aktualizace 27.04.2011
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2086
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 27. dubna 2011 - 07:20:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím si sem dát pozvánku na akci Železničního muzea Zlonice: Parním expresem „Svatý Jiří“ na slavnostní zahájení 15. sezóny Železničního muzea Zlonice
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru aktualizace 27.04.2011
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 411
Registrován: 4-2011

Odesláno Neděle, 01. května 2011 - 13:15:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro lovce přejezdů jsou tady nejrůznější fotky ze severu Čech. Verze není konečná, rozšiřuje se čas od času o další.

http://www.ulozto.cz/6908496/zeleznicni-prejezdy-fotky-1-2-zip
Mirekm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1265
Registrován: 1-2004

Odesláno Neděle, 01. května 2011 - 21:34:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zbyněk: TEST (typové elektrické stavědlo) může být ve variantách TEST 10,11,12,13,14 a 20 až 24.
A ještě by měly existovat TEST A, B a C, u nichž si ovšem nepamatuji, čím se liší. Někde jsem viděl všechny druhy TESTů pěkně rozepsané, ale teď to nemůžu najít.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4547
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 01. května 2011 - 23:49:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Testy A, B a C jsou (pokud si to správně pamatuju) jakási náhrada elektromechaniky a na rozdíl od "jednomužných" Testů s čísly je to roztroušeno po stanici.
Pravděpodobně je to určeno pro o fous větší stanice - "desítkové" testy jsou typovány pro 3 dopravní koleje na jednokolejce a dá se to rozšířit na 4, podobně odhaduju "dvacítkové" na 4 koleje na dvojkolejce či v odbočné stanici (z pohledu ZZ není dvojkolejka dnes nic jiného, než dvojice jednokolejek vedoucích tamtéž).
Zbyněk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 641
Registrován: 1-2004

Odesláno Pondělí, 02. května 2011 - 07:23:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: máte pravdu, například TEST C je jako provizorní zab. zař. po vyhoření původního řídícího přístroje z roku 1998 v žst. Mladá Boleslav hl.n. a spolupracuje s elektrodynamickými stavědlovými přístroji z roku 1953...
Mirekm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1266
Registrován: 1-2004

Odesláno Pondělí, 02. května 2011 - 13:06:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já jsem někde viděl pěkný přehled, co ta čísla i písmena u TESTů znamenají, ale už to nemůžu najít. Jen si pamatuju, že první číslice značí počet cest, které je možné současně postavit přes jedno zhlaví, a snad by měla existovat i možnost mít tam 3 (odbočná stanice na dvoukolejce?).
Souhlasím, že písmenové TESTy používají nejspíš řídicí a závislé stavědlo. Jenže jsem si netroufl zobecňovat, protože znám jediný – TEST C v Liberci, k němuž existuje simulátor.
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1811
Registrován: 9-2005

Odesláno Pondělí, 02. května 2011 - 15:33:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

TEST C je taky třeba v Písku a Bruntále (i když tam si nejsem jistej zdali už tam není JOP-ka)...
Chrástecký
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9
Registrován: 2-2011
Odesláno Pondělí, 02. května 2011 - 17:25:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

TEST A:
- TEST 10 na jednokolejce, výměny jen se zámky, vybavení JC izol. kolej., odj. náv. jen jedno společné (nedo skupinové), (Mimoň, Ratboř, Braník atd. používá se obvykle jen pro navázání trať. zz do sousední stanice);
- TEST 20 totéž jako TEST 10, avšak na dvojkolejce;

TEST B:
- TEST 11 na jednokolejce, elmotor. přestavníky, odj. náv. mohou být u každé stanič. koleje, IK, bez posunových cest;
-TEST 12 na jednokolejce, elmotor. přestavníky, kolejové obvody, bez posun. cest (vhodné např. i pro odbočky);
- TEST 13 na jednokolejce, elmotor. přestavníky, IK, posun. cesty ovládané z PSt. na zhlaví; (Postupuce, Noutonice atd.);
- TEST 14 na jednokolejce, elmotor. přestavníky, kolejové obvody, posun. cesty stavěné z ovl. pultu (Ješetice, Střezimíř atd.);
- TEST 21 je jako TEST 11 jen pro dvojkolejné zhlaví;
- TEST 22 je jako TEST 12 jen pro dvojkolejné zhlaví;
- TEST 23 je jako TEST 13jen pro dvojkolejné zhlaví;
- TEST 24 je jako TEST 14 jen pro dvojkolejné zhlaví; (Velké Březno, Boletice n.L. atd);

TEST C:
prakticky pro jakýkoliv počet zaústěných směrů s elmot. přestavníky, odj. náv. buď skupinová nebo u každé koleje.
varianty:
- místo Ř. přístroje je pult TEST C, stavědla jsou původní (elmech nebo eldyn)
- místo stavědl. přístroje je pult TEST C, Ř.př. původní Rank nebo eldyn., další stavědlo TEST C nebo původní zz;
- pult TEST C v dopr. kanc. i na stavědlech;
- možno kombinovat IK a kolej. obvody;

Jinak t.č. TESTy jsou zakázány nově navrhovat. Cena TESTu oproti ESA11 je jen asi 25%.
Jsou i TESTy, řízené z JOP (Hradec Králové myčka).
vojtas
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.157.150
Odesláno Pondělí, 02. května 2011 - 19:08:51    Odkaz na tento příspěvek  

Chyba! Brandýs nad Labem-TEST A,kolejové obvody odjezdová návěstidla jsou u všech kolejí,se seřazovacímy návěstidly.
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1813
Registrován: 9-2005

Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 08:04:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vojtas: Výjimka se vždycky najde třeba v Žamberku je TEST 13 ovládaný z JOP (Mozas), tudíž se veškteré cesty ovládají z jednoho místa. A takhle bych tady mohl vyjmenovat další stanice...

TEST 13 na jednokolejce, elmotor. přestavníky, IK, posun. cesty ovládané z PSt. na zhlaví
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4559
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 09:41:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chrástecký: - TEST 10 na jednokolejce, výměny jen se zámky, vybavení JC izol. kolej., odj. náv. jen jedno společné (nedo skupinové), (Mimoň, Ratboř, Braník atd. používá se obvykle jen pro navázání trať. zz do sousední stanice)

Hele, a Jesenný blahé paměti bylo co...?
Čudlíkatura vypadala jako TEST (kolej a vjezd-odjezd), výměny na klíč taky, akorát návěstidla byla indivindi.
Chrástecký
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10
Registrován: 2-2011
Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 16:43:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k TESTům: chlapci, prosím uvědomte si, že různých "zjednodušených" zab.zař. bylo jistě více, podle ochoty jednotlivých SZD tehdy experimentovat. TESTy byly zavedeny (tedy myslím oficielně zaváděcím listem v typovém a jednotném zapojení) někdy kolem r. 1982 (pro přesnější určení jsem líný hledat v archlívu) postupně, napřed TEST B, pak TEST A a s mírným odstupem TEST C. Vše co bylo před tím (tedy např. i zmíněné stanice Brandýs n.L. a Jesenný), bylo čisté domádo, které může vypadat, nebo fungovat jako TEST. Navíc ve svém přehledu jsem si nedělal nárok, že vyjmenuji všechny TESTem vybavené stanice, ale šlo jen o příklady k orientaci obecenstva.
Zbyněk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 642
Registrován: 1-2004

Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 17:52:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Test: přemýšlím jak pojmenovat TEST 10, který by navíc umožňoval návěst "jízda na obasazenou"...i takové nápady se objevují....:-)
Zdroj
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 214
Registrován: 9-2009
Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 19:20:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To: Chrástecký

moje řeč co stanice to něco jiného, každý projektant si přidal něco jiného. Ty dnešní projektanti už pomalu neumí navázat AHR na elektromechaniku.
Josef_sandr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 80
Registrován: 6-2009
Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 19:34:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Zdroj: s tím souhlasím
Dotaz k Bučovicím: Jak dokázali udělat na nesovickým zhlaví závislosti pro vjezd z 1.TK a odjezd na 2.TK? To se na elektromechanice dá udělat? A kolik je traťová rychlost přes Bučovice? Kvůli žlutým pruhům na návěstidlech 1L,S2,L1.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2787
Registrován: 8-2005
Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 19:58:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přesně tak zdroji a ještě bych doplnil, že by byl problém najít někoho, kdo by pak takovou úpravu a vazbu dokázal udělat.
Stačí se podívat jak dopadla rekonstrukce kolejáků na kompasu v Budějicích, tam se prý náhodně uvolňovaly a obsazovaly úseky až se jeden vůz podhodil a hrb byl vyřazen z činnosti.

Takže v dnešní době se raději nechá vyměnit celé SZZ, než upravovat stávajicí...
Martin
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2091
Registrován: 9-2005
Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 20:24:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k TESTům. Někdo někde kdysi napsal a já si zkopíroval následující jednoduchý přehled:

TEST A - řídící stavědlo a závislý výhybkářský přístroj
Varianty TESTu A:
- TEST 10 - stanice mezilehlé
- TEST 20 - stanice odbočné

TEST B - stavědlo s ústředním řízením dopravy
Varianty TESTu B:
- TEST 11, TEST 12, TEST 13 a TEST 14 jsou určeny pro mezilehlé stanice a odbočky na jednokolejných tratích.
- TEST 21, TEST 22, TEST 23, a TEST 24 jsou určeny pro odbočné stanice na jednokolejných tratích a lze je použít v mezilehlých stanicích na dvoukolejných tratích.

- TEST x1 zařízení s izolovanými kolejnicemi,bez návěštění posunu,
- TEST x2 zařízení se souvislým odizolováním kolejiště paralelními kolejovými obvody,bez návěštění posunu,
- TEST x3 zařízení s izolovanými kolejnicemi a posunem,řízeným z pomocných stavědel
- TEST x4 zařízení se souvislým odizolováním kolejiště paralelními kolejovými obvody s ústředním řízením posunu.

TEST C - řídící stavědlo s jedním nebo několika závislými stavědly
Varianty TESTu C:
- 51 - řídící i závislé stavědlo reléové,
- 52 - řídící stavědlo reléové, závislé stavědlo elektromechanické
- 53 - řídící stavědlo elektromechanické, závislé stavědlo reléové
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru aktualizace 27.04.2011
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1818
Registrován: 9-2005

Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 20:37:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

moje řeč co stanice to něco jiného, každý projektant si přidal něco jiného. Ty dnešní projektanti už pomalu neumí navázat AHR na elektromechaniku.

Ale umí, zářným příkladem tohoto (2009) je žst Dolní Lipka a vazba na AHr do Lichkova. Vše funguje jak má.
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2094
Registrován: 9-2005
Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 21:03:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

neumí navázat AHR na elektromechaniku

Umí. 3 příklady za všechny: Úvazky AHR na elektromechaniku na IV.TŽK
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru aktualizace 27.04.2011
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1398
Registrován: 3-2006

Odesláno Úterý, 03. května 2011 - 22:57:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě doplním příklady TESTů C:
TEST C řídící TEST C - Písek, Liberec
TEST C řídící eldyn - Mladá Boleslav hl.n.
TEST C řídící elmech - Liberec St.1
elmech řídící TEST C - Děčín východ St.3

Josef_sandr: Elmech umí všechno.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2095
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 04. května 2011 - 04:58:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Josef_sandr: Na elektromechanice se, úpravou závislostí, opravdu dá udělat skoro vše. Podobná úprava se dělala v Senohrabech - odjezdy "na barvu" na nesprávnou. V článku je i fotogalerie "jak se to dělá"
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru aktualizace 27.04.2011
Chrástecký
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12
Registrován: 2-2011
Odesláno Středa, 04. května 2011 - 08:01:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Plešoun (2091): Máte za 1* kolego.
Josef_sandr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 81
Registrován: 6-2009
Odesláno Středa, 04. května 2011 - 18:45:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A mechanický závorník se dá nově zřídit, popřípadně je nějaké jiné vhodné doplnění zabezpečení výhybek pro jízdu proti hrotu na 120 km/h? Viz Sebuzín,Polepy,Hoštka,Štětí,Liběchov. Takže se dá i v Řetenicích udělat úpravy na budoucí obousměrný AB do Teplic a Oldřichova. A taková úprava by byla dražší než udělat nové SZZ? Jinak v Řetenicích jsou ještě Kolejové obvody a elektromotory.
Trumbera
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 37
Registrován: 7-2010
Odesláno Čtvrtek, 05. května 2011 - 09:16:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Josef sandr: Ve stanicích na pravobřežní trati nejde zdaleka všude stavět na/z nesprávné. Ve stanicích s výhybkami na páky, kde to možné je, se závorníky nedodávaly, ale návěstí se 40km/h do rovného. V Bučovicích chybí taky, proto těch 60km/h na návěstidlech.
Trumbera
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 38
Registrován: 7-2010
Odesláno Čtvrtek, 05. května 2011 - 09:29:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Případným fanouškům číslicových reléovek doporučuji zdokumentovat Libeň. Naší číslovce zbývá cca půl roku života.
Zdroj
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 215
Registrován: 9-2009
Odesláno Čtvrtek, 05. května 2011 - 19:07:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No někteří projektanti to umí, ale těch je málo. Většinou to okopírují už z nějakého známého zařízení tím myslím projektanti nejmenovaného podniku. Jak mám zkušenosti tak dost věcí se dovymyslí až na samotné stavbě a rozhodně u toho nejsou projektanti, těm se to musí vysvětlit aby to posvětili.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4565
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 05. května 2011 - 19:56:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trumbera: Naší číslovce zbývá cca půl roku života.
Tak to je dobrá zpráva - ještě nedávno někdo sýčkoval, že se bude ESA zapínat až napřesrok.
Mimochodem, někdy před třiceti lety jsem byl Libeň očumovat jako zbrusu nové zařízení. To to uteklo...

Mmch tehdy se mi jako teenagerovi hrozně líbily ty 80 a 80, páč to tehdy byla velká vzácnost. Dneska se těším na to, že tam konečně bude volno skrz...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4566
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 05. května 2011 - 19:58:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdroj: když tak mluvíme o projektantech - kdykoliv jedu přes Dívčice a vidím ten les cesťáků v 1. koleji, tak si říkám, kdopak to má asi na svědomí...
Trumbera
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 39
Registrován: 7-2010
Odesláno Pátek, 06. května 2011 - 12:43:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: Kdyby tak starou číslicovku nahradila nová číslicovka. ESA staví cesty jak chromej hlemejžď, zrušej cesťák od Holešovic (to se bude někdo hrozně divit, že když zastavil náklad u vjezdu, zazdil i Rokytku), v dnešní době nejsou páni inženýři schopni pojmout všechny možné varianty vlakových a posunových cest (tzn. opráskli závěrovou tabulku z reléovky, která tuto jednu variantu taky neuměla, a ušetřili čtyři indikátory s pětkou), podivně rozložené ranžírky na běchovickém zhlaví, zkrátka samá pozitiva. Pokrok se prostě nedá zastavit...
Pardál
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 314
Registrován: 10-2008

Odesláno Sobota, 07. května 2011 - 07:44:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trumbera:
všechno, co jsi vyjmenoval, měl na starost v připomínkovém řízení jeden ing., co (naštěstí) sedí nyní na Cargu v Libni. Sama Hrouda inteligence. Mohli jsme mít všechno, kdyby v té době tam seděl někdo, kdo tomu rozumí (alespoň o ranžírku víc na běcho a cesťák od holeš).
Trumbera
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 40
Registrován: 7-2010
Odesláno Sobota, 07. května 2011 - 17:48:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

já vim...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4569
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 07. května 2011 - 23:26:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trumbera: zrušej cesťák od Holešovic (to se bude někdo hrozně divit, že když zastavil náklad u vjezdu, zazdil i Rokytku)
Pokoušel jsem za ten cesťák přimluvit, ale jsem na to moc malej pán...

nejsou schopni pojmout všechny možné varianty vlakových a posunových cest (tzn. opráskli závěrovou tabulku z reléovky, která tuto jednu variantu taky neuměla)
Kterou...?

podivně rozložené ranžírky na běchovickém zhlaví
Co je na nich podivného? Já si hlavně na běchovickém zhlaví nedokážu představit nějakej posun...
Pardál
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 315
Registrován: 10-2008

Odesláno Neděle, 08. května 2011 - 05:54:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: Já si hlavně na běchovickém zhlaví nedokážu představit nějakej posun...
Musíte se někdy taky ukázat v Libni aby jste viděl, jak se šíbuje na běchovickým...
Kterou...?
Tak např. na pražském zhlaví z/na koleje 38 - 32 na/z 2.TK Holešovice přes spojku 60a/64, to je asi ta, celkem důležitá.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pardál.)
Trumbera
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 41
Registrován: 7-2010
Odesláno Neděle, 08. května 2011 - 09:29:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: Na Běchovickém se moc často neposunuje, ale když na to přijde, o to více by se ražírky alespoň u námezníků výhybek č. 2 a 4 hodili. Když postavím posun za stávajícího stavu, mám zazděnou příslušnou traťovou kolej ačkoli jedu jen za prvního trpaslíka. Navíc vyjede - li fíra za ranžírku kousek dál, uvolní se závěr prvního úseku od trpaslíka směrem ven. Při jízdě zpět už zbytek závěru zůstane a na řadu přichází trhání olova. Na simulaci ESy jsem to ale nezkoušel. Je možné, že ESA to má vyřešené lépe.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4574
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 10. května 2011 - 09:58:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pardál: Tak např. na pražském zhlaví z/na koleje 38 - 32 na/z 2.TK Holešovice přes spojku 60a/64, to je asi ta, celkem důležitá.
Jsem to musel chvíli hledat ve starým číslování, i když jsem tank nějank tušil, oč jde...
Otázkou je, proč ji neudělali už tenkrát. Pravděpodobně se tehdy nepočítalo s kdovíjak velkou potřebou jezdit současně z kolejí 26-30 na Masaryčku a nejspíš se s tím nepočítá ani do budoucna, protože kašpařiny typu Ešus via první perón jsou naprosto nesystémová ptákovina na entou (a to tam aspoň podle fírů skoro nikdo hranohranově nepřestupuje, čímž je to kodrcání ranžírem sejří o to víc).

Trumbera: o to více by se ražírky alespoň u námezníků výhybek č. 2 a 4 hodily
To sice ano, jenže aby ty ranžírky k něčemu byly, musely by mezi námezníky výhybek 2 a 10 resp. 4 a 13 být bezvýhybkové úseky, tedy izolák a výstroj KO navíc. A to s rizikem, že nějaký fíra toho trpaslíka přehlídne a vjede do cesty vlaku jedoucímu 2/5- resp. 4/6-, čehož následky pro dopravu nedozírné...

Navíc vyjede - li fíra za ranžírku kousek dál, uvolní se závěr prvního úseku od trpaslíka směrem ven. Při jízdě zpět už zbytek závěru zůstane a na řadu přichází trhání olova.
To je docela zajímavý - koukal jsem do schémat bloků a nenašel v nich, proč by tomu tak mělo být. Závěrná relé v 6. vodiči u výhybkových úseků vůbec nejsou, takže po zajetí posunujícího dílu za návěstidlo by se měl neprojetý zbytek uvolnit bez ohledu na závěr úseku před návěstidlem.
Buď je tam nějaká vnější čihošť nebo jsem něco přehlédl...

Na simulaci ESy jsem to ale nezkoušel. Je možné, že ESA to má vyřešené lépe.
Netuším.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1407
Registrován: 3-2006

Odesláno Úterý, 10. května 2011 - 10:52:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

musely by mezi námezníky výhybek 2 a 10 resp. 4 a 13 být bezvýhybkové úseky

Proč? Trpaslíka u námezníku 10 nikdo nechce, jenom u námezníku 2, tam by mělo stačit výhybkový úsek 10 prodloužit, ne?
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4576
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 10. května 2011 - 12:03:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mikulda: Proč?
Že by proto, aby bylo od čeho stavět cestu zpátky...?
A pokud by stačilo od Se10, pak by možná stačilo mít protisměrnou dvojici mezi V10 a V11.

Celkově se ale domnívám, že málo trpaslíků je tam prostě proto, že se uvažoval konečný stav s mimoúrovňovým přesmykem do Malešic, kdy se veškerý posun z kolejí 6-10 (ponovu) odehraje na malešických traťových. Z téhož důvodu taky zmizelo HSc, protože už nebude důvod postávat a čekat na přejetí pod zeď.

Smůla je, když se pak zamíchá kartama během projektování. Proto je třeba dnes v podstatě nesmyslná 80 na Sluncové od Hrabovky na Balabenku - tam mohlo být klidně 100 a těch 80, co je na spodních rychlostnících (kterým se většina vlaků neřídí, bo Ešusy) mohlo být necháno od Hrabovky.
Jiný projev téhož je známá převracecí zatáčka pod Barrandovem...
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2794
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 11. května 2011 - 00:25:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nechci Hajnej posuzovat zda je nějaká ranžírka potřeba nebo ne, to samé k cesťáku. Ač mám do Libně seznání, tak si to netroufnu posuzovat, ale musím zareagovat na poslední dva odstavce.

Pokud si projektant myslel, že v dohledné době bude v Libni přesmyk a dvoukolejka do Malešic, tak byl prostě hlupák, který nemá přehled. Ještě horší je, že mu to všichni (SUDOP, SŽDC, MD) sežrali. Tato stavba je od doby co já pamatuju ve výhledu. Či se snad v době projektování Libně alespoň připravovalo zadání na přípravnou dokumentaci či aspoň studii proveditelnosti(nebo jak se tomu říká)? Každopádně se o něm platný územní plán aspoň zmiňuje (prý do roku 2010) a připravovaný ho už má zakreslen trochu přesněji.
Pokud by se nad přesmykem v dohledné době (do pěti let) uvažovalo, tak by se ke mne tato informace donesla.
Martin
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4578
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 11. května 2011 - 08:49:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: Pokud si projektant myslel, že v dohledné době bude v Libni přesmyk a dvoukolejka do Malešic, tak byl prostě hlupák, který nemá přehled. Ještě horší je, že mu to všichni (SUDOP, SŽDC, MD) sežrali.
Jenže ono to funguje přesně naopak - projektant projektuje tak, jak je mu to těmi subjekty v závorce zadáno. Kolikrát ani nebývá problém ho přesvědčit, že by něco mělo být jinak, akorát že on s tím prostě nehne.

A spousta věcí by se dala ještě zachránit, kdyby zástupce provozu při projednávání vznesl náležitě vyfutrovaný požadavek, jenže jeho pohříchu častěji zajímá kafe a chlebíčky.
Jindy zas přijde z provozu požadavek, nad kterým zůstává rozum stát. Tak třeba chystaný průklest cestových návěstidel v Holešovicích přežily ty dvě za Stromovkou - ano, přesně ty, co jsou pár desítek metrů za vyhybkami a do poslední chvíle nevíš, ke kterému z nich jedeš (jestli vůbec). A důvod existence? Aby bylo možné odvěšenou mašinu hned odtamtud poslat na barvu jako Lv (kdyby jela do stanice na bílou a teprve tam se z ní stal Lv, tak by asi krávy přestaly dojit)...