K-report
 

Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 12. 10. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Zabezpečovací zařízení na železnici » Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 12. 10. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
vlasak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4
Registrován: 10-2011
Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 09:58:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

staré zabezpeèení s regionkou
a tady to je...
Híhou
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 293
Registrován: 9-2008

Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 11:19:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Našel jsem:
http://www.youtube.com/watch?v=U7wwNGkmvVI

Taky hardcore...
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 959
Registrován: 7-2009

Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 12:24:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jako řešit který přejezd má kde jakou předzváněcí dobu, když to video je sestřihané ... tak to je blbost na entou předzváněcí doba se řeší přímo na místě a ne zprostředkovaně
Radeček
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.103.33
Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 14:44:20    Odkaz na tento příspěvek  

No víte, pokud budu člověk železnicí a zab. zař. nepolíbený, tak si Hihou odkazované video (nebo osobní zkušenost, pokud tam tudy budu chodit pravidelně) vyložím jednoduše: Po té co začne zbytečně brzo blikat přejez mám 4 minuty čas než pojede vlak. Může se mi někdo divit?

PS: Že až tuhle zkušenost aplikuji na širé trati a místo zastavujícího osobáku pojede Pendolíno, tak se ze 4 minut může stát 10s, to mi vysvětlovat nemusíte. To mi stačili vysvětlit, když jsem tu zabezpečovačku studoval, včetně toho, že jsou i místa, kde to opravdu jinak udělat nejde. Ale ruku na srdce, opravdu "to jinak nejde" všude?
vlasak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7
Registrován: 10-2011
Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 15:05:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

nove zabezpeèeni
a tady je to nové...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 15:17:09    Odkaz na tento příspěvek  

Zkouška trpělivosti.
Když dneska spoustě lidí stojí za to, riskovat na D1 jízdu 150 a víc, aby ušetřili z Brna do Prahy nějakých 10 min (a propálili dva litry nafty navrch), těžko vydržej čekat 4 min u přejezdu, kde nic nejede.
vlasak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8
Registrován: 10-2011
Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 15:21:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad kecuppokud narážíte na srovnání videí
http://www.youtube.com/watch?v=wRN97W-JSfo a
http://www.youtube.com/watch?v=qpI3Iw8Px7M
tak promiňte, že to řesím, ale tato videanebyla sestříhána a tak nevím,co řešíte.
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2249
Registrován: 9-2005
Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 15:23:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

opravdu "to jinak nejde" všude?

Všude ne. Příklad: dvoukolejná trať, z jedné strany v přibližováku zastávka, z druhé strany stanice.
Už se to tady řešilo x-krát. Jak rozlišit, jaký druh vlaku se to blíží?
Něco jiného je lokálka, kde jezdí 810-ky, rychlost téměř vždy 60, dvakrát denně náklad 50 s větrem v zádech... tam není nad čím hloubat. I když je fakt, že na "kozích" dráhách je nehod na přejezdech asi nejvíc.
Anebo budem všechny přejezdy krýt návěstidlem, které povolí jízdu po bezpečném vyklizení a uzavření přejezdu? Aby probůh si neublížil hazardér tak počkají vlaky? Od dob zrození železného oře měl přednost on. Ale dnes je možné, že někdo Osvícený to změní.
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3512
Registrován: 3-2004

Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 17:04:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ETCS L2 pro všechny (stačilo by zastavující) vlaky a obousměrná vazba RBC-SZZ. Ale kdo to zaplatí? :-(

Ať máme dost sil přestát věci, které přijdou...
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1414
Registrován: 4-2011

Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 17:51:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Předzváněčka ve videu z Třince od Híhou není sestříhaná, jen asi nezaznamenaná od začátku, to ale není předmět diskuze, spíš že lidi nečekají. Přejezd už neexistuje, teď je spíš otázka, jak dlouho potrvá lidem, než si zvyknou, že musí přes most, když tam celá léta byly závory. Na jednom KUbaskovém videu to bylo docela vidět, jak v místě tohoto bývalého přejezdu lidi přechází. A to že na odkazovaném videu trvá tak dlouho, než něco přijede, může být tím, že trať už byla značně rozkopaná, pomalé jízdy a podobně.

Jo, a naučte elefanty zvedat za sebou závory



(Příspěvek byl editován uživatelem Ostravské_tornádo.)
Híhou
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 295
Registrován: 9-2008

Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 18:11:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ostravské tornádo a ostatní: JJ, myslel jsem tím ty chodce "sebevrahy", ne předzváněčku, která je podle mě pochopitelně nenahraná celá.

(Příspěvek byl editován uživatelem Híhou.)
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2250
Registrován: 9-2005
Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 18:17:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zloději kradli součásti zabezpečení železnice, strážníci je obklíčili a chytili
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru
vlasak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11
Registrován: 10-2011
Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 19:04:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ostravské tornádo není to náhodou tím, že elefant stojí ve stanici, blízko přejezdu a blokuje kolejový obvod???
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1415
Registrován: 4-2011

Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 19:18:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

vlasak: je, jenže třeba klasika po jeho uvolnění závory zvedne. A dříve stačila i taková vzdálenost na to, aby se závory zvedly. A jak moc se musí náprava vzdálit od toho ASE snímače, aby se to zvedlo?? Respektive jak rychle to musí projet?
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2254
Registrován: 9-2005
Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 19:55:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud je tam skutečně ASE, do 5m, na rychlosti nezáleží
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 960
Registrován: 7-2009

Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 20:04:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vlasak


Ne, nemyslel jsem žádné takové video. Narážel jsem na video s Českou Lípou.

Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1416
Registrován: 4-2011

Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 20:17:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Plešoun: dík, z toho vyplývá, že elefant je zase v něčem specifický. (když jede rychle /nezastavuje, nebo nezastaví v blízkosti toho snímače/, tak to zvedne bez problému). To potom lidi, kteří už si na to zvyknou si řeknou, že to jenom elefant nezvedl a ono pojede něco vedle.......

Např. v Neštěmicích - osobák (klasika) jede z Děčína, zastaví za přejezdem a závory nezvednou (nikdy co jsem tam já jel), jakmile se začne rozjíždět, ujede třeba jen malinký kousek, zvednou se. (Nejsem si teda 100% jist, jestli je tam IS, nebo ASE, ale na 90% ASE).

Kdežto v Žernosekách se za elefantem nezvednou ani po odjetí (většinou). Tam je ASE 100%. Zvednou se až za vzdalovacím úsekem. Ten je směrem do Litochovic celkem krátký, takže to není tragédie ale většina lidí stejně nečeká.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1633
Registrován: 3-2006

Odesláno Neděle, 09. října 2011 - 23:33:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud se závory zvednou až po opuštění vzdalováku, tak vlak zastavil moc blízko ASE.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1417
Registrován: 4-2011

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 00:15:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mikulda: jo, však jo. Jenže v Neštěmicích se zvednou i když zastaví na tom. Mají to tam teda umístěný trochu blbě, když vlak za přejezdem stojí a závory jsou ještě dole, ale jakmile se hne, jde to nahoru. (Nevím co elefant, o víkend tam nejezdím, snad někdo doplní, jestli to z elefantu bude vidět a slyšet, případně někdo, kdo se pohybuje na zastávce). Je teda fakt, že tam je úplně jiný systém PZZ, třeba je "chytřejší" a umí si poradit i s tím.
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2255
Registrován: 9-2005
Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 14:55:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

elefant je zase v něčem specifický
Víš jak funguje ASE? Alespoň na jakém principu? Kdyby ano, nemůžeš tohle nikdy napsat
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 682
Registrován: 11-2005

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 15:49:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Plešoun:
Já bych to bral s rezervou, pokud podle něj není žádný problém zkrácení předzváněcí doby o 10 vteřin, prý by to ničemu nevadilo. Tak proč by řešil jak funguje ASE. Třeba má elefant plastový kola
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 15:57:44    Odkaz na tento příspěvek  

Plastový ne, ale hliníkový, přece
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2256
Registrován: 9-2005
Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 16:29:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aha. Indiáni prý říkali: Howgh!
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1420
Registrován: 4-2011

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 17:28:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Elefant hliníkový kola

Noltha: zkrácení ne předzváněcí doby, ale doby od spuštění závor do příjezdu vlaku o 5 vteřin (tak pomalé závory, co by se zvedaly 10 vteřin jsem nikde teda neviděl, že píšete 10 /pokud nejsou rozbité/) by v mnoha případech opravdu nevadilo.

Plešoun: ASE si myslím (nevím teda přesně), že funguje na principu takovém, že do kolejnic se pouští 2 stejné, ale opačné VF signály které se, pokud se ve sledovaném úseku neobjeví nápravy, vyruší. Když se nápravy objeví, výsledný signál je nenulový a zařízení ho zaznamená.

Budu ale rád, když mi někdo vysvětlí, jak je tomu doopravdy.
Děkuji.
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2257
Registrován: 9-2005
Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 18:04:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OT: například zde, str.36
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1421
Registrován: 4-2011

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 18:36:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Plešoun: dík moc. Ten princip co jsem popisoval výše se taky používá ne?
zvukař
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.73.212.207
Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 19:15:54    Odkaz na tento příspěvek  

Plešoun - v tom materiálu na straně 12 (vztah 2.2) je hrubá chyba! Tak se s tím raději nechlub (sčítat impedanci a admitanci, za to by dostal "5" i průmyslovák).
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4958
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 19:47:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

zvukař: v tom materiálu na straně 12 (vztah 2.2) je hrubá chyba! Tak se s tím raději nechlub (sčítat impedanci a admitanci, za to by dostal "5" i průmyslovák).
Chyba tam sice je, ale spočívá v záměně měrné kapacity s měrnou indukčností - správně má být
Zo = sqrt ((R + jwL) / (G + jwC))

Nelze přitom vyloučit, že jde o záměrně vpašovanou tzv. kontrolní větu, aby měl oponent příležitost prokázat, že to opravdu četl (strojaři v těchto případech používají perly typu "Klikovou hřídel leteckého motoru zhotovíme z jasanového dřeva").
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2258
Registrován: 9-2005
Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 19:53:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mnou odkazovaná byla strana 36. Jo, pardón, pán si zřejmě myslí, že je to moje práce. Není zvukaři
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1422
Registrován: 4-2011

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 20:06:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Plešoun: Našel jsem původní materiál, ze kterého jsem vycházel (princip ASE) a v podstatě je to stejné. Viz mail, nevím kdo je autor, nebudu to publikovat veřejně.
Martin_kašpar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 796
Registrován: 9-2005
Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 20:16:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A teď otázka. Při odložení výstrahy, tedy vlak obsadí obvod, ale výstraha se spustí až po odměření stanovené doby. Má po dobu měření této doby zhasnout pozitivní návěst nebo nikoliv? Jde mi o obecný přístup, neřešme, zda je PZS ovládáno logikou SZZ nebo jde o čistě traťový přejezd.
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 683
Registrován: 11-2005

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 20:35:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ostravské_tornádo:
Jo pravda, blbě jsem četl, tím by se předzváněčka prodloužila což je mnohem, ale mnohem horší.

Naštěstí tu je to jediné místo kde by to dost vadilo....

Je pravda že jsem viděl i závoru, která se nezavřela vůbec, ale to bylo díky umístění, byl problém ji naladit aby fungovala bezproblémově.
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1423
Registrován: 4-2011

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 21:07:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Noltha: jakto? Předzváněčka by zůstala pořád stejně, akorát by se muselo počítat s tím, že (uvažuju li zvedání břevna z dolní koncové polohy do horní koncové polohy netrvá dýl jak 5s), kdyby si vlak "šlápnul" v okamžiku začínání zvedání břeven, trvalo by těch 5s než by začala běžet nová předzváněcí doba a těch 5s by chybělo do příjezdu vlaku. O to jde. Muselo by se individuálně posoudit, jestli to bude vadit, nebo ne pro oba směry zvlášť. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby lidi dodržovali pravidla a nemuselo by se nic vymýšlet.

To že závora vůbec nešla dolů, jsem viděl 2x na přejezdu Lovosice město ještě před koridorem. 3 závory šly dolů, ale jedna se ani nehla. A zrovna ta v pravo ve směru jízdy auta.

Nebo se někdy stane, že se jedna závora pro změnu nezvedne. (Špatný kontakt). Nebo se nějaká závora pořád klaní. Na zmiňovaném přejezdu se taky stává, že se jedna ze závor levé půlky nezvedne úplně a ta pravá půlka se pak neotevře vůbec.
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 684
Registrován: 11-2005

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 21:41:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ostravské_tornádo:
to mi chceš tvrdit že když předzváněcí dobu spuštíš o 5 vteřin později, že ji tím v podstatě o těch 5 vteřin neprodloužíš? Nevím toto jaksi nezvládám pochopit.
Muselo by se individuálně posoudit, jestli to bude vadit, nebo ne pro oba směry zvlášť.
Toto se již provádí velmi dlouho a je to u každého přejezdu přiloženo v dokumentaci, je to výpočet všemožných dob, mimo jiné i té předzváněcí.
Ano znám běžné závady závor, pár závor jsem už zevnitř viděl ;-)
Híhou
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 296
Registrován: 9-2008

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 22:13:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_kašpar: Myslím, že ano. Např na koridorech s autoblokem na PZS, kde se odkládá výstraha po obsazení oddílu zhasíná pozitivka.
Martin_kašpar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 798
Registrován: 9-2005
Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 22:32:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No a u některých staničních PZS novějších typů se bílá zhasíná až po odměření odložení výstrahy. Má-li pozitivní návěst informovat účastníka silničního provozu, že se v ovládacích obvodech PZS nenachází vlak, pak tato návěst měla zhasnout skutečně vstupem vlaku do ovládacího úseku, kterým se nespouští výstraha, ale zahajuje počítání jejího odložení.
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1424
Registrován: 4-2011

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 22:34:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Noltha: Sorry že píšu nad limit, ale tohle nechápu zase já. Když spusím předzváněcí dobu po těch 5 vteřinách, tak jí vlastně prodloužím o celou, protože když by závory spadly hned (z půlky například), tak žádná předzváněčka nebude, ale o skoro celou předzváněčku prodloužím čas do příjezdu vlaku ne? Kdežto kdyby se závory zvedly až nahoru, předzváněčka by se začala měřit až od tohoto okamžiku, čili by se zkrátila doba do příjezdu vlaku o těch 5s, co jsem si vyhradil na zvednutí závor, což by někde mohlo chybět. Nebo ne?

Edit:

Nemluvíme já o koze a vy o voze?? Mluvíme oba o zabránění efektu znovupadajících závor bez předzváněčky??



(Příspěvek byl editován uživatelem Ostravské_tornádo.)
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3514
Registrován: 3-2004

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 22:36:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_kašpar: Já si to také vykládám tak, že je obsazen přibližovák, takže ukončuji pozitivku (není splněna jedna z podmínek k jejímu svícení).

Ať máme dost sil přestát věci, které přijdou...
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 685
Registrován: 11-2005

Odesláno Pondělí, 10. října 2011 - 23:18:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ostravské_tornádo
ne nemluvíme o tom samém, mě jde o to že tím by došlo k prodloužení předzváněcí doby, tím jde o ohrožení silniční dopravy. To že si myslíš že to někde nevadí je hezké, ale na základě čeho se tak domníváš. Každý přejezd má výpočet vše potřebných dob, ty jsou vypočítávána na základě mnoha vstupních informací. To že se domníváš že mužeš vklidu jednu dobu zkrátit či prodloužit je hezké, ale absolutní nesmysl.
Nelze říci že tam je rezerva dostatečná jen podle toho že jsi viděl projet přejezdem pár vlaků.
Viděl jsi někdy výpočet přejezdu?

Znám i přejezd kde je vlak do 5 vteřin od spuštění břeven závor. Kde je potom těch 5 sekund rezerva? Pokud by se nechali závory zvedat tak vlak by již vjížděl do otevřeného přejezdu. Kde je ta bezpečnost silničního provozu o kterou ti jde? Prostě je nesmysl krátit jen tak od pohledu doby které jsou vypočteny z mnoha vstupních informací.
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1425
Registrován: 4-2011

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 00:15:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Noltha: Výpočet přejezdu jsem bohužel neviděl, jenom takový jednoduchý vzoreček pro výpočet předzváněcí doby na PZM.

Zkrácení téhle doby DO příjedu vlaku o 5s by strašně moc vadilo.
škoda že jsem ustříhl začátek, vzhledem k tak "krátké" době by bylo video příliš nudné, i tak to ale dokáže o něčem říct. Je to souprava co jede traťovou rychlostí, nikde nezastavuje.

Naopak tady (z této strany) by těch 5s skutečně vadilo!!

Pořád ale nechápu, proč myslíte, že by se předzváněcí doba PRODLOUŽILA, ta by přece zůstala pořád úplně stejná.
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 961
Registrován: 7-2009

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 06:14:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin kašpar

Staniční PZZ mají odloženou dobu výstrahy?? Vím jen o PZZ na trati. A tam se skutečně zhasne pozitivní sgnalizace v okamžiku zašuntování přiblžovacího úseku. U staničních PZZ jsem to neslyšel. Ve které stanici to je??
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 686
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 08:07:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kecup
včera jsem si četl výpočet přejezdu pro jeden staniční přejezd, a z některých staničních kolejí je tam odložení výstrahy.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4960
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 08:20:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OT: Neprodloužila by se předzváněcí doba, ale přibližovací doba. Celá ta Tvoje konstrukce, aby se závory, pokud se už začaly zvedat, zvedly vždycky až nahoru, je pěkně úchylná a nebezpečná.

Nejdřív co by to potřebovalo: Aby mohly závory dojít až nahoru a teprve potom běžela znovu celá předzváněcí doba, muselo by se vědět, jestli po dobu zvedání nevjede do (třeba i jiného) přibližováku další vlak. O odpovídající délku by se musel prodloužit přibližovací úsek. Jenže při prvním vlaku by byl takto prodloužen zbytečně, protože by závory byly zvednuty už od minula. Pokud by se tomu mělo předejít, tak by se musel nikoliv prodloužit, ale opatřit ještě dalším "předpřibližovacím" úsekem, který by spouštěl výstrahu jen tehdy, když nejsou závory nahoře.

A teď co by to přineslo: řidiči by se museli rozhodovat tak, že dokud jdou závory nahoru, mohou vjíždět na přejezd, zatímco pokud už došly, ale nepřestaly blikat, tak už zase nemohou. Dopadlo by to tak, že "když jel ten přede mnou, tak já můžu taky", a vjíždět by přestali nejspíš až by začaly znovu padat závory.

Aby se toto nedělo, tak by se musela ta "předpřibližovací" doba ještě více prodloužit, aby po zvednutí závor byl přejezd chvíli potmě a obě výstrahy tak byly zřetelně odděleny. To by ovšem znamenalo ještě delší "předpřibližovací úsek" se všemi negativními důsledky z toho plynoucími:
- větší pravděpodobnost "kolize" s (před)přibližovacími úseky jiného přejezdu,
- větší pravděpodobnost, že zasáhnou do stanice nebo do dalšího oddílu,
- ještě větší prodloužení výstrahy u pomaleji jedoucích vlaků.
Celkově by takový přejezd vyšel složitější a tedy i poruchovější a dražší, takže by nezbylo na zřizování přejezdů jinde, kde jsou potřeba, a navíc by byl méně propustný.

Mimochodem, to že vlak někdy přijede později, než je výpočtových 5 s po spadnutí závor, může mít řadu důvodů, nejen to, že třeba na autobloku nebylo použito odložení výstrahy nebo že vlak zastavil na zastávce. Dokonce i vlaku plně využívajícímu traťovou rychlost to může trvat déle, než vlaku "výpočtovému", a to prostě proto, že nemaje nulovou délku a hmotnost začne za předcházejícím omezení rychlosti zrychlovat až po ujetí své délky a nijak závratným zrychlením, nikoliv hned a jako vystřelenej z praku.

Závěr: myšlenky podobné těm Tvým je nutné jejim nositelům důsledně vyhánět z hlav, a to v případě obzvláštní úpornosti i za cenu dekapitace...
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 687
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 09:30:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OT:
Dobře předzváněcí doba jako taková by samozřejmě zůstala zachována. Ale pokud budeme uvažovat jízdu jen jednoho vlaku, tak předzváněcí doba bude měřena od vstupu vlaku do přibližovacího úseku přejezdu. Pokud bych spuštění měření předzváněcí doby zpozdil o 10 vteřin (to je doba daná normou ČSN 34 2650 ed2 pro zvedání břeven závor) tak závoru spustím o 10 vteřin později a již se nemusím vejít do přibližovací doby. Tím jsem myslel to "prodloužení" předzváněcí doby. Jednalo by se prodloužení doby od vstupu vlaku do přibližovacího úseku do doby začátku sklápění břeven.
Když jsem si přečetl tvůj příspěvek z 05. října 2011 - 19:50:44, ještě několikrát je mi opět jasné oč Ti jde, ale stále více je mi jasné že v tom máš trochu chaos.
Abych dodržel předzváněcí dobu i po zvednutí břeven tak si musím prodloužit přibližovací úsek o 10 vteřin, což je u rychlosti 160km/h o necelých 450 metrů. Pokud do takto prodlouženého přibližováku vjedu vlakem s rychlostí 40km/h prodloužím příjezd vlaku do přejezdu o dalších téměř 40 vteřin. To nejsou vubec malé hodnoty. Takže je možnost to kvuli pár blbcům upravit a výrazně omezit tím všechny ty slušné. Nebo provést větší upravy fungování přejezdu a tím ho udělat mnohem dražší. Takže jich bude méně zabezpečených, výsledek je opět menší bezpečnost pro ty slušné. Takže za obrovské náklady ochráníme pár idiotů a omezíme a ohrozíme tím většinu těch slušných.
K těm odkazům na videa. Bohužel je u toho prvního přejezd vidět jen málo, nepoznám z toho zda se jedná o přejezd s celými či polovičními závorami což je také velmi důležité. Nemám jistotu že vlak na videu projížděl CELÝ přibližovací úsek NEJVYŠŠÍ dovolenou rychlostí jaká je v daném useku povolena.
Neznám traťové poměry u daného přejezdu, není zde pro vozidla s naklápěcí skříní možná jízda vyšší rychlostí než u natočeného vlaku?
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1426
Registrován: 4-2011

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 10:23:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej;Noltha: Konečně mě pochopili. To že kdyžby přišli na to, že dokud se závory zvedají, můžou jet, mě nenapadlo. Samozřejmě že by to dělali, na hodně frekventovaných přejezdech to dělají stejně.

Teď to odkazované video: závory přehrazují celou šířku komunikace. Jednotky s naklápěcí skříní zde vůbec namají rychlostníky, takže můžou jet stejně jako třeba to EN. Jezdím odtamtud denně, takže vím jak to trvá v 1. případě dlouho. Když jede zastavovací vlak, samozřejmě ještě mnohem déle. A je to zřejmě proto, že při koridoru se přibližovák posunul o celý oddíl, ale traťová rychlost se nezvýšila zas tak závratně. Pro opačný směr zůstal stejně.

Netrvrdil jsem, že by tu novinku museli zavádět všude, stačilo by jenom na nově budovaných přejezdech, kde se přibližovací úsek stejně bude měnit. Nebo v dalším případě by stačilo, zachovat pravidlo u oboustranných závor, že se zvedne nejdřív levá, potom pravá.
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 688
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 10:35:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OT:
Ale pochopen jsi byl dávno, ale snažili jsme se ti vysvětlit že to co chceš je nesmysl, ale to není asi jen tak to vysvětlit.
Jde o to zda stojí za to investovat obrovské peníze vynaložené navíc pro ochranu pár idiotů co neumí dodržovat pravidla.
Dle mého by bylo rozumnější investovat třeba do toho aby bylo přejezdů se zab. zař. mnohem více.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4963
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 11:18:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Noltha: Dle mého by bylo rozumnější investovat třeba do toho aby bylo přejezdů se zab. zař. mnohem více.
Moje řeč.

musím prodloužit přibližovací úsek o 10 vteřin, což je u rychlosti 160km/h o necelých 450 metrů. Pokud do takto prodlouženého přibližováku vjedu vlakem s rychlostí 40km/h prodloužím příjezd vlaku do přejezdu o dalších téměř 40 vteřin
Ne téměř 40, ale přesně 40 - obvyklá zrada počítání se zaokrouhlenými čísly...
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10384
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 16:35:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kečup- třeba klacíkov. při vjezdu do křiva, se výstraha odkládá.
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 66
Registrován: 11-2006

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 17:33:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kecup a jiní - zhasínání pozitivky při odkládání výstrahy souvisí s filozofií "obsazený ovládací úsek přejezdu = zhasnout pozitivku". Tato filozofie se už dnes nenosí, proto u nových přejezdů se nemusí při odkládání výstrahy zhasínat pozitivka.
I poté co jednou zemřeme
Tornáda budou stále hit.
Leč jen dokud žijem můžeme
tu pakáž sprejerskou vymýtit

návod na vymýcení pakáže - seriál ČT Poslední sezóna (jen ho přivázat o jednu kolej vedle )
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1427
Registrován: 4-2011

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 18:26:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tornádo: aha zase nový poznatek.

Noltha: Jasně že to za to nestojí, ale ty moderní přejezdy jsem si kdysi myslel, že tohle už umí automaticky, proto není potřeba zvedat závory per-partes, ale co jsem objevil břevna vždy za přejezdem v pravo ve směru jízdy auta s novou špičkou, usoudil jsem, že to opravdu neumí :-)

Přijde mi, že ty moderní přejezdy mají delší prodlevu po projetí vlaku, než se zvednou. Je to náhoda, nebo v tom figuruje nějaký parametr? Někde to může být taky třeba tím, že za přejezdem není ASE, ani IS, ale kus za přejezdem je např. návěstidlo pro posun s IS a z druhé strany vjezdová návěstidla s IS. Viz Lukavec

Lukavec1
Lukavec 2

Pak jsem našel a vyřízl fotku z těch Něštěmic, kde je zřejmé, že mezi přejezdem a perónem (vlevo)není izolák, takže je tam ASE a to dřívko je tam trochu vidět. U pravého perónu jsou 2 takové ty žluté krabičky. (Myslím že i u levého, ale tady to není vidět). Normálně u těch starších systémů bývá jedna před a jedna za přejezdem. (Nezajímají mě vlečkové koleje).

Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 689
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 19:13:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OT:
No tak nevím o žádném přejezdu u nás provozovaním který by břevna zvedl pokračoval předzváněčkou a pak zase spustil, a doufám že ani žádný takový v budoucnu nepotkám. Taková funkce je pro řidiče ještě více matoucí. Jednou jsou břevna v podstatě pouze doplňková výstraha, hlavní jsou světla. Je jasně dáno že pokud na PZS svítí přerušovaná červená světla nemá tam silniční doprava co dělat. Takže když se začnou zvedat závory a auta vjíždějí porušijí zákon. Ty břevna s novou špičkou nemusí být jen z toho že se auto rozjedu pod zvedající se závorou která hned padne. Dle mého odhadu (podle toho jak se řidiči chovají na přejezdu) to bude tím že se spustila normálně výstraha, a oni to potřebovali ještě stihnout projet, přece nebudou čekat, no a ne vždy se to povede bez šrámu.
Na nových přejezdech je zpoždění anulace kvuli ztrátě šuntu, nevím přesně o kolik se to zpožďuje.
Pravděpodobně to může být ASE. ASE nemuselo být vždy přes přejezd, montovalo se i tak jak je na foto, a na druhé straně přejezdu mohl třeba IS. Prostě to bylo různé podle doby a podle toho jaké normy zrovna platili.
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2260
Registrován: 9-2005
Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 19:14:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejsou tam 2 takové ty žluté krabičky nýbrž dvě a dvě u každé koleje. Tak a teď to začne že? Já to vzdávám, OT, to je na dlouhé diskuse.

(Příspěvek byl editován uživatelem Plešoun.)
Neoficiální stránky o výstavbě IV.tranzitního železničního koridoru
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1428
Registrován: 4-2011

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 19:50:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Noltha;Plešoun: co začne? V podstatě jste mi odpověděli na co jsem se ptal. Děkuji. To, že by pokračovala výstraha po zvednutí závor by mohlo no, mást a nelíbilo by se to hlavně panu Macáškovi, který tu něco takovýho řešil :-)

Ty "žluté krabičky" jo. 2 a 2, myslel jsem na jednom místě 2. U starších (asi podle toho kdy se to dělalo, jak píše pan Noltha) je jedna a jedna. I když "starších" taky není to správné slovo. Někde je to pojedné i u novějších.

Loni touhle dobou jsem fotil Neštědice a Povrly, letos chci Dobkovice a Choratice. Podzimní fotky závor jsou nejlepší.

Taky jsem si všiml, že některým těm novějším systémům stačí plechová krabice, jako u těch AŽD 71 a u některých (ÚStí - Děčín např.) jsou všude velké zděné domky.
Híhou
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 297
Registrován: 9-2008

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 20:27:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ostravské tornádo:
Např. v Závadě u Karviné (AŽD EA) jsou na každé koleji dvě ASE před přejezdem a dvě ASE za přejezdem.
V České Lípě na Střelnici (SSSR s AŽD výstražníky) je před přejezdem izolovaný styk a za přejezdem jsou 2 ASE. Často tam vlak zastaví moc brzo a klacky jsou dole až do rozjezdu.
A v České Lípě (ulice 5. května na Sosnovou; AŽD 71) jsou před přejezdem trpasličí ranžírka (ve fci označníku), izolovaný styk a jedno ASE a za přejezdem druhý ASE
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1429
Registrován: 4-2011

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 20:39:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Híhou: Často tam vlak zastaví moc brzo a klacky jsou dole až do rozjezdu. Takže když jsou 2 ASE, nevadí to že vlak na tom zastaví?? V Těch Neštěmicích totiž se závory zvedají pravidelně až s rozjezdem vlaku. V těch Žernosekách je jedno a jedno a tam ten elefant když zastaví moc brzo (což je většinou), nezvedne se to ani po odjezdu, až s pozitivkou. Ostatní vlaky co jezdily dříve, víceméně nezastavovaly tak těsně, ale dojely pořádně k perónu, takže se to zvedalo. Proto taky nemůžu porovnat, jestli za klasikou zastevenou moc brzo by se to po rozjezdu zvedlo, nebo ne.
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 962
Registrován: 7-2009

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 22:23:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

sakryš ... však jsem si vzpoměl ... i Vranov u Stříbra má odloženou výstrahu při vjezdu do odbočky.
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 690
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 22:35:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Híhou
jsou na každé koleji dvě ASE před přejezdem a dvě ASE za přejezdem
to že jsou tam dvě ASE znamená dvě hlavičky pro připojení ke koleji, nebo dvě ASE a tedy 4 hlavičky pro připojení ke koleji?
Docela mě překvapilo že by byli použity dvě ASE, ale já zase tolik přejezdů blíže nezkoumal, takže se ptám ze zvědavosti.
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 963
Registrován: 7-2009

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 22:48:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tady na chebské jsou použity 2 ASE5 pro každou traťovou kolej, tzn. 4 hlavičky pro 1 kolej. Ale ne vždy musí být vedle sebe. Jedno ASE může být umístěno u oddílového návěstidla i 200m od přejezdu.

PZZ před rekonstrukcí tratě měla na přejezdu 1 ASE4 umístěného přes přejezd, ale u oddílu bylo pro kriterum anulace ještě ASE3.
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 691
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 11. října 2011 - 23:05:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kecup:
koukám že vůbec nemám přehled o různých způsobech použití ASE, mám ještě co studovat.
Ostravské_tornádo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1430
Registrován: 4-2011

Odesláno Středa, 12. října 2011 - 00:35:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kecup: ty ASE jsou u oddílového návěstidla (u IS) Před i za přejezdem vždycky. Jestli po celém PÚ nevím, ale u těch nejblíže k přejezdu každopádně. V místech kde to sleduju se překrývají vždy 2 přejezdy, tak těžko říct, co ke kterému patří. Proč to tak je a jak to funguje jsem se ptal ve škole bývalého zabezpečováka a nedokázal mi na to odpovědět. Stejně tak o odložené výstraze, za jeho doby se to asi nedělalo ta odložená výstraha.