K-report
 

Archiv do 31. ledna 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Železnice » Elektrizace tratí » Archiv do 31. ledna 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Honzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 622
Registrován: 12-2003

Odesláno Sobota, 09. ledna 2010 - 13:58:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak že prý bude ČD odebírat přímo od ČEZu.
A od koho budou odebírat další dopravci?

"Od 1. ledna 2010 dochází ke změně v systému dodávky elektrické energie pro hnací vozidla závislé trakce.

Ke dni 4. července 2009 vstoupila v platnost novela energetického zákona (458/2000 Sb.). Na základě žádosti Českých drah, a.s. o připojení odběrných míst splnila Správa železniční dopravní cesty, státní organizace povinnosti plynoucí pro ní jakožto provozovatele Lokální distribuční soustavy železnice (LDSž) z toho zákona. Vzhledem k uvedeným skutečnostem nebude Správa železniční dopravní cesty, státní organizace nadále poskytovat trakční elektřinu pro dopravce.

Novým poskytovatelem bude společnost České dráhy, a.s. Smlouvu s novým poskytovatelem je nutné uzavřít před započetím poskytování trakční elektřiny. Vzhledem k ustanovením zákona 458/2000 Sb. v platném znění (Energetický zákon) bude cena za poskytnutou trakční elektřinu rozúčtována nediskriminačním způsobem ve smyslu § 3, odst. 3. s využitím měrných koeficientů spotřeby, které budou uvedeny ve smlouvě s novým poskytovatelem této služby (ČD, a.s.), stejně jako max. cena za 1 kWh, obdobně jak tomu bylo ve smlouvě o provozování drážní dopravy před podpisem tohoto dodatku. Jednání o nových smlouvách s dopravci zahájí ČD, a.s. v nejbližším možném termínu.

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace v současné době rozesílá dopravcům, kteří v letošním roce elektrickou energii odebírali, návrh dodatku k jejich smlouvě o provozování drážní dopravy na železniční dopravní cestě celostátní dráhy a regionálních drah ve vlastnictví České republiky. V něm je zapracováno pouze zrušení smluvních podmínek, týkajících se odběru elektrické energie.

V případě ostatních dopravců, kteří mají podmínky odběru elektrické energie zapracovány ve smlouvě, ale elektrickou energii v letošním roce neodebírali, bude změna provedena v rámci připravovaných dodatků s dalšími úpravami smluv, o nichž byly podány informace na setkání s dopravci, pořádaném ve dnech 7. a 10. prosince. Pokud by některý z těchto dopravců měl požadavek na odběr elektrické energie hned na začátku příštího roku, prosíme, aby na tuto skutečnost upozornil oddělení smluvních vztahů a evidence výkonů. To předá jeho požadavek na uzavření nové smlouvy na poskytování trakční elektřiny Českým dráhám, a.s.


Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Odbor řízení provozu
Oddělení smluvních vztahů a evidence výkonů"

Gatto nero
www.pendolino.cz
ZRUŠTE ŠESTIDÍLNÉ ŽABOTLAMY!
Luckyn147
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 1-2010
Odesláno Úterý, 12. ledna 2010 - 22:38:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobrej, chtěl bych se zeptat, zda někdo neví více informací o elektrizaci trati 240, kdy začne apod., díky.
Sexuolog
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 585
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 14:20:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To nevi nikdo, a vzhledem ke kraceni dotaci EU a deficitu statniho rozpoctu neni elektrifikace pravdepodobna. Muj odhad je, ze behem 15ti let tu draty nebudou.
Jurek_fm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 287
Registrován: 8-2009
Odesláno Středa, 13. ledna 2010 - 15:22:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V plánu výluk na r. 2010 není na trati 240 nic co by aspoň vzdáleně připomínalo předelektrizační činnost.
Hanz_11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 187
Registrován: 5-2007
Odesláno Pátek, 15. ledna 2010 - 12:04:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sexuolog: jste mne pobavil. myslíte že takto velký projekt do kterého bylo již nemálo nainvestováno jde jen tak zrušit?
Můžu se zeptat z jakých informací vycházíte?
Adam_r
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1286
Registrován: 10-2003

Odesláno Pátek, 15. ledna 2010 - 16:32:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

myslíte že takto velký projekt do kterého bylo již nemálo nainvestováno jde jen tak zrušit?

Mohu se zeptat jaka vetsi investice jiz probehla a kolik procent castky na celou elektrifikaci 240 tvori?
K. A. F.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pátek, 15. ledna 2010 - 17:38:32    Odkaz na tento příspěvek  

V letošním plánu SFDI je "Elektrizace trati vč. PEÚ Brno - Rapotice", zařazená do OPD, dokonce s předpokládaným zahájením stavby 03/2010(!). Rozsah stavby se ale zkracoval a měla by být jen do Zastávky. Uvedený termín je naprosto nesmyslný, podle evidence veřených zakázek na Centrální adrese je zpracovaná jen přípravná dokumentace a investiční záměr. Takže zahájení určitě ne dříve než za dva roky.
Sexuolog
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 587
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 16. ledna 2010 - 12:20:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hanz: A vy si myslite, ze jakakoliv uvazovana stavba, ktera je vyprojektovana* a ma schvalene stavebni povoleni* se musi postavit?
* dratizace 240 nema ani jedno z toho a to ani zdaleka. Viz prispekek vyse.
Tak se mi zda, ze u vasi odpovedi se pobavim.
Pavel Musil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.96.174.70
Odesláno Sobota, 16. ledna 2010 - 15:52:45    Odkaz na tento příspěvek  

pánové, mám neskromný dotaz který vlak zahajoval el. provoz Zábřeh - Šumperk 13.12.2009
dík Pavel
Baile_atha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 253
Registrován: 7-2006
Odesláno Úterý, 19. ledna 2010 - 09:54:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám několik oficiálních mailů od SŽDC, které informují o zahájení elektrizace 240 v červnu 2010. Pokud tady bude někdo psát "zaručené" informace o tom, že nic nebude, podložte je prosím. Až se dostanu domů, mohu se hodit i jména lidí, co mi to psali.
Cog.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Úterý, 19. ledna 2010 - 10:16:40    Odkaz na tento příspěvek  

Ta jména snad raději ne, pokud Vám nedali svolení tahat je do této "žvanírny". Toto téma navštěvujícím zájemcům by mělo stačit seriózní vyjádření i bez nich.
Jurek_fm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 303
Registrován: 8-2009
Odesláno Úterý, 19. ledna 2010 - 10:55:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No nevím, jak jsem již psal, stáhl jsem si ze stránek drážního úřadu seznam výluk pro letošní rok a nic spojeného s elektrizací zmiňované trati jsem tam nenašel.
Sexuolog
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 600
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 19. ledna 2010 - 11:20:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Baile atha Cliath: A "informace o zahajeni elektrifikace" je co? Neni to treba dalsi z etap projektovani (kresleni)?

Jinak jestli byla "zarucena informace" minena i na me, celkem jasne jsem napsal, ze se jedna o muj odhad.
JGR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.11.254.20
Odesláno Úterý, 19. ledna 2010 - 13:31:56    Odkaz na tento příspěvek  

ad Elektrifikace tratě 240:
co se takhle zeptat na SUDOPU, SŽDC, nebo dokonce na MD? Je to otázka několika telefonátů, a určitě poskytnou relevantní informace
sportovecbrno
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.3.169
Odesláno Středa, 20. ledna 2010 - 15:11:16    Odkaz na tento příspěvek  

Třeba jako : Dobrý den,
v současné době je hotova dokumentace k územnímu rozhodnutí a je o něj požádáno. Zahájení doby realizace stavby Elektrizace trati včetně předelektrizační úprav (PEÚ) Brno - Zastávka u Brna je plánováno na únor 2011.

S pozdravem

*********

SŽDC, s.o.
Stavební správa Olomouc
Nerudova 1
772 58 OLOMOUC
Zderadíček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 154
Registrován: 4-2007

Odesláno Středa, 20. ledna 2010 - 19:12:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bugear a elektrizace severomoravských (slezských?) lokálek:
a proč ne tzv. lehkou soustavu (něco jako tramvaj)?
Já mám pocit, že v tom je budoucnost mnohých tratí tratí, kde nejezdí rychlíky a významná nákladní doprava.
Ve správnou chvíli na špatném místě !
Zderadíček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 157
Registrován: 4-2007

Odesláno Pátek, 22. ledna 2010 - 21:18:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Elektrifikace 240 - to někdo nemáte známého třeba u SEE SDC Brno?
Ferdinandka přežije!
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1645
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 23. ledna 2010 - 15:17:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zderadíček 154: prosté vedení vyžaduje kratší vzdálenosti mezi podporami, takže tímhle se toho moc neušetří.
parodie na moderní nízkopodlažní tramvaje

Trojčata a housenky: optimální využití tramvají se skříní VarCB3
Honnzok
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 21
Registrován: 12-2009

Odesláno Sobota, 23. ledna 2010 - 16:48:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S dovolením: Kdo má na starosti trolejové vedení, kdo rozhoduje o tom jaký proud tam pojede?
D-laik
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.73.212.207
Odesláno Sobota, 23. ledna 2010 - 18:00:36    Odkaz na tento příspěvek  

Honnzok: Nešla by druhá část souvětí přeložit do češtiny?
Honnzok
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 22
Registrován: 12-2009

Odesláno Sobota, 23. ledna 2010 - 22:43:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

D-laik: Určitě šla: Ptal jsem se na to, kdoby v případě potřeby zadal změnu proudu, pravděpodobně, nebo se alespoň domnívám, že změnu proudu učiní ČEZ, ale kdo mu jí zadá, čili kdo je vlastníkem trolejového vedení, aby to mohl žádat? Pominuly potřebu měníren atd.
Jurek_fm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 330
Registrován: 8-2009
Odesláno Neděle, 24. ledna 2010 - 00:03:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzook: Aj já něpanimáju. Troleje patří SŽDC a ČEZ pouze prodává elektřinu jako každému jinému zákazníkovi. Jen teď macecha poněkud v.....a se SŽDC a uzavřela smlouvu s ČEZem a teď jsou dodavateli proudu pro kolejové vozidla ČD.
D-laik
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.73.212.207
Odesláno Neděle, 24. ledna 2010 - 06:59:53    Odkaz na tento příspěvek  

Těžko je možno zadat změnu proudu, jedině napětí. Pokud je vše dimenzováno napěťově - 25 kV st je samozřejmě náročnější na izolaci (pokud je mi známo, dělá se to ale u všech rekonstrukcí) a proudově (tady je zase náročnější soustava 3 kV ss) jsou problémem jen měnírny. Pokud by i ty byly přepínatelné (pokud je mi známo, je ale něco takového jen v ŽZO Velim), je přepnutí soustav v určitém úseku jen záležitostí dohody mezi provozovatelem a uživatelem. Pomíjím možné problémy se zab.zař. To vše je ale teoreticky, v praxi si nedokážu představit tu hromadu papírů, která by byla nutná. Navíc by z toho vylezla nutnost úprav na styku soustav.
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1646
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 24. ledna 2010 - 10:44:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzzok: za domácí úkol si přečti tento článek na Wikipedii a snaž se z něj vyčíst, kdo rozhodl o zřízení té které soustavy.

D-laik: změnu proudu zadává přece fíra na mašině.
parodie na moderní nízkopodlažní tramvaje

Trojčata a housenky: optimální využití tramvají se skříní VarCB3
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3514
Registrován: 6-2006

Odesláno Neděle, 24. ledna 2010 - 11:38:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

že změnu proudu učiní ČEZ,

ČEZ si těžko může měnit proud v troleji jak se mu zachce. ČEZ je jen dodavatel, tudíž dodává to, co je žádáno tím kdo traťě spravuje, u nás SŽDC. SŽDC ted\ rozhoduje na kterém traťovém úseku bude jaké napětí v troleji. Tomu se přizpůsobuje i výzbraj stožárů, tloušťka nosných lan a troleje a pod. Takže těžko může ČEZ rozhodnout a přepnout někde na jinou napěťovou soustavu.

a se SŽDC a uzavřela smlouvu s ČEZem a teď jsou dodavateli proudu pro kolejové vozidla ČD.

Mám za to, že ne pro kolejová vozidla ČD, ale po všechny dopravce používající síť SŽDC.
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 456
Registrován: 5-2008
Odesláno Neděle, 24. ledna 2010 - 12:11:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


D-laik tak se řešilo před padeseti lety
Masinka
Administrátor

Číslo příspěvku: 5418
Registrován: 6-2002

Odesláno Neděle, 24. ledna 2010 - 14:27:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a proč ne tzv. lehkou soustavu (něco jako tramvaj)?
A proč vůbec? Pokud dostačují krátké a lehké motoráky, není snad třeba to jakkoliv měnit. Mně teď začal nedaleko baráku jezdit malej busík na baterky, co když za 10-20 let bude plnohodnotně jezdit na baterky i motorák? K čemu pak na takové trati budou dráty?
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2836
Registrován: 3-2004

Odesláno Neděle, 24. ledna 2010 - 14:29:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pomíjím možné problémy se zab.zař.

Zrovna tyhle problémy by byly dosti podstatné při přechodu DC->AC.

Ať máme dost sil přestát věci, které přijdou...
Jurek_fm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 335
Registrován: 8-2009
Odesláno Neděle, 24. ledna 2010 - 16:44:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fýra : Špatně jsem to napsal takže došlo ke špatnému výkladu : Jen teď macecha (asi netřeba jmenovat) poněkud v.....a se SŽDC (toto je pouze konstatování a místo teček si může doplnit každý co chce) a uzavřela smlouvu s ČEZem a teď jsou dodavateli proudu pro kolejové vozidla (myšleno všechna vozidla jedoucí po kolejích SŽDC) ČD (jako dodavatel trakční energie). Snad už je to lépe k pochopení.
Honzasl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2526
Registrován: 3-2004
Odesláno Pondělí, 25. ledna 2010 - 21:24:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já jsem tedy trochu z oboru, ale absolutně nerozumím tomu, co napsal honzík. Respektive nerozumím roli ČD.

Dosud:
Máme troleje - distribuční soustavu - v majetku SŽDC a dodavatele trakční elektřiny, kterým byla dosud SŽDC.
SŽDC zákazníkům spotřebu neměří, ale prodává paušálem a nakupuje od obchodníka ČEZ.

A nyní: ČD koupí elektřinu od ČEZu, prodá ji sobě a ostatním dopravcům a zaplatí SŽDC poplatek za distribuci? Nebo to je ještě jinak?
Zdroj
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 107
Registrován: 9-2009
Odesláno Pondělí, 25. ledna 2010 - 22:15:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To: Honzasl

Tak nějak to asi bude
JGR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.11.254.20
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 09:32:55    Odkaz na tento příspěvek  

Skromý dotaz: Jak se bude měřit spotřeba energie právě těm soukromým dopravcům?
Mám nápad: Wattmetr na každou mašinu
Honzasl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2532
Registrován: 3-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 10:37:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JGR
Problém už je vyřešen, na Slovensku testují měření spotřeby a u nás už možná taky. Bylo by to nejspravedlivější a motivovalo by to k úsporám (např. funkční termostaty v osobních vozech, tepelná čerpadla), či k rekuperaci (tam kde je to možné) a modernizaci vozidel.
JGR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.11.254.20
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 11:47:12    Odkaz na tento příspěvek  

Tedy měřák s pamětí v každé mašině, s tím, že by (třeba)jednou za kvartál byl odečet?
Honzasl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2533
Registrován: 3-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 13:50:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano, ale odečet přes GSM(GPRS) dálkově (tedy rozhodně častěji) a pomocí s GPS záznam "kde kolik"
JGR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.11.254.20
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 14:19:04    Odkaz na tento příspěvek  

No tohle řešení nemá chybu, mě ten datovej přenos v reálném čase pomocí GPRS hned nenapadnul.
Jinak díkes za info
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2838
Registrován: 3-2004

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 14:36:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To měření spotřeby mají myslím upravené laminátky, co zajíždějí na Slovensko. Skutečně je to s GPS - "kde kolik". A teď nově to myslím má i třeba spořitelna 363.127.

A ještě osobní názor k drátování z Brna směr Jihlava - oni si EŽti kšefty vzít jen tak nenechají, takže dříve či později.... Dodělají se Velenice a kam se asi přesunou?

Ať máme dost sil přestát věci, které přijdou...
Tomáš_záruba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1333
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:40:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad počítání: Já se obávám, že jediné k čemu to povede bude tlak na "velmi vlažný" jízdní styl strojvedoucích. Protože třeba v úseku Praha - Benešov nebo UnO - Třebová se tím ušetří tak asi desetinásobek nějakého topení.

No a nebude dlouho trvat, a přijde někdo a začne říkat, že "ta minuta za to nestojí" a zbytečně ujeté přípoje (nezkrácené zpoždění) může začít... Protože osadit termostaty atd. něco stojí. Vydat papír nikoli.
Honzasl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2539
Registrován: 3-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:56:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hm, no když to berete takhle.. Asi jsem dosud nepochopil nádrážácké myšlení. Já bych očekával totiž spíš zavedení AVV (prokazatelně šetří náklady) a vy sýčkujete s "papírem"...

PS. Na druhou stranu, znám lidi, co raději chodí po bytě ve svetru, než by zainvestovali pár tisíc do nového okna.
Apollo_17
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1251
Registrován: 8-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 16:12:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já se obávám, že jediné k čemu to povede bude tlak na "velmi vlažný" jízdní styl strojvedoucích.

Snad to tak zlé nebude.Strojvedoucí dízlových lok.a motorových vozů takový papír také nemají a jezdí podle jízdních dob(někdy velmi ostrých) a krátí i zpoždění.
Tomáš_záruba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1335
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 17:06:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A17: Jak kteří, jak kteří... Já si naopak všímám, že myšlení typu "kromě zastavení nebo jízdy po spádu se s dieselem brzdí zásadně či převážně výběhem" je až nehezky moc rozšířené.

A hlavně: Ono to možná jen ještě nikoho nenapadlo, navíc "měřáky spotřeby" na dieselech taky nejsou (viz způsob tankování či "ukazatele nádrže" resp. jeho absence). Takže se klidně může stát, že se pak někdo inspiruje...

Proto jsou podle mě jakékoli měřiče spotřeby svrab a neštovice a je třeba se tomu vyhnout. "Bláznivé" jedince rvoucí to do každého rychlostního zubu i při -10 min. by si měli "pohlídat" KV (logicky by tohle měla být právě jejich práce), ale takových je fakt zanedbatelně málo.
Honzasl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2541
Registrován: 3-2004
Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 10:38:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

navíc "měřáky spotřeby" na dieselech taky nejsou

Netvrďte mi, že se nikdo u ČD nezabývá "synchronizací" natankovaných litrů s ujetými kilometry a jejich vzájemným podělením. Je mi smutno.

Proto jsou podle mě jakékoli měřiče spotřeby svrab a neštovice a je třeba se tomu vyhnout.

Nasazení měřáků spotřeby čehokoli má za následek šetření s měřenou veličinou. To jest prokázáno například na vodoměrech. Ale neznamená to, že se od té doby lidé nekoupou, nýbrž neplýtvají a to je rozdíl.
Kubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2076
Registrován: 9-2004

Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 12:03:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

U "našeho" ČSAD se spotřeba nafty sleduje. Když se s tím začínalo, tak někteří řidiči jezdili dost líně, ale pak se to nějak usadilo, řidiči si zkusili, co si můžou dovolit a dnes se jezdí normálně. Jestli si někdo stáčel naftu do kanystrů, tak má utrum, jinou změnu to nepřineslo, což je vpořádku.
Marian Kechlibar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.194.212.139
Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 13:21:29    Odkaz na tento příspěvek  

"Proto jsou podle mě jakékoli měřiče spotřeby svrab a neštovice"

Bez zpětné vazby se žije líp? Tak proč nezahodit měřiče rychlosti?

Seriozně: pes je zakopán v tom, jak se zmíněné měřiče používají a jaká je navázána "politika". Dokonce bych viděl docela kladný efekt, kdy by konečně ČD či jiný dopravce mohli začít tlačit na včasné a urychlené odstraňování PJ ze strany SŽDC, protože na rozjezdech propálí příliš mnoho elektřiny.

Je to trochu utopie, ale s bodovým sledováním spotřeby elektřiny na koridorech by k ní bylo o krok blíž. Takový graf spotřeby s několika zářícími červenými body se nedá jen tak okecat.
Tomáš_záruba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1339
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 15:50:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Marian Kechlibar: No jo, ono by to v principu mělo výhody. Ale nevěřím, že to tak v praxi bude. Ohledně PJ: ŠŽDC je monopolní a tak si prostě může dělat co chce, a žádné červené body někde nikomu ani zdůvodňovat nemusí. V tomto kontextu jsou veškeré řeči o konkurenčních mechanismech na železnici velmi vtipné...
No a na to, že nikoho opravdu nenapadne nutit strojvedoucí jezdit pomaleji, bych si tedy nevsadil ani zlámanou grešli. Na to znám dění kolem dráhy líp než bych sám chtěl. A podle mě je prvořadé přijet včas, a šetřit se může teprve potom. Takže se o rok dva později možná dočkáme 20% vaty ve všech JD, aby bylo co krátit i s využíváním šetřivé jízdy. Podobným mechanismem, jaký zaznívá v diskusích na téma odškodňování za zpoždění.

Takovou dráhu nechci - bez takové zpětné vazby se skutečně žije líp.
Outdoor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10
Registrován: 12-2009
Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 20:08:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

proc elekrifikovat trat Jihlava-Brno, kdyz treba na useku Veseli-Horni Cerekev(coz je sice jina trat) jezdi 810, resp.Regiocubky...
kvuli tem par rychlikum nebo snad nakladu?
dokud dopravce(i) nebudou mit vhodna vozidla, tak jsou to vyhozene penize...

jo, nevite jak je realna elektr. trat Veseli-C.Velenice?
Pavlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 890
Registrován: 5-2005

Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 21:34:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vhodná vozidla by byla, ale při současné frekvenci cestujících je tam opravdu nejvhodnější vozidlo šukafon. Podobně jak na trati mezi Č.T. a Olomouci.
ICQ: 249-523-014
Michal_Šimek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 509
Registrován: 1-2009

Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 22:10:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavlík: A jaký?
Potřebovaly bychom něco takovýho a při zdvojování ve špičkách je to schopné obsloužit 50% el. tratí v ČR.
http://tram.rusign.com/cz/sh.jpg

Těším se, až to začne škoda vyrábět a doufám, že to bude brzo.
60 000 km vlakem za rok
www.michalsimek.borec.cz
Marian Kechlibar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.194.212.139
Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 08:58:34    Odkaz na tento příspěvek  

Michal Šimek: A je něco takového aspoň náznakem v plánech?
Kubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2077
Registrován: 9-2004

Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 09:13:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Michal Šimek: koukám, že fakt jdete s dobou. Vámi nabízené vozidlo opravdu už nikdo vyrábět nebude

Mariane, nějaké úvahy domácího producenta jsou zde http://www.zelpage.cz/zpravy/7488

Světoví výrobci samozřejmě vozidla této kategorie nabízejí v širokém sotimentu, to jen ČD čekají na svého dvorního dodavatele. Tohle tému tu už ale bylo probráno mnohokrát
Kosir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 62
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 09:27:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavlík: zcela jistě jste myslel relaci Zábřeh n.M. - Č. Třebová, pač kdyby jezdili 810 (popř. regionoha) i ze Zábřeha na Olomouc, byl by to slušný ropovod
Kosir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 63
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 09:33:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jinak opravdu nechápu elektrizaci trati, kde jezdi nula nula nic. No vlastně chápu, jistá nejmonovaná firma by neměla co dělat a to by byla přeci velká tragedie
Tyto tratě se maji optimalizovat to ano, ale proč by se muselo všechno drátovat? Typickým příkladem je uvažovaná eletrizace trati Olomouc - Uničov - Šumperk. Do Uničova možná, dejme tomu je tam silná osobní doprava, ale dál to není nic jiného než vyhazování peněz daňových poplatníků.
Fucida
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 308
Registrován: 3-2004
Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 09:57:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Můžu se zpetat, jak souvisí se spotřebou energie funkční termostaty? Jako že ve vagónech bude konečně teplo a sežere to mín elektriky?
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3305
Registrován: 6-2005

Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 10:44:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jo, nevite jak je realna elektr. trat Veseli-C.Velenice?

Jako investice do této trati bych kromě AHr z ČV do Nové Vsi nad Lužnicí (sveze se se zabzař ve Velenicích) a AHr Veselí n. Luž. - Lomnice n. Luž. + odstranění mechanických přejezdů v témže úseku (což by se mohlo svézt s modernizací Veselí) do doby příští konjunktury nic dalšího nečekal.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Honzasl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2546
Registrován: 3-2004
Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 13:51:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Můžu se zpetat, jak souvisí se spotřebou energie funkční termostaty?

Souvisí to s třeba touto reportáží. Neb nefunkční termostaty nezpůsobují jenom zimu, ale i přetápění - tj. nabytečnou spotřebu.
Fucida
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 311
Registrován: 3-2004
Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 13:52:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aha, tak to já mám "štestí" jen na ten chladnej extrém.
Pavlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 894
Registrován: 5-2005

Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 13:58:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kosir: jasně že myslel
ICQ: 249-523-014
Vk2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 1-2010
Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 14:56:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale sleduje se spotřeba nafty na motorech. Vždyť se to projeví samo když někdo na stejným výkonu bez mimořádek tankuje +- stejne a někdo s rozdílem i více než 50 l. Parkrát bez reakce a potom už se pátrá.
Masinka
Administrátor

Číslo příspěvku: 5434
Registrován: 6-2002

Odesláno Čtvrtek, 28. ledna 2010 - 21:31:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mibl:
Ano, do Lomnice má být nové ZZ včetně PZZ.

Outdoor:
proc elekrifikovat trat Jihlava-Brno, kdyz treba na useku Veseli-Horni Cerekev(coz je sice jina trat) jezdi 810, resp.Regiocubky...
kvuli tem par rychlikum nebo snad nakladu?

No právě, je to jiná trať. Tam nejde o osobku, ale zejména o ty náklady+rychlíky. Kdežto u trati 240 jde o osobku. Ve špičce tam po půl hodině nejezděj zrovna sólo 810ky... V tomhle případě bych to zadrátování ještě pochopil, podobně jako z Ostravy na Frenštát.

Michal_Šimek:
Těším se, až to začne škoda vyrábět a doufám, že to bude brzo.
Bylo by to prima, ale ve vozovém parku se určitě najde více palčivějších problémů. Radši bych třeba viděl náhradu klasik s elektrickými mašinami kolem měst, což jistě přinese větší efekt na straně provozních úspor i spokojenosti cestujících.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1771
Registrován: 4-2003
Odesláno Neděle, 31. ledna 2010 - 08:44:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No já se na výrobky od Škody Plzeň zas až tak netěším. Protěžováním tohodle podniku bohužel dochází k naprosto nežádoucím jevům, jako je nekoupení Desir od Siemensu, ale čekání na to, až je v pozměněné a tedy i dosud neschválené podobě vyrobí dceřinná společnost této firmy. Přičemž v současnosti vyráběná motorová Desira jsou u nás schválená a nasadit by je bylo možno prakticky ihned po dodání. Navíc díky výše popsanému protěžování došlo k tomu, že žádná Desira Siemens u nás nikdy nevyrobí, neb si svůj podnik u nás už uzavřel........

U elektrických vozidel je situace podobná, jen s tím rozdílem, že by muselo dojít k jejich schválení. Ale to by nebylo zas tak nepravděpodobné, kupříkladu na střídavý systém s průmyslovým kmitočtem jsou Desira již několik let dodávána. A nejsou to zdaleka jen Desira, ale i obdobné soupravy jiných výrobců.......