K-report
 

Archiv do 6. března 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Železnice » Zrušené tratě » Archiv do 6. března 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5684
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 08:26:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice:

Některým autobusovým zastávkofilům by pomohla snadná léčba. Nastěhovat je na náves k autobusové zastávce.
Dovolím si drobnou parafrázi.
Některým vlakofilům by pomohla snadná léčba. Každé ráno a potom i odpoledne jít třeba i víc než kilometr do polí na vlak a pak zpátky od něj. Za každého počasí.

Každý den pěkně o půl páté ráno by vám deset metrů od ložnice nakopl autobusák motor a čtvrt hodiny by vytápěl autobus, celé odpoledne by vám ječela u oken školní mládež a večer byste měli báječný přehled o tom který místní borec tam krytý tmou za mohutného ječení přefikl místní mařenku
Ranní autobusy "o půl páté" jezdí ve valné většině i v obcích, které mají i možnost vlakového spojení.
"Ječení školní mládeže" pod okny snad nemá souvislost s (ne)existencí autobusové zastávky.

Kolikrát se místní lidé přímo dožadují toho, aby byla zastávka vystěhovaná někam na okraj vesnice.
Jedni místní chtějí zastávku vystěhovat za okraj obce, jiní místní ji samozřejmě chtějí co nejblíže. Jak to vyřešit?

Z tohoto hlediska nevyhovuje prakticky žádná starší zastávka a pokud si myslíte, že uvést zastávku uprostřed zástavby do normových parametrů je jednoduché, tak si to klidně zkuste. Nakonec opět dojdete k tomu, že mimo zástavbu jsou všechny tyto věci lépe řešitelné, takže v rámci stavebních úprav se tam prostě mnohé zastávky budou z těch tisíckrát omílaných návsí stěhovat.
Je rozdíl, jaké máme na mysli obce.
Jestli uvážím větší vesnice nebo městečka, tak tam je stejně těch zastávek víc, a nějak se to vyřešit musí. Nějaké přestěhování na okraj (a nezastavování na návsi/náměstí) je nepředstavitelné.

Když uvážím malou vesnici, která má jen jednu autobusovou zastávku - nebývá pro nějaké "normované řešení" ve většině obcí víc místa právě na prostornější návsi, než na normální silnici na konci obce?
Karloslt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2844
Registrován: 2-2005

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 09:59:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David, Mara: nemůžu si pomoci, ale mezi zrušenky taky nepatří Čejč - Uhřice (- Žďánice)...

David:Některým vlakofilům by pomohla snadná léčba. Každé ráno a potom i odpoledne jít třeba i víc než kilometr do polí na vlak a pak zpátky od něj. Za každého počasí.

Děkuji, leč už 10 let touto léčebnou kúrou procházím společně s půlkou Litoměřic a ne a ne se vyléčit.
Švestková dráha - Lokálky Českého středohoří
Kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet, nebo chválit. (K.H.B.)

ICQ 264305638
Zzz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1952
Registrován: 12-2004
Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 10:46:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice:Mohl bys prosimtě uvést alespoň dva příklady,kde se obyvatelé snaží dostat zastávku na kraj vesnice??Děkuji předem.
tohle mě opravdu hodně zajímá.
Kubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2092
Registrován: 9-2004

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 12:16:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já rozumím tomu, že někdo nechce zastávku před svýma vrátkama (NIMBY). Ale chtěl by jí před sousedovýma vrátkáma, nikoliv za humny.
Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3638
Registrován: 9-2003

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 17:09:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

m@r@ - s tím vlastnictvím stanic a zastávek(myšleno budovy) už to není taky jednotné ČD - SŽDC..to aby to nebylo tak jednoduchéJinak s termínem "opuštěná" trať bych byl opatrný..
..pořádná mašina má kotel a komín..
m@r@
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.53.203
Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 17:12:55    Odkaz na tento příspěvek  

David: ale některé tyto uvedené už to tam mají "za pár".
m@r@
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.53.203
Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 17:17:02    Odkaz na tento příspěvek  

Karloslt: nyní ji chce SŽDC převést na vlečku a tam to do zrušení bude také pomalu za pár, je to nejisté jaký bude její osuud ale chtěl bych ten lepší a aspoň na tom úseku Klobouky-Čejč bych chtěl spatřit osobáky...
lemrouch
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.121.209
Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 18:50:47    Odkaz na tento příspěvek  

Zaslech jsem, že v rámci zvlečkování uhřic plánuje sždc prohlásit ždánku za vlečku celou až do ždánice, aby se zbavilo investic do jejího zaorání. Je to ovšem informace agentury JPP.
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1553
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 19:01:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A není náhodou už úsek Uhřice - Ždánice od roku 2006 zrušený?
železnice » http://lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & MHD Olomouc » http://tramvaj.wz.cz
Bočeli
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 868
Registrován: 2-2004

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 19:29:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ja ja, přesně k 3.11.2006 přestal úsek Uhřice - Ždánice úředně existovat.....
http://badber.blog.cz
lemrouch
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.121.209
Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 20:18:10    Odkaz na tento příspěvek  

To sice zrušenej je, ale to neznamená, že to brání tomu, aby se prohlásil za vlečku. Pokud linie není přerušená, může si vlastník pozemku zažádat o zavedení vlečky. Totéž se snaží zubrničáci spáchat v zubrnicích. Pro sždc by to bylo nejkulantnější a hlavně nejlevnější řešení.
Bugear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1445
Registrován: 8-2005

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 20:27:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

@Zzz: Můžu uvést jeden případ kde se to dokonce podařilo: Dolní Benešov. Zastávka byla z náměstí přestěhována k vlakovému nádraží a U Kříže doplněna ve směru od Ovy.
»MiniŠotoBlog« »Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát.
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 20:51:58    Odkaz na tento příspěvek  

David:

- Léčba nepomáhá. V Přerově chodím na vlak 1,5 km pěšky nebo nakole každý den už několik let. A smradlavá ulice plná heren je rozhodně horší než cesta do pole. V Olomouci potom od jara do podzimu chodím denně pěšky 3 km tam a zpět, celou cestu podél tramvaje, která jede každé 4 minuty. A spolu se mnou takto denně chodí tisíce lidí, kteří když sedí tak jak já celý den na zadnici v kanceláři, tak se rádi projdou. Mně a všem podobně uvažujícím lidem naprosto nevadí, že je nějaká zastávka kilometr daleko. Teorie opět dostává nafrak od praxe.

- Ječení školní mládeže že nemá souvislost se zastávkou? To zcela jistě má souvislost a to značnou. Pokud mládežníkům zkončí škola a autobus jede za hodinu, kdepak tráví tento čas?

- Ad. malá vesnice a místo na prostornější návsi - Tak prostornější náves mají u nás na Hané jen větší vesnice. Ať už je náves prostorná, neprostorná nebo vůbec není, problémem je to, že kvůli vozíčkářům musí mít nástupní hranu s výškou 20 cm na délku nejdelšího provozovaného autobusu, což bývá většinou 12, 15 nebo 18 m. Tato nástupní hrana musí mít navíc nájezdové rampy na svém začátku a konci. V celé této délce potom nemůže být vjezd (hrana 20 cm nejde přejet). A v tom je kámen úrazu. V řadové zástavbě jsou od sebe vjezdy průměrně tak 10 m, takže nelze zřídit hranu požadované délky a současně i výšky, tudíž ani bezbariérovou zastávku. Dnes tam zastávky jsou klidně i ve vjezdech, ale v rámci oprav to nelze zkolaudovat (rozpor s platnou legislativou) a musí se stěhovat. A mnohdy (i když ne vždy) je první příhodné místo až tam kde zástavba končí, tudíž na okraji vesnice.

Zzz:
Velmi rád bych jmenoval, nicméně by mně to spolehlivě identifikovalo, a po tom zrovna netoužím. Snad je to takto pochopitelné.
T_m
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2134
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 21:11:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice: myslím, že zde vykládáš věci marně. Ti, kteří to chtěli pochopit, pochopili již dávno. Ostatní bohužel. Takových debat o tom, jak rozhodně všichni nebydlí dle šotopředstav na náměstí a mají to dokonce na zastávku za ves blíže, je docela dost. Ale pochop, je to marné, je to marné, je to marné.
Samozřejmě chápu, že je pak problém, když člověk s takto zkreslenými názory nastoupí do praxe, kde se setká s podobně postiženými jedinci a ti se pak navzájem utužují v názoru, že je to všechno ok. Ale bohužel taková už je doba a nenapadá mě nic, jak to změnit ...
Dopravní web ® informace a publicistika z oboru dopravy, se zvláštním zřetelem na dopravu veřejnou
To se pak sevře v krku, když ukáže třeba na Tebe... A pak "Chraňte naše duše!", často zaznívá do nebe... - Daniel Landa
Nejdřív přicházejí úsměvy, potom lži. Poslední je střelba. – Roland Deschain z Gileadu
Bdlm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 499
Registrován: 3-2007

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 21:28:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3648
Registrován: 9-2003

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 21:39:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lemrouch - v Zubrnicích to tak už funguje - viz.jejich stránky.U ždánky mi smysl uniká,proč by státní SŽDC žádala o vlečku a přidělávala si tím starosti,když při procesu rušení bylo prokázáno,že není zájem něco vozit..myslím jedinou starostí SŽDC je sehnat peníze na snesení svršku a jeho odprodej patřičné šrotovací firmě..
..pořádná mašina má kotel a komín..
Kubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2093
Registrován: 9-2004

Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 22:06:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mají to dokonce na zastávku za ves blíže, je docela dost

Ano, těch může být poměrně dost. Ale nikdy jich nebude víc, než těch, co to mají na "asymetricky" umístěnou zastávku dále, než na zastávku umístěnou v ose nebo středu obce (záleží na tvaru vsi).

Příklad z naší obce (Husinec - Řež). Jak název napovídá, má dvě části. Ta, které se dnes říká Řež, je dosti členitá a rozsáhlá, nicméně leží vícemnéně podél silnice, kde jsou 4 zastávky busu. Dále je zde železniční zastávka, vůči obci neleží "na návsi", ale vzhledem k areálu UJV (zaměstnává víc lidí, než má obec obyvatel) má dobrou polohu jak pro místní, tak pro dojíždějící. Tomu odpovídá vysoké vytížení vlaku i busu pro cesty do/z Řeže. Pak je tu druhá část obce, Husinec. Z něj to mají na bus cca 1 km, na vlak 2 km. Světe div, z jeho obyvatel používá VHD jen školní mládež a pár důchodců jednou týdně do Penny. Asi nedokážou docenit tu úžasnost míti zastávku za vsí

Velmi rád bych jmenoval, nicméně by mně to spolehlivě identifikovalo

Jo, a pak by tvou identitu zneužil Mosad ke svým nekalým rejdům.
m@r@
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.53.203
Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 22:52:52    Odkaz na tento příspěvek  

Nesu vám špatnou bohužel ověřenou zprávu, kterou připravuji na stránky želpage.cz:
Praha-Osud 3.úseku Ždáňky v úseku Uhřice u Kyjova-Ždánice je zpečetěn. Po zastavení osobní dopravy v roce 1998 zůstal tento úsek skoro nevyužit až do roku 2006, kdy ke konci roku nabylo právní rozhodnutí Ministerstva dopravy a tento úsek byl úředně zrušen.Úsek má být fyzicky zlikvidovaný do 30.6 2010. Demolici podstoupí veškeré drážní objekty ve Ždánicích a jeden objekt v Dražůvkách. Budou rovněž odstraněny přejezdy a veškerý kolejový svršek. Štěrkový svršek zůstává pro možnost vybudování cyklostezky. Fyzická likvidace byla nařízena z důvodu zhoršujícího se technického stavu úseku již v roce 2007. Údajně SŽDC stála/stojí údržba celé ždáňky cca 2 miliony korun ročně. Kdo ví kam se ty peníze skutečně poděly… Na níže uvedené adrese si to celé můžete přečíst: http://du-praha.cz/rservice.php?akce=tisk&cisloclanku=2008070001 . Nemám k tomuto rozhodnutí co dodat, snad jen to ,že podobných rozhodnutí bude přibývat a my s nimi nic nenaděláme. Toto rozhodnutí je 1,5 roku staré. Možná že to někteří již víte a nepřináším vám nic nového. Než tento úsek zruší celý si jej ještě zdokumentuji. SŽDC plánuje zbytek trati převést na 16 km dlouhou vlečku kvůli občasným nákladním jízdám do Uhřic u Kyjova. Ale jak dlouho jí status vlečka vydrží???
pv
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.167.9
Odesláno Pondělí, 01. března 2010 - 23:34:44    Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice:
jasně, u nás nic nejde. důvod se vždycky najde.
v řadové zástavbě mnohdy žádné vjezdy nejsou. ale než hledat vhodné místo ve vsi a srát se s neustálým přeprojektováváním, aby to vyšlo, tak to raději vyhodíme do pole, kde máme hodně místa a v podstatě to tam prdnu stylem ctrl+c ctrl+v.
bohužel je si potřeba přiznat fakt, že pokud je zastávka vhd příliš daleko od největší koncentrace obyvatel, tak lidé raději používají iad.
ovšem to je česká logika, ušetříme na variantách projektu 20 litrů, plácnem zastávku tam, kde je nejjednodušeji umístitelná nebo ji ponecháme na stávajícím nesmyslném místě, zdůvodníme si to, pochválíme se, slavnostně otevřeme a za rok budujeme o kousek jinde parkoviště nebo podzemní garáže s cenou parkovacího místa 0,5 mil, protože vhd je totálně nekonkurenceschopná. zkuste uvážit, že někdy sněží, prší, že je tma.
bohužel i tvůrci norem mají občas lejno v hlavě, protože žijí zjevně na rovině. jsou ulice i celé obce, kde z principu nikdy nemůžete realizovat bezberiérovou zastávku stejně tak jako bezbariérový vstup do domu díky spádu terénu.
ps. jestli víte o nějaké zastávce, která je v centru obce neřešitelná, tak mi o ní řekněte. důvod, že švagr syna starosty z prvního manželství ji nechce před barákem, protože tam parkuje svoji avii, neberu.
Radec5
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 42
Registrován: 2-2009

Odesláno Úterý, 02. března 2010 - 07:04:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

m@r@:dražůvky už jsou nejaky ten pátek dole. Ale je docela smutné že se o tu budovu ve ždánicích nekdo nepostaral a mohla být třeba obydlená jako objekty na mutěnce.
Prdík83
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 138
Registrován: 10-2009

Odesláno Úterý, 02. března 2010 - 11:00:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Radec5: trochu odbočím od tématu. Možná by se někdo i chtěl postarat, ale ze strany vlastníka nemovitosti nemusel být zájem to řešit. Zažil jsem skutečnost, kdy jsem žádal odkup minimálně 15 let nepoužívaného skladiště ( na takové místní muzeum železnice ), odpovědí mi byla dána možnost koupit budovu skladiště společně s nákladištěm a manipulační kolejí. Kolej by se na mé náklady zrušila, protože nemůže být na soukromém pozemku. Jak myslíte, že to dopadlo? Sice ještě stojí, ale jako nepotřebná budova je navržena na zbourání, až budou peníze. Než by ji prodali a něco vydělali, tak to raději zbourají. A když už to povolí prodat, tak nasadí takové ceny, že to nikdo nekoupí.
Kronika žst. Znojmo 1869-2009, pomozte s její kompletací.
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1720
Registrován: 11-2007
Odesláno Úterý, 02. března 2010 - 19:26:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prdík 83: A Vy se divíte? Vždyť jste se chtěl obohatit tím, že byste třeba "rodinné stříbro" dostal za korunu. A koleje? Kde máte odbory, které by tam řídily provoz na Vaše náklady? A píseň "My Prahu nedáme, radši ji zbouráme" jste nikdy neslyšel?
m@r@
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.53.203
Odesláno Úterý, 02. března 2010 - 20:01:16    Odkaz na tento příspěvek  

Radec5: Je to smutné, ale údajně nadraží ve Ždáňkách dopadlo tak jak dopadlo z toho důvodu že tam bydleli nepřizpůsobiví občané, kterým to bylo šumák jaký je to místoo ale hlavně že to mohli ničit
Radec5
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 44
Registrován: 2-2009

Odesláno Úterý, 02. března 2010 - 20:06:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

m@r@:jj....vandalismus byl a bude....chování některých lidí vůbec nechápu. Přitom ta budova v době provozu vypadala moc hezky.
Prdík83
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 139
Registrován: 10-2009

Odesláno Úterý, 02. března 2010 - 20:11:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rudolf 33: jen mě zarazilo, že když jsem chtěl koupit budovu skladiště o rozměru něco málo přes 10x10metrů a k tomu část pozemku jako přístupovou cestu, tak mi nutili skoro půlku nádraží ( zhruba 100m na šířku a 300 m na délku ) i s manipulační kolejí, kterou by tím pádem zrušili, ( asi proto, že bych měl potom vlastní vlečku ke skladišti a mohl bych chtít něco vozit vlakem ).
Písnička o Praze? Bohužel tak mi to taky připadá.
Taky jsem se kdysi zajímal o jeden starý, opuštěný a vybydlený strážní domek-dnes už nestojí.
Kronika žst. Znojmo 1869-2009, pomozte s její kompletací.
Radec5
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 45
Registrován: 2-2009

Odesláno Úterý, 02. března 2010 - 20:27:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prdík83:k tomu asi netřeba nic dodat. za chvíli tu toho moc nezbyde. a to jen kvůli natvrdlosti některých lidí.
074
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 02. března 2010 - 21:46:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Stejnak Vám většinu tratí vytrhaj a bohudík na ní postavěj krásný nový cyklostezky, stejnak koncepce vetšiny tratí je mrtvá tak 50 let tak co tady truchlíte, jenom vám to vyhání peníze z kapes. Já sem pro zrušení 80% regionálních tratí
Svět patří silnicím
D-laik
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.73.212.207
Odesláno Středa, 03. března 2010 - 06:51:07    Odkaz na tento příspěvek  

074:Vím, že to tak nemyslíš, ono je to s těmi cyklostezkami považováno za všelék, jenže ... . Jenže využití cyklostezek je leckdy slabší, než u těch zrušených lokálek. Typickým příkladem je třeba mnohamiliónová cyklostezka (na tělese bývalé řepařky) z Čachovic (dříve Vlkava). Jediný využívaný úsek je v blízkosti chatové osady u rybníka Jívák. Tam je ale cyklostezka úplně zbytečná, protože vede v souběhu se slušnou lesní cestou. Jinde (i v plné sezóně) projede v průměru tak jeden cyklista za hodinu. Tím vším chci říci jediné - cyklostezky nejsou všelék (i když je to oblíbené řešení problému "co se zrušenou tratí"), ale musí se i myslet, je -li v okolí něco, co cykloturisty přitáhne. Jenže u nás a myslet ... . EU dá peníze, tak hurá na to!
lemrouch
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.39.52
Odesláno Středa, 03. března 2010 - 07:59:50    Odkaz na tento příspěvek  

To já jsem měl nesmírný štěstí, když se mi po mnoha letech útrap podařilo jeden drážní objekt koupit, ale než mi ho konečně prodali, tak mi málem spadla střecha na hlavu, počítám ještě rok a nebylo co opravovat. Ale pozemky kolem domu si nechali, takže nemám zahrádku na svým a čekám, kdy se dráha ozve, že za to chce nájem nebo to prodat.
Mařin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2132
Registrován: 11-2006

Odesláno Středa, 03. března 2010 - 08:09:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

074: Zase nějakej chytrej....
Někdy mi připadá že se ČD řídí heslem Vikyho Cabadaje:
"Pojedeme zkratkou. Je to sice dál, ale za to horší cesta."
074
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 03. března 2010 - 08:37:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mařín: Zase nějakej šotouš či co. Ne je pravda že v následujících letech hooodně lokálek skončí, je přeci krize, to nám končily mnohé lokálky ve 30tých letech 20. stol.
Svět patří silnicím
Zeleznicni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1645
Registrován: 10-2003
Odesláno Středa, 03. března 2010 - 09:01:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Proslýchá se, že první na odstřel ve Středočeském kraji je trať 074, neví o tom někdo něco?
074
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 13
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 03. března 2010 - 09:50:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jj také prosazuji plné nahrazení autobusy, jsou operativnější než vlaky a po 074 by mohla vés krásná cyklostezka m írně zvlněným územím z Čelákovic až do Neratovic. Soudruzi seberte se vlaky sou na h....

(Příspěvek byl editován uživatelem 074.)
Svět patří silnicím
Mařin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2134
Registrován: 11-2006

Odesláno Středa, 03. března 2010 - 10:05:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Koukám že pán je odborník a jeho argumenty jsou podloženy dlouhodobým průzkumem...
Někdy mi připadá že se ČD řídí heslem Vikyho Cabadaje:
"Pojedeme zkratkou. Je to sice dál, ale za to horší cesta."
Mirec_037
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 275
Registrován: 11-2007

Odesláno Středa, 03. března 2010 - 10:49:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hoši a zkoušel se někdo ptat za kolik by tu zříceninu ve Ždánicích prodali? Ono špatná budova to zas tak není, jen jí obýval,kdo neměl.Tak zas budou dvě cyklostezky na h..no. Když se mají vyhazovat peníze z EU, tak ať se vyhazují.

ICQ:457-187-436

Rybář
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 247
Registrován: 1-2007

Odesláno Středa, 03. března 2010 - 11:24:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mařin:já jsem 074 pochopil tak,že to myslí ironicky.Ale je to jen můj subjektivní dojem.
Něco málo o trati 312 Bruntál-Malá Morávka www.trat312.webnode.cz
Mařin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2137
Registrován: 11-2006

Odesláno Středa, 03. března 2010 - 12:01:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já spíš jako výsměch...
Někdy mi připadá že se ČD řídí heslem Vikyho Cabadaje:
"Pojedeme zkratkou. Je to sice dál, ale za to horší cesta."
074
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 15
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 03. března 2010 - 12:06:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rybář: JJ myslim to ironicky i stěmi ostatními.
Zdraví anonym
Svět patří silnicím
Anonym
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 764
Registrován: 11-2008
Odesláno Středa, 03. března 2010 - 19:32:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak tady jsem, teď k vám mluví anonyma popravdě patřím dokonce mezi drážní archeology.

A paradoxně jsem největší ochránce 074
SJ
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.167.93
Odesláno Středa, 03. března 2010 - 20:22:26    Odkaz na tento příspěvek  

Chtěl bych napsat pohled na VHD z pohledu uživatele a ne šotouše. Používám běžně jak vlak, tak autobus a o vlaky se zajímám již dlouhou dobu.
Jakou má výhodu kolejový prostředek, vlak, tramvaj, metro. Má svoji síť a je pro uživatele dobře čitelný, má pevnou trasu. To autobusy a hlavně ty příměstské nemají. Ale i u autobusů lze udělat pátěřní linky s pevnou trasou. A také je cesta s ním více romantická, než autobusem.
Jakou má výhodu autobus. Zaveze mne blíže k mému cíli. Jak již zde bylo psáno, stojí dosti často na návsi. Proč obec nechce, aby stál autobus jak vlak kilometr za obcí? I to autobus zvládne. A že je problém ve stavbě zastávek, není problém autobusů, ale byrokracie. A to, že občan¨nechce před svým domem zastávku, je normální věc. Kdyby se dnes stavěli železniční trati, tak se nepostaví žádná viz. například Buštěhradka v Praze na Ruzyni a do Kladna.
A co se týče docházky. Běžně chodím šest kilometrů pěšky městem a není to až tak hrozné. Ale kilometr a půl za ves přes pole je velice nepříjemné a dva kilometry už z pohledu člověka nepřekonatelně daleko. Tři kilometry ve městě jsou jako kilometr za město.
Pokud se na to podívám z ekonomického hlediska a z hlediska zajištění kvalitní VHD, tak by neměli být rozlišováni občané v obci s vlakovou zastávkou a bez ní, což nyní je. Obojí občané platí stejné daně, ale zpětně je jim vráceno ve službě VHD úplně rozdílná kvalita. Jedni o víkendu nemají zajištěnu žádnou VHD a druzí každě dvě hodiny. Proto minimálně o víkendu kromě výletních tratí pro turisty a tratí s velkým objemem cestujících, by měla být zajištěna doprava pouze autobusy a to tak, že všechny obce v kraji budou mít zajištěnu VHD minimálně ráno a večer. A jsou dokonce některé obce na tom tak, že se ani v pracovní dny z nich se nedá VHD pořádně nikam dostat. Ve městech v noci to je již dnes, že místo tramvají jezdí pouze autobusy.
SJ
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.167.93
Odesláno Středa, 03. března 2010 - 20:23:45    Odkaz na tento příspěvek  

A nyní z pohledu nákladů na dopravní cestu. Bohužel náklady na údržbu dopravní cesty pro autobusy jsou skoro nulové, ale pro vlaky stojí celkem dost peněz. Každá obec musí mít zajištěno, že se do ní dostane záchranka a hasiči a autobus se sveze s tím. Pro obce na trati nebudeme přece dělat obojživelné záchranky, aby do těchto obcí jezdili po železnici.
U lokálek je to tak, že pokud není součástí nějaké objízné trati, není na ní žádná nákladní doprava a není ani vyhlídka na dopravu do budoucnosti, tak bohužel je neekonomická její další existence a provoz. Její další existence stojí zbytečně mnoho peněz. A to, že vlak jezdí častěji než autobus není chyba autobusů, ale kraje, který si je objednal.
Jízda vlakem je romantická, jít na výletě ve dne na vlak dva kilometry s rodinou nebo přáteli a moci se kochat přírodou je překrásné, ale každý den do práce to nemůže nikoho bavit. Při každodením dojíždění člověk hledí, jestli je v dopravním prostředku čisto, teplo, jak dlouho trvá cesta a jak je daný dopravní prostředek spolehlivý a jestli je to autobus nebo vlak je člověku už jedno. A že vlak je kapacitnější. Vždyť například od Tovačova do Olomouce na osm hodin ráno jezdí za sebou dva klasické autobusy a jeden kloubový. Tímto směrem cestuje více lidí než třeba vlakem od Prostějova. Budeme proto stavět trať do Tovačova?
Vše jednou začíná a jednou končí. Jak se nejezdí kočáry taženými koňmi, pro zeleninu se nechodí do trhu, tak jsme v době, kdy začali být lokálky drahým přežitkem.
V autobusové dopravě již dnes o víkendu obsluhuje jeden autobus trasu třeba tří linek a lidé používající VHD jsou vděčni, že nejsou o víkendu odřízlí od světa.
Pro normálního občana používajícího VHD a ne šotouše je důležité, aby měl možnost se dostat do školy, zaměstnání, k lékaři, do obchodu, ale i v případě potřeby si moci něco vyřídit mimo svůj region v celostátních institucích. Pro něj není důležité využívat co nejvíce služeb vlakových dopravců, ale například mít možnost v noci, jak už si Klaus dělal srandu, využít služeb dotovaného taxíka. Jako příklad uvedu, když se potřebuje z Horní Dolní na Moravě dostat vyřídit něco na úřad v Praze, tak aby se měl možnost tam dostat v rozumnou dobu a ne až v poledne.
m@r@
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.53.203
Odesláno Čtvrtek, 04. března 2010 - 00:31:01    Odkaz na tento příspěvek  

Mirec 037: To nadraží ve Ždáňkách by stejně nikdo nekoupil. V pátek se chystám na projetí na kole úsek uhřice- ždánice než to tu zrušej úplně a bude tu h****...
D-laik
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.73.212.207
Odesláno Čtvrtek, 04. března 2010 - 06:42:59    Odkaz na tento příspěvek  

SJ: S většinou lze (bohužel) souhlasit. Ale na jedno jsi pozapomněl. Prakticky všechny železniční tratě byly stavěny pro nákladní dopravu, z jejího zisku se platila i údržba. Osobní se jen "svezla". Z toho plyne i trasování (viz rušená trať Opočno-Dobruška, vedená ne přes město Opočno, ale přes Pulice) i umístění nádraží. A nákladní doprava je na lokálkách takřka mrtvá. Ruší se nákladiště, sklady, vlečky. Přitom přeprava nákladů roste - jenže roste na silnicích, což je návrat někam do osmnáctého století (do doby formanských vozů). Proč? Co má větší vliv? Ekonomika? Módnost? Zoufalá nepružnost a nespolehlivost ČD, resp.ČD Cargo? Všechno dohromady? Nevím. Vím jediné (přestože vlakem jezdím často a rád) - lokálka, kde veškerou dopravou jsou čtyři páry osobáčků, pro které s rezervou stačí 810 sólo denně, opravdu nemá budoucnost. Říkám to ale hrozně nerad. Zvláště, když navíc platí, že co se jednou zruší, už se neobnoví (napadlo vás někdy, jak by řvali "ekologové", kdyby někdo chtěl dnes stavět například trať podél sázavských Stvořidel?).
Radec5
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 47
Registrován: 2-2009

Odesláno Čtvrtek, 04. března 2010 - 06:58:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

D-laik:přesně tak. narozdíl od kamionů jsou na na dráze dlouhé dodací lhůty a vyplatí se něco vozit spíš na dlouhé vzdálenosti. Na kamioni to hodíš a si tam za kratší dobu a výjde to pravděpodobně levněj. Ale zrušilo se i hodně fabrik např. v těch ždánicích je už kulové až na šroubárnu o které nwm jestli ještě existuje. vlečka je už ale vytrhaná a tím pádem by tam stejně nic nejelo.
realista
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.196.170
Odesláno Čtvrtek, 04. března 2010 - 12:08:03    Odkaz na tento příspěvek  

D-laik,Radec5:

Ono je to hlavně o tom , že želznice nedokáže posktnout takovou pružnost a flexibilitu , co dokáže kamion. Pokud Vám v tento okamžik vznikne potřeba teď hned co nejrychleji dovézt něco třeba do Belgie , budete kamion shánět pár hodin a za 24 hodin dorazí zásilka do cíle. Pokud se rozhodnete pro železnici , nebudete mít pravděpodobně ani za 24 hodin přistavený vagón k nakládce. Toto se buhužel nijak nezmění.

Co se může změnit je ,
- sestavení pevného jízdního řádu , který by se opravdu dodržoval. Aby zákazník věděl , že když podá ve Frankfurtu nM zásilku k přepravě dnes ve 12:00 , že zítra v 21:00 (+-1 hod) bude třeba v Praze.
- přístup k zákazníkům. Dnes velcí železniční dopravci jednají se zákazníky z "pozice síly" ,že si sami určí pravidla hry. Pkud s nimi zákazník nesouhlasí , je odeslán pryč. U silniční dopravy to funguje přesně obráceně , pánem je zákazník.
- myšlení politiků a úředníků. Ti by si měli uvědomit do chtějí. Zda zaplněné kapacity tratí zbytečnými vlaky osobní dopravy a kamiony na dálnicích , nebo více autobusů na silnicích a více nákladů na železnici.

Ale to , co jsem zde popsal není pouze o ČDC. Je to o všech velkých dopravcích.
Mirec_037
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 276
Registrován: 11-2007

Odesláno Čtvrtek, 04. března 2010 - 12:31:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

m@r@: ozvy se mě na icq.Díky

ICQ:457-187-436

Osožák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 791
Registrován: 12-2008
Odesláno Čtvrtek, 04. března 2010 - 13:06:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

také prosazuji plné nahrazení autobusy, jsou operativnější než vlaky

to je možný, jenže stačí hrst hřebíků, a deš se klouzat. Zkus to s vlakem
Práce neuteče, žízeň nepočká
Smrt KŽC!!!
Zeleznicni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1649
Registrován: 10-2003
Odesláno Čtvrtek, 04. března 2010 - 13:11:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

to je možný, jenže stačí hrst hřebíků, a deš se klouzat. Zkus to s vlakem

Každé má svoje - u vlaku stačí pár vhodně umístěných kuliček z ložiska a může z toho být milionová škoda...
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5685
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 04. března 2010 - 17:22:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice:
Léčba nepomáhá. V Přerově chodím na vlak 1,5 km pěšky nebo nakole každý den už několik let. A smradlavá ulice plná heren je rozhodně horší než cesta do pole. V Olomouci potom od jara do podzimu chodím denně pěšky 3 km tam a zpět, celou cestu podél tramvaje, která jede každé 4 minuty. A spolu se mnou takto denně chodí tisíce lidí, kteří když sedí tak jak já celý den na zadnici v kanceláři, tak se rádi projdou. Mně a všem podobně uvažujícím lidem naprosto nevadí, že je nějaká zastávka kilometr daleko.

O. K., ale ve vámi uváděném případě jde o docházku městem (a není nutné chodit pěšky, jak v Olomouci, tak i v Přerově můžete použít MHD), ne cestu na (vesnickou) zastávku "do polí".
Z přerovského nádraží vedou do všech směrů hlavní tratě, kde jezdí vlaky často a rychle. Pak ta docházka městem na nádraží tolik vadit nemusí.

Ječení školní mládeže že nemá souvislost se zastávkou? To zcela jistě má souvislost a to značnou. Pokud mládežníkům zkončí škola a autobus jede za hodinu, kdepak tráví tento čas?
Díky za upřesnění, předtím jsem nepochopil, že máte na mysli mládež (resp. týká se to jen žáků ZŠ), čekající na spoj veřejné dopravy.
- Kolik existuje konkrétních míst, kde dnes jezdí školou povinná mládež vlaky, kde by se mohlo uvažovat o zastavení osobní dopravy, a kde by hrozil jev, o kterém píšete?
Skutečně by šlo o zásadní problém?
- Případně - problém se dá řešit zlepšením autobusového (nebo i vlakového spojení), aby žáci tu hodinu čekat nemuseli.

Ale dosud tady hovoříme víceméně v obecných frázích (navíc to patří spíš asi do "GVD obecně", než do "Zrušených tratí").
A zobecňovat příliš nelze, protože v každé jednotlivé oblasti a v okolí každé jednotlivé trati je situace odlišná.

Pozn. Znám návsi několika desítek vesnic (pravda, nejde o vesnice na Hané ), v některých případech jde o návsi, které byly v minulých letech zrekonstruovány, a i to místo pro autobusovou zastávku s novým chodníkem a zázemím se našlo.
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5692
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 05. března 2010 - 14:04:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad zastávka v Dražůvkách - v říjnu 2006, kdy tudy jel rozlučkový vlak, ta žlutá bouda ještě stála.
Začátkem července 2008, když jsem se tam byl podívat, už byla pryč.

ad Dluhonice:
Bohužel v různých šotodiskusích čtu pořád dokola, že jediným řešením je nasadit busy, protože vlak je strašně drahý. Jenže jak je vlastně skutečně vlak drahý, kdyby se na dráze nekradlo a kdyby se počítaly náklady na skutečné jedno vozidlo?

Už dříve jsem v jiné diskusi tohoto fóra položil dotaz (který ale zůstal bez odpovědi), o kolik korun si za provoz sólo šukafonu říká třeba Veolia na Železnici Desná nebo Viamont na trati do Svobody nad Úpou nebo teď i do Vrbna pod Pradědem.
Tito dopravci snad cenu stanovují průhledněji, a mohla by být tedy nižší, než o kolik si za provoz stejného vozidla říká ČD na jiných tratích.

Věděl by někdo, jestli je to výrazně dražší, než by případně byl autobus, nebo je cena srovnatelná?
Radec5
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 51
Registrován: 2-2009

Odesláno Pátek, 05. března 2010 - 14:21:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

nevite někdo kdy byla rozebrána bouda Dambořické zastávky?
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5693
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 05. března 2010 - 14:29:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Radec5: Bylo to dřív než v červenci 2005, kdy to v bývalé zastávce Dambořice vypadalo takto:
Zamráča
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 54
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 05. března 2010 - 14:43:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

m@r@: hoď sem pak fotky Uhřice - Ždánice. Díky. My jsme dojeli jen do Uhřic a bohužel nebyl čas na to si to projít až do Ždánic. Zajímalo by mě jak to tam teď vypadá.
810 292-3
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.82.18
Odesláno Pátek, 05. března 2010 - 20:11:36    Odkaz na tento příspěvek  

David

Prokazatelná ztráta Veolie na trati 293 za roky 2006–2010 je k dispozici zde v dokumentu „Zajištění dopravní obslužnosti regionální železniční osobní dopravou v Olomouckém kraji v roce 2010“ (doporučuji stáhnout si to, je to podkladový materiál pro jednání zastupitelstva, který bude po nějaké době z webu zase odstraněn). Jsou to bohužel jen souhrnné údaje za všechny vlaky bez rozlišení, co na kterém jede (810/814), není ani zřejmé, jak se počítají km u vlaků spojených v úseku Šumperk–Petrov.
Ztrátu autobusů v roce 2009 jsem pro srovnání před časem dával do GVD platný a připravovaný – odkaz.
m@r@
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.53.203
Odesláno Sobota, 06. března 2010 - 20:28:13    Odkaz na tento příspěvek  

Zde jsou slíbené fotky z Uhřic do Ždánic:
Část 1.: vzdálenost od jedn. focení je od cca 50 do 120 m.

m@r@
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.53.203
Odesláno Sobota, 06. března 2010 - 20:30:11    Odkaz na tento příspěvek  

Část 2:

m@r@
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.53.203
Odesláno Sobota, 06. března 2010 - 20:31:00    Odkaz na tento příspěvek  

část 3:

Radec5
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 53
Registrován: 2-2009

Odesláno Sobota, 06. března 2010 - 20:48:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

m@r@:paráda
m@r@
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.53.203
Odesláno Sobota, 06. března 2010 - 21:00:49    Odkaz na tento příspěvek  

část 4:

m@r@
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.53.203
Odesláno Sobota, 06. března 2010 - 21:07:33    Odkaz na tento příspěvek  

část 5: