K-report
 

Archiv do 28. prosince 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Železnice » Soukromí dopravci v osobní dopravě » Archiv do 28. prosince 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Bkp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5640
Registrován: 8-2003

Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 00:09:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hezké účelové počty, s tou o dvě minuty vyšší vycpávkou pro rychlejší vlak.

V čem jsou účelové? Že i při rychlosti 200 km/h je v případě třeba údržby mostu pomalá jízda pouhých 50 km/h, tzn. zvýšení rychlosti na 200 km/h kvůli potřebné rezervě v jízdní době dostává do poněkud jiného světla?
Když jsem já byl tenkrát kluk svět na dlani jsem měl a v očích hejno sluk
i k nebi měl jsem blíž než hvězdář, nebo kněz co dneska, co ty víš jak tehdy voněl bez...
Inkonginto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 853
Registrován: 1-2007

Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 08:38:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lukfi:

Pokud vím, při rychlostech nad 160 km/h musí být mimoúrovňová křížení silnice s železnicí. Při zkouškách pendolina byly PZZ střeženy PČR (ale i z toho důvodu, že v tuto chvíli opravdu nestihnou spadnout šraňky). Představ si, že při rychlosti 200 km/h najede před vlak auto. Jak psal Petr, to by byl hukot, že bys nechtěl být v okruhu jednoho kilometru. Měl bys také trochu při svých úvahách myslet na bezpečnost provozu. Navíc efektivita přestaveb tratí by byla téměř nulová. Jediné plus by bylo, že se v marketingu můžeš pochlubit tím, že jezdíš někde 200 km/h... A to je opravdu málo.
Lukfi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 62
Registrován: 10-2010
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 10:20:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

=>Bkp: Ale to je výlukový stav, takže lze předpokládat, že vznikne pár minut zpoždění.

Ale jo, přesvědčili jste mě. Takže pokud vysokorychlostní tratě, tak jenom pro osobní dopravu a důsledně s mimoúrovňovými kříženími, navíc je potřeba mít co největší oblouky. Víceméně by se tedy celá trať musela postavit nová (a tu starou nechat kvůli místním osobákům a nákladce). To mě vede k nápadu, že lepší než VRT by bylo stavět maglev, zvlášť v takových trasách jako Praha-Brno
Inkonginto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 854
Registrován: 1-2007

Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 10:37:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lukfi:

Na naše poměry je to něco tak finančně náročnýho, že bys to také řádně nevyužil. To by musela být propojená celá evropská síť a pak by se krásně konkurovalo letadlům. Maglev si může dovolit snad akorát Čína...
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1958
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 12:29:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lukfi:
Maglev je opravdu mnohonásobně dražší než VRT, a co do dnešního stavu techniky není zas o tolik rychlejší.

Inkonginto:
Uvědomujete si, že píšete, že EU si maglev nemůže dovolit, zatímco Čína, která od ní pobírá rozvojovou pomoc, tak ano?
Nicméně Čína staví spíš VRT než tratě pro Maglevy.

(Příspěvek byl editován uživatelem tommasel.)
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Lukfi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 65
Registrován: 10-2010
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 13:10:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vězte, že jsem se o tom snažil něco zjistit, než jsem to tady plácnul. Němci tvrdí, že jejich systém Transrapid je na tom s investičními náklady podobně jako VRT. Na rovině tomu moc nevěřím, ale maglev zvládá vyšší stoupání, takže v členitém terénu (proto jsem napsal právě Praha-Brno) se může obejít s menším počtem tunelů a tím se náklady na stavbu snižují. Nemá to koleje, které se při vysokých rychlostech hodně opotřebovávají, to samé platí o trolejovém vedení, a vlak nemá ani kola, která by se musela brousit a po čase měnit. Maglev má tedy levnější údržbu než normální VRT, takže za nějaké roky se to vrátí.

Rozdíl v rychlosti je právěže docela výrazný. Existující VRT (TGV, Shinkansen) jezdí kolem 300 km/h, Čína možná na svých bude jezdit přes 400 km/h, ale Maglevu nedělá problém přes 500 km/h, přičemž ve vysokých rychlostech udrží vysoké zrychlení (údajně při 300 km/h ICE3 0,54 m/s^2, Transrapid maglev 0,9 m/s^2).

Nedělám si iluze, že by se něco takového mohlo v ČR nebo jinde v Evropě uživit, ale ostatně ani normální levná železnice si na sebe zdaleka nevydělá. A pokud by se měl stavět projekt typu VRT tunel Praha-Beroun, zatímco maglev by mohl vést z velké části nad povrchem a stál by tedy podobné peníze, tak hlasuji pro maglev.

(Příspěvek byl editován uživatelem lukfi.)
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1961
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 13:52:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lukfi:
Jasně, nezpochybňuju, co jste napsal, já jsem narážel hlavně na tu rozvojovou pomoc a co si Čína dovolit může. Ale nevím o tom, že by se tam nějaký další maglev kromě řečí opravdu stavěl. Nicméně VRT tam staví po tisících kilometrech ročně, a už teď zřejmě na části běžně jezdí 350 km/h ve vlacích, co mají štempl na 380 km/h.

Maglev a jeho stoupání a nižší údržba - to se mi nezdá. Celá trať je přeci "půlka" lineárního motoru, a stoupání - to maglev zvládá jaké? VRT zvládá 35‰ (v úsecích bez nákladky). Nemluvím o tom, že maglev ta kola pro nižší rychlosti má.

Maglev by na sebe sice v Evropě možná vydělat mohl, ale určitě do toho nikdo nepůjde dřív, než nafta nestoupne ještě aspoň na dvojnásobek, a dokud se EU nevymotá z dnešního pasjednocení ke skutečné nejméně federaci. Ale to tu troubu už moc hicuju a teď to na to ani nevypadá.

Čili pro nejbližších pár desetiletí "hlasuji" pro VRT. Trať maglevu je několikanásobně dražší než VRT, ekonomický krach německého Transrapidu je zářným příkladem.

(Příspěvek byl editován uživatelem tommasel.)
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3441
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 14:09:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A nemá Čína Maglev jen jako atrakci mezi letištěm PuDong a Šanghají. Tam se to na moment rozjede na 431 km/hod, ale ta trať končí na okraji Šanghaje a do centra se musí metrem a metro na přes 40 kilometrů vzdálené letiště už dorazilo také (a za levnější jízdné). A nevím, zda ze stavby Sanghaj - Peking nezbyly jen plány, Čína staví místo toho ze Šanghaje do Pekingu 1318 km dlouhou VRTku (a následně dalších 10000 km po celé Číně)
Zdenek84
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 478
Registrován: 4-2007
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 14:23:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

chtělo by to nějaké odborné studie, já už četl o tom, že maglev je několikrát dražší než vrt i o tom, že stojí přibližně stejně a ještě se ušetří na údržbě
Lukfi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 66
Registrován: 10-2010
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 14:36:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jojo, chtělo by to nějakou studii, bez toho se moc daleko nedohrabeme.

=>Tommasel: Stoupání se udává 15 %. I kdyby to byla polovina, tak je to pořád výrazně lepší než VRT, pro kterou já jsem našel 4 %.

Ten maglev, o kterém píše Borovička, to si Čína pořídila, aby to mohla rozebrat a replikovat (a zjistit, jestli se jim to vyplatí víc než VRT). Tak třeba přijdou na to, jak to postavit levněji. Podle wiki se má stavět prodloužení do Hangzhou: http://en.wikipedia.org/wiki/Shanghai-Hangzhou_Maglev_Train
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3444
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 14:49:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hangzhou je na druhou stranu než Peking, ale to je pro Čínu jen taková odbočka něco jako v Česku Praha - Beroun (jen 169 kilometrů)
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1966
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 15:52:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lukfi: Stoupání se udává 15 %.

Myslíte 15% nebo 15‰?

VRT, pro kterou já jsem našel 4 %.

Myslíte 4% nebo 4‰? 35‰ (3,5%) pro osobku a nějakých 18‰ pro nákladku. To jsou parametry francouzské a německé VRT.

Studii? Jedna starší pro Vysočinu, co počítá s nákladní dopravou, počítá s 18,5‰.
http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/54F8A7AB-1628-4DBA-A839-CF66BDD55 7A0/0/c1_1.pdf
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1967
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 15:54:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo, ale tady je to už dost OT, VRT patří rozhodnutím administrátora do "3. koridor".
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1968
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 16:16:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička:
Oni už mají dokonce v provozu 4 tis. km.
http://www.uic.org/IMG/pdf/20101219_a1_high_speed_lines_in_the_wo rld.pdf
A dohadují se, aby to u těch 13 tis. km VRT na konci 2012 neskončilo.
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Fiqwert
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 251
Registrován: 5-2010

Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 16:19:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čína si už místo maglevu našla nový fenomén,VRT. Rozrůstá se tam tak rychle, že z toho člověku přecházej oči.Podle Čínské vlády má mít možnost využívat VRT až 90% obyvatel Číny.Na tchaj-wanu, které momentálně spravuje Čína má také VRT,a to je jen docela nevelký ostrov.
Bohužel, někteří lidé se ještě neprobudili z let minulých...
Fiqwert
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 252
Registrován: 5-2010

Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 16:26:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tommasel: Je to jen do roku 2012.Ale pokud vím, plány sahají do roku 2020 (třeba se jim to nechtělo vypisovat ), podle Čínské vlády.Mají na to dokonce vyčleněné velké peníze ze svého státního rozpočtu, a věří v to, že tato investice pomůže k dalšímu růstu Čínské ekonomiky.
USA chce dokonce při výstavbách VRT nakoupit čínská vozidla.
Bohužel, někteří lidé se ještě neprobudili z let minulých...
čelakovičan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1555
Registrován: 8-2006
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 18:39:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teda kdybych tušil, kam se dostane moje poznámka o rychlosti 200km/hod pro 7 pendolin,co jezděj 1x za 2hodiny, tak bych si to asi rozmyslel. Jinak VRT má smysl samozřejmě mezinárodně, nikoli vnitrostátně. Do Děčína vede koridor proto, že se stavěl koridor Pha-Berlin. Nikoli Pha-Děčín.
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1973
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 19:02:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

čelakovičan:
Jak už bylo řečeno, v ČR má VRT vnitrostátně ještě 4x větší potenciál než mezinárodně. Kromě toho tyto dva pojmy se z roku na rok polehoučku stírají, a na zdlouhavé cestování po "koridoru" ořezaném na 80 - 160 km/h není moc lidí zvědavých.
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Lukfi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 67
Registrován: 10-2010
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 19:09:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

=>Tommasel: když píšu procenta, tak mám skutečně na mysli procenta. Jiný zdroj udává 10 % pro japonský systém. Odkazovaná studie počítá s nákladní dopravou, to jsme pro skutečně vysokorychlostní trať 21. století (>300 km/h) zamítli, nebo ne?
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1975
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 19:30:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lukfi:
4% mi pro VRT přijde už pomalu moc - kdo to píše?
10% - jaký zdroj?
Kdo my zamítli? MD ještě ne - oni se tam teď hlavně asi zabývají prodražováním šetřením. Proto píšu, že je to starší studie. Ale pozor - pokud to se sklonem přeženeme, nebudou moci ekonomice VRT pomáhat VRV II. kategorie jako Pendolino nebo něco+RailJet. A to by bylo špatně, nikdo by to nepostavil.
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
čelakovičan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1556
Registrován: 8-2006
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 19:48:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tommasel: Těžko říct, jestli je vnitrostátně poptávka na VRT spoje CD/CT po dvou hodinách. Poptávka typu "v pátek odpoledne z Prahy a v neděli odpoledne/pondělí ráno do Prahy" je jasná. Ale poptávka třeba v úterý v 11 dopoledne? Dále je tady otázka, jestli třeba při trase Pha-Brno řešit i nějaká místa mezi (Jihlava, HB, apod.), nebo ne. No a samozřejmě cena jízdenky. Která by asi byla podstatně vyšší, nežli cena busové jízdenky. Dají lidé více peněz za kratší JD? Nebo méně peněz a delší JD jim nebude vadit?
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1978
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 19:56:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

čelakovičan: CD/CT po dvou hodinách

Po rádobydálnici D1 je poptávka Praha - Brno násobně větší i při poloviční rychlosti. Jde jen o to, kolik % přepravního proudu se podaří využít. Zahraniční zkušenosti říkají, že dost velké. Jihlava se přirozeně řeší, ale pravděpodobně až VRV II. kategorie. Za kratší jízdní dobu se v ČR samozřejmě platí, pendolino tu není první den.

A busy? To si ještě počkáme, než to budou zvládat pod 2:20, byť bez zastávky. Jinak je samozřejmě správné, když jsou busy levnější. Koneckonců tak velké % nedělají.

(Příspěvek byl editován uživatelem tommasel.)
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Lukfi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 68
Registrován: 10-2010
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 20:01:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Píše se to třeba tady:
http://www.japonsko.tnet.cz/maglev_01.htm
http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2005081906
a někdo v diskuzi na ŽelPage píše taky 10 % s odvoláním na tohle video:
http://www.youtube.com/watch?v=weWmTldrOyo
Jak jsem psal, někde jsem vyhrabal i 15 %, ale řekněme že to bude těch max 10, to je pořád fajn.

Nekompatibilita se stávajícími vlaky je bohužel vlastnost maglevu... na druhou stranu maglev není ani tak náhražka vlaku, jako náhražka letadla.
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1979
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 20:10:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lukfi: na druhou stranu maglev není ani tak náhražka vlaku, jako náhražka letadla.

No to VRT také. Hlavně do 800-1000 km jízdy cestujícího. Vyčistit nebe od letadel na krátkou vzdálenost (přilákat cestující do vlaku), aby se těm dálkovým lépe létalo, to není špatná myšlenka, ne?
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1980
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 20:32:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lukfi: a někdo v diskuzi na ŽelPage píše taky 10 % s odvoláním na tohle video:
Dík, ano, tam o těch 10% opravdu mluví. V těch 2 předchozích není ani ťuk, ale těm bych stejně moc nevěřil.

40‰ jako schopnost Velara D jsem našel tady. Ale to bude určitě zas nějaké "maximum", ne že by se na to asi dala rozumně postavit běžná trať.
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 20:42:47    Odkaz na tento příspěvek  

Inkonginto (19. prosince 2010 - 13:16:10) Byl jsi někdy v Railjetu?

Ano, skutečně jsem se na něj těšil, ale byl jsem nesmírně zklamán ... zejména tvrdostí sedaček. RailJet je z mého pohledu o jednu kvalitativní kategorii za běžnými velkoprostorovými Bpmz (nebo řidičáky) DB, kde jsou pohodlnější sedačky s možností změny polohy. O srovnání s TRANSALPINEM z poloviny 60 let minulého stolení nemluvě.
I nepříliš povedené sedáky v CityShuttle jsou pohodlnější a na pohodlí sedáků z motorů 5047/5147 také RailJet nedosahuje.
Hračička s monitorem, na němž je zobrazena jízda vlaku a případně aktuální rychlost není to, co bych nutně musel mít ... stále platí „nejlepší česká jednička je rakouská kupátková dvojka".


Pendolino taky žádný zázrak - plně na to pasuje výrok nemodrogumoidního dítěte odkojeného žabotlamem „... lepší panťák ..."
O komfortu výši citovaného TRANSALPINU si může nechat jen zdát ...
Lukfi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 69
Registrován: 10-2010
Odesláno Pondělí, 20. prosince 2010 - 22:10:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

=>Tommasel: je to tam napsáno, akorát slovy, takže Ctrl+F "10" nenajde nic, ale je to tam :-) Asi se shodneme, že to u maglevu bude o pár procentních bodů lepší než u VRT. Ještě jsem zapomněl na jednu výhodu, která se maglevu přičítá k dobru - nižší hlučnost, takže se pak někde dá ušetřit za protihlukové bariéry, byť to třeba bude malá položka, ale zase to nehyzdí krajinu. A vlakem se přece jezdí proto, že sleduješ ubíhající krajinu, ne abys koukal do betonové zdi.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Úterý, 21. prosince 2010 - 13:28:43    Odkaz na tento příspěvek  

Pondělní Události v regionech - studio Ostrava

Problémy Železnice Desná :

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/410231100121220-udalosti-v- regionech-ostrava/

čas cca 13:30 ....
Fiqwert
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 256
Registrován: 5-2010

Odesláno Úterý, 21. prosince 2010 - 16:06:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lukfi: No, v tom Maglevu požitek z vyhlídky asi mít nebudeš.Koukni se na některá vide na youtube, a to je takovej fofr, že z toho člověk fakt moc nemá.
Bohužel, někteří lidé se ještě neprobudili z let minulých...
Lukfi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 70
Registrován: 10-2010
Odesláno Úterý, 21. prosince 2010 - 20:26:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky možný
dcvojta
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.177.243.155
Odesláno Pátek, 24. prosince 2010 - 00:54:36    Odkaz na tento příspěvek  

Tak z Regiojetem to asi nevypadá moc dobře. Když byl Jančura v Otázkách Václava Moravce na ČT tak sliboval, že před vánocemi začne zveřejňovat podrobnosti o "žlutých vlacích" a zatím stále nic. Honza Paroubek se z diskuze taky odmlčel. Necháme se překvapit jak se to bude vyvíjet.
Karfík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 191
Registrován: 12-2006
Odesláno Pátek, 24. prosince 2010 - 02:05:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zadarmo ani kuře nehrabe.
Zavolejte Chocholouška, má tu práci!
Inkonginto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 858
Registrován: 1-2007

Odesláno Pátek, 24. prosince 2010 - 12:27:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Figwert:

Jojo... tady je třeba odkaz na video z maglevu...
http://www.youtube.com/watch?v=y-54gBLwK3s
Franta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 914
Registrován: 9-2003
Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 06:19:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jel jsem jak TGV, tak ICE. Samozřejmě nejsou vidět slepice na dvorku podle trati, ale měnící se scenérii přírody je krásně vidět. Teda u nás bych ale díky opatření ohledně PHS viděl akorát měnící se šmouhu betonové zdi blbosti.
Rozpočtová odpovědnost teplického primátora by měla být vzorem vládě.

Půjčit si 100 000 a našetřit 100 000 je minimálně 300 000 rozdíl.
Npv_pvr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 140
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 12:07:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak z Regiojetem to asi nevypadá moc dobře. Když byl Jančura v Otázkách Václava Moravce na ČT tak sliboval, že před vánocemi začne zveřejňovat podrobnosti o "žlutých vlacích" a zatím stále nic. Honza Paroubek se z diskuze taky odmlčel. Necháme se překvapit jak se to bude vyvíjet.
Když už měl pan Jančura plnou hubu keců a dostatek peněz na agresivní antikampaň proti ČD. Snad by mohl uvolnit taky nějakej peníz na omluuvnou kampaň s vysvětlením, proč vlastně ty jeho krásné luxusní vlaky nevyjeli. Pokud si dobře pamatuju, na stránkách RT expresu vyselo sáhodlouhé vyjádření docela dlouho. Takhle pan Jančura akorát hodil rukavici svým odpůrcům, ti teď můžou s klidem říct: My jsme říkali, že si Jančura vozy nesežene a měli jsme pravdu - jediné štěstí, že jsme ty výběrka nevyhlásili a vy milí občané se dostanete do práce a do škol s léty prověřeným partnerem. Kdo chce kam...
Jurek_fm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1538
Registrován: 8-2009

Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 15:38:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem zaslechl "hospodský" drb z politického zákulisí, že snad v Brně měl někdo od ČSSD snahu prosadit, aby tramvaje provozoval Jančura s tím že si koupí (nejlépe nové) svoje a město bude udržovat koleje. Neví o tom někdo něco?
Život je hořký. Bohudík !
oběhy Bohumínských brejlovců
George_couser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1875
Registrován: 9-2006

Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 15:42:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co když je ticho právě proto, že smlouvy jsou podepsané, vozy se vyrábějí a čeká se na to, až bude vyroben alespoň v prezentovatelné podobě 1. vůz, aby se mohly prezentovat reálné fotky "žlutých vlaků"?
Npv_pvr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 142
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 16:11:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co když je ticho právě proto, že smlouvy jsou podepsané, vozy se vyrábějí a čeká se na to, až bude vyroben alespoň v prezentovatelné podobě 1. vůz, aby se mohly prezentovat reálné fotky "žlutých vlaků"?
Podařilo se mu vyjet k novému JŘ? Nepodařilo! Tím jasně prokázal, že dokáže mít akorát plnou hubu keců, ale tím to končí. S jedním předváděcím vozem toho vytrne - cestující taky rozhodně nebudou chodit každý den na nádraží a čekat kdy se pan Jančura milostivě odhodlá "vyhlásit" svoje vlaky. Když se z nějakého důvodu zruší vlak nebo nabere zpoždění, následuje obvykle v nějaké formě omluva. Jančura mlčí.
RJ má jediné štěstí, že ČD nemaj přebytek peněz na kampaň obdobného ražení - měly by ideální příležitost na opětování palby, aby se pan Jančura probral ze žlutého snu. Podle mě selhal na plné čáře už s prezentací Desir. První dny provozu na kozině byly naprostým kolapsem, potom nefungující klima a zaplněné WC.
Ale cestující mezi Prahou a Ostravou si už mohli zvyknout na cestování ve virtuálních supervlacích, jen po třech letech zažívají deja vu: máme trasy v GVD, máme vagóny, nemáme lokomotivy x máme trasy v GVD, máme lokomotivy, nemáme vagóny.
George_couser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1878
Registrován: 9-2006

Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 16:29:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podařilo se mu vyjet k novému JŘ? Nepodařilo!

On někde prezentoval, že vyjede k 1. dni nového GVD?
Strejcekms
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 86
Registrován: 11-2010

Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 16:40:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Npv_pvr - vy jste nějaký naštvaný ne? "RJ má jediné štěstí, že ČD nemaj přebytek peněz na kampaň obdobného ražení" - jenže ČD neni soukromej dopravce a rozhodně nemá peněz na rozhazování a i kdyby měl, tak by bylo řevu, vezměte si třeba Bohemia Train - či jak se to jmenovalo (růžové WRmz). A věřte, že takový vagon na prezentaci na hlaváku ve žlutém podání by určitě přitáhl mnoho zvědavců a zájemců.. Hledáte chyby, už nekoukáte na to co se mu zatim povedlo.. Pokud chce provozovat privátní linku, tak je mě to jedno, ale pokud jde o ZDO, tam už mam jinej názor...
Vodnihad
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 85
Registrován: 2-2007
Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 18:34:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

George_couser: no někdy v polovině prosince bylo psáno v sobotní MF Dnes, že ještě nemá podepsány žádné smlouvy na vozy
George_couser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1879
Registrován: 9-2006

Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 19:19:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vodnihad: Jo, MF Dnes to bude berná mince. A Jančura po podpisu nějaké smlouvy jako první co udělá bere telefon a volá do MF Dnes aby se pochlubil že.
Výp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 282
Registrován: 12-2009
Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 19:22:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

George: a jé,je a kolikrát.Naposled když podal do Bruselu žalobu.Hned od začátku tvrdil že pojede od GVD.Až posléze to začal posouvat.Je mi jasné,že nikomu z nás do toho nic není,ale byla by slušnost,čas od času něco říct.Ale to Jančura neumí,omlouvat se neumí.On zas akorát podá na někoho žalobu
George_couser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1880
Registrován: 9-2006

Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 19:41:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Slušnost? Jsou to jeho prachy a jeho byznys. Pokud nevyjede, tak ano - srab nepřizná porážku. Pokud to je jak jsem nedhodil jako příklad já, tak se nedivím, že to drží pod pokličkou - Škoda Auto taky netelefonuje do novin hned jak vyvinou první prototyp, ale naznačí nějakou studií na co se můžou zákazníci těšit a pak to utajuje do posledního okamžiku kdy už má hotový produkt, který pak s velkou slávou představí veřejnosti a snaží se udělat co největší haló v médiích.

Ad stížnost do Bruselu - ano, to se ale jednalo o jeho reklamu a snahu obrátit sympatie na svou stranu...
čelakovičan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1561
Registrován: 8-2006
Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 20:02:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jančura v OVM mluvil o tom, že vyjede "v první polovině příštího roku". Takže do 30.června večer Času Dost... Jinak je úžasný, že lokomotivy se nikde neschovávaj a nikdo nic netají. Ale jakmile jde o vagony, najednou je to Top secret.
Drak_ze_skalky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 852
Registrován: 5-2010
Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 21:40:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dnešní Trilex v Liberci.
Vodnihad
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 87
Registrován: 2-2007
Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 22:05:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

George_rouser: to jsem nikde nepsal, ale MF Dnes taky přišla první s tím LEO expresem, který má jezdit od roku 2012, a na který se už vyrábí soupravy. Tak si myslím, že nějaký zdroje asi mít budou
Jspetrak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 259
Registrován: 5-2006
Odesláno Sobota, 25. prosince 2010 - 22:16:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vodnihad) Myslíš stránku http://rapidexpress.cz/ ? Jo, ten zdroj existoval už v době, kdy o tom MF Dnes psal. Další věc je, že zcela obecně výrobu vlaků potvrdil i Stadler Rail AG. RpE začíná budovat jméno, tak je jasné, že rádi na dotazy MfD rádi odpoví. RJ si teď evidentně víc cení klid na práci.
Honza_par
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 85
Registrován: 7-2010

Odesláno Pondělí, 27. prosince 2010 - 14:18:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza Paroubek se s diskuse odmlčel, protože poněkud nestíhá. Zatím koukám, jak se to tady zase rozjelo. Ach jo... A nestíhá třeba i proto, že místo aby někde zdobil stromeček, tak třeba zrovna sedí v nějaké vagónce a něco tam řeší... A taky tady někdo správně podotknul, že se jedná o Jančurovy prachy. Budete se divit, ale když člověk pracuje s vlastními penězi, tak si na ně dává trochu větší pozor, než když jsou to peníze ze státní peněženky. Za svoje peníze chcete vždycky dostat co nejlepší kvalitu, za přiměřenou cenu. Někdy sice ztratíte vyjednáváním pár dnů, ale až se občas divím, kam se dají dodavatelé dotlačit. Jinak ono to fakt není jednoduché rozjet takový projekt. Celý projekt rozepsaný do jednotlivých položek, které je nutné zařídit je opravdu dost rozsáhlý. Někdy mi připadá, že si někteří myslí, že je to jen o trase, mašině a vagónu. Není :-) Stejně doufám, že až to bude jezdit, tak budu mít čas to tady nebo někde jinde trochu popsat podrobněji. Taky mám v hlavě myšlenku takového "neformálního" setkání. Prostě dáme termín kdy a kde a může přijít kdokoli a ptát se na cokoli. Prostě třeba v únoru, březnu zamluvit salónek v nějaké hospodě a udělat takovou jako tiskovku pro zájemce o železnici... Co vy na to?
Strejcekms
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 93
Registrován: 11-2010

Odesláno Pondělí, 27. prosince 2010 - 14:40:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

myšlenku takového "neformálního" setkání. Super nápad, na to si plácnem : )
A v jaké že vagonce to sedíte??

(Příspěvek byl editován uživatelem strejcekms.)
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1996
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 27. prosince 2010 - 15:44:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza_par: Stejně doufám, že až to bude jezdit, tak budu mít čas to tady nebo někde jinde trochu popsat podrobněji...

Super

Jinak začíná kolovat spousta fám. Od toho, že jednání zkrachovalo a máte nadlouhou úplnou nulu, až po to, že smlouva už dávno je a dávno se vám něco vyrábí.


Řekl bych, že je to všechno vařené z vody.

(Příspěvek byl editován uživatelem tommasel.)
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Inkonginto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 861
Registrován: 1-2007

Odesláno Úterý, 28. prosince 2010 - 08:37:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza_par:

No jo, ale abychom se tam všichni vešli.... :-)
Honza_par
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 86
Registrován: 7-2010

Odesláno Úterý, 28. prosince 2010 - 11:25:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak bezva :-) Asi budeme muset udělat nějakou předběžnou registraci, abychom pak neměli 100 lidí na nějakou malou místnůstku :-)

Tommasel: Kašlete na fámy. Tady vám vždycky píšu, jak to opravdu je. A je to tak, že máme finální návrh smlouvy a ta by měla být co nejdřív podepsána (ještě jsou tam nějaké podmínky...). Výrobně je už všechno připraveno, aby se výroba rozjela bez jakýchkoli prodlev hned po podpisu smlouvy. Základ je hned po podpisu smlouvy objednat díly s dlouhou dodací lhůtou, ale všude už mám předjednané zkrácení lhůty :-) Na naší straně je všechno připravené, u dodavatele taky, ještě musíme vyřešit jednu drobnou věc a už to poběží... Do toho jednáme o možnostech pronájmu nějakých vozů a taky o možnostech koupě zase jinde... Fakt se moc neflákáme :-)
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1997
Registrován: 10-2008
Odesláno Úterý, 28. prosince 2010 - 12:11:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza_par: Fakt se moc neflákáme :-)

Tak to je fakt úúúúúplně to poslední z čeho bych vás podezíral.
Spíš mám pořád pochybnost o nízké ceně a co za ni tak lze získat i co do výbavy. Ale to zřejmě uvidím v létě - vypadá to zjevně stále stejně nadějně.
Když si něco budete asi půjčovat, znamená to tedy asi, že se chystáte vyjet rovnou se všemi vlaky co v JŘ máte a s rozumným počtem vozů na vlak. Kolik to tak asi bude?

Co se týče trasy Praha - Brno, předpokládám, že jste si to nějak počítali a vyšlo to prodělečně. Zajímalo by mě kolik, resp. o kolik by se muselo zvednout jízdné, aby se to rentovalo - myslím kdyby tam cenu zvedli všichni. (Jistě existuje i nějaký odhad na to jak to pohne s ochotou cestujících platit - někde jsem četl že pokud se ustálené jízdné zvedne o 10%, tak se 6% skutečně získá.)
Jde o to, že bez "dotací" na EC asi bude ČD chtít cenu zvednout a to pak jistě uvolní ruce i vám, že.

Zajímavé je co byste asi nabídli do výběrka na ústecké rychlíky. S tím co teď máte? Nebo se vám líbí nejvíce ta Desira ML, nebo Flirtujete i s něčím jiným?

- chápu, že odpovědi možná až tam kdesi. Můžete to brát jako předběžná témata. :-)
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Inkonginto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 864
Registrován: 1-2007

Odesláno Úterý, 28. prosince 2010 - 12:35:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tommasel:

Věřím, že se dá nakoupit vůz za levnější cenu. Jen mám trochu obavu, aby to nebylo na úkor kvality. Na první pohled super, ale postupně se projeví právě ta kvalita. Příkladem jsou auta. Dacia, levné Renaulty apod. Oku na pohled lahodí, ovšem postupem času se ukazují nevýhody levných látek, plastů, kovových materiálů apod. V železničním provozu je to vidět na výrobcích ze Šumperka. Taková Regionova oku možná lahodí (s porovnáním s 810), ovšem zpracování, komfort a spolehlivost jsou u těchto jednotek otřesnými faktory. V PJ Liberec z 6ti jednotek RN Trio každou chvíli stojí 4 jednotky. Možná trochu nešťastně poukazuji na modernizaci, ale i modernizace jde udělat kvalitně.
Takže právě z až příliš levného nákupu mám trochu obavy. Ale nevím, kolik nakonec RJ za jeden vůz zaplatí.
Bkp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5654
Registrován: 8-2003

Odesláno Úterý, 28. prosince 2010 - 17:42:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Neroňte slzy do piva, život je kabaret, protože život je plný překvapení, aneb kdo by to ještě včera (anebo zítra)řek', že Jančura bude na Slovensku provozovat dotované vlaky?
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2000
Registrován: 10-2008
Odesláno Úterý, 28. prosince 2010 - 18:10:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bkp:
Tak to je teda !

Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2001
Registrován: 10-2008
Odesláno Úterý, 28. prosince 2010 - 18:26:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza_par:
Takže teď už smíte prozradit odkdy a s čím tam budete jezdit?
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech
pepakkk
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.80.81.225
Odesláno Úterý, 28. prosince 2010 - 18:31:21    Odkaz na tento příspěvek  

Mě by spíš zajímalo, jak budou uspořádány sedačky. JEstli výhradně letecky, nebo i čtverky se stolkama apod.
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2002
Registrován: 10-2008
Odesláno Úterý, 28. prosince 2010 - 18:34:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tiež tu.
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každé info (foto, zab.zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, i upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. nebo i 80. letech