K-report
 

Archiv do 25. října 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv do 25. října 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 17:42:50    Odkaz na tento příspěvek  

No já bych viděl problém v tom, že nový stanice nejsou pro nasazení turniketů žešený vůbec, a starý sice jsou, ale pro intenzity z konce sedmdesátých let. Pokud trasou projíždí každou minutu a půl souprava s kapacitou cca 1000 míst, respektive dvě, v každym směru jedna, tak musim mít na běžný stanici průchodnost aspoň na úrovni 100 lidí za minutu a v stanici s vyšší návazností na povrchovou dopravu aspoň 300 lidí za minutu .. a to znamená všecky ty současný vestibuly razantně přestavět, aby tam mohly bejt turnikety aspoň v osmi řadách. Měnit základní koncepci za pochodu neni úplně jednoduchý.
4021
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 287
Registrován: 9-2006

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 18:12:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar: Ty jo, perfektní prezentace, díky, přečetl sem to celý, to by bylo potřeba dál šířit, aby lidi nebyli mateni médii a Dopravním podnikem, resp. magistrátem.

Sám sem se těm číslům uplně divil... hrůza
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 18:32:55    Odkaz na tento příspěvek  

No a myslim že se tam ani nepočítá s tim, že likvidace černých pasažérů stejně nebude stoprocentní, takže to efekt ještě sníží. Asi je potřeba rozjet novej projekt, aby se zapomnělo na neúspěšnou klozetkartu.

Mimochodem to je taky prima .. za chvíli začíná listopad a po avizovanym přesunu všech předplatných na tento bazmek ni vidu, ni slechu.
Jarní optimismus a podzimní skepse.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 18:43:07    Odkaz na tento příspěvek  

A temné "slušovické žilky" .. neměli tehdy Havel s Pithartem pravdu, když slyšeli trávu růst?
Brejšín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 774
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 18:58:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vážení, ve svém životě jsem měl možnost důkladně prostudovat několik měst s podpovrchovou kolejovou dopravou (Londýn, Soul, Sydney, …) zajímavým pojítkem je že, všechny dráhy byly přístupné pomocí turniketů.
Co se týče keců typu poměru výkonu MHD a IAD jsou v této problematice na prd, protože jediným měřitelným parametrem je absolutní propustnost stanice v čase. A nikde jsem se nesetkal s větším zdržením než 5 vteřin v kteroukoli dobu a to asi uznáte že jmenovaná města mají asi trošku větší šrumec v podzemce než Praha. Taky jsem si všiml že několik středových turniketů, nebo všechny, bylo obousměrných a podle zatížení se přepínalo, tím se eliminovala časová přetíženost v určitém směru. Dále bych rád upozornil že absolutní % černých pasažérů je větší než se udává ( určitě každý zažil: „dvě stanice a žádný drobný“ ….) a to jsou největší ztráty. Takže si remcejte co chcete ale přínos to má, jinak taky co čekat od lidí kterým vadí že je fotí radar, snímá kamera bránící bezpečnost, že, jestli on ten problém nebude někde jinde.

Asi jsem z jiného světa.
Mop
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 492
Registrován: 2-2005

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 19:12:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: A byl si v Parizi? Ja nekolikrat, naposledy tento tyden a bezdomaci spi skoro v kazde treti stanici!


(Příspěvek byl editován uživatelem Mop.)
Fotožurnál, toť mé dítko
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 19:15:57    Odkaz na tento příspěvek  

Hm, a všim jste si taky, jak tam vypadaj na větších stanicích vestibuly, respektive spíš "turniketový haly"? Si to leckde fakt neumim představit dodatečně namontovaný, bez vyrubání dalších podzemních nebo záboru povrchových prostor, když se s tim v nových projektech od osmdesátých let už nepočítalo.

Propagační čísla o případnym přínosu evidentně vylhaný jsou, můžeme snad polemizovat jen o tom, jestli je nafoukli o třista nebo čtyřista procent. Jinak v současný příjmový situaci obyvatelstva a při očekávatelnym nárustu jízdnýho se budou holt ty dvě stanice častěji chodit pěšky (na čas to vyjde plusminus stejně), takže to aspoň pozitivně ovlivní zdravotní stav populace
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 567
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 19:57:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Brejšín: Londýn, Soul, Sydney... a co to ukazuje? To neznamená, že se to hodí pro Prahu. Tam třeba kdysi stavěli metro tak, že lidé stáli ve frontách a kupovali lístky u pokladny. Tohle bylo navrženo i v Praze, v tom slavném návrhu metra z roku 1941. Později u prvních stanic metra v 70. letech byly turnikety tak jednoduché, jak jen mohly být. Jednotné jízdné 1 Kčs, vedle volný průchod pro děti a invalidy, takže v pohodě stíhaly, protože 80 % cestujících mělo lítačky, které se jen ukazovaly a prošlo se tím volným otvorem. A stanice byly dimenzovány podle toho.

Dnes je to zcela jiné. Tady v Praze je tarif PID časový a pásmový, je zde mnoho variant jízdenek přestupních a nepřestupních, a všechny ten turniket musí umět přečíst. Takže to odbavení tady bude trvat o poznání déle než těch 5 vteřin. Takže u davů typu I.P.Pavlova je i těch 5 vteřin ŠÍLENĚ dlouho! Budeme kvůli tomu rozkopávat vestibuly všech stanic, uzavřeme magistrálu na mnoho měsíců, abychom vyhloubili a rozšířili podchod na I.P.Pavlova tak, aby se tam všechny ty turnikety vešly? Budeme bourat baráky v historickém jádru města kvůli rozšiřování podchodů metra? Jsem na to opravdu zvědav. Tohle skončí velkým průserem, tím jsem si jist.
4021
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 288
Registrován: 9-2006

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 20:21:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar: No nemusí to skončit velkým průserem, když to někdo rozumný včas zastaví. A já v to věřim.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5906
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 21:44:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hnidopich:
Paříž je plná bezdomovců a žebráků v jakoukoliv roční dobu. Paříž je město, které jsem navštívil za posledních 10 let nejméně 5x. Světe div se, ale já pařížské metro pokládám za mnohem čistší než pařížské ulice. A stojím si za tím, že turnikety na tento stav mají velký vliv.

Je mnohem lepší něčím kamarádům dát 3,5 mld. Kč, aby nás mohl hřát pocit, že Franta na to taky platí 26Kč jako já.
To tvrdíte Vy. Až budete mít v ruce relevantní důkazy (kterými se tady neustále tak oháníte) pak můžeme vést konstruktivní debatu. Pokud mě napadáte, že nemám ofiko data z jiných měst, ale sám jste si jist, že někdo krade, pak si sám protiřečíte. Buď to dokažte a pak je vaší povinností ho udat nebo ta diskuze nemá valný význam. Data, které si nechal vypracovat DP tvrdí, že si turnikety na sebe vydělají. Rozumím, nevěříte těm údajům.

Jednak porovnáváme dost odlišné věci, s různou klientelou
Kdepak, porovnávám nämlich stejnou službu - veřejnou dopravu. A tam, kde je šance nezaplatit/nebýt chycen větší, tam je výskyt černých pasažérů větší. Proto do metra turniekty chci, aby tam tihle lidi nejezdili.

Pokud vím, tak černé pasažéry mají i tam, co turnikety zavedly
Například o takovém NYC o tom dost silně pochybuji. Tou klecí se protáhne opravdu jen jeden, a to ještě u každého vlezu stojí policajt.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5907
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:02:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

4021:
Jako my nějaký problémy když tu nejsou turnikety?
Jistě že máme a stojí nás to všechny strašný peníze. Podle statistik zde jezdí 10% lidí načerno, kteří se obaohacují na úkor těch poctivých.

Nějakými úchylnými investicemi v řádech miliard korun nic nevyřešíme.
Investice do policie považujete taky za úchylné? Svět je takový jaký je, ale rezignovat na něj taky nedává moc smysl. Mnohem úchylnější mi přijde buzerovat lidi revizovarama na přestupech v době, když každý pospíchá do práce. Před turniketem každý ví, že si má připravit legitku a zdržení je minimální.

šetří na koších na zastávkách,
Co je tohle zase za blbost?

dyť je to příšerná ptákovina.
Není

Konkrétně k tvým větám:
že vše v reálu stojí pak dvakrát tolik, než když se to pár let před zahájením stavby realizuje!!
Nesouhlasím - Nove spojení - předpokládané náklady 10 miliard, skutečné náklady 8 miliard. Terminál 2 - předpokládané nákaldy 11 miliard, skutečné náklady 8,5 miliardy.

Ono možná s těmi davy v PAříži, New Yorku apod. "nejsou problémy" protože jsou na to zvyklí.
A tady lidi nebudou, když projdou kolem turniketu 400x za rok?

nemusim snad dávat nějaký příklad nějaké stanice metra, kam přijíždí ráno tolik busů s tolika lidma... každý kdo je v obraze si udělá obrázek.
Já denně jezdím přes stanici Dejvická, která je nejvytíženější stanicí v Praze. Troufám si tvrdit, že u největšího železničního nádraží na světě Grand Central v New Yorku je počet cestujících řádově desetkrát větší než na Dejvické. Takové davy v osm ráno jsem v Praze rozhodně neviděl.

Ono taky když to srovnáváš s těma západníma městama, nebo i s USA, řekl bych že je každému jasné, že taky v takových městech je ten poměr lidí co jezdí MHD ku lidem v IAD trochu jiný než u nás.
Metrem se přepraví 90% všech lidí miřících na Manhattan. Tím je NY metro známé. Na Manhattandu pracuje asi 6 milionu lidí.

To co si zrovna vyjmenoval vůbec neznám, ale je taky třeba možné, že tam mají na to lepší zázemí (více turniketů v každé stanici nebo tak něco).
V žádném případě - otáčející se klece v počtu pár kusů.

Já si to nedokážu představit
To bude přesně to o čem tu píšu. Češi hledají 1000 problémů všude tam, kde nejsou. Pořád jsme neponaučitelný - musíme si vymýšlet extrabuřty místo toho, abychom to prostě okopírovali od někoho, kdo to umí již několik desítek let, a to neplatí jen o turniketech.

A proč tě to sere?
Protože já platím a v podstatě přispívám ze svýho jízdnýho na ty, co si jízdenku nekoupí. Tím mě okrádají.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 568
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:07:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, když se na tu fotku pařížského metra podívám, tak bych řekl, že naše metro je tak 100krát čistší a estetičtější - a to i bez turniketů. Mimochodem tak nějak bych si musel hodně dlouho vybavovat, kdy jsem v metru naposled viděl bezdomovce. V metru se moc nevyskytují, je tam moc lidí. Mají rádi ústraní, kde je nikdo neotravuje. Kromě toho ty kecy o bezdomovcích jsou jen taková marketingová záminka - rozhodně nebyli tím hlavním důvodem, proč ty turnikety Praha chce zavést, že...
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5908
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:11:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Brejšín:
100% souhlas. Já se prostě nemůžu zbavit pocitu, že Češi jsou prostě ze všho podělaný. Praha je v porovnání s megapolema pidiměstečkem a stanice I.P.Pavlova nebo Dejvická jsou standardně plné stanice, kterých nalezneme jen v Londýně minimálně deset (skoro u každého nádraží). Hledáme problém jen tam kde není. Já se jen bojím těch SMS jízdenek a vstupů u výtahů. Přesto si myslím, že se to v dnešní době technicky řešit dá. Diskuze typu Franta krade nemají žádný význam.

Mop:
Z té fotky není moc patrný, jestli jde o bezdomovce. V Paříži jsem byl mnohokrát a já je tam opravdu neviděl, i když netvrdím, že nejsou. Ale to co někdy vidím v Praze jezdit metrem po 22 hodině, z toho se mi zvedá kufr. Stejně tak si v těchto hodinách připadám, že jsem snad jediný, kdo má zaplaceno.

prag:
Propagační čísla o případnym přínosu evidentně vylhaný jsou
Soudíte na základě čeho? Na základě moderní disciplíny "za vším hledej zloděje a za každým projektem vymyšleným politikem korupci"?
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5909
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:13:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar:
Já tam kromě igelitek nějakého "člověka" nevidím nic tka hrozného. Architektura z meziválečné doby a kupodivu i koše na odpadky, kterých se Praha bojí, protože je pro teroristy asi mnohem atraktivnější než Paříž.
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 90
Registrován: 5-2009
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:20:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevím, co šílíte. Turnikety jsou běžná věc, stačí jich postavit HODNĚ a není problém. Metrem v Petrohradě jezdí víc lidí než u nás a taky tam problémy nejsou. To jen zastydlí šotouši by si museli zvykat na něco nového :-)

Jinak nezlobte se na mě, ale jízda načerno se v Praze průmerně inteligentnímu šimpanzovi, který se vyhýbá oblíbeným místům, vyplatí. A to je špatně, že. Že by se černý pasažér v Petrohradu nebo Londýně dostal přes turniket, jsem si taky nevšiml.
Ani prokazovat se v busech od 22 do 4 hod.by nebyl špatný nápad.

Otázka je, kolik taková hračka typu turniket může stát. 3,5 miliardy nebo kolik je úplná blbost. Tohle mi na Praze vadí - že kvůli dobré myšlence se někam "schovají" stovky milionů :-( K různým kamarádšoftům typu Janoušek atd.
Viz opencard, na kterou ani nejde nahrát studentská aplikace, ani prokazování věku pod 15 let, k obému se musí přikládat další průkaz.
Takže vykopat současné vedení a pořídit turnikety levně.
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2590
Registrován: 2-2006

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:25:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: "100% souhlas. Já se prostě nemůžu zbavit pocitu, že Češi jsou prostě ze všho podělaný"
Já se zas nemůžu zbavit pocitu, že češi (hlavně teda některý) dost málo přemejšlej. Že se prostě neříděj heslem třikrát měř a jednou řež.
možná by jsme se pak mohli vyhnout průserům jako okruh F1 v Hostivaři, Městská banka, metro v Letňanech, terminál na Depu, OpenCard, Škoda 14T a další.
Vybráno namátkou a jen z poslední doby.
Metro v Motole a turnikety se teprve připravujou, ale už teď je jasno, kam se zařadí...

"Co je tohle zase za blbost?"
Žádná blbost, ale realita. Městskej dopravce je v hluboký platební neschopnosti. Tobě se to ještě nedoneslo ?

" Podle statistik zde jezdí 10% lidí načerno, kteří se obaohacují na úkor těch poctivých."
Podle statistik stvořených k podpoře jednoho projektu. Že jde pochopitelně o nesmysl je nasnadě.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:26:24    Odkaz na tento příspěvek  

Taky ta stanice je buď z roku 1900 nebo 1930, podle linky .. žádný skleněný a mramorovatý osmdesátý léta. O vylhanym přínosu soudim z toho, že přínos rozhodně nebude počet černých pasažérů krát 26 Kč, stejně jako ztráta z kopírování CD neni á 500 Kč za kus, protože za tu cenu si to dotyční nekoupěj ani v případě, že jejich černýmu pasažérství zabráníte ze sta procent (což stejně nedokážete). Prostě použijou dostupný levnější alternativy, nebo na požitek rezignujou, to je docela základní ekonomická poučka, ale firma Mott Mc Donald ji podle zadání ráda ignoruje. To je asi podobný jako ta jejich studie, co dokládá že delší a složitější superseverní trasa okruhu bude levnější než projektovaná .. nevěří tomu nikdo, ale politici to podle potřeby rádi citujou.
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2591
Registrován: 2-2006

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:29:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"stačí jich postavit HODNĚ a není problém"

No ano, s timhle se dá souhlasit.
Takže proti turniketům v budoucí trase D celkem nic moc nenamítam, ale v současných pidivestibulech je to prostě risk, pod kterej se nikdo rozumnej nepodepíše.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:34:58    Odkaz na tento příspěvek  

Klavírista -- copak turnikety, ty asi samy tolik nestojej, ale přestavba všech vestibulů, aby se jich tam vešlo HODNĚ vedle sebe, to bude pálka náramná. Plus všude zajištění nouzovýho výstupu kdyby se něco dělo a náklady na provoz. Nemůžu si pomoct, ale trochu mi to připomíná ty předloňský diskuse o dálničnim mýtnym, tam taky každej majitel wifi měl pevnej názor, že se to dá pořídit levně ;-)

IMHO je těch 40 lidí za minutu jednim turniketem příliš optimistickej odhad, i na lanovkách projde šikovnej jedinec tak za dvě tři sekundy, pokud to čte lístky na dálku přes rukáv, a za pět když je musí vytáhnou a dát před čtečku. Takže na Pavláku aspoň šest dovnitř a šest ven, rozšířit současnej vestibul na dvojnásobek. A tak podobně .. a stejně můžou bejt na eskalátoru fronty. Prostě se s tim stavebně nepočítalo, to je hlavní malheur.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 569
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:35:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě jednou zareaguju na Martina:
"A proč tě to sere?
Protože já platím a v podstatě přispívám ze svýho jízdnýho na ty, co si jízdenku nekoupí. Tím mě okrádají."

A víš, co sere mě? Že ze svého čtvrtletního časového jízdného (a ze svých daní) musím přispívat mj. na zbytečnou a sračkoidní Opencard, která měla původně stát 89 miliónů se vším všudy a stála minimálně 800 miliónů (přiznaných). Pokud vím, město za všechny ty investice do ní Dopravnímu podniku ani nezaplatilo. Sere mě to, že po Praze jezdí debilní předražené pseudotramvaje od Porsche, stojící za prd, hlavně, že se jim dělá reklama. Sere mě třeba to, že se co nevidět začne stavět debilní metro do Ruzyně - o průserovosti této stavby není pochyb. Stavební povolení už mají.
A kolik peněz se tady utrácí za kraviny. Ten podivný "jednotný vizuální styl" všech letáků DP a těch tištěných blbostí ve vestibulech metra prý stál 60 miliónů... A našly by se i další věci.
Ve srovnání s tímhle vším je těch pár černých pasažérů skutečně sranda. Naopak, kdyby byla MHD pořádně dotována, a neškudlilo se na ní, tak by ty ztráty byly zase menší. Jenomže ono je to jinak. A mám skutečně obavy, že MHD směřuje někam, kam nechceme, a že se stává jen jakýmsi transferem peněz z veřejných rozpočtů do soukromých kapes. Ty chystané turnikety tenhle trend jen potvrzují.
Brejšín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 775
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:37:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, jen jestli se pražské turnikety nerušily z důvodu zavedení jednotné bezhotovostní platby v souvislosti s předpokládaným zdražením po otevření B (to jestli se nezdražilo je vedlejší) a ty turnikety nebyly schopny na to uzpůsobyt.
Jediné místo kde je potřeba mít dostatečný prostor je za eskalátory, tam není možmé regulovat počet přistupujících.
Asi jsem z jiného světa.
klokan2
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.24.118.220
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:37:57    Odkaz na tento příspěvek  

Martin 5906:
Data, které si nechal vypracovat DP tvrdí, že si turnikety na sebe vydělají. Rozumím, nevěříte těm údajům.

Turnikety si na sebe vydělají, protože je bude provozovat (a servisovat) soukromá firma. Ta si nebude moci dovolit "nevydělávat" na turniketech.
Ale DP zaplatí pořízení turniketů a všeho kolem, a pak bude platit i ten provoz a údržbu.
A návratnost do pěti let, tomu nevěřím už naprosto upřímně.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:48:26    Odkaz na tento příspěvek  

Jediné místo kde je potřeba mít dostatečný prostor je za eskalátory, tam není možmé regulovat počet přistupujících.
No právě. To by třeba na Pavláku znamenalo nechat prakticky celej současnej vestibul jako "bezpečnostní zónu" a turnikety mít až na úrovni východu do veřejnýho podchodu. Ovšem kapacita turniketů musí převyšovat špičkovou výměnu cestujících ve stanici. Prostě takový koncepční rozhodnutí (turnikety i na výstupu) vyžaduje trochu velkorysejší návrh všech podzemních prostor. Shodou okolností jsem to měl možnost v létě sledovat v expandující číně .. na to Praha nemá.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1286
Registrován: 2-2004
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:54:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Je naprosto jisté, že v Praze turnikety jednou zas budou. O tom jsem přesvědčen. Takže obecně souhlasím. Jenže.

Problém je, že Praha má jaksi omezený rozpočet a letos navíc už proklatě pokleslé příjmy. Také mimodopravní výdaje jsou už většinou mandatorní, tudíž doprava si z nich o moc víc neukousne. Tudíž se už rok, dva ukusuje na penězích na provoz. Ta se dá ještě ukousávat.

Jinak jsi tu ukázal příklady Nové spojení a Terminál 2, co NESTAVĚLA Praha. Ač stát rozhazuje (viz dálnice), na Prahu absolutně nemá. Dnes ostatně o tom byla reportáž v tv z metropole. Nejvíc neuskutečněných, nevhodných, zbytečných zakázek má Praha a milionek k milionku mizí.

Praha má teď platit dodávku 250 tramvají, má kontrakt na busy, aby dostala prachy z EU, tak na metro A musí dát 12 miliard. Openkarta stála miliardu. Libeňák a Hlávkův most potřebují velmi nákladnou opravu. Je dlouhodobě silně podfinancovaná údržba TT, velmi zásadní problémy se objevují i v údržbě ostatní sítě. Velmi mnoho peněz uniká na nevýhodné smlouvě na signalizace a řízení dopravy. Taky Blanka se musí dofinancovat.... A aby to nevypadalo po prosazení A tak blbě, bude se tlačit D a už jen přípravné práce sežerou poměrně dost. V DP se propouští s odstupným až 13 platů, což v některých případech znamená zaplatit platy propuštěným na rok dopředu. Jen doufám, že to nen většína z toho čísla. MHD je na tom aktuálně podobně jako ČSA, nutně potřebuje provozní peníze, nebo začne brzo generovat spirálovitě rostoucí dluhy. Ostatně letos už dluh u DP začal letět nahoru.

V souhrnu. Loď se potápí a realizace turniketů je v tomto případě srovnatelná s tím, že by se na Titanicu po srážce s ledovcem vyměňovali mříže mezi III. třídou a vyššími třídami cestujících. Sice by to asi taky bylo užitěčné, ale jaksi by se to za dvě hodiny ve vodě už nestihlo využít.

Prahu přivedl Bém do situace, kdy nutně potřebuje krizový management a už by si to i na radnici měli uvědomit. Protože v těchto měsících je ještě šance, že ledovec přece jen neprotrhl tak hroznou díru a nějakej Andrews ještě vymyslí, jak to udržet na vodě.

3,5 miliardy s velmi pochybnou návratností je v tomto okamžiku odpálením bomby v podpalubí. Ty argumenty Antara stojí za přečtení. Jsou hodně jednostranné, ale jejich základ je správný. Ono aby to v metru umělo číst vše asi bude znamenat překopat i systém na povrchu, automaty, prodejní místa (viz např. Londýn) atd. To je opravdu obrovský projekt, který jednou nepochybně proběhne, ale dneska je potřeba stabilizovat loď na vodě.
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 22:59:00    Odkaz na tento příspěvek  

V loňskym průzkumu má Pavlák skoro 120 tisíc cestujících za den, špičková intenzita se dá jen odhadovat ale sotva to bude pod 20 tisíc. Čili i při průchodnosti turniketu kolem 30 osob za minutu jich potřebujete aspoň 6 + 6 a nedá se vyloučit, že si na ně vystojíte pár minut frontu, a to i na výstupu. Takový pěkný zkvalitnění přepravy.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 570
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 23:00:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Brejšín: Ne, při otevření trasy B se nezdražovalo, ani se nechystala bezhotovostní platba, ta byla v roce 1985 ještě na houbách. Turnikety byly ZRUŠENY naopak proto, aby se to zaplacené jízdné dalo kontrolovat revizorem. Lidé totiž občas probíhali kolem kukaně a když je dozorčí nezastavil, tak už je nechytil nikdo. Cena jízdenek zůstala stejná (1 Kčs), jen zmizel potisk na rubu, aby se tam dalo tisknout datum a čas - byly to takové ty žluté cinkající označovače. Jízdenka v metru platila 60 minut od označení a v rámci metra byla přestupní.

Byla to docela populární novinka, z té doby si pamatuju z Dikobrazu vtip, jak manželka říká manželovi: "Tak ty mi tvrdíš, žes byl v sobotu doma! Jak to, že jsem v kapse tvýho saka našla lístek z metra, odjezd 23:15 ?"
4021
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 289
Registrován: 9-2006

Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 23:05:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo to se bude kontrolovat i na výstupu? To sem taky do dneška nevěděl... to vůbec nechápu, přece když neni možné se dostat bez jízdenky do metra tak proč bude kontrola i na výstupu? To kvůli časové platnosti jízdenky? Fakt demence... to už pak bude rychlejší jezdit povrchovou dopravou no...
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1287
Registrován: 2-2004
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 23:14:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

klokan2: Tímhle principem si na sebe skvěle vydělala zóna placeného stání na Praze 1. Praha vše pořídila a pak se vesele vydělávalo, a když lidi zezačátku neplatili, ještě město soukromé firmě ztrátu dorovnalo :-).

prag: To by se ovšem náklady na takto po vestibulu a výstupech roztahané turnikety vyšplhaly do nebes a pro někoho by byl vstup jen z nějaké strany...

Antar: Třeba 30 milionů za mýtnou studii, když mýto neumožňuje zákon. Cca 100 milionů za olympijskou cestovku a popravdě, kterýkoliv projekt související s dopravou včetně studií, když se koukne člověk z oboru na cenu, a není to člověk zPrahy, tak jde k zemi... A není to smíchy.
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 23:18:30    Odkaz na tento příspěvek  

M.Š. - však si myslim, že ty náklady jsou podstřelený zhruba ve stejnym gardu, jako jsou přestřelený zisky. Prostě se zpracovala nějaká PR omáčka pro veřejnost, aby to skousla, stejně jak s tim parkovánim nebo openkartou (mmch dodnes přemítám, co na ní má jako být open?). Na skutečný výsledky se pak už zeptá málokdo.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Sobota, 24. října 2009 - 23:29:05    Odkaz na tento příspěvek  

No a už se toho nebojim: „Bude to fungovat,“ slibuje pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner
Zajímavý je taky to, že ve článku z července to má stát 2,3 miliardy zatimco v aktuálnim už 3,5 miliardy ..
klokan2
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.24.118.220
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 01:21:02    Odkaz na tento příspěvek  

MŠ:Tímhle principem si na sebe
sqěle vydělává minimálně desítka "outsourcing" firem u DP - ostatně v DP jsou v současné době po době splatnosti faktury za přibližně 800 milionů korun (viz.: deník.cz), takže nikdo jiný než město by DP asi nepůjčilo.
ale o tom jiná, mě by zajímalo technické řešení turniketů:
1) bude časové, pásmové nebo kusové jízdné, nebo se bude odpočítávat jízdné z kreditu při výstupu?
2) SMS jízdenka. Viděl ji někdo v megapolích, které tu tak rádi někteří dávají za příklad.
3) přestupní jízdenky na povrchovou dopravu a z povrchové dopravy.
4) personál, kontrolující, jestli nejedu náhodou na některou z mnoha slev, nebo mám nárok na bezplatnou přepravu.
5) personál, řešící potíže, když mě to nechce pustit ven (prošvihnu čas, poškodím, ztratím, nebo "příjdu" o jízdenku).
6) Hasiči, nosítka, cyklisti, nevidomí.

slova „Bude to fungovat,“ (slibuje pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner) by se měla včas vytesat do betonu.
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 800
Registrován: 6-2004
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 01:42:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Brejšín:

Takže si remcejte co chcete ale přínos to má

Nemám pocit, že by tady někdo tvrdil, že by to nemohlo mít žádný přínos, ale že možná ne odpovídající za ty (zatím nastřelené) 3,5 mld. Kč.

taky co čekat od lidí kterým vadí že je fotí radar, snímá kamera bránící bezpečnost, že, jestli on ten problém nebude někde jinde.

že mě to nepřekvapuje, že se na to zase ozvete. Tuším, že jste jediný příspěvek od toho, abyste na mě vytáhl pověstného slušného občana. Vám to možná vyhovuje (nebo to dokonce potřebujete k uspokojení), ale ač nic nekalého nepáchám, tak si být sledován ve své ložnici, jak so to legitimně rozdávám se svou zákonnou manželkou, i když kolem a kolem opravdu nemám co skrývat.

Prostě si myslím, že je určitá hranice. že vinu prokazují soudy a do té doby jsou všichni před zákonem nevinní. A špiclovat pohyb všech, a koukat na ně přes obousměrnou obrazovku (jistě jste četl) se nedělá. A je mi jedno, jestli je to za účelem sběru dat pro marketingová oddělení korporací, policii (co kdyby náhodou přece něco provedl) a nebo lupiče (touhle dobou doma nikdy není a teď navíc projel po Nuseláku...)

Martin:

To tvrdíte Vy. Až budete mít v ruce relevantní důkazy (kterými se tady neustále tak oháníte) pak můžeme vést konstruktivní debatu. Pokud mě napadáte, že nemám ofiko data z jiných měst, ale sám jste si jist, že někdo krade, pak si sám protiřečíte. Buď to dokažte a pak je vaší povinností ho udat nebo ta diskuze nemá valný význam. Data, které si nechal vypracovat DP tvrdí, že si turnikety na sebe vydělají. Rozumím, nevěříte těm údajům.

Jestli narážíte na mé podezření, že za 3,5 mld. to bude pro někoho dobrý kšeft, tak máte pravdu, e na to důkazy nemám. Stejně tak na smlouvy kolem SMS jízdenky a postup volby provozovatele služby, ani na stavbu metra do stanice Syslí, ani na Chalupoidu... Možná jsem moc velký skeptik, ale jsem celkem převědčen, že veřejné zakázky u nás celkem bída a Praha je pak (i v tomto ohledu) královnou všech českých měst. Ale obávám se, že pocit na trestní oznámení nestačí. Navíc bych se rád dožil toho oddalovaného důchodu. Ale možná máte pravdu vy. Studie jsou kvalitní, levné a přesně postihují, co město nejvíce potřebuje a já jsem prostě jenom podezřívavý vůl.

Jinak mimochodem, studie není levná věc a těžko bude říkat něco jiného, než si zadavatel (a plátce) objednal.

odpadkové koše:

Teroristi byli (jako i k mnoha jiným věcem ve světě) pouze poskytli vhodnou záminku, jak levně vyřešit odpadové hospodářství DPP. Nikdo se neozývá (taky proč by ne, slušný občan jako Brejšín přece odpadek dá do kapsy, když mu vrchnost řekne, že je to tak správně) a všichni jsou spokojeni. My jsme v bezpečí pře teroristy, a DPP má o zodpovědnost méně.

Zajímavé, že podle Martina nejvytíženější stanice na jedné z tras z letiště se díky automatickému obracení souprav stala pro teroristy nezajímavou a košem tam být mohou.


Jinak je to marnost, prostě se nám tady sešli optimisté (co věří v základní dobro člověka a vidí v politicích a správcích majetku to dobré, co se pro nás snaží udělat) a pesimisté (co každého u lizu podezřívají, že se snaží nahrabat co to dá). A navzájem se budou považovat za naivky a věčné snílky, resp. za věčné nespokojence a rýpaly. Vše ostatní jsou pak technické detaily vesměs podružného významu.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6696
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 08:03:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chichichi, mě se na tom nejvíc líbí, jak se tady najednou objevuje argument že co je dobrý pro Londýn, není dobrý pro Prahu. Od těch samejch lidí co mi čas od času psali, abych se podíval, jak ten či onen problém řeší v zahraničí když jim nešly pod nos některé moje inovační návrhy.
No hlavně tu prakticky všichni vycházíte z představy turniketů jak je pamatujete ze sedmdesátek. To je 40 let nazpět, za tu dobu i turnikety a odbavení v nich udělaly pokrok. Dokonce ani ten Londýn už není hi-tek. No a samozřejmě že budou muset bejt kontroly dál, protže bude spousta těch, co budou procházet volným průchodem mimo turniket z nejrůznějších legálních důvodů. Jinými slovy, především dozorčí nebude moct bejt zašitej v kukani, ale stát pěkně mezi dveřma a kontrolovat ty co nejdou turniketem. jako v sedmdesátkách.
Budoucnost patří bagrům!
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6697
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 08:10:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hnidopich, odpadkové koše: Absence košů ve stanici snižuje desetinásobně čas nutný na prohlídku stanice a její následovné uvolnění po nahlášení bomby ve stanici. Kdyby tam byly koše, tak je po falešném poplachu stanice uzavřena půl dne a ne půl hodiny. Ke každému by se muselo přistupovat, jako by právě v něm bomba byla. To je stručný obsah rozhovoru, který kdysi vyšel v nějaké tiskovině.
Budoucnost patří bagrům!
Brejšín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 776
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 08:11:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

AD Hnidopich
No čekal jsem, že se ozvete. Myslím, že zrovna sockou nejezdí lidi aby nějakému organizovanému muklu stálo za to sledovat pohyb přes jízdné a tato představa mi přijde plně schizofrenní.
Pravdou je že v Čechách, asi díky nedávné historii, je furt předplatné jízdné poskytováno s nutností znát alespoň jméno dotyčného. Tady tomu nerozumím a taky mi to vadí. Nejradši bych viděl model který jsem viděl v Asii. Tj neexistenci předplatného jízdného, turnikety i v příměstské dopravě a u autobusů nástup jen předními dveřmi. Jízdné je elektronické odpočítáváno z čipu a sleva je závislá na četnosti využití a délce cesty. Čip se dá koupit v automatu (asi jako kafe) za směšnou částku a hned vedle je dobíjecí automat. Pípnout si musí člověk jak při nástupu tak i výstupu z vozidla či přepravního prostoru. Fungovalo to a rychlé to bylo až až.
Asi jsem z jiného světa.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 08:41:57    Odkaz na tento příspěvek  

Nojo, stejně je třeba si na tu Asii pomalu zvykat. A ještě by to mohlo bejt jako u Mountfielda, kdo si vytočí kolo štěstí ten bude mít jízdu zdarma.
Brejšín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 777
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 09:43:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Antar
Nemohu plně souhlasit s vašimi kalkulacemi jenž jste zde formou odkazu prezentoval. Předpokládáte že 60% současných černých pasažérů si pořídí předplatní jízdné. Ale myslím, že to není pravda, jelikož by to znamenalo že 60% používá metro ke každodennímu životu což asi pravda není protože při každodenním užívání se pravděpodobnost střetu s přepravní kontrolou dost zvyšuje až na nepřípustnou hranici (u metra). Tzn. reálnou hodnotu nárůstu předplatních dokladů odhaduji na 10-20%. Pak se dá také předpokládat úbytek cca 20% které přesedlají na jiný „bezpečnější“ druh dopravy. Tím nám vyjde cca 60% platících jednotlivé jízdné a potom do kalkulací začnou kecat tržby z jednotlivého jízdného a pravděpodobnost. Dál by bylo potřeba zvážit poměr výkonu přepravní kontroly v metru a ostatních trakcích a na kolik by se to změnilo po zrušení v metru a reálný přinos navýšení příjmů v ostatních trakcích (tady asi taky budou ještě velké rezervy, jelikož zapadlé linky jsou zapadlé linky).
Asi jsem z jiného světa.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 571
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 09:53:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Brejšíne, koukám, že jsi mistr v buzerování cestujících.
Nástup pouze předními dveřmi je uvnitř Prahy nerealizovatelný, protože by se strašně prodloužily pobyty v zastávkách a tím i jízdní doby. V příměstě to jde, protože tam je lidí méně a dlouhé mezistaniční vzdálenosti. Ale už vidím, jak se lidé cpou těmí úzkými předními dveřmi do kloubových busů třeba na Kačerově nebo na Kobylisích. Skvělá cesta, jak odradit další lidi od cestování MHD a zahltit ulice další IAD.

To, co navrhuješ, by začalo být zajímavé až v momentě, kdyby existoval nějaký elektronický kreditový kupón, samozřejmě anonymní. To by ovšem chtělo realizaci systému BIBO - be in be out. Prostě čtečky ve stropě a stěnách vozidla, které po odjezdu vozidla ze zastávky odečtou ze všech kupónů, které se ve vozidle vyskytují, nějaké impulzy. Tím se odečte z karty jednicové jízdné (zastávkové nebo kilometrické). A to bez nutnosti něco někam přikládat, máš to jen v kapse. Pak už vlastně nepotřebuješ tarifní pásma. A může to být (a musí to být) zcela anonymní. Revizoři by kontrolovaji jen to, zda ten elektronický kupón máš, např. studenti (snížená sazba impulzů) by k tomu dostali ještě jednoduchou papírovou průkazku s fotkou opravňující ke slevě. Na příměstě by zůstal ten nástup předem s tím, že by sis pípl u řidiče. Pípáky s displejem též někde u vstupů do metra, aby si cestující příležitostně mohli zjistit výši kreditu, dále dobíjecí stanoviště...

Jenže vývoj takového zařízení je hudbou vzdálenější budoucnosti a má před sebou možná ještě pár desítek let vývoje. A stejně nějak musíš vyřešit příležitostné jízdy na jednotlivou jízdenku (např. u cizinců a turistů).
Ale asi tohle by byla cesta, o které psal MŠ - systémové řešení, které by mohlo v budoucnu nahradit tarif stávající. Asi levněji, bez turniketů a nutnosti rozkopávání a přestavby stanic.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 572
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 10:03:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aha, takže ještě jedna reakce.
Brejšín:
Tzn. reálnou hodnotu nárůstu předplatních dokladů odhaduji na 10-20%.
To myslíš v absolutních číslech 10-20 % z celkového počtu cestujících, nebo 10-20 % z celkového počtu (bývalých) černých pasažérů? On je v tom docela rozdíl...

A ty zapadlé linky nemají v tomto ohledu příliš význam - přece jen vozí také méně lidí. A spousta lidí ze zapadlých linek má tramvajenky, protože těmi zapadáky často jezdí k tramvajím nebo metru do centra.
Prox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1364
Registrován: 3-2004

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 10:10:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem:
Dozorčí budou i po zavedení turniketů nadále ukrytí ve svých kukaních, protože obsluhu turniketů bude provádět externí firma - je pak na ní, zda kontrolu bude řešit sekuriťákem u turniketu nebo pomocí kamerového systému na dálku (tipuji spíš druhou možnost).

klokan2:
Všechny tyto otázky má vyřešit dodavatelská firma, která zhruba měsíc času, aby dala dohromady funkční projekt a předložila jej v rámci výběrového řízení...
Mám neblahý pocit, že je času málo a zřejmě má někdo někde něco v šuplíku
Chlapci, to jste si spíš měli vyfotit toho bobra, co tu chcípnul minulý týden!
Brejšín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 778
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 10:12:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No buzerace, jak se to vezme, proč to za buzeraci nepovažují tam kde to funguje a zjevně to nepřináší žádný problém (u nás vím o Teplicích a žádné upalování radních a managerů DP se nekonalo). Se samočtečkama nesouhlasím, neb to opět neřeší samoregulaci černých pasažérů.
Ty čipy fungovaly a odbavení vteřinu. Ano dělalo by to problém, ale prvních půl roku. Samozřejmě to nechci zítra, ale třeba za 10-15 let aby se dala objednat příslušná vozidla.
No já bych ty zapadlé linky právě nepodceňoval, znám to z vlastního okolí (toková 164).


(Příspěvek byl editován uživatelem Brejšín.)
Asi jsem z jiného světa.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6700
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 10:22:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prox: ale kdepak. to máš jako v krámě, taky tě nesmí zadržet kdejakej sekuriťák. časy, kdy se snilo o tom, že se kontrola jízdenek outsourcne jsou již pryč i v plzni. ten člověk musí mít nějaký puvoár na to. takže dozorčí. Ven z kukaně, alou!
Budoucnost patří bagrům!
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 573
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 10:39:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Brejšín: Jenomže ta "samoregulace černých pasažérů" je ve finále tak drahá, že se to nevyplatí. I u vás v Teplicích existuje možnost vlézt do trolejbusu zadními dveřmi, zvláště když je na zastávce mnoho lidí a trolejbus je narvaný. Ono stačí, aby řidič vepředu byl zaneprázdněn výdejem jízdenek. Zamezíš tomu na 100 %? Ne. Jen to snížíš na přijatelné minimum. S tímhle měli problém např. v Trenčíně a to tam "tradičně" lezou předem a la ČSAD. A taky tam zavedli revizory. Prostě pokud chceš vybírat jízdné, revizory mít musíš. I v Teplicích se ten revizor občas objeví, ne?

Pokud to ovšem chceš eliminovat na 100 %, tak jedinou možností je bezplatná MHD.
Pak revizory nepotřebuješ. Jenže to pak musíš celé financovat z městského rozpočtu. Jinak je to vždy o určitém kompromisu. Možností, jak snižovat ztráty z černých, je celá řada - třeba pro cestující přátelskou a atraktivní cenovou politikou a jednoduchým a přehledným tarifem. Pokud je jízdné levné a přehledné, ochota cestujících platit se zvýší. Ovšem předpokládá to dostatečné dotace od města. A čím je vyšší podíl dotací, tím více nám klesá význam vybíraného jízdného. Když je podíl dotací 20 %, tak jsou úniky tržeb od černých dost významné, ale když je podíl dotací 90 %, tak význam toho jízdného hodně klesá.
V Praze je ten podíl 73 % ve prospěch dotací. Opravdu to ospravedlňuje zavedení turniketů, které budou opět hrazeny z veřejných rozpočtů a tedy z našich daní?
Jakým poměrem jsou dotovány MHD v tebou zmiňovaných městech, jako je třeba Londýn nebo Soul? Co tam dominuje - dotace nebo tržby?
Brejšín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 779
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 11:04:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Všechno v pohodě.
Mají to 50/50%.
Nechci eliminovat 100%, to ani nejde, ale dostat se na 2% je reálné. Revizoři jsou taky potřeba ale už je umím použít i na jiné účely. A nechci aby řidič vydával jízdenky když žádné nebudou.
Už i u nás začalo pozvolné narovnávání poměru dotace/jízdné a už nikdy se to nezlepší jako ve všech kapitalistických DP, kde zrovna nemají na dopravu zdarma Tzn. buď se systém rozpadne úplně a nebo se bude muset výrazně zefektivnit výběr jízdného odrážející skutečnou službu pro jednotlivého zákazníka.
1) Už teď jsou jen náznaky aby stát dorovnával jízdné za zvýhodněné skupiny ze zákona.
2) Zrušení nespravedlivého časového předplatného – opravdu nevím proč mám platit stejně když jezdím 3 stanice autobusem, jako někdo kdo jede přes celou Prahu.
Toto jsou reálné hodnoty a politici, manageři si to brzo spočítají až se dotace bude dál krátit. Možná by toto bylo efektivnější než celý outsorcing.
Asi jsem z jiného světa.
Prox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1366
Registrován: 3-2004

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 11:17:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem:
Podle aktuálního projektu bude mít obsluhu turniketů plně na starosti dodavatelská firma. Dozorčí nastoupí až v případě poruchy - tj. v případě uzavření stanice z důvodu nefunkčnosti odbavovacího systému
Chlapci, to jste si spíš měli vyfotit toho bobra, co tu chcípnul minulý týden!
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 11:31:35    Odkaz na tento příspěvek  

Brejšín: ovšem náklady na veřejnou dopravu nejsou úměrný tomu, na jakou vzdálenost jedete, nejvíc tam bude vždycky tvořit "nástupní taxa" za dostupnost, to že danou oblastí nějaký spoj vůbec projíždí. To jak jedou jednotlivý cestující daleko (kilometrovné) už ekonomiku moc neovlivní.

Ovšem neměl bych nic proti tomu, kdyby se třeba jasně definovalo centrální pásmo města, aby se odstranily ty dvoj- až čtyř- pásmový zhůvěřilosti tarifu, a zbylá plocha rozdělila na více pásem vnějších, a to spíš mozaikově než koncentricky. Ostatně třeba v Brně to tak nějak funguje. Znamená to ovšem inteligentní automaty, který by dokázaly prodat správný jízdný odněkud někam, protože to bude pro náhodnýho cestovatele nespočítatelný. A stanovit nějaký rozumný jízdný za pásmo, aby to nenutilo lidi z Pankráce na Prosek cpát se radši přes město s autem, možná by to pak nakonec vyšlo na peníze šul nul, akorát by se zas někdo moh napakovat na těch inteligentnějších tarifních a odbavovacích systémech .. no a právě proto mi přijde nějaký iolovaný zavádění turniketů "hned teď" jako zbytečnej úkrok stranou. Nejdřív by se měl nově propočítat a vyprojektovat celej systém.

Jinak třeba jak Londýn tak Paříš (pařim) maj dávno bezkontaktní kartu podobnou tý zdejší, ale na rozdíl od ní funkční a se spoustou volitelných tarifů i možností placení. Proč jen to u nás nějak furt nejde? A je nějakej motiv, aby to s turniketama dopadlo jinak?
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 574
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 11:36:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

výrazně zefektivnit výběr jízdného odrážející skutečnou službu pro jednotlivého zákazníka

No... nevím, zda ta buzerace pomocí turniketů a front kolem nich bude skutečně "zákaznickým" přístupem. Někde jsem zaslechl, že management DP vlastně nezajímá ani doprava, ani zákazník, důležitý je přece ten "správný obchodní případ". Což je třeba i Opencard, že...

Zrušení nespravedlivého časového předplatného
Časové jízdné je nejlepší a nejvýhodnější jízdné v Praze. Nevím, co je na něm "nespravedlivé". Kdybys ty 3 stanice jezdil denně na 18 Kč jízdenku, tak je to denně tam a zpět 36 Kč, za 20 pracovních dní (v měsíci) je to 720 Kč. Měsíční kupón je za 550 Kč , čtvrtletní a roční vycházejí po přepočtu na měsíc ještě levněji. A to do toho nepočítám příležitostné cesty v S a N, kdy ty bys platil další jízdenky, zatímco já si pojedu na kupón .
Takže předplatní časové jízdné dává zákazníkovi maximální svobodu cestování s minimem buzerace (vlastně jen koupit kupón a napsat číslo). To je jeho největší přednost a to je třeba si uvědomit. Nebýt předplatních tramvajenek, máme dnes město ještě více zahlcené IAD.
Mimochodem, do práce chodím většinou pěšky, svezu se jen občas, a stejně vlastním čtvrtletní předplatné.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 238
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 12:32:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zrušení nespravedlivého časového předplatného – opravdu nevím proč mám platit stejně když jezdím 3 stanice autobusem, jako někdo kdo jede přes celou Prahu.
?????????? Že by pokus o vtip?
Tak za a) Ano, můžete rozparcelovat Prahu na řadu menších pásem. Ať žije přehledný systém...
Za b) Chcete tedy navrhnout, aby, když někdo jezdí třeba ze Lhotky nebo z Bohnic na Staroměstskou, platil víc, než když jezdí ze Lhotky k Nemocnici Krč či z Bohnic na Kobylisy. Patrně jste zastáncem teorie, že lidi mají zásadně bydlet tam, kam chodí do práce/do školy, že? Třeba učitelé/studenti FF, VŠUP, konzervatoře a dalších škol v oblasti Staroměstské si určitě mohou se svými příjmy dovolit bydlení v centru. Takže školy přesuneme do Jinonic? Pak bude ten člověk z Bohnic platit za cestu ještě víc. Nebo těm lidem jejich už tak nízké příjmy osekáme ještě připlácením za cestu? Ne, takhle to opravdu nefunguje. Praha je prostě jeden obvod, ve kterém se lidé pohybují a žijí. Uměle ho dělit je nesmysl. Myslím, že jsem se ještě za tu dobu, co jsem tu registrován, nedopustil žádné invektivy, ale tentokrát musím říct, že takhle hloupou a v uvozovkách nebezpečnou (kdyby se toho někdo chytil) myšlenku jsem tu snad ještě nezaznamenal.
P. S. Nepopírám, co je patrně zřejmé, totiž že osobně patřím do skupiny lidí, kterých by se ta vaše hrozná idea citelně dotkl. Jezdím denně z 1. pásma do centra a na cestách strávím dvě hodiny denně. A držení předplatních kupónů mi dává neocenitelnou možnost kdykoli vyjet kamkoli po městě a jeho bezprostředním okolí.
P. P. S. Abych vyšel také trochu vstříc - pro lidi, kteří skutečně jezdí jen 5 zastávek denně (2 stanice metra), by se mohla zavést nějaká obdoba vídeňské Kurzstrecke (i jako předplatné).
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5910
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 13:50:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Demon3:
Žádná blbost, ale realita. Městskej dopravce je v hluboký platební neschopnosti. Tobě se to ještě nedoneslo ?
Já reagoval na 4021, že se v Praze šetří na odpadkovejch koších. Pokud vím, tak naopak nešetří, ale utrácí za nové zelené a deinstalaci košů z ozančníků.

Takže proti turniketům v budoucí trase D celkem nic moc nenamítam, ale v současných pidivestibulech je to prostě risk, pod kterej se nikdo rozumnej nepodepíše.
jen jedna otázka - byl jsi někdy ve městě s více jak pěti milony obyvatel, šel se podívat do metra a prošel turniketem? Pokud ano, nikdy bys tohle nemohl napsat. Turniket nezdržuje o nic víc než nástup na eskalátor. Troufl bych si i tvrdit, že je možná průlez turniketem i rychlejší.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5911
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 13:55:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar:
A víš, co sere mě? Že ze svého čtvrtletního časového jízdného (a ze svých daní) musím přispívat.....
Na to ti odpovím jediné - jsou tu demokratické volby a ty je můžeš přímo ovlivnit. V příštích komunálních volbách nevol současnou "radnici" a změň to! Já bohužel s černejma pasažérama nemůžu dělat zholanic. Maximálně koukat na to, že se jich 10% vozí grátis a ještě se smějí revizorům do xichtu.

Naopak, kdyby byla MHD pořádně dotována,
Pokud vím, Praha doplácí 75% rozpočtu DP a 25% si přihdoí DP z jízdného. Těžko bych hledal město v Evropě podobně velké jako Praha, kde je účast měst ještě vyšší.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5912
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 13:58:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag:
No právě. To by třeba na Pavláku znamenalo nechat prakticky celej současnej vestibul jako "bezpečnostní zónu" a turnikety mít až na úrovni východu do veřejnýho podchodu
Tak ještě jednou: Viděl jste někdy moderní turniket? Stačí třeba i deset let starý na pařížské automatické lince 14. Průchod turniketem je mnohem rychlejší než nástup na eskalátor.
To jsou ony
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 575
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 13:59:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V příštích komunálních volbách nevol současnou "radnici" a změň to!
Víš, tohle už dělám řadu let, že NEVOLÍM současnou "radnici", tedy Béma a spol. Ale zatím to tak nějak nezabírá...
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5913
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 14:03:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin Šubrt:
S podobnou diskuzí souhlasím. Praha teď peníze nemá a okamžitě vynaložit 3,5 miliardy bude problém. Já se tu snažím jen vysvětlit, že zavedení turniketů bude mít přínos a technicky to problém nebude. Pokud se překopá kompletně odbavovací systém a zjednoduší tarif PID, jedině zatleskám.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.203.67
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 14:09:22    Odkaz na tento příspěvek  

Martine viděl jsem letos v létě několik typů turniketů, pravda ne v Parízu, ale na opačnym konci světa. Dvě až tři sekundy na člověka, možná že na to nejsme zvyklí -- byly na proužek, ale od těch pražskejch se prej taky bude chtít, aby četly jednorázovky na papíře, čili šul nul. Čtení RFID je samozřejmě rychlejší, ale stačí když někdo pude se dvěma taškama a je to stejně kouslý. A na eskalátor nastoupěj i dvě osoby vedle sebe, když je trochu snaha.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5914
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 14:10:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag:
Kapacita jednoho eskalátoru OTIS je 9000 cestujících za hodinu.

Kapacita turniketu pro Prahu má být 60 osob za minutu.

Pokud dobře počítám, na I.P.Pavlova jedou 2 eskalátory dolů = 18 000 cestujících za hodinu.

18 000 cestujících = 5 turniketů. Což absolutně není žádný problém, protože i na I.P.Pavlova se určitě 5 turniketů vedle sebe vejde.

A hlavně, počítáme maximální kapacitu, která stejně není ani na I.P.Pavlova naplněna.

(Příspěvek byl editován uživatelem Martin.)
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5915
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 14:20:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hnidopich:
Teroristi byli (jako i k mnoha jiným věcem ve světě) pouze poskytli vhodnou záminku, jak levně vyřešit odpadové hospodářství DPP.
Jéžiš, to bude jak s tou "lacinější" tramvají pro Rigu, že ano? Praze zakázalo koše ministerstvo vnitra (ještě tehdy pod vedením JUDr. Grosse zez Plzně). Praha naopak o koše v metru stojí a DP jakbysmet, protože úklid stanic a bordelu v kolejišti ještě víc. V tomto jste opradu ten podezřívavý vůl.

Jinak je to marnost, prostě se nám tady sešli optimisté...
Ale to ne. Tady jsem stavěn do role obhájce turniketů a asi oprávněně. Já se jen snažím vysvětlit, že si přeju nejezdit v metru mezi černými pasažéry a bezdomovci a že technicky nebudou turnikety problém. Že se strhne lavina řečí o tom, že je to kravina vymyšlená zkorumpovanými úředníky, za to já nemohu. Že mají turnikety i mnoho nevýhod (náklady, kšefty) je mi zřejmé. Rozhodně nesouhlasím s tím, že jejich instalace v Praze je technicky nemožná nebo že bude zdržovat cestující.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5916
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 14:25:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar:
Víš, tohle už dělám řadu let, že NEVOLÍM současnou "radnici", tedy Béma a spol. Ale zatím to tak nějak nezabírá
To máš blbý, třeba je to tím, že těch 55% lidí s těmi kroky, které se ti nelíbí, souhalsí. Nebo si myslí, že by to s jinými lidmi bylo ještě horší nebo aslespoň stejné. Mimochodem, změnu si lidi vymohli ve Středních Čechách a teď pláčou ještě víc. Dobře jim tak!
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5917
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 14:27:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag:
ale stačí když někdo pude se dvěma taškama a je to stejně kouslý. A na eskalátor nastoupěj i dvě osoby vedle sebe, když je trochu snaha.
A nastoupěj na ten eskolátor také dva, když jeden z nich bude ověšen taškami? Mimochodem, kolik cestujících jezdí na papírové jízdenky? Například ve Vítkovicích v Krkonoších mají u lanovky turnikety, které zaregistrují permici v kapse u bundy.
4021
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 290
Registrován: 9-2006

Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 14:29:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

60 osob za minutu? To jako jedna osoba za sekundu? :-)))))) už chci vidět jak těma turniketama s těma skleněnejma dveřma projde 5 lidí za 5 vteřin... ukázat jízdenku, potvrdit nebo nepotvrdit, otevřít dveře, zavřít dveře a znovu... to celé za sekundu. Jo to je věrohodná informace....

jestli to nebude 60 osob za minutu ale všechny turnikety dohromady na jednom vstupu do metra.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 576
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 25. října 2009 - 14:30:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak znovu: je sice hezké, že ten turniket "to zvládne", ale otázka je co se od něj v Paříži a v Praze očekává:

* mají tam nějaké jednorázové jízdné nebo složitý systém přestupních, pásmových a časových jízdenek tištěných nebo vydávaných v autobusech, s rozdílnou dobou platnosti a rozdílnou pásmovou platností?
* kolik tam mají druhů předplatních kupónů - jen jednu čipovku, nebo taky jako u nás - s pevnou délkou platnosti, klouzavé, Opencard, do budoucna In-karta...
* umí ten pařížský turniket číst SMS jízdenky? Ze všech mobilů?
* jaká je tam kapacita stanic metra? V jakém intervalu tam jezdí vlaky, a jak jsou dlouhé a kolik uvezou lidí? Z toho obrázku, co sem někdo dal, odhaduji třívozové soupravy, nástupiště je taky mrňavé a délku stanice odhaduji tak na 70 m. Tedy daleko menší stanice než v Praze.
* Jaká je průměrná denní vytíženost průměrné stanice metra? Pokud se jezdí v intervalu 5-10 minut a vlaky jsou kratší, tak se stanice od cestujících vyprázdní snáze, než při 2 min jako tady v Praze. To je důležité zejména u té kontroly na výstupu.
* V Praze máme tři linky metra protínající se na malém prostoru centra, stahující na sebe prakticky veškerou dopravu, v Paříži jich je asi 15 a jsou rozmístěny po celém městě. A ještě expresní RER. V Praze jezdí MHD pořád 70 % lidí. V Paříži - 30 % ?

Nesrovnávejme nesrovnatelné. Uvědomme si, pokud chceme dosáhnout propustnosti turniketu 60 osob za minutu (1 osoba za vteřinu!!!), musíme mj. podstatně překopat tarif PID, abysme to odbavení maximálně zjednodušili. A to je problém, protože by to taky mohlo znamenat zánik integrace.