K-report
 

Archiv do 8. dubna 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Železnice » Ostatní země » Archiv do 8. dubna 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Eancode
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 24. února 2009 - 17:55:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dvě fotky ze Švédska.
Trainspot
Moderátor

Číslo příspěvku: 3365
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 28. února 2009 - 23:56:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jedna fotka z USA hovořící za vše...
Šari
Moderátor

Číslo příspěvku: 4319
Registrován: 11-2005

Odesláno Neděle, 01. března 2009 - 00:35:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Postrky se vrací...
FZF Zlínka LEDky na Loudala
810 271-7 "Šarinka" - NEJLEPŠI Perla na Zlínce -
Malý_hektor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 427
Registrován: 3-2005
Odesláno Neděle, 01. března 2009 - 17:14:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Opravdu neví nikdo nic o sedmasedmdesátkách v Rumunsku? Mě jen stačí, jestli stále ještě jezdí v okolí Aradu:-)
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.77.34
Odesláno Neděle, 01. března 2009 - 19:41:21    Odkaz na tento příspěvek  

Jestli chcete jenom tohle tak ANO. Například v okolí Temešváru, do Moldovici apod.
Více např. na : http://www.drehscheibe-online.de/
Trainspot
Moderátor

Číslo příspěvku: 3366
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 01. března 2009 - 22:43:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Šari - ty mašiny jsou odstavený pro nadbytečnost a jejich tam cca 150.
JanJanJan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.158.158.178
Odesláno Neděle, 01. března 2009 - 23:08:44    Odkaz na tento příspěvek  

Ono ale těch lokálek v okolí Temešváru moc nezůstalo. Zkuste Ineu - Cermei, tam by Malaxy měly jezdit. Pokud ne, ať mě někdo opraví:-)
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.77.34
Odesláno Pondělí, 02. března 2009 - 18:22:23    Odkaz na tento příspěvek  

Já bych naopak řekl, že "lokálek" zůstalo v rumunském Banátu poměrně dost. Loni spatřeny tyto motoráky např. ve Voiteni, Ionelu, Temešváru, Cenad, Sannicolau Mare...
Malý_hektor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 431
Registrován: 3-2005
Odesláno Pondělí, 02. března 2009 - 22:58:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Má tam někdo typ na levné ubytování?
ivan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.183.85.11
Odesláno Středa, 04. března 2009 - 12:14:12    Odkaz na tento příspěvek  

To Malý Hektor:
"Dobře a levně" se spí např. v privátě v Iamu. Dodnes se budím hrůzou. Podrobnosti dodá W.
Teď vážně - v Temešváru je přímo proti nádraží na pravé straně relativně čistý hotel za cca 30 EUR/noc. Malaxy a spolu s nimi i bývalé německé 79 jezdí na většině lokálek na západ a jihozápad od Temešváru.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.77.34
Odesláno Středa, 04. března 2009 - 18:36:16    Odkaz na tento příspěvek  

Jak správně kolega zdůraznil, v Rumunsku lze často využít řady privátních ubytovacích služeb. Lidé jsou velmi vstřícní a milí, často budete pozváni na večerní piknik a opékání selátek. Dlouho do noci se pak zpívá a vzpomíná....

Ten hotýlek v Temešváru je myslím o něco levnější, ale každopádně je velmi dráhařský : lze v 7,00 vstávat, v 7,05 opouštět hotel a 7,09 odjíždět na některou s překrásných a romantických tratí Banátu.
Ach jak se jen těším na další krásné chvíle v této romantické zemi.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.77.34
Odesláno Pátek, 06. března 2009 - 14:19:44    Odkaz na tento příspěvek  

Mezi Lešakem a Kosovo Polje osobní doprava zastavena! (viz. Drehscheibe)
749121
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10
Registrován: 1-2009
Odesláno Pátek, 06. března 2009 - 19:41:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

TO W. Já se ani nedivím, ona žel. doprava v Kosovu moc využivaná není. Pokud vím tak na úseku Lešak - Zvečan (předměstí severní části Kosovské mitrovice) provozují od března 2008 dopravu Železnice Srbije. Před tím byl přetup mezi vlaky ŽS/KŽ právě ve stanici Lešak.
749121
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11
Registrován: 1-2009
Odesláno Pátek, 06. března 2009 - 19:52:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě pár foteček z uvedené trati


bude-li zájem po víkendu můžu přidat další
Jirka_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 787
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 08. března 2009 - 20:41:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zájem určitě bude, klidně i 50 fotek může být
749121
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12
Registrován: 1-2009
Odesláno Úterý, 10. března 2009 - 13:31:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokračování fotek z Kosova

To be continued
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.77.34
Odesláno Středa, 11. března 2009 - 11:35:20    Odkaz na tento příspěvek  

Velmi užitečná pomůcka: http://cfr.webgis.ro/

Konec dohadům kde co jezdí... Akorát tam zatím nejsou ty pseudoprivátní dopravci.
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 170
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 13. března 2009 - 20:37:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Několik snímků z Chile z hlavního města Santiaga.

Estación Mapocho, poslední vlak (směr Valparaíso) odtud odjel v roce 1986, dnes slouží jako kulturní centrum:




Estación Central na hlavní třídě "Alameda". Odtud jezdí vlaky směr jih, a to příměstské (Metrotren) do San Fernanda a dálkové (TerraSur, 7x denně) do Chillánu. Až do Temuca se aktuálně bohužel nejezdí, o důvodech jsem se něco dočetl zde: http://www.trainorders.com/discussion/read.php?6,1311394





Další díl bude cesta do Chillánu

(Příspěvek byl editován uživatelem jct..)
Viajero
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 148
Registrován: 10-2005
Odesláno Neděle, 15. března 2009 - 01:57:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jct.

Pěkné fotky. Poslední vlak odjel o rok později, v roce 1987. Rok 1986 se zapsal jinak, na trati Mapocho - Valparaiso došlo k nejhoší železniční nehodě v dějinách země, když se u Queronque střetly dvě jednotky AESN (ještě v roce 2005 viděny jako MERVAL ve Valparaisu), přičemž zahynulo přes padesát lidí a přes pět set bylo zraněno. Některé prameny uvádějí tuto nehodu jako podstatnou příčinu zániku vlakové dopravy na ose Santiago - Valparaiso, protože znamenala definitivní ztrátu důvěry zákazníků.

Tím žlutým na konci jsem jel z Talcy na Alamedu a když to stálo 2,5 víc než autobus (tehdy 8.000 pesos), bylo to super.

Přidávám smutné obrázky současnosti salvadorských železnic (914mm, téměř 600km, přeshraniční spojení na Guatemalu).

Apopa, 3/2009
Glex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1226
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 15. března 2009 - 02:05:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mohl bych prosit zda by tu někdo neměl jízdní řád trati Ventimiglia - Saint Raphael ve Francii?? Stačil by scan. SNCF na netu pdf bohužel nemají
Dopřávejte si denně ovoce z obrázku. Je to zdravé, dobré, chutné a prospěšné.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.77.34
Odesláno Neděle, 15. března 2009 - 07:47:18    Odkaz na tento příspěvek  

Ále mají, čmuchejte, čmuchejte... Našel jsem to i bez znalosti jazyka šnekožroutů...
Glex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1236
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 15. března 2009 - 16:16:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W.: Gůglit jsem zkoušel. Bohužel. Zeptat se zde byla až krajní možnost. Nějak se to asi přede mnou skrývá

Mohl bych tedy poprosit o radu? Děkuji

(Příspěvek byl editován uživatelem glex.)
Poznávací znamení pravého šotouše
1) v ruce drží D40 - hlavně, že je to zrdcadlo,
2) machruje, jak dobře umí fotit - kvalita je však mnohdy někde jinde,
3) jako šotouš prý zná všechny předpisy ČD, SŽDC, ŽSR,... a proto může lézt do kolejiště - přece ho fíra vidí
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 171
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 15. března 2009 - 16:37:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokračování, cesta vlakem ze Santiaga do Chillanu. Omluvte kvalitu, protože je to focené z vlaku přes okno. Pokud by někoho zajímal JŘ, tak je tady: http://www.efe.cl/itinerario_terrasur_20_febrero.pdf

San Bernardo:


Rancagua:


San Fernando:


Talca:


Za Talcou zbyla ve vlaku necelá 1/3 zákaznictva:


Parral:


San Carlos:


Chillan:
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 172
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 15. března 2009 - 16:38:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Viajero: děkuji za upřesnění. Konec osobní dopravy Santiago - Valparaíso jsem přičítal nekonkurenceschopnosti tratě vedené po podstatně delší trase oproti přímé dálnici, ale dle toho co píšete (přičemž zahynulo přes padesát lidí a přes pět set bylo zraněno) nedostatkem cestujících i přes to netrpěla. Možná se jednalo primárně o úsekové cestující a přímá přeprava Stg – Valpo byla minoritní ?

Cena jízdenky Alameda – Chillan byla 10 500 pesos, osobně to považuji vzhledem k rychlosti za odpovídající. Kolik stojí v této relaci autobus nevím, ale třeba na Fodor’s se píše o obdobné částce: Bus Travel: One-way fare from Santiago to Chillán runs about 10,000 pesos.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.77.34
Odesláno Neděle, 15. března 2009 - 17:57:16    Odkaz na tento příspěvek  

Glex: http://www.voyages-sncf.com/guide/voyageurs/
Glex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1245
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 15. března 2009 - 18:23:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W.: Tak to mi vyhodí Fatal error
Poznávací znamení pravého šotouše
1) v ruce drží D40 - hlavně, že je to zrdcadlo,
2) machruje, jak dobře umí fotit - kvalita je však mnohdy někde jinde,
3) jako šotouš prý zná všechny předpisy ČD, SŽDC, ŽSR,... a proto může lézt do kolejiště - přece ho fíra vidí
Canfranc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 101
Registrován: 1-2004

Odesláno Neděle, 15. března 2009 - 19:38:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Viajero: dík, moc hezký
Adam_r
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1253
Registrován: 10-2003

Odesláno Pondělí, 16. března 2009 - 14:23:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Glex> Mrkni sem: http://www.ter-sncf.com/paca/carte_horaires/index.asp#
Vpravo je ramecek "Fiche horaire". Tam si vyberes trat a stisknes "vybrat" (Choisir la fiche). Konkretne te zajima asi tohle: http://www.ter-sncf.com/Images/FH06-Marseille-Ventimiglia_hiver_v 2_tcm21-59344.pdf a tohle: http://www.ter-sncf.com/Images/FH03-Les_Arcs-Nice_hiver_v2_tcm21-59338.pdf

Pro vyhledavani spojeni doporucuji ale vyhledavac Svycarskych drah na http://www.sbb.ch

(Příspěvek byl editován uživatelem adam_r.)
C.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 158.194.202.100
Odesláno Pondělí, 16. března 2009 - 15:19:28    Odkaz na tento příspěvek  

Adam_r:
Škoda, že něco takového nemají i pro Grandes lignes vcelku, ale rozkouskované pro TGV, Téoz, Luneu aj...
Viajero
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 149
Registrován: 10-2005
Odesláno Středa, 18. března 2009 - 01:44:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jct.
Možná se jednalo primárně o úsekové cestující a přímá přeprava Stg – Valpo byla minoritní?

Asi to tak bylo, protože podle mně známých pramenů úpadek nastal postupně po roce 68 po otevření silničního tunelu Lo Prado, kdy stále méně lidí volilo pro přímou cestu vlak. Navíc v té době i už cestující z Transandina měli v ceně jízdenky autobus z Los Andes do Stga, takže ani ve směru od Los Andes nebyla generována žádná poptávka. V roce 1977 přestaly jezdit lokomotivou tažené expresy a jednotky AES znamenaly ztrátu poslední výhody - pohodlí. Nejkratší jízdní doba v historii byla 2hod 40min. Nekonkurenceschopnost železnice se projevila pak v letech 1991-93, kdy MERVAL jezdil z Valparaisa na Alamedu, avšak ekonomicky to byl propadák. Dnes je trať, pokud se nepletu, z Limache prakticky až do Stga deelektrizovaná a Fepasa tam používá pro cargo diesely severoamerické provenience.

Ta cena mně překvapila, je docela soutěže schopná, pokud ten váš odkaz nekecá. Já jsem jel do Talcy autobusem z Pucónu. Dál jsem chtěl vlakem ale pro zajímavost jsem se ptal i na cenu busu i vlaku a bylo to 3 ku 8.

V Chile je to sice bída, ale alespoň nějaké funkční železnice se tam najdou. Tady ve Střední Americe je oficiální vládní linie obvykle taková, že železnice není nezbytně potřeba pro ekonomický rozvoj. A to navzdory tomu, že soukromý operátor ji v Guatemale, jak bylo ostatně nedávno pěkně popsáno v Dráze dokázal provozovat a reinvestovat. Takže mu raději neposkytli žádnou ochranu před campesínos okupujícími pozemky železnice a nakonec vyštípali ze země. V Salvadoru je zajímavé docela důkladné těleso i svršek, působí to dost trvanlivě, ale jestli se po tom někdy projede vlak, to ví jen pán bůh. Ostatně silniční síť je na zdejší poměry dost nadstandardní.
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 173
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 21. března 2009 - 09:52:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nádraží ve Valdivii, poslední pravidelný vlak odjel před 17 lety ...





Tunel Las Raíces a okolí:





Info na wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Las_Raices

A ve španělštině:
http://www.amigosdeltren.cl/index.php?option=com_content&task=vie w&id=168&Itemid=1

Příště dodám něco málo z okolí Los Andes a finito.
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 174
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 21. března 2009 - 09:58:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Viajero: zajímavé, měl jsem za to že rok 87 byl finální pro osobní dopravu ze Santiaga na sever. Merval na Alamedě jsem našel třeba zde v cca 1/3 stránky: http://members.fortunecity.es/amchileelect/aes.htm

A pár historických JŘ (jistě znáte, ale třeba to zaujme někoho dalšího): http://members.fortunecity.com/chiletrenes/historia/historia.htm

Stejně je tak trochu škoda, že železniční doprava v Jížní Americe je dost chabrus ... Je mi jasné, že jiný kraj = jiný mrav a plno věcí funguje odlišně / jinak než u nás v Evropě, přesto jsem názoru, že by mohla mít na víc, viz například Vámi uvedený případ z Guatemaly.


(Příspěvek byl editován uživatelem jct..)
Petr_barchánek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 284
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 21. března 2009 - 17:18:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čau,
dal jsem si ve volnu trochu času a "projel" jsem na googlu po trati Valparaiso - Alameda (když už to při mé návštěvě nešlo jinak než busem). Snímky tratě dělají dojem, že se trať opravuje, je vidět nový štěrk a místy pracující mechanizmy. Také je hotovo zahloubení tratě mezi Valparaisem a Viňa del Mar.
Caf_c3k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 219
Registrován: 4-2006

Odesláno Sobota, 21. března 2009 - 20:08:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pár obrázků ze švícarska :-)


Code
888: Anlage in Betrieb
Glex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1328
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 22. března 2009 - 21:54:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A já přidám jednu páteční ze Stockholmu


Poznávací znamení pravého šotouše
1) v ruce drží D40 - hlavně, že je to zrdcadlo,
2) machruje, jak dobře umí fotit - kvalita je však mnohdy někde jinde,
3) jako šotouš prý zná všechny předpisy ČD, SŽDC, ŽSR,... a proto může lézt do kolejiště - přece ho fíra vidí
Trainspot
Moderátor

Číslo příspěvku: 3378
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 24. března 2009 - 08:16:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trochu ležérnější přístup k bezpečnosti:
http://www.dumpert.nl/mediabase/302031/2506d2ff/pas_op_met_overst eken.html
Flexo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 578
Registrován: 7-2005

Odesláno Úterý, 24. března 2009 - 09:24:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mexiko, Mexiko sombrero grande tequilla
Donde esta zapateria čeká mě moje milá

Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3214
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 27. března 2009 - 19:29:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Maso!!!!!
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3327
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 27. března 2009 - 19:48:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://i163.photobucket.com/albums/t319/Kristian_Maria/Prosinec%2 02008%20a%20dal/257214_Howaboutsomepureedvegetables.jpg

by mě třeba zajímalo kam to vyvedený WC ))
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 175
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 28. března 2009 - 10:22:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nádraží v Los Andes, osobní doprava je již přes 20 let (?) pasé ... Jinak zde končí širokorozchodná trať z Llay Llay a začíná slavné "Transandino". Dnes je bohužel v provozu jenom úsek do Rio Blanca.







Transandino v úseku Los Andes - Rio Blanco:







Při plném provozu až do Mendozy to musela být sakra zajímavá trať !
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 176
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 28. března 2009 - 10:33:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Petr_barchánek: Z autobusu z Los Andes do Valparaísa jsem jako správný šotouš pozoroval více méně souběžnou trať a vypadala dost unaveně ...

Na ukázku několik snímků z autobusu, někteří cestující na mě koukali dost podivně ha ha.



Viajero
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 150
Registrován: 10-2005
Odesláno Pondělí, 30. března 2009 - 10:34:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jct:
Hezké smutné fotky. Připomělo mi to mé pobyty v Los Andes v roce 2005. Ta trať byla úžasná. Místo na druhé fotce z Transandina se jmenuje Salto del Soldado podle legendy o vlasteneckém vojákovi, který na útěku před královskými ten kaňon přeskočil. Je to jedno z nejzajímavějších a nejčastěji focených míst Transandina Central.

Ty vlaky do Los Andes skončily víceméně tak nějak. Na fotce v monografii Transandina je dne 30.11.1991 zachycen "jeden z posledních osobních vlaků do Valparaisa".
Kulica
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 34
Registrován: 5-2004

Odesláno Úterý, 31. března 2009 - 17:46:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím,

Začínám plánovat kam v létě vyrazit a tak nějak mě napadlo Maďarsko. Měl bych tu pár dotazů na někoho znalého a doufám, že se najde něko ochotný odpovědet...
1. je v Maďarsku nějaká vnitro siťová jizdenka jako u nás, nebo podobná Interailu? Případně v jakých cenových relacích se dá sehnat. Interail je v celkem schůdné ceně, ale třeba bude nějaká levnější možnost.
2. Kde všude se dá sehnat celosíťový jízdní řád a jak tam probihají změny? Lepení, nová knížka...
3. Nějaké rady, co Vás napadnou...

Předem děkuju za všechny odpovědi...
Ať žijou královny našich kolejí 150,151,350!
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 178
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 01. dubna 2009 - 13:11:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Viajero: opět děkuji za doplnění. Popustím-li uzdu fantazii, tak být Transandino například ve Švýcarsku, byl by to jistě jeden z největších hitů obdobně jako tratě přes Berninapass nebo Oberalppass.
Petr_barchánek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 287
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 01. dubna 2009 - 15:06:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A po (staré) silnici - tj. vrchem, ne tunelem - z Valparaisa přes Caracoles do Mendozy by vedla etapa tour de France.
Petr_barchánek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 288
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 01. dubna 2009 - 15:11:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro neznalé dávám sérii fotek:
Stará cesta v Argentině:
http://jih.mysteria.cz/Fotogalerie/02-BA-Chile/pages/076-LH0086.h tml

Nejvyšší bod trasy:
http://jih.mysteria.cz/Fotogalerie/02-BA-Chile/pages/082-LH0093.h tml

Sešup do Chile nejprve po prašné cestě:
http://jih.mysteria.cz/Fotogalerie/02-BA-Chile/pages/083-LH0094.h tml

A po připojení přeložky silnice i po asfaltu:

http://jih.mysteria.cz/Fotogalerie/02-BA-Chile/pages/086-LH0098.h tml
Viajero
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 151
Registrován: 10-2005
Odesláno Pátek, 03. dubna 2009 - 13:12:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pár poznámek k tomu, co se zde objevilo.

Na posledním odkazu Petra Barchánka je úplně dole v údolí velmi pravděpodobně vidět budova býv. stanice Hmns Clarck (Juncal) odkuz začínal hlavní výstup do Caracoles. Odehrával se nejprve dál (doleva na foto) údolím a pak po obratovém oblouku po úbočí kopce, dílem v tunelu) nalevo přímo nahoru do Portilla resp. Caracoles. Takový řez do obvodu obrovského kopce, jakým je linie Transandina, jsem nikde jinde neviděl. Je to mnohem působivější než Nariz del Diablo v Ekvádoru. Prostě krása.

V těch silničních serpentinách jsem měl menší šok, když se v jedné z nich proti nám ve VW Gol vyřítil LIAZ.

Popustím-li já mimořádně uzdu fantazii, tak pokud někdy bude základnový tunel, mohl by se najít investor, který by jako na F/O opravil trať z Juncalu do Caracoles a staré Kitson Meyerky by zase jako naposledy před 40-ti lety lezly do stráně. Bohužel elektriky už tam nejspíš nikdy nikdo neuvidí.

V těch jízdní řádech od Jct. výše, je také chilskými přáteli železnic dodnes vzývaná legenda - Tren Longino. To byl vlak, který v cca třech dnech projel celou Red Norte z Iququiqe do La Calera. Takový vlak co vezl úplně všechno, lidi, zvířata, zboží, a byl asi takovou pupeční šňůrou celé chilské země od Santiaga na sever. Naposledy jel v roce 1974 a od té doby začal úpadek osobní dopravy na Red Norte, která dnes se dostala do stavu, že některé její části úplně chybí.
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1138
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 03. dubna 2009 - 22:42:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky za všechny jihoamerické postřehy. Mimochodem nemá srovnatelně impozantní řezy do kopců FCCA?

Mimochodem pokud by se už Transandino mělo obnovovat, mělo by to smysl na jiném než místním širokém rozchodu?

Velmi pěkné historické fotky z oblasti jsou tady:
http://mikes.railhistory.railfan.net/r022.html
parodie na moderní nízkopodlažní tramvaje
Petr_barchánek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 289
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 04. dubna 2009 - 02:56:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Viajero: Musím konstatovat, že s tou bývalou výpravní budovou máš zřejmě pravdu - díval jsem se na google earth a srovnával fotku - jde o ten bílý domek zcela vlevo.

Ostatní: Obávám se, že Transandino je naprosto nenávratně zničené. Jde zejména o:
1.zatopení údolí přhradou v Porterillos (mimochodem, těleso trati končí přímo pod patou přehrady vlevo ve směru proudu vody).

2. Místy zcela zničené vedení tratě - Pokud si někdo z Vás dá práci a projede si trasu Transandina po satelitní mapě, zjistí, že místy je trať v terénu už prakticky neznatelná. Andy jsou ve srovnání s jinými horami už značně staré a zvětralé - jedna moje známá o nich dokonce tvrdí, že vypadají jako hromady štěrku.
Totéž se týká i vedení tratě v intravilánech (tj. ve městech) - bylo naprosto běžné vedení po hlavních ulicích - dnes už zřejmě nevyhovující a na výkup pozemků pro nové vedení zcela jistě nebudou peníze.

3. Všeobecně jihoamerický přístup k železnicím a ke státním zakázkám vůbec.

PS: My jsme zase v těch serpentinách potkali Fabii.
Viajero
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 152
Registrován: 10-2005
Odesláno Sobota, 04. dubna 2009 - 09:22:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Obávám se Petře, že máš naprostou pravdu

Přehrada v Potrerillos by nebyl až takový problém, ostatně se s její existencí musí vypořádat všechny projekty a pokud si vzpomínám, přeložka byla vyprojektována. Ale obnova tratě v současné stopě by byl asi skutečně nesmysl a hlavně bod tři.

V roce 2006 byla skutečně proponována obnova dráhy v původní stopě bez ozubnice, ale to padlo. Teď na podzim proběhl v Argentině takový nóbl panel o variantách a byly zkoumány tři.
A) tunel 19 km z Juncalu, s rychlostí 80 km/h s vizí být zavřený kvůli počasí 20 dní ročně, B)tunel 43 km se stoupáním do 25 promil mezi Penitentes a Saladillem s persepktivou zimních přerušení 10 dní v roce a C)ten samý jako B ale o 9 km více už z Punta de Vacas bez zimních rizik. Nakonec jsem se dočetl, že má být zahájena projektová příprava tunelu o délce 30 km z Juncalu nejspíš někam kam to výjde. Takže totálně bod 3.

Ona motivace by byla http://i194.photobucket.com/albums/z207/porotoporoto/2104819803_3 489acb2ea_o.jpg , navíc klidně 60 dnů v roce zavřeno kvůli sněhu. Ale dohodnout a hlavně realizovat tam cokoli, nota bene mezi Arg. a Chi, to je dílo. Jo když to stavěli Angláni jako soukromý byznys, to byla jiná. Nehledě k tomu, že se pořád také diskutuje tzv. Transandino Súr ze Zapaly, kde jsou malé kopce.

Konečně ty nové projekty už předpokládají široký rozchod, zatímco v roce 2006 se ještě navrhovala metrovka.

Obecně vzato, podle mého soudu na rozchodu až tak nezáleží, 30% argentinské sítě je resp. bylo o metrovém rozchodu a nešlo o žádné lokálky nýbrž o magistrální tratě. Byla tam používaná ta samá vozidla resp. ten samý profil jako na širokém rozchodu. Ostatně nyní skutečně obnovovaný transandský "koridor" z Antofagasty přes průsmyk Socompa do Salty a dále k Atlantiku má metrový rozchod a co jsem viděl, jsou schopni tím provézt totéž, co my na normálním (je tam ale zase problém s dvěma zig-zag). Ale v případě novostavby Transandina by bylo žádoucí, aby z Baires do Valpa byl shodný rozchod (i když paradoxně aktuálně Mendoza přímo z Baires po širokém rozchodu dostupná není).

Nová trať, pokud se někdy postaví, bude nudným odvarem. To fascinující Transandino, unikátní totálně ve všech směrech, je skutečně minulost. Škoda té brutální zimy v roce 1984.
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 180
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 04. dubna 2009 - 10:36:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě jeden detail - při cestě do Rio Blanca jsem si na konci Los Andes všiml stavby mostu a náspu vedle silnice. Nejdřív jsem předpokládal, že to bude nová cesta či co, ale vypadalo to čím dál více železničně a satelitní snímky to potvrzují. Že by se dělala přeložka Transandina v dolní části ? I když to vypadalo, že stavba byla pozastavena ... Na ukázku jeden pohled - trať vede v levém horním rohu, dole je ona stavba:

David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1140
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 05. dubna 2009 - 01:20:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K tomu rozchodu: světové úzkorozchodky podle mě dokázaly dost na to, aby je lidi brali vážně. Namátkou, rudné železnice v Jižní Africe, rudná část FCAB, japonská síť nebo QR a další dokázaly, že i na malém rozchodu se dá přepravit hodně tun, nebo jezdit docela rychle. Na druhou stranu je jakákoliv změna rozchodu po cestě otrava, protože je náročná na čas, místo, energii a lidi (výměna podvozků) nebo stroje (vexlování kontejnerů).

Celkem by mě zajímaly parametry Transandina (poloměry, průj. průřezy) oproti navazujícím tratím. Jestli úspornost úzkého rozchodu v tomto místě (izolovaná metrová trať mezi dvěma s 1676 mm) spočívala pouze v menších kubaturách štěrku a kratších pražcích, tak to mi připadá jako nic moc výhoda...

Mimochodem ten bolívijský projekt propojení východní a západní části železniční sítě tak, aby se dalo dostat z FCAB až do Brazílie a k Atlantiku po 1000 mm je taky u ledu, co?
parodie na moderní nízkopodlažní tramvaje
Viajero
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 153
Registrován: 10-2005
Odesláno Neděle, 05. dubna 2009 - 07:57:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No původní Transandino bohužel není stavebně právě ideální příkladem pro své velké stoupání (až 80 promil)a použití naprosto atypické ozubnice. Lokomotivy nebyly schopny vyvézt více než 160-ti tunový vlak. Poloměry a průřezy nevím, možná by se něco našlo v té monografii, v jednom prameni se poloměry uvádí jako problém, na druhou stranu jezdila tam třídílná jednotka o celkové délce 57,5 m, šířce 2,69 a výšce 3,95 m, takže profil asi docela slušný, nevím?

Mimochodem ten bolívijský projekt propojení východní a západní části železniční sítě tak, aby se dalo dostat z FCAB až do Brazílie a k Atlantiku po 1000 mm je taky u ledu, co?

Já bych řekl, že se z toho ledu ani nikdy moc nedostal, přitom chybí tak málo. Na druhou stranu, i kdyby to bylo, kam dojedete z Puerto Quijaro? Brazílie není moje oblast zájmu, ale mám pocit, že do Corumbá žádná trať nevede. Jinak dnes není ani propojení jen přes Argentinu, pokud by někdo chtěl provézt vlak ze západní na východní síť, musel by přes Baquedano v Chile, pak přes Socompu do argentinské Salty a dále na Pocitos a Santa Cruz.

To propojení oceánů železnicí se skutečně realizuje z Antofagasty přes Saltu a po síti argentinské Ferrocarril General Belgrano (také 1000mm) do přístavu Barranqueras na řece Paraná.
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1142
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 05. dubna 2009 - 14:41:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hm, tak ty parametry transandinské jednotky jsou výrazně skromnější, než umožňuje evropský/severoamerický průjezdný průřez.
Proběhl jsem si trasu Transandina na gůglích mapách a podle toho to vypadá, že tady traséři maximálně využili zubačku k tomu, aby nemuseli trasu rozvíjet do bočních údolí - tomu se nevyhnuli pouze u výjezdu z údolí na Chilské straně do průsmyku. Adhezní železnice by tu taky šla provést, ale musela by využít každé příležitosti k točce, aby se snížil sklon na rozumnější hodnoty...

Ad Bolívie: někde jsem před časem četl, že ze Santa Cruz se dá po metrové železnici dojet až do přístavu v Sao Paulu a že po postavení spojnice z Cochabamby by to byla nejvýhodnější cesta pro export minerálů z Chilských a Bolívijských And do Evropy a východní části USA. Bohužel ale teď nemůžu najít původní anglické informace a španělsky nevládnu. :-(
parodie na moderní nízkopodlažní tramvaje
Petr_barchánek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 290
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 05. dubna 2009 - 22:01:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já si teda nejsem zcela jistý, ale mám pocit, že ozubnice na Transandinu byla - stejně jako dráty - pouze do Las Cuevas, tj. první stanicí v Argentině. Vlastně šlo o překonání nejhoršího úseku, tzv. Šneků (Caracoles).
Viajero
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 154
Registrován: 10-2005
Odesláno Pondělí, 06. dubna 2009 - 08:27:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petře, ozubnice byla na obou stranách. Akorát v argentinském sektoru na menších spádech, takže se na ní už v 50. letech vykašlali. Ostatně předtím byl lokomotivní park totožný - Kitson Meyer.
Viajero
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 155
Registrován: 10-2005
Odesláno Pondělí, 06. dubna 2009 - 12:04:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

někde jsem před časem četl, že ze Santa Cruz se dá po metrové železnici dojet až do přístavu v Sao Paulu a že po postavení spojnice z Cochabamby by to byla nejvýhodnější cesta pro export minerálů z Chilských a Bolívijských And do Evropy a východní části USA. Bohužel ale teď nemůžu najít původní anglické informace a španělsky nevládnu.

Nemusíte to hledat, máte pravdu. Skutečně by to šlo včetně přemostění Río Paraguay u Puerto Esperanza. Ovšem ta spojnice z Cochabamby, resp. Aiquile do Santa Cruz, to je cca 450km. Nedělám si iluze, že by se to někdy postavilo, když to nevzniklo do 60. let. V LA se nesmí zapomínat na impozantní vliv syndikátů autodopravců. Pokud stát pustil dráhu k vodě, tentýž stát už ji podle mých poznatků nikdy opravdu zásadně na nohy nepostaví. Jediná z andských drah mimo FCCA, která jakž takž prosperuje, je FCAB a ta o takovýto projekt zájem mít nebude.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Pondělí, 06. dubna 2009 - 12:46:42    Odkaz na tento příspěvek  

Stav železnic v Argentině asi dost dobře dokumentuje toto video: http://www.youtube.com/watch?v=oJTxJ83UebM Nedávno jsem viděl ještě dojemnější, se záběry nejen odstavených vraků, ale i různých žel. nehod. Nedaří se mi ho ale najít.
Argentinské železnice - náš vzor!
Tomaseq
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1286
Registrován: 7-2003

Odesláno Úterý, 07. dubna 2009 - 08:18:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tampere, český 843 ve verzi Lux s H429 do Vilppuly obklopen osvědčenými stroji sovětské provenience :

Minulla on jano!
Pospec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1496
Registrován: 2-2007

Odesláno Středa, 08. dubna 2009 - 08:57:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomaseq: Tak konečně se ti aspoň trochu zadařilo?
Yeah Federace zlínských fotičů - nejlepši