K-report
 

Ulice, jejich názvy, značení, chodníky a vše kolem  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Tramvaje a metro » Ulice, jejich názvy, značení, chodníky a vše kolem « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 243
Registrován: 1-2012

Odesláno Středa, 30. května 2012 - 20:13:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z dnešních novin: Městská rada v Praze včera schválila 22 nových názvů veřejných prostranství na území hlavního města. Jedná se o starší, dosud nepojmenované ulice i o ulice zcela nové. Velká část nových pojmenování se týká Velké Chuchle a Lochkova, ale také Libuše, Zličína a Čakovic.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4355
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 30. května 2012 - 22:07:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No to byl paradox, když v Praze bydlí resp. mají bydliště lidi, kde v adrese není ulice. A právě to se má tímto odstranit. Jedná se o starší, dosud nepojmenované ulice... Že se pojmenovávají nové ulice je tak trochu samozřejmost.
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1593
Registrován: 9-2004

Odesláno Pátek, 29. června 2012 - 00:02:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Poslední dobou pozoruji změnu fontu na psaní uličních cedulí (ono tedy je mnoho rozporů i v tom starém fontu,ale ne tak zásadních) a říkám si, že to mohl snad vymyslet pouze kokot, který nechápe základní pravidla rozvržení textu v rámečku a základní zásady typografie. A hlavně, PROČ se musí měnit léta zavedená tradice? To původní písmo mělo schválně trochu hranatější typografii, aby ladilo s geometrickým vzorem lemu, to nové je zoufale ošklivé. Dalším průserem je naprosto hnusné zvětšení názvu katastrálního území/obvodu. Vše popírá základní estetická pravidla. No a je porušováno pravidlo nezakresleného obdélníku, vně kterého již písmo být nesmí, třeba na P1 teď číslice 1 na nových cedulích skoro zasahuje do rámečku! No a někde se nesmyslně upravuje i ten bílý rámeček.

Ostatně posuďte sami, vždy vlevo stará cedule, vpravo nová:

Chyby nového: Ošklivé písmo, text zasahuje prakticky až do ozdobného rámečku, jinak dlouhé takové ty šipky v rozích rámečku.

Chyby nového: Odporné písmo, jinak dlouhé šipky vrozích rámečku splývající se středovým překřížením vzoru, příliš zvětšený název obvodu a KÚ, vše v podivnémn poměru, název náměstí příliš vysoký - srovnejte sladěnost staré cedule.

Ptám se - kdo na toto dohlíží? Ve městě panuje částečná anarchie...

(Příspěvek byl editován uživatelem Rzeczpospolita.)
100% K-report addicted.
Thingie
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 539
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 29. června 2012 - 10:36:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdokoliv na té ceduli vpravo dole napráskal to PODOLÍ by měl jít a okamžitě spáchat harakiri. Nebo si aspoň přečíst co píše wikipedie o hesle „kerning“.
Špatné, horší, Brno.
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8046
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 29. června 2012 - 15:33:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co je špatného na nové ceduli Pavláku, užití fontu Helvetica?
Eure Freiheit ist unser Sieg!
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4411
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 29. června 2012 - 21:19:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No pochopte, že úředníci sotva zvládají word. Nějaké školení na grafiku je neznámá. Na druhé straně staří vlci, co to dělali dříve, ti odborníci sice znaji typografickou latinu, ale když neovládají PC, DTP či současné sazečské programy, tak je logicky nahradí naprostí diletanti, no pozor, je to podle zákona a vyhlášek. Že ta cedule vypadá blbě, no a co.
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 336
Registrován: 1-2012

Odesláno Pátek, 29. června 2012 - 21:29:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Možná by někoho mohlo zajímat, že podrobný historický plán Prahy (z roku 1938) je online na internetu: http://web2.mlp.cz/mapa1938/klad.php
SUCS
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 144
Registrován: 11-2011

Odesláno Pondělí, 02. července 2012 - 09:26:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rzeczpospolita: souhlasím se vším zmíněným ohledně nových cedulí. Vedle již řečených výtek bych si chtěl zanadávat, jak někdo může napsat "I.P. Pavlova", tedy mezeru jen mezi druhou iniciálu a příjmení (nová verze)?? Buď sázím mezery všude (I. P. Pavlova), nebo případně nikde (I.P.Pavlova).

Na mnoha místech se také tyto nové paskvilové cedule původně objevily s chybným označením katastrální čtvrti, později byla správná varianta ručně přelepena - křiklavé příklady tohoto jsou na Rašínově nábřeží na pomezí Nového Města a Vyšehradu, dále Italská Vinohrady/Žižkov atp.

Domnívám se, že by tato problematika měla spadat do kompetence referátu evidence ulic na MHMP:
http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistrat/odbory_mhmp/?department Id=683
Jef
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3673
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 04. července 2012 - 12:21:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel:

Jinak ty nové cedule ulic vypadají proti starým jako nějaká taková plastová asijská napodobenina.
(viz třeba i staré nápisy na obchodech versus současné...)
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1595
Registrován: 9-2004

Odesláno Středa, 04. července 2012 - 18:07:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

SUCS: Vidíte, ani jsem si nevšiml. Jinak ano, někdo ty cedule na Rašínově nábř. zvoral a příšerně přelepil.

Jef: Myslím si, že přeze všechnu hrůzu se i nové cedule dělají plechové.

Mám tu novou várku paskvilů a hrůz. A musím se vrátit k Rašínovu nábřeží:Zbylá stará cedule je vlevo. Nic se asi nedá vytknout. Nové 2 cedule jsou ovšem hrůza. Místo nábřeží se píše jen nábř - tedy praktika, jenž se dosud neuplatňovala - pokud možno. Paradoxně je menší nápis Nové město - Praha 1 a je dál od názvu ulice. PROČ? No a nakonec tragicky rozšířený ornament na hranici červeného pole. to je čistý grafický diletantismus. o jiném písmu zřejmě nemá mluvit cenu.


Zde se první 2 cedule liší jen nepatrně - 2. má nepatrně menší mezery mezi písmeny. Je dobře vidět snaha zarovnat krátký název ulice do bloku s názvem čtvrti a obvodu. Nová cedule na to zcela kašle, název ulice je mnohem užší, název čtvrti jde zcela proti grafickým pravidlům pomalu až do ornamentu na okraji cedule (srovnej s Rašínovým nábř.).

Začíná mě to celé velice s...
100% K-report addicted.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pondělí, 09. července 2012 - 11:17:04    Odkaz na tento příspěvek  

Třeba jen vybrali ve výběrovym zřízení nějakou novou smaltovnu na cedule. Úplně přesně dle zákona o veř.zak. a byla levnější
Ovšemže paskvily to jsou hrozný, i pro laický oko. Typografa či grafika snad z toho musí šlehnout.
A bude hůř, vítejte v Mikymauzoleu.
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3675
Registrován: 6-2007
Odesláno Středa, 22. srpna 2012 - 14:48:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den vespolek!
Toto komoru jsem otevřel víceméně nedopatřením - a ukázalo se, že sde nacházím něco jiného - leč mi bližšího. Výborně! Pokud se téma ubírá dlouhodobě jiným směrem, nestál by za změnu název komory? Co na to admini?

Dovolím si jako nepražák přispět se svou troškou do mlýna k tématu (jistě nejen) pražských uličních tabulek.
Profesně jsem se se smaltovnami také trochu setkal. Je to s nimi patálie - jako v jakémkoliv jiném oboru. Pokud nedostanou precizní zadání a pokud kontrola při přejímce není nebo je jen formální, tak výsledek stojí za starou bačkoru.

Font na starých pražských cedulích není nic typizovaného pro PC, je to pěkná písmomalířina. proto se nám, staromilcům líbí. Pokud jsou nyní cedule dodávány typicky (nejen) pražsky - tedy přes kamarádšoft, tak jde o prachy a ne o estetiku. Nemám odpozorováno, od kdy se v Praze ty uliční tabulky mrví. Možná nějaký starší dodavatel měl ten "písmomalířský" font digitálně zpracovaný ve svém PC - ale pokud přišel o kšeft, tak určitě nikomu "svůj" font nepustil - a paskvil je na světě. Výsledkem jsou napodobeniny ornamentů vizuálně působící hůř než z Číny a aplikace hnusného (ne však úplně tragického) standardního fontu.

Sám jsem dělal napodobeniny dobových uličních a domovních tabulek mimo jiné pro Brno pro privátní účely. V Brně šla grafika oficiálních uličních a domovních tabulek také do kytek, takže se občas najde soukromník, který na svém domě oficiální paskvil nestrpí. Ve většině případů to je ale lidem buřt.
Ač sám se prací u PC živím, tak konstatuji, že masové použití počítačů v mnoha oborech přináší naprostý úpadek. Bohužel.
81-71
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 34
Registrován: 5-2012
Odesláno Neděle, 26. srpna 2012 - 13:15:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Také přispěji mimopražsky, obec Květnice. Zde místní zastupitelé byli tak vtipní, že všechny nové ulice pojmenovali po rostlinách, ovšem nevšedních. Tak tu máme Šťavelovou, Kontryhelovou, Vlaštovičníkovou, Svízelovou a mnohé další. Ano, zasloužili by pohrabáčem přes hlavu.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4575
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 27. srpna 2012 - 08:24:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak těm cedulím bude zítra jednat Rada HMP. Zřejmě bude schválen grafický manuál pro vytvoření jednotného vzhledu pražských uličních tabulí.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4576
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 28. srpna 2012 - 17:14:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

...Specifický vzhled pražských uličních tabulí se postupně vyvíjel od konce 19. století, písmo bylo nejprve vytvářeno z ručně kreslených šablon, které v nynější době plně nahradila počítačová technika. Ačkoliv si uliční tabule do značné míry zachovávají svůj původní vzhled, nelze přehlédnout odchylky nejen mezi tabulemi osazenými v jednotlivých časových etapách, ale i mezi tabulemi z téhož období vyrobenými různými výrobci (užívání nevhodných fontů písma, velikost a deformace písmen, změny proporcí písma, částečně i barevné odstíny a vzhled rámečku).
Výše zmíněný stav zaznamenali rovněž studenti pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Filip Kraus, Jan Kříbek, Jan Novák a Vojtěch Říha, kteří pod vedením Mgr. Filipa Blažka zpracovali manuál pro pražské uliční tabule a tabulky s čísly popisnými a orientačními. Designéři navrhli speciální sadu písem „Smalt“, která svým charakterem přímo navazuje na standardní písmo pražských uličních tabulí. Jak již bylo výše uvedeno, návrh byl prezentován Expertní skupině primátora hlavního města Prahy pro vizuální podobu města, která doporučila jeho realizaci. Souhlasné stanovisko vyjádřili také přítomní zástupci památkářů.

TENTO MANUÁL DEFINUJE PŘESNÉ ROZMĚRY A VZHLED ULIČNÍCH TABULÍ NA ÚZEMÍ HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY. OBSAHUJE TÉŽ DOPORUČENÝ VZHLED TABULEK S ČÍSLY.

1
Písmo vychází z typických tvarů znaků, které najdeme na pražských uličních tabulích. Navazuje tím na více než 100letou tradici označování veřejných prostranství technologií smaltu

2
Konstrukce písma reší problém míst, kde se stýkají dva diagonální tahy a zabraňuje tak zalévání barvy v těchto kritických místech

3
Pro maximální posílení čitelnosti zejména v úzkých řezech má písmo otevřenou kresbu

4
Oblé litery nemají díky své konstrukci optické přesahy, což výrazně usnadňuje výrobu tabulí ve smaltovnách

5
Čtyři šířkové varianty písma Smalt umožňují tvorbu krátkých i dlouhých názvů bez nutnosti deformace proporcí písma, navržené řezy postačují pro všechny názvy pražských ulic


Materiál bude zveřejněn na internetu v usnesení Rady a zajímavé z hlediska zde diskutovaného problému jsou všechny přílohy, kde je obsažena i stručná historie této problematiky i záměry města do budoucna.
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2471
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 05. září 2012 - 10:37:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenom jedna ukázka, že ani v minulosti se to nedělalo vždy ideálně:
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1649
Registrován: 9-2004

Odesláno Sobota, 08. září 2012 - 20:28:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Že by: Výborný příspěvek, popsal jste to, co si také myslím.

Borovička: Výborná zpráva, zdá se, že se ledy hnuly, sám jsem s tím chtěl již začít něco dělat. Já se pokusím kontaktovat onu skupinu umprumkářů, protože mě to velice zajímá. A pak že jde vše špatným směrem. (I když toto bude pouze návrat ke standardu běžnému dříve)

Iiii: 'Šimsemsi, úděsné.


(Příspěvek byl editován uživatelem Rzeczpospolita.)
She's got a ticket to ride (Beatles)
Bus stop, rat bag, ha ha, charade you are (Pink Floyd)
I am man who drives a local bus (The Who)
Pressed to the wall of the rail station hall is the Venus de Milo (Transatlantic)
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1650
Registrován: 9-2004

Odesláno Sobota, 08. září 2012 - 20:54:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pár kuriozit:


"Dvojitě" dlážděný chodník na Vinici:

Pod novou dlažbou se skrývá stará. Niveleta chodníku byla zvednuta a tak při demolici starého asfaltu stará dlažba nebyla vůbec dotčena.

Původní grafický styl psaní čísel popisných. Vzhledem ke zněnám za Protektorátu se v Praze pravděpodobně nezachovaly žádné uliční cedule z 1. republiky, ale u čísel popisných tomu tak není a v některých oblastech u starší drobné zástavby jsou nezměněné. Všimněte si složitější bordury tabulky. Zde v Hlubočepích, kde se jich zachovalo poměrně dost:

She's got a ticket to ride (Beatles)
Bus stop, rat bag, ha ha, charade you are (Pink Floyd)
I am man who drives a local bus (The Who)
Pressed to the wall of the rail station hall is the Venus de Milo (Transatlantic)
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1651
Registrován: 9-2004

Odesláno Sobota, 08. září 2012 - 21:11:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zde je ono usnesení rady včetně příloh:

http://www.praha.eu/jnp/cz/home/volene_organy/rhmp/usneseni_rady_ hmp/index.html

Do vyhledávaného textu zadejte R-07276.
She's got a ticket to ride (Beatles)
Bus stop, rat bag, ha ha, charade you are (Pink Floyd)
I am man who drives a local bus (The Who)
Pressed to the wall of the rail station hall is the Venus de Milo (Transatlantic)
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1652
Registrován: 9-2004

Odesláno Sobota, 08. září 2012 - 22:25:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Malý komentář k návrhu:
Snaha je to velice chválihodná, nechápu, proč byla předchozí norma pro vzhled názvů ulic zrušena bez náhrady v roce 1999. Od té doby se zhruna datují ty průšvihy. Chválím opětné zavedení poměrů písem, které respektují původní stav, chválím v zásadě i to nové písmo, že vychází částečně z toho původního.

Co mě ale trochu štve je to, že to původní písmo bylo změněno až moc, a to především kvůli tomu principu otevřenosti. Asi nejhůře je to vidět na písmenu S (viz materiál). To se vyloženě podobá obrácenému Z. Divné jsou i změny C, G... To srovnejte s výše vloženými fotkami starých (do 2000) názvů ulic. A moc mě neberou ani navrhovaná čísla 2, 3, 5 s tou fajfkou vypadají divně.

Každopádně ale stejně obrovské zlepšení.

Pro zajímavost jeden ze starých extrémně dlouhých názvů ulic. Mě se tam tedy ty zavřené S a C blbě nečtou:


(Příspěvek byl editován uživatelem Rzeczpospolita.)
She's got a ticket to ride (Beatles)
Bus stop, rat bag, ha ha, charade you are (Pink Floyd)
I am man who drives a local bus (The Who)
Pressed to the wall of the rail station hall is the Venus de Milo (Transatlantic)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Neděle, 09. září 2012 - 11:35:25    Odkaz na tento příspěvek  

Protože liberalismus rulez, přece nebudem regulovat kdejakou prkotinu, když to trh může zažíznout líp

Ty Hlubočepy jsou reprezentativní pro celý město, nebo to byla nějaká místní specialita? Protože to č.p. je podezřele zachovaný, jak kdyby to byla spíš replika. Jestli to spíš neni tim, že je tam pokud vim jedna ze současných pražských smaltoven, je-li tam dosud. Protože já bych na starých branických cedulích (Praha XIV) už žádnou borduru nenalezl. A to co mi nabízeli vyrobit někde nově, bylo buď "hrubá rašple" nebo naopak takovýhle serepetičky, a ouřad to taky nijak nekontroluje, co si kdo nechá nasmaltovat.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Neděle, 09. září 2012 - 11:50:41    Odkaz na tento příspěvek  

Jo a čertovo kopýtko v první fázi bude hlavnímu městu Praze poskytnuta licence na použití písma „Smalt“ .. pokud to nebude bezplatný nebo za jednorázovou odměnu dle grafických zvyklostí, tak takovej doživotní kšeft bych si přál taky

A co se mi vyloženě protiví, je uvádění "PRAHA X" na čp, to snad vůbec nikdo nepotřebuje (katastrální území je vesměs historická čtvrt), ceduli to přehlcuje zmenšuje to čitelnost numera. To bych skoro radši nechal "liberálně" ten dosavadní chaos
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1655
Registrován: 9-2004

Odesláno Neděle, 09. září 2012 - 19:59:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prag: Ano, je to pravděpodobně replika, ale lepší fotku zrovna na potvoru nemám. Jeďte se tam do 'Čep někdy podívat, je tam toho moře. Třeba v ulici Na Zlíchově:

2%2C-3.41,http://maps.google.cz/maps?hl=cs&ll=50.045565,14.407561 &spn=0.003886,0.009645&t=m&z=17&brcurrent=5,0,1&layer=c&cbll=50.0 45381,14.407477&panoid=9-EPsZ1aN-dRN15-t_VfJQ&cbp=12,277.61,,2,-3 .41

Nemá to tak ozdobná čísla a je to bez označení Prahy - tedy podle mě teké stejně zbytečného, zvlášť když se tam píše obvod, jenž nemá dnes žádný význam kromě soudu.
She's got a ticket to ride (Beatles)
Bus stop, rat bag, ha ha, charade you are (Pink Floyd)
I am man who drives a local bus (The Who)
Pressed to the wall of the rail station hall is the Venus de Milo (Transatlantic)
S4991023
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 982
Registrován: 9-2003

Odesláno Neděle, 09. září 2012 - 20:33:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Úplně stejný ozdobný rámeček na staré, olezlé ceduli jsem viděl před 10 minutami v ulici Na Staré vinici v Krči. Font ale byl myslím jiný. Až půjdu kolem za světla a bez dětí, udělám cvak.
Rychlíková laminátka

Pravda, láska a elektrická trakce zvítězí nad lží, nenávistí a trakcí dieselovou.
P_v
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 667
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 16. září 2012 - 18:19:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jedno písmo, které mělo výhledově sjednotit pražské orientační systémy, už tu bylo. Skončilo to sporem dvou jeho designerů o autorství a žalobou na město za jeho používání i na typografa, který ho (s předešlým svolením) digitalizoval. Doufám, že ta licence bude nyní postavena lépe...
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2520
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 09. listopadu 2012 - 21:17:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zesnulí hokejisté mají své ulice v pražských Dolních Chabrech
V článku je i foto s cedulí podle nového graf. manuálu, vypadá to pěkně.
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1702
Registrován: 9-2004

Odesláno Pátek, 16. listopadu 2012 - 17:11:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Iii: To S se mi prostě podle nového nelíbí, nemůžu si pomoct, ale posun to je.

Taky se mi nelíbí, že se ulice nejmenují Markova, Vašíčkova a Rachůnkova, ale to je na diskusi.

K tomu mě přijde, že je ta cedule podle toho manuálu chybně. Protože název ulice by neměl být stejně dlouhý, jako názvy MO a KÚ pod tím. to je v manuálu explicitně napsáno jako nežádoucí.

(Příspěvek byl editován uživatelem Rzeczpospolita.)
She's got a ticket to ride (Beatles)
Bus stop, rat bag, ha ha, charade you are (Pink Floyd)
I am man who drives a local bus (The Who)
Pressed to the wall of the rail station hall is the Venus de Milo (Transatlantic)
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1948
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 18. listopadu 2012 - 22:23:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rzeczpospolita: Tak minimálně proto, že jedna Markova už je dávno v Jinonicích...

Což je přesně ten důvod, proč bych nadále všechny ulice pojmenovával výhradně ve tvaru jméno + příjmení. U lidí, kteří budou toho jména druzí (jako u Jana Marka), stejně nic jiného nezbývá, a u těch, kteří jsou toho jména první (jako u J. Vašíčka a K. Rachůnka), se zamezí zmatkům do budoucna.

Třeba nedávné pojmenování jedné šeberovské ulice "Novákova" mne dostalo. Významných Nováků ještě bude...
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 695
Registrován: 1-2012

Odesláno Pondělí, 19. listopadu 2012 - 18:29:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jan Marek byl významný vzdělanec rudolfinské doby, viz např.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Marcus_Marci
Ten by si (snad i více, než tragicky zahynuvší hokejisté) zasluhoval, aby po něm byla pojmenovaná nějaká ulice.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.188.229.5
Odesláno Pondělí, 19. listopadu 2012 - 21:46:54    Odkaz na tento příspěvek  

No nezamezí se ničemu, protože ani křestní jméno před duplicitou "existence" nechrání ;-) a navíc netušim, kdo to kdy bude potřebovat vědět "na člověka přesně". Vždyť je to pro 99% obyvatel stejně jen lépe zapamatovatelnej identifikační údaj, než "854. severozápadní ulice" aneb Spořilov ve většim vydání.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1949
Registrován: 9-2008
Odesláno Pondělí, 19. listopadu 2012 - 22:18:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel: Však už je. Marciho ulice v Malešicích. A mimochodem, v rudolfinské době to bylo ještě malé dítě. Jo, kdysi jsem o něm zpracovával nějaký referát a louskal jsem ten jeho lom světla či co to bylo...

prag: To jo, ale pořád se výrazně sníží pravděpodobnost. Spíš jde o to, že si to lidi mohou plést. Ono kolikrát stačí, že např. ulice se jmenuje Jana Želivského a stanice metra jenom Želivského, a už je to v rejstříku mapy pod jiným písmenem.
Jen si vemte, že o náměstí Svatopluka Čecha se mluví jako o Čechově náměstí (a jmenuje se tak i zastávka). Analogicky o ulici Jana Marka by se mohl někdo třeba při zadání cesty taxikáři zmínit jako o Markově, a skončí v Jinonicích místo v Chabrech. Když budou křestní jména všude, lidi na ně budou klást větší důraz a budou vědět, že je třeba to rozlišovat i s křestním.
(Já vím, že se to může stát jednou za uherák, ale stát se to může. To samé jako mnou již mnohokrát tepaný nešvar, kdy se zastávka na jednom konci města jmenuje stejně jako ulice na druhém konci. Toho je žel v Praze celá řada...)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.188.229.5
Odesláno Pondělí, 19. listopadu 2012 - 22:51:52    Odkaz na tento příspěvek  

No a lidi tomu stejně řikaj "želva" protože i čtyři slabiky jsou moc, natož šest. Voni si s těma hokejistama poraděj taky, nebojim se že by se těma křestníma někdo moc zabejval v hovorový řeči, akorát to zdržuje při vypisování adresy. A taková dubleta jako Jana Marka a Markova (o Marciho nemluvě) si o zmatení přímo říká, to zas nějakej ouředník přemejšlel hlavou .. stačilo když jsem bydlel v Kamenitý a polovina pošty stejně chodila přes Prahu 7

Stejně divnej zvyk, dělat z uličních cedulí pomníky, to historie neznala, to je až pazdrát moderního osvícenectví. Místní název vždycky souvisel s místem, činností, a když tam bylo jméno, tak rodový .. tady je Krakonošovo. Ovšem oni jich taky nepotřebovali tolik, co je ulic ve Velký Praze.
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2533
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 20. listopadu 2012 - 02:22:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Holt je to důsledek toho, že v Praze máme kolik tisíc ulic, takže se pak musí jmenovat po kdekom.
S4991023
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1082
Registrován: 9-2003

Odesláno Úterý, 20. listopadu 2012 - 06:50:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co byste dělali v Budapešti, kde se úplně duplicitní názvy (po stejné osobě) vyskytují úplně systémově. Takovej Széchényi má most, náměstí a v každé čtvrti nejméně ulici, náměstí, třídu či "kulaté náměstí". Oni se s tím lidi nějak poperou, budou holt říkat taxikářům "Markova v Jinonicích".
Rychlíková laminátka

Pravda, láska a elektrická trakce zvítězí nad lží, nenávistí a trakcí dieselovou.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4802
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 20. listopadu 2012 - 07:13:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pojmenování jedné šeberovské ulice "Novákova" mne dostalo. - A což teprve když neprošla ideologicky ulice Havelkova a byla přejmenována na popud jedné osvícenské instituce, co ji nemohla mít na adrese. Havelka byl taková totalitní zrůda, že si ulici v Praze nezaslouží.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1950
Registrován: 9-2008
Odesláno Úterý, 20. listopadu 2012 - 12:39:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S4991023: No ani není lepší metoda se právě snažit, abychom se k té Budapešti nepřiblížili, a být trochu pečlivější při pojmenovávání nových ulic?

Borovička: Výjimka potvrzuje pravidlo aneb co se nepřejmenovalo počátkem 90. let, nepřejmenuje se asi už nikdy. A přitom je pražské uliční názvosloví pořád plné komunistů, kteří by podle dnešních měřítek rozhodně ulici mít neměli. A pro velké osobnosti zemřelé po listopadu jaksi není kde brát - vzpomeňme na protesty obyvatel proti přejmenování Šmeralovy na Tigridovu (nakonec Tigrid skončil v nějaké malé uličce). O Havlovi nemluvě.
Zrovna ten jinonický Karel Marek je typický příklad. Komunista, redaktor Rudého práva, popravený nacisty - takoví odstraňováni po listopadu nebyli. Ale ti popravení, kteří nebyli v KSČ, žádné ulice nikde nemají (až na výjimky, samozřejmě). Nechci soudit, kde je historická spravedlnost, ale je tu velká nerovnováha. Tohle je zrovna velká skupina uličních názvů - nejslavnější je ostatně Šverma, který byl nakonec po velkých debatách odstraněn (tuším někdy kolem r. 2000?), tedy druhá výjimka vedle Havelky. Nebo Zikova v Dejvicích atd.
S4991023
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1085
Registrován: 9-2003

Odesláno Úterý, 20. listopadu 2012 - 13:48:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš: Lidi totiž na to koukají pragmaticky - přejmenování ulice znamená nové občanky, řidičáky, pro firmy razítka, hlavičkové papíry. Takoví Němci snad kromě největších prasáren typu Karl-Marx-Stadt ani nepřejmenovávali. Pamatuji, jak byl před pár lety kolega konsternován, když jsme ho ubytovali v penziónku v nějaké UP nedaleko Berlína na rohu Klement-Gottwald-Straße a Rosa-Luxemburg-Allee nebo něco takového.
Rychlíková laminátka

Pravda, láska a elektrická trakce zvítězí nad lží, nenávistí a trakcí dieselovou.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4804
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 20. listopadu 2012 - 13:53:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lidi totiž na to koukají pragmatick - a výměna občanky, řidičáku JE zpoplatněna. Pokud ji občan neprovede včas JE pokutován. Takže pragmaticky budu bydlet raději v ulici Novákově pojmenované po nějakém komunistovi nebo gestapákovi. Ostatně toho Havelku nahradili polským lampasákem.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1951
Registrován: 9-2008
Odesláno Úterý, 20. listopadu 2012 - 14:14:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No vždyť jo, já to chápu. Proto píšu, že co se nepřejmenovalo kdysi po převratu, dneska už se přejmenuje těžko. To je podobné jako zákaz KSČ(M)...
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1327
Registrován: 6-2004
Odesláno Úterý, 20. listopadu 2012 - 19:26:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenomže strhávání pomníků a přejmenovávání ulic, když už je po všem patří k národnímu hrdinství a sportu.
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3850
Registrován: 6-2007
Odesláno Středa, 21. listopadu 2012 - 10:18:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Výměna dokladů NENÍ zpoplatněna, pokud je k výměně nucen občan nezaviněně, tedy přejmenováním ulice. Jinak si tu zase plácejte dál.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 21. listopadu 2012 - 13:26:28    Odkaz na tento příspěvek  

A ten ztracenej čas na ouřadech mu proplatí kdo?
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1720
Registrován: 9-2004

Odesláno Čtvrtek, 27. prosince 2012 - 18:50:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prag: Nikdo. Jde o vyšší zájem :-)

Tak konečně jsem našel pár fotek, jak uliční značení vypadalo za 1. republiky:
-druhá fotka je Faustův dům na Karláku. třetí roh ulic U Sparty a Milady horákové (Molochov)


comment: U popisných čísel byly zdobnější rámečky, čísla byla celkově větší a zdobnější (dodnes někde dochovány (Hlubočepy) - U orientačních čísel překvapí to "ul." - U názvů ulic se uváděla pouze ulice a římské číslo MČ. "náměstí" se evidentně psalo pod jeho název. Ale chtěl bych vidět věci typu Náměstí Jiřího z Lobkovic. Celkově mě přijde že ten systém, jenž se používal kolem roku 1990 (v zásadě dnešní) byl mnohem promakanější a hezčí, nicméně ty fotky výše je třeba brát v úvahu.

PS: Já bych Želivského na Želvu klidně přejmenoval. Docela pěkná lidová tvořivost.
She's got a ticket to ride (Beatles)
Bus stop, rat bag, ha ha, charade you are (Pink Floyd)
I am man who drives a local bus (The Who)
Pressed to the wall of the rail station hall is the Venus de Milo (Transatlantic)