K-report
 

Archiv diskuse Tranzitní železniční koridory, v... do 29. 02. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Tranzitní železniční koridory, vysokorychlostní tratě » Archiv diskuse Tranzitní železniční koridory, v... do 29. 02. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
jregent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 279
Registrován: 10-2011
Odesláno Čtvrtek, 23. února 2012 - 13:52:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: kdo bere nějakou bagáž, bude bedlivě přemýšlet
to mě nenapadlo, jsem poněkud silnější konstrukce, bagáž, když jsou dobře navazující přestupy mi nevadí..
Cesťáci mezi Prahou a Brnem jedou také nalehko, o ty se na VRT hraje, se domnívám
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 979
Registrován: 8-2003
Odesláno Čtvrtek, 23. února 2012 - 21:58:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad prag. S velkou bagáží pojedete autem stejně. S rozumnou je nabídka VRT lákavější. A jde o to, že když pojedeš VRT, stihneš se vrátit tentýž den = poloviční zavazadla. S normální VHD se to prostě nestíhá a o tom to je. Jde o tu pointu ve Vídni je koncert. Nebo zakázka. Dnes 4-5 hodin. S VRT 2 hodiny = stejný čas, jako dnes Praha Brno. Cestu do Vídně si plánujete na týdny, cestu do Brna uděláte z Prahy, když Vám to šéf v 9.00 ráno řekne. A co teprve ten paradox typu Praha - Dresden za 2,5 hodiny, spíše 3 hodiny... Když to bude za hodinu, tak to bude jako dnes Teplice, odkud je tak hraniční pásmo na denní dojíždění do práce do Prahy. Pardubice toho vzorným případem, pořád se řeší v jiných částech K-čka, jak dostat Pardubičáky z dálkovky do regionálky a ja jim to RegioJet komplikuje...
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1462
Registrován: 9-2004

Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 02:03:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Arakain: Věřte mi, že je spousta lidí, i dnes, co auto nemá nebo mít nemůže. To byste viděl, kolik toho jeden člověk uveze za proviant. Kolo, bágl a 2 tašky klidně. Pochopte to, že cílem státu by nemělo být budovat na okrajích měst rozsáhlá P+R u "hlavních" nádraží na VRT, ale aby člověk absolvoval MHD cestu z baráku do baráku. Jo. Prakticky nikdy nedosáhne do středních vzáleností rychlosti jízdy autem, ale časové kritérium není zdaleka jediné. Pro někoho může být výhoda již nemuset platit povinné ručení, natož pak investovat do koupi vozu. Věřte mi, že jsou lidi a není jich málo, co ty korunky fakt přepočítávaj.

A právě proto, aby to nejpohodlnější měli lidé jedoucí MHD již od začátku, proto je třeba provézt vlaky na nejlepší místo pro napojení na rozptylnou MHd, tedy do center měst. Pokud již někdo sedne jednou do auta, je daleko menší pravděpodobnost, že nepojede celou cestu, zvlášť když to do Brna již v roce 2022 - kdy budem rádi tak za úspěšnou EIU na VRT - nebude drnnncatt, protože D1 bude opravená. Věřím tomu, že lidé, kteří na vlak budou popojíždět IGK budou vůči cestujícím z domu do domu VHD v menšině.
Prachy jenom prachy nečekají, jen po nich šáhneš a už tě mají. :-) (Pražský výběr)
jregent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 281
Registrován: 10-2011
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 09:17:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rzeczpospolita není jich málo, co ty korunky fakt přepočítávaj.
Souhlas. Pro tyhle lidi je třeba kvalitní MHD a příměstská, pro kterou VRT uvolní kapacity

Lidé na VRT je jiná kategorie, pro které v tom roce 2022 bude pracovní cesta do jiné metropole za hodinu(dvě) pomocí VRT a LTE (vysokorychlostní mobilní internet) zajímavější než autem.
Pohodlně a na otočku i ve věku videokonferencí.

Jde o dvě kategorie cestujících.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5296
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 09:43:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Arakain: Jde o tu pointu ve Vídni je koncert.
To je nějakej odpolední koncert pro mateřský školky? Nějak si nedovedu představit, že by o půlnoci jela VRTka, čekala podle počtu přídavků a já se na ni po vyhřeznutí publika dostal v předvídatelném čase...
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3270
Registrován: 11-2007
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 10:52:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, myslím si, že návstěvníci koncertů ani ti Rzeczpospolitovi chudáci, co nemaj na starou Feldu asi nebudou ti cestující, kteří by spoje na VRT zaplnili. Možná jeden jednou ročně.

A pokud jde o služební cesty, zkusil se někdo zeptat, kolik třeba Česká spořitelna vysílá denně pracovníků na ústředí svého vlastníka ve Vídni? Jedoho? Dva? Samozřejmě není jenom spořka. Já se totiž obávám, že někteří uvažují tak, že když postavíme dráhu, tak se cestující najdou. Nemusí.

A pořád nám zbývá rakouský úsek. Tam se jezdí 120, protože to pro příměstskou stačí. Nějaké relevantní budovatelské záměry jsem tam nezaznamenal. Možná znalejší opraví. A něco podobného se děje mezi Drážďanama a Schandau - zase se tam rekonstruuje pro příměstskou. Žádná VRT. Tak nevím.
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 837
Registrován: 11-2005

Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 11:10:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nedělejme stejné chyby, jako udělali v USA a i v mnohých zemích západní Evropy. Tam se šlo cestou, jedna dálnice nestačí, postavme další, protože jezdit veřejnou dopravou přece není dost in. A teď to s velkými náklady horko těžko napravují.

IAD by měl být v ideálním případě pouze doplňkový způsob dopravy, zejména v odlehlých oblastech, kde se nevypatí budovat nějaký systém veřejné dopravy.

Co se týká měst, velkých aglomerací a zbytečného tranzitu mezi nimi pomocí IAD, je třeba jít cestou maximálního znevýhodnění provozu IAD ruku v ruce se zlepšováním celkové kvality veřejné dopravy (tzn. optimalizace celého systému - unifikace jízdného, linkové vedení a přestupy, interval, kvalita dopravních prostředků, informační systémy). Ale to půjde v ČR těžko, protože...

To, že dnes u nás lidé používají přespříliš IAD je mimo jiné i ten fakt, který jsem jmenoval o pár příspěvků dříve, tedy že ČR je ovládáno podnikatelsko-živnostnickou lobby, která si to dokázala zařídit tak, že ať budou náklady na IAD jakékoliv, je to pálit nebude.

Co se chování lidí týká, měli bychom si opravdu vzít příklad ze Švýcarska, i když na tom nejsme srovnatelně ekonomicky dobře. Z tohoto pohledu je ale důležitejší, že jsme na tom podobně co do velikosti území a demograficky.
http://rail2005.euweb.cz (aktualizace 30.3.2008 / sekce IV. koridor)
S200
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2211
Registrován: 4-2006
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 12:35:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rail2005: měli bychom si opravdu vzít příklad ze Švýcarska
Ano, v počtu osobních automobilů připadajících na 1000 obyvatel zatím za Švýcarskem zaostáváme. Asi je Švýcarsko ovládáno podnikatelsko-živnostnickou lobby ještě více než ČR.
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 980
Registrován: 8-2003
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 12:53:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Rudolf33 Nemci stejne jako my vedi, ze jinak nez tunelem do Dresden to nejde. Ma asi 25 km od Usti nebo Teplic ci mezi do Pirny nebo tam nekam. V nejkratsi podobe to chce prekonat kopec na urovni hranicniho pasma Petrovice-Cinovec. Klidne bych to prohnal po dnes uz skoro nevyuzite E55 od Dubi nahoru, ale to by Nemce trefilo.
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 981
Registrován: 8-2003
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 12:58:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Respo.. Rozptylena MHD a ID je vyhodnejsi, ze nepotrebuje centralni uzly, ktere zdrzuji, zdlouhavy prestup a jedes z A do D pres 15 mist. Sit to rozprostre. A proto hlavni prestup mimo centrum s moznosti do centra dojet, ale nepretezovat centrum. NS1 a vinohradske tunely jsou uz stejne na limitu, tak kam to dame. Nechme jen moznost jako ten Frankfurt.
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 838
Registrován: 11-2005

Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 13:23:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S200: Ale otázka je, kolik je ten roční proběh jednoho vozidla. Jestli to stojí v garáži a jednou za občas si jedou Švýcaři se svými luxusními auty zařádit na německé dálnice (Švýcaři všeobecně - jsou sice disciplinovaní- ale nejsou moc dobří řidiči - nemají zkušenosti a cit) nebo jestli jezdí pravidelně jako u nás v ČR.

Typickým případem, kde IAD jezdí zcela zbytečně jsou relace Kladno - Praha, Louny - Praha. Proč české vlády nebyly za 20 let schopny udělat následující:

a) Buď vytvořit pracovní příležitosti v daných městech, aby nebylo nutné jezdit za prací a tedy nepřetěžovat stávající infrastrukturu. Přiznávám, není to zrovna lehké... tedy b)

b) Pokud nebyly schopny udělat a) proč již nemáme do Kladna dávno kapacitní, dvoukolejnou a elektrifikovanou železnici včetně odbočky na letiště a proč v případě Loun není veden vyšší počet kvalitních autobusových spojů (protože z Loun je vidina kvalitního železničního spojení bez megainvestic trochu sci-fi).

Když ráno jedu po Evropské do práce (naštěstí směrem z centra ven a navíc MHD), jen žasnu nad tím, co IAD (s registrací S a U) se valí hluboko do centra! Jasně, půlka S je ze satelitů, ale i tak by šlo efektivním způsobem veřejné dopravy srazit počet těchto aut ještě o polovinu.
http://rail2005.euweb.cz (aktualizace 30.3.2008 / sekce IV. koridor)
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 839
Registrován: 11-2005

Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 13:45:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Odkaz na jeden velmi zajímavý článek - Přestupní uzly ve vybraných městech:
http://pernerscontacts.upce.cz/23_2011/Ivan.pdf
Nejdříve důkladně přečíst a potom diskutovat.
http://rail2005.euweb.cz (aktualizace 30.3.2008 / sekce IV. koridor)
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 344
Registrován: 1-2011
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 14:32:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To Rail: možná odpověď na b je ta, že podobných problémových směrů je mnoho a celkově byla infrastruktura 30 let zanedbaná, to pak nejde vše hned (nehledě na to, že u nás hned znamená deset let)

jinak samozřejmě máte pravdu, dvojkolejka do Kladna už dávno měla stát, jenom ji nějaký trouba před 20 lety nazval rychlodráhou a tím ji marketingově zabil, nikdo přeci nebude využívat rychlodráhu s dražším jízdným (a tak ten prvotní plán vypadal)
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 840
Registrován: 11-2005

Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 14:51:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr Šída a ostatní kteří by chtěli reagovat na příspěvek 838:

Já vím. Ale to bylo myšleno jako takové řečnické povzdychnutí. Měl jsem na mysli to, že my se tu na tomto fóru (a mnozí jiní v projekčních kancelářích, vysokých školách a jiných institucích) snažíme řešit relativně konstruktivně různé věci, ať jsou mezi námi odborníci nebo pouze nadšenci, ale dokud tu neuděláme další revoluci a nezavedeme jednotnou úřednickou vládu odborníků včetně trošku autoritativnějšího režimu, budou zvláště v prostředí ČR všechny naše úvahy jenom plácnutí do vody.
http://rail2005.euweb.cz (aktualizace 30.3.2008 / sekce IV. koridor)
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 982
Registrován: 8-2003
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 16:28:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Rail2005. Krásné cvičení na zápočet či zkoušku, tj od člověka s doktorantským titulem s tím mám jeden ZÁSADNÍ PROBLÉM. Je to 10, možná 15 až 20 let zastaralé. A to ve VSTUPNÍM parametru. Na 6 ráno se možná ještě chodí v Ostravě (odkud má autor alma máter, tak to ho snad omlouvá), ale civilizovaná Evropa a i spousta Vás, co mi vyplnila dotazník, že na 8 ráno se vodí děti do školy, moudřejší zařízení v tomto směru už taky posunuly časy. Ale jinak je začátek všeho stejně jako v Evropě, od cca 8-9 hodin, konec pracovní doby 16-17. Spoje v 13 hod jezdí poloprázdné. (snad kromě pátků). Kdyby se dotyčný podíval na ČT24 či Novu na kamery z měst, tak v 5-6 je tam mrtvo, provoz je od 7 hodin, špička je 7.40-8.10 a protože to nestihne klesnout, tak končí kolem 9.30.
A to že jsou uzly chyba a okruhy správně nám POTVRDIL bolševik stavbou severojižní magistrály a zbytkem vodorovných a svislých 2 proudových tepen. Z dobré poloviny jsou dnes silnice místního významu, či je s nimi uděláno vše proto, aby se tím staly. A po té, co jsme vykopaly kamiony z okruhu, se začalo dát v Praze jezdit.
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 345
Registrován: 1-2011
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 17:05:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To Rail2005, ano bohužel, taky jsem to myslel jako povzdech
jregent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 282
Registrován: 10-2011
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 17:27:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Existuje nějaký solidní průzkum poptávky v nadregionální dopravě, zejména na trasae Praha-Brno-Ostrava? (zahrnující všechny dtuhy dopravy)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 17:59:59    Odkaz na tento příspěvek  

Arakain .. nadáváte hezky, ale věcně vzato, von ten bolševik měl v Zákosu odedávna i ten slavnej venkovní okruh, byť v poněkud lehší a levnější příměstský variantě, a to už od šedesátých let, kdy ten koridor ještě nebyl obsazenej živelnou zástavbou. Stačí se podívat do archivu ÚP na pražskym magisrátě. A asi moc nemoh za to, že se v devadesátých letech v praze prakticky nekoplo do země.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 18:12:54    Odkaz na tento příspěvek  

Švýcaři všeobecně - jsou sice disciplinovaní- ale nejsou moc dobří řidiči - nemají zkušenosti a cit)
Tak jsme se zasmáli :-))) Na to jste přišel prosím jak?
Pje
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 48
Registrován: 5-2011
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 18:47:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím si podotknout, že za každý další rok ti, co se bez auta neobejdou, zaplatí stále větší ranec za zdroj oxidačního pohonného procesu. Elektřina je jaksi univerzálnější i z hlediska možných a efektivních zdrojů. Do té doby, než bude VRT napříč celou Evropou, budou i elektromobily a nájemná individuální terminální přibližovadla. Ty koncepty jsou na světě již pár desítek let a stále se vyvíjejí, jen ropa byla dosud bezprecedentně laciná...
Pje
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 49
Registrován: 5-2011
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 18:52:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

->W.: Smějte se, je to zdravé. Jen pří jízdě ve Schweizu račte počítat s "jízdou podle pravidel, jakkoli jsou nesmyslná" a s nezvykem místních na střečky a jinou nesystémovou havěť. Se zkušenostmi pouze z dálnic a městské infrastruktury bych se tu do psaní čehokoli na dané téma vůbec nepouštěl.
Pje
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 50
Registrován: 5-2011
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 19:37:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zásada urbanismu: "Městská aglomerace je přirozený dopravní cíl tím více, čím větší je území, pro něž je ona aglomerace přirozeným centrem" [kafe]promyslet[/kafe]. Jakékoli pokusy o přestupy na periferii jsou v takové situaci nesmyslem. VTR uvnitř aglomerace vyžaduje na rychlém přiblížení vlastní s ničím nekolidující trasu, v centru pak může sdílet část běžné infrastruktury (pokud někdo nezmatlá čítače náprav jako na hn). Kdo trochu studoval koncepce nádraží pro jiná evropská centra, ví své. Praha vyžaduje extra přístup pouze s ohledem na reliéf terénu, současné (a možné) prvky pozemní i podzemní infrastruktury a na skutečnost, že zabezpečovací zařízení bude nejspíše ukradeno, za mrazu nefunkční a za vedra funkční jinak... Btw, ekonomika jde do kopru.

(Příspěvek byl editován uživatelem pje.)

(Příspěvek byl editován uživatelem pje.)
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 19:38:23    Odkaz na tento příspěvek  

Rail2005 psal, že Švýcaři nejsou moc dobří řidiči, tak se ptám proč a jak na to přišel. S polodementními vesničany v rozpadajících se favoritech s naprosto nevypočitatelným chováním se totiž běžně setkávám u nás a ne v CH.
Střeček a nesystémová havěť je prosím co?
Pje
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 51
Registrován: 5-2011
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 19:42:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

->W.: Aha, představivost není... Střeček je hmyzí symbol nevypočitatelného pohybu prostorem. Systém, jak známo, chaotický hmyz (nejen) vylučuje...
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Pátek, 24. února 2012 - 20:15:48    Odkaz na tento příspěvek  

Hm, něco jsem se na (nejen) švýcarských dálnicích najezdil, ale furt nějak nevidím tu souvislost s střečky a chaotickým hmyzem/pohybem. Já tedy vnímám dálnice a pohyb na nich ve CH, A, D, F, Dánsku a bůhvíkde ještě jako víceméně totéž. Akorát v CH koupím u první pumpy nebo trafiky při první cestě roční známku.
To už můžete tvrdit, že máte chaos v ranní špičce v Bernu na nádraží...
Mimochodem, z mého kraje na švýcarské hranice nikdy žádná VRT nepovede a proto budu řadu dalších let jezdit do Thayngenu autem (a tam přesedat na SBB...). Pokud tedy ceny na PHM výrazně nevystřelí nad běžné ceny jízdného Deutsche Bahn, což se s největší pravděpodobností nestane.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5301
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 09:02:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pje: Aha, představivost není... Střeček je hmyzí symbol nevypočitatelného pohybu prostorem.
Aha, vědomosti taky nejsou...
Nestřečkuje střeček, ale zoufalé zvíře, snažící se střečků zbavit.
R_666_Satan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 26
Registrován: 10-2011
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 11:17:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pje: ad elektromobily - neřeší problém prostorový (zácpy, parkování), navíc státy, s širším přechodem na "alternativní" paliva, aby nepřišly o významný příjem ze spotřebních daní z benzínu a nafty, budou daňovou zátěž víc a víc přesouvat na elektřinu a plyn, což bude mít daleko větší společenský dosah - městská domácnost se bez auta a přímého spalování benzínu obejde, ale bez spalování el. proudu (na svícení) a plynu (na topení) nikoli.

P. S. Nejlepší elektromobil je trolejbus.
Vidlák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.23.219.3
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 13:54:52    Odkaz na tento příspěvek  

W.: a vy jste polodementní měšťák? Co máte proti vesnici, máte pražácký komplex nebo co?
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 983
Registrován: 8-2003
Odesláno Sobota, 25. února 2012 - 16:18:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kucí, to je zuper diskuse. Mě na autech sere poslední dobou jediné a to, že musím řídit. Parkuji byť přes bydliště v širším centru Prahy bez problémů před domem, a to dokonce všema 3 autama co s manželkou máme. Jsme totiž slepá ulice. Jasně, kdo to má... V práci je to horší, ale než zavedou zóny.
A aby to stálo za to, tak přibližně na 1 litr nafty padne 1 kWh elektrické energie, což se do výrobních cen kolem 7 Kč za litr musí hodně promítnout. A na západě do většiny elektráren tankují naftu nebo zemní plyn.
Takže jsme z toho pořád cyklicky v pr...
A stát má pořád větší daňový příjem z paliv, než z hypotetické VRT.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5303
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 01:15:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Arakain: tak přibližně na 1 litr nafty padne 1 kWh elektrické energie, což se do výrobních cen kolem 7 Kč za litr musí hodně promítnout
Hele, a víš vůbec, kolik kWh se dá dostat z toho litru nafty, když ho proženeš dieselem...?
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 984
Registrován: 8-2003
Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 09:40:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Hajnej dodej... Ale pointa byla, že jedno bez druhého nejede, takže všemožná záchrana elektromobily a vlaky je taky trošku ošidná. Nehledě na to, že venku se prodá kWh elektřiny kolem 5 Kč. Reálně se pro další stavbu svého domu počítá nejen s pasivní koncepcí rekuperačního topení a větrání (to už chci 12 let), ale k tomu ještě veškeré aktivní koncepce a maximální samostatnost vůči světu a závislosti na sítích. Ségra už má u domu vlastní čističku 8 let, protože tam nebylo jiné řešení.
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 841
Registrován: 11-2005

Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 14:39:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Arakain: To jste vysoce nadprůměrná domácnost :-)

Něco statistiky: Průměrný počet obyvatel na 1 osobní auto v Praze činil 1,88 osoby/OA k 31.12.2011. Průměr ČR je 2,30 osoby/OA ke stejnému datu.

http://62.141.13.19/bmi/www.autosap.cz/sfiles/okr-oby.GIF

Nicméně by bylo zajímavé zjistit, jaká je skutečná struktura rozdělení - distribuční funkce. Rozdělení v Praze rozhodně nebude mít charakter statisticky "normálního" rozdělení. Je tu mnoho aut proto, že jsou tu sídla velkých nadnárodních firem, které mají rozsáhlé autoparky. Dále je tu mnoho hodně bohatých lidí, kteří mají ve čtyřčlenné rodině minimálně 3 auta.

Pokud budu brát vzorek ze svého okolí - my lidé, kteří skutečně bydlíme v Praze (místo trvalého pobytu = místo reálného pobytu), tak tak z mých řekněme 10 kamarádů žijících sólo, vlastní OA pouze 2 lidé a jeden používá služební OA pro soukromé účely. Na druhou stranu znám člověka, který má v centru Prahy auta hned 4 a žije pouze s manželkou.

U nás mají auto pouze rodiče, brácha se slečnou ani já žádné nemáme. Pokud někdo potřebuje, tak si jej holt v extrémním případě na jednorázovou jízdu půjčí.

V práci na letišti to je jiná. Zajímavé je, že ač je to pražský zaměstnavatel, celkem 74% zaměstanců tvoří lidé ze Středočeského, Ústeckého a stopově z dalších krajů republiky. Nevím, jaké je rodinné zázemí a struktury dotyčných, ale z pohledu na parkoviště a dle registračních značek je míra automobilizace mezi těmito lidmi zhruba 1,50 osoby/OA.

Z toho nicméně vyplývá, že velká část lidí bydlících přímo v Praze auto buď nepotřebuje díky slušné věřejné dopravě a to i pro dálkové cesty nebo si jej nemůže dovolit (nemůže dovolit proto, že bydlení v Praze je dražší než mimo).

V mém subjektivním případě je to kombinace obojího, auto si sice nemohu dovolit, ale vůbec mi to nevadí, protože těžím ze špičkové dostupnosti MHD i dálkových linek.
http://rail2005.euweb.cz (aktualizace 30.3.2008 / sekce IV. koridor)
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 985
Registrován: 8-2003
Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 15:51:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rail 2005. Máš divné kamarády. Dokonce i moje učitelka z jedné ex školy to bez auta zvládna asi jen týden a to bydlí na šíleně přeplněném sídlišti. Jo a 1 naše brigádnice nemá auto, teda má ho napůl se sestrou, protože se bojí řídit. Jinak všichni mají auta, dokonce i několik (kombinace služební/soukromá). A nikdo z nich není nějakých nadprůměrných přijmů. I ve škole spolužáci všichni mají auta. Většina z nich bydlí v Praze či nejbližším okolí. Že z nich část jezdí do práce vlakem je spíš jen o destinaci kde bydlí/kde pak mají práci. Jediný, kdo jsem si vzpoměl, že nemá auto, je švagr, protože už nasbíral 12 trestných, má řidičák na rok v čistírně a to minulé se rozpadlo. A vlastní otec, ale ten poslední dobou objevil vzhledem ke zdravotnímu stavu, místo taxi sanitku. A nedokonalosti VHD mi popisují babičky. Možná i proto pořád dokola říkám, netahat VRT, ale jen přípojné tratě až do centra, protože síť nám tu dopravu krásně rozptýlí a podstatně větší procento lidí bude mít dostupnost NÁSTUPNÍ HRANY s vlakem do 15 minut včetně rychlého parkování. O totální diskvalifikaci Praha hl.n. už jen z důvodu, že od čehokoliv na hlaváku jdu 10 minut jenom na peron = 20 km jízdy po dálnici. A kolem Prahy je jen málo míst, kde je rychlost dostupnosti autem pomalejší, než vlakem. Jedinou vyjímkou co mě teď rychle napadá, je všechny vesničky kolem 171. Protože ostatní jsou na všech dálnicích rychleji než v centru na nádraží, tudíž pro většinu nešotoušské populace není důvod, proč jet vlakem. A když vezmu v potaz Praha - Brno 1hod 45 min autem, tak Praha - Brno vlakem na 230 km/h jde, ale nesmí tam být ani kilometr tratě pod 160, a ne nějaké 15 minut mrcasení po Praze 80-100 a totéž v Brně. Potřebujeme ideálně Vídeň - Brno - Praha - Dresden za 3 hodiny.
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 842
Registrován: 11-2005

Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 16:31:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jinak všichni mají auta, dokonce i několik (kombinace služební/soukromá). A nikdo z nich není nějakých nadprůměrných přijmů. I ve škole spolužáci všichni mají auta.

To asi každý žijeme v nějakém jiném světě Já se ptám, ja to ti lidé dělají, že si to mohou dovolit?

- Buď patří mezi vyvolené, tedy lepší pozice u nadnárodní firmy navíc s možností služebního auta pro soukromé účely (moje kamarádka)
- Nebo mají alespoň 30.000 Kč čistého měsíčně (mají-li platit v Praze průměrných 12.000 Kč za byt o průměrných 60 m2 včetně energií) (moji 2 kamarádi)
- Nebo žijí u někoho (u rodičů, přítelkyně atd.) kdo za ně bydlení zaplatí a dá jim najíst, pak by mohlo stačit i zcela normálních 18.000 Kč čistého, aby dotyčný mohl jezdit autem.
- Nebo jiné vysvětlení? Ale jiné mne nenapadá... Poradí někdo?
http://rail2005.euweb.cz (aktualizace 30.3.2008 / sekce IV. koridor)
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7938
Registrován: 8-2004

Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 17:19:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rail2005, 842:
Souhlas.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla."
(S tebou mě baví svět)
Floraín
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.55.154
Odesláno Neděle, 26. února 2012 - 22:25:06    Odkaz na tento příspěvek  

- Nebo jiné vysvětlení? Ale jiné mne nenapadá... Poradí někdo?

No to kouzlo spočívá asi v tom, že ne všichni si kupují nová a drahá auta - např. moje neteř si k osmnáctinám koupila VW Polo za 30 tisíc Kč, zpolovic za výdělek z brigád, polovinu doplatili rodiče. Takže auto může mít dnes opravdu každý (kdo má řidičák).

to all - je velké štěstí, že se vaše sny o VRT v Česku nenaplní, vznikla by jen obrovská černá díra, která by jen polykala miliardy, když člověk vidí, jak DB v Německu s rozvojem VRT zařezává jednu regionální dráhu za druhou (a to tam má VRT vzhledem ke vzdálenostem alespoň trochu opodstatnění), tak radši ani nemyslet, co za torzo sítě by zbylo u nás.

to Arakain - z Prahy do Brna budou lidé Vašeho ražení vždy jezdit autem, protože ať už by VRT byla do centra nebo na okraj, tak veškeré to zdržování se parkováním, používáním MHD či taxi(natož nějaká eska) sežere tolik času, že přímo autem to vyjde rychleji. Ta vzdálenost je prostě velmi malá, např Paris - Lyon je dvojnásobná
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2380
Registrován: 5-2004
Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 01:49:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Floraín:
moje neteř si k osmnáctinám koupila VW Polo za 30 tisíc Kč

Není umění vydělat na koupi auta, umění je vydělat na jeho provoz.

je velké štěstí, že se vaše sny o VRT v Česku nenaplní, vznikla by jen obrovská černá díra, která by jen polykala miliardy, když člověk vidí, jak DB v Německu s rozvojem VRT zařezává jednu regionální dráhu za druhou (a to tam má VRT vzhledem ke vzdálenostem alespoň trochu opodstatnění), tak radši ani nemyslet, co za torzo sítě by zbylo u nás.

Německo má asi nejběji navržené a rozfázované VRT z celého světa a neoplývá ani schopností je stavět levně.

Mimochodem taková Belgie nebo Nizozemí jsou podle vás velké země s dlouhými vzdálenostmi, že má u nich VRT opodstatnění?
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 11:20:24    Odkaz na tento příspěvek  

Provoz u staršího VW Polo? Tak pět tisíc ročně za olej a povinný ručení, zbytek dvě kačky za km. Když občas sveze kámošku, tak je na úrovni obyčejnýho jízdnýho nebo níž, když jede po Praze do 15 km tak ušetří. V čem vidíte problém?
Martyss
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 705
Registrován: 10-2007
Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 17:50:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Provoz u staršího VW Polo? Tak pět tisíc ročně za olej a povinný ručení, zbytek dvě kačky za km.
moje neteř si k osmnáctinám koupila VW Polo za 30 tisíc Kč
Tak samozřejmě u takto starého vozu je nutné započítat i celkem zásadní opravy, byť samozřejmě lze jezdit stylem "liju jenom benzín a olej", ale to už záleží na odvaze.
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7942
Registrován: 8-2004

Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 17:51:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag:
Opravy 0,- Kč?
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla."
(S tebou mě baví svět)
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 986
Registrován: 8-2003
Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 18:20:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad 4lorian. Ja si koupil prvni auto az v 18. Coz bylo 1992. A rikam si, proc dnes resim spotrebu, kdyz jsem i v dobe pro me vetsi chudoby tj 1992-2003 zvladal auto se spotrebou 10l na 100km. Benzin stal obcas extremne stejne jak dnes, pojisteni noveho auta bylo PODSTATNE drazsi nez dnes /za novou Mazda 323 jsem platil 41 tis rocne a byl jsem rad, dnes stejne drahy Mercedes A stoji 25 tis/ a tehdy jsme brali polovicni, tretinove platy jak dnes. Auto me stoji +- 10 tis fix leasing a kolem 7 Kc za km vcetne servisu. Extremni byl v tomto smeru Smart, ktereho jsem mel 8 let a kdyz jsem krome parkovani zapocetl uplne vse, vyslo mi 14 Kc za km. Takze uz jsem si noveho nekoupil a jezdim taxikem. Po Praze za 18-19 Kc je casto levnejsi nez 34 Kc za listek x2 osoby
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7943
Registrován: 8-2004

Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 20:07:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě mi tam chybí: "Kdo z Vás to má?"


Floraín, poslední odstavec:
Myslím si totéž.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla."
(S tebou mě baví svět)
Junkrs
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1146
Registrován: 3-2007
Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 20:16:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bohužel pro VHD je to tak, že se automobil dnes stal spotřebním a lehce dostupným zbožím asi tak jako třeba televize nebo počítač a tak stejně jako hromady lidí už dávno nechodějí do kin, ale stahují si filmy z netu nebo vypalují, tak taky tolik nepoužívají VHD ať už městskou nebo meziměstskou. Cenou tedy veřejná doprava konkurovat nemůže a musí to tedy dohánět rychlostí, pohodlností, službami atd. V našich malých středoevropských poměrech bych tedy byl pro to, aby případné VR vlaky jezdily z centra do centra bez dalších nutných přestupů na Esko a další příměstskou dopravu. Nebyl bych ale proti, aby třeba vlak už zastavoval i v okrajové části většího města (tedy Prahy), kde zajíždí do centra nebo z něj odjíždí.
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 843
Registrován: 11-2005

Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 21:18:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Bohužel pro VHD je to tak, že se automobil dnes stal spotřebním a lehce dostupným zbožím asi tak jako třeba televize nebo počítač"

To nelze tvrdit zcela jednoznačně, viz můj příspěvek 841. Ano, dostupnost auta je jistě větší než tomu bývalo před rokem 1989. Ale rozhodně to není spotřební zboží. Bez auta se člověk nějak obejde, i když třeba na vesnici to je dost těžké. Ale bez bydlení rozhodně ne. A uvědomte si, že bydlení a výdaje na potraviny budou stále stoupat, zatímco platy nikoliv. Takže jsme v situaci, kdy sice pro dost lidí je auto stále ještě samozřejmost, ale společnost je a bude stále více rozdělena na ty, co mohou mít cokoliv a ty, co budou bojovat o holé přežití.

MHD v Praze nabízí v radiálních směrech v době špičky všedního dne rozhodně rychlost proti IAD. Praha nedávno získala mezi velkoměsty Evropy jedno z nejlepších hodnocení MHD, myslím byla v TOP 5. Proč tu Pražáci řeší jednotlivé jízdné nechápu. Za paušál aktuálně 4.750 Kč na rok si mohu jezdit jak chci a kdy chci. A že někdo pindá, že tranzverzální směr MHD je proti IAD o něco pomalejší? To je prostě fakt a jentak se to nezmění.

Ono ve spoustě případů je používání IAD pouhá nafoukanost, lenost, nezodpovědnost vůči společnosti, parazitování a sobectví dotyčného, zvláště, pokud jede v autě sám, pod rouškou ušetřených několika minut. Holt špatná výchova doma!
http://rail2005.euweb.cz (aktualizace 30.3.2008 / sekce IV. koridor)
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7945
Registrován: 8-2004

Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 22:30:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

se automobil dnes stal spotřebním a lehce dostupným zbožím
Pro kolik z těch lidí je to za cenu zadlužování? Jeden úvěr k druhému a rázem má na krku exekutora. Část balobytu proti minulosti je nejen u státu, ale i u domácností založena na neustálém vytváření dluhů, které mohu snadno jednoho dne prasknout, pokud přelezou rozumnou mez. (Zná každý tu svou mez?)
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla."
(S tebou mě baví svět)
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 987
Registrován: 8-2003
Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 23:22:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Hroch. Neboj, ani já to nemám. Jedno auto mám fakt na soukromou osobu, schválně kvůli berňáku. Druhé vlastní a.s., třetí s.r.o., čtvrtým jezdí zaměstnanec, vlastník další s.r.o. Naftu ani servis účetnictví nerozezná. Záměrnou daňovou chybou bylo u mě leta neexistence knihy jízd. Dnes u firmy s max 3 vozy už ani být nemusí. Takže si jen hlídám 15 min přestávky po max 4 hodinách, max 8 hodin za volantem a 650 km na řidiče a den. Takový Mnichov na otočku na koncert je tudíž trošku o držku a raději tím soukromým ( to má stejně nejlepší EURO známku a v Mnichově či Berlíně je to důležité)

Junkrs to definoval přesně. Auto je běžná věc, jak ponožky nebo I-Phone.

A do Brna, dokud jsem bydlel v Nuslích a EC mi zastavovalo ve Vršovicích, či stačila výhodná kilometrovnická banka a dostali jsme se na peron do vlaku za cca 10 minut tramvají a po rampě, jsem jel do Brna autem sporadicky. A padlo tak 5-7 KMB z rok. Dnes KMB 1km= 1Kč, víc jak běžné jízdné. Na co mám být limitovaný 6 měsíci... Skupinová sleva často levnější... Dnes musím 10 min autem do Vršovic (stejně jako po magistrále na hlavák, ale tam nezaparkuju), tam zaparkuju a jedeme z hlaváku. Jenže návaznost a součet časů = D1 40-50 km a vedle toho odjezd podstatně pomalejším vlakem. Bohužel.

MHD prakticky nepoužívám, byť ho mám rád protože... bydlím v Záběhlicích. 2x týdně na Karlák do školy, návrat večer. MHD 40 minut, autem 10 minut. Cesta do práce MHD 20 minut, autem 10 minut. Jsou to 4 km. Rentabilita síťovky vesrus auto = nikdy, neb to auto často i přes den potřebuji a model mít jedno auto doma, druhé v práci a pohybovat se mezi auty MHD časově náročné. Šetrnostní model, že jedeme s manželkou do stejné práce 1 autem místo 2 se mi tak 1x týdně podaří. Už se vzhledem k parametru docent (do cent) na váze směřuji na jaře ke kolu, jenž se limitně časově do práce blíží autu, kvůli kratší trase a preferenci na semaforu. Ale zase v práci převlíct, osprchovat.

Pro auto negativa : finance, emisní stopa
Pro auto pozitiva: operativnost, drastická časová úspornost. A protože už nejsem nejmladší, obětovat ročně několik dní na oltíř toho, že budu čekat na zastávce na MHD nehodlám. Ale jak jsme psal dřív, do servisu u Českého Brodu jezdím vyzvedávat auto VHD a je to rychlejší, jak po D11.
Zpět ke kolejím. VRT chci už jen z důvodu, že asi v 60-70 letech se mi bude hodit. A do té doby to sotva postavíme (a první úseky se rozpadnou) Řidičáky v důchodu už jsou většinou problém. A taky, ať to vezmee kolem a kolem, pokud nemáme zaspat jako stát, tak Nizozemí nám ukazuje, že i pár km těchto tratí je důležitých pro celý národ.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.193.115
Odesláno Pondělí, 27. února 2012 - 23:58:17    Odkaz na tento příspěvek  

Hroch: Opravy 0,- Kč? no nula asi ne, ale u auta s pořizovací hodnotou 30 je každá oprava v úrovni 5-10 tis. impulsem k rozhodnutí, pořídit si raději "nové" auto za 30 (a ten "vrak" ještě prodat na díly). Když jsem kdysi jezdil Š105 (taky "za 30") tak se to tak řešilo. Plus svépomoc nebo soused s vybavenou garáží .. tyhle vozy do značkových servisů nejezděj.
jregent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 285
Registrován: 10-2011
Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 10:01:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano situace lidí v autech je jak píše Floraín v posledním odstavci.
Kdyby ale MHD v Brně byla tak vymazlená jako je v Praze, tak by se problém vyřešil. Osobně jsem používal auto po Praze, teď si užívám MHD, protože je to pro mne (na radiálách jak píše Rail2005) nesrovnatelně pohodlnější.
O návaznost z pole v Praze se neobávám, MHD by se uzpůsobila, v Brně když by se hádali (jako že budou:-) mohou některé VRT zajet do centra, jiné spoje svištět dál

VRT potřebujeme pro propojení běžných lidí a týmů ve firmách. Jedině VRT vytvoří z prostoru Brno-Praha-Mnichov (Drážďany) jednu aglomeraci pro technicky tvořící lidi. Týmy se potřebují operativně setkávat face to face. Ropa půjde nahoru (i kdyř nebouchne krize okolo Íránu), ve vlaku se dá pohodlně pracovat..

Když nebude VRT "z pole do pole", nebude nikdy a my ztratíme vazbu na Bavory, což nás teď docela živí..

(Příspěvek byl editován uživatelem jregent.)
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 13:00:37    Odkaz na tento příspěvek  

Ještě mi tam chybí: "Kdo z Vás to má?"

Každej, komu nesmrdí práce a trochu víc maká. Na auto nižší střední třídy jsem si vydělal bez půjček a úvěrů, žena si ho pořídila z úspor za prospěchový stipendium.

VRT potřebujeme pro propojení běžných lidí a týmů ve firmách. Jedině VRT vytvoří z prostoru Brno-Praha-Mnichov (Drážďany) jednu aglomeraci pro technicky tvořící lidi. Týmy se potřebují operativně setkávat face to face. Ropa půjde nahoru (i kdyř nebouchne krize okolo Íránu), ve vlaku se dá pohodlně pracovat..

Když nebude VRT "z pole do pole", nebude nikdy a my ztratíme vazbu na Bavory, což nás teď docela živí..

To je nějaký manažerský junior neswspeek? Technicky tvořící lidi (pokud fakt něco umí) jsou dávno mimo náš bananaland, protože je přeplatili (hodnoceno ze Sudet, Praha + okolí je možná trochu jinde).
Vazba na Bavorsko (nepíšete jaká?!) tu skutečně je, ovšem neodehrává se na železnici.
jregent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 286
Registrován: 10-2011
Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 16:20:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W: To je nějaký manažerský junior neswspeek? Technicky tvořící lidi (pokud fakt něco umí) jsou dávno mimo náš bananaland..

Na junior newspeek už nemám věk (jsem spíš kategorie 3 dny před smrtí)

Ne všichni utekli z bananalandu. Firmy dělající např pro Siemens.
Znám to jen v IT. Z Ostravy do Mnichova nám dali buď klíče od auta nebo letenku ač preferuji vlak.
Nedávno jsem jel v RegioJetu s celým týmem z ostravského Tieta, jako příklad..
I teď z Prahy bych rád používal VRT.
Asi jsem těžká minorita a pomalu vzdávám svůj sen
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5317
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 17:04:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W: Technicky tvořící lidi (pokud fakt něco umí) jsou dávno mimo náš bananaland
Kecy.
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7946
Registrován: 8-2004

Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 17:47:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Arakain:
bydlím v Záběhlicích
Aha, tak už je mi nad slunce jasné, proč má být nový "hauptbahnhof" mezi "Rabakovskou" a "Za dráhou" a ne třeba u toho letiště.
model mít jedno auto doma, druhé v práci a pohybovat se mezi auty MHD časově náročné
Přesně takový model jste tu ale navrhoval! Tak si to nejprve ujasněte. (Připomenu, že jste navrhoval nádraží v Praze "u lanového mostu" a v Brně u D1, protože se u obou dá dobře zaparkovat).
Ale zase v práci převlíct, osprchovat.
Nj., ještě tak mít v práci sprchu (a třeba taky bazén, saunu a posilovnu) ...

W.:
Každej, komu nesmrdí práce a trochu víc maká.

Možná málo odkláním.

jregent:
MHD by se uzpůsobila
BY SE SAMA. Sama ani Panenka Marie nepřišla do jinýho stavu (cit. Nemocnice na kraji města).
Úprava silniční a zejména tramvajové sítě by byla zdarma mávnutím kouzelného proutku. O metru v Praze ani nemluvě.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla."
(S tebou mě baví svět)
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 18:25:33    Odkaz na tento příspěvek  

Kecy./Hajnej:
Určitě je zde pár silných firem, jak např. zmiňuje jregent, které umožní i slušnou kariéru odborným, kvalifikovaným lidem. Nicméně v pohraničí (kde jsem strávil většinu života) je realita úplně jinde. Bavíme-li se o "tvrdých" vědách, kolik absolventů VŠ nalezne uplatnění v KV kraji? A za jaké peníze na jakých postech? Zde jsou z drtivé většiny "montovny", firmy jedoucí z podstaty, bez výrazné přidané hodnoty. Strukturální nezaměstnanost se dlouhodobě, přes řadu vzletných řečí, nedaří řešit. Největší zaměstnavatel (šachta) je v útlumu (nebere vůbec) a nové příležitosti nevznikají. Žena studovala za peníze nadnárodního koncernu, který už pár let své aktivity v oboru omezuje a přesouvá do Asie. Automotive průmysl ala výroba zámků do aut? Tak to je asi maximum. Ale nikdo se tam moc nehrne. V mém oboru žel. dopravy si to asi dovedete sám představit. Takže já fakt nevidím proč by např. absolvent elektro vš šel čmárat do kanclu cosi neperspektivního k pecím, když za ne nepodstatně vyšší plat může jezdit jako fíra. A takových případů znám dost. Kdo se spokojí s málem, vždy si pochopitelně nějaké to místo najde - ovšem netroufám si tvrdit, že schopnej "ajťák" tu bude hákovat za 18 čistýho, když v Plzni má o třetinu víc a v Praze a okolí pravděpodobně ještě výrazně více. Já už jsem těch odchodů mladých zažil tolik, že Vám to stručné "kecy" prostě nevěřím.

Jregent: Ano, OVA - MUC klidně letecky, myslím si však, že pokud byste museli na služebku z Ostravy např. do Varšavy, asi by s proplacením EC nebyl problém, ne? U služebních cest je to především o čase, ne o penězích.
Ale VRT by měly sloužit všem (platíme je všichni), problém ovšem nastává, když zjistíme, že po VRT vycházejí komerční ceny jízdného výrazně vyšší než nějaký ten základní tarif (to je logické, ovšem pak se nesmím divit, že tím nepojedou lidi typu "babička z hornídolní").
jregent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 289
Registrován: 10-2011
Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 19:54:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hroch: BY SE SAMA
Ne sama, napřed přímé busy ala 125,
navázání tram s Ska později

W: Do Varšavy by EC proplatili
Čas na přesunech není důležiý vždy
Pokud se přesunují týmy na různé akce jako je kick-off, workshop, .. tam už cena hraje roli.
Chtěl jsem uvést jeden z důvodů pro VRT,
Jak zdůvodňují VRT ve Švýcarsku a jiných srovnatelně velkých zemích, neví někdo?
353
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5060
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 21:36:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teda to jsou zase teorie.
Poukazováním na to že "nemám na auto - jezdím VHD" jen dále VHD stylizujete do pozice "socky". Přes cenu benzínu a celkovou ekonomickou situaci dneska je vlastnictví a používání auta dostupné drtivé většině obyvatelstva. Nebudu dávat za příklad sebe, bo je o mně známo, že autem budu jezdit i kdyby na chleba nebylo, ale třeba moje žena bere ubohou desítku čistého a (svým) autem jezdí, protože celkově to náš rodinný rozpočet zvládá. Ségra splácí milionovou hypotéku, žije sama, bere dvacet a taky (svým) autem jezdí. Můj otec je v důchodu a taky autem jezdí. Atd.
Přece průměrné náklady na auto se nerovnají NOVÉ auto + servis ve ZNAČKOVÉM servisu... Slušné auto se dá koupit do padesáti litrů a servisní náklady mohou být jen pár stovek či tisíc ročně...

A výše uvedený blábol o tom, že soukromé používání služebního auta se týká vyvolených v lepších pozicích u nadnárodních superúspěšných firem svědčí o těžké neznalosti problematiky. Je to běžná záležitost i u středně úspěšných českých firem a týká se to mimojiné drtivé většiny živnostníků a malopodnikatelů.

Konec OT, nedalo mi to nezareagovat.

(Příspěvek byl editován uživatelem 353.)
www.trolejbus.cz * www.pshzd.cz * www.dpmp.cz * moskvich.cz * icq 269-400-981
Martyss
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 706
Registrován: 10-2007
Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 22:10:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kecy.
Neodcházejí rozhodně všichni, ale dost schopných lidí třeba na naší škole bere po magisterském či doktorském stupni roha. Moc se jim nevidím...
R_666_Satan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 27
Registrován: 10-2011
Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 22:11:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Si říkám, jak je možné, že v západní Evropě, zejména v Rakousku, Německu a Švýcarsku, železnice stále přežívá, a to více než obstojně, když náklady na pořízení a provoz auta jsou stejné (ne-li menší) a drážní tarify několikanásobné. Takže problém asi nestojí tak, že kdo má auto, jezdí autem, a kdo má vlak, jezdí vlakem. Dokad se nezbavíme dojmu, že veřejná doprava je jen pro nemajetné, slepce a hluchoněmé, děti do 18 let, tak zůstane sockou.
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 988
Registrován: 8-2003
Odesláno Úterý, 28. února 2012 - 22:31:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Hroch. To že bydlím v Záběhlicích příčinou vůbec není. Jen jsem z hrůzou zjistil absurdní fakt. Tím asi i objasním, proč mě pražská MHD moc nepomáhá. Dřív Nusle - Václavák, divadlo, tram 18 či 11. Jely každých 8 minut. Super.

Dnes Záběhlice 3x větší vzdálenost. Díky Jižní spojce a zpomalené severojižní Václavák, Karlák, Smíchov, Anděl, autem 12 minut. Staromák, Malá Strana 15-20 minut. To je MHD nerealizovatelný sen. Nejdražší je parkování, vedle toho v Praze auto nákladově neřeším. Holt jednou za 14 dní dám nádrž, aktuálně i díky výskytu extrémně levných pump v lokalitě kde bydlím, 2500 za plnou a jedu dál. Jasně MHD levnější. Ale nesrovnatelně pomalejší, nic tím neodvezu a já jsem schopen operativně za 5 minut změnit 5x směr a zařídit 3x tolik. A telefonování v autě je trošku soukromější, než v MHD. Provolaných 80-120 hodin měsíčně hovoří samo za sebe.

Obrovská spádovitost (D1,D3, R4, D5, D11) to je ten důvod, proč směřuji zastávku v polích vlastně do VYSOKOKAPACITNÍHO MÍSTA SÍTĚ. A ty jsou VOLNÉ kolem městského okruhu jen na pár místech. Přichází právě v úvahu jen okolí lanového mostu = vlak může pokračovat všemi směry (xkrat jsem to opakoval). MHD tramvaje v místě, busy v místě, DOSTATEČNÁ plocha pro parking včetně plochy pro nějaký obchoďák, aby to někdo zaplatil. Kde máme podobné místo. Ještě s přihmouřením očí sjezd kolem Kačerova, částečně úsek mezi Barandovským mostem a prvním sjezdem k Pankráci (není moc ploch na parking). Obě místa = do 15, spíše však do 10 minut a klidně včetně zaparkování s 80% oblastí kolem městského okruhu celé Prahy = přibližně milion lidí bude mít alternativu, že za stejnou dobu popojede k autu, zaparkuje a jede dálkovým VRT spojem dál.

Hlavák má v tomto směru všechny jmenované nevýhody budoucí mýto, parking předražený, od auta k vlaku klidně 10 minut pěšky) a jedinou výhodou je přestup na všechny směry. To ale bez problémů vyřeší Sko od Stránčic, popř z Bráníku. Obojí existuje. Nestavíme nic nového. Přestup hrana-hrana není problém, mezi perony nic moc. Velikost nádraží? Stačí 4-6 kolejí. Bohatě.

Další ještě použitelné místo v tomto směru je někde v oblasti Holešovice- Libeň, a tam diky tomu bude jasné kyvadlo na hlavák. Ale zde kapacitní sítě ještě nejsou dobudovány a budou až tak kolem 2025. Protože dostavíme Blanku a než uděláme ten patrový tunel do Libně, tak auta sice odbočí na severojižní atd, ale prostě zde není místo na opravdový uzel. Jak vypadá alespoň trošku opravdový uzel se podívejme na Ruzyň. Bohužel až na ty 20 let nerealizované koleje.
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2382
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 29. února 2012 - 01:22:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jregent:

Kdyby ale MHD v Brně byla tak vymazlená jako je v Praze, tak by se problém vyřešil.

Co je na brněnské MHD málo vymazleného? Tedy coby místní najdu spoustu věcí, ale lidi přijevšich vlakem se většina z nich netýká.

VRT potřebujeme pro propojení běžných lidí a týmů ve firmách. - souhlas

Když nebude VRT "z pole do pole", nebude nikdy

Nesouhlasím. VRT z pole do pole znamená na obou stranách po půl hodině přirážky do cestovní doby, tedy vyrušení hlavního důvodu, proč vlastně VRT stavět - aby se zkrátila cestovní doba "ode dveří ke dveřím" na úrovneň dálnice (Praha-Brno) nebo znatelně pod (Praha-Ostrava, výhledově Praha-Bratislava, možná někdy Praha-Vídeň).

nebude nikdy a my ztratíme vazbu na Bavory, což nás teď docela živí..

Tady souhlas s W. Vazba na Bavory je v absolutních číslech velmi malá - deset letadel po <= 100 místech na Ruzyň denně a nějakých 6000 osobáků denně přes Rozvadov - zhruba o řád míň, než je hranice toho, odkdy se VRT alespoň provozně vyplatí.


W:
W: Technicky tvořící lidi (pokud fakt něco umí) jsou dávno mimo náš bananaland

Souhlas s Hajným. Pracuji ve světově největší pobočce jedné (i původem) americké softwarové firmy. Coby důkaz sporem to doufám stačí. Samozřejmě, montoven bude vždycky více a pobočky jako ta "moje" budou naopak stahovat všechny schopné z velmi širokého okolí.

Takže já fakt nevidím proč by např. absolvent elektro vš šel čmárat do kanclu cosi neperspektivního k pecím, když za ne nepodstatně vyšší plat může jezdit jako fíra.

No... Jeden z nejčastějších inzerátů na práci, který v Brně vidím, je projektant elektro - slaboproud. Jasně, není to KVK, nicméně pro člověka bez rodiny (nebo hůř: hypotéky), by to neměl být nepřekonatelný problém.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Středa, 29. února 2012 - 07:28:05    Odkaz na tento příspěvek  

Coby důkaz sporem to doufám stačí.
To možná v matematice :-) To, že vy nemáte problém neznamená, že pro tisíc jiných neexistuje.
A řešením rozhodně není sociální inženýring ve smyslu "všichni do Brna (Prahy...)". To vyvolává jen řadu dalších průserů typu vylidněný venkov, pohraničí atd. Nikdy totiž neodejdou všichni, naopak jiný přijdou (sestěhovávní nepřizpůsobivých se děje i v malém měřítku v rámci krajů, šup s nimi do Rotavy/Toužimi/Štítar...) a furt tam platí naše zákony, někdo to musí spravovat, PČR, lesnictví taky někoho zaměstná apod. Akorát ten elektroprojektant má peška, takže půjde buď do Prahy nebo prodávat trpajzlíky :-)

Jak zdůvodňují VRT ve Švýcarsku a jiných srovnatelně velkých zemích, neví někdo?
CH má jen jednu VRT a další, pokud vím, nechystá.
Rozlohou podobné jsou např. země Beneluxu, kde ovšem je hustota zalidnění úplně někde jinde než u nás (a silná imigrace). I jejich síť sestává ovšem jen z páteřní linky (Paris) - Brusel - Amsterdam a s "odbočky" na Liége a SRN, Diabolo (napojení Zaventem) a to je prakticky vše. Do Lucemburska se pochopitelně nic stavět nemá.