K-report
 

Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 16. 02. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 16. 02. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 649
Registrován: 5-2009
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 15:24:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No fakt kecy, zase svetove problemy. Jestli je problem odhrnout snih, tak ja uz nevim v tomhle meste :-)
Ústečák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1438
Registrován: 3-2004

Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 15:25:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: Něco v podobném smyslu vyplodili na ihned.cz, dával jsem to do Nových tramvají. Co k tomu dodat - náhodou si všimnou v době, kdy jsou tramvaje schválené a začínají lítat po městě. Kdyby Hudeček seděl v zastupitelstvu za komunisty, tak bych tu tmářskou demagogii třeba i pochopil, leč tohle je síla.
Slovan!
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 968
Registrován: 9-2004

Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 15:40:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM: Prakticky s ničím, co píše ten "neznámý zdroj" či Hudeček nesouhlasím. Tohle je opozice pro opozici a to nemám rád. Stačila mi minulé volební období Kolínská a Witzany.

Můj názor je, že 15T jsou ještě ten nejmenší problém ze všech. Souhlasím s tím, že bylo VŘ vypsáno netransparentně pro Škodovku. To ví každý, ale nemyslím si, že bychom za vysoutěženou cenu nedostávali adekvátní protihodnotu. Možná si na tom Škodovka něco ulila, ale že by to byla nějaká zásadní částka, o tom pochybuju. Největší chybou VŘ bylo, že ve smlouvě více neošetřilo to, aby se Škoda k Praze chovala patřičně uctivě a rychleji musela řešit provozní problémy. Znovu opakuji. Kdyby v Praze kradlo pouze tolik, jako asi na zakázce 15T, byli bychom nejprosperujícnější město planety.

To s tím sněhem jsou totální žvásty. Nevěřím tomu, že 15T bude mít problémy. Pokud má nízko zavěšené motory, není nic jednoduššího, než upravit pluhy tak, aby sníh odhrnovaly níž nad zemí. 100% nízkopodlažnost je podle mě dneska již standard, v tom se šlo správným směrem.

Každopádně, vypsat VŘ na 250 tramvají, které v té době ještě neexistovaly, chtělo pořádnou odvahu. Toho člověka, co to vymyslel, si vážím. Brno budiž odstrašujícím příkladem toho, jak to taky mohlo vypadat. Jsem rád, že je ta smlouva nevypověditelná.

Je to proti zdravému rozumu, ale jsem rád, že to vyhrála zrovna Škodovka se zajímavým technickým řešením a s bonusem výborného Kotasova designu. Stejně jako v případě Škoda-auto mám alespoň dobrý pocit z toho, že u nás pořád dokážeme dělat špičkové výrobky.
Alpha 1983
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2470
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 16:08:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rzeczpospolita: Ta tramvaj nemá nízko zavěšené motory, má jeden na každém ze 16 kol, tudíž je jaksi dáno, že motor bude u kolejí. Technicky nedovedu posoudit, ale pokud skutečně projede jen 1 cm vody a 5 cm sněhu, byl bych dost nervózní. Pokud jsou tato čísla dána v rámci výběrového řízení, tak loni jsme měli nejméně 3x 10 dní po sobě, kdy se na mnoha místech jezdilo v daleko vyšší pokrývce než 5 cm a po větším dešti je na síti zcela běžně spousta míst s loužemi nad 1 cm.

Když si vezmeme, že ten jeden motor na jednom kole může stát dejme tomu 200 000, tak průjezd louží může znamenat, že třeba 8 ze 16 motorů bude muset na výměnu. To je louže za milión a půl. Při prachovém sněhu i třeba na otevřeném svršku totéž. Při maličko větším ťukanci v oblouku jsou přední motory rovněž hned na výměnu (snad na prvním podvozku nakonec u dalších vozů nebudou).

Fajn, určitě se na tom dělá, ale u Elefantů se taky dělá už čtvrtej rok na zabránění nafoukání prachového sněhu a v takovém typu zimy jsou ČD vděčné za žabotlamy. Já bych nebyl tak ostrej zhlediska toho křičet, že je to zlodějina, ale celkem by mě zajímala veřejná garance, že nic z toho zde uvedeného se nemůže stát, tramvaj projede bez problémů 5 cm louží a 10 cm závějí a nebude to mít vliv na motory, ani na náklady na opravy.

Že výběrové řízení na 14T i 15T bylo psáno pro Škodovku, to každý ví. Osobně bych taky 250 ks podepsal až ve chvíli, kdy by tramvaj měla papíry, ale Praha vlastně Škodovce už podruhý subvencuje vývoj. Aby se Škodovce vývoj vyplatil, potřebuje referenční zakázku, hejla, co si objedná tramvaj na papíře a pak se modlí, co přijede :-). A Praha je hejl už podruhý :-).

To nic nemění na tom, že 15T je oproti 14T ouplnej ráj na pohled a upřímně doufám, že ty louže bez položení městského rozpočtu projede.
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 969
Registrován: 9-2004

Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 16:23:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ: S tím samozřejmě souhlasím. To, že se mělo myslet na tyto problémy ve smlouvě je naprosto zřejmé. To jsem myslel těmi provozními záležitostmi. Jsem ale rád, že tu bude 250 stejných hezkých tramvají, než abychom každý rok vypisovali transparentní VŘ a tu ho vyhrál Bombardier, tu Siemens, Škoda či Inekon, Pragoimex, Alstom atd. Teď mají novináři ve zvyku kritizovat vše, co bylo za bývalého vedení města a bohužel se s tím svezou i projekty, které zas tak problematické nebyly.
Alpha 1983
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 970
Registrován: 9-2004

Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 16:42:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Abych ale nevypadal jako magistrátomil, tak se zhruba pokusím sečíst škody, které městu vznikly polototalitní vládou mezi lety '02 - '10:

IVC2 - 15mld.
V.A - 20mld.
"vícepráce" Blanka - alespoň 5 mld.*
a mnoho dalšího (různé IT systémy, nájem Magistrátu, outsourcing všeho možného apod.)
Tedy minimálně 40mld. Kč. ale s těmi menšími položkami to bude spíše něco alespoň kolem 50mld. Kč.

* část víceprací je treba brát jako logickou (třeba zvýšení DPH, opravy bastionů ap.)

Tudíž - v poslední dekádě (2004-2014) byla/ještě bude (V.A) v banku částka 50 mld. Kč.

Já ale netvrdím ,že se ty prachy neměly dát do metra, ale měly se dát do metra, které po svém dokončení na povrchu ušetří signifikantní prostředky, které nebude předimenzované a hlavně prioritně postupovat od největší priority k nejmenší.
Alpha 1983
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 16:42:47    Odkaz na tento příspěvek  

No nevim, ale snad by měla bejt starost správy města, aby pěticentimetrový louže na kolejích neměla a sníh dokázala taky v historickym termínu odklidit a ne spolejhat, že se to nějak do koryt vyjezdí. Aspoň v civilizovanejch zemích, kde jezděj nízkopodlažní tramvaje, se to tak obvykle dělává.

To je pak jak pořídit si pro zkulturnění prostředí do obejváku peršan, a pak tam chodit v holinách rovnou ze hnojiště na dvorku.

No a co se týče specifikací, stejně jak u 14T platí, že co si město objednalo, to dostane .. děláme to svejm zákazníkům taky :-)
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2471
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 17:07:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Ale loni to nejméně 3x10 dní prostě zvládnout a odklidit nešlo. A pokud má na motory vliv i prašan v otevřeném svršku, což je notorický Elefantí problém, je fuk, co se odklidí. Ono, při větším dešti se na zakrytým svršku v centru udělá víc než 1 cm louže na spoustě míst, i na těch pěkných...a nových...

Rzeczpospolita: Praha si to pravděpodobně ve smlouvě takto nedostatečně objednala, takže stížnost nesměřuje na výrobce, ale na tu nestandardní objednávku. Navíc 250 ks tramvají přece může dodat kdokoliv, obvykle ale podepíšu takový kontrakt až ve chvíli, kdy tu tramvaj vidím. Podepsat to oproti papíru je prostě totální úlet. I 14T měla 20 kusů a pak opci na dalších 40, která se podepsala ne porti papíru, ale klíďo při pohledu na to železářství, co se sem přikodrcalo - to byla jen formalita ta opce, ale alespoň to tam tehdy ještě bylo a mít DP funkční představenstvo a město Radu, nikdy by to nikdo svéprávný nepodepsal.
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 17:29:19    Odkaz na tento příspěvek  

No já mam kupodivu vždycky radost, když to železářství na devítce vidim .. i když ten interiér bych pořešil jinak. Holt asi nejsem ani retro-t3-maniak, ani nepadám před tou výletní ponorkou od Kotase na zadek. Mě se ta pakobylka prostě líbí momentálně z pražských vozidel nejvíc, i když v zatáčkách maličko drhne :-)

A dost bych se divil, kdyby ty motory na 15T nebyly zapouzdřený. POkud přesto výrobce specifikuje nízkou brodivost, je to hlavně proto, aby neměl problémy s kverulantama /viz: tato mikrovlnná trouba není určena pro sušení domácích zvířat/. Ostatně i o kvalitě "zdrojů" zdejšího tisku snad víme svý.

Jinak u těch elephantů byla většina problémů s prašanem daná tim, že se údržbáři moc nenamáhali s řádnou montáží filtrů, pokud vim .. letos v pohodě, po pár letech bez prašanu se třeba zas "zapomene".
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 17:55:35    Odkaz na tento příspěvek  

Hm a teď koukám na ten blábol, ony to nejsou ani specifikace výrobce, ale údaje v objednávce, čili to se minulej magoš prostě jen socialisticky zavázal k důslednýmu uklízení sněhu a odvodnění kolejišť ;-)

By mě zajímalo, jak na to bude výrobce reagovat, pokud mu ten žvást bude vůbec stát za to.
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5775
Registrován: 4-2005
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 19:16:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Praha podle něj ve výběrovém řízení požadovala , aby mohly tramvaje jezdit ve sněhové pokrývce do pěti centimetrů a do centimetru vody.

Větší kravinu jsem ještě neslyšel. A pokud to tak skutečně je, tak pak je někde něco špatně, byť si nedokážu představit, kdo by toto byl schopen splodit.

P.S.: V televizi o tom mluví celý den. Okurková sezóna - minulý týden autobusy v Brně, teď tramvaje v Praze.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6948
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 19:22:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ:
Navíc 250 ks tramvají přece může dodat kdokoliv, obvykle ale podepíšu takový kontrakt až ve chvíli, kdy tu tramvaj vidím. Podepsat to oproti papíru je prostě totální úlet
Martine sorry, ale v tomhle nemáš pravdu. Řešilo se to na k-reportu snad tisíckrát. Tramvaj není osobní automobil a u takhle složitýho stroje musí mít vždycky výrobce nasmlouvaný určitý kontrakty než to vůbec začne vyrábět. Airbus měl na A380 uzavřený kontrakty v hodnotě 2 bilionu korun ještě předtím než vůbec začal stavět továrnu, kde se éra dneska montují. Vývoj 15T stál určitě několik miliard korun a Škodovka by nikdy do výroby nešla, kdyby neměla zajištěný odbyt. Stejně tak se zachoval Siemens například u dodávek ULF pro Vídeň.
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2087
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 19:45:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

15T vs. louže: To se nepokusil v rámci zkušebního provozu někdo takovou louži projet?

(Příspěvek byl editován uživatelem iiii.)
Jva
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2342
Registrován: 6-2002

Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 19:55:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale pokusí. A projede. Ale o tom už se nikdo nedoví. Jedině že by se otočilo politické kormidlo, TOP byla u vesla a dnes kritizovaní opozice. Jsme v opozici, tak řveme a boříme, ač o tom nic nevíme (protože po dalších volbách pak spravujeme ruiny, což jde snáze, než vylepšovat dobře fungující věci). Bohužel smutná politicko-mediální realita, snad i překonávající satirický seriál Jistě, pane ministře.
Cynik - tak říká optimista realistovi...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 20:21:04    Odkaz na tento příspěvek  

No vona je sTOPka momentálně trochu schizofrenní, protože je současně v opozici i ve vládě .. těžký postavení.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2472
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 20:25:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Ale tohle si moc dobře uvědomuju. Škodovka by do výroby nešla, kdyby neměla předem nasmlouvanou dodávku pro Prahu, tedy referenční zakázku a z ní se odvíjející kontrakty i jinde. ostatně stejně jako u 14T. Podepsanej papír z Prahy je super lejstro :-). Pochopitelně, že vývoj tramvaje je drahej špás. Nicméně je věcí každého města, jak k takové věci přistoupí. Rozhodně je neobvyklých 60 dní na úkol: předložte návrh tramvaje šité pro Prahu. Velmi neobvyklé. Nesplnitelné pro kohokoliv, kdo to nemá v šuplíku. Ale i to dejme tomu beru s konstatováním, že jsem rád, že jde o "českého" výrobce. Nicméně smluvně musí být nějak ošetřeno, že když to nebude jezdit, můžu to vrátit, nebo objednat méně. A fajn, pokud mi Škodovka řekne, hele Praho, my budeme vyvíjet jen, když si koupíš 250 ks, tak Praha řekne, no, ale my si objednáme jen 50 ks a 50 ks s opcí. A když budeme spokojeni, budeme kupovat dále. A Plzeň tedy do řízení nepůjde a půjde do něj třeba Bombardier a Siemens. Nebo nepůjde ani jeden. A Praha vypíše nové a řekne. Koupíme 60 ks a 100 s opcí - dejte nové nabídky. Praha přece nemá důvod vlastně subvencovat vývoj včetně skoro dvouletého testování...a pak se možná i divit, co dostala. Doufám, že se ovšem v tomto případě divit nebude, 20 miliard je fůra peněz.

Mluvím obecně. 15T se mi líbí a myslím, že s těmi koly a vodou to takový problém nebude, to je věc cti výrobce. Ovšem, pokud je ten údaj o počtech cm ve výběrovém řízení uveden ze strany Prahy, je to pro změnu věc blbosti na straně Prahy. Ostatně kořenem většiny problémů jsou v Praze záměrně nevýhodné, nevypověditelné a nepenalizovatelné smlouvy o všem, co by si během zakázky naopak důsledné sledování a pozornost zasloužilo.
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2473
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 20:35:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Ještě dodatek. Buď si tedy kupuju tramvaj, kterou vidím (zajímavé je, že v Praze od roku 1992 žádná ani na zkoušce nebyla), nebo chci tramvaj zcela novou, ale nejprve pečlivě stanovuji hranici objednávky, do které výrobci půjdou a pak si pečlivě nastavím podmínky průběhu a plnění zakázky, včetně penalizací, změny záručních dob, orientačních termínů homologace, penále, slevy apod. a nemusím to zoufale dojednávat přes milostivé dodatky až když je sem tam nějaký problémek. To je podstata. To fakt není legrace podepsat za město dodávku něčeho za 20 miliard a pak se 4 roky modlit, co přijde. Já bych tedy nespal. Samozřejmě nemůžu vyloučit, že 250 ks tramvají na míru pro jedno město je světový standard a na méně žádný výrobce nejde... Je jasné, že 14T bylo se 60 ks něco jiného, protože tam nešlo o vývoj, ale zprasení Vektry :-)).
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
SSC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.101.183.42
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 20:45:26    Odkaz na tento příspěvek  

Mě by hlavně zajímalo proč měli potřebu (z veřejných prostředků) subvencovat firmu, když ani nevěděli kdo ji vlastní, jakýsi Appian, jehož vlastnickou strukturu nikdo neznal. Nebo ji někdo naopak znal?

Romanova kolonie může být malá nápověda
http://ekonom.ihned.cz/c1-33176780-romanova-kolonie

V tomto státě a specielně v tomto městě (Praze) smrdí už strašně moc věcí a pomalu se tu nedá dýchat. Můj subjektivní názor.
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1231
Registrován: 6-2004
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 20:45:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin:

Ano řešilo. A také tady při té příležitosti padalo, že Airbus za zpoždění byl bit jako . Tzn. ano, ať se tramvaj objednává jako letadlo (i když 15T, ať je sebevětší zázrak, je přece jenom dětský vláček oproti projektu A380 - auto není tramvaj, úplně stejně jako )překvapivě) tramvaj není dopravní letadlo), včetně kvalitních smluv, kdy bude výrobce bude mít zásadní problém, když se mu dodávky nepovedou.
Z-k
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.250.97
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 20:46:02    Odkaz na tento příspěvek  

Takový provoz Škoda 15T asi nezvládne. To by měla, vodovodní potrubí může prasknout opět. Obrázky v minulosti již zde publikovány.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3584
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 20:54:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a pak se 4 roky modlit, co přijde. Já bych tedy nespal. - to teda nevím, já bych byl v klídku. Za čtyři roky už budu rozvalen v úplně jiné lenošce, kafe mi bude vařit zase o 4 roky mladší sektretářka a možná si před novináři i vzpomenu, že všechna zpochybňovaná rozhodnutí jsme po dlouhé diskuzi schválili v sedmdesátičlenném sboru zodpovědných.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3585
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 20:58:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z-k: Nemusí prasknout potrubí, jsou místa kde přijde jedna letní bouřka (třeba podjezd u Buhara) a kanalizace, která tam skoro chybí se postará. Tramvaj 15T nevypravujte na linky 5,9 a 26 jsou-li předpovídány přívalové srážky.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 21:00:00    Odkaz na tento příspěvek  

MŠ: a nebylo to u 15T míň kusů, s opcí na ten zbytek? Viz odkaz od SSC, Dopravní podnik dopředu garantoval odběr pouze 20 kusů, přičemž podle rámcové smlouvy mohl objednat dalších 230
.. ale von je to asi stejnej blábol jako o generaci pokročilejší čtyřsystémový Taurus od německé firmy Siemens proti Škoda 380.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 21:02:56    Odkaz na tento příspěvek  

Borovička: město který chce moderní nízkopodlažní vozidla musí dokázat i spravit kanál. Jinak mu do nich nateče třeba i dveřma.
Aneb, abych se citoval ony to nejsou ani specifikace výrobce, ale údaje v objednávce, čili to se minulej magoš prostě jen socialisticky zavázal k důslednýmu uklízení sněhu a odvodnění kolejišť .. sem zvědavej. Po pořádný opravě tramvajových tratí by to byl další logickej krok k modernímu městu. Třeba se začnou časem i zametat chodníky ;-)
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 473
Registrován: 6-2004

Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 21:18:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky si myslím, že to tak horké nebude. Stačí se podívat na plzenské stránky, co zvládla Astra při povodních projet a střední článek byl plně NP.

Druhotným faktem, je jestli je bezpečné projíždět tím co je na fotce. Nikdy nevíš co se tam mohlo naplavit a pak by mohlo dojít k vykolejení a jak budete dostávat ven lidi. Člunem?
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2474
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 21:18:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička: A na linku 22 na Bílou Horu :-).

prag: Pokud platí, co je v odkazu, tak je to ještě horší. To by Praha se Škodovkou obešly to, o čem tu psal Martin a co je logické. Z takového postupu hrozí ještě horší výrobek. 20 ks by dodat jiný výrobce bez rizika skutečně nemohl. Navíc celých 250 ks bylo podepsáno rozhodně ještě před homologací vozu, a to rozhodně ta tramvaj dosud není ověřena v sérii pár kusů v běžném provozu třeba tříměsíčním.

Ale nemá cenu to řešit - tak to prostě tady funguje, můžeme být rádi, že to už vozí lidi, díky Kotasovi to vypadá pěkně a snad to chvilku vydrží...

prag: Jó, tyhle nevědomé socialistické závazky :-) to je ten správnej pokrok :-)
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2475
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 21:21:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

9001: No jó, ale Astra jaksi neměla a nemá motor na kolech v té vodě :-).

Pochopitelně nevěřím, že by dnes do takové vody dispečink pustil cokoliv, včetně T3, či KT, popravdě se dost divím, že to bylo možné tehdy...
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3588
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 21:45:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

město který chce moderní nízkopodlažní vozidla musí dokázat i spravit kanál. - víte jak je to drahé a město bez peněz... V Praze prostě na něco, třeba i zbytečného, peníze jsou a na něco nejsou. Pak se ovšem občas i něco nezbytečného, třeba ultramoderní tramvaj, může stát také zbytečným.
Z-k
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.250.97
Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 22:13:34    Odkaz na tento příspěvek  

V Oslu se jezdí přes vodu normálně.
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 971
Registrován: 9-2004

Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 22:53:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z-K: nehledě na to, že v tom kruháku je křižovatka, výhybky ve vozovce a také se do něj nevejde celá tramvaj. Jé to by asi zdejším normotvorným strukturám praskla cévka v mozku.
Alpha 1983
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3633
Registrován: 2-2006

Odesláno Úterý, 15. února 2011 - 22:55:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"To se nepokusil v rámci zkušebního provozu někdo takovou louži projet?"

Ale jistěže, taky už pár motorů zařvalo...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Kalanis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1513
Registrován: 12-2006

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 06:06:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z-k: V Szegedu taky.
Doprava nebo něčí kapsy? Je to jedno - tunely jako tunely... K-Report do mobilu
Str
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 96
Registrován: 6-2010
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 09:23:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To v tom Oslu maji bez tak misto mycku. Urcite tam je cidlo, a kdyz prijede pramvaj, jtak se ty 3 proudy pusti na plno a pekne ji oplachnu :-) ja vim, ze je to blabol, ale proc se trochu nezasnit ;-)

Maji 15T tlacitko "Prujezd myckou"? treba by to pak louzi zvladlo...

A kdyz jsme u tech tlacitek, tuhle jsem v nejake T3 na 9 v kabine videl tlacitko, ktere bylo oznaceno "TURBO" :-)}
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9643
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 09:50:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No dneska o 15T píšou všechny, ale opravdu všechny noviny. Druhý takový téma je Berlusconi a až třetí jsou doktoři.
Bagry, napaječe, metrolinky!!!
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9644
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 11:15:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pomoc, ujely mi nohy!!! volá pán. Příslušník k němu přijde a povidá: Co blbnete, támhle ležej.
Morbidní vtip z osmdesátejch let...
Slyšeno v rádiu:
Ve stanici Palmovka v Praze 8-Libni zranila v úterý pozdě večer tramvaj zatím neznámého muže, který se zřejmě snažil proskočit mezi dvěma vozy tramvajové soupravy. Souprava se však rozjela a muži amputovala obě nohy. Zdravotníci označili jeho zranění za devastující, byl převezen do nemocnice. Sdělili to mluvčí pražské policie a záchranné služby.
"Po příjezdu tramvaje do zastávky se muž s největší pravděpodobností snažil proskočit mezi dvěma vagony, načež tramvaj se zrovna rozjela a stáhla ho pod zadní vagon a amputovala mu obě nohy v oblasti stehen," řekla mluvčí policie Eva Kropáčová. Informace některých médií a zdravotníků, podle nichž je mu 25 let, a další údaje o něm nepotvrdila - policie ještě nezjistila jeho totožnost.
V posledních týdnech je to další podobné neštěstí, které se v Praze stalo. Počátkem února srazila tramvaj na křižovatce ulic V Olšinách a V Předpolí v Praze 10 chodce, který na místě zemřel. Server iDnes.cz tehdy s odvoláním na svědky události napsal, že mrtvým byl mladík, který prý předtím jel několik stanic na oji tramvaje. Cestou však spadl mezi vagony a zemřel.
Bagry, napaječe, metrolinky!!!
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 11:24:34    Odkaz na tento příspěvek  

Když (podle médií) někdo jel na oji tramvaje, tak to nejspíš byla koňská tramvaj.
Ti frikulíni jezdí na spřáhlech - ale to by ta "mediální mr.ka" musela moc myslet.
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3222
Registrován: 3-2004

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 13:01:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

9202 i dnes jako 402/18, kolem 12:05 z Ostrčilova nám. k Fidlovačce.

Ať máme dost sil přestát věci, které přijdou...
Sajtr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 765
Registrován: 11-2006

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 14:50:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím zdejší diskutující, měl bych na vás jednu prosbu. Mám zítra cestu do Prahy a rád bych se na ten zázrak 15T podíval. Můžu ho potkat někde na lince? Vnímám, že nejčastěji asi jezdí na lince 18.
úzkorozchodná železnice Třemešná ve Slezsku - Osoblaha
lokomotivy U57.001, U46.002, TU38.001
Slezské zemské dráhy - www.osoblazsko.com
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3590
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 15:13:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jezdí jen na lince 18 (s cestujícími)
Homer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 533
Registrován: 1-2009

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 16:10:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím,
v archivu jsem našel pár fotografií z doby, kdy jezdila 15T po Plzni:Berte pouze dokumentačně, teprve jsem začínal s focením...
http://vlakyplzen.7x.cz/

Můj revír? Horní Bříza!!!

thriller
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.231.127.13
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 17:06:52    Odkaz na tento příspěvek  

Sajtře, dle "Pražských tramvají", na lince 18, pořadí 2, odjezdy od Vozovny Pankrác 8:35, 10:32, 12:32, 14:27, 16:19 a z Petřin 9:31, 11:31, 13:31, 15:24, 17:16.
Sajtr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 766
Registrován: 11-2006

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 17:43:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

thriller > díky moc, snad budu mít štěstí
úzkorozchodná železnice Třemešná ve Slezsku - Osoblaha
lokomotivy U57.001, U46.002, TU38.001
Slezské zemské dráhy - www.osoblazsko.com
Absolut
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3285
Registrován: 6-2005

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 17:44:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Měla by tam být 9202.
To nejlepší nás teprve čeká.
Martan2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 126
Registrován: 11-2010

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 19:00:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A k tomu brodění 15T: Takhle se škoda ohradila vůči "pomluvám" ze strany TOP09
Doufám, že teď už všichni skeptici nebudou aspoň nějakou dobu otravovat.

(Příspěvek byl editován uživatelem martan2.)
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1556
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 19:20:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sajtr: zbyvajici casy najdes na portalu ROPID nebo DPP v sekci linkovy jizdni rad

Pokud si dobře pamatuji, tak v době sněhových kalamit v Praze byla 15T schovaná na Pankráci. Při pokusu vyjet do sněhu opadaly kryty podvozků. To jen jako můj poznatek k tomu článku.

(Příspěvek byl editován uživatelem gabuliatko.)
Tradom
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 19:22:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Škoda opět boduje něčím co ještě neexistuje
http://ekonomika.idnes.cz/skoda-ziskala-dalsi-zakazku-od-drah-na- vlaky-ktere-jsou-jen-na-papire-1g0-/eko-doprava.aspx?c=A110216_11 3610_eko-doprava_vem
Carry54
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 148
Registrován: 12-2009
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 19:28:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

zdravím... mohu mít otázku ohledně počtů? až dorazí všech 250kusů 15T tak nahradí T3, T3M, T3SU, T6A5 a i T3R.P + T3R.PV? předpokládám že wany zůstanou...mi ty počty nesedí totiž nějak... a někde se píše tak někde zase onak ( naposledy jsem si přečetl že 15T nahradí vozy T3, včetně všech modifikací)
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3593
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 19:35:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Při letošní kalamitní situaci nebyly odstaveny z provozu žádné nízkopodlažní tramvaje ani 15T - jasně, když nebyly v provozu, nemohly být odstaveny z provozu. Ale tvrzení B nepopírá tvrzení A.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2476
Registrován: 2-2004
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 19:46:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martan2: Pokud vím tak 15T nejméně 90 - 95% dní, kdy byl sníh, nejezdila. Rozhodně ne na pravidelné lince a zkušební jízdy byly zastaveny ihned, co si odřela podvozky. Očekával bych, že se bude v tom mrazu a sněhu testovat na 1000%, ale vůz v ulicích opravdu nebyl. Možná někdo upřesní přesněji a možná to byla náhoda, když se jeden vůz rozebíral a druhý teprve dorazil a hned se odřel.

Takže už ten nadpis je vyloženě lživý, protože v pražské zimě jezdila maximálně jedna a to ještě v řádu několika hodin a bez lidí... Když už být objektivní, tak by to v tom článku mělo být napsáno.

Ale článek chápu jako 100% garanci, že s tramvajemi nebude ohledně sněhu a vody problém. To je jedině dobře, ale tuto zimu to ROZHODNĚ otestováno nebylo...

(edit) Tak jsem koukal na nějaké info o 15T a opravdu to byla spíše náhoda. 9201 dojezdila kilomery někdy 25.11.2010 a tentýž den do Prahy dorazila zima. V tu chvíli se 9201 rozebírala a 9207 byla Škodovky, tož je jasný, že se nejméně do 7.12. opravdu nejezdilo. Vrchol kalamity byl okolo 2. a 3.12. Takže to opravdu nebyl záměr. Ale rozhodně nebylo v první největší zimě (týden až 10 dní) v Praze v provozu z hlediska 15T nic a stahovat tak nebylo co.

Od 7.12. už jezdily zkušebky dalších dodaných vozů, ale s jakou frekvencí při druhé vlně "kalamity", to už posoudit nedokážu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Martin Šubrt.)
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 19:50:15    Odkaz na tento příspěvek  

Myslim že vysvětlení tu bylo -- pluhy buď nevyjely vůbec, nebo měly špatný radlice, a do koryt vyježděných T3 se 15T prostě nevejde. Jenže to mluvčí DP říct nemůže ;-)
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3634
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 19:51:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martan2: PR článek plnej lží a polopravd má být "ohrazení proti pomluvám" ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3635
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 19:56:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Pluhy vyjely a radlice měly kupodivu dobrý (jak špatný ?), jen Škoda holt nedokázala dodržet podmínky zadávacího řízení a zkonstruovat vozidlo schopné provozu v pražské síti. Nic víc...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 20:04:10    Odkaz na tento příspěvek  

No měl jsem pocit že se na ně až ex post přidělávaly "záradličky" po stranách, nebo ne? Holt to nemá dole kýl jako T3, ale plnej profil .. chtěli jste nízkopodlažnost, tak zametejte a opravte svršek na normovaný hodnoty ;-) .. a bude to najednou překvapivě sjízdný i pro poršáky.

Však uvidíme jak si poraděj příští zimu. Možná jsou ale ty pražský špecifiká opravdu tak tvrdý, že se bude muset obnovit výroba T3RETRO.
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3636
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 20:19:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Křidýlka" se postupně přidělávala před zimou, přiznávam, že část i "při".
Chtěli jsme nízkopodlaždnost a aby byla schopna projet celou síť, což teda jaksi neni.
Jasně, norma garantuje centimetr, ale životní realita je prostě jiná a stávající vozový park bez problému zvládne desetinásobek, tak proč si dobrovolně ztěžovat situaci ?

Carry: Digitální RP, PV a PLF zůstanou.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6957
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 20:19:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Carry54:
250 tramvají 15T nahradí:
20x T3
70x T3M
230x T3SUCS
150x T6A5
= 470 tramvají. 470 tramvají T nahradí 235 tramvají 15T. Těch 15 kousků navíc může posloužit Jarošpidu na posílení při zavádení em linek.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2477
Registrován: 2-2004
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 20:25:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak druhá kalamita po 15.12. byla ve znamení řešení korýtek a trošičku se Prahou prohnaly 9201 a 9203 a nechaly v ulicích dost barvy :-). Jinak podle reakcí na TF v ulicích do Štědrého dne nebylo skoro nic. Brejšín, nebo někdo, kdo bývá n palubách 15T, by mohl upřesnit, ale shoda okolností přispěla k tomu, že se opravdu v zimním období tyhle tramvaje moc neprověřily.
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 20:28:57    Odkaz na tento příspěvek  

Mno škodovka tvrdí že to obrys vozidla dle ČSN splňuje s vééélkou rezervou, tak to mezi asi budou ty špecifiká. Průjezdnost 6 cm sněhu a 3 cm vody, sice všemu věřit nemusim ale jsem dalek toho, abych hned souhlasně hýkal s TV Nova a nějakym zhrzenym ksichtem z Topky. Viz ten náčrt u dementi, odkaz

Pokud byl požadovanej průjezdní profil jinej, asi se to mělo Škodovce včas zadat ;-)
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3637
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 16. února 2011 - 20:57:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale zadání znělo naprosto jasně - vozidlo pro pražskou kolejovou síť, a to právě proto, aby to nedopadlo jako při zavádění T3 a pak KT8.
Výsledek je vidět...
V náčrtu mi jaksi chybí to gróóó, a to výška elektrokomponentů nad temenem kolejnice. Od toho se vše odvíjí.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 21:06:50    Odkaz na tento příspěvek  

Mnojo, ale asi těžko můžete očekávat, že si ze Škody přijedou projet celou městskou síť nějakou "lámací šablonou" aby pak vozidlo zkonstruovali podle zbylých třísek (a za pár let zjistili, že se někde zas BKV hnulo a stejně neprojedou).

Respektive, asi to nemůžete požadovat po žádnym výrobci na světě, protože je to "pro pražskou kolejovou síť" je čistě jen politická proklamace, ne zadání. Zadání by byl ten požadovanej průjezdní obrys, pokud existuje, jinak je zadánim holt ten v normě.

Pozitivní vliv na síť to bude mít tak jako tak, když se to bude muset dát do cajku. Stejně jako měly pozitivní vliv téčka proti křižíkům.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3597
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 16. února 2011 - 21:15:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V dobách, kdy v Praze jezdily jen T1 a T3 vozy, jsme se vydali na výlet po Praze s krasinem a 2000covákem. A na pár místech rvali dlažbu. Přestože tyto soupravy předtím celou síť bez problémů brázdily.