K-report
 

Archiv do 29. června 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Liberci a trať do Jablonce » Archiv do 29. června 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Kotelník
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 979
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 17. června 2010 - 16:51:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A plánuje se teď nějaké větší využití toho plošináče, že se opravoval?
Grammator
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 31
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 17. června 2010 - 22:51:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dneska sem potkal 83 a její zadní kolo vydávalo nějakej divnej zvuk, jako by tam periodicky něco dřelo... neznělo to pěkně, čím rychleji jela tím byla perioda kratší... čím to mohlo být? možná to zní až moc hloupě, ale jsem jen prostý pozorovatel :D
Disp K
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.99.138.19
Odesláno Pátek, 18. června 2010 - 11:29:15    Odkaz na tento příspěvek  

Rochličané zbrojí proti tramvaji
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6253
Registrován: 10-2004

Odesláno Pátek, 18. června 2010 - 12:36:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zajímavý článek. Zaujaly mě dva body:

Nová vozidla budou stejně tichá jako tramvaje v Drážďanech.
Pokud se jim tohle skutečně povede, bude to na potlesk, protože ani sedmičlánková monstra s pevnými podvozky v DD téměř ani nehlesnou.

A ještě jedna věc:

Obyvatele také zajímalo, jestli bude jezdit i po vybudování trati autobusová linka číslo 12 ve směru do ulice Dr. Milady Horákové. „Musíme obsloužit zastávku Horní Kopečná a U Močálu, touto trasou budou autobusy určitě jezdit,“ odpověděl dopravní ředitel libereckého Dopravního podniku Luboš Wejnar.

Docela by mě zajímalo, zda se pak tramvaj vůbec vyplatí. Autobusů se evidentně moc neušetří a je tu riziko, že do těch spojů, které zbydou, se bude cpát nejvíc lidí, protože to v centru bude prostě rychleji. Nebo je nějaký nápad na otáčení autobusů na Kopečné, na Žižkově nebo jinde v okolí?
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Pátek, 18. června 2010 - 12:44:08    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Disp K: Dříve (třeba před válkou) by se místní o tu tramvaj drali, aby k nim jezdila. A dneska - hanba mluvit.
Peťan299
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 125
Registrován: 8-2008

Odesláno Pátek, 18. června 2010 - 13:17:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky jsem docela překpvapen z reakcí lidí, já osobně bych tam preferoval tramvaj...Hm, nevim, v hluku bych opravdu problém neviděl. A co se týká bezpečnosti, tak si myslim, že je na to myšleno do nejmenších detailů. Argument, že se děti ve škole budou místo učení koukat z okna na odpočívající tramvaj...To se mi zdá jako laciné gesto toho, že tu tramvaj tady prostě nechcem a basta! Víte, léta jsem bydlel v Doubí přímo u konečné busu a Non-Stop hospody - v zimě se motory nevypínaly, návraty opilců do svých domovů - obvzláště o víkendech se pomalu spát nedalo - myslím, že tohle je horší, než občas projíždějící tramvaj a myslím, že tam hluk nebude ve větší míře než doposud. No překvapil mne ten článek, nemile :-(
Grammator
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 32
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 18. června 2010 - 13:28:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mě taky, bydlím u tramvaje přes 10 let, mám jí jen přes silnici (viz foto vodička) a nikdy mi hlučná nepřišla, kamiony, autobusy, troubící řídiče, sanitky, to všechno slyším ale tramvaj ne...

bydlel sem i na Dobiášově a chodil na školu Dobiášovu, místní poměry velmi dobře znám, všechny jejich náměty a protesty jsou abstolutně nesmyslný...

a vsadím se, že tramvaj objíždějící celej broumák budě na fí dřív než zasekaná dvanácka... zažil sem i že zoufalej řidič autobusu naplnil vůž už na dobiášce a vzal to rovnou na fugnerku, protože lidi zřejmě vycházejí z logiky že "místo se vždy najde"... nenajde... tramvaj rochlicím 100% pomůže, kor když tam pořád rostou další baráky (to ale už částečně polyká trať do jablonce)
Teptrolej1
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 203
Registrován: 11-2007
Odesláno Pátek, 18. června 2010 - 14:10:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

do setu libereckých tramvají přidáno foto č.67:

odkaz
Trainz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 294
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 08:25:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad.Sergeilbc:
Ani se některým těm názorům lidí v Rochlici II moc nedivím. Vůbec neznám zákulisí celé otázky výstavby tratě a proto ji nemohu hodnotit a nevím koho a co vedlo k rozhodnutí stavět trať tudy, ale byl tu i projekt tratě přes Dr.Horákovou, U Močálu, Kopečnou....tuším až do Zeleného Údolí, jako náhrada stávajícího autobusu. Pak by dopravní obslužnost celé rochlické trasy byla smysluplná. Ponechání autobusů do Rochlice II kvůli nezvládnutí pokrytí celého "rochlického kopce" tramvají a výstavba tramvaje z druhého směru (místy přes neobydlené části města) mi přijde scestné. A ta smyčka přímo u školy vlastně uprostřed sídliště... Škoda, že zvítězila jiná varianta.

(Příspěvek byl editován uživatelem Trainz.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Trainz.)
Jimram
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.119.253.83
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 10:42:59    Odkaz na tento příspěvek  

Ad. Trainz: Ona také hustota zástavby v úseku KÚLK - U Močálu není kdovíjaká, co si budeme povídat... V porovnání se sídlištěm Broumovská a rostoucí zástavbou a rozvojovými plochami v okolí Krejčího. Každá s obou variant má svá pro a proti.
Myslím, že důležité je, že se jedna z nich vybrala. Také tu mohla probíhat dalších 10 let pouze diskuse o tom, která varianta je lepší...
Jimram
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.119.253.83
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 11:00:19    Odkaz na tento příspěvek  

Ps.: I když tramvajím fandím, zůstává (bohužel) nezpochybnitelným faktem, že každý tramvajový km navíc zvyšuje náklady liberecké MHD jako celku ===> vyšší dotace / jízdné. Ekonomicky jsou tramvaje v aglomeraci typu Liberec prostě propadák.
Argument, že to na Rochlice autobusy neodvozí, je tramvajofilní nesmysl. Obvzlášť v situaci, kdy nebyly ani otestovány všechny možnosti (a to rozhodně nejsem busofil).
Absolutně nechápu objednatele, který platí provoz dvou souběžných nezávislých kolejových systémů v úseku Vratislavice n. N. - Jablonec n.N. pro přepravní proud 4-5 tis. osob / DEN!
Tak a teď se čilte. Jen jsem si dovolil napsat pravdu, i když se nám nemusí líbit.
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6254
Registrován: 10-2004

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 11:22:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jimram: Váš názor zde bude asi kamenován, ale já se s ním ztotožňuji, i když jen z pohledu pozorovatele, který nemá přesná čísla. Ono si to samé možná myslí více lidí, jen se to bojí říci nahlas. Chtěl bych například vidět, jak moc ekonomicky si vede takový úsek mezi Dolním a Horním Hanychovem, kde jezdí, alespoň z toho, co vidím, téměř prázdné soupravy každých 12 minut. Zajímaly by mě i Lidové sady, kde sice přeplněnou tramvaj potkám, ale krom určitých nárazů snad jen v ranní špičce a večer. Takové koncové úseky se sice ve větších městech vidí hodně, ale domnívám se, že v malém provozu tohle musí vyniknout docela dost.
Přepravní proudy na zastávkách lemujících okraj centra jsou ale mizerné asi do všech stran. Nejen kolem teplárny, ale taky na Mlýnské, u Textilany či Babylonu se tolik lidí na spoj nenajde. Takhle je to město prostě bohužel postavené a nedá se s tím nic moc dělat.
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
Jimram
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.119.253.83
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 11:45:42    Odkaz na tento příspěvek  

Tramvaj Dolní - Horní Hanychov je podobný případ jako případná TT do PZ Liberec-Jih. Rozdíl je pouze v tom, že trať do průmyslové zóny by byla vytížena pouze 3x za den (směny), kdežto tramvaj pod Ještěd je vytížena pouze několikrát za dekádu (masové akce v SAJ typu MS ve skocích na lyžích). Jinak jde v Horním Hanychově o luxusní zasíťování rozvolněné zástavby rodinných domů.
Vlastně bych řekl, že spousta řešení a výkonů ve veřejné dopravě nabízí (vzhledem ke své kapacitě a nákladům) vysoký nadstandard pro občany. Ti si ho bohužel ani neuvědomují a berou ho za samozřejmost, protože na to jsou zvyklí a příjde jim to normální. Běda, kdyby se jim na to šáhlo!
Kotelník
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 980
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 14:01:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

sergej: Aneb kdo chce psa bít, vždy si hůl najde. Na tvém a jimramově názoru může být trochu pravdy, ale co chcete pánové dělat, zrušit v LBC tramvaje a zmařit tak ty miliardy co do nich šly? Nebo ponechat stávající stav, kdy se ty tramvaje zruší za pár let, pokud se nic dít nebude? Proto je postupný rozvoj to nejlepší, co se může dít a buďme za to rádi. A kraviny typu trolejbus nechci slyšet
A_S
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.99.142.1
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 14:40:33    Odkaz na tento příspěvek  

1) Dá se někde najít ta plánovaná tramvajová trasa i se zastávkami a smyčkou (mapa + případně víc informací), eventuálně i dříve zvažované variantní trasy?
2) Proč má být ta trať zakončená smyčkou a ne úvraťově?
HH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.29.249
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 14:42:20    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jimram:
Je vidět, že vůbec neznáš nic o využití spojení mezi Dolním a Horním Hanychovem.. Zřejmě by jsi si to měl někdy vyzkoušet a zjistit, jaká je skutečná vytíženost této linky.
Jimram
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.119.253.83
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 16:12:20    Odkaz na tento příspěvek  

Ad. HH: Linkou č. 3 cestuje nad Dolní Hanychov přibližně 1500 osob / DEN! Jsou to oba směry, tj. součet nástupů + výstupů v zastávkách Č. Mládeže - H. Hanychov. Některá čísla je prostě lepší neuvádět.
Budu rád, když někdo informovaný potvrdí či vyvrátí, zda mám přesnější představu o vytíženosti této linky já nebo HH.
Jimram
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.119.253.83
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 16:26:13    Odkaz na tento příspěvek  

Ad. Kotelník: Netřeba mařit miliardy. Miliardy byly zmařeny. Co třeba vůbec nepochopím, jsou investice do skokanského areálu Ještěd v kontextu s investicemi do skokanského areálu ve 35 km vzdáleném Harrachově. Tady by mě zajímala nákladová cena na 1 skok. Ale to jsme jinde...
Jimram
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.119.253.83
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 16:43:11    Odkaz na tento příspěvek  

Ještě doplním: v odborné literatuře je pro efektivní využití dráhy městského typu (tramvaj) uváděn v evropských podmínkách rozumný přepravní proud 2 - 25 tis. cestujících / HOD.!
Svými příspěvky jsem nechtěl navrhovat rušení tramvajového provozu v Liberci (na to jsem moc velký tramvajofil). Pouze jsem Vás ostatní na chvíli stáhnul z tramvajových oblaků nakouknout trochu do reality. Jinak Vám samozřejmě přeji šťastný a nerušený let
Jimram
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.119.253.83
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 17:25:38    Odkaz na tento příspěvek  

Ad. A_S: 2) Proč má být ta trať zakončená smyčkou a ne úvraťově?

Domnívám se, že v tomto případě se jedná o stejný důvod, který vedl k výstavbě tzv. "Lavičkovy otočky" za cca 60 mil. Kč v centru.

Ale jistě nám to tu někdo odborně osvětlí...
Pavel Lbc
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.77.227
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 18:28:54    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jimram:

V úseku Dol.Han. - Hor. Han. dle mého názoru cestuje přibližně stejný počet cestujících, jako v Praze na l.22 v úseku Vypich - Bílá Hora. Tam jezdí tramvaje po 4 minutách ve špičce a 5 minut mimo špičku. To by jsi taky zrušil? Navíc do Hor.Han. cestují lidé též za přírodou (Ještěd, Jizerky, Lužický hory) a též za sportem (letním, zimním). A též samozřejmě i obyvatelé této čtvrti. A Ty by jsi jim to zrušil? Dokážu si představit, jak by jsi prskal, kdyby jsi musel jít pěšky z Dol.Han. až na Ještěd, to by jsi byl první, kdo by měl připomínky, proč tam tramvaj nejezdí nějak rozumněji. Já bydlím na druhé straně této linky (u Lidových Sadů) a tady je linka vedena též pro turisty. Zoo, botanická, Jizerky, ale to Ty asi neznáš, viď. By mě zajímalo, z jakého města jsi Ty.
Malý_fotograf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3499
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 18:35:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Koukám, stále nějaké fotky z hal vozovny. To je tam nějaká tajemná komnata ve které vzniká ta vaše revoluční ultrautajená tramvaj, či je mezi libereckými fotiči taková disciplína že ještě nikdo nedal zárodky na net, nebo mám jen takový dojem, že ještě nikdo nezačal stavět?


Každý je šotouš, ale v jiné věci...

poštu posílejte na: stepan.esterle(a)dopravni.net
Grammator
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 33
Registrován: 3-2010

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 19:03:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No pánové, rozepsali jste se pěkně, taky budu prezentovat svůj názor, jmenovitě...

Trainz: zaprvé netuším, kudy by se po miladě horákové mohla vést tramvaj, když sem o týhle variantě poprvé slyšel, mohl sem se umlátit smíchy...

zadruhé, kde je neobydlená část na druhé variantě? ta tramvaj pobere komplet (sídliště) rochlice minimálně polovinu broumáku a kus výstavby nad zeleným údolím, a to je 20 tisíc lidí...

Sergeilbc: no zrovna textilana sbírá např. studenty gastronomky a velkou část králáku, popravdě se občas divim kde se ty lidi berou, pravda ale je, že provoz tu je... Co se týče horního hanychova, tak samozřejmě je to turistická atrakce, ale nejen to, vše od viaduktu směr HH je vlastně celá třetina liberce, bydlí tam sakra hodně lidí, jsou tam fabriky a je tam i bytová zástavba (např. výstavba na americké) a spíš než rodinné domky tam jsou činžáky, je to prostě obrovský kus města a je dobře že tam tramvaj vede a to až do HH...

Jimram: podle té literatury by tramvaj měla přepravit min. 33lidí/min (při intervalu 5 minut musí jeden vůz pojmout 150 lidí), na max 400 lidí/min, sorry to se mi moc nezdá...

Hospodaření dpml vykazuje zisk, tak jim do toho nekecejme, co se týče autobusů v rochlicích, tak ta linka je teď na maximu kapacity, tak to prostě je, zkus si v Rochlicích bydlet jako já, občas nestačily ani dva busy jedoucí za sebou, 16000 lidí autobusem prostě nepřepravíš...

Pokud jde o mě, líbila (zdůrazňuji líbila) by se mi tramvaj do Pavlovic, odbočka by mohla být na rybníčku, směr Nové Město, podél Žitavské a konečná někde na letné...
Mkzb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 267
Registrován: 5-2009

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 19:38:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prozradím Vám tajemství komunální politiky:
Když se nic nedělá, tak lidi nádávají, že se nic nedělá.
Když se něco dělá, tak se to dělá pochopitelně špatně. (Protože ti spokojení mlčí.)
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6255
Registrován: 10-2004

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 19:50:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ta tramvaj pobere komplet (sídliště) rochlice

Běž tohle rozhlašovat do spádové oblasti zastávky Zelené Údolí a sleduj reakce. Doporučuji hodně rychlé nohy.

Argumentovat pro tramvaj nějakou Americkou, kam jezdí linka 22 a od tramvaje je to kolem kilometru, mi přijde poněkud scestné.

Říct, že Rochlice autobus prostě neodvozí, je úplná blbost, protože, jak již uvedl Jimram, nebyly otestovány všechny možnosti. Viděl jsi někdy kloubový autobus? Ano, to je takový ten, co má asi 18 metrů. A jak víš, že by byl vážně veliký rozdíl mezi 18 metry po 4 minutách a 22 metry dosud neexistující tramvaje po 5 minutách? Tys to někdy zkoušel? Nebo do toho vidíš tak dobře?

Docela jsi mě však pobavil výrokem
"když sem o týhle variantě poprvé slyšel, mohl sem se umlátit smíchy"
Mohu ti radit jediné. Zkus se někdy podívat za hranice Liberce a smích tě velice rychle přejde.

Já jen nevím, proč si hned každý musí myslet, že ty tramvaje chceme zrušit. Dle mého by bylo nejlepší využít situace a vystavět tratě tam, kam jsou skutečně potřeba, a to do sídlišť. Příspěvek hosta "Pavel Lbc" sice zřejmě nechtěně, ale zcela jasně ukazuje, k čemu tady tramvaje při současném vedení tratí jsou - víceméně jen pro turisty.

Malý fotograf: Hádáš správně, nestaví se nic. Překvapivě.
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1974
Registrován: 11-2007
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 19:59:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jimram:" pro efektivní využití dráhy městského typu (tramvaj) uváděn v evropských podmínkách rozumný přepravní proud 2 - 25 tis. cestujících / HOD.!"

Tak si to pro těch 25 tis./hod. spočítejme:

Tramvaj 15T při obsazení 8 os/m2 má kapacitu 300 cestujících. Přibližně totéž platí pro 2xT3. Nevím, zda obsazení 8 os/m2 je jakýsi ideál.
V každém případě to však znamená 83-84 spojů za hodinu při kapacitě 300 os/souprava. Nezdá se Vám, že jaksi kážete bludy a spletl jste si údaje pro metro s tramvají? Myslíte, že interval 45 sec. je pro tramvaj udržitelný?

Ach jo.
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2103
Registrován: 8-2007

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 20:44:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S těmi 300 osobami na jednu soupravu, to je taky dobrý vtip. Tím nějak neshazuji příspěvek od Rudolfa_33, ale počítat reálně s obsazením 8 os./m2 je blbost.

Jinak 2 - 25 tisíc cestujících za hodinu, to bych chtěl vidět, kde takový ideální přepravní proud pro nějakou tramvajovou linku mají. Každá oblast může mít svá specifika, takže takové číslo má smysl uvádět v rámci celého dne a ne hodiny, když už. A jak poukázal Rudolf_33, tak ta čísla na tramvaj moc nesedí.

Dále je naprosto běžnou praxí, že koncové úseky tramvajových linek nemusí být vytíženy na 100%, takové tratě najdeme ve většině měst...
Grammator
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 34
Registrován: 3-2010

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 20:49:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sergeilbc: mluvím jen o tom co znám... jel si někdy 22? K té americké... kolem km? pro mě je to tak 5 minut chůze...

Co se týče autobusů v rochlicích, má kloubovej autobus větší kapacitu než 2 autobusy za sebou? Tam to prostě busem neodvozíš, v rochlicích nic není, jen škola, nákupy, práce, kvůlu všemu musíš z rochlic do města, ta tramvaj nemá autobus nahradit, ale odlehčit mu, kdyby byla jen tramvaj, dopadne to stejně, proč by dpml utrácel miliardu za trať do rochlic když by stačilo nakoupit kloubové busy?, mysli!

Rochlice nejsou tak velké, když můžou lidi dojít na Dobiášku, aby zaplácali autobus č. 12 tak klidně dojdou i o 15 dál, kde bude otočka tramvaje (ze zeleného údolí ty autobusy nejezdí tak nacpané)... od hotelu dole u kruháče k albertovi je to cca 400m... to ujde snad každej...

Kdyby se tramvaje zrušily tak by tady šla doprava do pr... buďmě rády za to že tu jsou, jet kamkoli autobusem je utrpení, využívám tramvaj jak to jen jde... z toho jasně plyne že smysl mají a budoucnost taky, vy katastrofióni...
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2106
Registrován: 8-2007

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 21:07:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Grammator:
Sergeilbc má pravdu v tom, že do jisté míry opravdu může autobus tramvaj nahradit. Ony už se totiž nevyrábí jen autobusy 18 metrové, ale i delší, případně i tříčlánkové. A takové vozy už by mohly tramvajovou linku, která bude obsluhována tou vaší novou tramvají v délce, tuším okolo 22 metrů, nahradit, prakticky při totožném intervalu, bez nákladů na infrastrukturu, pouze za cenu pořízení nových vozů. Takže to není tak úplně černobílé...
Grammator
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 35
Registrován: 3-2010

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 21:32:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

černobílé to není, ale není to důvod, proč brojit proti tramvaji...
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1976
Registrován: 11-2007
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 21:49:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Wang:
"Sergeilbc má pravdu v tom, že do jisté míry opravdu může autobus tramvaj nahradit. Ony už se totiž nevyrábí jen autobusy 18 metrové, ale i delší, případně i tříčlánkové"

Samozřejmě. A jako vlastník ŘP na autobus nám centrem Liberce tím tříčlánkovým autobusem trasu na Broumovskou projedete.

Nezlobte se, úvaha o ničem.
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6256
Registrován: 10-2004

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 22:11:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Grammator: Končím debatu s Tebou vzhledem k naprosto iracionální argumentaci z Tvé strany. S řečmi typu "jet kamkoli autobusem je utrpení" nebo "to každej dojde" můžeme MHD zrušit úplně. Liberec přece "není tak velkej".

Tříčlánkové busy bych do toho netahal, a to přes to, že o "trase na Broumovskou" tu celou dobu vůbec nebyla řeč.
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
Grammator
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 36
Registrován: 3-2010

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 22:28:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

no tak přejdem na lepší notu, já jen myslel že to hodláš brát z pohledu cestujícího ne z pohledu lidí podobných, jako jsou ti, které označuješ termínem "betonlobby"

Když teda zůstaneme u dvoučlánkových autobusů, kolik toho prožere když pořád popojíždí, rozjíždí a zastavuje? Za jak dlouho bude skutečně ze zeleného údolí na fugnerce přes zasekanou Miladu Horákovou? Autobus to má 3km tramvaj 3,2, tramvaj sama o sobě je rychlejší, navíc stojí jen v zastávkách (a na šalďáku), pokud 11 může být od textilany na nádraží za 5 minut...

hodně mě pobavil argument že tramvaj bude rušit hlukem výuku, hlavně že na masarykově jede kolem tří škol, nikdo si nestěžuje...

prostě blbost hýbe světem, pořád se tu nadává že se tu stavěj samá zbytečný pitomosti, a když se má skutečně postavit něco ku prospěchu všem, tak se do toho všichni navážej...
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6257
Registrován: 10-2004

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 22:42:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hodně mě pobavil argument že tramvaj bude rušit hlukem výuku, hlavně že na masarykově jede kolem tří škol, nikdo si nestěžuje...

Tak to se přiznám, že tohle mě pobavilo taky. Ano, ten hluk výuku rušit dokáže, ale prachsprosté zavření oken ještě nikdy nikoho nezabilo a problém to vyřeší téměř perfektně, a to i přesto, že na Masarykově je ten hluk díky trati na BKV panelech poněkud enormní.
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
Davelbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 346
Registrován: 3-2009

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 23:27:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když už je tu ta diskuze tak rozjetá a jste zrovna u toho hluku - zavření oken plní svůj účel i u trati na BKV a to jsou ta okna stará, dřevěná. Dobiáška má okna nová, plastová, která mnohem více tlumí hluk (u koho proběhla taková výměna oken, jistě mi dá za pravdu). Po Masarykově také vozy projíždějí vyšší rychlostí, než budou jezdit po smyčce, nemají zakrytované podvozky atd. Nemyslím si, že současný hluk u školy je nižší, než bude po dokončení TT.

A ještě reakce na tříčlánkové busy místo tramvaje: prosím, projede mi někdo trasu 12ky takovým busem? Hlavně na křižovatku ulic U Močálu - Na Žižkově se opravdu těším. Tam je problém se vyhnout osobním autem klasickému autobusu, natož kloubáku... A kdyby se tam ty kloubáky potkaly (což by při intervalu 5 minut mohl být dosti častý jev), to by byla teprve parádička. Nehledě na to, že takovýchto problémových úseků je na trase víc, ale tento je asi nejkritičtější. Ale tak co, při nejhorším by se zbouralo pár baráků po cestě, aby se dobře projíždělo, to by obyvatelé jistě přijali narozdíl od tramvaje s nadšením...
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6258
Registrován: 10-2004

Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 23:38:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Odmítat kloubové autobusy kvůli tomu, že existují místa, kde se nevyhnou a holt jeden bude muset pár vteřin počkat? Z které planety jsi přiletěl, prosím tě?
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
LK
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.122.71
Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 07:05:23    Odkaz na tento příspěvek  

Hluk . Na ZŠ jsem chodil do 5. května, časové intervaly cca 10 minut ve všední den se od té doby výrazně nezměnily. Stačilo zavřít okno nebo počkat cca 10 vteřin než tramvaj projede. Tenkrát jezdily jenom T2 a T3. Největší kravál dělaly dvounápravové tehdy 122 (nyní Bovera 78) a případně 100 (nyní sešrotována). Jestliže průjezd tramvaje ruší výuku, potom je otázkou kvalita pedagoga, který nedokáže udržet pozornost a neměl by náhodou obdržet výpověď z pracovního poměru.
Kloubové autobusy, 18 metrů ano, větší kapacita ano, ale nízkopodlažnost nula. Myslím, že současné dva kloubáky jsou vhodné spíše na rovinaté tratě. Kloub do stran, to všichni předpokládáme, že umí, kolik ale ve směru umí nahoru a dolu? To už si neuvědomujeme, (určitě se tady objeví odkaz na nějaké technické údaje apod.) Musí něco umět, protože by potom vůbec nemohl jezdit do kopce (zlom dole a zlom nahoře), mám za to, že na křižovatce u teplárny to bude někde na hranici konstrukčních možností.
Problematiku kloubu lze celkem snadno obejít dvouposchoďovými autobusy, ale ty u nás nemají žádnou tradici a takový výstup na Košické z patra by musel být horor. A vůbec na Fügnerce by se nevešel pod střechu, takže by musel stát dál od nástupiště a už slyším nadávky důchodců o holi, matek s kočárkama a vozíčkáře řidiči, že stojí moc daleko.
666
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1001
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 07:18:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To jsou perly.To mi nedá.
Že to autobusy neodvozí,ani dva za sebou,to jako se chodí pěšky?Nemůžu brát čas,kdy prostě jede všechno na osmou do škol,to je natřískané všechno a všude.
Popojíždí po zasekané M.Horákové - viděl jste někdy dopravní kolonu,asi ne pane.Kdyby bylo všechno jako Milada.Jestli má 12 problémy a zpoždění,tak všude,jen ne na této straně města.
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6259
Registrován: 10-2004

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 10:38:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

LK: Podívej se třeba na tuto fotku. Poznáváš místo? Vidíš nízkopodlažního kloubáka? Podívej se na číslo linky. Kudy že to tam přijel?
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
Davelbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 347
Registrován: 3-2009

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 11:20:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sergei: Potíž je v tom, že ten bus tam nejezdí sám, jezdí tam i jiná vozidla (osobní, užitková atd.) a ten provoz tam není nejmenší. Třeba na mnou zmíněné křižovatce se řidič musí spolehnout akorát na zrcadlo, protože za roh prostě není vidět a kvůli kloubáku by nemohl čekat na rohu křižovatky, ale kousek dál a odtud už pozorovací úhel do zrcadla není zrovna ideální. Navíc jsem neřekl, že je zcela odmítám, jen jsem poukázal na jeden velký problém. Krom toho bych pak nechtěl vidět ten neprůjezdnej terminál, když by tam byly ještě tyhle dlouháni. Pro Liberec to zkrátka není dobré řešení, jinak by tu už asi dávno byly (čekám argumentaci typu "DPML je už prostě DPML, tak proto" ). A co se týče té planety - už se tu vymyslelo mnohem více dementnějších věcí a realizovaly se. Tohle je jen můj názor (a už taky trochu OT - vraťme se k tramvajím).
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6260
Registrován: 10-2004

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 11:27:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro Liberec to zkrátka není dobré řešení, jinak by tu už asi dávno byly
Ale kuš. Problém je úplně stejný, jako kdekoli jinde, kde dvanáctimetry nestačí a přesto nejsou nahrazovány kapacitnějšími - zázemí. V garážích je málo místa a nejsou vhodně uzpůsobeny k jejich údržbě. Nic jiného bych v tom neviděl. Jestli se někde vyhnou nebo nevyhnou, problém není, pokud nejde o paskvily typu Citybus 18m, průjezdný profil mají nachlup stejný, jako dvanáctimetr. Moc bych nedal za to, že jich tu bude jednou možná víc, než si myslíš.
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
Grammator
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 37
Registrován: 3-2010

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 11:38:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

666: doporučuju udělat si výlet do rochlic, zastávka dobiášova, vem si s sebou termosku s kafem, zahradní židličku, pár koblih, a celej den koukej, jak to tam krásně šlape, jak to ty busy krásně odvážej...

A navíc, já předpokládal jen úsek fugnerova - zelené údolí, tam by se kloubák uživil, ale přes londýnskou bych ho radši netahal... Každopádně, nic to nemění na tom, že tramvaj je nejlepší, nejrychlejší, nejpohodlnější řešení... a ještě mi nikdo neřekl kolik toho kloubák sežere...
Davelbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 348
Registrován: 3-2009

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 11:39:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobře, vzdávám se Stejně budu do této čtvrti preferovat tramvaj více než autobus.
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6261
Registrován: 10-2004

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 11:43:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ale přes londýnskou bych ho radši netahal...
Proč? Jezdí tam denně.
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
666
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1002
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 12:19:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Gram - a v kolik hodin tam mám být ,aby ti lidé zůstavali na zastávce?
Ale to je jedno,já to píšu jen aby se to tady nepřehánělo a nezveličovalo!!
Ano v nárazovou dobu tam chvilku fakt jede jeden bus za druhým,ale odvezou.Dopoledne je tam pak interval 10 min.na krátkej autobus.
Já Ti zase doporučím,chceš-li vidět opravdu linku,kde to autobus neodveze,vezmi raneček a vyraž třeba do Brna,to uvidíš hukot.
LK
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.122.71
Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 17:42:06    Odkaz na tento příspěvek  

Sergeilbc:
Jo poznávám, Solaris, Zelené údolí, Magorství světa v klouzání se po lyžích, 2009. Taky jsem tím asi dvakrát jel. A taky mám pocit, že se odrovnaly dva. Byly dny, kdy prostě byly staženy do Plzně.
Grammator
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 38
Registrován: 3-2010

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 17:51:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sergeilbc: no pokud ty meandry zvládne, budiž mu to k dobru...

666: já tam bydlel, buď tam celý den, když odjedou lidi na ranní, příjdou školáci, po nich důchodci a všichni kdo potřebují něco ve městě, pak lidé na odpolední směnu... atd atd...

Brno zrovna neznám, ale jsem velmi dobře obeznámen s MHD v Liberci, české lípě, hradci králové (tam je linka č. 6 podobný případ jako zmiňovaná 12 u nás) a koneckonců i v praze...
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6264
Registrován: 10-2004

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 17:53:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To je sice pravda, ale neznamená to, že někde měly problém se "zlomit". Tam byly problémy úplně jiné a s tím, že se to stalo zrovna v Liberci, to nemá co dělat.
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 259
Registrován: 6-2004

Odesláno Pondělí, 21. června 2010 - 11:00:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdo neveří co je schopen kloubový autobus projet doporučuji v Praze linku 133. Tu projede i Citybus, ale není to zrovna ideální.

K Rohlicím. Že tramvaj bude rušit výuku je blbost. Co mají říkat pracovníci ČSOB v Radlicích? Mají smyčku přímo pod okny. Osobně pracuji kousek od dálnice D1 a taky nekoukám v pracovní době po autech a to jich tam projede více než tramvají v Rohlicích.

Spíš zásadní problém vidím v tom, že u nás se bere tram = autobus. V Německu je tramvaj nadřazená busu a bere se jako vyšší stupen dopravy.
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1580
Registrován: 6-2007
Odesláno Pondělí, 21. června 2010 - 12:42:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad 9001:
.... a to nejen dopravně, ale i politicky.
Disp K
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.99.138.19
Odesláno Pondělí, 21. června 2010 - 20:33:57    Odkaz na tento příspěvek  

Od zdroje:

Koncepce řešení tramvajových tratí v Liberci

Prezentace Tramvajové tratě Rochlice – Dobiášova

Prezentace Tramvajové tratě Rochlice – Dobiášova

Prezentace tramvajové tratě Rochlice – Dobiášova provoz linek MHD

Prezentace Tramvajové tratě Rochlice – Dobiášova REKAPITULACE
Disp K
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.99.138.19
Odesláno Pondělí, 21. června 2010 - 20:46:23    Odkaz na tento příspěvek  

Vstaň od PC a pojď zachraňovat tramvajky

Kontakt:
Dopravní podnik města Liberce, a.s.
Boveraclub
Mrštíkova 3
461 71
Liberec 3
tel: 739 682 083 Ing. Krebs
e-mail: boveraclub@dpml.cz
Lokom
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 956
Registrován: 9-2003
Odesláno Úterý, 22. června 2010 - 12:33:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad hluk:

uz je to tu receny nekolikrat, ze to je kravina. osobne to znam mj. ze skoly z fugnerky, kde sidlila drive dopravni skola. sedel jsem tam nekolik let, tramvaje jezdily vesele pod oknem, cinkaly a nikdo, podotykam, nikdo se vubec nevzrusoval . a to i pri otevrenem okne (jakoze v lete otevreno muselo byt).
Ondrys
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 867
Registrován: 5-2004

Odesláno Úterý, 22. června 2010 - 20:06:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

9001: "Spíš zásadní problém vidím v tom, že u nás se bere tram = autobus. V Německu je tramvaj nadřazená busu a bere se jako vyšší stupen dopravy."

Souhlas, ale proč tomu tak je? Zatím co autobusový park se postupně obměňuje moderními NP vozidly, tramvaje jsou pořád ty staré T3 s čely Kardaus a rozlamovacími dveřmi. Šoutoušové namítnou že na funkci to nemá vliv, ale lidé tu fungl novou tramvaj budou stále vnímat jako tu zastaralou rachotinu co tu jezdí už 40 let. K tomu přidejte komfort a tichost BKV panelů. V Liberci bohužel málokdo ví co je to moderní tramvaj na moderní trati. Liberec propásl možnost mít flotilu moderně vyhlížejících Varií, technika by byla sice stejná, ale už by to nevypadalo jako ty staré tramvaje a bylo by vidět že se modernizuje.

Ve Východním Německu se tratě i vozidla modernizují podle moderních standartů, díky tomu tam zůstala tramvaj "nadřazená" autobusu. Jistou nevýhodu jsme doposud měli ve financování, díky evropským fondům se to může zlepšit. Projekt tratě do Rochlic je moc pěkně udělaný a pokud budou i nová moderní vozidla velmi to tramvajové dopravě v Liberci prospěje.

Ještě před patnácti lety měli ve Francii také co dělat aby se prosazovali stavby nových tratí, protože Francouzi si pamatovali jen na staré dvounápravové vozy, a neměli tušení jak vypadá moderní tramvajová doprava. Dnes si nedokáží představit, že by tam tu tramvaj neměli, a čtvrtě kudy nevedou koleje jen tiše závidí...
Absolut
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3077
Registrován: 6-2005

Odesláno Úterý, 22. června 2010 - 21:21:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ondrys: S tím Německem souhlas, ale ohledně Francie doporučuju trošku studovat internet nebo knížky. Francouzi si pamatovali i leccos jiného, než dvounápravové vozy a argumenty proti obnovení tramvají byly taky mnohem různorodější a obava z vozidel nebyla to hlavní.
To nejlepší nás teprve čeká.
Sergeilbc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6266
Registrován: 10-2004

Odesláno Úterý, 22. června 2010 - 21:38:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Musím říct, že se mi líbí plán "tramvajového okruhu Rochlice-centrum", který počítá s realizací obou původních variant. Spojení periferie s centrem více trasami v jiných městech funguje a v Liberci to dosud moc zvykem není, do znatelné míry snad až na Růžodol. Rozumím tomu tedy dobře, že plán na smyčku Ševčíkova nahradil plán na triangl na Krejčího? V Liberci 6 bude tedy časem docela přesmyčkováno (Ševčíkova, Dobiášova, časem Zelené Údolí), což ale určitě nemusí být na škodu. Že místo odpojení případné ruprechtické větve (Šaldovo náměstí-Sokolská) je poněkud nereálné, nechávám stranou, přestože trať tím směrem je v plánu skoro po celou historii libereckých tramvají, je ze všech plánovaných právem až na posledním místě a není třeba ji nějak rozebírat.
Každopádně s odhadem, že z původních 700 milionů celkové náklady raz dva překročí hranici 1 miliardy korun, jsem zřejmě nebyl daleko od pravdy. :-)
VEB Verkehrsbetriebe der Stadt Dresden - Ihr Partner im städtischen Nahverkehr
Ondrys
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 868
Registrován: 5-2004

Odesláno Úterý, 22. června 2010 - 22:44:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Absolut: ano, máš pravdu, obava z vozidel nebyla to jediné, bylo tam více příčin: cyklisté se obávali že budou padat na pusu až se jim zasekne kolo v žlábku, obyvatele centra a památkáře zase strašila představa hnusných drátů v centru města, lidé se báli hluku, atd... Proč podle Tebe v městě Rouen se tramvaj jmenuje metro? Protože lidé tramvaj nechtěli, právě kvůli tomu, že si pamatovali na doby kdy jezdili ještě pomalé a hlučné dvounápravové vozy. Tramvaj byla prostě zastaralý dopravní prostředek, a moderní bylo metro, nejlépe plně automatický VAL.
Samozřejmě tu byly i jiné důvody, které souviseli spíše s celkovou reorganizací dopravy, nejvíce vadilo výrazné omezení IAD v centru města. Dovoluji si tvrdit, že tuto problematiku trochu znám, protože jsem v jednom takovém městě dlouhodobě žil, a měl jsem možnost pozorovat vývoj celého projektu od samotného začátku až do uvedení do provozu.
Podstatné je, že dnes si tito obyvatelé nedokáží představit jejich město nebo čtvrť bez tramvaje.
Absolut
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3079
Registrován: 6-2005

Odesláno Středa, 23. června 2010 - 09:48:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ondrys: Výborně. Přesně to jsem chtěl slyšet. Jen bych podotkl, že zdaleka ne všude byly ty staré vozy v paměti lidí dvounápravové. Ale jinak smekám před tím, že jsi měl otevřené oči :-) Ano, nazývat tramvaj metrem byla ze začátku oblíbená klička :-)
To nejlepší nás teprve čeká.
Mbraska
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 17
Registrován: 11-2008
Odesláno Úterý, 29. června 2010 - 15:12:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

zdravi mel bych prosbu byl by někde planek jak to bude vypadat u textilanz po napřimeni trate dekkuji za odpovedi
Ondrys
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 869
Registrován: 5-2004

Odesláno Úterý, 29. června 2010 - 20:46:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mbraska: a co takhle se podívat o pár příspěvků výše? Už tady o tom dobrou čtvrthodinu hovoříme, mlho...

(Příspěvek byl editován uživatelem ondrys.)