K-report
 

Archiv do 31. srpna 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv do 31. srpna 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 16206
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 15:11:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko - Ono je to jeste horsi o poptavkove otvirani. Tram zastavi, auto taky. Vidi, ze posledni dvere jsou zavrene, rozjede se a nabere osobu vystupujici z poslednich dveri prvniho vozu. V takovýchto zastavkach by se mely otvírat vsechny dvere.

To je přesně to, co se mi stalo v úterý. 2xT3 zastavila, a nic. A neznalá řidička z U-kraje prostě podél stojící tramvaje se zavřenými dveřmi plynule pokračovala, až se potkala se mnou, an jdu k zadním dveřím 1. vozu s úmyslem si zmáčknout tlačítko (v tu chvíli ještě zavřených dveří). Takže se jejímu údivu ani nelze divit .
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Štěpán
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 50
Registrován: 12-2004

Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 17:20:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zastávkové téma z pohledu řidiče: Za 14 měsíců, co jezdím jsem potkal tak dvě hovada, co mi vysokou rychlostí projeli okolo stanicující tramvaje. V 99% případů auta stojí za tramvají až do zavření dveří. Problém není ani u tramvají s tlačítkama. Po příjezdu do zastávky i tak ale radši počkám, až auta za mnou zastaví (a ještě nikdy jsem nezažil, že by už první nebo druhé nezastavilo). V zastávkách neblikám a ani blikat podle zákona nemůžu.
Co se týče těchhle zastávek, tak jedinej problém byl snad akorát když se začalo stanicovat na občasné Malostranské, ale tam to holt chtělo trošku inteligenci od řidiče tramvaje - počkat až auta za tramvají téměř zastaví (nikdy to netrvalo déle než pár vteřin).
Dakob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 176
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 17:55:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na občasné Malostranské bývá veselo. Nedávno tam týpek v černém Mercedesu projížděl skrze nastupující cestující, troubil a kličkoval. Jel docela rychle - inu asi nebyl psychicky tak úplně v pořádku. K mému potěšení mu jeden z cestujících urazil zpětné zrcátko.
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 16208
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 18:51:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Štěpán - Za 14 měsíců, co jezdím jsem potkal tak dvě hovada, co mi vysokou rychlostí projeli okolo stanicující tramvaje.

To je docela dost. Mě se to za 54 měsíců nestalo ani jednou - a přesto si nemyslím, že jsou tyhle zastávky bezpečné.

Problém není ani u tramvají s tlačítkama.

Ten problém jsem měl jako cestující naposledy v úterý. Jak už jsem tu dvakrát psal.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Dakob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 177
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 19:43:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Za vozidlem hromadné dopravy osob, které zastavilo v obci v zastávce bez nástupního ostrůvku nebo bez nástupiště na zvýšeném tramvajovém pásu, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo; je-li v zastávce více vozidel hromadné dopravy osob, musí zastavit za druhým z nich. V jízdě smí pokračovat teprve tehdy, neohrozí-li již cestující, kteří nastupují nebo vystupují. To neplatí, zastaví-li autobus nebo trolejbus u okraje vozovky.

Co je sakra za problém? Jedu za tramvají, která zastavuje v zastávce - svislá i vodorovná značka mě ujišťují, že jde o zastávku - naprosto automaticky zastavím, to je bez diskuse. Nepřichází v úvahu žádné polemizování o tom, zda někdo bude/nebude vystupovat a nastupovat. Zkrátka zastavím a koukám, co se bude dít. Je-li vše v pořádku, rozjedu se. Všimněte si, že otevřené/zavřené dveře tramvaje na to nemají vliv. Beztak mi to přijde ještě mírné, protože se může stát, že už výměna cestujících dávno probíhat nebude a zpoza rohu se vyřítí šílenec hodlající využít svého práva, že "švec přece musí čekat na dobíhající" a celou situaci zkomplikovat.

Samozřejmě většinou problémy způsobují bezohlední a psychicky labilní řidiči, kteří nemají trpělivost.
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 16209
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 20:18:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co je sakra za problém? Jedu za tramvají, která zastavuje v zastávce - svislá i vodorovná značka mě ujišťují, že jde o zastávku - naprosto automaticky zastavím

Tak když je to tak jednoduché, a je to "vyřešeno" a "zabezpečeno" svislou a vodorovnou značkou, tak se vrátím na začátek a opět se zeptám, proč jsou k zastávkám s ostrůvky montována ta žlutočervnená světla? Tam už přece není vůbec co řešit...
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 735
Registrován: 6-2004
Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 20:25:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM: Tak, citaci už provedl Dakob a já se omlouvám za nepřesné vyjádření. Zastavit "musej", ale nemusí čekat, než se jede dál (na rozdíl od zastavování vynuceného příslušně nastavenou světelnou signalizací). V tomto směru mi předchozí úprava přišla šikovnější (jednoznačnější), byť v dnešní době POD nekompatibilní.

Výrok o bezpečných a nebezpečných zastávkách podle jejich typu zní sebejistě. Zajímala by mě statistika nehod a jejich závažnosti na zastávkách bez a s nástupním ostrůvkem (akorát si nejsem jistý, jestli vetší vypovídací hodnotu má poměr vůči počtům zastávek jednotlivých typů nebo počtu odbavených cestujících v daném typu zastávky.

Dakob: Jo, kdyby každý zastavil, koukal a přemýšlel (aby si uvědomil, že se tam ještě někdo mohl zjevit), tak bych si hned na silnici připadal bezpečněji. :-( Vlastně zcela obecně, kdyby nám účastníci silničního provozu více koukali a přemýšleli.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1220
Registrován: 2-2004
Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 20:38:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dakob: Problém u Čechova mostu je, že často řidič s autem už v prostoru té zastávky stojí a třeba už chvilku čeká na volno. Pak vedle přijede tramvaj a otevře dveře. V tu chvíli padne autům volno a to je sakra pokušení se nerozjet...

Další problém tam je, že když by si dojíždějící tramvaj 50 metrů před zastávkou navolila stůj pro auta na případně instalované signalizaci před zastávkou, tak si často může zastavit ještě auto před sebou, co se jí motá na kolejích a máme tu Hlavu 22 :-). Zrovna před zastávkou je šířka komunikace tak tak, ani bumlík se tam nevejde. Ovšem na přesunu idiotské signalizace z Francouzské k Čechovu mostu hodlám stejně zapracovat :-).

Mcbain: Musíš rozlišovat. Citace se týká pouze zastávek bez ostrůvku typu právě Čechův most. Tedy těch, kde přiléhá ke kolejím jízdní pruh vozidel a zastávka je vyznačena žlutou klikatou čarou s nápisem TRAM. Takže třeba Tržnice, Francouzská a Lihovar jsou jiné případy. Tam, kde je ostrůvek, může řidič jet normálně dál a přibrzdit jen tam, kde je na ten ostrůvek přechod. I když osobně už pár měsíců zvažuju zkusit prosadit, že by se i vedle úzkých nástupních ostrůvků bez zábradlí, kde se cetující sotva vejdou, malovala přes vozovku mezi ostrůvkem a chodníkem v celé délce ta žlutá klikatá čára, značka zastávka tramvaje by se dala před začátek ostrůvku na chodník a zmíněná citace by se na tato místa pak vztahovala.

Pokud myslíš, že signalizace už řeší vše, není to tak. Na Francouzské jsem za 5 minut dnes viděl 2 auta, jak jela v pohodě na červenou. Pak ovšem další, co stála i na následně rozblikanou žlutou :-). Inu účelová signalizace není v širokém povědomí :-). Mimochodem, na stůj tam autům padne i při průjezdu popelářského auta jízdním pruhem. Bude tam asi detekce výšky, nic víc. Poněkud podivuhodné řešení i v tomto směru.
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
JirikP
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.36.163
Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 20:38:55    Odkaz na tento příspěvek  

McBain: jestli to dobře chápu z nějakých popisů z Wikipedie, tak ta světla mají mít přínos ten, že umožní (ulehčí) cestujícím nastoupit - takže i pasažér který je na chodníku, stihne tramvaj která právě přijíždí, ta na něj nemusí čekat atd. Nechápu ale, proč Martin Šubrt tady psal o tom, že "chodec neví, že už (auta za tím semaforem) mají volno" když žádné volno nemají.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1221
Registrován: 2-2004
Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 20:53:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JirikP: Dneska jsem si to byl na Francouzskou nafotit. U tržnice je to jiné. Tam je tuším semafor dál od ostrůvku zastávky. Takže, když někdo přechází až potom, co auta už nemají na stůj, přechází prostě, když auto nejede. Normálně se rozhlédne a jde.

Jenže na Francouzské prostě bliká žlutá, pak projede tramvaj, žlutá zůstane svítit tři sekundy a pak padá na stůj. Lidi vystupují, někteří přecházejí rovnou na chodník, ale jsou tam i ti, co jdou po ostrůvku proti autům, co koukají na semafor s návěstí stůj. také chodci z protější zastávky přecházejí přímo dva metry před těmi auty. Nedočkaví řidiči s nohou na plynu čekají, až stůj zhasne. To se tane, nakočí žlutá a ta se pak rozbliká. A protože se u nás jezdí na žlutou, řidič se na ni rozjíždí. A dva metry před ním přecházejí chodci, kteří vidí stojící auto. Ale ti chodci neví, co svítí řidiči a že se sekundu po svém vstupu do vozovky může auto rozjet. Řidič si zárveň nemusí uvědomit, že chodci tam semafor nemají, tudíž prostor před padnutím žluté nevyklidí, ale ve stejný okamžik tam naopak mohou vstoupit. To je ekvivalet toho, když vám chodec na světlech vleze před kola, když už víte, že žlutá bude za sekundu...

Pokud v tomhle nevidíte nebezpečnou situaci, tak nevím... Kdyby byl ten časový ostrůvek o 10 metrů dál od zastávky, bylo by to trošku jiné, nebyl by tam ten bezprostřední kontakt auto chodec, kdy jeden čumí na světla a druhý ví kulový :-).

A to se pořád bavíme jen o směru z centra, kde dosud byl bariérový přechod na zastávku a teď tam není nic, jen předsazená stopčára pro cyklisty, kterou spoustalidí chápe jako přechod pro chodce a cyklisty :-). Se jim nedivím :-).

V opačném směru bude situace o to zajímavější, že před tou účelovkou asi bude zebra se značkou. Takže na žlutou se rozjet taky nepůjde, protože po dvou metrech budu muset pouštět chodce. Budou to komické situace. Chodec nakročí, auto se zrovna rozjede, protože padla žlutá a hned dupne na brzdu, protože přechod, který je bez signalizace, byť signalizace to pro auta vlastně je.

Obecně nic proti časovým ostrůvkům. Tržnice, Lihovar, nebo Vyš. tunel celkem fungujou, ale když se zařízení použije pitomně, nesplňuje prostě svůj účel...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
JirikP.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.36.163
Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 20:55:45    Odkaz na tento příspěvek  

Martin Šubrt: ... že by se i vedle úzkých nástupních ostrůvků bez zábradlí, kde se cestující sotva vejdou, malovala přes vozovku mezi ostrůvkem a chodníkem v celé délce ta žlutá klikatá čára, značka zastávka tramvaje by se dala před začátek ostrůvku na chodník a zmíněná citace by se na tato místa pak vztahovala.

Proboha, co je to za blbost? V zákoně je napsáno jasně "v zastávce bez nástupního ostrůvku nebo bez nástupiště na zvýšeném tramvajovém pásu..." nějaká žlutá klikatá čára na to nemá vliv (MMCH, pokud tam ta čára není u zastávky typu Čechův most, tak ta povinnost zastavit platí úplně stejně). Pokud chcete, aby v zastávce ta auta stála, musel byste ten ostrůvek zbourat (což je MMCH podle mne docela dobré řešení, když by byl ještě zvýšený přejezd na úrovni chodníku).
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1223
Registrován: 2-2004
Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 21:26:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JirikP: Kdybychom ale značku zastávka tramvaje dali na chodník a tu čáru vyznačili, tak by prostor zastávky sice byl částečně s nástupním ostrůvkem, ale větší část by byla bez něj. Což sice v zákoně popsáno není, ale není tam ani napsáno, že to není možné. Pochopitelně by to ale asi chtělo do zákona i vyhlášky jít s úpravou. Cílem je chránit prostor zastávky s úzkým ostrůvkem stejně jako jsou tím zákonem chráněny ty zastávky bez ostrůvku. V mnoha případech prostě ulice nafouknout nejde a možnost uplatnit toto pravidlo ve výjimečných případech i u ostrůvků by se šikla. A bourat, byť úzkou, nástupní hranu opravdu nikdo nechce.

Ono to má i jinou souvislost. Normy nyní předepisují nejméně jeden přechod na tramvajovou zastávku a to v prostoru před nebo za zastávkou. Tedy vytažené zastávky a na koncích přechody. Jenže zároveň máme zákony a vyhlášky, které přikazují, že přechod do 50 metrů musíte použít. Jenže zase zároveň máme zastávky často moc úzké, aby ten dav doputoval až k tomu přechodu. Takže vlastně časový ostrůvek je nesmysl, když je na zastávku udělán jeden přechod, protože by se mělo chodit jen po něm vpředu a pak při 67 m zastávce případně posledních pár metrů na jejím konci. Takže to, pro co je dělán, aby lidi chodili všude po celé šířce, zároveň lidi nesmí... Tudíž se na takové zastávky přechod raději neznačí vůbec, což je zase v rozporu s tím, že na zastávku být musí :-). A tak pořád dokola :-).
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1224
Registrován: 2-2004
Odesláno Pátek, 28. srpna 2009 - 21:31:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Samozřejmě, že pro tyto případy jsou nejvhodnější vídeňské zastávky, jenže ty se u nás ne a ne uchytit. Což je vina některých nešťastných řešení a nepochopení jejich principu chodci i řidiči. Navíc pro vyšší intenzity provozu jsou nevhodné, protože právě nastává efekt Čechova mostu, že v prostoru tí zastávky jsou pořád auta, i když tramvaj otevírá dvěře. Proto se hledá nějaká alternativa a kombinace úzký ostrůvek, žluté čáry je jedna z nich... Ale znovu podotýkám, jako výjmečné řešení za splnění řady podmínek v dané lokalitě. Francouzská je pro takové řešení typická. A pak nepotřebuju SSZ za 2 melouny a zbyde mi k Čechovu mostu....
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
JirikP
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.36.163
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 00:12:51    Odkaz na tento příspěvek  

Martin Šubrt: prostor zastávky sice byl částečně s nástupním ostrůvkem, ale větší část by byla bez něj. Což sice v zákoně popsáno není, ale není tam ani napsáno, že to není možné

Ale já netvrdím, že by to nebylo možné - ono možné jsou často věci, až jeden kouká (ani to nemusí být popsáno v zákoně, na to zákony fakt nejsou). Já jen tvrdím, že takový paskvil pak není zastávkou bez nástupního ostrůvku, ale debilně řešenou zastávkou s ostrůvkem (debilně proto, že cestující musí lítat přes silnici, aby ze sloupku zjistil kam to jede). A že pokud budete eventuálně chtít pokutovat řidiče, který kolem ní projede, když tam stojí tramvaj, tak vás, cituje příslušný paragraf, pošle kamsi. A to zcela správně. MMCH, žlutá čára s tím opravdu nemá co dělat, pro zastávky, ať jsou jakkoli vyznačeny, platí stejná pravidla.

... je na zastávku udělán jeden přechod, protože by se mělo chodit jen po něm vpředu a pak při 67 m zastávce případně posledních pár metrů na jejím konci. Takže to, pro co je dělán, aby lidi chodili všude po celé šířce, zároveň lidi nesmí... Tudíž se na takové zastávky přechod raději neznačí vůbec, což je zase v rozporu s tím, že na zastávku být musí :-)

Souhlasím, taky si myslím, že je to nesmyslný požadavek. Když se toho onehdy chytla MF Dnes(?) na příkladu zastávky Národní divadlo, nechápal jsem, jak tam ta absence přechodu může někomu vadit.

Nedočkaví řidiči s nohou na plynu čekají, až stůj zhasne

Tohle mi připomíná kancelář na uvádění románových příběhů na pravou míru ze Saturnina. Jel jste někdy běžným autem? Čekal jste s nohou na plynu než zhasne červená (ve svahu!)?

nakočí žlutá a ta se pak rozbliká. A protože se u nás jezdí na žlutou

Na žlutou se možná jezdí - spíš tedy na žlutou s červenou, nebo po zelené - dejme tomu. Ale proč tedy ta žlutá musí vůbec svítit (a blikat)? Proč nemůže ten semafor na nějakou dobu (klidně až do další tramvaje) úplně zhasnout? Proč se vůbec nepoužívají dvousvětlové semafory?

A pak nepotřebuju SSZ za 2 melouny a zbyde mi k Čechovu mostu....

A jak vám to u Čechova mostu pomůže, pokud jsou problémem auta, která přijela před tramvají a čekají na semaforu na křižovatce? To by tam svítila červená i při každém cyklu té křižovatky?

Na Francouzské jsem za 5 minut dnes viděl 2 auta ... na červenou

Tady ale není o čem diskutovat, v tomhle souhlasím s LV, na to by tam měl být strážník, který to pořeší. Stejně jako ten Čechův most.
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 164
Registrován: 10-2008

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 00:16:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vy jste fakt neskuteční ... já vám se.u na to, co se píše v zákoně. Prostě u Čechova mostu ten zákon dodržuje jeden řidič z deseti, v tom je problém. Právě proto tam chci postavit toho policajta, kurvafix.

Že se něco MUSÍ ještě neznamená, že se to i děje.
Si non confectus non reficiat
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 165
Registrován: 10-2008

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 00:18:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dj: Neprovozuji. Není čas, není technologie - bylo to dělané v jakémsi prehistorickém programu, a ani nevím, jestli ještě vůbec funguje wz.cz.
Si non confectus non reficiat
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1226
Registrován: 2-2004
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 07:02:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JirikP: Cestující na takové zastávce s ostrůvkem by nemusel běhat tam a zpátky. Byla by to zastávka z ostrůvkm, na kterém by mohl klidně stát, ale protože by to byla zároveň frekventovaná zastávka s úzkým ostrůvkem, měla by prostě ochranu jako zastávka bez ostrůvku. Patřičně zákonně pořešenou. Žlutá čára je doplněk značky zastávka tramvaje, to je jasný,ta je hlavní pro uplatnění toho pravidla. Čára jen zdůraňuje prostor zastávky.

Mám řidičák. Asi chápete, že noha na plynu je zjednodušení. Ale na žlutou se prostě jezdí.

Právě na Francouzské je dvousvětlový semafor, tzv. účelový. Před naskočením červené prostě musí být 3 sekundy žlutá a žlutá musí být i po červené. No a pak se rozbliká ve varovném a už také zavedeném stylu....

U Čechova mostu je potřeba sladit ten případný časový ostrůvek se signalizací křižovatky. Tzn., že když tramvaj dojíždí do zastávky, padá autům na tom čas. ostrůvku stůj a zároveň padá na stůj na křižovatce. Vybírá se přechod před zastávkou a boční směry. Tramvaj odbaví, odjíždí a až pak dostávají volno i auta. Tudíž sice můžu mít auto v prostoru zastávky, ale nemůžu ho mít v pohybu, což je základní cíl.

Strážník by ovšem už musel být téměř u každého SSZ. A protože řada z nich je zbytečných, naopak se na nich vychovávají lidi k jízdě na červenou. Včera se právě projíždělo na červenou za popelářským vozem, co ostrůvek spustil. Cílem asi není přestavět místo, doplnit blbý semafor, pak platit policajta, co hlídá, aby pitomě fungoval, nebo zařízení na sledování jízd na červenou, co někdo někde musí vyhodnocovat. A přitom se dá dosáhnout bezpečnějšího efektu za zlomek peněz třea jen dělenými přechody...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 16211
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 09:00:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A protože řada z nich je zbytečných, naopak se na nich vychovávají lidi k jízdě na červenou.

Přesně to si myslím taky. Jsem rád, že nejsem sám .

A přitom se dá dosáhnout bezpečnějšího efektu za zlomek peněz třeba jen dělenými přechody..

Ten zlomek peněz bude asi ten problém .
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Nin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2235
Registrován: 8-2003

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 09:08:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

wanoidů...

sv.T3R.PLF+T3R.P na d-12 -> 8259-8564


a něco z libeňáku sv.T3R.PLF+T3R.P ev.čísel 8257-8574 na d-25

a sv.T3R.PLF+T3R.PV ev.čísel 8252-8163 na d-1
Milky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1374
Registrován: 7-2006
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 10:30:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V poslední době mne udivuje doslova „čarování“ se SSZ pro tramvaje. „Břevna“ nebo „klíny“, nebo něco jiného? Že by zrovna toto bylo v současných finančních tahanicích s magistrátem to podstatné pro provoz tramvají?
Před časem jsem se již vyjádřil, že stávající signalizace (čočky) mi plně vyhovuje, zvláště je-li doplněna i návěstí informující o blížící se změně a nenachází se mimo přijatelný zorný úhel řidičů tramvají. Práce řidičů tak bude méně komplikovaná a tedy i bezpečnější.
Proto bych rád napsal o jevu, se kterým se, zejména v letních měsících, setkává snad každý řidič. Nejčastější je na turisticky velice frekventované l. 22, alespoň podle mých zkušeností, kde především cizinci na konečné s překvapením zjistí, že se ocitli na opačném konci Prahy, než původně zamýšleli. Drtivá většina jich směřuje na Hrad (Castle), a blížíce se k hostivařské periferii jej marně zmateně vyhlížejí.
Značný podíl rozpočtu Prahy tvoří příjmy od jejích návštěvníků. Těm k pohodě a krásným zážitkům přispívá i kvalitní a přehledná MHD. A z tohoto pohledu je mi záhadou, proč magistrát neumístí na uzlových bodech turistického centra, jakými jsou např. i zastávky tramvají s velkým pohybem turistů, přehledné směrovky se jménem nejdůležitější pamětihodnosti, případně piktogramem, aby tápající cizinci věděli, kterým směrem se mají vyhlíženým dopravním prostředkem vydat. Určitě by se zrychlilo odbavení na takto frekventovaných zastávkách, i pohoda řidičů na konečných, vesměs chabě jazykově vybavených. Hlavně ale nebudou lidé ztrácet čas nechtěným cestováním napříč Prahou.
"Pokrok" je společenská změna institucionalizovaná v rámci neodpovědnosti.
Kritika znamená pokrok.
V.G.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.24.7.50
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 10:45:57    Odkaz na tento příspěvek  

Pokud vím,tak směrovky jsou na mnoha místech hlavně v centru.
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 166
Registrován: 10-2008

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 11:46:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milky: No dobře, a když tedy ti řidiči vidí, že vezou cizince do Hostivaře, je takový problém říct na mikrofon, že Hrad leží opačným směrem?
Si non confectus non reficiat
Prox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1296
Registrován: 3-2004

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 11:51:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milky:
Dobrý nápad, ale stejně vždycky najdeš cizince, kteří se rádi projedou Před pár dny jsem byl svědkem, jak na Lihovaru někdo vysvětloval Španělům, že touto dvanáctkou na Výstaviště nedojedou, ale turisté stejně dorazili až na Chaplinovo náměstí, kde se konečně rozhodli zkusit druhý směr...
Doufal jsem, že nové označníky problém s určením směru vyřeší, ale zatím bohužel

Ostatně takových drobností je v MHD spousta. Vždyť chybí i základní informace, kde si cestující může pořídit jízdenku a kde si jí označit. A můžeme pokračovat: Například na tramvajových přístřešcích by mohl být velký název zastávky. Symboly turistickým cílů by měly být sjednoceny u všech městských organizací vydávající informační mapy. V vozech metra by mohly být umístěny jezevčíky, které by odpovídaly směru jízdy. Slepé chodby v metru by mohly být označeny, že tudy cesta nevede. V některých podchodech chybí směrovky a všeobecně nejsou značeny přestupní body. Přepravní podmínky by měly být zpracovány ve stručných symbolech a doplněny popisky i v angličtině... atd. apod.
Chlapci, to jste si spíš měli vyfotit toho bobra, co tu chcípnul minulý týden!
Denis_novák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 88
Registrován: 10-2008
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 13:27:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

zastávka Čechův most:
Cca před půl rokem se mi udělalo špatně, když tramvaj zastavila, otevřely se dveře, vystoupil jsem a v tu chvili okolo mne projel zahraniční autobus, který přidal na rychlosti, aby projel křižovatku ještě na zelenou, když ta tramvaj tam tak přibrzdila....
Fakt stačil jeden krok a byl jsem pod tím autobusem, nenapadlo mne, že ten autobus, co byl při zastavení tramvaje celkem daleko, před zastávkou nezastaví a naopak přidá...
Je to skutečně nebezpečná zastávka, chtělo by to nějaké omezení nebo větší zvýraznění, že ja tady zastávka. Zvláště cizincům to nějak nedochází, co tady nainstalovat tzv. vídeňskou zastávku ?
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 16216
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 15:37:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ - jen předsazená stopčára pro cyklisty, kterou spoustalidí chápe jako přechod pro chodce a cyklisty :-). Se jim nedivím :-).

No jo, teď jsem si to prohlíd. Taky jsem si až dodnes myslel, že je to nějaká podivná cyklostezka...
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
V.G.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.24.6.67
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 15:56:32    Odkaz na tento příspěvek  

Denis_novák:
Bohužel ani ta "vídeňská"zastávka moc nepomáhá.Stačí se podívat na zast.Nádr.Vysočany z centra.90% motoristů nerespektuje zastavení za tramvají při vystupování.Je jen otázkou času,kdy se něco stane.
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1377
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 18:27:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vídeňskou zastávku znám z brněnské Banskobystrické () a jako nějak úžasné řešení mi nepřipadá. Daleko víc se mi líbí řešení s posuny os kolejí - jak již v Šalingradě osvědčené přisunutí kolejí k chodníku, tak právě zaváděné posunutí os obou kolejí k jedné straně ulice s jednou zastávkou na chodníku a s druhou na plnohodnotném (ehm) ostrůvku.

Štěpán: V zastávkách neblikám a ani blikat podle zákona nemůžu.
nějaká citace, podle které blikat skutečně nemůžeš, by nebyla?

Ještě pár mých z červencové návštěvy stověžatého města:Mimochodem: je v Praze ještě nějaké jiné místo mimo toho na čtvrté fotce a malostranské splítky, kde tramvaj projíždí skrz dům?
parodie na moderní nízkopodlažní tramvaje
Fandaprudič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 261
Registrován: 3-2009

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 19:11:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David jaša : V Pražské síti žádnou jinou kolejovou splítku nenajdeš ...
Základní informace a fotografie z těchto provozů MHD : České Budějovice, Liberec, Praha, Plzeň, Ústí nad Labem

... nevěděla holčička, že probíjí lampička,
nyní už to chápe, když v rakvičce chrápe ...
Mop
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 468
Registrován: 2-2005

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 19:16:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hezke fotky, na muj vkus vsak hrozive doostrene
Fotožurnál, toť mé dítko
Jiří_t
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 684
Registrován: 9-2005
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 19:34:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fandaprudič: David jaša se myslim ptal spíš jestli ještě někde tramvaj projíždí skrz barák. V tom případě je v Praze ještě jedno místo-Smetanovo nábřeží poblíž Karlovejch lázní (linky 17,18).
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1379
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 20:19:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fandaprudič, Jiří_T: Jiří mě pochopil správně a za odpověď děkuji.

Mop: fotkám se dostalo pouze dávkového zmenšení a doostření imagemagickem. Všechny by potřebovaly individuální úpravy, ale problém je, že zatím jsem se v editacích nedostal za přelom května a června. :-\
parodie na moderní nízkopodlažní tramvaje
Jahu
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 117
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 21:42:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Jenže na Francouzské prostě bliká žlutá, pak projede tramvaj, žlutá zůstane svítit tři sekundy a pak padá na stůj. ... . Nedočkaví řidiči s nohou na plynu čekají, až stůj zhasne. To se tane, nakočí žlutá a ta se pak rozbliká."

Přesně tak fungují účelová návěstidla v Liberci a problém s nimi snad není. Jediný rozdíl je v tom, že žlutá zůstane svítit už když se blíží tramvaj a nezabezpečují se takto přechody na zastávky, ale křížení tramvaj x silniční vozidla. Jde o zvyk, liberecký řidič by to jistě pochopil.
Kalanis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1058
Registrován: 12-2006

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 22:13:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale třeba mne to vadí. Pokud tam není zelený signál (a i úmyslně), tak ten semafor klasifikuju jako nefunkční...
Navíc bych rád viděl, kde ve vyhlášce specifikující semafory je tento stav legalizován. Jedinná varianta se dvěma světly je červená a zelená (jdu nebo stojím). Žlutá přerušovaná či nic = mimo provoz (a nastupují běžné dopravní značky).
Doprava nebo něčí kapsy? Je to jedno - tunely jako tunely... K-Report do mobilu
Mapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 28
Registrován: 11-2007
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 22:29:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kalanis:
Zákon o provozu na pozemních komunikacích, § 71 odst. 5:
Ve zvláštních případech, například k zabezpečení vjezdu tramvaje na pozemní komunikaci se užívá signálu "Stůj!", jemuž předchází signál "Pozor!"; řidič musí zastavit před dopravní značkou "Příčná čára souvislá", "Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!" a "Příčná čára souvislá s nápisem STOP", a kde taková dopravní značka není, před světelným signalizačním zařízením.
}
Časový ostrůvek se tedy dá považovat za "zvláštní případ". Já jsem spíš pobaven tím, že v Praze je na takovýchto semaforech lampa pro zelený signál, i když se vůbec nepoužívá a přitom v Liberci to jde bez ní.
Štěpán
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 51
Registrován: 12-2004

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 22:37:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David jaša: 1. Neodbočuju, 2. Dělal bych tím světelnou závoru autům, která chtějí projet.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1227
Registrován: 2-2004
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 22:45:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jahu: Pokud to srovnáváme, tak je tam zásadní rozdíl. V Liberci oba účstníci provozu, tedy tram i auta vidí, co jim svítí. Zatímco v Praze chodci nevidí nic. A v Praze je zařízení určeno pro přecházení chodců, nikoli pro bezpečný vjezd tramvaje do zastávky. Nepoptáš se na ústupky u T.T.? :-) Například na vykopání a přesun k Čechovu mostu :-)?
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 736
Registrován: 6-2004
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 23:28:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kalanis:

Ale tohle máme už dlouho i v Praze. V místě, kde tramvaje opouštějí ulici Chodovskou a míří na konečnou Spořilov, resp. se z ní na Chodovskou vracejí.

Zelené světlo by naopak bylo na škodu (zejména a levého odbočení po sjezdu z Jižní Spojky ze směru k řece), protože světelná signalizace neřídí křižovatku jako takovou, ale pouze křížení s tramvajovou tratí.
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 737
Registrován: 6-2004
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 23:30:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

(Tedy to neřeší Čechův most, ale pouze to, že ani Pražák by neměl překvapeně kulit oči na dvoubarevný semafor, ani jej považovat za rozbitý.)
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1381
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 23:34:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Štěpán: nechápu. Když stanicuješ v zastávce bez ostrůvku, tak snad mají auta zastavit (viz Dakob 177), a tudíž je světelná závora na místě. A odkdy je odbočování jediná "blikací" situace?
parodie na moderní nízkopodlažní tramvaje
Kalanis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1060
Registrován: 12-2006

Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 03:14:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mapa: A pak mi chybí signál Volno, po jehož naskočení TEPRVE mohu jet. Přerušovaná žlutá na semaforu (ne u značky, kde funguje jako výstraha) je stále výraz nefunkčnosti...
Hnidopich: Já netvrdím, že ty dvousignálové semafory s červenou a zelenou neexistují, já tvrdím, že mi vadí absence zelené na těch, kde je jen červená a žlutá (Pražská tržnice).
Doprava nebo něčí kapsy? Je to jedno - tunely jako tunely... K-Report do mobilu
Mapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 29
Registrován: 11-2007
Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 09:19:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kalanis:
Přerušovaná žlutá na semaforu (ne u značky, kde funguje jako výstraha) je stále výraz nefunkčnosti...
Ale to přeci nevadí. Když by tam ta zelená byla a ten semafor zrovna přecházel ze zapnutého stavu do stavu blikající žluté, tak by nastala úplně stejná situace.
Zahadam
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 111
Registrován: 8-2007
Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 13:01:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak včera jsem si šel vyfotit T3R.P. ev.č.8212 po PO a tady jsou nějaký fotky více zde

http://www.prazsketramvaje.webnode.cz
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6397
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 17:24:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Štěpán: To blikání se tu už probíralo kdysi a i já jsem byl dokonce ostatníma přesvědčen (citacema) že dát výstražné znamení, kterým směrovka je , se může dát i v "jiných odůvodněných případech". A tohle asi mezi to lze zahrnout.
Různí Oranžově blikající semafor je regulérní signál ze kterého plyne spousta věcí dle zákona. Není to nefunkční semafor.
Budoucnost patří bagrům!
Brejšín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 727
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 18:12:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano, řidič je dokonce povinen použít světelné znamení pokuď to je nutné k odvrácení nebezpečí a to křupající kosti pod koly nějakého debila jsou. TEČKA.
Asi jsem z jiného světa.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 559
Registrován: 4-2007
Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 19:00:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No k tomu Čechovu mostu, chápu, že tam zastávka bejt asi musí, ale včera jsem tam viděl dvojici erpéček tuším l. 17, otevřely se jen přední dveře na prvním voze, auta měly zelenou, tramvaj se tváří, jako, když je odstanicovaná a čeká na odbočení. Tady by to mělo bejt jasně daný, travamaják, má-li poptávku, otevírá všechny dveře sám, a bliká, je to totiž takhle o držku pro ty lidi co vystupují a koneckonců i pro řidiče auta. Tohle je dost nešťastná zastávka. Vídeňskej typ bych tam taky nedával, lidi jsou debilové a lezou i mezi ty patníky domnívajíc se, že jsou furt na chodníku, tim, jak tam neni schod.
Mmm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1031
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 19:09:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Musím se podělit o zážitek z dnešním revizorem.Kontrola probíhal_ jako vždy až na to jakým způsobem řešil jízdu na černo.Nejprve chytil staršího pána a ten na otázku jestli má občanku nebo jiný doklad řekl že nic nemá .Klasická hláška při jízdě na černo.Po pár minutové slovní přestřelce revizorovy nakonec stačilo co si pán vymyslel a revizor snad důvěřivě věřil co mu říkal.To sami se opakovalo ještě u jednoho kluka který to viděl a nakecal revizorovy určitě samí kraviny.Kdyby někdo znal rodný číslo a adresu někoho cizího.Asi by se dotyčný divil kdyby mu jednoho dne přišla modrá obálka ,že jel na černo.
Dakob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 178
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 19:26:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To Mmm: Někdo z mého okolí se skutečně divil, když mu přišla obálka s takovým obsahem - nebylo to od DP, ale od té firmy, která vymáhá pohledávky pro DP. Peprné na tom je, to, že tahle má známá nebyla ta, která jela tehdy v Praze na černo. Byl to někdo, kdo se legitimoval občankou, kterou jí ukradli.

Podstatné ovšem je, že 1. občanka byla nahlášená jako kradená, 2. občanka byla již dávno neplatná (přirozeným způsobem) a 3. je dost možné, že neodpovídala podoba na fotce.

Proto je tedy zvláštní, že vymáhání pokuty postoupilo tak daleko - hrozbou exekuce. Tyhle údaje by měly být kontrolovány - a v prvé řadě revizorem (teď mám na mysli platnost a podobiznu).
K_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 155
Registrován: 8-2002
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 08:40:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asi se to tady už někdy řešilo, ale blbě se to hledá. Má dopravce povinnost mít na zastávce platný jízdní řád? V jakém je to zákoně?

Už mě činnost zastávkové služby fakt nebaví, když někam jedu tak chci vědět v kolik mi jede tramvaj dneska a ne pozítří.
Martin_zlivský
Moderátor

Číslo příspěvku: 51004
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 08:59:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Má povinnost. Ale číslo zákonu si takhle po ránu nevybavím. :-(
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


K_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 156
Registrován: 8-2002
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 09:11:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_zlivský: tak se prosím zkus podívat případně poptat

Aby se DPP poučil, měl by dostat pokutu za každý sloupek kde to má blbě. Třeba 10000Kč x 3500 zastávek x 2 sloupky. 70MKč za každou blbě provedenou změnu by je mělo přesvědčit že je něco špatně.
Kasme
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 147
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 11:33:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Stavební povolení pro stavbu nazvanou: „Rekonstrukce souboru mostních objektů a komunikací ulic Libeňský most včetně ramp, Voctářova a křižovatky Jankovcova – Dělnická v Praze 7 a 8“

...Objekty řady 900
9210 Pontonový most...

a pak že nebude po čem jezdit :-)
Fotek je moc a většinou nejsou opopiskovány a roztříděny... Komu to vadí, ať se nekouká :-)
Navštivte také mestskyokruh.cz * kasme.cz * tunel Blanka - mo.ttnz.cz
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6412
Registrován: 8-2005

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 12:11:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K k: To je letitý problém, kdy jsem několikrát poukazoval, že kvůli lenosti zastávkové služby nevisí často až 3 dny platný jízdní řád. Leností míním to, že tu vyjmutou desku s (ještě platným, ale de facto starým) JŘ nepřivážou provázkem ke sloupku. Přesně ty 3 dny by tam vydržela. Oni furt melou něco o tom, že při počtu zastávek se to přes noc nestihne, ale o tom to není. Chvíli po stížnosti to dělaj a pak zase sklouznou k lenosti.
Budoucnost patří bagrům!
Prox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1299
Registrován: 3-2004

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 12:48:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem:
Jak je možné, že podnik, který má 11 tisíc zaměstnanců nestíhá během jedné noci vyměnit jízdní řády na zastávkách uvnitř jednoho města?
Jak je možné, že takové problémy nemají nějaká malá ČSAD, která zajíždí do Horních-Dolních vesniček v horách?
Chlapci, to jste si spíš měli vyfotit toho bobra, co tu chcípnul minulý týden!
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6415
Registrován: 8-2005

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 13:08:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prox: OK, přijal bych ten argument že nestíhaj, ale zadarmo jsem jim poradil jak to udělat aby splnili literu zákona. A oni ani to nedělaj.
Budoucnost patří bagrům!
Bokša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 1-2009
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 16:26:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přece jenom si myslím, že se to o fous zlepšilo od dob, kdy na dvoudenní výluku 2 dny předem vyměnili jízdní řád a 2 dny před skončením výluky (tj. ve chvíli, kdy vyvěšený jízdní řád začal platit) tam vrátili ten původní...
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 167
Registrován: 10-2008

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 17:03:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Autobusy:

§ 17 zák. 11/1994 Sb.

"Jízdní řád

(1) Dopravce ve veřejné linkové osobní dopravě předloží jízdní řád nebo jeho změnu ke schválení dopravnímu úřadu, nebo jedná-li se o mezinárodní linkovou osobní dopravu, Ministerstvu dopravy. Jedná-li se o společný jízdní řád více dopravců, musí na něm být uvedeno, které spoje každý z dopravců zabezpečuje. Dopravní úřad, nebo jedná-li se o mezinárodní linkovou osobní dopravu, Ministerstvo dopravy a spojů jízdní řád nebo jeho změnu schválí, splňuje-li náležitosti stanovené prováděcím předpisem. Příslušným ke schválení jízdního řádu nebo jeho změny je dopravní úřad příslušný k rozhodování o udělení licence.

(2) Schválený jízdní řád postoupí dopravní úřad Ministerstvu dopravy, které vede pro potřeby veřejnosti celostátní informační systém o jízdních řádech. Ministerstvo dopravy a spojů může vedením tohoto systému pověřit právnickou osobu.

(3) Změny jízdních řádů veřejné vnitrostátní linkové dopravy lze provádět pouze v termínech zveřejněných Ministerstvem dopravy v Obchodním věstníku.

(4) Z důvodu veřejného zájmu, zásahu vyšší moci nebo neplánované uzavírky může dopravní úřad rozhodnout o změně jízdního řádu veřejné vnitrostátní linkové dopravy i v době jeho platnosti k jinému termínu.

(5) Ustanovení odstavců 2 a 3 se nevztahují na jízdní řády městské autobusové dopravy provozované na území města.

(6) Způsob zpracování, obsah, vyhlašování a vyvěšování jízdního řádu a jeho změn a organizaci celostátního informačního systému o jízdních řádech stanoví prováděcí předpis."


Prováděcím předpisem je § 6 vyhlášky MDS č. 388/2000 Sb., o jízdních řádech:

"§ 6

Vyhlašování a vyvěšování jízdního řádu a jeho změn

(1) Dopravní úřad vyhlásí informace o platnosti jízdních řádů a termínech jejich změn způsobem v místě obvyklým.

(2) Dopravce uveřejňuje schválený jízdní řád jeho vyvěšením
a) v každém autobusu linky nebo jeho předložením řidičem autobusu na požádání cestujícího; toto ustanovení se nevztahuje na jízdní řád městské autobusové dopravy,

b) na označníku zastávky po celou dobu jeho platnosti.

(3) V jízdním řádu vyvěšeném na označníku zastávky se graficky zvýrazní název příslušné zastávky. U obousměrného jízdního řádu se graficky zvýrazní i příslušná šipka označující směr jízdy.

(4) Majitel označníku zastávky umožní dopravci, který má příslušnou zastávku uvedenu v rozhodnutí o udělení licence a přispívá majiteli na údržbu označníku, vyvěšení schváleného jízdního řádu.

(5) Dopravce zajistí po celou dobu platnosti jízdního řádu pravidelnou kontrolu jízdního řádu vyvěšeného na označníku zastávky a jeho čitelnost za běžných světelných podmínek. V případě poškození jízdního řádu zajistí dopravce neprodleně jeho výměnu. Neplatný jízdní řád dopravce odstraní z označníku zastávky nejpozději v den následující po skončení jeho platnosti."


Tramvaje:

§ 41 a 42 zák. č. 266/1994 Sb. o drahách:

"§ 41

Jízdní řád na dráze tramvajové, trolejbusové, speciální a lanové

(1) Dopravce, který má podle platné licence provozovat veřejnou drážní osobní dopravu na dráze tramvajové nebo na dráze trolejbusové nebo na speciální dráze, a dopravce, který má podle úředního povolení provozovat veřejnou drážní osobní dopravu na dráze lanové, předloží před zahájením drážní dopravy jízdní řád ke schválení drážnímu správnímu úřadu. Příslušným ke schválení jízdního řádu je drážní správní úřad, který rozhoduje o udělení licence.

(2) Na schvalování jízdních řádů se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.

§ 42
Platnost jízdního řádu

(1) Jízdní řád dráhy celostátní a dráhy regionální a jejich změny nabývají platnosti dnem stanoveným dohodou evropských železničních správ.

(2) Jízdní řád a jeho změny dráhy tramvajové, dráhy trolejbusové, speciální dráhy a dráhy lanové nabývají platnosti nejdříve 24 hodin od jeho zveřejnění.

(3) Způsob zpracování, obsah a zveřejňování jízdního řádu a jeho změn stanoví prováděcí předpis."

Si non confectus non reficiat
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6419
Registrován: 8-2005

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 17:14:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Inu zajímavý že u busů vesměs visej i dnes platný. Zdá se že zast. služba je sice jeden útvar, ale vnitřně rozdělena. A někdo to holt umí líp. On to není jen tento jev v srovnání pružnosti busů a tramek. Nedovedu si představit že by se tramvaje podílely třeba na muzejní noci.
No a krásnej je pohled, jak ty tramvajový jsou takřka všechny bílý. ty volby dělaj divy
Budoucnost patří bagrům!
K_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 157
Registrován: 8-2002
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 17:15:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Stížnost bych měl směřovat na ministerstvo dopravy? Včera me už fakt naštvali, když po zavolání na zelenou linku DPP mi pracovník vcelku arogantně řekl ať si představím jak je to složité to všude vyměnit, a že nemají dost lidí a že...... A na dotaz kde se jako dozvím v kolik mi co jede, jsem se dozvěděl že vlastně asi jenom na té lince, a že prostě mám jinak smůlu.
V.G.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.24.7.86
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 19:17:28    Odkaz na tento příspěvek  

K_k
Aktuálně platné jízdní řády jsou přece na netu nebo též na mobilu.Stačí si s tím trošku pohrát.
Smithers
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 108
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 19:47:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tohle by řešily digitální sloupky. Kolik že jich mělo být do konce prázdnin?