K-report
 

Archiv do 23. dubna 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv do 23. dubna 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 718
Registrován: 6-2004
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 13:46:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A proč bys to chtěl alibisticky házet na řidiče, aby chodil po soupravě, "očichával lidi" a rozhodoval, koho poveze a koho ne?

Ale o řidičích ani o paušálním zabraňování bezdomovcům v přístupu tady nebyla nikde řeč. McBain se ptal, proč revizoři, potřební kontroloři pořádku a přátelé onoho slavného "slušného občana", bezdomovce při kontrole jízdenek ignorují. To je otázka legitimní a dosud nezodpovězená (jinak než pro některé nevhodně, že cílem je se napakovat a nikoliv redukovat černé pasažéry).
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15219
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 13:46:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co by si na těch bezdomovcích asi vzali?

Takže tedy revizoři jsou DPP zaměstnáváni proto, aby si na lidech něco brali?

Z technické stránky, jak bys to chtěl udělat, aby bezdomovci necestovali v MHD, když je do ní vstup úplně volný a kontrola namátková?

Já se ptám na něco jinýho. A zopakuju to potřetí - proč se jim revizoři záměrně vyhýbají?

Průvodčí jste zrušili,

Já jsem průvodčí v pražské MHD určitě nezrušil. Byl jsem na světě jen pár měsíců, když to udělal někdo jiný.

A proč bys to chtěl alibisticky házet na řidiče, aby chodil po soupravě, "očichával lidi" a rozhodoval

Já na nikoho nic házet nechci. Ani na policii ne . Řidič ať řídí tramvaj, policie ať taky dělá svojí práci.

Myslím, že kontrolovat všechny pasažéry ve vozidle je přesně v popisu práce revizora. A pokud ne, tak proč? Chci taky jezdit beztrestně MHD zadarmo. Co pro to mám udělat? Přestat se mýt ?

Bezdomovci ostatně nebývají ani pojištění, přesto jsou ošetřovaní v nemocnicích. To je tedy hledisko mravní.

Takže se tedy revizoři řídí nějakým mravním hlediskem, a prostě je tedy z tohoto vyššího principu mravního nechávají jezdit tramvajemi bez povšimnutí?
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15220
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 13:49:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Koukám, že Hnidopich byl rychlejší .

Já vždy platný jízdní doklad měl a mám (zapomenutá lítačka, než to zjistím je jev natolik zřídkavý, že je za hranicí statistické chyb), takže si na mě taky nic nevezmou.

Jo, to je zajímavá myšlenka.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Milky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1327
Registrován: 7-2006
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 13:56:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Revizoři to dělají jako svou práci, ne jako poslání. A zbytečnou práci chce dělat dlouhodobě jen málokdo. A občasné vyloučení bezdomovce z přepravy, protože nesplňuje přepravní podmínky, je práce zbytečná, protože nejdéle za několik minut jede jiná MHD, kde si v klidu dojede kam potřebuje.

Lepší by bylo, kdybys rovnou napsal, o co ti jde? Vadí ti snad, že tebe, jako potenciální zdroj výdělku, revizor zkontroluje? Vadí ti, že tě někdo zdržuje, protože přeci ty vždy platíš, ale ten "hlupák" revizor to neví? Chceš zrušení revizorů - ať si platí kdo chce, nebo kdo na to má? Chceš bezplatnou VHD, jako to mají v Ml. Boleslavi?

Mně se zdá, že jde o tvoji uraženou ješitnost
"Pokrok" je společenská změna institucionalizovaná v rámci neodpovědnosti.
Kritika znamená pokrok.
Milky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1328
Registrován: 7-2006
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 14:12:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já se omlouvám. Už vím, co byste chtěli: aby revizor důsledně vykonával svoji pracovní činnost - každého bez výjimky zkontroloval. A pak postupoval podle přepravního řádu a jedince bez jízdenky, případně z jiných důvodů pro nesplnění přepravních podmínek, z přepravy vyloučil, tedy mu přikázal vystoupit. Dál už vás to ale nezajímá, že. Zda se ho také budou lidé zastávat a činit na revizora nátlak, jak píše Dakob v příběhu o té neplatící paní, nebo zda budou mít pocit velkého zadostiučinění a budou dotyčného k vystoupení hromadně vybízet...
Nechci vás napadat, jen chci říci, že revizorům opravdu není co závidět. Nejčistší by bylo, je zrušit.
"Pokrok" je společenská změna institucionalizovaná v rámci neodpovědnosti.
Kritika znamená pokrok.
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15221
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 14:59:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Už vím, co byste chtěli: aby revizor důsledně vykonával svoji pracovní činnost

Ano, to bych přesně chtěl. Je to příliš?
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Milky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1329
Registrován: 7-2006
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 14:59:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A má vlastně revizor povinnost kontrolovat všechny cestující, nebo je to čistě jeho know-how, jak si lidi pro kontrolu vybírá? Má v tomto svobodu, nebo nemá? To jen pro pořádek, abychom revizorům neodpírali něco (nebo naopak nepřikazovali), co je věcí jejich uvážení.
"Pokrok" je společenská změna institucionalizovaná v rámci neodpovědnosti.
Kritika znamená pokrok.
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 720
Registrován: 6-2004
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 15:01:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milky:

Mezi dvěma tábory dochází k zásadnímu nepochopení. Kritici současné revizorské praxe nevolají po zrušení revizorů, ale naopak po jejich zefektivnění. Žádné filtrování na přestupech a zátahy 4. v měsíci, ale nečekané přepady kdekoliv v síti padni komu padni. Když černý pasažér nebude vědět dne ani hodiny, kdy a kde zase udeří, tak si to třeba přece jenom rozmyslí. Současní revizoři jsou tak průhlední, že se fakt maximálně napakují na těch turistech (to je trochu hyperbola). Současným revizorům se dá snadno vesměs vyhnout a to vím, i jako platící zákazník. Kdybych chtěl "šetřit", tak to budu mít promyšlené ještě lépe a přepravní kontrola je mi u dolního konce zad. A to je špatně.

Já neříkám, že přepravní kontrola ne, ale že její současná podoba je stejně zásadně neužitečná, z hlediska pověsti DPP spíše škodlivá.

Mimochodem, jak lze z otázky: "proč nekontrolují bezdomovce?" (což předpokládám ani nebylo hlavní téma, ale příklad špatně nastaveného systému) Dojít k závěru: "Vy byste chtěli revizory zrušit." To je mi fakt celkem záhadou.

K té zbytečné práci: i když se mi to úplně nelíbí, zaměstnanec zde není od toho, aby přemýšlel o smysluplnosti své práce, ale od toho, aby dělal, co se mu řekne (resp. přemýšlet ano, ale pak navrhovat změny a teprve po té, co souhlasí jeho zaměstnavatel změnit svůj postup; já taky kopu za nějakou korporaci a občas si ťukám na čelo a dohaduji se šéfem, ale když to chtějí a zaplatí mi za to, tak to udělám (nebo bych měl o dům dál)). Krom toho nevím, jaký je předpis, ale předpokládám, že do další tramvaje bezdomovec nenasedne, protože když černý pasažér nezaplatí a nechce se legitimovat, tak se bude volat policie?
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15222
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 15:51:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Žádné filtrování na přestupech a zátahy 4. v měsíci, ale nečekané přepady kdekoliv v síti padni komu padni. Když černý pasažér nebude vědět dne ani hodiny, kdy a kde zase udeří, tak si to třeba přece jenom rozmyslí. Současní revizoři jsou tak průhlední, že se fakt maximálně napakují na těch turistech (to je trochu hyperbola). Současným revizorům se dá snadno vesměs vyhnout a to vím, i jako platící zákazník. Kdybych chtěl "šetřit", tak to budu mít promyšlené ještě lépe a přepravní kontrola je mi u dolního konce zad. A to je špatně.

Přesně tak.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Denny_hozman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 750
Registrován: 8-2006
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 16:03:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jakože přepravní podmínky určují pravidla chování ve vztahu revizor-černý pasažér To neurčují, o to mi taky jde - žádné násilí revizorovi tam není dovoleno!!!!! Protože nic neupravuje, musí se chovat v souladu se zákony. Ze strany normálního občana by se jednalo o přestupek, u veřejných činitelů jde možná i o trestný čin, ale znovu - to chování není v souladu se zákonem.
Systém je nastaven tak, aby zachytával zloděje :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
:-) :-) :-) :-) :-) :-) loooooooooooooooooooooool
tak takhle už jsem se dlouho nezasmál :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Zajeďte si do jiné země, jak se zachytávají zloději. Made in Prag-DPP to opravdu není :-)

"Dobrý den, kontrola jízdenek, předložte prosím Váš cestovní doklad ke kontrole. Děkuji."
To jsem neslyšel nikdy. Buď mávání placky před nosem a nebo kontrola j...zd... Jednou měl tu placku v ruce, ani nebyla vidět a já jsem si myslel, že chce, abych mu tam hodil pětikorunu :-D

Většinou to probíhá v intencích dětské hry na kočku a myš. Revizoři nastoupí do tramvaje, "nenápadně" se baví, vždy mají ledvinku s jízdenkami a pokutovými bločky, pak si zcela náhodně vytipují oběti, ty podezřele vypadající.

McBain : Velmi správně, naprosto s Vámi souhlasím. Na cestování v MHD je nejlepší se schoulit a dělat, že člověk spí - skladovat doma nějaké neprané věci, vzít si je na sebe a na pracovišti se třeba převlékat. Nějaká politická strana by mohla udělat reklamu party bezdomovců s billboardem S námi ušetříte :-D Nehodlám soudit, jak se do své situace dostali, ale v tramvaji bez jízdenky NEMAJÍ CO DĚLAT, stejně jako paní s chřipkou ve 12ce, BEZ ROZDÍLU. Vzhledem k tomu, že revizoři mají dost omezená práva, MUSÍ chodit s policií. Jinak se neplatičů Praha nezbaví.
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 22
Registrován: 10-2008

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 16:55:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM:

"Obecně revizoři: řekl bych že tu děláme z komára velblouda. Každý případ lze řešit jednotlivě a okamžitě."

Ne. To bych musel jednotlivě a okamžitě začít od Hocka, protože chyba je v systému. V systému, který buď sám nastavil, nebo pod jeho vedením sám vykrystalizoval a on tomu nezabránil.

Chyba je dvojí:

1) Soustředění se na výběr, pojetí kontroly tak, aby se vybralo co nejvíc, jako dodatečného zdroje příjmů. Ne jako prevence.

2) Chování řady revizorů, kteří nechápou vztah klient - zákazník a zhlédli se v komandos.
Si non confectus non reficiat
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 23
Registrován: 10-2008

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 16:58:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Paní s chřipkou bych se zastal: Nějak se k doktorovi dostat musí.
Si non confectus non reficiat
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5813
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 17:42:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

LV: A proč zadarmo?
McB:Ale houby, mekbajne, tady jen demagogicky mlžíš. Samozřejmě že v případě bezdomovců nestojí otázka proč je revizor taky nezkontroluje. Vyste jak malý - je oficiálně známo že revizoři kontrolují selektivně. Je přeci jednoznačně jasný, že po pár měsících práce v terénu odhadnete kdo jízdenku asi má a kdo by jí mít nemusel. Sorry, ale o psychologii víte prd.
Kdo by mekbajne měl podle tebe vylučovat bezďáky? Todle bych tedy na řidiče nehodil ani já - a že toho po nich chi dost.
Milky: Zavolal bys na dispečink, aby přivolali polici, když bych za tebou přišel že v tramvaji smrdí bezďák? Ale po pravdě!
Budoucnost patří bagrům!
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5814
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 17:44:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teď něco podobného. Fascinuje mě, že se z Troje jelo až do Myslíkový aby byl zatčen. na co ty policajti ty drahý auta maj? PROKAZATELNĚ se jelo nejméně kolem dvou služeben. A kde byla ta policie v uniformě co má být v tramvajích???
ČTK dnes:
Devětadvacetiletý muž v noci na pondělí v pražské noční tramvaji podle policie brutálně napadl dvaapadesátiletého spolucestujícího a způsobil mu vážná zranění. Nikdo z dalších pasažérů po určitou dobu nezasáhl.
Řidič ohlásil incident dispečerovi, který nařídil tramvaj odklonit do Myslíkovy ulice a ohlásil věc policii. V tu dobu již podle policie zasáhla městská strážnice, která byla v tramvaji. "Byla mimo službu a do příjezdu republikové policie bránila podezřelému v dalším protiprávním jednání," uvedli policisté na webu. Policejní hlídka muže zadržela v Myslíkově ulici. Kriminalisté ho obvinili z trestného činu výtržnictví a ublížení na zdraví, policejní komisař podal návrh na uvalení vyšetřovací vazby.
Útok se odehrál v tramvaji číslo 53, při jízdě ze zastávky Trojská do zastávky Nádraží Holešovice. Údajný agresor cestujícího napadl nejdříve slovně a pak i fyzicky. Nejprve ho bil pěstmi do obličeje. Pak se prý útočník zavěsil na madlo pod stropem, houpal se na něm a svou oběť kopal. Kopance zasáhly prakticky celé tělo napadeného, včetně hlavy, dodala policie.
Budoucnost patří bagrům!
Kalanis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 902
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 18:02:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Plzeňská ZC za křižovatkou na Ženské domovy pravá kolej u dilatační spojky lom. Technici a svářeči již na místě. (cca 17:00, z mobilu to nechtělo)
Doprava nebo něčí kapsy? Je to jedno - tunely jako tunely... K-Report do mobilu
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 24
Registrován: 10-2008

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 18:03:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM:

Paní s chřipkou tu bylo vyčteno, že nemá v tramvaji co dělat vůbec, aby neroznášela bacily. Názor, že má jezdit k doktorovi zadarmo, tu nikdo nehájil, pokud vím.

Co se bezdomovců týče, nejdříve si zacitujeme z přepravního řádu:

Čl. 1 Všeobecná ustanovení

3.Řidič nebo jiná pověřená osoba dopravce vybavená kontrolním odznakem nebo průkazem dopravce nebo pověřený pracovník lanové dráhy nebo obsluhy plavidel (dále jen „pověřená osoba“) je oprávněn dávat cestujícím pokyny a příkazy k zajištění bezpečnosti a plynulosti dopravy, kontrolovat jízdní doklady, dodržování přepravních podmínek a jednat v souladu se zněním obecně závazného právního předpisu, aby byla zajištěna práva dopravce.
...
5. Z důvodu dodržení přepravních podmínek z hlediska bezpečnosti cestujících, bezpečnosti jiných osob a ochrany jejich zdraví a bezpečnosti a plynulosti veřejné osobní dopravy a z hlediska zajištění řádné, klidné a pohodlné přepravy je pověřená osoba oprávněna nevpustit do vozidla (přepravního prostoru), případně z vozidla (přepravního prostoru) vykázat osoby, jejichž vzhled svědčí o celkové zanedbanosti a které znečišťují ostatní cestující nebo vozidlo, prostory pro cestující a zařízení dopravce svým jednáním nebo oděvem a které vozidlo (přepravní prostor) využívají k přespávání nebo k jiným účelům, pro které nejsou určeny."


Čl. 8 pak upravuje specificky přepravní kontrolu, vůči čl. 1 je lex specialis.

Čili:

1. Ano, revizor může kontrolovat selektivně.

2. Bezdomovci v tramvaji nemají co dělat. Vyplývá to z přepravního řádu (čl. 1/5).

3. Na rozdíl od jiných cestujících, u kterých není na první pohled zřejmé, že v tramvaji nemají co dělat, to u bezdomovců na první pohled zřejmé je. tady už nejde o kontrolu, ale o zásah.

4. K zásahu je oprávněn pověřený pracovník dopravce.

5. Revizor je oprávněný pracovník dopravce (čl. 1/3). Tak, jako je řidič oprávněn kontrolovat jízdenky, je revizor oprávněn vyhazovat bezdomovce, a to bez ohledu na to, zda má jízdenku. O odhad, zda ji má nebo ne, tady vůbec nejde. Je oprávněn zasáhnout a pokud ho já jako cestující o to požádám, je povinen to řešit. Nesmí říct, že to je mimo jeho kompetenci. Není.
Si non confectus non reficiat
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15225
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 18:39:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM - Samozřejmě že v případě bezdomovců nestojí otázka proč je revizor taky nezkontroluje. Vyste jak malý - je oficiálně známo že revizoři kontrolují selektivně. Je přeci jednoznačně jasný, že po pár měsících práce v terénu odhadnete kdo jízdenku asi má a kdo by jí mít nemusel. Sorry, ale o psychologii víte prd.Bezdomovci podle tebe, Pane Psychologu, patřej do jaký kategorie selekce: spíš jízdenku mají, či ji spíš nemají?

Když už chceš dělat chytrýho za každou cenu, tak si to po sobě aspoň občas přečti.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3229
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 19:30:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

LV : děkuji za moc pěkný rozbor přepravního řádu a protože jsem občas taky ve funkci "pověřený pracovník dopravce" rád bych poprosil ještě o jeden rozbor, a sice jak mám technicky provést samotný akt vyloučení z přepravy, když na mou výzvu k opuštění vozidla vylučovaná osoba v lepším případě nereaguje vůbec nijak a v tom horším případě sprškou nadávek nejhrubšího kalibru. (Nejhorší případ - fyzické napadení "pověřeného pracovníka dopravce" - raději vynechme.)

Děkuji :-)

P.S. jako lahůdku je pak možno pouvažovat na téma "pověřený pracovník dopravce fyzicky brání opustit vozidlo cestujícímu bez platné jízdenky, protože se čeká na příjezd PČR za účelem zjištění totožnosti" - je to právně košer nebo ne?

(Příspěvek byl editován uživatelem Jenki.)
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1510
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 19:57:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM - bílá hora: pokud jsem to správně pochytil zde a na t-f, tak proto, že DP nemá prachy a tuhle reko kofinancuje kaufland qůli nové zastávce a podchodu. rekonstrukce se původně měla týkat celého úseku BKV od cca ul. Falcké až za (ve směru od BH) smyčku Vypich (ul. Tomanova). nakonec se vypustila část od křižovatky Vypich po Tomanovu, což je podle mě velká škoda, už jen kvůli tomu, že na Vypichu měly konečně vzniknout civilizované zastávky tram i bus. před týdnem jsem tam viděl, jak někdo za slunného dne málem povalil paní o holi, a to je tam ten přechod momentálně extra vyznačen (přestup X22). že zůstal úsek od falcké po smyčku netčen, podle mě není až takový zločin, protože jeho budoucnost závisí na budoucnosti smyčky BH, která je stále nejasná.
p.s. franz josef stavěl rychle všechno, ale to mj. i proto, že se po těch kolejích proháněla podstatně lehčí a pomalejší vozidla.
Prox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1179
Registrován: 3-2004

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 20:08:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenki:
Doporučoval bych požádat dotyčného cestujicího o adresu, aby jsi mu mohl informaci o vyloučení z přepravy zaslat doporučeným dopisem. To je právně naprosto čisté.

Hnidopich: Já vždy platný jízdní doklad měl a mám, takže si na mě taky nic nevezmou.
Takže jak by měla vypadat ideální dopravní kontrola?
R: "Dobrý den pane, jsem přepravní kontrolor, mohu vás na chvíli vyrušit?"
K: "Můžete, ale trochu spěchám."
R: "Mohl bych se zeptat zda máte platnou jízdenku?"
K: "Ano, mám."
R: "A mohl bych tu jízdenku prosím vidět?"
K: "Je mi líto, už musím jít."
R: "V tom případě se omlouvám za zdržení a přeji Vám hezký den."
Chlapci, to jste si spíš měli vyfotit toho bobra, co tu chcípnul minulý týden!
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 25
Registrován: 10-2008

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 20:20:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenki:

Odpověď má dvě roviny, striktně předpisovou a normální.

Striktně předpisová rovina říká, že já jsem jedna smluvní strana, ve smlouvě je cosi psáno, a mně je úplně, ale úplně šumák, jak si to zařídíš, abys ji splnil.

Normální rovina říká "jak vy k my, tak my k vy". Pokud narazím na normálního slušného revizora, nebudu cítit potřebu dělat mu naschvály a budu se k němu rovněž chovat normálně a slušně. Což znamená, že nebudu bazírovat na předpisech. (Ledaže by ten bezdoma byl fakt echtovní a obtěžoval, pak by bylo na pořadu dne dostat ho nějak ven, třeba i za pomoci policie. Většina bezdomů se ale většinou sebere a vypadne.)

Prox: Viz výše. Až se revizoři přestanou chovat jako komando, nebudou sprostí, nebudou revizi chápat jako výběrčí službu, až lidi začnou mít pocit, že nejsou proti nim, ale pro ně, pak stoupne i jejich kredit v očích veřejnosti. A pak jim lidi přestanou dělat naschvály. Ale to je čistě hypotetická úvaha, protože to by se jejich přístup nejdřív musel dost zásadně změnit (jsou slušní revizoři, občas takové potkám - ale je jich tak čtvrtina, maximálně třetina).
Si non confectus non reficiat
milkym
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.137.104
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 20:41:45    Odkaz na tento příspěvek  

Káem: Policii jsem nikdy kvůli vyloučení bezdomovce z přepravy nemusel volat. Když mne cestující upozorní na někoho, kdo jej svým zápachem obtěžuje, tak dotyčného požádám, aby z tramvaje vystoupil. Nestalo se mi, aby nevystoupil. Další postup je, pokud nerespektuje pokyn řidiče, volat dispečink a dál postupovat dle jeho instrukcí. Policie se volá kvůli agresivním jedincům a skupinám, ne proti bezdomovcům. Ti jsou daleko větší problém, než bezdomovci a revizoři je také ze strachu v drtivé většině míjejí velkým obloukem.
Jinak musím říci, že jsi mne Hnidopichu docela překvapil. Kde je ta pověstná křesťanská tolerance? Musím říci, že drtivá většina cestujících bezdomovce i v tramvajích toleruje a jsou srozuměni i s tím, že cestují na jejich účet.

A vystupování revizorů? Mně osobně víc než striktní revizor vadí revizor ukecaný a vlezle servilní.
milkym
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.137.104
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 21:04:48    Odkaz na tento příspěvek  

LV: Soustředění se na výběr, pojetí kontroly tak, aby se vybralo co nejvíc, jako dodatečného zdroje příjmů. Ne jako prevence.
S tím moc nesouhlasím. Kdyby byla kontrola plošně rovnoměrně rozvržená po celé Praze, vybrali by revizoři ještě daleko víc. Oni se ale vrhají na cizince (i když výchovný efekt je minimální, protože cizinci jsou, ač se to Čechům zdá divné, disciplinovaní a respektují kontrolní orgány), protože tím efektivizují svoji práci. Takto by měli jen nikdy nekončící tahanice bez jakéhokoli efektu. Takový je bohužel stav naší společnosti a lamentace na revizory jsou toho výmluvným příkladem.

Ono by to vypadalo asi takto: "Jízdenku nemám a doklady ván neukáži."
"Tak to byste neměl dělat. Jezdit bez platného jízdního dokladu je neslušné. Raději si ji příště kupte, nebo ty, ty, ty."
milkym
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.137.104
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 21:24:36    Odkaz na tento příspěvek  

A do třetice, řidiči jsou podnikem instruováni, aby bezdomovce vylučovali z přepravy jen na výslovné požádání cestujících. Prioritou podniku je, aby tramvaje jezdily, ne aby řidiči neustále řešili "kosmetické vady na kráse" jízdy Prahou. Až to možná někdy bude chtít Praha změnit, pak snad budou i školení řidičů na vyšší úrovni, s možností si i prakticky nacvičit nejrůznější modelové situace.
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 721
Registrován: 6-2004
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 22:09:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prox:

Takže LV na námitku, že nemá v tramvaji co dělat, řekne, že paní s chřipkou se nějak k doktorovi dostat musela. A KM mu odpoví, že proč by podle něj měla jet zadarmo.

McBain se zeptá, proč revizoři nekontrolují bezdomovce (na KMovu poznámku o vytipovaných neplatičích bych se ptal stejně, copak pro pána krále zkušeným okem odhadují bezdomovce na platící?), a Milky mu odpoví, že je alibismus házet všechno na řidiče a že chceme v dnešní "free době" přepravní kontrolu zrušit úplně.

Já na Milky poznámku, že si na bezdomovcích nic nevezmou, odpovím protiotázkou, proč tedy kontrolují mě, když na mě si taky nic nevezmou.

Na Vaší otázku: když by ta kontrola probíhala, jak popisujete, asi nedovedli dobře svou práci, ale jako zákazník bych si přinejmenším nestěžoval.

Kdybyste nebyl tak zaujat hledáním výpovědi mimo kontext, na které postavíte zcela nesmyslný nesouhlasný komentář, tak byste si třeba všiml, že jsem kolem toho psal (za přitakání některých z "našeho tábora"), že přepravní kontrolu v každém případě ano, přísnou a účinnou (ve smyslu zvyšování tarifní kázně).
q
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.151.72.26
Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 23:15:15    Odkaz na tento příspěvek  

NEvím, jak většina, ale já nemám rád, když někdo na můj účet jezdí zadarmo (= fandím revizorům), samozřejmě jiné je to u cizince, který něco nepochopil ... Paní k doktorovi mohla jet samozřejmě taxíkem. Nikdo není nucen jet MHD. Vadí mi benevolence při cestování se zvířaty (pokutovat a vylučovat z přepravy ty, kdo mají psa bez koše (nasazeného) a krátkého vodítka (a ne nějaké otevřené tašky nebo pejsánka v náručí).
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15228
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 23:41:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenki - a protože jsem občas taky ve funkci "pověřený pracovník dopravce" rád bych poprosil ještě o jeden rozbor, a sice jak mám technicky provést samotný akt vyloučení z přepravy, když na mou výzvu k opuštění vozidla vylučovaná osoba v lepším případě nereaguje vůbec nijak

Protože jsem taky kdysi býval "pověřenou osobou dopravce" tak mohu poradit - vzít tágo, tágem nabrat celou jeho sbírku igelitek, a ty vymístit mimo vozidlo. Někdy bylo třeba dopolnit dovětkem "tašky už vystoupily, tak bys mohl taky". 100% účinnost.

q - ale já nemám rád, když někdo na můj účet jezdí zadarmo

A právě proto se asi po desáté zeptám, proč revizoři cíleně ignorují a tolerují bezdomovce...

Vadí mi benevolence při cestování se zvířaty

Jo, to je dobrá poznámka. To mi taky dost vadí (hned po toleranci vůči bezdomovcům).
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15229
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 23:45:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Musím říci, že drtivá většina cestujících bezdomovce i v tramvajích toleruje a jsou srozuměni i s tím, že cestují na jejich účet.

A co jim taky jinýho zbývá, než je tiše (a bez dechu ) tolerovat?
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15230
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 21. dubna 2009 - 23:48:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale tady fakt nejde o bezdomovce. Pokud si všimnu, že z nějakého důvodu revizoři nekontrolují v tramvajích kosmonauty, tak budu mít mít výhrady vůči privilegiím kosmonautů.

Prostě se mi zajídá, že nějaká kategorie pasažérstva má v MHD jakési podivné privilegium neplatit, dané snad nějakým mravním principem křesťanské lásky.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Prox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1181
Registrován: 3-2004

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 08:41:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hnidopich:
Pokud bychom měli pitvat tu paní s chřipkou, tak musím připomenout, že původem sporu byla její výmluva, že si neoznačila jízdenku, protože má chřipku.

McBain + Lord:
Vzhledem k mé pracovní náplni mohu občas sledovat zblízka i jak probíhá taková čtyřhodinová přepravní kontrola ve vestibulech metra.
Nejprve musím říci, že stát čtyři hodiny na jednom místě v průvanu (v zimě zásadně bez rukavic) je sama o sobě činnost nepříjemné. Revizoři to mají ještě dobré, protože se zahřejí aktem kontroly, hůř jsou na tom měšťáci (strážníci), kteří jen postávají v rohu a čekají na případné potíže.
Agresivního chování ze strany revizorů jsem si nevšiml, to spíš nastává ze strany sportovních černých pasažérů, kteří kordon různě rozrážejí nebo se snaží různě utíkat, což je směšné, protože jakékoliv honičky jsou s ohledem na bezpečnost přísně zakázány.
Pokud cestující nemá jízdenku a odmítá ukázat doklady, tak nastupují měšťáci, ovšem pokud ani oni neuspějí a je jasné, že dotyčný si doklady zapomněl, obvykle je propuštěn bez jakékoliv sankce. Předvedených k identifikaci je naprosté minimum.
Při kontrole cizinců je doporučena schovívavost a revizoři je spíš straší, ale pokud je zřejmé, že si turista zapomněl při vstupu cvaknout, tak je většinou vrácen k označovači. Ostatně pokud by si cizinec stěžoval na své ambasádě, tak Dopravní podnik automaticky pokutu ihned vrátí a odměna je zpětně stržena i revizorovi.
Dále musím vyvrátit mýtus, že si kontroloři vybírají své stanoviště - to je omyl, neb většinou mají místa přidělena rozpisem - má to na starosti taková mladá slečna, která chodí revizory do terénu i kontrolovat. Jinak revizoři ve službě podléhají i dopravní kontrole, která je k nim většinou nekompromisní.
Co se týče výběru cestující ke kontrole, tak musím připustit, že je skutečně prudce selektivní, pokud je to ovšem v proudícím davu možné ;-) Většinou jsou kontrolováni dobře oblečení cestující, kteří vypadají, že MHD často nepoužívají a jezdí na jízdenky. Navíc platí, že kdo má peníze na jízdenku, tak má peníze i na pokutu a pro revizora je to rychlý zisk.

Co se týká kontroly bezdomovců a rozdávání pokut za porušení přepravních podmínek, tak tady je nepsané nařízení cestující příliš nebuzerovat a raději to nechávat na strážníky. Dostat pěstí od opilce nebo chytit žloutenku od bezdomovce či nechat se pokousat od psa se vzteklinou opravdu nepatří mezi pracovní povinnosti provozních pracovníků. Samozřejmě, že cestující mají právo na bezpečnou přepravu, ale pokud bude řidič při vyhazování bezdomovce zraněn, tak se doprava zastaví a cestující se do svého cíle nedostanou.
Chlapci, to jste si spíš měli vyfotit toho bobra, co tu chcípnul minulý týden!
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15232
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 09:04:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Proxi, to je všechno hrozně hezký, ale raději to nebudu komentovat. Je to myslím úplně zbytečný. Váš systém je prostě nějak nastaven, a to zjevně včetně vědomé rezignace na dost podstatné problémy. Jsem rád, že se mi to takhle potvrdilo.
Víc to nemá smysl pitvat.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5816
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 09:19:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mekbajne, zbytečně to parodizuješ. U bezdomovce nejde o kontrolu jízdenky, pochop to už konečně. Velmi přesně jsi odhadl jiný problém - i já bych si tipnul, že psi jezdí z 90% zadarmo. Tvůj postup vyhazování bezdomovců je sice účinný, ale pokud se dovoláváš zákonnosti, tak zní trochu paradoxně. LV by tě za něj nepochválil... :-)
Pawel: Čím je nejistý osud smyčky BH?
Milky: Dík za odpověď. No vida - zdá se bezďáci by nebyli problém, pokud by se jich více všímalo.
Budoucnost patří bagrům!
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15235
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 10:08:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

U bezdomovce nejde o kontrolu jízdenky

Jasně, že nejde. Jen jsem chtěl, aby mi to někdo "oficiálně" potvrdil. Což se přesně stalo . Důležitý přece je, aby zaměstnanci DPP nedostali žloutenku, ne ?

Psi jsou další věc, ty nekontroluje zjevně taky nikdo. Vodítka, košíky.

Prostě se potvrdilo, že celej systém je nastaven špatně. Důležitý je kasírovat lidi, který si zapomněli jízdenku, ale vypadaj na to, že mají na zaplacení pokuty. Anebo nablblý cizince, kterří u sebe prachy taky asi mívaj.

Tvůj postup vyhazování bezdomovců je sice účinný, ale pokud se dovoláváš zákonnosti, tak zní trochu paradoxně.

Nevím proč. A navíc jsem - díky použití tága - ani neriskoval žloutenku .
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 26
Registrován: 10-2008

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 11:04:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prox:

Nejprve musím říci, že stát čtyři hodiny na jednom místě v průvanu (v zimě zásadně bez rukavic) je sama o sobě činnost nepříjemné.

Promiň, ale dál to snad radši nečtu. Od samého začátku tu říkám, že tam stát nemají a že mají kontrolovat ve vagónech. Za b) každá práce má něco a nucené práce byly zrušeny před 300 lety.
Si non confectus non reficiat
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 27
Registrován: 10-2008

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 11:07:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: Proč bych neměl McBaina pochválit? Smyslem je dostat bezdomovce z vozu. Opět se odkazuji na § 6 obč. zákoníku.
Si non confectus non reficiat
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 460
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 12:03:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

cena tramvaje se určuje podle mnoha faktorů, takže ji uvádět naprosto nemá smysl
záleží na počtu kusů, odlišnosti v detailech, movitosti zákazníka, pravděpodobnosti rozšíření objednávky, konkurenci, vytížení fabriky a dalším
Prox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1182
Registrován: 3-2004

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 12:16:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

McBain: Důležitý přece je, aby zaměstnanci DPP nedostali žloutenku

Ty to zlehčuješ, ale měšťáci mají přímo povinnost při styku se zanedbanými osobami použít jednorázové gumové rukavice a dezinfekční sprej. Navíc mají i zajištěno očkování proti žloutence.
Dopravní podnik však tento komfort pro svoje provozní pracovníky nezajišťuje, takže jim ani nemůže přikázat riskovat vlastní zdraví.
Proto bych doporučil cestujícím, aby při problému s bezdomovcem nebo opilcem přímo volali linku 156 zdarma ze svého mobilu - je to nejrychlejší cesta k nápravě...
Chlapci, to jste si spíš měli vyfotit toho bobra, co tu chcípnul minulý týden!
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15237
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 12:55:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ty to zlehčuješ, ale měšťáci mají přímo povinnost při styku se zanedbanými osobami použít jednorázové gumové rukavice a dezinfekční sprej. Navíc mají i zajištěno očkování proti žloutence.

Já nic nezlehčuju.

Dopravní podnik však tento komfort pro svoje provozní pracovníky nezajišťuje

To je smutné. Ovšem ještě smutnější je, že tento komfort nezajišťuje ani pro své platící zákazníky.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2305
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 14:08:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prox: Naprosto zidealizovaná představa revizorů v přestupním tunelu!!! Asi proto, že ví, že jsou v tu chvíli pod kontrolou.

Realita: Kontrolují spěchající dav v přestupním tunelu v pátek odpoledne jednu stanici před hlavním nádražím (ale spěchá se podle jř ropidu třeba i na nějaké přesně odjíždějící metro a následně 300 jinde). Zásah komanda je ve stylu válečných filmů: Ruce vzhůru nebo střelím. Následně je neuposlechnutí (= přehlédnutí komu vlastně šermují před očima v davu) potrestáno natrhnutím trika. To je pro ně nepříjemné a tak zinsenují potyčku ve stylu: Jste se chtěl prát. I když mám tramvajenku, nepomáhá to a abych stihnul spoj musím jako plátící cestující revizorům utíkat. Děkuji, takových revizorů se většina nezastane, dokonce i kdyby je mlátili. Nemají se ale čemu divit. Jsou nasazeni PROTI slušným občanům, nikoliv hlavně proti těm, co přepravní řád porušují. On ostatně je obdobný model chování občanů i vůči policii. Tady mohu srovnávat, když jsem třeba vracel něčí ztracené doklady v Česku (ty ač byly povodně je snad chtěli ukrást) a Slovinsku (kde sepsali protokol i v angličtině)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 14:35:01    Odkaz na tento příspěvek  

Tak buzerovat slušnýho občana je pro ně nejjednodušší, od grasela by třeba mohli i něco schytat ;-)
Prox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1183
Registrován: 3-2004

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 14:49:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička:
Na konci odpolední špičky obvykle jezdím do práce a páč mám rád svůj volný čas, tak jedu obvykle na poslední chvíli a spěchám. V jedné z přestupních stanic také obvykle narazím na revizory, a protože jsem mírně v poklusu, vždy upadnu do podezření, že chci utéci. Nepomáhá moje upozornění, že mám zaměstnaneckou legitku - vždy jsem naprosto obšancován.
Tak jsem se poučil a pokud spěchám, revizory v těchto místech očekám a legitku si připravím do náprsní kapsy, kontrola pak proběhne rychle a bez problémů
Chlapci, to jste si spíš měli vyfotit toho bobra, co tu chcípnul minulý týden!
Dali
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.20.71.69
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 16:04:32    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Borovička.

100 % souhlas. Revizoři, strážníci či příslušníci PČR by si měli už jednou uvědomit tu jednu zásadní věc, a to že "POSKYTUJÍ SLUŽBU", jinak řečeno nejsou vrchností, slušným občanům kteří řádně platí daně(jízdné atd., dodržují předpisy atd. a mají je chránit před těmi jedinci, kteří svévolně porušují pravidla, neplatí atd. Před časem byl svědkem situace, jak jeden takový "revizor" buzeroval v metru na Nádraží Holešovice mladou dívku, cizinku (jak jsem pak poznal z GB) ohledně lístku, který si chudák nemohla koupit jen proto, že na nádraží nemohla vyměnit eura za Kč. Místo, aby ji poradil co má dělat atd. tak byl doslova sprostý (navíc uměl anglicky asi jako já čínsky). Té holce jsem nakonec lístek koupil sám a snažil se jí vyvětlit, že holt u dopravního podniku slouží i takováto spodina. Na druhé straně okolo v té době prošlo do stanice několik individuí, která 100 % neplatila a na ty se šáša vybodnul (přece nebude riskovat ňákou přes vysílačku že). Podobně se občas chovají i policisté či strážníci, i za nejmenší přestupek, mnohdy i z přehlédnutí (např. při parkování) jsou schopni s vámi nakládat jako se zločincem ale borce, který se v té samé chvíli řítí před přechod pro chodce u školy kde je 40 km/h stovkou (ale v bavoráku) se vykašlou. Až se budou tihle lidé chovat skutečně jako služebníci těch poctivých a řádných občanů (a to nemyslím nijak urážlivě), pak budou i u nich mít podporu. takže mají na čem pracovat.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2306
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 16:51:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prox: Tak jsem se poučil a pokud spěchám, revizory v těchto místech očekám a legitku si připravím do náprsní kapsy, kontrola pak proběhne rychle a bez problémů

Tak to je ta blbost, legitku z principu okradení nelze dnes nosit jen v náprsní kapse. A hlavně proč hlavní kontrola v metru je z 90% naprosto nevhodně v přestupních tunelech, kde se spěchá na přestup.
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 28
Registrován: 10-2008

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 18:20:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prox:
Dopravní podnik však tento komfort pro svoje provozní pracovníky nezajišťuje, takže jim ani nemůže přikázat riskovat vlastní zdraví.


Opět systémová chyba.

Tak jsem se poučil a pokud spěchám, revizory v těchto místech očekám a legitku si připravím do náprsní kapsy, kontrola pak proběhne rychle a bez problémů

Jenže já jsem ZÁKAZNÍK. Vnímáš to slovo? Nestarám se o jejich problémy, nevidím jediný důvod, proč bych jim já měl vycházet vstříc. Notabene když oni nevycházejí vstříc mně a jednají se mnou z pozice síly.

A stále mi nikdo neodpověděl, proč revizoři se koncentrují v metru u výstupu nebo na přestupu, prostě tam, kde zdržují, a nekontrolují přímo ve vlaku, kde nezdržují.
Si non confectus non reficiat
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1512
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 19:32:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM - ad BH: no teď to nějak spí, ale vzhledem k rozšíření karlovarské a trse už leta mluví o přesunu smyčky směrem k zahradnictví, tj. severně (severovýchodně) od té stávající.
Smithers
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 102
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 19:49:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Musím říci, že drtivá většina cestujících bezdomovce i v tramvajích toleruje a jsou srozuměni i s tím, že cestují na jejich účet.
Vážně? Vy jste se jich zeptal?
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 461
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 20:02:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Věta je napsaná naprosto správně.
Tolerance neznamená souhlas.
Brejšín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 669
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 20:31:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

AD LV - odpověď.
Prostě protože ONI můžou a prostě protože VY jste povinnen.
Asi jsem z jiného světa.
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 724
Registrován: 6-2004
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 20:37:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prox: Tak jsem se poučil a pokud spěchám, revizory v těchto místech očekám a legitku si připravím do náprsní kapsy, kontrola pak proběhne rychle a bez problémů

No, hlavě, když bych tu jízdenku neměl, tak se jim rovnou vyhnul (jiná trasa, vystoupím o stanici dříve nebo později... zbytek dojedu jinak, dojdu), takže jsme u toho, co tady melduji pořád... na zvyšování tarifní kázně to má v současné podobě pramalý vliv a tudíž je to k ničemu... pokud cílem je snížit podíl černých pasažérů (zde též přezdívaných "krádeží") a ne se napakovat.

Odchytávání náhodných slušně oblečených zapomnětlivců, jak jste nám tady popsal aktuální doktrínu, neřeší systémový problém černých pasažéru... a je (podle mě) zcela mimo.

Pokud jde o paní s chřipkou, já Patricijovu poznámku chápal jako ohrazení se proti komentáři, "ostatně s chřipkou v tramvaji neměla co dělat," a nikoliv, že jako prohlášení, že nemusela platit. Nikde jsem u LV (McBaina, Borovičky, sebe a dalších) nenašel napsáno, že by se za služby (jízdu) nemělo platit ani že by se to nemělo kontrolovat... dokonce jsem tam nenašel ani náznaky něčeho podobného.

Dále musím vyvrátit mýtus, že si kontroloři vybírají své stanoviště - to je omyl, neb většinou mají místa přidělena rozpisem...

Však ano... chyba je již v samotném systému. Hrubiánství je jen "třešinka na dortu" (pokud budu chtít být optimista, tak si budu myslet, že je u jinak slušných lidí důsledkem frustrace se špatným systémem ). Jak již několikrát v této souvislosti poukazoval i LV... ryba smrdí od hlavy.
Milky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1330
Registrován: 7-2006
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 20:48:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hnidopich: Už jsem to sem psal. Revizoři mají svobodnou volbu v přepravním prostoru kontrolovat dle svého uvážení.

Á propos, bezdomovci nejsou problém revizorů, ale problém společnosti, tak proč ho chcete řešit od nich? Tím, že se zeptají bezdomovce na jízdenku, případně ho vyloučí z dopravy, téma bezdomovců ve společnosti revizor neposune ani o píď. Opět je zde na hony cítit snaha dělit lidi na ty ctihodné a opovrženíhodné. On ale pohled zvnějšku velice často klame. Bezdomovec možná udělá někde nepořádek a zapáchá, ale ti "ctihodní" zamořují města škodlivinami a jedy všeho druhu v nesrovnatelně větším množství. Likvidují celé ekosystémy bez jediného mrknutí. Zcela chladnokrevně a vykalkulovaně. Je třeba myslet troch jinak, než na vypjaté vlně intolerance k pár chudákům.
"Pokrok" je společenská změna institucionalizovaná v rámci neodpovědnosti.
Kritika znamená pokrok.
Milky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1331
Registrován: 7-2006
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 20:56:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hnidopich: Ano, to máš pravdu, chyba je v systému, který zahnal revizory tam, kde jsou. Jsou pro "srandu králikům", ale za to bysme se měli stydět především my, "slušní občané".

Vymysli (a LV též), když pořád o něm mluvíš, účinný a zároveň i výchovný systém kontroly k minimalizaci černých pasažérů. Odpusť si ale obecnosti a výmluvy na bezdomovce.
"Pokrok" je společenská změna institucionalizovaná v rámci neodpovědnosti.
Kritika znamená pokrok.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2307
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 21:20:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A stále mi nikdo neodpověděl, proč revizoři se koncentrují v metru u výstupu nebo na přestupu, prostě tam, kde zdržují, a nekontrolují přímo ve vlaku, kde nezdržují.
No tak jsem i zažil komando ve vlaku, co kontrolovalo ve vlaku, mělo čtečku Openkarty a četlo (a nevadilo i když logicky 99% těch co mají openkartu mají kupón) To pak byla kontrola OK (= nikdo neprudil), navíc pozdravili, ale kde je teda chyba, že to je jindy jinak.
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15240
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 21:26:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milky - Tím, že se zeptají bezdomovce na jízdenku, případně ho vyloučí z dopravy, téma bezdomovců ve společnosti revizor neposune ani o píď.

Já nepotřebuju, aby revizoři řešili problém bezdomovců. To vyloučení z přepravy mi bohatě postačí. To samé se psy bez vodítka a košíku.

Opět je zde na hony cítit snaha dělit lidi na ty ctihodné a opovrženíhodné.

Ctihodní - to jsou ti, co mají "problém" a vyžadují nějaké zvláštní zacházení (bezdomovci).

Opovrženíhodní - platící cestující, které je nutno kontrolovat. Co když si nějaký z nich zapomněl jízdenku? To bude rito!

Takhle je to myšleno?

Já se právě lidi nesnažím dělit. A proto bych byl rád, kdyby umytí i špinaví za použití MHD platili stejně. Nic víc.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Milky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1332
Registrován: 7-2006
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 22:27:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mcbain: Já jsem ti přeci napsal, že podle xichtu nikdo nepozná, jestli jsi ctihodnej nebo lump.
A je mi obrovským poučením, že se všichni "ctihodní", a ty též, chtějí srovnávat právě s bezdomovci. To to u nás jen pokvete
Já se právě lidi nesnažím dělit. A proto bych byl rád, kdyby umytí i špinaví za použití MHD platili stejně. Nic víc.
Já bych si toho přál..., holt to ale nějak nechce fungovat. Vždycky to někdo kazí.
"Pokrok" je společenská změna institucionalizovaná v rámci neodpovědnosti.
Kritika znamená pokrok.
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 726
Registrován: 6-2004
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 22:31:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milky:

Vymysli (a LV též), když pořád o něm mluvíš, účinný a zároveň i výchovný systém kontroly k minimalizaci černých pasažérů. Odpusť si ale obecnosti a výmluvy na bezdomovce.

Ale to už tady taky bylo: žádné lovení na přestupech a stálých výstupech a zátahy 4. v měsíci... ale šťáry v libovolnou dobu na libovolném místě sítě. To by pro začátek byl posun správným směrem.

Myslím, že v té debatě nešlo o problém bezdomovců obecně (já je sem vlastně ani nedotáhl, ale jako ilustrace mi přijdou použitelní, viz dále), ale o ukázku systémově špatného nastavení, že současným cílem "revizorstva" není snižování počtu neplatících cestujících, ale prostě a jednoduše vybrat co nejvíce, čemuž je pak podřízen i ten svodný výběr, co jej zmiňujete. No a já (a zdá se pár dalších) říkám, že je to špatně a takhle nastavené to být nemá.

pozn. 1: Ještě jsem zapomněl ke svému předchozímu příspěvku: aby bylo jasno v tom neplacení. Za určitých okolností si "bezplatnou" resp. paušálně z veřejných prostředků placenou dopravu dovedu přestavit. Ale taková pravidla nejsou a černý pasažér není bojovník za veřejnou službu. Takže jízdě bez jízdenky (pokud na to celý systém není postaven) stáleříkám rozhodné ne.

pozn. 2: z oťukávání ve zdejších diskuzích už byste mohl vědět, že nejsem zastánce teorií o tom, že životní úroveň člověka je jen prostou funkcí jeho píle. A ostatně i v této debatě se občas ušklíbám nad konceptem bájného "slušného občana" (což je obvykle konstrukt ve smyslu my (dobří) a oni (špatní), který je vždy pro člověka velkým lákadlem).
Milky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1333
Registrován: 7-2006
Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 22:47:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hnidopich: Už jsem citoval Kunderu, že Češi jsou malicherní a histeričtí v maličkostech a podružnostech, ale jinak se nechají utáhnout na "vařené nusli". Ostatně tato diskuse je toho názorným příkladem. Proč taková bouře na lžičce vody, když i na těchto stránkách jsem se dočetl, že naprosto obdobně kontrolují cestující i v jiných městech, např. Paříži. A podlamují se z toho Francouzům taky kolena, jako našincům. Když jsem ještě četl DP-kontakt, tak jsem se tam např. dočetl, že někde ve Skandinávii mají turnikety, ale občas někdo ty zábrany přeskočí. Nikomu se tam z toho kolena také nepodlamují. Ostatně ani u nás by se nic nedělo, jak dokazuje spokojené ježdění neplatičů.

Ale to už tady taky bylo: žádné lovení na přestupech a stálých výstupech a zátahy 4. v měsíci... ale šťáry v libovolnou dobu na libovolném místě sítě. To by pro začátek byl posun správným směrem.
A mohl bys ten "chvályhodný, obdivuhodný" posun nějak konretizovat do budoucna, abychom nezůstali jen u takovéhoto obecného výkřiku? Připadá mi, že v tomto případě "hora porodila myš".

Tak dobrou hoši, já nejsem tisková mluvčí, jako paní Kuchařová ve strojírenské
"Pokrok" je společenská změna institucionalizovaná v rámci neodpovědnosti.
Kritika znamená pokrok.
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 29
Registrován: 10-2008

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 23:26:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milky:

žádné lovení na přestupech a stálých výstupech a zátahy 4. v měsíci.

Nevím, co bys na tom chtěl konkretizovat.

Prostě přestat se chovat jak tupá hovada, která považují cestující za své potenciální nepřátele a hledí jim znechucovat život, jak to jen jde.

(Cestující pak logicky reagují podle zákona akce a reakce. To platí pro každou jednotlivou kontrolu i pro veřejné vnímání cechu revizorského obecně. Bohužel to druhé se mnohem pomaleji mění. Btw, čím to asi bude, že cech průvodčích má mnohem lepší pověst?)
Si non confectus non reficiat
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2273
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 22. dubna 2009 - 23:35:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mcb: "To vyloučení z přepravy mi bohatě postačí"

Pakliže vám stačí ono slovní "vyloučení z přepravy", tak opravdu nechápu, co tady tři dny řešíme.
Protože tahle deklamace je opravdu to poslední a jediné co případný revizor ve vztahu k pasažérpvi může.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15242
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2009 - 00:27:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milky - Já jsem ti přeci napsal, že podle xichtu nikdo nepozná, jestli jsi ctihodnej nebo lump

Tak to víš asi taky málo o psychologii .

Demon3 - Protože tahle deklamace je opravdu to poslední a jediné co případný revizor ve vztahu k pasažérpvi může.

Tak k čemu potom jsou?
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 15243
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2009 - 00:40:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Točíme se tu trochu v kruhu .

Zdá se, že ptát se po smyslu existence revizorů v pražské MHD nemá moc smysl...
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici