index.jpg, 12,4 kB železniční koridory SR
SOUČASNOST
POPIS V.KORIDORU Popis V.koridoru předchozí Popis VI.koridoru Úvod Historie Současnost Provoz Technologie Foto
další  
zpět na obsah SOUČASNOST zpět  

Košice - Čierna nad Tisou - Čop št.hr.

Elektrizovaná dvoukolejná trasa, dlouhá 99 kilometrů, nemá zdaleka takový význam pro ŽSR, jako jiné úseky jejích koridorů. I proto bude modernizována až ve třetí etapě jako poslední úsek V.koridoru. I přes malý význam v osobní dopravě bude trať modernizována až na rychlost 160 km/h, což si patrně vyžádá několik přeložek. I kvůli tomu mají náklady dosáhnout přibližně 12 miliard a 85 milionů Sk, což je ovšem bez úseku z Čierne na hranici, o kterém se zdroje dosud nezmiňují. Nověji je modernizace spočítána už na 18,828 mld.Sk.

Košice - Michaľany

Je 48 kilometrů dlouhá trať, vedená relativně vlnitou krajinou, kde ani v budoucnu nebude možné dosahovat nijak závratných rychlostí. Částečně vede trasa v souběhu se ŠRT (širokorozchodnou tratí Haniska pri Košiciach - Užgorod). Při modernizaci se asi dá očekávat přeložka úseku u Nižné Myšľy, kde si koleje doslova zajíždějí na výlet. Už nyní ale dochází k zásadnější obnově některých úseků v rámci údržby. Tak kupříkladu v roce 2001 byly zrekonstruovány výhybky ve stanicích Krásna nad Hornádom a Kuzmice.

Michaľany - Čierna nad Tisou - Čop št.hr.

Je poměrně rovinatý úsek, kde bude snadno dosažitelná rychlost 160 km/h (otázkou je, kdo ji bude využívat). Modernizace bude provedena ale až patrně hluboko po roce 2010. Jediné, co je v dohledné době možné spatřit v přestavbě, je ohromná stanice s překladištěm v Čierne nad Tisou. Ta slouží (a hlavně sloužila) k překládání obrovských množství nákladů, současně s převazováním vozů na normální resp. široký rozchod. Z Ukrajiny sem totiž vede trať o tamním rozchodu 1520 mm (u nás 1435 mm). Zároveň ale vedou i normálněrozchodné koleje hluboko do ukrajinského vnitrozemí (do Čopu jezdily s rychlíky ještě nedávno stroje řady 150 ČD). Zásadní modernizace stanice v Čierne byla schválena již v roce 1998 (kdy také měla začít). Samotná stavba, prováděná firmami ŽS Košice, ŽS Bratislava a Eltra Košice začala až v roce 2001. Zatím se pracuje pouze na přestavbě stanice širokého rozchodu, kde má být proinvestováno 547 mil. Sk na prodloužení kolejí ve vjezdové a odjezdové skupině, dostavbu spádoviště A společně s jeho vybavením kolejovými brzdami. Dále bude postaveno například nové stavědlo se zařízením firmy Siemens, či nová kolejová váha. V dalších etapách se dočká modernizace i stanice normálněrozchodná, kde bude investována necelá miliarda Sk. Vraťme se ale do současnosti. V širokorozchodné stanici bylo do roku 2001 proinvestováno pouze okolo 32 milionů, kdežto na rok letošní je vyčleněno hned 100 mil. Sk. Nedaleko za stanicí byl v letech 1994 - 2000 zrealizován terminál kombinované dopravy v Dobré. Celý areál je situován v blízkosti hranic s Ukrajinou a Maďarskem, kam mají vést nové silniční přechody. Na TKD v Dobré byl rozpočet přibližně 476 mil. Sk. Kromě těchto velkých staveb se ale pracuje i na běžné údržbě. V roce 2001 spočívala zčásti i v rekonstrukci kolejí mezi Veľkým Horešem a Pribeníkem a v letech 2002 a 2003 se buduje nový most přes Bodrog u Stredy n/B.