history.jpg, 12,9 kB železniční koridory SR
SOUČASNOST
ÚVOD Tabulky poslední Tabulky Úvod Historie Současnost Provoz Technologie Foto
další  
zpět na obsah HISTORIE zpět  

Do roku 1993 se myšlenky radikálnějších přestaveb železničních tratí na Slovensku ubíraly ruku v ruce s děním v ČR. Většinou tohoto plánování pod hlavičkou Československa se zabývám ve stejné kapitole koridorů v ČR. Nejpodstatnějším zlomem té doby byla jistě koncepce přestavby z roku 1989, předpokládající modernizace sítě hlavních tratí do rychlosti 140 km/h. O tom jsem ale již psal v českých koridorů a proto se rovnou přesuneme časem vpřed. Ještě na začátku devadesátých let pracoval SÚDOP na plánu modernizace koridorů v ČSFR. Po rozdělení zůstala adaptovaná verze pro ČR ve středu zájmu a velmi brzy se začala i realizovat.

Na Slovensku nebyla situace ani zdaleka tak růžová. V prvé řadě se vznikem SR přepravní vztahy změnily mnohem více, než v ČR. Skomírající směr východ - západ nesliboval již zdaleka takové výkony, jako v minulosti. Směr severojižní nebyl na Slovensku do té doby vůbec preferován, proto neměl potřebné technické vybavení, což kladlo a dodnes klade na bedra ŽSR velké investiční nároky. Ve snaze co nejvíce se přizpůsobit nové situaci byla původní koncepce adaptována na nově vzniklou situaci, čímž vznikl plán přestavby čtyř koridorů:

IV. ČR - Kúty - Bratislava - Štúrovo - Maďarsko
V. Bratislava - Trenčín - Žilina - Poprad-Tatry - Košice - Čierná nad Tisou - Ukrajina
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Polsko
IX. Polsko - Plaveč - Prešov - Košice - Čaňa - Maďarsko

Trasování tranzitních koridorů ŽSR

sr.jpg, xxx kB

K trasování slovenských koridorů bych ještě podotknul pár drobností. Tak především devátý koridor je uváděn v materiálech ŽSR až nyní, dříve se o něm nikdo jako o koridoru nezmiňoval. Stejným způsobem byl mnohdy přehlížen i IV. koridor. Dále je třeba dodat, že čísla slovenských koridorů nemají nic společného s označením českých koridorů, ale jsou to čísla mezinárodních evropských koridorů, z nichž v podstatě vychází. Ona uváděná adaptace na existenci nového státu spočívá především v zařazení šestého a devátého koridoru. Ty budou po dokončení fungovat jako konkurence českého koridoru č.II (hlavně VI. koridor) v ose sever - jih. Devátý koridor je další důkaz snahy ŽSR o zlepšení parametrů tratí pro severojižní přepravy. Další stavební akce mimo koridory vedly například k znovuotevření tratě Lupków (Polsko) - Medzilaborce, což je jen další důkaz proklamované skutečnosti.

Dosud je na navrhovaných koridorech poměrně slabá výstavba, která oficiálně začala v roce 2000 první zahájenou stavbou Bratislava - Trnava. Do zmiňovaného roku se pracovalo výhradně na elektrizaci koridorů č. IX a VI. Zároveň se přestavovaly pohraniční přechodové stanice do ČR - Čadca a Kúty. Na tratích se místy v rámci komplexní obnovy svršku uskutečnila již přímo modernizace místo rekonstrukce. Původní tratě nabízely maximální rychlost 120 km/h, do většiny stanic navíc sníženou na 100 km/h. Výjimkou bylo doposud několik málo úseků na trati Kúty - Bratislava pro rychlost 140 km/h. Slovenské koridory jsou modernizovány obdobně, jako ty české. Staví se na stejnou přechodnost, se stejným průjezdným profilem a použity jsou téměř shodné technologie. Rovněž musí vyhovovat stejným úmluvám - AGC a AGTC. Shodná je cílová rychlost - 160 km/h, i další části přestavby, jako nové zabezpečovací zařízení, nová nástupiště, podjezdy, nadjezdy a mnohé další. V současnosti jsou již v realizaci všechny čtyři trasy, neznamená to ovšem jejich brzké dokončení, jak poznáte z následujících kapitol. Celá idea modernizace koridorů pohltí podle předběžných odhadů 97,307 mld. Sk, přičemž z toho zhruba 40 miliard Sk do roku 2006 (plán okolo roku 2000).