Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Tratě kolem Brna » Archiv diskuse Tratě kolem Brna do 16. 04. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Tratě kolem Brna do 16. 04. 2019

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 20:59:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 668
Registrován: 10-2007
Jménem autorského týmu bych rád všechny pozval k návštěvě nového webu BRŇÁK - aneb vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu (texty + fotky + mapy).

Více informací viz leták.
micek
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 22:00:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 250
Registrován: 11-2015
Paul_red_adair: už jsem byl na ty rychlostní profily zvědavý a ony to nejsou odkazy, ale jen podržený text [sad]
Pátek, 12. dubna 2019 - 01:09:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 543
Registrován: 2-2011
Pajzák:
"Zdenek102:
" Po reko se mohli zrušit výpravčí ve Velkých Pavlovicích, Kobylí, Mutěnicích a ušetřila by se hromada peněz."Zrušením trati a zavedením autobusu v té trase mnohem víc."

Asi Vám to nedošlo ale ta trať se rušit nemá, má se pouze výrazně omezit provoz s tím, že nebude provozována doprava Hodonín - Čejč ve všední dny. Údržba bude muset probíhat i nadále. Pak se podívejte na jízdní doby busů. Zjistíte, že žádný přímý autobus nejenže neexistuje, ale i jako přímý by byl už teď pomalejší než ultra pomalá 810 po trati 255. (Vlak Ho-Ko 37-40 minut, bus by jel minimálně 45 minut.) Po reko trati by bus proti vlaku neměl žádnou šanci. A to ani ten nízkopodlažní [wink]
Můžeme se dále bavit o tom, že intenzita silniční dopravy bude dále růst a Hodonín bude čím dál víc zacpaný apod. Takže tady nejde o souboj vlak vs bus (bus to už teď prohrál, asi proto vlastně žádný přímý neexistuje.) Ale vlaku po rekonstrukci trati a IAD v relaci (Bořetice -) Kobylí - Hodonín.

Pak tu mám pár otázek: Můžete mi vysvětlit, jaktože počet cestujících v bus relaci Mutěnice - Čejč neustále klesá i přes nasazování moderních, pohodlných busů? A proč by na drtivé většině spojů (kromě ranní špičky) linky 109 z Hodonína do Krumvíře stačil 12m bus? Proč kraj plýtvá kapacitou 15m busů, které jezdí) z Hodonína do Krumvíře poloprázdné? Mám tu ještě jednu linku vedenou 15m busy, která má narozdíl od 109 tragické využití ve většině své trasy. [kladivo]
Priapos
Pátek, 12. dubna 2019 - 10:12:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1588
Registrován: 10-2012
Zdenek102:
"
Z toho co sem dal k dispozici Schmitz je k pláči. Místo toho aby se ta trať za nevelké prachy opravila, zavedla se konečně slušná traťová rychlost (tam kde to jde,) tak se do toho hodí vidle. "



Stálo by to několik miliard a to nejsou nejsou nevelké prachy.
Pajzák
Pátek, 12. dubna 2019 - 10:12:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2599
Registrován: 6-2015
Ale došlo mi všecko. Jen jsem reagoval na to, že kdyby proběhla rekonstrukce, ušetřilo by se na personálu. A nepsal jsem nic o použití stávajících autobusových linek, ale o zavedení nové v trase trati 255. Časově by se to stíhalo, jezdil jsem v té trase mnohokrát NAD a vždycky jsme byli v Zaječí či Čejči včas. A nikdy nejelo víc lidí, než na sezení v jednom autobusu. Přičemž by se při zavedení levnějšího autobusu dalo ve špičkových časech kapacitu navýšit zkrácením intervalu v potřebném úseku.
Tvoje názory na 15 metrový bus na lince 109 jsou sice na jednu stranu logické, na straně druhé bys potřeboval jeden autobus na trasu BM-Klobouky a druhý na Klobouky-HO. A pokud chce mít kraj spojená tato velká města bez přestupu autobusem, jinak to neuděláš, protože do 12 metru všechno nenacpeš. Lidí, co jezdí autobusem z Brna do Krumvíře, Čejče, Hovoran či Hodonína, je docela dost a asi by hodně řvali, že musejí přestupovat. A je jich určitě víc, než těch, co jedou vlakem po trati 255.

Nádherná demagogie hned v prvním odstavci. Resp. spíše absolutní lež, co se týče ceny, délky trasy a intervalu.
Pátek, 12. dubna 2019 - 10:21:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 3-2010
Zítra vyrazí z Brna Dolního v 11 hodin vlak na výlet po minipivovarech. Odjezd z Tišnova do Nedvědice v cca 12:25.Zpět z Nedvědice vyrazí v cca 15 hodin Pokud vše půjde podle plánů vyrazí na jízdu mašinka T211.0689+bmx, pokud nepůjde vše podle plánů, tak vyrazí 851.032+bmx [fotic]

(Příspěvek byl editován uživatelem RuzaDomek.)
Pátek, 12. dubna 2019 - 10:23:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5446
Registrován: 12-2004
Pajzák: Navíc tu petici organizuje OSŽ a většina podepsaných lidí nemá nic společného s alespoň občas platícími cestujícími na této trati.....[crazy]
Pajzák
Pátek, 12. dubna 2019 - 10:49:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2600
Registrován: 6-2015
To je mi jasné. [happy]
Pátek, 12. dubna 2019 - 13:18:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14463
Registrován: 12-2007
Přičemž by se při zavedení levnějšího autobusu dalo ve špičkových časech kapacitu navýšit zkrácením intervalu v potřebném úseku.
… což by nic neřešilo v situaci, kdy (i ve špičce) pojedou přípojné vlaky ze žst. Zaječí (směr Brno i směr Břeclav) jen 1x za hodinu (poté, co Os vlaky od/do Brna budou ze Šakvic odkloněny do Hustopečí).

Stálo by to několik miliard
Uvážím-li, že např. "Revitalizace Zastávka - Okříšky" s cca 27 km délky rekonstrukce svršku, 2x novými SZZ a 5x upravovanými dosavadními SZZ, se 46 km délky TZZ, jednou plnou peronizací a výstavbou tří nástupištních hran stála (v cenové hladině přes pár lety) lehce přes 1 mld. Kč, tak pro srovnání:

- rekonstrukce (kdyby už tedy v celé trase) svršku v cca 36 km tratě
- nové SZZ v cca 3 stanicích (při zvýšení traťové rychlosti lze přinejmenším jednu ze stanic zrušit při nezměněné kapacitě tratě oproti dřívějšku)
- nové TZZ potřeba zřejmě jen ve 23 km tratě (Velké Pavlovice - Mutěnice, kde dosud je reléový poloautoblok bez kontroly volnosti tratě); ve zbylých úsecích již existuje AHr. bez kontroly volnosti již dříve)
- 6 - 7 nových nástupišť (z toho cca ve třech případech ve stanicích a ve 3 - 4 případech v zastávkách), zato bez výstavby jakéhokoliv podchodu

Tzn. ve které položce je takový rozdíl, že by to dávalo několik (tzn. více než 2?) mld.? [uhoh]

** Edit ve 13:30 h: Uvědomil jsem si, že při existenci poloautobloku by pro zvýšení traťové rychlosti ani nemuselo být potřeba (na rozdíl od tratí, kde do té doby bylo jen telefonické dorozumívání) zřizovat nové TZZ/SZZ (byť za cenu zachování přítomnosti výpravčích ve stanicích), viz mj. úsek Jindřichov na Moravě - Horní Lipová (se stejným druhem traťového zab. zař.) a tamní stavba "Odstranění propadu rychlosti". Tím víc platí otázka - v čem je rozdíl, že by rekonstrukce svršku ve stávající stopě (na rychlost navrženou v onom "Profilu") šla do několika miliard? [uhoh]

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Priapos
Pátek, 12. dubna 2019 - 15:22:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1589
Registrován: 10-2012
David:
"v čem je rozdíl, že by rekonstrukce svršku ve stávající stopě (na rychlost navrženou v onom "Profilu") šla do několika miliard? "


Bavil jsem se o tom se známým ze SŽDC. Smysluplná rekonstrukce v maximální variantě obsahuje několik odsunů osy a rekonstrukce přejezdů a odhadované náklady vychází opravdu nad 2 miliardy. Jeho soukromý názor je, že se to proto nikdy neuskuteční. Navíc Kordis pokračuje ve své snaze o maximální utlumení provozu z Hodonína do Čejče. Půdu si systematicky připravuje už několik let, podívejte se na ne/přípoje 343/255 už několik let zpětně. Třeba již dávný GVD 2013/2014: příjezdy od Veselí 13:47, 14:47, 15:47, 17:47, odjezdy na Čejč 13:46, 14:46, 15:46, 17:46. Opačný směr příjezdy z Čejče 14:14, 15:14, 16:14, 18:14, odjezdy do Veselí v 14:13, 15:13, 16:13, 18:13. Taktové nepřípoje zde byly záměrně dovedeny k nepřekonatelné dokonalosti.
Pajzák
Pátek, 12. dubna 2019 - 16:08:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2602
Registrován: 6-2015
David:
"Přičemž by se při zavedení levnějšího autobusu dalo ve špičkových časech kapacitu navýšit zkrácením intervalu v potřebném úseku.
… což by nic neřešilo v situaci, kdy (i ve špičce) pojedou přípojné vlaky ze žst. Zaječí (směr Brno i směr Břeclav) jen 1x za hodinu (poté, co Os vlaky od/do Brna budou ze Šakvic odkloněny do Hustopečí). "
Řešilo. Pokud vlaky plní studenti VP gymnázia, není třeba návaznost na vlaky od/do Brna. A i kdyby, není problém poslat posilový autobus jen na část trasy ve stejné časové poloze jako hlavní spoj.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Pátek, 12. dubna 2019 - 17:45:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4029
Registrován: 5-2004
Zdenek102:
"Velké Pavlovice rozhodně nedoporučuji projíždět. Ikdyž tam není takový obrat cestujících jako na zastávce, přesto tuto stanici lidé využívají. Jedním z důvodů je, že v okolí ŽST Velké Pavlovice není žádná bus zastávka. (Kilometr vzdálený "aut. nádr." neberu v úvahu.) "
Pak, pokud by k dosažení systémové jízdní doby 30 min nestačilo pouze onen směrodatný rychlostní profil + vozidlo hodné 21. století, by se nabízela jako kandidát na projíždění zastávka Brumovice. Možná i s přeložením oblouků mezi ní a Čejčí (i když tam, aby se dosáhlo za řeč stojícího zrychlení, by to nešlo na tělese. Kupodivu to v tom SRP není ani označené).

micek:
"Paul_red_adair: už jsem byl na ty rychlostní profily zvědavý a ony to nejsou odkazy, ale jen podržený text [sad]"
Taky.

Pajzák:
"Jen jsem reagoval na to, že kdyby proběhla rekonstrukce, ušetřilo by se na personálu. A nepsal jsem nic o použití stávajících autobusových linek, ale o zavedení nové v trase trati 255. Časově by se to stíhalo, jezdil jsem v té trase mnohokrát NAD a vždycky jsme byli v Zaječí či Čejči včas."
Platilo by to i při zkrácení JD o těch 5-7 minut?

Pajzák:
"A i kdyby, není problém poslat posilový autobus jen na část trasy ve stejné časové poloze jako hlavní spoj. "
Pokud to vlak hodný 21. stolené po opravené trati zvládne odjezdit bez posil, může vyjít autobus + posily klidně na provozních nákladech nastejno. Řidiči už teď nejsou zadarmo a bude hůř.
Pátek, 12. dubna 2019 - 17:46:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4030
Registrován: 5-2004
Joe:
"Jménem autorského týmu bych rád všechny pozval k návštěvě nového webu BRŇÁK - aneb vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu (texty + fotky + mapy).

Více informací viz leták."
[ok][ok][ok]
Pajzák
Pátek, 12. dubna 2019 - 23:36:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2606
Registrován: 6-2015
David Jaša: K autobusovým spojům nepotřebuješ výpravčí atd. Jestli někdo argumentuje 5 minutami, nemá podle mě oporu v obecné rovině věci. Nemluvě o tom, že při návaznosti na jiné spoje je tot irelevantní.
Sobota, 13. dubna 2019 - 05:16:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 544
Registrován: 2-2011
Pajzák:
"Časově by se to stíhalo, jezdil jsem v té trase mnohokrát NAD a vždycky jsme byli v Zaječí či Čejči včas. A nikdy nejelo víc lidí, než na sezení v jednom autobusu. Přičemž by se při zavedení levnějšího autobusu dalo ve špičkových časech kapacitu navýšit zkrácením intervalu v potřebném úseku. "

Ne, nestíhalo a vy to dobře víte. Současná jízdní doba autobusů Hodonín aut. nádr - Terezín je 37 minut. Jízdní doba busu Terezín - Kobylí nad Moravě bude po započítání zastávky na znamení "Kobylí statek" minimálně 7 minut. To znamená že už teď by autobus (44 minut) byl o 4 - 6 minut pomalejší než současný vlak(, který má stanoven pobyt v Kobylí.)
Sobota, 13. dubna 2019 - 07:02:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14464
Registrován: 12-2007
podívejte se na ne/přípoje 343/255 už několik let zpětně. Třeba již dávný GVD 2013/2014: příjezdy od Veselí 13:47, 14:47, 15:47, 17:47, odjezdy na Čejč 13:46, 14:46, 15:46, 17:46. Opačný směr příjezdy z Čejče 14:14, 15:14, 16:14, 18:14, odjezdy do Veselí v 14:13, 15:13, 16:13, 18:13.
Technologicky to nelze (resp. jednosměrně lze při vychýlení osy symetrie) jinak (křižování v Mutěnicích v X:00 h + ve špičce v Sudoměřicích nad Moravou v X:30 h), paradoxně právě kvůli pomalosti tratě č. 255 mezi Hodonínem a Mutěnicemi + zároveň kvůli nestíhání kombinace uzlu Veselí n/Mor. v X:00 h + křižování Os-343 v X:30 h v Rohatci namísto Sudoměřic (ostatně, nejen na t-255, ale i na t-343 se nedělá nic ve smyslu zvýšení traťové rychlosti s cílem vyšší atraktivity vlakového spojení; viz i takové jevy na t-343 jako pouze 2 h takt v části sedla, pouze 1 h takt ve špičce; nízká traťová rychlost mezi Rohatcem a Sudoměřicemi atd.).

Pokud vlaky plní studenti VP gymnázia, není třeba návaznost na vlaky od/do Brna.
Podsuv s gymnaziálními studenty (pozn. zdaleka nejen oni jsou cestujícími), jejichž dojížďka představuje jen několik málo hodin v rámci celého dne (a jen po část období přepravní špičky), tzn. stírá deklarovanou výhodu typu "bus může jezdit častěji", včetně přihlédnutí k tomu, že z hlediska konce vyučování nemusí časová poloha takového "studentského" spoje odpovídat půlhodinovému prokladu s časovou polohou bus-spoje navazujícího v žst. Zaječí na rychlíky.
----------------------------------------------------------------- -------

Mimochodem, všimněte si, že i pro cestování z Kobylí do Brna je (v situaci, kdy v IDS JMK platí tarif výhradně zónový, nikoliv relačně-zónový) finančně výhodnější (o zónu méně) jet autobusem přes Klobouky než vlakem přes Zaječí.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 13. dubna 2019 - 07:10:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 3-2018
Technologicky to nelze (resp. jednosměrně lze při vychýlení osy symetrie) jinak Mohu potvrdit a přestupy v relaci Mutěnice - Strážnice KORDIS logicky vyhodnotil jako nejméně potřebné.
Priapos
Sobota, 13. dubna 2019 - 11:11:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1591
Registrován: 10-2012
David:
"Technologicky to nelze (resp. jednosměrně lze při vychýlení osy symetrie) jinak (křižování v Mutěnicích v X:00 h + ve špičce v Sudoměřicích nad Moravou v X:30 h),"



Naprosto správný postřeh, jednosměrně přípoje šlo totiž udělat vždy, podmínkou je nedržet striktně takt na 343. Zde ale Kordis vytvořil pro jistotu naprosto záměrné nepřípoje v obou směrech.
Sobota, 13. dubna 2019 - 14:29:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 545
Registrován: 2-2011
Priapos:
"Zdenek102:
"
Z toho co sem dal k dispozici Schmitz je k pláči. Místo toho aby se ta trať za nevelké prachy opravila, zavedla se konečně slušná traťová rychlost (tam kde to jde,) tak se do toho hodí vidle. "


Stálo by to několik miliard a to nejsou nejsou nevelké prachy."

V příspěvku č. 541 jsem popsal základní cíle, které přivedou do vlaku zpět spoustu lidí, kteří nyní jezdí autem. Spousta = stejné počty cestujících jako na druhé straně lokálky. Náklady potřebné k realizování modelu, který jsem zde nastínil rozhodně nepřesáhnou 2 miliardy. Budou se pohybovat kolem 1 miliardy. Stejně se ta trať bude muset opravit, jen jde o to kdy a jak. Salámovou metodu současné údržby jsem také popsal, kdy z provedených prací neplyne žádný další efekt pro cestující kromě udržitelnosti sjízdnosti tratě. Takže pokud kraj počítá do budoucna s provozováním osobní dopravy v úseku Zaječí - Čejč, je na místě se zcela vážně zabývat rekonstrukcí tratě alespoň v tomto úseku, protože se to stejně bude muset udělat. Takže první problém bránící mému navrhovanému modelu a to příliš pomalá jízdní doba Čejč - Zaječí, by byl vyřešen.
Víme, že údržba na zbylém úseku Hodonín - Čejč se stejně bude muset provádět kvůli víkendové dopravě. Dále víme, že zrušení tratě v úseku Hodonín - Mutěnice se opravdu nepodaří, takže je opět na místě se zabývat nějakou lowcost rekonstrukcí, kdy se udělá jen to nejnutnější pro to, aby bylo možné jezdit Hodonín - Mutěnice za 12 minut s jedinou zastávkou v centru obce u u přejezdu v blizkosti bus zastávky "Mutěnice u mlýna." (To už tu bylo výše navrhováno.[ok])
Z toho co jsem zde napsal, ja jasné, že náklady na úpravu tratě pro takový model dopravy nepřesáhnou 2 miliardy. Dokonce si myslím, že i kdyby se narovnaly ty ostré oblouky jen z Hodonína do Mutěnic a z Mutěnic do Čejče by se to flikovalo současným způsobem bez nějaké reko, tak by to spolu s komplet rekonstrukcí Zaječí - Čejč nehodilo více jak 2 miliardy.

V současné době jednosměrné přípoje jsou. Bohužel až po zavedení rumunského taktu v úseku Hodonín - Čejč. Ale k čemu jsou vám jednosměrné přípoje, když se nedostanete stejným způsobem zpět?
Když jsem se díval do grafikonu, tak by obousměrné přípoje prostě v současné době udělat nešlo. Důvody popsal David. Nejvíce zarážející je rekonstruovaný úsek Rohatec - Sudoměřice s traťovou rychlostí 50 km/h. Jak spolu komunikovali SŽDC a KORDIS, když je se v jednom z plánů dopravní obslužnosti kraje psálo, že nižší rychlost jak 80 km/h je nepřípustná? A toto se stalo na trati, která rozhodně nevypadá na zrušení a byl na ní v posledních pár letech posílen provoz o sedlové spoje.

David Jaša:
Projíždění Brumovic určitě ano. Už to tu bylo jeden půlrok, jen si nepamatuju přesně ve kterém roce. Výlet do minulosti:

(Os 14525 v roce 2008 zvládal Zaječí - Čejč za 27 minut. V roce 2012 byla JD u Os 14519 Zaječí - Hodonín 54 minut, z toho Čejč - Hodonín 25 minut a Kobylí - Hodonín 35 minut.)
Jinak 30 minut JD Zaječí - Čejč nestačí. Ke křižování v Čejči je potřeba mít JD Za - Če maximálně těch 26 minut.
Takže ano, zavést pouze rychlostní profil by bohatě stačilo a zbylo by i na dostatečnou "vatu."

(Příspěvek byl editován uživatelem zdenek102.)
Pajzák
Sobota, 13. dubna 2019 - 18:49:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2608
Registrován: 6-2015
Zdeňku, stíhalo se to úplně v pohodě. Nebyl problém přijet do cíle o pár minut dřív, než bylo v JŘ. Jak tě o tom mám přesvědčit, nevím, tak to dělat nebudu. Jen ti napíšu, že s jízdní dobou Terezín-Hodonín lžeš. Je to totiž 27 minut, takže by autobus byl v Kobylí dříve než vlak.
Sobota, 13. dubna 2019 - 19:29:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 546
Registrován: 2-2011
Ano sekl jsem se o rovných 10 minut, omlouvám se Vám. Asi to bude tím, že jsem ty příspěvky psal v/po nočních a ani několikanásobná kontrola JŘ 109 tomuto selhání nezabránila. Hodonín - Terezín po lince 109 je skutečně 27 minut. Jsme tedy u busu na 34 minutách Hodonín - Kobylí. Tzn. že na tom je BUS v současné době stejně/lépe co se týče JD. Po reko tratě by na tom byl vlak lépe. Tento fakt na mém předchozím příspěvku ale stejně nic nemění. Jde o to, že jediný vlak po potřebných úpravách infrastruktury dokáže dostat lidi v relaci Mutěnice - Hodonín a (- Velké Pavlovice/Bořetice) - Kobylí - Hodonín zpátky z aut do veřejné dopravy. Busu se to nepodaří, protože už zrychlit nemůže.
Pajzák
Sobota, 13. dubna 2019 - 19:46:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2609
Registrován: 6-2015
Např. v radiační ochraně se používá princip ALARA (As Low As Reasonably Achievable). Tedy tak nízké riziko, jak je rozumně dosažitelné. Pokud za milion snížíme záření na tisícinu, je již zbytečné vyhazovat další milion na další snížení o nepatrné množství záření. A podobně by se mělo přistupovat i k takové rekonstrukci. Pokud nasypeš stamiliony do trati, o kolik procent více lidí by muselo začít jezdit, aby se to nějak vyplatilo? Obávám se, že tolik lidí v této lokalitě ani nežije, natož aby dojížděli.
Sobota, 13. dubna 2019 - 20:11:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14469
Registrován: 12-2007
Pokud nasypeš stamiliony do trati, o kolik procent více lidí by muselo začít jezdit, aby se to nějak vyplatilo?
Pominu-li zjevnou rétoričnost otázky, tak reálná odpověď na ni je: mj. tolik lidí (odhadovaných v rámci ekonomického hodnocení projektu), aby vyšlo ekonomické hodnocení stavby = následně pokud možno nárok na eurodotaci.

Několik příkladů tratí (záměrně jsem vybral tratě procházející plusmínus stejně velkými sídly jako t-255), kde investor (spolu s dalšími přispěvateli) usoudili, že investice smysl má, příspěvek z EU byl učiněn a byla realizována:

- Revitalizace Lovosice - Louny, cena projektu téměř 1,5 mld. Kč (mimochodem, počet cestujících před rekonstrukcí velmi nízký, mj. vlivem velmi dlouhých cestovních dob)

- Revitalizace Rokycany - Nezvěstice (stavební část projektu realizována v úseku Rokycany - Příkosice), cena projektu přes 1 mld. Kč (v cenové úrovni roku 2016)

- Obdobně tak (co do osídlení či mj. vzdálenosti nádraží od jednotlivého osídlení) úsek Uničov - Šumperk coby součást elektrizace celé tratě č. 290, jejíž celkový rozpočet je předpokládán (viz odkaz) na 3,6 mld. Kč bez DPH (nevím, jaký podíl z této částky tvoří úsek Uničov (mimo) - Šumperk).
Sobota, 13. dubna 2019 - 20:44:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 547
Registrován: 2-2011
Pajzák:
Ale ty stamiliony se tam stejně nasypou. Ať se Vám to líbí nebo ne. Jde jen o to, jestli
1) se to udělá najednou s cílem zvýšení JD
2) nebo se to bude flikovat současným způsobem aby měla traťovka průběžně co dělat. Tuto variantu, která se v současné praktikuje považuju za promarněnou příležitost a bezkoncepční mrhání peněz. Zbytek vám vysvětlil David. [ok]
Bylo by dobré se tím vlakem ze Zaječí do Čejče projet. Kromě toho "koridoru" u přejezdu před Brumovicema se tama nedá jezdit. I přes to, že někteří strojvedoucí jezdí polovinu cesty z Kobylí do Bořetic 30 km/h aby nemuseli v Bořeticích čekat 1-2 minuty na BUS přípoj od Vrbice, (který stejně nikdo nikdy nevyužil,) tak se zvládá z Pavlovic zastávky odjet dle JŘ. Tím chci říct, že pokud má kraj na tomto úseku zájem provozovat pravidelnou osobní dopravu, je ta rekonstrukce nevyhnutelná. A to i přes Vaši nelibost a odpor. Záleží na tom, jestli se to udělá vše při jednom s nějakým cílem a výhledem do budoucna nebo postupně, "aby se to nějak odjezdilo" a 810 nevyskočila u Bořetic z oblouku.
Sobota, 13. dubna 2019 - 20:55:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5449
Registrován: 12-2004
Zdenek102. Známá občas využívá v Bořeticích přestup na vlak....Zeptám se jí, jestli je z Vrbice sama.... myslím , že to bude jako s tou jízdní dobou busu, u které jste přidal 10min......
Priapos
Sobota, 13. dubna 2019 - 21:38:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1592
Registrován: 10-2012
Zdenek102:
"Ale k čemu jsou vám jednosměrné přípoje, když se nedostanete stejným způsobem zpět?
"


Takovou otázku snad nemyslíte vážně. To jako cestující musí jet při případné zpáteční cestě vždy stejnou trasou a stejnými dopravními prostředky jako jel tam? Sancta simplicitas.
Sobota, 13. dubna 2019 - 21:54:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 548
Registrován: 2-2011
Zzz:
Já na to nepotřebuji známou, jezdím tama dost často. V Kobylí výpravčí sleduje návaznosti, a jestli má bus 2 minuty zpoždění a na provozní aplikaci se zobrazí čekačka pro vlak, tak tam čekáme. Má to nevýhodu, že pokud tam čekáme déle než určitý čas, zase spustí přejezd, protože zastávka Bořetice je ve vzdalovacím/přibližovacím úseku přejezdu. Proto někteří fíři jezdí od Kobylí 30 abychom v Bořeticích zastavili a mohli jet rovnou dál a nemuseli trčet ve vzdalovacím úseku přejezdu s hrozbou aktivace pzz. Když se poptám cestujících, kdo z nich přestoupil z busu od Vrbice, tak nikdo.[wink]
Sobota, 13. dubna 2019 - 22:23:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 549
Registrován: 2-2011
Priapos:
Samozřejmě, že je to lepší než nic. Bohužel, současný počet použitelných přestupů ve všední den v Hodoníně na Os 343 v 6:21, 10:17, 14:17, 15:14, 16:17 a 17:17 ( v so+ne 10:17, 14:17, 18:17) v dnešní době nikoho moc nepřesvědčí o použitelnosti tohoto spojení čistě vlakem, hlavně pravidelně dojíždějící ne.
Sobota, 13. dubna 2019 - 22:57:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4032
Registrován: 5-2004
Pajzák:
"David Jaša: K autobusovým spojům nepotřebuješ výpravčí atd. Jestli někdo argumentuje 5 minutami, nemá podle mě oporu v obecné rovině věci. Nemluvě o tom, že při návaznosti na jiné spoje je tot irelevantní."

Pajzák:
"Např. v radiační ochraně se používá princip ALARA (As Low As Reasonably Achievable). Tedy tak nízké riziko, jak je rozumně dosažitelné. Pokud za milion snížíme záření na tisícinu, je již zbytečné vyhazovat další milion na další snížení o nepatrné množství záření. A podobně by se mělo přistupovat i k takové rekonstrukci. Pokud nasypeš stamiliony do trati, o kolik procent více lidí by muselo začít jezdit, aby se to nějak vyplatilo? Obávám se, že tolik lidí v této lokalitě ani nežije, natož aby dojížděli."
Tohle přesně tu ale píšu: buď se na ta lokálce udělá právě tolik, aby byla uvedena do 21. století, nebo (ať) chcípne. A podle JŘ 2007/8 a onoho je vidět, že do 21. století jí chybí fakt málo.

Mimochodem ta výše zmíněná obdobná trať Rokycany–Nezvěstice je taky bez výpravčích. Je totiž ovládaná z CDP. 😀
Pajzák
Neděle, 14. dubna 2019 - 08:31:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2610
Registrován: 6-2015
Davidové: Situace na zmíněných lokálkách neznám, nemůžu komentovat. Obecně si ale myslím, že trať, po které jezdí sólo šukafon a vede kolem silnice, po které se dá jet autobusem, nemá smysl provozovat. Což je případ trati 255. A našel bych i další.
Neděle, 14. dubna 2019 - 11:31:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 552
Registrován: 2-2011
Pajzák:
Dřív než příště začnete psát, doporučuju se sem podívat, a tím "sólo" šukafonem se projet. Zvlášť na těchto spojích:
14500 V cíli výstup 75 lidí.
14515
14517
14522 V cíli výstup 70 lidí.
Os 14502 vedený sólo motorem přiveze do Zaječí 65 lidí.
David_jaša:
"Pajzák:
"David Jaša: K autobusovým spojům nepotřebuješ výpravčí atd. Jestli někdo argumentuje 5 minutami, nemá podle mě oporu v obecné rovině věci. Nemluvě o tom, že při návaznosti na jiné spoje je tot irelevantní." "
V obecné rovině věci: Není pět minut jako pět minut.
K návaznostem:
V Hodoníně chybí 5 minut přestup z tratě 343 na 255, v opačném směru jsou. Když chcete jet busem 109 s příjezdem do Ho v XX:14, tak vlak směr Veselí s odjezdem v XX:17 stíháte pouze když dojede bus včas a jste ochoten si zasprintovat. V opačném směru návaznost z 343 (příj. XX:51) na trať 255 (odj. XX:46) nebo bus 109 (odj. XX:47) až na pár ranních výjimek neexistuje přes den vůbec.
Pajzák:
"Situace na zmíněných lokálkách neznám, nemůžu komentovat. Obecně si ale myslím, že trať, po které jezdí sólo šukafon a vede kolem silnice, po které se dá jet autobusem, nemá smysl provozovat. Což je případ trati 255. A našel bych i další."
Obecně si myslíte ale neznáte, nevíte a ještě k tomu komentujete konkrétní případ. To dává smysl.[ok]

(Příspěvek byl editován uživatelem zdenek102.)
Pajzák
Neděle, 14. dubna 2019 - 13:33:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2611
Registrován: 6-2015
Komentuji trať, kterou mám za barákem a znám ji. Nekomentuji Lounsko a Rokycansko, které neznám. Opět tvrdíš něco, co není pravda. Navíc už pohledem do mapy první zmíněná trať neodpovídá podmínce, kterou jsem uvedl, není tam souběžná silnice jako u 255.
Těmi čísly mi chceš sdělit co? Že se tam 3x za den přiveze kolem 60-70 lidí? Ti se do jednoho autobusu vejdou taky, případně pomůže druhý v části trasy. A nepotřebuji krom vyšší spotřeby nafty u vlaku platit vlakvedoucího a výpravčí v několika stanicích. A investovat stamiliony do trati, která ničemu jinému než té lokálce v podstatě neslouží.
Neděle, 14. dubna 2019 - 14:31:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6799
Registrován: 12-2011
K trati 255 by se dala přirovnat Zborovička, která je díky souběžné silnici také pomalu na zavření.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Martyss
Neděle, 14. dubna 2019 - 18:20:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1578
Registrován: 10-2007
Např. v radiační ochraně se používá princip ALARA (As Low As Reasonably Achievable). Tedy tak nízké riziko, jak je rozumně dosažitelné. Pokud za milion snížíme záření na tisícinu, je již zbytečné vyhazovat další milion na další snížení o nepatrné množství záření.
No zrovna českou legislativu v tomto směru bych moc nevytahoval.


A podobně by se mělo přistupovat i k takové rekonstrukci. Pokud nasypeš stamiliony do trati, o kolik procent více lidí by muselo začít jezdit, aby se to nějak vyplatilo?
Bohužel tady až tak jednoduché kupecké počty nefungují. Podobně jako se čistě komerčně nevyplatí opravovat do různých zapadlých vesniček
Pajzák
Neděle, 14. dubna 2019 - 19:00:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2612
Registrován: 6-2015
To nemá s českou legislativou nic společného, to je základní princip RO v celém světě. Pokud jsem bezpečně pod limitem za sumu X, není třeba ji zdvojovat, protože efekt dvojnásobný nebude.
Jistěže nemůžeme ke všemu přistupovat čistě komerčně, ale pokud existuje levnější a stejně efektivní řešení, proč je nepoužít?
Neděle, 14. dubna 2019 - 19:26:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14470
Registrován: 12-2007
trať, po které jezdí sólo šukafon a vede kolem silnice, po které se dá jet autobusem, nemá smysl provozovat.
Paradoxem je, že "přes kopec" od Velkých Pavlovic se trať přesně odpovídající této definici taky nachází, vlaky po ní jezdí již po vícero let jen v pracovních dnech, přitom dojde k její elektrizaci, po které po ní budou jezdit soupravy o kapacitě několika set sedadel. [happy]

(A ekonomické hodnocení zmiňované investice vyšlo navzdory tomu, že cestovní doba z Hustopečí do Brna se po elektrizaci PRODLOUŽÍ; navíc zanikne mnoho přímých spojení jako např. z Vranovic/Pouzdřan atd. do Břeclavi; stejně tak se elektrizací Hustopečí + následným odkloněním všech Os vlaků právě do Hustopečí omezí počet přímých spojů ze Zaječí či Podivína do Brna).

Navíc už pohledem do mapy první zmíněná trať neodpovídá podmínce, kterou jsem uvedl, není tam souběžná silnice jako u 255.
(Když už si předřečník "vybere" právě tu jednu z těch tří tratí, kde tato - z jeho strany dodatečně "stanovená" - podmínka neplatí; na rozdíl od zbylých dvou tratí, které jsem pro srovnání uvedl, tak: ) Dle jiné (pseudo?)argumentace: může být nahrazeno dvěma linkami, navzájem se ty autobusy vykryjí a doplní.

Mimochodem, na té t-114 (která prošla ekonomickým hodnocením) se mj. nachází o dost víc zastávek úplně mimo obce než na t-255. Na t-255 jsou to jen Brumovice, zato na t-114 tyto dvě, pak ještě jedna a zčásti i ta severně od ní. Navzdory tomu, ekonomické hodnocení revitalizace t-114 přesto vyšlo a stavba byla realizována.
Neděle, 14. dubna 2019 - 20:21:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4033
Registrován: 5-2004
Pajzák:
"To nemá s českou legislativou nic společného, to je základní princip RO v celém světě. Pokud jsem bezpečně pod limitem za sumu X, není třeba ji zdvojovat, protože efekt dvojnásobný nebude.
Jistěže nemůžeme ke všemu přistupovat čistě komerčně, ale pokud existuje levnější a stejně efektivní řešení, proč je nepoužít?"
Nejzásadnější otázka je, jestli tam ty koleje chceme zachovat v provozuschopném stavu. Pokud ano, tak by se do nich mělo nalít minimální množství peněz nutné k tomu, ať se tam dá provozovat efektivní doprava – což přesně není JD těsně přes hodinu.

Držet koleje v nepříliš použitelným stavu bude ještě dražší, náklady dlouhodobě stejné, ale s podstatně menší přínosy.

(Příspěvek byl editován uživatelem David_Jaša.)
Pajzák
Neděle, 14. dubna 2019 - 20:49:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2613
Registrován: 6-2015
Ničitel astřích špíglů: Ano, plně souhlasím. A můj názor je, že ta trať valný smysl nemá. Náklady tam snad nemají důvod jezdit, a osobáky by bus nahradil bez problémů. Nevěřím, že by tam někdy přibylo cestujících, které by bus nepobíral.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Pajzák
Neděle, 14. dubna 2019 - 21:04:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2614
Registrován: 6-2015
David: Elektrifikaci trati do Hustopeč považuji za naprostý nesmysl. Tu bych naopak zrušil taky, a už dávno.
Divíš se, že jsem vybral tu jednu ze tří? Protože jsem tam už při pohledu do mapy viděl, že nahrazení busem by bylo komplikované. Třetí je součástí delší tratě, která spojuje krajské město s okresním, a snad i Sp vlaky. Což u 255 jaksi není, tam jsou jen dědiny do 4000 obyvatel a okresní město, dohromady necelých 40000 obyvatel, tedy jako samotný Šumperk s Uničovem. A druhou trať neznám vůbec, tak k ní můžu těžko něco říci.
Neděle, 14. dubna 2019 - 21:32:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14471
Registrován: 12-2007
Třetí je součástí delší tratě, která spojuje krajské město s okresním, a snad i Sp vlaky.
Sp vlaky jsou zrychlenými jen v (bez diskusí smysluplném) úseku Olomouc - Uničov.

Což u 255 jaksi není, tam jsou jen dědiny do 4000 obyvatel a okresní město, dohromady necelých 40000 obyvatel, tedy jako samotný Šumperk s Uničovem
Šumperk nemá smysl do počtu obyvatel započítávat (spojení z něj do Olomouce je realizováno jinudy).
(Obdobně jako je nekorektní, počítat Hodonín do "počtu obyvatel u tratě č. 255".)

Uničov má smysl počítat jen do míry dojížďky směr Šumperk (tzn. menšinový směr; jednoznačně většinovým je směr Olomouc).

Každopádně, ať to vrátím k tvrdému jádru věci: mé tři příklady byly primárně uvedeny coby příklad "kde vyšlo ekonomické hodnocení" = mj. kde analýza navýšení počtu cestujících (+ zrychlení přepravy dosavadním cestujícím) vyšla natolik dobře, že stavba byla (resp. v případě úseku Uničov - Šumperk) teprve bude realizována (+ totéž platí mj. pro elektrizaci Hustopečí).

Mj. z toho důvodu bych nepovažoval za apriori jasné, že by coby (dle stanovené metodiky ekonomického hodnocení) nevyšla efektivně i revitalizace tratě č. 255 (kde možné přínosy v podobě zkrácení jízdních/cestovních dob již lze vypočítat na základě provedeného Směrodatného rychlostního profilu).
Pajzák
Neděle, 14. dubna 2019 - 21:51:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2615
Registrován: 6-2015
Však já taky nejsem tím, kdo o tom rozhoduje. Jen píšu, že mi nepřijde smysluplné tam ty peníze rvát.
Neděle, 14. dubna 2019 - 23:41:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 553
Registrován: 2-2011
Pajzák:
"Těmi čísly mi chceš sdělit co? Že se tam 3x za den přiveze kolem 60-70 lidí? Ti se do jednoho autobusu vejdou taky, případně pomůže druhý v části trasy. A nepotřebuji krom vyšší spotřeby nafty u vlaku platit vlakvedoucího a výpravčí v několika stanicích. A investovat stamiliony do trati, která ničemu jinému než té lokálce v podstatě neslouží."
Těmi čísly Ti chci sdělit, že to autobus nezvládne. Je to uplně jak přes kopírák. Před 15 lety se zastavila osobní doprava na trati Mutěnice - Kyjov. Argumenty pro zrušení: v sedle tím jezdí málo lidí a špičku pokryjeme dvěma busy => ušetříme. Nikdo se ale nepídil po tom, proč ti lidi nejezdí. Třeba by je napadlo, že rychlost 50 km/h po rovných úsecích je nedostačující. Nastoupili optimalizátoři podobní tobě ohánějící se ekonomikou, kterou si vycucali z prstu. Jejich argumenty byly nachlup stejné jaké máš ty (naprosto snadná nahraditelnost vlaku busem.) Dobrá, tak tedy od prosince 2004 jezdily busy. Za jeden vlak ve špičce dva busy, lidi to celkem vzali, jeden z těch busů byl ve špičce rychlíkový. Na lince Kyjov - Dubňany - Hodonín jezdilo v kladiva celkem 38 spojů v jednom směru a 39 v druhém. Po dvou letech začli pomalu ubývat lidé v těchto zdvojených busech. Po té v roce 2009 dostali moc do rukou další ekonomové a optimalizátoři opět podobní tobě a vzali do rukou tabulečky, zjistli si teoretickou kapacitu 12m busu a všimli si, že je neekonomické vozit 70-80 lidí ve dvou autobusech, když ten 12m SOR C 12 přece dokáže svézt 84 cestujících. Takže zdvojené busy v ranní špičce skončily. Byly nahrazeny 12m busem a původní sólo spoje byly nahrazeny busem SOR C 10,5. To co se dělo od 15.12.2008 na lince 663 je nepopsatelné, ta atmosféra na zastávkách a v busech se dala přímo krájet. Na zastávkách ve Svatobořicích zůstávali lidé, kteří se do busu prostě nevlezli asi tak 15 lidí od restaurace a 15 lidí od textilky. V opačném směru podobně. Jistě, mohli jet dalším busem za půlhodiny. Ale ten dojel taky už plný, protože KORDIS zrušil čtvrthodinový interval v ranní špičce z Kyjova do Hodonína a opačně. (Celkový počet spojů ve všední den byl od 15.12.2008 snížen na 28/29.) Lidi čekali, že bude sjednána náprava a spoje budou posíleny. Další den ráno opět přišli a zase se nevlezli. Koordinátorovi to bylo u [zadnice], protože tabulky přece seděly. Pak se lidi naštvali, na zastávce se domluvili a začali jezdit autem. Kdo ho neměl, ten si ho pořídil. Z těch šťastlivců, co se do busu dostali na stojáka to stejně hodně z nich vzdalo a tak odešla další část cestujících do aut. Možná to bylo tím, že odmítali podstupovat cestu do práce v [cunik] podmínkách. Takže jediné co se těm optimalizátorům povedlo, tak vyhnat cestující z veřejné hromadné dopravy do auta. Kdyby se trať 257 Mutěnice - Kyjov a 255 Hodonín - Mutěnice opravila už tenkrát, mohli jsme mít JD Hodonín - Mutěnice - Kyjov 25 minut, možná i míň. Nemuseli jsme teď řešit ani zastavování dopravy Hodonín - Čejč. Teď máme JD Hodonín - Kyjov couravým busem 33 minut ve špičkách s 45 minutovýma dírama s tím, že Mutěnští jezdí autem a pod okny nám projíždí hromady aut. Tímto vším Ti chci pouze říct, že si mimo.
Pajzák:
"Jistěže nemůžeme ke všemu přistupovat čistě komerčně, ale pokud existuje levnější a stejně efektivní řešení, proč je nepoužít?"
Tady je přesně ten problém. Neuvědomuješ si, že bus není adekvátní náhradou pro trať 255. Pokud místo neefektivního vlaku v úseku Hodonín - Kobylí zavedeš stejně pomalý a tím pádem neefektivní bus s hromadou zastávek tak nic nevyřešíš. Akorát ti místo poloprázdného vlaku z Mutěnic do Kobylí bude jezdit prázdný bus. Bus zkrátka nemůže v budoucnu nabídnout lepší jízdní doby než jsou dneska. Vlak po reko ale ano. Jediná cesta jak přetáhnout lidi z IAD zpátky do veřejné hromadné dopravy je jedině vlak.[wink]
Pajzák:
"David: Elektrifikaci trati do Hustopeč považuji za naprostý nesmysl. Tu bych naopak zrušil taky, a už dávno."
Tento blábol nepotřebuje komentář.[biggrin]
Pajzák
Pondělí, 15. dubna 2019 - 07:31:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2616
Registrován: 6-2015
Mohl bys mi sdělit, co a v jakém intervalu jezdilo po té trati do Kyjova? Bohužel tamní provoz nepamatuji.

A v čem je ta má věta blábol? Že nejsem fanatickým příznivcem vlaku za každou cenu? Sám argumentuješ zrychlením, ale u Hustopeč obhajuješ zavedení přímého osobního vlaku navzdory jeho delší době oproti dnešní kombinaci bus/rychlík. Tak se rozmysli a hledej věcné argumenty, ne jen lásku k vlakům.
Pondělí, 15. dubna 2019 - 10:11:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5450
Registrován: 12-2004
Zdeněk102: Co vím, tak Kordis, byť někdy se(bohužel) zpožděním na plný busy reaguje(reagoval).Pokud se to někde v nějaký čas nezvládlo, tak to ještě není důvod vozit lidi šukafonem. Stejně tak, pokud se někde na páteřní železnici "něco nedaří", není to ještě důvod k převedení na silnici.


Pamatuju si, jak odjezdy z Kyjova do Mutěnic v 15:40 a 16:40 neměly většinou ani 10 lidí.
Z toho v Mistříně a Dubňanech vystopil většinou tak nějaký režijkář. I v době s žel. provozem, ráno u spojů, který zajížděly k žel. st v Mistříně, odjížděli lidi od tama do Kyjova busem.


Rozhodně se na trati Kyjov - Mutěnice žádný spoj během týdne nemusel nahrazovat dvěma busy.
K nahrazení nakonec došlo stejně jen v úseku Dubňany - Mutěnice, který se během let o něco rozšířilo.

(Příspěvek byl editován uživatelem zzz.)
Priapos
Pondělí, 15. dubna 2019 - 10:17:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1594
Registrován: 10-2012
Pajzák:
"Elektrifikaci trati do Hustopeč považuji za naprostý nesmysl. Tu bych naopak zrušil taky, a už dávno.
"


Hustopeče i Židlochovice smysl mají. Za naprostý nesmysl lze označit Boskovickou spojku.
Pajzák
Pondělí, 15. dubna 2019 - 10:45:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2618
Registrován: 6-2015
Jaký smysl mají ty Hustopeče? Autobusy do Šakvic budou muset stejně jezdit, jízdní doba pro lidi z Hustopeč se prodlouží, linka 541 oblsuhuje i nemocnici, kde vystupuje pravidelně mnoho cestujících, často i více, než jede v samotném šukafonu.
Boskovickou spojku považuji za nesmysl také.
Pondělí, 15. dubna 2019 - 11:44:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4035
Registrován: 5-2004
Střídač nicků: zdravím, kdo tě má podle toho aktuálního poznat? [biggrin] Jinak si říkám, že při odzoomování vlastně dělá kordis svou práci dělá dobře, protože na něj nadávají jak místní busofilové za převedení expresní dopravy HO-BM na koleje (Peno), tak šínofilové za rušení lokálek. [lol]

Priapos:
"Hustopeče i Židlochovice smysl mají. Za naprostý nesmysl lze označit Boskovickou spojku."
Blbost, z těch tří mají smysl Židlochovice a Boskovice.
Pajzák
Pondělí, 15. dubna 2019 - 12:09:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2619
Registrován: 6-2015
Když jsi tak nějak zmizel ze světa... V podstatě jako já z Brna. Ale majitel se změnil, Astra už není, jsi tam zase někdy vítán.[happy]
Pondělí, 15. dubna 2019 - 12:26:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4037
Registrován: 5-2004
Pajzák:
"Když jsi tak nějak zmizel ze světa... V podstatě jako já z Brna. Ale majitel se změnil, Astra už není, jsi tam zase někdy vítán.[happy]"
Tak lepší to sundat v nulový rychlosti, než aby to dotyčnýmu upadlo za jízdy a třísklo to někoho ve městě nebo nějaký čelní sklo na dálnici? [proud] Jinak kdybys do těch končin někdy zavítal, tak bych preferoval Zastávku nebo JBM. [happy]
Pajzák
Pondělí, 15. dubna 2019 - 12:38:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2620
Registrován: 6-2015
A přitom stačilo upadnout za chůze, že?[biggrin]
Čistě teoreticky bych se tam mohl objevit tento pátek, musím odpoledne do Brna, tak bych tam holt setrval trošku déle.
Pondělí, 15. dubna 2019 - 20:25:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14472
Registrován: 12-2007
Před 15 lety se zastavila osobní doprava na trati Mutěnice - Kyjov. Argumenty pro zrušení: v sedle tím jezdí málo lidí a špičku pokryjeme dvěma busy => ušetříme.
Nene, už od roku 1998 jezdily po trati Kyjov - Mutěnice vlaky jen ve špičce pracovních dnů (s všestrannými návaznostmi v Mutěnicích, zato s několikaminutovými nepřípoji od/do Brna v Kyjově).
-----------------------------------------------------------------

Mmch. jaký že je nyní finanční limit pro "revitalizaci" bez nutnosti provádění studie proveditelnosti? V době projektování té vlny "revitalizací" to byla (pro OPD1) 1 mld. Kč, ovšem u "revitalizací", jejichž realizace se nestihla dokončit do 12/2015 (což byla převažující část projektů), byl ten limit (tím, že spadly právě až do OPD2) vyšší (cca 1,6 mld. Kč?), byť za cenu nižšího % podílu eurodotace vůči národnímu příspěvku.

Tzn. i v současné době je to cca 1,6 mld. Kč (?), nebo je to jiná částka? [uhoh]
--------------------------------------------------

Sám argumentuješ zrychlením, ale u Hustopeč obhajuješ zavedení přímého osobního vlaku navzdory jeho delší době oproti dnešní kombinaci bus/rychlík.
Největším paradoxem je právě dvojakost myšlení (resp. následné realizace) v této věci prováděná oficiálními kruhy.

P. S. Elektrizace Hustopečí je z mého pohledu smysluplná (+ "neškodící" jiným, dosud přímým relacím) za těchto podmínek (kde však reálně všechny či většina z nich nebudou dodrženy):
- Do Hustopečí vést jako přímý vlak jen každý druhý Os vlak, který do Šakvic do Brna přijede (zato "opačný druhý" Os vlak nadále vést do Břeclavi); od "břeclavského" Os vlaku pak případně v žst. Šakvice tvořit přípoj

- V pravidelném provozu sestrojit GVD tak, aby hustopečské vlaky nebyly nikde předjížděny (= zdržovány) expresními spoji

- Vypustit zastavování hustopečských/břeclavských Os vlaků v žst. Brno-Horní Heršpice a v zast. Popovice u Rajhradu a Vojkovice nad Svratkou (jejich obsluhu ponechat jen židlochovickým vlakům; i tak ve špičce jedoucím ve 30min. intervalu).
Pondělí, 15. dubna 2019 - 21:05:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2397
Registrován: 8-2010
ad David:
Elektrizace Hustopečí je z mého pohledu smysluplná...
Proč se teda zbytečně "narvalo" těch 18 mil. Kč do stavby luxusního dopravního terminálu, když se KORDIS rozhodl elektrifikovat ?..[coze][sad]. nebo to se v roce 2015 ještě nevědělo, že se bude elektrifikovat ?..[coze] U toho terminálu, který se platil z 85% z dotace a byl dokončen v roce 2018 je udržitelnost projektu minimálně 5 let (= do roku 2023) , ne-li víc a kdo ty prachy vrátí, když se budou muset vracet ? Hustopeče ?..[uhoh]

- Vypustit zastavování hustopečských/břeclavských Os vlaků v žst. Brno-Horní Heršpice a v zast. Popovice u Rajhradu a Vojkovice nad Svratkou (jejich obsluhu ponechat jen židlochovickým vlakům; i tak ve špičce jedoucím ve 30min. intervalu).

K tomu - viz níže:
Modelové grafikony vlakové dopravy byly sestaveny tak, aby byl u Os vlaků linky S3 dodržen 30´interval relace Brno hl. n. – Židlochovice a 30´ interval relace Brno hl. n. – Hustopeče u Brna.

V krátkodobém horizontu jsou respektovány stávající časy příjezdů a odjezdů do Brna hl. n., případně jsou mírně posunuty. Jsou však doplněny každou hodinu dva Os vlaky linky S3 relace Brno hl. n. – Židlochovice tak, aby výsledný interval v úseku Hrušovany u Brna – Brno hl. n. byl přibližně 15 minut. Část Os vlaků linky S3 relace Brno hl. n. – Hustopeče u Brna je zpomalována vlivem předjíždění vlaky Ex v Hrušovanech u Brna. Os vlaky linky S3 relace Brno hl. n. – Hustopeče u Brna jsou urychleny v úseku Vranovice – Šakvice střídavým projížděním zastávek Popice a Pouzdřany.

Od střednědobého horizontu jsou učiněna všechna možná opatření, aby celková cestovní doba Os vlaků linky S3 relace Brno hl. n. – Hustopeče u Brna byla co nejkratší. Abychom eliminovaly předjíždění Os vlaků v Hrušovanech u Brna, byla navržená systémová osa v Hustopečích u Brna a v Židlochovicích posunuta o 15 minut. Vzhledem k nutnosti dodržet provozní interval v Šakvicích je zrušeno u vlaků Os linky S3 střídavé projíždění zastávek Pouzdřany a Popice. Vlaky Os linky S3 relace Brno hl. n. – Hustopeče u Brna jsou ovšem urychleny v úseku Modřice – Hrušovany u Brna projížděním zastávek Popovice u Rajhradu a Vojkovice nad Svratkou, které jsou obsluhovány všemi Os vlaky linky S3 relace Brno hl. n. – Židlochovice. Ke zkrácení cestovních dob přispívá i realizovaná přestavba ŽUB.

V dlouhodobém horizontu je systémová osa v Hustopečích u Brna a v Židlochovicích 00-00 a 30-30. Vlaky Os linky S3 jsou urychleny v úseku Modřice – Hrušovany u Brna projížděním zastávek Popovice u Rajhradu a Vojkovice nad Svratkou a v úseku Vranovice – Šakvice střídavým projížděním zastávek Pouzdřany a Popice.


(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
X-Host
Pondělí, 15. dubna 2019 - 21:27:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1718
Registrován: 7-2009
Dnešní větší požár porostu podél trati 250 co zapálil kolem cca 15:30 nějaký vlak brzdící na klesání od Dolních Louček k Tišnovu. Zahořelo to v tom suchu (a s loňskými suchými zbytky po zimě). Oheň a hlavně kouř ohrožoval i výběhy přilehlého ranče a koně v nich, naštěstí se je podařilo uklidnit a odvést co možná nejdále od požářiště, aby je neděsili ani hasiči pobíhající se stříkajícími hadicemi...




Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
X-Host
Pondělí, 15. dubna 2019 - 21:31:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1719
Registrován: 7-2009
Zajímavé bylo, že v na uhel černém svahu zůstal proužek, kde před nějakým rokem kopali rýhu na chráničky GSM-R. Lze vypozorovat na fotkách, kde jsou hadice.
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Pondělí, 15. dubna 2019 - 23:40:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19012
Registrován: 5-2002
XH: může to být jednak díky nakypření po překopání vlhčí, jednak díky sesedání zapadlejší a skrytější, popřípadě obojí...
Úterý, 16. dubna 2019 - 05:26:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 366
Registrován: 12-2007
@Paul red adair: Mohu poprosit o upřesnění Vašeho pohledu, jak že souvisí zbudování parkovacích míst pro auta a boxů na kola v Hustopečích s použitím trakce na lokálce? Tušíte, co znamenají kouzelné zkratky P+R, případně B+R? Navíc přestup z vlaku na autobus tam bude i po zadrátování, víc než dneska.


S mnoha nápady na nedaleko budoucí koncepci nesouhlasím (např.to projíždění Pouzdřan/Popic, frekvence tam je a nelze ji nahradit autobusem), nicméně jsem přesvědčen, že po nějakém čase (např. roce) se zhodnotí výsledky a JŘ se podle toho upraví. V případě nasazení panťáků s lepší akcelerací, než jakou nabízí 242 + 4xBymee, by se snad nějaké Popice mohly ztratit ... [uhoh]
Úterý, 16. dubna 2019 - 09:22:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2398
Registrován: 8-2010
ad Majra:
"Sekl" jsem se v odkazu - správně má být toto.
Projektový záměr:
V rámci projektu bude vybudován nový přestupní terminál Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) v Šakvicích v bezprostřední blízkosti železniční stanice na trati Brno - Břeclav. V rámci tohoto projektu bude vybudována 3 zastávková nástupní stání a jedno výstupní, vhodné a bezpečné trasy pro přestupující (pěší), 55 odstavných stání pro osobní vozidla (parkoviště typu P+R) a odstavná stání pro čekající autobusy.
Přestupní terminál bude plně zapojen do Integrovaného dopravního systému a bude sloužit pro přestup mezi regionálními autobusy a železnicí. Šakvice jsou významným přestupním uzlem IDS JMK v okolí Hustopečí.


Nebude sloužit pro přestup, pokud se trať natáhne a zadrátuje až do Hustopečí...[nene]..ze 4 nebo kolika autobusových linek zbude tak 1, možná 2, podle toho, co KORDIS vymyslí..[ko][ko]. A stálo to 10 mega [pozor]


(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 16. dubna 2019 - 09:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1614
Registrován: 5-2007
Tak já nevím, jinde (a to prosím ve "vyspělé Evropě") to jde, a tady že by to nešlo??? [nene][nene][lol]
https://globe24.cz/technika/67217-vlaky-duchu-po-evrope-jezdi-spo je-ve-kterych-nikdo-a-nic-nejezdi
Úterý, 16. dubna 2019 - 10:56:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 920
Registrován: 11-2007
X.Host: Jo, manévry to byly pěkný. Další ohnisko muselo být někde mezi soutokem a splavem, protože tam taky jelo dost jednotek.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Pajzák
Úterý, 16. dubna 2019 - 12:18:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2623
Registrován: 6-2015
Rychlíky nebo aspoň spěšňáky ale v Šakvicích budou stavět dál, ne? Neumím si představit, že by se na D./H. Věstonice jelo osobákem do Šakvic/Hustopeč a odtud autobusem.