Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Tratě kolem Brna » Archiv diskuse Tratě kolem Brna do 21. 01. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Tratě kolem Brna do 21. 01. 2019

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 01. ledna 2019 - 10:35:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 620
Registrován: 10-2007
Nemá prosím někdo starší sešiťáky? (nebo jiné dokumenty, kde je seznam dopraven + případné změny typu výluky, NAD atp.). Z územního hlediska mi jde o trati z/do Brna. Časové vymezení: před rokem 2000 a samozřejmě, čím starší, tím lepší [happy]. Nepotřebuji SJŘ fyzicky mít, stačí mi foto/sken několika vybraných stránek, to už se můžeme domluvit osobně. Některé roky mám, něco mám i fyzicky, plus např. NJŘ... Něco na revanš určitě bude [happy]. Tak se prosím hlaste, předem díky!
Úterý, 01. ledna 2019 - 11:22:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14388
Registrován: 12-2007
S časovým odstupem jsem zveřejnil videosestřih ze žst. Kuřim v průběhu její rekonstrukce (6 + 10/2017) + po jejím dokončení (1/2018) včetně dokumentace hlášení (do dokončení rekonstrukce HIS, poté nově INISS): https://www.youtube.com/watch?v=rnm9-dPGz88
Priapos
Úterý, 01. ledna 2019 - 15:10:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1556
Registrován: 10-2012
David:
"S časovým odstupem jsem zveřejnil videosestřih ze žst. Kuřim"



Obrat 4966/4975 v Kuřimi je podle objednávky KORDISu. Zajíždění až do Tišnova nebylo požadováno.
Středa, 02. ledna 2019 - 16:41:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 12-2009
Ještě k těm tunelům - já mám vzpomínku, že když se nový novohradský dodělal, tak mě tam vzal děda, že si to půjdeme projít, než to otevřou do provozu. Tak jsme to procházeli a byly tam odstaveny pracovní vlaky. Myslím, že tam byla ponorka (určitě tam byla nějaké velká mašina).

Pak si matně vybavuju, že mezi portály tunelů od Blanska byl taky nějaký "portál", nějaká průzkumná štola? Nebo to je kravina?

Pak je taky zajímavý téma svršek v druhé koleji Adamov - Blansko. V tunelu je S49 na šroubech, mezi tunelem a BK je S49 na pružném upevnění, ale ne tom klasickým pružným co se dělá teď (to se dělalo v roce 93, viz příspěvek od Jindry Rosy) a mezi Adamovem a tunelem je UIC 60 na pružným. Takže se během "koridorizace" vyloučila 2 TK znovu.

Pak si taky vybavuju, jak jsme šli se školou na výlet na nový hrad a odstřelili zrovna ten most mezi 7 a 8 tunelem u studánky...

Kde jsou ty časy, kdy to stálo aspoň za to hovno:-)
Neděle, 06. ledna 2019 - 14:29:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1541
Registrován: 5-2007
Vážení přátelé:-)
Po svolení autora nabízím zdarma k zaslání takovýto soubor fotografií a textů pod názvem Nepostavené železnice v Moravském krasu. Obsahuje mnoho starých fotografií, textů, plánů i nákresů známých i neznámých záměrů tratí kolem Brna, Blanska, Rájce atd.
Možná hodně materiálů budete znát, možná objevíte něco nového...je to kompilace z různých archivů atd. Autorství a zdroje jsou uvedeny.
Celý soubor má 94 stran, je v Pdf a velikost má 5 MB. Pište na mail pod nickem, 67905@seznam.cz. Pošlu jak se dostanu k mailu, nesedím u něj každý den, tak mějte strpení [wink]
Přikládám sken titulní stránky a obsahu.
Pondělí, 07. ledna 2019 - 11:29:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 524
Registrován: 3-2005
Je to síla, koleje Pustým žlebem, nebo trať Rájec - Molenburk !!!!
Poděkuj nebo poděkujte autorovi..
Pondělí, 07. ledna 2019 - 16:36:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 306
Registrován: 12-2007
V Králově Poli to díky výluce žije, i o víkendu:
Pondělí, 07. ledna 2019 - 22:39:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 12-2017
Ahoj, mám dotaz neví někdo z místních jak to vypadá v Židlochovicích? Co vím tak s obnovou už se mělo oficiálně začít. Ale mám to na kontrolu trochu z ruky....
Úterý, 08. ledna 2019 - 00:10:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3859
Registrován: 5-2004
Česká televize k tomu měla reportáž, snášel se tam starý svršek.
micek
Úterý, 08. ledna 2019 - 21:27:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 222
Registrován: 11-2015
Ještě jedna foto reportáž k obnově Hrušovany u B. - Židlochovice:
https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/7135-Zidlochovicke-nadrazi -ceka-zmrtvychvstani/
Středa, 09. ledna 2019 - 14:26:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1604
Registrován: 5-2004
Na R 808 je třívozový IP 660.003. Jsem zvědavý, co pošlou na obratový Sp 1773. Tam už asi třívozový panter stačit nebude...
Středa, 09. ledna 2019 - 18:24:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1605
Registrován: 5-2004
Třívozový panter zůstal v Brně a na Sp 1773 vyrazil 242.227 s pěti bymáči. V Břeclavi pak přestup do sólo 809.358. Pohledem z venku to vypadalo, že tam bylo dost narváno.
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 13:21:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1542
Registrován: 5-2007
Žlutým do Břeclavi za jízdné IDS....
https://zdopravy.cz/regiojet-zapojil-sve-vlaky-do-jihomoravskeho- integrovaneho-systemu-21894/
Pátek, 11. ledna 2019 - 21:15:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 8-2017
Dráha Brno - Líšeň - Jedovnice - Sloup - Blansko...to by se naší rodině při jízdě na chalupu v Ostrově u Macochy a zpět velice hodilo [happy]
Sobota, 12. ledna 2019 - 00:33:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1544
Registrován: 5-2007
Hm...nejen Vám.
Sorry za vlackarsky OUT, ale prisadim si pár slov:-)
.Naší předkové jak je vidno uvažovali i ekologicky, i když o tom možná netušili:-)
Myslím že i při současné ekologické náladě by se cokoliv hodilo víc, než 1x(podle dne v tydnu) za 1-2hodiny linka 232 na rozcestí pod Macochou, (2km od propasti) nebo párkrát za den 226 na Skalní Mlyn (a to ještě jen v sezoně), v zimě i když jsou jeskyně otevřené jedou jen dva páry bus. spoje linky 226..
Je i smutné, že na takové místo, jako je propast Macocha, teď nejede vůbec nikdy vůbec žádná linka veřejné dopravy.....a všechno to je jen na individuálním gumokolu. Mimochodem, tu zastávku na parkovišti u propasti z dob "nesvobody" p( i kratce po ní ) si pamatuji.
Kdysi jsem psal s nejakymi nápady na krajský úřad, ten nereagoval vubec. Kordis odpověděl, že zajištuje dopravu veřejnou, nikoliv turistickou....
A tak Moravský kras může jen závidět turistickym linkám na Šumavě, v Beskydech, Českém ráji...
A o vlaku do centra M. Krasu si díky pokročilé hodině tohoto vyplodu nechám zdát:-):-):-)
Jarda K.
Sobota, 12. ledna 2019 - 00:59:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 8-2017
Tak vzhledem k tomu, že díky zeleným fanatikům někdy od roku 93, 94, nebo 95 nejezdí auta ani autobusy přes Suchý Žleb (byť to má určitou logiku, jízda těma soutěskama byla o hubu už tehdy a od té doby se počet aut znásobil, takže nějaká sakra těžká nehoda nebo pád kusu skály by nebyly nepravděpodobný) a i ta lanovka jim smrděla, tak si dovedu živě představit, jak by řvali, kdyby chtěl někdo obnovit jízdu autobusů až k Macoše, a zejména kdyby tam chtěl někdo rovnou postavit trať - to by byl zelenej džihád.
Sobota, 12. ledna 2019 - 08:16:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5319
Registrován: 12-2004
jarda krapas: Ono je vidět "zájem" Kordisu např. o víkendovou 201 Brno - Jedovnice, kde by vzhledem k velkému zájmu lidí měl být min. do Křtin 30min. interval. Ale asi je to moc netrápí.
Takhle cestovat je docela odrazující i pro mě a nejde jen o letní měíce, ale o většinu roku....
Sobota, 12. ledna 2019 - 11:23:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 525
Registrován: 3-2005
Zelení fanatici je slabé slovo, já bych je nazval zelenými fašisty. Škodí všude. Např. na Šumavě byla červená totalita nahrazena zelenou. Viz uzavřené velké oblasti na jih od Bakalovy Modravy, Březník až Luzný,atd,atd… Ale to jsem v jiném vlákně. Legislativa straní těmto existencím..
Pondělí, 14. ledna 2019 - 07:43:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 8-2017
Zákaz vjezdu aut do Suchého a Pustého žlebu je podle vás jako projev "ekofanatismu" ? [crazy]
No jo no...Tak se mějte hezky, pane majore...
Pondělí, 14. ledna 2019 - 09:57:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1379
Registrován: 8-2010
Registrovaný jk: Jako vtip to není špatný, co? Dost na tom, že k Macoše vede silnice, okolo níž je binec a v zimě tam vesele driftujou auta. Omlouvám se za OT.
Pondělí, 14. ledna 2019 - 15:46:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 8-2017
Jelikož do 1. poloviny 90. let tam autobusy vesele jezdily, není pochyb o tom, že na tom mají nemalý podíl zelení fanatici. Jasně, při dnešním provozu by to bylo nebezpečný, ale aspoň ty autobusy by přes Suchý Žleb jezdit mohly, to by se nic nestalo. A tím pádem by ty jezdící ke Skalnímu Mlýnu mohly jet klidně až nahoru k Macoše. Leckde venku určitě autobusy jezdí po ještě horších trasách, než je Suchý Žleb. Některý zelený fanatiky by z toho možná trefil šlak, ale to by bylo jedině dobře [rofl]
Pondělí, 14. ledna 2019 - 20:17:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6663
Registrován: 12-2011
Dnes ráno v 8:30 jsem zahlédl v Židenicích připravený manipulák se zátěží na Posvitavské vlečky. Jezdí to takto pravidělně, že bych udělal nějaký [fotic]?

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 14. ledna 2019 - 20:51:34  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16040
Registrován: 11-2005
1,3,5

8:00-9:00 cca

Ale když není zátěž, tak nic.
Pondělí, 14. ledna 2019 - 22:45:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1546
Registrován: 5-2007
Minulou středu vezl i zpět jednu malou cisternu, stali jsme s OS na S2 o půl 11 vedle sebe 10 minut a čekali až výpravčí diky pár zpožděným vlakům rozmotaji uzel Zidenice:-):-)
Úterý, 15. ledna 2019 - 07:10:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 8-2017
H.St.: No jo, v Krasu se kdysi taky vesele těžil vápenec, hořely vysoké pece, jindy vznikaly z jeskyní podzemní továrny, žlebem se prodíraly autobusy...
Autobusy v Suchém a Pustém žlebu by dnes byly jen prachsprostým projevem buranství a debility.
"Veď na čo je nám Kefalín taká chákáó? Zbúrať!" [crazy]
Úterý, 15. ledna 2019 - 11:57:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 8-2017
Ano, bylo by to projevem buranství a debility - pro zelené burany a debily.

(Příspěvek byl editován uživatelem Honza_-_St..)
Úterý, 15. ledna 2019 - 12:06:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6664
Registrován: 12-2011
Projevy debility a buranství předvádí Honza snad v každém příspěvku [happy] Nemáte náhodou zelený zákal?
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 15. ledna 2019 - 12:33:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 8-2017
Honza se prostě vyzná, to nemohu říci. [crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem registrovaný_jk.)
Úterý, 15. ledna 2019 - 13:09:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3881
Registrován: 5-2004
registrovaný_jk:
" No jo, v Krasu se kdysi taky vesele těžil vápenec, "
No nejzásadnější rozdíl vidím v míře, ty lomy funkční „kdysi“ mají maximálně pár desítek m dlouhé čelo a vysoká pec jela na z okolí dopravitelné dřevěné uhlí a železnou rudu. Zato dnes může mít čelo vápencového lomu přes kilák a kdyby se měla dnes těžit ruda v nějakých měřitelných množstvích, musel by se zase povrch krasu obrátit naruby, aby se z těch dvoucentimetrových vrstviček nasbíraly patřičné tuny.

Jinak k autobusům: autobus až k Macoše by asi nebyl nic proti ničemu, nicméně k čemu by byly spoje Suchým žlebem, když je to nejen horší, ale i delší cesta než vrchem?
Úterý, 15. ledna 2019 - 13:38:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 8-2017
DJ: Vítejte ve světě Honzy St. Škoda, že "ekofanatici" by určitě nepovolili ani ten velkolom a železnorudný důl. O nějaké té automotive montovně v Býčí skále a Výpustku nemluvě.[wink]
Vážně - ale i kdyby to tím žlebem bylo kratší, proč tam ty autobusy pouštět? Co třeba prostě respektovat to, že to je fakt nejcennější část CHKO?

(Příspěvek byl editován uživatelem registrovaný_jk.)
Úterý, 15. ledna 2019 - 20:41:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 8-2017
registrovaný jk: Vážně - ale i kdyby to tím žlebem bylo kratší, proč tam ty autobusy pouštět? Co třeba prostě respektovat to, že to je fakt nejcennější část CHKO?

Protože jí to nijak neublíží. Ale to nemá cenu vysvětlovat vám ekofanatikům, kteří jste za likvidaci životního prostředí považovali i stavbu lanovky. A minimálně k té Macoše by to bylo kratší, než přes Vilémovice, a nemusely by být dvě linky, stačila by jedna přes Skalní Mlýn.

Intelpetr: Moje příspěvky můžou být buranský a debilní, ale ani tak neobstojí v konkurenci výplodů takových jako ty nebo kolega "registrovaný jk", který jako správný ekofanatik dává rovnou dohromady jízdu autobusů přes Suchý Žleb a těžbu vápence snad rovnou v Macoše.

A vůbec, nepřipadá vám, pánové, že už jsme setsakra daleko od předmětu diskuze?
Úterý, 15. ledna 2019 - 20:55:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 530
Registrován: 3-2005
Na závěr - silná podpora pro Honzu-st.
Středa, 16. ledna 2019 - 08:40:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 8-2017
Té zelené ( [happy] ) turistické značce, co po té bývalé silničce vede, by ty autobusy taky neublížily? [crazy]
No nic, už vás nebudu trápit. Myslím, že je vše jasné.
Středa, 16. ledna 2019 - 09:29:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4504
Registrován: 4-2003
Trasa přes Lažánky a Vilémovice je kratší než Suchým žlebem. Současně obslouží více zastávek - Lažánky, Vilémovice. Trasa přes Lažánky a Vilémovice je snadněji sjízdná než Suchým žlebem, kde se úzká silnice klikatí ostrými zákrutami v prudkém kaňonu.

I kdyby byl do Suchého žlebu povolen vjezd pouze autobusům VHD, stále by bylo nutné silnici udržovat, včetně zimní údržby. To stojí samozřejmě peníze. Přičemž existuje náhradní trasa, která je navíc kratší a obslouží více zastávek, tedy slouží více lidem.

Suchý žleb leží v samém jádru Moravského krasu, jde o unikátní krasové území. Suchým žlebem prochází pěší i cyklistické turistické trasy. Kombinace turistiky a provozování autobusové dopravy, natož automobilové bez omezení, v takto stísněném prostoru není právě bezpečné. Je třeba si uvědomit, že autobusy Blansko-Ostrov jezdí poměrně hustěji než v dřívějších dobách, o individuální automobilové dopravě ani nemluvě.

Stále jste, Honzo – St., přesvědčen, že uzavření Suchého žlebu pro silniční dopravu a přesměrování autobusových linek bylo v důsledku ekofanatismu? Racionální důvody nenacházíte?

Mimochodem, a kdo stál za uzavřením Pustého žlebu pro silniční dopravu? Taky zelení fanatici?
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
M_g
Středa, 16. ledna 2019 - 18:54:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 993
Registrován: 6-2006
No, já si pamatuji, že se za starých dob nedalo vyjet od Kateřinské jeskyně na Macochu jinak, než přes Vilémovice, protože žlebem platil "jízdní řád", který dovoloval jízdy jen občas. A mám pocit, že i jen jednosměrně.
Středa, 16. ledna 2019 - 19:57:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 391
Registrován: 10-2005
To M_g: Tak toto asi ne. Pamatuji jízdy oběma žleby obousměrně. Pak zavřeli Pustý žleb od Punkevek do Sloupu. Na to se začalo přemýšlet, jak vytěsnit dopravu od Skaláku k Punkevkám. Byla tehdy i veřejná soutěž. Už tenkrát (jako student v roce 1991) jsem navrhoval vozidla na elektrický pohon (tehdy klasické trolejbusy). Vyhrála však lanovka. Bylo to dobře zalobováno. Do Blanska přijel tehdejší ministr životního prostředí Benda (to už byl rok 1994)a při jeho přednášce jsem tahal svého prvního sebevraha z Macochy. No a pak se zavřel i Suchý žleb. Když si vzpomenu, jak jsem jezdil v kloubovém autobusu zn. Ikarus úplně vzadu a jeden nejmenovaný řidič to bral přes Horní úzkou jako hovado no nic.... Lepší v autobuse, jak na kole. Ten parakotoul v Horní úzké, když jsem se tam potkal s autobusem, by mi mohli závidět příslušníci elitních jednotek z celého světa.
Ale teď k součastnosti. Moravský kras je za hranicí návštěvnosti. Byl tam někdo z vás přes léto? Tragédie. Paradoxně nejvíc by pomohlo ještě více omezit dopravu a donutit lidi chodit více pěšky. Osobně se tam pohybuji nejraději v tomto období, kdy je klid. Dojedu busem do Vajckornu (Ostrov u Macochy), pěšky přes pláně na Macochu a pak buď Křenkovkou nebo Salmovkou dolů na Punkvu a Skalák.
Jo a nejsem žádný ekoterorista, mám prostě rád klid, přírodu a pohodu.
Omlouvám se za OT.
Středa, 16. ledna 2019 - 20:15:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 392
Registrován: 10-2005
Ještě přidám svůj souhlas s Doktorem. Na konci 80 tých let proběhlo měření exhalací na parkovišti u Punkevek. Výsledky byly horší jak na Václavském náměstí u magistrály. Zlé jazyky tvrdí, že tehdejší parkovištník měl příplatky za ztížené pracovní podmínky (Laďa Bezruč, ale toho tady zná asi jen Jarda).
Ideální je rodinný výlet vlakem do Blanska (kdo je z Blanska, tak pro něho to samozřejmě neplatí), pak busem do Krasu, procházka třeba k Pepíkovi do Holštejna, busem zpět a dále vlakem domů. A abychom se vrátili k dopravě tak to vše na jednu jízdenku IDSJMK.
Středa, 16. ledna 2019 - 21:07:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4506
Registrován: 4-2003
M_g:
"No, já si pamatuji, že se za starých dob nedalo vyjet od Kateřinské jeskyně na Macochu jinak, než přes Vilémovice, protože žlebem platil "jízdní řád", který dovoloval jízdy jen občas. A mám pocit, že i jen jednosměrně."
Nevím, kam na časovou osu zařadit staré doby, no co já pamatuji, až do uzavření Suchého žlebu v půli 90. let se tudy jezdilo obousměrně. Snad tam jen možná byl osazen zákaz zastavení a výpis časů jízd autobusů. Ale to si nejsem jist, vím, že to tak bylo na úzké klikaté silničce u Hrubé Skály a já si to vztahuji i na silnici obdobného charakteru Suchým žlebem.

Mike_shunt:
"Moravský kras je za hranicí návštěvnosti."
Přesně tak, počet návštěvníků rapidně vzrostl, současně i hustota silniční dopravy. S ohledem na to si dost dobře nedokážu představit, jak by v Suchém žlebu mohla koexistovat silniční doprava a turismus. Třeba mě na způsob skloubení navede Honza - St.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 16. ledna 2019 - 21:41:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 8-2017
Doktor: Čti pořádně: "Jasně, při dnešním provozu by to bylo nebezpečný, ale aspoň ty autobusy by přes Suchý Žleb jezdit mohly, to by se nic nestalo."

A mimochodem ten hustý autobusový provoz je často (zejména o víkendu) jen jeden bus za dvě hodiny jako v 90. letech. A to i v případech, kdy by to chtělo posilové spoje, viz. moje extrémní zkušenost z léta, kdy 232 kvůli hodům v Holštejně přijela přeplněná k prasknutí a o čtvrt hodiny později. Už my jsme byli rádi, že jsme se tam dostali, a ještě nás na zastávce na rozcestí nějaký sluníčkářský hovado nutilo, abysme tam přidali další, čímž nás zdržel o dalších pár minut, a byl regulerní zázrak, že jsme ty serpentýny vůbec vyjeli a nesletěli dolů (což by přes Suchý Žleb nehrozilo). Velmi málo chybělo a pár jsem mu jich ubalil (podotýkám, že těch lidí by mi bylo líto, ale když je plno, je plno). Jediné štěstí bylo, že se nad náma všema slitoval fíra vlaku a nemuseli jsme čekat na další (čímž ale zase na druhou stranu to zpoždění rozšířil do půlky IDS). Všemu se dalo předejít, kdyby poslali o jeden autobus navíc, nebo zkrátili intervaly aspoň na hodinu (a bezpečně to věděli dostatečně dopředu, aby to mohli udělat). Ani je nehlo. Takže s hustým autobusovým provozem by to v případě obnovy provozu přes Suchý a Pustý Žleb nebylo tak horký.

Registrovaný jk: Tak kvůli jedné turistické značce brečet nebudu.
Středa, 16. ledna 2019 - 21:50:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 206
Registrován: 3-2018
že se nad náma všema slitoval fíra vlaku a nemuseli jsme čekat na další O čekání rozhoduje dispečer, nikoli strojvedoucí.
Středa, 16. ledna 2019 - 22:14:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4507
Registrován: 4-2003
Honza_-_St.:
"Doktor: Čti pořádně: "Jasně, při dnešním provozu by to bylo nebezpečný, ale aspoň ty autobusy by přes Suchý Žleb jezdit mohly, to by se nic nestalo.""
Však ano, přesně v tom duchu i reaguji. Čtěte pořádně...
Honza_-_St.:
"A mimochodem ten hustý autobusový provoz je často (zejména o víkendu) jen jeden bus za dvě hodiny jako v 90. letech."
A jindy jezdí autobusy po půl hodině. Spoje po dvou hodinách zas tak časté nejsou, tato relativizace se poněkud míjí účinkem, když jednoduše stačí nahlédnout do jízdního řádu.

Jinak hustota autobusového provozu byla jen jedním z argumentů. S těmi ostatními se popasujete jak? A s otázkou, kdo stojí za uzavřením Pustého žlebu pro silniční dopravu?
Honza_-_St.:
"Jediné štěstí bylo, že se nad náma všema slitoval fíra vlaku a nemuseli jsme čekat na další"
Po 15 letech fungování IDS JMK byste už mohl vědět, že existuje návaznost mezi vlaky a autobusy a tyto na sebe čekají.
Honza_-_St.:
"Tak kvůli jedné turistické značce brečet nebudu."
Což o to, ale uvědomujete si, že turisté ze Suchého žlebu nezmizí, i kdyby značená turistická trasa zanikla? Čímž jsme opět na počátku.
Honza_-_St.:
"byl regulerní zázrak, že jsme ty serpentýny vůbec vyjeli a nesletěli dolů "
Jasně, a další zázrak byl, že jste ubrzdili lažánecký kopec a nerozstřelili se o skálu u Kolbenky. Nebuďte teatrální.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 16. ledna 2019 - 22:24:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18232
Registrován: 5-2002
Dr: Ale to si nejsem jist, vím, že to tak bylo na úzké klikaté silničce u Hrubé Skály
Podobné vymezení bylo na silnici z Cimbálu na Spálov a mám pocit, že i z Bohnic dolů na Zámky...
Středa, 16. ledna 2019 - 23:40:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1547
Registrován: 5-2007
taky si přisadím jeden OUT:
Mike_shunt:
"Ještě přidám svůj souhlas s Doktorem. Na konci 80 tých let proběhlo měření exhalací na parkovišti u Punkevek. Výsledky byly horší jak na Václavském náměstí u magistrály. Zlé jazyky tvrdí, že tehdejší parkovištník měl příplatky za ztížené pracovní podmínky (Laďa Bezruč, ale toho tady zná asi jen Jarda).
"
Jo jo, to byly časy[crazy] - a lepší ještě předtím, to když jsem byl ještě více mlád a na svém dábelsky [satan] rychlém stroji Jawa 21 řezal zatáčky v obouch "úzkejch" až jiskry od stojánku lítaly [lol][biggrin] ( A pak mi u Kači praskl řetěz a tlačil to 5 km, než se podařila oprava [kladivo])
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 13:11:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 533
Registrován: 3-2005
Chtěl bych přilít trochu benzinu do rozhořelé diskuze, z jiné stránky. Tak zvaná ochrana přírody se stala pro určitou sortu lidí náboženstvím, ne-li inkvizicí, postihující běžné lidi.
Ale ty hlavní zlé duše jsou v pohodě. Kdo viděl pohlednici začátku Suchého žlebu,celé kotliny, z počátku 20 století, musí mu srdce silně zabušit. Pohled je shora od Vilémovic směrem k protějším svahům, je bez stromů, jen s vápencovými škrapovisky. Prostě nefalšovaný Balkán. Z toho důvodu ani trochu nemám rád majitele nebo správce lesů. Krajinu zfašizovali, znásilnili, všude nasázeli ty jejich stromy, smrky. Tím se uspokojují, a následně tam jezdí s těžkou machanizací. Avšak kdyby děcko si utrhlo nějakou květinku, tak ochranář, oddaný slouha, povede řeči jak s nepřítelem státního zřízení..
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 14:09:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3885
Registrován: 5-2004
Máte v tom 🏒. Stromy nevysadili ani tak ochranáři jako konec pastvy místy kombinovaný s okrašlovacími spolky; a ochranáři musí u „lučních“ (N)PR/PP řešit, jak je udržovat nezarostlé. No a nakonec, některé přírodní rezervace a památky (v krasu tedy o žádné nevím) ke své údržbě třeba pojezdy těžkou techniku vyžadují, protože chráněné druhy vyžadují právě občasné narušování povrchu…
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 14:31:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 8-2017
Doktor:

A jindy jezdí autobusy po půl hodině. Spoje po dvou hodinách zas tak časté nejsou, tato relativizace se poněkud míjí účinkem, když jednoduše stačí nahlédnout do jízdního řádu.

To teda nevím, který spoje jezdí každou půl hodinu. 201 a 202 ano, ale 232 jsem ještě neviděl jet častěji než jednou za hodinu, a spíš jen jednou za dvě hodiny, což vím dobře, jelikož tam jezdíme na chalupu a skoro vždycky se tam i zpátky dostanem jen jednou za dvě hodiny.

"Jinak hustota autobusového provozu byla jen jedním z argumentů. S těmi ostatními se popasujete jak? A s otázkou, kdo stojí za uzavřením Pustého žlebu pro silniční dopravu?"

Samozřejmě, že zejména zelení fanatici. Byť, jak jsem psal výš: "to má určitou logiku, jízda těma soutěskama byla o hubu už tehdy a od té doby se počet aut znásobil, takže nějaká sakra těžká nehoda nebo pád kusu skály by nebyly nepravděpodobný." Ale jedna 232 většinou jen jednou za 2 hodiny (kvůli které by nikdo v Lažánkách, kde jezdí x dalších linek, nebrečel) a protažená linka od Skalního Mlýna nahoru k Macoše by sotva znamenaly nějakou ekologickou škodu či nebezpečí. To si může myslet opravdu jen přítel kůrovce.

Po 15 letech fungování IDS JMK byste už mohl vědět, že existuje návaznost mezi vlaky a autobusy a tyto na sebe čekají.

Teoreticky ano. Prakticky samozřejmě záleží jen na fírovi či autobusákovi, jestli se na to nevyprdne a nedá přednost odjezdu na čas. A to často udělá. To vím pro změnu po 30 letech s MHD Brno a dráhama.

"Však ano, přesně v tom duchu i reaguji. Čtěte pořádně..."

Stačí si přečíst výš, jak se do mě navážíš (přesně ve stylu zdejších namyšlených, co si po vzoru pravdoláskařů myslí, že sežrali všechnu moudrost světa), že bych tam chtěl obnovit rovnou i provoz aut. Načež jsem jasně odpověděl citací předchozího příspěvku. Sečteno a podtrženo - hezky se ze mě snažíš dělat vola, ale bohužel ho děláš jen ze sebe.[wink]
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 14:45:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 8-2017
Pokud jde o Pustý Žleb, nehoruju za to, aby se do něj vrátily auta nebo VHD. Ale určitě by to nebylo na škodu, kdyby autobusy do/ze Sloupu jezdily tudy. A hlavně by to chtělo povolit autům možnost jet až k Punkevním jeskyním a k lanovce, a ne, aby se muselo pěšky až ke Skalnímu Mlýnu. Vláček (pokud ho už nezrušili) je sice hezká atrakce, ale výhradně pro děcka, pomalej a drahej.
M_g
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 16:22:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 994
Registrován: 6-2006
Jistě, ze Sloupu jede do Blanska tolik lidí, že si zaslouží samostatný autobus.
A co s vavřineckými, suchdolskými, veselickými?
U punkevek je tolik místa, že by se tam všechna auta dala zaparkovat? Nebo budou jezdit sem a tam, aby zpříjemnila chůzi těm, co zaparkovali na Skalním mlýně?

Dva kilometry téměř po rovině. Strašlivé utrpení pro motorizované obdivovatele jeskyní. :-)
Doporučuji výlet na Harmaneckou nebo Ochtinskou.

A nebylo by lepší ty punkevky vykopat v Blansku za lomem? Bylo by to hned u vlaku a nepodporovalo by to zcela nevhodnou VHD autobusy.
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 18:39:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4508
Registrován: 4-2003
Honza_-_St.:
"To teda nevím, který spoje jezdí každou půl hodinu. 201 a 202 ano, ale 232 jsem ještě neviděl jet častěji než jednou za hodinu, a spíš jen jednou za dvě hodiny"
Viz jízdní řád.
Honza_-_St.:
"Samozřejmě, že zejména zelení fanatici."
Mám za to, že Pustý žleb se zavíral v době, která zeleným fanatikům zrovna nepřála.
Honza_-_St.:
"kvůli které by nikdo v Lažánkách, kde jezdí x dalších linek, nebrečel"
A těch x dalších linek také jezdí přes Vilémovice do Ostrova a dále?
Honza_-_St.:
"by sotva znamenaly nějakou ekologickou škodu či nebezpečí. To si může myslet opravdu jen přítel kůrovce."
Už jsem zmiňoval, že ekologie není jediný aspekt. Dalšími jsou ekonomická stránka, kdy by bylo nezbytné zajistit údržbu a celoroční sjízdnost silnice vedoucí Suchým žlebem, a bezpečnost provozu, kdy by se autobusy pohybovaly po komunikaci hojně využívané turisty a cyklisty. Uvědomte si charakter zdejší komunikace a hustotu turistického provozu pěších a cyklistů.
Honza_-_St.:
"Prakticky samozřejmě záleží jen na fírovi či autobusákovi, jestli se na to nevyprdne a nedá přednost odjezdu na čas."
Prakticky samozřejmě záleží na dispečerovi.
Honza_-_St.:
"Stačí si přečíst výš, jak se do mě navážíš ..., že bych tam chtěl obnovit rovnou i provoz aut. "
Hned svým prvním příspěvkem k tématu jsem reagoval v duchu "autobusy v Suchém žlebu". Do nikoho se nenavážím, pouze s vámi polemizuji v očekávání racionální argumentace, které se však příliš nedostává.
Honza_-_St.:
"Ale určitě by to nebylo na škodu, kdyby autobusy do/ze Sloupu jezdily tudy."
Kromě výše uvedeného ekonomického a bezpečnostního hlediska (ekologii pomíjím, když jste na ni alergický) se nabízí otázka, jaký význam by měla autobusová linka vedoucí Pustým žlebem. V podstatě by sloužila pouze pro spojení blanenského nádraží a Sloupu, neboť by vedla více méně neobydleným územím. Při trasování linky Blansko-Sloup "vrchem" jsou dále obslouženy zastávky ve městě, včetně nemocnice, a obce nad Blanskem.
Honza_-_St.:
"A hlavně by to chtělo povolit autům možnost jet až k Punkevním jeskyním a k lanovce"
A tam pak co? Tam by se otočila a jela zaparkovat ke Skalnímu mlýnu, protože u Punkevních jeskyní místo na parkování prostě není?
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pátek, 18. ledna 2019 - 09:35:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1694
Registrován: 4-2011
A hlavně by to chtělo povolit autům možnost jet až k Punkevním jeskyním a k lanovce, a ne, aby se muselo pěšky až ke Skalnímu Mlýnu. Vláček (pokud ho už nezrušili) je sice hezká atrakce, ale výhradně pro děcka, pomalej a drahej.

Kristepane proč?? Je to příroda, tak si tam dojděte pěšky, a když jste línej, berte pomalej vláček, ale jestli jste k tomu ještě navíc držgrešle, tak raději seďte doma. To vaše "ne aby se muselo pěšky" nejsou ani dva kilometry hezkým lesem. Tak proč proboha jezdit do jeskyní, když jste tak shnilej?
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Pátek, 18. ledna 2019 - 11:16:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1548
Registrován: 5-2007
K tomu mám přece jen jednu poznámku, a nechce se mi hledat přesnou citaci, tak jen laicky: majitelé všech těch aut, která by tam vjela, by si napřed museli vyřídit povolení k vjezdu.
A protože se jedná o území NÁRODNÍ přírodní rezervace (NPR - druhé nejpřísněji chráněné území, po Národním parku) Vývěry Punkvy, dle zákona tuto vyjímku může vydat - a vydává - pouze Ministerstvo životního prostředí. Správa Chráněné krajinné oblasti MK může podat návrh, ale rozhoduje Ministerstvo.
Vozidla např. Správy jeskyní, která tam jezdí tuto vyjímku mají, dále existuje několik vyjímek pro průjezd oběma žleby: Skalní mlýn - Sloup/Vilémovice a další vyjímky "ze zákona", jím přesně vymezené.
Individuální vjezd turistů tam bohužel nefiguruje, a byl by možný tedy jen změnou zákona, nebo vyřizováním vyjímek.[wink]
Pátek, 18. ledna 2019 - 19:28:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 12-2017
Jarda_krapas:
"A protože se jedná o území NÁRODNÍ přírodní rezervace (NPR - druhé nejpřísněji chráněné území, po Národním parku) Vývěry Punkvy, dle zákona tuto vyjímku může vydat - a vydává - pouze Ministerstvo životního prostředí. Správa Chráněné krajinné oblasti MK může podat návrh, ale rozhoduje Ministerstvo. "

Jen bych upozornil, že to místo není druhé ale první. Od národního parku se liší pouze ve velikosti chráněného území nikoli v jeho ochraně.
Pátek, 18. ledna 2019 - 22:55:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 8-2017
Je možný, že tomu brání nějaké zákony, ovšem není nic těžkýho zákony změnit.

Doktor: Nevím, jestli v Pustým Žlebu zakázali auta a VHD dřív, než v Suchým, ale řekl bych, že ještě v 80. letech to nebylo, a ekofanatici začali vystrkovat drápy hned po hadrovém převratu. O 232 se nehodlám hádat, jak už jsem psal, dobře vím, jak často jedou.

Focus1976: Taková příroda, aby nešlo dojet autem až tam, to zase není. A určitě by se tam dalo spíchnout parkoviště. A rozhodně nejde o mě, nejsem Pražák, co jezdí do obchodu za rohem autem, já jsem schopnej dojít po svejch ze Sloupu až do Blanska. P.S: Nejsem žádnej držgrešle, ten vláček je prostě drahá past na turisty, jak je v dnešní mamonem zblbý době špatným zvykem.

Ach jo. Člověk napíše jeden koment o tom, že by bylo zajímavý (a pro něj příhodný), kdyby se (za císaře pána, ne dneska!) postavila trať z Líšňě do Sloupu, pak odpoví na jednu reakci, a hned se na něho sesypou, jak kdysi na Galilea, když řekl, že Země je kulatá [crazy]
Pátek, 18. ledna 2019 - 23:35:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1551
Registrován: 5-2007
Tak to se omlouvám, protože tuhle bouři jsem kdysi rozpoutal nabídkou "nepostavenych drah do MK" a pak poznámkou, že jsme mohli žleby jezdit vlakem:-):-) a ne 232 či 226:-):-):-)
Každopádně, co bylo, to bylo a nevěřte, ze by se dalo vrátit. Jen postavení dřevěného, na 4 roky provizorního a pak demontovatelneho bufetu u Punkevní j. stalo 2 roky jednání, a nakonec po zamitnuti ze strany Správy CHKO muselo rozhodnou Ministerstvo ZP, že postavit se může:-)
A Vy chcete kácet na místě bývalého asfaltu znovu již vyrostlé stromy, znovu udělat ty asfalty a parkoviště:-(:-(??
Vláček a lanovka a její ceny jsou soukromý projekt, který si obstaral (neříkám jak, každopádně v letech cca 1993-1997) potřebná povolení.. Zákon o NPR říká, že nemůžeš svým autem, Zákon trhu říká: nabidka-poptavka, ber nebo neber, jeď nebo běž 1,8km pěšky.
Tak to je a myslím, že i bude......Hezké dny:-)
Sobota, 19. ledna 2019 - 10:14:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 625
Registrován: 10-2007
Malá změna tématu - Stavědla na brněnském nádraží mají jít k zemi, památkáři o ně bojují
Sobota, 19. ledna 2019 - 20:52:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 8-2017
Zajímavý článek. Řešení je bohužel jediné - ať jdou k zemi. Nádraží je třeba rozšířit a stavědla jsou to hlavní, co by tomu překáželo (ano, kdo ví, za kolik let to díky dementní snaze o ODSun bude, ale čím míň toho bude zavazet už předem, tím líp). Tady bohužel nějaké lpění na historické hodnotě nemá smysl. Viadukt Křenová to stejné (ten samozřejmě do té doby zůstane).
Neděle, 20. ledna 2019 - 00:21:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18266
Registrován: 5-2002
HSt: ve stylu zdejších namyšlených, co si po vzoru pravdoláskařů myslí, že sežrali všechnu moudrost světa ... A rozhodně nejde o mě, nejsem Pražák, co jezdí do obchodu za rohem autem
Ne, Ty Pražák fakt nejsi... [crazy]
Pondělí, 21. ledna 2019 - 08:55:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1697
Registrován: 4-2011
Taková příroda, aby nešlo dojet autem až tam, to zase není.
Je to les, řeka, jeskyně a kaňon. Je to přesně taková příroda, kde mnozí lidé auta nechtějí.

A určitě by se tam dalo spíchnout parkoviště.
Viz výše.

A rozhodně nejde o mě...
Vy jste se s tím argumentem vytasil, tak jsem rozhodně logicky předpokládal, že mluvíte za sebe.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 12:37:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 307
Registrován: 12-2007
Posílal jsem e-mail panu Bc. Hanákovi - náměstkovi pro dopravu JMK, zajímal jsem se o výběrové řízení na 36 elektrických jednotek. Odpověď přišla během hodiny (což mě mile překvapilo), zde je její podstatná část:

"Probíhá finalizace zadávací dokumentace pro výběrové řízení, kterou musí posoudit Ministerstvo dopravy a JASPERS. Dále dokončujeme velkou dotační žádost pro Evropskou komisi, která by ji měla potvrdit pravděpodobně ve třetím čtvrtletí roku 2019."

Z mého pohledu jsme se za ty dva roky neposunuli vůbec nikam. Jestli to chápu dobře, tak to výběrko, které je k vidění ve Věstníku veřejných zakázek, je pro srandu králíkům? Podle odpovědi od pana náměstka se teprve finalizuje zadávací dokumentace, což znamená že se chystá nové výběrové řízení...?
Pondělí, 21. ledna 2019 - 15:29:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4509
Registrován: 4-2003
Honza_-_St.:
"O 232 se nehodlám hádat, jak už jsem psal, dobře vím, jak často jedou."
Hádat se není třeba. Stačí nahlédnout do jízdního řádu linky 232, odkaz jsem vkládal v předchozím příspěvku, a zjistíte, že vůbec nevíte, jak často jedou.

A co ty ostatní hlediska hovořící proti provozování autobusové dopravy Suchým žlebem, potažmo Pustým žlebem? Tedy stránka ekonomická a bezpečnostní a v případě Pustého žlebu i význam tudy vedené linky. Stále se točíte na ekologii, ale tyto aspekty absolutně ignorujete. I když k ekologii jste taky neřekl nic, co by se dalo považovat za argument, co by mělo alespoň hlavu a patu.
Honza_-_St.:
"Taková příroda, aby nešlo dojet autem až tam, to zase není."
Když se oprostíme od přírody, jde o turisticky nejvytíženější oblast Moravského krasu, kde se pohybuje značné množství lidí, včetně dětí. Je rozumné, aby byla vedena silniční doprava bez omezení po komunikaci, kde korzují lidé?

Mimochodem, jestliže dle vás oblast Pustého žlebu není taková příroda, povězte, která oblast Moravského krasu by se za takovou přírodu dala považovat.
Honza_-_St.:
"A určitě by se tam dalo spíchnout parkoviště."
A řeknete i kde? Dovolím si ještě podotknout, že stavební zásahy na povrchu se v krasových oblastech odráží i v podzemí.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org