Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Stavby v síti TEN-T předcházející | další

Stavby v síti TEN-T

dolů
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 21. 02. 2018 Tomáš_záruba 60 21-02-18  01:38
Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 11. 03. 2018 Honza64 60 11-03-18  22:18
Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 17. 04. 2018 Hajnej 60 17-04-18  09:06
Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 22. 06. 2018 Paul_red_adair 60 22-06-18  11:38
Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 05. 09. 2018 Paul_red_adair 60 05-09-18  22:45
Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 27. 10. 2018 janka 60 27-10-18  13:48
Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 13. 12. 2018 Brr 60 13-12-18  21:27
   autor příspěvek
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 21:38:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6804
Registrován: 5-2002
Navíc ta dráha zůstane jednokolejná v úseku s hustou železniční a problematickou silniční dopravou, rezerva na přestupy se bude neskutečně hodit. Se podívejte na grapp jak to tam seká samo o sebe každý den - to tak zůstane i po modernizaci na tranzitní koridor TEN-T.
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 22:32:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3106
Registrován: 5-2002
Něco mi říká, že teď byla vůle "hlavně už to nějak schválit kvůli PL - Nepomuk", na čemž se udělají DÚR s odkazem na schválenou SP a někdy poté "bude si všimnuto" toho zbytku a zavelí se k aktualizaci, kde už nebude takový spěch. Ne že bych o něčem konkrétním věděl, ale jak tak poslední dobou sleduju dění a myšlenkové posuny...
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 22:52:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1079
Registrován: 7-2017
TZ: Kéž by. Plzeň - Nepomuk byla nekonečná práce, aby to vyšlo plně dvojkolejně. [uhoh] Vizte protokoly… [crazy]
Pátek, 14. prosince 2018 - 18:32:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12586
Registrován: 8-2004
Tantin27:
"Však to je taky nakresleno na čtvrt a třičtvrtě. Tedy hnití při přestupu, neb oba uzly jsou v celou. A to se vyplatí. Přestupující cestující neušetří modernizací trati (téměř) nic"
A máte představu, kolik těch přestupujících v obou krajských městech denně je? Kolik z nich by akceptovalo ostrý přestup?

Já třeba preferuji ostrý přestup v podstatě jen při denním dojíždění a to za předpokladu, že případný další spoj jede za půl hodiny.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 14. prosince 2018 - 20:17:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3284
Registrován: 5-2002
A máte představu, kolik těch přestupujících v obou krajských městech denně je? Kolik z nich by akceptovalo ostrý přestup?

Jeden. Používá nick Tantin27. A nejspíš tak přestupuje jednou, dvakrát za týden... [proud] Nicméně je to krásný příklad jak u nás funguje "správa věcí veřejných" - osobní problém/preference je vydáván za systémový...[crazy]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 14. prosince 2018 - 20:53:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 754
Registrován: 8-2017
Nicméně je to krásný příklad...
...mentálního stavu některých jedinců, kteří proč by něco dělali pořádně, když to můžou udělat polovičatě a pak hledat výmluvy, proč to vlastně nevadí.
Sobota, 15. prosince 2018 - 15:21:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1081
Registrován: 7-2017
Hroch, Johny11: Podle toho, jak často je v Plzni slyšet „přestupujte do expresu číslo 5XX ve směru Cheb … “ nebo „přestupujte do rychlíku 6XX ve směru České Budějovice/Brno...“ bych si tou přestupní (ne)frekvencí nebyl tak jistý, jak tu navrhujete. A i kdybych to byl jenom já a jednou týdně (jakože nejsem), tak vás opravňuje paskvilní rekonstrukci trati na dalších 150 let? [crazy]

Ano, jsem možná zaslepený, protože jsem naštvaný na to, jaká šance se pormanila se 170 (do Prahy se mohlo jezdit pod hodinu, kdyby se chtělo a neděly se „„přeložky““ Zdice - Holoubkov z jednoho pole do druhé na rychlost 120 km/h a cimbuří k tomu jen proto, aby se nemusel vykoupit pozemek mimo dráhu.[angry] Tímto se ta trať dostala do škatulky „vyřešeno“ a nikdo s tím minimálně 30 let, ale spíš víc, neudělá. Takže budeme mít VRT tunel Ejpovice na 200, následně 120 skrz Rokycany (tam to jinak nejde [vypravci]), dále cimbuří 120 - 140 do Berouna a odtamtud VRT na 200 km/h na Smíchov. Přitom zvýšit rychlost mezi Holoubkovem a Zdicemi by šlo. [sad]

M250: Ano, tak nějak to bylo myšleno. Vyvolává to vě mně pocit, že staví na to, aby se utratilo ze státního absolutně co nejmíň a absolutně nejvíc se vytáhlo z CEFu (neb podpora je zastropována), místo toho, aby se hledala co nejlepší varianta. Ono příměsto Plzeň - Nepomuk, ale i Plzeň - Horažďovice - Strakonice opravdu slabé není a rychlé R ze Strakonic (už dneska za hodinu, kdyby to bylo 40-50 minut a častěji, dovedu si představit zvýšenou dojížďku, neb silnice tam stojí a bude stát za pendrek). A staví se na minimálně 50 let, spíš století (vždyť zrovna tahle trať se takhle postavila před 150 (!) lety).
Sobota, 15. prosince 2018 - 15:46:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5314
Registrován: 9-2005
Na to, aby se postavila rychlejší trať mezi Berounem a Rokycany, by se musela projektovat teprve před pár lety. Možná dokonce až dneska. Snad si domyslite, jaký rozdíl v zadání i hodnocení modernizace je mezi dneškem a dobou před patnácti lety.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Sobota, 15. prosince 2018 - 15:51:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1082
Registrován: 7-2017
Qěcy: Ano. Ale PRÁVĚ proto nechápu, proč se ve stylu Beroun - Rokycany dnes navrhuje úsek Nepomuk - Budějovice.
Bkp
Sobota, 15. prosince 2018 - 17:06:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8046
Registrován: 8-2003
Mít tehdy dnešní rozum...
Já jsem třeba nikdy moc nepochopil, proč v takové Studénce jsou výhybky tam, kde jsou, resp. proč není souvislá 160 z Jeseníku až po Svinov.
Dnešním rozumem bysme navrhovali 200 z Pardubic do Oloumouce (jediný problém by byl Zábřeh), ale neaplikujeme to na další tratě, protože jejich význam je tak malý, že rekonstrukce ve stávající stopě je mnohde maximum možného, cokoli navíc je malý zázrak. Jak dnešní dobu bude hodnotit historie ví bůh.
Sobota, 15. prosince 2018 - 17:26:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8531
Registrován: 5-2002
proč se ve stylu Beroun - Rokycany dnes navrhuje úsek Nepomuk - Budějovice

Protože řešitel nemá prostě možnost získat přínosy. Za zázrak považuji již tu dvojkolejku do Nepomuka, byť dvojkolejka Protivín - Číčenice hodně chybí.
Sobota, 15. prosince 2018 - 18:18:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12588
Registrován: 8-2004
Tantin27:
" bych si tou přestupní (ne)frekvencí nebyl tak jistý, jak tu navrhujete. A i kdybych to byl jenom já a jednou týdně (jakože nejsem), tak vás opravňuje paskvilní rekonstrukci trati na dalších 150 let?"
Já tu něco navrhuji? Kde?
Já se jen na základě Vaší silné kritiky snažím dopátrat toho, co Vás k ní vede. A předpokládám, že Vás k ní vede znalost té přestupní frekvence a rovněž tak nutných vícenákladů na její uspokojení (nebo "uspokojení"? [uhoh]).
M250.0 může odpovědět též pochopitelně.[happy]

Omlouvám se, neznám situaci detailně - jak by se to případné zrychlení promítlo do regionálních uzlů a směrových vazeb mezi krajskými městy?
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 15. prosince 2018 - 18:53:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1083
Registrován: 7-2017
Hroch:
Vadí mi dále třeba:
Vychází se z varianty minimální u IV. TŽK na jihu, což není pravda. Počítá se s náklady NAD výrazně nižšími, než jsou v reálu (čímž je znevýhodněna dvokolejka v celém úseku. Pravidelná nickolejka rozhazuje provoz na celém jihozápadě). [sad])



Nemožnost dosažení přínosů je i to, že JIKORDu je ta trať téměř úplně ukradaná (byť ne tolik - už se nějaké spoje nedávno přidávaly - s tím opět SP nepočítá). Co se týče přepravních proudů, to jsou v SP.

Přepravní vztahy těžko kvantifikovat, to dělá příslušná část SP, tam se ale neřeší, kolik je přestupní frekvence v Plzni nebo Budějovicích.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Sobota, 15. prosince 2018 - 18:58:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 759
Registrován: 8-2017
Co mi na výsledcích studie vadí, jsem už jednou rozepsal tady.
Rychlost vem čert, ale to zprznění stanic je skutečně nevídané.

Řešení vidím v tom, to přepočítat podle provozu, který JČK předpokládá v soutěži. Od doby, kdy se získávaly vstupy do té studie, se přecijen začala doprava v kraji pozvolna zlepšovat a mělo by se ještě dál zahušťovat. Asi sice ne tolik, jako bylo v zadání k soutěži (na to kraj nemá, což už zjistil), ale trochu přece.

No a k těm vazbám po cestě: Kdyby se jezdilo trochu rychleji a/nebo byla dvoukolejka Číčenice - Protivín, nemusela by být v návrhovém grafikonu taková zrůdnost, jako vzájemné křižování osobáků v Nemanicích II.
Sobota, 15. prosince 2018 - 20:35:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6805
Registrován: 5-2002
No minimálně to není konzistentní , pokud se někdo na Nepomuk "dopočítá" výhodnosti dvou kolejí a do Zlivi ne, vždyť ta doprava je tam prakticky stejná. (Na Nepomuk může být o trochu osobáků víc, ale zase bez Švejků)

A tranzitní koridor TEN-T to nebude v žádném aspektu, to ať mi nikdo netvrdí. Krátké koleje pro nákladku, pomalé výhybny pro osobku... Ovšem SŽDC nevyjde další kolej ani do Velimi a naopak jí "vyjdou" dráty do Kadaně nebo Heřmanky, škoda že to praní peněz zároveň odskáče zmršená drážní infra...
Sobota, 15. prosince 2018 - 21:44:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3110
Registrován: 5-2002
H_k: Jenže ono jde primárně o množství lidí, ne vlaků. A to naprosto věřím, že je u Plzně větší.
Sobota, 15. prosince 2018 - 22:37:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12590
Registrován: 8-2004
Tantin27:
"Vychází se z varianty minimální u IV. TŽK na jihu, což není pravda.
Počítá se s náklady NAD výrazně nižšími, než jsou v reálu..."
ad 1) Pročpak by to neměla být pravda?
ad 2) Jak jste sám naprinscreenoval, jsou náklady dle metodiky.
Tantin27:
"Nemožnost dosažení přínosů je i to, že JIKORDu je ta trať téměř úplně ukradaná"
No ale to přeci není věc špatné nebo dobré studie.
(Mně se třeba nelíbí, jak objednává Ústecký kraj dopravu na 081 a jak se kvůli tomu upravovala v minulých letech infrastruktura (př. Markvartice), přesto bych neřekl, že byl projekt Markvartic hrůza. Prostě reflektoval krajský pohled na regionálku.)
Jestli se za těch doslova pár let krajský pohled změnil, měli by si drbat hlavu především na tom kraji, jak pracují s výhledem. Na druhou stranu to svědčí cosi o spolehlivosti kraje - viz též reakce na M250.0.
Tantin27:
"Přepravní vztahy těžko kvantifikovat, to dělá příslušná část SP, tam se ale neřeší, kolik je přestupní frekvence v Plzni nebo Budějovicích."
Aha. Ale přesto přesně víte, že je to zásadní vada.[crazy]
M250.0:
"Rychlost vem čert, ale to zprznění stanic je skutečně nevídané."
Vcelku souhlas.
M250.0:
"Řešení vidím v tom, to přepočítat podle provozu, který JČK předpokládá v soutěži. Od doby, kdy se získávaly vstupy do té studie, se přecijen začala doprava v kraji pozvolna zlepšovat a mělo by se ještě dál zahušťovat. Asi sice ne tolik, jako bylo v zadání k soutěži (na to kraj nemá, což už zjistil), ale trochu přece."
A kolik přesně tedy (a kolik tím bude jezdit lidí)? A vydrží to kraj objednávat alespoň dva tři roky? Já jen, že zrovna Jihočeši jsou v tom dost nespolehliví. Aby se vstupy nepřepočítávaly co rok či dva...[crazy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 15. prosince 2018 - 22:54:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1088
Registrován: 7-2017
Hroch:
1a) Co já vím, tak například tunelová varianta NemaŠe v minimální variantě nefiguruje. Pokud ano, tak se omlouvám.
1b)Takže to, že je špatná metodika a vychází kvůli tomu špatně výsledek analýzy (ať je vliv třeba minoritní, jde o princip), je v pořádku? Ono ta metodika je špatná ve více věcech (třeba mosty a tunely se dřív počítaly jen 30 let, přestože slouží až 100+ let [crazy]; v nějaké aktualizaci se tohle měnilo a v hlavě ten šílený eleborát nemám, až bude víc času, přečtu si ho).

2) Studie by měla nalézt optimální řešení, ne spoustu špatných nebo horších a objednavatetel (POVED) autora studie tlačit i k minimální snaze o lepší řešení. [crazy]

3) Ta studie to neřeší. To je také špatně. Co je na tom tak nepochopitelného? Ono není podstatné, jak se chovají cestující v největším uzlu v republice na západ od Prahy?

4) - stanice) S rychlostí to ale přece velmi souvisí. Pomalé průjezdy stanicemi (Čejetice stanice 160, výhybky na 50 [angry])…


5) Co tam bude jezdit lze vcelku jasně určit ze smluv (které shodou okolností od roku 2019 budou nové, takže na 10 let jistota). [vypravci]
Sobota, 15. prosince 2018 - 23:42:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 764
Registrován: 8-2017
Hroch: Měla být soutěž na 10 let. Ta byla zrušena, tak se to teď asi na pár let nějak zflikuje, ale považuji za pravděpodobné, že dřív nebo pozdějc nějaká soutěž na delší časové období s vymezeným rozsahem bude, tak bych na ni počkal. Není kam spěchat. Na zhoršování je vždy času dost.

a kolik tím bude jezdit lidí
To je z pohledu provozu na té trati docela buřt (nebo myslíte kvůli délkám nástupišť?)


2) Studie by měla nalézt optimální řešení, ne spoustu špatných nebo horších
Tohle bych podtrhl. Zaráží mě, že přidání druhé koleje Číčenice - Protivín nefiguruje ani v jedné z prověřovaných variant (hlavně, že jsou tři na různé osekání zdvoukolejnění v plzeňské části).
Neděle, 16. prosince 2018 - 12:50:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2325
Registrován: 8-2010
ad M250.0:
...přidání druhé koleje Číčenice - Protivín nefiguruje ani v jedné z prověřovaných variant...
Dost možná (= trochu spekuluji) je na vině síťová grafika a z ní vycházející jednotlivé návrhové GVD v prověřovaných variantách. Když se podíváte do všech řešených variant, tak ke křižování rychlíků na dvoukolejce dochází vesměs letmo, a to v úseku Dívčice - Číčenice, takže tam to na trati bez té přidané druhé koleje prostě "nedáte"..[nene]
Co se týče konkrétně dopraven Číčenic a Protivína, tak zde sice máte nakreslené křižování Os-R, příp. Nex/Pn/Mn-R v Protivíně, nicméně "na trati" se nepotkáváte, takže to (potenciálně možné) přidání druhé koleje Vám tady udělá vlastně "jenom" zvýšení stability GVD - navíc to z pohledu síťové grafiky není věc nezbytná (viz první odstavec)...[nene]. A je otázka, zda finanční náklady na tu druhou kolej by vyvážily to zvýšení té stability GVD - já být projektantem, tak bych nějak tímto směrem asi uvažoval...[happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 16. prosince 2018 - 13:00:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1092
Registrován: 7-2017
PRA: Krom stability GVD to HLAVNĚ generuje možnost jednokolejného provozu. Kdy náklady na NAD jsou naprosto nereálně nízké. [happy]
Neděle, 16. prosince 2018 - 14:03:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 767
Registrován: 8-2017
PRA: A kde se vůbec vzala ta síťová grafika? Vždyť tohle kraj nemohl požadovat, aby byly osobáky v ČB přetažené.
Neděle, 16. prosince 2018 - 19:50:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2327
Registrován: 8-2010
ad M250.0:
Vždyť tohle kraj nemohl požadovat, aby byly osobáky v ČB přetažené.
Na to Vám asi nedokáži odpovědět, nicméně stanoviska všech dotčených orgánů vypořádaných v rámci aktualizace SP i v rámci původní SP si můžete stáhnout a prostudovat např. zde.
Neděle, 16. prosince 2018 - 21:01:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12592
Registrován: 8-2004
Tantin27:
"Co já vím, tak například tunelová varianta NemaŠe v minimální variantě nefiguruje."
Nefiguruje. A?
Tantin27:
"Takže to, že je špatná metodika a vychází kvůli tomu špatně výsledek analýzy, je v pořádku?"
A jak jste dospěl k tomu, že je metodika špatná?[uhoh] Viz váš printscreen.
Nicméně i kdyby jste měl pravdu, pak by měla být předmětem Vaší kritiky primárně ta metodika, ne jeden konkrétní projekt (resp. studie), který se jí musí řídit, ne?
Tantin27:
"Studie by měla nalézt optimální řešení, ne spoustu špatných nebo horších a objednavatetel (POVED) autora studie tlačit i k minimální snaze o lepší řešení."
Teď nějak nevím, na co narážíte. Zrovna POVED dostane dle SP dvoukolejku v podstatném úseku...
A že se Vám řešení nelíbí ještě neznamená, že není optimální. Optimální nerovná se maximální.[nene]
Tantin27:
"Ta studie to neřeší. To je také špatně. Co je na tom tak nepochopitelného? Ono není podstatné, jak se chovají cestující v největším uzlu v republice na západ od Prahy?"
A víte, zda se to neřešilo třeba v rámci uzlu Plzeň?
Nicméně i když přistoupím na Váš argument, s ohledem na to, jak usilovně se vztekáte (cituji Vaše slova z vedlejší diskuze), nejsem si moc jistý, zda byste byl ochoten vstřebat, kdyby výsledek nenaplnil Vaše očekávání.[uhoh][kecal]
Tantin27:
"Krom stability GVD to HLAVNĚ generuje možnost jednokolejného provozu."
Tak to je zcela odzbrojující argument.[lol] Podle něj je totiž potřeba zdvoukolejnit všechny tratě.
M250.0:
"a kolik tím bude jezdit lidí
To je z pohledu provozu na té trati docela buřt (nebo myslíte kvůli délkám nástupišť?)"
To naopak vůbec není buřt. O ekonomické efektivnosti pochopitelně rozhoduje do značné míry to, kolik po té trati bude jezdit lidí, ne o tom, kolik prázdných vlaků objednatel objedná.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 16. prosince 2018 - 21:29:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1095
Registrován: 7-2017
1) Nefiguruje => vychází se pravděpodobně z horších předpokladů.

2) Metodika souvisí s projektem, pokud je poukázáno, že metodika výpočtu je špatně, tak i přesto tam výpočet špatně nechám a budu se tvářit i další desetiletí, že to je OK, protože peníze fondů se utratí a já mám čárku? [uhoh]

3) Proč se VŮBEC nezkoumala nějaká varianta „maximální“?

4) To nevím - pokud ano, proč toto není zmíněno a vysvětleno? Pokud píšu nějakou práci, musím odzdrojovat, odkud čerpám. U SP toto neplatí? Mohu si cucat čísla z prstu? [crazy] Pokud máte, SP si rád přečtu.
Samozřejmě bych toto byl ochoten akceptovat, kdyby bylo prověřeno větší spektrum variant a případně vysvětleno výše zmíněné. Proč se ani nezkusilo prověřit maximální variantu? Původně vůbec nevycházelo Bp, POVED trošku zamíchal s čísly a najednou to vyšlo. Kolik by chybělo na lepší variantu? Umíte to kvantifikovat, že to rovnou zavrhujete? To je totéž jako u Domažlic, zamlčíme D5 a prohlásíme za svatý grál 4e [angry] (naštěstí tam do toho hodil vidle ŽESNAD + částečně studie BEGu, jsem opravdu zvědav, co vyleze jako „4e+“. v 9/2019).

5) Ano, páteřní celostátní tratě by tam, kde to má smysl (což tady má, protože se nestaví na 10 let ani 30 let, ale opět pravěpodobně na 100-150 let) měl být v co nejvyšší míře dvojkolejné, už jen kvůli nákladům na NAD. Opět vizte bod 3) + 4) - kde bylo prověřeno, že by toto nevyšlo? [ko]

6) O tom, kolik po té trati bude jezdit lidí, výrazně rozhoduje také spolehlivost a dostupnost alternativních forem dopravy. A to jedno a půl kolejka bude mít vždycky nevýhodu oproti silnici při jakékoli údržbě, například.

7) To zprznění stanic na TEN-T trati výhybkami na 50 km/h a zkrácením stanic pro nákladní dopravu je taky nutnou součástí projektu?


(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Neděle, 16. prosince 2018 - 21:33:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8533
Registrován: 5-2002
ad Hroch: To naopak vůbec není buřt. O ekonomické efektivnosti pochopitelně rozhoduje do značné míry to, kolik po té trati bude jezdit lidí, ne o tom, kolik prázdných vlaků objednatel objedná.

Ano, svatá pravda.

A co úsek Číčenice - Protivín, obzvláště ve vazbě na vlaky 740 metrů dlouhé? Předpokládám, že jsme byli na stejném jednání :-)
Neděle, 16. prosince 2018 - 22:32:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12593
Registrován: 8-2004
Tantin27:
ad 1) Vychází z jediných platných předpokladů. Žádná jiná varianta než minimální na IV.TŽK, pokud vím, schválena není.
ad 2) Ne, nesouvisí s projektem, metodika je obecná.
ad 3, 4) A z čeho usuzujete, že se nezkoumala? Nikdo to nepředal Tantinovi? (To je jak s těmi přestupy.)
ad 5) Jasně, zdroje jsou. Nemám dalších poznámek.[lol]
ad 7) Ne. Proč?

Petr_Šimral:
"A co úsek Číčenice - Protivín, obzvláště ve vazbě na vlaky 740 metrů dlouhé? Předpokládám, že jsme byli na stejném jednání :-)"
To, předpokládám, není na mne.[wink]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 16. prosince 2018 - 22:42:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5315
Registrován: 9-2005
Údržbu jednokolejky lze dělat v noci. Například broušení kolejí, svařování termínem i jinak, BOTV, podbíjení, pušlování. Dokonce i na dvojkolejkách kolem Prahy se to praktikuje, i když ne vždy. Stromy moc kácet bez výluky koleje nejde, ale ony nemají co být tak blízko koleje. Čili by se měly jen sekat byliny a nízké dřeviny a ty bez výluky zpravidla sekat lze.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 16. prosince 2018 - 22:43:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1096
Registrován: 7-2017
1) Schválení záměru CK MD je málo, beru, může se změnit. Kdy by se pro vás situace změnila natolik, abyste akceptoval, že by bylo oprávněné SP upravit?
2) Proč tedy není vadná metodika opravena?
3,4) Z kapitoly 1.2 SP Modernizace trati Plzeň - České Budějovice.
5) Pokud by to bylo ekonomicky efektivní, tak ano, zdroje skutečně jsou. Opět, nikde není vyčísleno, že by toto nevyšlo.
6) Šestka se nehodí?
7) Vizte Vaší 5). Zdroje očividně nejsou tak moc, že zhoršíme využitelnost infrastruktury, abychom ušetřili pár drobných. Už tu logiku chápu. [happy]
Pondělí, 17. prosince 2018 - 00:09:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2328
Registrován: 8-2010
ad Tantin27:
Malá poznámka - v rámci schválené SP bylo použito toto, přičemž to stejné bylo použito i nyní např. při aktualizaci IV. NŽK atp., jinými slovy - kde nic novějšího není pro použití dostupné, tak tam asi lze těžko něco "vadného" opravovat, nedej Bože aktualizovat...[happy][wink]
Pondělí, 17. prosince 2018 - 15:37:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6807
Registrován: 5-2002
To naopak vůbec není buřt. O ekonomické efektivnosti pochopitelně rozhoduje do značné míry to, kolik po té trati bude jezdit lidí, ne o tom, kolik prázdných vlaků objednatel objedná.

No to jste to vylepšil - pokud použijeme substrátí logiku ( cestující se do vlaků nasypou ať se objedná cokoliv) , tak asi porovnáme velikost sídel při trati... No a moment, ty jsou teda taky větší u Budějovic.

U Plzně bližší:

Plzenec 5000
Blovice 4153
Nezvěstice 1447
Nepomuk 3716

plus Horažďovice 5366


U Budějovic:

Zliv 3494
Dívčice 551
(Vodňany?) 6880
Protivín 4879

Vzdálenější:
Strakonice 22908
Písek 30000


Tak rozhodovalo co teda? [proud]
Pružinskij
Pondělí, 17. prosince 2018 - 15:43:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3182
Registrován: 4-2015
Ty se navotravuješ... Pokud ti schránka sežere půl giga, tak ti to pošlu a můžeš si to po večerech číst místo sexu s manželkou. [proud]
West code was broken.

Pondělí, 17. prosince 2018 - 16:49:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12594
Registrován: 8-2004
Tantin27:
ad 1) Omlouvám se, nějak se mi podařilo nedopatřením vytěsnit z pamětí, že už to prolezlo CK MD.[blush]
ad 2) Nevím, ptejte se MD. (Pokud mají též za to, že je vadná.) Obávám se, že tady Vám nikdo neodpoví.
ad 3, 4) Což ale nic neříká o tom, zda se ty záležitosti zkoumaly nebo ne.
ad 6) Je povinnost reagovat na všechny výšlpechty?

H_k:
"No to jste to vylepšil - pokud použijeme substrátí logiku ( cestující se do vlaků nasypou ať se objedná cokoliv) , tak asi porovnáme velikost sídel při trati..."
Psal jsem O ekonomické efektivnosti pochopitelně rozhoduje do značné míry to, kolik po té trati bude jezdit lidí, ne o tom, kolik prázdných vlaků objednatel objedná.
Ano, uznávám, že pro někoho jsem to zřejmě příliš zjednodušil. Bez vlaků ty lidé jaksi po té trati jezdit nebudou a nabídka spojení má vliv na poptávku. Nicméně rozhodující je právě až to množství převážených lidí. Prázdné vlaky ekonomickou efektivitu neobhájí.

Ovšem to, co jste předvedl Vy, je demagogie. Velikost sídel nic neříká o velikosti železniční vyjížďky a dojížďky.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 17. prosince 2018 - 17:24:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 3-2018
Hajnej:
"GL: kolik by se asi ušetřilo tím, že by nemusely R, NEXy a další rychlejší spoje brzdit před každým obloukem, a pak se zase rozjíždět
Pokud je řeč o 85-100, tak jsou relevantní spíš jen ty R (pokud ten oblouk není blízko stanice, ve které ten R staví), kdežto NExů se to bude týkat jen velmi málo.
Ona železnice (a doprava obecně) fakt není o tom, furt to valit maximálkou a brzdit na poslední chvíli. Takhle se jezdí jen při zpoždění grafikonovém (nebo mentálním). "

OK. A máte někdo tušení, kolik stojí dopravce rozjezd rychlíku dejme tomu z 85 na 120, namísto udržování rychlosti pod tou Vmax 120? Mě by zajímalo zdali a kdy se investice do přeložky oblouku v příhodném terénu vrátí na úsporách za elektřinu. Jestli by to třeba nebyl relevantní vstup do CBA.

Já jsem v tomhle laik, ale laickým výpočtem mi vychází, že k rozjezdu z 90 na 120 km/h potřebuje běžná rychlíková souprava (např. tažená ř. 371) cca 30 s, kdy jede na plný knedlík, což při příkonu 3000 kW znamená spotřebu 25 kWh? Když bude stát 1 kWh 1,5 Kč (opravdu nevím, kolik platí dopravce), tak to dělá cca 37,5 Kč na 1 rozjezd. Mínus rekuperační energie využívaná původně a výsledná spotřeba při plynulém průjezdu přeloženého úseku. Krát 16 R vlaků denně, krát dny v roce.... Po 10 letech bude úspora jen u 8 párů R cca 1-2 mil. Kč. Je to zanedbatelné, nebo je to relevantní vstup do CBA, který by třeba pomohl k tomu, aby pár takových přeložek "vyšlo"? Zejména s ohledem, že ty úspory budou využitelné třeba v budoucích 100 a více letech (pokud tedy nedojde k nějaké revoluci v dopravních techologiích)?

Druhá věc je, jaké jsou vícenáklady přeložky oblouku někde v polích v relativní rovině. Jedná se prakticky jen o výkupy a těleso (spodek). Svršek, TV i TZZ by se dělal tak jako tak (a v přeložce "dovnitř oblouku" bude navíc mírně kratší trasa oproti původní stopě).
Pondělí, 17. prosince 2018 - 17:36:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6808
Registrován: 5-2002
Ovšem to, co jste předvedl Vy, je demagogie. Velikost sídel nic neříká o velikosti železniční vyjížďky a dojížďky.

Jj, uvádět konkrétní čísla je demagogie, naopak nějaká drážní metodika je určitě ta správná věda, jenom jste jí zase zapomněl napsat.

Ano, uznávám, že pro někoho jsem to zřejmě příliš zjednodušil.

No napsal jste to jak jste to napsal, interpretovat úplně doslova jsem neměl tu potřebu ( co kdyby kraje objednali plné vlaky místo prázdných tedy), tak holt přidejte ještě výklad toho tvrzení, a ideálně nějaká fakta - jak se to tedy počítá nebo modeluje.
Pondělí, 17. prosince 2018 - 18:40:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3111
Registrován: 5-2002
Gejza.L: Ta energie teoreticky vstupem CBA je. Problém je akorát, že se připouští náhrada výpočtu kWh odhadem podle sklonu, typu vlaku a (max) rychlosti, takže tohle může někdy "zaniknout v překladu" (netvrdím, že to byl tento případ). Druhá věc je, že čistě na tomto se stejně přeložka neobhájí, resp. je to extrémně nepravděpodobné zejména u slabě zatížených a již elektrifikovaných tratí.
Pondělí, 17. prosince 2018 - 18:44:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1097
Registrován: 7-2017
TZ: Koukám, že SP je u spousty věcí věštění z konstant spadlých z nebe (jednotková cena NAD, odhad spotřeby na velmi hrubém modelu a určitě)… Snad bude čas o Vánocích si tenhle eleborát, který suším v záložkách už delší dobu, přečíst podrobně a v úplnosti. [uhoh]

Příklad: Jednotková cena vozokm busu? 18,95 CZK. Kdo to má? [blush]

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Pondělí, 17. prosince 2018 - 19:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 3-2018
Tomáš_záruba:
"Druhá věc je, že čistě na tomto se stejně přeložka neobhájí, resp. je to extrémně nepravděpodobné zejména u slabě zatížených a již elektrifikovaných tratí."

Jasně. Já to myslel spolu s dalšími benefity, jako úspora JD (i s ohledem na zvýšení propustnosti jednokolejky) a případný nárůst počtu cestujících (pokud by takových přeložek bylo více a dohromady by přispěly k rapidnějšímu zkrácení JD). Zkrátka jako jeden z většího množství vstupů do CBA.
Pondělí, 17. prosince 2018 - 22:34:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18092
Registrován: 5-2002
GL: A máte někdo tušení, kolik stojí dopravce rozjezd rychlíku dejme tomu z 85 na 120
Není problém to odhadnout.
Ovšem v případě oblouku v těsné blízkosti Zlivi, kde R dost možná bude stavět i nadále, jde jen o rozložení rozjezdu na dva dílčí.
A pokud je JŘ postaven inteligentně (protože na krev jezdí jen zoufalci *)), tak je v něm vata, díky které se na vodorovné u rybníka dá značná část zpomalení za 120 na 85 řešít výběhem, takže následující rozjezd je pak o tu úsporu levnější.

*) mám jednu soukromou teorii, proč tam ta 85 je. Souvisí s ochranou přírody, ale do slušné společnosti se nehodí ji říkat na plnou hubu.
Pondělí, 17. prosince 2018 - 22:39:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1098
Registrován: 7-2017
Hajnej: Plzeňské R ve Zlívi nezastavují.
Čtvrtek, 20. prosince 2018 - 18:56:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12602
Registrován: 8-2004
H_k:
"Jj, uvádět konkrétní čísla je demagogie, naopak nějaká drážní metodika je určitě ta správná věda,"
Tak ještěže jste sem v rámci těch konkrétních čísel nepřepsal účtenku z obchodu nebo domácí filmotéku.
H_k:
"jenom jste jí zase zapomněl napsat
...
ideálně nějaká fakta - jak se to tedy počítá nebo modeluje"
Jestli myslíte, že Vám sem budu přepisovat přednášky, tak nebudu. Zkuste studovat sám. Bez práce nejsou koláče.[happy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 20. prosince 2018 - 23:53:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18103
Registrován: 5-2002
T27: Plzeňské R ve Zlívi nezastavují.
To je možný, já tam jezdil se Švejkama.
Nicméně to o tom výběhu platí i tak.
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 13:13:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 136
Registrován: 3-2018
https://zdopravy.cz/trat-z-prahy-do-liberce-muze-zrychlit-ale-jen -do-pulky-poprve-vysla-jeji-ekonomika-21121/

Pro velký úspěch mnoha předchozích studií a dokumentací si tuto opět zopakujeme za pár let aktualizací, až bude znám výsledek SP VRT Praha - WROCLAW. Jiný význam než vytváření dojmu, "že se něco dělá" aktuálně finalizované SP nepřikládám.
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 21:57:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12611
Registrován: 8-2004
Gejza.L:
"Jiný význam než vytváření dojmu, "že se něco dělá" aktuálně finalizované SP nepřikládám."
Minimálně se studie významně zasloužila o zastavení úprav Lysé pro zavedení patnáctiminuty Os Praha - Lysá.[smrt]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 22:55:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3845
Registrován: 5-2004
Chápu ze schematu dobře, že vlaky Nymburk-Lysá-Praha mají v Lysé křížit úrovňově směr Ústí-Lysá-Nymburk?
Pátek, 28. prosince 2018 - 00:10:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 617
Registrován: 1-2014
Zajimalo by me, o kolik by se kilometricky zkratila trasa do Liberce pres Lysou a Milovice oproti neratovicke trati? O 10 km?
Pátek, 28. prosince 2018 - 02:09:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3118
Registrován: 5-2002
Nejvtipnější je, že když si to člověk promítne současně s "VRT Polabí", tak mu vyjde že mnohem lepší než propojení Milovice - Čachovice by bylo zdvojkolejnění 060 a 071. Z toho by profitovaly i jiné segmenty a směry, navíc Praha - NB město - MB_Díra by se tak jelo cca stejně rychle, ne-li rychleji. A to patrně bez negativních vlivů na kapacitu 231 a dokonce by to možná bylo i levnější.

Čistě soukromý názor za předpokladu, že by se mělo jezdit z Prahy na Turnov skrz MB_Díru, což si nejsem jistý. Pořád se domnívám, že využití krátkého úseku RS4 a lehký tuning Neratovice - Turnov je střednědobě správná nebo přinejmenším nejsnazší cesta. Ale zase ta ostatní opatření ve studii "Liberce" nejsou špatná a mají svůj smysl (MB východ a tak), jen prostě ta Milovická spojka samotná z toho čouhá jakoby "navíc" - a pak se to i promítne v Lysé zachováním toho kříže od NB do Prahy. Byť na druhou stranu doplnit spojku od Nymburka do toho přesmyku (vůči směru Praha -> Milovice již úrovňově) by asi taky nemusel být problém.
Pátek, 28. prosince 2018 - 07:27:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2512
Registrován: 6-2016
Příklad: Jednotková cena vozokm busu? 18,95 CZK. Kdo to má?

Já bych zkusil Jyrku Paroubka[rofl]
Pátek, 28. prosince 2018 - 07:32:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2513
Registrován: 6-2016
U té Boleslavi mě k slzám dojala informace "Po dvaceti letech a šestnácti různých studiích"

Holt budu do Turnova za vnučkou dál jezdit autem, protože PŘÍPADNÁ realizace bude jistě postupovat podobnou rychlostí...
Pátek, 28. prosince 2018 - 12:29:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6814
Registrován: 5-2002
Jestli myslíte, že Vám sem budu přepisovat přednášky, tak nebudu. Zkuste studovat sám. Bez práce nejsou koláče.

Jako že bych se prostudoval do stavu, kde místo příspěvku s informací budu psát příspěvek o tom že nějakou informaci vím? Zajímavý koncept, zkusme si představit že sem takhle píšou všichni. [proud] A těch koláčů co by mi za tohle v práci dali, to bych asi ani neunesl.
Pátek, 28. prosince 2018 - 16:00:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 137
Registrován: 3-2018
David_jaša:
"Chápu ze schematu dobře, že vlaky Nymburk-Lysá-Praha mají v Lysé křížit úrovňově směr Ústí-Lysá-Nymburk?"

Mě to připadá spíše jako přesmyk.


Tomáš_záruba:
"Čistě soukromý názor za předpokladu, že by se mělo jezdit z Prahy na Turnov skrz MB_Díru, což si nejsem jistý. Pořád se domnívám, že využití krátkého úseku RS4 a lehký tuning Neratovice - Turnov je střednědobě správná nebo přinejmenším nejsnazší cesta. "

S tím střednědobým výhledem v zásadě souhlas, akorát ze SP v zásadě leze, že se bude jezdit přes Město (Bezděčínská spojka + Dalovická spojka) a obávám se, že vzhledem k záměru prioritní výstavy těch 3 avizovaných úseků VRT se realizace RS4 odkládá. Ale s tím městem to bude na hodně dlouhé lokte vzhledem k tomu na jakou kapacitu se to tam zakopalo a jak efektivně se to tam obestavělo.

Jinak bych si dovolil citovat výrok pražských plánovačů z finalizovaného SUMPu: "Optimalizace trati Praha – Liberec se opakovaně studijně prověřuje a v případě, že se prokáže
potřebnost a proveditelnost vedení trati RS5 přes Liberec, ztratí toto opatření jako celek na významu."

Až se rozhodne, kudy povede RS5, bude stejně zpracovávaná Studie proveditelnosti opět aktualizována...
Suchol
Pátek, 28. prosince 2018 - 16:47:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 606
Registrován: 5-2016
Gejza.L:
Co je to SUMP?
Pátek, 28. prosince 2018 - 17:48:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 531
Registrován: 5-2013
David_jaša, Gejza.L: Chápu ze schematu dobře, že vlaky Nymburk-Lysá-Praha mají v Lysé křížit úrovňově směr Ústí-Lysá-Nymburk?

Ve zveřejněné prezentaci SP Praha - MB - Liberec je pro varianty Ceko, Deko toto schéma Lysé:

a v něm přesmyk Stratov - Čelákovice nevidím. Samostatným stratovským přesmykem (nebo společným přesmykem s Milovicemi, viz TZ) se má zabývat právě zadávaná aktualizace SP Kolín - Děčín ve variantě III.KP.


TZ: využití krátkého úseku RS4

Je zajímavé, že touhle variantou se SP Praha - Liberec vůbec nezabývala, přestože je neratovický výjezd ze Střížkovského tunelu součástí souběžně zpracovávané SP RS4. Tohle vidím jako bezprostřednější důvod pro brzkou aktualizaci, než SP RS5.


TZ: když si to člověk promítne současně s "VRT Polabí", tak mu vyjde...

Bez posílení kapacity mezi Běchovicemi a centrem lze na "VRT Polabí" převést leda expresy ze StEGu a obávám se, že jediné územně průchozí posílení kapacity bude tunel Zahradní Město - Xaverov.
Suchol
Pátek, 28. prosince 2018 - 18:17:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 607
Registrován: 5-2016
K.A.F:
Tunel ZM - Xaverov by ale měl délku cca 9 km. Dobré řešení by to rozhodně nebylo.

Podle mě je vůbec velká otázka, zda se vůbec vyplatí budovat samostatnou trať na HK - Wroclaw už z Prahy.
Myslím, že by stačilo odbočit z trasy P-Brno podél I/12 až v odb. Bylany za Č. Brodem, pak po stáv. modernizované 010 od Cerhenic přes žst. Kolín (= budoucí velmi významný přestupní uzel) až do odb. Borovinka, dále novostavbou odb. Borovinka - odb. Stará Voda a do HK modernizovat stáv. 020.
Taková trasa by významně snížila inv. náklady i zábor ploch a měla by být v koncepci RS5 už od počátku zahrnuta.
Neděle, 30. prosince 2018 - 01:47:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3120
Registrován: 5-2002
TZ: využití krátkého úseku RS4

Je zajímavé, že touhle variantou se SP Praha - Liberec vůbec nezabývala, přestože je neratovický výjezd ze Střížkovského tunelu součástí souběžně zpracovávané SP RS4. Tohle vidím jako bezprostřednější důvod pro brzkou aktualizaci, než SP RS5.


Čistě osobní názor: Když víme kdo je (a byl) kdo, tak je to zcela jasné. Protože kdyby se to řešilo "všechno od Mostu po Liberec" najednou (z mého pohledu logický postup), tak v životě nemohla milovická trasa vyjít. A to bylo asi každému jasné a právě proto se to tak nezadalo, že, protože Milovice být zkrátka musí. ;-)

Bez posílení kapacity mezi Běchovicemi a centrem lze na "VRT Polabí" převést leda expresy ze StEGu
Sice to dost záleží na způsobu (provizorního?) napojení do Běchovic, které neznám, nicméně jinak bych v tomto až tak moc problém neviděl. Rozhodně ne pro +2 páry za hodinu nebo tak. Samozřejmě jako obvykle zdůrazňuji, že předpokládám hotový libeňský přesmyk.
Neděle, 30. prosince 2018 - 16:30:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5337
Registrován: 9-2005
A kvůli komu musejí ty Milovice vyjít?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pondělí, 31. prosince 2018 - 14:03:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 138
Registrován: 3-2018
Suchol:
"Gejza.L:
Co je to SUMP?"

Plán udržitelné městské mobility. Evropská komise jím podmiňuje dotace do rozvoje dopravní infrastruktury v městských aglomeracích a Ministerstvo místního rozvoje to iniciativně podstrčilo všem městům nad 50 tis. obyvatel. V Praze to pořizuje IPR. Buď se z toho může stát plán pro Pražskou aglomeraci, ze kterého budou vycházet všechny investice v příštím desetiletí, a nebo cár papíru, kterým se podpoří pár dotačních žádostí a pak se strčí do šuplíku.
více na www.poladprahu.cz