Diskuse » Archiv 2017 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 24. 02. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 24. 02. 2017

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 20. února 2017 - 21:25:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13295
Registrován: 10-2004
Svobodnik18: Taky tomu nerozumím, proč linka 362 nemůže být vedena v celé trase do Neveklova. Možná jde o nenápadnou snahu linku 362 zlikvidovat ve jménu "suma linek=min.", ostatně příměstskou dopravu mají na starosti za ROPID Procházka a za kraj Jareš. [happy] Ostatně jak je to dávno, co linka 362 měla mnohem větší počet spojů, které jsou postupně nenápadně proškrtávány. Možnou alternativou je ponechání zrychlených spojů podobně jako jsou zrychlené spoje v 348 (jako kdyby nemohly mít své číslo).
Fkam
Pondělí, 20. února 2017 - 21:44:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2722
Registrován: 3-2011
362 hlavně má jet do Prahy po jiné trase než jezdí 332. Přes Břežany je to asi o fous rychlejší než přes kolabující starou benešovskou
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Úterý, 21. února 2017 - 17:13:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19327
Registrován: 8-2005
Největší vliv na to maji šefci Demone, šefci [proud]
Autobusy na kulaťáku? Spojit 147+143, 107+180, 116+108(odklon od Bořislavky) a rázem zůstane jen 149,160,340,350,355. [ok]
Fkam
Úterý, 21. února 2017 - 17:20:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2723
Registrován: 3-2011
I prd velebnosti. Já můžu nepatrně ovlivnit akorát dobu stání v zastávce, víc nic.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Úterý, 21. února 2017 - 18:00:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13296
Registrován: 10-2004
Fkam: 362 už občas jezdí před Břežany už dneska. Myslím si, že podíl zrychlené 362 by mohl být v obou špičkách podstatně větší.
Úterý, 21. února 2017 - 18:32:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2605
Registrován: 3-2004
Já vim, že je to spíš rejpnutí než cokoliv jinýho, ale nedá mi to..

Jak říkal pan doktor v kurzu, nejrychlejší jsem v zastávkách. A ono jo, to je totiž jediné místo, kde se nějaký čas dá nahnat, byť jen velmi omezeně. Jinak řidič ovlivní samotnou jízdou, pokud tedy nebudeme hodnotit nějaké extrémy, opravdu málo. To jsem pochopil velmi rychle. Zároveň naprosté nuance na začátku trasy mohou znamenat obrovské rozdíly v dojezdu na konečnou. Například světla na Březiněveské poslední dobou celkem zlobila a člověk se musel jít navolit, protože volno odešlo před čumákem a předvolba zmizela. Na trojce to pak dokázalo ve výsledku vyrobit pěknou polízanici, protože ta jedna minuta navíc znamenala, že jsem nečekal dvacet vteřin do času na Vychovatelně, ale odjížděl plus 40 vteřin. Najednou se pak na Palmovce sjedou tři tramvaje, čeká se na odstanicování prvních dvou, v horším případě je jedna z nich osmička. Karlín se nějak projede, ale do toho moc nevychází světla Florenc - Bílá Labuť, něco se čeká na Jindřišské třeba za devítkou, před Václavákem dva troubové neumí zaparkovat a jeden se otáčí v křižovatce, decentní kolona před Vodičkovou, na Lazarské se zleva cpou auta a pak blokují křižovatku i zastávku, zprava pak za sebou 22 a 18 v tomto pořadí, takže na Karláku hezky dva intervaly, před Morání, pokud 22 nestihne, i tři, příjezd na Palačák, tři minuty tupého stání u metra, naštosuje se přede mě 21, která je z Anděla vyklidněná a v čase, takže i když už mám solidní zpoždění, přibírám ještě na kontrolních bodech. Nakonec v Modřanech plus sedm a vůbec nevím jak, a to jsem navíc ještě něco dohnal cestou z Nádraží Modřany, protože jsem projel obě zastávky na znamení, na kterých nikdo nevystupoval. A kolo nato čekám na každém kontrolním bodě půl minuty, přitom jedu úplně stejně. Ale prostě to najednou vychází.

Ale jde obdobně z druhé strany. Jak se naštosovat cestou z Modřan ještě před Výtoní:
Stavím v každé zastávce na znamení, světla za poliklinikou vezmou autobusy, takže si počkám. Navíc nastupuje tamtéž chumel dětí a trvá to. Na Nádraží Modřany několik dobíhajících, škola vystupuje na Nádraží Braník, pač míří do Hamru. Jsem plus dva. Něco se přede mě dostane ze smyčky, utečou nějaká ta světla před Podolskou vodárnou, i když to bývají marginality, leč před Výtoní jedu za kolegou, a tak si počkám na všech třech světlech za sebou. Zprava se navíc za kolegu z Braníka zařazuje sedmička, na Palačáku to pak uteče a nechce padnout dvojce, ještě dýl se čeká na sedmičku a já mám najednou na zádech další pořadí té samé linky a ani nevím jak. - Příští kolo dělám vše úplně stejně, leč čekám v každém kontrolním bodě půl minuty.

Sjede se všechno, když to blbě vyjde, a řidič neudělá nic. Či minimum. Čímž nechci naznačovat, že problém neexistuje, to v žádném případě. Ale prostě je hodně tramvají, málo kolejí, spousta okolních vlivů.

Dneska jsem měl náhodou taky dvojku, čtyři kola, od pěti od rána až do tří odpoledne pohoda, celou dobu v čase, ale při cestě na střídání se přede mě před Vozovnou Střešovice dostala 25 a nějaké dva busy, na Prašném mostě jsem si postál, pak jsem chytil před sebe i 20, za Chotkovými sady jsem vyfasoval 22, na Malostranské už byla i 18, Smetanovo nábřeží se plazilo od Staroměstské, na Národním divadle šup za 9, před Karlákem už ani nevím co, na Moráni mám před sebou 10, střídám a je to snad plus šest, ani nevím, a to jsem si kolo před tím zíval na Podolský vodárně do času.

Ale je to rozmanitý, to mě baví. [happy]
Slovan!
Úterý, 21. února 2017 - 21:41:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7039
Registrován: 2-2006
Káem: Přes tvý naivní názory tě mam furt rád... [proud]
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Úterý, 21. února 2017 - 23:12:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 751
Registrován: 1-2012
Emil Švec:

"Přečti si SPP a zjistíš, proč ti může dát revizor pokutu na zastávce"

Na to nepotřebuju smluvní přepravní podmínky, na to mi stačí NOZ. Kdyby to bylo jen v SPP, bylo by takové jednání nezákonné, protože nějaké blbé SPP nesmí jít nad rámec zákona.

Btw, kde je v SPP definován cestující? Kdo to vlastně je, ten cestující? Má to plno práv a povinností, ale při zběžném nahlédnutí jsem v SPP nenašel ustanovení, které by mi dalo odpově´d na otázku kdy člověk povýší na cestujícího. Schválně, kdy?
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Středa, 22. února 2017 - 05:30:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3597
Registrován: 7-2011
vizionář:
"Btw, kde je v SPP definován cestující? Kdo to vlastně je, ten cestující? Má to plno práv a povinností, ale při zběžném nahlédnutí jsem v SPP nenašel ustanovení, které by mi dalo odpově´d na otázku kdy člověk povýší na cestujícího. Schválně, kdy?"
To je úplně stejné, jako kdy se stává z člověka třeba host v restauraci. Ve chvíli kdy tam vlezu (a v hospodě si něco objednám). V tu chvíli uzavírám smlouvu a stává se ze mě cestující.
Středa, 22. února 2017 - 07:51:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7740
Registrován: 5-2002
Právo:
Praha zvažuje, že by rozšířila platnost ročního kupónu MHD na území Prahy-východ a Prahyzápad ve Středočeském kraji.
Organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, by měla v následujících měsících vytvořit analýzu, zda by to bylo možné. Uvedl to primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Roční kupóny za 3650 korun nyní platí pouze na území Prahy, za její hranicí musejí mít cestující jízdenku podle daného pásma.
Objednavatelem dopravy by byla na vybraném území Středočeského kraje Praha. „Ta by to tak nejen dotovala, ale připadl by jí i výtěžek z jízdného. Musíme se ale také domluvit, co bychom tím získali. Analýza musí říct, zda to bude mít přínos,“ řekl Dolínek. Analýza má zhodnotit, kolik řidičů by potenciálně mohlo přesednout z aut do veřejné dopravy. S tím pak podle Ropidu souvisí také zlepšení průjezdnosti, kapacity nebo dochvilnosti veřejné dopravy ze středních Čech do Prahy. „Cena jízdenky není jediným kritériem. Nejdůležitější je, aby veřejná doprava byla atraktivní,“ řekl Vojtěch Novotný z Ropid.
Prahy-západ a východ se týkají přibližně tři tarifní pásma, na něž se prodávají nejdéle čtvrtletní kupóny. První pásmo dospělého ve čtyřech kupónech ročně vyjde na více než tři tisíce korun, druhé pásmo na 4800 a třetí na 7200 korun, úspora by nebyla malá. Tyto kupóny neplatí ve spojích Středočeské integrované dopravy.
jentak
Středa, 22. února 2017 - 08:17:59  
Neregistrovaný host
88.208.76.26
Btw, kde je v SPP definován cestující? Kdo to vlastně je, ten cestující? Má to plno práv a povinností, ale při zběžném nahlédnutí jsem v SPP nenašel ustanovení, které by mi dalo odpově´d na otázku kdy člověk povýší na cestujícího. Schválně, kdy?
Ááááá - pověstné "nesušte kočky v mikrovlnce", díky - je neustále dobře, že nám někdo připomíná,jak už jsme proti Americe daleko, resp. napřed.
Středa, 22. února 2017 - 09:17:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 291
Registrován: 7-2012
http://jrportal.dpp.cz/DataFTP/JRPortalData/386/20170305/386_link a.pdf
nové o 5.3.2017

(Příspěvek byl editován uživatelem lupinek.)
Středa, 22. února 2017 - 09:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3683
Registrován: 5-2003
vizionář:
"Btw, kde je v SPP definován cestující? Kdo to vlastně je, ten cestující? Má to plno práv a povinností, ale při zběžném nahlédnutí jsem v SPP nenašel ustanovení, které by mi dalo odpově´d na otázku kdy člověk povýší na cestujícího. Schválně, kdy?"
I k tomu by měl stačit ten NOZ, ne?[wink]
§ 2550
Smlouvou o přepravě osoby se dopravce zavazuje přepravit cestujícího do místa určení a cestující se zavazuje zaplatit jízdné.

Určitě to bude ňákej bandita, jenže moje paměť se stále ještě nechytá, film o sedmi statečných běží mou hlavou,
odkud já jenom znám ten jeho výraz, Calvera, no ne, buenos dias, odkdypak jezdíš městskou dopravou?

P. Dobeš: Calvera

Středa, 22. února 2017 - 13:19:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 752
Registrován: 1-2012
218:

Ten par. 2550 definuje, co to smlouva o přepravě je. Ale kdy vzniká?

Bobík:

"To je úplně stejné, jako kdy se stává z člověka třeba host v restauraci. Ve chvíli kdy tam vlezu (a v hospodě si něco objednám)."

Aha. A když tam vlezu a neobjednám si?
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Středa, 22. února 2017 - 13:48:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 798
Registrován: 2-2006
Cesta, u které po obou stranách jsou příkopy, nazývá se silnicí. Ano, pánové. Víte, co je to příkop? Příkop jest vykopávka, na které pracuje více lidí. Jest to prohloubenina. Ano. Pracuje se motykami. Víte, co je to motyka?

Edit: Ostatně, proč končit u cestujícího? Zastavme se třeba u slovesa být. Co je to z hlediska SPP bytí? Inklinuje spíše k dialektickému materialismu, či ontologickému solipsismu? [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Bobek.)
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Středa, 22. února 2017 - 14:55:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3685
Registrován: 5-2003
vizionář:
SPP (článek 2) říká toto:
1. Přepravní smlouva je uzavřena, jestliže cestující využije svého práva k přepravě z jízdního dokladu tím, že nastoupí do vozidla nebo vstoupí do označeného prostoru, přístupného jen s platným jízdním dokladem.
2. Přepravní smlouva je též uzavřena, umožní-li dopravce cestujícímu nastoupení bez jízdenky do vozidla, ve kterém je zajištěn prodej jízdenek, a cestující zaplatí jízdné (resp. jízdné s přirážkou dle Tarifu PID) bezodkladně po nástupu do vozidla.

(vyhláška 175/2000 Sb. říká víceméně slovo od slova totéž)

No, teoreticky se to dá vykládat tak, že pokud vstoupím do vozidla/označeného prostoru bez dokladu (nebo nastoupím do vozidla s prodejem jízdenek, ale nezaplatím jízdné), tak přepravní smlouva uzavřena nebyla, cestujícím nejsem, takže pro mě neplatí ani zbytek SPP... Třeba pokud vlezu do vozidla s jiným úmyslem, než se přepravovat (bezdomovec nastupuje s úmyslem zahřát se, jestli ho dopravce dopraví do místa určení, je mu jedno).[happy]

Správně by asi bylo, kdyby přepravní smlouva vznikala tím, že cestující vyjádří svůj úmysl se přepravit (vstupem do vozidla nebo označeného prostoru) a v souvislosti s tím mu vzniká povinnost zaplatit jízdné. Tak, jak je to naformulováno v aktuálním znění, to zní, že přepravní smlouva vzniká, jen když využiju práva k přepravě z jízdního dokladu, tj. bez jízdního dokladu není smlouva, tedy není ani možnost pokuty... ale zavání to argumentem ad absurdum, protože by z toho plynulo, že můžu pokutovat za porušení SPP jen ty, co mají jízdní doklad (protože jen ti uzavřeli smlouvu o přepravě).[biggrin]
Určitě to bude ňákej bandita, jenže moje paměť se stále ještě nechytá, film o sedmi statečných běží mou hlavou,
odkud já jenom znám ten jeho výraz, Calvera, no ne, buenos dias, odkdypak jezdíš městskou dopravou?

P. Dobeš: Calvera

Středa, 22. února 2017 - 16:56:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 1-2015
lupinek: No vida, konečně zprovozní tuhle zastávku: https://mapy.cz/s/1qhBz
Ale tu linku nechápu, zaprvé jen 6 párů spojů denně a zadruhé proč proboha to číslo 386? [angry]
Ivoo
Středa, 22. února 2017 - 19:49:57  
Neregistrovaný host
94.112.121.100
Re: Orbit09
Stačil by závlek na 336 a je to. Myslím,že to má snad až na tu jednu zastávku stejnou trasu.
Petr_k
Středa, 22. února 2017 - 21:15:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11846
Registrován: 4-2003
Nestačil, existuje tady nemalé riziko přeplňování spojů, skoro všechny firmy v zóně mají cca stejné směny. Když už tam něco zavlíct, tak nejlíp 306, která má výhodu v trasování via Sobín a zcela mimo nejzatíženější komunikace v okolí. Ale větší smysl by dávalo a míň legislativně náročný by mělo být protažení i 347 průmyslovou zónou ve směru do Motola, docházkový vzdálenosti tam nejsou zase až tak tragický.

(Příspěvek byl editován uživatelem petr_k.)
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Mír není zárukou ničeho.
Válka je zárukou práce.
(Pán Well)
průmyslové zóny
Čtvrtek, 23. února 2017 - 09:57:02  
Neregistrovaný host
194.228.223.242
Je potřeba šetřit čísly, tak se zavádí zbytečné linky. Místo malého závleku stávající linky (může platit pouze pro nově přidané spoje) máme čísílko navíc.
Tato menší průmyslová zóna je PIDem obsloužena i bez nové linky více než dostatečně. Zatímco mnohem větší zóna podél D1 v Jažlovicích přímý spoj do Prahy vůbec nemá (s výjimkou Kauflandu, který je na úplném okraji jedné části zóny).
Jaké všimné asi platí firmy provozující zaměstnanecké pidibusíky Ropidu, aby jim nebral jejich zlatý důl?
Čtvrtek, 23. února 2017 - 12:16:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2199
Registrován: 12-2007
Jaké všimné asi platí firmy provozující zaměstnanecké pidibusíky Ropidu, aby jim nebral jejich zlatý důl?

A co když si potřebné spoje objedná obec? [wink] Obce si, někdy i ve spolupráci s firmami, tyhle spoje přiobjednávají a platí v rámci ODO. [lame]
Skutečné METROLINKY jsou v Praze jen tři. Označují se A, B, C a jezdí převážně pod zemí.
M.
Čtvrtek, 23. února 2017 - 12:51:02  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
průmyslové zóny: Máte vůbec elementární ponětí, jak funguje veřejná doprava? Tu linku musí přece někdo objednat a především zaplatit.
Pokud se firma rozhodne si dopravu zaměstnanců zajišťovat po svém, je to jen a pouze její věc. Zaměstnanecká doprava ve formě linky PID je naopak celkem výjimečná, zpravidla je to jen tehdy, když se té lince přidá ještě nějaký další smysl a část pak třeba zafinancuje obec (např. 354 do průmyslové zóny Jirny, která zároveň posiluje 398 v Nehvizdech; nebo nová 386, která zajistí návoz zaměstnanců do firem a zároveň posílí interval do Hostivice), takže to financují společně a je to výhodné pro oba objednatele. Modletický Kaufland má svou zaměstnaneckou dopravu v PIDu zřejmě hlavně proto, že část jeho potřeb zajišťují i běžné linky 328 a 428, tak aby zaměstnanci mohli mít všeobecný jízdní doklad.
Ta věta "Jaké všimné asi platí firmy provozující zaměstnanecké pidibusíky Ropidu, aby jim nebral jejich zlatý důl?" je opravdu úplně mimo. ROPID v tomto nemá vůbec žádnou pravomoc a ani iniciativa není na jeho straně; pouze může vyjít vstříc žádosti objednatele, pokud se ten rozhodne jím financovanou linku zahrnout do PID - pokud se objednatel rozhodne jinak, tak v PID nic nebude. ROPID nikomu žádný zlatý důl nemůže ani odebrat ani ponechat, protože dokud se tak nerozhodne sám objednatel, není to vůbec věcí ROPIDu.
průmyslové zóny
Čtvrtek, 23. února 2017 - 14:29:33  
Neregistrovaný host
194.228.223.242
Ano, já zapomněl. Ropid tady máme především k zajištění nostalgických linek a k organizování oslav kdejakého dopraváckého výročí. Ve zbylém čase + pokud je někdo dostatečně aktivní a delší dobu neodbytný, uspokojí jeho dopravní potřeby.

Skutečný koordinátor by měl na svěřeném území dopravu KOORDINOVAT. Tj. vyhledávat dopravní potřeby a organizovat jejich uspokojení s přiměřenými náklady. Do ZDO patří totiž i přeprava osob do a ze zaměstnání, zejména pokud jich jsou desítky až stovky v cca 2 hodinovém období.

V současné době si např. cca 20 firem z PZ Modletice organizuje každé ráno dopravu z Prahy cca 25 spoji mimibusů (5 firem potřebuje přepravit více než 19 zaměstnanců, nebo zaměstnanci nastupují v různých časech), které platí v plné výši a obousměrně. Zpět jede obsazených pouze 10 spojů (zaměstnanci po noční); zbytek veze vzduch.

Správný koordinátor má firmy obejít a nabídnout společnou dopravu linkou PID i s průhledným, spravedlivým a dle jasných pravidel definovaným požadavkem na spoluúčast (obcí, územních celků i firem). Místo tří minibusíků může nabídnout jeden Sd se spoluúčastní cca podobnou jako na minibus. Zbytek tržeb zajistí jízdné. Snížení celkových nákladů umožní také využití prázdných busů do Prahy na linkách PID z okolních obcí (kde je převis poptávky v porovnání se směrem z Prahy). Spoluúčast si rozdělí firmy na třetinu (tj. každá 66% nákladů ušetří), ty pokrokovější poskytnou zaměstnancům příspěvek na dopravu a ještě ušetří.

Nyní když přijde firma na Ropid s žádostí o linku PID, sdělí se jí: Za spoj PID zaplatíte stejně jako za minibusík a zaměstnance Vám navíc zkásneme o jízdné. Ber nebo ne!

Správně by místo 25 spojů minibusů mělo jet po dálnici cca 8-10 Sd. Čtyři z toho pojedou i zpět, zbytek se vrátí po vymetacích linkách PID z okolních obcí (které se často z Prahy vrací manipulačně). To vše za výražně méně peněz, s úbytkem vzduchovozičů, s úsporou řidičů, a s nižším CO2.... Zaměstnancům se zvýší počet spojů do práce (v případě návštěvy doktora nebo pro opozdilce často jede služební auto). jediný, kdo bude tratit je provozovatel minibusů.

PS: výpočty jsou pouze orientační, jde mi o celkový přístup a logiku řešení
M.
Čtvrtek, 23. února 2017 - 15:56:30  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
průmyslové zóny: Ne, takhle to opravdu nefunguje. Rozhodně to tak nefunguje v praxi, a ani by to tak nemělo fungovat teoreticky.
Koordinátor je především servisní organizace, která je odpovědná komunálním a krajským politikům, kteří zastupují zájmy občanů a také zajišťují financování. Samozřejmě by měl fungovat na odborné bázi, aby aktivně sám hledal nejlepší možná řešení a zároveň bránil relizaci všech nesmyslů, které by si politici usmyslili.
Pokud si někde nějaká firma postaví halu ve středních Čechách (v regionu s téměř plnou zaměstnaností) a sváží si tam zaměstnance od metra, přímo z ubytoven nebo dálkovými autobusy z Ústeckého kraje (viz Amazon v Dobrovízi nebo v jažlovické zóně HOPI), přičemž počet zaměstnanců z řad blízkého okolí se dá spočítat na prstech jedné ruky, tak a) místním samosprávám je to naprosto ukradené, protože z jejich pohledu to nemá žádný reálný význam (doprava do dané firmy je úplně oddělená od dopravních potřeb dané obce), b) kraji je to většinou jedno taky (kromě několika mediálně sledovaných případů, kdy se kraj bije v prsa, jak zajišťuje pomáhá investorovi a zaměstnanosti svou spoluúčastí při dopravě zaměstnanců), protože v seznamu dopravních potřeb kraje je něco takového asi až na úplně posledním místě (zvláště když jde o dovoz zaměstnanců z jiných krajů, což platí i pro Prahu). Za ZDO to nikdo reálně nepovažuje, nikdo na to nechce dát z veřejných rozpočtů ani korunu a nikdo ani necítí potřebu to řešit. A koordinátor samozřejmě respektuje politickou vůli, protože je politikům odpovědný.
Jen ve výjimečných případech lze nalézt výhody vzájemné kooperace (výše popsané Nehvizdy nebo Hostivice), a pak se samozřejmě koordinátor angažuje - pokud takové výhody nalézt nelze (a zóny kolem D1 jsou takový případ - shodou okolností jsem místní a dopravní obslužnost dobře znám, vím i něco o jejím financování, a mám velké pochybnosti o tom, že by integrace zaměstnanecké dopravy do modleticko-jažlovické zóny vedla k jakýmkoli znatelným výhodám nebo úsporám pro okolní obce), tak je zajištění dopravy a její případné zapojení do IDS čistě věcí zaměstnavatele. Když chce, tak se to zapojit do IDS může, když nechce, nemusí. K aktivnímu vyhledávání možností, jak zaměstnaneckou dopravu zapojit, není politická vůle a vlastně to není ani žádný veřejný zájem ani praktická potřeba. Tak proč by to měl koordinátor, hrazený z veřejných peněz, dělat?

A dovolil bych si poznamenat, že já mám zkušenosti přesně opačné - např. firmy v nedaleké čestlické komerční zóně postupně většinově přestaly na linky PID přispívat a vezou se jako černí pasažéři; některé o kooperaci nemají nejmenší zájem (aquapark se svým Aquabusem) a některé se rozhodly VHD vyloženě sabotovat (investor připravované nákupní zóny na dobřejovické straně dálnice případnému vjezdu autobusů vysloveně brání).
A taky dodávám, že v naprosté většině případů je zde ROPID kritizován za to, že sám vymýšlí, jak by to podle něj mělo být, a snaží se to prosadit, přičemž by se měl omezit na řešení praktických problémů. A tady po něm chcete přesný opak, tedy aby iniciativně měnil dopravu, kterou po něm nikdo měnit nepožaduje a není na tom žádný veřejný zájem.
A poznámka do třetice - dopravce zaměstnanecké dopravy je často totožný s dopravcem běžných linek PID (např. Arriva), takže tam bych taky nehledal žádný komplot.
Čtvrtek, 23. února 2017 - 17:00:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6043
Registrován: 6-2004
M. Nedočetl jsem ani první odstavec... Už tam je tolik věcí, které současný ROPID nedělá a ani politici, že zbytek beru jako zbytečnou omáčku...
Čtvrtek, 23. února 2017 - 18:05:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 330
Registrován: 9-2007
Jóó, to je hezký, že zavádí nové spoje/ novou linku. Ale bude na to personal?

Mimořádnost: Praha, Bořislavka - Horoměřice (neodjetí spojů)
Čtvrtek, 23. února 2017 - 19:48:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 251
Registrován: 3-2011
Není to samostatné číslo 386 proto, že jsou s ní nebo s 336 do budoucna nějaké další plány, že se jedna z nich někam prodlouží třeba?
Logický důvod, že by každou linku provozoval jiný dopravce odpadá, jelikož obojí má provozovat ČSAD Kladno.
Čtvrtek, 23. února 2017 - 20:16:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1418
Registrován: 12-2007
M. Vzhledem k tomu, že mám permanentku do Aquapalacu v Čestlicích, často používán Aquabusu, i když občas také linky 328. Nicméně vzhledem k poměrně vysoké návštěvnosti je Aquabus dost využívaný, např. večer o víkendech z Čestlic. Používají ho jak návštěvníci Aquapalacu, tak návštěvníci hotelu, tak i zaměstnanci. Pro Aquapalace by asi bylo nepříjemné, kdyby se do spojů pravidelné linky č. 328 lidé nedostali, protože by byla zaplněna např. lidmi z Modletic. Ke všemu by zaměstnanci Aquapalacu asi požadovali vyšší mzdy, aby si mohli zaplatit jízdu linkou č. 328. Ale jinak je doba jízdy Aquabusu a linky č. 328 stejná a prakticky stejně daleko jsou také zastávky od hlavního vchodu do Aquapalacu.
Čtvrtek, 23. února 2017 - 21:10:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 168
Registrován: 1-2015
Povrzuji, že Aquabus je poměrně dost využíván, a to rovnoměrně všechny spoje. Ráno tím jezdí zaměstnanci a lidé z Prahy, co jedou do Aquapalace na celý den, na opačnou stranu zase ubytovaní v hotelu, kteří si jedou prohlédnout Prahu. Okolo 16. hodiny jezdí Aquabus nejplnější, protože zaměstnanci jedou na večerní směnu, ubytovaní jedou do hotelu a na večerní odpočinek v Aquapalace a ti, co strávili v Aquapalace celý den, tak jedou domů. A zase večerní spoje jsou také využívány, i ty úplně poslední, těmi jezdí většina zaměstnanců domů.
průmyslové zóny
Čtvrtek, 23. února 2017 - 22:42:01  
Neregistrovaný host
46.13.54.250
M:
Ropid je chudinka, který nic nemůže, jen musí poslouchat obce a politiky.
Integrace dopravy mezi Opatovem a Jažlovicemi je mezikrajská a jako taková nespadá do kompetence Ropidu.
Dobřejovice, Modletice, Nupaky ani Jažlovice nepotřebují ranní dopravu do Prahy posílit ani zkrátit intervaly.
To, že se nevyužívá protisměrných přepravních proudů k optimalizaci dopravních nákladů je OK.
Zájem zaměstnanců o práci v průmyslové zóně není veřejný zájem, je lepší aby byli nezaměstnaní.
Růst IAD z různých míst Prahy do přilehlých průmyslových zón nikoho neomezuje (a ranní kolony na sjezdu do Jažlovic/Říčan nikomu nevadí)

Průmyslovou zónu bych ve špičkách neřešil 328, ale 3 většinou samostatnými větvemi 397.
Kdo jezdí podnikové linky stačí vysledovat u nástupiště neveřejné autobusové dopravy na Opatově
M.
Pátek, 24. února 2017 - 07:44:30  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
průmyslové zóny: Tož, popsal jsem Vám (myslím, že se znalostí věci), jak to skutečně funguje. Pokud nedokážete odpovědět jinak, že překroutíte má konstatování ad absurdum v něco, co jsem nikdy neřekl, tak si asi pro diskusi vystačíte sám se sebou. Jenom podotýkám, že pak ani není divu, že jste mimo realitu a Vaše návrhy nenacházejí uplatnění v praxi, protože to se daří spíš lidem, kteří se jednak v realitě vyznají a jednak umějí diskutovat.

Wagon, Orbit09: Jó, o dopravě do aquaparku a projektech pro její budoucí zajištění bych tady mohl vyprávět hodně legrační historky... Skutečně pozoruhodné, co se v hlavách některých jedinců může vylíhnout za vážně myšlené návrhy. Ale asi to sem nepatří.
průmyslové zóny
Pátek, 24. února 2017 - 09:53:22  
Neregistrovaný host
46.13.54.250
Mimo realitu nejsem, sám jsem v Jažlovicích několik let pracoval (a vidím to tedy z pohledu zaměstnance / cestujícího).
Preferuji hromadnou dopravu, ale jeden spoj do práce i z práce v řadě případů nestačí. Když mi přišel doporučený dopis, musel jsem jet autem abych stihl otevřenou poštu (dtto při návštěvě jakéhokoliv úřadu). Párkrát nastal totální kolaps MHD během mé trasy na Opatov a minibusík mi ujel i přes rezervu 20-25 minut. Pak pro mě museli kolegové služebákem. Pravidelně jsem vídal ráno na dálnici prázdnou kyvadlovou z průmyslových zón do Prahy a busy PID jedoucí manipulačně z Prahy ven.
Ano, je pravda, všechno něco stojí. Ale když je na investiční pobídky firmám v průmyslových zónách je třeba mít i na přiměřenou dopravu. Kvůli kapacitě se komplet předělával Exit 12 na D1 (ještě před výstavbou Pražského okruhu), vybudoval se nový EXIT 8 a kolony pořád narůstají. Zkapacitnění dopravních staveb taky musí někdo platit.
Má konstatování (ano máte pravdu, takto jste je neformuloval) jsou holým faktem, co by se dělo kdyby někdo PID do průmyslové zóny odpovědně řešil.
HOWGH
Pátek, 24. února 2017 - 10:01:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 114
Registrován: 9-2016
M: všechno tohle je bráno od prostředka. Začít se musí na začátku: Existuje množina lidí, které se od někud někam chtějí dostat (přepravit). Tím vzniká "chaotický" (odborné vyjádření pro neuspořádaný pohyb - nebrat priorativně) přesun. Okolnostmi (terén, stezky, silnice apod.) je tento přesun uspořádáván do přepravních proudů. Pak se najde někdo, kdo pro tyto přepravní proudy zajistí dopravu. Zatím vycházejme za cenu plného pokrytí nákladů. Dále je nutno brát v potaz, že dopravu si každý může zařídit individuálně (pěšky, kolo, auto aj.).
Teď je však na volených autoritách (krajský či obecní úřad), aby z nějakých důvodů jednak omezili individuální dopravu a nahradili ji jimi organizovanou dopravou, ale také zajistili dopravní obslužnost dané lokality. Důvodem může být i omezení počtu jízd aut, snaha o nevylidňování určitých lokalit (sem spadají důvody pro přepravu dětí do škol, lidí k lékaři apod.). Dále tyto autority regulují cenu za přepravu. Tím vzniká rozdíl mezi tržbami za přepravu a cenou na dopravu. Proto nastupuje pobídka pro dopravce v podobě dotovaného jízdného.
Dále je nutno brát v potaz, že určité nestátní autority mají zájem o to, aby k nim vedly přepravní proudy - jednak firmy aby k nim jezdili zaměstnanci, nebo aby zákazníci navštěvovali jejich obchody či využívali jimi nabízené služby. Toho dosahují tím, že jim sami nabídnou dopravu.
Všechno dohromady pak má směřovat k tomu, aby požadavky na přepravu a nabízená doprava byla v optimálním poměru. Tím ale pro většinu přepravních požadavků není nabídnutá doprava ideální - doprava není realizována v požadovaný čas ani směru (někdo chce jet ideálně v 7:01, jiný 7:02, další 7:05...). Požadovaný čas se dá částečně přizpůsobit (pojede se v 7:02). Směr se dá upravit např. přestupem.
Nyní pro toho, kdo se chce někam přepravit, následuje potřeba rozhodnutí, zda využije nabízenou dopravu či si ji zajistí individuálně. V potaz je nutno brát pohodlí, vynaložené úsilí, cenu, celkový čas, individuální možnosti a další. Ale také dost velkou roli hraje zvyk a zkušenosti. Podle toho každý, kdo se chce přepravit volí způsob. A pokud mají autority zájem o to, aby se tak dělo jimi doporučeným způsobem dopravy, musí ji ale podle toho přizpůsobit.
A zde je onen problém. Mnohdy se autority snaží o různé příkazy, restrikce apod. místo toho aby nabídly takové řešení, které by vyhovovalo více přepravním proudům.
Bohužel v poslední době v Praze (nevím jak jinde) je vnímatelná snaha o to, nastavit nabízený způsob dopravy podle svých návrhů, nikoliv podle požadavků na přepravu. Některé linky MHD tak jezdí poloprázdné a jiné jsou permanentně přetížené, interval mezi spoji je neustále prodlužován, není garantován přestup. Další chybou je, že jsou linky MHD vedeny ve svazcích místo toho, aby jezdily alternativní trasy, stále se měnící čísla linek apod. Nabízená doprava také vůbec neakceptuje výkyvy v přepravních požadavcích (naposledy třeba MHLMP uspořádaný ohňostroj na 1.1. bez posílení dopravy k němu).
LvP
Pátek, 24. února 2017 - 10:04:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 503
Registrován: 10-2012
Absurdní se stane skutkem: od 25. března vyjede linka 23 v trase Královka – Zvonařka přes Malostranské náměstí s intervalem CT 30 minut.
https://ropid.cz/trvale_zmeny/trvale-zmeny-v-breznu-2017/
"Život začíná každé ráno v tramvaji, která je již několikátou generací nikoli dopravním prostředkem, ale jakousi mlýnicí lidstva. Vejdete dovnitř jako slušný, učesaný člověk, a vystoupíte jako vandrák, jenž se právě vyhrabal ze stohu." – František Nepil: Jak se dělá chalupa.
Pátek, 24. února 2017 - 10:56:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 115
Registrován: 9-2016
Ad LvP: A opět, linka 7, která je v okolí Výtoně v SN v sólo vozech pravidelně přetížená, se změny nedočká.
Pátek, 24. února 2017 - 11:29:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 800
Registrován: 2-2006
Pche, koho zajímají nějací cestující, důležitější je protáhnout tétrojky po nepoužívaných kolejích. [crazy]
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Pátek, 24. února 2017 - 12:00:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 471
Registrován: 1-2007
Možná by se k otázce vedení MHD průmyslových zón mohl vyjádřit sám ROPID. Martinové se tady občas vyskytují


Ze své zkušenosti s dojížděním do Říčan bych se vyjádřil takto. U některých firem je poptávka po spojích velmi v jednotlivých obdobích během dne a během týdne kolísavá. Pokud není doprava v PIDu, tak je možné na tuto poptávku rychleji a efektivněji reagovat - např. zavedením spojů, změnou typu vozidla bez nutnosti nahlásit změnu jízdního řádu). Opadá též nutnost nákupu kuponu pro 1. pásmo pro zaměstnance, páč dopravu hradí občas zaměstnavatel. Odpadá i dohled z ROPIDu.


Jinak zajímavost - před lety jezdil aquabus své první spoje jako linka do průmyslové zóny v Modleticích, poté vozidlo začalo jezdit jako aquabus na lince do Čestlic.

K březnovým změnám.: V případě linky 21 dojde ke změně zastávky Anděl dále od obchodního centra, takže část cestujících z Modřan a Braníka se vrátí na linky 197,199 a 253.
Pátek, 24. února 2017 - 12:02:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2608
Registrován: 3-2004
Ta třináctka, to je taky pěkná vopičárna. V další fázi bych ji přetrasoval do Korunní. Ještě že pak není oblouk z Jičínské do Vinohradské, protože pak by mohla v geniálním konečném řešení jezdit tam a zpátky po Vinohradech až do zblbnutí. Rovněž ta 21 ukazuje, že se tak nějak neví, kam s ní. To já bych věděl - zrušit. Podolí by to přežilo, případně by se to dalo kompenzovat soupravami na 2, když už by se teda muselo. Návazné decentní uvolnění Palackého náměstí by pak bylo příjemným bonusem.

Řešení skutečných problémů pak nenastává. Zrovna ta přetížená 7 je dobrým příkladem, ona by snesla v relaci Anděl - Vršovice - Strašnice posílení i v PD, nejen SN.

23 nekomentuju, halt je doba bohatá, uvidíme, třeba se zejména ve víkendech obhájí. Sám jsem zvědav.

No a velmi se těším, jak bude vypadat IPP a Karlák, až připlachtí rekonstrukce Jamrtálu. [happy]
Slovan!
Fkam
Pátek, 24. února 2017 - 12:03:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2727
Registrován: 3-2011
23 je dobrý počin. Aspoň se částečně odlehčí 22, hlavně o víkendech.
13 ve Vršovicích taky přinese zlepšení. Škoda, že 21 nejezdí o víkendech, spojení z Modřan na Smíchov je to parádní.

(Příspěvek byl editován uživatelem FKam.)
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Mladějov
Pátek, 24. února 2017 - 12:17:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9676
Registrován: 3-2007
>23 je dobrý počin. Aspoň se částečně odlehčí 22, hlavně o víkendech.

Doplnit 22 o víkendu vloženými spoji NádrStrašnice-Pohořelec by bylo moc složité ? (aby se turističtí tupoňové do toho nebáli vlézt).
S 23 jde jen o hračku za cizí peníze. Tuplem v kladiva.

Jinak tedy zrovna Dlabačov-Bílá hora s 22 a 25 je vzduchovození 1A, poslední dobou tam častěji jezdím a to je těžce předimenzovaný tramvajodrom.
Holt P6.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pátek, 24. února 2017 - 12:32:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7046
Registrován: 2-2006
Hromada teoretiků...
"Některé linky MHD tak jezdí poloprázdné a jiné jsou permanentně přetížené, interval mezi spoji je neustále prodlužován, není garantován přestup. Další chybou je, že jsou linky MHD vedeny ve svazcích místo toho, aby jezdily alternativní trasy, stále se měnící čísla linek apod. Nabízená doprava také vůbec neakceptuje výkyvy v přepravních požadavcích (naposledy třeba MHLMP uspořádaný ohňostroj na 1.1. bez posílení dopravy k němu)."
Bez informace které linky jsou ty poloprázdné a které permanentně přetížené, je tahle celá esej k ničemu. Že by se interval mezi spoji neustále prodlužoval, toho si taky jaksi nejsem vědom. Alternativní trasy jaksi nemáme, čísla linek se mění poprvé po x letech a dost možná spíš desítkách let, doprava k ohňostroji se pochopitelně posilovala.
Člověče napsal jste někdy aspoň něco, co by se potkávalo s realitou ?

"V případě linky 21 dojde ke změně zastávky Anděl dále od obchodního centra, takže část cestujících z Modřan a Braníka se vrátí na linky 197,199 a 253."
O maximálně 200 metrů v nejnepříznivější souhře náhod... A za neodůvodněného předpokladu, že OC Nový Smíchov je zrovna tím největším tahákem v oblasti. Drama.

13 je veskrze potřebné posílení Vršovic, 23 rovněž potřebné posílení vztahu IPP-KN-MA-Hrad. Naopak posílení 2 na dvojici, by bylo pro dopravní situaci na Palačáku a Karláku zhoršením, na Petřinách plýtváním.
Kdybyste aspoň v té kritice dokázali být konzistentní.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Pátek, 24. února 2017 - 12:49:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2609
Registrován: 3-2004
Nemyslím si, že by 2 v soupravách byla větším plýtváním než celá slavná 21. Rovněž nevím, jak by se zhoršil Palačák a Karlák, jestli tam jede sólo či souprava je na světlech a ve stanicích téměř jedno, zatímco konec 21 na Palačáku by reálně plynulosti pomohl. A ještě ty Petřiny - klasika sól, pokud to přijede před 1, umí se to zaplnit solidně. Ale obecně jsem přesvědčen, že by se to vůbec nemuselo řešit, jelikož Podolí by zrušení 21 bez náhrady nijak zvlášť bolestně nepocítilo a uspořená libra by se dala využít jinde, lépe. Chápu, že pro jednotlivce je asi fajn mít přímé spojení Podolí a Anděla, já se s tím taky výjimečně svezu, ale když to nebylo, nijak ochuzen jsem se dopravně necítil. Já bych taky chtěl, aby mi jezdil dostavník od domu k oblíbenému hostinci, ale zároveň si jsem vědom, že má poptávka by takovou linku jen těžko ospravedlnila. No a podobně to vidím s 21 - zbytečný luxus, pro který by byl prostor teprve v případě, kdy by byly vyřešeny problémy zásadnějšího charakteru.
Slovan!
Pátek, 24. února 2017 - 12:59:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7753
Registrován: 5-2002
Jinak tedy zrovna Dlabačov-Bílá hora s 22 a 25 je vzduchovození - pán považuje tramvaj na stání za vzduchovození? (minimálně po Kaštan)

o víkendu vloženými spoji NádrStrašnice-Pohořelec ??? Proč točit tramvaj na Pohořelci a proč kvůli turistům, co se nedovedou rozložit do více souprav, přidávat spoje? Co se bude vozit těmi víkendovými speciály ze Strašnic?
Pátek, 24. února 2017 - 13:04:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 816
Registrován: 1-2015
S tou 21 je to pravda. Linku s těmito parametry by dokázal zaplnit na sedačky každý vztah, ne li víc. Například Holešovice - Žižkov, což je spojení, které vždycky fungovalo. Ale teď si i Radlice zvyknou na dvě linky a těžko se to bude rušit.
Pátek, 24. února 2017 - 13:35:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7755
Registrován: 5-2002
Ale teď si i Radlice zvyknou na dvě linky - které obě jedou na Výtoň... To asi nebude správná směrová nabídka.
Pátek, 24. února 2017 - 13:35:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 753
Registrován: 1-2012
218:

"No, teoreticky se to dá vykládat tak, že pokud vstoupím do vozidla/označeného prostoru bez dokladu (nebo nastoupím do vozidla s prodejem jízdenek, ale nezaplatím jízdné), tak přepravní smlouva uzavřena nebyla, cestujícím nejsem, takže pro mě neplatí ani zbytek SPP... Třeba pokud vlezu do vozidla s jiným úmyslem, než se přepravovat (bezdomovec nastupuje s úmyslem zahřát se, jestli ho dopravce dopraví do místa určení, je mu jedno).[happy]

Správně by asi bylo, kdyby přepravní smlouva vznikala tím, že cestující vyjádří svůj úmysl se přepravit (vstupem do vozidla nebo označeného prostoru) a v souvislosti s tím mu vzniká povinnost zaplatit jízdné. Tak, jak je to naformulováno v aktuálním znění, to zní, že přepravní smlouva vzniká, jen když využiju práva k přepravě z jízdního dokladu, tj. bez jízdního dokladu není smlouva, tedy není ani možnost pokuty... ale zavání to argumentem ad absurdum, protože by z toho plynulo, že můžu pokutovat za porušení SPP jen ty, co mají jízdní doklad (protože jen ti uzavřeli smlouvu o přepravě)."

Bingo.

Žádný argument ad absurdum to není, prostě ty SPP jsou blbě napsané, pokud pracují s definicí "cestující = osoba s přepravní smlouvou". Nezaplatil jsem, tudíž nemám smlouvu, tudíž nejsem cestující, tudíž nemám práva, ale ani povinnosti cestujícího ...

Ergo by mne DP jako černého pasažéra nesměl pokutovat z titulu smluvní pokuty, ale měl mne žalovat o bezdůvodné obohacení.

(Příspěvek byl editován uživatelem vizionář.)
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
M.
Pátek, 24. února 2017 - 13:40:57  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
průmyslové zóny: Dobře, já chápu, že jste tím osobně dotčený a vidíte to z pohledu toho zaměstnance v jedné z takových zón. Já to respektuji, pokusil jsem se jen vysvětlit, proč tento pohled není sdílen u těch, kteří tu dopravu skutečně dělají, totiž u samospráv a organizátora. To se s Vaším pohledem zaměstnance žel míjí, ale jistě na něj máte právo. Mě především dost vadil ten výpad, že za tím je nějaká korupce (všimné), ať už od kohokoliv komukoliv, ten byl opravdu mimo mísu. To mi připomnělo spíš na diskusi na Novinkách.

Makus: Ano, tohle je v zásadě obecný popis plánování základní dopravní obslužnosti. Já jsem ale výše vysvětlil, proč konkrétně zmiňovaná doprava do bujících středočeských zón poblíž dálnic je z pohledu volených reprezentací na úplném dně žebříku priorit a proč se to za ZDO často vůbec nepovažuje. Upřímně řečeno, mezi politiky ani není shoda, jestli rozvoj těchto zón vůbec je ve veřejném zájmu, natož aby se shodli na tom, že budou takové firmy dlouhodobě aktivně podporovat zajišťováním dopravy (někdo vidí pracovní místa a ekonomický rozvoj; jiný vidí, že tento region nezaměstnaností vůbec netrpí, že jde vesměs o vytváření míst pro nejméně kvalifikované pracovníky, jejichž podíl na celkovém ekonomickém výkonu země by se měl naopak co nejvíc snižovat, a k tomu připočtěme zabírání té nejlepší zemědělské půdy a zdroj silné kamionové dopravy - vzpomeňme např. různé názory na pražský a brněnský Amazon).

Paes: Ano, to je dobrý příklad, že z pohledu zaměstnance může být separování zaměstnanecké dopravy i pozitivní. A zmínil bych zase osobní zkušenost místních usedlíků, kterým dost vadí, že linka do jejich obce zároveň slouží k hromadné přepravě ukrajinských, rumunských a jiných dělníků z komerční zóny. Občas si někdo na radnici stěžuje. Diví se pak někdo, že místní samosprávy na nějaké větší propojení se zaměstnaneckou dopravou netlačí? V lepším případě je to vůbec nezajímá, v horším případě jsou dokonce proti.
Pátek, 24. února 2017 - 14:44:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 117
Registrován: 9-2016
Demon3:
"Hromada teoretiků...
"Některé linky MHD tak jezdí poloprázdné a jiné jsou permanentně přetížené, interval mezi spoji je neustále prodlužován, není garantován přestup. Další chybou je, že jsou linky MHD vedeny ve svazcích místo toho, aby jezdily alternativní trasy, stále se měnící čísla linek apod. Nabízená doprava také vůbec neakceptuje výkyvy v přepravních požadavcích (naposledy třeba MHLMP uspořádaný ohňostroj na 1.1. bez posílení dopravy k němu)."
Bez informace které linky jsou ty poloprázdné a které permanentně přetížené, je tahle celá esej k ničemu. Že by se interval mezi spoji neustále prodlužoval, toho si taky jaksi nejsem vědom. Alternativní trasy jaksi nemáme, čísla linek se mění poprvé po x letech a dost možná spíš desítkách let, doprava k ohňostroji se pochopitelně posilovala.
Člověče napsal jste někdy aspoň něco, co by se potkávalo s realitou ? "
Mám dojem, že jsem realističtější než mnozí jiní. Takže velmi často je přetížená linka 7 v SN v oblasti Výtoně. Cesta Hl. nádraží - Ohrada je také zážitek. 207 ráno do centra je také velmi často přetížená, ale klouby jezdí jen SN před vánoci. O tom, co bylo na Nový rok nemá cenu ani psát. To by mne zajímalo kde se posilovala. Třeba 207 co jezdí až k místu ohňostroje, neměla ani kolo navíc (ani kloub). Naopak metro do Motola a do Letňan moc potřeba nebylo. Výluka 11/14 - náhradní bus nenasazen. A ještě se DPP chválí, jak tím ušetří.
Prodlužování intervalů: 207 původně ráno co 4 minuty, dnes 5-6 minut. 9 směr centrum ráno původně interval 2-4 minuty. Nově metro C po 22 hodině 10 minut (mezi IPP a Fl narváno). Nově zásadní omezení busů po 20 hodině (interval 20 minut). Noční X56 na Spořilově s intervalem 60 minut.
Zásadní změny tramvajových linek s periodou 4 roky. Změny busů co chvíli.
Ono by to chtělo se jednou podívat jak to vypadá v reálu a nespoléhat na to, že někteří mají paměť jen na poslední dva dny.
Že nejsou tramvajové tratě - a kolik se jich za posledních deset let postavilo?
Pátek, 24. února 2017 - 14:53:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6051
Registrován: 6-2004
Makus: Tohle lidem z určitých kruhů nevysvětlíš... Metro teče už dlouhou dobu, ale to nikoho netankuje... Prostě tramvaje mají politickou podporu a tak se to tam rve hlava nehlava...

Jinak si myslím, že se ted spíš všichni modlí, aby ten prasklý vodovod na KN nebyl moc velký průser[satan]
watslaw
Pátek, 24. února 2017 - 16:01:20  
Neregistrovaný host
193.29.76.37
Ohňostroj:
nevím, jak to bylo letos, ale jiné roky bylo posíleno metro, ale ty autobusy, co navážely lidi do a od metra posíleny nebyly a nepobíraly. Tramvaje nevím, ve směrech, kde se nejčastěji pohybuji jezdí metro a busy.

Linka 23:
Měl jsem za to, že se ten dlouhý interval interval oproti 22 se obhajoval tím, že když bude trasa přes Staroměstskou, tak to aspoň sebere z linky 22 část cestujících, co by chtěli na Staré Město. Ale takhle, když to budou de fakto vložené spoje linky 22, tak to uleví jen každému čtvrtému spoji 22. Takové "posílení" nejsou neefektivně vynaložené peníze, ale přímo vyhozené peníze. A jako bonus tu máme zbytečné dozacpání splítky v pracovní dny.
Rostislav Adam
Pátek, 24. února 2017 - 16:03:24  
Neregistrovaný host
185.112.167.104
Teda, koukám na ty změny, a tak trochu nechápu, zvlášť teda 21. To už spíš ukončit v Myslíkově.
Když už nebude moct být na Kotlářce, tak proč ji neposlat do Vršovic, kde by pomohla víc a nemusela by se odklánět 13. A v případě, že by se na Královku po trase 22 odklonila 2(na Petřiny není k 1 potřeba), tak není ani třeba zavádět 23. Pravda, nebyl by naplněn šotosen.[fotic][satan]
Pátek, 24. února 2017 - 16:50:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 169
Registrován: 1-2015
Koukám na ty změny a mám 4 otázky:

1) jak bude vedena odklonová trasa 131 a 312 přes Horoměřice?
2) kde bude stát na pauzu 416 v Hovorčovicích? snad ne v zálivu
3) proč proboha jede 13 jen na Čechovo náměstí? Neměla jet na Kubáň? Tak ať tam prodloužej aspoň 4.
4) neměla jet 23 jednokolejkou přes Hládkov?
Petr_k
Pátek, 24. února 2017 - 18:18:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11848
Registrován: 4-2003
ad 1) jako obvykle, bez zastavení v Horoměřicích.

Mmch. bude končit Slezák a 456.

(Příspěvek byl editován uživatelem petr_k.)
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Mír není zárukou ničeho.
Válka je zárukou práce.
(Pán Well)
Pátek, 24. února 2017 - 18:21:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 316
Registrován: 11-2008
Změna tram
21 na Radlickou je katastrofa - zbytečný souběh se 7 a z Braníka nikdo nepojede dál než k Andělu. (busem přes Smíchov je to rychlejší i do zast. Na Knížecí). Myslím, že pro Braník a Podolí je přímé spojení do Košíř žádoucí alespoň ve špičky (školy + kanceláře).
13 přes Vršovické nám - posílí přetížený úsek ale až z Míráku (jen nepatrně) na IPP stojí úplně mimo. Nebylo by lepší prohodit 6 a novou 13 mezi IPP a Vršovicemi?
23 nic proti ní, pokud by se současně posílilo metro v obdobích kdy teče (když je na dopravu dost peněz....)
Pátek, 24. února 2017 - 18:44:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 472
Registrován: 1-2007
Tak požadavek na linku 21 k Andělu je z radnic Prahy 4 a 12, kvůli údajným zácpám na Barrandovském mostě (nevím jak kritická situace je nyní). Z radnice Prahy 4 je i požadavek na prodloužení jedné z branických linek až k Andělu (ideálně sloučení s linkou č. 167 do trasy Nemocnice Na Homolce - Anděl - Smíchovské nádraží - Přístaviště ...
Sám ROPID tvrdí, že linka 21 částečně odčerpala jedince z linek 196,197,118 a 125. Určitě by se daly peníze užité na provoz této linky použít na něco jiného.

Odklonění linky 21 zřejmě souvisí nasazením souprav na linku 15.
Pátek, 24. února 2017 - 19:52:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6052
Registrován: 6-2004
Paes: Kvůli 15 to asi úplně potřeba nebude, protože 16 je stejně v období provozu 21 prodloužena na Řepy.

Pavhob: Už to tu zaznělo. Dočkáš se ubrečené reakce, že to chtělo město...
Pátek, 24. února 2017 - 21:03:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2088
Registrován: 12-2008
Petr_k: Kdy bude linka zrušena? Ať ji ještě stihneme[fotic]
Pátek, 24. února 2017 - 22:09:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13299
Registrován: 10-2004
9001: Jo, základ projektování dopravy funguje podle toho, jak a moc město do práce ROPIDu zasahuje. A zatímco za Procházky město zobalo ROPIDu z ruky a odsouhlasilo prakticky všechno, co chtěl (včetně třeba omezování metra), tak dneska je tendence města zasahovat do práce ROPIDu dost vysoká. Mysli si o tom, co chceš, ale to je asi všechno, co můžeš. Jsem přesvědčen, že kdyby Tomčíkův ROPID fungoval za minulých vlád, tak je linkové vedení kapku jiné. A protože město jaksi chtělo linku z hlavního nádraží na Malostranskou a ROPID podcenil její dimenzování (v sóle), pak to k této změně stejně směřovalo.
Každopádně Tomčík prohrál flašku šampáňa, už nevím, s kým se to vsadil, že teď 10 let nebude potřeba linkové vedení měnit. A já si myslím, že nás v poměrně blízké budoucnosti čeká ještě jedna změna, a to v Holešovicích. Myslím si, že návrat 12 po nábřeží je jenom otázka času. A celé je to škoda, protože jsme byli relativně blízko možnosti linkové vedení skutečně stabilizovat. Stačilo k tomu to, aby město svému ROPIDu víc věřilo a ROPID se nesnažil vyhovět maximu požadavků a víc se zaměřil na skutečné poptávky. A k tomu stačilo změnit cca čtvrtinu linek.
Pátek, 24. února 2017 - 22:15:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 386
Registrován: 3-2004
Smutné na tom je, že já, celoživotní šotouš, už fakt nevím, kam co jede.
Pátek, 24. února 2017 - 22:24:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1423
Registrován: 12-2007
V souvislosti s posílením linky č. 161 a 312 si pomalu říkám, zda by opravdu nebylo lepší spojit linku č. 131 a 161 s tím, že by část spojů končila na Bořislavce a část v Nebušicích, např. že by autobus nejdříve udělal kolo Hradčanská - Nebušice a potom kolo Hradčanská - Bořislavka s tím, že na Bořislavce by měl řidič větší voraz. A autobusy linky č. 161 do Přední Kopaniny by zcela převzala linka č. 312. Tím by se ušetřilo zajíždění linky č. 161 na náměstí Bořislavka. Jinak nástupní zastávka ve směru do Nebušic by zůstala jako dosud společně s linkou č. 312.