Diskuse » Archiv 2017 » Modely a modelářství » Modely v měřítku H0 a větším » Archiv diskuse Modely v měřítku H0 a větším do 04. 03. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Modely v měřítku H0 a větším do 04. 03. 2017

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 09. února 2017 - 19:27:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 202
Registrován: 7-2013
Zdravím, potřeboval bych poradit, jak nejlépe dodělat čistě a kvalitně na červenou bardotku žlutý proužek na čelo. Existují třeba nějaké potisky,nebo se musí nastříkat? Děkuji předem za radu.
Čtvrtek, 09. února 2017 - 21:24:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1925
Registrován: 5-2011
frenkus:
Nejsnazší je proužek nastříkat. Zvlášť na Zamračené se jedná o snadnou úpravu, na brejlovci už náročnější. Obtisk než si nakreslíte, ověříte a vytisknete u někoho s podkladem bílé, tak máte proužek nastříknutý na celém vozovém parku.
www.lhotisazejmi.webnode.cz

Když víš, že to nejde, tak řekni někomu, kdo neví, že to nejde a ten to udělá.
Pátek, 10. února 2017 - 23:42:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 1-2014
Po dlhej dobe mozme na kolaj postavit dlhého Balma vo verii II



(Příspěvek byl editován uživatelem marian1311.)
Sobota, 11. února 2017 - 13:16:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 682
Registrován: 1-2012
Parádní
Sobota, 11. února 2017 - 20:35:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2993
Registrován: 5-2002
Parádní čisťounká práce. Máte pane můj obdiv ! [ok]
Sobota, 18. února 2017 - 16:12:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 67
Registrován: 11-2014
Návštěva u pana Hladíka st. v jeho modelovém království :
https://www.youtube.com/watch?v=Nr1YczlH18s
Sobota, 18. února 2017 - 22:35:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 10-2013
Vlakodrom.....[ko]
Neděle, 19. února 2017 - 15:36:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 773
Registrován: 12-2012
Pár záběrů z výstavy v Drážďanech: https://www.youtube.com/watch?v=dHFSPVCGqHA

Více videí na Videokanále Mi.Ko & Endy96 [happy]
Neděle, 19. února 2017 - 16:10:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 466
Registrován: 5-2007
777: Ty mas doma asi hangar a v nom postavenu realnu trat, ze???
Rumun
Neděle, 19. února 2017 - 16:43:51  
Neregistrovaný host
82.117.130.28
Zravím odborníky.... při stříkání modelů občas mám lak (pololesk) povedený, ale občas udělá krupičku - viditelnou pouze kukátkem, okem se jeví jako mat.
Používám dvojčinnou pistol Fengda tryska 0,3mm, barvy Rewell a Humbrol.
Má někdo typy, čím to může být? [crazy]
Díky
Neděle, 19. února 2017 - 18:57:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 372
Registrován: 5-2013
Carman2, vždyť se stačí podívat, čím se tady mistr 777 chlubí, snadno pak vyjde najevo, že nemá cenu mít názor na jeho názor, já osobně bych si na jeho místě ten palec strčil do huby a tiše v koutě šoupal nohama.
Neděle, 19. února 2017 - 19:23:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 373
Registrován: 5-2013
Rumune a kolik dioptrií to tvé kukátko má ?[wink]. Nejsem žádný odborník, ale podobná zkušenost mi velí si udělat před finálem zkušební nástřik.
Krupičkovatění, tedy usychání barvy za letu, je závislé na mnoha faktorech jako je kvalita barvy, její stáří, skladování, její přípravě, tedy promíchání a ředění, roli hraje i stříkací tlak, čistota a seřízení trysky, vzdálenost dopadu barvy a rychlost práce. Příkladem budiž barva Vallejo, která mi nová nedělá žádné problémy a rovnou z protřepané lahvičky ji lze kapat do pistole, zatímco po roce skladování již s tímto luxusem nemůžu počítat.
Pondělí, 20. února 2017 - 00:14:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 10-2013
Carman2 + Sey: Nejste náhodou MBA? Takhle se to stavělo před 30-40 lety a je to přeplácané. Plně chápu, že někteří staví vlakodromy a pak to natáčí na videa a tvrdí ostatním, že je to dokonalé, ale věci jsou v přírodě i ve stavitelství trochu jinak. Některé detaily nejsou špatné, ale jako celek je to děs běs. Ani jsem se raději nedodíval do konce jaký je to přírodní kýč. Konečně i na modelu se pozná jaký má člověk vztah k přírodě. Tady je to tedy spíš negativní. A u Vás dvou je to zřejmě také.[ko][crazy]
Navíc se mi vleze do nádraží v pohodě celá Hungaria o sedmi - osmi rychlíkáčích s loko. a ještě zbyde místo. [vypravci] Tady se vleze s bídou osobák o třech rychlíkáčích + loko. a ještě je to na těsno dík přeplácanosti.[crazy]
Pondělí, 20. února 2017 - 00:31:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 467
Registrován: 5-2007
777: Tak sem s fotkami, strasne rad sa pokocham dokonalostou vasej krajinotvorby... No ak je pravdou odkaz, ktory tu dal Sey... tak neviem neviem...
Jedine, co uznavam, ze je tam toho trocha vela... to je tak vsetko...
Pondělí, 20. února 2017 - 10:54:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2908
Registrován: 7-2006
Kolejiště pana Hladíka st. je opravdu vlakodrom, ale …. Většina modelářů, kteří nemají tak velké místo na kolejiště nebo vůbec žádné kolejiště nevlastní, tak takové kolejišti by rádo mělo doma.
Ono záleží právě na tématu kolejiště.
Pán má rád elektrické lokomotivy, trolej, uzlovou stanici a bohužel toto téma potřebuje obrovský prostor. Postavit stanici není problém, ale problém je délka soupravy. Pokud se i tohle vyřeší, pak nastane problém kam umístit vratné smyčky a další problém je vyřešit délku kolejí pro stoupání a klesání. Opravdu na malém prostoru to nejde.
Pan Hladík st. to vyřešil, tak, že problémy zkrátil na polovinu a tím pádem do prostoru se to vešlo. Další tratě se mohou schovat za terénem, ale pak se zase nemůže modelář kochat pohledem na jezdící soupravu. Výsledek je kompromis reality se snem a pohledem na ujíždějící soupravu.
Můj dojem je spíše plusový než minusový, ale přesto bych něco udělal jinak. Ale dostat všechnu železniční tématiku, která je ve skutečnosti do malého modelové prostoru je opravdu velký problém.
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Pondělí, 20. února 2017 - 13:19:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 691
Registrován: 1-2012
No to zásadní otázka buďto chci mít na kolejišti co nejvíc nebo se spokojím s reálnějším kolejištěm, kde je i jízda vlaku krajinou. Holt někdo chce mít vlakodrom bez reálné krajiny a někdo chce mít reálnou krajinu s vlakem . Marian
Pondělí, 20. února 2017 - 13:49:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 10-2013
Carman2: Nevlastním dokonalý fotoaparát (dá se bez toho žít) a navíc kolejiště není ještě hotové - otázka peněz. Takže foto sem cpát nebudu. Je potřeba si sám projít celé stránky modelové železnice, které jsou také o jeho výstavbě a trakčních zkouškách modelů. Jinak by bylo dobré si přečíst něco o stavbě kolejišť (třeba M. Ferdiána). Za asi nejlepší brožuru v tomhle směru považuji asi plány kolejišť A3 a A4 od Modely (je stručná a vše pokrývající). Nevím zda se Ti to podaří sehnat. Další dobrou publikací je Modely železnice od Vlad. Zusky a jinak M. Ferdián. Jiné plány kolejišť jsou spíš větší či menší vlakodromy.
Tempotaxi-Klusáček: Jo, ale moje maličkost má k dispozici jen 1/3 prostoru a přesto nacpu do nádraží 8 vozů i s loko a ještě pro dva-tři vozy místo zbyde (návěstidlo a délka od výhybky k nástupišti). Řekl bych, že autor chtěl mít na kolejišti vše a poněkud zanedbal projekt - (krom toho že nepočítal délku souprav a zapoměl některá technická zařízení v depu) tak hlavně zapoměl na přírodu - že svah má maximálně kolem 30 st, tunel by měl mít svoje nadloží, most by neměl být do oblouku (s výjimkou lávky pro pěší), ale v přímé. Detaily má sice pěkné, ale celek krajiny a stavby v ní to strašně kazí (navíc existence těžních věží a tunelů ve vzájemné blízkosti je nepřijatelná věc). Nerad kritizuji, ale mě to připomíná kolejiště stavěné před 40 lety. Pisatelé sem dávají celkem pěkná videa i s některými úlety co se dají tolerovat[vypravci], ale tohle video - kolejiště se mi opravdu nelíbí, protože je tam příliš přírodních, stavebních a technických nesmyslů = vlakodrom s pěknými detaily.[crazy]
Marian_P: Moje slova.[ok]
re777
Pondělí, 20. února 2017 - 14:48:50  
Neregistrovaný host
37.221.254.246
777 - tak si těch 8 vozů i s loko strč do tunelu, a nikomu o tom neříkej [ko]

Mě se kolejiště pana Hladíka líbí i jako pouhý vlakodrom a jsem rád, že se člověk také podívá na něco, co neni dle nějaké normy! S tím už jsou fakt všichni na bednu!
Doufám že se pán Hladík a jemu podobní kolegové, co si splní svůj sen ( byť jako vlakodrom ) nenechají odradit při další práci.
Bobo
Pondělí, 20. února 2017 - 15:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13452
Registrován: 5-2002
co je špatnýho na tom, že něgdo napíše, že se mu to nelíbí a proč.?
video sem neviděl
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Pondělí, 20. února 2017 - 17:48:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 54
Registrován: 11-2015
Myslím, že celú túto debatu je nutné ukončiiť, a nenapadá mi nič lepšie než toto video
https://www.youtube.com/watch?v=0Bh_nD95-Zg

Stará známa pesnička hovoriaca práve o tomto probléme, spojená so zábermi z koľajiska, ktoré krásne kombinuje vlakodrom a uchvátnú normu [happy]
A hlavne, s kľudom [happy] názor má každý, a hádať sa ktorý je správnejší nemá zmysel [happy]
Pondělí, 20. února 2017 - 21:47:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1060
Registrován: 4-2003
Hele, řešíte kraviny. Nemá smysl si tu porovnávat "komu se toho do stanice vejde víc". To je trošku ubohé. Souhlasím s tím, že kolejiště je vlakodrom, ale na druhou stanu moc hezky provedený vlakodrom.
Každý si dělá kolejiště podle toho, jak se mu líbí a nemá smysl tu cpát něčí subjektivní názor.
Pan Hladík, si myslím je velice rád za to, co má doma a dělá mu to určitě radost. A o tom to je.
Středa, 22. února 2017 - 20:41:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 374
Registrován: 5-2013
Tombart, nechtěl jsem tady řešit kraviny, protože jsem řešil "vola".

777: V prvé řadě mi vůbec nejde o to nafilmované kolejiště, nýbrž o tvou "odvahu" se k jeho podobě vyjadřovat.
Vůbec je zajímavé je, jak se někteří lidi, okamžitě začnou ohánět vědomostmi nabranými v "brožurách" aniž by je zde někdo někomu rozporoval. Oznámení o tvém plném pochopení "že někteří staví vlakodromy a pak to natáčí na videa a tvrdí ostatním, že je to dokonalé" bylo prosím určeno komu? Majiteli toho kolejiště, kameramanovi, nebo kdo se tu vlastně o té dokonalosti zmínil, že máš potřebu jej zde přesvědčovat o opaku. Já ti ulehčím přemýšlení a rovnou ti řeknu že nikdo, tak nač ty přednášky typu že se to takto stavělo před 30-40 ti lety?
Opravdu mi přijde úsměvné, něco takového číst od člověka, co se tu prsí něčím, co v roce 2017 vypadá jako kolejiště, jaké mi stavěl můj táta právě před těmi třiceti lety, pardon, chybí ti tam posyp z pilin a kolejivo bude modernější, ale jinak je to skoro to samé, koleje zasypané čajem, trať bez vymodelovaného štěrkového lože, bez příkopů a odvodnění, nad tunelem pár centimetrů materiálu...můj táta tenkrát ty brožury neměl a dělal to pro malýho kluka, no a s něčím takovým bych opravdu neměl odvahu s kýmkoliv srovnávat, na kohokoliv poukazovat natož pak přemýšlet o jeho vztahu k přírodě, ale ty to máš asi jinak co? [wink].
Čtvrtek, 23. února 2017 - 00:10:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2909
Registrován: 7-2006
Jak stavíme kolejiště?
Stavbu kolejiště můžeme rozdělit do základních třech skupin
Skupina a) – sem patří všechny pevné kolejiště, které jsou stavěny tak, že koleje jsou stavěny několika patrech nad sebou. Nezáleží, zda jsou kolejiště konstrukčně výsuvná, sklopná nebo spouštěcí od stropu. Kolejiště můžou mít různou geometrickou plochu.
Skupina b) – sem patří modulově stavěná kolejiště, která můžou mít různou geometrickou plochu. Moduly se pak sestavuji v jeden celek a celková délka takové kolejiště může být teoreticky nekonečná.
Skupina c) – základem tohoto kolejiště je pevné kolejiště, které má jeden nebo více odbočujících kolejí na modulové kolejiště. Většinou pevné kolejiště je stavěno v analogu a modulová část v digitalizovaném systému.

Takže, jen záleží na nás, pro jakou skupinu se rozhodneme a pro jakou skupinu máme dostatek stavebního místa na naše krásné kolejiště. Téma železničního provozu, už záleží zase jen na nás.
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Čtvrtek, 23. února 2017 - 07:35:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1061
Registrován: 4-2003
Sey: tohle není o modelařině. To je o povaze lidí a o zkušenostech. Když mi bylo "náct", tak jsem si taky myslel, že všechno vím a že všechno umím. Takže to chce čas. Jen dříve, v době kdy nebyl internet tak rozšířen a modelařilo se v kroužkách, tak jsem dostal hned za uši a sapdnul mi hřebínek. Dneska internet dodává sebevědomí, ale víc než je zdrávo.

Raději se vrátíme k modelařině. Chtělo by to nějaké fotky modelů, ať je aspoň na co koukat.

Tak třeba zdivo. Stále to není podle mých představ, ale měnit to už nebudu
Čtvrtek, 23. února 2017 - 21:34:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2910
Registrován: 7-2006
Vojenské lesy a statky. Kolový traktorový nakladač ŠT 180 N je zatím ve stavbě.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Pátek, 24. února 2017 - 18:07:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 215
Registrován: 12-2007
Uz len osadit spravne podvozky, par detailov ako stierace, hadice, radiostanica a Titanic (alebo Velky somar) bude pripraveny vyplavat [proud]

https://www.facebook.com/dssmodel/
Sobota, 25. února 2017 - 16:24:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2912
Registrován: 7-2006
Na voze je naložena radlice od buldozeru S 100 (výrobce Icar), elektrocentrála Delta (výrobce sdv model) a dieselový kompresor DK 661 (výrobce Small models).

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
igino
Neděle, 26. února 2017 - 08:29:58  
Neregistrovaný host
85.237.234.154
Papa_chubby: Parádička[ok]
Neděle, 26. února 2017 - 14:47:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 776
Registrován: 12-2012
Pár záběrů z Domu vláčků - tedy toho, co na Petřinách již neuvidíme: http://www.youtube.com/watch?v=-bjY0usnS3M

Více videí na Videokanále Mi.Ko & Endy96 [happy]
Neděle, 26. února 2017 - 14:52:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 695
Registrován: 1-2012
Mezi domy v českém pohraničí vede úzkorozchodná dráha ze Saska.
Neděle, 26. února 2017 - 14:56:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2915
Registrován: 7-2006
Nejlepší způsob jak zjistit průjezdný profil, je zhotovit si průjezdní šablonu. Já jsem si vyrobil šablonu do oblouku a postupně jsem pokládal do šablony rovnou kolej a různé oblouky a tak jsem zjišťoval průjezd naloženého nákladu.
Kolový nakladač ŠT 180 N se na normálním plošinovém voze vejde do průjezdného profilu.

Traktor Kirovec K 700 se tam vejde také. Ale je tam opravdu natěsno. Stačí špatně postavený výškově postavený most, lávka a podobné stavby, tak tam se už neprojede. Bude lepší budku odebrat a uložit přímo na plošinový vůz.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Neděle, 26. února 2017 - 21:30:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5332
Registrován: 6-2004
Tempotaxi: no, budku asi nikdo sundávat kvůli přepravě nebude, to by byla v reálu tak trochu pakárna, ne jako v modelu [wink]

A fakt se K700 vejde do profilu? Podle té výškové míry, co jste tu nedávno psal, mi vycházelo, že to je už na PLM.
Neděle, 26. února 2017 - 23:39:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2916
Registrován: 7-2006
Statistik.
Šablonu jsem vyřezal podle normy NEM 102 – průjezdný průřez do oblouku – pro parní a motorový provoz a el. lokomotivy se staženými sběrači – je 60 mm nad temenem kolejnice.
Kirovec se do 60 mm vejde opravdu natěsno.
Ale podle normy NEM 101 – obrys vozidel – horní ohraničení pro parní a motorový provoz a el. lokomotivy se staženými sběrači – je 58 mm nad temenem kolejnice.
Ale zde je už Kirovec na míře 58 mm propadající. Zde už by se měla kabina sundat.
Ale problém bude vše oplachtovat, tak, aby se do kabiny nedostala voda a nečistota.
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Pondělí, 27. února 2017 - 00:08:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2917
Registrován: 7-2006
V brožuře ČD (průvodce nákladní přepravy) se píše, nejvyšší výšková ložná míra je 4650 mm nad TK, což je ve velikosti HO 53 mm, což zase neodpovídá modelářským normám (což je 58 mm).
Pak je potřeba u obou traktorů sundávat kola nebo budky.

ČD D 33. Předpis o vojenské přepravě po železnici. - tak to nemám.

Ložná míra a přeprava nebezpečných věcí
• Ložná míra
• Překročená ložná míra
• Označení překročené ložné míry
• Kritický bod
• Vzor tiskopisu pro zákres PLM
• Album vojenské techniky pro železniční přepravu

(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Pondělí, 27. února 2017 - 20:56:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5336
Registrován: 6-2004
Vláďo, je rozdíl mezi obrysem (vozidel) a profilem (průřezem) tratě. A mezi nimi je navíc mezera, proto nejsou rozměry stejné (profil tratí je obecně "prostornější", vozidlový obrys je "stísněnější").

Vozidel (a tedy i nákladů na nich) se týká obrys, tedy norma NEM 101.
Norma NEM 102 pro průjezdný profil je závazná pro modelové železniční stavby a zabzař, nikoli pro vozidla. Proto je taky jiná pro přímou a jiná pro oblouk, kdežto obrys vozidla je samozřejmě neměnný bez ohledu na to, na které místě trati se nachází.

To neplatí mimochodem jen v modelu, ale i na reálné železnici.

Proč je přepočtená hodnota modelové výšky obrysu vyšší, než u skutečného obrysu, to nevím. Ono záleží, podle jakého obrysu je to dělané. Ale model by měl ztvárňovat skutečnou železnici. Každopádně u té max. výškové míry je potřeba vzít v potaz, že obrys se ve vrchní části lichoběžníkovitě zužuje a je šířkově omezený. Takže kabina se výškově možná vejde, ale vejde se i šířkově? Mně to prostě v případě ložení na Pao vychází na PLM. Sundavat kabinu traktoru kvůli přepravě bych bral jako to nejkrajnější řešení.

Nicméně prostá rada - pokud Kirovec naložený na Pao vychází o prsa, tak lze sáhnout i po něčem jiném co jste modeloval. Třeba vůz řady Laas. Pokud ten sovětskej dlabanej ingot půlka Laasu unese, pak asi není co řešit. Snad jen to, že Laas se pro převoz armádní techniky u nás asi sotva kdy používal[proud] Vybavuju si jen fotku z České Lípy, kdy na tom byl naložen nějaký Liaz Š706.
Statistik
Pondělí, 27. února 2017 - 21:35:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5338
Registrován: 6-2004
Takže drobná a nemilá poznámka k té šabloně:
- šablona profilu tratě by naopak měla být vnitřek lichoběžníku, protože volný prostor pro stavby a zabzař je OKOLO linie profilu (průřezu) a nesmí do toho prostoru zabraného šablonou zasahovat
- šablona obrysu vozidla je naopak skutečně ve tvaru lichoběžníkové "díry do plného materiálu", kde všechna vozidla musejí tou "dírou" projet. Jenže ta "díra" musí mít rozměry obrysu, ne profilu. Vy jste ji udělal podle těch větších rozměrů, tedy rozměrů profilu, navíc ještě rozšířených pro oblouk [wink]. To se nedivím, že se ten traktor do takové megadíry vešel.
Pondělí, 27. února 2017 - 22:12:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2919
Registrován: 7-2006
Obrys vozidla mně v tomto případě nezajímá. Zajímá mě průjezdný profil, a protože mám i jiné naložené vozy a potřeboval jsem hlavně zjistit, jak se chová náklad právě v tom nejužším místě, tak jsem si udělal obloukovou šablonu. Horní výška je přeci stejná, jak na rovině, tak i v oblouku, jen v oblouku je horní část rozšířena.
Máš prosím nějaké poznatky o přesném znění PLM.
Hlavně mně zajímá za jakou mez (myslím tím za průjezdný profil) už nesmím překročit.
Dostávám od dříve narozených lidí, že právě v 60 a 70 letech bylo více přepravných nároku na železnici a i v nadměrných nákladech. Automobilová doprava tehdy neměla dostatečně výkonné stroje. Kdybych naložil traktor na podvalník a jako tahač by byla Tatra 141, tak rychlost soupravy bude 30 – 40 km/h a v kopci 20 km/h.

Zásadní problém je tem. Že si zakoupíš modely, stavebnice nebo si postavíš i modely sám a vše je ve velikosti HO v měřítku 1:87 a když vše začneš dávat dohromady v jeden celek, tak zjistíš, že každý model nebo některá věc je v jiném měřítku než se udává.

(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Pondělí, 27. února 2017 - 22:22:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5340
Registrován: 6-2004
Aha, tak už jsme doma. Nastudujte si někde (i na netu je toho dost), co je obrys a co to je profil a jaký je v nich rozdíl.

Opakuji, vagon s nákladem se tvarově musí vejít do obrysu. Ostatně zkouší se to obrysnicí (to už by Vás mohlo trknout). Když se do OBRYSu nevejde, má vůz s nákladem překročenou ložnou míru (v tomto případě rozměrovou). Na železnici smí být i tak přepravován, ale za zvláštních okolností (PLM) a to pouze tehdy, pokud se vejde do profilu všech tratí, po kterých pojede (stanovuje se přepravní cesta). Teprve až tady se řeší profil, ale to už se bavíme o nestandardním ložení, o PLM.

Pokud máte šablonu PROFILU, tak podle ní modelujte pevné stavby na kolejišti. Náklad na vagónu se zkouší podle OBRYSU pro vozidla.
Pořád to není jasné?
Statistik
Pondělí, 27. února 2017 - 22:23:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5341
Registrován: 6-2004
Přesné znění PLM? Viz ČSD (ČD) D31.
Statistik
Pondělí, 27. února 2017 - 22:24:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5342
Registrován: 6-2004
Automobilová doprava tehdy neměla dostatečně výkonné stroje.

[lol]
Dobrej vtip, sorry za ironický smích. Doufám, že tady není nějaký diskutér se znalostí historie ČSAD Ostrava. Asi by Vás za tohle tvrzení roznesl v zubech.[wink]
Statistik
Pondělí, 27. února 2017 - 22:37:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5344
Registrován: 6-2004
potřeboval jsem hlavně zjistit, jak se chová náklad právě v tom nejužším místě, tak jsem si udělal obloukovou šablonu.

A proč teda vagón s traktorem nestojí v oblouku, když je to "oblouková šablona"?

PS: zrovna oblouk není nejužší místo, ale naopak nejširší [wink]
Pondělí, 27. února 2017 - 23:35:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 375
Registrován: 5-2013
Statistik, máš na mysl Fauny HZ40.45/50? To by byl na cca 13 tunovýho Kirovce zbytečný luxus, že to chce obrysnici jsem nadhodil již při prvních úvahách o "realitě" tohoto traktoru na vagónu, ale jak to tak čtu vymklo se to Tempotaximu z reality.
Statistik
Úterý, 28. února 2017 - 10:23:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5345
Registrován: 6-2004
Ano, Fauny, ale nejen je. Myslel jsem to obecně na to konto, že ČSAD neměla techniku. Měla.
Samozřejmě na tahání tohohle traktoru na podvalu by stačila i T141 nebo T813. Fauny se používaly na speciální přepravy, na nadrozměry.
Úterý, 28. února 2017 - 11:29:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2921
Registrován: 7-2006
Nakonec jsem si zhotovil šablonu obrysu železničních vozů podle NEM 101. Což je nejvyšší výška 57 mm.
Pod obrysnici nejprve jsem umístil kolový nakladač ŠT 180 N. Zde je vše bez problémů.

Ale Kirovec K 700 má problém. Odřeným lakem obrysnici projede.

Takže Kirovec je na obrysnici natěsno, ale průjezdným profilem projede. Bouda se nemusí sundávat. Ale musí se dobře vybírat vůz, na který se traktor naloží. Záleží, jak je vysoko podlaha od TK.
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Úterý, 28. února 2017 - 11:43:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2922
Registrován: 7-2006
Tatry T 813 se vyrábějí od roku 1967. Jistě na konci 60 letech je všechny střediska ČSAD nemají.

Národnímu podniku ČSAD (DZ 709 Ostrava a DZ 306 Plzeň) bylo dodáno celkem 9 kusů těžkých tahačů Faun. Spolu s jedním vozidlem (typ HZ 36.40/45) pro Hutní montáže Ostrava se tak na našem území pohybovalo celkem deset vozidel Faun. První Faun Ostrava v roce 1971.

Ostravské Fauny přešly po revoluci pod firmu Specialtransport Nosreti, odkud byly prodány firmě A.L.E., v jejichž barvách jsou dodnes nasazeny v Abu Dhabi, osud trojice plzeňských Faunů s navijáky je neznámý.
zdroj http://www.liaznavzdy.cz/csadgal.php
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Úterý, 28. února 2017 - 12:01:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5346
Registrován: 6-2004
OK, Vláďo, máte samozřejmě pravdu, jako vždy a ve všem. Tímto děkujeme kriminální ústředně za rozbor situace u ČSAD*), ale Dřevoplechu bych navrhoval odepsat asi toto: "jak to souvisí s bagrem ve špatné obrysnici?" [wink] Asi nijak, že.

*) Když už jste musel zaměstnat ten gůgl, tak nezapomeňte, že existovaly i starší značky tahačů dovezených ze zahraničí nebo jako válečná kořist, třeba Kaelble nebo Magirus. Ale neberte to jako výzvu k diskuzi, snažně prosím už ŽÁDNÉ tapetování této diskuzní skupiny nesouvisejícími příspěvky na téma tahače u ČSAD a podobně. Díky! Kdo bude chtít, najde si to sám, sem to nepatří.
Statistik
Úterý, 28. února 2017 - 12:08:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5347
Registrován: 6-2004
Jinak děkujeme za potvrzení faktu, který tu tvrdíme od začátku, že Kirovec na Pao půjde převést, ale jako PLM.[happy]
Cesta to byla trnitá, samý močál, mlha, šum, profil sem, obrys tam, zábližka do ostravské ČSAD, sem-tam nějaká slepá ulička, ale nakonec jste do cíle došel taky. Hurá[ok]

Btw.: podle NEM 101 je výška horního ohraničení obrysu 58 mm, ne 57 mm, když už si tu chceme hrát na normy[wink]
Úterý, 28. února 2017 - 15:09:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2923
Registrován: 7-2006
Statistik - srandisto [rofl][angry][proud][lol]
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Úterý, 28. února 2017 - 20:14:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 376
Registrován: 5-2013
Tempotaxi: zde malá ukázka, že s demontáží součástí přesahujících obrys, se např. v případě autojeřábů ČKD smrtelně vážně počítalo, ne jinak to bylo i u jiných přepravovaných vozidel, všechny tři typy užívala ČSA/AČR, mohlo by se vám to do budoucna hodit.

T148 AD160:

Úterý, 28. února 2017 - 20:16:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 377
Registrován: 5-2013
AD 20:
Úterý, 28. února 2017 - 20:18:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 378
Registrován: 5-2013
T815 AD20T:
Statistik
Úterý, 28. února 2017 - 20:27:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5348
Registrován: 6-2004
Tempotaxi: ty obrázky, co sem dal Sey, jsem chtěl najít a poslat, až budu doma, jak jsem slíbil. Takže už nemusím - a díky uživateli Sey, že to udělal za mě.[ok]
Středa, 01. března 2017 - 00:07:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2924
Registrován: 7-2006
Sey - D Ě K U J I - [ok] také budou ....
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Středa, 01. března 2017 - 08:27:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 67
Registrován: 10-2013
Sey: Kolejiště se mi nelíbí a mám odvahu to prohlásit. Zdá se mi, že pořádně nečtete co k tomu napsali ostatní (jste tím pádem myšlenkově někde jinde). Je vidět že se dnes líbí kýčovitost.[ko]
Čtvrtek, 02. března 2017 - 00:44:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 8-2010
777 moje slova
Čtvrtek, 02. března 2017 - 10:10:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2925
Registrován: 7-2006
Stavba kolejiště – námět – elektrifikovaná trať.
V době ČSD měl rychlík 10 vozů a lokomotivu, což je ve velikosti HO souprava na 3 m.
Lokomotiva nemůže stát těsně u semaforu a zadní část u námezníka. Zde se potřebuje, aby oba konce soupravy byly 0,5 až 1 m před návěstidlem. Takže od semaforu k semaforu už je 5 m. Od semaforu k námezníku aspoň 2x 25 cm, což už je vzdálenost od námezníka k námezníku 5,5 m.
Dále zhlaví bude aspoň 2x1,5 m. Takže celková vzdálenost od krajní vyhybky k druhé vyhybce na druhé straně je 8,5 m.
Pak musím přičíst výtažnou kolej, na kterou se aspoň vejde poloviční souprava.
U takto postavené tratě budou obloky mít aspoň poloměr 1 m.
To znamená, že u pevného stabilního kolejiště potřebuji stavební délku na takové téma nejméně 11 m.
Páni modeláři, kdo takové místo má. Většina rodinných domů má půdu, která v nejdelší straně měří jen 10 m.
Pokud si takové téma modelář vybere, tak musí vše zkracovat. Pak se nedivte, že rychlíková souprava má jen 3 až 4 vozy, jako dnes, ale vzdálenostně ve stanici je od semaforu k druhému semaforu.
Ano už slyším, že téma se může postavit modulově, ale i na sestavené modely musím mít místo o 11 metrech délky.
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Čtvrtek, 02. března 2017 - 22:26:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 379
Registrován: 5-2013
777:
777:
"Kolejiště se mi nelíbí a mám odvahu to prohlásit."
No právě, odvahu, té si podobní "umělci" dodávají po nůších. Zapotřebí by ve vašem případě byla spíše špetka sebereflexe, lidi nejsou blbý, kor když mají možnost Vaše "chytra" vyřčená zde za poslední tři neděle porovnat s Vašimi činy prezentovanými na Vaší "modelové železnici".

Samozřejmě, že jsem myšlenkově jinde (i nehledě na to co psali ostatní, poněvadž nepsali nic zásadního), ostatně už jsem to tu minule také psal, že mi na rozdíl od té Vaší odvahy nejde o podobu toho nafilmovaného kolejiště, ale taky jsem se nikde nezmínil, zda se mi to kolejiště líbí či naopak. Pokud náhodou máte dojem, že Vám oponuji protože se mi na rozdíl od Vás ten "kýč" líbí, zkuste mi to dokázat nalinkováním textu kde to tvrdím, přeji příjemné hledání.
Jen jestli náhodou nemáte se čtením problém Vy, nejen se čtením, pochopením textu, vepsaných narážek v něm ale i se sformulováním textu věcné odpovědi bez nepodložených výkřiků.

Omlouvám se zdejším diskutujícím a čtenářům, protože tohle opravdu není o modelařině.

(Příspěvek byl editován uživatelem Sey.)
Pátek, 03. března 2017 - 12:40:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2930
Registrován: 7-2006
Švýcarská úzká dráha. Vozy Xk 9311 a Xk 9341.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Sobota, 04. března 2017 - 08:31:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1937
Registrován: 6-2004
Tempotaxi: v délkovém rozměru si lze pomoci situováním zhlaví do oblouku. S vyřčenou podmínkou 0,5 m od vlaku k návěstidlům vpředu a vzadu se nám na klubovém kolejišti pohodlně vejde desetivozový rychlík do nádraží v místnosti, která je dlouhá jen něco málo přes 7 metrů.
application/pdfTerminy verejneho provozu
Provoz_modeloveho_kolejiste_plakat_2017-03.pdf (235.9 k)
Sobota, 04. března 2017 - 11:35:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3032
Registrován: 7-2009
kde jste vzali podmínku 0,5 m ?

předpis SŽDC D1:

747. Návěst Stůj (červené světlo) zakazuje strojvedoucímu jízdu vlaku.Čelo jedoucího vlaku musí zastavit alespoň 10 m (odhadem) před hlavním návěstidlem.Tam,kde hlavní návěstidlo není přímo u koleje,musí čelo vlaku zastavit před návěstidlem s návěstí Konec vlakové cesty.Vzdálenost 10m před hlavním návěstidlem je stanoveno obvyklé místo zastavení.

748. Návěst Stůj hlavního návěstidla,platného pro jízdu vlaku i posun zakazuje také posun;čelo posunového dílu musí zastavit ještě před návěstidlem.Kde takové návěstidlo není přímo u koleje,musí čelo posunového dílu zastavit před návěstidlem s návěstí Konec vlakové cesty.