Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Tarif (jízdné, tarifní politika ČD, slevy, konkurence, budoucnost...) » Archiv diskuse Tarif (jízdné, tarifní politika ... do 23. 02. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Tarif (jízdné, tarifní politika ... do 23. 02. 2017

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 09. února 2017 - 19:15:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1171
Registrován: 5-2010
GUI eShopu tuto hodnotu sice nezná, ale moderní prohlížeče mají pod klávesou F12 vestavěný editor.
To mi připomíná diskusi loni s kamarádem o jízdenkách po Německu, když člověk ví jak na to, tak se dají pořídit neuvěřitelně dlouho platné jízdenky...
Čtvrtek, 09. února 2017 - 20:02:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 226
Registrován: 1-2006
Aha, děkuji. Nejsem moc velkej programátor, tak se pak kdyžtak ozvu s prosbou, jak to v tom editoru udělat.
Pružinskij
Čtvrtek, 09. února 2017 - 20:17:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1405
Registrován: 4-2015
Miropiro: To může být užitelné, protože platnost NRT jízdenek se neustále snižuje....
West code was broken.

Babilon
Čtvrtek, 09. února 2017 - 20:55:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3360
Registrován: 12-2007
moderní prohlížeče mají pod klávesou F12 vestavěný editor
Zkoušel jsem editaci času přestupu v novém eshopu a výsledkem je, že okno pro spojení mi úplně zmizelo a nevím, jak ho dostat zpět. Doufám, že nějakým restartem se mi vrátí.
Čtvrtek, 09. února 2017 - 20:57:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 138
Registrován: 7-2015
Oto: díky, právě jsem objevil netušené možnosti prohlížeče :--).
27
Pátek, 10. února 2017 - 01:03:31  
Neregistrovaný host
193.179.13.239
Babilon: Nový e-shop vypadá na zajímavý oříšek, přecijen je hodně protkaný Javascriptem... Nějaká live editace JS (rychlý pokus o prostý edit datavalue mi neprošel) ... až budu mít chvilku, trochu se na něm vyřádím [jidlo].

Jinak mělo by stačit smazat cookies... [happy]
Babilon
Pátek, 10. února 2017 - 12:05:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3361
Registrován: 12-2007
Jinak mělo by stačit smazat cookies...
Zkoušel jsem smazat cookies od cd.cz, to nestačilo. Smazání všech pomohlo.
Sobota, 11. února 2017 - 23:59:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 637
Registrován: 6-2003
Když nejde web, tak smaž cookies [happy]

(autor: Antonín Jína)
m04
Neděle, 12. února 2017 - 20:55:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 243
Registrován: 11-2013
Když se tu tak řeší to "hackování" e-shopu, pomohli byste mi s jednou věcí?

Přemýšlím, že bych uplatnil svých 200 bodů na lístek na trasu nejmenovaná obec u Brna - Brno - Praha - Mělník - Kolín - Brno - jiná nejmenovaná obec u Brna. Nabízí mi to buď variantu tam i zpět přes Prahu, a nebo tam přes Prahu a zpátky po pravobřežce, jenže z Kolína přes Havlbrod. A já bych rád z Kolína klasicky přes Třebovou, jenže mi to tam nejde naklikat, nejspíš proto, že tam tak nenavazují úplně spoje, takže to e-shop neukáže. Má někdo nápad co s tím? Uznali by mi lístek přes HB na trase přes ČT, když je to přes ČT o dva kilometry kratší? A nebo zkusit oblafnout e-shop?

Díky moc!
Pondělí, 13. února 2017 - 14:58:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 697
Registrován: 3-2009
Specialitka , pro toho , kdo se pohybuje v mezinárodním cestování.
Jaká je nejlepší jízdenka pro trasu Mladá Boleslav-Siofok ?
Obyčejná Boleslav-Kolín , poté laciná Praha-Budepest a poté standardní Budapest-Siofok ?
Pondělí, 13. února 2017 - 15:11:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2040
Registrován: 6-2007
Mladá Boleslav-Budapest stojí stejně jako Praha-Budapest, 552 Kč.
Dělením teoreticky lze ušetřit, ale zde bych to kvůli riziku ujetí přípoje v Kolíně nedělal.

Budapest-Siofok koupíte v eShopu MÁV za cca 200 Kč.
Pondělí, 13. února 2017 - 16:27:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 231
Registrován: 1-2006
Pane Oto, mohl bych poprosit - třeba mailem, ať se to tu neplevelí - trochu nakopnout, jak hacknout ten eshop z hlediska prodloužení přestupních dob? Jsem na to nějakej levej. Používám Firefox nebo Chrome. Díky!
Pondělí, 13. února 2017 - 16:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2041
Registrován: 6-2007
Ve starém eShopu to složité není. Editor spustíte klávesou F12.
Ikonou spustíte režim výběru elementu myší.
Vyberete element minimální přestupní doby a atribut "value" u položky "standardní" zeditujete z "-1" na "600" (jako 10 hodin).



Nový eShop je, jak už tu bylo řečeno, o dost dynamičtější, tam se mi to změnit zatím nepodařilo, možná to ani nepůjde. To je škoda, protože např. eShop DB přestávky po cestě podporuje.
Bugear
Pondělí, 13. února 2017 - 20:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3515
Registrován: 8-2005
Voucher za body smí využít jenom vlastník konta, nebo kdokoliv?
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Pondělí, 13. února 2017 - 21:33:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 818
Registrován: 11-2007
Myslím, že kdokoliv.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Pondělí, 13. února 2017 - 21:38:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 232
Registrován: 1-2006
Oto: díky moc!
Úterý, 14. února 2017 - 15:54:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 7-2011
V novém eshopu jde doba pro přestup měnit taky:



Někdy sepíšu jak blbuvzdorně na to, zatím to není úplně triviální.
Úterý, 14. února 2017 - 20:27:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 234
Registrován: 1-2006
Výtečně, děkuji už předem. Poprosím opravdu blbovzdorně :-)
Úterý, 14. února 2017 - 23:14:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 7-2011
Tak jdeme na to [jidlo]

1. Otevřít nový eshop, použít ne moc starý Chrome nebo Chromium
2. Vyhledat potřebné spojení (zatím se špatnou přestupní dobou)
3. 👉 Filtrovat výsledky

4. 👉 Rozšířené volby

5. 👉 Přestupy

6. Otevřít konzoli (CTRL+SHIFT+J nebo CMD+OPT+J), vložit následující kód, upravit přestupní doby podle potřeby a stisknout ENTER.
minPrestup = "617";
maxPrestup = "700";
/******************************/
SearchForm.Params.prototype.getDescription = () => "";
SearchForm.Params.prototype.setDescription = () => {};
data = ko.dataFor($$("#connectionParamsModal")[0]);
data.minChangeTimeOptions([{name: "", value: minPrestup}]);
data.maxChangeTimeOptions([{name: "", value: maxPrestup}]);

7. Zobrazí se indikátor změněných hodnot (zelené kolečko) a políčka přestupních dob zblbnou (může se do nich vypsat podivná hodnota, ale je to jedno, protože se pro vyhledání použijí výše zadané). Pozor, tlačítko < O krok zpět teď nebude fungovat, v případě potřeby je třeba začít od začátku přechodem na hlavní stránku (kliknutím na logo ČD).
8. 👉 Hotovo

9. Vyhledá se spojení se zadanými přestupními dobami


Pokud by se eshop přestal načítat, přejděte na hlavní stránku (kliknutím na logo ČD) a začněte od začátku. Pokud by vyhledávání nefungovalo jak má ani potom, pomůže otevřít konzoli (CTRL+SHIFT+J nebo CMD+OPT+J), vložit následující kód a stisknout ENTER.
localStorage.removeItem("SearchFormModel");
localStorage.removeItem("SearchFormParams");
location = location.origin;


Zpáteční spojení bude složitější, to až někdy příště.. [andel]
Středa, 15. února 2017 - 01:00:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1029
Registrován: 5-2009
m04: Jednoduchá jízdenka se, pokud vím, nesmí nikde dotýkat. Platí i na trase libovolné kratší než uvedené (nebo i jen její části v případě nástupu na trase), přičemž i pro ni ovšem platí výše uvedené. Takže podle předpisů asi tak ale někdo mě možná doplní, já jsem tyhle věci řešil před více než 10 lety...

(Příspěvek byl editován uživatelem klavirista.)
Středa, 15. února 2017 - 04:00:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 7-2011
[new] Můžete si stáhnout rozšíření do Chromu, pomocí kterého můžete měnit na novém webu přestupní doby do alelůja. [jidlo]

Instalace: V Chromu otevřít stránku Další nástroje > Rozšíření a myší na ní přetáhnout stažený soubor. Pak kliknout na Přidat rozšíření.

Funkce:
Přidává ikonku doprava nahoru, kliknutím na ní se dají nastavit minimální a maximální přestupní doba. Navíc na pozadí řeší problémy, kdy přestal web fungovat po zásahu do přestupní doby.

Známý problém: Díky testovacímu režimu funguje pouze do nejbližšího vypnutí Chrome. Při dalším zapnutí je potřeba nejprve rozšíření vyhodit ze stránky Rozšíření kliknutím na příslušnou ikonku koše a pak opakovat postup pro instalaci.
Středa, 15. února 2017 - 10:49:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 235
Registrován: 1-2006
Super, funguje to! Skláním se před vaším hackerským uměním a posílám virtuální kytici růží (nebo jiných květin, dle vkusu :-) )
Pružinskij
Středa, 15. února 2017 - 11:32:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1430
Registrován: 4-2015
Paráda...! Cestovatelé mnohokráte děkují![ok]
West code was broken.

Středa, 15. února 2017 - 11:39:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 236
Registrován: 1-2006
Narazil jsem na zvláštní problém: zkusil jsem na novém eshopu naklikat trasu Villach - Veselí n/L, s použitím rozšíření skvěle funguje, akorát jsem zadal 2 dospělé a 1 dítě 6-9 let, domnívaje se, že mi ho automaticky přihodí zdarma, ale ono ejhle, vrazilo mu to mezinárodní jízdenku za 77 Kč (celkem to vyhodilo sumu 849 Kč, z toho předpokládám 2x386 je VJE pro dospělé a zbytek jsem vydedukoval na dítě. Ne že by mě 77 korun nějak rozložilo, ale jednak mi to přijde divný, druhak si myslím, že někde dělám chybu.
Středa, 15. února 2017 - 11:55:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2042
Registrován: 6-2007
Dítě jede na VJE zdarma pouze v zahraničí. Na český úsek to generuje dětskou zákaznickou NRT jízdenku:
Středa, 15. února 2017 - 12:04:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 1-2006
Áha. Tak proto. Díky moc.
Pátek, 17. února 2017 - 14:03:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 139
Registrován: 7-2015
Klikám to nějak špatně nebo je to tak, že nejlevnější včasná jízdenka Brno - západní Rakousko je nyní za 800 Kč (dříve 386 Kč)?
Pátek, 17. února 2017 - 14:20:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2043
Registrován: 6-2007
Ano, vypadá to, že u VJE přes hraniční bod Břeclav(Gr) vzniklo nové pásmo nad 500 km, kde cena začíná na 29 EUR, nikoliv 14 EUR.
maaaca
Pátek, 17. února 2017 - 14:47:42  
Neregistrovaný host
193.85.189.10
Potřebovali bysme se dostat 2. dubna z vídeňského letiště do Prahy, resp. České Třebové. Odjezd někdy po poledni. Dva dospělí, jedna InKarta v tu chvíli bez platné aplikace. Poradil by někdo jak by to vyšlo cenově?
Pepisu
Neděle, 19. února 2017 - 16:57:09  
Neregistrovaný host
90.178.3.165
Je možné u skupinové jízdenky pro více než šest osob jet jiným vlakem, než tím, na který je jízdenka původně určena?
Neděle, 19. února 2017 - 22:44:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 6-2006
Měl bych jeden dotaz ohledně jízdenek PID a nevím kam jinam to vložit. :-# Týká se to také cesty vlakem, takže tu snad nejsem úplně nevhod. Předem děkuji za zodpovězení.
Rád bych se v Praze přepravil vlakem z hlavního nádraží do Zbuzan (první navazující pásmo). Pojedu tam i v zápětí zpět + poté bych ještě chtěl cestovat po Praze MHD. Když si koupím řekněme třeba jízdenku na 180 minut za 54 korun, mohu na tu jízdenku během její časové platnosti jakkoli cestovat vlakem tam i zpátky, pak vlakem po Praze a následně třeba metrem? Pásmová platnost by neměla být problém, oněch 7 pásem nevyužiji ani kdybych počítal pásma P,0,B (a kdo ví co ještě) dvakrát. [crazy]
Jen tedy doufám, že linka S6 jezdí do plně zaintegrované trati, aby na ní platily jednorázové jízdenky... (Taky nechápu, jaký je to problém, mít za tu dobu existování PID již všechny tratě integrovány plně. Nechci tu vyvolávat flamewar, ale stačí se podívat třeba na takový IDSJMK, kde nikdy takovou koninu nevymýšleli, a vlakové tratě ležící na území IDS byly od začátku "integrovány plně". A to ani nemluvím o nějakém počítání některých pásem pro předplatní a jednorázové jízdenky jinak (dvojitě či jednoduše) či vymýšlení pásem které platí jen při cestě vlakem.)

P.S.: Omlouvám se, že vstupuji do jiného ještě nezodpovězeného dotazu.

(Příspěvek byl editován uživatelem želva.)
Babilon
Neděle, 19. února 2017 - 23:00:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3364
Registrován: 12-2007
želva: Jízdenka za 54 Kč je v podstatě tříhodinová síťovka na 7 pásem a v rámci časové a pásmové platnosti můžete cestovat jakkoliv. Železniční tratě už jsou plně integrovány všechny (myšleno všude tam, kde byla částečná integrace), ale má to jeden háček - pokud nastupujete na zastávce bez označovače, tak vám je "plná" integrace houby platná. To ale při cestě začínající v Praze nehrozí.
Neděle, 19. února 2017 - 23:10:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 6-2006
Děkuji za rychlou a jasnou odpověď.
Chápu-li to dobře, tak by hypoteticky neměl být problém použít třeba tuto tříhodinovou jízdenku i pro ježdění jen v rámci MHD v Praze (místo nákupu dvou 90 minutových po 32 korunách). Kdysi jsem se totiž při návštěvě Prahy paní na informacích ptal, zda existuj pro cestování Prahou taky nějaká časově delší jízdenka, než jen 90 minutová a pak až celodenní a bylo mi odpovězeno něco vy smyslu, že ty "jízdenky pro příměstskou dopravu" v metru apod. neplatí. [crazy]
Proto jsem byl lehce zmaten.
Nesni
Neděle, 19. února 2017 - 23:16:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1283
Registrován: 6-2014
želva:
pak vlakem po Praze
Jenom bych si dovolil malé upozornění - nevím, jak v IDS JMK, ale po Praze nejsou všechny vlaky zaintegrovány. Integrovány jsou Os a Sp ČD a taky KŽC (Masarykovo nádraží-Čakovice). Pozor, nejsou integrovány Sp vlaky Arrivy Praha-Benešov. Dále jsou integrovány některé R.

ty "jízdenky pro příměstskou dopravu" v metru apod. neplatí.
Tyhle dražší platí. Neplatí ty levné, za 12 Kč a 18 Kč.

(Příspěvek byl editován uživatelem Nesni.)
Babilon
Neděle, 19. února 2017 - 23:21:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3365
Registrován: 12-2007
želva: Ano, klidně můžete jezdit jen po Praze. Nikde není řečeno, že musím použít všechna zaplacená pásma, navíc nevím, jak by revizor kontroloval, jestli už jsem v nějakém pásmu byl nebo dokonce se tam teprve chystám.[wink]
Neděle, 19. února 2017 - 23:35:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 6-2006
Děkuji vám oběma pánové. [happy][vypravci]
Jen mě ještě překvapilo, že například z hlavního n. do již zmiňovaných Zbuzan je to levnější obyčejným jízdným ČD (16 km / 32 Kč), než jednorázovou jízdenkou PID (5 pásem / 40 Kč - a to je to jen jedno pásmo mimo Prahu). (Jsem totiž zvyklý, že u nás v IDSJMK vychází jednorázové jízdenky jednoznačně levněji než ty obyčejné od ČD). Ale to už je jen detail. Když budu zase něco k tarifu potřebovat vědět, rád se na vás zase obrátím. B-)
Pondělí, 20. února 2017 - 00:10:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 644
Registrován: 10-2010
Dotaz k nabídce PKP Most:
je možné jet jinou trasou cestu TAM a jinou trasu cestu zpět?
Např. z Bohumína do Katowic přes Zebrzydowice, cesta zpět přes Chalupki.
V roce 2013 to bylo možné, viz http://www.vlaky.net/upload/galeria/005456/175857.jpg
Příští rok bude ve znamení piva! [jidlo][kladivo]
Já nevím, kde se to v člověku bere, ten neklid, co ho tahá z místa na místo. Co mu nedovolí aby se usadil, aby byl sám se sebou spokojený jako většina ostatních. Já prostě nemůžu zůstat na jednom místě, vážně, fakt.
Pondělí, 20. února 2017 - 21:59:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1175
Registrován: 5-2010
je možné jet jinou trasou cestu TAM a jinou trasu cestu zpět
Podle mne ano, loni jsem takto neplánovaně kupoval jízdenku s trasováním Bohumín - Chalupki - Katowice - Tychy - Zebrzydowice - Bohumín.
Úterý, 21. února 2017 - 07:15:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1176
Registrován: 5-2010
vzniklo nové pásmo nad 500 km
O tom pásmu se píše v kterém dokumentu? V tomto velmi stručném ceníku jsem nic nenašel, ve Zvláštním ujednání ČD pro mezinárodní přepravu taky nic...
Úterý, 21. února 2017 - 14:24:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 143
Registrován: 9-2015
>> želva
Tož u nás v Praze je to tak...
Pravidel je mnoho a dynamika změn momentálně veliká.

Ústním informacím jakýchkoli zaměstnanců nevěřte vůbec, 90% z nich už to nedává. (Průvodčí ve vlacích jsou v průměru o něco lepší než zaměstnanci informačních středisek.) Inteligentní to přiznávají, hlupáci zatajují předstíráním nejvyšší moudrosti, případně arogancí.

Hodnověrným zdrojem informací je bulletin změn na stránkách ropid.cz, který si zodpovědný cestující po číslech tiskne a zakládá a akumulací všech publikovaných změn zjišťuje momentálně platný stav.

Plná a částečná integrace se potichu vytratily asi před dvěma roky a cestující byli v rámci Operačního programu "Zvyšujeme bdělost kaštanů" ponecháni, aby si to vypátrali sami. Momentálně jde o to, kde "kusové" jízdenky označíte (všude v Praze, všude v autobuse a na ČD jen někde - spíš hlavní a k Praze bližší tratě), kde vám je označí vlakvedoucí/strojvedoucí a kde to zatím nelze a může vám je tak leda označené přivézt známý protivlakem (nebo můžete mít tu vaši mnohohodinovou verzi). Docela dobře v tom orientují také skládané traťové letáčky na nádražích (a v DP informacích), hustota informace je v nich ovšem neuvěřitelná - a tak si nezapomeňte lupu.

Jízdné PID máme taky mnohem levnější než na ČD doklady, po zátahu ČD proti skupinám už to platí leckde i pro velké skupiny. Váš příklad byl tedy dost výjimečný - jde o to, že u cesty z nádraží, které není v těch vtlačených předpásmech (B, 0), ale v echt pásmu P musíte při cestě za Prahu zaplatit vlastně komplet ježdění po Praze (ale to si taky můžete ve stejné ceně užít).

Momentální dynamika a trendy spočívají v rozšiřování integrace: v celkem nedávné historii Mělnicko, před okamžikem vlaky (vč. rychlíků) do Roudnice a Štětí a podle Sázavy na východ, za chvilinku Benešovsko a Nymbursko, a asi ještě (do léta?) konečně i Kladno. Vše tedy lze i na "kusové" jízdenky.

Vyšší škola potom je:
- kombinace PID a ČD jízdného (u rychlíků (na rozdíl od Os/Sp) lze typ jízdného měnit jen ve stanici, kde vlak zastavuje (např. Neratovice, Roudnice,..))
- navazování předplatních PID, "kusových" PID a ČD jízdenek (jinak z Prahy, jinak do Prahy),
- slevy 60+,
- zavazadla zdarma nebo placeně,
- spolucestující děti v některé dny, apod.
apod.

Takže tak si tady žijeme...
Úterý, 21. února 2017 - 15:54:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 6-2006
Koukám, že se v tom přes všechen informační balast stále orientujete. Kloubou dolů. [wink]. Děkuji za tohle "uvedení do problematiky".

Miropiro: Jo kde jsou ty časy, kdy byla pro jednotlivé VJE přehledná tabulka, kde bylo krásně vidět kolik kilometrů je v jednotlivých cenových pásmech. A ještě více mě mrzí, že se právě v Rakousku nově od letošního GVD zavedlo více pásem. Dříve to bylo jen "do sto kilometrů a pak už jen 100+". A já kůň (nebo vlastně želva :-) ) jsem nestihl tu skvělou možnost jet za pár (doslova) stovek celou trasu Brno - Bregenz. :-/
Úterý, 21. února 2017 - 16:05:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2046
Registrován: 6-2007
O tom pásmu se píše v kterém dokumentu?

V nějakém interním. Už nějakou dobu se nezveřejňuje, ale pásma stále existují, stejně jako existují pásma u DB Sparpreis Europe a taky se nikde nezveřejňují.

jsem nestihl tu skvělou možnost jet za pár (doslova) stovek celou trasu Brno - Bregenz.

Přes Summerau to stále jde.
Úterý, 21. února 2017 - 17:54:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1177
Registrován: 5-2010
Přes Summerau to stále jde.
Uff [wink] Asi ta relace přes Summerau není tak vytížená [happy]
A já kůň (nebo vlastně želva :-) ) jsem nestihl tu skvělou možnost jet za pár (doslova) stovek celou trasu Brno - Bregenz. :-/
Já také ne a to o této nabídce vím už delší dobu...
Adamek
Středa, 22. února 2017 - 06:04:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 914
Registrován: 10-2007
I v IDS JMK vychází dost relací levněji s jízdenkou ČD než s integrovanou.
Středa, 22. února 2017 - 15:40:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5460
Registrován: 12-2011
Adamek: A berete to s IN kartou nebo bez?
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Středa, 22. února 2017 - 16:34:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 6-2006
Miropiro: "Vyhrabal" jsem na internetu onu starou přehlednou tabulku o všech Včasných jízdenkách Evropa, tak jak ji dříve sami ČD oficiálně zveřejňovaly. Mrzí mě, proč něco podobného a veřejného nemůže existovat pro současný GVD, když to dříve šlo. :-(
A když už o tom dokumentu mluvím, tak na čtvrté straně hned nahoře je ta krásná tabulka, o které jsme mluvili, která rozlišuje po tratích ÖBB jen 0-110 km a pak už jen 111 km+ za příjemných 14€. (Musím se opravit, v minulém příspěvku jsem mylně uváděl 100 km +).
Také jsem o této nabídce delší dobu věděl, ale bohužel jsem ji nestihl včas využít, než vzala se současným jízdním řádem za své. :-/ Teď už existují ty pásma ÖBB (přes Břeclav) minimálně čtyři, co jsem vypozoroval ručním hledáním spojení na e-shopu ČD. Možná mně Oto opraví.
Oto: Díky za tip. Sice se tedy ani přes to Summerau nedostanu na těch 14€, ale i tak je tam příjemných 19€. Jen tedy časově je to Brno-Bregenz přes Summerau o čtyři hodiny delší (což je zaviněno hlavně naší expresní dopravou Brno - České Budějovice [uhoh])a těch 13 hodin cestování denními vlaky je opravdu dost i na "železniční fandy". :-(
blekp
Středa, 22. února 2017 - 17:30:30  
Neregistrovaný host
193.179.3.120
např.
Brno hl.n. - Modřice IDS 3 zóny 27 Kč / ČD obyč. 19 Kč
Brno hl.n. - Troubsko IDS 3 zóny 27 Kč / ČD obyč. 22 Kč

A to, že lze navazovat jízdné IDS/ČD v R pouze ve stanicích, kde R zastavuje, (narozdíl od Sp) platí v IDS JMK také.
Pružinskij
Čtvrtek, 23. února 2017 - 10:52:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1449
Registrován: 4-2015
želva: Dělají to výborně. Nově je to v relaci Ústí - Berlín vlakem za 524, Eurolines týden předem za 390...
West code was broken.

Čtvrtek, 23. února 2017 - 13:13:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2047
Registrován: 6-2007
Pružinskij: nezapomeňte, že DB Sparpreis Dresden-Berlin bez BahnCard začíná na 19 EUR (524 Kč).

Z toho je myslím patrné, že pokud má stát Ústí-Dresden-Berlín stejně nebo méně, tak je za tím dobrá vůle DB nechat Čechy jet levněji, než je v Německu zvykem. Klasicky bývá taková akce na první ranní vlak a v měsících slabé poptávky (leden, únor) na všechny vlaky.

A taky už určitě někteří němečtí cestující zjistili, že když si jízdenku pro jízdu po Německu koupí v eShopu ČD, mohou ušetřit.
Adamek
Čtvrtek, 23. února 2017 - 16:53:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 915
Registrován: 10-2007
Intelpetr: S Inkartou je těch relací samozřejmě víc, ale i bez Inkarty se často cestuje levněji. Typicky kratke cesty v rámci jedné zóny (cesty po Brně, Blansko - Dolní Lhota, Popovice - Rajhrad...), ale i cesty přes více zón (Brno - Modřice...) Nemluvě o zpátečních nebo skupinových jizdenkach. Je ale pravda, že prosincové korunové až dvoukorunové zdražení počet takových případů zmenšilo.
Pružinskij
Čtvrtek, 23. února 2017 - 17:34:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1450
Registrován: 4-2015
A taky už určitě někteří němečtí cestující zjistili, že když si jízdenku pro jízdu po Německu koupí v eShopu ČD, mohou ušetřit.
Tam není podmínka jet už z ČR?

Jinak další, mnou moc nepochopená věc je, proč ČD v eShopu vyžadují zadání shodného jména se jménem na průkazce pro důchodce. Musí jí mít u sebe, to je jasné, ale ve vlaku se ověřuje jen shodnost podoby cestujícího s fotku, ale ne jméno a příjmení. A to je přitom vytištěné i na papírové verzi... IMHO zbytečně složité.
West code was broken.

Čtvrtek, 23. února 2017 - 17:45:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2048
Registrován: 6-2007
Tam není podmínka jet už z ČR?

Není. Ani si dost dobře nedovedu takovou povinnost představit. Musel byste zavést zpět povinnost najít průvodčího před opuštěním ČR, aby vám dal razítko (ať už fyzické, nebo virtuální).

Jinak další, mnou moc nepochopená věc je, proč ČD v eShopu vyžadují zadání shodného jména se jménem na průkazce pro důchodce. Musí jí mít u sebe, to je jasné, ale ve vlaku se ověřuje jen shodnost podoby cestujícího s fotku, ale ne jméno a příjmení. A to je přitom vytištěné i na papírové verzi... IMHO zbytečně složité.

To nějak nechápu. Vy byste chtěl, aby na elektronickou jízdenku pro důchodce mohl jet kterýkoliv člověk s průkazkou pro důchodce? U jízdenek pro nedůchodce to chcete taky tak?

Pak by bylo třeba nějak ošetřit situaci, když by tu samou jízdenku předložilo více cestujících (to je věčné téma, které se tady probíralo už několikrát).
Pružinskij
Čtvrtek, 23. února 2017 - 18:03:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1453
Registrován: 4-2015
ad SRN - nejsem si jist, ale není to tak, že všechny spoje na které lze VJE mezi ČR a SRN koupit, jsou doprovázené průvodčím a tedy není to dostatečné ochrana proti zneužití?

ad důchodci - Nechtěl, vždyť píšu, že se to ověřuje tím, že štiplístek fyzicky musí kouknout na tu fotku a ta musí sedět s podobou držitelé jízdenky (jakékoliv, i jen kódu transakce), musí mít u sebe tu průkazku.
Nechápu skutečnost proč dopravce ČD potřebuje znát k nákupu jméno a příjmení např. paní Pružinské, když ta nepřenositelnost je daná vazbou na fyzickou kartičku (In kartu). Mám tedy po práci, takže už mi to moc nemyslí, ale něco mi uniká?
West code was broken.

Čtvrtek, 23. února 2017 - 18:19:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2049
Registrován: 6-2007
nejsem si jist, ale není to tak, že všechny spoje na které lze VJE mezi ČR a SRN koupit, jsou doprovázené průvodčím a tedy není to dostatečné ochrana proti zneužití?

Průvodčí tam je (i když spoji Cheb-Marktredwitz si nejsem zcela jist). Ale to je přece jedno.

Pokud byste chtěl zavést pravidlo, že cesta musí začít v ČR, tak by se tato skutečnost musela v Německu prokazovat. Tj. musel byste zajistit, že každý cestující bude českým průvodčím zkontrolován. To se zajišťuje obtížně, zejména kdy takové jízdenky prodáváte i z Ústí, odkud je to na hranice pár minut. U jízdenek do Maďarska a Polska se to stále řeší tak, že se povinnost "nechat se zkontrolovat" hází na cestujícího a předpokládám, že tam se to taky jednou zruší.

vždyť píšu, že se to ověřuje tím, že štiplístek fyzicky musí kouknout na tu fotku a ta musí sedět s podobou držitelé jízdenky (jakékoliv, i jen kódu transakce), musí mít u sebe tu průkazku.
Nechápu skutečnost proč dopravce ČD potřebuje znát k nákupu jméno a příjmení např. paní Pružinské, když ta nepřenositelnost je daná vazbou na fyzickou kartičku (In kartu). Mám tedy po práci, takže už mi to moc nemyslí, ale něco mi uniká?


Porovnáním fotky s podobou držitele akorát zjistíte, že je to průkazka toho držitele. Ale už nezjistíte, jestli je to cestujícící/průkazka, který si koupil tu jízdenku. Ještě nedávno se do eShopu vyplňovalo číslo průkazu, jízdenka byla vázána na průkaz, což bylo kritizováno. Dneska je to tak, že se tam vyplňuje jméno a jízdenka je tak vázána na osobu (přesněji na kterýkoliv průkaz se jménem té osoby).
Pružinskij
Čtvrtek, 23. února 2017 - 18:30:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1454
Registrován: 4-2015
Pokud byste chtěl zavést pravidlo, že cesta musí začít v ČR, tak by se tato skutečnost musela v Německu prokazovat. Tj. musel byste zajistit, že každý cestující bude českým průvodčím zkontrolován. To se zajišťuje obtížně, zejména kdy takové jízdenky prodáváte i z Ústí, odkud je to na hranice pár minut.
Tak v BS se sice asi furt mění čety, ale lidí tam nastupuje minimum. A doufám, že mi nechcete tvrdit, že český nebo německý doprovod nestihne mezi Děčínem a Drážďany projít écéčko. Sice je to tam nějak časově akorát, ale řekl bych že ve většině případů stihne a těch pár potenciálních podvodníků (z BS) v tom nebude hrát velkou roli.

Ale už nezjistíte, jestli je to cestujícící/průkazka, který si koupil tu jízdenku.
Ježišikriste a to je problém? Profízlovaná země? Já nakoupil teď odpoledne, invalida nejsem, jízdenku jsem předal (kód řekl), nikoho jsem neokradl, a přesto ze mě ČD dolují jméno a příjmení. Podle mě k tomu neexistuje reálný důvod, jenom je to složitější.
Ano jízdenka je vázána na konkrétní osobu, zatímco u kasy si jí může koupit Svatej Petr a jméno a příjmení po něm nikdo nechce. K čemu to je Českým drahám dobré??? (jednu zcela konkrétní odpověď mám - k zesložitění tarifu a buzeraci vlastních lidí z kosočtvercovin)
West code was broken.

Čtvrtek, 23. února 2017 - 18:38:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7421
Registrován: 5-2007
Pružinskij: A keď sa tým lístkom preukáže jeden cestujúci v jednom vlaku, druhý v druhom, v treťom rovno dvaja? Čo potom? Vyriešiť to tak, ako to má Regiojet, ktorý umožňuje cez internet kúpiť jedine lístok viazaný na konkrétny vlak a potažmo aj miesto?
Pružinskij
Čtvrtek, 23. února 2017 - 18:44:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1455
Registrován: 4-2015
A všichni budou vybaveni průkazkou pro důchodce, pojedou stejnou trasu v jednom dni...? Snad jediné co mě napadá, že by si skupina důchodců na výlet v jednom vlaku vzájemně telefonovala a sdělovala transakční kód. A to mi tedy opravdu moc pravděpodobné nepřijde (spíš schizofrenní...). [crazy]
Navíc průvodčí asi není úplná trubka, aby si toho nevšiml (ano, může se to stát v různých spojích, ale to mi přijde už jako úplné sci-fi).
Ale jo, přece jeden příklad mě napadl: Cigoši s invalidním důchodem mezi Mostem a Ústím. Ty by na to teoreticky přijít mohli a ušetřit tak teoreticky pár stovek. Jenže co tam tak jezdívám, tak známý firmy jsou už známý a byli by rychle odhalený (ano a došlo by k úniku nějakých marginálních tržeb).



(Příspěvek byl editován uživatelem Pružinskij.)
West code was broken.

Čtvrtek, 23. února 2017 - 18:52:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2050
Registrován: 6-2007
Sice je to tam nějak časově akorát, ale řekl bych že ve většině případů stihne a těch pár potenciálních podvodníků (z BS) v tom nebude hrát velkou roli.

"Podvodník" nemusí být jen z Bad Schandau, ale téměř z kteréhokoliv místa v Německu.
Stačí, když chce v rámci Německa jet takovou relaci, která je podmnožinou nějaké trasy, co končí nebo začíná v Ústí nad Labem nebo Chebu a eShop DB mu ukáže vyšší cenu, než eShop ČD. Takových tras jsou tisíce, zejména, pokud to časově sedne k EC178, na který je akční cena 19 EUR kamkoliv v Německu.


A doufám, že mi nechcete tvrdit, že český nebo německý doprovod nestihne mezi Děčínem a Drážďany projít écéčko.

Asi to stále nechápete. Tak jinak. Jsem Němec. Jedu z Drážďan do Frankfurtu a mám jízdenku Ústí-Drážďany-Franfurt. Německý průvodčí řekne "ale vy jste nenastoupil v Ústí, nemáte na jízdence české razítko". Já řeknu: "já tam nastoupil, ale český průvodčí nepřišel". Jak mi německý průvodčí dokáže, že český průvodčí ten den opravdu prošel celý vlak a zkontroloval všechny?


Já nakoupil teď odpoledne, invalida nejsem, jízdenku jsem předal (kód řekl), nikoho jsem neokradl, a přesto ze mě ČD dolují jméno a příjmení. Podle mě k tomu neexistuje reálný důvod, jenom je to složitější.

OK, tak tu máme tu diskuzi znova.

Pokud by na jízdence nebylo jméno a příjmení, mohl byste ji vytisknout např. 10x a dát ji 9 dalším osobám. A to věřte, že na takto jednoduchý trik by přišel leckdo. pak máte 3 možnosti.

a) zavedete vazbu na osobu nebo průkaz

b) neřešit to, necháte je jet všechny. Pak se můžete těšit na únik tržeb a posměšné články v tisku, jak jsou ČD hloupé. Nechají se okrádat a berou na to dotace.

c) platí pouze jízdenka předložená ke kontrole jako první. K tomu potřebujete trvalé online spojení na server, které POPky ČD nemají, ale předpokládejme, že ho máte. Jak byste řešil spory ve vlaku? Každá z těch 10 osob by samozřejmě tvrdila, že si tu jízdenku koupila, a že je vyloučeno, že by si od ní tu jízdenku někdo zkopíroval. Konfrontovat ty osoby mezi sebou nemůžete, protože mohou být v různých vozech, případně i v různých vlacích.


zatímco u kasy si jí může koupit Svatej Petr a jméno a příjmení po něm nikdo nechce

Jízdenka koupená u kasy je na papíře s ochrannými prvky. Padělat to sice asi jde, ale je to poměrně těžké. Pokud to někdo umí, bude padělat zajímavější listiny, než jízdenky ČD :-)


Snad jediné co mě napadá, že by si skupina důchodců na výlet v jednom vlaku vzájemně telefonovala a sdělovala transakční kód. Navíc průvodčí asi není úplná trubka, aby si toho nevšiml (ano, může se to stát v různých spojích, ale to mi přijde už jako úplné sci-fi).

Proč by si telefonovali? Jízdnenku jednoduše koupí jeden a vytiskne ji 10x. Ostatní nejenom, že ušetří peníze, ale i čas, nemusí k pokladně.

Průvodčí si toho klidně všimnou může, pokud má dobrou paměť na čísla jízdenek. A co s tím bude dělat? Na základě čeho ty ostatní vyhodí, když mají platnou jízdnenku?

Ale jo, přece jeden příklad mě napadl: Cigoši s invalidním důchodem mezi Mostem a Ústím.

Vy se snažíte hrát na notu, "Chudák duchůdce, ten by přece nepodváděl". Ale když je někdo podvodník, tak tím, že zestárne, podvodníkem být nepřestane. Také je dobré mít pravidla stejná pro všechny, nedávat důchodcům výjimky. A v neposlední řadě, buďte si jist, že se o tom triku bude psát v novinách v posměšném duchu o blbých ČD a pak je vlastně jedno, kolik lidí to zneužije. Přečtou si to všichni.

(Příspěvek byl editován uživatelem oto.)
Čtvrtek, 23. února 2017 - 19:00:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7422
Registrován: 5-2007
Pružinskij:
"A všichni budou vybaveni průkazkou pro důchodce, pojedou stejnou trasu v jednom dni...?"
Predstavte si napr. reláciu Praha-Ostrava, koľko asi dôchodcov to absolvuje za jeden deň. Menej ako 5 ich nebude, ani menej ako 10, možno ani menej ako 100...

Pružinskij:
"Snad jediné co mě napadá, že by si skupina důchodců na výlet v jednom vlaku vzájemně telefonovala a sdělovala transakční kód. A to mi tedy opravdu moc pravděpodobné nepřijde (spíš schizofrenní...). [crazy]"
To si píšte, že je to pravdepodobné a možno ešte pravdepodobnejšie než u tých cigošov. Penzisti už dnes nie sú počítačovo negramotní (skúsenosť známeho so zľavovým kódom, ktorého rozposlal pár kusov a s niektorým kódom mu prišlo aj 20 hlavne dôchodcov, samozrejme ich neodmietol, ale nadšený nebol).

Pružinskij:
"Navíc průvodčí asi není úplná trubka, aby si toho nevšiml (ano, může se to stát v různých spojích, ale to mi přijde už jako úplné sci-fi)."
To práveže nie je scifi, zvlášť nie v krajine, kde sa zakladajú stránky a skupiny na sledovanie pohybu revízorov v MHD. Navyše, keď aj trúbka nebude, čo urobí? Ktorý lístok je ten pravý? Ako to dotyčnému dokáže?
Pružinskij
Čtvrtek, 23. února 2017 - 19:03:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1456
Registrován: 4-2015
ad vnitro - OK, kapituluji, jsme národ podvodníků a vidím to moc růžově. Ano, přiznávám, že sociálně slabé vrstvy by to asi zneužívaly, studenti ještě více.

ad VJE: Ano. Ovšem analogicky - tuhle jsem jel z Kostrzyna (Polsko) přes Berlín, Lipsko a Marktredwidz do Chebu. Za 14 euro. Tutéž VJE si může i dnes koupit jakýkoliv Helmut z chalífátu Německo a "zneužít" např. na podmnožinu relací (těch jsou desítky, ale např. ICE linka Berlín - Norimberk, tam už má slušný vejvar oproti DB nabídkám) a pak prostě z NUE do Chebu posledním RE nepojede a půjde domů.
Tomu se taky nedá zabránit, těch možností jsou stovky a IMHO už i státní dráhy přicházejí na to, že se to prostě nedá řešit a že je lepší mít alespoň nějaký příjmy než prázdné vlaky s NRT tafirem only.

No - mně už je to fuk, poprvé jedu do Berlína místo EC autobusem, jízdenka zakoupena.
West code was broken.