Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Stavby v síti TEN-T » Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 20. 08. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 20. 08. 2017

dolů
   autor příspěvek
Mladějov
Středa, 16. srpna 2017 - 15:50:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10714
Registrován: 3-2007
energetickej přínos zrovna na D1 by byl patrnej hodně }

Ale já mluvím o ekologickém, což je něco úplně jiného.
Bugear
Středa, 16. srpna 2017 - 23:06:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3567
Registrován: 8-2005
@Mladějov: To bude mít stejné řešení jako smýkání.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 09:40:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4579
Registrován: 3-2004
..čímž za pár měsíců vyrobíte pruhy od gum v jízdním pruhu.

Které následně vyfrézujeme a speciálně vyztužíme betonem a možná i ocelí. A časem zavedeme speciální tvrdé pneumatiky........ a budeme vylepšovat tak dlouho, až nám vznikne, světe div se, ŽELEZNICE [happy]
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 10:25:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 967
Registrován: 6-2016
David_jaša: Budeš se možná divit, ale to, že "nákladní trolejbus" je hybrid, mi docvaklo samo. Zato smysluplné využití toho héblu mi stále uniká...
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 12:49:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2110
Registrován: 9-2003
Mladějov: Ono udržování v pruhu je něco jiného, než TVR, Tranlohr nebo Spurbus. Já Tě kdyžtak svezu, mám to ve zcela běžné sociální Koktě.
Ale jinak je to celé samozřejmě totální pýčovina non-plus ultra, zase melounoidní myšlenky.
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
M_g
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 13:20:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 837
Registrován: 6-2006
Mladějov, Lamina:
Ale jinak je to celé samozřejmě totální pýčovina non-plus ultra, zase melounoidní myšlenky.
To záleží, jak se na to podíváš.
Pokud se v současné převětrníkované a přefotovoltaikované Evropě kvůli stabilitě elektrizační soustavy začíná elektřina pálit v elektrokotlech na elektrárnách/teplárnách, tak převod části spotřeby nafty do spotřeby elektřiny až tak neekologické není (není až taková pýčovina, jak na první pohled vyzírá).
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 14:04:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14349
Registrován: 5-2002
Stejně tak je překvapivou fíčůrou elektromobility to, že tím vznikne obrovská decentralizovaná akumulační kapacita (navíc za prachy obyvatelstva).
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 15:05:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2111
Registrován: 9-2003
Blbý je, že nepůjde lidem říct centrálně: "Akcelerujte moderáty!". Totiž co to plácám, "Teď nabíjejte!"
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
M_g
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 15:13:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 838
Registrován: 6-2006
Proč by nešlo. Je to jen záležitost nul a jedniček v nabíjecím stojanu, který na centrální povel řekne, "teď se nabíjí jen obyčejně, kdo chce rychle musí připlatit".
Vím, zhorší se tím zájem o elektromobily, ale jde to i teď.
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 15:18:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3294
Registrován: 5-2004
Tak domkaři mají často příslušný HW už teď, k uvedení myšlenky do praxe stačí jenom vyhlašovat nízký tarif vždy, když je v síti přebytek energie.
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 16:09:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14351
Registrován: 5-2002
S499: Blbý je, že nepůjde lidem říct centrálně: "Akcelerujte moderáty!". Totiž co to plácám, "Teď nabíjejte!"
Stačí, když doprácejezdiči nechají auto na parkovišti, hodi ho na kabel a nastaví, v kolik míněj přijít (u běžnejch picmochů beztak stačí default "po padla").
Battery management jakousi představu o své "žízni" má a skrz stojan se domluví s nějakým serverem na optimálním diagramu. Pomalejší nabíjení nižším proudem navíc půjde k duhu jak síti, tak baterce.
Desiro
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 16:23:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3175
Registrován: 2-2004
Hajnej: Takový smart grids sice jo, ale ne během dne - z hlediska výrobců elektřiny i přenosovky / distribuce na hladině VN má tohle smysl v noci.
Oni to jinak ti elektromotoristi poznají na účtu.
Mladějov
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 17:29:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10719
Registrován: 3-2007
No, na to, že v Evropě se díky s. Merkelové a ekoteroristickým tlakům vypínají/nestaví atomovky, stagnují tepelky atd., dochází uhlí a je prognóza nedostatku elektřiny a prudkého růstu její ceny oproti ropě, tak jste tady někteří docela optimisté [biggrin]

Já prostě nechci, aby stát cpal miliardy
do něčeho, co se možná ukáže zcela slepá ulička. Nedotované a přirozený vývoj - zcela OK.
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 17:43:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 970
Registrován: 6-2016
"Stačí, když doprácejezdiči nechají auto na parkovišti, hodi ho na kabel a nastaví, v kolik míněj přijít"
To může nastat jen tehdy, když to parkoviště bude disponovat příslušnou "stojanovou" infrastrukturou a VN přípojkou (22 kV). Takových 10 stojanů 3x400/4A je cca 30kW...
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 17:55:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6218
Registrován: 5-2002
A to je furt pomalý nabíjení, který je sice hezký, ale špičky kdy je třeba náhle něco spálit moc nespasí... Spíš bych řešil dálkové odpojování téhle pseudoekologie (dotačních těžařských stanic)... Ale už jsme dost OT. [happy]
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 20:27:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14354
Registrován: 5-2002
Desiro: Takový smart grids sice jo, ale ne během dne

H_k: Spíš bych řešil dálkové odpojování téhle pseudoekologie (dotačních těžařských stanic)...

Tak se pánové dohodněte, jestli teda může bejt přebytek výkonu i během dne. Třeba v noci bych ho u solárů zrovna moc nečekal, to leda až budou vynalezeny lunáry [wink] (a i ty jenom ve čtyřtejdenním turnuse).

Desiro: Oni to jinak ti elektromotoristi poznají na účtu.
Proč ne? Třeba bude připojenej a přes den nic nenabije. A nebo při převisu nabije za noční cenu.
Vzhledem k tomu, že péčí zelenejch se už moc PVE asi nepostaví, se akumulační kapacita hodí.
Když už se s eletromobilitou blbne na kvadrát, tak proč to nedotáhnout k nějakejm užitečnejm synergiím?

Stejně tak polovičatej je ten dnešní start/stop. Ten měl bejt podmíněnej tím, že křižovatka vysílá zbývající dobu červený a auto si rozhodne, jestli to vůbec stojí za to. Naslepo je to ale fakt ghownu.
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 21:39:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2578
Registrován: 5-2002
Když už se s eletromobilitou blbne na kvadrát, tak proč to nedotáhnout k nějakejm užitečnejm synergiím?
Jo. Třeba pojďme drátovat další tratě a stavět VRT. A tahat náklady (elektrickými) vlaky. A do měst trolejbusy, tramvaje. Já to říkám furt. [happy]
Čtvrtek, 17. srpna 2017 - 21:59:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7814
Registrován: 5-2002
No, já tu moderní elektrizaci vidím trošku jinak.
Stát po průseru s předotovanou fotovoltaikou šel opačným směrem a dnes prakticky nedotuje nic. Tedy to slovo nic se jmenuje Nová zelená úsporám, ale dá se říci, že je to nic.
Přitom místo dotování FVE na rodinných domech s preferováním maximální spotřeby v domě, z čehož vyplynulo udělat si FVE pro dotace a ne pro smysl, pokud možno celkové energetiky.
A tak FVE o výkonu nad 4 kWp, s bateriemi cca 6 kWh splní největší dotační podporu dle stupně 3.7., ale z valné části neutáhne ani noční spotřebu domu v červenci [rofl].

Přitom zájem státu by měl být jiný.

Osadit rodinné domy výměrou panelů na maximum podle využitelné plochy střech domů a případně i pozemků a současně i bateriemi takového rozsahu, aby kromě udržení vlastní spotřeby domů v době mimo osvit nejméně v průměrném období březen - říjen dokázaly mírně pomáhat i ostatním v blízkém místě spotřeby.

Toto by samozřejmě pomohlo i předpokládanému nárůstu elektromobility a i snížení nárůstu potřeby vyrovnávání potřeb sítě, kdy pokud dnes svítí a fouká, tak není kam nacpat elektrickou energii a jakmile zaleze sluníčko, jedou náhradní (klasické) zdroje naplno.
Pátek, 18. srpna 2017 - 07:33:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 829
Registrován: 5-2002
Hajnej:
"Stačí, když doprácejezdiči nechají auto na parkovišti, hodi ho na kabel a nastaví, v kolik míněj přijít (u běžnejch picmochů beztak stačí default "po padla"). "
Načež v 10:18 zavolá paňčelka "vaše dítě je ňáký dozelena a blinká, přijeďte si pro něj" a běžnej picmoch je kde, Jasánek? Ano, fprdeli! Zlatej benzín!!
Mladějov:
"Nedotované a přirozený vývoj - zcela OK."
Přesně tak.
Tomáš_záruba:
"Jo. Třeba pojďme drátovat další tratě a stavět VRT. A tahat náklady (elektrickými) vlaky. A do měst trolejbusy, tramvaje. Já to říkám furt. [happy]"
Jo. Pokud by se opravdu chtělo smysluplně zvýšit podíl elektrické trakce v dopravě (v dopravě obecně, bez rozlišení druhu), pak je tahle cesta asi opravdu nejlepší.
Jenomže ve skutečnosti o tohle nejde. To jenom sociální inženýry naprosto iracionálně serou auta jako taková, tak se je snaží pod záminkou ekologie naprosto zkurwit...
Pátek, 18. srpna 2017 - 07:53:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 975
Registrován: 6-2016
"Osadit rodinné domy výměrou panelů na maximum podle využitelné plochy střech domů a případně i pozemků a současně i bateriemi takového rozsahu, aby kromě udržení vlastní spotřeby domů v době mimo osvit nejméně v průměrném období březen - říjen dokázaly mírně pomáhat i ostatním v blízkém místě spotřeby.
"
Ty baterie se vezmou kde? A kolik budou stát? Jakou budou mít REÁLNOU životnost? Jak se bude účtovat "mírná pomoc ostatním"? Doplatí si "ostatní" adekvátní částku při výměně baterií?

Já jen že jsem včera jel na kole podle Kocáby a sledoval postupnou "fotovoltaizaci" místních chat. Panely přibývají pomalu, ale přibývají. Co je ale zajímavé, tak jen tam, kde smysluplně svítí slunce[biggrin]

Aby bylo úplně jasno - jsem pro EVOLUCI v oboru tzv. obnovitelných zdrojů. Ale jsem ZÁSADNĚ PROTI REVOLUCI v tomtéž oboru. Jak může každý na účtě za elektřinu poznat, jsou tzv. obnovitelné zdroje dneska jen velikánská lumpárna!!!
Pátek, 18. srpna 2017 - 07:59:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14361
Registrován: 5-2002
PŠ: ale z valné části neutáhne ani noční spotřebu domu v červenci
To máš nějakej velkej barák - mně vychází z roční spotřeby cca 6 kWh/den.
Nebo Ti počítala PENB ta samá paní inženýrka, co našemu baráku? Tj. svítí se (i na hajzlu) podle normy pro kancelářské prostory, a to žárovkama a 8 hodin každý den - pak to vyjde o řád víc snadno a rychle...

a běžnej picmoch je kde, Jasánek? Ano, fprdeli! Zlatej benzín!!
A taková věc se děje kolikrát za život...?
Pátek, 18. srpna 2017 - 08:40:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 830
Registrován: 5-2002
I jednou je příliš často. Auto si člověk pořizuje proto, aby s ním mohl v případě potřeby někam jet. Pomalé nabíjení, notabene ještě s odkladem až bude nadbytek proudu, je z mého pohledu nepřijatelné.
A jak pojedu s elektromobilem k móři? Každých 300 km celou noc tábořit u nabíječky..?
Pátek, 18. srpna 2017 - 10:35:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1134
Registrován: 10-2007
jsou tzv. obnovitelné zdroje dneska jen velikánská lumpárna!!!
Ono v zásadě se takto dá překlopit jakékoliv téma.

Aktuálně k tomu směřu zásobování s vodou. Už jsem jim povedlo vytvořit problémy díky strašení suchem. Teď už je nutné nabízet řešení...čili vhodné dotační programy.

Čistě technicky fotovoltaika ve spojení se smaart grid dává značný smysl
Pátek, 18. srpna 2017 - 10:43:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1135
Registrován: 10-2007
A jak pojedu s elektromobilem k móři? Každých 300 km celou noc tábořit u nabíječky..?
Znáte letadlo? Kolega takhle léta do Chorvatska zatímco ostatní žhaví turba naftových octavií do ruda.
Desiro
Pátek, 18. srpna 2017 - 10:52:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3176
Registrován: 2-2004
Neřeším problémy udání výkonu nepredikovatelných zdrojů energie, ale elektromobility, aby se vůbec vyplatila.
V noci je k dispozici přebytečný výkon už dnes a dodatečná přenosová schopnost sítí je k dispozici, teda až na drát na poslední míli.
V noci je díky tomu k dispozici silovka za nízkou cenu, má smysl ji využít. Stejně tak využít ta elektroauta k akumulaci nočního proudu a zvýšení base load sítě.
Zbývá vyřešit to pomalé nabíjení především na sídlištních parkovištích, nejlépe formou zásuvek u lamp veřejného osvětlení.
Tohle řeší a má smysl u aut, která ve dne nejezdí žádné dlouhé štreky - tam aktuálně žádné ekonomické řešení než zůstat u kapalných paliv nevidím (a nevidím to jako něco špatného). Postup musí být evoluční, ne změnit věci za každou cenu.

Hajnej: Proč ne? Třeba bude připojenej a přes den nic nenabije. A nebo při převisu nabije za noční cenu ...Když už se s eletromobilitou blbne na kvadrát, tak proč to nedotáhnout k nějakejm užitečnejm synergiím?
Proč ne? Když někdo bude chtít tak nabíjet, jsem ten poslední, kdo by tomu bránil. Ale spoléhat bych se na takovou dodávku nechtěl.

(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
M_g
Pátek, 18. srpna 2017 - 11:25:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 839
Registrován: 6-2006
No, já při pohledu na graf zobrazený na úvodní stránce čepsu vidím, že silně dobíjet šlo za poslední dvě hodiny dvakrát po cca 20 minutách.
Mladějov
Pátek, 18. srpna 2017 - 11:34:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10721
Registrován: 3-2007
No..takže nám z těch argumentů o blijícím dítku, jízdě k moři, pohotovosti auta atd. vyplývá moc hezky jedno, co říkám já a někteří tady (Sants, hk..) : Nechte to bez masivních dotací a masivních státních ("revolučních") zásahů. Pokud se ukáže výhodnost elektřiny pro auta, tak se bude měnit podíl vozidel k té elektřině, pokud ne, tak to bude třeba jako teď.
Ovšem Zárubům a spol : Totéž v nucení el. trakce na železnici !!!
Nevím, proč by železnice měla být znevýhoďnována povinnými přepřahy nebo nějakými restrikcemi, to zas nahání lidi k IAD a náklad do kamionu.
A tady někteří naprosto ignorujete, že elektřiny bude v Evropě (poděkujte Merkelové a Zeleným, paradoxně) , spíš nedostatek, než přebytek, takže cena co, Jasánek..?

Jinak se u tohoto tématu moooc překně proflakují ty melounovští jedinci [wink].

Osobně jsem názoru, že bez vynálezu lepších baterií a vyřešení jejich životnosti žádná revoluce v změně paliva nebude (a proč by taky měla být ?)

A někomu radit letadlo místo polochromého auta ? No, já nevím jak vy, pánové, ale já mám auto právě pro tu pohotovost, když je potřeba. Neboli když budu potřebovat či chtít jet zítra do Norimberka nebo v zimě na lyže do Alp, nastartujem a jedem.
Pokud někomu vyhovuje elmobil či hybrid, ať si ho spánembohem koupí, jeho věc, ale netřeba to stavět nějak ideologicky.
Pátek, 18. srpna 2017 - 12:24:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1136
Registrován: 10-2007
A někomu radit letadlo místo polochromého auta ? No, já nevím jak vy, pánové, ale já mám auto právě pro tu pohotovost, když je potřeba. Neboli když budu potřebovat či chtít jet zítra do Norimberka nebo v zimě na lyže do Alp, nastartujem a jedem.
Bavili jsme se o cestě k moři, což je cca 1000 km...
Pátek, 18. srpna 2017 - 12:42:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 978
Registrován: 6-2016
"Čistě technicky fotovoltaika ve spojení se smaart grid dává značný smysl"

Opravdu? "Díky tomu, že inteligentní sítě zasílají v pravidelných intervalech informace o spotřebě z jednotlivých odběrných míst, lze regulovat výkon například v uhelných elektrárnách." (wikipedie). Podle mých skromných znalostí je zejména snižování výkonu v uhelných elektrárnách "běh na dlouhou vzdálenost"... I proto jsou špičkovými elektrárnami ty vodní, které nabíhají a "odbíhají" v řádu jednotek minut.

Když projíždím větrný park Výsluní - Měděnec, tak si vždycky říkám, proč tam není přečerpávací elektrárna...
Pátek, 18. srpna 2017 - 12:46:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 979
Registrován: 6-2016
Martyss: "Cesta do Alp" je pro mě například Muhlbach (Jižní Tyrolsko) což je z Černošic 680 km. Navíc v zimě, takže si člověk MUSÍ zatopit, jinak by se zamlžilo přední sklo, že?
Vláďa42
Pátek, 18. srpna 2017 - 13:09:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1823
Registrován: 9-2009
Martyss: doporučuji návštěvu jihu Moravy a zavést s místním obyvatelstvem debatu na téma "strašení suchem, vody dost". Co znám své příbuzné, hnali by dotyčného až na hranice katastru. Je to opravdu veliký průšvih i tady.
Jistěže jsme na tom lépe než Afghánistán, ale problém to je. Skutečným problémem nejsou dotace samotné, ale jejich vyčerpávání za každou cenu, nebo naopak jejich zneužívání (golfová hřiště, Čapí hnizdo...)
Pátek, 18. srpna 2017 - 13:33:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1137
Registrován: 10-2007
Podle mých skromných znalostí je zejména snižování výkonu v uhelných elektrárnách "běh na dlouhou vzdálenost"... I proto jsou špičkovými elektrárnami ty vodní, které nabíhají a "odbíhají" v řádu jednotek minut.

Chtěl by to méně wikipedie. Dívejte se na to jako inteligentní řízení sítě.

"Cesta do Alp" je pro mě například Muhlbach (Jižní Tyrolsko) což je z Černošic 680 km. Navíc v zimě, takže si člověk MUSÍ zatopit, jinak by se zamlžilo přední sklo, že?

Bavili jsme se o cestě k moři....

doporučuji návštěvu jihu Moravy a zavést s místním obyvatelstvem debatu na téma "strašení suchem, vody dost". Co znám své příbuzné, hnali by dotyčného až na hranice katastru. Je to opravdu veliký průšvih i tady.

Klidně přijeďtě sem do Středních Čech a podívejte se, jak idioti v různých prdelích vztekají, když si soused napustí bazén.

Zajímavější je, proč toto nastavá. Za komunistů se postavila mírně naddimenzovaná síť. Od té doby většina zisků z vodárenství teče na západ a investuje se minimálně. V dlouhodobější horizontu se podívejte do minulosti. Suchá období sna dříve nebyla? Podívejte se před rok cca 1000 n. l. do klimatického optima. Ještě stále nejsme na původních teplotách.
Pátek, 18. srpna 2017 - 13:42:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 980
Registrován: 6-2016
"Bavili jsme se o cestě k moři...." Jasně. Takže jen v létě - lepší auto si člověk ani nemůže přát[rofl]

Něco z iDěsu:
"„Je nutné, aby se baterie dobily na 70 až 80 % kapacity za čtvrt hodiny,“ říká Degenhart. Na 800voltové nabíjecí stanice by měl sázet luxusní elektromobil Porsche Mission E, který na trh vstoupí v roce 2019. „Aby fungoval, bude potřebovat odpovídající infrastrukturu. Jeho majitelé si speciální nabíječky pořídí domů, ale určitě bude nutné, aby byly vybudovány i podél dálnic,“ míní šéf Continentalu.
Autonomní vozidla podle Degenharta budou vyžadovat zásadní změny v infrastruktuře. V rozhovoru pro Stuttgarter Zeitung mluví o sdílených robotických taxících, jež budou vyžadovat oddělené vlastní jízdní pruhy, aby se nedostaly do konfliktu s dalšími účastníky silničního provozu. Takové změny vyžadují čas, ale Continental se na něčem podobném již podílí s dalšími partnery v Singapuru nebo německém Řezně.
Zdroj: http://auto.idnes.cz/eletromobil-motor-nabijecka-baterie-vyvoj-fj 4-/automoto.aspx?c=A170814_125654_automoto_fdv

Až to soudruzi z NSR dodělají, tak budou už jen samá pozitiva a sociální jistoty. Např. dálnice budou mít minimálně 3 pruhy: jeden pro nákladní trolejbusy (s TV), druhý pro elektrorobotické taxíky, třetí pro vládní a policejní auta se spalovacími motory[biggrin]
Vláďa42
Pátek, 18. srpna 2017 - 13:44:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1826
Registrován: 9-2009
Jistě, srovnávat současnou krajinu v ČR s dobou před rokem 1000 n.l. dává smysl.
S privatizací vodárenství to ovšem nemá co dělat (byť je to lumpárna století). Nedostatek vody souvisí především s péčí o krajinu, (nad)využíváním zemědělské půdy, vysoušením mokřadů atd.
Jinak vyšší teploty nerovná se méně srážek. Naopak. Mimochodem, podívejte se, kde v Evropě nejvíc prší.
Pátek, 18. srpna 2017 - 14:10:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1138
Registrován: 10-2007
Jistě, srovnávat současnou krajinu v ČR s dobou před rokem 1000 n.l. dává smysl.
Zda to má smysl záleží na tom, kde začíná vaše historická slepota.

S privatizací vodárenství to ovšem nemá co dělat (byť je to lumpárna století).
Samozřejmě, že má. Pokud neivestuje do rošiřování zdrojů, sítě a jeich oprav, tak máte nedostatek vody. Schválně se podívejte na ztráty v rozvodné síti.Jinak řečeno, kolik drahé a prý vzácné pitné vody zahučí v černé díře. To pak doporučení o šetření vodou dostávají jiné rozměr.
Desiro
Pátek, 18. srpna 2017 - 14:58:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3179
Registrován: 2-2004
Po pádu socíku a zavedení měření odběru vody se její odběr výrazně snížil, protože se snížilo plýtvání. Pamatuju, jak moje máma myla nádobí pod tekoucí vodou.
Následně se musely začít řešit enormní ztráty v rozvodech, což se během devadesátek díky výrazným investicím podařilo. Sítě musely být za socíku naddimenzovány právě kvůli zbytečným odběrům a ztrátám.
Pátek, 18. srpna 2017 - 15:26:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1139
Registrován: 10-2007
Po pádu socíku a zavedení měření odběru vody se její odběr výrazně snížil, protože se snížilo plýtvání. Pamatuju, jak moje máma myla nádobí pod tekoucí vodou.
Následně se musely začít řešit enormní ztráty v rozvodech, což se během devadesátek díky výrazným investicím podařilo. Sítě musely být za socíku naddimenzovány právě kvůli zbytečným odběrům a ztrátám.

To jistě ano, ale třeba v Praze jsou stále ztráty 15 %. Když je takový nedostatek vody, proč se tedy neřeší tohle?

Tady ve okolí je třeba jiný model. Developer postavil u dané obce satelit a nijak neřešil zásobování vodou. Čili i přes pokles spotřeby v 90. letech a mírné naddimenzování za komančů, síť počtu obyvatel nestačí.
Pátek, 18. srpna 2017 - 15:49:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14365
Registrován: 5-2002
Sants: A jak pojedu s elektromobilem k móři? Každých 300 km celou noc tábořit u nabíječky..?
Na to se neptej mě - dojíždění do práce mi uspokojivě pokrývá VHD a objíždění latifundíí + dovolené ten benzín.
Rozhodně nemám v úmyslu každému nutit elektromobil násilím, ale na druhou stranu nevidím důvod, proč by se nemohl používat tam, kde je to účelné, a když už něco takovýho bude, tak proč nesáhnout po smysluplnejch synergiích.

Martyss: zatímco ostatní žhaví turba naftových octavií do ruda
Pominu-li, že já osobně tam jezídm s benzínovým citroënem [wink], tak i s tou Octavií se dá nepochybně jet takovým způsobem, aby turbo rudé nebylo. Stačí k tomu pochopit, že účelem IAD je jet kdy potřebuju a ne bejt všude první.

Bavili jsme se o cestě k moři, což je cca 1000 km...
Tahle úloha má ještě jedno možné řešení: vysrat se na válení u vody a jet chodit do Alp. Vykoupat se tam dá taky a ještě člověk něco udělá pro své zdraví (za dvě dovolené jsem úspěšně shodil 7 kilo).

Developer postavil u dané obce satelit a nijak neřešil zásobování vodou.
A ta obec mu to povolila proč...?

V42: doporučuji návštěvu jihu Moravy a zavést s místním obyvatelstvem debatu na téma "strašení suchem, vody dost". Co znám své příbuzné, hnali by dotyčného až na hranice katastru. Je to opravdu veliký průšvih i tady.
Hnát dotyčného je pozdě, hnát měli kolektivizátory. Scelováním lánů se zpizdil vodní režim krajiny až běda. O větrné erozi, která má na rozlehlých plochách pré, ani nemluvě...
Nicméně když se podívám na Tvůj #1826, tak se zdá, že tentokrát nejsme ve při.
Pátek, 18. srpna 2017 - 16:03:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 8-2017
Tahle úloha má ještě jedno možné řešení: vysrat se na válení u vody a jet chodit do Alp. Vykoupat se tam dá taky a ještě člověk něco udělá pro své zdraví (za dvě dovolené jsem úspěšně shodil 7 kilo)

Které jste po návratu do Čech zase s úspěchem nabral ??
A taky by mě zajímalo, na kolik vyjde ten špás v Alpách pro dejme tomu průměrnou čtyřčlennou famílii?
A ano, u moře je nuda (ale když to někoho baví [happy]).
Pátek, 18. srpna 2017 - 16:10:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 981
Registrován: 6-2016
"Smart Grid však přináší novinky, jako jsou predikce spotřeby v daném místě a čase, regulace spotřeby energie na základě aktuálních požadavků a další pokročilejší služby související s dodávkou energie. Právě díky těmto novým vlastnostem se mluví o tzv. inteligentních energetických sítích (chytrých energetických sítí)."

Když si to přeložím do hovorové češtiny, tak mi vychází, že řídící algoritmus bude vědět lépe než já, co aktuálně potřebuju a podle toho mi utne aktuální vyšší spotřebu (pračka, mikrovlnka, žehlička). Pod pojmem pokročilejší služby související s dodávkou energie si můj zabedněný mozek nedokáže nic konkrétního představit...

Nemohla by se ta "chytrá siť" vyzkoušet např. na poštovních elektromobilech a elektrokolech? Nebo na elektromultikárách technických služeb? Jistě by se našla lokalita, jejíž střecha by směrově vyhovovala pro instalaci fotopanelů!
Vláďa42
Pátek, 18. srpna 2017 - 16:56:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1827
Registrován: 9-2009
Martyss:
Moje historické vzdělání říká, že v roce 1000 n.l. žilo na našem území max desítky tisíc lidí a až na oblasti polabí+mor. úvalů zemi porkýval les.
Zbytek co píšete jsou bludy.
Hajnej
Kolektivizátory hnali, pak je kolektivizátoři nahnali do dolů.
Pátek, 18. srpna 2017 - 17:29:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1140
Registrován: 10-2007
tak i s tou Octavií se dá nepochybně jet takovým způsobem, aby turbo rudé nebylo.
No když člověk vidí, že táhne zadek skoro po zemi, tak o tom silně pochybuji, ale berte žhavení do ruda spíš jak nadsázku,

A ta obec mu to povolila proč...?
Obávám se, že tohle je na diskuzi, do které se nechci pouštět..

Moje historické vzdělání říká, že v roce 1000 n.l. žilo na našem území max desítky tisíc lidí a až na oblasti polabí+mor. úvalů zemi porkýval les.
Ono spíše podle některých doomsayerů má člověk pocit, že člověk žije na Sahaře. Ale opět je to o to známá strategie vytvoření/zveličení problémů-nabídka řešení-napakování se.....stejně jako u solárů.
Pátek, 18. srpna 2017 - 17:40:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1141
Registrován: 10-2007
Pod pojmem pokročilejší služby související s dodávkou energie si můj zabedněný mozek nedokáže nic konkrétního představit...

Z těch jednodušších bych si představil loadbalencer. Z toho složitějšího bych si představil třeba masivní zapojení elektromobilů připojených k nabíječce jako zdrojů.
Pikehead
Pátek, 18. srpna 2017 - 18:24:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3215
Registrován: 3-2007
Tohle je nějaké elektrošotoušství, ne? Elektromobil jako zdroj asi technicky vzato možný je, ale asi tak stejně jako jsou parkety palivo... Ruku v ruce s rozvojem elektromobility jdou ale domácí stacionární baterie a tam bych si podobnou funkci představit dokázal.

Nicméně opět kontrast s realitou českého maloodběru, kdy je informatizace distribuční sítě žalostná, a za vrchol smartgridu je považováno předpotopní HDO, které nevím jak komu, ale mně (Akumulace 8) spíná ve stále stejné časy a vazbu na přebytek výroby nemá žádnou...
Pátek, 18. srpna 2017 - 18:30:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 982
Registrován: 6-2016
" třeba masivní zapojení elektromobilů připojených k nabíječce jako zdrojů."

Chápu to správně, že dám dobít elektromobil a ráno je totálně vybitý? Že má baterka životnost x nabíjecích cyklů a já jich část obětuju "chytrosti sítě"? To je dooost pokročilá služba[biggrin]
Samozřejmě vím, že by systém baterku do mrtě vybít nenechal. Ale v noci ze čtvrtka na pátek by to bylo velké překvapení. Mít v pátek ráno v baterce jen o trochu míň, než ve čtvrtek odpoledne...

Napsal jsem do Vrchlabí, jak že se vyvinula ta jejich chytrá síť od roku 2011. Pakliže odpoví, tak to sem dám.
M_g
Pátek, 18. srpna 2017 - 18:33:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 840
Registrován: 6-2006
Pikehead: a znáte podmínky spínání HDO a jste schopen vyhodnotit, co znamená, že je tento tarif určen pro nabíjení bojlerů a akumulačních kamen?

a vazbu na přebytek výroby nemá žádnou...
a zkontoloval jste si tento váš předpoklad někdy s průběhem deního zatížení sítě?
Pátek, 18. srpna 2017 - 18:56:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1142
Registrován: 10-2007
Chápu to správně, že dám dobít elektromobil a ráno je totálně vybitý? Že má baterka životnost x nabíjecích cyklů a já jich část obětuju "chytrosti sítě"? To je dooost pokročilá služba[biggrin]

Co si to představit tak, že rezervujete část kapacity. Za tu vám bude odebíratel platit a za odebraný proud.
Vláďa42
Pátek, 18. srpna 2017 - 19:46:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1830
Registrován: 9-2009
Martyss: neodbíhejte od tématu!
Pikehead
Pátek, 18. srpna 2017 - 19:50:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3216
Registrován: 3-2007
M_g: Podmínky spínání HDO jsou dané časovým schématem, nic "smart" na tom není. S vyhodnocením opravdu nevím, co myslíte. Tyto dva jmenované typy odběru jsou v segmentu domácností snad jediné možnosti "offline" odběru schopného odebírat kdykoliv a tím stabilizovat výkyvy v síti kdykoliv v průběhu dne.

Takže pokud se tu řeší takové harakiri jako uchovávání momentálních přebytků v autobateriích, tak jen upozorňuju na skutečnost, že se nedělají jiné mnohem jednodušší "smartgrid" věci, které jsou už dnes technicky možné skoro stoletou technologií HDO.

Martyss: A fakt myslíte, že je technicky a organizačně lepší strkat elektriku do baterek aut nějakým čičmundům, než si tu kapacitu zajistit ve vlastním velkém, na páteřní síť napojeném, v optimálních teplotních podmínkách fungujícím bateriovém úložišti?

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Pátek, 18. srpna 2017 - 20:34:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2580
Registrován: 5-2002
Mladějov: Nevím, proč by železnice měla být znevýhoďnována povinnými přepřahy nebo nějakými restrikcemi

To jste si opravdu myslel, že zrovna já toto navrhuji??
Aneb "onen je podle mě vůl, a tedy každá volovina, co MĚ napadne (a připadá mi tak), nutně musí být jeho názor"...? ;-)
Pátek, 18. srpna 2017 - 20:58:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14370
Registrován: 5-2002
Kaneki: Které jste po návratu do Čech zase s úspěchem nabral ??
Právě že ne. [ok]

A taky by mě zajímalo, na kolik vyjde ten špás v Alpách pro dejme tomu průměrnou čtyřčlennou famílii?
My jsme byli banda v kempu, takže se to rozpočítávalo trochu jinak, ale mám za to, že to bylo cca 50 éček na osobu za týden.
M_g
Pátek, 18. srpna 2017 - 21:31:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 841
Registrován: 6-2006
Pikehead:Tyto dva jmenované typy odběru jsou v segmentu domácností snad jediné možnosti "offline" odběru schopného odebírat kdykoliv a tím stabilizovat výkyvy v síti kdykoliv v průběhu dne.
Nejsou!
Do nabitého boileru NIC nenacpete.

Takže když nejste schopen predikovat, jak velký výkon připnete a na jak dlouho aktivací HDO, musíte domácnostem oznámit časy, v kterých je pro síť výhodné aby se zvýšil jejich odběr. Například tím, že do té doby budou soustředit praní, nabíjení akumulačních spotřebičů a podobně.
Pátek, 18. srpna 2017 - 21:54:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14373
Registrován: 5-2002
Některé pračky už mají odložený start, takže by se to dalo ráno nastavit na vhodnou dopolední dobu. Ovšem prát přes noc je docela napřesdržku kvůlivá odstředění...
Pikehead
Pátek, 18. srpna 2017 - 23:17:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3219
Registrován: 3-2007
M_g: A všechny bojlery i akumulačky jsou vždy a stále nabité? Ve 4 ráno to platí, ale i před odchodem do práce z nich něco odeberete a přes den to klesá a klesá - je dost lidí, co jsou doma, firmy...

Asi nemá cenu vést tuto diskusi bez nějakých čísel ohledně počtu a kapacity akumulačních zařízení v síti ve vztahu k nečekaným krátkodobým přebytkům, které je třeba "uplacírovat" - jestli se to aspoň řádově potkává...
Sobota, 19. srpna 2017 - 08:23:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1143
Registrován: 10-2007

A fakt myslíte, že je technicky a organizačně lepší strkat elektriku do baterek aut nějakým čičmundům, než si tu kapacitu zajistit ve vlastním velkém, na páteřní síť napojeném, v optimálních teplotních podmínkách fungujícím bateriovém úložišti?


To záleží na ceně obou řešení...



A taky by mě zajímalo, na kolik vyjde ten špás v Alpách pro dejme tomu průměrnou čtyřčlennou famílii?


Kromě několika výjimek stoji na západě kvalitativně stejné služby stejně
Pružinskij
Sobota, 19. srpna 2017 - 09:30:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1798
Registrován: 4-2015
Kromě několika výjimek stoji na západě kvalitativně stejné služby stejně
To samozřejmě není pravda - náklady na stejné služby se liší například v Portugalsku, Řecku, GB, Skandinávii dost podstatně. Hezký je např. rozdíl mezi Irskem a Severním Irskem.
West code was broken.

Sobota, 19. srpna 2017 - 10:48:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1144
Registrován: 10-2007
To samozřejmě není pravda - náklady na stejné služby se liší například v Portugalsku, Řecku, GB, Skandinávii dost podstatně. Hezký je např. rozdíl mezi Irskem a Severním Irskem.
Bavíme se o stejné kvalitě služeb?
Pikehead
Sobota, 19. srpna 2017 - 14:32:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3226
Registrován: 3-2007
Martyss: No je otázka, co je stejná kvalita. [happy] Noc v kempu pod Mont Blancem stojí 30 EUR. Noc v kempu v Regenu pod silnicí E53 stojí 18 EUR. Regenský kemp měl mnohem lepší zázemí, tj. "kvalitu" v užším slova smyslu, ale ty Alpy tam holt nebyly. Jinak s tím asi v zásadě souhlasím - poměr cena/výkon není v ČR nic moc a slušnější ubytování stojí v ČR pomalu totéž, co v Rakousku.

Hajnej: fakt 50 EUR na osobu a den? To jste tam víceméně žrali májku a řízky z domova a ubytování zacáloval FKSP? Pro čtyřčlennou rodinu a v kempu bych to viděl na 50-120 EUR na den, podle množství aktivit a jídla mimo vlastní režii.
Sobota, 19. srpna 2017 - 14:49:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1145
Registrován: 10-2007
No je otázka, co je stejná kvalita. [happy] Noc v kempu pod Mont Blancem stojí 30 EUR. Noc v kempu v Regenu pod silnicí E53 stojí 18 EUR. Regenský kemp měl mnohem lepší zázemí, tj. "kvalitu" v užším slova smyslu, ale ty Alpy tam holt nebyly. Jinak s tím asi v zásadě souhlasím - poměr cena/výkon není v ČR nic moc a slušnější ubytování stojí v ČR pomalu totéž, co v Rakousku.

Já vím, že se ptám, tak nějak idotsky, ale už jsem tuhle diskuzi vedl několikrát a skončilo na tom, že zde je to opravdu levnější, ale kvalita je také o dost nižsí.

Osobní zkušenost je, že pokud chci zde stejně kvalitní službu jako ve vyspělých evropských zemích, tak zaplatím přibližně stejně.
Desiro
Neděle, 20. srpna 2017 - 10:26:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3181
Registrován: 2-2004
Co se týče domácích spotřebičů, u nás doma je použitelné pro spouštění přes noc snad jen myčka a nabíjet automatický vysavač.
Ono je to hodně o plánování a mít nepredikovatelný zdroj a nepredikovatelnou spotřebu nejde k sobě, bude muset existovat možnost koordinace, která se navíc spotřebiteli bude muset vyplatit (takže je ta technologie i cena elektřiny ještě pod cenovým tlakem).

No, není to jednoduché.