Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 22. 11. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 22. 11. 2017

dolů
   autor příspěvek
Vláďa42
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 18:25:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2125
Registrován: 9-2009
Opakuji, po hlavní trati. Na Mšence samozřejmě neva. Tam 810 s radostí a nostalgií.
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 19:22:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7510
Registrován: 4-2003
Tak na takovou hlavní trať nebudou přechodná ani vozidla, která si dopravci pořizují teď. Přičemž to " po roce 2030" nastane bez pár týdnů za 12 let. Vůz Bmz asi není to, co by mělo jezdit na regionálce.

Já jsem bral těch 350 km/h na " reziduálním" úseku VRT jako určitou formu šotorecese coby-kdyby, situace je zjevně vážnější.[uhoh]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Vláďa42
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 19:37:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2126
Registrován: 9-2009
Teď už jen doufám, že rozum přijde i na RS1 a konečně se všechno pohne. Máme zpoždění. 15 let minimálně.
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 19:43:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15008
Registrován: 5-2002
V42: On si fakt ještě někdo myslí, že v době otevření první VRT (snad 2030) tu bude ještě jezdit něco jako 810, Regionova, nebo koženka?
To si asi myslí jen málokdo. Podstatné jak ale něco jiného - ne každý z těch, co si to nemyslí, je přesvědčen, že toho bude dosaženo bleskovou VRTkizací... [biggrin]

Opakuji, po hlavní trati.
Neopakuješ, položils to jako doplňující otázku. [wink]
Vláďa42
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 20:51:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2127
Registrován: 9-2009
To někde tvrdím? Ten šrot se samozřejmě do té doby rozpadne bez ohledu na VRT.
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 23:20:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 681
Registrován: 3-2017
Tak ty modernizované 810 v posledních letech (např. 056-2 nebo 296-4) by se roku 2030 dožít mohly podle mě
Mám prostě od Pánbíčka boky jako skříň
Mladějov
Úterý, 21. listopadu 2017 - 04:29:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11421
Registrován: 3-2007
Hm, to že třeba ČDC poptá do výběrka mobilky ETCS na střepy ala 122,123,181,2 , vůbec neznamená, že tady budou jezdit "dalších několik desítek let".
Holt je to z cizího (EU dotace), tak co by to do toho výběrka nedali. Jen důsledek dotační politiky EU.
Osobně tipuji vymizení posledních vozidel z těchto vyjmenovaných řad do 10 let, už se u nich ani nepočítá s dílnami a pokud se začne dělat střídavina na pravobřežce, tak bude zbytečných i půlka "hrbatých" (které jsou však naopak ve velmi slušném stavu a vesměs se statickými dobíječi atd., někde v Polsku si je dovedu dalších 10+10 let představit).

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Úterý, 21. listopadu 2017 - 11:00:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5765
Registrován: 6-2005
RadekŠ:
"Vůz Bmz asi není to, co by mělo jezdit na regionálce. "

Čemu v tomto kontextu říkáte regionálka?

RadekŠ:
"Já jsem bral těch 350 km/h na " reziduálním" úseku VRT jako určitou formu šotorecese coby-kdyby, situace je zjevně vážnější.[uhoh]"

Ten "reziduální" úsek VRT je "historicky" územně chráněn a nedává žádnou logiku to více navlnit a tím se dostat mimo jeho územně chráněný koridor a znova řešit územní stabilizaci.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Úterý, 21. listopadu 2017 - 11:36:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 976
Registrován: 4-2009
Pružinskij (2009): Krajně podezřelý Petr Šimral se jménem neméně podezřelého spolku ŽESNAD.CZ naprosto legitimně zúčastňuje projednávání česko-saského tunelu z hlediska zájmů nákladních dopravců😉
Úterý, 21. listopadu 2017 - 11:54:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 434
Registrován: 1-2014
https://ekonomika.idnes.cz/hyperloop-v-pousti-blizi-se-studie-pro veditelnosti-f9g-/eko-doprava.aspx?c=A171115_100324_ekonomika_map 1

Jestli kouzlo železnice a potažmo VRT netkví v tom, že i při při vysokých rychlostech se můžete dívaje z okna potěšit pohledem na krajinu, městy a městečky, kterými váš vlak projíždí.

Absence zmíněného, mně třeba vadí už v letadle, dlouhé tunelové úseky také nic moc, ale strávit celou cestu v tubusu při pomyšlení, že hned za oknem je tma a bezvzduché vakuum je dost odpuzující [crazy]
Úterý, 21. listopadu 2017 - 11:59:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7512
Registrován: 4-2003
Čemu v tomto kontextu říkáte regionálka?

Třeba vlak R Praha-Kralupy-Hněvice-Roudnice-Lovosice-Ústí-Děčín.

nedává žádnou logiku to více navlnit

On to někdo chce navlňovat? [uhoh]. Celá pointa (kromě rozhodli jsme se pro 350 = muž s koženou brašnou... což zatím nikdo nedoložil "proč") je intervalu přípustných rychlostí z toho odvozené množině vozidel.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 21. listopadu 2017 - 13:11:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5766
Registrován: 6-2005
RadekŠ:
"On to někdo chce navlňovat? [uhoh]. Celá pointa (kromě rozhodli jsme se pro 350 = muž s koženou brašnou... což zatím nikdo nedoložil "proč") je intervalu přípustných rychlostí z toho odvozené množině vozidel."

OK, čili nejsme ve sporu o tom, že není důvod si nedovolit trasování v té velkorysejší podobě.

Důvod proč se z provozního hlediska pokusit o vysokou rychlost je pak ten, aby se povedlo mít z Prahy do ÚnL i z ÚnL do Drážďan jízdní doby pod 30 minut, tj. nějakých 25-27 minut. Toto v integrovaném taktovém jídzním řádu umožní dosáhnout uzlů kolem 00 a 30 ve všech zmíněných místech. Osobně to považuju za úkol smělý a jistě vhodný pro studijní prověření.

Takže jsme reálně u toho, zda pro sestavení "velkorysého" provozního konceptu budeme mít vozidla. Bavíme se o horizontu 15 let. Můj odhad je ten, že spíše ano. Nebudou-li, tak se jídzní řád postaví mírně jinak, tj. nejspíše s více méně zafixovanými polohami v DD a ÚnL, přičemž Praha bude tak, jak z hlediska jízdních dob s něčím pomalejším* vyjde.

*) ve smyslu toho, že maximální rychlost "nejvyšší" vrstvy bude omezena tak, aby neomezovala přechodnost vozidel v "regionálce".

Chápu, že teď se může zjevit P.R.A. s citací "předpisu" o přechodnosti vozidel na VRT, ale nějak si neumím představit, že by se nepovedlo najít provozní řešení odpovídající dostupným vozidlům a toto řešení nějakým způsobem legalizovat, ale zároveň si tím nezavřít do budoucna dveře k tomu, aby se jednou jezdilo rychleji, až budou ona lepší vozidla k dispozici.

(celé za předpokladu, že ta SP vyjde s kladným výsledkem a bude k tomu politická vůle)
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Úterý, 21. listopadu 2017 - 13:32:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8113
Registrován: 4-2003
Mibl:Důvod proč se z provozního hlediska pokusit o vysokou rychlost je pak ten, aby se povedlo mít z Prahy do ÚnL i z ÚnL do Drážďan jízdní doby pod 30 minut, tj. nějakých 25-27 minut. Toto v integrovaném taktovém jídzním řádu umožní dosáhnout uzlů kolem 00 a 30 ve všech zmíněných místech. Osobně to považuju za úkol smělý a jistě vhodný pro studijní prověření.

Takže jestli jsem to dobře pochopil, bavíme se o dotované VRT dopravě. Potěš koště, to bude pro daňového poplatníka hodně drahá základní dopravní obslužnost. Ale nic, zdroje prostě jsou [crazy].
Pružinskij
Úterý, 21. listopadu 2017 - 13:32:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2015
Registrován: 4-2015
celé za předpokladu, že ta SP vyjde s kladným výsledkem a bude k tomu politická vůle)
Momentálně zjevně je politická vůle a tak vychází všechno. Ale nic netrvá věčně. A nejsou a nebudou neomezené zdroje.
West code was broken.

Úterý, 21. listopadu 2017 - 13:34:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3400
Registrován: 5-2004
Asdf:
"Bram:
8102: Ak je 350 podmienkou toho, aby sa dalo jazdiť Praha-UnL so systémovou JD 30 minút, tak nech je. Ak to nepôjde ani tak, potom teda spomaliť. "

K čemu je ostrá SJD v tomto případě dobrá?
1. Pokud má mít VRT smysl, potřebuje jezdit jako metro – v krátkém intervalu. Pak vyjde těsný uzel pro pár vlaků, pro další část vlaků by vycházel volný uzel, další část vlaků dlouhý přestup, a máte-li smůlu, vyjde zrovna na váš vlak nepřípoj
2. Kratší interval může mít větší přínos jako zvýšení rychlosti: extrém by to bylo dejme tomu u vlaku na 350 km/h (30 min) jednou za hodinu vs. vlaku na 200 km/h (45 min) dvakrát za hodinu: efektivní JD u rychlejšího vlaku je pak 55 ± 30 min, u pomalejšího 55 ± 15 minut.
3. teoretický přínos by bylo zkrácení JD Praha-Berlín pod 3 h, ale
- to by zas vycházelo zoufale neefektivně ohledně proběhu vozidel, když bude prakticky celý zbytek štreky na/do 200 km/h.
- na 3 h Praha–Berlín je potřeba průměrná rychlost 133 km/h. To Němci zvládají na tratích na 200 km/h s prstem v nose. Pokud by se na celé štrece povedla udělat průměrná 160 km/h, která se na některých dvoustovkových tratích též dosahuje, čas Praha–Berlín by se dostal na krásných 2:30 bez nutnosti zrychlovat nad 200 km/h.

Tedy: postavit trať geometricky tak, aby se po ní těch 300-350 jezdit dalo? Určitě, ať už kvůli testům nebo aby měli naši vnuci možnost na tu trať navázat čistě osobním tunelem. Malovat na to provoz? Radši ne, vhodnější je tam rozjezdit víc konvenčních vlaků a soustředit se na odbourávání pomalých míst, aby se dosahovaná průměrná rychlost co nejvíce přibližovala té na rychlostníku.
Úterý, 21. listopadu 2017 - 13:59:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7513
Registrován: 4-2003
nějak si neumím představit, že by se nepovedlo najít provozní řešení odpovídající dostupným vozidlům

To je naprosto stejný jako "já si nedovedu představit, že by vozidla bez ETCS jezdila na modernizovaných úsecích jenom stovkou". Přestože ty KO a kódování stojí v poměru k ceně stavby nula nula nic, takže s péčí řádného hospodáře, že.[crazy]

Ona každá blbost musí vykvést.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 21. listopadu 2017 - 14:09:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5767
Registrován: 6-2005
RadekŠ:
""já si nedovedu představit, že by vozidla bez ETCS jezdila na modernizovaných úsecích jenom stovkou". Přestože ty KO a kódování stojí v poměru k ceně stavby nula nula nic, takže s péčí řádného hospodáře, že.[crazy]"
Zkuste to prosím napsat znovu a to takovým způsobem, aby bylo možné to pochopit jen jediným možným způsobem a ne dvěma zcela opačnými. Děkuji

David_jaša:
Jsme v pohledu na věc velmi blízko.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Úterý, 21. listopadu 2017 - 14:53:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2628
Registrován: 5-2002
Snad si mohu dovolit napsat aspoň to, že "za Drážďany" nemusí se rovnat "do Berlína", a rázem ta debata o využitelnosti Vmax vozidel nabere trochu jiné grády.
Úterý, 21. listopadu 2017 - 15:08:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 435
Registrován: 1-2014
David_jaša:
"postavit trať geometricky tak, aby se po ní těch 300-350 jezdit dalo?"

Když naši předci projektovali Ferdinandku, určitě je nenapadlo, že se tam někdy bude jezdit 160 km/h, takže pokud bychom měli v dnešní době na ně navazovat, je neprozřetelné "zabetonovat" nové páteřní tratě třeba jen na 200-250 km/h.
Úterý, 21. listopadu 2017 - 15:11:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3402
Registrován: 5-2004
Snad si mohu dovolit napsat aspoň to, že "za Drážďany" nemusí se rovnat "do Berlína", a rázem ta debata o využitelnosti Vmax vozidel nabere trochu jiné grády.

Jaké? I do Frankfurtu je využití rychlosti nad 200 km/h mizivé (nebo se snad plánují SFS Erfurt-Frankfurt a Lipsko-Drážďany?). Do Bavorska pak větší službu udělá drátizace Nürnberg-Eger, která se (snad?) taky připravuje, může stát dřív než česká VRT s erzgebirgstunnelem, a dá se s ní dosáhnout v klopidlech podobného času jako VR vlakem přes Sasko. Případně by mohly vzniknout přímé spoje Praha-Cheb-Nürnberg-Frankfurt s podobnou JD jako P-F VR vlakem přes Sasko bez těch větví z VDE8.
Úterý, 21. listopadu 2017 - 15:55:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7514
Registrován: 4-2003
za Drážďany" nemusí se rovnat do Berlína

Za Drážďany bude 200km/h ve stávající trati a jakýkoliv zvyšování je technicky i ekonomicky nerálné.

(Ano, má to ještě větší grády, než jsem čekal..ale jen se dál odkopávej)

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 21. listopadu 2017 - 16:28:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8115
Registrován: 4-2003
Tomáš Záruba:Snad si mohu dovolit napsat aspoň to, že "za Drážďany" nemusí se rovnat "do Berlína", a rázem ta debata o využitelnosti Vmax vozidel nabere trochu jiné grády.


Viz RadekŠ.

Jen dodám, že jiný smysl udělat úsek Praha - Lovosice na 350 km/h než ten, že to bude zároveň testovací trať, fakt nemá. Samozřejmě, máš právo si myslet něco jiného. Ale stejně tak já mám právo na to, abych označil rychlost vyšší než 200 km/h využívanou v běžném provozu mezi Prahou a Lovosicemi jako totální provozně ekonomickou kokotinu [wink].
Pružinskij
Úterý, 21. listopadu 2017 - 16:32:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2016
Registrován: 4-2015
Snad si mohu dovolit napsat aspoň to, že "za Drážďany" nemusí se rovnat "do Berlína", a rázem ta debata o využitelnosti Vmax vozidel nabere trochu jiné grády.
Jo, to klidně můžete.
Až na to, že zcela záměrně ignorujete skutečnost, že mezistátní dálkovka se v Evropě výrazně omezuje, je prodělečná a open access zázrak se nekoná.
Takže můžete, ano, klidně doufat, že někdo zadotuje třeba ICE do Brém, FRA nebo AMS. Akorát, že já si tedy střízlivě myslím, že vrchol možného je dvouhodina někam max. do Lipska nebo Berlína a šlus.
Za 10 - 20 let tu oba ještě budem a můžeme si povědět, jak to dopadlo.

pozn.: IMHO se tím zbytečně shazujete a přiřazujete k šotomafii.
West code was broken.

Mladějov
Úterý, 21. listopadu 2017 - 17:08:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11423
Registrován: 3-2007
>já si tedy střízlivě myslím, že vrchol možného je dvouhodina někam max. do Lipska nebo Berlína a šlus.

Možná by se tady hodil postřeh o dnešní obsazenosti EC 178 z Prahy a 379 a 275 v Drážďanech (13:08 a 15:08 od Berlína (Kielu) na Prahu) : Prázdná kupé, obsazenost 10-20 %. Poslední vůz u 379 v DD 6 osob, vystoupily dvě.
Dvouhodinový takt, předtím byla 3 dny NAD.
Úterý, 21. listopadu 2017 - 18:09:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2629
Registrován: 5-2002
Pružinskij: Nedomnívám se. Naopak vidím nasazení nějakých VR jednotek tímto směrem jako pravděpodobnější, právě vzhledem k tomu, jak vypadá trať na sever. A především: Linka Frankfurt - Dresden již existuje, takže "pouze" jde o její prodloužení do Prahy. Naopak mi to přijde jako mnohem efektivnější, než začít přehozením vozidel z klasik na VR na hamburské lince (bez ohledu na to, bude-li v ČR v cílovém stavu 250 nebo 350).

Drátování Chebu je jistě fajn, a jednoho dne bych rád viděl Pendolino na Západních expresech (a na Ostravě něco novějšího, většího, zato bez klopení). Bude to však řešit směr Norimberk, s případnými přestupy případně Stuttgart apod. Ale určitě to nebude způsob, jak jezdit Praha - Frankfurt, kam přes Drážďany půjde dojet o cca půl hodiny později, než přes Cheb do Norimberka.
Úterý, 21. listopadu 2017 - 18:40:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 269
Registrován: 7-2017
TZ: Pendolinu by slušely Západní Exy prodloužené do Norimberka. V podstatě celou cestu Pendolino může jet i výrazně rychleji než standardní soupravy...
A s tou Ostravou - souhlas, ale to by se nejdřív muselo koupit typu něco Railjet i na tu Ostravu, aby se nadvlakem stalo to. [happy] Třeba se osvědčí to, co přijde na EC Praha - Budapešť [vypravci]
Úterý, 21. listopadu 2017 - 18:54:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11954
Registrován: 8-2004
Bram:
"Takže jestli jsem to dobře pochopil, bavíme se o dotované VRT dopravě. Potěš koště, to bude pro daňového poplatníka hodně drahá základní dopravní obslužnost. Ale nic, zdroje prostě jsou ."
To je tu celkem zřetelné už delší dobu, o co ve skutečnosti kráčí... [crazy][crazy][crazy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pružinskij
Úterý, 21. listopadu 2017 - 19:44:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2017
Registrován: 4-2015
Pendolinu by slušely Západní Exy prodloužené do Norimberka. V podstatě celou cestu Pendolino může jet i výrazně rychleji než standardní soupravy...
Až bude možné jezdit elektricky z Chebu do Norimberku, tak už nejspíš budou česká Pendolína dávno na šrotišti... Nezdá se mi, že by SRN nějak pospíchala s drátizaci, abychom se dřív nedočkali drátů z Hofu do Regensburgu.
West code was broken.

Mladějov
Úterý, 21. listopadu 2017 - 19:56:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11426
Registrován: 3-2007
Tak hlavně Sp Norimberk-Cheb tvoří max 2 vozy, Němec nemá důvod si tam nechat jezdit sedmivozový vzduchovozič jako pojízdnou výstavku jednou denně. 680 nedosáhne ani jízdní dobu autobusu DB na relaci Praha-Norimberk a platit za něj velké a zbytečné peníze.
Nota bene tam jsou snad nějaké problémy v tunelech s profilem pro elektrizované tratě.

Jinak mi model "na Mnichov a případný přestup na Norimberk ve Schwandorfu", jak je nyní, připadá jako rozumný.
Mmch t.č. bude vazba v Chebu mezi vlaky od Norimberka a na Plzeň-Prahu hodně "ošajstlich" - taky je tam malovaná minuta..
Ale neprocházel jsem všechny přípoje.


(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Úterý, 21. listopadu 2017 - 22:36:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15015
Registrován: 5-2002
Mibl: Zkuste to prosím napsat znovu a to takovým způsobem, aby bylo možné to pochopit jen jediným možným způsobem a ne dvěma zcela opačnými.
Skoro bych to viděl, že Radkovi přijde být kokotina tam to kódování nedat...
Úterý, 21. listopadu 2017 - 23:42:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1916
Registrován: 8-2010
ad Tomáš Záruba:
Linka Frankfurt - Dresden již existuje, takže "pouze" jde o její prodloužení do Prahy.
To samozřejmě minimálně technicky to možné je/bude - na druhou stranu Dresden - Frankfurt jsou dneska spoje ICE/IC po 2 hodinách bez přestupu, resp. po 1 hodině s přestupem v Lipsku - viz zde. Jízdní doba je ale bohužel dnes 5 hodin 24 minut.

Pokud podle ÚTS VRT Praha - Litoměřice má být Praha - Drážďany za hodinu, tak řekněme pak Praha - Frankfurt bude za za 6 hodin 24 minut. Dneska je to - když si jízdenku koupím na 1.1.2018 - za nějakých 498 - 3 118,- Kč jednosměrná (obě cesty za 996,- Kč resp. 6 236,- Kč). Kolik by stála "budoucí relace VRT Praha - Frankfurt" není známo, ale uvažujme pro zjednodušení, že přesně tolik, co mi dneska "vyplivne" e-shop ČD bez jakékoliv slevy.

Dnešní letenka na zhruba toto datum - tj. po 1.1.2018 - je však z Prahy za cenu 3 696,- Kč zpáteční z Czech Airlines, resp. za 4 044,- Kč druhá nejlevnější (Lufthansa) - to znamená 1 848,- Kč, resp. 2 022,- Kč jednosměrná) a doba letu 1 hodina 10 min, resp. 1 hodina 30 minut.

Takže kolik vlastně by nakonec bylo - dle Vás - těch šoto-ultras, co pojedou tuto relaci potenciálním VRT-vlakem ?..[uhoh][coze].

Nevím no, vždycky jsem si myslel a asi si stále - možná naivně - myslím, že obyčejný cestující dnes volí nejlepší poměr cena/výkon a ten mu teda rozhodně na Vámi zmíněné relaci Praha - Frankfurt asi ani ten budoucí VRT-vlak - dle mého - nenabídne...[nene]

PS: Často jsem "kamenován", že se to vlastně nedá takto striktně "brát" podle dvou bodů (= počáteční a výchozí) - že vlak obslouží i vnitrostátní relace (narozdíl od toho letadla), takže to srovnání je vlastně často zavádějící - nicméně tady se nebavíme o nějakém "vymetáku", ale o VRT-soupravě a ta na této relaci zastaví v Ústí, Drážďanech a pak tak maximálně v Lipsku, takže to moje srovnání pokládám za relativně myšlenkově obhájitelné...[wink]

ad Mladějov:
Osobně jezdím vlakem poslední rok na služební cesty do Berlína a de facto vždy stejnou kombinací spojů - EC 174/379 v běžný pracovní den (obvykle pondělí - čtvrtek) - a mohu potvrdit, že ta přeshraniční frekvence dneska na těchto konkrétních spojích je celkem mizivá - silná je úseková relace Dráždany - Berlín -(Kiel), resp. u nás pak Ústí nad Labem - Praha.

Narváno - aspoň tedy za mne - bylo do Prahy z Berlína pouze jednou, a to když se hrála kvalifikace Německo - Česko v Praze - to byl spoj 379, kterým jsem jel prakticky prakticky kompletně vymístenkován a pak semo-tamo jezdí Japonci na výlet z Prahy do Berlín a zpět, plněji bylo občas i na Vánoce, ale říkám - během roku je to slabé.

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Středa, 22. listopadu 2017 - 00:44:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2630
Registrován: 5-2002
řekněme pak Praha - Frankfurt bude za za 6 hodin 24 minut
Bude to 4,5 hodiny.
Středa, 22. listopadu 2017 - 07:04:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5768
Registrován: 6-2005
Hajnej:
To je jedna z možností, které jsem v tom našel.[happy]

Obecně si myslím, že úkolem té SP je určit, zda vůbec a kudy. Následně může běžet územní stabilizace a další kroky k přípravě stavby. A to, jak má vypdat zabzař s ohledem na dostupná vozidla, může být rozhodnuto klidně 5-8 let po rozhodnutí, zda to vůbec začít připravovat. Tedy za předpokladu, že to celé vyjde tak, že to bude ekonomicky průchozí i v případě, že se z Prahy do ÚnL nepojede odhadem 25 minut třistapadesátkou, ale zhruba 33 minut dvoustovkou.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Středa, 22. listopadu 2017 - 08:19:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7515
Registrován: 4-2003
Bude to 4,5 hodiny.

Takže se pořešilo 20 cestujicích za den a zbývá jen jen těch 99,99 %. Paráda.[ok] Vlastně o tom jsem psal už v pondělí.[crazy]

Radkovi přijde být kokotina tam to kódování nedat.

To možná taky, ale napsal jsem to schválně nejednoznačně, aby si každý s. mohl vybrat z toho paskvilu dle libosti ta pozitiva a negativa.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 22. listopadu 2017 - 08:26:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8120
Registrován: 4-2003
Hroch:To je tu celkem zřetelné už delší dobu, o co ve skutečnosti kráčí...

Však také Zárubovci všichni do jednoho mlčí, když se tu namítne něco na téma dotovaná VRT doprava v ČR.


RadekŠ:Takže se pořešilo 20 cestujicích za den a zbývá jen jen těch 99,99 %.

Tak hlavně, že bude těch 20 lidí se moci mezi Prahou a Lovosicemi na chvíli svézt 350 km/h, kdežto ostatní si pofrčí dále vyhlídkovou trasou okolo mělnické elektrárny [crazy].
Středa, 22. listopadu 2017 - 09:32:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5769
Registrován: 6-2005
RadekŠ:
"To možná taky, ale napsal jsem to schválně nejednoznačně, aby si každý s. mohl vybrat z toho paskvilu dle libosti ta pozitiva a negativa."
Jako pokus o výmluvu je to docela obstojný. [happy]

Bram:
"Však také Zárubovci všichni do jednoho mlčí, když se tu namítne něco na téma dotovaná VRT doprava v ČR. "
Mohu Tě požádat o informaci, zda mne považuješ za Zárubovce? Že bych k tomu pak i případně něco napsal.

Bram:
"Tak hlavně, že bude těch 20 lidí se moci mezi Prahou a Lovosicemi na chvíli svézt 350 km/h, kdežto ostatní si pofrčí dále vyhlídkovou trasou okolo mělnické elektrárny [crazy]."
A na to jsi přišel jak?
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Středa, 22. listopadu 2017 - 09:35:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7517
Registrován: 4-2003
obslouží i vnitrostátní relace (narozdíl od toho letadla),

90 % leteckých cestujících na lince Praha-Frankfurt(M), necestuje mezi těmito městy, ale prostě využívá letiště Rhein-Main jako přestupní bod pro cesty dál - letadlem. Samotný přepravní proud Praha-Frankurt a přilehlé okolí je velmi slabý.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 22. listopadu 2017 - 09:52:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7518
Registrován: 4-2003
Jako pokus o výmluvu je to docela obstojný.

??

Prostě názorná ukázka že i) něco chcete, ii)máte něco jinýho a iii) nikdo za nic nemůže iv) všichni se divi v) poraděnkovská fy a dodavatelé už peníze zinkasovaly.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pružinskij
Středa, 22. listopadu 2017 - 10:38:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2019
Registrován: 4-2015
Jojo. A taky jsme se furt nedověděli, proč by vlastně měli nějak hromadně jezdit vlakem do Lipska, Frankfurtu...
West code was broken.

Mladějov
Středa, 22. listopadu 2017 - 11:06:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11429
Registrován: 3-2007
Přece protože se tam dá jet až 350 !!!
Takový pěkný jednodenní výlet..musí být ovšem nějaká lidlenka, protože kolenovrtný šotouš přece nebude platit plnou palbu.

Tzv. kruhová indukce [wink] - zaveď si nový pojem.

Jo, už si našel tu svojí VRT diplomku ? Já bych si pořád docela rád někdy přečet..děkuji.
Středa, 22. listopadu 2017 - 11:43:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3403
Registrován: 5-2004
Takový pěkný jednodenní výlet..musí být ovšem nějaká lidlenka, protože kolenovrtný šotouš přece nebude platit plnou palbu.

Tak přesně tohle udělali ve Francii s TGV (padlo u jeho otevírání mimo jiné tohle: „Le progrès ne vaut que s'il est partagé par tous.“) a těžko by bez toho dosáhlo svého úspěchu…

(Nicméně aby taková věc šla udělat, pak ty vlaky musí být vytížené v celé trase a ve vysoké rychlosti strávit převážnou část trasy, což zrovna u linek z Prahy na severozápad moc zařídit nejde. IMO.)
Mladějov
Středa, 22. listopadu 2017 - 11:53:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11432
Registrován: 3-2007
Nojo, vy jste holt zelenej levičák = zdroje jsou.
Středa, 22. listopadu 2017 - 13:35:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 4-2003
P_R_A 1916
doba letu 1 hodina 10 min, resp. 1 hodina 30 minut.
Ovšem s připočtením všech bezpečnostních, nakládacích a vykládacích procedur se cestovní čas pod 3 hodiny nedostane.
Středa, 22. listopadu 2017 - 14:16:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7520
Registrován: 4-2003
Ovšem s připočtením všech bezpečnostních, nakládacích a vykládacích procedur se cestovní čas pod 3 hodiny nedostane.

Za 3 hodiny se tam dostanu od vrátek svého domu, odkud to trvá cca 40 minut taxíkem na Terminál 2, a to jsem posera, co si dělá až zbytečně velký rezervy. Ono na jedný aktovce není moc co odbavovat a jsem dost linej na to někde postávat, když si můžu dávno předtím udělat elektronický checkin a o to dýl se ráno válet ve vlastním pelechu.[wink]

Ale hlavně - z Prahy do Frankfurtu jsou relativně malý přepravní proudy, tak 10 lidí na letadlo, zbytek přes ten Frankfurt letecky tranzituje. Nenechte se zmást letovým řádem.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 22. listopadu 2017 - 15:17:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3404
Registrován: 5-2004
Nojo, vy jste holt zelenej levičák = zdroje jsou.

Je vcelku jedno co su nebo co si Mladějov myslí, že su.

TGV je konkrétní příklad, že VRT jízdné nemusí být drahé a že právě díky tomu může celá věc ekonomicky fungovat. Tedy pokud se to celé udělá dobře, což se ve Francii povedlo, TGV se stalo pro celé železnice dojnou kravou.
Mladějov
Středa, 22. listopadu 2017 - 15:22:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11437
Registrován: 3-2007
No jen to shrnuje váš přístup : ideologický.

Jinak do TGV zahrňte i ty peníze za výstavbu tratí a pořízení vlaků, řešit jen momentální provozní zisk je demagogie.
Tuplem ta vaše, která přepokládá na tom základě pozitivitu v ČR.
Středa, 22. listopadu 2017 - 15:27:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3405
Registrován: 5-2004
Jinak do TGV zahrňte i ty peníze za výstavbu tratí a pořízení vlaků, řešit jen momentální provozní zisk je demagogie.

Tam se co já vím dostali do celkových zisků na valné většině sítě, tuším, že PRA k tomu měl i čísla.

Tuplem ta vaše, která přepokládá na tom základě pozitivitu v ČR.

Kde konkrétně?
Středa, 22. listopadu 2017 - 15:29:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7521
Registrován: 4-2003
právě díky tomu může celá věc ekonomicky fungovat.

Ono to funguje díky tomu, že Paříž+Lyon mají téměř přesně 10x tolik obyvatel než Praha+Brno a je mezi nima dvojnásobná vzdálenost, kterou ujedou všichni cestující.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Mladějov
Středa, 22. listopadu 2017 - 15:33:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11438
Registrován: 3-2007
To už jsem tady nejen já psal tisíckrát a je to marný, je to marný, je to marný.
Středa, 22. listopadu 2017 - 15:44:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5770
Registrován: 6-2005
RadekŠ:
"Jako pokus o výmluvu je to docela obstojný.

??

Prostě názorná ukázka že i) něco chcete, ii)máte něco jinýho "

Napsal jste to nejednoznačně. Já Vás požádal o jednoznačné vyjádření. Dočkal jsem se vokecávky, že jste tak uničil schválně. Je to Váš komunikační styl. Vaše volba, ale znemožňuje to s Vámi normálně komunikovat. Naskládáte si něco podsunů a domněnek, těmto věříte a následně žijete v tom, že lidi to tak maj nastavený, ač se to zrodilo ve Vaší mysli.

Nemám s plánováním VRT nic společného. Jen jsem si na rozdíl od Vás prohlídnul ÚTS pro Praha - sever. A naše debata začala tím, že jsem o totéž požádal Vás poté co jste bez znalosti věci na základě domněnek vystřelil.

Souhlasím s Vámi v jednom "blbost musí vykvést". S klidem bych si počkal jak ta SP na Praha - Drážďany dopadne a neostřeloval ji na základě něčeho, co si do toho vkládáte sám a co není v souladu s tím, jak vypadá předchozí stupeň dokumentace, tedy ÚTS.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Středa, 22. listopadu 2017 - 15:53:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1976
Registrován: 11-2005
Od nového GVD je Dresden Hbf > Frankfurt(Main)Hbf:
- v sudou hodinu přímým ICE za 4h15
- v lichou hodinu kombinací IC+ICE s přestupem v Leipzig Hbf za 4h23

Navíc, kdyby to přímé ICE (v případě, že bude prodlouženo po VRT do Prahy) v úseku Frankfurt(Main)Hbf - Erfurt nechali jet bez zastávky pro vzoru ICE Sprinter, tak se ušetří dalších 13 min. Pokud tedy budu mít linku Frankfurt - Erfurt - Leipzig - Dresden, je reálné to udělat za 4h00 víceméně již dnes. Hodina do Prahy (včetně zastavení v Ústí n/L) + rezerva 10 min a mohu mít čas PRAHA - FRANKFURT za 5h10.
Donner au train des idées d'avance...
Středa, 22. listopadu 2017 - 18:31:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3406
Registrován: 5-2004
Ono to funguje díky tomu, že Paříž+Lyon mají téměř přesně 10x tolik obyvatel než Praha+Brno a je mezi nima dvojnásobná vzdálenost, kterou ujedou všichni cestující.

Madrid–Barcelona (a víceméně celé Španělsko) mají podobně dobré vstupní podmínky, co do tržního podílu si též nevedou špatně, ale ekonomicky to funguje výrazně hůř. Možná kvůli tomu, že z toho dělají ty nadvlaky místo toho, aby šli po maximalizaci počtu cestujících jako TGV, možná paradoxně díky nižším cenám staveb, díky kterým jim projdou hodnocením stavby bez reálné šance na následné uživení se. Možná kvůli jiným „detailům“.

(Příspěvek byl editován uživatelem David_Jaša.)
Středa, 22. listopadu 2017 - 20:29:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7524
Registrován: 4-2003
Mibl: Můžu se teďka zeptat já Vás? Jste můj osobní psychoanalytik a nebo jenom blbě rejpete?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 22. listopadu 2017 - 20:30:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1918
Registrován: 8-2010
ad David_jaša:
Možná kvůli jiným „detailům“ jako je např. přepravní poptávka, kdy např. na TGV relaci Paříž-Lyon - během dvanácti let od počátku provozu - se počet cestujících po železnici na této trase zvýšil z 12,5 mil. na 22,9 mil. ročně, přičemž 18,9 mil. z toho byli lidé cestující vysokorychlostními vlaky.

Naproti tomu na trati Madrid - Barcelona činila poptávka v prvním roce provozu pouhých 5 mil. cestujících za situace, kdy Evropská komise již v roce 2008 jasně deklarovala, že pro středně nákladné projekty se středně velkými časovými úsporami by poptávka, která by uskutečnění projektu ospravedlnila, měla činit alespoň 9 mil. cestujících ročně v prvním roce provozu [pozor][pozor] - samozřejmě s pozitivním výhledem v dalších letech.

Je tedy poměrně nepřekvapivé - z čistě ekonomického pohledu - že i když ve Španělsku se naučili stavět kilometr VRT-ky za 400 mil. Kč., kdežto v podmínkách ČR se počítá nejméně s dvojnásobkem této částky - jsou jejich VRT-ky....světe div se..ve ztrátě...[smrt]
Středa, 22. listopadu 2017 - 21:02:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11956
Registrován: 8-2004
Paul_red_adair:
[ok]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Středa, 22. listopadu 2017 - 21:13:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2634
Registrován: 5-2002
Jste můj osobní psychoanalytik a nebo jenom blbě rejpete?
Myslím, že tu "blbě rejpe" především někdo jiný.
Středa, 22. listopadu 2017 - 21:29:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3407
Registrován: 5-2004
Naproti tomu na trati Madrid - Barcelona činila poptávka v prvním roce provozu pouhých 5 mil. cestujících za situace, kdy Evropská komise již v roce 2008 jasně deklarovala, že pro středně nákladné projekty se středně velkými časovými úsporami by poptávka, která by uskutečnění projektu ospravedlnila, měla činit alespoň 9 mil. cestujících ročně v prvním roce provozu [pozor][pozor] - samozřejmě s pozitivním výhledem v dalších letech.

Jasně, ale proč je poptávka o tolik nižší? Vždyť pár Madrid–Barcelona je víceméně srovnatelný s „dvojpárem“ Paris–Lyon+Marseille.

Zjistit tohle (možná i v širším srovnání s dalšími trasami), mi přijde mimořádně důležité k tomu, aby se případné české VRT vyvarovaly bot, které mohou jejich ekonomiku potopit, protože je víceméně jisté, že se minimálně ta trasa z Prahy na SZ stavět bude.
Mladějov
Středa, 22. listopadu 2017 - 21:35:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11449
Registrován: 3-2007
ale proč je poptávka o tolik nižší? Vždyť pár Madrid–Barcelona je víceméně srovnatelný s „dvojpárem“ Paris–Lyon+Marseille. Zjistit tohle (možná i v širším srovnání s dalšími trasami), mi přijde mimořádně důležité

No to Vám můžu napsat bez dalšího zjišťování - akorát, že to (v rámci ideologického vnímání reality) nejspíše odmítnete.
Středa, 22. listopadu 2017 - 21:44:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2635
Registrován: 5-2002
Moje vysvětlení: Zčásti proto, že tam mají intervaly jak sobí spřežení a taky proto, že jízda vlakem ve Španělsku je obecně strašný opruz a je nutné jen na různé procedury připočítat před odjezdem (někdy i po příjezdu, například právě Atocha) spoustu času. Plus že ty stanice jsou často trochu nebo i hodně mimo "centrum dění" (zdravíme Brno).

No a hlavně v E nikdo pořádně neslyšel o konceptu přestupních vazeb, jezdí se skoro výhradně přímými vlaky a došlo to tak daleko, že při přestupu z vlaku A na vlak B na tom samém peróně je nutné toto opustit a opětovně projít kontrolou, a místním nádražákům (jejichž přezaměstnanost je pro našince taky něco šíleného) vůbec nedochází, jak to může někomu připadat divné. Je to vlastně dokonalá kopie "ČSAD-bordelu" doby nedávné, jen na kolejích, mnohem dráže a mnohem rychleji.

Španělé jsou vynikající na samotnou stavbu tratí (rozsah, cena, tempo). Jinak na železnici podělali snad naprosto všechno, co jde, a i trochu toho, co nejde. Jsem si zcela jistý, že mít podobnou síť v podmínkách středoevropských, tak jsou přepravní proudy násobné i v případě, že by všechna napojená sídla přišla o polovinu obyvatel.
Středa, 22. listopadu 2017 - 22:56:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3408
Registrován: 5-2004
No to Vám můžu napsat bez dalšího zjišťování - akorát, že to (v rámci ideologického vnímání reality) nejspíše odmítnete.

Jak to můžete tak jistě vědět? A hlavně: kývat si tady navzájem by byla dost nuda a dost k ničemu. Úplně jinej pohled je mnohem zajímavější než jen souhlasné mručení.

TZ: díky.