Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 24. 09. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 24. 09. 2017

dolů
   autor příspěvek
Vláďa42
Pátek, 22. září 2017 - 12:34:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2001
Registrován: 9-2009
Jak odjinud? Co to meleš za kraviny? Zátarasy se staví všude, kde hrozí riziku útoku. Jen to prostě vypadá různě. Ale ty prostě musíš kopat a mlít kraviny, protože to píšu já.

Mibl:
Já nemluvit řeč kmen tvůj.
Pátek, 22. září 2017 - 12:49:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5724
Registrován: 8-2012
Jak odjinud?
Fotka z Nice s tramvají není z Promenade des Anglais (kde došlo k teroristickému útoku), ale na Place Garibaldi (pozná se to podle toho, že tam se jezdí na baterky bez troleje). Že by tam někdo chtěl zaútočit tramvají? [proud][crazy]
Ale ty jseš očividně moc blbej na to, abys to rozlišil (když už si teda tykáme). Prostě sis jen potřeboval něco dokázat a já ti to nežral, tak teď kopeš kolem sebe a meleš kraviny.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pátek, 22. září 2017 - 12:55:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14503
Registrován: 5-2002
V42: A pak tu zase začnou Hajnej s Kreativcem fňukat jak starý báby, že jsem na ně a jejich kamarády v Dlážděný/SUDOPu hnusnej a kdesi cosi.
Nic jsi nepochopil...
Na co jsem startoval, je Tvůj věčný kolovrátek o tom, že u nás něco neumíme (konkrétně to "proto tu, Radku, poměrně často píšu, že české projektanty ne") a že nás musí spasit někdo z ciziny. Podle téže logiky by dodnes v IKEMu nanejvýš řezali slepáky a lidi na transplantace vozili někam do Tramtárie.
Na tyhle kecy jsem prostě alergickej (bez ohledu na to, jakej den jsem měl nebo neměl) a za to víc jak čtvrtstoletí, co je slýchávám, jsem zjistil, že lidi je šířící patří zpravidla do některé ze tří skupin:
1) podprůměrní hlupáci, kteří si neumějí představit (nebo nechtějí připustit), že by tu mohl existovat někdo schopnější než oni,
2) poserové bojící se pustit se do něčeho nového a přijmout rizika z toho plynoucí,
3) vyčuránkové, co dostali od někoho zvenku dobře zaplaceno, aby mu tu dělali pátou kolonu.
Tak si vyber, kam by ses zařadil...

Makus: Ono nejde jen o to, aby projektant byl výborný technik, ale musí to být také diplomat a stratég.
Přesně tak. A v obojím mu znalost domácího prostředí i domácí původ pomáhá.
Pátek, 22. září 2017 - 13:08:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 7-2017
Já bych byl moooc rád ta dobře placená pátá kolona ale zatím mě nikdo nekontaktoval[sad]
Pátek, 22. září 2017 - 13:10:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 413
Registrován: 9-2002
Kudy s VRT na sever? No přece v trase Mochov-Kopidlno-Libuň-Rokytnice nad Jizerou-Harrachov. Samozřejmě s návazností v každé zmíňené destinaci na stávající síť. A uspokojeni budou VRTouši, regiošukouši i krkonošometrouši. Jen nevím jak s grafikonem. Jestli uzel v celou v Kopidlnu nebo Libuni.
Pátek, 22. září 2017 - 13:15:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7735
Registrován: 4-2003
A z Harrachova do Sklářské Poruby by po dostavbě Vytrezvitelem uváděné VRT zvýšila traťová rychlost 40 km/h na celých šedesát, jak tam kdysi bylo dobrým zvykem [rofl].
Desiro
Pátek, 22. září 2017 - 14:07:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3197
Registrován: 2-2004
Proto se mi zamlouvá koncept mezinárodních soutěží + odborníků, kteří s nimi mají zkušenosti. Proč to musí být zrovna Češi?
Protože jinak to tu ti zahraniční odborníci naprojektují a postaví svým stylem za naše peníze, know-how jim ale zůstane. Přínos pro tuhle zemi nulový, jen náklad, posun nikam dál.
Pátek, 22. září 2017 - 14:18:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 8-2017
David_jaša:
"No vida, před pár dny jsem měl rozepsaný příspěvek, že NS2 je stavba rozsahu a složitosti, kterou zvládne Praha připravit a když na to přijde, tak i zaplatit. A teď tohle. [happy]"

Tak studii Praha připraví rozhodně a myslím, že IPR na ni nějaké peníze z těch cca 300 mega, co ročně fasuje, taky najde. Možná za těch 20 let ty studie budou i dvě ... nebo tři:-).

Kde je vůle, tam je cesta[rofl]
Pátek, 22. září 2017 - 15:48:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14506
Registrován: 5-2002
Desiro: Protože jinak to tu ti zahraniční odborníci naprojektují a postaví svým stylem za naše peníze, know-how jim ale zůstane. Přínos pro tuhle zemi nulový, jen náklad, posun nikam dál.
Přesně. Jsem rád, že to řekl někdo jiný než já.
Pátek, 22. září 2017 - 15:56:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 7-2017
Desiro - Hajnej: mě jako daňového poplatníka zajímají především vynaložené veřejné prostředky a nikoliv zisky soukromých firem občas okořeněné policejní razií v Dlážděné a SUDOPu. Pokud ty firmy neumějí projektovat kvalitně a za stejnou cenu jako zahraniční konkurence, tak ať se se o ně postará "neviditelná ruka trhu".
Na rozvoj hnow-how jsou určené dotační programy jako je TAČR, podpora inovací MPO atp.
Raději budu cestovat zánovním Desirem, než klenotem českého strojírenství v podobě Regionovy jen proto že je to správně český výrobek.
Pátek, 22. září 2017 - 15:59:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 7-2017
Kuna: Ona ta Regionova má provozní náklady trochu jinde než to Desiro... [happy]
Pátek, 22. září 2017 - 16:07:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5725
Registrován: 8-2012
Na druhý straně - proč třeba vynalézat za dlouhé "ničí" peníze lokomotivu českou cestou, když už vynalezena byla... jako by byla ostuda umět (výborně) "jenom" komponenty (dvojkolí, kusy elektriky, sběrače).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Kreativec
Pátek, 22. září 2017 - 16:52:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 403
Registrován: 7-2015
On ale Marek asi nebude na SŽDC nic projektovat, spíš tak nějak celkové na projektování dohlížet z pozice zadavatele. Tam by někdo z ciziny asi k ničemu nebyl.
Tolik ve stručnosti.
Pikehead
Pátek, 22. září 2017 - 17:26:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3328
Registrován: 3-2007
K diskusi o českých vs. cizích projektantech můžu dodat jen to, že kotlinka je opravdu poměrně malá a přestože je domovem Járy Cimrmana a Brouka Pytlíka, existují věci, které se tu nedělaly a proto se neumí. Aktuálně v práci řešíme rozšíření SAPu o modul, s jehož implementací mají zkušenosti jen v zahraničí. (Tzn. ne že by to tu nikdo "nerozchodil", ale třeba by mu to trvalo déle a mělo by to více uživatelských omezení než při koordinaci zkušeným člověkem.)

Do jaké míry to platí o projektování VRT neumím přesně posoudit. Na druhou stranu, pokud v ČR před 20 lety někdo "z nuly" naprojektoval koridor Třebovice-Zábřeh, tak by teoreticky mohl být schopen ještě jednoho takového (nebo možná i menšího) mentálního skoku směrem k VRT.

A zcela nakonec - není to jen o projektantech, ale i o zadavateli, který by měl být schopen projektantovi kvalifikovaně oponovat (a třeba s kilometry modrého zábradlí ho vyhodit). Stejně tak by měl do požadavků dát očekávanou úroveň kompetence v oblasti VRT - na takový požadavek nelze regaovat jinak než doplnit tým o lidi s VRT know-how, logicky z ciziny...
Vláďa42
Pátek, 22. září 2017 - 17:32:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2002
Registrován: 9-2009
Milej Hajnej, takové naběhnutí na vidle.
Kdyby v tom IKEMU operovali naposledy v roce 1953 a od té doby se věnovali jen hygieně a tys po nich dneska chtěl trojnásbnou transplantaci...
A to si piš, že si přizvou doktory z ciziny a jezdí na stáže. A že sem jezdí odborníci.
Ale kdyby aspoň byly výsledky, ale podívej se na metro A projektované neschopnou bandou z Metroprojektu (každej druhej student to nakreslil líp), na všechny ty zkurvený rekonstrukce a humanizace a optimalizace. Podívej se na ten krám z Kypru. Všem k smíchu a pro ostudu. Podívej se na Pantery...
Ti podprůměrní hlupáci chtěj jen něco, co funguje. My opravdu nemusíme vynalézat lokomotivu.
A ne, nedělám pro CEDOP, jak si tu někteří pitomečkové myslí a nedostávám zaplaceno z ciziny (všimni si, jak z tebe mluví stará struktura, ještě bys mohl mluvit o Jidášském groši). Stejně tak odmítám riziko, že tu budou projektovat a stavět VRT stále titíž.
Resume: chápu, že kdybys psal za sebe a ne za AŽD, možná by tvůj výlev vypadal jinak. Ale promiň. Tohle je silně mimo.

kuna: [ok][ok][ok]

Desiro: a my se za těch 25 let na dráze posunuli jak prosím?

Kreativec:
tak nějak celkové na projektování dohlížet z pozice zadavatele
Proč by tam k ničemu nebyl nikdo z ciziny? Naopak. Nebo ono hlavně dost záleží na tom, na co bude dohlížet. Pokud na to, aby to projektovaly a stavěly ty správné firmy?
Vláďa42
Pátek, 22. září 2017 - 17:33:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2003
Registrován: 9-2009
Pikehead: napsal dřív než já. Vida!!!, tak toto zcela podepíšu.
Kreativec
Pátek, 22. září 2017 - 18:29:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 404
Registrován: 7-2015
Tak napište, jak si konkrétně představujete mezinárodní zapojení do všech fází přípravy VRT. Podle mě na to stačí externisté na konzultantskou smlouvu od hodiny, protože na každé full-time pozici potřebujete jednat s úřady, firmami a jinými odborníky, kteří se s cizincem nedomluví. Ani sovětští experti tu nestavěli metro přímo, ale jen prostřednictvím "důrazných doporučení" našim projektantům.
Tolik ve stručnosti.
Pátek, 22. září 2017 - 19:20:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14509
Registrován: 5-2002
V42: Kdyby v tom IKEMU operovali naposledy v roce 1953
A to má bejt v případě Tvých oblíbených firem co za datum? Nebo to má bejt nějaká zatáčka ke strašidlu...?

A to si piš, že si přizvou doktory z ciziny a jezdí na stáže. A že sem jezdí odborníci.
Proti tomu (pro Tebe možná kupodivu) nic nenamítám. My si taky povídáme s lidma odjinud.

podívej se na metro A projektované neschopnou bandou z Metroprojektu (každej druhej student to nakreslil líp)
I kdyby mu z toho pak postavili jen půlku...?

Podívej se na ten krám z Kypru.
Já se na něj nejen dívám, já se na něm i občas svezu. Asi se budeš divit, ale nejčastější názor fírů je ten, že dát dohromady elektriku a elektroniku z 380 a mechaniku z Tauruse, tak je to prakticky dokonalá mašina. To u mě má ke krámu daleko.

nedostávám zaplaceno z ciziny (všimni si, jak z tebe mluví stará struktura
Ale houby, nabídl jsem Ti tří možnosti, a to, kterou z nich sis vybral, vypovídá víc o Tobě než o mně.

ještě bys mohl mluvit o Jidášském groši
To bych fakt nemohl - když Jidášovi došlo, co udělal, tak se oběsil. Na to Ty nemáš koule, srabi se maj´ moc rádi.
Takže kdybych si myslel, že dostáváš zaplaceno, tak by to byly spíš Čurdovy milióny.
Vláďa42
Pátek, 22. září 2017 - 19:30:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2005
Registrován: 9-2009
Že ty tam něco chlastáš? Nechceš se vrátit ke klávesnici až budeš střízlivý?
Pátek, 22. září 2017 - 19:35:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5727
Registrován: 8-2012
Pod dojmem výlevů o Nice bych to spíš šacoval na problém s alkoholem u Vládíka...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pátek, 22. září 2017 - 20:10:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5716
Registrován: 6-2005
Pánové, nechte ho. On je chudák. V jeho mentálním systému je všechno špatně.

On dosud nepochopil, že dokud si nedokážeme vážit toho, co máme a co umíme, tak se zlepšovat nebudeme.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Pátek, 22. září 2017 - 20:45:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7296
Registrován: 4-2003
není to jen o projektantech, ale i o zadavateli

Přesně.

než klenotem českého strojírenství v podobě Regionovy

Ta Regionova existuje, protože to tak zákazník chtěl. Je to přesně stejný, jako že si někdo kupuje šunku s 80 % masa.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 22. září 2017 - 20:58:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7297
Registrován: 4-2003
A ne, nedělám pro CEDOP, jak si tu někteří pitomečkové myslí

Takže tam nejste dva.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Vláďa42
Pátek, 22. září 2017 - 21:02:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2006
Registrován: 9-2009
Jistěže. Vážím si regionov, vážím si vynikajících projektů Metroprojektu SUDOPů, vážím si kvalifikovaných lidí v Dlážděné, kteří rozhodují o budoucnosti jako praví vizionáři, vážím si kilometrů modrých zábradlí, hrbolatých zámkových dlažeb, vážím si mafiánů, co si přihrávají zakázky s kamarády ze státních institucí.
Jsem pyšný na ty desítky km nových dálnic, co tu ročně postavíme, jsem pyšný na ty desítky km nových tratí, po kterých se prohání moderní vozidla. Jsem hrdý na integrované systémy, co mi umožňují cestovat po celé zemi na jednu jízdenku.

A nebo nejsem kretén a vidím jak to je v reálu.
Sobota, 23. září 2017 - 00:34:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14511
Registrován: 5-2002
V42: Že ty tam něco chlastáš?
Copak? Došly věcné argumenty? Nebo se obratem ad personam snažíš odvést pozornost?

vážím si vynikajících projektů Metroprojektu
Netvrdím, že jsou zrovna vynikající, ale nejsou ani ta neschopná banda, jak tvrdíš.
Pokud mohu soudit podle toho, kde jsem s nimi měl profesně co do činění, tak když šlo o věc, tak se s nimi domluvit dalo (což je kolikrát cennější, než kdyby to vystřihli dobře sami od sebe). Mohu uvést dva konkrétní případy:
Když se dělala stanice DH, tak se na vjezdovém kříži měnily 150 m výhybky za 190 m, aby tam mohlo být 40. Původně tam dali jen dvě, přičemž druhá dvojice byla v esíčku ke stanici (a dělala opačnou spojku k té zrychlené v kříži). Stačil jeden telefonát, kde jsem zdůvodnil, proč je potřeba, aby byl čtyřicítkovej celej kříž, a udělali to.
V případě Motola se prostě rovnou zeptali a následně udělali prokluzy jak mezi perónem a křížem, tak i mezi obratovou a odstavnou pozicí a dokonce i za tou odstavnou, aby se na ni nemuselo zajíždět pod tlačítkama bdělosti (srovnej si to třeba s CM). Kdyby to byla tak neschopná banda, jak se nás snažíš přesvědčit, tak by si místo toho vymysleli tisíc a jeden důvod, proč tu stanici nejde o ty tři prokluzy (celkem cca 100 metrů) prodloužit.

Mibl: On dosud nepochopil, že dokud si nedokážeme vážit toho, co máme a co umíme, tak se zlepšovat nebudeme.
Obávám se, že problém je v tom, že si neumí (či nemůže) vážit ani sama sebe - a z toho se pak odvíjí všechno ostatní.
Sobota, 23. září 2017 - 10:28:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5717
Registrován: 6-2005
Hajnej:
Máte pravdu. On neumí rozlišit rozdíl mezi být na něco pyšný a něčeho si vážit. Z toho plyne všechno ostatní.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Vláďa42
Sobota, 23. září 2017 - 11:02:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2007
Registrován: 9-2009
Děkuji amatérským psychologům za rozbor má osobnosti. Hlavně od pana mibla mě to těší...

Je vidět, že pokud člověk nemá dostatečný odstup, začne na svou práci pohlížet jako na své dítě. Tedy zcela nekriticky. Já to mám prostě jinak. Já nejsem šotouš, co je celý bez sebe, když se může svézt o víkendu nějakým střepem po zapadlé lokálce.
Ano, máme tady šikovné lidi, o tom žádná. Ti hoši, co staví například tunel u Plzně, před těmi smekávám. O to horší to pak je tam, kde se rozhoduje.
Tím největším problémem, na který mimochodem neustále poukazuji, je mafiánské propojení státních orgánů s projektantskými a stavebními firmami. Stejně tak jako třeba chobotnice ČD-Kypr způsobila to, že nejezdíme kvalitními vozidly, tak tahleta propojení zase generují ty věčné optimalizace. Jakákoliv větší akce je prostě mimo zájem obou stran. Proč taky? Vyhovuje to všem.
Ten rok 1953 (a to bys Hajnej mohl vědět) byl posledním rokem, kdy se u nás postavila nějaká trať. To je myslím dostatečný argument, že je tady něco špatně.
No ale klidně si tu dál obhajujte neobhajitelné. Chápu, někdo to dělá proto, že v tom sám jede a někdo proto, že prostě... není úplně chytrej.
Sobota, 23. září 2017 - 11:09:37  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8584
Registrován: 6-2002
Kompetentní projektant ze zahraničí může nahradit hloupého českého Honzu, ale nemůže nahradit nekompetentního zadavatele. To by měl volnou ruku a každá trať měla jiné parametry podle zvyklostí ze země projektanta?

Základní potřeby a technické parametry musí prostě definovat zadavatel, třeba s pomocí zahraničního konzultanta, ale musí. Pak je už celkem jedno, zda to kreslí český nebo zahraniční projektant. I ten zahraniční bude muset dodržovat české a evropské předpisy a přání zadavatele. VRT musí být maximálně unifikovaná skládačka z typových řešení, kde daleko větší obavu než o třetí cestu v podání českých projektantů mám o zapojení českých výrobců všeho možného.
Vláďa42
Sobota, 23. září 2017 - 12:29:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2008
Registrován: 9-2009
No, zde asi mohu s adminem souhlasit. Proto jsem chtěl, aby i zadavatel byl někdo jiný než stejná partička SŽDC/MD/SUDOP. Cesta nekompetentní zadavatel (SŽDC) - SUDOP - stavební firmy se svými vicepracemi a padajícími mosty - AŽD - Kypr je řekl bych smrtící.
M_g
Sobota, 23. září 2017 - 13:44:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 866
Registrován: 6-2006
Nevím, školy na to nemám, ale si myslím, že zadavatelem musí být SŽDC, pokud projekt VRT stát neprodá nějakému jinému subjektu nebo nějaký jiný subjekt jej od státu neodkoupí.
To by bylo tak vše, a bezdůkazné fantasmagorie nekompetentní entity v42 mohou pokračovat.
Sobota, 23. září 2017 - 13:58:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5729
Registrován: 8-2012
Ten rok 1953 (a to bys Hajnej mohl vědět) byl posledním rokem, kdy se u nás postavila nějaká trať
Krasíkov - Zábřeh (2006) nebo Nové spojení (2010) není "u vás"?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Vláďa42
Sobota, 23. září 2017 - 14:50:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2009
Registrován: 9-2009
Víš, Tomášku, co je nová trať a co přeložka? Nevíš, viď? Studuj, chlapče, studuj! Třeba to čase zjistíš.

M_g: školy nemá...
Sobota, 23. září 2017 - 14:58:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 2-2016
T_._H_. - Nechci bát zlý, ale chováte se naprosto stejně jako Vláďa42...
Vláďa42
Sobota, 23. září 2017 - 15:17:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2010
Registrován: 9-2009
Wigles: to mě trochu uráží [wink]
Tomášek je tady v řadě vláken, každého tam uráží a jeho znalosti věci jsou nulové. Ještě si dá, blbeček, mejl "krotitel šotoušků". To tak nějak svědčí o všem.

Já tu jen používám ostřejší slova pro ty, na které vlídného slova škoda.
Sobota, 23. září 2017 - 15:24:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5730
Registrován: 8-2012
co je nová trať a co přeložka
"Přeložka" je nová trať. Nebo se snad skoro kilometr tunelů, mosty, zářezy, tunely projektují a staví jinak na nové trati a jinak na "přeložce"? Zase meleš kraviny?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Kreativec
Sobota, 23. září 2017 - 18:06:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 405
Registrován: 7-2015
Přeruším vás v nejlepším a zeptám se, jsou-li v Evropě nějaké příklady toho, že projektanti z jedné země projektovali velké liniové stavby v jiné zemi. Kvalifikačním předpokladem zapojení do takové mezinárodní spolupráce by totiž měla být i zkušenost s prací v mezinárodním týmu, mimo normy, v nichž člověk "vyrostl". Řekněme francouzští projektanti, kteří vždycky pracovali jenom doma, se budou v ČR obtížně realizovat nejen kvůli českým specifikům, ale protože prostě vůbec nejsou zvyklí uvažovat mimo rámec specifik francouzských.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kreativec.)
Tolik ve stručnosti.
Sobota, 23. září 2017 - 18:38:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 7-2017
Ono je otázka co jsou to ta česká specifika? Míra korupce, předražené stavby, nekvalitní projekty, nekvalitní provedení; to co vše můžu vidět, když procházím českými městy a vesnicemi. Na druhou stranu francouzká specifika jsou co? Silné odbory, pravidelné stávky?
Když české stavební firmi působí v zahraničí tak také musí bezpodmínečně respektovat tamní legislativu a požadavky, proč by to mělo být v případě projekčních firem jiné? Když vidím některé české realizace jako je metro Dejvická - Motol, tak to určitě nenavrhovali kvalitní architekti, ale spíše bych typoval na klienty Jedličkova ústavu v rámci nějaké výtvarné terapie.

(Příspěvek byl editován uživatelem kuna.)
Kreativec
Sobota, 23. září 2017 - 19:28:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 406
Registrován: 7-2015
Myslel jsem spíš trochu vyšší úroveň rozlišení než stereotypní banality o národním charakteru. Například že jsou v Česku normy a rozhodovací praxe nastaveny tak, že nezbývá než stavět kilometry protihlukových stěn a výstražně natřeného zábradlí. Tipnul bych si, že řadu těchto věcí si zahraniční projektant, zvlášť pokud nemá zkušenost s projektováním v mnoha různých zemích, neumí ani představit.
Tolik ve stručnosti.
Sobota, 23. září 2017 - 19:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7298
Registrován: 4-2003
české realizace jako je metro Dejvická - Motol, tak to určitě nenavrhovali kvalitní architekti

Protože investor žádný kvalitní architekty a ani kvalitní architektonický řešení nechtěl. Stejně tak mu nevadilo, že do výlezů z metra mu bude pršet a lidi budou chodit po mokrejch schodech.

Tím že vyměníte projektanta, architekta anebo stavební firmu přeci tohle nezměníte.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Vláďa42
Sobota, 23. září 2017 - 19:49:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2011
Registrován: 9-2009
Jistě že to je problém investora. A tím bude u VRT SŽDC, což je možná ještě horší než v Praze u toho metra, kde se snad u D připravuje soutěž.
Sobota, 23. září 2017 - 19:53:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5718
Registrován: 6-2005
Já myslím, že ta debata směřuje špatným směrem. Nevidím zásadní problém na straně projekčních a stavebních firem. Problém je na straně zadavetele, který tak úplně neví, jestli to chce. A pak jde o rozhodovací praxi, což je záležitost státní správy a je to (spíše) mimo SŽDC.

Podíváme-li se na 4. koridor od Benešova po Ševětín, tak vidíme, že SŽDC, stavební správa Praha je schopna dlouhodobě a systematicky pracovat na přípravě velké stavby v parametrech, které tu dosud nebyly. A vůbec nemám obavu, že nebudou schopni připravit novostavbu Praha - Lovosice. Bude to jen logické pokračování toho, co dělali v posledních deseti letech. Ale aby se do toho mohli pustit, tak je třeba vyřešit problém tam, kde se reálně nachází, tj. územně to zastabilizovat v krajních úsecích a mít kladné ekonomické hodnocení.

Prostě brečet, že vše je v neschopnosti projekčních firem, je chybný přístup.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mibl.)
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Sobota, 23. září 2017 - 20:00:35  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8585
Registrován: 6-2002
Kreativec:
To zas jo, západní projekční firmy nebo projekční odnože dráhy se tlačí do ciziny, kde mohou. Například ve Španělsku je projektantů docela přetlak. Pšenka jim zatím kvete na poli VRT hlavně mimo Evropu, kde zadavatelé implementaci rychlých vlaků ve vlastní režii rovnou vzdali a často se dohodli se spřátelenou zemí na importu VRT na klíč s kompletním francouzským, španělským, německým či jiným know-how.

To je vhodná cesta leda pro země, kde VRT bude tvořit samostatný systém, kde neexistuje železniční průmysl a kde je ostatní železnice v troskách. Ve střední Evropě je to blbost.

Je třeba se poučit z našich i cizích chyb a hledat vhodná řešení pro naše podmínky, ne nahrazovat zadavatele někým z venku a bez hlubší znalosti problémů importovat cizí, pro nás mnohdy nevhodná řešení. Aneb každý by nám stejně poradil něco jiného, Němci budou vždy tvrdit, že pevná jízdní dráha se v životním cyklu vyplatí a Španělé Vás zapřísáhnou, že kolejnicové dilatační zařízení u mostů ani jeho údržba není žádný problém. Já mám teda nemalé pochybnosti o obojím. V mnoha zemích vidím na VRT řešení, která prostě mají jenom historicky původ v tradici tamní konvenční železnice. Takové věci není důvod importovat.

Podle V42 bychom asi měli nahradit nejen zadavatele, projektanty, ale i zhotovitele, dodavatele a vypustit z procesu i české MD. ČD jako provozovatel asi nepřipadají v úvahu. Co cestující, nevyměníme je třeba za německé?
Sobota, 23. září 2017 - 20:15:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6277
Registrován: 5-2002
Podle V42 bychom asi měli nahradit nejen zadavatele, projektanty, ale i zhotovitele, dodavatele a vypustit z procesu i české MD.

Tak když člověk vidí jak se rozpadá koridor na 160 a kolik tam po pěti letech vyroste pomalých... Tak bych se bál si nechat "českým know-how" postavit trať na 300, aby tam byla co 20 km pomalá u špatně udělaného náspu, ujíždějící opěrné zdi a pod...
Sobota, 23. září 2017 - 20:24:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5719
Registrován: 6-2005
H_k:
Myslím, že je třeba to vidět ve dvou rovinách:
1) Rozlišovat, kde jsou ty náspy fungl nové a kde se na starý dolepuje kus nového.
2) Chybama se člověk učí a platí to pro všechny v systému. Osobně si myslím, že chyby jsou něco normálního, je třeba s nimi počítat a, jak píše Mašinka, je třeba se z nich poučit.
Na to stavět dneska něco na 300 km/hod doba rozhodně zralá není. A to asi platí na všech frontách. Nechat si to na klíč postavit někým zvenku nedává smysl. Takže je třeba k tomu postupně dojít.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Sobota, 23. září 2017 - 20:32:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7299
Registrován: 4-2003
rozpadá koridor na 160 a kolik tam po pěti letech vyroste pomalých... Tak bych se bál si nechat "českým know-how"

Jasně.. k buzzwordu "geniální (zahraniční) projekční fy" si přidáme "bezúdržbové tratě".
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Sobota, 23. září 2017 - 20:38:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6278
Registrován: 5-2002
No to je realita SŽDC, proto by měl mít správu VRT v rukou opravdu někdo jiný... Že by aspoň na hotových koridorech zvládli čas od času přebrousit koleje? Svezte se někdo někdy pendolínem do Chebu, začíná to být zážitek...

A jak dlouho se SŽDC seznamuje s rekonstruovanými koridory na 160? 15, 20 let? Tak to přirozeně dospěje k VRT v roce 2100? [happy]
Sobota, 23. září 2017 - 20:45:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7300
Registrován: 4-2003
zvládli čas od času přebrousit koleje

Na tom není co zvládat, to někdo musí zaplatit.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Vláďa42
Sobota, 23. září 2017 - 20:56:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2012
Registrován: 9-2009
Jsem rád, že ty problémy nevidím jen já a že nejsou výplodem mého chorého mozku.
Sobota, 23. září 2017 - 21:04:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6279
Registrován: 5-2002

Na tom není co zvládat, to někdo musí zaplatit.


No samozřejmě, kdežto rozpadnout se trať může zcela zdarma, a na SŽDC můžou dál řešit PHS, demolice bud kdesi v lesích a podobné důležitosti (na které peníze vždycky jsou )...
Vláďa42
Sobota, 23. září 2017 - 21:46:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2013
Registrován: 9-2009
Na Mšenku peněz bylo ostatně dost.
Pikehead
Sobota, 23. září 2017 - 22:47:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3329
Registrován: 3-2007
Už se s tou Mšenkou nech vyšetřit.
Sobota, 23. září 2017 - 22:59:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 466
Registrován: 6-2002
Most Inteligence je přeložka které trati? Trať na letiště v Ostravě je také přeložka?

A je libo kilometry zábradlí německého?


Nebo raději francouzského?


Ono ani ne/zastřešení výstupů V.A není věcí ani projektanta, ani investora. Všimli jste si, že na Náměstí Republiky jsou nezastřešené výstupy z metra skoro 32 let a nikdo nepíše do novin, jak je to špatně? Stejně jako na Jungmannově náměstí i jinde, kde do výstupů také prší. Stejně jako v Paříži, Berlíně, Madridu. A na Jiřího z Poděbrad byl DP vyzván, aby zastřešení odstranil...

Mohli bysme si pozvat třeba Finy, kterým se nedaří zprovoznit asi 4 roky dokončené prodloužení tratě metra na západ od Helsinek. Nebo Španěly, kteří postaví u Madridu novostavbu, na níž zase za pár let přestanou jezdit. Nebo Italy, co v roce 2006 zprovoznili v Neapoli linku metra 6 a nasadili na ní vozy, co si koupili už v roce 1990 (protože jim ta stavba tak trochu "nešla"). Aby na ní po asi osmi letech zase přestali jezdit. Pamatujete si na vykolejení zkušebního vlaku na VRT Paříž - Štrasburg? Kdyby se to stalo u nás, hned by se našli chytrolíni, co by tvrdili, že tohle se může stát jenom u nás a nikomu jinému. Víte něco o průtazích s novým Berlínským letištěm a železniční tratí k němu?
Chápu, že když se u nás něco nepovede, tak to víc bolí, protože je nám to bližší a jde o peníze, které vyletěly někde poblíž. Ale nepodléhejme iluzi, že (jak pravil Murphy) "odborník je člověk, který přijel z jiného města".

Kilometry protihlukových stěn v lesích má na svědomí Ministerstvo zdravotnictví, které usoudilo, že dráha musí mít přísnější hlukové limity, než silniční doprava.
Sobota, 23. září 2017 - 23:44:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13502
Registrován: 12-2007
Mohli bysme si pozvat třeba Finy, kterým se nedaří zprovoznit asi 4 roky dokončené prodloužení tratě metra na západ od Helsinek.
Nebo Rakušany, kteří postavili železniční most a jezdit po něm začali až cca 7 let po dokončení. [happy]
(i když - ten most vlastně taky je jen takovou kratičkou "přeložkou" - náhradou sousedního mostu)

Mmch. "nová Tišnovka" (tj. ta stavba dokončená v r. 1953, od kteréžto doby už u nás prý nic nového železničního nevzniklo) je (dle obdobného uvažování typu "Tatenice/okolí Olbramovic/Hněvkov atd. nejsou novostavby"**) z nadpoloviční části (Havlíčkův Brod - Žďár, jakož i Tišnov - Brno) taky jenom přeložkou.

Novostavbou z toho roku 1953 je tedy jen úsek Žďár n/S. - Křižanov - Tišnov. [happy]

** Mmch. co třeba takový Ervěnický koridor?
Neděle, 24. září 2017 - 00:32:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14516
Registrován: 5-2002
V42: Ten rok 1953 (a to bys Hajnej mohl vědět) byl posledním rokem, kdy se u nás postavila nějaká trať.
Teda čekal jsem ledacos, ale takovouhle hovadinu přece jen ne.
Nebo snad když jsem v osmdesátkách procházel rozestavěnou Holešovickou přeložku, tak jsem měl živej sen...?

To je myslím dostatečný argument, že je tady něco špatně.
Ano, něco špatně určitě je. Ale s hledáním bys měl začít spíš u sebe...
Neděle, 24. září 2017 - 08:40:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7301
Registrován: 4-2003
demolice bud kdesi v lesích a podobné důležitosti

Obávám se, že s demolicema SŽDC zaostává možná mnohem víc, než s broušením kolejí. Znávám, že spousta lidí to nevidí, protože se s geniem-loci různých boudiček, přístaveb, zbytků oplocení či prázdných budov v havarijním stavu už prostě sžili.

Jako sorry, ale tohleto je kolovrátek o holi a psovi.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 24. září 2017 - 10:12:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7740
Registrován: 4-2003
RadekŠ:Obávám se, že s demolicema SŽDC zaostává možná mnohem víc, než s broušením kolejí. Znávám, že spousta lidí to nevidí, protože se s geniem-loci různých boudiček, přístaveb, zbytků oplocení či prázdných budov v havarijním stavu už prostě sžili.


Spíše než demolice by měl být preferován prodej těchto nemovitostí. Ovšem za cenu odpovídající stavu a umístění takové nemovitosti, aby vůbec tyto nemovitosti byly prodejné. O mnoho nemovitostí byl zájem, zájemce odradila cena, pokud SŽDC byla nemovitost ochotna prodat. Povětšinou ale byla nemovitost rovnou zbourána, ačkoliv zájemci o nemovitost byli.

Vysvětlení jsem dostal od lidí, kteří s tím měli a mají u SŽDC co do činění: Tyto nemovitosti je lepší zbourat, protože by v budoucnu mohli jejich majitelé dělat problémy při jakékoliv stavební akci.
Neděle, 24. září 2017 - 10:50:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7304
Registrován: 4-2003
Povětšinou ale byla nemovitost rovnou zbourána, ačkoliv zájemci o nemovitost byli.

Já jsem asi už moc starej[crazy], takže je pro mě tenhle typ zájemců +-taková chiméra, jako onen pověstný bohatý šotouš, vykupující za nemalé peníze jízdní řády a další věci z pozůstalosti po strýci, který byl tak trochu podivín přes vláčky.[wink]

Jinak že zadarmo by si to vzal kdekdo, tak o tom naprosto nepochybuju. Takový už tady byli při znovuosídlování pohraničí a podle toho to tam vypadá.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 24. září 2017 - 11:16:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1987
Registrován: 12-2007
David: Já bych nazval stavbu nové železniční trati, která nahradila starou trať spíše přeložkou, konečně na trati 220 je jich hned několik - prakticky z Bystřice až do Olbramovic anebo ze Sudoměřic do Chotovin. Ale vysloveně nová trať je podle mne ta, která tady ještě nebyla a nic nenahrazuje. I ervěnický koridor nahradil pokud si pamatuji, tak starou trať z Mostu do Chomutova.
Bram: Možná, že by bylo vhodné nevyužité nemovitosti využít pro nebytové účely, třeba různá kulturní a turistická místa, přístřešky pro pěší a cyklisty, ubytovny pro turisty apod., a to tak, aby si majitelé nebo uživatelé objektů nemohli v budoucnu stěžovat např. na hlučnost železničního provozu.
Vláďa42
Neděle, 24. září 2017 - 11:28:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2014
Registrován: 9-2009
http://zdopravy.cz/fenomen-praha-ostrava-konkurence-a-lepsi-trat- znasobila-pocty-cestujicich-2157/

Indukce, chiméra, nejsou lidi, nikdy nebude...
Neděle, 24. září 2017 - 11:42:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5720
Registrován: 6-2005
Já bych vážně nebral do úvahy mentální ustrnutí po dostavbě nové Tišnovky. To jen příliš baštíte Šlegr-propagandu.[happy]
---

Já tu jen používám ostřejší slova pro ty, na které vlídného slova škoda.
A vidíte, to je špatně. Ti, kteří si podle Vás vlídného slova nezaslouží, neumějí vlídně zacházet ani sami se sebou. Za celý život je to nikdo nenaučil. V důsledku toho jsou na všechny nevlídní a okolí na ně. Myslím, že to sám znáte dobře ze svého života. A recept? Dopřát jim dvakrát tolik vlídnosti, než by si na jejich místě zasloužil někdo jiný chovající se k jimým vlídně.

Indivisibiliter ac inseparabiliter