Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 12. 04. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 12. 04. 2017

dolů
   autor příspěvek
Vláďa42
Neděle, 09. dubna 2017 - 10:45:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1460
Registrován: 9-2009
http://ekonomika.idnes.cz/andrew-mcnaughton-rychlovlaky-rozhovor- ff3-/eko-doprava.aspx?c=A170405_2317194_eko-doprava_rts
Neděle, 09. dubna 2017 - 16:09:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13341
Registrován: 5-2002
00h: než v rámci správní reformy v roce 1960? si nějakej lokálpatriot s dlouhejma prstama vybrečel Semily
Ono taky záleží na hranicích těch okresů. Mít v hranicích semilského okresu jako okresní město Turnov s jeho silně excentrickou (ba přímo okrajovou) polohou by bylo proklatě nepraktické...
00_Hex
Neděle, 09. dubna 2017 - 16:23:35  
Neregistrovaný host
86.49.32.219
Turnov okrajovou polohu zaujímá teď resp. už skoro 60 let po té "reformě" na kterou místňáci do teď nadávají. Město na hranicích tří okresů LB,MB,SM.
Neděle, 09. dubna 2017 - 17:33:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2506
Registrován: 5-2002
Takových míst je - Humpolec, Jaroměř, Horažďovice... Tomu se nedá reálně vyhnout snad s výjimkou úrovně OPÚ ("pár nejbližších vesniček"), byť asi i tam by se ojediněle něco našlo.
Reálně řekl bych problémy vznikají až tím, že nadřazený celek musí obsahovat vždy celou jednotku nižšího řádu - takové ty situace "vnější poloviny okrajového okresu kraje", kde sousední krajské město je buď blíž nebo výrazně významnější. Příkladně Moravská Třebová (okr. SY asi v pořádku, ale krajská spádovost do PCE nic moc), Bystřice nad Pernštejnem (okresně byl ZR blíž jak Brno, ale to když se z tamního pohledu srovná s Jihlavou...). Z tohoto pohledu myslím Turnov dopadl s těmi Semily naopak nakonec dobře (kraj L, namísto S, kdyby kdysi spadl pod Mladou Boleslav, což by byla jedna z dalších rozumných možností).
Mimochodem, kdyby nebyl okr. SM, tak kam by patřila Jilemnice? Stejně by muselo vzniknout něco podobného, třeba "okres Vrchlabí", jen trochu východně (a JC by se rozšáířil na sever, JN na východ, ale samotné Semily by zase byly úplně podobně "přesně blbě mezi vším okolo" jako ten Turnov v době, kdy na okresech nějak záleželo).

Tyhle místní řevnivosti a z nich odvozované teorie o tom, kdo kdysi chtěl koho poškodit, jsou někdy vážně k smíchu.
StarMaster
Neděle, 09. dubna 2017 - 21:07:47  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Koukám, hezky Brama vysírá pan Vyka a jeho dopravní svaz. Že by to bylo tím, že na buranovy názory se novináři neptají a nejdou do tisku, zatímco názory pana Vyky, včetně titulu prezident, do tisku jdou? Bramův komplex méněcennosti? [biggrin]

Mno, snad tu méněcennost buran rozdýchá, když vychování se mu už těžko dodatečně dostane. [happy]

Pan Vyka určitě vyprodukuje ještě hodně vyjádření do médií, zatímco Bram bude vždy končit u svých jedovatých slintů na Kreportu. [nene]
Neděle, 09. dubna 2017 - 23:03:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13348
Registrován: 5-2002
TZ: Tyhle místní řevnivosti a z nich odvozované teorie o tom, kdo kdysi chtěl koho poškodit, jsou někdy vážně k smíchu.
Přesně. Vzpomínám si, jak jsme u babičky na půdě vyhrabali pár výtisků Hlasů z Cimbálu, které byly zřetelně starší, než zmiňovaná správní reforma. Mimo jiné jsme v nich našli vtip tohoto znění:

Potká Semilák Turnováka a říká: "Tak jsme slyšel, že by se měla na Jizeře stavět přehrada". A Turnovák odpoví: "Jo, taky jsem o tom slyšel. Hráz by měla bejt pod Semilema".
Pro úplnost dodávám, že jez spálovské elektrárny tím opravdu míněn nebyl, neb už v té době dávno fungoval.

SM: zatímco názory pana Vyky, včetně titulu prezident, do tisku jdou? Bramův komplex méněcennosti?
No, že by ausgerechnet citovanost v tisku byla nějak vypovídajícím měřítkem vícecennosti, to se taky zrovna moc říci nedá...
Kreativec
Neděle, 09. dubna 2017 - 23:10:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 332
Registrován: 7-2015
McNaughton: "Základ je kolem sto tisíc lidí denně v jakémkoliv dopravním prostředku."
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/andrew-mcnaughton-rychlovlaky-rozhovor- ff3-/eko-doprava.aspx?c=A170405_2317194_eko-doprava_rts

Potom nevidím důvod k optimismu ohledně Praha-Brno.
Tolik ve stručnosti.
Pondělí, 10. dubna 2017 - 01:00:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2507
Registrován: 5-2002
Hajnej: Napadlo mě ještě, zda tento konkrétní případ nemůže mít třeba prapůvodně národnostní podtext...
z lyse
Pondělí, 10. dubna 2017 - 08:51:36  
Neregistrovaný host
62.240.162.6
Určitě ne, obojí to byly české enklávy

Vyprávěl se příběh o místním agilním členovi strany původem ze Semil, ale osobně si myslím, že se někdo kupodivu zamyslel nad spádovostí ( Harachov do Turnova, to b bylo drsné)

Každopádně turnovští z toho mají dodnes mindrák a všemožně se snaží Semilům vyrovnat (kamarád to popisuje poetickým přirovnáním Planeta Turnov)
Pondělí, 10. dubna 2017 - 09:41:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13353
Registrován: 5-2002
TZ: Napadlo mě ještě, zda tento konkrétní případ nemůže mít třeba prapůvodně národnostní podtext
Teď jde ještě o to, ke které době by se ten národnostní kontext vztahoval, jestli k Rakousku a nebo k Protektorátu.
Na Semilsku bych se na protektorátní hranici musel poptat, o kus vedle na I/10 ale mám jakési ponětí o tom, že byla v esíčku mezi Držkovem a Plavy (a na opačnou stranu byla zase někde u Horek - měla tehdy kvůli tomu vzniknout zastávka Levínská Olešnice).

A ještě se mi nějak vybavuje taková ta modrá oválná cedule na krajním baráku, na které bylo "Pol. okres Semily", z čehož by jednak vyplývalo to, že Semily byly okresem už před rokem 1960, jednak (pokud si ji ovšem nepletu s jinou podobnou cedulí) to, že jeho hranice tehdy sahaly až za Kamenici.

zl: osobně si myslím, že se někdo kupodivu zamyslel nad spádovostí
Poloha Semil na soutoku Jizery a Olešky je z tohoto pohledu docela šikovná (a do Turnova je to 21 km po kolejích, a to bez přestupu)...
00_Hex
Pondělí, 10. dubna 2017 - 16:49:01  
Neregistrovaný host
86.49.32.219
Spádovost před "reformou byla lepší alespoň dle vyprávění pamětníků. Nyní je to už stejně passé, protože Turnov je obec s rozšířenými pravomocemi, a některý svoje záležitosti si můžu vyřídit tam, než abych musel do LBC.
Jinak v SM mají krematorium což v Turnově není[wink]
Pondělí, 10. dubna 2017 - 17:42:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13363
Registrován: 5-2002
00h: Jinak v SM mají krematorium což v Turnově není
Až na malý detail, že tohle je už několik mnoho let pouze obřadní síň, zatímco vlastní krematorium je tuším někde tady...
00_Hex
Pondělí, 10. dubna 2017 - 19:05:09  
Neregistrovaný host
86.49.32.219
Kterýžto malý detail na věci nic nemění [wink]
Pondělí, 10. dubna 2017 - 21:10:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13364
Registrován: 5-2002
Mezitím jsem trochu vytěžil pamětníky. Protektorátní hranice byla až mezi Vysokým a Sklenařicemi, takže národnostní tentononc opravdu ne-e.
Jinak prý byly svým charakterem Semily spíš průmyslové, kdežto Turnov na pokraji "kraje" už víc zemědělský.
z lyse
Pondělí, 10. dubna 2017 - 21:20:45  
Neregistrovaný host
62.240.162.6
Jojo, národnostní hranice byla až nahoře v kopcích, český Šumburk - Tanvald, na Jizeře pak byla ještě Rokytnice česká, Němci si ale při záboru došli až pod Držkov kvůli textilkám

Hranice šla přes tunel u Plavů, babička vždycky vzpomínala, jak přes tunel chodily načerno do Držkova do kina, teda do heydrichiády, pak už se bály

Národnostní rozdělení bylo takhle kam matriky sahají, teda minimálně do konce 17. století
Úterý, 11. dubna 2017 - 07:22:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 366
Registrován: 9-2002
Krematorium tady nebo tam, na tom nezáleží. Semily jsou a vždycky budou městem čilého pohřebního ruchu. [wink]
Úterý, 11. dubna 2017 - 08:57:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7161
Registrován: 4-2003
Tak jsem se včera byl podívat na přednášku o kladenském železničním diametru. Přednáška zajímavá, ale shrnul bych to asi takto: CEDOP doopravdy nakreslil čáru na mapě, která by z hlediska potřeb cestujících byla optimální. Neřeší ale nic víc a to je základní kámen úrazu, ostatně to Petr Šlégr jako přednášející sám přiznal. Vůbec neřešili eventuální projednatelnost takové stavby, neřešili ani realizovatelnost, zejména v poddolovaném území Kladna. To se týká varianty, která byla ražená metodou TBM. K této CEDOPí variantě lze říci, že je k modernizaci trati Praha - Kladno dle návrhu SŽDC paralelní, neumožňuje žádnou etapizaci, musí se postavit celá naráz, aby měla smysl. Tohle můžeme shodit ze stolu rovnou - tato varianta by svojí přípravou, délkou výstavby atd. zabrala tak dvacet let, přičemž akorát má tu nežádoucí vlastnost, že při jejím prosazování může dojít k zablokování modernizace trati Praha - Kladno dle SŽDC. Zcela nežádoucí varianta, nutné opravdu shodit ze stolu a kladenským politikům (přítomen člen rady města Kladna pan Rys) vysvětlit, že pokud moc stojí o variantu raženou metodou TBM dle CEDOPu, že se také může stát, že železniční spojení Kladna a Prahy bude dalších dvacet let v současné podobě, jen s tím rozdílem, že se vymění časem zabezpečovací zařízení ve stanicích Hostivice, Jeneč, Kladno a na odbočce jeneček, což bude krom údržby kolejí tak vše, co mohou očekávat, budou li se za CEDOPí variantu bít.

Zajímavá varianta, kterou CEDOP naopak uvedl je z vícero důvodů ta druhá, hloubená. Viz zelená linka zde:http://www.cedop.info/wp-content/uploads/2016/06/B1-Přehledná-situace-řešených-variant.pdf

U této varianty si lze představit, že by šla částečně využít a připojit na modernizovanou trať Praha - Kladno dle SŽDC. Samozřejmě by chtělo, aby projekt SŽDC tuto možnost nezazdil. Na stránkách CEDOPu lze hloubenou variantu vidět jako zelenou čáru a v případě rezignace na celkovou obsluhu sídliště Kročehlavy železniční dopravou (byla by jen částečná plus MHD), by šlo tuto variantu osekat (vynechat Kročehlavy) a připojit na modernizovanou trať SŽDC Praha - Kladno. Nějak bych si to představoval takto: https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=14.0814914&y=50.1 385310&z=14&l=0&rm=9gH4rxYIGYG0SEF0gNSNNgY-N1g60Ln80InX1I0SWGn8zf Y0ghBff1gY-feNgZX20gQaf5Ng7ifT0hVj4DgO7KGTHKDRiJEQZInO4IXNuH1Mi4E LWHNJMIQIBID4yEgG7E1Gc41J0IEK0HjHiJG4SJdGyH9DQfkvfi-fYgfjYf-LE4f- OLQfZ1PKfI0PKfTX4lGQLMGX49AqfkVGgGM4125HJfiqHgBkfZDfWHfQ0fVrfQ1EU f11VNfj1gXKB0g3q

Oproti hloubené variantě CEDOPu je to trochu modifikováno, neb považuji hloubený oblouk z ulice Kleinova do ulice Čs. armády za nerealizovatelný a i takhle je to dle mého názoru bez raženého kousku u křižovatky Kleinova/Čs. armády nejspíš za hranou, ale to blíže teď zkoumat nehodlám.


Pro Kladno by hloubená varianta znamenala několikaleté omezení, ale zvládla li to Praha při stavbě Blanky, tak by to mělo Kladno zvládnout také [wink].

Samozřejmě se panu Rysovi coby zastupitelovi líbila varianta ražená a této se děsil (stejně tak se mu nelíbí modernizace dle SŽDC), ale ať si proboha na Kladně uvědomí, že pečení holubi jim do huby sami lítat nebudou a že je potřeba i nějakých obětí. Bez nich to doopravdy NEJDE a CEDOP by měl toto v rámci objektivity u ražené varianty říci a hlavně by měl uvést na pravou míru také všechny otázky - projednatelnost, technická realizovatelnost a hlavně: Za jak dlouho by se to od chvíle, kdy by se pro raženou variantu rozhodlo, by zabralo projednávání, projekt a samotná výstavba do chvíle zprovoznění. Když vezmu zkušenosti ze stavby metra a ze stavby tunelu u Plzně, tak to máme nějakých pěkných dvacet let od chvíle, kdy se o tom rozhodlo...........


Hajnej:No, že by ausgerechnet citovanost v tisku byla nějak vypovídajícím měřítkem vícecennosti, to se taky zrovna moc říci nedá...

Přesně tak, ač se to páně StarMasterovi vůbec nezamlouvá. Jinak jsem se kouknul na stránky samozvaného Svazu a zjistíme, že je tam snad pod všemi články napsán jako autor přímo Svaz cesujících ve veřejné dopravě. Patrně to svědčí o tom, že tento Svaz je tvořen jedním člověkem a to jeho samozvaným prezidentem samotným [crazy].

Jinak já jako velmi častý zákazník zejména ČD vůbec nepotřebuji, aby mne někdo v podobě samozvaného prezidenta nějakého samozvaného svazu zastupoval.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
00_Hex
Úterý, 11. dubna 2017 - 09:06:36  
Neregistrovaný host
82.142.70.71
Semily spíše průmyslové - nemyslím si, zato Turnov 60tá léta: Sklářské strojírny, Juta, Preciosa, šroubárna, Okula, velké lokodepo...
Pikehead
Úterý, 11. dubna 2017 - 09:20:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2949
Registrován: 3-2007
Bram: Díky za shrnutí té diskuse, je vidět, že jste tam v obou variantách ty kamna pořádně rozhicovali. [happy]
Úterý, 11. dubna 2017 - 10:20:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13367
Registrován: 5-2002
00h: Semily spíše průmyslové - nemyslím si
Mám za to, že můj zdroj, který se kousek odtud v roce 1935 narodil, ví, o čem mluví...
Především je tam hromada textilek, pak Tofa, Technometra - vztaženo na velikost města je toho docela hodně. Navíc je to všechno takovej "klasičtější" průmysl s nižší přidanou hodnotou.
Úterý, 11. dubna 2017 - 10:22:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13368
Registrován: 5-2002
Bram: Vůbec neřešili eventuální projednatelnost takové stavby, neřešili ani realizovatelnost, zejména v poddolovaném území Kladna.
Čím to, že mě to nepřekvapuje...?
O to víc mě děsí, že takoví lidé mají v médiích plná ústa stínání hlav.
Úterý, 11. dubna 2017 - 10:29:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7162
Registrován: 4-2003
Pikehead:Díky za shrnutí té diskuse, je vidět, že jste tam v obou variantách ty kamna pořádně rozhicovali.


To byla ale přednáška, diskuse následovala až potom a bylo na ní času velmi málo. Takže já jsem se tentokráte do diskuse zapojil akorát dvěma připomínkami. Nic jsem nerozhicovával (ani nikdo jiný se nesnažil), protože tak by diskuse trvala minimálně dvě hodiny. Pro mne to spíše bylo určité osobní seznámení s pány Šlégrem a Kalčíkem. Musím k tomu ale v rámci objektivity dodat, že přednáška byla vedena panem Šlégrem rozumným a věcným způsobem. Méně už chápu to, co od svého nápadu očekávají. Přičemž je tu díky jejich nápadu nebezpečí, že tu dalších dvacet let bude současný nežádoucí stav.

Jejich zájmem by mělo být v současné době upravit projekt SŽDC tak, aby umožňoval případné navázání toho, co vymysleli a ne aby projekt SŽDC byl tímto způsobem zablokován. Na druhou stranu by bylo se rozumné zamyslet nad tím, zda projekt SŽDC je nutný realizovat v úseku Kladno - Kladno Ostrovec jinak, než prostou opravu jednokolejné trati s elektrizací a případně i vybudování krátké dovoukolejné výhybny Kladno město, nikoliv kompletní zdvoukolejnění úseku Kladno - Kladno Ostrovec.

Za zcela kontraproduktivní považuji nápad CEDOPu na prostou opravu trati Kladno - Praha Ruzyně bez výstavby druhé koleje. Když pan Šlégr povídal o možnosti zkapacitnění jednokolejné trati Hostivice - Kladno vybudováním dalších výhyben, tak jsem se chytal za hlavu, neb takový zcela amatérský výlev jsem nečekal. Výstavbou dalších (samozřejmě dosti nákladných) výhyben sice vzroste kapacita, ale díky jedné koleji a četnějšímu křižování nevzroste rychlost vlaků, spíš to bude naopak. Přitom navrhli dvoukolejné napojení žst. Hostivice ve směru od Prahy, tak proč by druhá kolej nemohla pokračovat až na Kladno???

Dále mne zarazil názor pana Kalčíka, který se strašně divil tomu, že dnes jde vše špatně projednat, když postavit jde vlastně všechno. Přišlo mne, jako kdyby přiletěl z jiné planety....... Zejména jeho prezentace dalších nápadů, jak v úseku centrum Prahy - Praha Ruzyně mi přišly jako poněkud úsměvné - v podstatě se dá říci další metro, ale s většími průměry tunelů než má metro a tedy i s vysokými náklady na realizaci, přičemž přínos pro samotnou Prahu byl minimální. Zmínky pana Kalčíka o nápadech Emanuela Šípa o nutnosti vedení VRT minimálně ze západu (nejlépe i ze severu) do stanice Letiště ponechám bez komentáře.

Tak to by snad jako doplnění stačilo, snad bych jen ještě uvedl, že uvedené předběžné odhady, kolik by měla zejména tunelová varianta TBM stát, mi přijdou podstřelené, zejména s ohledem na obtížné geologické podmínky na Kladně.


Jinak to pojednání o možné a nemožné etapizaci v mém předchozím příspěvku není nic jiného, než má dnešní reakce na to, co jsem na přednášce slyšel, tímto směrem nebyla vedena diskuse po přednášce, na to doopravdy čas nebyl a tuto reakci jsem ani neměl připravenou. Navíc by z ní asi moc radosti neměli......

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Úterý, 11. dubna 2017 - 10:54:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7163
Registrován: 4-2003
Hajej:Čím to, že mě to nepřekvapuje...?
O to víc mě děsí, že takoví lidé mají v médiích plná ústa stínání hlav.


Mne to také moc nepřekvapuje - CEDOP prostě řeší dopravní a přepravní stránku věci. Proč? Protože jí jsou schopni velmi dobře popsat, jenže to není ani půlka problému a pak se to také hezky prodává politikům. Pan Rys, který tam politiky na přednášce zastupoval, bohužel vidí asi jen to hezké a dle mého názoru mu spíše nedochází, co celá záležitost komplexně obnáší. Rozhodně mi pan Rys nepřijde jako klasický politik, kterému jde o jeho osobní prospěch, ale jak jsem psal v předchozí větě, nějak mu jisté podstatné záležitosti unikají a CEDOP by měl být tím, kdo mu to v rámci objektivity vše objasní. Snad po CEDOPu nechci až zas tak moc [wink].
Úterý, 11. dubna 2017 - 12:15:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1584
Registrován: 8-2010
ad Bram:
CEDOP prostě řeší dopravní a přepravní stránku věci.. Jo a to leckdy i třeba celkem (připouštím) rozumně, jenže z toho nějak uniká - aspoň pro mne - zejména ta absence ekonomických souvislostí a vazeb..[sad].

A osobně jsem dost zvědavý, jak se "poperou" během těch dvou let spolu s Egis Railem se SP VRT Praha - Drážďany, tam už to není totiž jen o kreslení krásných logických spojnic v PowerPointu, ale zejména o jejich ekonomickém vyčíslení. A tady to asi bude pro některé jedince poněkud "tvrdé přistání na zem"...[kladivo]. Ale uvidíme no, profesor Naughton z Velké Británie hovořil o základu 100 tisíc přepravených osob pro VRT ve všech dopravních prostředcích a pak zmiňoval i tuším to, že jedna VRT je schopna nahradit dvě dálnice - tak třeba tam ten počet fakt ve finále bude, co já vím...[biggrin][rofl]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 11. dubna 2017 - 12:21:16  
Neregistrovaný host
195.113.80.194
Méně už chápu to, co od svého nápadu očekávají. Přičemž je tu díky jejich nápadu nebezpečí, že tu dalších dvacet let bude současný nežádoucí stav.
Jejich zájmem by mělo být v současné době upravit projekt SŽDC tak, aby ...


Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když napíši, že v tom je podstata "dela" - nikoliv něco postavit (to až jako vedlejší výsledek), ale mít 20 let co dělat. Studie, projekty, projednání s reprezentacemi, EIA, předělávky projektů na základě výsledků předchozího... Cesta je cíl [wink].
O lidi a jejich dopravu tady přeci vůbec nejde.
Úterý, 11. dubna 2017 - 12:27:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5660
Registrován: 6-2005
P_r_a #1584:
Tak ona je to hodně i otázka pohledu a stanovování si cílů odpovídajících soudobým možnostem a potřebám.

Z mého pohledu: Kdyby výsledkem té SP bylo to, že se povede najít "ekonomicky opodstatněnou" etapu, která přiblíží Ústí ku Praze o 15, ba dokonce o 30 minut, tak by to bylo dobré.

Pokud na to ovšem někdo hledí tak, že jediné dobré řešení je to maximální, tak pak může být zklamaný, když se mu to nepovede vyfutrovat relevantně podloženými ekonomickými argumenty.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
00_Hex
Úterý, 11. dubna 2017 - 12:32:50  
Neregistrovaný host
82.142.70.71
"Mám za to, že můj zdroj, který se kousek odtud v roce 1935 narodil, ví, o čem mluví... "
Můj zdroj se taky v roce 1923 kousek od Turnova narodil... můj táta.... a já v jisté obci severně od Turnova trávil každou volnou chvíli, prázdniny dovči a dokonce 2 roky školní docházky. Tedy ne přímo v Turnově. Mohu prozradit že se z chalupy dívám na jednu žel. stanici která má jiný název než obec ve které stojí
Pružinský
Úterý, 11. dubna 2017 - 13:10:40  
Neregistrovaný host
176.12.115.253
í, tak pak může být zklamaný,
Jak může být zklamaný, když vyvaří prachy na státních zakázkách (SP, DUR atd.), he?
Účelem je vyvařit prachy, sekundárně průnik zahraniční konkurence na český trh. Na lidi kálí pes. Viz také SŽ.

Rozhodně mi pan Rys nepřijde jako klasický politik, kterému jde o jeho osobní prospěch,
Já tuhle byl na nějaký diskuzi, kde metr přede mnou moc krásně řečnil jeden náměstek, o kterým se obecně ví, že si přikrádá. Ale mluvil fakt moc hezky, klidně bych mu věřil, že je to ztělesnění dobra! ;-)

Patrně to svědčí o tom, že tento Svaz je tvořen jedním člověkem a to jeho samozvaným prezidentem samotným
Jiným členem mi kdysi bylo vysvětleno, že je to v zájmu dobra, že jinak to nejde, neb vyšší ušlechtilé cíle atp. atd. Nic proti Svazu, pokud bude skutečně jednat řádně, čestně a v zájmu veřejnosti, tj. běžných lidí, bude jasně transparentně veřejné jeho financování a rozpočet do posledního halíře apod. (jinak souhlas s Bramem - ať si mluví za sebe a ne za mě)
To je ovšem v příkrém rozporu s tím, že samozvaný prezident jednak není odborník, jednak jaksi nemá (pokud vím) nic v oboru odpracováno (řečnění na konferencích se nepočítá).
Dále také je silně kontraproduktivní, když Svaz používá účelové lži jako způsobu dosažení cíle (ČR má VHD na nejlepší úrovni ze všech zemí EU apod.). No a když to pak Sůra sežere i s navijákem a ob týden vychrlí do médií PR s ajťákem coby dopravním odborníkem, prezidentem coby univerzál jako nástroj na všechno, tak ve výsledku je to celkově hodně nedůvěryhodné, ač bychom se na základních myšlenkách shodli asi všichni (nutnost řešení největších průserů, ani není nutné furt se opakovat).
Poněkud pozoruhodné mi pak přijde, že i přes existenci dvou státních dopravních fakult se odnikud pořádně nedozvíte nějaký nezaujatý názor na jakýkoliv větší sporný problém (i když p. Pohl nejspíš ještě přednáší, tak zrovna jeho náhled bych bral jen ve výhradně a pouze technickém směru).
Úterý, 11. dubna 2017 - 13:32:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7165
Registrován: 4-2003
Pružinský:Já tuhle byl na nějaký diskuzi, kde metr přede mnou moc krásně řečnil jeden náměstek, o kterým se obecně ví, že si přikrádá. Ale mluvil fakt moc hezky, klidně bych mu věřil, že je to ztělesnění dobra! ;-)

Říká se: Důvěřuj, ale prověřuj.

Držím se toho i nadále a proto pan Rys je u mne člověk s otazníkem. Ale jistá naděje tu je [wink].

i když p. Pohl nejspíš ještě přednáší, tak zrovna jeho náhled bych bral jen ve výhradně a pouze technickém směru

Technika je založena na fyzice, tedy v podstatě vše lze s využitím matematického aparátu postihnout. Ovšem záležitosti v dopravě jsou bohužel nejenom založené na fyzice, ale mixuje se do toho jednak lidské chování, ekonomika a politika. Přičemž lidské chování a politiku nelze spočítat, pouze je lze v některých případech popsat zpětně s využitím statistiky. Čili do dopravy může žvanit kdokoliv a těžko se (evidentně) nesprávné závěry vyvracejí. Viz například 500 milionů lidí přepravených v roce 2030, co nám tu samozvaný prezident samozvaného svazu předhazuje. Optimisticky říkám, že těch lidí v roce 2030 bude dle mého odhadu něco málo přes 200 milionů [wink].

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Pikehead
Úterý, 11. dubna 2017 - 13:32:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2950
Registrován: 3-2007
Pružinský:
"...pozoruhodné mi pak přijde, že i přes existenci dvou státních dopravních fakult se odnikud pořádně nedozvíte nějaký nezaujatý názor na jakýkoliv větší sporný problém..."

To je správný postřeh - a prázdné místo pak zaujímají oportunitní organismy. [happy]
Úterý, 11. dubna 2017 - 14:02:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4828
Registrován: 9-2011
Ale mluvil fakt moc hezky,
"S názorem, že soudružka hovořila velmi dobře bych souhlasil jen potud, že hovořila velmi" [wink]
StarMaster
Úterý, 11. dubna 2017 - 15:02:27  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Kdyby byl buran nad věcí, tak nečte můj příspěvek a nereaguje. Zvědavost je prevít, co?
Úterý, 11. dubna 2017 - 20:28:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11568
Registrován: 8-2004
Bram:
Děkuji za shrnutí. Nepřekvapilo.
Paul_red_adair:
"A osobně jsem dost zvědavý, jak se "poperou" během těch dvou let spolu s Egis Railem se SP VRT Praha - Drážďany, tam už to není totiž jen o kreslení krásných logických spojnic v PowerPointu, ale zejména o jejich ekonomickém vyčíslení. A tady to asi bude pro některé jedince poněkud "tvrdé přistání na zem"...[kladivo]."
Já bych celkem i věřil, že nějaký "rovnák na vohejbák" najdou. Ale děsím se chvíle, až to rovnání vohejbáků vyjde najevo a už bude pozdě.[crazy] S láskou budeme vzpomínat na mosty ex-D1 v Želivce.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pikehead
Úterý, 11. dubna 2017 - 22:21:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2951
Registrován: 3-2007
Ted mi kamaradka hlasila, ze behem jizdy po schodech z Brna do Prahy videla billboard s Babisem, vlackem a nejakym slegrnumerem typu 50 minut :-) mela k tomu nekolik komentaru, zde neopakovatelnych, tak jsem ji uklidnil, se u nas v jiznim Rathistanu ma zase na billboardu napsano "Dalnice, dalnice, dalnice..." a taky to v podstate nic neznamena...
Semtex
Úterý, 11. dubna 2017 - 22:30:10  
Neregistrovaný host
89.204.153.80
Důležité je, postavit do roku 2030 alespoň něco ze spojnice Berlin - Praha - Wien. A upřímě řečeno, Praha - Brno, to nebude, ač by se to zdálo jako nejlogičtější. Zcela jistě to bude alespoň část spojení Praha - Dresden, která bude mít značný přínos i etapově. Velikost toho přínosu ale bude omezena kapacitou krajních uzlů. Takže ať už bude SP provádět kdokoliv, moc toho asi nevykouzlí, pokud zadavatel (SŽDC) zůstane nekompetentním kreténem.

Škoda, že vláda nepadla o pár měsíců dříve, než byla SP definitivně přidělana zhotoviteli. Teď už nikdo zadání nezmění.
Pikehead
Úterý, 11. dubna 2017 - 22:34:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2953
Registrován: 3-2007
A v cem je to vic "dulezite" nez treba tunel do Berouna, Benesova nebo dolepeni uzlu Brno?
Mladějov
Úterý, 11. dubna 2017 - 22:36:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10114
Registrován: 3-2007
No přece, že bude co fotit a šotit (tzv. syndrom Štancl).
Úterý, 11. dubna 2017 - 23:00:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1585
Registrován: 8-2010
ad Hroch:
Já bych celkem i věřil, že nějaký "rovnák na vohejbák" najdou.
Nevím no, pro mě je to spojení Egis rail + Cedop něco jako pokus o nalezení smysluplného spojení ohně a vody ...[biggrin][rofl]. Jako neznám vůbec podrobně situaci u Egis railu (to nepopírám), ale vím, že na francouzských VRT-kách, na kterých se oni asi projektově podíleli, je situace taková, že když sečtu investiční náklady + náklady na údržbu trati + náklady na řízení dopravy + příjmy z poplatku za DC tak je to v plusu [pozor][pozor], což není asi - snad s výjimkou možná toho Japonska - nikde na světě...[pozor][pozor][pozor]

A teď si vemte, že si Egis najednou "čuchne" k (nejenom) české realitě, že VRT Praha - Drážďany - světe div se - není bohužel vůbec samofinancovatelná a za dobu životnosti bude stát jenom na diskontovatelných finančních nákladech - a to ne při finanční diskontní sazbě pouhá 2% (nebo kolik), ale rovnou 4%, protože Fond soudržnosti a ČR jako rozvojová země na rozdíl od vyspělé Evropy - minimálně "okometricky" 200 mld. Kč a to nikoliv se znaménkem plus - jak jsou zvyklí z projektů VRT ve Francii, ale naopak mínus - to je rozdíl řádově půl bilionu [pozor][pozor].

A k tomu ještě se "nimrat" v celospolečenských přínosech - při sazbě opět nikoliv 3%, ale 5% - a snažit se vydolovat aspoň nějaký náznak užitku pro společnost ...[coze]..to teda nevím, vůbec bych se nedivil, kdyby to sami dobrovolně položili..[kladivo] a nechali v tom pouze CEDOP se "pěkně vymáchat"...[smrt][smrt][smrt]

Takže - byť mi to bohužel nejde vůbec přes pysky a mám u toho zároveň třas a pořádnou vyrážku - držím CEDOPU a Egisu maximálně palce..[ok][ok][ok], aby vůbec nějak za 2 roky tu SP dokončili.

Ono to totiž - dle zadání - není jenom pouze o té VRT-ce, ale i třeba o novostavbě Kralupy nad Vltavou - Most - ty dopravní vztahy jsou pochopitelně mnohem širší a užitek celé té SP může mít mnohonásobně vyšší přínos ve finále - byť možná v poněkud jiném směru než je objednatelem zamýšleno ..[vypravci].

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Semtex
Úterý, 11. dubna 2017 - 23:02:52  
Neregistrovaný host
89.204.153.80
Důležité je to v tom, že tunel do Berouna nebo Benešova hned tak nebude a Brno je dálný východ. Vybudováním úseku z Prahy do Lovosic by mohla klesnout cestovní doba z Prahy do Ústí n/L na 30 min, což by mohlo být zajímavé pro dojíždějící z kraje s největší nezaměstnaností*) v ČR. A z hlediska mezistátní dopravy by zkrácení do Drážďan na 1:45 znamenalo zkrácení s Lipskem, Erfurtem a Frankfurtem o celou 1 hodinu.

*) Tady je jen otázka, zda tamní kapacity lidského kapitálu nejsou již dnes vyčerpány. Důvodem vysoké nezaměstnanosti může být nezpůsobilost k práci, zejména kvůli etnickému složení obyvatelstva nebo nedostatečná kvalifikovanost, takže takový jedinec by práci nenašel ani v Praze. Naopak tato oblast by se přímo nabízela k vybudování speciálních zařízení pro výuku práce pro individua, která již ztratila pracovní návyky nebo prostě pracovat odmítají.
Mladějov
Úterý, 11. dubna 2017 - 23:11:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10115
Registrován: 3-2007
>tato oblast by se přímo nabízela k vybudování speciálních zařízení pro výuku práce pro individua, která již ztratila pracovní návyky nebo prostě pracovat odmítají.

Pán zatoužil po pracovních táborech, pozoruju ?

Stačí podmínit podporu něčím dalším (rekvalifikace, veřejně prospěšné práce po určitou dobu).
Na to nepotřebujete stavět VRT z Prahy do Ústí [biggrin]
Středa, 12. dubna 2017 - 07:27:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3673
Registrován: 7-2011
Mladějov:
"Stačí podmínit podporu něčím dalším (rekvalifikace, veřejně prospěšné práce po určitou dobu). "
Nestačí. Pokusy už byly, leč ústavní (nebo jaký) soud to zamáznul, že prý to je "nedůstojné". [crazy]
Mladějov
Středa, 12. dubna 2017 - 07:33:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10120
Registrován: 3-2007
Vím. Což neznamená, že se nelze pokusit 1) odvolat, 2) použít jiné řešení se stejným výsledkem.
Tipuji žalobcem ministerstvo soudružky Marksové.

Každopádně k VRT je dojíždění nezaměstnaných z Ústí argumentem s nulovou vahou, když to řeknu velmi korektně.
Středa, 12. dubna 2017 - 08:16:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5902
Registrován: 8-2007
Důvodem vysoké nezaměstnanosti může být nezpůsobilost k práci, zejména kvůli etnickému složení obyvatelstva nebo nedostatečná kvalifikovanost, takže takový jedinec by práci nenašel ani v Praze.

A kdyby ji našel,bude na tom hůř,než když je doma.Celkové příjmy by měl stejné(o výši mzdy by se zkrátily různé dávky na úroveň životního minima) a výdaje větší(platba za dojíždění).
Lepší je přivýdělek nelegální cestou.
Navíc jsou tito lidé zadlužení,takže mzdu by jim stejně vzali na pokrytí exekuci a dluhů.Jsou zvyklí jezdit" na občanku"(to se praktikuje tak,že po nástupu dají průvodčímu občanku,ať jim vypíše jízdné a pokutu.Je jim jedno,kolik to je,protože své dluhy stejně neplatí).

(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)
Turista
Středa, 12. dubna 2017 - 08:31:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1227
Registrován: 12-2003
Tady je jen otázka, zda tamní kapacity lidského kapitálu nejsou již dnes vyčerpány. Důvodem vysoké nezaměstnanosti může být nezpůsobilost k práci, ...

Nejde o to, že by se zrovna nezaměstnaní sebrali a začali jezdít do Prahy.

Do Prahy samozřejmě začnou dojíždět spíš ti, co už práci mají, ovšem v Praze za ni dostanou více peněz. To povede k tlaku na zaměstnavatele na obecné zvýšení mezd v oblasti, a to i lidem, kteří dojíždět do Prahy nechtějí. Však oblasti, odkud se dá snadno "ujet za lepším" jsou na tom, lépe, viz mzdy ve Středočeském kraji, které jsou druhé nejvyšší po Praze.

A vyšší mzdy potom budou mít vliv na tu nezaměsnanost - protože poměr mzdy/dávky se zvýší. Dávky jsou všude stejné, zatímco mzdy ne.
Středa, 12. dubna 2017 - 09:29:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4814
Registrován: 8-2012
behem jizdy po schodech z Brna do Prahy videla billboard s Babisem, vlackem a nejakym slegrnumerem typu 50 minut
Podobně Bureš "sní o vlaku" na konci dálnice D10 v Turnově, což je obzvláště komické umístění.
Nicméně je vidět, že racionální diskuze o nákladech a výnosech VRTek se s blížícími se volbami pomalu přesouvá k blábolení o dojíždění nezaměstnaných, zatímco Šlegr se pokouší najít skulinku v Andrejově rektu, kde by se mohl zabydlet a kdoví, třeba už známe jméno budoucího kandidáta na náměstkování ministru dopravy za Anofert...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 12. dubna 2017 - 10:15:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1607
Registrován: 12-2007
Také si myslím, že VRTka mezi Prahou a Ústím, i kdyby na ni navazovalo pokračování vlaků do Chebu a Děčína jenom velmi málo sníží nezaměstnanost v Ústeckém kraji, možná snad některých bankovních úředníků, umělců a kvalifikovaných lidí starších 50 let, ale může např. zvýšit zájem mladých lidí z Ústecka studovat nějakou pražskou vysokou školu. VRTka Praha - Ústí nad Labem - Drážďany má za úkol asi jednak zvýšit dopravu osob po železnici mezi Českem a Německem, popř. mezi Německem a Vídní, popř. Bratislavou a odlehčit trati 090 od rychlíkové dopravy, aby mohla být více použita pro nákladní dopravu, eventuálně pro příměstskou dopravu mezi Prahou a Kralupy.
Pikehead
Středa, 12. dubna 2017 - 10:36:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2954
Registrován: 3-2007
odlehčit trati 090 od rychlíkové dopravy, aby mohla být více použita pro nákladní dopravu
Tohle jste už někdy viděl? Za domácí úkol tam najděte červené číslo 072.
Středa, 12. dubna 2017 - 10:42:57  
Neregistrovaný host
195.113.80.194
může např. zvýšit zájem mladých lidí z Ústecka studovat nějakou pražskou vysokou školu.

Na to nepotřebujete VRT. Už řadu let denně dojíždí studenti z Ústecka, kterým nestačí jejich "Sorbonna" denně do Prahy a nestěžují si, že by to dlouho trvalo. Stejně tak dojíždí denně řada učitelů a studentů z Prahy do Ústí. Za rektora Wokouna, kterého se to také týkalo, se žertovalo, že v Ústí nepotřebuje univerzita žádné budovy, protože učitelé a studenti se ráno sejdou na nástupišti v Holešovicích a cestou tam zvládnou přednášku a cestou zpátky seminář... Jediný, kdo byl z Ústí byly referentky na studijním oddělení.
Středa, 12. dubna 2017 - 10:52:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1864
Registrován: 11-2005
VRTka Praha - Ústí nad Labem - Drážďany má za úkol asi jednak zvýšit dopravu osob po železnici mezi Českem a Německem

Já bych k tomu dodal, že si musíme uvědomit, že tato trať bude mít několik úrovní přínosů:

1) Při jízdní době Ústí - Praha 30 min a většina dalších cílů v ústeckém kraji do 60 min od Prahy povede k tomu, že se tato část ČR stane víceméně "předměstím" Prahy. Tato úroveň má v mém hodnocení váhu cca 45%.

2) Dalších 40% je, že bude fakticky zajišťovat v oblasti žel. osobní dopravy spojení Prahy z celou západní Evropou v širším měřítku. Pochopitelně největší efekt bude znamenat ve spojení s takovými německými destinacemi, které se podaří dostat na 3 až 4 hodiny od Prahy. Zpětně pak bude Praha atraktivnější pro další investory a s tím se sveze i Ústecký kraj, pokud bude mít kvalitní, vzdělané a motivované lidi.

3) Těch 15% důležitosti je vyčištění trati 091/090 od současných EC a chebských rychlých Rx.
Donner au train des idées d'avance...
Středa, 12. dubna 2017 - 10:57:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1608
Registrován: 12-2007
Pikehead: Jak využije METRANS 072 pro dopravu do stanice Praha-Uhříněves? Vysvětlete! SŽ: Každá ušetřená minuta dobrá, alespoň pro studenty.
Středa, 12. dubna 2017 - 11:16:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1865
Registrován: 11-2005
Procentuální počet zaměstaných v rámci daného územního celku, kteří každý den vyjíždějí za prací do vedlejšího státu.


Donner au train des idées d'avance...
Středa, 12. dubna 2017 - 11:40:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7170
Registrován: 4-2003
Co je divného na tom, když někdo bydlí v Bratislavě a dojíždí do práce do Vídně? Města jsou blízko ( vzdálenost Ba hl.st. - Wien Hbf je jen 66 km) a spojení VHD je velmi dobré (i z Petržalky), o IAD nemluvě. Ovšem argumentovat touto výjimkou pro obhajování investic tam, kde je jejich přínos jinak diskutabilní (města, kde jejich vzájemná vzdálenost výrazně překračuje 100 km a jde o celočíselné násobky této hodnoty), to chce velkou odvahu, či spíše určitou drzost - jde evidentně o účelovou manipulaci [crazy].
Středa, 12. dubna 2017 - 12:49:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6965
Registrován: 4-2003
Procentuální počet zaměstaných v rámci daného územního celku, kteří každý den vyjíždějí za prací do vedlejšího státu.

A co z toho grafu prosím plyne?[uhoh][uhoh][uhoh]

ovede k tomu, že se tato část ČR stane víceméně "předměstím" Prahy.

To už je dávno teď, akorát by někdo z VÚ na výzkum nesmrtelnosti chrousta musel vylézt z badatelny mezi normální lidi.

Za zcela kontraproduktivní považuji nápad CEDOPu

Vzhledem k tomu že CEDOP je jednohlapová firma....
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 12. dubna 2017 - 14:01:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1866
Registrován: 11-2005
RadekŠ:

V případě ČR (země velikostně a populačně srovnatelná s Belgií) z toho plyne několik věcí:

1) Nevalné jazykové znalosti rozhodné části populace fyzicky znemožňující práci jinde než v ČR.
2) Příliš mnoho lidí s profilem, po kterém není ani v zahraničí zájem.
3) Nevalná infrastruktura pro spojení do všech okolních zemí s výjimkou Slovenska. *)

*) Pokud je nevalná pozemní infrastruktura, očekával bych alespoň větší a hustší nabídku leteckých spojení s větší konkurencí, ale to také neexistuje.

Ten váš výrok o CEDOP je už úplný nesmysl.
Donner au train des idées d'avance...
Středa, 12. dubna 2017 - 14:18:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7172
Registrován: 4-2003
Rail 2005 napsal hned tři nesmysly najednou, tak je okomentuji:

ad1) týká se zejména lidí před důchodem, ne lidí mladších.

ad2) ne každý se má zájem přestěhovat do zahraničí i s rodinou - mnohdy rodina nechce a pokud již rodina existuje, tak je potřeba konsensu muže i ženy tvořící pár, navíc komplikovaného ještě i dětmi, dále též bydlením. Samozřejmě, že sociálně dopravní inženýr Rail 2005 by to vyřešil nejlépe drastickým zvýšením daně z nemovitosti (bylo by na VRT), aby podpořil mobilitu obyvatelstva, kdy by byly cenově dostupné v podstatě jen nájemní byty.


ad3) Zdaleka ne každý má zájem cestovat dvě hodiny vlakem denně jedním směrem, což by i při existenci VRT bylo nutné vyjma Drážďan.
Středa, 12. dubna 2017 - 14:22:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 819
Registrován: 2-2006
Zatímco ze srovnání s populačně srovnatelným Nizozemím plyne co?
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
for rent
Středa, 12. dubna 2017 - 14:28:27  
Neregistrovaný host
37.58.58.206
sociálně dopravní inženýr Rail 2005 by to vyřešil nejlépe drastickým zvýšením daně z nemovitosti (bylo by na VRT), aby podpořil mobilitu obyvatelstva, kdy by byly cenově dostupné v podstatě jen nájemní byty
Tato myšlenka ovšem není motivována tím, že by Rail2005 byl sociálně dopravní inženýr, ale on především nějaké ty nájemní byty vlastní a nemůže do nich sehnat nájemníky. To je celé.
Pikehead
Středa, 12. dubna 2017 - 14:47:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2956
Registrován: 3-2007
Já se taky hláším, že jsem význam grafu moc nepochopil.

ČR tam vidím na úrovni EU28, případně blízkou Schengenu. Navíc pozor, nejsou to denní dojíždějící.
Středa, 12. dubna 2017 - 15:07:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1867
Registrován: 11-2005
Bram

ad1) týká se zejména lidí před důchodem, ne lidí mladších.
To je zajímávé, že jsem to ve fabrikách nezpozoroval. Je to tragédie napříč společností. Najdou se pouze výjimky. Ti v předdůchodvém věku mají sice problém s mluvením, ale alespoň umí gramatiku a jsou schopni napsat nějaký text, který dává hlavu a patu. K úrovni jazykových znalostí, jaká je v Belgii, Nizozemí, Švýcarsku, Švédsku a ostatně i v Německu máme ještě hodně daleko.

ad2)...
To jsou jen výmluvy a i to je v rámci rodiny snadno řešitelné. Prostě tu máme příliš mnoho literátů, filozofů, ekonomů, po kterých neštěkne pes. Technici chybí. Část jich slušnou práci má v ČR a ti zbývající už dávno v zahraničí jsou.
Donner au train des idées d'avance...
Středa, 12. dubna 2017 - 15:24:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3165
Registrován: 5-2004
To jsou jen výmluvy a i to je v rámci rodiny snadno řešitelné. Prostě tu máme příliš mnoho literátů, filozofů, ekonomů, po kterých neštěkne pes. Technici chybí. Část jich slušnou práci má v ČR a ti zbývající už dávno v zahraničí jsou.

Čísla nezaměstnanosti přes jednotlivé obory a stupně vzdělání říkají opak. Nejnižší nezaměstnanost maji absolventi humanitních VŠ, pak následují z technických VŠ, pak z gymnázií, pak z odborných škol, ještě hůř jsou na tom vyučení s maturitou a nejhůř vyučení bez maturity.

Osobně mě na tom nejvíc překvapilo to, že absolveni "přípravek na VŠ" bez VŠ jsou na tom líp než lidi ze SOŠ, pak o něco míň pak ty humanitní vs. technické VŠ.