Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 18. 02. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 18. 02. 2017

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 14. února 2017 - 10:24:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1410
Registrován: 4-2011
Ano, pokud má strojvedoucí se svým zaměstnavatelem písemnou dohodu o tom, že může vykonávat práci strojvedoucího u jiných dopravců, tak musí dodržovat ustanovení o délce odpočinku mezi směnami. Pokud to nedodrží nebo onu písemnou dohodu nemá vůbec, porušuje pracovní kázeň.

Tak nevím, buď to, nebo ono. Buď "chci, aby ve volnu odpočíval", nebo "nechci, aby dělal jinde". Protože ani "volno po směně" rozhodně není záruka odpočinku. Jestli fíra bude ve svém volnu běhat maratony, skládat uhlí (u svého domu) nebo dělat jinou fyzicky a psychicky náročnou volnočasovou činnost, není to zrovna "odpočinek".
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Úterý, 14. února 2017 - 11:19:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 2-2017
som tu novy, prosim o pomoc...
co bolo/je totok za rusen/lokomotiva?
Úterý, 14. února 2017 - 11:51:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 477
Registrován: 1-2013
mpershing: výrobní číslo 6254 dostala lokomotiva T 458.1057, i když byla vedena jako ČME 2 - IV. série, nedostala se do tehdejšího SSSR, ale k 1.6.1964 se dostala k ČSD do depa Zvolen.
jak
Úterý, 14. února 2017 - 15:07:14  
Neregistrovaný host
188.175.206.147
HajnejPotíž je ta, že u fírů (a třeba i autobusáků nebo kamioňáků) je odpočinek mezi službami součásti systému zajištění bezpečnosti (stačí si přečíst některou závěrečnou zprávu DI) a za jeho dodržení odpovídá zaměstnavatel, takže si celkem logicky hlídá, jestli mu to někdo tak trochu nekazí...

1. Dne 16.2.2017 mám nařízenou pracovní cestu na noční směnu - odjezd vlakem z trvalého bydliště v 13:21 hod., směna od 15:55 - 07:00 hodin druhého dne. Odjezd ze směny vlakem 17.2.2017 v 7:41 hod., návrat do trvalého bydliště je v 09:32 hod..
Otázka: Započítává se čas čekání po směně na veřejný dopravní prostředek a jízda ve veřejném hromadném dopravním prostředku do zákonného odpočinku?

2. Po návratu z pracovní cesty ( z noční směny ) do místa bydliště v 9:32 hod. musím dle nařízení přednosty nastoupit další pracovní cestu a to za necelé čtyři hodiny a to v čase 13:21 hod. ( odjezd vlaku z trvalého bydliště ) na další noční směnu.

Otázka: Je mezi příjezdem z první pracovní cesty do trvalého bydliště a odjezdem na druhou pracovní cestu z trvalého bydliště, tentýž den, nutno dodržet zákonný odpočinek? V jaké délce?
Úterý, 14. února 2017 - 15:38:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 478
Registrován: 1-2013
Jak:
Otázka první: čas čekání po směně na veřejný dopravní prostředek, jízda v něm atd. se započítává do doby odpočinku, neboť Zákoník práce v § 78 odst. 1 písm. b) říká, že "dobou odpočinku je doba, která není pracovní dobou".

Otázka druhá: příjezd do bydliště a odjezd nemá vliv na odpočinek, odpočinek začíná časem ukončení pracovní doby. Pokud je doba mezi koncem první směny a začátkem druhé směny 11 hodin, jedná se o zákonitý odpočinek (§ 90 odst. 1 Zákoníku práce). I ten ale může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích s tím, že následující odpočinek bude o to delší. Osmihodinový odpočinek může být v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené prac. době a při práci přesčas (§ 90 odst. 1 písm. a) Zákoníku práce).

Z toho všeho vyplývá, že pravdu má zaměstnavatel. Dojíždění na délku odpočinku nemá žádný vliv.
jak
Úterý, 14. února 2017 - 16:59:59  
Neregistrovaný host
188.175.206.147
Jaroslav T. Z toho všeho vyplývá, že pravdu má zaměstnavatel. Dojíždění na délku odpočinku nemá žádný vliv.

Nedojíždím. Mám určenou pracovní cestu v době od odjezdu z místa bydliště, po dobu výkonu práce až po návrat do místa bydliště.Po celou dobu pracovní cesty ( po dobu od odjezdu z místa bydliště, pracovní dobu a po dobu čekání po směně, jízdy vlakem do místa bydliště) se musím řídit pokyny či příkazy zaměstnavatele. Která doba je tedy dobou odpočinku?
Mladějov
Úterý, 14. února 2017 - 17:05:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9592
Registrován: 3-2007
Lidi si většinu věcí zkurvěj sami [biggrin]
(citát).
Úterý, 14. února 2017 - 17:32:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 479
Registrován: 1-2013
jak:
Zákoník práce v § 42 říká: "Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal."
Při pracovní cestě se vyplatí cestovní náhrady (§ 152 ZP):
Cestovními výdaji, za které poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci cestovní náhrady, se rozumí výdaje, které vzniknou zaměstnanci při
a) pracovní cestě (§ 42),
b) cestě mimo pravidelné pracoviště,
c) mimořádné cestě v souvislosti s výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště, ...

Jak je to v tomto případě se začátkem a koncem pracovní doby = doby, za kterou je vyplácena mzda, si doopravdy nejsem na 100% jistý (nerad bych uvedl nějakou nepravdu), ale vím, že kdysi jsem někde četl, že začátek a konec pracovní cesty SE NEROVNÁ začátku a konci pracovní doby.
Na otázku: Která doba je tedy dobou odpočinku? nejsem schopen dát naprosto jednoznačnou odpověď - a domněnky nikterak nepodložené uvádět nechci. Proto raději než nějakou blbost odpovím, že v tomto případě doopravdy nevím.
Úterý, 14. února 2017 - 19:32:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4367
Registrován: 8-2012
je odpočinek mezi službami součásti systému zajištění bezpečnosti (stačí si přečíst některou závěrečnou zprávu DI)
Vidíš, to bys mi mohl poradit: Já těch závěrečných zpráv přečetl několik desítek a v žádné z nich jsem nenašel, že by příčinou MU bylo to, že dotyčný zaměstnanec "zanášel" k jinému dopravci a nedodržel kvůli tomu odpočinek. Snažím se totiž dopátrat podstaty té mediální masírky o tom, že se musí hlídat čísla licencí, aby se tomu zabránilo - já bych řekl, že žádná taková MU neexistuje a celé je to akorát vybájené kvůli snaze "národních" zajistit si hlídání svých lidí někým jiným...
Dík za nasměrování na takovou "některou" zprávu DI.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 14. února 2017 - 20:09:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13027
Registrován: 5-2002
TH: v žádné z nich jsem nenašel, že by příčinou MU bylo to, že dotyčný zaměstnanec "zanášel" k jinému dopravci a nedodržel kvůli tomu odpočinek
To jsme si možná nerozuměli - já tím neměl na mysli to, že bych snad někdy něco takového našel (já jich nečetl ani ty desítky), ale že tam pokaždé zahlédnu, že se to zkoumá.
Úterý, 14. února 2017 - 20:24:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6943
Registrován: 4-2003
Hajnej:To jsme si možná nerozuměli - já tím neměl na mysli to, že bych snad někdy něco takového našel (já jich nečetl ani ty desítky), ale že tam pokaždé zahlédnu, že se to zkoumá.

A vyzkoumalo se něco?
Středa, 15. února 2017 - 07:15:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4849
Registrován: 11-2007
Bram: S pravděpodobností, hraničící téměř s jistotou, se nevyzkoumalo vůbec nic. To by totiž ten odpočinek musel být nějak právně definován. Je takovým odpočinkem stavba rodinného domu svépomocí? A nebo vášnivá soulož? Či snad několikahodinové řízení auta při návratu z dovolené?

Dalším problémem je, že pokud bude zaměstnavatel chtít do osobního volna mezi směnami chtít mluvit, měl by výsledek zaplatit. Pak bychom ovšem pracovali 24 hodin denně, 365 (366) dní v roce. A nebyl by odpočinek žádný. Ať by jeho popis (v zákoniku práce) byl, stran zakázaných činností, sebedelší.
Středa, 15. února 2017 - 07:29:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13030
Registrován: 5-2002
Bram: A vyzkoumalo se něco?
Povětšinou to, že mezery mezi šichtama byly dostatečné, ergo kladívko zaměstnavatel svůj díl dodržel a nelze ho za to honit.

Je takovým odpočinkem stavba rodinného domu svépomocí? A nebo vášnivá soulož? Či snad několikahodinové řízení auta při návratu z dovolené?
To už je věcí zaměstnance, nikoliv zaměstnavatele.
Středa, 15. února 2017 - 07:31:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3738
Registrován: 4-2006
Nejsem právník, ale pokud Zákoník práce říká, že "Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem." a podívám se na předmět podnikání Český drah zapsaný v obchodním rejstříku, tak mi z toho vyplývá, že zákoník práce nijak nebrání strojvedoucím ČD vykonávat činnost řízení hnacích vozidel u jiného dopravce. Na druhou stranu fíra ČD nesmí mít bez povolení zaměstnavatele hospodu, nesmí vydávat knížky či prát za peníze prádlo.
Středa, 15. února 2017 - 07:34:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4850
Registrován: 11-2007
Hajnej: "To už je věcí zaměstnance"

Pak je ovšem zbytečné o tom mluvit.
Středa, 15. února 2017 - 09:19:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1411
Registrován: 4-2011
Odjezd ze směny vlakem 17.2.2017 v 7:41 hod., návrat do trvalého bydliště je v 09:32 hod (...) Otázka: Započítává se čas čekání po směně na veřejný dopravní prostředek a jízda ve veřejném hromadném dopravním prostředku do zákonného odpočinku?

Tak za prvé, jak jsem zastánce "každý svého štěstí strůjcem", tak to vaše dvouhodinové dojíždění obdivuju [ok], já bych zešílel. A za druhé, čas čekání po směně na VHD je samozřejmě odpočinek, protože zaměstnavatel těžko ovlivní, jak daleko od pracoviště bydlíte, a nemůže diskriminovat toho či onoho, jen proto, že bydlí třeba naproti depu nebo na druhém konci kraje.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Středa, 15. února 2017 - 09:44:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 9-2016
Ad odpočinek mezi směnami: Zaměstnavatel (ZL) zodpovídá za to, že mezi směnami (ze všech pracovních poměrů daného zaměstnance (ZC) u jednoho ZL) bude mít ZC zákonem danou dobu na odpočinek. Do doby odpočinku se započítává i doba cesty do a ze zaměstnání, pokud cesta na/z místa výkonu práce není součástí pracovní směny. Ostatní je věc ZC. Pokud by ZC na pozici např. strojvedoucího z důvodu nedostatečné doby odpočinku mezi směnami přehlédl návěst "Stůj", je spoluzodpovědný za tuto MU i ZL. Pokud ale ZC má mezi směnami dostatečnou dobu na odpočinek, ale probdí celou noc a na mašině usne a projede návěst "Stůj", je to plně jeho vina. ZL nemá možnost ani právo kontrolovat, zda je ZC řádně odpočatý (na rozdíl od práva kontrolovat, že není pod vlivem alkoholu).
Na to navazuje i to, co může ZC dělat ve svém volnu. Zde nerozhoduje ani tak předmět činnosti firmy (i když to je v zákoně napsáno takto), ale pracovní pozice. Pokud by např. strojvedoucí o svém volnu prodával na zábavě jednou za čas pivo, tak pokud neporuší žádnou další povinnost vůči ZL, ale byl by za ten prodej piva propuštěn z pracovního poměru, téměř vždy by soud tuto výpověď zrušil pro neadekvátnost.
Středa, 15. února 2017 - 10:19:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13033
Registrován: 5-2002
R-33: Pak je ovšem zbytečné o tom mluvit.
Není - je to podklad pro soud pro rozhodování o zavinění.
rejpálek
Středa, 15. února 2017 - 16:47:09  
Neregistrovaný host
165.225.72.106
Když už tak zde občas poplakáváme, též připomeňme statečných žen na železnici:

Mrs Kathleen Willingham, 36 years old and married with children, worked from 9 a.m. until 10.30 p.m. ­ a 91-hour week ­ at a level crossing near Colchester. She had to pull a very heavy lever 144 times a day. The LNER provided a stand-in for only seven hours a week ‘shopping leave’. Her application for a pay rise to compensate for taking over her husband’s duties was declined. She asked to get her hours reduced but the LNER treated her as a part-time employee because she could ‘run home between trains’. They argued further that she knew the duties of the job when she accepted employment. Men were allowed to work only eight-hour shifts.

Zdroj: www.signalbox.org
Čtvrtek, 16. února 2017 - 06:53:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 335
Registrován: 10-2010
Tato statečná žena, takto sloužila v období 2.světové války.
jak
Čtvrtek, 16. února 2017 - 08:01:04  
Neregistrovaný host
188.175.206.147

Tak za prvé, jak jsem zastánce "každý svého štěstí strůjcem", tak to vaše dvouhodinové dojíždění obdivuju , já bych zešílel. A za druhé, čas čekání po směně na VHD je samozřejmě odpočinek, protože zaměstnavatel těžko ovlivní, jak daleko od pracoviště bydlíte, a nemůže diskriminovat toho či onoho, jen proto, že bydlí třeba naproti depu nebo na druhém konci kraje

Dochází zde k nepochopení rozdílu mezi klasickým „dojížděním“ do práce, které je osobní záležitostí zaměstnance a pracovní cestou, nařízenou zaměstnavatelem. Při „dojíždění“ mohu jet jak chci, čím chci, kdy chci, jak dlouho chci, samozřejmě vše za moje náklady- na náklady na straně zaměstnance. Při pracovní cestě musím jet určeným dopravním prostředkem ve stanovenou dobu a dodržovat podmínky, stanovené zaměstnavatelem. To vše za cestovní náhrady, včetně stravného. Právě proto nemůže být tato doba považována za dobu odpočinku. Mnoho strojvedoucích přistoupilo na šikanózní změny pracovních smluv s několika místy nástupu práce, na která jezdí zdarma v režimu „dojíždění“, ač Zákoník práce umožňuje použít institut pracovní cesty i z místa bydliště. O použití institutu Režijní jízdy dle PKS nemluvě.
A ke stanovené prac. cestě na dvě hodiny vzdálené pracoviště: Součást „výchovného opatření“ ze strany přednosty vůči nepohodlnému zaměstnanci.
ferova_konkurence
Čtvrtek, 16. února 2017 - 11:12:49  
Neregistrovaný host
89.29.114.202
K rozklíčování tohoto problému je nutno vědět:
A) Zda je daný zaměstnanec strojvedoucí
B) Jaké má udané místo výkonu práce v pracovní smlouvě (tzv. místo nástupu) = odkud/kam pojede placenou Rg jízdou
C) NV 589/2006 Sb.
D) případně ustanovení PKS, pokud se na něj vztahuje

Jinak obecně, v souladu se zákonem - konec směny = začátek odpočinku.
Bohužel opravdu zákony dnes neřeší, jestli dojíždíte 5 minut nebo 4 hodiny. V podstatě je to Váš problém...
Starý Vlk
Čtvrtek, 16. února 2017 - 12:04:16  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
Jako strojvedoucí u soukromé firmy mám místa výkonu práce prakticky v celé republice. Jedu na místo, kde mám pracovat, se zaměstnavatelem domluvím, kdy mám nastoupit. Je mojí věcí jak jedu, hlavně abych tam ve stanoveném čase byl. Není to žádný výkon pracovní činnosti, ten začíná až na lokomotivě. A tam také i končí, jestli pojedu domů nebo se-v případě, že se jet domů nedá-ubytuji je moje věc. Ubytování mi zaplatí zaměstnavatel a na základě cestovního příkazu také stravné. Takže klidně celý den cestuji a večer na druhém konci republiky vylezu na lokomotivu a dvanáct hodin jezdím. To je snad normální.
P.S. U ČD jsem dojížděl 40 km, sám jsem si určil, zda pojedu autem nebo vlakem, to nikoho nezajímalo. A jestli mi na konci směny jel vlak domů také ne.
Mladějov
Čtvrtek, 16. února 2017 - 12:08:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9608
Registrován: 3-2007
>Bohužel opravdu zákony dnes neřeší, jestli dojíždíte 5 minut nebo 4 hodiny.

Bohužel ? Zaplaťpánbůh.
Každý si může zařídit, co vyhovuje jemu a představa, že někdo dojíždí 2h do práce a bude se mu to někam započítávat..to je cesta do pekla dlážděná (možná dobrými, možná sobeckými) úmysly.
Wauuu
Čtvrtek, 16. února 2017 - 12:51:27  
Neregistrovaný host
46.135.29.3
Trošku se zamyslete a už pochopte, že pojem výkon práce neni to samé jako pojem pracovní cesta.
Takže si výkon práce mějte kdekoliv v republice, ale cestovní náhrady se zákona počitají opustěním mista sjednaného pro učely cestovních náhrad v pracovní smlouvě, nebo z domova, pokud na pracovní cestu jedete rovnou z domova, mimo sjednané misto pro účely cestovních náhrad.
Takže pokud jedete z domova někam v republice bez toho aby jste zaměstnavateli naůčtoval náležité cestovní náhrady, pak je to pro mě nepochopitelná hloupost. Člověče vzdyť by jste domu mohl přinést o tisice korun vic.
Bohužel ale doba pracovní cesty před a po samotném výkonu práce neni součastí pracovního výkonu, prestože musíte plnit podmínky pro pracovní cestu určené zaměstnavatelem, přesné podmínky stanoveni pracovní cesty jsou dány ZP, tedy je zde stanovena povinnost zaměstnavateli určit řekněme kdy, v kolik a čim pojedete, kde budete spát a podobně. Řada zaměstnavatelů na toto prdí a výsledkem je tento guláš.
Zaměstnavatele jsem k tomu již donutil, kroutil se jak had, nicméně musel uznat, že to tak je a v poslední fázi bylo i na rozpisu směn jasně napsáno, že mám tu a tu směnu - výkon práce, ale odjíždím na ní den předem věcer vlakem čislo xyz, spím tam a tam a ukončení výkonu prace jedu zpět vlakem zyx.
Navíc, zaměstnavatel Vás na pracovní cestu posílá, tak ať najde vhodný dopravní prostředek, časy odjezdů a tak, já to pracně ve svém volnu hledat a vypisovat cestovní přikaz nebudu. Veřte funguje to.
Dokonce bylo akceptováno, že z domu musíte odjet tak, aby jste mohl vykázat na určeném mistě pro odpočinek po vašem príjezdu nepřetržitý odpočinek v minimální zakonné lhůtě, tedy napřiklad na nástup ve 2 hodiny ráno jste musel jet tak aby jste tam byl již v 20:00. Vše fungovalo a bylo posvedceno k nelibosti některych.
Podruhé bohužel, namisto toho, aby se desitky dalšich přidalo a začali cestovní náhrady vykazovat identicky, začalo naprosté závistivé šilenství, jaktože on má a my ne, přes to, že v těch řadách stálo mnoho odborových členů a předáků a ti zejména museli vědět, který ze způsobů vykazováni cestovních náhrad je ten správný.

Potřetí bohužel, ze ZP plyne, že na pracovní cestu vás může zaměstnavatel vyslat a musí stanovit veškeré atributy této cesty. Vy se tím musíte řidit, presto to není výkon práce a jste tak svázán nařizením zaměstnavatele mimo pracovní dobu, ve svém volnu. Před lety v tomto učinil průlom soud v Německu a jeho rozhodnutí by mělo být uznatelné v celé EU týkající se této problematiky a straníci zaměstnancům.

Zjednodušeně z logického posouzení nelze požadovat po zaměstnanci jizdu v dopravním prostředku v jeho volnu, pracovním volnu, nařizenou zaměstnavatelem bez adekvátní odměny.

Dovětek:
Ještě pro ty co to nechápou, podívejte se do pracovní smlouvy co tam máte napsáno a pak mudrujte.
Cestovní náhrady jdou vyplatit i zpětně, na aktuální máte dokonce narok i na zalohu, zalohové vyplaceni.
Cesta do práce neni to samé jako vyslání na pracovní cestu !!!
Právě pro fatální neznalost a českou pohodlnost a přizdiposerství jsme tak, kde jsme.
Čtvrtek, 16. února 2017 - 14:36:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 926
Registrován: 8-2011
Každý si může zařídit, co vyhovuje jemu a představa, že někdo dojíždí 2h do práce a bude se mu to někam započítávat..to je cesta do pekla dlážděná (možná dobrými, možná sobeckými) úmysly.

Dovolím si jen srovnání,kdysi to u kamionů fungovalo stejně,jenže s pádem hranic a ježděním po Unii začaly některé firmy pendlovat po Evropě a řidiče střídat "na trase" stylem "naložíme vás do osobáku/dodávky a dovezem do Holandska,Belgie,Itálie a ty,kterým končí turnus zase odvezeme zpátky". Jak moc byl člověk odpočatý po noci strávené pospáváním na sedačce dodávky,aby po dojezdu k autu odřídil dalších 600km? No skoro vůbec a kupodivu na to Unie hodně rychle přišla a zareagovala,takže dnes pokud auto nestojí v sídle firmy nebo bydliště řidiče,nesmí se cesta k a od vozidla vykázat jako odpočinek a je počítána jako jiná práce. Podobně jako v příspěvku od Wauuu.
Mladějov
Čtvrtek, 16. února 2017 - 14:43:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9614
Registrován: 3-2007
Hm, a to je problém žel. dopravy ?
Já mám zkušenost (nejen ze železnice) , že jakékoli přehnané regulace se vždy nakonec obrátily proti smyslu věci samé, i proti těm zamcům, kterým to mělo pomoci, protože jim to vyrobí pakárnu přečasto bez většího souvislého volna.
A jako dělat (železnice) v sobotu v neděli a mít "po noční-1 den volna-noční", když osmičkář má volno pátek odpo-so-ne každý týden..se nedivím, že to pak nikdo nechce dělat (i zásluhou těch "regulátorů").
To je fakt sociální smrt.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Čtvrtek, 16. února 2017 - 15:44:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2225
Registrován: 5-2008
Wauuu: kdysi dávno platilo ustanovení , že , pokud na služební cestě , cestuješ déle než 60 mim. tak se za to vyplácela náhrada " tzv. ztrátový čas" .
Čtvrtek, 16. února 2017 - 15:45:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 9-2016
Ad Mladějov: S tou pracovní dobou to není tak žhavé. Strojvedoucí má průměrnou normu 155 hodin/měsíc, normální "osmičkář" 162 hodin. Strojvedoucí má placené přestávky na oběd, "osmičkář" ne (tedy 7,5 hodin práce + 0,5 hodiny povinná přestávka na oběd). A směny má strojvedoucí např.:
PO 3:04-13:32
ÚT + ST Volno
ČT 12:57-21:56
PÁ 5:03-13:32
SO Volno
NE 7:43-15:57
PO 17:57-5:19
ÚT 18:57-5:40
ST Volno
ČT 17:27-6:59
PA + SO + NE Volno

(Příspěvek byl editován uživatelem Makus.)
Wauuu
Čtvrtek, 16. února 2017 - 16:24:25  
Neregistrovaný host
46.135.8.23
Jo kdysi dávno nevím, to jsem ještě nebyl.
Ale je to o tom, že místní strojvedoucí má za směnu nárok napřiklad na takzvané stravné ve výši 79,-Kč.
Z důvodu nedostatku místních strojvedoucich v rámci DKV takzvaně prodají směnu do naší provozní jednotky a já jí dostanu a udělám, ale jako pracovní cestu, včetně vykazani cestovního příkazu na 79 + 189,-Kč. Podotýkám, že pracovně je to identická směna, rozdíl je jen v cestovních náhradách.
Takže za měsíc na tom budu v plusu klidně i více jak 1500,-Kč a byl naprosto hloipej, když bych to dával na oltář vlasti a nikoliv do rodinného rozpočtu. Matematika je neuprosna, ročně je to velmi slušná suma, ta trocha povyku při odevzdání cestovního příkazu mě neodradí, oni ti co to podepisují a schvalují dělají jako by to platili snad ze svého.
Mladějov
Čtvrtek, 16. února 2017 - 16:30:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9621
Registrován: 3-2007
Akorát, že vy mícháte dohromady ustanovení KS ČD a používanou praxi u ČD,a.s. s obecnými ustanoveními ZP a odpočinkem a děláte z toho guláš.

Podle ZP máte při pracovní cestě nárok na výplatu stravného z domova nebo vašeho pracoviště na místo, kde začínáte práci (pochopitelně kromě ve smlouvě uvedené adresy pravidelného pracoviště)..a ne na žádné placení mzdy jako režijní cesty ap., to ZP nezná a je to akorát plus ČD, že to (někdy) dává. Dle ZP máte nárok akorát na (nedaněné) cestovní náhrady a tato cesta se nezapočítává do pracovní doby.
A jestli někdo podepíše pravidelných pracovišť pět, tak je to jen jeho problém a jeho hloupost.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Wauuu
Čtvrtek, 16. února 2017 - 17:10:05  
Neregistrovaný host
46.135.8.23
Mladejove, trošku to nechápu, asi reagujete na něco jiného.
Osobně ctim právě pouze cestovní náhrady, žádné rg nepožaduji, byť dle mě pracovní cesta je na pokyn zaměstnavatele a mela by i tak čas strávený na pracovní cestě mimo samotný výkon práce být odmenena.
Jinak kombinace ZP a PKS je zcela zřejmá, nutná a oprávněná. PKS musí plně ZP respektovat a nesmí ho porušovat, může ho ale z pohledu zaměstnance vylepšit. Což je vlastně i to navysene stravné a další příplatky. Z uvedeného plyne že strojvedoucí je na pracovní cestě v přímé souvislosti s výkonem práce strojvedouciho a tak se pracovní cesta vykaze v taxach dle PKS. Jinak by to bylo když by byl strojvedoucí na pracovní cestě v souvislosti například se školením, takzvaně v kurzu, kde by měl nárok na stravné, cestovní náhrady jako kancelářský, pravděpodobně ponizene o poskytnuté stravování.
Mladějov
Čtvrtek, 16. února 2017 - 17:15:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9625
Registrován: 3-2007
>byť dle mě pracovní cesta je na pokyn zaměstnavatele a mela by i tak čas strávený na pracovní cestě mimo samotný výkon práce být odmenena.

No ono je to hodně o míře a dalších výhodách tuto nevýhodu kompenzující, jako všechno.
Aneb když zaměstnavatel nedá zamci ani čárku nad ZP a ještě ho buzeruje, tak se nedivím, že zamec odmítá tolerovat různé zaměstnavatelovy "vyčůranosti".
Wauuu
Čtvrtek, 16. února 2017 - 18:47:27  
Neregistrovaný host
46.135.100.29
Jo o výhodách? To znám, to se řekne: tak ty děláš problémy a chceš platit to, co ostatní poslušně dělají gratis, ani nevědí že mohou mít větší výplatu a ještě předou blahem.. Tak to nebudeš mít volno vůbec, s dovětkem, počkej až budeš něco potřebovat, což už hraničí i s vydiranim a přitom si vůbec neuvědomují, že vlastně stojí proti sobě dva zaměstnanci, nikoliv zaměstnanec a zaměstnavatel, někde je to navíc okoreneno i členstvím obou aktérů v jedné odborové organizaci. Tím tedy ovšem nezpochybnuji jejich reálnou činnost v odborové organizací, jen poukazuji na fakt že i přes rádoby jednotný postoj v odborech pak ne vždy hájí zájmy a názory odborů.
Většinou se strojvedoucim komunikuje strojmistr a přesto že jsou oba zaměstnanci a jsou oba v odborech, kolikrát ze strany strojmistra přijde takové jednani, které je přímo v rozporu nejen hlásání odborů, ale i PKS a ZP. Z toho pohledu nevím čí zájmy potom např odborove organizovaný strojmistr hájí.
Nakonec ale platí, že ani strojmistr, ani vedoucí strojmistr a další nemají právo nijak zasahovat do účtování pracovních cest a stravného strojvedoucim. Lze o tom mluvit, diskutovat, ale je to účetní doklad a ten může opravat pouze velmi omezené množství osob, nikoli jak je zvykem osoba scitajici provozní záznam a podobně.
Čtvrtek, 16. února 2017 - 19:59:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1346
Registrován: 10-2009
To Wauuu,
ano, vysvětluješ to naprosto přesně. Je to všechno tak, jak píšeš. (Jen ty potíže se strojmistry u nás snad nejsou). Naprosto souhlasím i s Tvým závěrem, že to jsou peníze nárokové a je asi hloupost nechat je ležet.
Včetně toho, že pracovní cestu musí zaměstnavatel předem každému přesně naplánovat. P.
morava58
Čtvrtek, 16. února 2017 - 20:24:48  
Neregistrovaný host
188.175.206.147
Závist je sviňa...Od 1.1.2000 stanovila PKS ČD stravné pro strojvedoucí a vlak. čety stravné nad rámec zákona i za pracovní cesty v délce 1-5 hodin se sazbou 40Kč za jednu Protože nic nezakazuje mít za kalendářní den i více než jednu pracovní cestu, v mém případě jsem vykazoval těchto pracovních cest pět, čili 5x 40 Kč=200Kč za směnu. Ostatní si psali 1x69 Kč.Nastalo "vzrušení sále",které skončilo požadavkem místních odborářů na umravnění "vyčuraného" kolegy. Paradoxně to vedení depa nevadilo a stravné jsem měl propláceno. Po nějaké době zaměstnavatel na mě podal žalobu s požadavkem na vrácení"neoprávněné" vyplaceného stravného. Soud i odvolací jsem vyhrál.Výhodné stravné za přispění odborářů se již v PKS neobjevilo...Vlastní silou, pánové.[happy]
Čtvrtek, 16. února 2017 - 21:32:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2226
Registrován: 5-2008
Já jsem byl skoro celou dobu u dráhy (42 roků) "letmo" a jak píše Wauu "cesťáky " mi za rok dělali 13 plat. V prac. smlouvě jsem měl přesně určenou dom. stanici (občas se stalo , že jsem v ní nebyl i půl roku), vymohl jsem si cestovný za bus neb osobní vlaky u nás nejezdí , taky jsem si vymohl příspěvek na teplou stravu z FKSP ikdyž jsem si psal " cesťák . Jak Wauu píše, zaměstnanci tohle vůbec neznají a neví na co mají nárok , tak ke konci mě aktivní dráhy jsem byl poradcem přes cestovní náhrady .
Pátek, 17. února 2017 - 12:00:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1414
Registrován: 4-2011
Strojvedoucí má placené přestávky na oběd

Čistě z kulinářského hlediska, ať to tady trochu odlehčíme, by mě zajímalo, kde si strojvedoucí můžou "udělat přestávku" na "oběd", když jsou kdovíkde (na trase, na konečné před obratem), kde si nemůžou vybrat hospu s meníčkama nebo aspoň kantýnu.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Pátek, 17. února 2017 - 12:44:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3132
Registrován: 3-2010
Strojvedoucí má placené přestávky na oběd

Ne na oběd, ale na "jídlo a oddech". A to si myslím mají všichni, nejen my. Jenže někdo si na ten oběd zajde do restaurace, někdo má s sebou housky se salámem.(můj případ) Nemám kde si na ten "oběd" dojít, leda že bych šel o půl hodiny dřív do práce[crazy].
Pátek, 17. února 2017 - 13:49:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3884
Registrován: 4-2003
Focus1976: Můj ujec, když ještě jezdil, při nástupu na směnu vyfasoval zatavenou misku s jídlem, které si pak v pauze na lokomotivě ohřál v mikrovlnce.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Cogwheel
Pátek, 17. února 2017 - 14:00:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4527
Registrován: 1-2012
V dobách páry prý bývalo běžné toto: https://www.youtube.com/watch?v=__KNQMeOTg0
Pátek, 17. února 2017 - 14:05:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5831
Registrován: 8-2007
Doktor: Můj ujec, když ještě jezdil, při nástupu na směnu vyfasoval zatavenou misku s jídlem, které si pak v pauze na lokomotivě ohřál v mikrovlnce.

A v kterém roce to bylo?Protože tzv. mraženky se kdysi fasovaly,ale zase nebyly na lokomotivě mikrovlnky,teď jsou na některých lok.mikrovlnky,ale že by někdo "fasoval" zatavený oběd,o tom nevím.

S tou placenou přestávkou na jídlo je to ještě tak,že se čerpá v době,kdy "lokomotiva není v pohybu",ale jiné činnosti strojvedoucí vykonává i během té přestávky(zkouška brzdy,topení/klimatizace soupravy,udržování sopravy v pohotovosti před odjezdem..).
Pátek, 17. února 2017 - 15:28:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 60
Registrován: 6-2016
Focus1976: Však není problém mít s sebou jídlo navařené do plastových krabiček a případně si je ohřát v mrkvovlnce, je-li tato přítomna. Gurmánům pak může s sebou manželka udělat i kachnu se šesti.
No gain, no train!

Pátek, 17. února 2017 - 15:36:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3885
Registrován: 4-2003
Apollo 17: Čas letí, co je pryč, no bude to určitě takových 10-15 let. Jen bych asi měl poupravit to "fasování". Za ty obědy platil. Jen je nejedl v jídelně, ale na lokomotivě. Jo, a nebylo to u Národního dopravce, ale na dole.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Mladějov
Pátek, 17. února 2017 - 15:39:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9631
Registrován: 3-2007
Koukám jak rádio Jerevan [biggrin]
Pátek, 17. února 2017 - 15:48:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3886
Registrován: 4-2003
A poté, co s lokomotivou opětoval střelbu, se vrátil do depa.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pátek, 17. února 2017 - 16:17:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3134
Registrován: 3-2010
V roce 1975, když jsem nastoupil k ČSD, jsme žádné zvýhodněné jídlo nedostávali. Potom přišla éra konzerv, což mi vyhovovalo, nosil jsem je domů a když jsem byl sám doma a nevařilo se, měl jsem oběd. Pak přišla éra mrazených jídel, které nám na nocležně uklízečka ohřívala v mikrovlnce, vesměs to byly srač.y. Nejlepší "podnikové" jídlo pamatuji, když jsem jezdil na posunu, to nám ohřívala jídlo jedna paní, vařili ho v restauraci, a dostali jsme ho třeba v jednu ráno. V zimě k tomu teplý dobrý čaj, v létě studenou limonádu. Tu limonádu jsme dostávali skoro ve všech stanicích, nejlepší ovšem byla Světlá nad Sázavou, tam jsme za "teplotěnku" v kiosku dostali třeba i takový ten malý polárkový dort(dělá se ještě dnes). Co dostanete dnes? Sifon, pokud teče. Přitom podle zdravotního předpisu by mělo jít o chlazený MINERALIZOVANÝ nápoj. Viděl ho někdo z vás někde? Myslím ten "mineralizátor"? Ale to je zas už jiná kapitola.
M_g
Pátek, 17. února 2017 - 16:45:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 6-2006
Fakt mineralizovaný? Vy se v práci odsolujete? (teplo, zvýšené pocení)
Nemá to být demineralizovaný?
Pátek, 17. února 2017 - 17:22:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3135
Registrován: 3-2010
Nemá. Při pocení je krom tekutin potřeba doplňovat minerály.
Wauuu
Pátek, 17. února 2017 - 17:31:15  
Neregistrovaný host
46.135.5.26
Ano mi se v práci potíme, častou kurva potíme, obecenstvo promine.
Máme totiž na pracovišti často na jaře, v létě i na podzim za horkých dnů i více jak 40 stupňů Celsia a nemůžeme jako nažehlena panička nebo panáček z kanceláře odejít domů když nám teplota na pracovišti překročí 24, respektive 27 stupňů Celsia. Mi v tom musíme být klidně celou délku směny. A když už náhodou klimatizace funguje, tak stačí změnit stanoviště a čeká vás vražedná změna teplot, kdy z vychlazeneho prostoru musíte do rozpálené strojovny a druhého stanoviště. Při objizdeni soupravy tento tepelný šok zažijete nejméně dvakrát, než se na tom vyhratem stanovišti nadobro usalasite a spustíte klimatizací tam, následně po 30 minutách randalu možná teplota klesne.
Pátek, 17. února 2017 - 17:55:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1840
Registrován: 3-2006
Jirkaxxxl:
"V roce 1975, když jsem nastoupil k ČSD, jsme žádné zvýhodněné jídlo nedostávali. Potom přišla éra konzerv, což mi vyhovovalo, nosil jsem je domů a když jsem byl sám doma a nevařilo se, měl jsem oběd. Pak přišla éra mrazených jídel, které nám na nocležně uklízečka ohřívala v mikrovlnce, vesměs to byly srač.y. "

Ve Zdicích jídelna v depu dělala tzv. "Alobaly" Ohřívalo se to nad párou (hrnec s vodou na kamnech). Většinou se to nosilo domu, protože se dala jíst jen hrachová kaše a knedlo vepřo zelo. Jinak z víček těch alobalů se dělalo zvýšení zisku yagi antén přidrátovat na reflektor.[happy]
Jídelna vznikla při stavbě dálnice, takže začátek alobalů tak cca 85. Předtím pamatuji jídelnu vedle vodárny a to bylo něco, všude šmír a saze. Takové tajemno, jako v pekle na Mikuláše.[andel]

Jinak by bylo zajímavé jak se stravují ve světě. Nikde jsem o tom nic nečetl. O to se asi odboráři moc nestarají.
To že piloti musí dostat každý jiné jídlo, je v každé knížce o letadlech, ale u dráhy se asi všichni živí vzduchem.[biggrin]

O pracovních podmínkách jsem našel tohle http://www.bozpinfo.cz/pracoviste-strojvedouciho , krásná představa právníka o dráze, akorát nevím zda je to k smíchu, nebo pláči.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mořepetr.)
Pátek, 17. února 2017 - 20:14:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2986
Registrován: 11-2007
Přátelé, jak je to s UIC označením na páté pozici u čísel 8 - motorové posunovací lokomotivy a 9 - vozidla údržby? Díky moc
Pátek, 17. února 2017 - 20:52:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1842
Registrován: 3-2006
Janek_lemoch:
"Přátelé, jak je to s UIC označením na páté pozici u čísel 8 - motorové posunovací lokomotivy a 9 - vozidla údržby? Díky moc"

5. číslice je doplňková, aby kontrolní součet 12 a 7místného označení byl stejný. Zbývajících 7 číslic je současně běžně užívané označení a kontrolní číslice. https://cs.wikipedia.org/wiki/Zna%C4%8Den%C3%AD_lokomotiv

(Příspěvek byl editován uživatelem Mořepetr.)
Pátek, 17. února 2017 - 21:56:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2987
Registrován: 11-2007
Jj, to vím, zmátlo mě pouze to, že (podle doplňková nemůže být 9, přitom pracovní vozidla jsou označovány 99 54 9

90 54 3 jiné hnací vozidlo (historické)
91 54 7 elektrická lokomotiva
92 54 2 dieselová lokomotiva
93 54 6 vysokorychlostní elektrická jednotka
94 54 1 elektrická jednotka (kromě vysokorychlostních)
95 54 5 dieselová jednotka
96 54 0 specializovaný přívěsný vůz [nepoužívá se]
97 54 x posunovací elektrická lokomotiva (vzhledem k tomu, že by doplňková číslice byla 9, což je v rozporu s TSI, bude použito označení 91 54 7 xxx xxx-x)
98 54 4 posunovací dieselová lokomotiva
99 54 8(?) údržbové vozidlo
Pátek, 17. února 2017 - 21:57:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2227
Registrován: 5-2008
Jirkaxxxl: jako mladý brousek , když jsem přišel ke dráze , jsem taky dělal stan.pomocníka a když byla patřičná teplota dostal jsem bumážku na 40 " sedmiček", ale brala se "desítka" a každé vlak co u nás zastavil dostal dva lahváče , četa se podívala na vršek jestli je tam 10 , podala mi dvě prázdný flašky a plný šly hned do tendru
Pátek, 17. února 2017 - 22:46:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3739
Registrován: 4-2006
Mořepetr: 5. číslice je doplňková, aby kontrolní součet 12 a 7místného označení byl stejný.
To ovšem platí pouze v ČR a SR (možná ještě i v některých státech). Obecně to pravda není.
Bobo
Sobota, 18. února 2017 - 10:27:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13449
Registrován: 5-2002
v r. 86-7 v železničáři v rámci zavádění new označení se psalo, že "5. číslice je doplňková, aby kontrolní součet 12 a 7místného označení byl stejný" bude platit vždy, fšude a pro každýho. že to pak uic zkurvila, třeba nesmyslným zákazem č.9 je jiná věc
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Blanka
Sobota, 18. února 2017 - 10:55:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 354
Registrován: 12-2014
Kdo by si chtěl připomenout doby, kdy Zamračená jezdívala s Rybáky Dobříškou, zde je video ze zářijového vlaku na Dobříš (včetně ručního posunu) [vypravci]
https://youtu.be/bgQkzUxT59U
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Sobota, 18. února 2017 - 13:51:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2988
Registrován: 11-2007
Díky, mě to bylo hned divný, že všude 8 jsou motorový posunovačky a 9 pracovní vozidla, jenom my musíme být (o5) něco extra.
Sobota, 18. února 2017 - 21:13:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4636
Registrován: 9-2011
bude platit vždy, fšude a pro každýho.
Tak to rozhodně neplatí. Kdesi jsem měl sadu fotek, které dokazovaly opak, teď narychlo jsem vygůglil třeba DB (Polsko?) vectrona 170.021-7.