Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 23. 06. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 23. 06. 2017

dolů
   autor příspěvek
Smithers
Pondělí, 19. června 2017 - 06:48:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 538
Registrován: 12-2007
Hajnej: při TBZ možná, v normálním GVD ne.
Pondělí, 19. června 2017 - 09:02:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7067
Registrován: 4-2003
tak to strojvedoucímu dají při vyšetřování sežrat i s navijákem.

Ale to je přesně o téhle debatě mlho - že ta Dráha (myšleno ta matka kojná a její složky, ne "příštipkáři") je modrá gumárna. A schovávání se za předpisy zase z kategorie zmrdi & vohnouti.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 19. června 2017 - 09:12:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4955
Registrován: 9-2011
Výpravčí smí dát svolení k posunu, jen když je mu znám dopravce, který bude posunovat, dopravcem požadovaná technologie posunu a trakce (tzn. elektrická, motorová, parní) všech činných hnacích vozidel zařazených v posunovém dílu.
No já se nestačím divit, co za pitchowiny proniká do předpisu [sad][sad][sad].

říkající "povytáhni se k odjezdu ať neohluchnu" splňuje vše dané článkem 1692.
Úplně stejně, jako náležitosti předpisu splňovalo ono čerčanské "Fíro, máš tam volno".
Podle mýho laickýho názoru by popotažení mělo být v předpise zakotveno nějakou formulkou
"Vlak XXX (posunový díl) na Y. koleji, k návěstidlu Nx (ke konci peronu / k výhybce ZZ ...), popotáhněte!"
Pondělí, 19. června 2017 - 09:37:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 4-2017
Aleš_Liesk.: To by bylo ideální, při jiném než osobním kontaktu pak nezbytně nutné. Pokud jde o osobní verbální kontakt, vynechal bych číslo vlaku i číslo koleje, neboť tam možnost nesprávného pochopení pokynu nehrozí. Ale zase bych doplnil třeba "až návěstidlo dovolí jízdu, můžete odjet", nebo-pokud by se jednalo o nutnost popotáhnout a stát delší dobu-"ještě zavolám" nebo tak nějak.
Mladějov
Pondělí, 19. června 2017 - 09:45:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10456
Registrován: 3-2007
já se nestačím divit, co za pitchowiny

Wono je to pikantní třeba v takovým širokodaleko nezadrátovaným třeba Liberci :Meldovat výpravčímu, že jsem přijel s motorovou lokomotivou...si bude myslet, že jsem pod vlivem.
Zas alibismus na základě jednoho malého průšvihu na 170, který však spoluodnesl výpravčí.

>mělo být v předpise zakotveno nějakou formulkou

Hm, když tyhle "závazná slovní znění" jsou v praxi spíš cestou k průseru (postihu) lidí, co popotáhnou, aniž to bylo řečeno přesně kurzívou [wink] a kontrolní orgán to slyší, nebo se něco stane (třeba někoho přejedou) a kontroluje se všechno vč. nahrávek komunikace.

Jak to, že to předtím milon let šlo i bez této "novinky" ?

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
balik
Pondělí, 19. června 2017 - 10:41:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2325
Registrován: 11-2002
Practicus:
SŽDC D1 čl. 1692 (a ani související čl. 1744) v žádném nevylučuje možnost iniciování posunu ze strany výpravčího, jakožto osoby jednající v daném obvodu působnosti jménem právnické osoby – provozovatele dráhy. Definice dle SŽDC D1 čl. 22 není prázdným pojmem - nařídit dopravci posun je vyjádřením oné části vrcholné kompetence provozovatele dráhy, která je shrnuta pod organizování drážní dopravy.

Samozřejmě u dopravce mohou existovat nejrůznější legitimní důvody determinující technologii posunu (stahovačka, spád, brzdění, posunová četa, vysílačky, ruční návěstidla, apod.). Pokud bych měl být jako obsluha dráhy (v situaci mnou iniciovaného posunu) akurátní, pak před udělením svolení se dotážu strojvedoucího, zda má zvláštní technologické požadavky vzhledem k zamýšlenému posunu.
(Povídali jsem si o tom s Podroužkem tady 4.6.2017).

Výpravčí jde do letmého křižování/předjíždění (s popotažením) zpravidla v zájmu dopravce a jeho zákazníků (resp. účelnější využití kapacity je samozřejmě také zájmem provozovatele dráhy). Na druhou stranu pokud fíra avizuje, že by teď musel jít zvlášť upozorňovat všechny cestující (podle čl. 3974) a že si raději počká na výpravu, tak realisticky uvažující výpravčí si samozřejmě nebude ten svůj iniciovaný posun tvrdohlavě prosazovat, holt oba chvíli počkají.

(Příspěvek byl editován uživatelem balik.)
Pondělí, 19. června 2017 - 11:29:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 136
Registrován: 4-2017
Mladějov: Domnívám se, že udělení souhlasu k posunu při popotažení k návěstidlu, zakazujícímu jízdu by mělo být prováděno nějakou formou, která bude obsahovat to základní. Hlavně tehdy, kdy je prováděno bez osobního kontaktu, to jest rádiovým spojením. Nemusí to být přímo závazné slovní znění, ale nějakou formu by to mělo mít, už jen kvůli případnému průšvihu. Něco podobného, jako je sjednávání posunu či dovolení jízdy vlaku kolem lichoběžníkové tabulky na trati D 3-tam se také používá volná forma.
Mladějov
Pondělí, 19. června 2017 - 11:45:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10465
Registrován: 3-2007
>nějakou formu by to mělo mít, už jen kvůli případnému průšvihu.

No to jo - dodržovat zásady při komunikaci telekomunikačními zařízeními, identifikace volajících atd.

Já prostě nevím, proč ta úplně původní praxe, tedy požádání výpravčího o popotažení k návěstidlu, se nemůže takhle volně uplatňovat ? Fíra dá v čase odjezdu výzvu (četě), a jede se k návěstidlu, komu chcete (cestujícím) vysvětlovat popotahování ?
Prostě se (vůči cestujícím) zastaví u odjezdu úplně stejně, jako třeba u vjezdu a taky se kvůli tomu neobcházej lidi..
Pondělí, 19. června 2017 - 12:37:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2571
Registrován: 2-2010
Mladějov:
"Fíra dá v čase odjezdu výzvu (četě), a jede se k návěstidlu, komu chcete (cestujícím) vysvětlovat popotahování ?
Prostě se (vůči cestujícím) zastaví u odjezdu úplně stejně, jako třeba u vjezdu a taky se kvůli tomu neobcházej lidi.."
Se podívejte na čl.3977, který si SŽDC do předpisu napsala:
"Při mimořádném zastavení vlaku s přepravou cestujících ve stanici vyrozumí strojvedoucí členy obsluhy vlaku o příčině zastavení (je-li mu známa). Obsluha vlaku zajistí v dostupném rozsahu informovanost cestujících a zamezí dle možnosti jejich vystupování z vlaku."
To snad chce, aby fíra informoval o každém mimoř. zastavení i u Stůj? A to i když má vlak centrálně zavírané dveře. Totéž je na trati. Můj mdlý rozum jen nastavuje zrcadlo různým "pitomostem", nikoliv proto, aby to fíra dělal.
Mě jako cestujícího opravdu nezajímá, že můj vlak zastavil někde mimořádně a proč. Důležité pro mě je, zda tam budu stát déle-např. z důvodu nějaké mimořádnosti a z toho plynoucí výsledné možné zpoždění na příjezdu do mé cílové stanice. Jinak mě nechte spát a neotravujte mě zbytečnými informacemi. Pokud je budu potřebovat, zeptám se sama obsluhy vlaku. A to, že vlak zastavil kdekoliv mimořádně mě přece neopravňuje vystupovat z vlaku někde na mezi, či ve stanici mimo peron.
Pondělí, 19. června 2017 - 13:51:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13886
Registrován: 5-2002
Smit: při TBZ možná
Při TBZ určitě a je to setsakramentsky praktické předvedení, žádná teorie...
Mladějov
Pondělí, 19. června 2017 - 14:26:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10469
Registrován: 3-2007
Haan : Ale já neřeším, co si tam napsala, a vy sem zas motáte mimořádné zastavení..to je přece jiný problém. Asi myslela u peronu, jen to blbě formulovala, co já vím..nemám čas hledat celý 3977.
To je fakt problém paní gestorky, že si to sama tak zbytečně komplikuje, já jen říkám, že technicky není problém dát výzvu a po souhlasu čety odjet od peronu k návěstidlu.
Jinak pořád platí, že stojí-li vlak mimo nástupiště, nedělá se žádné "divadýlko" se souhlasy...zatím.

Já bych prostě použil hlavu a když vím, že za minutu se prořítí Ex a já pojedu, tak počkám, když vím, že to bude delší, tak to té četě řeknu..nebo u vozu s rozhlasem rovnou do vozu.

Jestli mne někdo bude (nesmyslně) trestat za porušení D1, tak, když mi to bude stát zato, tak ten soud vždycky vyhraju, protože to je zas o tom pitomém slovíčkaření, kdežto já splnil to, co mi přepis ukládá. Nebo chcete licitovat, co je "hned" a co není ?

Chytrý právník zaměstnavatele tohle ví taky a navrhne zajisté nějaké kompromisní řešení - a SŽDC nemá co trestat zaměstnance dopravce, jak si snad někdo myslí..
Ono je to často spíš o přílišné aktivitě některých zaměstnanců některých dominantních dopravců.


(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Practicus
Pondělí, 19. června 2017 - 18:38:21  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
no, myslím, že to popotahování na příkaz výpravčího si necháme posvětit soudem, až se někomu při tom popotahování podaří solidní MU, abychom věděli, co nás čeká
Pondělí, 19. června 2017 - 19:04:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13889
Registrován: 5-2002
Pract: no, myslím, že to popotahování na příkaz výpravčího si necháme posvětit soudem, až se někomu při tom popotahování podaří solidní MU, abychom věděli, co nás čeká
Soud nebude řešit, jestli je to v předpisech dobře nebo ne, ale jestli se někdo provinil tím, že předpis porušil nebo ne.
Jo a ta celkem solidní MU se už stala...
Pondělí, 19. června 2017 - 21:39:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 848
Registrován: 9-2013
víkendové šocení v Praze a jejím okolí
https://youtu.be/PyCbU1NTCeQ
djst
Pondělí, 19. června 2017 - 23:04:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 641
Registrován: 8-2014
Výpravčíxy: Kdyby šlo jen o popotahování, ale ono je tam třeba i následné mezidobí. Ono je to šikovná věc, akorát by se mělo počítat trochu jinak - vzít v úvahu čas na výpravu a rozjezd vlaku a případné omezení rychlosti na zhlaví (než se Os rozjede a přeskáče 50 km/h všechny výměny na zhlaví, tak už pak skoro hned chytá zelený kód VZ) a taky si uvědomit, že oddílové návěstidlo na Stůj/Výstrahu za zastávkou, kde vlak zastavuje, fakt nevadí. Dost samozřejmě záleží i na tom, jestli v sousední stanici vjíždí první vlak odbočkou. Při sestavě JŘ se toto sice zohledňuje, ale do tabulky následných mezidobí pro výpravčí už se to nedostává... Pak by pro spoustu kombinací vlaků vyšlo následné mezidobí tak, že by se legálně mohlo stavět hned po uvolnění 1. oddílu.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Pondělí, 19. června 2017 - 23:40:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6001
Registrován: 8-2007
Practicus:myslím, že to popotahování na příkaz výpravčího si necháme posvětit soudem, až se někomu při tom popotahování podaří solidní MU

Tak když někdo projede návěstidlo,je to vždy průser strojvedoucího.Výmluvy na popotahování,nesjednání doby posunu,nesprávnou formulku svolení a další "porušení předpisu" jsou jen omáčka.

Když je někdo nepozorný a projede návěstidlo na odjezdu,šturc při vjezdu,nepomůže mu ani 100 dalších článků "předpisu".
Úterý, 20. června 2017 - 00:49:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3268
Registrován: 11-2008
Dost vás tady poukazuje na "soud" jak to spočítá, až se stane MU. To se jako nesmí s osobním vlakem vykonat jakýkoliv pohyb směrem k odjezdovému návěstidlu v poloze stůj ? [andel][andel][andel]. Co když bude třeba uvolnit peron pro další vlak ? Já jsem přesvědčen, že se to dá udělat i za současných předpisů, jen se nesmí vymlouvat na věci, které s tím nemají nic dělat. [vypravci] " Pane strojvedoucí, popotáhněte vlak k odjezdovému návěstidlu, až ten rychlík co projel uvolní první oddíl, tak budete odjíždět." [andel] Co je na tom špatně ? Příkaz/souhlas k posunu dostal ( samozřejmě až po průjezdu předjíždějícího rychlíku, aby to nebyl zakázaný souběh posunové cesty s vlakovou ), kam až má posunovat mu bylo řečeno také, tak co řešit ?
Practicus
Úterý, 20. června 2017 - 01:36:15  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
nemám namysli, že projede klacek - třeba někoho přejede, nebo to převrátí
Úterý, 20. června 2017 - 01:38:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3270
Registrován: 11-2008
[rofl][rofl][rofl][rofl][rofl][rofl][rofl][rofl] ....pardon
Priapos
Úterý, 20. června 2017 - 09:10:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1297
Registrován: 10-2012
Apollo_17:
"Tak když někdo projede návěstidlo,je to vždy průser strojvedoucího.Výmluvy na popotahování,nesjednání doby posunu,nesprávnou formulku svolení a další "porušení předpisu" jsou jen omáčka.

Když je někdo nepozorný a projede návěstidlo na odjezdu,šturc při vjezdu,nepomůže mu ani 100 dalších článků "předpisu"."


Naprosto přesný popis celého problému.
Priapos
Úterý, 20. června 2017 - 09:31:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1298
Registrován: 10-2012
Výpravčíxy:
"To se jako nesmí s osobním vlakem vykonat jakýkoliv pohyb směrem k odjezdovému návěstidlu v poloze stůj ? [andel][andel][andel]. Co když bude třeba uvolnit peron pro další vlak ? "


Drážní dopravu organizuje výpravčí a má proto právo nařídit takovýto posun. Zopakuji zde, co k tomu uvedl balik:

Definice dle SŽDC D1 čl. 22 není prázdným pojmem - nařídit dopravci posun je vyjádřením oné části vrcholné kompetence provozovatele dráhy, která je shrnuta pod organizování drážní dopravy.

Konkrétní činnost zaměstnanců před provedením posunu (zajištění bezpečnosti cestujících a pod.) už bývá řešena příslušnými dopravci.
Úterý, 20. června 2017 - 10:20:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1444
Registrován: 10-2009
A proč si teda napsala SŽDC ten článek 1692? Článek 22 nebo jiný článek téhož předpisu má vyšší šarži?
Dopravce ČD se k popotahování staví negativně. Jsme prostřednictvím DVI školeni, abychom dodržovali čl. 1692 (školař je bývalý výpravčí).
Není to v předpisu D1 jediná kolizní problematika. Namátkou třeba hafo stanic, ve kterých je dovolena výprava vlaků návěstí hlavního návěstidla, stanice přitom nemá u všech kolejí odjezdové (cestové) návěstidlo a tudíž výpravu tímto způsobem zase zakazuje čl. 2981.
Předpokládám, že se zase najde někdo odkazující na zdravý či selský rozum. Je však důvod k používání nějakých rozumů právě ten, že se napíše špatný předpis?
D1 2981
Úterý, 20. června 2017 - 11:06:20  
Neregistrovaný host
82.117.130.20
Podroužek: článek 2981 nic nezakazuje !!
Úterý, 20. června 2017 - 11:55:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1446
Registrován: 10-2009
Tož já nevím. Ale jako podmínku stanoví, že ve stanici je možnost výpravy vlaků návěstí hlavního návěstidla ze všech kolejí, na kterých je možný výstup a nástup cestujících, a do všech směrů.
Tato možnost v mnoha stanicích není a přesto je dovolena výprava návěstí hlavního návěstidla.
Ono by možná stačilo, nemít tento článek ve znalostech. Je-li ve znalostech, je závazný i pro strojvedoucího. A to ani nemluvím o odseku b).
Úterý, 20. června 2017 - 12:37:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1128
Registrován: 9-2005
Stojí-li vlak v místě nástupu a výstupu cestujících a strojvedoucí vidí na odjezdové (cestové) návěstidlo, a toto je v poloze zakazující jízdu,nesmí od místa nástupu a výstupu cestujících odjet.Nevidí-li na toto návěstidlo může odjet a to takovou rychlostí aby byl schopen včas zastavit před návěstí stůj.Je-li však mezi místem nástupu a výstupu cestujících a odjezdovým (cestovým) návěstidlem vložena vyhybka,může odjet pouze se souhlasem výpravčího nebo dispečera.
Tuto otázku jsem měl před dvěma lety při přezkoušení.Rok a půl už jsem mimo pracovní proces,ale určitě tento článek platí i dnes.
Úterý, 20. června 2017 - 13:56:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13892
Registrován: 5-2002
Podroužek: Jsme prostřednictvím DVI školeni, abychom dodržovali čl. 1692
Výborně - další pádný důvod, proč popotažení k odjezdu nemá být posunem. [wink]
djst
Úterý, 20. června 2017 - 16:19:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 643
Registrován: 8-2014
Milanklewar:
"Stojí-li vlak v místě nástupu a výstupu cestujících a strojvedoucí vidí na odjezdové (cestové) návěstidlo, a toto je v poloze zakazující jízdu,nesmí od místa nástupu a výstupu cestujících odjet.Nevidí-li na toto návěstidlo může odjet a to takovou rychlostí aby byl schopen včas zastavit před návěstí stůj.Je-li však mezi místem nástupu a výstupu cestujících a odjezdovým (cestovým) návěstidlem vložena vyhybka,může odjet pouze se souhlasem výpravčího nebo dispečera.
Tuto otázku jsem měl před dvěma lety při přezkoušení.Rok a půl už jsem mimo pracovní proces,ale určitě tento článek platí i dnes."

Ač by to tak bylo ideální, dnes platí, že když strojvedoucí nevidí na návěst návěstidla, nemůže se sám ani rozjet. Od chvíle, kdy vlak zastaví ve stanici se může dále hnout jedině, je-li jakkoli vypraven. Ono to má logiku - strojvedoucí nemůže vědět, zda výpravčí nedovolil posun jiného posunového dílu proti vlaku na kolej, na níž stojí.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 20. června 2017 - 16:40:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13895
Registrován: 5-2002
djst: strojvedoucí nemůže vědět, zda výpravčí nedovolil posun jiného posunového dílu proti vlaku na kolej, na níž stojí
Takto podobně to fungovalo na PP ETCS - pokud nebyl postaven průjezd, spadla po určité době mobilní část do On Sight módu (OS) a muselo se jet pomalu do té doby, než šel udělat "TAF".
Pro rutinní provoz to bylo shledáno jako docela zdržující záležitost a proto je ponovu ověřováno, zda vůbec nějaká taková ohrožující jízda hrozí (kritériem pro shození do OS je nyní obsazení úseku za návěstidlem a výměny nestojící jinam).

Lze se domnívat, že původní řešení s jízdou podle rozhledu by bylo možné použít i pro popotažení k návěstidlu "za rohem". Navíc zdravý rozum velí nezahájit posun na kolej obsazenou vlakem, který by se měl potenciálně pohnout, aniž by byl jeho strojvedoucí o tom vyrozuměn.
Obecně by měla být "nespotřebovaná" část MA odebírána nějakým definovaným způsobem, nicméně výše popsané předpisové automatické okamžité odebrání mi přijde tak trochu jako vylití vaničky i s dítětem...
djst
Úterý, 20. června 2017 - 18:34:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 644
Registrován: 8-2014
Hajnej: Pro rutinní provoz to bylo shledáno jako docela zdržující záležitost

To samé je třeba vynucený odjezd na PN při poruše PZZ na trati. U elektronických ZZ by přitom podle mého stačilo, kdyby se při poruše PZZ na trati (a nakonec, proč ne i ve stanici) prováděla volba konce cesty s potvrzením (jako při odjezdu na trať se štítkem výluky), návěstidlo by se mohlo rozsvítit.

Obecně by měla být "nespotřebovaná" část MA odebírána nějakým definovaným způsobem
Souhlasím, ale kdy a jak? Napadá mě několik situací, kdy je potřeba "odebat MA", tedy zakázat strojvedoucímu ono "popotažení" k návěstidlu.
1) Chceme-li v neprojeté části VC přestavit výhybku.
1a) Jde o výhybku ve výhybkovém KÚ.
1b) Jde o výhybku ve staniční koleji, přestavovanou ručně, popř. mechanickém přestavníkem.
2) Chceme-li v neprojeté části VC otevřít přejezd.
3) Chceme-li provést posun na dopravní kolej proti vlaku.
4) Chceme-li umožnit jízdu vlaku po souběžné koleji rychlostí nad 120 km/h (nechceme VCO).

Na elektronických SZZ (něco podobně i na RZZ) se možnosti 1b, 3, 4 výpravčímu uvolní po uplynutí doby na zastavení na staniční koleji, pro 1a je potřeba provést nouzové uvolnění závěru.
Na mechanických SZZ nepřipadají body 1a, 3, 4 v úvahu, 1b je možné zpravidla po uvedení ZZ do základního stavu.
Podmínky pro otevření přejezdu na staniční koleji jsou různé, někde to jde (Řevnice, Zeměchy, Písek), někde to nejde (Majdalena), v Brandýse n/O je na to speciální tlačítko, před jehož použitím musí výpravčí strojvedoucího zpravit.

Jak by se tedy měl strojvedoucí dozvědět, že tentokrát nesmí popotahovat? Jde mi zejména o situaci dle bodu 4, to je, na rozdíl od těch ostatních (kdy ještě zpravidla vlak ve stanici jízdu končí nebo manipuluje), situace dost běžná.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 20. června 2017 - 21:01:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1634
Registrován: 4-2006
Já vám do toho s dovolením skočím s "živým" vysíláním ze Stansted Expressu. Zastavili jsme před tunelem a fíra hned hlásí: Vážení cestující, z důvodu zpožděného protijedoucího vlaku budeme chvíli čekat. Omlouvám se za případně způsobené potíže.
Za tunelem výluka, oprava přejezdu, čekáme do pěti minut, během té doby jedno hlášení po zastavení a jedno po chvíli, doplněné informací, že brzy budeme pokračovat. Vždy s omluvou. Vzápětí odjíždíme.

Jak vidíte, jde to. Cestující má pocit, že někomu záleží na tom, aby se dostal do cíle v pořádku a pokud možno včas. A to rozhoduje. Pokud to dráha nepochopí, může vozit to uhlí. Tady v Anglii se uhlí už nevozi, tak se musí starat o cestující.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Úterý, 20. června 2017 - 21:47:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 139
Registrován: 4-2017
Zlámalík: Nebyl to Stansted Express, ale 810 na regionální trati, bez doprovodu. V hlásiči byla k dispozici různé předdefinová hlášení-o výluce, o straně, na kterou lze vystupovat a podobně. Mimo toho měl strojvedoucí k dispozici mikrofon, který bylo možné do okruhu hlásiče zapojit. Bylo to začátkem tohoto století, já to využíval. Nebylo za to-krom dobrého pocitu-nic a proto to po mém vynuceném odchodu nepoužíval nikdo, před ním bohužel krom mne také ne. Nevím, zda strojvedoucí Stansted Expressu to má v popisu práce, ale český strojvedoucí to tedy nemá. Pokud mu to někdo nařídí a zaplatí, není důvod to nedělat. Ale jen pro dobrý pocit to nebude dělat nikdo, nebo jen pár jedinců, které to ještě baví, vozit cestující.
Úterý, 20. června 2017 - 23:25:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13898
Registrován: 5-2002
djst: Jak by se tedy měl strojvedoucí dozvědět, že tentokrát nesmí popotahovat?
Že by obecným pravidlem, které to v takovém případě nepovoluje? Nebo vysílačkou? Poznámkou v SJŘ s červeně omalovaným symbolem u příslušné stanice?
Cedulí "Popotažení přes přejezd pouze se souhlasem výpravčího". Nebo prostým zjištěním, že jsou ty šraňky otevřené (já vím, může je zavřít okolojedoucí vlak)...?

SV: Nevím, zda strojvedoucí Stansted Expressu to má v popisu práce, ale český strojvedoucí to tedy nemá.
A proč teda při čekání ve Mstěticích hlásí čekání z důvodu výluky? A proč mu vlakvedoucí volá, pokud tak neučiní...?

Pokud mu to někdo nařídí a zaplatí, není důvod to nedělat.
A co tak jiného velenaléhavého při tom čekání na protivlak dělá? Hypnotizuje návěstidlo...?
Středa, 21. června 2017 - 09:33:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 140
Registrován: 4-2017
Hajnej: Protože jsem to nikdy neslyšel, ale mohu se mýlit. Pokaždé, když jsem jel vlakem, tak z vlakového rozhlasu buď mluvil automat nebo vlaková četa (obsluha vlaku). Aspoň podle toho, co se na konci či začátku hlášení ozývalo "vás vítá, loučí se s vámi" a nikdy k tomu nebylo připojeno slovo strojvedoucí ale vždy to "vlaková....
A také v předpise ČD D 2 jsem nic nenašel, ale může být zastaralý, nejsem zaměstnancem ČD a již 12 let osobku nedělám.
Také nevím, jestli je vhodné troubit cestujícím při každém zastavení jeho důvod, ale to je věc názoru.
Středa, 21. června 2017 - 10:59:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 808
Registrován: 6-2016
SV: Na 171 NĚKTEŘÍ fírové příčiny stání hlásí. Sice mají nastavenou minimální hlasitost, ale trochu to slyšet je. Je zajímavé, že když NÁHODNÍ cestující zprávu zaslechnou, tak aktivují mobily a řeší "nefunkční návaznosti", případně se ptají starých a vetchých spolucestujících, co že to hlášení znamená v reálu...
Nevím jestli to mají fírové placené, ale i tak jim budiž vzdán dík!
Středa, 21. června 2017 - 12:13:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13906
Registrován: 5-2002
SV: stačí se na to podívat takhle: uvážíme-li, že se prefabrikovaná hlášení o mimořádnostech ovládají z displeje u fíry, tak kdo jiný by to měl obsluhovat...?
František_plášek
Středa, 21. června 2017 - 13:09:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1400
Registrován: 9-2006
Neřekl bych, že debata je, zda při KAŽDÉM zastavení uvádět důvod. Určitě je ale správné uvádět důvod, předpoklad vývoje a doplňovat údaje o mimořádnostech.

SV : píšete, že nejste zaměstnancem ČD a 12 let osobku neděláte.....víte, ono se toho za těch 12 let v osobní dopravě na železnici - nejen na železnici, a nejen v osobní dopravě - hodně změnilo. Říká se tomu zákaznický přístup. Protože - světe div se - osobní doprava má své ZÁKAZNÍKY a to dokonce platící (aspoň většinou) a jako k takovým se k nim má přistupovat a chovat se k nim. Nikoliv jako ke kaštanům nebo substrátu.

A přístup k zákazníkovi se určitě nedá řešit předpisem....

Jsem velmi rád, že na rozdíl od Vás, to spousta Vašich bývalých kolegů pochopilo a je to jeden z důvodů nárustu přepravovaných cestujích.

Pokud jsem Vaše příspěvky špatně pochopil, omlouvám se.

F.P.

(Příspěvek byl editován uživatelem František_plášek.)
Practicus
Středa, 21. června 2017 - 15:48:57  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
Hajnej - stačí se na to podívat takhle: uvážíme-li, že se prefabrikovaná hlášení o mimořádnostech ovládají z displeje u fíry, tak kdo jiný by to měl obsluhovat...?

četa ze svého disp. neb ten je hlavní (tedy pokud zná příčinu)
Practicus
Středa, 21. června 2017 - 15:52:18  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
František_plášek - Neřekl bych, že debata je, zda při KAŽDÉM zastavení uvádět důvod. Určitě je ale správné uvádět důvod, předpoklad vývoje a doplňovat údaje o mimořádnostech.

no, to bych ovšem o nich musel taky vědět
Středa, 21. června 2017 - 18:01:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13915
Registrován: 5-2002
Pract: četa ze svého disp. neb ten je hlavní
Pokud takovej displej existuje, tak proč ne. Ale na 471/971 nebo 843/943 žádnej takovej není, v tom bude Panter spíš výjimka.
Středa, 21. června 2017 - 22:31:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 141
Registrován: 4-2017
František_plášek: Domnívám se, že podstatu jste pochopil špatně. Já byl sice od ČD vyhozen v r.2005, ale to neznamená, že jsem na železnici zcela zanevřel a zatrpknul. Jezdím jako strojvedoucí u firmy, která se zabývá hlavně opravami a rekonstrukcemi tratí, resp. pro tuto činnost poskytuje strojvedoucí, lokomotivy a technickou pomoc v oboru vozidel. Takže jsem nevypadl, mám internet a tím i možnost stáhnout předpisy, pochopitelně jen z veřejných stránek. Ale zase hodně jezdím vlakem jako cestující, lokomotivy máme po celé republice.
Možná, že jste nečetl můj původní příspěvek k tématu, tam byste se leccos dověděl-třeba to, že já při službě na vlacích bez vl. čety používal rozhlas asi 100x víc než ostatní kolegové z turn.skupiny dohromady. Já jsem pro, aby se cestujícím vycházelo vstříc a dělám to i nyní-pomoci s kočárkem, těžkou taškou nebo kufrem je pro mne běžné. Ale všechno a všude musí-mělo by-mít nějaký rámec. Čím byste jej určil vy? Já interním předpisem, dostatečně konkrétním a také dostatečně volným, umožňujícím beztrestně onen rámec v rozumné míře se zachováním bezpečnosti i překročit. A ne že se bude opakovat to, co se mi stalo v roce 2005, ještě u ČD: ptala se mne cestující, se kterou jsem se znal ze služby, na nějakou tarifní změnu. Vysvětlil jsem jí to, neboť jsem chodil na komerční školení stejně jako průvodčí. A za tři dny jsem byl v depu pozván k vysvětlení, proč jsem podával komerční informaci cestující. (Měl jsem na sobě montérky a mezi vlaky si u peronu čistil písečník). Jiného by to možná znechutilo, mne ne, jen jsem vyšetřujícímu sdělil, že mám komerční zkoušku a ukázal mu svůj identifikační štítek pověřené osoby.
(Omlouvám se za rozvláčnost, ale k pochopení je asi nutná).
Practicus
Středa, 21. června 2017 - 23:53:17  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
Hajnej - tjn, ale na klasický soupravě, kde je mektafon (tedy pokud je a hlásí celá souprava), tak to maj napovel oni
Čtvrtek, 22. června 2017 - 23:59:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1635
Registrován: 4-2006
Practicus, středa 15:48: a nemusel. Než jsme dojeli do cíle, zůstali jsme trčet před nádražím Liverpool Street. Tam se často čeká na uvolnění koleje či perónu a kdo to tam zná, tak ví, že se čeká v tunelu (no, v takovém placatém černém hnusném podjezdu pod několika bloky domů). A tentýž fíra po chvíli (tak dlouhé, aby tady nikdo nemohl bublat, že PŘI KAŽDÉM ZASTAVENÍ) hlásí: "Omlouvám se za neplánované zdržení před cílovou stanicí. Neznám důvod čekání, ale věřím, že brzy zase pojedeme". A o tom to je, měli jsme sekeru přes deset minut, což se v Anglii moc nenosí, a šlo u třetí neplánované stání na cestě.

A nyní ke Starému Vlkovi: ten rámec, po kterém tak voláte, se jmenuje trh. Protože když toho cestujícího párkrát naštvete, on pojede něčím jiným. A protože na vožení cestujících závisí fírova výplata, on to rád udělá. Říkejte tomu "pro dobrý pocit". Oni totiž ti "soukromníci" pracují při stamilardových obratech s celkovým ziskem jen asi 2 - 3 %, takže si jaksi nemůžou dovolit těch lidí naštvat moc. Dovolím si vás nasměrovat na můj článek o financování železnice v Británii.

Věřím, že zrovna vy jste hlásil, ale zase zrovna vy to okecáváte tím, že šlo jen o vaši dobrou vůli a voláte po předpisu "s přiměřenou mírou volnosti". Nestačí obecně stanovit, že personál dopravce je nápomocen cestujícím? Nebo jinak: musí se taková základní samozřejmost, jako je slušné chování, vůbec určovat předpisem? Pokud ano, drážní bůh s námi.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Practicus
Pátek, 23. června 2017 - 00:10:50  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
Zlámalík - to jako budu při každým zastavení hlásit: "Vážení cestující, stojíme, protože máme červenou?"

omg.... už aby tady zas proběhla nějaká ta válka a trochu se to tu vyčistilo, lidi si neváží sami sebe, natož někoho jinýho, či něčeho, co mají k dispozici
Pátek, 23. června 2017 - 05:55:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 342
Registrován: 10-2010
Practicus:lidi si neváží sami sebe, natož někoho jinýho
Protože si vážíš svých zákazníků tak to budeš hlásit, třeba jen při zastavení delším jak 10 minut.
Pátek, 23. června 2017 - 07:44:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4561
Registrován: 3-2004
Zlámalík - to jako budu při každým zastavení hlásit: "Vážení cestující, stojíme, protože máme červenou?"

Možná mám moc bujnou fantazii, ale máme-li v lokomotivě něco jako zabezpečovač a ve voze něco jako infodispleje, lze obé propojit nějakým drátem a tuto zajímavou informaci sdělit cestujícím třeba formou obrázku a textu na displeji? Ať si ten fíra teda neumlátí ústa.
Pátek, 23. června 2017 - 08:16:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13930
Registrován: 5-2002
Pract: už aby tady zas proběhla nějaká ta válka a trochu se to tu vyčistilo, lidi si neváží sami sebe, natož někoho jinýho
Mluv jen za sebe...

Ale vracíme se tím obloukem k sousední diskusi o (ne)potřebnosti humanitně vzdělaných lidí: kdopak asi může naučit lidi vážit si sami sebe a jiných? Technici to asi nebudou...
Pátek, 23. června 2017 - 09:23:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1460
Registrován: 4-2011
už aby tady zas proběhla nějaká ta válka a trochu se to tu vyčistilo, lidi si neváží sami sebe, natož někoho jinýho

Tohle může říct jen totální psychopat, který si neváží sám sebe, natož někoho jinýho. Však počkej, "nepřítel" ti zabije 99% rodiny a přátel, pokrytče jeden, a budeš "volat po míru". Anebo si myslíš, že je třeba čistit všechny, jen ne tvoje známé a příbuzné? [angry]
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Pátek, 23. června 2017 - 09:51:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 142
Registrován: 4-2017
Zlámalík: Ale ono to tak, jak to vidíte, není. I když naprosto pominu to, že "trh" už dokázal pokazit mnoho věcí, pokud je bezbřehý a umožňuje vykukům lumpárny-divoké privatizace jako příklad-tak zrovna tohle bez regulace opravdu nejde. Neboť hlášení do vlakového rozhlasu je třeba opravdu nějak regulovat-jak by se cestujícím líbilo, kdyby se z rozhlasu ozvalo "Vážení cestující, vlak stojí před místem, kde byl přejet člověk. Stalo se to na sousední koleji a proto po chvíli stání pojedeme kolem sníženou rychlostí".
Nápomoc cestujícím není prvotní náplní práce strojvedoucího, může být její nadstavbou, ale i tak má mít rámec.
Nic neokecávám, hlášení nad rámec povinného stisknutí tlačítka na ovládací jednotce jsem dělal (jako jediný v celé služebně) opravdu jen z dobré vůle, když jsem byl odejit nedělal to nikdo a pokud je mi známo, nikomu to nevadilo.
Předpis, který stanoví, že po mimořádném zastavení strojvedoucí informuje obsluhu vlaku a ta se postará o informování cestujících existuje a pokud vím, nikdo si nestěžoval, že je špatný.
A doba, kdy se zkušení a plnohodnotní strojvedoucí vyhazovali z práce je už za námi.
Pátek, 23. června 2017 - 10:06:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7083
Registrován: 4-2003
e "trh" už dokázal pokazit mnoho věcí, pokud je bezbřehý a umožňuje vykukům lumpárny-divoké privatizace jako příklad-tak zrovna

Trh je místo, kde dochází ke směně zboží a služeb a určujou se tam dvě hlavné vlastnosti zboží a služeb: cena a kvantita. Pokud ten trh není, tak jsou určeny špatně.

Divoká privatizace nemá nic společnýho s trhem - ta ten trh právě obejde.


a pokud vím, nikdo si nestěžoval, že je špatný

No bodejť, cestující drážní předpisy neznají a žádný strojvedoucí si nebude přidělávat povinnost.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 23. června 2017 - 10:25:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4963
Registrován: 9-2011
Možná mám moc bujnou fantazii, ale máme-li v lokomotivě něco jako zabezpečovač a ve voze něco jako infodispleje, lze obé propojit nějakým drátem
To máte opravdu hodně bujnou fantazii.
Pátek, 23. června 2017 - 10:56:19  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72448
Registrován: 4-2003
Sama myšlenka, že většina lidí umí číst (a zbylým nepomůže ani hlášení), ale špatná není. Ostatně o hlášení balastu, který pak nikdo nevnímá, se už psalo. [wink] Pro většinu oznámení by měly stačit displeje - rozhlas, který nejen informuje, ale i obtěžuje (pravidelný cestující fakt nepotřebuje vědět, že zrovna přijel do Prahy...), by měl hlásit až ty zásadní věci.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: <font color="0000ff">Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!</font>
Pátek, 23. června 2017 - 11:26:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 199
Registrován: 9-2016
Honzasl:
"... ale máme-li v lokomotivě něco jako zabezpečovač a ve voze něco jako infodispleje, lze obé propojit nějakým drátem a tuto zajímavou informaci sdělit cestujícím třeba formou obrázku a textu na displeji..."
Ačkoliv jsem zastáncem informování cestujících, moc si toto nedovedu představit:
a) jak by to mělo vypadat, aby to bylo srozumitelné (což neznamená, že by to nešlo)
b) co by to mělo signalizovat, pokud vlak dál jede při červeném světle (přivolávačka, ...).
c) hlavně z toho nikdo nepozná, za jak dlouho se pojede. Mohou nastat situace:
c1) čeká se, až v předu jedoucí vlak opustí oddíl nebo výhybky - pojede se celkem brzy
c2) čeká se, až protijedoucí vlak(y) uvolní kolej - to už může být za delší dobu
c3) vlak před námi zastavil z důvodu MU v oddíle před námi - to bude asi nadlouho
Podle mne je vhodné informovat cestující, pokud je známo, že neplánované zastavení bude delší než 5 minut. Menší nemá moc smyslu.
Pátek, 23. června 2017 - 11:43:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 143
Registrován: 4-2017
RadekŠ:
"a pokud vím, nikdo si nestěžoval, že je špatný

No bodejť, cestující drážní předpisy neznají a žádný strojvedoucí si nebude přidělávat povinnost".

No a to je právě ten trh-pracuji ve mzdě, zaměstnavatel mi ukládá povinnost navíc, chci, aby se to projevilo na mé mzdě, byť jen trochu, neb právě tohle není zásadní. Když je trh, tak dobrá vůle a snaha nemají moc místa-naštěstí to neplatí všude a u všech.

Jinak předpis o tom, co má dělat strojvedoucí a obsluha vlaku při mimořádném zastavení, cestující znát nemusí. Od toho jsou zaměstnanci dopravce, pro které je ten předpis závazný, podepsali to v pracovní smlouvě.
Pátek, 23. června 2017 - 11:44:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4563
Registrován: 3-2004
Makus
Nehledejte v tom složitosti, stačí, když vlak zastaví v polích mezi stanicemi rotovat obrázek návěstidla s červenou a nápis "Stojíme, máme červenou. Nebojte, za chvíli pojedeme." Nic víc.

A když dojde k něčemu neobvyklému, stačí jedno ťuknutí do systému s hláškou "O-ou, neplánovaně stojíme. Vůbec nevíme, jak dlouho to potrvá."

K čemu by to bylo dobré? Pro dobrý pocit cestujících, že je o ně postaráno. Nic víc. Patří to do kategorie "takový práce a přitom taková blbost.."

AlešL
No, to jsem přesně věděl, že se toho chytnete. Vy si hned představíte, jak propojujete can sběrnice dotyčných beden. Já si přestavím web kameru, co kouká na návěstní opakovač....[happy]
Pátek, 23. června 2017 - 11:58:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1636
Registrován: 4-2006
Starý Vlku, vy jste asi nezažil, že by zaměstnavatel očekával i něco jako dobrou vůli, že? Protože já mít vás jako zaměstnance, to bychom si asi nerozuměli. Lidem dáváme dost peněz na to, aby se chovali slušně a v případě problémů se sami chopili iniciativy k jejich vyřešení. Na to nepotřebuju mít ve smlouvě ani řádek a přesto to dělají.

...zaměstnavatel mi ukládá povinnost navíc... - ne, neukládá nic NAVÍC - to je samozřejmá součást vaší práce

Makus: ano, 5 minut je asi optimum pro moment, kdy se ozvat, ovšem s dovolením - zbytek vašich otázek nahradí jedna věta od rozumného fíry. To je fakt jak ten vtip o křesťanech a pekle...
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Pátek, 23. června 2017 - 12:00:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1637
Registrován: 4-2006
Honzasl: webkameru bych nezaváděl, až nastane "střelnice" či pojedete do obsazeného oddílu a ozve se, že "čekáme, máme červenou" a přesto se pojede, budete na iDnesu a v [blesk] na titulní straně [proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem Zlámalík.)
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Pátek, 23. června 2017 - 13:01:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 144
Registrován: 4-2017
Zlámalík: Víte, že mne váš přístup k zaměstnancům nezajímá? Já vaším zaměstnancem nejsem a nebudu.

Můj zaměstnavatel se mnou jedná jako s rovnoprávným partnerem a když něco potřebuje, tak to rád udělám, aniž bych se ptal, co a kdy za to bude a zda vůbec a zda to mám ve smlouvě, podle vašeho výkladu se chápu iniciativy (třeba si mezi směnami odvezu vymontovanou součástku z lokomotivy domů a v garáži ji opravím, abych ji druhý den dovezl a namontoval). My si prokazujeme tu dobrou vůli normálně a běžně. Ale jsou i firmy, kde se zaměstnavatel k zaměstnancům chová jinak, reciprocitně i oni k němu.

Ohlašování mimořádnosti -třeba i jen zastavení vlaku-přímo cestujícím opravdu není samozřejmou povinnosti strojvedoucího, to má dělat někdo jiný-viz můj předchozí příspěvek. Jestli obsluhuje vozidlo, které neumožňuje ono neplánované hlášení realizovat prostřednictvím obsluhy vlaku, je to práce navíc.
Nedivím se, že to mnozí strojvedoucí odmítají dělat, bývá to totiž ono pověstné za dobrotu na žebrotu.
Pátek, 23. června 2017 - 13:20:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4967
Registrován: 9-2011
Honzasl: ve větě lze obé propojit nějakým drátem říkáte něco o webkameře?
Kdybyste napsal "webkamera" hned, tak bych samozřejmě taky nezůstal potichu.
- (jak už dříve zmíněno): na opakovači je červená a přesto se jede. Spousta cestujících by se na základě tohoto obrázku vrhla po záchranné brzdě s dobrým úmyslem zabránit srážce.
- bude k jízdence do vlaku přidávána i instruktážní kartička (něco jako Safety instructions v létadle), aby cestující věděl, co je žlutá či mezikruží?
- na většině tratí opakovač nic neukzuje (leda tak modrou [wink]).
- opakovač už má svá nejlepší léta (pokud teda vůbec nějaká měl [proud]) za sebou. Budeme cestujícím přenášet obrazovku ETCS?

Hele, fakt se vám nezdá jednodušší, aby strojvedoucí vzal krofón a něco užitečného do něj zakrofal?
Practicus
Pátek, 23. června 2017 - 15:16:33  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
Focus1976 - Však počkej, "nepřítel" ti zabije 99% rodiny a přátel, pokrytče jeden - až nějací budou, dejte mě vědět, pujdu se na ně podívat
Pátek, 23. června 2017 - 18:14:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1638
Registrován: 4-2006
Starý vlk: my jednáme s kolegy taky slušně, o tom žádná. Věřím, že i tam, kde děláte Vy, máte dobré podmínky. Mne jen zaráží ten moment, že na jednu stranu říkáte, co všechno děláte či jste dělal jakože z dobré vůle - myslím, že jste to opravdu dělal rád a věřím, že cestující byli spokojení - ale pak nechápu, proč tady tak bojujete za předpis na každou situaci a příplatek za každou prkotinu? Proč, když i podle vás je normální se chovat slušně? To se bijete za někoho jiného? Důvod? Neryju do Vás, ale fakt mne ta dvojakost přístupu zajímá.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz