Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 10. 06. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 10. 06. 2017

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 05. června 2017 - 07:05:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5124
Registrován: 8-2012
Pokud jede vlak s přepravou cestujících po objízdné trase, má zastavovat u všech na trase ležících nástupišť
Nevím o čem točíte, já cituju konkrétní ustanovení o žst. Praha-Holešovice. Obecně (logicky) defaultně nemá, není důvod.
popř. bude označeno místo zastavení?
Pokud strojvedoucí nepozná obrovské betonové nástupiště v Holešovicích sám bez "označení místa zastavení", tak je to idiot, co by vůbec neměl dostat papíry.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Leinad
Pondělí, 05. června 2017 - 07:18:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 730
Registrován: 8-2009
Vy hňupe, viděl jste někdy hořet vagon? - je sranda, jak Modrogumáci nemohli říct hned, že na Masnu se nemohlo jet kvůli požáru. Musí proběhnout hromada příspěvků o něčem jiném, s hromadou alibi, a následně modrogumáci potřebují urážet. [happy]

Co se za další měsíc dozvíme o objížďce přes Holešovice? Tam se nemohlo jet kvůli bombě?

A za další měsíc o tom, že by se v Holešovicích Zastávka ohlásilo: "na Masnu dojedem za dlouho, doporučujeme využít metro z Vltavské" - co mi hňupové nevíme o rozhlasu? Nebo metro nejelo kvůli povodni?

A za další měsíc o tom, že by se vlak z Holešovice Zastávka nerozjížděl, když má stůj na odjezdu a dalších 30 minut tam bude? Peron byl potřeba pro další vlaky?

(Příspěvek byl editován uživatelem Leinad.)
Modrogumník
Pondělí, 05. června 2017 - 09:50:13  
Neregistrovaný host
37.188.224.73
Kdybyste nebyl tupý unáhlenec, Lejnoade, už byste si to dávno přečetl, proč to celé vzniklo. Že to bylo kvůli požáru. Taky by vás (možná) napadlo, že do těchto věcí mají nejvíce co kecat hasiči, čímž se lehce může stát, že jsou komunikační toky poněkud zpomalené. Prostě to drhne. Občas jsou informace i protichůdné a rychle se mění. Kdo někdy zažil opravdovou mimořádku, kde hrozí újma lidem, ví své.
Ale zde vidíme, že chytrolínci po bitvě se vynoří vždy a všude. Budiž jim to povyražení přáno, pitomcům.
Mladějov
Pondělí, 05. června 2017 - 10:09:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10402
Registrován: 3-2007
No prostě kdyby nebylo debilní pravidlo, že nesmí lidé vystupovat mimo nástupiště, tak by po chybě součinnosti dispečerů fíra pomohl lidem opatrně na schůdkách, všichni by vystoupili a došli tři minuty parkem ke stanici metra Vltavská. A kdyby nesměl vlak jezdit poslední zastávku bez čety (novinka), tak by se to takhle blbě nezapletlo.

Už mi opravdu připadá mlácení prázdné slámy tady řešit pořád dokola, kdo co měl a neměl a listovat v D1 a porovnávat protichůdné články.

Důležité je, jestli si z toho vzali dispo ČD a SŽDC nějaké poučení.

Lejnad : Nojo, oni to všichni dělaj schválně - vy jste fakt wůl jak anděl, pane.
Pondělí, 05. června 2017 - 11:56:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2531
Registrován: 2-2010
Mladějov: "Už mi opravdu připadá mlácení prázdné slámy tady řešit pořád dokola, kdo co měl a neměl a listovat v D1 a porovnávat protichůdné články."
Já se při té příležitosti jen zamyslela nad tím, jak se vlak dostal od peronu mimo něj. Toť vše.
Vůbec bych si nedovolila kritizovat, zda a jaká rozhodnutí ze strany dispečerů byla v Bubnech špatná. O dané situaci vím prd. Navíc se divím, proč místo poděkování za slušnou a podrobnou odpověď ČD na stížnost cestujícího, v níž se ČD cestujícím omlouvá, z toho hned někteří nemodrogumníci dělají pomalu 3.světovou válku. On po bitvě je mnohý v teple a v klidu sedící generálem a ví, jak by to udělal na horké židli lépe, případně si otřel ústa o dráhu, protože žije vědomím, že sám je neomylný. Prostě se stalo. Víc to rozebírat netřeba.
Mladějov
Pondělí, 05. června 2017 - 12:12:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10403
Registrován: 3-2007
Haan : Ale to není až tak na vás, spíš na přístup některých z kraje, obsahem jejichž příppěvků je akorát potřeba si vždycky přikopnout, a druhých , kteří hledají pořád (nesmyslně) nějaká alibi.

Zbytek podepisuju a opakuji - hlavně, když si z toho vezmou patřičné složky poučení a viz můj 10402.

A ty články se vám pokusím najít později - mám v tyhle dny dost frmol a ještě doma hledat v D1 a D2..
Pondělí, 05. června 2017 - 12:34:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5973
Registrován: 8-2007
On po bitvě je mnohý v teple a v klidu sedící generálem a ví, jak by to udělal na horké židli lépe

Zažít si to v situaci,kdy z místa incidentu(nehoda,požár,neschopnost) jsou jen dílčí zprávy,které se pořád mění je opravdu horor.Než se zařídí nějaká změna(oběhy,střídání zaměstnanců,náhradní vozidlo) dojde často ke změně (vozidlo se podařilo opravit,byl povolen provoz...) a vše je zase jinak.Ale po chvíli se to může zase změnit(opravené vozidlo zase nejede,s postižené soupravy probíhá evakuace).
Asi před rokem přejel rychlík na tradičním místě mezi Teplicemi a Bohosudovem osobu,byla zastavená doprava.Os vlaky otočily na opačný směr a cestující si měli počkat na další vlak(interval 30 minut).Po hodině byl obnoven provoz po jedné koleji,cestující v Teplicích si měli nastoupit do dalšího Os. vlaku,který jel do Ústí.Ovšem po 30 minutách stále neodjel,protože z rychlíku evakuovali cestující hasiči do Sp vlaku,který úsekem projížděl první a trvalo jim to 40 minut.
Cestující byli podruhé vyzváni,aby si přestoupili do další soupravy,která přijede za 5 minut.
Pondělí, 05. června 2017 - 12:43:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2532
Registrován: 2-2010
Mladějov: díky. Budu moc ráda za každý a tedy i Váš odborný názor k této problematice-D1,čl.2966 (odkaz na něj sem dal p.balik a jeho pohled na čl.2966 nijak nerozporuji) versus D1,čl.3974 a D2 čl.244 a jak byste jednal (při znalosti všech tří článků) z pohledu strojvedoucího předpisově. Tak až Vám to někdy čas umožní, budu se těšit. [happy]
Leinad
Pondělí, 05. června 2017 - 18:50:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 731
Registrován: 8-2009
Nojo, oni to všichni dělaj schválně - vy jste fakt wůl jak anděl, pane. - kde jste vzal, že schválně? Chyby se stávali, stávají a stávat budou. Doufám, že si z toho dotyční vzali ponaučení a pokusí se snížit pravděpodobnost opakování podobné chyby.

No prostě kdyby nebylo debilní pravidlo, že nesmí lidé vystupovat mimo nástupiště - [happy] Smysl toho pravidla chápu, ale jsem pro zvolnění. Jsem pro to, aby dopravce musel prokazatelně ohlásit "výstup na vlastní nebezpečí."

A kdyby nesměl vlak jezdit poslední zastávku bez čety (novinka) - to jakožeby na Šukafon se samoobluhou čekal na poslední zastávce štíplístek?
Pepča z depča
Pondělí, 05. června 2017 - 19:40:57  
Neregistrovaný host
31.30.25.200
Haan:
Já si nepamatuji, na které koleji v těch Bubnech ten vlak byl. Ale předpokládám 1., nebo 2. Od zastávky Holešovice zast. u st. 4 se dostal legálně dále k vložáku v obou případech. Z 1. je tam návěstidlo hned za zastávkou, kde musela být "jízdní návěst", z 2. mohl rovněž, neboť tam sice náv. není, ale na vložák u st.1 odtud vidět není.
Pondělí, 05. června 2017 - 20:37:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 4-2017
Leinad
"A kdyby nesměl vlak jezdit poslední zastávku bez čety (novinka) - to jakožeby na Šukafon se samoobluhou čekal na poslední zastávce štíplístek"?

Je to přesně obráceně-vlak jede v celé trase doprovázen obsluhou, která v posledním místě pravidelného zastavení od vlaku odejde.
Pondělí, 05. června 2017 - 21:03:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5977
Registrován: 8-2007

Je to přesně obráceně-vlak jede v celé trase doprovázen obsluhou, která v posledním místě pravidelného zastavení od vlaku odejde.


Nějak nechápu,proč se tady řeší odchod vlak.čety.Ta může odejít na první,páté,nebo poslední zastávce(z rozkazu dispečera).Nebo tam není vůbec.Proč by se to mělo zakazovat?
Apollu
Pondělí, 05. června 2017 - 22:05:55  
Neregistrovaný host
37.188.224.73
Nikoliv z rozkazu dispečera, nýbrž po dohodě dispečera se strojvedoucím, ne?
Pondělí, 05. června 2017 - 23:15:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2533
Registrován: 2-2010
Pepča z depča: "Z 1. je tam návěstidlo hned za zastávkou, kde musela být "jízdní návěst".
To návěstidlo se jmenuje OpřS1K. Na Opř nikdy nesvítí Stůj.
A tak zbývá zamyslet se, na jakoupak asi "jízdní návěst" na OpřS1K může strojvedoucí uvést stojící vlak do pohybu, je-li za Opř odjezdové (vložené) návěstidlo v poloze Stůj? Já bych se jen na návěst Opakování návěsti Výstraha na Opř od peronu tedy nehnula. Co myslíte Vy?
Úterý, 06. června 2017 - 02:00:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3290
Registrován: 3-2006
Haan: Bylo by asi dobré si zjistit rozdíl mezi peronem ve stanici a zastávkou v obvodu stanice.
V Horních Měcholupech a Pyšelích od peronu směr Benešov pojedete jak (když byla na vjezdu Výstraha)?
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Pepča z depča
Úterý, 06. června 2017 - 05:15:01  
Neregistrovaný host
37.188.189.71
Haan:
Já se tam na tuto návěst hýbu běžně. A tipuji, že nejen já. Copak tímto asi porušuji?
Úterý, 06. června 2017 - 08:51:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2534
Registrován: 2-2010
Mikulda, Pepča z depča: já ke svým (možná chybným?) závěrům docházím tím, že rozlišuji širou trať od obvodu stanice (v níž pro změnu stavu ze klidu do pohybu vyžaduji buď výpravu, nebo svolení a souhlas k posunu). Proto v zastávce v obvodu stanice mám předpisový problém uvést vlak do pohybu bez rozkazu k odjezdu, či bez svolení a souhlasu k posunu. Pokud v tomto ohledu vidíte nějaký rozdíl mezi peronem ve stanici a zastávkou v obvodu stanice (nevím o něm), můžete to blížeji dovysvětlit s odkazem na články příslušného písma?
Úterý, 06. června 2017 - 10:50:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 4-2017
Haan: Z obvodu, kde to znám-Plzeň zastávka. Je v obvodu stanice Plzeň hl.nádraží a vlaky odjíždějí bez jakékoli účasti výpravčího, jak do Plzně hl, tak směrem na Klatovy. Podle mne je to proto, že v tabeláru SJŘ je ve sl. 1 písmeno z, což podle vysvětlivek znamená zastávka.
Úterý, 06. června 2017 - 11:04:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5141
Registrován: 8-2012
Haan: můžete to blížeji dovysvětlit s odkazem na články příslušného písma?
A co aspoň jednou použít místo předpisu úplně normálně zdravý rozum, to by fakt nešlo?
Jak se teda odjíždí z těch Horních Měcholup (zastávka v obvodu žst.) do Uhříněvsi, tam se jako fakt má co patnáct minut vypravovat panťák? A proč? Vlaková cesta je až k cesťáku u Metransu zabezpečená, co bylo na vjezdu vím, popř. je tam barvičkovač... ještěže jste jen tlachal teoretik.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 06. června 2017 - 11:18:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2536
Registrován: 2-2010
SV: ano, ale tam tomu vlaku od Valchy dovolí další pohyb návěst hlavního návěstidla (cestového) VSc. Mýlím se?
TH: zdravý rozum použiju v případech, které předpis neřeší.
Úterý, 06. června 2017 - 12:13:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3291
Registrován: 3-2006
ano, ale tam tomu vlaku od Valchy dovolí další pohyb návěst hlavního návěstidla (cestového) VSc. Mýlím se?
Jestli dokážete takto vidět na návěstidlo, tak máte můj obdiv.
Co ty Měcholupy, Pyšely nebo třeba Kolín zastávka, Kolín dílny? (tam všude není vidět na návěstidlo)
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Vážná věc
Úterý, 06. června 2017 - 12:17:53  
Neregistrovaný host
46.135.39.17
Dobrý den.
Obracím se na zdejší kolégium s následujícím.
Způsobilost osob k řízení drážních vozidel je dána zejména udělením licence od DÚČR. Ten jí udělí po prokázání odborné a zdravotní způsobilosti a předložení kladného psychologického vyšetření. Jenže zde psychologické vyšetření není přesně specifikováno, nejsou zde nikde uvedené metody, způsob klasifikace testů ani požadavky na odbornost psychologa provádějícího takové vyšetření. MDČR nestanovilo žádný přesný parametr i přesto se všichni zcela nepochopitelně v drtivé většině obrací na DVI, které na svém webu tvrdí že dělá psychologické vyšetření pro všechny profese na železnici. Oprávnění k tomu však veskrze nemá, neb zákon žádné nežádá. Naopak v silniční dopravě jsou psychologové k takovému vyšetřování přímo MDČR certifikováni. Z toho plyne, že všechny vyšetření u DVI jsou pouze subjektivním a svévolným hodnocením cca tři osob, které tak podle nálady ovládají přípustnost osob k řízení drážních vozidel. Že svého okolí vím, že kdo neudělal dvakrát u psycholožky, jel za psychologem a tam udělal, či naopak. Jestli tohle nevypovídá o hodnocení spíše osobních sympatií než o kvalitní psychologii, tak už nevím. Vše je ale pěkně zaplaceno prostřednictvím dopravců, u národních pak přímo z kapes daňového poplatníka ve jménu bezpečnosti, leč s bezpečností to nemá mnoho společného.
Nyní si pecku přichystalo SŽDC, které má také svoje řidiče drážních vozidel, strojvedoucí. Nad rámec zákona o dráze si nachystala směrnici č.75, kterou opět u stejných psychologů opakovaně u řidičů drážních vozidel, strojvedoucích a souboru výpravčích s dispečery chce a kontroluje, ba ve vhodnou chvilku i vyhrožuje opět psychologickým vyšetřením. Nově přichází se změnou, právě projednávanou s odbory na železnici, kde dokonce neprojití u takového vyšetření bude mít následek pro pracovněpravní vztah, čili výpověď. Zcela absurdní je v tomto směru fakt, že licence Vám zůstane a můžete jít jezdit k jinému dopravci. Aby toho nebylo málo, tak navrhují periodicitu psychologických vyšetření každých 7 let.
Na stránkách jisté odborové organizace se dokonce objevilo, že ředitel personální nabádá zaměstnance, ať se toho nebojí [happy].
Vážně si všichni myslí, že po 15 letech na železnici budou mít výsledky testů stále na úrovni srovnávací skupiny jistých studentů gymnázia?
Pevně doufám, že odborové organizace na železnici tomuto vystaví razantní Stopku. Není možné si přeci dělat ve státní organizací co chtějí.
Co Vy, jak jste dělali psychotesty? U koho a proč, podle zákona o drahách, nebo že zvůle podniku.
Já jednou ze zvůle, pak dvakrát vůbec, stačilo mít licenci a zákonnou zdravotní způsobilost.

Díky
Úterý, 06. června 2017 - 12:32:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5146
Registrován: 8-2012
TH: zdravý rozum použiju v případech, které předpis neřeší
Akorát, že se místo použití zdravého rozumu dožadujete "dovysvětlení s odkazem na články".
Ale jo, vymýšlení pseudoproblémů je pro někoho celoživotní zábava...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 06. června 2017 - 13:15:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 746
Registrován: 6-2016
"zdravý rozum použiju v případech, které předpis neřeší"

Dovolil bych si poopravit na "ZATÍM neřeší" - protože při prvním selhání zdravorozumného řešení se předpis zase nafoukne ve snaze vyřešit "fšechno a fšude" JEDNOTNĚ (kdy stejně např. fírové musí mít seznání, bez kterého si na dané trati neškrtnou)...

Docela by mě zajímalo, kolik že stojí přeškolení a přezkoušení dopravních zaměstnanců při změně předpisu. Jestli by se ty prachy náhodou nedaly použít na smysluplné odstraňování příčin některých průserů...
Úterý, 06. června 2017 - 14:11:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 790
Registrován: 5-2002
Starý_Vlk:
"Podle mne je to proto, že v tabeláru SJŘ je ve sl. 1 písmeno z, což podle vysvětlivek znamená zastávka."
Přesně tak. Je potřeba umět číst tabelární jízdní řád - zase taková věda to není a někdy se tam najdou fakt zajímavé informace [wink]

Takže na zastávce se vlak chová jako na zastávce, byť je i v obvodu stanice.
Úterý, 06. června 2017 - 16:02:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2537
Registrován: 2-2010
Pánové, že se mohu ze zastávky v obvodu stanice pohnout směrem k dalšímu peronu, nebo k dalšímu návěstidlu ve stanici (můj stále přetrvávající dogmatický požadavek výpravy), mi přece řekne čl.2979 a) nebo b) - např. právě ten Kolín a jiné. To přece na to hlavní návěstidlo před čelem vlaku zrovna nemusím vidět.
Mikulda: bez aktuálního SŘ a jeho přílohy 1 nedokážu na Vaši opakovanou otázku odpovědět. Pošlete mi to majlu?
Starý Vlk: že je zastávka v obvodu stanice uvedena v TJŘ má podle mne asi význam pro to, aby strojvedoucí věděl časy a že v obvodu stanice bude stavět i u dalšího peronu. Cožpak čl.2954 a způsoby výpravy podle 2955 - rozkaz k odjezdu v takové stanici neplatí? A co čl.3974? Proč je neberete v úvahu?
S reakcí a odpovědí na případné Vaše vysvětlování se dostanu až po návratu z práce. Ráda se nechám Vámi přesvědčit o správnosti Vašeho pohledu na odjezd vlaku ze zastávky v obvodu stanice, která leží na vjezdové straně. Zatím všem děkuji a nic ve zlém, ju? Je to se mnou víc, než těžké. [wink]
Úterý, 06. června 2017 - 16:48:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3223
Registrován: 11-2008
ad Haan: Promiňte, ale jste z provozu už hodně dlouho a tak máte náhled na provoz asi jako sotouš, který si D1 vykládá po svém. Promiňte, ale za dobu co jste opustila dráhu, se toho hodně změnilo. Za vás asi nebyla "výprava vlaku osobní přepravy hl. návěstidlem" ( Plzeň - Cheb byla vyjímka podle extra předpisu ). Jsou dva druhy zastávek. Normálně na trati a pak ty v obvodu nějaké stanice. Mají taky jiný název, než je název té stanice ( Kolín dílny, Adamov město, Ústí nad Orlicí město a další ......) Tak to taky tak rozlišujte a nepleťte jablka s hruškama. Ve stanici je postup při odjezdu nějaký a na zastávkách trochu jiný. Tak jak to vysvětlujete a tvrdíte, že by jste to tak dělala, to by například /dispečer v Kolíně, nedělal nic jiného, než "vypravoval" vlaky ze zastávek, které má v obvodu stanice tuším tři. To se taky může stát, že by musel současně vypravovat třeba i šest osobáků ......[rofl][lol][lol][vypravci]
Úterý, 06. června 2017 - 18:46:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2538
Registrován: 2-2010
Vxy: neomlouvejte se, máte pravdu. Předpis si vykládám tak, jak ho čtu, jak jednotlivá pravidla chápu-tedy opravdu po svém. Ten předpis, ze kterého se učí noví z ulice nabraní kandidáti strojvedoucích, kteří se s ním setkávají prvně, bez jakékoliv předchozí vědomosti (na rozdíl ode mě-bývalé dopravní školařky). Blbý pro mě je, že při dobré znalosti předpisů platných od roku 1962, nejsem schopna dojít v současně platném předpise k jednoznačnému závěru-v tomto případě odjezd vlaku ze zastávky v obvodu stanice, protože se mně třískají spolu články, které jsem uvedla v mém předchozím příspěvku.
Píšete: "Ve stanici je postup při odjezdu nějaký a na zastávkách trochu jiný." A já nevím, jaký je ten "trochu jiný" a proč. Něco by vysvětloval čl. 2966-tak, jak na něj odkázal p.balik. Jenže já se pořád vidím v obvodu stanice-ikdyž "jen" na zastávce a proto beru v potaz i ty články, na které odkazuji a které s dalším možným pohybem vlaku souvisí. Je možné, že jsem ve čl.2966 nepochopila (a měla pochopit), že jím se ruší ustanovení čl.3974 a vtažné články předpisu D2-v tom případě máte všichni mí oponenti pravdu.
Dispečer v Kolíně vypravuje vlaky návěstí hlavního návěstidla podle čl.2979, nebo ne? Navíc tam koleje kódují. Takže i ze zastávky v obvodu stanice podle mě platí, že musí být vypravoven (ikdyž jen k dalšímu hl. návěstidlu-třeba k prvnímu cesťáku) a ne že si to strojvedoucí sám o své vůli v čase odjezdu ze zastávky "popotáhne" k nejbližšímu dalšímu hl. návěstidlu, které je v poloze Stůj tak, jak to dělá na zastávce na širé trati.
Já bych tuto debatu celou přesunula do vlákna předpisy, ať to tady neplevelíme jiným všeobecně diskutujícím.

Mikuldo, jestli to jde, prosím, pošlete mně SŘ a přílohu 1 Měcholup, příp. Pyšel, ať to nevypadá, že strkám hlavu do písku. Díky.
Úterý, 06. června 2017 - 19:11:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5152
Registrován: 8-2012
Předpis si vykládám tak, jak ho čtu
To by tolik nevadilo. Problém je v jakémsi inženýrismu (rozmontovávání článků na věty a vět na slova bez ohledu na to, že smysl dávají hlavně vcelku), alibismu a zároveň neschopnosti použít zdravý rozum a elementární logiku, když to ten předpis jednoznačně nepopisuje (protože se to tluče s tou potřebou alibismu). Protože nejdůležitějším textem v dnešním předpise je první věta článku 264, která by měla být článkem jedna a ještě vytištěna tučně.
(Na druhé straně chápu, že umění najít předpisové alibi a potlačit zdravý rozum je výtečná kvalifikace pro dlouholetého a úspěšného školicího zaměstnance u ČSD/ČD.)
Protože, když se nad tím zamyslíte (při abstrahování od nesmyslů v předpise, který píše někdo očividně praštěný), řešíme vlastně bezpečnost, pravidelnost a plynulost provozování drážní dopravy: a co je na odjezdu ze zastávky v obvodu stanice bez výpravy výpravčím nebezpečného? Vlaková cesta je postavená, zabezpečená a obsazená, co bylo na předchozím návěstidle strojvedoucí ví a jedná podle toho, občas má k dispozici i návěstní barvičkovač. Tak zkuste bez házení citacemi z předpisu napsat vlastními slovy, co je na tom nebezpečného.
A na druhé straně, co udělá s pravidelností a plynulostí to, že výpravčí v Kolíně bude Xkrát za hodinu "vypravovat" vlak ze zastávky, dílen a Zálabí? Výpravčí v Uhříněvsi bude ve špičce osmkrát za hodinu vypravovat vlaky v Horních Měcholupech, místo aby se věnoval organizaci práce v provozně ne úplně jednoduché stanici? Vám to z hlediska zdravého rozumu nepřijde jako blbost?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 06. června 2017 - 19:15:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3225
Registrován: 11-2008
ad Haan: Když do toho pletete to kódování. Tak jak odjedete ze zastávky na trati, kde to nekóduje ? Tam po rozjezdu si taky musí fíra pamatovat, co bylo na posledním oddílovém návěstidle. Tak si to snad dokáže zapamatovat i na zastávce "v obvodu stanice", co svítilo na předcházejícím cesťáku, nebo vjezdu. .....[andel] ..... Oni to fírové, co jezdí osobáky, určitě znají. Ano, trochu zmatkovat by možná mohl nejaký "rychlíkář", který by na takové zastávce musel mimořádně zastavit ...Ale určitě se domluví ...[happy][andel] ...... Jako mě jednou "zmatkovala" jedna mladá vlakvedoucí z EC vlaku, když dostala rozkaz na mimořádné zastavení na zastávce, že kdo je na té zastávce "vypraví". Vzpomněla si, až když jsem ji nabídl vystřídání ( nebo aspoň pilota ) vlakvedoucím od šoupáku, který zrovna ve stanic šíboval. A Tonda ( tak se ten vlakvedoucí jmenoval ), se radoval, že toho pilota bude dělat klidně až do Prahy ......[lol][lol][rofl][rofl][vypravci]
Úterý, 06. června 2017 - 19:19:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13806
Registrován: 5-2002
No jo, no, historicky byla potřeba výpravy dána jednak úrovňovými peróny s roztroušenými přechody (a vzájemným ježděním do lidí), jednak skupinovými nebo žádnými návěstidly. Možná by stálo za to prověřit, co je dnes většinovým uspořádáním stanice, "ušít" podle toho standardní postup a dořešit "jen" zbylé odchylky (třeba to tak i je, tak detailně jsem se tím nezabýval)...
Úterý, 06. června 2017 - 19:20:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3226
Registrován: 11-2008
ad T.H. : Tak tentokrát s Váma plně souhlasím. Lépe bych to nenapsal. Ani se mně nechce věřit, že tento příspěvek jste psal Vy. [ok]
Úterý, 06. června 2017 - 20:06:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 59
Registrován: 12-2014
Haan 2529: Byť jsem proti "popotahování", líbilo by se mně Vaše "a contrario" podle čl.2966. Kdyby ovšem neexistoval v D1 čl.3974, a také v D2 čl.244, který možnost takovéto jednání neumožňuje

Paní Haan, víte o tom, že lex specialis derogat legi generali, tedy že obecné pravidlo ustupuje zvláštnímu?

-----

Jinak ten předpis (D1) píše dyslektik? Nebo proč je v aktuálním znění čl. 2966, alinea druhá, několik chyb v interpunkci?
Pepča z depča
Úterý, 06. června 2017 - 20:31:05  
Neregistrovaný host
31.30.25.53
Haan:
Dobrý večer. Dostal jsem se k tomu až nyní, takže má omluva.

Rozdíl (nepotřebu jakékoliv výpravy vlaku, nebo svolování k posunu) vidím v tomto odstavci. Podle mne ten článek hovoří sice nepřímo, ale jasně.

B. VÝPRAVA A ODJEZD VLAKU

Všeobecně

2954. Žádný vlak nesmí odjet ze stanice (projet ve stanici) obsazené výpravčím bez výpravy.


V Holešovicích zastávce ale nejde o odjezd vlaku ze stanice, nýbrž oodjezd vlaku ze zastávky. Podstatný je pojem ZASTÁVKA.

Netřeba žádných opatření vyplývajících z článku 2954.

Hezký večer.

P.S. V této zastávce je při pár minutách zpoždění zcela běžným jevem, že vlak od Stromovky zastaví na 1.SK v peronu a protivlak od TGM už stojí před vložákem v 2.SK a čeká na to, až my z peronu vypadneme. To, aby nám nevjel do vystupující frekvence. Nedovedu si představit, kdybych v takovém případě měl dělat opatření pro další pohyb vlaku tak, jak vy si ho vysvětlujete (svolení k posunu atd.). Myslím, že po první takové směně s povolováním posunu ze zastávky by výpravčímu v Bubnech při té frekvenci vlaků jeblo.
Úterý, 06. června 2017 - 20:40:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2540
Registrován: 2-2010
Umlátili jste mě do Vašeho vědomí. Dám na vysvětlení p.balika a p.smrže a jejich jediné kvalitní a pro mě srozumitelné argumenty s tím, že pro odjezd vlaku ze zastávky v obvodu stanice obecně platí jen čl.2966 (řeší konkrétní situaci-má tedy přednost před ostatními). Kecy typu T_._H_. bez argumentů a odkazující na použití zdravého rozumu, jsou pro mě nepoužitelné.
Pro další pohyb vlaku netřeba vyžadovat žádný pokyn (ani výpravu). A pokud se nejedná o případy podle 2966a),b), tak si ze zastávky i k případnému Stůj mohu "popotáhnout". Tím jste i vyřešili a zodpověděli moji původní otázku z Buben a zdravím Pepču z depča.
Díky za Vaši trpělivost.
Úterý, 06. června 2017 - 21:04:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13808
Registrován: 5-2002
Haan: A pokud se nejedná o případy podle 2966a),b), tak si ze zastávky i k případnému Stůj mohu "popotáhnout".
Pokud bych měl vycházet pouze z výslovného znění čl. 2954, tak si mohu popotáhnout i ve stanici - ten článek mi zapovídá jen odjezd, nikoliv uvedení do pohybu.
Pepča z depča
Úterý, 06. června 2017 - 21:15:32  
Neregistrovaný host
31.30.25.53
Pane Hajný, pouštíte se na tenký led. [wink] Radši toho včas nechte. Protože popotahovat ke STŮJ nemůžete jako vlak, nýbrž pouze a JEDINĚ jako posun. A pro tento způsob pohybu vozidel jsou jasně daná pravidla. Žádost o něj, zpravení o způsobu a podmínkách, svolení. [vypravci]
Úterý, 06. června 2017 - 21:36:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13811
Registrován: 5-2002
PzD: Protože popotahovat ke STŮJ nemůžete jako vlak, nýbrž pouze a JEDINĚ jako posun.
Jest otázkou, jestli je to dobře nebo špatně...

Jinak ve věci zpřehlednění předpisů a D1 obzvláště se na tenký led pouštím docela rád, protože stávající monstrum se ocitlo již na samé hranici upotřebitelnosti.
Středa, 07. června 2017 - 09:57:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5156
Registrován: 8-2012
Ani se mně nechce věřit, že tento příspěvek jste psal Vy
Vy si tu závěrečnou vysírku prostě nedokážete odpustit, že? [kiss]

odkazující na použití zdravého rozumu, jsou pro mě nepoužitelné
No tak to jsem si všimnul už dávno [biggrin].
Bohužel ten předpis je tak nabobtnalý, nesmyslný a místy odporující si právě kvůli lidem jako vy, kteří rozmontovávají každé slovíčko a místo pojmu tma potřebují při absenci zdravého rozumu mít tabulku osvětlování. Vždyť jsem se nedočkal ani popisu toho, v čem je nebezpečí odjezdu ze zastávky v obvodu žst. bez výpravy výpravčím... protože o (ne)bezpečnost vám vůbec nejde, jde o vytváření pseudoproblémů, aby se ten předpis mohl zas o něco přifouknout.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
rejpálek
Středa, 07. června 2017 - 10:20:24  
Neregistrovaný host
165.225.72.111
No von se tou D1 stejně už nikdo neřídí. Jede se podle zvykového práva, co jsem tak odpozoroval u "starejch a zkušenejch" kolegů.

Po pravdě on každej nádražák nejni zrovna jadernej fyzik nebo absolvent práv, aby některejm těm D1 souvětím porozuměl. A stejně si myslím, že i sebevětší študios by měl problémy zavzpomínat na přesné znění D1 ve tři hodiny ráno maje za sebou takovou vypečenou 12ti hodinovou směnu.

Mimochodem, napsat smysluplnej návod je taky svéhodruhu umění a ne každý znalec dopravy se s tímhle talentem narodil.
Středa, 07. června 2017 - 11:24:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 749
Registrován: 6-2016
"Mimochodem, napsat smysluplnej návod je taky svého druhu umění a ne každý znalec dopravy se s tímhle talentem narodil."

Zlatá slova!!! A musím znovu opakovat 50 let starý příběh, kdy manuál pro ovládání tranažeru pro přistání Apolla na Měsíci musel být napsán tak, aby to podle něj dokázala ovládat KAŽDÁ sekretářka NASA...
rejpálek
Středa, 07. června 2017 - 12:14:33  
Neregistrovaný host
165.225.72.111
No tak jistě, to chápu. Třeba já bývám (slovy klasika) po ránu úplně negramotnej. A kosmonaut, kterej bojuje o svůj život, taky není ve stavu zkoumat návod se souvětíma o třech záporech, obsahující věty vložené v délce tří řádků. :-)
Středa, 07. června 2017 - 13:22:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7047
Registrován: 4-2003
kdy manuál pro ovládání tranažeru pro přistání Apolla na Měsíci..by to podle něj dokázala ovládat KAŽDÁ sekretářka NASA.

Tak si ho najděte a znovu se prosím zamyslete, zda tomu bude rozumět sektetářka. [biggrin]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

rejpálek
Středa, 07. června 2017 - 14:44:29  
Neregistrovaný host
165.225.72.111
teda pane RadekŠ, já vás mám za poloprďocha, ale tímhle jste mne fakt potěšil.
Středa, 07. června 2017 - 17:21:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 753
Registrován: 6-2016
RadekŠ: Můj angličtin je velmi malý (jak jsem byl již několikrát popravdě napsal). Ale i to málo stačí, abych zjistil, že uvedená PDF se týkají LUNÁRNÍHO MODULU a ne jeho tranažeru.
Za odkaz na manuál pro ovládání trenažeru LM budu opravdu (bez ironie) rád.
Středa, 07. června 2017 - 17:54:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3292
Registrován: 3-2006
honzaklonfar: Já jsem si vždycky myslel, že trenažer se ovládá stejně jako skutečné zařízení. Že to tak nějak je smysl existence trenažeru.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Středa, 07. června 2017 - 18:07:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3841
Registrován: 7-2011
Pod pojmem "manuál pro ovládání trenažéru" si představuju návod pro toho, kdo sedí venku a trápí toho chudáka vevnitř simulováním různejch závad, třeba. Nikoli návod pro toho, kdo sedí uvnitř a učí se na tom trenažéru řídit skutečné zařízení.
Mimoto řekl bych, že řeč se nevede o tom, nakolik je ta bichle (manuál) tlustá, případně nakolik je ten návod složitý, nýbrž o tom, nakolik srozumitelně je to napsaný.
Středa, 07. června 2017 - 18:50:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 755
Registrován: 6-2016
Probral jsem svoje cca 48 let staré vzpomínky a bylo to (pravděpodobně) takto. V prvním kroku se pomocí jednoduchého SW simulátoru (nějaký 4-bit procesor)navrhovalo rozmístění ovládacích prvků a základní obsluha. U toho byly ty sekretářky - všechny musely "přistát". Jako druhý krok se postavil létající simulátor se 6x silnějšími motory (simulace Měsíční přitažlivosti) a ten se ovládal pultem podle 1. kroku. Obsluha asi byla trošku jiná, protože se jednalo o fyzické motory, ale systém obsluhy zůstal.
Stejně se to napoprvé ne zcela zdařilo a N. Armstrong se z toho musel vystřelit. Ti, kteří umí hledat na těch internetech líp než já to jistě najdou.
Jinými slovy - rozmístění ovládacích prvků a systém obsluhy byl ten nejjednodušší z množiny možných a nejblbuvzdornější (proto ty sekretářky). A tak by podle mě měly vypadat (i nejen) drážní předpisy...
Středa, 07. června 2017 - 20:26:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 2-2013
Fajn rozhovor o strojvedoucích
http://zpravy.idnes.cz/lide-ceska-strojvedouci-lubos-kocifaj-dxf- /lide-ceska.aspx?c=A170525_115444_lide-ceska_mav
Pepča z depča
Středa, 07. června 2017 - 23:50:05  
Neregistrovaný host
31.30.25.53
T_H: Vždyť jsem se nedočkal ani popisu toho, v čem je nebezpečí odjezdu ze zastávky v obvodu žst. bez výpravy výpravčím...
Nedočkal jste se? Možná proto, že tam žádné nebezpečí předpis "nevidí". Prostě to umožňuje. Psal jsem to tu včera i s odkazem na článek. [proud]
Takže čekáte marně na soudruha Godota. [vypravci]
Pátek, 09. června 2017 - 15:22:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1538
Registrován: 11-2009
Dovolím se vrátit se k mému příspěvku ohledně pstrovních zastávek na dvoukolejkách. Jsem teď ve Varšavě v Polsku, a cestou (v úsecích Katowice - Lazy a před Varšavou) bylo k vidění takových ostrovních zastávek plno. No, ještě že Poláci neví, ze to nejde.
Pátek, 09. června 2017 - 15:44:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13824
Registrován: 5-2002
P2no: No, ještě že Poláci neví, ze to nejde
Nevím, s čím máš problém - u nás přece taky máme Mokropsy, Zálezly, Řečkovice a Čebín (a de facto i Modřany), takže podle všeho taky nevíme, že to nejde. [wink]
Practicus
Pátek, 09. června 2017 - 18:36:38  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
Paul2no - když se podíváte na projekt koridoru Choceň - Ústí nad Orlicí, tak je tam zastávka Brandýs nad Orlicí. a ta je projektovaná taky jako ostrovní mezi glajzama
Pátek, 09. června 2017 - 20:59:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5190
Registrován: 8-2012
Nedočkal jste se? Možná proto, že tam žádné nebezpečí předpis "nevidí". Prostě to umožňuje
Já se neptal předpisu, ale "Haan", která v tom vidí tak obrovské nebezpečí, že se bez výpravy nepohne.
Teda ona spíš potřebuje vidět pseudoproblémy, to už jsem pochopil.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pátek, 09. června 2017 - 21:11:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2541
Registrován: 2-2010
T_._H_.: "Já se neptal předpisu, ale "Haan", která v tom vidí tak obrovské nebezpečí, že se bez výpravy nepohne. Teda ona spíš potřebuje vidět pseudoproblémy, to už jsem pochopil."
A kde já píšu, že v tom vidím "obrovské nebezpečí"? Mně šlo pouze o vysvětlení správného předpisového postupu při uvedení vlaku do pohybu ze zastávky v obvodu stanice. A toho se mi dostalo. Nikoliv však od Vás.
Pátek, 09. června 2017 - 23:30:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13827
Registrován: 5-2002
Pract: když se podíváte na projekt koridoru Choceň - Ústí nad Orlicí, tak je tam zastávka Brandýs nad Orlicí. a ta je projektovaná taky jako ostrovní mezi glajzama
Jak kterej projekt. Ten loňskej to měl á la Hoštejn nebo Krasíkov, peróny po straně východně od přejezdu.
carte
Sobota, 10. června 2017 - 07:40:52  
Neregistrovaný host
78.136.188.196
Němci trestají České dráhy. Vagóny pro linku do Berlína jsou zpožděné a poruchové:
http://byznys.lidovky.cz/nemci-trestaji-ceske-drahy-vagony-pro-lu krativni-linku-jsou-zpozdene-a-poruchove-gi4-/doprava.aspx?c=A170 609_152558_ln-doprava_pave
Sobota, 10. června 2017 - 08:57:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5193
Registrován: 8-2012
Haan: A kde já píšu, že v tom vidím "obrovské nebezpečí"?
Cituji: "A tak zbývá zamyslet se, na jakoupak asi "jízdní návěst" na OpřS1K může strojvedoucí uvést stojící vlak do pohybu, je-li za Opř odjezdové (vložené) návěstidlo v poloze Stůj? Já bych se jen na návěst Opakování návěsti Výstraha na Opř od peronu tedy nehnula. Proč byste se tedy nehnula? Je to snad nějak nebezpečné? Nebo jen proto, že to není doslova popsané v předpisu jako spousta dalších hovadin, které se tam dostaly díky vyrypování lidí jako vy, a vy nejste schopna aplikovat "zdravý rozum" (resp. "nejlepší vědomí a svědomí", čili článek 264. SŽDC D1)?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 10. června 2017 - 08:59:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5194
Registrován: 8-2012
Němci trestají České dráhy
No ale hlavně, že nad Jančurou slavně zvítězily, ne? [happy]
(A už vidím, jak "pokutu uplatní u opravce" - asi zas další miliardička opačným směrem...)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 10. června 2017 - 09:31:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2542
Registrován: 2-2010
TH: "Nebo jen proto, že to není doslova popsané v předpisu..."
V předpise to napsané je. Jen se mi třískaly 3 články (D1-2966,3974 a D2-čl.244) a ty mně byly vysvětleny. Při tom ve stanici, kde je peron u kterého vlak zastaví (a není zastávkou) a na návěstidlo před čelem strojvedoucí nevidí, platí čl. 2979b) a než se pohne, musí si vyžádat výpravu, ikdyž je VC postavena a zajištěna až k návěstidlu. Proč asi-na to se mě neptejte. Tím končím.