Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Elektrizace tratí » Archiv diskuse Elektrizace tratí do 15. 01. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Elektrizace tratí do 15. 01. 2017

dolů
   autor příspěvek
Ythomas_ct
Pondělí, 02. ledna 2017 - 23:54:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2272
Registrován: 10-2009
Ad Lukáš Smolka:
Počítá a autor při výpočtu právě u nezávislé trakce s odpočtem DPH na naftu pro kolejová vozidla, nebo už České dráhy platí za litr nafty do Brejlovce 30 Kč?
Autor o nějakém DPH vůbec nepřemýšlí a používá - jak ostatně píše - k orientačnímu přepočtu energie na "koruny" předpoklad, že elektřina stojí 2,5 Kč/kWh a nafta 30 Kč/l. Jinak by se totiž k ničemu nedopočítal, bo ta nafta stojí každý rok trochu jinak, elektřina v drátech taky a navíc by někdo mohl změnit DPH...

Ad P_v:
Ing. Pohl ve studii VRT počítal účinnost elektrické trakce 90%, tady autor použil 70%.
Autor použil 70 % jako hrubý odhad výsledné účinnosti samotného vozidla a napájecí soustavy, což by snad u střídaviny mohlo být tak nějak plus mínus dobře. Každopádně hodnota 90 % zcela určitě ztráty v napájecí soustavě nezahrnuje...

Když už se počítal s účinností rekuperace, tak se to v následujícím rozboru vytratilo...
Vytratilo se to právě proto, že využitelnost rekuperované energie je "na vodě" (a tudíž si ty výsledky můžeme rovnou vycucat z prstu) a navíc se v platbách za energii rekuperační úspory vůbec projevit nemusí (vůbec nemluvě o současném systému paušálů). Prostě za vším, co tam vidíte s označením "rekuperovaná energie", vizte v pozadí ještě štítek "potenciální úspora s nejistým využitím"... ;-)

...si říkám, že by asi vyšlo levněji nakoupit lepší motoráky...
A já říkám - nakoupit ano, ale dlouhodobě provozovat nikoliv! Samozřejmě pokud budeme uvažovat vhodná a vzájemně porovnatelná vozidla. Ono to velmi úzce souvisí s tím porovnáním spotřeby energie mezi trakcemi, které je podle Vás na dvě věci...

Ale to by (ne)vyplynulo z ekonomického rozboru, který by se musel přepočítat po opravě.
Počítejte, rozebírejte a až budete mít výsledky, tak nám je sem hoďte. Předem díky... ;-)
Středa, 04. ledna 2017 - 20:17:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2935
Registrován: 5-2004
K tomu srovnání KT-Žel.R.: klasika s ER20 na čumáku místo brejlí by měla obdobnou dynamiku jako to Desiro, takže je-li záhodno zkrátit o něco JD, aby se stíhal ostřejší obrat, může vést cesta tudy. [happy]

Jinak elektrická jednotka může jezdit i bez drátů, pokud je o to opravdový zájem, viz popisek k první fotce tady: http://www.trainweb.org/tgvpages/images/atlantique/index.html
[proud]
Středa, 04. ledna 2017 - 20:30:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 144
Registrován: 2-2012
V časopisu Sudop E-revue 4/2016 je velmi pěkné pojednání o sjednocení napěťových soustav na 25kv. [ok]
http://www.sudop.cz/o-nas/sudop-e-revue
Čtvrtek, 05. ledna 2017 - 08:42:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5766
Registrován: 8-2007
V časopisu Sudop E-revue 4/2016 je velmi pěkné pojednání o sjednocení napěťových soustav na 25kv.

No pro Honzu_-_St,Hrocha, ... to moc pěkné pojednání nebude.[nene]
Nejlepší je přeci udržovat soustavu 3 kV=,protože to doteď stačilo,vždycky se to tak dělalo,tak to musí stačit i do budoucna.[proud]
Cogwheel
Čtvrtek, 05. ledna 2017 - 12:38:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4411
Registrován: 1-2012
Teď ale přibydou argumenty, aby se soustavou 3000 V = v Česku už nic nově nezadrátovalo. Byť by to byly i jen cancourky do Litvínova, Kadaně či Kutné Hory-města. [sad]
Poklop D400
Čtvrtek, 05. ledna 2017 - 19:07:58  
Neregistrovaný host
109.80.234.119
Kutná Hora? Stanovisko EIA má z roku 2009, takže podle starého zákona a tím pádem neplatné. Teda mohlo by se použít, ale bez peněz z EU.
V jakém stavu je ten projekt teďka? Pokud usnul úplně a bude se začínat prakticky od nuly (nová studie se vždycky hodí, známe své papenheimské) tak nejdřív za 10 let.
A jak to vypadá s rekonstrukcí stanice Kutná Hora (ne-město)? Přišlo by mi logické obě akce spojit a vzít to jedním vrzem.
Bkp
Čtvrtek, 05. ledna 2017 - 19:30:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7671
Registrován: 8-2003
Můj názor, když tak vidím, jak úsek Kutná Hora - Kolín je jeden z mála úseků trati 230/250, který není připravovaný k modernizaci, je, že se čeká na rozhodnutí o trakci na pravobřežce. Pokud by fakt došlo na 25 kV z Děčína do Kolína, tak by rekonstrukce severní části kolínské stanice, stejně jako následného úseku do Kutné Hory, vyšlo tak nějak samozřejmě. No a než toto bude jasné, tak se v celé Kutné Hoře nic nezmění.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Čtvrtek, 05. ledna 2017 - 20:31:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1134
Registrován: 12-2007
Cogwheel: Kdysi jsem tady četl, že je možné udělat ty cancourky tak, aby časem je bylo možné převést na střídavý systém. Samozřejmě asi nemá smysl stavět pro ně měnírny. Takže mám takový dotaz, zda je možné u těch tří zmiňovaných cancourků, provést elektrizaci tak, že nebude nutno postavit žádnou měnírnu a změnu systému na střídavý poté provést jen s nízkými náklady.
Honza_-_St.
Pátek, 06. ledna 2017 - 17:31:34  
Neregistrovaný host
83.240.79.58
Honza_-_St. slyšel a četl od útlých let tolik povídaček o stavbách budoucnosti, které nakonec nestojí dodnes (přesun Brno hl.n., rychlodráha na letiště Ruzyně, Kutnohorský oblouk, tunel Pha - Beroun,...), že další taková mu nic neudělá.

A o úsek Kolín - KH se Honza_-_St. už vůbec nebojí. Vždyť tam jezdí osobáky z Prahy, samej Ešus (a možná výjimečně i nějaká ta žabička, nevím, v Praze a jejím blízkém i vzdáleném okolí jsem jen párkrát do roka). Pokud by to tam spáchali, co by tam jezdilo? Vždyť i tady to nejednou padlo, že o tom uvažujou až za Lysou nad Labem směrem k Ústí (i tak je to blbost 1. třídy), Lysá a dál opačným směrem kvůli PID nepřichází v úvahu. A "AC/DC Kolín" by tomu nasadil korunu - skutečná Highway to Hell [rofl]
Pátek, 06. ledna 2017 - 17:33:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 49
Registrován: 9-2016
Jak je to s přepínáním na 25 kV v Polsku? Tam změna na 25 kV asi nepřipadá v úvahu, jedině na budoucích VRT.
Pátek, 06. ledna 2017 - 21:29:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11350
Registrován: 8-2004
Apollo_17:
"No pro Honzu_-_St,Hrocha, ... to moc pěkné pojednání nebude.[nene]
Nejlepší je přeci udržovat soustavu 3 kV=,protože to doteď stačilo,vždycky se to tak dělalo,tak to musí stačit i do budoucna.[proud]"
Proč by to podle Vás nemělo být pro mne příjemné pojednání? Schválně.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 06. ledna 2017 - 21:45:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5767
Registrován: 8-2007
Proč by to podle Vás nemělo být pro mne příjemné pojednání? Schválně.

Ještě si pamatuji reakci pana Hrocha na zmínku o přepnutí el.systému na střídavý proud před několika lety- To je taková blbost,že by se toho moh někdo chytit(není to citát,nebudu hledat přesné znění).[proud]

Pak dovedete si představit ty náklady? Místo cpát prachy do nových měníren a nevyhovujícího systému by se vynaložily na zbytečnou přestavbu napájecího systému.Vždyť by se to třeba nevyplatilo.
Erwin
Sobota, 07. ledna 2017 - 11:38:42  
Neregistrovaný host
86.61.158.141
No vidíte - a teď se bude dělat Olomouc - Uničov - Šumperk ve stejnosměru[sad]. Prý vyhodnocovali - a vyhodnotili - (asi v Olmiku), že by tam byl ostrov ve střídavé, a tak zřejmě založí (pokud se nic nezmění), budoucí skanzen stejnosměru [blush]. Old John určitě jásá [proud], ale je to škoda, protože už mohli přepnout i Šumperk do střídavé a do Koutů n. D udělat střídavinu taky. Takže opět zase salámovou metodou s tím, že "problém budeme řešit AŽ nastane", tedy "výhledově", a hlavně - my už u toho nebudem [nene].
Sobota, 07. ledna 2017 - 12:22:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11354
Registrován: 8-2004
Apollo 17:
OK, máte pravdu. Zhruba v tom duchu jsem to kdysi psal.
Poté jsem ale také psal, že by možné varianty měla posoudit nezávislá studie ze všech v úvahu připadajících hledisek. A není pro mne příjemné to pojednání ani ne tak proto, jak vychvaluje samotné přepnutí na 25kV jako daleko spíš to, že zůstalo u toho "politického" prosazování bez té komplexnosti posouzení. Kupříkladu je pro mne zklamáním, že se tam člověk nedočte naprosto nic o nákladech jednotlivých variant - optimálně po nějakých ucelenějších úsecích. A je toho víc. Třeba některé nesmyslné vstupy, které jsem měl možnost v té studii zahlédnout. Mají to obhájci zapotřebí?[uhoh]
Kdybych byl škodolibý a kdybych po té železnici nejezdil, mohl bych si teď počkat a smát se pak těm překvapeným obličejům až se na některé věci narazí.

Lukáš Smolka:
Pokud platí to, co se píše v tom článku, tak určitě nejen v Polsku, ale i v Itálii, připravují konverzi pilně též.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pružinskij
Sobota, 07. ledna 2017 - 17:49:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1322
Registrován: 4-2015
A v Belgii, Nizozemí...
West code was broken.

Sobota, 07. ledna 2017 - 18:25:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 282
Registrován: 4-2006
Mají to obhájci zapotřebí?

Tak za ty provize od EŽ jim to určitě stálo [crazy]. Vstupy byly z větší části od složek SŽDC, tak je škoda, že na nějakou zásadní botu nikdo neupozornil v rámci připomínek.

O účelnosti porovnávání variant přepínání nejsem zrovna přesvědčen - těch možností by v posuzovaném období bylo skutečně dost a podřídit v následujících letech veškerou investiční výstavbu na stejnosměru pouze hledisku zabránění vzniku střídavého ostrova mi taky nepřijde ideální.
Velkou knihu přírody mohou číst jen ti, kteří rozumějí jazyku, jímž byla napsána. A tímto jazykem je matematika. (Galileo Galilei)
Sobota, 07. ledna 2017 - 18:32:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 283
Registrován: 4-2006
V NL to posuzovali během posledních 30 let opakovaně. Nicméně hlavní směry tam už mají ve 25 kV pořešené (HSL, Betuwe). A narozdíl od nás tam mají zásadní problém s jejich ZZ.
Velkou knihu přírody mohou číst jen ti, kteří rozumějí jazyku, jímž byla napsána. A tímto jazykem je matematika. (Galileo Galilei)
Pružinskij
Sobota, 07. ledna 2017 - 18:36:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1323
Registrován: 4-2015
Nicméně hlavní směry tam už mají ve 25 kV pořešené (
Skutečně? Já tedy vidím jako "hlavní" směry z AMS Helder, Groningen/Leuwarden, Haag, Enschede, Arnhem a Masstricht.
A u nás se snad na ZZ sahat nemusí? [crazy]
West code was broken.

Sobota, 07. ledna 2017 - 19:38:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5769
Registrován: 8-2007
Hroch:Poté jsem ale také psal, že by možné varianty měla posoudit nezávislá studie ze všech v úvahu připadajících hledisek.

Tak už to nějakou dobu posuzuje.[ok]

Smutné je,že na to(zodpovědní) odborníci přišli až teď.Na Slovensku se tím zabývali již před 15 lety a tamní odborníci posoudili varianty a v roce 2005 již měli jasno.

Žlutý petr: podřídit v následujících letech veškerou investiční výstavbu na stejnosměru pouze hledisku zabránění vzniku střídavého ostrova mi taky nepřijde ideální.

Také si myslím,že je to zástupné téma,aby se nemuselo nic měnit."Střídavý ostrov" je jen vykonstruovaný problém.Vícesystémovým vozidlům žáden problém nedělá a kdyby bylo oficiálně deklarováno,jak se bude v budoucnu postupovat s elektrizací,dopravci by se v předstihu připravili na budoucí stav.

V ČR je ale situace,kdy nikdo nic(oficiáně) neví,komise zkoumají,projektanti projektují nové měnírny i zab.zařízení(Beroun)na = proud,dopravci jednají podle oficiálních zkutečností(Panteři Nezamyslice-Šumperk jsou dvousystémoví i když tam být nemusí,jinde jsou jednosystémoví a posledních 5 km přestupují cestující do 810(Prunéřov-Klášterec).

Jediné štěstí máme v tom,že "komise" nezkoumala,zda se vyplatí přecházet z parní trakce.To by se určitě správci kolejí nevyplatilo.Vždyť byly všude vybudovány odpopelovací kanály,vodní jeřáby,zauhlovací zařízení a pak někdo přišel s nějakou výstavbou trolejí,napájecích stanic,výzbrojních stanic nafty,vodních odporů.....

To by v dnešní době neprošlo.[biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)
Sobota, 07. ledna 2017 - 22:43:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11355
Registrován: 8-2004
Žlutý_petr:
"Vstupy byly z větší části od složek SŽDC, tak je škoda, že na nějakou zásadní botu nikdo neupozornil v rámci připomínek."
Pokud vím, tak (též?) MD jako zadavatel. S tím neupozorněním souhlas. Ale na druhou staru - mělo by to smysl?
Žlutý_petr:
"O účelnosti porovnávání variant přepínání nejsem zrovna přesvědčen - těch možností by v posuzovaném období bylo skutečně dost a podřídit v následujících letech veškerou investiční výstavbu na stejnosměru pouze hledisku zabránění vzniku střídavého ostrova mi taky nepřijde ideální."
Nemyslel jsem varianty přepínání, ale varianty řešení napájení. To je jedna z těch věcí, proč to pojednání pro mne příjemné není - že se zadáním rovnou předurčil velmi velmi úzký okruh variant. De facto se řešila pouze otázka "jak" a i ta mizerně, poněvadž neřešila pořádně ani jednu jedinou variantu "postupu prací jak přepnout".
Apollo_17:
"Tak už to nějakou dobu posuzuje."
[nene]
Apollo_17:
"Jediné štěstí máme v tom,že "komise" nezkoumala,zda se vyplatí přecházet z parní trakce.To by se určitě správci kolejí nevyplatilo.Vždyť byly všude vybudovány odpopelovací kanály,vodní jeřáby,zauhlovací zařízení a pak někdo přišel s nějakou výstavbou trolejí,napájecích stanic,výzbrojních stanic nafty,vodních odporů.....
To by v dnešní době neprošlo."
Jen se zbytečně shazujete. Na jednu stranu jste přesvědčen o své pravdě a na druhou stranu se bojíte posuzování. Pokud je to tak skvělá věc, není se přeci čeho bát, ne?
Na druhou stranu - zjevně nejste sám.[wink] Jinak by ta studie nevypadala jak vypadá.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 07. ledna 2017 - 23:49:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1148
Registrován: 12-2007
Hroch: Nic ve zlém, ale někdy si myslím, že se uposuzujeme. Prostě posudek střídá posudek. Jistě je třeba myslet na ekonomiku dopravy, ale je zapotřebí do jisté míry zapojit i zdravý rozum. Někdy si říkám, ještě že se základní železniční síť budoval už za Rakouska Uherska, kdy nebylo posuzování vlivu na životní prostředí, a asi pravděpodobně by se u řada převážně již zaniklých tratí asi těžko zjišťovala ekonomická návratnost. Čili navazuji na předchozí, a ptám se, zda lze elektrizovat cancourky (Louka u Litvínova - Litvínov, Kadaň Prunéřov - Kadaň předměstí) bez nutnosti vybudování měníren nebo jiného drahého systému. Vždy bychom si mohly totiž říci jaké stavby by mohly být společné pro oba systémy - např. sloupy nebo stožáry pro uchycení trakčního vedení, jaké stavby jsou relativně náročné na stavbu a i na její odstranění po skončení funkčnosti (např. právě ty měnírny) a na druhé straně si třeba říci, že trakční vedení sice něco stojí, asi je neekonomické jej měnit po dvou letech provozu, ale pokud by změna systému proběhla až za dejme tomu dvacet let, tak stejně už bude opotřebované a investičně odepsané, takže by v tom případě nevadila přechodná instalace stejnosměrné trakce. Já mám syna v Milovicích, kam zajíždím kvůli vnukům dvakrát týdně. Vím, že se vedla debata, kdy bude provedena elektrizace úseku Lysá nad Labem - Milovice, a spekulovalo se, že by se mělo počkat až na novou trasu železnice a jejímu prodloužení ve směru do Všejan nebo Čachovic, ale pak snad nějaký komunistický poslanec prosadil, že se bude elektrizovat současná trať a já jsem tomu rád, stejně jako obyvatelé Milovic, a možná i Strak a Zbožíčka a v budoucnu i dalších vesnic, protože mají zajištěné kvalitní přímé železniční spojení z Milovic až do Prahy. A právě v tomto případě asi zafungoval ten zdravý rozum.
Neděle, 08. ledna 2017 - 11:21:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 284
Registrován: 4-2006
Nemyslel jsem varianty přepínání, ale varianty řešení napájení.

Je to tedy o tom, že varianta do-minimum by měla vypadat tak, že DC v současné podobě je víceméně dostačující a nutné investice by byly podstatně menší? Tak proti tomuto zjevně nikdo zásadní protiargument nepředložil. Pokud by byly sníženy nároky na napájení na DC, pak by pochopitelně ale klesly i nutné investice projektové AC varianty. Pak je otázka, jak a zdali by se to na výsledku projevilo.
Velkou knihu přírody mohou číst jen ti, kteří rozumějí jazyku, jímž byla napsána. A tímto jazykem je matematika. (Galileo Galilei)
Bugear
Neděle, 08. ledna 2017 - 18:02:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3499
Registrován: 8-2005
@Poklop D400: KH oblouk má stanovisko sice neplatné, ale z důvodu, že nebylo zažádáno o prodloužení. Bylo podle nového zákona, takže by stačilo požádat o ověření souladu.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
vjkm
Úterý, 10. ledna 2017 - 00:42:55  
Neregistrovaný host
90.176.167.118
Slovinci to zatím nepochopili a před půl rokem dodrátovali úsek Pragersko-Hodoš stejnosměrem (cca 100 km, 5 měníren, Hodoš je styková stanice s maďarskými 25kV).
Čínskej
Úterý, 10. ledna 2017 - 08:38:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1534
Registrován: 3-2012
A Chorvati to naopak pochopili a pred cca peti lety prepli Rijeku a okoli na 25kV... [wink]
Úterý, 10. ledna 2017 - 08:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 9-2016
No a Španělsko má svoje širokorozchodné tratě elektrifikované také 3 kV stejnosměrných, vysokorychlostní tratě má normálně rozhodné se střídavou soustavou 25 kV. Ve Francii na jihu je spousta tratí elektrifikovaných 1,5 kV stejnosměrných, sever je střídavý. Ty troleje Maj na stejnosměrnèm systému z trojené. Je to vidět v Google Street Wiew.
Úterý, 10. ledna 2017 - 10:53:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1161
Registrován: 12-2007
Upřímně si myslím, že by bylo vhodné, kdyby experti v EU zjistili, který systém zda střídavý anebo stejnosměrný a také s jakým výkonem je nejvhodnější a na základě toho by EU rozhodla, že velkou měrou, dejme tomu až do 90% nákladů přispěje na to, aby se elektrizované systémy evropských železnic přešly na ten EU preferovaný systém. Do by v budoucnu ušetřilo náklady třeba i na elektrické lokomotivy a elektrické jednotky, protože by mohly být jednoho typu, a použitelné pro přeshraniční dopravu.
Úterý, 10. ledna 2017 - 10:56:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4829
Registrován: 11-2007
Wagon:" ptám se, zda lze elektrizovat cancourky (Louka u Litvínova - Litvínov, Kadaň Prunéřov - Kadaň předměstí) bez nutnosti vybudování měníren nebo jiného drahého systému"

Samozřejmě. Louka - Litvínov je cca 1800 m trati s traťovou rychlostí 40 km/h, v podstatě souběžně s dávno již elektrizovanou tratí Louka - Most. Prunéřov - Kadaň je pak cca 6 km trati, souběžné s důlní dráhou Prunéřov - Březno u CV, elektrifikovanou systémem 3000 V=. Napaječka je v Prunéřově, nepatří však SŽDC, což se však dá smluvně ošetřit.

Změna napětí by však znamenala přestavění všech severočeských Panterů na dvojsystém. To by mohl být problém.
Úterý, 10. ledna 2017 - 11:36:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1162
Registrován: 12-2007
Rudolf 33: Děkuji za odpověď. Jak známo přeměna systému bude probíhat postupně. I když předpokládám, že pro regionální vlaky dostaly České dráhy peníze asi od Ústeckého kraje, přece jenom si myslím, že by pantery se mohly přesunout do jiných lokalit, kde bude dlouho stejnosměrné napětí. Podle mne je ale nejdůležitější, aby vláda, potažmo Ministerstvo dopravy a dále SŽDC schválily časový harmonogram přeměny systému, aby se na něj dopravci mohli připravit.
Úterý, 10. ledna 2017 - 13:55:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4520
Registrován: 9-2011
kdyby experti v EU zjistili, který systém... a také s jakým výkonem je nejvhodnější
Ale oni to ti experti už zjistili a dali to do TSI ENE.
A napsali to tam - kupodivu - velice rozumně, tj. pro VRTky jedině střídavina (ať už 15 nebo 25) a pro nové tratě to, co je v daném konkrétním případě ekonomicky výhodnější s tím, že se preferuje střídavý systém.
Tj. v našich případech: cancourky jednoznačně stávajícím systémem (není potřeba další měnírna) - z logiky věci se pak nabízí sestava TV "U", ale třeba OC - Špk "horem" už 25 kV (tam je to půl - napůl, ale už bude potřeba další napaječka a stejně je výhled na přechod na 25, a vozidla "jsou" (640, 650))
Úterý, 10. ledna 2017 - 15:54:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 10-2014
Ty camfourky asi ano, ale třeba Olomouc - Uničov - Šumperk už je obrovský problém. U DC trakce několik měníren (podstatně více než nás učili ve škole a než je na jiných jednokolejných tratích, např. Olomouc - Nezamyslice). Jestli je důvodem jednokolejná trať, kde se vlaky po křižování rozjíždějí na obě strany a pak zase dlouho nic (nebo téměř nic), nebo přísnější požadavky na vypínací časy při zkratech nebo nižší minusová tolerance napětí, nevím.

Hlavním problémem pro změnu takce na AC budou metalické zabezpečovací a sdělovací kabely (a to nejen v úseku tratě s AC, ale ještě do určité vzdálenosti na sousedních tratích s DC nebo bez trakce), protože vyžadují náhradu kabely s redukčním faktorem, tedy kopat. Není jednoduché "překopat" takové stanice jako Olomouc a Šumperk. U některých úseků některých tratí už jsou problémy s kabelovými trasami (tedy, kde vést další trasu). Dvousystémová vozidla, případně změna měnírny na transformovnu jsou jednodušší. Byť někde může být problém při požadavku na napájení ze 110 kV.
Úterý, 10. ledna 2017 - 15:57:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1163
Registrován: 12-2007
Aleš Liesk.: Děkuji i Vám za reakci. Jenže po kroku A by měla EU udělat ještě krok B a to slíbit dost velkorysou podporu na přeměnu trakce na střídavinu ve všech zemích EU. V rozpočtu EU by se to mohlo ztratit, ale velmi by to pomohlo k efektivnějšímu využití elektrizovaných tratí.
Úterý, 10. ledna 2017 - 16:58:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2945
Registrován: 5-2004
Není jednoduché "překopat" takové stanice jako Olomouc a Šumperk.

Jestli se nepletu, tak obojí mají elektrizaci relativně nově, to znamená, že mohou přijít na řadu až jako poslední. Obzvlášť pokud se budou překlápět na AC přilehlé tratě (dejme tomu Nezamyslice-Olomouc) a výkon z přilehlých měníren by se dal použít pro "vyfutrování" napájení hlavního tahu.

Jinak moc nechápu odpor ke "střídavým ostrovům" za předpokladu, že vozidla už dvousystémová jsou, nebo se budou muset pořizovat. Již elektrizované uzly a tratě tak mohou zůstat stejnosměrné a nové elektrizace se na stávající systémy nemusejí brát ohled. To je ostatně princip zavádění 25 kV ve Francii a zjevně jim z toho plynoucí spousta styků jako problém nepřijde: http://www.bueker.net/trainspotting/map.php?file=maps/france/fran ce.gif

Ad pravobřežka: je účelem potenciální reelektrizace i střídavý průjezd Bad Schandau-KH? Pokud ano, jak se bude řešit úsek hranice-Děčín a ešusoidní úsek okolo Prahy? Doplněním traf do části ešusů, nebo = dírou?
P_v
Úterý, 10. ledna 2017 - 18:42:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1655
Registrován: 5-2002
"velkorysou podporu na přeměnu trakce na střídavinu ve všech zemích EU"
Ten problém se dvěma soustavami ale není celoevropský, to je jen takové tuzemské specifikum. Jinde s DC mají pod DC vše a v AC jen VRT.
A když už, taky by mohli financovat přerozchodování Španělska, ne? [happy]
Úterý, 10. ledna 2017 - 18:48:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7457
Registrován: 5-2002
Ad pravobřežka: je účelem potenciální reelektrizace i střídavý průjezd Bad Schandau-KH? Pokud ano, jak se bude řešit úsek hranice-Děčín a ešusoidní úsek okolo Prahy? Doplněním traf do části ešusů, nebo = dírou?

15 kV až před Prostřední Žleb.

Od Prahy do Pardubic Kolín =, od KH do LnL 50 Hz.
Úterý, 10. ledna 2017 - 20:15:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1164
Registrován: 12-2007
P_v: Pokud vím, tak dva systémy jsou také na Slovensku.
Mladějov
Úterý, 10. ledna 2017 - 20:47:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9390
Registrován: 3-2007
Dva systémy jsou ve Francii, Holandsku, Belgii, GB..plno zemí.
Úterý, 10. ledna 2017 - 21:14:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8159
Registrován: 9-2002
Wagon:
"Upřímně si myslím, že by bylo vhodné, kdyby experti v EU zjistili, který systém zda střídavý anebo stejnosměrný a také s jakým výkonem je nejvhodnější a na základě toho by EU rozhodla, že velkou měrou, dejme tomu až do 90% nákladů přispěje na to, aby se elektrizované systémy evropských železnic přešly na ten EU preferovaný systém. Do by v budoucnu ušetřilo náklady třeba i na elektrické lokomotivy a elektrické jednotky, protože by mohly být jednoho typu, a použitelné pro přeshraniční dopravu."

25 kV/50 Hz, nebo 15 kV/16,667 Hz ? Muzem zacit delat sazky, kdo nebude muset na nic sahat. V kazdym pripade by `rislo vhod tento problem resit, bo stejnosmer je dneska jaksi prezitek.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Středa, 11. ledna 2017 - 10:29:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2947
Registrován: 5-2004
PŠ:
15 kV až před Prostřední Žleb.

Takže samotný Prostřední Žleb DC? Bude se dát projet setrvačností z 15 kV do 25 kV oblasti?

od KH do LnL 50 Hz.

Takže doplňování traf do ešusů pro trasy P-LnL-K a P-K-KH. Tím pádem by se mohly přepnout i Milovice a styk na 231 by mohl být někde mezi Prahou a LnL.

Když tady ten průjezd vznikne, dá se čekat nějaká invaze ES64U2 a jiných střídavých dvousystémovek na Vysočinu? [happy]
Středa, 11. ledna 2017 - 10:49:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4832
Registrován: 11-2007
David jaša:" Bude se dát projet setrvačností z 15 kV do 25 kV oblasti?"

No a jak se dnes projíždí ze 3 kV na 15 nebo 25 kV?

"dá se čekat nějaká invaze ES64U2?"

Až k přepínání dojde, budou to zastaralé babičky.
Středa, 11. ledna 2017 - 19:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11363
Registrován: 8-2004
David Jaša:
15kV se navrhuje až na děčínské zhlaví Prostředňáku.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 12. ledna 2017 - 15:37:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2948
Registrován: 5-2004
Hroch: díky


R33:
Až k přepínání dojde, budou to zastaralé babičky.

Když si dám dohromady stav pravobřežky s příspěvkem, který tohle téma nadhodil:
Bkp:
"Můj názor, když tak vidím, jak úsek Kutná Hora - Kolín je jeden z mála úseků trati 230/250, který není připravovaný k modernizaci, je, že se čeká na rozhodnutí o trakci na pravobřežce. Pokud by fakt došlo na 25 kV z Děčína do Kolína, tak by rekonstrukce severní části kolínské stanice, stejně jako následného úseku do Kutné Hory, vyšlo tak nějak samozřejmě. No a než toto bude jasné, tak se v celé Kutné Hoře nic nezmění."
vychází mi, že to nemusí být věc na půlstoletí.
Čtvrtek, 12. ledna 2017 - 16:23:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4529
Registrován: 9-2011
Pokud by fakt došlo na 25 kV z Děčína do Kolína
Vzhledem k nedávné modernizace TNS Babín to je vysoce... pravděpodobné [proud]
Čtvrtek, 12. ledna 2017 - 17:10:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 918
Registrován: 4-2009
Pánové, cela pravobrezka plus Velký Osek - KH plus celá modernizace VOCHOC bude na 25 kV/50 Hz a podle mých znalosti situace nevylucuji za 8-10 let. Cele přepínání je rozvrženo na 30 let, připravuji se k tomu nějaké fahrplany a bude trvala konzultace s dopravci.Omlouvám se, opět pisu ve vlaku a z mobilu. Levobrezka a 1.koridor budou stejnosmer ještě dlouho pote,co umřu ☺☺☺
Čtvrtek, 12. ledna 2017 - 17:51:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1167
Registrován: 12-2007
Quenya: A kolik let života Vám lékaři ještě předpověděli[proud]?
Čtvrtek, 12. ledna 2017 - 19:59:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11367
Registrován: 8-2004
Aleš_Lisek.:
Také si myslím.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
micek
Pátek, 13. ledna 2017 - 19:44:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 11-2015
Dnes jsem četl, že "Moderní osobní vlak potřebuje dnes na kilometr jízdy přibližně takovou energii, jakou vyrobí průměrná větrná turbína na tři otočení."

Je fakt, že se jedná jen o osobní vlak na rovině (NL), ale i tak se mi to nějak nezdá.
Nevítek náhodou, kolik má takový InterPanter spotřebu na kilometr? [wink]

Pro zvědavé: Byl článek Elektrické vlaky v Nizozemsku jezdí už jenom na elektřinu z větru.
Pátek, 13. ledna 2017 - 20:07:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 396
Registrován: 6-2016
micek: dle wiki má obyčejná 810 výkon motoru 155 kW (cca 200 koní). Když pojede po rovině 60 km/h, tak si dovolím ODHADNOUT, že pojede "za půlku", takže spotřebuje 75 kWh. To je 1,2 kWh/1 km.
Ten větrník má dejme tomu 1 ot/ 3s (odhad podle sledování větrníků v okolí Měděnce), takže 1200 ot/hod. Na jednu otáčku 0,4 kWh, za hodinu 480 kWh. Čili větrník má v tomto případě VÝKON cca 0,5 MW, což by mohlo být i reálné.
Holandský vlak bude mít větší výkon, stejně jako jejich NOVÉ větrníky. Pakliže mám nějakou chybu v úvaze, tak se předem omlouvám.
Sobota, 14. ledna 2017 - 07:58:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1433
Registrován: 11-2012
„Od 1. ledna 2017 jezdí všechny naše elektrické vlaky už jen na vítr,“
Ta představa vlaku jak před tunelem musí skasat plachty a složit stěžeň mě po ránu pobavila. xD

Jinak ono to tak nereálně zase nevypadá. Jízda vlaku je z energetického hlediska jen a pouze překonávání jízdních odporů (F=m*a+Fodpory), na rozjezd nám může pomoci rekuperovaná energie od vlaku brzdícího poblíž.
Třeba v takovém pražském metru nejvíce elektřiny požerou eskalátory, osvětlení atd. Samotná trakce žere z vnějších zdrojů nejméně, protože se z velké části krmí právě tou rekuperací.
Tak a teď už budu zase hodný...
ČMŽO Elektronika.
Sobota, 14. ledna 2017 - 08:23:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 397
Registrován: 6-2016
Pavel_Večeřa: V Holandsku jsem nebyl, ale důvodně se domnívám, že tam mnoho drážních tunelů nebude. Takže sklápění stěžňů prakticky nehrozí.
Mě by v této oblasti spíš zajímalo "křižování proti větru". Jako vysloužilý windsurfista o tom vím docela dost[rofl] Asi by (po postavení infrastruktury) realizovali "úvraťové réčko", protože halzu by s poloměry drážních oblouků realizovali velmi těžce...
Sobota, 14. ledna 2017 - 09:29:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6778
Registrován: 4-2003
Pavel Večeřa:Třeba v takovém pražském metru nejvíce elektřiny požerou eskalátory, osvětlení atd.

Vždyť eskalátor, co jede zatížený lidmi ve směru dolů by také mohl rekuperovat pro eskalátor, který převáží lidi nahoru [biggrin].
22michal
Sobota, 14. ledna 2017 - 09:45:44  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
honzaklonfar- já opravdu v Holandsku tunel neviděl (jedině pod tratí, na cyklostezce [happy]), ale každý sklápěcí most má nahoře konstrukci, která by zavazela. A co trakční vedení?
Sobota, 14. ledna 2017 - 11:02:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 398
Registrován: 6-2016
22michal: Trakční vedení by se muselo snést, když by se ekologicky plachtilo.
Ty sklápěcí mosty by výšku stěžňů omezily, to je pravda. Muselo by být na soupravě víc nižších[biggrin]
Sobota, 14. ledna 2017 - 20:23:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 57
Registrován: 9-2016
Ano s modernizací trati 020 z Velkého Oseka do Chocně se bude trať přepínat na 25 kV 50 Hz, letos by měli vyhlašovat výběrové řízení na studii proveditelnosti této modernizace, odhaduji zahájení modernizace na rok 2020.
Sobota, 14. ledna 2017 - 23:19:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1171
Registrován: 12-2007
Lukáš Smolka: A bude součástí té modernizace železnice také dvoukolejná elektrizovaná spojka mezi Libicí nad Cidlinou a Sány a také zdvoukolejnění úseku Sány - Hradec Králové? A neměla by se také na střídavinu přepnout trať 031 Pardubice - Jaroměř? Pokud se tak nestane, tak je to zase jenom flikování.
Sobota, 14. ledna 2017 - 23:37:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11371
Registrován: 8-2004
Lukáš Smolka:
Máte dosti mechem obrostlé informace.[crazy]
Studie proveditelnosti byla již dávno nejen zadána, ale též zpracována a dokonce i schválena. Dokonce tu v některém "chlívečku" už o některých výstupech byly vedeny velmi plamenné debaty. Daly by se v archivu dohledat ...
(A sladké tajemství na závěr - nic o přepínání v ní není, leda snad příprava.)
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 15. ledna 2017 - 00:07:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3175
Registrován: 3-2006
já opravdu v Holandsku tunel neviděl
Na Betuwe jsou tři, nejdelší má skoro 6 km. (hned u Kijfhoeku)
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Neděle, 15. ledna 2017 - 07:51:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 9-2016
Hroch: ta musí být hodně tajná, hledám něco o těchto plánech už půl roku a zatím jsem se k ničemu nedostal. Pokuď ji tedy mají tak by se s výstavbou mohlo začít už dřív. No a pak je tu EIA což je něco s životním prostředím a to trvá cca 6 let platí to jak pro dálnice tak i železnice když chcete čerpat dotace z EU.
Neděle, 15. ledna 2017 - 09:08:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 400
Registrován: 6-2016
"a pak je tu EIA což je něco s životním prostředím a to trvá cca 6 let"
Dovolím si podotknout, že to "něco" je strašná sviňárna, pomocí které lze zabrzdit COKOLIV! Nebudeš tedy mít novou trať, ani střídavou trakci, ale budeš moct zahlédnout datlíka tříprstého[rofl] (ten nevinný pták mi slouží jako příklad, netuším zda v daných lokalitách žije).
Pro uvedení do problematiky si na http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_PHA1037 rozklikni ten dokument PHA1037_oznameni.zip, má to přes 70 mega, a začti se od strany 71. Týká se to mediálně propíraného kontejnerového terminálu Malešice. Zde propíráno ve vlákně "Železniční uzel Praha" zhruba 30.12.2016.
Neděle, 15. ledna 2017 - 17:00:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 59
Registrován: 9-2016
honzaklonfar: z toho mám největší strach že se to tímhle EIA svinstvem natáhne tak že se s modernizací začne až v roce 2030. EIA je současně největší zabiják dopravní infrastruktury v Evropské Unii a také to považuji již za ekoterorismus, EIA musel vymyslet někdo s hodně chorým mozkem.