Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 13. 08. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 13. 08. 2017

dolů
   autor příspěvek
Bobo
Pondělí, 07. srpna 2017 - 16:37:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13632
Registrován: 5-2002
takže správně to měl fíra zabrzdit vlakovou- vzduchem, tak teprv rozpojit. předpokládám, že nějaký namáčknutí se u šafa neřeší...
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Pondělí, 07. srpna 2017 - 19:42:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1469
Registrován: 10-2009
I u jednotek platí V15. A tady myslím, že není možno odstavenou soupravu zajistit jen vzduchem, byť do 30 minut. Viz také předpis ČD D2. Jeden strojvedoucí prostě rozpojit takovou soupravu předpisově nesmí bez jejího zajištění podložením. Je to ponaučení nejen pro toho nešťastného kolegu, ale pro nás pro všechny, kdo s něčím takovým jezdí.
Tvrdím, že ani rozpojení dvou činných jednotek se nekoná dle předpisů. Spoléháme se na automatické zajištění střadačovkou v momentu odpojení. Ale to předpisy neznají. Zajistit odstavenou soupravu je nutno ještě před jejich rozpojením. A jak?
Pondělí, 07. srpna 2017 - 20:47:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6074
Registrován: 8-2007
Podroužek:Spoléháme se na automatické zajištění střadačovkou v momentu odpojení. Ale to předpisy neznají. Zajistit odstavenou soupravu je nutno ještě před jejich rozpojením.

Střadačová brzda nestačí?Ta nenaskakuje " v momentu odpojení" ,ale je to úkon před započetím rozpojování.Takže předpisu je vyhověno.Já vždy před rozpojením snížím tlak v HP na 3,5 bar ,zastřádám a pak navolím přepínač do polohy "rozpojení soupravy".
Je-li vše v pořádku,systém odpoví "vraťte přepínač do základní polohy".Pak odstřádám první jednotku,zvýším tlak v HP na 5 bar a popojedu.
Pondělí, 07. srpna 2017 - 21:31:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14244
Registrován: 5-2002
A17: takhle nějak bych si to při rozpojování "Šaka" taky představoval (pokud nemám elektricky řízený brzdič, který to po odpojení udělá sám)...
Pondělí, 07. srpna 2017 - 21:53:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6076
Registrován: 8-2007
Hajnej:takhle nějak bych si to při rozpojování "Šaka" taky představoval

A taky to tak při životě obou funguje.

Když je jeden mrtvý,situace se mění-musí se vše pečlivě hlídat-je to vagon.

Při posunu v depu se navíc vypustí vzduch z podvozků(uzavřením kohoutů) a mechanickýnm vyřazením střadačů se odbrzdí.Pak je jednotka úplně bez brzd a může se s ní posunovat bez baterek i bez vzduchu.Ale zastavit se dá jen zarážkou.
Pondělí, 07. srpna 2017 - 21:54:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 7-2017
Honza7887: Už je to tady zase? Po roce? Holčička vypadla z okna a pak se jako na potvoru otevřely dveře vagonu? Tomu snad nevěříte ani vy... Mně spíš zaráží, že s matkou jel ve vlaku i otec.
Úterý, 08. srpna 2017 - 08:48:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1470
Registrován: 10-2009
Apollo17,
jo, proti tomu se nedá říct ani popel. Myslím, že problém zůstává jen při odstavování, posunu či jízdě s nečinnou (chcíplou) jednotkou. Je to dost rozdíl proti všem možným vozidlům "obvyklé" konstrukce, zvlášť pro nás, zvyklé na tu klasiku. Navíc je zde nezkušenost už proto, že to není obvyklý způsob manipulace s takovými vozidly. Já na tom jezdím třetí rok a ještě jsem chcíplinu nevezl ani neodstavoval. Bude to chtít před odvěšením použít hlavu, případně zarážky.
Co také postrádám, aspoň v našem depu, je manuál pro jinou než bezporuchovou jízdu. Navíc to, co se píše, je výrobcovo povídání, nezatížené jakkoli předpisovými povinnostmi. Třeba to máte lépe zpracováno.
Přeju hezký letní den. P.
Úterý, 08. srpna 2017 - 09:22:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5004
Registrován: 9-2011
No samozřejmě, otec sám přizná, že strkali dítě do okna.
Že se ho na to Pomahači a chrániči vůbec ptali (jasně, oni museli. Stejně jako se musej zeptat Sprostýho vraha (TM), jestli zabil oběť. On řekne, že ne, tak by PaCh mohli do spisu napsat "Podezřelý tvrdí, že ho nezabil, nemáme důvod mu nevěřit", zavřít šanon, Sprostýmu vrahovi (TM) se omluvit za zdržování a vyprovodit ho ke dveřím).
Úterý, 08. srpna 2017 - 09:58:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8430
Registrován: 9-2002
Apollo_17:
"
Nedělá nic.Proto musí strojvedoucí brzdit nouzovým brzdičem,který klasicky snižuje tlak v HP a reagují rozvaděče.Stejně jako u jakéhokoli jiného vagonu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)"

A ten je kde ? Na HJP ? Ja jsem nikdy nic s EPB nedostal do ruky.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Úterý, 08. srpna 2017 - 10:34:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 394
Registrován: 9-2002
ad Nystrom & A.L. Svědek, který u toho sice nebyl, ale na vlastní uši ve vedeljším vagónu jasně slyšel, že stavard nikdy neřekl 'ereš pikloš némeci, hunár sczépen kámoš!' A voni ho nepředvolají k výslechu. No jo, když boj o zrno už dávno nikoho nezajímá, je potřeba vyštrachat jinou okurku.
Úterý, 08. srpna 2017 - 16:15:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 2-2013
Kamera u Prahy
https://www.novinky.cz/krimi/445750-hazard-se-zivoty-na-prejezdu- motorkari-i-cyklisti-v-klidu-objizdeli-zavory-na-hlavni-trati.htm l
Úterý, 08. srpna 2017 - 19:11:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14249
Registrován: 5-2002
Agent: A ten je kde ? Na HJP ?
Ten je bokem, měl by to bejt obyčejnskej třípolohovej kohout s polohami doplňovat na 5 / závěr / vypouštět. Normálně se dá do té doplňovací polohy a pak už se na něj nesahá (podobně jako na Desiru).
Středa, 09. srpna 2017 - 05:18:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6077
Registrován: 8-2007
Agent:Tady je stanoviště polské PESY


Tady je nouzový ovládač tlaku v HP na pravou ruku,HJP na levou.
Tady stanoviště Pantera


HJP je na pravou ruku,nouzový ovládač vedle ní ještě vpravo(není to přídavná brzda)
Středa, 09. srpna 2017 - 12:07:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 2-2013
https://www.novinky.cz/domaci/445691-ridicce-proletlo-kufrem-pend olino-stihana-nebude.html
Tajemný_em
Středa, 09. srpna 2017 - 12:58:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3396
Registrován: 5-2002
No, výborný precedent. Takže teď bude každý "šofér" (pokud přežije) sestřelený vlakem vykládat, že jen zazmatkoval (na náhle spuštěnou výstrahu resp. na zahoukání/zjevení vlaku), zastavil a nedokázal se rozjet, protože auto je chytřejší než on. Paráda.

Ne, že bych neměl úctu ke stáří, ale zmatkují ti, kterým chybějí reakce a zdravý úsudek. Prostě tahle ženská, bohužel, je osoba zdravotně a duševně nezpůsobilá k tak závažné činnosti, jako je řízení motorového vozidla. A jestli jí někdo vrátí řidičák, měl by... (domyslete si, co).
"Nepochválím-li se sám, nikdo to za mne neudělá." Jára da Cimrman
P_v
Středa, 09. srpna 2017 - 13:22:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1845
Registrován: 5-2002
Doufejme že tedy mluvila pravdu, že zmatkovala při zaznění zvukového znamení, a ne že tam vlítla na poslední chvíli a závora byla rychlejší.
Středa, 09. srpna 2017 - 17:37:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 866
Registrován: 9-2014
Keď to neide, tak to neide.
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 00:00:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1128
Registrován: 10-2007
a zdravý úsudek.
Ano,...ptal bych se, kdo tam nechal přejezd při optimalizaci... Madam evidentně zazmatkovala, když se aktivoval Star-Stop..
Trolleybus
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 01:28:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2798
Registrován: 5-2002
Polský kamioňák se může v base chytat za hlavu, že ho podobná výmluva nenapadla taky. Stejná situace, stejný postup (nechat se zavřít mezi závorami a na poslední chvíli popojet, hlavně ať pinďa netrefí místa, kde sedím), následky odpovídající velikosti vozu. V čem je rozdíl? Jedině v míře prostoduchosti, se kterou se kamioňák ochotně přiznal, že ta blikající červená světla viděl.
Kdo se ve sporu odvolává na autoritu, bere si na pomoc paměť, a ne rozum.
Leonardo da Vinci
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 07:36:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1623
Registrován: 11-2012
Nechytla ho ve Studénce náhodou kamera, že už jede na přejezd při blinkající čebrné?
Klidně zaprodám svou duši peklu, pokud budu moct do konce života dělat jen na Kocourech a Škodovkách II. generace. To jsou mašiny, pro které se do práce těším.
Okolí neustále prudím tím, že mluvím pravdu, ale jinak su moc hodný...
Mrzdenek
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 09:08:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 12-2004
AD ujetý panter:

Napíšu jen spekulace:


Fíra se přesně neorientoval v brzdové soustavě jednotky. Nevím jak přesně to je na panteru, ale na těch polských potvorách se žádné nouzové odpojení střadačové používat nemusí. Dá se vypnout na EP-kompaktu, podmínkou toho ale je, že jednotka je napájená vzduchem. V tomto případě byla. Strojvedoucí tedy možná tuto možnost nepoužil a střadače odstavil z činnosti mechanicky (Tím je vypl nadobro). Nicméně mi fakt nejde do hlavy, jak mu to po rozpojení mohlo ujet, protože na PESE se musí vypustit HP pod 3,5 bar, zastřádat a poté je až aktivní tlačítko na rozpojení. Otázkou je, jestli jde takto rozpojit jednotka, která je vypnutá z baterií.

Je také možné, že strojvedoucí jednotku rozpojil manuálně přímo na spřáhle a měl při tom naplněné HP a odpojené střadače. Pokud to tedy udělal v klesání, jednotka se mu rozjela a nemohl udělat vůbec nic.

Ještě třetí možnost je totální neznalost jednotky a v rozvaděčích pozavíral všechny kohoutky co měly co společnoho s brzdou. Jak někteří říkají..."pro jistotu" aby jim to náhodou nezabrzdilo a oni to neobuli. Už jsem to jednou zažil, fíra pro jistotu zavřel i kohout rychločinného ventilu na BSE a mašina s tím jezdila pěkně dlouho (zajímavé že to nikomu nepřišlo divné)

Jen na závěr dodám, že jsem moc zvědavý na závěr vyšetřování a zařadí nám to i do školy....
Více Zdendových fotek na:
www.flickr.com/photos/minicoopercz
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 10:04:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 499
Registrován: 3-2010
Mrzdenek:
"Nicméně mi fakt nejde do hlavy, jak mu to po rozpojení mohlo ujet,"

Co jsem slyšel, tak je nerozpojoval, ale najížděl na neschopnou jednotku, co stála ve stanici...
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 11:20:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6079
Registrován: 8-2007
Mrzdenek,Vydoň: Nicméně mi fakt nejde do hlavy, jak mu to po rozpojení mohlo ujet

Přestaňte spekulovat.Už to tady vše bylo řečeno.Jednotka byla neschopná předešlý den.Ráno ji dotáhnul do Prunéřova na pravidelném Os. vlaku jiný Panter.Tam ji měl objet a pokračovat na pravidelném Os vlaku do Děčína.A protože měla vypnuté baterky,nešlo ji ovládat z předního Pantera(spřáhlo,střadače,ep brzda),ale brzdila jako každé jiné obyčejné 3 vagony.

Stejně tak mohla i ujet.
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 13:24:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6741
Registrován: 1-2007
VIDEO: Auto prorazilo závory, pak se přihnal vlak. Čtyři Poláci těsně unikli smrti
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 15:33:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 8-2017
na panteru se dá použít sp. nouzového odstřádání jednotky umístěném v bedně za jističi na st. strojvedoucího - je jen na HVD1 - nouzové odstřádání na podvozcích se provádí jen tehdy, pokud je jednotka úplně bez vzduchu, ovšem pak se již musí zajišťovat zarážkami

(Příspěvek byl editován uživatelem Practicus.)
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 20:16:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14258
Registrován: 5-2002
pmracek a Pňovany: pro mě je na tý nehodě zajímavej jeden detail: automatickej stop motoru po zastavení.
Kdo tuhle 3,14-čovinu vymyslel a protlačil do legislativy, ten by to teď měl zacálovat.
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 20:46:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 7-2017
Inu cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly, mám to v oktávce taky, ale dá se to vypnout.
Kdyby mi tam namontovali místo ukazatele ekologickýho způsobu jízdy couvacího asistenta, a že je v Praze sakra zapotřebí
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 20:50:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2087
Registrován: 9-2003
Hajnej, OO_Hex: Start-Stop je sice píčovina non plus ultra (mám bohužel taky) ale pro objektivnost je nutno dodat, že je to akorát otravné. Okamžitě po sešlápnutí spojky (u automatu plynu) motor nastartuje, paní akorát má dobrého právníka, který jí poradil výmluvy.
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 21:25:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 8-2017
EC 173 u Brodského
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 21:53:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14261
Registrován: 5-2002
S499: mám bohužel taky
Já tomu naštěstí unikl... [proud]
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 22:06:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1645
Registrován: 4-2006
Auto Start-Stop: nojo, vot ťéchnika. Moje přibližovadlo taky startuje na tlačítko, ovšem už jsem zažil i situaci, kdy na mačkání tlačítka reagovala jen LEDka v něm a jinak se nedělo nic. Po pěti pokusech stylem nastoupit-vystoupit se auto probralo a na nouzový režim dojelo ten kilometr k firmě, kde se po zastavení a nastartování tvářilo, jakože se nikdy nic divného nestalo. Podotýkám, že to bylo 2 týdny nové, tedy žádný střep. No, ale to jsem odbočil...

Ad EC173: V Anglii mají u Network Rail (SŽDC UK) za 2 milióny liber aplikaci, která jim ukazuje místa s pravděpodobným výskytem pádů stromů (zpracovala jim to nějaká high-tech firma dle posouzení konfigurace terénu, směru a síly větru a hustoty zalesnění, aniž by vytáhla paty z baráku). A protože prý nemají páky na to, aby nechali vykácet stromy soukromých majitelů, které hrozí pádem na trať, zvažují, že je na riziko upozorní, s postihy seznámí a pak po nich budou všechny náklady vzniklé pádem jejich stromu na trať vymáhat, vč. penále za zpoždění, které Network Rail dopravcům platí.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
M_g
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 23:14:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 833
Registrován: 6-2006
S499: paní akorát má dobrého právníka, který jí poradil výmluvy.
Možná výmluvy, možná ne.
Mně se stalo prakticky to stejné se služebákem první nebo druhou jízdu. Jen to nebylo na přejezdu ale na křižovatce.
Po zdechnutí motoru jsem vyšlápl spojku a hned vzápětí stlačil tlačítko pro znovu nastartování. No a právě nastartovaný motor byl tím mým povelem vypnut.
Taky mně chvilku šrotovalo v hlavě, co se děje...
Pátek, 11. srpna 2017 - 08:59:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2089
Registrován: 9-2003
M_g: Takže potvrzuješ, že to bylo Tebou a ne autem. Si neměla paní kupovat bavoráka ale Fiat Seicento, tam start-stop nehrozí.
Mmch., já jsem naštěstí ponechal startování klíčkem, takže bych si ho maximálně přestartoval.

(Příspěvek byl editován uživatelem S4991023.)
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
M_g
Pátek, 11. srpna 2017 - 13:11:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 834
Registrován: 6-2006
Ne, bylo to autem. Ty přece když dáš start, tak si auto nestopneš. :-)
Správně by tam měla být dvě tlačítka.
Pátek, 11. srpna 2017 - 13:31:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14270
Registrován: 5-2002
M_g: Správně by tam měla být dvě tlačítka.
Ano. Sloučit antagonisty a ještě takhle zásadního významu je docela prasečina.
Pátek, 11. srpna 2017 - 13:36:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 8-2017
aspoň vidíte, jaká je prasečina slučovat ovladače něčeho do jednoho (a to je jenom tl. on/off), na autě se z toho můžete zbláznit, ale na železnici je to v pořádku - viz třeba taurus, směrová páka a spínač stanoviště v jednom, nebo HJP
Pátek, 11. srpna 2017 - 13:56:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 7-2017
tahle pafunkce by vůbec neměla bejt do vozidla integrovaná[angry]
Pátek, 11. srpna 2017 - 14:03:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 179
Registrován: 1-2012
Kdo to asi začal? "Počítač vypnete kliknutím na tlačítko START".....
Pátek, 11. srpna 2017 - 14:32:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14272
Registrován: 5-2002
Pract: slučovat ovladače něčeho do jednoho
Jenže tady nejde o slučování ovladačů, ale o slučování antagonistických poloh do jediné. Tedy že táž poloha znamená jednou to a jindy pravý opak téhož.

viz třeba taurus, směrová páka a spínač stanoviště v jednom
To kupodivu není až zas tak neobvyklé - kromě Taura to má třeba Inspiro (metro téhož výrobce) nebo i metro z Mytišče (tam fíra přechází s "hybžonem").
Asi to má prapůvod v klice od reverzu na kontroléru starý tramvaje.

nebo HJP
Na 471 a 843 jsou s tím fírové docela spokojeni.
Otázka je, kterou konkrétní HJP máš na mysli, ony totiž existují i nepovedené plagiáty, které si integraci pletou s autorepeatem.
Pátek, 11. srpna 2017 - 14:37:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 8-2017
Hajnej - HJP na jednotkách je ok, horší je to na mašinách (jezdit se s tím dá, ale....)

nebo teď mě ještě napadl mirel do verze 03.... tl. enter - zámek rychlosti (zcela zbytečná funkce)/manuál - to je bombička
Pátek, 11. srpna 2017 - 14:43:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 8-2017
Hajnej - nebo zcela nepochopitelné přepínání reflektorů na některých mašinách po dílnách, poloha vypnuto - plné návěstní - plné návěstní+reflektor - tlumené návěstní
Pátek, 11. srpna 2017 - 15:33:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1626
Registrován: 11-2012
Haha, o těch reflektorech bych tu mohl napsat různé příběhy. Na poslední mašině to ani neodpovídalo schématu a tak se šlo metodou pokus - omyl. Ještě by mě zajímalo, kterého VOLA napadlo dáti dvě 24V žárovky do série u esovitých mašin na osvětlení přístrojů, mi neříkejte, že v 80. letech nebyla k mání 48V sulfitka...
Klidně zaprodám svou duši peklu, pokud budu moct do konce života dělat jen na Kocourech a Škodovkách II. generace. To jsou mašiny, pro které se do práce těším.
Okolí neustále prudím tím, že mluvím pravdu, ale jinak su moc hodný...
Pátek, 11. srpna 2017 - 16:24:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6746
Registrován: 1-2007
Srážka vlaků v egyptské Alexandrii: Dvě desítky mrtvých, přes padesát zraněných
Pátek, 11. srpna 2017 - 17:06:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14273
Registrován: 5-2002
PV: mi neříkejte, že v 80. letech nebyla k mání 48V sulfitka
Možná nebyla k mání ani dřív, v sérii to totiž bylo i na Krysách.
Sufitka je přece jen méně obvyklý tvar žárovky, takže je docela možné, že byly jen na 12 a 24 V.

P.S. Není to "sulfitka", ale sufitka (bez toho -l-) a jméno dostala pravděpodobně podle italského "soffitto" (= strop), protože je tvarem vhodná pro nepřímé osvětlení z nějaké škvíry pod stropem.
Pátek, 11. srpna 2017 - 17:16:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1627
Registrován: 11-2012
A já si furt myslel, že to je od sulfidu popř. sulfitu. Alespoň jsem se zase něco naučil.
Klidně zaprodám svou duši peklu, pokud budu moct do konce života dělat jen na Kocourech a Škodovkách II. generace. To jsou mašiny, pro které se do práce těším.
Okolí neustále prudím tím, že mluvím pravdu, ale jinak su moc hodný...
Pátek, 11. srpna 2017 - 18:34:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3378
Registrován: 3-2010
Ono je to tuchu jinak. Sufitka dle Hajnýho je opravdu žárovka, ale zcela jiná než o kterou se jedná. Sufitky se milý Ivo používaly například k osvětlení horní části jeviště v divadlech a název je odvozen z toho, že byly zavěšené v sufitě. Sulfitka je samozřejmě také žárovka, někdy se jí říká "pružinová", protože podobně jako monočlánek je vsunuta mezi pevný a pružný kontakt. Čest.
Pátek, 11. srpna 2017 - 18:38:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 815
Registrován: 5-2002
[lol]
Pátek, 11. srpna 2017 - 19:31:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 940
Registrován: 6-2016
Sulfitka je patrně obyčejná sufitka, jejíž kovové části byly zhotoveny ze sulfidů příslušných kovů[rofl]

Zkus se Velký Jiří podívat do wikipedie:
"Prostor uzavírala zadní stěna – prospekt a nahoře sufity – závěsné pásy látky, které tvořily horní část jevištní dekorace"
Pátek, 11. srpna 2017 - 20:26:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2095
Registrován: 9-2003
Jirkaxxxl pociťuje nepřekonatelné puzení prokazovat svou nevzdělanost a současně potřebu poučovat a mít ve všem jasno napříč celým K-Reportem. Přitom nezná ani předpisy, jimiž se má při výkonu své práce řídit.
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
Pátek, 11. srpna 2017 - 22:41:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14276
Registrován: 5-2002
JxL: Sulfitka je samozřejmě také žárovka, někdy se jí říká "pružinová", protože podobně jako monočlánek je vsunuta mezi pevný a pružný kontakt. Čest.
Moc hezky jsi popsal sufitku, je vidět, že se vyznáš...
Možná ale mezi nima opravdu rozdíl je - jedna se dává mezi pružnej a pevnej kontakt, kdežto druhá mezi dva pružný. [rofl]

HK: Prostor uzavírala zadní stěna – prospekt a nahoře sufity – závěsné pásy látky, které tvořily horní část jevištní dekorace
Přesně tak. A protože ty pásy látky jsou zavěšený nahoře, tedy jakoby pod stropem, tak přišly tomu názvu "sufity". Vona se dost podstatná část historie divadla udála zrovna v tý Itálii...
Sobota, 12. srpna 2017 - 01:19:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 8-2017
Pavel_Večeřa - tam už měly bejt dávno nacpaný LEDky - ale žádný vysocesvítivý a navíc bílý, ale obyčejný žlutý za 2 kačeny

měl jsem možnost vidět krásně upravený budíky, v horních rozích LEDky, a rožky na plexi přelepeny lepkou (aby to nesvítilo do xichtu) - tak dobře osvětlenej měřák jsem nikde jinde neviděl

viz zde http://foto.bmhd.cz/f/7/66/6599.jpg?v
a zaměřte se na budíky
Sobota, 12. srpna 2017 - 02:02:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1628
Registrován: 11-2012
LEDky už jsem viděl i na nějakém Esu, ale teď z hlavy nevím, zda to bylo místo těch dvou 24V žárovek nebo něco jiného.
Klidně zaprodám svou duši peklu, pokud budu moct do konce života dělat jen na Kocourech a Škodovkách II. generace. To jsou mašiny, pro které se do práce těším.
Okolí neustále prudím tím, že mluvím pravdu, ale jinak su moc hodný...
Sobota, 12. srpna 2017 - 11:53:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14281
Registrován: 5-2002
Pract: ale žádný vysocesvítivý
Účinnost LED se postupně zvyšuje, takže při opakované výrobě svítí čím dál víc a víc.
Ale dá se to celkem úspěšně léčit snížením proudu, což se pozitivně projeví i na menším ztrátovém teple.
Sobota, 12. srpna 2017 - 15:40:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 8-2017
Pavel_Večeřa - jo, to tam místo žárovek narvali bílý LEDky a je to děsně nepříjemný na oči - žlutá je prostě žlutá

Hajnej - ten odpor tam musí bejt stejně, spíš jde o to, proč v tomhle případě kupovat LEDky za á 25Kč, když tu samou práci odvede LEDka za á 2-3 Kč - přitom její svit je už tak dost velký

(ano, rozdíl je, že tam nepoteče proud cca 5mA, ale 10mA, max I pak typicky 20mA)
Sobota, 12. srpna 2017 - 22:24:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14287
Registrován: 5-2002
To, že je LEDka bílá, ještě nutně nemusí znamenat, že je za 25 Kč. Nedávno jsem nějaké kupoval za jednocifernou částku.
Neděle, 13. srpna 2017 - 16:34:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 8-2017
Hajnej - vysocesvítivý bývají dražší, než klasické LED, ta bílá na osvětlování čehokoliv je protivná, a velice rychle se člověk unaví

to samý dálkový světlomety, je rozdíl, zda jedu 3 hodiny s halogenama, nebo s LED světlomety, na únavě je to znát, nehledě na to, že jsou osvětlované objekty lépe vidět - modrá složka viditelného spektra v noci má být minimální, naopak, má převládat červená



(Příspěvek byl editován uživatelem Practicus.)
Neděle, 13. srpna 2017 - 18:00:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1129
Registrován: 10-2007
modrá složka viditelného spektra v noci má být minimální, naopak, má převládat červená

Obávám se, že pro vozidlové je studené světlo vhodnější, hlavně z hlediska možnosti usnutí
Mladějov
Neděle, 13. srpna 2017 - 18:44:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10687
Registrován: 3-2007
>pro vozidlové je studené světlo vhodnější, hlavně z hlediska možnosti usnutí

Můžete citovat nějaký zdroj ? Mně tohle připadá jako VELMI úsměvné - a spíš bych měl obavy z nespojitého spektra a tedy špatné viditelnosti žluté a červené (praporek, mech. předvěst, předvěstníky atd).
Neděle, 13. srpna 2017 - 19:29:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1130
Registrován: 10-2007
Můžete citovat nějaký zdroj ?

https://www.jstage.jst.go.jp/article/jpa/24/2/24_2_183/_pdf

Mně tohle připadá jako VELMI úsměvné

Může vám to přijít klidně ABSOLUTNĚ usměvné, ale klidně si zkuste večer doma svítit studenými ledkami....

Naopak výhodně se toho dá využít při řízení, kdy koukaní do studeného světla tolik člověka nenutí spát.
Mladějov
Neděle, 13. srpna 2017 - 19:55:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10690
Registrován: 3-2007
To je hezký výzkum, ale faktor barvy je zřejmě při řízení vozidla spíš opačný - já pozoruji s LED výrazně vyšší únavu zraku - ve shodě s Praktikusem a řekl bych, že takových bude většina.