Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 13. 07. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 13. 07. 2017

dolů
   autor příspěvek
starý Ivoš
Neděle, 09. července 2017 - 20:43:02  
Neregistrovaný host
37.221.248.215
Jenže ty dvě generace jaksi neměly tušení, že přijde globální oteplení s jevy je provázejícími, tedy extrémními výkyvy počasí, přívalovými dešti takové intenzity atd. Mmch, v Německu jistě tímto uvažováním poškozeni nebyli, nicméně města se topila, oběti na životech byly. Že by za to taky mohlo komunistické myšlení?
Lidi, já vím, že je před volbami a komunisti mají preference, o kterých se jiným stranám může jen zdát, ale...odvolávat se na "komunismus" skoro 30 let po revoluci je blbost. Tuhle jsem se dočetl, že za nedostatek vody můžou komunistické meliorace. Jenže ony už z cca 95% nefungují, protože po privatizaci na ně všichni s...kašlou.
Zažil jsem toho dost - občanskou nauku v ZŠ i na gymnáziu i na průmyslovce, i PŠM na vojně, ale odpusťte - dnešní propaganda je o pár stupňů blbější než ta komunistická.
Hajnej, to není míněno proti tobě, tvých názorů si velmi vážím, jsi asi nejrozumnější z přispěvatelů.
Howgh.
Pezos
Neděle, 09. července 2017 - 21:09:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 643
Registrován: 4-2014
Hajnej:
"Zato po povodních, zejména těch 2002, se noviny hemžily čtenářskými články...
A je obrovskou ostudou žurnalistů, že noviny tyhle sračky otiskovaly..."
Je to dobou. S rozvojem internetu se podobné existence přesunuly tam. Stačí se podívat pod články o předpovědích počasí - jeden brouk pytlík vedle druhého. Raději si nezkouším představit, jako by dnes dopadly předpovědi a informace z '97 [crazy]
Neděle, 09. července 2017 - 21:13:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9124
Registrován: 5-2002
Povodně v roce 1997 možná čekali odborníci a politice ne, ale hlavně lidi už úplně zapomněli co to velká povodeň je. Pro moji generaci to bylo něco z dějepisu, pro moje rodiče možná vzpomínka na zaplavený Žitný ostrov v roce 1965. A když už "to" nastalo, tak největší problém byl ve spojení. Mobilů byla mezi lidma nějaké dvacetina dnešního stavu a byla spousta míst bez signálu i bez povodní. Ale zase nedávno jsem poslouchal nějakého hydrologa a ten říkal něco v tom smyslu, že máme kliku že ty první velké povodně po mnoha letech počkaly aspoň na začátek mobilního věku, o pět let dřív by to byl mnohem větší masakr.

Ilustračně z roku 1997 Brandýs pod Orlicí, Ústí pod Orlicí a Zámrsk pod Loučnou.

Němec_z_ova
Neděle, 09. července 2017 - 21:35:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3565
Registrován: 4-2009
Mmch, v Německu jistě tímto uvažováním poškozeni nebyli, nicméně města se topila, oběti na životech byly. Že by za to taky mohlo komunistické myšlení?

Ne, za to může naše vlastní blbost[pozor] Schválně, co z toho videa znáte ze svého okolí? Já v podstatě vše[sad]
Trochu sprchne a mi vytápíme sousední státy, v případech sucha nás zase sousedi podezírají, že vodu schválně zadržujeme.
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Neděle, 09. července 2017 - 22:09:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2019
Registrován: 3-2006
Povodně jsou dost pravidelné, bohužel se mění jen velikost odkaz
Ale lidi zapomínají a jsou optimisti.[sad]
Poklop D400
Neděle, 09. července 2017 - 22:24:47  
Neregistrovaný host
109.80.234.119
Delší čtení, ale člověk si z něho udělá obrázek o historických povodních na Vltavě:
https://web.natur.cuni.cz/geografie/vzgr/monografie/povodne/povod ne_elleder.pdf
Trolleybus
Pondělí, 10. července 2017 - 00:37:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2782
Registrován: 5-2002
starý Ivoš:
"Trolleybus: šmarjá, neblbni. Tady není Island, Filipíny, LA, Yellowstone. To bychom se už mohli připravovat na tunguzský meteorit. Mmch, kdy u nás bylo naposled zemětřesení VII. stupně? Fakt se na to máme připravit? Jak?"
Jako předběžné opatření bude stačit jediná věc - naplánovat, kam rychle uložit a následně několik měsíců ubytovat a živit třeba 100 tisíc lidí, kterým zemětřesení vážně poškodí domy. A co si budeme povídat, hlavně rodinné domy jsou bastlené všelijak, bude stačit jeden větší otřes a budou neobyvatelné. Ono nejde o to dělat paniku a volat: "Proboha, tady jednou bude zemětřesení!" Jde o to, aby měl stát plány, co se bude dělat, kdyby k tomu došlo, a budou tisíce zraněných a desetitisíce až statisíce lidí bez obydlí. To je přesně to, co psal Erwin - v roce 1997 nebyl stát na situaci, kdy povodně zasáhnou statisíce lidí, absolutně připraven.
starý Ivoš:
"Jenže ty dvě generace jaksi neměly tušení, že přijde globální oteplení s jevy je provázejícími, tedy extrémními výkyvy počasí, přívalovými dešti takové intenzity atd. Mmch, v Německu jistě tímto uvažováním poškozeni nebyli, nicméně města se topila, oběti na životech byly. Že by za to taky mohlo komunistické myšlení? "
Tohle není komunistické myšlení, to je obyčejné ignorování historie. Už to tady v minulosti mnohokrát bylo a není nejmenší důvod, aby to nepřišlo zase. Povodně, zemětřesení, tornáda... Nic nového, ve starých kronikách lze najít leccos. Jenže 2. polovina 20. století byla výjimečně klidné a lidé si zvykli, že katastrofy už nepřijdou, že prostě zmizely. Ne, nezmizely, jen si daly menší pauzu.

353:
"Povodně v roce 1997 možná čekali odborníci a politice ne, ale hlavně lidi už úplně zapomněli co to velká povodeň je. Pro moji generaci to bylo něco z dějepisu, pro moje rodiče možná vzpomínka na zaplavený Žitný ostrov v roce 1965. "
Přesně tak, lidé zapomínají. A já přiznávám, že kdyby mi na vysoké nenalili do hlavy pár semestrů hydrologie, gegologie, geomorfologie, meteorologie a podobných věd, tak bych v roce 1997 taky neměl tušení, že ty deště v Jeseníkách a Beskydech jsou ukrutný průser, který na středních a dolních tocích skončí povodněmi, jaké nejen moje generace nezažila.
Kdo se ve sporu odvolává na autoritu, bere si na pomoc paměť, a ne rozum.
Leonardo da Vinci
Pondělí, 10. července 2017 - 06:59:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14008
Registrován: 5-2002
Trolley: to je obyčejné ignorování historie
Přesně tak. Stačí si uvědomit, jak vzniklo poutní místo na Hostýně...
Pondělí, 10. července 2017 - 09:14:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3906
Registrován: 7-2011
Trolleybus:
"Jde o to, aby měl stát plány, co se bude dělat, kdyby k tomu došlo..."
Což o to, stát nějaký ty plány má, ovšem jsou-li dostatečný, aktualizovaný a aktuální. Ono to totiž stojí nemalý peníze, takže politici napříč spektrem vesměs akorát praktikují modlení, aby za jejich funkčního období proboha k ničemu nedošlo.
Třeba v Praze už dlouho koluje takovej "vtip", ze kterýho ovšem mrazí, totiž že kdyby rupla Vltavská kaskáda, tak si kobyla vod svatýho Václava umeje kopyta. První vážně sevřená [zadnice] byla za povodní 2002, naštěstí vydrželo (a stačí, aby rupla jedna přehrada, zbytek se už sveze). Mimochodem tenkrát se v plný nahotě krásně ukázalo, jak "bezpečný" je kryt v metru (a začal lízt na světlo šlendrián z dob stavby, o kterým se do tý doby netušilo, třeba že místo pevnostní zdi se našla prostá cihlová příčka).
Albert
Pondělí, 10. července 2017 - 10:10:02  
Neregistrovaný host
109.80.75.176
Bobik: To co píšete jsou hlouposti, které hraničí s šířením poplašné zprávy.

Zeptám se jinak, znáte jednotlivé typy přehrad? Co víte o projektování přehrad, o jejich stavbě a byl jste někdy uvnitř přehrady? Já jsem byl uvnitř několika na exkurzi. Omlouvám se všem za ten výraz, ale debilní kecy, že se něco tvrdí, mě vážně SER..!!!

Podívejte se na dokumenty o přehradách na youtubu je jich dost, máte tam projektování, modelování hráze do vhodného místa, způsob stavby, uvnitř přehrad je nepřetržitý monitoring, … A pak přijde nějaký mamlas a začne žvanit, že koluje nějaký blábol. Měl jsem za to, že sem chodí alespoň částečně technicky vzdělaní lidé. Tak jsem se spletl. Podle toho co píšete se zřejmě domníváte, že se jednoho rána vzbudil nějaký jouda vzal tužku nakreslil hráz a řekl tady jí postavte a podle toho to nějaký jiný jouda naplácal dohromady beton, nebo jak si celý proces představujete???

Doporučuji na youtube si najděte dokument Nový příběh staré řeky. Ano je to dělané v duchu doby, tak si odmyslete ty zbytečné řeči a zaměřte se na technickou stránku věci - a pak dejte vědět co na to říkáte. Jen drobnost na Slapech se odebírají vzorky betonu z hráze a podle pracovníků povodí se sice naprosto nepatrně, ale stále zlepšují vlastnosti betonu, říká se tomu zrání betonu.

PS A případně argumenty, že v USA je část přehrad v ne úplně ideálním stavu neberu v potaz, bavím se o našich přehradách.
Pondělí, 10. července 2017 - 10:35:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14010
Registrován: 5-2002
Bobik: Třeba v Praze už dlouho koluje takovej "vtip", ze kterýho ovšem mrazí, totiž že kdyby rupla Vltavská kaskáda, tak si kobyla vod svatýho Václava umeje kopyta.
A čo si predstavujetě pood takýmto slovom "rupne", Kefalín...?
Máš aspoň nějakou potuchu o tom, jak funguje betonová tížná hráz (což je případ Orlíka a Slap)...? Dokážeš ji rozeznat od klenbové (Vrchlice)...?

Dovolil bych si připomenout jedno české přísloví: ševče, drž se svého kopyta.
Albert
Pondělí, 10. července 2017 - 10:44:37  
Neregistrovaný host
109.80.75.176
Hajnej: doufal jsem, že na mojí otázku odpoví "odborník" na přehrady, ale když už jste popsal 2 typy přehrad, tak přidám ještě ne moc známou jedinou pilířovou přehradu u nás - Fláje.
Pondělí, 10. července 2017 - 12:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14012
Registrován: 5-2002
Albert: přidám ještě ne moc známou jedinou pilířovou přehradu u nás - Fláje
Já o Flájích četl jako o "klenbičkové" hrázi - ovšem vynechal jsem je záměrně, aby jako určitý mezityp (či kříženec) nemátly.
Pondělí, 10. července 2017 - 13:28:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3321
Registrován: 3-2010
Hajnej, drž se svého kopyta a neokecávej fakt , žes o Flájích neměl ani zdání. Vrchlice jsou také jedinou klenbovou u nás a s pilířovou má hodně podobného...[kiss].
Majkl007
Pondělí, 10. července 2017 - 13:45:18  
Neregistrovaný host
78.102.81.100
"Vrchlice jsou také jedinou klenbovou u nás a s pilířovou má hodně podobného"
Vážně mají hodně podobného? [lol] No vidíte to, a já si doposud myslel, že pilířová přehrada je postavena z jednotlivých pilířů, které jsou duté, čímž dochází k výrazné úspoře materiálu (betonu) oproti "plným" hrázím tížným. Kdežto klenbové přehrady se vyznačují tím, že jsou vyklenuté jak v horizontálním tak i ve vertikálním směru, kde to vyklenutí je situováno "proti vodě" a tím vlastně eliminuje tlak vody na hráz, který přenáší do boku do svahů údolí (proto se taky tyto přehrady nejčastěji budují v úzkých kaňonovitých údolích). I zde je výhodou úspora materiálu, podobně jako u hrází pilířových, ale to je tak jediné co mají tyto dva typy hrází společného.
Pondělí, 10. července 2017 - 14:11:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 204
Registrován: 9-2016
Ad Albert, Hajnej: Kdo si myslí, že přehrada je 100% bezpečná, je docela naivní. Bezpečnost přehrad je (možná) vysoká, ale nikdy ne 100%. Nechce se mi to hledat, tak jen po paměti: prvně se přelivy Slap, Orlíka otestovaly až při povodni v roce 2002. A mám takové tušení, že tam tehdy byl docela problém, protože je voda nějak trhala. Ale tenkrát naštěstí vydržely. Otázkou je, jak dlouho by vydržely. V Itálii (Vajont) měli zase problém, když jim po vydatných deštích v roce 1963 spadl kopec do přehrady. Hráz sice vydržela, ale voda vyšplouchla (přes 2000 mrtvých). Podobných rizik by se dalo najít více.
A k roku 2002 - byl jsem tehdy na Sázavě. V rádiu se mluvilo jen o Vltavě a Berounce, o Sázavě ani slovo. Ani starostka místní obce u vody tehdy nevěděla nic podstatného. Sice z MBT jsem věděl jak to vypadá v Praze, ale o Sázavě taky nic. A druhý den byla řeka z koryta venku.
Pondělí, 10. července 2017 - 14:11:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14014
Registrován: 5-2002
JxL: neokecávej fakt, žes o Flájích neměl ani zdání
Víš, Jiříku, otec dělal poměrně dlouho na dispečinku Povodí Vltavy, takže se u nás všelijakejch "vodnickejch" knížek vyskytovalo poměrně hodně, a to i z jiných povodí (včetně Ohře). V mladém věku jsem díky tomu prolezl docela dost přehrad, jezů a elektráren (ale ve všech jsem nebyl a klíče nemám ani od jedné [wink]).
Tak si ty kecy laskavě nech na koledu, ano...?
Pondělí, 10. července 2017 - 14:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14015
Registrován: 5-2002
Makus: tak jen po paměti: prvně se přelivy Slap, Orlíka otestovaly až při povodni v roce 2002
Tak to máš hodně děravou paměť. Slapské přelivy "jely" už v roce 1954, v době, kdy hráz nebyla ještě zcela dokončena. A otec měl kdesi doma černobílé fotky, kde teče voda přes přeliv na Orlíku.

A mám takové tušení, že tam tehdy byl docela problém, protože je voda nějak trhala
Na Slapech byl nějaký problém, že zatékalo do elektrárny. Nějak se to ale řešilo a asi bych se dokázal poptat, jestli se to podařilo vyřešit.

o Sázavě taky nic. A druhý den byla řeka z koryta venku.
Čím menší řeka, tím dokáže vybřežit rychleji, stačí pořádně zapršet v jednom místě. Obyvatelé od všelijakých těch Kocáb, Luh či Lubin a jim podobných by mohli vyprávět...
Pondělí, 10. července 2017 - 14:41:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 205
Registrován: 9-2016
Ad Hajnej:
Co vím, tak Slapy v roce 1954 se dodělávaly a voda stoupala. Ale jestli to šlo přes přeliv, tak to si nevzpomínám, že bych to někde četl.

Sázava není žádná malá řeka. Navíc v daném místě se zase tak často nevylívá. Podle pamětníků se tak před rokem 2002 stalo naposledy v roce 1960 (tedy po 42 letech).
Albert
Pondělí, 10. července 2017 - 16:25:28  
Neregistrovaný host
109.80.75.176
Makus: hráz v.d. Orlík při záplavách v roce 2002 byla v pohodě. Ale došlo k vyplavení traf elektrárny (což nemá vliv na funkci hráze) + došlo k rozbití vývaru pod přehradou (což také nemá vliv na funkci hráze). Oboje opraveno.

Jinak na Orlíku byl "legendární" problém, protože tam byla na lanech lávka na opravu, nebo natírání (to už si nepamatuji přesně) a ta voda lana na jedné straně přetrhla a lávka vlála na vzdušní straně dolů a o cca měsíc později jsem se dozvěděl, že Orlík při záplavách o cca 1 metr "popojel". Hle jak vznikají fámy.

A protože jsem byl uvnitř hráze nějaký ten rok po záplavách, tak byl samozřejmě dotaz na záplavy a jediný problém hráze byl v tom, že vlivem velkého podtlaku nešlo otevřít (nebo zavřít - nyní si neuvědomuji jak se otevírají) dveře, kudy se jde ven ke spodním výpustím (na fotce ta černá díra uprostřed) - viz foto http://technet.idnes.cz/foto.aspx?r=tec_reportaze&c=A110816_16564 6_tec_technika_kuz&foto=RJA3d310e_512_johnsony_poprve_v_cinnosti. jpg

Škoda, že jsem si neuložil fotku ze záplav z roku 2002 – na něm jsou přepady v.d. Slapy, kolem rozrážečů valí obrovské množství vody a vím, že to zní neuvěřitelně, ale jednom z rozrážečů stojí chlap a fotí si to. Na jeden z těch rozrážečů se totiž dá dostat zevnitř, je tam žebřík nahoru - také jsem tam byl, ale to bylo po dávno po záplavách.

A vodní dílo Vajont bych sem opravdu netahal – tam byl problém v tom, že soukromá firma postavila přehradu kde neměla a měla jí státu prodat až bude celá naplněná, takže i když docházelo k dlouhodobému sesuvu části svahu, tak stejně došlo k úplnému naplnění a následnému přelití přívalové vlny přes hráz.

Mám pocit, že k něčemu podobnému, ale v malém měřítku došlo i ve Švýcarsku. Ale to není chyba přehrad u nás, že nějaký blb postaví v horách přehradu kde nemá a doufá, že to nějak dopadne.

Znáte poslední problém na přehradách u nás? Přehrada na Desné za 1. sv.v. a potom už nic.

Já bych se bál bydlet pod rybníky – od roku 2000 dodnes jich několik doopravdy „ruplo“, ale to bylo dané neúdržbou ze strany jejich majitelů.
Pondělí, 10. července 2017 - 16:48:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3322
Registrován: 3-2010
Hajnej: Víš, Jiříku, otec dělal poměrně dlouho na dispečinku Povodí Vltavy... V mladém věku jsem díky tomu prolezl docela dost přehrad, jezů a elektráren Tak si ty kecy laskavě nech na koledu, ano...?
===================
Promiň, zapomněl jsem, že všechno víš a znáš[crazy].Nepřekvapí mě proto, kdyby zde byla debata o rubání uhlí, předáš nám zkušenosti z dětských let, když sis hrál v uhláku na horníka[kiss]
Pondělí, 10. července 2017 - 17:56:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3908
Registrován: 7-2011
Albert - dobrý, tak v posledním příspěvku už ses uklidnil a začal psát rozumně, jsem skoro myslel, že ti snad praskne cévka. [proud]
Nojo, takhle holt si "odborníci" budují renomé (nebo léčí mindrák?), že seřvou neznalé, ať držej huby, žejo, místo aby se jaly vysvětlovat. Naštěstí jsi to pak napravil. [proud]
A jinak k tý poplašný zprávě, ze který mě obviňuješ - oni si za povodní opravdu všichni byli na 100% jistí, že se opravdu nic nestane a všechno bude v naprostý pohodě? Skutečně? Já jen, že jeden večer se primátor nechal slyšet (na základě toho, co mu řekli vodohospodáři), že voda už stoupat nebude - a druhej den jí bylo o skoro dva metry víc (a jeho to na rozdíl od "vodníků" stálo hlavu).
Jistě, za "normálního" stavu se dá bavit o pravděpodobnosti hraničící s jistotou, že se nestane absolutně nic, ovšem tahle diskuse se nevede o normálních stavech, že?

Hajnej:
"Dovolil bych si připomenout jedno české přísloví: ševče, drž se svého kopyta."

Hezký, dostals mě, pobavilo. [ok][biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Bobik.)
Majkl007
Pondělí, 10. července 2017 - 18:48:41  
Neregistrovaný host
78.102.81.100
"Vajont bych sem opravdu netahal – tam byl problém v tom, že soukromá firma postavila přehradu kde neměla a měla jí státu prodat až bude celá naplněná, takže i když docházelo k dlouhodobému sesuvu části svahu, tak stejně došlo k úplnému naplnění a následnému přelití přívalové vlny přes hráz."
Tam byl hlavně problém v tom, že věřili, že rychlost toho sesuvu dokáží "řídit" právě střídavým zvyšováním a snižováním hladiny v přehradě, a že tedy udělají tzv. řízený sesuv. Jenže chyba lávky, tím celý sesuvný proces naopak urychlili, až jim to jedné krásné noci sešouplo do přehrady během jedné minuty celé a v mnohem větším rozsahu než si kdo vůbec uměl představit.

"Znáte poslední problém na přehradách u nás? Přehrada na Desné za 1. sv.v. a potom už nic."
Nevím, ale co si pamatuji, tak se při povodních 97 psalo o nějakém problému na přehradě Morávka v Beskydech, že nějak prosakovala a dokonce hrozilo její protržení - může o tom někdo napsat víc?
A která se skutečně protrhla, byla v roce 2002 Soběnovská přehrada na říčce Černá (přítok Malše) v jižních Čechách. Jenže ta je tak malá, že o tom dnes už skoro nikdo neví.

"Já bych se bál bydlet pod rybníky – od roku 2000 dodnes jich několik doopravdy „ruplo“, ale to bylo dané neúdržbou ze strany jejich majitelů."
Ano, ze svého poměrně blízkého okolí mám hned několik příkladů z povodní v červnu 2013, kdy na říčce Výrovce kolem Kouřimi "ruplo" hned několik rybníků. Např. rybník v obci Mlékovice, nebo i poměrně veliký rybník Strašík, jehož vody vyplavily část Kouřimi a dalších vesnic po proudu, a také na několika místech těžce poškodily trať č. 012, po které se pak skoro rok nejezdilo (i když takto dlouhá doba opravy byla způsobena zejména stavem hráze rybníka v Žabonosích, která sice přímo nepraskla, ale moc tomu nechybělo a tak se po opravě muselo čekat až se usadí, bo trať vede přímo po ní).
Pondělí, 10. července 2017 - 19:07:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5329
Registrován: 8-2012
Znáte poslední problém na přehradách u nás?
Známe. Přehrada Mlýnice (okr. Liberec) při bleskové povodni 7.8.2010 - přelití koruny hráze a vymletí zeminy na jejích základech, naštěstí bez vlivu na statiku hráze.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Albert
Pondělí, 10. července 2017 - 19:15:28  
Neregistrovaný host
109.80.75.176
Majkl007: Nejsme v rozporu, já to napsal zjednodušeně. Nechtěl jsem se rozepisovat o vybudování tunelu pro přívod vody do elektrárny po sesuvu, atd. Ale ten sesuv byl té noci očekávaný. Dokonce při tom zahynula část zaměstnanců, která dostala pozvánku jít na hráz se na "to" podívat, protože ten svah byl přes noc osvětlený. Jen ten objem zeminy byl značně vyšší než kdo očekával a výsledná vlna měla děsivé následky. Stavět přehradu bez řádného geologického průzkumu není dobrý nápad. Ale něco takového i když v dálničním provedení známe i u nás ...

Máte pravdu, že na Soběnov jsem zapomněl i když jsem se na něj jel potom podívat. Ale když to vezmu striktně podle názvosloví (a to berte jen jako zbytečné slovíčkaření), tak se nejednalo o přehradu, ale o jez (mám pocit, že přehrady jsou od 13, nebo od 15 metrů výšky), proto jsem byl osobou znalou poučen, že v.d. Vrané nad Vltavou se řadí mezi jezy a ne mezi přehrady.

Přesně ty rybníky jsem měl na mysli a přidal bych i Metelský rybník 2002.
Pondělí, 10. července 2017 - 19:28:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 480
Registrován: 6-2015
Albert: Na Orlíku jsem byl na exkurzi v červenci 2010 a hrázný nám říkal, že povodeň byla tak veliká, že voda dosahovala asi metr nad úroveň venkovní terasy nebo nevím jak to nazvat, betonové plochy ze které se vstupuje zvenčí (z návodní strany) přehrady dovnitř, je tam nějaký sklad či co a z něj se dá jít dál. Tam na vstupu byly prý jen obyčejné dveře, které metrový nápor vody nevydržely, provalily se a voda se dostala chodbami a šachtami až do prostoru elektrárny kterou kompletně vyplavila asi metr nad úroveň její podlahy. Před elektrárnou sice jsou ocelové tlakové dveře, ale ty zůstávaly otevřené, protože manipulace s nimi je obtížná. (Tak nějak matně vzpomínám že to správce říkal). Na stěně elektrárny tam visí důkaz - výkres - řez soustrojím, který voda dole poškodila. Strojovna byla kompletně vyplavena, všechny generátory pod vodou.

(Příspěvek byl editován uživatelem K6S31ODR.)
Albert
Pondělí, 10. července 2017 - 19:34:44  
Neregistrovaný host
109.80.75.176
T_._H_.: dobrá naběhl jsem si. Moje věta měla znít, ... fatální problém u nás kdy došlo k destrukci hráze (úplné, nebo částečné) které mělo za následek:
- oběti na životech
- poškození zdravotního stavu osob
- hmotné škody na majetku, které nevlastní majitel vodního díla.

Určitě by se dalo ještě něco dodat, ale přijde mi to srozumitelné.

Jinak bych musel přidat i opravy na Lipně I. To jen co mě v rychlosti napadne.
Albert
Pondělí, 10. července 2017 - 19:37:40  
Neregistrovaný host
109.80.75.176
K6S31ODR: jak jsem od našich průvodců - pracovníků povodí - "nakoupil" tak prodávám.
Pondělí, 10. července 2017 - 19:52:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5330
Registrován: 8-2012
Moje věta měla znít
Hele, přelití koruny hráze je havárie vodního díla samo o sobě. Že ta díra vymletá v boku přehrady nebyla dost velká bylo opravdu jen štěstí. Vaše dodatková kritéria á la TV NOVA (čím víc mrtvých, tím dřív ve zprávách) mě nezajímají.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Majkl007
Pondělí, 10. července 2017 - 20:12:44  
Neregistrovaný host
78.102.81.100
Albert: "Stavět přehradu bez řádného geologického průzkumu není dobrý nápad."
To ale nebyl případ Vajontu. Tam bylo vypracováno geologických průzkumů hned několik, a všechny se shodly na tom, že právě z důvodu nestability svahů údolí je jeho zaplavení v těchto místech nevhodné. Ovšem investor díla, společnost SADE, si i přes varování geologů prosadila, že tam přehrada prostě bude a hotovo!
Ale něco takového i když v dálničním provedení známe i u nás ...

A jak to bylo v ´97 na té Morávce? Nevíte?
Albert
Pondělí, 10. července 2017 - 22:08:44  
Neregistrovaný host
109.80.75.176
Majkl007: netuším
Pondělí, 10. července 2017 - 22:23:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2480
Registrován: 7-2002
Ja vim jen o Sancich. Dle agentury JPP tam bylo riziko ujeti svahu. Proto tehdy v noci (bohuzel nepamatuju si presne datum) upousteli maximum, ktere bylo udajne vypocitano tak, aby se to "jeste vlezlo" pod most ve Frydku-Mistku. Tady je o tom i zminka Odkaz. Sesty odstavecek v Beskydech. Tak snad to neni jen dalsi prehradni fama [happy]

Edit: pardon. Je to 5ty odstavec a bylo to v noci z 8.7. na 9.7.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tridvatri.)
"Velké vláčky" - http://www.lokomotivy.net; "Malé vláčky" - http://kzm.lokomotivy.net
Majkl007
Pondělí, 10. července 2017 - 22:45:36  
Neregistrovaný host
78.102.81.100
Na Wikipedii jsem o Morávce našel toto:
Na rozdíl od obvyklého hlinitojílovitého těsnění uvnitř hrázového tělesa byl v případě Morávky použit jinak ojedinělý asfaltobetonový povrchový plášť. Nedostatečné zkušenosti s tímto typem izolace a spěch při její instalaci se projevily při počátečním napouštění v roce 1965. Hráz prosakovala do té míry (přes 0,3 m³/s), že napouštění muselo být zastaveno a celá návodní strana hráze upravena a dotěsněna. Definitivní napuštění proběhlo teprve v letech 1966 až 1967. Odhad třicetileté životnosti asfaltobetonového těsnění se ukázal být realistický, když za povodně v září 1996 došlo k jeho prolomení a narušení tělesa hráze až do hloubky 1,6 metru. Trhlina byla rychle dotěsněna a začala se připravovat celková rekonstrukce hráze (právě dokončená vodárenská nádrž Slezská Harta však mohla posloužit jako náhrada, zatímco ještě o několik let dříve by odstavení Morávky nebylo myslitelné). Celková rekonstrukce při vypuštěné nádrži proběhla v letech 1997 až 2000; v jejím rámci bylo asfaltové těsnění hráze nahrazeno speciální PVC fólií, vybudována další výpustní štola a nová štola drenážní pro odvodnění svahu nad přehradou.

Takže to zřejmě nesouviselo s velkými povodněmi v červenci 97, ale s nějakými menšími o rok dříve, o kterých ani nevím že byly. [uhoh]
Němec_z_ova
Pondělí, 10. července 2017 - 22:48:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3566
Registrován: 4-2009
A jak to bylo v ´97 na té Morávce? Nevíte?

Nepleteš si to se sousedním VD Šance? Tam se mluvilo (a psalo) o možném sesuvu svahu do nádrže.

Svah nad přehradou Šance hrozil sesuvem

OSTRAVICE – Nebezpečí, že by šest milionů tun horniny z ujíždějícího řečického svahu nad Šancemi v kritických dnech sjelo do přehrady, sice podle odborníků nehrozilo, vyloučit se ale nedalo. „Kdyby tento objem sjel do přehrady v době, kdy byla zcela zaplněna, přes korunu hráze by se přelila vlna o objemu šest až deset tisíc metrů krychlových,“ vysvětlil situaci, která vedla k evakuaci obyvatel z ohroženého území, vedoucí kanceláře přednosty frýdecko-místeckého okresního úřadu Jan Hlisnikovský. Pohyb svahu byl totiž oproti normálu, kdy ujíždí za den jen jednu setinu milimetru, několikanásobně rychlejší. Řečický svah se od roku 1972, dokdy je monitorován, posunul o tři a půl metru. Poté, co ustaly deště, se situace opět stabilizovala.


Zdroj: http://fm.denik.cz/zpravy_region/povodne_vzpominka_region200707.h tml

Snímek sneseného ujíždějícího svahu:



Což o to, stát nějaký ty plány má, ovšem jsou-li dostatečný, aktualizovaný a aktuální.


Buďme bez obav, náš stát nemá skoro nic. Zásoby potravin nedostatečné (až 1 celý den, podobně jako většina sousedů) - však tu nebyl hlad od let 1946-47. Není dostatek plynových masek pro obyvatele, kryty CO převážně neudržované nebo rozprodané soukromým subjektům. V případě průšvihů počítáme s pomocí Armády ČR. Ouha, vojáků je méně než příslušníků PČR. Příslušníci AČR : PČR - 32 153 : 49 721 (v obou případech včetně občanských zaměstnanců, s klidem odečtěme 2x 9 tisíc lidí). Atd,atd[sad]


Znáte poslední problém na přehradách u nás?


A znáte tiskovou zprávu k zahájení rekonstrukce VD Šance? Co si mám představit pod první větou:

"Cílem dlouho připravované rekonstrukce VD Šance je uvedení vodního díla do bezpečného stavu, posílení
povodňové ochrany a zajištění spolehlivé dodávky vody pro pitné účely, ale i nadlepšování průtoků v tocích.
"

Byla nádrž bezpečná v srpnu 2015 nebo nebyla?
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Majkl007
Pondělí, 10. července 2017 - 23:07:28  
Neregistrovaný host
78.102.81.100
"Nepleteš si to se sousedním VD Šance?"
Ne, bylo to opravdu na Morávce a byl to výše popisovaný problém s utěsněním návodní strany hráze a jejím prosakováním. Akorát jsem se mylně domníval, že tam ten problém vznikl právě při povodních ´97.
O tehdejším problému na Šancích jsem doposud nic nevěděl.
Úterý, 11. července 2017 - 14:34:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14016
Registrován: 5-2002
Makus: Ale jestli to šlo přes přeliv, tak to si nevzpomínám, že bych to někde četl.
Mám Ti naskenovat fotku...?

Albert: ale jednom z rozrážečů stojí chlap a fotí si to
Spíš bych tomu říkal dělicí zeď, rozrážeče jsou ty přelévané zuby.

Mám pocit, že k něčemu podobnému, ale v malém měřítku došlo i ve Švýcarsku.
La Dixence nebo tak nějak...?

JxL: zapomněl jsem, že všechno víš a znáš
Samozřejmě, že všechno neznám, a taky to nikde netvrdím. Je jen Tvoje smůla, že dost často začneš plácat nesmysly z oboru, kde to znám - viz nedávno ten vykrácený HD měnič. [wink]
Jo a pak taky znám Tvůj problém... [proud]

TH: Hele, přelití koruny hráze je havárie vodního díla samo o sobě. ... Vaše dodatková kritéria mě nezajímají.
Ejhle, že by nějaké nové názvosloví podle Hádyho...?
Takže když s mašinou na 160 jedeš víc než 176 (TBZková rychlost), tak je to automaticky havárie, i když se jinak nic nestane...?
Albert
Úterý, 11. července 2017 - 15:52:17  
Neregistrovaný host
109.80.75.176
Hajnej:

- Spíš bych tomu říkal dělicí zeď .. - díky za upozornění. Je to impozantní na ní stát a mít nad sebou tu masu betonu.

- La Dixence - to nevím, já si pamatuji jen to, že to mělo být ve Švýcarsku a utržený svah zvednul vlnu, která smetla dům ve kterém zahynula celá rodina. Máma rodiny se v tom domě hrozně bála a přesvědčovala ostatní ať odejdou. Nepřesvědčila je a zůstala s nimi ... V dokumentu, který jsem sledoval na ně vzpomínala jejich známá.
Pikehead
Úterý, 11. července 2017 - 15:55:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3131
Registrován: 3-2007
Vy jste to těmi řečmi zde prostě přivolali...
Úterý, 11. července 2017 - 15:57:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3910
Registrován: 7-2011
Němec_z_ova:
"Buďme bez obav, náš stát nemá skoro nic. Zásoby potravin nedostatečné....Není dostatek plynových masek pro obyvatele, kryty CO převážně neudržované nebo rozprodané soukromým subjektům. V případě průšvihů počítáme s pomocí Armády ČR. Ouha, vojáků je méně než příslušníků PČR...."
Pšššššt, mlč, to se asi nesmí, tohleto, říkat veřejně. [uhoh] Nebo taky budeš obviněn z šíření poplašný zprávy jako já... [biggrin]

Edit: Pikehead - Klid, okurková sezóna. Nevím jak kdo a jak kdy, ale co si vzpomínám, tak my jsme se v zeměpise učili, že v těhle místech se to "občas klepe" a proč. Takhle, zemětřesení na Hané by mě asi překvapilo, ale na Chebsku nikoli. [proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem Bobik.)
Úterý, 11. července 2017 - 21:18:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14017
Registrován: 5-2002
Bobik: kryty CO převážně neudržované nebo rozprodané soukromým subjektům
Jednu rodinu, co si kryt koupila, mám ve svém okolí. Mají na tom věcné břemeno, že to musí být i nadále kdykoliv použitelné jako kryt, v důsledku čehož je to použitelné leda tak na akce typu pařba.
Takže až zas tak úplně tragicky bych to rozprodání neviděl...
Pikehead
Úterý, 11. července 2017 - 21:50:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3133
Registrován: 3-2007
No tak jedna vec je, ze existuji nekde vybetonovane diry v zemi, kam muzete nahnat civilisty.

Ale i pokud ponechame stranou jejich stavebne-technicky stav (ktery nijak valny nebude), tak jim vsem zcela urcite kompletne schazi "life support" technologie. A ty tam za mesic nenainstalujete...
Němec_z_ova
Středa, 12. července 2017 - 06:33:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3567
Registrován: 4-2009
Takže až zas tak úplně tragicky bych to rozprodání neviděl...

S těmi kryty CO jsem tu přišel já. Ty to možná nevidíš tragicky, ono stačí, že to tak vidí lidé motající se kolem obrany státu. Už netuším, kdo o tom v pořadu Kupředu do minulosti mluvil, podezírám z toho někoho z generálů Andora Šándora či Petra Pavla. Snad to časem najdu.
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Středa, 12. července 2017 - 07:01:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5334
Registrován: 8-2012
když s mašinou na 160 jedeš víc než 176 (TBZková rychlost)
Jojo, ona je přelitá koruna hráze vlastně jen taková TBZka přehrady... Známe tvůj problém [happy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 12. července 2017 - 07:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3914
Registrován: 7-2011
Hajnej:
"Takže až zas tak úplně tragicky bych to rozprodání neviděl..."
A to já zas jo. Jak to nemá stát, resp. CO pod kontrolou, je to, jako by to nebylo. Ovšem dlužno přiznat, že i když to pod kontrolou má, stav mnohdy není o nic lepší, bo udržování stojí prašule a ty se do toho nikomu dávat nechce, bo to přijde jako zbytečnost, keď máme hen ten mier...

Nicméně ať tak, nebo tak, tohle podstatný není. Podstatný je, že se lidem věšej bulíci "pro klid duší" a realita je přitom úplně jiná. V lepším případě se o tom "významně mlčí" (aby se dalo vyvléknout z případného obvinění ze lži?). Ovšem naplno přiznat, že se na údržbu kašle, protože pravděpodobnost nějakýho průseru je stejná asi jako výhra ve sportce a proto se to nevyplatí - a tedy holt při tom průseru logicky nějaký lidi zařvou - to se ovšem přiznat taky nechce.
Přitom si myslím, že kdyby se s lidma nějak rozumně pracovalo, věc se vysvětlila, tak to přijmou a pochopí (třeba tak, že pravděpodobnost smrti při dopravní nehodě je násobně vyšší, než pravděpodobnost smrti při katastrofě z důvodu chybějícího krytu).
Jenže když je lidem spíš vtloukáno, jak je ta naše kotlinka bezpečná a jak nic nehrozí, tak se pak nelze divit, že jsou hysterický a koukaj jak puci při každým větším dešti.
Středa, 12. července 2017 - 08:59:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5335
Registrován: 8-2012
vtloukáno, jak je ta naše kotlinka bezpečná a jak nic nehrozí
V kotlince určitě hrozí spousta věcí, ale na které z nich potřebuju podle ze!ených gum studenoválečnický "atomový" kryt? (Že ho potřebují gumy je jasné, to je daleko lepší možnost pro šméčka než kšeftovat s ponožkama a kádéčkama.)
Chápu ještě kryty v Pardubicích nebo Ústí, když si "pšoukne" chemička (a tam to hlídané je), jenže z krytu třeba v Liberci můžu udělat leda turistickou atrakci (mimochodem velmi zajímavé).

P.S. nevím, jestli je mi něco vtloukáno - to spíš za těch studenoválečníků... kdy jsme krom vtloukání teoretických pouček, jak si lehat patama k atomovému výbuchu, každoročně běhali po Prosečském hřebenu v igelitových pytlíkách stažených gumičkama.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 12. července 2017 - 09:11:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3323
Registrován: 3-2010
Haj: Jo a pak taky znám Tvůj problém

+Opravdu si to při své nadutosti myslíš? Já tvůj problém neznám, ale když tady plácneš nějakou pitomost, a že jich je , snažíš se z toho vylhat, překrucovat a slovíčkařit, aby ten hloupý byl ten druhý. [proud]
Středa, 12. července 2017 - 09:31:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7137
Registrován: 4-2003
Jenže když je lidem spíš vtloukáno

Kde? Kým?

Mně se spíš jeden člověk - teď to uřvané individuum jakvodkolotočů dělá ministra vnitra - snaží vtloukat, že bezpečnost ČR ohrožují uprchlíci a nebo že potřebujeme domobranu z myslivců. Případně že bezpečnost ČR vůči zahraniční armádě zajistí soukromě držené zbraně (ačkoliv před 2 roky tvrdil pravý opak).
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

rejpálek
Středa, 12. července 2017 - 13:35:55  
Neregistrovaný host
165.225.72.89
Já pořád přemýšlím, kde bankovní a finanční analytici berou tu drzost se ke všemu vyjadřovat....
Středa, 12. července 2017 - 14:42:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8395
Registrován: 9-2002
Pikehead:
"No tak jedna vec je, ze existuji nekde vybetonovane diry v zemi, kam muzete nahnat civilisty.

Ale i pokud ponechame stranou jejich stavebne-technicky stav (ktery nijak valny nebude), tak jim vsem zcela urcite kompletne schazi "life support" technologie. A ty tam za mesic nenainstalujete..."

Jeden znamej mel jistej kryt pronajajtej a je fakt, ze se tam akorat (a hlavne) chodilo chlastat. Nicmene kazdej urcitej interval (jednou za rok, mozna casteji) prisel nekdo z CO a vsechnny ty zakladni prvky pro preziti kontroloval (i kdyz asi jen pisemne.) To ale bylo nejako zkraje milenia, takze po tech letech to uz muze bejt jinak.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
starý ivoš
Středa, 12. července 2017 - 15:42:02  
Neregistrovaný host
37.221.248.215
Rejpálku, vzpomněl jsem si na Čapkova Loupežníka, kde Loupežník charakterizuje Profesora: ničemu nerozumí a proto se do všeho plete.[happy]
Středa, 12. července 2017 - 18:28:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14022
Registrován: 5-2002
TH: ona je přelitá koruna hráze vlastně jen taková TBZka přehrady
Přelitá koruna je překročení projektových mezních stavů. Havárií se stává až v okamžiku, kdy to ta hráz neustojí.

Bobik: Jak to nemá stát, resp. CO pod kontrolou, je to, jako by to nebylo.
A jak víš, že ty odprodané kryty pod kontrolou nejsou...?

JxL: když tady plácneš nějakou pitomost, a že jich je , snažíš se z toho vylhat, překrucovat a slovíčkařit
Kde konkrétně jsem ve větách "Máš aspoň nějakou potuchu o tom, jak funguje betonová tížná hráz (což je případ Orlíka a Slap)...? Dokážeš ji rozeznat od klenbové (Vrchlice)...?"
plácnul nějakou pitomost...?

Možná Ti to uniklo, ale i ty Fláje jsou taky tížná hráz, viz zde. Je úplně jedno, jestli je plná nebo dutá, podstatné je, že tlaku vody odolává svojí tíhou, nikoliv klenbovým účinkem jsouc zakotvena ve svazích údolí.

Opravdu si to při své nadutosti myslíš?
Důkazů jsi poskytl už nespočet, naposledy výrokem: "neokecávej fakt, žes o Flájích neměl ani zdání". Přesně takhle se chovají zamindrákovanci, kteří si na někom strašně moc potřebují zchladit žáhu: obviní ho z něčeho, co lze těžko vyvrátit, a pak se toho drží jak hovno košile.

Agent: Nicmene kazdej urcitej interval ... prisel nekdo z CO a vsechnny ty zakladni prvky pro preziti kontroloval
Tak nějak podobně to zmiňoval onen známej, ale na detaily jsem se neptal. Až ho potkám, tak se ho na to zeptám, ale extra prudit ho kvůli tomu nebudu. Bobik si bude muset počkat (a doufat, že si na to vzpomenu)...
Středa, 12. července 2017 - 19:26:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3325
Registrován: 3-2010
Hajnej, co je gravitace jsme se, alespoň mi na venkově, učili již na ZDŠ. Já ale nebudu[nene] "gůglovat" tak jako ty a pak tady "oslňovat" svými "vědomostmi"[kiss]
Středa, 12. července 2017 - 19:49:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3916
Registrován: 7-2011
Hajnej:
"TH: ona je přelitá koruna hráze vlastně jen taková TBZka přehrady
Přelitá koruna je překročení projektových mezních stavů. Havárií se stává až v okamžiku, kdy to ta hráz neustojí."
Teda ne že by to bylo podstatný, jenom tak, aby řeč nestála, [happy] ale taky mi přijde, že ta přelitá koruna je mnohem větší průšvih, bo pravděpodobnost toho, že to hráz neustojí (tedy havárie), je násobně vyšší, než pravděpodobnost, že to (nějak fatálně, bo "havárií" může bejt i ruplej kondík) neustojí ta mašina.
Hajnej:
"Agent: Nicmene kazdej urcitej interval ... prisel nekdo z CO a vsechnny ty zakladni prvky pro preziti kontroloval
Tak nějak podobně to zmiňoval onen známej, ale na detaily jsem se neptal. Až ho potkám, tak se ho na to zeptám, ale extra prudit ho kvůli tomu nebudu. Bobik si bude muset počkat (a doufat, že si na to vzpomenu)..."
V klidu, zas tak podstatný to není, vzpomeneš, vzpomeneš, nevzpomeneš, taky se nepoto...[wink][proud]
Středa, 12. července 2017 - 20:07:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14027
Registrován: 5-2002
Bobik: taky mi přijde, že ta přelitá koruna je mnohem větší průšvih, bo pravděpodobnost toho, že to hráz neustojí (tedy havárie), je násobně vyšší
No, s tou TBZ to nebyl zrovna nejšikovnější protipříklad, nicméně ani to, jak TH vystartoval na Alberta, nebylo nic víc než chytání za slovo.
Jestliže se řeč od začátku točí okolo "ruplé" přehrady na Vltavské kaskádě, pak je celkem zřejmé, že píše-li Albert o tom, že u nás od Protržené přehrady jiný problém nebyl, pak má na mysli problém katastrofického dosahu, a pokud to nepochopivšímu / záměrně přehlédnuvšímu (nehodící se škrtni) TH vysvětluje, tak nejde o žádné dodatečně stanovené kritérium.

Jinak s tou pravděpodobností je to ošidné - na zmíněné Protržené přehradě se pokud vím koruna nepřelévala, ale k protržení přesto došlo. Na Mlýnici k přelití sice došlo, ale statika hráze narušena nebyla. A teď babo raď, co je horší - co se stalo, nebo co se mohlo stát...?
Jířovi
Středa, 12. července 2017 - 20:14:58  
Neregistrovaný host
94.112.180.38
Hajnej, co je gravitace jsme se, alespoň mi na venkově, učili již na ZDŠ.

A češtinu jste se tam také učili? [proud]J
Středa, 12. července 2017 - 20:36:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14030
Registrován: 5-2002
JxL: co je gravitace jsme se, alespoň mi na venkově, učili již na ZDŠ. Já ale nebudu "gůglovat" tak jako ty
Děkuju za další střípek do mozaiky Tvého mindráku. [rofl]
Jířovi
Středa, 12. července 2017 - 20:47:16  
Neregistrovaný host
94.112.180.38
Ohledáním bylo zjištěno, že místem vzniku MU je výhybka se samovratným představníkem č. 1sv v km 16,205,...

Koukám, že páni z DI mají zase pro změnu problémy s názvoslovím. To jsou dneska poměry...
Zdroj? http://www.dicr.cz/uploads/Zpravy/MU/DI_Velky_Senov_170124.pdf, strana 12
Středa, 12. července 2017 - 21:39:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2599
Registrován: 2-2010
Jířovi:
"Koukám, že páni z DI mají zase pro změnu problémy s názvoslovím. To jsou dneska poměry..."
Já bych tedy neřekla, že má DI problém s názvoslovím, když v dalším textu už je přestavník mnohokrát zmíněn správně. Je to obyčejný "úklep" na dvě písmenka která jsou vedle sebe na klávesnici. A když ta písmenka zmáčknete najednou, vyjde Vám většinou totéž (ds nebo sd). Já v tom problémy s názvoslovím tedy nevidím. Prostě jen překlep, který je nepříjemný, ale kdo chce a ví, že taky není neomylný, ten ho pochopí a třeba i lidsky omluví. [wink]
Středa, 12. července 2017 - 23:11:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5337
Registrován: 8-2012
Přelitá koruna je překročení projektových mezních stavů
Přelitá koruna je mimořádná událost (nehoda, havárie - ano, můžeš mě uslovíčkařit), jakkoli to budeš zlehčovat. Ale chápu tvůj problém mít vždy a za každou cenu pravdu, zvlášť v mém případě, takže ano, uznávám, že je to jen obyčejné překročení projektových mezních stavů.
Pro ilustraci, banální překročení projektových mezních stavů dle Hajného vypadalo takto.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Myslivec
Čtvrtek, 13. července 2017 - 02:27:20  
Neregistrovaný host
89.203.212.124
Hajnej, jxxl mindráky nemá, to spíš ty seš zakomplexovaný moula, který s odřenýma ušima nějak prolezl dopravní v Žilině