Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 24. 05. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 24. 05. 2017

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 14. května 2017 - 15:42:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1981
Registrován: 8-2008
https://www.pozary.cz/clanek/162506-na-zeleznicnim-prejezdu-v-zap ech-na-trati-lazne-tousen/
Jsme jen lidi...
Neděle, 14. května 2017 - 16:50:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1157
Registrován: 11-2006
V 1. koleji kousek za Rudolticemi směr Třebovice v Čechách je stržená trolej (před vlakem, co to způsobil už stojí MVTV, ale zatím to vypadalo, že zkoumají rozsah škod - jinak dotčený vlak, co tam stojí, tak má připřežní nějaký zelený Cargo peršing a za ním zelený čmelák). Jezdí se sníženou rychlostí po jedné koleji ... Zpoždění asi 15 minut.

(Příspěvek byl editován uživatelem Sonic.)
Neděle, 14. května 2017 - 20:03:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 8-2009
něco z Řecka: https://www.youtube.com/watch?v=noF3Yu09LvQ
https://www.youtube.com/watch?v=4jKyiYT1uCk
MiT
Neděle, 14. května 2017 - 21:02:26  
Neregistrovaný host
78.108.96.151
Aspoň zčásti v češtině https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/437733-na-severu-recka-v ykolejil-vlak-a-narazil-do-domu.html
Pondělí, 15. května 2017 - 19:10:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5790
Registrován: 8-2006
Jedny dveře. https://www.novinky.cz/krimi/437813-z-autobusu-na-dalnici-d1-vypa dl-cestujici.html
Pondělí, 15. května 2017 - 19:12:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5791
Registrován: 8-2006
https://www.novinky.cz/krimi/437828-ridic-autobusu-uvizl-na-preje zdu-a-narazil-do-nej-vlak-je-obvinen-z-obecneho-ohrozeni.html
22michal
Pondělí, 15. května 2017 - 23:21:37  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Něco k těm přejezdům- jel jsem dnes odpoledne z práce, za Šlapanicemi jsem předjel stříbrný Renault. Pak jsem v Ponětovicích přejížděl přejezd, ve chvíli, kdy jsem byl už na kolejích, se spustila výstraha. Renault byl v té chvíli ještě na úrovni křižovatky, která je asi 5 metrů před přejezdem. Ale ve chvíli, kdy jsem přejezd přejel, tak už byl nalepený na zadek mého auta. Za Ponětovicemi jsem přidal, Renault zmizel kdesi za mnou.
Tenhle "šofér" evidentně nikam nespíchal (předjížděl jsem jej před tím proto, že tam, kde se může -a dá- jet 90 km/h, jel on cca 70 km/h. Ale čekat u přejezdu bylo evidentně pod jeho úroveň.
Nebo že by také přehlédnul a to, že mě na přejezdu dohnal, bylo jen dílo náhody?
Úterý, 16. května 2017 - 08:36:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4976
Registrován: 8-2012
se spustila výstraha. Renault byl v té chvíli ještě na úrovni křižovatky, která je asi 5 metrů před přejezdem
...přičemž dráha do zastavení ze sedmdesáti bude nějakých čtyřicet metrů. V čem je problém? Spuštění výstrahy neznamená, že to na místě zaflekujete a skončíte ve smyku v půlce přejezdu - od toho je tam vyklízecí doba, abyste stihnul bezpečně přejezd přejet i v situaci, kdy začne výstraha pět metrů před vámi. V autoškole vám to neřekli?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
22michal
Úterý, 16. května 2017 - 09:05:50  
Neregistrovaný host
85.93.96.34
Tak ještě jednou- jakých sedmdesát? Odkdy se jezdí v obci 70? A navíc v tomto místě by při rychlosti 70 km/h jel po dvou kolech. Dá se tam jet bezpečně tak třicet...
A tu vzdálenost jsem odhadnul blbě, od křižovatky po výstražník je to 17 m.
Situace asi takhle: https://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalenosti&x=16.7428733&y=49.152 0662&z=20&base=ophoto&rm=9mfxCxTflULROr
Já byl v místě zeleného špendlíku.
Renault v místě červeného špendlíku.
Hned jak jsem přejel koleje, tak byl nalepený na mě.
Normální člověk by v tomto případě v klidu zastavil před výstražníkem. Naštěstí je těch normálních většina, jinak by to tady bylo neúnosné.
Úterý, 16. května 2017 - 09:32:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4980
Registrován: 8-2012
Tak ještě jednou- jakých sedmdesát?
Cituji doslova: "předjížděl jsem jej před tím proto, že tam, kde se může -a dá- jet 90 km/h, jel on cca 70 km/h". To jste napsal, představte si, vy. Fakt nemůžu vědět, že to bylo v obci ani jakou rychlostí přejíždíte železniční přejezdy.
Ovšem dráha do zastavení z 50 km/h pořád bude nějakých 30 metrů a pořád by při pěti metrech před přejezdem bylo normální ho přejet než flekovat. Ale jak koukám, ono to nakonec bylo celé jinak, že: tu vzdálenost jsem odhadnul blbě (asi tak trojnásobně...). Tak hlavně, že jste se spravedlivě rozhořčil.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
22michal
Úterý, 16. května 2017 - 09:39:40  
Neregistrovaný host
85.93.96.34
Co jsem napsal:
Renault jsem předjel za Šlapanicemi. Z toho nejde poznat, že to bylo mimo obec?
Předmětný přejezd je v Ponětovicích. Z toho nejde poznat, že to bylo v obci?
A neberu vůbec v potaz to, že by tak blízko od přejezdu měl jet 50.
A tu vzdálenost jsem blbě odhanul v jeho neprospěch, ne? Kdyby to bylo moc blízko, tak by se to projetí přejezdu ve výstraze dalo akceptovat. A kdyby tam jel i těch 50, tak by v té zatáčce měl co dělat. Prostě kvůli stavu vozovky a přehlednosti tam každý soudný člověk o moc víc nejede, než těch 30 km/h.
Já přes ten přejezd jezdím skoro denně, vím že v tomto místě se dá úúúúúplně normálně dobrzdit k výstražníku. Bez problémů.
Šedogum
Úterý, 16. května 2017 - 11:22:53  
Neregistrovaný host
62.168.54.174
Tady na sebe člověk beze studu nabonzuje, že nemumí jezdit a ještě se rozčiluje.
Úterý, 16. května 2017 - 11:56:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1230
Registrován: 5-2007
Další díl nekonečného seriálu zvaný Studénka....[sad]
https://www.novinky.cz/krimi/437917-soud-v-kauze-studenka-speje-d o-finale-zkouma-posledni-znalecky-posudek.html
A to stejné se bude odehrávat ve druhé sérii tohoto seriálu - u odvolacího[uhoh]
Úterý, 16. května 2017 - 13:04:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13675
Registrován: 5-2002
TH: přičemž dráha do zastavení ze sedmdesáti bude nějakých čtyřicet metrů. V čem je problém?
No, ze 70 na 40 m, to je bratru 4,7 m/s2 (navíc při okamžité reakci), to už bych za pohodové provozní brzdění zrovna moc nepovažoval. To už těch 50 na 30 m neboli 3,2 m/s2 je lepších...

To jste napsal, představte si, vy
To sice napsal, ale o dvou různých situacích - dohromady to matláš až Ty. Máš to zapotřebí...?
Úterý, 16. května 2017 - 18:10:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 375
Registrován: 9-2002
Tak jestli vystražník začal blikat, když byl 17m před přejezdem, je nezastavení celkem očekávatelné. Při rychlosti 11m/s (tj. cca 40km/h) a reakční době 1s by začal brzdit 6m před přejezdem. Sešlápnutí plynu místo brzdy je IMHO správná reakce řidiče.
Úterý, 16. května 2017 - 18:34:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3979
Registrován: 4-2003
Přesně tak, jak píše Vytrezvitel. A navíc to objasňuje, proč se řidič Renaultu na tebe za přejezdem nalepil - prostě zrychlil, aby co nejrychleji opustil přejezd ve výstraze, před kterým už nebyl s to bezpečně zastavit.

Já jsem už v obdobné rychlosti a v obdobné vzdálenosti zkoušel před přejezdem zastavit. A už to nikdy znovu neudělám. Sice jsem zareagoval až překvapivě rychle a dokonce jsem to ubrzdil, no dobu stání na červenou jsem strávil sbíráním nákupu rozházeného po voze. A jet za mnou auto, věřím, že bych ho měl v kufru.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Úterý, 16. května 2017 - 18:48:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4989
Registrován: 8-2012
Hajnej: hlavně že to máš zapotřebí ty. Ono totiž zase šlo o něco úplně jiného než o mě... nějaký trouba se tu snažil dokázat, jak "pyrát v Renaultu" přepyrátil přejezd a ještě ho ohrozil, a přitom za blba je on - ale já se dopustil hrdelního zločinu, že jsem si dovolil odhad od oka a nevzal si na to kalkulačku, takže mě pan doktor poprávu rozsápal.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 16. května 2017 - 19:10:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13682
Registrován: 5-2002
A tak jistěže ze sebe 22michal udělal nakonec troubu sám - tím spíš sis naběhl úplně zbytečně.

takže mě pan doktor poprávu rozsápal
Jasně, Dr. a ještě k tomu z Prahy, to je přímo hrdelní zločin. Neboj, my známe Tvůj problém.
Úterý, 16. května 2017 - 19:21:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4992
Registrován: 8-2012
No a ještě závidím tu prodejnu zázračných hrnců, nezapomeň [happy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 16. května 2017 - 20:28:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13690
Registrován: 5-2002
Nepochybuju o tom, že Ty bys dokázal závidět i rakovinu. [crazy]
22michal
Úterý, 16. května 2017 - 23:28:57  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Vytrezvitel- doporučuji si daný úsek někdy osobně projet. Rychlost 40km/h by v tomto úseku byla už hodně přehnaná (k přejezdu se jede ve stoupání, přejezd je za křižovatkou, není to tam přehledné). Těch 30 km/h je tak max. A reakční doba 1s se dá předpokládat tak u řidiče pod vlivem (normální hodnota, se kterou se pracuje, je 0,2s pro reakční dobu řidiče a 0,1s jako konstatní technická prodleva brzd).
Já tam od konce loňského léta jezdím opravdu skoro denně, neměl jsem problém kdykoliv zastavit před výstražníkem. A to mám 20 let staré auto, u kterého se předpokládá, že nebude brzdit tak dobře jako nové auto.
Doktore, jako sorry, ale jestli brzdíš podle toho, jestli máš v autě nepřipevněný nákup, tak to není vůbec dobře.
Nevím jaké máte zkušenosti vy, ale já natrefil na pár lidí, kteří bez ostychu řeknou to, že přeci nebudou u přejezdu čekat, když se to dá projet na červenou.
Úterý, 16. května 2017 - 23:50:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13704
Registrován: 5-2002
22m: Já tam od konce loňského léta jezdím opravdu skoro denně, neměl jsem problém kdykoliv zastavit před výstražníkem
To je jen otázka pravděpodobnosti, kdy se situace, kterou jsi vlastními slovy popsal "ve chvíli, kdy jsem byl už na kolejích, se spustila výstraha" vyvine o 2 sekundy jinak. Pak ten problém mít zákonitě budeš.
Už jsme to tu řešili - jestliže se za postačující považuje, když na křižovatce mezi zelenou a červenou svítí třísekundová žlutá, pak projet přejezd během prvních tří sekund výstrahy není a nemůže být přestupek. Tak to prostě u dvoubarevné signalizace z principu je.

jestli brzdíš podle toho, jestli máš v autě nepřipevněný nákup, tak to není vůbec dobře
To naopak dobře je (pokud taky podle toho jede).
22michal
Středa, 17. května 2017 - 00:11:34  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Hajnej- ale já nerozporuju to, že pokud jsem bezprostředně před výstražníkem, tak je nesmysl stoupnout na brzdy, protože bych zastavil určitě někde na kolejích, tím spíš bych vytvořil kolizní situaci.
Ale pokud jedu v tomto místě, tak jsem na těch 17 metrech zastavil vždy.
A je pravda, že kdyby na přejezdech byla i oranžová, tak by tyto situace "na hraně" byly jednoznačněji určitelné.
Ale stejně jako na křižovatce, kde standardně projede ještě pár řidičů na červenou (i kdyby to pohodlně ubrzdili), tak i na těch přejezdech ti stejní projedou i po delší době výstrahy, než po těch 3 sekundách.
A pokud Doktor brzdí před přejezdem podle toho, jestli má v autě nákup, tak jak potom brzdí třeba před přechodem?
Taky se mi kdysi stalo, že jsem našel rohlík až pod pedálem, protože jsem musel prudce brzdit kvůli člověkovi, který mi nedal přednost. Tak to řeším tak, že tašky s nákupem zavazuji (když to spadne zabalené, tak je to půl bídy), dávám nákup na zadní sedadlo a ještě jej připoutám pásem.
Aještě malý dovětek- reakční doba se uplatňuje nejen u brzdění, ale i u té akcelerace.
Středa, 17. května 2017 - 00:33:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13707
Registrován: 5-2002
22m: já nerozporuju to, že pokud jsem bezprostředně před výstražníkem, tak je nesmysl stoupnout na brzdy, protože bych zastavil určitě někde na kolejích, tím spíš bych vytvořil kolizní situaci.
Ale pokud jedu v tomto místě, tak jsem na těch 17 metrech zastavil vždy.

A až to nebude 17 metrů? Řekneme, že 16 metrů je už "bezprostředně"...?
Hlavně mi přijde být na metr přesné určení polohy auta jedoucího cca 2 s za mnou poněkud, ehm, nevěrohodné...

pokud Doktor brzdí před přejezdem podle toho, jestli má v autě nákup, tak jak potom brzdí třeba před přechodem?
Třeba před tím přechodem preventivně a včas zpomalí - to podle toho, jak je ten přechod přehlednej.

Tak to řeším tak, že tašky s nákupem zavazuji (když to spadne zabalené, tak je to půl bídy), dávám nákup na zadní sedadlo a ještě jej připoutám pásem
Já tedy dávám nákup přednostně do kufru...
Středa, 17. května 2017 - 08:07:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 376
Registrován: 9-2002
Ty normální hodnoty máte odkud? 0,1-0,2s je reakční doba elitního sprintera, který klečí v blocích, pekelně se soustředí na výstřel a ví, že nebude dělat nic jiného, než že poběží vpřed. Normální smrtelník je na tom podstatně hůř. Ono pravidlo o bezpečném odstupu: držet tolik metrů kolik je polovina rychlosti v km/h vychází právě z toho, že doba od vzniku signálu (rozsvícení brzdovek auta před vámi), k sešlápnutí brzdy je 1-2s.
Středa, 17. května 2017 - 09:14:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13710
Registrován: 5-2002
Vytrez: Ty normální hodnoty máte odkud? 0,1-0,2s je reakční doba elitního sprintera, který klečí v blocích, pekelně se soustředí na výstřel a ví, že nebude dělat nic jiného, než že poběží vpřed.
Běžná reakční doba je okolo 1 sekundy a je to pěkně vidět, když člověk jede se zhruba stejně vyježděným řidičem a dívá se dopředu. Má pak pocit, že řidič reaguje cca o sekundu později - a po vystřídání je to přesně naopak.
Ta druhá sekunda se uvažuje jako rezerva na rozdílný účinek brzd.
Středa, 17. května 2017 - 13:31:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3215
Registrován: 5-2004
Rohlík pod pedálem mi připomněl:
Zákon 361/2000 Sb.:
"(2) Řidič nesmí
f) ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje,…"
- z toho vyplývá, že chodec nemůže nedat přednost. Platí samozřejmě i:
Zákon 361/2000 Sb.:
"Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem."
nicméně řidič musí být nachystaný splnit to "povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce" mnohem dříve než chodec musí kontrolovat přítomnost bezprostředně se blížícího vozidla, takže by se rohlíky pod pedály prakticky neměly vyskytovat.

(teď jsem zvědavý, co mi na to řekne někdo ze zdejších právníků [happy])

(Příspěvek byl editován uživatelem David_Jaša.)
Středa, 17. května 2017 - 14:22:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7020
Registrován: 4-2003
A to mám 20 let staré auto, u kterého se předpokládá, že nebude brzdit tak dobře jako nové auto.

U stejnýho modelu auta máte rozdíl klidně 30 % v brzdný síle a závisí to na tom, kdo s tím jezdí a ne na stáří. Nejhůř to bzdí těm, kdo málo a slabě šlapou na brzdy (spořínkové, ženský s dětma, důchodci). Nehledě nato že starý auto má dávno několikrát vyměněný gumy i brzdový segmenty.

Stejně tak reakční doba 0,1s je tak možná u jezdců fomule 1.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Cogwheel
Středa, 17. května 2017 - 14:46:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4729
Registrován: 1-2012
V pražském Planetáriu měli svého času jednoduchý přístroj, na kterém si každý po vhození mince mohl 2-3x vyzkoušet svoji reakční dobu. Po rozsvícení světla či zvuku houkačky měl stisknout tlačítko. Ručička mu pak ukázala čas a zároveň vzdálenost, kolik za ten okamžik ujede auto a rychlovlak, resp. uletí letadlo a kosmická loď.
Arctia
Středa, 17. května 2017 - 17:12:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1095
Registrován: 6-2010
Pripomnel jsi mi "pravitkove testy" na ZS. :-)
Utúlien aurë...
Středa, 17. května 2017 - 19:11:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8326
Registrován: 9-2002
Hele, me se taky jednou rozblikal vystraznik primo pred cumakem (vzdalenost pod 20 m a mel jsem zarazeno za dva, tj. +/- 35 km/h) a normalne jsem jel dal.

No a abych to tady zase obratil trochu k veci: 12. tm. vykolejilo VR talgo (2xRENFE S112, zvany tez Kachni Zobak) pobliz Puerto Llano (streka Sevilla - Madrid) jednou napravou. Pricina zatim do medii neprosakla, ke zraneni nedoslo, jen se vysypaly nejaky okna. K nehode doslo na rovnym useku, tratova rychlost nebyla prekrocena. Spekuluje se o problemu na vlaku. Obrazek zde: http://s4.eestatic.com/2017/05/12/ciencia/investigacion/Renfe-AVE -Ciudad_Real_-Provincia-Brazatortas-Investigacion_215489952_34232 574_1706x960.jpg

Vic materialu jsem na siti nenasel. Jen si dovolim rejpavou poznamku, ze se jedna o hodne podobnej skopek, co v r. 2013 vykolejil u Angrois, tam je ale pricina dostatecne zjistena: Strojvedouci se nevenoval rizeni, ale telefonu a vjel do 80 oblouku rychlosti priblizne dvojnasobnou.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Středa, 17. května 2017 - 19:45:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3980
Registrován: 4-2003
22michal:
"Doktore, jako sorry, ale jestli brzdíš podle toho, jestli máš v autě nepřipevněný nákup, tak to není vůbec dobře."
Brzdím podle toho, aby zastavení bylo bezpečné a neohrozilo nejen mě, mé spolujezdce, ale ani ostatní účastníky provozu. Tak je to naprosto dobře. Rozházený nákup po voze byla hyperbola ilustrující razanci brzdění. Zajímavé, že ses chytil jen tohoto a zmínku o riziku nabourání za mnou jedoucím vozidlem jsi zcela ignoroval.
22michal:
"A pokud Doktor brzdí před přejezdem podle toho, jestli má v autě nákup, tak jak potom brzdí třeba před přechodem?"
Těžko říci, zda jde o další tvůj argumentační faul, nebo skutečně nejsi s to chápat rozdíl mezi železničním přejezdem a přechodem pro chodce. Každopádně, PZZ se uvádí do výstrahy náhle, v okamžiku, bez předchozího upozornění či přípravy, kdežto chodec se k přechodu blíží postupně, je možné vést jej v patrnosti ještě než na přechod vstoupí, ať už je to doba delší či kratší, no nikdy to není dílem okamžiku, jako spuštění výstrahy na PZZ. A pak je taky rozdíl v následcích při nezastavení před chodcem v jízdní dráze a při nezastavení před právě aktivovaným PZZ.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
22michal
Středa, 17. května 2017 - 19:53:31  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Jo, a co když jde chodec po chodníku a najednou zahne na přechod. Bez rozhlédnutí. Není to žádná moje fabulace, na vlastní oči jsem to viděl v pondělí ráno. Tak tam bys taky brzdil podle nákupu nebo podle toho, jestli tě zezadu někdo nenabouře?
Hele, když je čas, tak se do to špíglu taky mrknu. A většinou brzdím tak, aby mi brzdovky problikly, kvůli těm za mnou. Ale ne vždy je na to čas.
Ano, jestli čteš, tak i já jsem o tom psal, že kdyby byla na přejezdu i oranžová, bylo by to lepší. Není. A tak vidím docela často lidi, kteří po spatření výstrahy přidají, i když by to v pohodě ubrzdili. Neboj, nerozporuji to, že pokud to udělají bezprostředně po zahájení výstrahy, tak že je tam nebezpečnost blízká nule. Ale problém bych hledal spíš v tom, že si zvyknou a projíždí čím dál později po zahájení výstrahy. A pak jednoho dne BUM.
Středa, 17. května 2017 - 20:42:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 707
Registrován: 6-2016
22michal: "oranžovou" do přejezdníku neprosadíš - nikdy se to tak nedělalo... Já jsem s tím cca před rokem taky přišel a "servali" mi tady poslední zbytky vlasů [rofl] Podle mého stařeckého selského rozumu je přejezd jen zvláštní případ světelné křižovatky. Zvláštní zejména proto, že "vozidlo na hlavní" proti vozidlům na "vedlejší" má "poněkud delší brzdnou dráhu" a "semafor" většinou jinde. A taky by předělání všech přejezdů stálo strašný peníze, nehledě na zmatek provozu v přechodném období a nutnost změnit hafo předpisů a zákon o provozu na pozemních komunikacích.Na obranu železné dráhy dlužno také dodat, že přejezdy "zabezpečené zařízením" vznikly dřív než masový automobilismus...
Na druhou stranu přejezdy "zabezpečené křížem" jsou normální křižovatka hlavní s vedlejší a taky to jde... A že některé bývaly EXTRA VÝŽIVNÉ, např. 49.3068267N, 13.9232964E.
Středa, 17. května 2017 - 21:14:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3981
Registrován: 4-2003
22michal:
"Jo, a co když jde chodec po chodníku a najednou zahne na přechod. Bez rozhlédnutí. Není to žádná moje fabulace, na vlastní oči jsem to viděl v pondělí ráno. Tak tam bys taky brzdil podle nákupu nebo podle toho, jestli tě zezadu někdo nenabouře?"
Pokud napíšeš tohle, svědčí to jen o tom, žes absolutně nepochopil obsah mého předchozího příspěvku. Chodec jde po chodníku, chodec je vidět, je vidět, že se blíží k přechodu, lze očekávat, že na přechod vstoupí, lze očekávat, že vstoupí i do vozovky, řidič o chodci ví a může se připravit na chodcův úkon. Pro diskutovaný případ je chodcovo nerozhlédnutí zcela bezpředmětné. Když vozidlo narazí do chodce, byť i chodcovou vinou, je vysoce pravděpodobná těžká újma na chodcově zdraví až jeho smrt, projede-li vozidlo přejezd chvíli po spuštění výstrahy, nestane se lautr nic. Způsobit "hromadu" kvůli zabránění střetu s chodcem je ospravedlnitelné, způsobit "hromadu" kvůli okamžitému zastavení před PZZ je projev nesoudnosti.

Už je to pro tebe srozumitelnější?
22michal:
"A tak vidím docela často lidi, kteří po spatření výstrahy přidají, i když by to v pohodě ubrzdili."
To víš, ne každý má schopnosti jako ty, kdy dokážeš během doby 0,3 vteřiny plně a správně vyhodnotit situaci a adekvátně reagovat.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 17. května 2017 - 21:28:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 4-2017
honzaklonfar: Dovolím si oponovat: "přejezdy "zabezpečené křížem" jsou normální křižovatka hlavní s vedlejší". Nejsou. Na žádné normální křižovatce vozidlo na hlavní silnici nedává povinně výstražné zvukové znamení, také tam nejsou přibližovací dopravní značky a automaticky snížená rychlost. Rovněž-na rozdíl od křižovatky-zákon zakazuje vjíždět na takový přejezd když je železniční vozidlo na hranici dohledu a dokonce ani není vidět, jen slyšet. Ani přejezd s PZZ není zvláštní případ světelné křižovatky, viz např. význam dopravní značky STOP.
Středa, 17. května 2017 - 23:17:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13713
Registrován: 5-2002
22m: Jo, a co když jde chodec po chodníku a najednou zahne na přechod. Bez rozhlédnutí.
Před cca 20 lety, když ještě u nás nebyla přednost chodců, mě vezl jeden (západní) Němec jeho autem po Praze. Bylo pro mě tenkrát nezvyklé, když před každým přechodem zpomaloval a div nekoukal dovnitř do baráku, jestli někdo nebere za kliku.
Pointa? Dneska na nepřehledných přechodech (což je u nás ve čtvrti každej druhej, bo parkující auta) jezdím tak nějak podobně. Prostě zpomalím a koukám.
P_v
Čtvrtek, 18. května 2017 - 00:14:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1795
Registrován: 5-2002
"nehledě na zmatek provozu v přechodném období a nutnost změnit hafo předpisů a zákon o provozu na pozemních komunikacích"
Zmatek by nenastal, protože tam pro auta nebyly žádné nové neznámé signály. Jen ty, které mají známý význam už teď. Prostě semafor místo výstražníku. Jako křižovatka by se to neoznačovalo, to není nutné, plechový kříž by tam zůstal. Dokonce i blikající dvojitou červenou by bylo možno ponechat místo obyčejné, pokud by se mělo zvýraznit, že tohle je přejezd a ne nějaká křižovatka.
Nádavkem k oranžovému Pozor by tam byla i mezinárodně srozumitelná zelená místo čs. exotické pozitivky, a blikající oranžová jako jasné zdůraznění stavu, že se nic nesignalizuje, namísto signálu-nesignálu "úplná tma".
Čtvrtek, 18. května 2017 - 01:12:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13719
Registrován: 5-2002
P_v: Nádavkem k oranžovému Pozor by tam byla i mezinárodně srozumitelná zelená místo čs. exotické pozitivky
Rozumím tomu správně, že je Švédsko nějaké vzdálenější Krkonošské Záhoří...?
starý Ivoš
Čtvrtek, 18. května 2017 - 07:13:55  
Neregistrovaný host
37.221.248.215
Řekl bych, že světla na našich přejezdech jsou "poněkud" výraznější. Takže opět - je to v lidech.
353 v práci
Čtvrtek, 18. května 2017 - 07:24:53  
Neregistrovaný host
77.236.207.16
K těm dokola se opakujícím nápadům o přejezdech. Mně osobně vadí občas nevýrazné označení vlastního přejezdu. Například samotné blikače na šedivém sloupku a nad nimi kříž bez zvýraznění. Přitom by stačilo udělat sloupek červenobíle pruhovaný a kříž zvýraznit reflexní barvou nebo bílým podkladem. V tom se líbí slováci, kteří samotné kříže nahrazují bílou deskou s křížem.

Jako řidič totiž určitě spíš než tohle:


Určitě zaregistruju barevný sloupek a výraznější kříž tady:


Proč vůbec není sjednocený vzhled sloupku pod výstražníkem? Na rekonstruovaných přejezdech vídám šedé i pruhované sloupky.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 07:42:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3767
Registrován: 7-2011
Hajnej:
"Dneska na nepřehledných přechodech (což je u nás ve čtvrti každej druhej, bo parkující auta) jezdím tak nějak podobně. Prostě zpomalím a koukám."
Jo, tak s tímhle přístupem by tě tak 3/4 řidičů pěkně hnali (a soudě dle kvikotu nejen tady už i ženou), bo to přece nejde, to by se přece nikam nedostali... [crazy]
Jezdit pomalu a opatrně a koukat...šílenče, blázne, rozvraceči...
[biggrin]
Čtvrtek, 18. května 2017 - 08:04:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 781
Registrován: 5-2002
honzaklonfar:
"Podle mého stařeckého selského rozumu je přejezd jen zvláštní případ světelné křižovatky. "
To jsem si taky dříve myslel, ale pak jsem si uvědomil, že to tak není a nemůže být: na světelné křižovatce totiž řidič ví, že když na zelenou vjede do křižovatky, ale nestihne z ní odjet a tu křižovatku zablokuje, tak po změně světel ho vozidla, jedoucí na zelenou, musí respektovat a nesmí ho rozstřelit. Kdežto na železničním přejezdu pak nastává veliké překvapení, že "řidič vlaku" tohle základní pravidlo nerespektuje...

Imho je potřeba zcela jinak koncipovat osvětu: tak, jak je postavena dnes, tedy že má vlak dloooooooouhatánskou brzdnou dráhu, to akorát v řidičích vzbuzuje dojem, že teda "řidič vlaku" nesmí jezdit jako blázen, když mu to tak blbě brzdí...
Čtvrtek, 18. května 2017 - 08:07:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7021
Registrován: 4-2003
Proč vůbec není sjednocený vzhled sloupku pod výstražníkem?

Protože všude není stejná gumárna* a né všude pošlou nějakýho troubu natírat čerstvě pozinkovaný sloupek barvou. A pak je taky "psychologie" idiota, který prostě všechno musí tunit, protože si myslí že autor (auta, přejezdu, čehokoliv) je debil.

Na Ukrajině jsem viděl na modro a žluto natírat i stromořadí u silnice, tak na Slovensku holt natírají jenom výstražníky, protože je to míň na východě.

ně osobně vadí občas nevýrazné označení vlastního přejezdu.

Mně zase vadí lesy dopravních značek, který znevýrazňují to důležité. Přeci problém s dorozuměním v hlučné místnosti nevyřeším tím, že všechni začnou křičet.



----
viz též socialistická zelená gumárna a natírání pneumatik na černo, bílo a nebo trávy na zeleno
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 18. května 2017 - 09:49:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 709
Registrován: 6-2016
Terénní info pro Starého vlka ohledně skutečného dopravního značení. Týká se přejezdu 266 (Říční ul. Mokropsy, trať 171) a přejezdu 265 (Kazínská ul. Černošice, trať 171). Přejezd 266 postrádá JAKÉKOLIV označení Návěstní deskou A31 ze všech směrů... Přejezd 265 má JAKÉSI označení A31a v ulici Dr. Jánského zhruba na 49.9579211N, 14.3235542E s tím, že vzdálenost "trochu neodpovídá". Ulice Zdeňka Lhoty je označení zcela prosta. V opačném směru je označení 265 cedulí A31c trochu žertovné, jsouc umístěno na 49.9597086N, 14.3230031E, avšak bez doplňkové šipky doleva.
Shrnuto - dokonalost se jaxi nekoná. Ale mně to nevadí, v obci by "dokonalým" značením vznikl jen les dopravních značek, který je k ničemu.
Přejezdům s kříži se budu věnovat až zítra, maje cestu do Příbrami. Jezdím tudy sice často, ale použití cedulí A31 si nepamatuju (než po cedulích radši koukám včas na trať - 49.8546603N, 14.1002792E a 49.8375647N, 14.0847544E).
Závěrem omluva Starému vlkovi - na povinnost fíry houkat před přejezdem s kříži jsem úplně zapomněl. Omluvou mi budiž nevalná hustota provozu na trati Zadní Třebaň - Lochovice, kde se s nimi setkávám (viz výše). Jinde přes ně prakticky nejezdím.
353 v práci
Čtvrtek, 18. května 2017 - 10:01:05  
Neregistrovaný host
77.236.207.16
Radekš - zásadně nesouhlasím, s tvojí logikou by neměly být červenobílé ani závory, přece si jich debilové musí všimnout, ne..
Čtvrtek, 18. května 2017 - 10:02:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 710
Registrován: 6-2016
Sants: Důvodně se domnívám, že tuto situaci řeší § 29 zák. 361/2000 Sb. Pakliže nastane NEOČEKÁVANÁ situace (např. vpředu jedoucímu vozidlu upadne těsně za přejezdem kolo poháněné nápravy), tak je to statistická chyba, se kterou se nedá nic dělat. Řidič z takové příčiny uvízlého vozidla na přejezdu má čas si zachránit život, případně (dovoluje-li to terénní konfigurace) běžet proti vlaku a dávat návěst "zastavte všemi prostředky".
Fíra, kterému se připekl sběrač k troleji, a ta jde k zemi, s tím taky nemůže nic dělat...
Čtvrtek, 18. května 2017 - 11:02:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 4-2017
honzaklonfar: Slovy klasika-nikdo (nic) není dokonalé. Útěchou budiž to, že těch špatně označených přejezdů je méně (řádově) než těch, které jsou sice označeny správně, ale řidiči to značení nerespektují a střetnou se na nich se železničním vozidlem.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 11:19:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7022
Registrován: 4-2003
s tvojí logikou by neměly být červenobílé ani závory

Chybný závěr. Když bude pomalovaný všechno okolo, tak právě nikdo těch pruhovaných závor nevšimne, protože splynou s okolím.



(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 18. května 2017 - 11:39:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4908
Registrován: 9-2011
Hajnej> klid, ona ta "čs. exotika" je třeba i v Belgicku nebo Finsku. Jen to někteří nevědí a jsou pak strašně chytrý [wink]



P_v
Čtvrtek, 18. května 2017 - 15:02:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1796
Registrován: 5-2002
Takže podle wiki v Evropě Švédsko, Finsko, Belgie, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina. Uznávám že exotika to není, ale nějak rozšířené to tedy také není.
Pátek, 19. května 2017 - 12:09:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 7-2015
R 612 Svatava řízl v cca 11:00 na zhlaví za Chabařovicemi výměnu, a zůstal trčet. Po cca 60 minutách jsme právě byli zachráněni statečnými hasiči a přesedáme do Os 6852, který nás vezme do Teplic.
Pátek, 19. května 2017 - 17:28:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 712
Registrován: 6-2016
Starý_Vlk: Slíbené info ze silnice 115 kontra trať Zadní Třebaň - Lochovice. Souhrně - naprosto perfektní! Čísla přejezdů jsou nejistá (těch kilometrů bylo dnes hooodně), ale 585 ve Vyžině je snad správně. Z obou stran paráda s tím, že kolem cedulí v obou směrech VYSEKÁNO, aby byly vidět. Totéž v Hostomicích na zhlaví. Přejezd (snad) 584 ve Vyžině (blíž k Třebani) je koncentrát předpisové dokonalosti, protože na krátké vzdálenosti jsou umístěny všechny 3 cedule a u A31a je doplňková tabulka "60 metrů"[rofl] Já bych tam dal jen A31c, ale nemám ten "Gebuhr"...
Provoz nezachycen ani opticky, ani akusticky.
Sobota, 20. května 2017 - 02:42:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 325
Registrován: 12-2007
P_v: Chybí ti tam třeba Maďarsko
Sobota, 20. května 2017 - 09:23:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13729
Registrován: 5-2002
A nejsem si jist, jak je to v pobaltských zemích, zkusím provětrat nějaké fotky.
P_v
Sobota, 20. května 2017 - 10:12:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1798
Registrován: 5-2002
Výpravčí: Inu, ani na wiki se nelze spolehnout [happy]
"In Hungary, level crossings do not have audible tones, and some also do not have lights. They do, however, have barriers. Unlike all other level crossings, when the level crossing is activated, the barriers come down instantly due to no lights (sometimes) or no warnings. A unique level crossing in Hungary has a sign saying "10 percen túl is zárva tartható" (can be kept closed for more than 10 minutes)."
Sobota, 20. května 2017 - 11:27:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7567
Registrován: 5-2007
P_v: No tak to sú mechanické závory, žeáno. Žiadna senzácia [kladivo]
Neděle, 21. května 2017 - 16:10:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1238
Registrován: 5-2007
Zdroj: HZS Jm kraje
21. květen 2017, 09:22
Požár
Podtyp: DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY
Popis: Zahoření dieselové lokomotivy v motorovém prostoru. Uhašeno Přenosnými hasicími přístroji.
Jednotky: HZSp SŽDC Brno, PS Vyškov, PS Bučovice, SDH Brankovice, SDH Nové Hvězdlice, SDH Nesovice
Obec: Brankovice
Stav: Ukončená
Neděle, 21. května 2017 - 17:10:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1074
Registrován: 10-2007
Těžko říci, zda jde o další tvůj argumentační faul, nebo skutečně nejsi s to chápat rozdíl mezi železničním přejezdem a přechodem pro chodce. Každopádně, PZZ se uvádí do výstrahy náhle, v okamžiku, bez předchozího upozornění či přípravy, kdežto chodec se k přechodu blíží postupně, je možné vést jej v patrnosti ještě než na přechod vstoupí, ať už je to doba delší či kratší, no nikdy to není dílem okamžiku, jako spuštění výstrahy na PZZ. A pak je taky rozdíl v následcích při nezastavení před chodcem v jízdní dráze a při nezastavení před právě aktivovaným PZZ.
[ok]
Chary
Středa, 24. května 2017 - 22:19:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2407
Registrován: 3-2010
Není to už trošku moc na jedno místo?

http://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/2017-05-24-vlak-zabil-muze-op et-v-mlekojedech-31495

http://tn.nova.cz/clanek/proklety-prejezd-v-mlekojedech-zemrel-23 lety-mladik.html
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.