Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 25. 01. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 25. 01. 2017

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 15. ledna 2017 - 09:18:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3481
Registrován: 7-2011
Smithers:
"...čili se to zjevně děje."
Já bych zas tak nejásal, bo v článku se píše, že z (zatím) 200 kontrol se na chyby přišlo v jednotkách případů. Podle všeho je to akorát nějaký udání, tak se v tom rejpou, no. Třeba na něco přijdou, třeba ne.

Ale pořád mi ten "vlastní dokup" matematicky nějak nevychází, tedy pokud ten státní dosyp není natolik vysoký, aby mi to pokrylo vynaložený peníze na fiktivní nákup, bakšiš pro tu třetí osobu, co to za mě kupuje (a která to jistě nedělá z čistýho altruismu) a stálo za to riziko, že se na to (nějak) přijde (a případně se mi vyplatilo i klidně zaplatit pokutu).
Neděle, 15. ledna 2017 - 09:29:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3101
Registrován: 3-2010
To víte, chytráci, jsou to jen konspirace, a to, že skoro polovinu kompenzací za studentské slevy shrábne Jančura je výmysl. Alespoň Aleš v tom má jasno, Jančura vozí Elvise a Marťany...
Neděle, 15. ledna 2017 - 09:58:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4144
Registrován: 8-2012
čili se to zjevně děje
Tak určitě se to děje - ČD třeba vůbec nevykazují kompenzace podle prodaných lístků, ale jen nějakými "odhady" (tvrdí, že nemůžou rozklíčovat jízdenky podle vlaků, i když každou kartu načítají a každá jízdenka má aztéka), takže tam je potenciál na "fiktivní vykázání desítek cestujících" obrovský.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Lexa_karel
Neděle, 15. ledna 2017 - 10:15:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1063
Registrován: 12-2009
Hungry bear: co kdybyste namísto obecných odsudků dal konkrétní odkazy, proč to či ono takhle nejde.
Zatím jenom zesměšňujete kohokoli, kdo nemá stejný názor jako Vy - tedy (a teď použiju to, co mi vadí a odsuzuji) názor "žluté gumy".

Ostatním: pojďme se dobrat alespoň (ne)výhodnosti mnou popsaného možného konání. Podle reakcí předpokládám, že odborníků je tady na to dost.
Bobo
Neděle, 15. ledna 2017 - 10:22:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13406
Registrován: 5-2002
já gdyž jel s rj, tak kontrolovali JEN studenský průkazky. mojí jízdenku vidět nechtěli
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Neděle, 15. ledna 2017 - 11:14:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2006
Registrován: 9-2005
Co jsem četl, tak se studentským jízdným se fixluje jinak. Základní cena jízdenky se stanoví vysoká, ne úplně konkurenceschopná, zatímco většina běžných jízdenek se prodává za "akční" ceny. Ovšem stát za studentské jízdné dosypává do té základní ceny, takže za studenta pak dopravce dostane zaplaceno více než za běžného cestujícího.
Uprostřed letošního července s námi můžeš vyrazit na tématickou výpravu po slovenských MHD. Bližší informace pod nickem
Neděle, 15. ledna 2017 - 11:25:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2264
Registrován: 1-2006
pojďme se dobrat alespoň (ne)výhodnosti mnou popsaného možného konání.

Vámi popsané konání je už na první pohled natolik nesmyslné, že diskuze o něm se zdá býti vtipem.

Pro méně chápavé:
zatáhnout do podvodu+konspirace desítky tisíc lidí (protože při jakémkoli menším počtu je "výdělek" naprosto zanedbatelný), k tomu vyrábět veškerou úřední dokumentaci (dohody o provedení práce, přiznání srážkové daně z nich /hezky kus po kuse s rodným číslem příjemce úplatku/, ...) každé kontrole jasně dokládající svou fiktivnost, udržovat v koloběhu miliony Kč posílané na desítky tisíc účtů a zase zpátky (opět vše při každé kontrole rutinně dohledatelné v účetnictví vlastním i tuzemské banky), přicházet při každé otočce peněz o 15% z nich na DPH při cestě peněz "zpět" a o dalších 19% (daň z příjmu z daňově neuznatelného výdaje) plus nejméně 15% (srážková daň z DPP) při cestě "tam", ..., ... = to opravdu může napadnout jen zaměstnance-komunistu nebo duševně chorého.



já gdyž jel s rj, tak kontrolovali JEN studenský průkazky. mojí jízdenku vidět nechtěli

Protože se nepotřebují koukat na kus papíru/plastu, když veškeré údaje z něj mají v počítači (jinak by asi nevěděli, že mají zkontrolovat nárok na slevu viděním studentského průkazu, že).


Proboha, to některým lidem opravdu žlutá barva či slovo Jančura vypínají základní mozkové funkce???

(Příspěvek byl editován uživatelem Hungry_Bear.)
Neděle, 15. ledna 2017 - 11:29:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2265
Registrován: 1-2006
Ovšem stát za studentské jízdné dosypává do té základní ceny, takže za studenta pak dopravce dostane zaplaceno více než za běžného cestujícího.

Přesně popisujete "trik" léta používaný ČD a.s. se "základním jízdným".
Když už to bylo naprostým profláknutím neůnosné, tak přešly na požadavek "kompenzace podle vlastního odhadu".
Neděle, 15. ledna 2017 - 11:47:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1884
Registrován: 8-2005
že skoro polovinu kompenzací za studentské slevy shrábne Jančura je výmysl

V článku se píše, že u ČD se jedná v podstatě jen o pendolina. A těch u nás moc nejezdí. Za to žlutých autobusů potkávám docela dost.
Co je vrchol mazlivosti? Malý bílý kocourek nalezený před dveřmi na rohožce :-)
Lexa_karel
Neděle, 15. ledna 2017 - 11:53:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1064
Registrován: 12-2009
TH 4144: je třeba to říci celé, nejenom polopravdy.
Mám v paměti okamžik, kdy se žlutý pán chvástal statistikou o počtu přepravených osob, kde citoval čísla jak ČD, tak i svoje.
Konkrétně se tehdy zaměřil na studenty, kde svůj úspěch vysvětloval "moderními vozy a přístupem svého personálu".
ČD na rozdíl od soukromníku nemá (až na výjimky) povinně místenové vlaky, tak dost dobře nelze přiřadit konkrétní jízdenku ke konkrétnímu vlaku. Vzpomeňme si hysterie načítání jízdenek a IN karet do POPek a ochranu soukromí, tuším jste se této diskuse rovněž aktivně zúčastnil. Tehdy to byla velká anti akce vůči ČD. Pokud se nepletu, tak POPka pouze ověří platnost dokladu, nic víc a nic méně se z ní nesmí použít.
Neděle, 15. ledna 2017 - 12:28:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2839
Registrován: 8-2010
Lexa_karel: Je fakt, že v případě ČD je to studentské jízdné složitější. Člověk může jet do Olomouce Pendolinem nebo Ex1 které jsou nedotované, ale zároveň může jet Ex2 nebo Rx které dotované jsou. To se pak asi dost blbě vykazuje nemluvě třeba o studentovi na trase Pardubice-Praha tam je těch možností ještě víc.
Praha-Ruzyně, Olomouc
Neděle, 15. ledna 2017 - 12:36:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2266
Registrován: 1-2006
V článku se píše, že u ČD se jedná v podstatě jen o pendolina. A těch u nás moc nejezdí

ČD mají v pendolinech jiný systém (a tedy i kompenzaci) studentských slev než v ostatních vlacích?


ČD na rozdíl od soukromníku nemá (až na výjimky) povinně místenové vlaky, tak dost dobře nelze přiřadit konkrétní jízdenku ke konkrétnímu vlaku

Takže u ČD na rozdíl od soukromníků by fiktivní prodej zlevněných jízdenek nebyl tak snadno dohledatelný.[wink]

Mmch, pro každou jednotlivou zlevněnou jízdenku (a kompenzaci slevy na ní) vůbec není důležité, zda student jede na konkrétním místě v konkrétním vlaku nebo na jiném místě či dokonce v jiném vlaku téhož dopravce. Tedy "přiřadit konkrétní jízdenku ke konkrétnímu vlaku" není pro vyčíslení slevy vůbec potřebné (ba ani pro případné rozklíčování částky na různé relace "z-do").


Člověk může jet do Olomouce Pendolinem nebo Ex1 které jsou nedotované, ale zároveň může jet Ex2 nebo Rx které dotované jsou. To se pak asi dost blbě vykazuje nemluvě třeba o studentovi na trase Pardubice-Praha tam je těch možností ještě víc.

Co potřebujete vykazovat jiného, než rozdíl mezi cenou jízdného plného a zlevněného (neb tato částka je předmětem kompenzace), kterýžto na konkrétně použitém vlaku téhož dopravce nezávisí?

(Příspěvek byl editován uživatelem Hungry_Bear.)
Neděle, 15. ledna 2017 - 13:07:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4149
Registrován: 8-2012
dobře nelze přiřadit konkrétní jízdenku ke konkrétnímu vlaku
Dneska už právěže dost dobře lze, s marginální výjimkou nějakých kilometrických bank (existuje to ještě vůbec?) a různých IDSkových lístků vydaných někým jiným (což není problém dálkovky Praha-Ostrava). Jen se nechce, protože pak} by do toho bylo moc vidět.
Karty jsou samozřejmě víc nepřesný, protože se načítají v bodě, nikoli v relaci, ale že by si nepamatovaly (počty, ne jména) dospělý/dítě/student/důchodce? To by to Drážní výkaznictví bylo vůbec tahaný z paty.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 15. ledna 2017 - 13:43:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2840
Registrován: 8-2010
Hungry_bear:
"Co potřebujete vykazovat jiného, než rozdíl mezi cenou jízdného plného a zlevněného (neb tato částka je předmětem kompenzace), kterýžto na konkrétně použitém vlaku téhož dopravce nezávisí? "

No myslel jsem si, že kompenzace za studenty se vyplácí jednotlivě jen v komerčních spojích, kdežto v těch "dotovaných" je to už součástí té úhrady ("dotace"). Takže jak se pozná jestli pojedu jako student v Ex1 nebo Ex2 [wink] ?
Praha-Ruzyně, Olomouc
Neděle, 15. ledna 2017 - 13:51:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2267
Registrován: 1-2006
Takže jak se pozná jestli pojedu jako student v Ex1 nebo Ex2?

No pak je na dopravci, aby svůj požadavek doložil ve členění po vlacích - načtení každé jízdenky POPkou mu to umožňuje (bez potřeby ukládání údajů o identitě konkrétního cestujícího).

PS: Jak si to Národní dopravce prosadil, tak to má.
Neděle, 15. ledna 2017 - 13:52:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4151
Registrován: 8-2012
kterýžto na konkrétně použitém vlaku téhož dopravce nezávisí
ČD tvrdí, že dotované vlaky mají tarifní závazek v dotaci, zatímco "komerční" se jim kompenzuje. Prostě uměle vytvořený chaos, aby se v tom nějaká ta "fiktivní desítka cestujících" ztratila.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Lexa_karel
Neděle, 15. ledna 2017 - 14:33:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1065
Registrován: 12-2009
Hungry bear :
Vámi popsané konání je už na první pohled natolik nesmyslné, že diskuze o něm se zdá býti vtipem.
Tak jsem rád, že máte jasno o tom, že podnikatelé nepodvádějí.

= to opravdu může napadnout jen zaměstnance-komunistu nebo duševně chorého.
Kladu si otázku, zda je autor tohoto konstatování zastydlým antikomunistou, modrou strakou či bývalým odejitým zaměstancem ČD nebo kombinací všeho.

Ostatním:
Už nějaký čas si kladu otázku - jak vůbec v podmínkách zdejší diskuse nazývat bývalého zaměstnance ČD (SŽDC,...) - je to v podmínkách zdejšího nazírání stále ještě modrá guma nebo automaticky žlutá guma, zrádce, ...? Rád bych v tom měl na fírcimře jasno.

Noo, jak vidno, odborníci žádné konkrétní výpočty nemají. Je potěšující vědět, že za vším stojí neschopnost a podvod ČD.
Tímto z mé strany diskusi končím.
Neděle, 15. ledna 2017 - 14:52:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2268
Registrován: 1-2006
Tak jsem rád, že máte jasno o tom, že podnikatelé nepodvádějí.
Tož si slavte diskusní vítězství nad svou vlastní podsunutou formulací.

Já pouze tvrdím, že žádný podnikatel s alespoň zbytky mozku by nepodváděl takto hloupým a náročným způsobem. Nota bene s potřebou desetitisíců spolupachatelů "za almužnu" by dopodváděl hodně rychle.
Neděle, 15. ledna 2017 - 14:53:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12768
Registrován: 5-2002
TH: s marginální výjimkou nějakých kilometrických bank (existuje to ještě vůbec?)
Existuje.
Neděle, 15. ledna 2017 - 16:22:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4155
Registrován: 8-2012
Tak jsem rád, že máte jasno o tom, že podnikatelé nepodvádějí
Aplikovaná metoda dynamické denunciace: Oponentovi podsuneme teze, které jeho příspěvek v žádném případě neobsahoval, pustíme se s nimi do horečné diskuze, jednou provždy je vyvrátíme a slavně nad ním zvítězíme.
Noo, jak vidno, odborníci žádné konkrétní výpočty nemají
Tak hlavně že je máte vy.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 15. ledna 2017 - 18:23:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4535
Registrován: 9-2011
Jančura vozí Elvise a Marťany
Tak jestli Elvis jede za kompenzovaný studentský jízdný, tak tu máme první hmatatelnej podvod [biggrin]
Neděle, 15. ledna 2017 - 19:21:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 401
Registrován: 6-2016
Aleš_Liesk.: Možná to má Elvis jako kompenzaci za pěvecké vystoupení na valné hromadě[biggrin]
Pondělí, 16. ledna 2017 - 06:27:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3483
Registrován: 7-2011
Lexa_karel:
"pojďme se dobrat alespoň (ne)výhodnosti mnou popsaného možného konání. "
Jenom z čistě matematického hlediska příklad - jízdenka mi stojí K 100,- , děti, vojsko a trampové polovic. S tím, že onu slevu dosype stát. Pokud si onu jízdenku fiktivně koupím ze svého, utratím pade, stát mi pade vrátí. Nula nulu sežere.
Z toho mi vyplývá, že se to může začít vyplácet až tak někde od cca 70% slevy, kterou stát garantuje a dosype, tedy kdy studenta bude stát lístek 30,- a 70,- stát dorovná. V ostatních případech je to buď prodělek, nebo výdělek natolik nízký, že nevyrovná případné riziko.

Bohužel, zde to opravdu vypadá, že největší prostor k podvodům mají (měly) ČD se svou naprosto zoufalou a šíleně nepřehlednou tarifní politikou, kdy existuje nějaké "základní" jízdné, za které ovšem jezdí maximálně pár zoufalců, co jedou sami vlakem akorát v úterý a v dubnu (a tudíž holt zaplatí ono plné jízdné, ostatní maj nějakou tu IN, EX či vímjájakou kartu, skupinovou slevu nebo něco podobného) a ze kterého toho "základního" jízdného se dá počítat ona sleva.

Ovšem netvrdím, že to skutečně dělají/dělaly, o tom nemám informace. Jenom při pohledu na tarif jednoho napadne, že buď je to naprostej šlendrián, nebo úmysl.
Pondělí, 16. ledna 2017 - 07:43:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12771
Registrován: 5-2002
Bobik: Jenom při pohledu na tarif jednoho napadne, že buď je to naprostej šlendrián, nebo úmysl.
Nemusí nutně být, je to stejné, proč stojí roční lítačka 10 Kč/den, ač je to zlomek ceny dvojice jednotlivých jízdenek. Fór je v tom, že pravidelný zákazník je statisticky snáz podchytitelný a můžu mu mnohem snáz přizpůsobit kapacitu - na rozdíl od toho dubnověúterního, který mi vlaky buď nárazově přecpává a nebo pro něj vozím 364 dní v roce vzduch.
Zkus se podívat na ceny jízdenek na TGV, uvidíš, že se s denní dobou mění podle vytíženosti spoje.

Mimochodem, tuhle jsem kupoval v GM nějaké LEDky. Jedna stála něco přes bůra a já jich potřeboval 8, tak jsem čekal něco přes 40 Kč. Ovšem cestou mě napadlo vzít jich "pro jistotu" 10 - a najednou to nestálo ani tolik. Prostě je tam od 10 ks sleva. Nebo snad taky šlendrián...?

(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
Pondělí, 16. ledna 2017 - 08:36:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4538
Registrován: 9-2011
z čistě matematického hlediska - Nula nulu sežere.
Nikoliv. Na jednu stranu, vy těch 50 Kč nehodíte do kanálu, ale zaplatíte je "sám sobě", na druhou stranu ale z nich musíte odvést daně (DPH, daň z příjmu atd.), takže z tý pajcky, co zaplatíte "sám sobě" na pokladně, dostanete nakonec o dost míň. S kompenzací sice budete v plusu, ale furt o 50 Kč hůř, než kdyby tu pajcku zaplatil skutečný student.
Nakonec, viz výše. Už se to tu rozebíralo podstatně detailněji.
rejpálek
Pondělí, 16. ledna 2017 - 09:27:00  
Neregistrovaný host
165.225.72.101
Ovšem pánové, je otázkou, nakolik může matematika porazit ideologii. :-(

Když jsem přišel na státní dráhu, doufal jsem, že pohádky o zlých vyzobávačích už jsou minulostí a že se "na fírcimře" soustředíme na opravdu důležité problémy, které nás můžou přivést do sraček (např. nesrozumitelné předpisy, absence vlakového zabezpečovače mimo koridory, špatná údržba, arogance některých nadřízených). Mýlil jsem se.
Pondělí, 16. ledna 2017 - 10:00:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2396
Registrován: 2-2010
Aleš_Liesk.:
"z čistě matematického hlediska - Nula nulu sežere.
Nikoliv. Na jednu stranu, vy těch 50 Kč nehodíte do kanálu, ale zaplatíte je "sám sobě", na druhou stranu ale z nich musíte odvést daně (DPH, daň z příjmu atd.), takže z tý pajcky, co zaplatíte "sám sobě" na pokladně, dostanete nakonec o dost míň. S kompenzací sice budete v plusu, ale furt o 50 Kč hůř, než kdyby tu pajcku zaplatil skutečný student.
Nakonec, viz výše. Už se to tu rozebíralo podstatně detailněji."
To je fajn. Až budu mít špinavé peníze, aspoň vím, jak je mám vyprat.[wink]
Pondělí, 16. ledna 2017 - 12:31:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4541
Registrován: 9-2011
Haan: mnozí zdejší diskutéři jsou přesvědčeni, že špinavý prachy se nejlépe perou tím, že si za desítky milionů koupím vozidla, natřu je na žluto a začnu provozovat veřejnou drážní dopravu, kdy drtivá většina příjmů půjde dohledatelně přes bezhotovostní styk [proud][proud][proud]
Pondělí, 16. ledna 2017 - 15:47:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 331
Registrován: 10-2010
Haan: Doporučuji knihu Pánové z prádelny špinavých peněz. Tam je to vysvětlený dokonale.
Pondělí, 16. ledna 2017 - 16:27:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2397
Registrován: 2-2010
No, nebudu se pouštět do špekulací, ale prát papírový špinavý prachy přes bezhotovostní bankovní styk asi ani nejde. Tam už běhají prachy vypraný a hezky čisťounký. [wink]
Pondělí, 16. ledna 2017 - 17:23:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3486
Registrován: 7-2011
Hajnej:
"Zkus se podívat na ceny jízdenek na TGV, uvidíš, že se s denní dobou mění podle vytíženosti spoje."
Ale tomu rozumím. Proč na vlak ve 3:15 nedat výraznou slevu ve snaze ho zaplnit, zatímco u vlaku v 16:45 to není potřeba, bo se zaplní sám.

Ovšem u tý lítačky versus drážní karty tomu nerozumím - lítačku koupím (třeba) na rok a dál nemusím platit nic a jezdím kolik chci. U dráhy zaplatím kartu na rok, ale pokaždý si ještě musím koupit lístek, byť "se slevou". Jediný, co z toho plyne je, že když už tu kartu mám, asi spíš pojedu vlakem než busem (resp. MHD než autem), navíc u tý lítačky mám dopředu nějaký významnější prachy jistý, nicméně to je ale asi tak všechno. Jestli něco nárazově přecpu nebo ne, se z pouhého vlastnictví slevové karty či lítačky vyčíst nedá.
Pondělí, 16. ledna 2017 - 17:25:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3487
Registrován: 7-2011
Aleš_Liesk.:
"Na jednu stranu, vy těch 50 Kč nehodíte do kanálu, ale zaplatíte je "sám sobě", na druhou stranu ale z nich musíte odvést daně (DPH, daň z příjmu atd.)....."
Jasně že jo. Akorát mi v rámci zjednodušení přišlo zbytečný se do až takových detailů pouštět. [happy]
Pondělí, 16. ledna 2017 - 19:45:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12776
Registrován: 5-2002
Bobik: Jestli něco nárazově přecpu nebo ne, se z pouhého vlastnictví slevové karty či lítačky vyčíst nedá.
To samozřejmě nedá, ale tím, že jezdíš častěji, ty vlaky obsazuješ rovnoměrněji a dokáží se Tvoji poptávce lépe přizpůsobit.
Když budeš chodit do nějaké hospody každou sobotu a dávat si to samý, tak už budou vědět, že mají mít pro Tvé menu nakoupíno. To je pro ně větší komfort, než jít do nejistoty "co kdyby", a to se cení.
Úterý, 17. ledna 2017 - 12:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3491
Registrován: 7-2011
Hajnej - jo, to jo, to máš recht. Ale to jsme se už dostali kapánek jinam, původní téma bylo možnosti podvodů.
Úterý, 17. ledna 2017 - 13:18:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12792
Registrován: 5-2002
Bobik: původní téma bylo možnosti podvodů
No, teoreticky je jak známo možný všechno, ale prakticky je to ve velkým měřítku nereálný, čili viděl bych to na pohádky starýho zbrojnoše...
Úterý, 17. ledna 2017 - 18:54:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4547
Registrován: 9-2011
lítačku koupím (třeba) na rok a dál nemusím platit nic a jezdím kolik chci. U dráhy zaplatím kartu na rok, ale pokaždý si ještě musím koupit lístek, byť "se slevou".
Vaše chyba je, že z dílů usuzujete na celek.
Když si koupíte In100, tak už žádný lístek kupovat nemusíte a jezdit můžete, kolik chcete. A naopak, jsou dopravní podniky, kde si na "lítačku" nahrajete nějaký objem jízd a musíte si pokaždý v autobuse "pípnout". Jen se ta "lítačka" nejmenuje "lítačka", ale třeba Oystercard.
Úterý, 17. ledna 2017 - 19:42:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4189
Registrován: 8-2012
Ústřicokarta má "capping", to není nejlepší příklad - tomu by odpovídala spíš Žilina, kde v rámci boje proti zneužití je "90denní" jízdenka vlastně jízdenka na 180 jízd...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Jirka_E
Úterý, 17. ledna 2017 - 20:22:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 577
Registrován: 6-2015
Bobik: Když máte na lítačce pásma P,0,B a jedete do nějakého vnějšího pásma, musíte si také ještě koupit lístek. A jestli si u drah nechcete kupovat lístky byť "se slevou", je pak alternativou In100.
Vítejte v DOBĚ INTERNETOVÉ.
Středa, 18. ledna 2017 - 05:59:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3497
Registrován: 7-2011
Lidi, jo, chápu, neuvedl jsem asi nejlepší příklady. Nicméně nesnažil jsem se je uvádět proto, "jak to kde funguje" s všelijakejma slevama kartičkama, nýbrž v souvislosti s tématem "podvody dopravců", jako odpověď na otázku "Je to možné a výhodné ??" od Lexa_karel. Ve své podstatě jsem narážel na to, že mám-li docela výrazný rozdíl mezi "základním" a levnějším "zákaznickým" jízdným a zároveň jde nějak realizovat vlastní dokup za zákaznické, ale v reálu chtít doplacení základního, výhodné by to teoreticky být mohlo - samozřejmě, pořád to v reálu bude ztráta, ovšem nižší, než v případě, kdy místo zůstane neobsazeno úplně - a o to jde. Čistě matematicky samozřejmě, bez zabýváním se toho, jak by to bylo složité a jak velká je šance na to, aby to prošlo a nikdo na to nepřišel.

Takže abych se vrátil k tématu - když proberu co se tady řeklo, konsezuálně se dospělo k obecnému závěru, že možné to sice je, ale pravděpodobné nikoli a výhodné vesměs taky ne. Navzdory hlasům z fírcimry. [proud]
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 18:52:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 412
Registrován: 9-2013
Zdravím, Dnes (19.1.2017) jsem v Lovosicích narazil na šestikolo, ovšem přeznačené po polském způsobu na 150 514-0. Může mi někdo vysvětlit, jaký je opravdický původ této lokomotivy, tedy jaké je, či vlastně bylo jeho původní české číslo. Pátral jsem po tom po internetu, ale byl to marný boj.
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 19:23:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1813
Registrován: 3-2006
Rychloběžka:
"Zdravím, Dnes (19.1.2017) jsem v Lovosicích narazil na šestikolo, ovšem přeznačené po polském způsobu na 150 514-0. Může mi někdo vysvětlit, jaký je opravdický původ této lokomotivy, tedy jaké je, či vlastně bylo jeho původní české číslo. Pátral jsem po tom po internetu, ale byl to marný boj.
"
Je to 182.087-7 odkaz[kecal]
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 21:32:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 413
Registrován: 9-2013
Mořepetr:Díky za odpověď i za odkaz.
Tajemný_em
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 23:06:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3264
Registrován: 5-2002
Rychloběžka:
"Pátral jsem po tom po internetu, ale byl to marný boj.
"
Špatně hledáš. [wink] Pokud tě to zajímá blíž, tak přeji příjemnou zábavu zde (lokomotywy elektryczne... mj. tam jsou i ta zběsilá polská čísla). Jo a 87ma je bývalé slovenské (žilinské) 6kolo.
"Nepochválím-li se sám, nikdo to za mne neudělá." Jára da Cimrman
Pátek, 20. ledna 2017 - 08:31:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2850
Registrován: 2-2007
Tajemný_em: ten odkaz je hodně zajímavý...[ok]
Sobota, 21. ledna 2017 - 13:57:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 414
Registrován: 9-2013
Tajemný_em: No jo, každý není tak úplně zběhlí v tom světě internetu (to není žádná výmluva, ač to tak možná vypadá) [happy].
Na odkaz se samozřejmě podívám, už bych konečně měl rád pořádek v těch zběsilých polských číslech[wink].
ad Rychloběžka
Neděle, 22. ledna 2017 - 03:06:31  
Neregistrovaný host
217.174.155.85
Rychloběžka 414:"každý není tak úplně zběhlí v tom světě internetu"

...a ty dokonce ani v pravopisu!
Neděle, 22. ledna 2017 - 13:41:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 417
Registrován: 9-2013
ad Rychloběžka: Víš co opravdu miluji? Pedanty, který si myslí, že jsou samá dokonalost. A to je, jak sleduji, i případ Tebe.
Nikdo není dokonalý a chybovat je lidské, to si zkus uvědomit, než začneš někoho poučovat.
Úterý, 24. ledna 2017 - 06:41:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2035
Registrován: 7-2012
Z jiného soudku , proč nemají Maďaři na přejezdech akustickou signalizaci? Docela jsem se divil v Hegyeshalomu , Komárně a dalších místech na hlavní trati kde se jezdí 160 km/h Maďarar má jen blikače se závorama! Žádná houkačka nic. To by u nás neprošlo. V Hegyeshalomu je sjezd z dálnice a kamiony jezdí do města přes přejezd na zhlaví směr Komárom a Czorna. Donedávna na Czornu jezdila ta Maďarská verze 810. Nyní je to nově elektrifikované a jezdí tam Šimral s 386 směr Hodoš.

(Příspěvek byl editován uživatelem Marcel_Štancl.)
Úterý, 24. ledna 2017 - 09:27:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7492
Registrován: 5-2002
Šimral tam nejezdí. Neumí maďarsky a nemá tam papíry. Jezdí tam strojvedoucí MTD.
Úterý, 24. ledna 2017 - 10:11:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2037
Registrován: 7-2012
Petře jde o to, že v Hegyeshalomu na dvoukolejce projedou vlaky a auta se vrhnou na přejezd. Z prava je 3. traťová kolej od Czorny kterou mnozí vnímají jako vlečku nebo lokálku. Dost často se tam objeví náklad od jihu s kontejnery. u nás by to bez houkačky neprošlo.
Majkl007
Úterý, 24. ledna 2017 - 10:51:23  
Neregistrovaný host
78.102.91.56
M. Štancl: To chce zajet do Budapešti, najít budovu ředitelství společnosti MÁV Pályavasúti üzletág (nebo jak se tomu nadává, prostě maďarské obdoby SŽDC), vejít dovnitř, najít nejlépe přímo kancelář generálního ředitele této společnosti, a pořádně to tam tomuto pánovi vysvětlit. Jiný způsob nápravy tohoto nebezpečného šlendriánu neexistuje! [biggrin]

Petr Šimral: Mohu se zeptat kudy přesně vlaky MTD mezi Rajkou a Hodošem přes Maďarsko jezdí? Je to po trase Hegyeshalom - Csorna - Porpác - Szombathely - Körmend - Zalalövö - Hodoš? Nebo jinudy? Ne že bych tam taky chtěl jet [fotic], to opravdu ne, ale zajímá mě, které tratě byly na západě Maďarska zadrátovány, díky čemuž je možno takovéto vlaky provozovat v el. trakci a bez úvratí.
Úterý, 24. ledna 2017 - 11:29:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4560
Registrován: 9-2011
M007: já bych tu radu pro Marcela trochu modifikoval.
Budapešť zůstává, nemusí však hledat žádný MÁV Pályavasuti..., ale zůstane na Keleti Pú a vydá se hledat dvéře s cedulí "lámpa szobák".
Myslím, že by to mohlo fungovat i na Déli Pú [proud]
Úterý, 24. ledna 2017 - 11:34:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2974
Registrován: 5-2002
Majkl007 > V létě jsem MTD s kontíky potkal v Zalalövö [ok]
Úterý, 24. ledna 2017 - 11:48:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 764
Registrován: 9-2014
MÁV Zrt. (csak pályavasúti kérdések)



Pál: pl.palyavasut@mav.hu
Úterý, 24. ledna 2017 - 18:14:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2038
Registrován: 7-2012
Aha Evropaská UNIE umí určit jednotný tvar banánů, ale jaké mají být závory je jedno? V tom může být bordel jak má vypadat výstražník , zda má být jen světelná signalizace? Nebo zda je/není povinná akustická výstraha. Lunobílé světlo každý pes jiná ves? V Čechách a v Maďarsku platí na Slovensku rušíme?
Úterý, 24. ledna 2017 - 20:03:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6744
Registrován: 4-2003
Evropaská UNIE umí určit jednotný tvar banánů

To možná umí, ale jednotný tvar banánů žádná norma neupravuje.

ale jaké mají být závory je jedno?

Marceli, i v Tvém obvodu jsou jsou výstražníky se závorama, který po sklopení nebimbají a neoblažují široké okolí zvukovým smogem, jehož reálný přínos je diskutabilní.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 24. ledna 2017 - 20:19:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2041
Registrován: 7-2012
To je něco jiného jestli se vypne houkačka po spuštění závor! Maďarské přejezdy nemají houkačku vůbec. nebo jsem tak hluchý, že jsem jí neslyšel....
Středa, 25. ledna 2017 - 08:47:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12840
Registrován: 5-2002
MŠ: nebo jsem tak hluchý, že jsem jí neslyšel
Nebo houkala maďarsky a Tys jí nerozuměl... [biggrin]
rejpálek
Středa, 25. ledna 2017 - 09:44:51  
Neregistrovaný host
165.225.72.101
Maďarské přejezdy nemají houkačku vůbec
To bude tím, že Maďarsko nesdílí evropské hodnoty!
Středa, 25. ledna 2017 - 10:12:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2043
Registrován: 7-2012
To bude ono! Spíš si myslím, že 810 s lidma je trochu menší brouček než 386 s bednama. Bedny jezdí od nedávné drátizace. No Maďaři a Rakušané jsou ukáznění, světla jsou svatá a není na ně třeba houkat.

Polák nebo Slovák s kamionem se třeba časem vychová.