Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 24. 11. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 24. 11. 2017

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 09. listopadu 2017 - 18:45:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5114
Registrován: 5-2007
Parmezano....a hlavně rychlejc,než přes Brno a Břeclav.[kladivo]
[kecal] Jsem bílý,nevěřící,heterosexuální muž a ještě k tomu navíc xenofob a nacionalista.Kde se mám jít udat?
Čtvrtek, 09. listopadu 2017 - 22:21:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8595
Registrován: 9-2002

Jo - cetl: Ty tvoje Stancloviny.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Sobota, 11. listopadu 2017 - 08:20:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 276
Registrován: 2-2014
Qěcy, Němec z OVA, ... : Na nové Cargo MZOB jsou řádky "Zádržná síla" . Netušíte někdo k čemu jí lidé mají a jak s ní počítají?
Němec_z_ova
Sobota, 11. listopadu 2017 - 09:03:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3669
Registrován: 4-2009
Hund: Chvíli se flákám a už takové změny[coze], já dosud používal MZOB Macechy s kolonkou "Dékla vlaku"[lol] Prý do vypotřebování zásob.

Určitě je to reakce na objevující se hodnoty "zádržné síly" v blízkosti hodnoty brzdící váhy pro ruční/pořádací brzdu. U ČDC to prozatím máme jen na nových vozech. Poláci a Slováci již houfně novou značku na vozech aplikují. Jak se bude s údaji nakládat zatím netuším, sám se nechám překvapit. Ale jednou se to musí objevit v KVs3-B.

Svého času jsme to tady na Káčku řešili.

(Příspěvek byl editován uživatelem Němec z ova.)
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Sobota, 11. listopadu 2017 - 22:13:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14907
Registrován: 5-2002
Hund: Na nové Cargo MZOB jsou řádky "Zádržná síla" . Netušíte někdo k čemu jí lidé mají a jak s ní počítají?
Najdi si tu tehdejší debatu. V zásadě je to reakce na fakt, že dosavadní pravidla pro litinu nelze použít na nekovové špalíky.
Neděle, 12. listopadu 2017 - 07:09:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 277
Registrován: 2-2014
Hajnej; zřejmě ano, zajímalo mě vyplňování. Zda je už napsaný jak počítat litinu ( vůz 20t na ručce a 37 zádržnych ) jak to bude u nekovu, jak počítat potřebná procenta při zajištění vlaku, prostě využití. To tu před rokem nebylo své škole proběhlo jen že je nová MZOB s novými řádky. Od Vás jsem čekal odpověď zda u nekovu je koef. 1 (1t = 1kN ) a u litiny zda koef. 1,85 ( 1t = 1,85 kN) a mohu to takto přepočítávat.
Neděle, 12. listopadu 2017 - 09:26:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6171
Registrován: 8-2012
a mohu to takto přepočítávat
IMHO se na ty vozy píše / bude psát "zádržná síla" právě proto, abyste to přepočítávat nemusel (už jsem zažil i člověka, který měl problém s procenty, natož koeficientem 1,85). Takže pokud to tam není, postupoval bych stejně jako dřív (kolonka zůstane prázdná).
P.S. začíná být vidět, že některé kompozity jsou slepou uličkou...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Němec_z_ova
Neděle, 12. listopadu 2017 - 11:12:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3675
Registrován: 4-2009
Hund: Teď jsem náhodou narazil na stránkách města Černošic[coze] na ČDC Opatření č. 10/2016 Zavedení LL brzdových špalíků
odkaz pro stažení

Tam se píše, že v ČR není zatím povoleno využít hodnotu zajišťovací síly ke zjištění výměry hodnot Fpark pro bezpečné zajištění vlaku (vozu) a to do doby zajištění změny v předpise SŽDC D1. Nadále je tak potřebné ke stanovení potřebné brzdící váhy používat opatření ČDC O13 č.j. 0312-2014-O13/11 - u vozů vybavených LL brzdovými špalíky je potřeba započítat pouze polovinu brzdící váhy uvedené na vozidle.

Což se mi teda z hlavy vykouřilo[uhoh]

T. H.: Začínáte pozorovat nějaké problémy na dvojkolí?
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Neděle, 12. listopadu 2017 - 12:31:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 278
Registrován: 2-2014
Němec z ova; díky a hezký den 😀
Neděle, 12. listopadu 2017 - 13:39:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14909
Registrován: 5-2002
Hund: Od Vás jsem čekal odpověď zda u nekovu je koef. 1 (1t = 1kN ) a u litiny zda koef. 1,85 ( 1t = 1,85 kN) a mohu to takto přepočítávat.
Přesný čísla v hlavě nenosím, jen fyzikální podstatu. Tím spíš, že je ta uváděná zádržná síla odsunula k nepotřebě.
Neděle, 12. listopadu 2017 - 13:50:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6175
Registrován: 8-2012
Jednak problémy na dvojkolí (vyhřívání obručí, následné vydrolování materiálu), jednak to fakt na figu brzdí (hlavně v zimě).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 12. listopadu 2017 - 14:09:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1829
Registrován: 12-2009
Dobrý den,

neměl by někdo informaci a co šlo v tomto případě? https://www.pozary.cz/clanek/176112-pozar-lokomotivy-v-obci-bozic e-na-znojemsku-byl-uhasen-jeste/

Nějaká 854 chytla?

Děkuji.
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Neděle, 12. listopadu 2017 - 15:37:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7908
Registrován: 5-2002
doplním T.H: základní problém LL špalků je, že brzdí více, než je charakteristika litinových. Vozy s LL špalky na sebe tedy přebírají více brzdného výkonu a v kombinaci s vyhlazenými koly dochází ke smyku dvojkolí a tvorbě ploch. Obzvláště na infrastrukturách, kde je třeba ostře brzdit, například kvůli funkci zabezpečovače (typicky Německo). Tepelné ovlivnění kol není v našem provozu až tak výrazné, na sklonově náročných tratích jsme zavedli pilovitý způsob brzdění, aby to alespoň trochu stihlo chladnout.
Je třeba říci, že vlak se špalky K a LL dovede držet rychlost na klesání při malém zabzdění (typicky 4,6 baru) v řádu dlouhých minut bez jakéhokoliv odbrzdění. Naštěstí nejezdíme v Alpách.
Neděle, 12. listopadu 2017 - 16:21:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14914
Registrován: 5-2002
PŠ: Vozy s LL špalky na sebe tedy přebírají více brzdného výkonu
Hele, máte na vozech knick-ventily nebo ne...?
Neděle, 12. listopadu 2017 - 16:49:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2263
Registrován: 9-2003
Hajnej: Máme. A ukazuje se, že nějak nedělají to, co by měly.
NOBLE BRICKS
Neděle, 12. listopadu 2017 - 18:56:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14915
Registrován: 5-2002
No ony mají dělat především to, aby se při spádovém brzdění směsky litina/nelitina na alpských rampách ta nelitina nepřehřívala. Pokud ale převládá zpomalovací brzdění, tak bych od nich žádný divy nečekal. A až všechny vozy přejdou na stejnej matroš, tak budou k ničemu...
Neděle, 12. listopadu 2017 - 19:08:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6177
Registrován: 8-2012
Tak hlavně v MT soupravě jede klidně 18x kompozit (ať už K nebo LL)a 4x litina.
Jinak limitní ventily na vozech v režimu "S" (do 100 km/h) být nemusí (ani tepelně odolná kola), ovšem realita je opět v rozporu s teorií [happy].
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 12. listopadu 2017 - 19:29:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14919
Registrován: 5-2002
TH: ovšem realita je opět v rozporu s teorií
To přijde na to, které všechny vlivy do těch teoretických úvah zahrneš a které Ti utečou.
Co třeba EDB, jak moc ho využíváte...?
Neděle, 12. listopadu 2017 - 20:39:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1894
Registrován: 8-2010
ad Hajnej:
Pokud ale převládá zpomalovací brzdění, tak bych od nich žádný divy nečekal.
No, pokud tím "zpomalovacím brzděním" myslíš snížení tlaku v HP na nějakých limitních 4,2 bar a vůz je ložený, tak podle tohoto obrázku bys neměl poznat, že máš v soupravě SS-ovej vůz...[nene]..to bys měl poznat, až pokud chceš s vlakem úplně zastavit, ale osobně nemám absolutně "ánung", jestli na dobře obrzděných soupravách METRANSu je třeba provozně jít s vlakem - v reálu - pod těch 4,2 bar nebo ne ?...[coze]

ad T_._H_.:
Tak hlavně v MT soupravě jede klidně 18x kompozit (ať už K nebo LL)a 4x litina.
Dík za info...[ok]
Neděle, 12. listopadu 2017 - 21:50:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14922
Registrován: 5-2002
PŠ: tak podle tohoto obrázku bys neměl poznat, že máš v soupravě SS-ovej vůz
No, tenhle obrázek mluví o vývoji tlaku v čase při rychločinným brzdění (má na vodorovné ose čas)...
Ale budiž - pokud nechodíte moc daleko pod 4.2 baru, tak je ten tlak ještě pořád o dost nižší.

Zaujalo mě to vydrolování - neděje se vám nakonec v nějaké podobě to, čím si prošla nejen vozidla s kotoučema, ale i špalková vozidla s EDB? Prostě víc valení a míň brzdění, než bejvalo obvyklé (tuhle si zrovna v některém vedlejším tématu někdo pochvaloval, jak pěkně držíte krok i s rychlíkama, protože nestavíte), a najednou se začne hromadit napětí a odlupují se "pleny"?
Němec_z_ova
Neděle, 12. listopadu 2017 - 22:22:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3677
Registrován: 4-2009
Hund: Rádo se stalo. Já děkuji za zvídavé otázky, alespoň si osvěžím pozapomenuté věci. Teď ještě zjistit, proč mají Černošice výnosy ČDC na svém webu[lol]

T. H., Petr Šimral: Děkuji za vaše poznatky. Nedávno jsme se na to téma bavili s kolegou Mcx a říkal, že naše vozy trpí úplně stejně.

Hajnej: Na otázku použití EDB u Metrasu Ti mohu za Petra odpovědět já[wink] Kdysi tu popisoval svůj styl jízdy k návěstidlu. Ještě ho mám schovaný[rofl], byť ho na Hrbaté nevyužiju:

Brzdeni na jedno zabrzdeni: vetsinove mame k dispozici vykonnou EDB, takze brzdeni na omezeni rychlosti staci zpravidla jen EDB, vychazi to na stanicni kolej najizdet tak 50 km/h. A pak staci cca 250 metru pred navestidlem syknout prvni brzdici stupen a krasne to vychazi. Ja osobne na TRAXXu brzdim na odpocet delky vlaku, krasne to ukazuje v metrech, takze vzdalenost k navestidlu me az tolik nezajima.
Pokud je potreba divocina (Pendolino za prdeli v dalsim oddilu), pak 80 km/h jeste na stanicni koleji, 500 metru pred navestidlem 4 bary, v padesati povolit a podle situace doladit z rychlosti cca 20 - 25 km/h misto zastaveni. Celou dobu bezi EDB naplno. Uz se mi ale stalo, ze mi volali vypravci, jestli vim, ze to mam na Stuj.


Konec citátu.

S vydrolováním jízdní plochy se potýkají i vozy ČDC a to se s námi SŽDC tak nemazlí[wink]
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Neděle, 12. listopadu 2017 - 23:17:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14925
Registrován: 5-2002
Hmm, asi to nakonec skončí jako u osobky: bude se hledat ideální interval točení - ne moc brzo, aby se neubíralo příliš často, a ne moc pozdě, aby trhliny neprorostly příliš do hloubky.
Neděle, 12. listopadu 2017 - 23:19:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3415
Registrován: 3-2006
Co třeba EDB, jak moc ho využíváte...?
Využíváme, teď máme dokonce akci: ke každé plné EDB dávka písku zdarma.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Neděle, 12. listopadu 2017 - 23:45:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7911
Registrován: 5-2002
ad Hajnej + P_R_A:
Já Vás páni teoretici zdravím [angry]

Samozřejmě brzdíme pod 4 bary a to hlavně v Německu. U vlaků při hmotnosti nad 1600 tun musíme používat 2. způsob brzdění (protože Němci kloubové a článkové vozy nemají rádi) a tedy při příjmu omezovací návěsti potvrzujeme příjem poklesem pod 55 km/h. S ohledem na nezřetelný nástup brzdícího účinku (proti litině) strojvedoucí brzdí o to více. A v Německu se EDB na jízdní páce nepoužívá a brzdí se na převodník (tedy u nás v G 84 kN proti 150 kN na jízdní páce (vynechme Rakousko, tam mají na jízdní páce 240 kN, neznají fyziku))

Jakmile přijde hlášení vozmistra o plochách na kolech na voze s LL špalky, vždy je tam brzdění pod 4,1 baru, ale nejsou to jen vozy, kde by mohly zapůsobit limitní ventily. Spíše naopak - nemám zdaleka vyhodnocené všechna poškození, ale zatím jsem vůz, kde by zapůsobily limitní ventily nezachytil.
Pondělí, 13. listopadu 2017 - 04:47:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1210
Registrován: 6-2016
"Teď ještě zjistit, proč mají Černošice výnosy ČDC na svém webu"
S největší pravděpodobností proto, že se "řeší" rekonstrukce 171 v intravilánu obce a nekovové špalky jsou vnímány jako onen pověstný beránek, který sejme hříchy železné dráhy. A tím umožní NESTAVĚT PHS.
Pondělí, 13. listopadu 2017 - 06:09:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7912
Registrován: 5-2002
"Teď ještě zjistit, proč mají Černošice výnosy ČDC na svém webu"

Protože jsem ho měl ve své prezentaci na téma "Hluk železnice v dolním Poberouní" [biggrin]
Němec_z_ova
Pondělí, 13. listopadu 2017 - 07:26:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3681
Registrován: 4-2009
V tom případě Ti, Petře, děkuji za osvětovou činnost v řadách zaměstnanců dominanta[ok][happy]
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Pondělí, 13. listopadu 2017 - 10:03:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14926
Registrován: 5-2002
PŠ: Samozřejmě brzdíme pod 4 bary a to hlavně v Německu.
Jé, sorry, já jsem se při psaní svého #14922 nějak špatně podíval, komu odpovídám, a myslel jsem, že to jsi Ty.
Dost mi ale vrtalo hlavou, proč mi dáváš mimózní obrázek - vzhledem ke skutečnému pachateli je to ovšem jasnější... [wink]
Jenki
Pondělí, 13. listopadu 2017 - 11:16:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5182
Registrován: 5-2002
Mikulda:
"Využíváme, teď máme dokonce akci: ke každé plné EDB dávka písku zdarma."

Kam mám poslat fakturu za hloubkové čištění monitoru a klávesnice od vyprsknuté Mattoni s rozžvýkanýma slanýma tyčinkama ?
Chary
Pátek, 17. listopadu 2017 - 00:36:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2441
Registrován: 3-2010
Jsou tu nějací dirigenti z Balabenky, nebo vlastně jakýkoliv dirigenti? Mám takový divný dotaz na řízení provozu.

Mějme situaci, v mezistaničním úseku chcípne vlak, naštěstí šikovně, stihne dojet do zastávky, třeba Cerhenice, cestující si přestoupí na další spoj. Pro prázdnou soupravu se pošle mašina. Tento Sv má potom vmax 140. V momentě, kdy je stahován do další stanice (jako PMD?) jede po vedlejší koleji další vlak, plný lidí, se soupravou na 160, už tak zpožděný o 10 minut. V té další stanici se mohou potkat tak o minutu, dvě.

A teď ta otázka, jak se to bude dirigovat?

Pošle se první ten vlak plný lidí, protože prázdná souprava může dojet klidně později, nebo se ten vlak plný lidí zařízne ještě víc a nechá se "poskakovat" za tím prázdným Sv, a to takovým způsobem, že zatímco na odjezdu z Velimi měl +10, na odjezdu z Brodu už +17...?
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Pátek, 17. listopadu 2017 - 14:12:35  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15360
Registrován: 11-2005
Pro prázdnou soupravu se pošle mašina
Jako PMD pro uvázlý vlak do KM xyz.

Tento Sv má potom vmax 140.
Teoreticky, pokud odtahová mašina umí Vmax 140 a pro závadu na vlaku lze takovou rychlostí vůbec jet.


stahován do další stanice (jako PMD?)
Jako vlak.


No a na zbytek si snad dokážeš odpovědět. [proud]
Neděle, 19. listopadu 2017 - 14:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14994
Registrován: 5-2002
Měl bych dotaz zcela neželezniční, týkající se podomítkové splachovací nádržky od Sanitu (ne Geberitu). Je připojení výtokové trubky na nádržku nezávislé na zasunutí výtokového ventilu (potřebuju ho vytáhnout a opravit/vyměnit) a nebo se mám připravit na nejhorší...?
Neděle, 19. listopadu 2017 - 17:32:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 329
Registrován: 12-2007
Hajnej: a kterou máte na mysli?
Neděle, 19. listopadu 2017 - 20:16:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14999
Registrován: 5-2002
Výpravčí: tuhle.
Dík.
Pikehead
Neděle, 19. listopadu 2017 - 21:10:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3506
Registrován: 3-2007
Tak od hajzlíků ke kvetoucím pomerančům: netušíte, na které trati se natáčel tenhle klip od Greenhornů?
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 08:16:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1233
Registrován: 6-2016
Pikehead: Já to samozřejmě nevím, ale postupoval bych na základě těchto faktů:

rekonstruovaná neelektrifikovaná jednokolejka (betonové pražce)
časově konec 60. let, (po 70. roce měl Vyčítal zaracha)
blízko Prahy (ve stejných kostýmech natáčeli Greenhorni URČITĚ na starém kolejišti lomu Mořina, N 49°57.75585', E 14°12.43225')
Pikehead
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 10:16:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3507
Registrován: 3-2007
Jo, taky mě překvapil kvalitní svršek... Ale po 50 letech na to asi nepřijdeme :-)
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 10:23:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1234
Registrován: 6-2016
Pikehead: My dva ne, ale chodí sem jinší borci, kteří by mohli[happy]
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 21:56:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 11-2017
Dobrý den,

nevíte někdo, jaké zkoušky/praxi/.... je třeba absolvovat, aby člověk mohl jezdit jako strojvedoucí (bez toho abych pracoval pro ČD, ČD Cargo, apod.)? Díky.

Ahoj

Ivo
Cogwheel
Úterý, 21. listopadu 2017 - 11:12:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5194
Registrován: 1-2012
Na www stránkách Drážního úřadu je tohle: https://www.ducr.cz/images/drurad/dokumenty/metodicke_pokyny/MP_l icence_strojvedouciho.pdf (a řada dalších pokynů).
Úterý, 21. listopadu 2017 - 14:31:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6950
Registrován: 1-2007
Když se to řeší, jaké papíry musí mít osobí řídící lokomotivu na dráze tramvajové (prasátko v Ostravě)?
Průkaz způsobilosti k řízení drážního vozidla na dráze tramvajové + zaškolení na konkrétní typ (v tomto případě lokomotivu)?
Středa, 22. listopadu 2017 - 09:53:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2343
Registrován: 5-2008
Nedávno jsem po letech , mohl nakouknout "Knihy odevzdávek dopr.služby" a nebyly tam řádky : "Vlaky zavedené a Vlaky odřeknuté", blbě jsem se podíval nebo tam opravdu nejsou ?
balik
Středa, 22. listopadu 2017 - 17:34:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2360
Registrován: 11-2002
Parmezzano:
"Papírové" Odevzdávky dopravní služby, které se teď u SŽDC používají (vz. 0 735 1 33320), tyto položky (jako 2. a 3.) pořád obsahují. Výpravčí průběžně vidí vyhlášený plán vlakové dopravy v ISOŘ, TPV nebo GTN online, ale stále existuje povinnost hlásit změny ostatním zúčastněným dopravním zaměstnancům bez přístupu k informačním systémům (na boudy), tak asi proto.
Středa, 22. listopadu 2017 - 21:19:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2344
Registrován: 5-2008
balik: dík , asi jsem se blbě kouknul , to byla rychlovka
Středa, 22. listopadu 2017 - 22:11:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1719
Registrován: 4-2006
Hajnej: konkrétně u tohoto nevím, ale obecně je ventil vsazený zevnitř, buď jen posazený na dno, nebo nasazený do objímky a zajištěný pootočením na bajonet. Takže by měl jít normálně vyndat vnitřkem. Odtoková roura je nasazená zespoda a zajištěná maticí, s tou se (pokud možno) nehýbe.
Až to budeš sesazovat vyčištěné zpět, udělej si pokus - jak velký proud napouštěcí vody ještě stihne přepadat přes nouzový přepad ven? Já zjistil, že kupodivu jen malý (kvůli hornímu závěsu atd.) a tak jsem všude na Geberitech stáhnul napouštění na cca 1/3 původního průtoku. Holt to napouští pomaleji, ale zase ne do zdi nebo na podlahu...

Viz foto jednoho (ne mého) Geberitu po 6 letech, jednoho dne začala voda téct z tlačítek ven.
Napouštěcí armatura totálně zarostlá vodním kamenem, nezavřela. Přepad ucpaný pískem, vodním kamenem a bordelem, tedy nepřepadal...



Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Středa, 22. listopadu 2017 - 23:20:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15024
Registrován: 5-2002
Zlámalík: dík. Už jsem to mezitím vypátral, ventil je tam nastrčen na O-kroužek do jakéhosi "zápichu". Potíž byla v tom, že se po 17 letech ulomily zobáčky, co drží vršek ventilu v jeho spodku, takže se šikmo vytáhl a pak si nesedl. Zkusil jsem to sdrátovat, ale není to ono, asi budu muset koupit novej...
Jenki
Středa, 22. listopadu 2017 - 23:31:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5205
Registrován: 5-2002
Mouka:
"Když se to řeší, jaké papíry musí mít osoba řídící lokomotivu na dráze tramvajové (prasátko v Ostravě)?"

Tato konkrétní lokomotiva, tj. T211.0536, má schválené úpravy na provoz po tramvajové dráze, tj. má (také) tramvajový techničák (tuším od roku 1986). Takže když jede po dráze tramvajové je to legislativně tramvaj a je na ni potřeba řidičák na tramvaj a školení v rozsahu daném provozovatelem, nic víc. Jak si ten rozsah provozovatel stanoví u dráhy tramvajové není specifikováno*; pokud by se to ukázalo nedostatečné stejně to odsere provozovatel za použití univerzálního ustanovení "je povinen zajistit bezpečné provozování drážní dopravy".

Podobně je to s motorovými lokomotivami na dráze speciální (metro), ale třeba i s parní tramvajovou lokomotivou Caroline v Brně. Papírově je to tramvaj, ne parní lokomotiva. Nutnost mít zkoušky na obsluhu parního kotle vyplývá z obecné legislativy o parních kotlech, ne z legislativy drážní. Jestli DP Brno jejího řidiče pošle do kurzu strojvedoucích parních lokomotiv nebo mu to dá samostudiem v rozsahu 4 hodiny + přezkoušením zpětnými dotazy je jen jeho věc, ale také jeho zodpovědnost.

Situace, kdy by po dráze nějaké (železniční, tramvajové, speciální) jelo vozidlo se schválením na "jinou dráhu" je legislativně nepřípustná.

Pro ilustraci jiný příklad - pokud je na tramvajové (nebo třeba železniční dráze) vyloučený úsek, tak se po něm můžou prohánět různé dvoucestné bagry a jiné vylomeniny a je to prostě "jen" stavební stroj. Pokud se ale mezi jedoucí tramvaje na "nevyloučeném" úseku nakolejí trolejová věžka na adaptéru (což je poměrně častá situace) tak se z ní stává tramvaj, musí mít tramvajový techničák a řidič teoreticky nemusí mít C + profesák, ale musí mít papíry na tramvaj. Pokud se nenakolejí, ale stojí na kolech gumových, tak to tramvaj není. Znalce jistě nepřekvalí, ža na toto přišel DÚ asi 10 let poté, co byla v platnosti související legislativa, a jen proto, že se věžka na adaptéru srazila s tramvají a začala se v tom rýpat DI.

*Jednu dobu to specifikováno bylo (tuším 8h), ale ukázalo se, že je to kravina. Někdy to bylo málo (třeba přechod ze zrychlovačové T3 na modernu typu Astra nebo 14T), jindy moc (třeba různé verze vozů Vario LF, které můžou být sólo nebo více článkové, s výzbrojí Cegelec nebo Škoda, takže co kus to jiný název typu v techičáku, ale ovládá se to všechno lautr stejně). Úplný extrém to byl v případě trolejbusů 14Tr a 15Tr, kde Škoda Ostrov n.p. psala do techničáků i výrobní sérii, takže nebyla "jednotná" 14Tr, ale 14Tr0, 14Tr05, 14Tr07, 14Tr08, 14Tr10, 14TrM... tohle se naštěstí tichou duší ignorovalo. Extrém si pamatuju, když do Ostravy přišla řidička trolejbusu z Českých Budějovic, která měla v papírech** jen 15Tr (kloubák, v Budějicích nic jiného neměli) a musela dělat 8h přeškolení na 14Tr (sólo).

**Další lahůdkou je, že řidičák na tramvaj / trolejbus nevydává "velký" DÚ, ale "městský" DSÚ (drážní správní úřad). Takže co město to jiná kartička / knížečka / A4ka s razítkem, která platí samozřejmě jen v daném městě. Vzájemná uznatelnost je obecně sporná (legislativa to prostě neřeší) a co město to jiný přístup (obvykle větší města uznávají jen ta stejně velká nebo větší, Praha jednu dobu neuznávala nic, teď už prý zase něco jo.. no mrdník). Pro zvýšení efektu je to vylepšeno i v oblasti zdravotních prohlídek, které nejsou vázány na Licenci strojvedoucího jako u dráhy, ale na zaměstnavatele, takže pokud se tramvaják (třeba) z Prahy přestěhuje (třeba) do Brna tak dělá celé vstupní "kolečko" znova jak debil (a samozřejmě podle vyšších nároků na nový vstup, ne podle nároků na periodickou). A pokud někdo chce jezdit ve více DP najednou tak i na preventivku musí vícekrát, v každém městě extra.
Mladějov
Středa, 22. listopadu 2017 - 23:33:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11454
Registrován: 3-2007
>samozřejmě podle vyšších nároků na nový vstup, ne podle nároků na periodickou

..čímž si smozřejmě dotýčný DP dělá naprosto zbytečně sám sobě pakárnu.
Jenki
Středa, 22. listopadu 2017 - 23:42:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5206
Registrován: 5-2002
Mladějov:
"..čímž si smozřejmě dotýčný DP dělá naprosto zbytečně sám sobě pakárnu."

No jo, když on to ten DP musí - legislativa hovoří jasně. U strojvedoucích je toto všehno vázáno na člověka, u tramvajáků a trolejbusáků na zaměstnavatele.

Nový zaměstnavatel - nové všechno.
Čtvrtek, 23. listopadu 2017 - 06:24:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6954
Registrován: 1-2007
Situace, kdy by po dráze nějaké (železniční, tramvajové, speciální) jelo vozidlo se schválením na "jinou dráhu" je legislativně nepřípustná.

Jenki, díky moc za vyčerpávající informace!
Ještě se zeptám, jak třeba bylo řešeno, když na výstavbě tramvajové trati do Modřan vypomáhaly lokomotivy DPP? Tam to ještě nebyla dráha, ale stavba, takže nějak skrz to? odkaz
Nebo když jede motorák (KŽC) do depa metra, tak se pohybuje na vlečce, tudíž je to ok? Ale co potom při posunu spřahování železničního vozidla s metráckou lokomotivou? odkaz
Ještě k té parní tramvaji v Brně, když jede po vlečce na výstaviště, to je řešeno jak? odkaz
Jenki
Čtvrtek, 23. listopadu 2017 - 06:50:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5207
Registrován: 5-2002
Výstavba tramvajové trati do Modřan není dráha, DÚ to nezajímá. Veselo bude v případě, kdy strojvedoucí s. Pískáček usne za jízdy (bo celou noc nespal, aby splatil hypotéku tak je po noční v lokomotivě nějakého soukromého dopravce) a přejede kopáče s. Lakatoše (který je zase namol bo celou noc prochlastal s Deméterem a s Eržikou bo přišly dávky). K takovému případu (pokud vím) zatím nedošlo; až dojde (doufám že ne) jsem moc zvědav, jak to Inspektorát bezpečnosti práce a PČR posoudí. Už jsem např. slyšel názor, že v takové situaci by s. Pískáček neměl mít Licenci strojvedoucího ale Průkaz strojníka jako kdyby jezdil s bagrem.

Motorák KŽC na vlečce je příležitostná osobní doprava na vlečce, v Drážním zákoně to je. Teoreticky by mělo být definováno přesné místo, kde končí Vlečka a začíná Dráha speciální a přes toto místo by se neměl hnout ani jeden ani druhý. V praxi se toleruje určitý "průnik", definovaný např. v provozním řádu vlečky apod. Legislativa toto opět nijak neřeší, řešení se dostaví, až tam dojde k nějakému průseru (jako obvykle).

Parní tramvaj v Brně na vlečce - i na DÚ jsou šotouši, tak dělají, že to nevidí. Pokud vím tak se na Caroline v tu chvíli (radši) posadí někdo kdo má Licenci strojvedoucího (minimálně jako pilot), ale že je to papírově tramvaj se tiše toleruje. Opět - legislativa neřeší.

Ještě jedna perla ze života závěrem (a pokud vím tak výklady této věci se také město od města a instituci od instituce liší).

Slovní úloha : v DP města Kocourkov provozují trolejbusy (Drážní zákon) a autobusy (Zákon o silniční dopravě). Jako garážmistr tam pracuje Ing. Šroubek. Má řidičák na trolejbus (Průkaz způsobilosti) a na autobus (B, C, D + profesák), občas někam musí zajet dispečerskou Ochcávkou (B + školení řidičů referentů). Protože mzda v DP není nic extra tak chodí ještě brigádně vydělávat jako konstruktér do firmy Ozubená kola GmbH, kde občas jezdí se služebním Tranzitem (B + školení řidičů referentů).
Ing. Šroubek tedy musí mít :
- pravidelné školení dle Drážního zákona
- pravidelné školení dle Silničního zákona (profesák)
- pravidelné školení řidičů referentů pro DP města Kocourkova
- pravidelné školení řidičů referentů pro Ozubená kola GmbH.
Otázky :
- kolika a kterých školení se Ing. Šroubek musí fyzicky zúčastnit?
- kolik a jakých kartiček musí dostat a co přesně na nich musí být napsáno?
Úlohy pro pokročilé :
- obhaj své řešení před vyšetřovatelem z PČR
- obhaj své řešení před vyšetřovatelem z DI
- obhaj své řešení před vyšetřovatelem Inspektorátu bezpečnosti práce
- obhaj své řešení před auditorem ISO9001 z firmy Zmrd&Partners Consulting.

[happy]
Čtvrtek, 23. listopadu 2017 - 07:27:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1241
Registrován: 6-2016
Jenki: Dovolil bych si malinko poopravit seznam činností Ing. Šroubka. Brigádu by měl dělat u Zahnradwerke GmbH a jezdit v jejím rámci vozidlem VW Transporter. Jinak VYNIKAJÍCÍ!!!
Čtvrtek, 23. listopadu 2017 - 08:03:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6956
Registrován: 1-2007
Jenki: Díky moc! Ještě bych se dovolil zeptat, co je pravdy na tom, že motoráky JHMD jsou papírově tramvaje?
Čtvrtek, 23. listopadu 2017 - 10:50:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9295
Registrován: 5-2002
K Jenkiho slovní úloze: jsem na tom už mnoho let podobně jako ing. Šroubek, a z praxe mám zkušenost že:
- v dobách hlavního pracovního poměru ve fabrice jsem nemusel na referentské školení na B, bo i když jsem profesák C+D používal jen na brigádě v jiném, podniku, tak mi ho uznali jako vyšší stupeň kvalifikace
- teď na dispečinku dopraváku nemusím opět na referentské školení, i když v popisu práce mám řízení jen skupiny B. Opět nám všem uznávají profesáky, i když je opět máme jen na vedlejšák (teoreticky u nás dispečer C+D mít nemusí)
Pátek, 24. listopadu 2017 - 08:35:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2497
Registrován: 7-2012
http://zdopravy.cz/zeleznicni-tepnu-praha-berlin-cekaji-dalsi-vyl uky-nakladni-vlaky-si-zajedou-stovky-kilometru-4716/

Kdepak Děčín - Ebersbach - Lobau - Dresden to je přeci fuj trasa? Hurá na Flix bus na věčné časy.....
Pátek, 24. listopadu 2017 - 09:00:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4269
Registrován: 7-2011
Jenki:
"Úlohy pro pokročilé :
- obhaj své řešení před vyšetřovatelem z PČR
- obhaj své řešení před vyšetřovatelem z DI
- obhaj své řešení před vyšetřovatelem Inspektorátu bezpečnosti práce
- obhaj své řešení před auditorem ISO9001 z firmy Zmrd&Partners Consulting. "
Ehmm, obávám se, že to nejsou úlohy ani pro značně pokročilé, neboť i vymyšlení perpetua mobile se proti tomuto jeví coby hračka... [biggrin]
Jinak [ok][bomba]
Pátek, 24. listopadu 2017 - 09:30:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2498
Registrován: 7-2012
Česká Třebová - Wroclaw - Wegliniec - Dresden eletricky možná bude k ježišku.
Mladějov
Pátek, 24. listopadu 2017 - 09:34:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11471
Registrován: 3-2007
ano. Zavedení elektrického provozu kamkoliv je samospasitelné, ekologické, ekonimické a všeužitečné.
Bolševik to v padesátých až osmdesátých letech říkal také.
Pátek, 24. listopadu 2017 - 10:16:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8141
Registrován: 4-2003
Mladějov:Bolševik to v padesátých až osmdesátých letech říkal také.

V éře parních lokomotiv to tak skutečně bylo [biggrin].
Mladějov
Pátek, 24. listopadu 2017 - 10:34:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11474
Registrován: 3-2007
Jistě -a taky jsem o tom i tady mnohokrát mluvil.
Násobně větší proběhy proti páře, odstranění dobírání vody, zbrojení, hromady špinavé práce (čistění dýmnice) každých pár set km, dynamika, možnost jezdit v pantoflích (žert).

Ovšem technický vývoj jde pořád dál a drátovat tratě, kde jezdí v osobce motůrek, a ještě nad tím tleskat, to je doménou akorát jednodušších šotoušů, nebo ne zcela kompetentních pracovníků správce infrastruktury. Ono totiž se dá spočítat, kdy a kde se to opravdu vyplatí a je to opravdu přínos.

Já jsem elektrofil, protože je mi jasný, že magistrální tratě s S-Bahnem a expresní a těžkou nákladní dopravou, tam je drát zcela na místě, ale máme 2017 a když přihlédnu ke struktuře vozby na tratích, kde by si šotouši přáli špagát (a naivně počítaj, že se tím něco vyřeší), tak v podmínkách ČR je to akorát dobudovat pár cancourků.

Mně vadí něco jinýho, že řada lidí (včetně Marcela) považuje drát za Spásu (i když konkrétně Ww-DD i chápu - ale pro nákladku, dyť tam v osobce do Německa stačí motorák).

No, myslel jsem, že tohle ti psát nemuím, i když smajlíka vidím.