Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Restaurační, lůžkové, lehátkové, společenské a salonní vozy » Archiv diskuse Restaurační, lůžkové, lehátkové,... do 13. 06. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Restaurační, lůžkové, lehátkové,... do 13. 06. 2017

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 08. dubna 2017 - 12:33:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1894
Registrován: 9-2003
VPB - RJ už objevil, proč se těch vozů zbavovalo OBB - nejsou na ně ND a další provoz bude možný jen po masivním investování do modernizace částí těchto vozů. On vypadá dobře vevnitř i z venku, má řekněme moderní podvozky, ale to je vše. Veškerá elektrické vybavení by se muselo vyměnit. To už došlo RJ, je jen otázka kdy to dojde - jestli vůbec dojde i ČD.
Nesni
Sobota, 08. dubna 2017 - 14:42:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1339
Registrován: 6-2014
Vantju:
není důvod dotovat turistům jejich cestování? To zní děsně, ačkoliv logicky.
A je snad nějaký důvod jim ho dotovat? Spíš chápu to posílení lůžek na Adrii, které využijou víc tuzemci. Ve stejné logice bych se vykašlal na nějaký Krakow - kolik Pražáků pojede do Krakowa a k tomu ještě přes noc? Raději bych zaplatil v režii ČD třeba noční vlak (Ostrava/Brno ?)-Praha-Frankfurt(Main)-letiště Frankfurt nebo do již zmíněného Jižního Tyrolska (Dolomity, příp. až k Lago di Garda).
Sobota, 08. dubna 2017 - 15:30:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2907
Registrován: 9-2007
No a kolik by těch Čechů těmito nočním vlaky cestovalo? Turisté se, narozdíl od Čechů, nebojí utrácet a v létě spolehlivě obsadí téměř jakýkoliv noční vlak "odněkud-někam". Kažodpádně, vlak do Frankfurtu na letiště je super nápad. [ok]

Důvod jim ho dotovat je, říká se tomu poptávka. A je jedno, kdo ji tvoří, ať už jsou to nějací hrdí vlastenci nebo turisti odněkud ze Španělska či Jižní Koreje. No a pokud poptávka po spojení odněkud někam přes noc je, proč ji segregovat na poptávku od Čechů a od turistů? To, že spojení zajišťuje vlak s JLV, dotovaný Českými dráhami neznamená, že by se měl přizpůsobovat poptávce českých cestujících. Tímhle stylem uvažování bychom se mohli rozloučit s nějakým cestováním, když by veškerá noční doprava byla určena téměř výhradně obyvatelům daných zemí.

Noční doprava by nemusela být ztrátová, jen by potřebovala reorganizovat. Na to už tu ale padla spousta návrhů, proto netřeba opakovat.
Sobota, 08. dubna 2017 - 16:17:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1895
Registrován: 9-2003
Pánové, měli bychom se smířit s tím, že noční doprava je v Evropě na ústupu a očekávejme, že do 10-ti let už nebude. Jsem velký fanda železnic, ale pokud mám letět někam z Frankfurtu, tak letím už z Prahy - jsem tam za 40 minut a ne jet vlakem celou noc (i když ve WLABmz) a pak dále letět.
Zurich
Sobota, 08. dubna 2017 - 16:32:48  
Neregistrovaný host
77.48.31.3
Pánové, nevíte jak jezdí obsazené lůžko do Zurichu? Chytlo se to?
Nesni
Sobota, 08. dubna 2017 - 16:53:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1340
Registrován: 6-2014
Vantju:
Tímhle stylem uvažování bychom se mohli rozloučit s nějakým cestováním, když by veškerá noční doprava byla určena téměř výhradně obyvatelům daných zemí.
Nemyslel jsem to tak, že by byla doprava pro domácí určena, jenom že by lépe odrážela jejich cestovatelské preference. Aby se třeba ráno místo v Krakově probudili u moře v Gdyni.[blush]

dotovaný Českými dráhami neznamená, že by se měl přizpůsobovat poptávce českých cestujících
To je věc názoru, samozřejmě si můžete myslet, že je vhodné i z vašich peněz dotovat turisty, kteří se chtějí do ČR podívat. Obávám se ale, že tímto postojem příliš fanoušků noční dopravy na svou stranu nezískáte. A těm turistům taky nějakou zvláštní radost neuděláte, průměrná doba pobytu turisty v ČR je 2,6 dne, jsme jen položka v seznamu "co vidět v Evropě".

Javy:
pokud mám letět někam z Frankfurtu, tak letím už z Prahy
Záleží na ceně letenky a časech odletu v Praze i ve Frankfurtu. Odlety z německých letišť jsou pořád běžnou záležitostí.
Pezos
Sobota, 08. dubna 2017 - 17:02:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 537
Registrován: 4-2014
Jestli to Javy nemyslel tak, že letí z Prahy do Frankfurtu a pak dál - místo jízdy vlakem...
Sobota, 08. dubna 2017 - 17:16:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2908
Registrován: 9-2007
Javy: To možná ano, ale pořád existuje nemalá část cestujících, kteří do letadla nesednou. Dále množství turistů na InterRail, nejspíš už relativně zanedbatelné množství šotoušů, lidé s velkými zavazadly,.. zkrátka, já si myslím, že noční vlaky ještě brzy neskončí. Viz. koncept ÖBB.

Zürich: Chytlo se, většinou bývá vyprodáno na týden či více dopředu. [vypravci] Teď navíc už jezdí i sedačka, avšak o ní zatím nemám informace. Vědět budu zhruba ve čtvrtek.

Nesni: Tak to pak ano. [ok] Akorát já se právě obávám, že celé to souvisí s tím, že turisté se většinou nebojí utrácet (třeba nemají problém se zakoupením Singlu, když cestují sami a nebojí se nákupu občerstvení v LLV), zatímco Češi jsou v tomto opatrnější a připlatit si za lůžko je pro ně mnohdy zbytečný výdaj a raději pojedou přes noc na sedačku (ne-li rovnou autobusem). No a v dalším odstavci už s vámi musím souhlasit. Já bych tu sice rád viděl šestivozovou soupravu Praha - Krakov, ale obávám se, že v současném stavu by náklady na 2 WL a 2 Bc byly až příliš vysoké.
Sobota, 08. dubna 2017 - 17:44:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2043
Registrován: 10-2008
Mě teda neoslovil nový koncept, že lehátko v 6 je za 34€[uhoh]
To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
Sobota, 08. dubna 2017 - 18:04:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7478
Registrován: 5-2007
Javy 1894 - Ak sa jedná o reštauráky exÖBB, tak ČD ich predsa zrekonštruovali na použitie pri príležitostných prepravách. Takže sa jednak nebudú moc huntovať a druhak spravidla bude dosť času na ich prípravu.
Sobota, 08. dubna 2017 - 19:03:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1896
Registrován: 9-2003
Asdf - rekonstruovaný je pouze jeden kus - byly odebrány stolky a místo nich je jeden dlouhý stůl - ostatní jezdí, tedy spíš nejezdí, bez rekonstrukce.
Pondělí, 10. dubna 2017 - 21:53:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 120
Registrován: 8-2012
Co se toho Zurichu týče, všimli jste si, že nejde na internetu koupit samotná místenka? Moc mě to nepotěšilo [sad]
Úterý, 11. dubna 2017 - 16:02:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 556
Registrován: 2-2005
Zurich: lůžko je poměrně využívané. Jeli jsme v únoru a měsíc předem v eshopu nás vyšla jízdenka na 279 Kč a 779 Kč lůžkový příplatek Double/1 osoba. Překvapilo mě, že každý cesující obdržel hygienický balíček, kde byly hotelové papuče, jednorázový kartáček na zuby a pasta, mýdlo a co nejvíc - špunty do uší[proud]. K dispozici byla neperlivá voda a froté ručník. Ráno snídaně s teplým nápojem (káva/čaj) a džusem, máslo, džem, paštika, oplatka a housky.

HeisyBordel: a na co byste jel, když je to komerční spoj???
Mladějov
Úterý, 11. dubna 2017 - 16:20:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10089
Registrován: 3-2007
No přece na režijku [biggrin], HB je známý hoblovač fipek (a ani nepracuje na železnici, tací bývají nejmilitantnějšími fipkaři a nejhlasitějšími kritiky). Asi ČD nechtěj, aby omezenou kapacitu zacpali fipkaři, vcelku chápu.

Jinak snídaně lákavá a konečně se JLV dokopaly (i po WGSK !) k hyg. balíčku.
Nakonec když vás Dabl přijde jako slušný hotel (se snídaní), tak je to naprosto logická reakce.
O obsazenost Curychů strach též nemám, je to pouhý 1+1 vůz a to se prodá vždycky a Švýcaři (i Čechošvýcaři) cestují rádi vlakem.

Za mne palec nahoru za návrat nočního spoje na staronovou trasu, co má smysl.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pružinský
Úterý, 11. dubna 2017 - 16:49:21  
Neregistrovaný host
176.12.115.253
Cena je to velmi solidní, ovšem na 99 % to je cena z nějakého kontingentu a zcela mimo sezónu (to jsem cca 3 roky zpět udělal v prosinci za 30 eur OW se Swissem Ženevu). Obávám se, že v plné sezóně bude výrazně vyšší. No a za dva litry pro dva jsme z našeho kraje slušným autem někde na CH hranicích, ovšem za polovinu doby cesty.
Největší problém ovšem vidím v tom, že že nikde nikdo negarantuje nic v ČB přípojích, čili min. +2 h.
Smysl to určitě má, pokud vůz prostě vznikne nebo je a nemusí se splácet a za předpokladu sakra dobré kalkulace dopravce (o čemž mám své mínění).
Mladějov
Úterý, 11. dubna 2017 - 17:00:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10094
Registrován: 3-2007
>pokud vůz prostě vznikne nebo je a nemusí se splácet

Nojo, porád.
Mně to připadá jako relace o dost rozumnější, než jiné a dovolil jsem si jí pochválit, když to srovnám s takovým Barem..

>za dva litry pro dva jsme z našeho kraje slušným autem někde na CH hranicích, ovšem za polovinu doby cesty

Já nevim, ale jednak to lůžko nejede "z vašeho kraje", tedy minimálně 150, resp. 300 km navíc, a jednak tohle nemůžeš tak brát, spojení Praha-Curych není primárně pro socky, tím jezděj docela lidi, co maj velmi pravděpodobně nejen auto podstatně lepší než třeba ty nebo já.
A jestli se má dotovat lůžko do Baru plný paštikářů a škudlivých režistů, nebo do Curychu se zákazníky, co většinou nejsou na korunu (a ještě budou na 90% z toho Curychu/Prahy někam dál tím vlakem pokračovat), tak [ok].
Stejně to bude nejspíš za KEVy nebo nějakou naturální kompenzaci.

A ještě EDIT : Ono se ti to ve tvých letech řídí..za 20+ let možná radši pojedeš tím vlakem, ne až tak ze zdravotních důvodů, ale protože tě to kroucení kolečkem nebude bavit.

Mně prostě slušný, komfortní lůžkový vlak přes noc nepřipadá na ty vzdálenosti, kde je ta cestovní doba cca 8-12 hodin přirozená, jako vůbec špatná volba.

A hlavně, tohle je tradiční spojení, které jezdí už asi 80 let a najde svoje zákazníky.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Úterý, 11. dubna 2017 - 17:29:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 557
Registrován: 2-2005
Rikin: my jsme také měli FIP, udělali si cestu Praha - Zürich - Milano - Venezia Santa Lucia - Wien - Praha. Při zjištění, kolik stojí lůžkové příplatky a rezervace, zakoupili jsme vše na konkrétních portálech, protože to vyšlo o dost levněji.
Zürich - Milano EC 17 (jednotka FS Frecciargento ETR 600) 19 CHF - pod Gotthardem[lol]
Milano - Venezia SL ES 9743 (jednotka FS Frecciarossa 500) 21 EUR
Venezia SA - Wien Hbf EN 236 nightjet, lehátko (T6) 35 EUR + FIP FS a ÖBB, jen to průvodce Newrestu "zkoukl" a přeložil, alles OK [lol]

Mladějov
Úterý, 11. dubna 2017 - 17:40:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10098
Registrován: 3-2007
Při zjištění, kolik stojí lůžkové příplatky a rezervace, zakoupili jsme vše na konkrétních portálech, protože to vyšlo o dost levněji.

Prostě se elminace cestujících jezdících zadarmo na fip dělá zřejmě poněkud jinak a chytřeji [wink].
Cíle "fipkaři, zaplať nebo jeď regionálkou" bylo koukám už v západní Evropě dosaženo [proud]
Pružinskij
Úterý, 11. dubna 2017 - 18:34:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1519
Registrován: 4-2015
Ano, dosaženo, snad krom GB.
Kroutění kolečkem mě už moc nebaví ani dnes, ale rozpočet je rozpočet a od nás je ten lůžkáč stejně prakticky nedosažitelný (negarance přípojů), takže letos do CH stejně jako loni autem. Že se to vyprodá, to je jiná, o tom nepochybuji (mláděž, singles, 60+ apod.). Jen ta střední, pracující vrstva pojede od nás spíš autem. Když jsem jel třeba na fotovlak na úzký k Lenzburgu, tak jsem se po denní navečeřel, nakopl plechovku, naložil CD a flešku s muzikou a před půlnocí zalehl za Bodamským jezerem. Denně bych to jezdit nechtěl, ale občas to jde. To bylo ještě před zavedením VJE ČD - dnes už bych nejel ani tím autem, ale celé vlakem, bo to v jednom vyjde levněji.

nightjet, lehátko (T6) 35 EUR + FIP FS a ÖBB, jen to průvodce Newrestu "zkoukl" a přeložil, alles OK
Jo, to jsem vošotoušil o vánočních svátcích. Hrůza a děs. Jediný důvod byl ve vyšponování cen letenek, kdy to fakt vyšlo i s global pass za 35 levněji. Všechny vozy vyprodaný, nadpoloviční většina bylo nepůvodní snědé obyvatelstvo, které si do vlaku vzalo i své zvyky. Spousta ženských, co pochopily, že malý dítě je zadara na jednom lehátku a neváhaly si to kupovat i nahoru (takže jsem se slitoval a nechal je na dolním); dobroserky pravdoláskařky etnické němky co svým arabským osvojencům říkali synáčku uvidíš Benátky a blízkovýchodní uprchlík je mezitím šlukoval a bušil do tabletu, celej votrávenej, že místo ožíračky s kámošema si musí prohlížet renezanci a podobné vtipné debaty, no ani nepublikovatelné...
Ovšem stálo to za to - totální šotoorgasmus se dostavil v cca 1:30 ráno, kdy EN projížděl uprostřed hluboké noci plnou traťovou rychlostí stanicí Gorizia, to byl fakt neobyčejný zážitek (ani nevím, zda je takto odkloněný pořád).

Jinak před pár dny lehátko PKP z Varšavy do Prahy pá/so obsazenost cca 5 lidí...[sad]
West code was broken.

Mladějov
Úterý, 11. dubna 2017 - 18:59:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10102
Registrován: 3-2007
>totální šotoorgasmus se dostavil v cca 1:30 ráno

Co na to pak doma říkala (tvoje) paní ? [proud] ?
Jinak projetí Goricie pochopitelně zajímavé [kiss]

A hezké a vcelku očekávané postřehy, ovšem Vídeň-Itálie byla vždycky taková sockoidnější, i v době předmasúdovské.

PKP 5 osob : Tak to je jednoduché, to je o manegementu vytížení, cenotvorbě a potenciálu, pochybuji, že tohle Polák nějak řeší, pro něj je to prostě reprezentace (a ještě víc to má Maďar s EN a jídelákama do Hamburku či Curychu).

A sanmozřejmě je potřeba pochopit, že díky mentalitě, výdělku, kursu, zvykům, chce úplně něco jiného lůžko do Varšavy, Curychu a Humenného.

No a pak to, co jsi nakous tou výhodností pro provozovatele..že si musí někdo stanovit, co chce, cíle, a pak zavádět (držet) konkrétní linky, spoje, ceny, povinnou/nepovinnou místenkovost.
A pak, co teda chceme jako společnost dotovat a v jaké míře..no a na tomhle shoda nebude nikdy už z principu věci.
Jestli nic- no tak to můžem mí rovnou Burundi, jsem Evropan a určité služby od státu očekávám (a taky si je v daních dost hodně platím). Takže nějaké zdravotnía sociální, důchodové pojištění, fungující zdravotnictví a státní správu, infrastrukturu a veřejnou dopravu v rozumném rozsahu (aneb třeba Německo v 70. a 80. letech, pro zjednodušení).
Ale to je na dlouhou diskusi někde u skleničky, to se takhle nedá.
Prostě já k evropským hodnotám počítám i tu závodní jídelnu ve fabrice u Kruppa [proud].


(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Mladějov
Úterý, 11. dubna 2017 - 20:23:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10107
Registrován: 3-2007
Jinak s režistama se v Americe nepáraj - nejsi správně oblečen, vypadni ! [biggrin]

Kam ten svět spěje
Pezos
Středa, 12. dubna 2017 - 16:56:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 542
Registrován: 4-2014
V United Airlines nejen s režisty aneb jak se chovat k pasažérům, když prodáme víc letenek než je kapacita:

VIDEO: Američan nechtěl uvolnit zaplacené místo v letadle, surově ho vyvlekla ochranka
Úterý, 02. května 2017 - 21:52:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1796
Registrován: 7-2002
Vzácná návštěva v Bohumíně.
Důvod návštěvy mě neznámy.




Slovenský převazovatelný salon.



Středa, 03. května 2017 - 00:38:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1712
Registrován: 11-2011
Alesl:
Proč je to všechno vyfoceno na výšku??
Středa, 03. května 2017 - 07:43:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5593
Registrován: 12-2011
Lůžkovým vozem Košice - Brno dnes na konečnou dorazili celí tři cestující [lol]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
nocni spoje
Středa, 03. května 2017 - 17:09:49  
Neregistrovaný host
77.48.31.3
Není divu, když se na tento spoj nenabízí žádné zajimavé včasné/akční jízdenky
Pátek, 05. května 2017 - 20:45:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1797
Registrován: 7-2002
Foceno mobilem.
Pátek, 05. května 2017 - 21:10:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3279
Registrován: 1-2010
I mobilem se dá fotit na šířku.
Pátek, 05. května 2017 - 21:15:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1798
Registrován: 7-2002
Já fotil na výšku.
Kurt_92
Neděle, 07. května 2017 - 22:52:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 8-2016
Minule sa na Varsovii ocitlo revitalizované maďarské Wrmz 61 55 88-91 104-5.
Celkom pekný náter, mohol by sa postupne lakovať aj na ostatné CAFy [jidlo]


www.flickr.com/capacity4910
www.youtube.com/capacity4910
www.instagram.com/ikarus_bratislava

IKARUS - made in Hungary
Pondělí, 08. května 2017 - 19:01:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 1-2013
Můj dotaz sem, nejspíš, nepatří. Moc Vás prosím buďte shovívavý v tomto případě. Je zde někdo, kdo by mi zodpověděl moje dotazy ohledně jízdenky Interrail ? Já vím, že mohu zajít na nádraží v Praze a tam se zeptat, ale radši bych se zeptal, nějakého, cestovatele, který s tím má zkušenost. Vše bych řešil přes email. Děkuji za odpověď [happy]
Lokomotivy řady 350 [vypravci]
J. Kučera nereg.
Pondělí, 08. května 2017 - 19:33:01  
Neregistrovaný host
83.208.56.193
Kůčis, proč to neřešíte v Tarifu?
Pondělí, 08. května 2017 - 19:44:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 193
Registrován: 1-2013
Tarif jsem přehlédl. Omlouvám se.
Lokomotivy řady 350 [vypravci]
Úterý, 09. května 2017 - 18:59:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 429
Registrován: 5-2007
skúšobná jazda vozňa ČD rady WRmz
zdroj: https://www.railtrains.sk/modules/xcgal/displayimage.php?pid=2970 1
https://sites.google.com/site/r1004sarisan2/
https://sites.google.com/site/r934gemeran/
Úterý, 09. května 2017 - 19:53:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3281
Registrován: 1-2010
A zase máme okna bez šedých rámů.. (vizuálně [ok], korporátně [ko])
Středa, 10. května 2017 - 11:54:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1900
Registrován: 9-2003
1510015 - lak se ve Vrútkách neprováděl.
Středa, 10. května 2017 - 18:07:03  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72350
Registrován: 4-2003
EC 113 ráno bez jídeláku (a včera na EC 112 jela hospoda na kraji soupravy, takže už s ní asi něco bylo), JLV se jako tradičně s informováním neobtěžuje. [ko]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Pátek, 12. května 2017 - 17:17:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3114
Registrován: 8-2010
Martin_zlivský: Možná by bylo nejlepší JLV z linky Ex1 kompletně vyhodit aspoň z minibarů. Je v tom bordel když jednou stojí káva z minibaru 10 Kč a jednou 45 Kč [crazy]
Praha-Ruzyně, Olomouc
Pondělí, 15. května 2017 - 19:54:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 166
Registrován: 7-2015
Honza7887: jo a taky vyhodit rakouský railjety a nechat jen český. A hungarku taky. Pak musím naštvaným lidem vysvětlovat, že to není od "těch drah" naschvál a zlodějna, že minule jeli k tetě Máně a měli ve špajzáku Plzeň a bylo to za normální peníze a neska tam zas šli a Plzeň nebyla, jen nějakej blivajz a místo 40 Kč stál 140 Kč.
Pátek, 19. května 2017 - 11:23:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 70
Registrován: 7-2011
Zdravím, prosím o pomoc. Nemá niekto alebo vedel by mi niekto poradiť kde by sa dali zohnať podrobnejšie technické výkresy reštauračného vozňa WR 68. Potreboval by som ich pre stavbu modelu. Bol by som veľmi vďačný.
Za pomoc vopred ďakujem.
Pondělí, 22. května 2017 - 22:01:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1239
Registrován: 5-2007
Rozhovor:
http://ekonomika.idnes.cz/bohumir-barta-rozhovor-jidelni-vozy-vla ky-zeleznice-p0i-/eko-doprava.aspx?c=A170518_2326572_eko-doprava_ rts
Pátek, 26. května 2017 - 21:24:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1231
Registrován: 5-2010
Z toho rozhovoru lze vypíchnout jednu otázku a s ní související odpověď:

Kde lidi nejvíc jedí, která trasa je nejvýnosnější?
Řekl bych Praha–Brno. Zásadní problém je, že třeba railjet není místenkový. Vlak je zacpaný, nedá se tam projet s vozíčkem, nedá se obsluhovat první třída, i v jídelním voze pak sedí lidé, protože jinde nenašli místo, a pijí celou cestu jedno kafe.

Ano, ale je to spoj od spoje. Když jsem loni cestoval jednu neděli railjetem v 16:52 z Prahy do Brna, byl pěkně narvaný, obsluha minibaru sotva projela soupravou. Loni při cestě v pátek po poledni z Brna do Prahy také narváno, ovšem v sobotu odpoledne krásně prázdno. Je prostě spoj od spoje. Řešením by však podle mne nebylo povinné místenkování, ale přidání posilových vozů na určité spoje. V Rakousku jsem to zažil.
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
balik
Pátek, 26. května 2017 - 21:43:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2321
Registrován: 11-2002
Mě zas vždycky, když si jdu v rj dát něco do bufíku (jídelní vůz? ó, kdé?), vrcholově vytáčí ten vozíček. Nedá se projít uličkou, vlak je kvůli němu zacpaný...
[biggrin]
Pátek, 26. května 2017 - 21:49:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1233
Registrován: 5-2010
Nedá se projít uličkou, vlak je kvůli němu zacpaný...
Však přelez, podlez, vyhni se v mezivozovém přechodu, ne?
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
P_u
Pátek, 02. června 2017 - 11:55:49  
Neregistrovaný host
37.58.58.206
Ad Rozhovor

Na článku je krásně vidět, že pan Bárta je typický příklad dinosaura a měl by jít po dvaceti letech do důchodu.
Plést si Švýcarsko s Rakouskem, neznat nabídku vlastní firmy a veřejně přiznat obcházení zákoníku práce a urážet své zaměstnance je pěkná vizitka. Nechápu, proč si ten text někdo z PR na JLV nepřečetl a trochu pana Ředitele v jeho výrocích nekorigoval.

V komentářích pár perel:

Momentálně probíhá tendr v rakouských drahách ÖBB, jehož se účastníme. ... Obecně to nelze paušalizovat. Bavit se o cateringu ve Švýcarsku je něco jiného než se o něm bavit třeba na Slovensku.

Tahle věta nedává smysl. Dosud čteme o výběrovém řízení v Rakousku a najednou skok - a je z něho Švýcarsko ? Nespletl se pan ředitel trochu ?

Švýcaři kupují i dnes nové, klasické jídelní vozy.

Nechci se plést, ale poslední vyrobené jídelní vozy v Evropě byla před 17ti lety série WRmz pro Řeky. Švýcaři své staré jídelní vozy pouze zrekonstruovali. Možná si to pan ředitel plete s jídelní částí nových pendolin ETR 610, kde Švýcaři upustili od bistra a vytvořili zde plnohodnotnou jídelnu včetně zázemí v kuchyni

Naučili jsme Němce pít Bohemia Sekt a v Německu či Švýcarsku se stal obrovským hitem medovník.

To by mě zajímalo, kde si ve Švýcarsku Švýcar pochutnává na medovníku. Nemyslí tím spíš pan ředitel opět Rakousko ?

Jenže: on třeba v Praze zastaví a pak pokračuje dál pod jiným číslem. Je to nový vlak, není to nový vlak?

To byste pane řediteli mohl po 40ti letech v praxi vědět, že pokud se změní číslo, jedná se o nový vlak.

Možná je chyba v tom, že to děláme moc poctivě. Stejně jako Němci, Rakušané to dělají poctivě... Maďaři, co si budeme povídat, to už je spíš takové bezvládí.

Co si budeme povídat, jaké bezvládí tím myslíte ? V Utasselató (patřící MÁV) jsem chvilku nebyl. Ale zaregistroval jsem, že tato firma upustila od smluv s franšízanty a vrátila se zpět k zaměstnaneckým poměrům. Je pravda, že za franšízy to v Utasselató balkán byl. Ale to je teď pryč a možná byste si měl pane řediteli nejdřív zamést před svým prahem.

Ta franšíza je jedna z možností, jak více zainteresovat lidi a zároveň vyřešit problémy se zákoníkem práce. Když se jede vlakem, nemůžete skončit, udělat přestávku a tak dále.

Aneb hodíme naše starosti na živnostníka a starej se. Dokonce je mi jedno kde budeš týden spát (na voze) a provádět týden hygienu (na voze). Úplně kašlu na zákony a na lidskost, hlavně že milý franšízante zaplatíš nájem a my za tebe ještě shrábneme od ČD nemalou dotaci.

Švýcaři, když dělali lůžkové vozy, museli vystupovat někde v Českých Budějovicích a dál jel vlak sám, bez obsluhy.

Je pravda, že Švýcar do Prahy s lehátkem jezdil. Ale tento model si pamatuju až od rakouského WagonsLits a to taky až díky výlukám a pracem na trati, kdy se podstatně zkrátil čas obratu v Praze.

Máte 80 lidí po celé Evropě, zkuste je nějak kontrolovat. Navíc v gastronomii.

Tak vidíme tady na K-reportu od mnoha přispěvovatelů, jak je to zvláště s franšízanty super prozákaznický model a jak to bezva funguje (ironie).

Ohlídat si tu šedou ekonomiku, která existuje v každé hospodě, je potíž.

Tady je vidět, jaké má pan ředitel veřejné mínění o svých zaměstnancích. To v něj nejspíš jejich důvěru neposiluje. Asi největší Faux pas celého rozhovoru.

EET jsme zařídili.

Tak to jaksi vyplývá ze zákona.

Kde lidi nejvíc jedí, která trasa je nejvýnosnější ?
Řekl bych Praha–Brno. Zásadní problém je, že třeba railjet není místenkový. Vlak je zacpaný, nedá se tam projet s vozíčkem, nedá se obsluhovat první třída, i v jídelním voze pak sedí lidé, protože jinde nenašli místo, a pijí celou cestu jedno kafe.


Pan ředitel asi reaguje na první část otázky, protože pokud by byla trasa do Brna na railjetech nejvýnosnější, postrádá pak smysl franšíza.
Nesedí mi, proč by se v zacpaném railjetu nedala obsluhovat první třída. Dle SPPO nemá cestující bez platného dokladu první třídy v této co pohledávat, což čety dodržují, takže zacpaná je druhá třída. No a pokud mám v bistru vysedávače u kafe a vody, mám tak přece spoustu času realizovat se právě v první třídě ne ?

Jsou modely, kdy třeba objednavatel garantuje výši tržby. Teď si představte, jak by to dopadlo v našich podmínkách šedé ekonomiky.

Oklikou opět vysírka na své zaměstnance/franšízanty

Vždycky jsem si říkal, jak ti podnikatelé ty chudáky dřou, dávají jim minimální mzdu a zbytek v hotovosti, jenže je to obráceně. Sami zaměstnanci to chtějí! Potíž je, že polovina zaměstnanců ve službách má exekuci, takže chtějí minimální mzdu a zbytek bokem, aby měli z čeho žít.

Úsměvná je myšlenka, že zaměstnanci chtějí po zaměstnavateli minimum. A pak se dá tento text taky chápat tak, že polovina zaměstnanců JLV je v exekuci. No, pěkná vizitka. Už chápu "drobné" přehmaty u franšízy, které tak rád popisuje Martin Zlivský.


Z tohoto rozhovoru si můžete udělat představu, jak asi přemýšlí vedení a majitelé JLV a s jakými myšlenkami a absurditami se musí setkávat řadoví zaměstnanci. Nadruhou stranu tento rozhovor vítám, protože je to úplně něco jiného než uhlazené PR marketingového oddělení a člověk se (i když zkresleně) doví i pár věcí z té omáčky okolo. Například k závěrečné pasáži o noční dopravě nemám skoro žádné výhrady.
Pátek, 02. června 2017 - 12:25:41  
Neregistrovaný host
37.58.58.206
Berte prosím můj příspěvek jen jako komentář k zamyšlení a ne jako útok.
Neděle, 04. června 2017 - 09:53:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 918
Registrován: 6-2002
P_u:

Pod článkem je ve zkratce podepsaný Jeník Sůra. Jestlipak článek neprošel redakční optimalizací a originál nevypadal trošku jinak ?
Neděle, 04. června 2017 - 11:19:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1473
Registrován: 8-2003
Trosku pozitiv. Dnešní skoro prázdné Pendolino do Kosic. Teleci témeř famózní, cockovy salát geniální. Jen demi glaz zahuštění něčím želatinových, takže ke konci to schladlo a mělo pudinkovou konzistenci. Palačinky klasicky, jen inovace by to chtělo šlehačku řešit. To ne spay, ale ze stroje na kafe klasickou. Teleci možno klidně dat i dětem, peprovou krustu možno sundat, maso se dá krájet lzickou. Parada, pochvala, odpoledne dam znova
Čtvrtek, 08. června 2017 - 22:52:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 559
Registrován: 2-2005
Plánujeme cestu do Krakova, dále lůžkem do Lvova a pak přímo přes Čop do Prahy. Máte někdo zkušenosti z podobných cest? Budu rád za postřehy, rady a zajímavosti. Díky
noční doprava
Neděle, 11. června 2017 - 12:16:33  
Neregistrovaný host
77.93.192.42
Ví někdo zda bude zrušeno lůžko do Banské a Chebu od prosince? Usuzuju dle časových poloh vlaků.
Neděle, 11. června 2017 - 21:01:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 652
Registrován: 10-2010
Místenku s lůžkovým/lehátkovým příplatkem si nechává průvodce ubytovacího vozu, nebo zůstává cestujícímu? Ptám se jako sběratel, jestli mám jít na pokladnu, nebo nakoupit z pohodlí domova na eShopu [biggrin]
metropol
Pondělí, 12. června 2017 - 06:35:45  
Neregistrovaný host
83.167.225.161
Při nástupu se odevzdá průvodci, který jí se snídaní vrací zpět.

Na Metropolu je snídaně i v lehátkách a daleko lepší jak u JLV, které dává hnusně celozrne chleby, které nikdo nechce. Pastika a obyčejná bulka by byla daleko lepší.
Vsetíňáci
Pondělí, 12. června 2017 - 10:45:54  
Neregistrovaný host
77.92.208.116
Rikin:
Na začátku května jsme jeli vlakem do Lvova taky. Ale my nechali auto u obchoďáku v Przemyslu na hranici a jeli dále vlakem Siemensu - mají pouze 1 soupravu, co jede z Przemyslu pres Lvov do Kyjeva. Poměrně dost lidí, řada, ale vše se stihlo, vlak je místenkový povinně. Lvov krásný, noclehy, jídlo pití, pořadek na ulicích, paráda, jako v 90. letech u nás, včetně padajících fasád. Ovšem zpět je možno jen půl litru vodky a 4 krabičky cigaret - stojí 20,- Kč. No ale nyní jsou zrušená víza a bude větší frmol.
Pondělí, 12. června 2017 - 10:48:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 921
Registrován: 6-2002
Ach ten češtin. Radši celozrnný chleba, než číst Váš příspěvek.
Pondělí, 12. června 2017 - 18:38:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2925
Registrován: 9-2007
Zdravím z Budapešti... od cca. 15.6. nahradí vraky Bcmh na Metropolu tyhle zázraky, co už prošly mírnou opravou a úpravou nátěru do stylu WSBA. Jelikož jde o vozy na 200, tak stále věřím a doufám, že si je brzy pronajmou i ČD na Zürich, kde nahradí naprosto nevhodnou a často prázdnou sedačku, která tam jezdí jen proto, že naše Bcmz nemohou jezdit požadovaných 200 km/h.

Bvcmz
Pondělí, 12. června 2017 - 18:52:53  
Neregistrovaný host
77.48.31.3
Vantju: A bude to jezdit i na Slovakii do Prahy?
Pondělí, 12. června 2017 - 19:06:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2926
Registrován: 9-2007
Časem snad by snad mohlo. Co jsem vysledoval, tak těchto lehátek mají WSBA zatím celkem 11 (DB jich měly obrovské množství, takže bych i očekával, že tyto vozy nahradí flotilu přestárlých neklimatizovaných Bcmh a dojde jich víc. Nicméně, v současném počtu by dostačovaly sotva na Metropol a Zürich...
Benátky
Pondělí, 12. června 2017 - 19:49:48  
Neregistrovaný host
77.48.31.3
Co si myslíte o obnovení přímého sezónního spojení z Prahy do Benátek posledním Ex na Linz?
nocni spoje
Úterý, 13. června 2017 - 06:51:39  
Neregistrovaný host
93.153.29.181
V sezonu by si to cestující našlo, ale snaha ČD prodávat noční vlaky je mizerná, takže se bude jen omezovat a rušit.
Úterý, 13. června 2017 - 20:07:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3314
Registrován: 1-2010
nocni spoje:
"takže se bude jen omezovat a rušit"
Což je v rozporu se zavedením lůžka do Zürichu..