Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Maďarsko a Balkán » Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 06. 08. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 06. 08. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 15. července 2016 - 20:22:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 581
Registrován: 6-2011
Brixik: Řazení (Pouze však některých tratí, z osobních vlaků je tam spíše jen okolí Budapešti) lze dohledat na vonatosszeallitas.hu.
Sergej ani Nohab letos u Balatonu na rozdíl od minulých let pravidelně nejezdí.
Pátek, 15. července 2016 - 22:37:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 408
Registrován: 1-2004
Ad FS koupily TRAINOSE:
No pokud tam něco zůstane jezdit, tak to je jen dobře, neb bych se tam rád ještě znovu podíval.
Třeba se tam někdy dožijeme "Fréči" Alexandropolis - Athény [biggrin]
Z F J
Sobota, 16. července 2016 - 09:39:51  
Neregistrovaný host
109.80.18.6
Canfranc: pokud chce někdo vidět jaké osobní vlaky nyní v Řecku jezdí, má možnost zde - JŘ OSE 2015/6:

http://www.trainose.gr/en/passenger-activity/
FS
Sobota, 16. července 2016 - 10:13:17  
Neregistrovaný host
88.100.180.3
Řecká Fréča :
Sobota, 16. července 2016 - 14:32:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3620
Registrován: 8-2012
Je sice hezký, že jste někde na webu ukradl fotku GTW 2/6 od Stadlera, ale do Tripolisu se už nejezdí... no hodně dlouho, víc jak pět let. Nebo myslíte, že to tam Západobalkánci zase rozjezdí?
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
Miroslav_ Zikmund
Sobota, 16. července 2016 - 16:14:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 278
Registrován: 2-2016
ad Šari : hezky to popsala ČTK - FS uvedly jako přepravce ...
Pružinskij
Sobota, 16. července 2016 - 18:15:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 908
Registrován: 4-2015
Zajímavější než jen cena by byly privatizační podmínky.
Waarschijnlijke Afstanden.
FS
Sobota, 16. července 2016 - 20:59:36  
Neregistrovaný host
88.100.180.3
Už jsem tu psal, že T_._H_. je už moc dlouho venku ze školy, takže úplně zapomněl že ho tam naučili číst.
Kdyby uměl číst, tak by si tuhle fotku našel na webu FSI a dokonce by mohl i přeložit do domovštiny, co se tam o té privatizaci píše.
Já nemám důvod zkoumat, kolik roků se do Tripolisu nejezdí, páni z FSI si tam tu fotku dali, a je to jen jejich věc, proč zrovna odsud.
Sobota, 16. července 2016 - 21:42:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3625
Registrován: 8-2012
Kdyby uměl číst, tak by si tuhle fotku našel na webu FSI
Já nemám důvod zkoumat, kde jste tu fotku ukradl (že to je navíc vykradené z videa "Freccia.tv", z jejíhož loga usuzujete na nějakou "řeckou fréču", je váš problém). Já vyjadřuju pochybnost nad tím, jestli zrovna Západobalkánci, navíc kupující dopravce a nikoli infrastrukturu, jsou schopní rozjezdit vlaky ausgrechnecht do Tripolisu.
A co se tam o té privatizaci píše? No že ještě není úplně ruka v rukávu, ale jen "preferred investor" (ale na druhou stranu by ten bordel na kolečkách stejně nikdo jiný nechtěl).
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
FS
Sobota, 16. července 2016 - 23:29:55  
Neregistrovaný host
88.100.180.3
To jsem taky vyluštil, že o tom rozhodnou až budoucí týdny.....takže teprve uvidíme. Tedy na beton zatím není nic. A bez infrastruktury to je dost na vodě. Skoro jako mít dieslové ICE pro Pha-Lbc. Díky za potvrzení.
A ještě dotaz - už jezdí E lok z Athen až do Saloniki ? Mašiny měli už před olympiádou, ale dráteníci byli dost pomalí.
Neděle, 17. července 2016 - 07:06:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5879
Registrován: 4-2003
FS:A ještě dotaz - už jezdí E lok z Athen až do Saloniki ? Mašiny měli už před olympiádou, ale dráteníci byli dost pomalí.


Nejen dráteníci byli pomalí - v roce 2008 byla pořád v provozu stará jednokolejná trať ze stanice Domokos až kamsi k Lamii a elektrizovat jí nikdo kvůli nízkým tunelům nechtěl.
Neděle, 17. července 2016 - 12:30:00  
Moderátor
Číslo příspěvku: 14784
Registrován: 11-2005
MZ: Nezaregistroval jsem to z českých medií, ale přímo od řeckého zdroje.

FS: Nejezdí. A elektricky AŽ v druhé řadě. Psal jsem o tom tady [wink]
Neděle, 17. července 2016 - 13:38:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 542
Registrován: 9-2008
Tithorea - Domokos najskor 2017
http://www.ergose.gr/view_32
Pondělí, 18. července 2016 - 15:48:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 1-2015
ad Pružinskij : Jak je to letos s tou Albánií jezdí tam teda něco ?
Já jsem se nikde nic nedočetl, že by měli byt ještě nějaké změny už tak zredukovaných vlaků. Letos tam chci jet.
Úterý, 19. července 2016 - 12:46:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4965
Registrován: 12-2011
Nějaký nový článek k Talgu. Dokonce jsou tam i ceny

http://www.avaz.ba/clanak/246792/avaz-saznaje-vozovi-talgo-do-kra ja-mjeseca-na-bh-sinama
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Úterý, 19. července 2016 - 12:46:59  
Neregistrovaný host
80.87.221.112
Niečo nové o Talgu: http://www.avaz.ba/clanak/246792/avaz-saznaje-vozovi-talgo-do-kra ja-mjeseca-na-bh-sinama
Středa, 20. července 2016 - 15:45:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4967
Registrován: 12-2011
Vypravil jsem se na čundr na ameriky v Dalmácii, a při cestě zpět jsem se zastavil i na slovinský avtovlak [jidlo]


Moc lidí ho nevyužilo, Podbrdo - B.B. jsem měl celý vlak pro sebe, na zachyceném spoji zpět jela tři auta, a pár lidí ve voze. Nevzhledný vůz Baat byl nahrazen vozem ABl.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Středa, 20. července 2016 - 22:15:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4262
Registrován: 4-2003
blackluda: Situace v Albánii je vpravdě albánská - mění se každým dnem a nikdo pořádně neví, co bude. Takže za týden se zase může jezdit v plném rozsahu nebo naopak se nemusí hnout ani kolo...

(Příspěvek byl editován uživatelem jenda z hk.)
Středa, 20. července 2016 - 23:06:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2754
Registrován: 9-2007
Prosím o radu - zrovna se chystám spát v jednom záhřebském hotelu, když v tom jsem si vzpomněl, že ŽFBH má vlastně snad ještě nějaké jednotky řady 411.1, tedy klasické panťáky, avšak určené pro prestižní Olympik expresy. Jsou tyto jednotky ještě provozní, nebo už jezdí jen klasické osobákové panťáky? Napadá mě, že bych ze záhřebského rychlíku vystoupil někde po cestě, konkrétně v Maglaji a pak s přestupem v Zenici dojel do Sarajeva ve 20:59. To bych ale realizoval jen v případě, že by mi jel Olympik, klasickým "Madarem" se můžu svézt i tady a Končar.. jezdí už vůbec? :-D

Abych to shrnul - jezdí ještě v Bosně jednotky Olympik Express (411.1), nebo už byly vyřazeny? A pokud ano, dá se na ně narazit na osobácích Maglaj - Zenica a Zenica - Sarajevo?

A vůbec, budu moci těmi vlaky na jízdenku ze Záhřebu jet, nebo je vázána pouze na přímý rychlík?

Předem moc děkuji za rychlou reakci. :-)
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Čtvrtek, 21. července 2016 - 10:29:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1045
Registrován: 11-2005
Vantju: nevím jestli Ti to pomůže nebo ne, ale kdyby náhodou jo, tak můžeš něco vyvodit z informace, že následující fotka byla pořízena 11.5.2016 v 17:38 z (celkem včas jedoucího) rychlíku Záhřeb - Sarajevo.
Filípek
Čtvrtek, 21. července 2016 - 12:04:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 296
Registrován: 12-2013
[coze] je to opravdu rok 2016 ?? Jaxe tam dostalo to nádherný Béčko ??
Čtvrtek, 21. července 2016 - 14:00:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 334
Registrován: 10-2005
Včera na barské trati rychlík 431 s přímými vozy z Ruska a Čech.
Facebook
Miroslav_ Zikmund
Čtvrtek, 21. července 2016 - 14:39:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 297
Registrován: 2-2016
ad Vantju : jízdenka jako jízdenka, zatím platí ve všem co jede po dané trati ...
Čtvrtek, 21. července 2016 - 20:27:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2755
Registrován: 9-2007
Diky. :-) Nakonec jsem dojel rychlikem az do Sarajeva. Do Doboje i na osobaku Kakanj - Sarajevo jely Olypmiky, pak jsem videl i par klasickych souprav z Acek, Becek nebo i Bc. Jeden z duvodu, proc jsem sem ale jel, byl i projet se "dlouhou Gosou", tedy jednim z peti vozu Blm, ktere ZFBH po valce opravily. Bohuzel, 001 a 003 nebo 005 staly odstavene v depu Rajlovac ve stavu horsim, nez vetsina vraku v Ceske Trebove. :-/
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Pátek, 22. července 2016 - 21:31:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4972
Registrován: 12-2011
Pár američki dizelů z Dalmácie. V osobní dopravě lze malé karavely vidět standartně pouze na Adrii (kvůli které jsem se prodíral místní buší[proud]) a B 820/821, osobní vlaky Split - Perkovič i Split - Kaštel Stari vozí klopidla. Náhrady za klopidla se však občas vyskytují, a to v podobě klasické dvouvozovky (která např. jela dva dny po mém odjezdu) nebo Švéda pro pendly do Kaštela.


Náklady jezdí, i do přístavu v Šibeniku (2. fotka).


V Šibeniku jsem to na několik dní zapíchl.


V den odjezdu z Chorvatska jsem si asi vybral všechno šotoušské štěstí, které mám k dospozici pro letošní rok. Na ICN 520 ze Splitu do Zagrebu nejelo klopidlo, nýbrž rovnou čtyřvozová klasika s amerikou[coze] Vzhledem k absenci klopení však klasika nestíhala jízdní doby (v Perkovići to mělo přes deset minut, v Oštarije, kde jsem vysedal, se zpoždění vyšplhalo na 50 min.). V Gradači se dlouho křižovalo, tak byl čas i na šocení.


A nakonec dvě elektriky z Rijeky.


(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
6024
Sobota, 23. července 2016 - 00:43:40  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Páni, nevíte jestli existuje nějaká rozumná (cenově) jízdenka do Varny přes Bělehrad? Dík!
Sobota, 23. července 2016 - 09:54:56  
Neregistrovaný host
90.178.3.142
6024: Jestli potřebujete zpáteční tak citystar je z Kútů Gr. za 140 E (3864 Kč). Jinak to musíte lepit z úsekovek v rámci akčních cen.
6024
Sobota, 23. července 2016 - 10:47:58  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Tak to je solidní palba [happy] Myslím že v r 2011 to stálo 4700 pro dva. Mohla by nějak pomoct karta s RailPlus? Dík!
Neděle, 24. července 2016 - 11:06:37  
Neregistrovaný host
90.178.3.142
RailPlus CityStar do těchto zemí zlevnit neumí. Ale CityStar je pro tuto trasu pro dvě osoby za 6127 Kč. Není to tedy dvojnásobek ceny pro jednoho, ale o dost méně. Ještě by stálo za zvážení zda to nerozdělit na několik úsekových jízdenek. Jednu do Budapešti, do Bělehradu pak Maďaři nějakou akční také prodávají. Z Bělehradu bych uvažoval o vnitrojízdence do Dimitrovgradu a pak mezinárodní jízdenku do Sofie a pak pokračovat za vnitrostátní tarif. (Pozor na ten Dimitrovgrad. jeden je v Srbsku u hranic s Bulharském a druhý v Bulharsku poblíž hranic s Tureckem). Připomínám, že na obyčejné zpáteční jízdenky mezi všemi těmito státy je sleva z tarifu NRT na základě mnohostranné úmluvy. Jestli Srbové tolerují návaznost vnitrostátního dokladu a mezinárodní jízdenky netuším, problémy s tím dělají, nevím z jakého důvodu, Maďaři. Ale jestli jedete i zpět tak si nejsem jist, jestli ta případná úspora proti City Star stojí za to s přihlédnutím na složitost a problémy s vázaností některých jízdenek na konkrétní spoj. Skoro o tom pochybuji.
Neděle, 24. července 2016 - 13:43:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1967
Registrován: 6-2007
Za poslední zdražení CityStaru na Balkán mohou hlavně Slováci, kteří zrušili 50% slevu za spolucestující na svém úseku, takže každý platí 24 EUR.

Zde tak pro 2 osoby už vyjde levněji (3492 Kč/os) kombinace jízdenek nakupovaných cestou:
https://vlakem.net/praha-burgas-2-kazdyden

Ovšem vyloučíte-li tyto nabídky, tak se CityStarem je to jen o málo dražší (3622 Kč/os), což za tu jednoduchost asi stojí.
https://vlakem.net/praha-burgas-2-kazdyden-bez-mavzs

Je to sice do Burgasu, ale do Varny to bude podobné.
6024
Neděle, 24. července 2016 - 17:28:10  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Pánové díky vám oběma za podrobný vhled. Návod na vlakem.net jsem sledoval, tam mě právě odrazuje
1) složitost nákupu. Např posledně jsem měl v Bělehradě na přestup přesně 0 minut, takže tam nebyla šance něco kupovat, nemluvě o ochotě a jazykové vybavenosti místního personálu, aspoň toho co tam byl když jsem pak jel zpátky.
2) cenová nestálost nabídek společně s vázaností na konkrétní spoj - např Budapest-Brno, to je tak dát si časovou rezervu aspoň den. Jinak přímo na nádraží před odjezdem mi nabízeli nejlevnější za 40€/osoba...
Zkusím na nádraží ten citystar pro dva. Snad bude mít Nušić víc než 1 vagón jako posledně, jinak se ožeru ještě před Rakovicou[happy]
Neděle, 24. července 2016 - 21:42:33  
Moderátor
Číslo příspěvku: 14789
Registrován: 11-2005
Vykolejení části lokomotivního vlaku nedaleko stanice Filotas v Řecku - dnes 24.7.2016
foto 1 foto 2

Naštěstí bez zranění.
Pondělí, 25. července 2016 - 14:46:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 7-2015
Uměl by mne někdo nasměrovat, kde zjistím podrobnosti, jízdní řády, ceník apod. o úzkorozchodné trati v Bulharsku Septemvri-Dobrinishte? Díky moc.
Pondělí, 25. července 2016 - 15:21:23  
Moderátor
Číslo příspěvku: 14796
Registrován: 11-2005
Vše najdeš zde:
Родопската теснолинейка

Případně je neváhej kontaktovat na FB, komunikace s nimi je výborná. Anglicky, of course. [wink]
Pondělí, 25. července 2016 - 22:50:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 7-2015
Šari: bezva, dík
Úterý, 26. července 2016 - 15:29:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 9-2015
>>6024 vlakem.net ad 2)
Musíš si nechat nezaškrtnuté Včetně akčních nabídek
Úterý, 26. července 2016 - 15:37:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 63
Registrován: 9-2015
>>6024 Budapešť-Bělehrad
Zpáteční je tuším (viz i vlakem.net) za 26E. Nevím, jak to teď vypadá s frontama u pokladen(?), ale když jsem to na Keleti kupoval vloni v září, byl jsem asi druhý na řadě a za 5 minut hotov.
Jinak někde v Budapešti se dá i koupit Balkán Flexipass - na pokladně na Keleti mi za tím účelem dali nějaký seznam prodejních míst a jedno z nich ho prodává. Ale cenu / otevírací dobu nevím.
Úterý, 26. července 2016 - 16:22:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 9-2015
Víte někdo, kdy tedy jede Bělehrad-Thessaloniki naposled? Je to už definitivní? Díky, Mirek
Úterý, 26. července 2016 - 19:01:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 285
Registrován: 7-2007
To krásný zelený béčko jezdilo v roce 2007 z Chorvatska do Tuzly
Úterý, 26. července 2016 - 19:01:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 286
Registrován: 7-2007
ještě interiér
Úterý, 26. července 2016 - 22:02:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1801
Registrován: 12-2007
Tak jo, pár zpráv z Balkánu.

Jeli jsme na 14 dnů na tradiční Balkantour, letos hlavně Černá Hora, Kosovo, Makedonie, Albánie, Bosna.

1) Maďarsko - čistě tranzit vyjma prohlídky v Budapešti, na nádraží v mezinárodní pokladně fronta asi na 40 minut (jede se jak u nás na poště na lístečky s čísly). Večerní Beograd ve složení 2x Beelmt + Aeelmt + Bcl (docela humus, ale přežili jsme) + 2x WLABmz RŽD. Dojezd do Bělehradu kvůli stání kdesi v srbským poli - zaspali jsme - o hodinu a půl později, takže na pohodu.

2) Srbsko. Žádná změna, ostatně jako vždy, jen je tam fůra novejch jednotek 413 co jezdí v regionálce skoro na všem co to jde, aspoň okolo Bělehradu. Denní Tara ve složení 2x Beelm ŽPCG + BRtl ŽS + Blm + ABlm ŽS, zaplněnost v pohodě, kupé jsme měli ve třech po celou cestu sami. Dojezd zase asi s hodinou a půl. Zajímavostí dne je dvojí křižování vlaku stejnýho čísla, Pannonije - ve Sremských Karlovcích ráno, v Kolašinu večer.

3) Černá Hora. Taky vše při starém, žádné extra změny. Jeli sjem jednou Sutomore-Podgorica a o týden později při cestě z ALbánie do Bosny ještě Bar-Nikšič. Poprvý natřískaným Lovčenem, podruhé kombinací Riga + to nový španělský. Ve Španělákovi fungující Wifi (!!!), čisto, klima, pohoda. Riga přesný opak - prostě ingot na výrobu hluku jehož pobočnou vlastností je i to že díky dutině se sedačkami a trakčáky vozí cestující.

4) Kosovo. Ranní příjezd busem z MNE do Pejë jak ze hry Fallout, cesta na nádro při výpadku proudu, toulavý psi, nikde nikdo, solidní atmosféra. Na nádraží krásné překvapení v podobě nocující NOHABky a 4x Bpz exOEBB (perfektní stav, čisto, super!). V Kosovo Polje rychlej přestup do značně vybydlenýho motoráku 5800 odněkud ze severu směr Skopje. Bohužel v Hani i Elezit/Djeneral Janković pro nás z Makedonie nic nepřijelo, takže s krosnama pěkně pěšky na hlavní silnici a odchyt pochybně vypadajícího autobusu do Makedonie.

Překvapil solidní stav svršku a docela slušná rychlost - pořád někde mezi 50-70 km/h, jinak vše funguje jako kdysi v Jugošce, včetně výpravčích atd., jedinou změnou je jazyk.

5) Makedonie. JŘ je skutečně rozšířen o noční spoje, bohužel z důvodu plnění harmonogramu jsme vlakem nejeli. Rekonstrukce nádraží ve Skopje je asi dokončena, v kostce se dá říct že opravili/vyměnili to co bylo hnusný a ošklivý (perony, záchody, čekárna), a zbytek co byl aspoň na úrovni ex-YUG, tak nechali (pokldny např.). Jinak centrum je stále čím dál tím větší bizár, přibývají další random sochy a lampy rozličných tvarů. Posledním přírůstkem je kopie opery v Sydney.

6) Albánie. Vlaky skutečně nejezdí a to je asi tak všechno co k tomu můžu říct. Měli jsme v plánu Vlora-Skadar s mezipřistáním na oběd v Drači, ale smůla...

7) Bosna. Nejezdí se stále Čapljina-Sarajevo, po obnovení se bude asi zajíždět až do Ploče. Bradinský tunel asi otevřou koncem srpna - jinak je vyměněný svršek (Sarajevo-Bradina) i trakční vedení, na trati akorát řádila podbíječka.

Talgo taky stále nejezdí (a do konce GVD ani nebude), z důvodu blokace ŽRS. Jedná se ale o znovuobnovení rychlíku Sarajevo-Bihač jako náhrada obratu medjuentiteského do Doboje. Jinak vše při starém. Spatřen v provozu značně omšelý Olimpik, druhý nově nalakovaný stojí v Rajlovaci, ale asi se oba střídají. Druhou soupravu vlaků do Zenice a Maglaje tvořila klasika 2x B + AB celozelené.

Z Doboje jezdí do Tuzly střídavě motorák a střídavě Amerika + 2x Blm ŽRS. Patrně definitivně vyřazeny byly krémovozelené ŽRS vozy exDR - všude jen Blm v jejich barvách. Jezdí se po trati do Šamace, ale jen náklady, osobka zrušena. Cesta rychlíkem Sarajevo-Záhřeb 2x, jednou do Zenice, podruhé až do koncové stanice, pokaždé na minutu přesně celou trasu (!. Jezdí dvě soupravy - Blm ŽRS + 2 x All ŽFBH a Blm ŽRS + All ŽFBH + Blm ŽRS. Blm ŽFBH bohužel nejezdí. Všechny vozy vzorně čisté, udržované, a klidný chod, super svezení, skoro lepší jak u nás!

Velmi mile překvapil stav svršku na síti ŽRS - z Doboje až do Banja Luky prakticky celou délku bezstyková kolej, i do oblouků vlak sviští 90-100 km/h, místy to mohlo být i ke 120, hlavně za Srpskou Kostajnicí, žádné drncání, házení, pohodlná jízda. Plus k tomu připočtěte velké množství stanic komplet omechanikovaných, včetně (fungujících!) předvěstí, a solidní počet mechanických závor - super! Naopak svršek ŽFBH je v dost žalostném stavu + nefungující přejezdy nikoli s pomalou, ale se zastavením před a znovurozjetím, a průhledná návěstidla. Jediná vyšší rychlost je za Podlugovi, to jsme jeli asi 80 km/h, jinak ploužení se padesátkou. V tomhle směru to jde u ŽFBH každý rok dost z kopce. Na tomhle provozovat Talgo, no... [nene]

No, a to je asi tak všechno.

Fotky sem nějak postupně naházím.

(Příspěvek byl editován uživatelem Zamracenej.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Zamracenej.)
Chep.
Středa, 27. července 2016 - 02:56:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2760
Registrován: 9-2007
Ohledně vozů v Bosně je to asi takhle - ŽRS má stále fůru Bom ex-DR, provozní ve svém laku, neprovozní stojí v Banje Luce a podle toho, že jim chybí i okna, to moc provozně nevypadá.

V Doboji jsem pak spatřil osobák někam do Republiky Srpske (Banja Luka?), Asea, švédské Béčko a AB ex. DR, tedy ten starý krémovozelený vůz. Mám i fotku, jen ji musím asi trochu upravit, protože by mi to K-Report nevzal a ve tři ráno se mi moc nechce. [proud]

A na závěr, jeden z důvodů, proč jsem do BiH jel, byly vozy Blm od ŽFBH. Z deseti odebraných jich bylo pět rozstříleno a pět opravenu, avšak min. 001 a 003/005 stojí v Rajlovacu ve stavu horším, než většina vraků v Třebové. I těchto vozů mám fotky a když jsem to viděl, jak tam něco takového stojí ve zjevně několik let neprovozním stavu, vzalo mě to víc, než nedávný rozchod s přítelkyní. [biggrin] Ale fakt, je to škoda, na druhou stranu, Áčko má víc místa a musím říct, že tak pohodlně, jako v bosenské Goše, se mi už dlouho nejelo. [happy]
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Středa, 27. července 2016 - 10:59:43  
Moderátor
Číslo příspěvku: 14799
Registrován: 11-2005
Z: Hm, zajimave info. Na fotky se budu tesit. Pekna trasa, to by me lakalo z toho Baru dal do Alb a Mak.

V: Muzes nahrat ve velkem a system si to prebere a vyvari to v rozliseni 1200 X xxx. Neni to tak davno, co se tato funkce aktivovala.
Středa, 27. července 2016 - 18:54:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 169
Registrován: 10-2009
Podotek k Bosně:
Solidní stav trati Doboj-Banja Luka je dán tím, že před dvěma lety na snad desítkách míst trať doslova rozbouraly obrovské povodně, a někde se našly prostředky na gruntovní obnovu.
Ano, TALGO je opět odloženo na neurčito, opět to proběhlo bosenskými sdělovacími prostředky... prostě politika a nacionalismus na kvadrát.
Středa, 27. července 2016 - 20:12:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4985
Registrován: 12-2011
Na trati Doboj - Tuzla se dle šotoušů z Bosny amerika střídá s motorákem po týdnu.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Čtvrtek, 28. července 2016 - 01:04:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2761
Registrován: 9-2007
Hurá! [happy]



NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Z F J
Čtvrtek, 28. července 2016 - 09:24:50  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
Když si uvědomím že ještě v 80-tých letech 20.století jsme tehdejší Jugoslávii považovali téměř za západ, že expresy Budapest-Beograd měly jízdní dobu cca 6 hodin (včetně zevrubné hraniční kontroly) atd., tak je mi skoro do breku kam to národy ex-Jugošky dotáhly... [ko]
Mladějov
Čtvrtek, 28. července 2016 - 09:48:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8550
Registrován: 3-2007
Aneb co dokáže nacionalismus.
Pátek, 29. července 2016 - 14:07:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 227
Registrován: 10-2006
Netušíte náhodou někdo, jak to vypadá s kouřením v srbských vlacích?
Statistik
Pátek, 29. července 2016 - 15:44:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4989
Registrován: 6-2004
K tématu vozů něco z archivu:


Třeba se to někomu hodí. Ten AB ŽRS bohužel celý nemám, protože bych musel vlézt do kolejiště, což jsem radši vzdal, jelikož i tak jsem tam byl pod pozorným drobnohledem bdělých modrokošilářů [lol]
Guest
Neděle, 31. července 2016 - 20:10:21  
Neregistrovaný host
80.87.221.112
Čd4ever: Ak myslíš vlaky ŽRS, tak fajčenie je zakázané, ale v niektorých vozňoch sa ešte dajú nájsť popolníky.
Miroslav_ Zikmund
Středa, 03. srpna 2016 - 10:44:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 303
Registrován: 2-2016
ad Čd4ever : minulý týden v Srbsku (konkrétně od 26.07 do 01.08.) :
v jednotkách 413 od pana Štádlera si nezapálíte, jednak to tam občas hlásí v rámci informačního systému, jednak je tam "nějaké" požární čidlo na WC ...¨

Cesta denním rychlíkem Sofia - Beograd > klasika A (jako dvojka) + B. Za jízdy kouření na WC nebo na představku, vlakový doprovod si zapálil i mezi skromným počtem cestujících.
V Marfušách (jezdí téměř na všech lokálech) se kouřit nedá, opět na WC hlídáno čidlem, zbývají jedině místa s dlouhým pobytem, těch je málo ...
Niš - Zaječar > Majdanpek / Prahovo ještě vozy 710 (Savigliano / Švédsko), tam se taky nekouřilo.
Sombor - Vrbas > zahlédl jsem ještě soupravu 713 ... bohužel jsem se nesvezl ... v sovětském čtyřvozovém ingotu 412 se zřejmě s kouřením potíže nedělají ...

Ale jinak jsem tam lidí co by "museli" ve vlaku kouřit zase tolik moc neviděl ...
Miroslav_ Zikmund
Středa, 03. srpna 2016 - 11:26:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 304
Registrován: 2-2016
Jak uvedeno výše, týden jsem si užíval služeb srbských železnic. Obecně lze konstatovat, že překvapily mile i nemile, s čímž se ovšem počítá a provede se operativní změna plánu, takže celá akce splnila moje očekávání, možná jej i překročila.

Z plánovaného itineráře toho moc nezbylo, IDOS v podstatě končí / začíná na hraničních přechodech.
Z celého plánu zůstal nakonec plánovaný odjezd z Prahy, projetí trati z Niše do Dimitrovgradu, resp. Sofie (dle IDOSu), z Dupnice do Bobova Dolu a zpět do Perniku, dále přes Volunju do Sofie a poslední trať ze Sofie do Banjke a zpátky. Návazně na to přeshraniční jízda nočním spojem z Beogradu do Budapešti. Rámcově naplánována cesta do Merdare a pak směr Zaječar a místí "lokálky".
Vše ostatní řešeno na místě "ad operativum" podle zpoždění a toho, co jede nebo nejede.

Celkově bylo cílem zmáknout hraniční přechod Vršac a Kalotina zapad.
Pro případ, že by se Vršac nejezdil (člověk nikdy neví, co se namane) jsem změnil během cesty z Prahy do Maďarska plán a ze Szobu jel prvním osobákem na Nugátové nádraží, pak zrychlenkou do Szolnoku na IC Traianus - riskl jsem, že z Nugátového nádraží něco pojede, tahat se na Keleti se mi moc nechtělo. Vůz do Sofie přes Vidin (čalouněná dvojka BDŽ) byl zcela prázdný, do Lökösházy se žádná kontrola jízdenek nekonala ...
Z Timisoary do Vršace jezdí ošuntělé rumunské Desiro, hraniční kontroly bez problému, na obou stranách posbírají pasy / občanky, odnesou si je ke kontrole a pak zase rozdají ...

Na podrobnosti bude čas později, jen ve zkratce :

R Beograd - Sofia jezdí trvale zpožděné, minimální zpoždění jedna hodina. Zásadně se nabere v úseku Niš - Dimitrovgrad, týká se i osobních vlaků, jsou tam pomalé. Další zpoždění pak závisí na tom, jak kde (ne)vychází křižování se zpožděným R 491 od Beogradu. Vzniklá zpoždění se pak řetězově přenášejí, někde třeba počkat s osobákem na protijedou nákladník ...
Při cestě 293 do Sofie se třeba cca hodinu v Kalotině čekalo, až se uráčí dorazit dva bulharští pasováci ke kontrole, cca 30 dokladů pak "zkoumali" další hodinu, zatímco Srbové to stíhali za cca 15 minut. Výsledkem bylo více jak dvouhodinové zpoždění v Sofii - hodinu si vlak přivezl.
Cesta opačným směrem R 490, v Niši cca 90 minut, v Beogradu necelých 180 ... Přípoje do Lublaně a Beogradu čekali ...
V noci z pondělí na úterý (01./02.08.) jsem byl ovšem v Subotici doslova šokován příjezdem vlaku 340 z Beogradu v plánovaném čase 1.41, nicméně bez ruských vozů ze Sofie ...
Jelikož ruské vozy jezdí do Sofie denně, tak se pravděpodobně stalo "něco", co bylo důvodem, že se na příjezd vlaku ze Sofie nečekalo ...
Středa, 03. srpna 2016 - 14:06:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 228
Registrován: 10-2006
Díky za info, pozítří jedu ,,Tarou,, do Baru, tak abych věděl :-)
Středa, 03. srpna 2016 - 16:16:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5011
Registrován: 12-2011
Nebylo by lepší prostě nekouřit?
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Pátek, 05. srpna 2016 - 11:12:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 451
Registrován: 2-2004
Již nějaký čas je na webu HŽ Infrastruktura zveřejněn návrh (jako obvykle formou plachet) GVD 16/17.
To nejpodstatnější z mezistátky:
410/411 (+ nějaké speciály) zrušeno
200/205 prodloužení trasy na úkor vnitro B do/z Rijeky.
201 pojede přes prázdniny v jiné trase do Koprivnice na 581, dále jako 1201.
Magyarboly - Beli Manastir bez osobních vlaků

Ve vnitru toho je víc.

Infrastruktura:
Na mnoha místech se zavádí trvalé omezení jízdy na přejezdech z důvodu špatných rozhledových podmínek.
Križevci - Vrbovec výstavba 2.TK
Pátek, 05. srpna 2016 - 20:50:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2763
Registrován: 9-2007
410/411, to je fakt Balkán. Jednu chvíli to jezdilo, pak až do Villachu, pak zase vůbec, teď nedávno se to obnovilo a už se to zase má rušit? Achjo. [sad]
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Miroslav_ Zikmund
Sobota, 06. srpna 2016 - 12:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 310
Registrován: 2-2016
ad Vantju : opravdu zvláštní, alespoň "teď" (v letní sezoně) je ten vlak docela slušně obsazen (poznatek z minulého týdne) a při zpoždění vlaku ze Sofie přípoj do Zagrebu a Lublaně v Beogradu čeká i když neveze přímé vozy ...
Inu mezistátní železniční doprava mezi sousedními "balkánskými" státy zachází na úbytě, konec konců spojení Beograd - Budapešť s možností "smysluplně" pokračovat do Slovenska / Česka je toho taky důkazem ...
Z Chorvatska do Slovinska si lze pomoci pěším přesunem z Harmice do Dobovy, cca 60 minut ..., podobně Komárno - Komárom ...
Nesni
Sobota, 06. srpna 2016 - 12:39:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1035
Registrován: 6-2014
Miroslav_ Zikmund:
"podobně Komárno - Komárom"
Z Komáromu (aut. nádr.) do Komárna snad jezdí maďarský autobus, a to i o víkendech a v pracovní dny večer. Na internetu je JŘ, ale jestli jezdí doopravdy, to nevím. Kdyby někdo (místní) věděl a mohl potvrdit/vyvrátit, nejspíš by tím pomohl řadě cestovatelů.
Sobota, 06. srpna 2016 - 15:39:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 584
Registrován: 6-2011
Nesni: Nádraží v Komárně a Komáromu jsou od sebe vzdáleny přibližně půl hodiny pěší chůze, což mi přijde jako vzdálenost pro chůzi přijatelná a zvládnutelná i se zavazadlem, zvláště při současném hojném používání kolečkových kufrů. Pěší přesun mohu jen doporučit, stojí za to zastavit se v historickém centru Komárna [wink]

Podobně dlouhá a stejně tak zajímavá je i procházka mezi stanicemi Slovenské Nové Mesto a Sátoraljaújhely.