Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 16. 03. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 16. 03. 2016

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 05. března 2016 - 07:40:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4700
Registrován: 11-2007
Kolik stanic má dodnes ten svůj vlastní "drážní" název, ač obec ho nepoužívá?

Mnohem a mnohem více. Téměř celá "základní" UTD - Bohosudov leží v Krupce, Proboštov v Trnovanech (Teplice), Teplice jsou v Čechách jenom nádraží, zato Řetenice a Prosetice jsou v Teplicích, Oldřichov u Duchcova je v Jeníkově. Pak to kousek sedí (Třebušicemi si nejsem jist a hledat se mi nechce), zato Kyjice jako obec neexistují a Jirkov-zastávka leží uprostřed zástavby obce Otvice (včetně obchodní zóny, kdysi k Otvicím patřilo i přilehlé, dnes chomutovské sídliště Písečná).
A oblíbený cíl fotografů na 026 - Březová u Broumova - je součástí města(!) Meziměstí, zatímco sousední Bohdašín je součástí Teplic, tentokrát nad Metují. Atd., atd.
Nevím, zda by uvedení věcí "do pořádku" mělo smyslu (jen těch nákladů na eurocedule, nehledě na zmatek cestujících).
Jinak Budišov "u Třebíče" má svoji obdobu v Budišově "nad Budišovkou". Jen nevím, zdali u Třebíče tu Budišovku nemají taky.[happy]
Sobota, 05. března 2016 - 10:48:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1848
Registrován: 8-2005
nebo Valy, které dle dráhy jsou u Přelouče

Zrovna tady jsou ty "zastávky" dvě. Naštěstí každý vlak má svoji.
Co je vrchol mazlivosti? Malý bílý kocourek nalezený před dveřmi na rohožce :-)
BmbČ
Sobota, 05. března 2016 - 14:18:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6946
Registrován: 1-2007
V posledním čísle Železničáře je sloupek Drážního úřadu, kde mimo jiné píší, že na jejich stránkách lze nalézt seznam provozovaných vleček v ČR.
Pomůže mi jej prosím někdo najít? Díky.
Vystřílel jsem veškerou munici a nic. [sad]
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Sobota, 05. března 2016 - 14:56:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1850
Registrován: 8-2005
Jestli on to nebyl článek připravovaný do úplně posledního čísla. Pak by to bylo v pořádku. [wink]
Co je vrchol mazlivosti? Malý bílý kocourek nalezený před dveřmi na rohožce :-)
Sobota, 05. března 2016 - 15:50:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 8-2008
Seznam vleček
BmbČ
Sobota, 05. března 2016 - 16:41:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6947
Registrován: 1-2007
Tmsm: Perfektní. [ok]
Mockrát děkuji.
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Sobota, 05. března 2016 - 17:27:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3022
Registrován: 8-2012
místo pomazánkového másla nesl výrobek pomazánkové maslo neboť maslo není máslo (nemá překladový ekvivalent), případně za písmenko m udělali tečku, čili m.áslo
No oni na to u s. Teplého v Madetě nejspíš přišli i bez "chytrých" nápověd, problém je ovšem v tom, že v tom Bruselu zas nejsou úplní kreténi a tyhle diakritické ojebávačky dokáží vyřešit "(ne)zaměnitelností" názvu, nikoli jeho přesnou grafickou podobou. A myslím, že s tím jako "Tradičním pomazánkovým" (bez másla) vykejvali dostatečně dobře, no a nacionalisti to taky vytěžili v anti-EU propagandě do mrtě.

Pozn. pomazánkové "máslo" (pomazánka ze smetany) i zváno jinak chutnalo by úplně stejně hnusně. Co je po jméně? [happy] (pfc)
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
Sobota, 05. března 2016 - 17:35:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2806
Registrován: 3-2010
Ale rozlišit třeba Pohled a Pohleď, to je (v současnosti) neřešitelný problém.
===========================
Jak pro koho. Pohleď byla odjakživa Horní Pohleď, no a i kdyby ne, na druhém břehu Sázavy je tam Dobrá, navíc o kus blíž než ona Pohleď.[kiss]
Sobota, 05. března 2016 - 17:52:26  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
K těm názvům stanic/zastávek - v době rozkvětu železné dráhy muselo každé větší městečko mít svoji stanici/zastávku. A tak se lobbovalo, a výsledkem je dnešní stav.
"Drážní" názvy stanic/zastávek, odlišné od názvů zeměpisných/místních celkem chápu - potřeba rozlišit různé "Hranice" či "Rudoltice" se objevila dávno před dobou počítačů a bylo třeba vydávat JEDNOZNAČNÉ papírové jízdenky.
Neděle, 06. března 2016 - 01:46:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8345
Registrován: 5-2002
Historický vývoj toho odlišného označení stanic je mi známý, stejně jako nutnost onoho rozlišení různých Valů a Mikulovů. Ale David mi připomněl (a to jsem místní) že právě u nás se to před pár lety dávalo do pořádku, tedy přidávaly se "Pardubice" do názvů stanic a zastávek v katastru města.

A k tomu mne napadlo, že vlastně netuším jak je to s Rosicemi nad Labem. A tak jsem se zeptal internetu a tam jsem se dočetl že místní část Rosice leží v katastrálním území Rosice nad Labem. Obvodní radnice si také myslí že Rosice jsou nad Labem. A stanice se v roce 1918 jmenovala jen Rosice a za protektorátu už byly nad Labem. Že by to tady zafungovalo opačně? Že by se umělý drážní přídomek nad Labem postupně přenesl i na vesnici (a nyní místní část), která dřív "nad Labem" nebyla? Na starých pohledech které jsem našel na netu je obec označena jako Rosice, nebo Rosice n/L a nebo Rosice u Pardubic. Nejvypečenější je pak tento pohled - tam je obec označená jako Rosice n/L, u Pardubic.

Tak a teď jak to tedy je? Pokud obec přídomek n/L opravdu převzala od dráhy, tak změna názvu na Pardubice - Rosice nad Labem je možná špatně, třeba by mělo stačit Pardubice - Rosice.
Neděle, 06. března 2016 - 05:17:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1544
Registrován: 7-2012
Z jiného soudku. Dostala se ke mně informace, že v létě bude zavedena osobní doprava Frýdlant v Čechách - Zawidow a dále ! Zatím spíše zkušební provoz o letní sezoně. Má tu informaci někdo potvrzenou i z jiného zdroje?
Kůň
Neděle, 06. března 2016 - 08:02:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1470
Registrován: 1-2012
353: Na mapě z 19. století na Seznamu jsou taky jenom Rosice. Pro víc info by člověk asi musel do archlívu.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Neděle, 06. března 2016 - 09:10:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1127
Registrován: 10-2009
Když tak debatujete o názvech stanic a zastávek, tím vlastně činíte tuto debatu spíš češtinově - jazykovědnou. Ale pro mě úsměvnou a zajímavou. Je to všechno vývoj. Přispěl bych do společného měchu třeba tím, že existují názvy s přídomkem "zastávka", ale nádraží nebo zastávka bez tohoto přídomku neexistuje. Tak např. Pitín zastávka je, Pitín není. Nebo Prudká zastávka. Prudká taky není a snad ani obec toho jména. Tak jako není obec Černý Kříž, ale nádraží (dopravna D3) toho jména ano. Bylo by toho jistě mnoho zajímavého v názvech našich stanic a zastávek. Uvážíme-li, že jejich historie sahá třeba až do 19. století, kde statek tři km od nádraží se prodával s dovětkem "škola a dráha v místě". Závěrem vzpomínku na lidovou tvořivost v názvu jedné zastávky. Je jí zastávka Pěkná, což je na Šumavě. Někdo tam připsal slovo "Prdel". A celkem to sedí. Jako prdel na hrnci. Hezkou neděli. P.
Kůň
Neděle, 06. března 2016 - 10:00:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1471
Registrován: 1-2012
Podroužek: Tak třeba ale Černý Kříž je podle mapy uváděno i těch pár domků s penzionem u nádraží. Také je možné, že jich tam bylo dříve více a název osady zůstal.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Neděle, 06. března 2016 - 10:54:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1129
Registrován: 10-2009
je, ale vesnice to není a nikdy nebyla. Jen nádraží se jmenovalo "U černého kříže".
Kůň
Neděle, 06. března 2016 - 13:26:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1472
Registrován: 1-2012
No, ale nádraží se nemusí jmenovat podle vesnice, ne? Zvlášť když je uprostřed lesů.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Neděle, 06. března 2016 - 17:35:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1130
Registrován: 10-2009
Jasně že nemusí. O tom zde ta zajímavá debata je.
Neděle, 06. března 2016 - 19:25:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2719
Registrován: 11-2008
Ještě jste zde neuvedli zastávku Bezpráví a žst Jedlová. Ty také nemají v sousedství žádnou obec stejného jména.
Neděle, 06. března 2016 - 20:34:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1962
Registrován: 5-2002
No, nádraží Nemilkov stojí na katastru obce Úloh a původně se jmenovalo Velhartice [lol].
Majkl007
Neděle, 06. března 2016 - 21:31:23  
Neregistrovaný host
78.102.203.236
"existují názvy s přídomkem "zastávka", ale nádraží nebo zastávka bez tohoto přídomku neexistuje. Tak např. Pitín zastávka je, Pitín není. Nebo Prudká zastávka."
A nebo třeba tohle:


"Ještě jste zde neuvedli zastávku Bezpráví a žst Jedlová. Ty také nemají v sousedství žádnou obec stejného jména."
K tomu bych přidal ještě stanice Boří les a Vlárský průsmyk.

"nádraží Nemilkov stojí na katastru obce Úloh"
Podobně třeba stanice Jestřebí leží v obci Provodín, Petrohrad v Černčicích, atd. Asi nejznámější příklad tohoto je žst. Počátky-Žirovnice nacházející se v obci Stojčín. Dřívější stanice Vlkava, ležící v obci Čachovice, byla před pár lety přejmenována.

Také je zajímavý třeba vývoj názvu stanice Opatovice nad Labem, která byla přejmenována na Opatovice nad Labem-Pohřebačka, jelikož o cca kilometr dále směrem na Pardubice vznikla nová zastávka Opatovice nad Labem, která však leží na okraji obce Pohřebačka ... ovšem také blíže k Opatovicím nad Labem než původní nádraží.
Němec_z_ova
Neděle, 06. března 2016 - 21:50:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3324
Registrován: 4-2009
Ještě jste zde neuvedli zastávku Bezpráví .... Ty také nemají v sousedství žádnou obec stejného jména.

Myslíte?[wink]
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Neděle, 06. března 2016 - 22:01:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2720
Registrován: 11-2008
ad Nemec z ova: To ale není název obce. Jen označení jedné místní lokality. Stejně jako kousek vedle se místo označuje Luh( viz mapy ). [andel]
Neděle, 06. března 2016 - 22:04:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2523
Registrován: 2-2004
Měl bych dotázek. Kde by se ještě na naší síti dalo narazit na traťový úsek, kde jsou dosud instalovány tzv. "přídržné kolejnice" ? V posledních letech si je vybavuji na dolním Pacifiku, ovšem tam při modernizaci již vzali za své. Dík za případné info.
http://badber.blog.cz/
Němec_z_ova
Neděle, 06. března 2016 - 22:18:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3325
Registrován: 4-2009
Výpravčíxy: To sice ano, ale stejně je zastávka pojmenována po nejbližším lidském sídle.
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Kůň
Neděle, 06. března 2016 - 22:29:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1473
Registrován: 1-2012
Tak to potom samozřejmě i ta Jedlová je také tak. A Vlárský Průsmyk podle osady Vlára [happy]. A ž.st. Police n. Met. je v katastru Bezděkov n. Met. a autobusová zastávka se jmenuje "Bezděkov n. Met., žel. st. Police n. Met." [happy].
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Majkl007
Neděle, 06. března 2016 - 22:42:14  
Neregistrovaný host
78.102.203.236
Kůň: Stanice Vlárský průsmyk se spíš než podle nějaké osady jmenuje podle průsmyku kterým protéká řeka Vlára. A pokud by se měla stanice Jedlová jmenovat podle nejbližšího obydleného místa, tak by se nejspíš měla jmenovat Tolštejn. [wink]
A zajímavost - jak tak koukám, tak dřívější zastávka "Jedlová zastávka" byla přejmenována na "Nová Huť v Lužických horách" podle nedaleké bývalé sklářské hutě.
Pondělí, 07. března 2016 - 02:16:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12787
Registrován: 12-2007
nádraží Nemilkov stojí na katastru obce Úloh
Podobně tak nádraží Kostelec "u Jihlavy" (vida, další "drážní přídomek" [happy]) stojí v katastru obce Cejle, jak je patrné i z inzerátu ohledně prodeje tamní bývalé výpravní budovy:


Také je zajímavý třeba vývoj názvu stanice Opatovice nad Labem, která byla přejmenována na Opatovice nad Labem-Pohřebačka, jelikož o cca kilometr dále směrem na Pardubice vznikla nová zastávka Opatovice nad Labem
... podobně jako žst./zast. Praha-Hlubočepy vs. výh. Prokopské údolí.
djst
Pondělí, 07. března 2016 - 17:12:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 362
Registrován: 8-2014
K zákeřným obecním názvům:
Může to být tak pět let, co se mně u Královodvorských železáren ptala rodinka se dvěma dětmi, kudy dojedou k té známé ZOO se safari. Popsal jsem jim, jak se dostanou na D5, kde sjedou na Pražský okruh a kterak dojedou po D11 k Hradci a dál Jaroměři. A pak ať se zeptají tamějších místních [happy]

Neuplynul ani rok a setkání s téměř identickým scénářem popsala i jiná spoluobčanka v našem městském periodiku [happy]
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Pondělí, 07. března 2016 - 19:28:40  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
djst: Do ZOO ve Dvoře Královém trefím (i do Králova dvora, je to z Černošic kousek), ale přídavné jméno od "Dvůr Králové" bych asi správně nedal. Takže se důvodně obávám, že se někde na internetu vyskytuje pojem "Královodvorská ZOO"...
Pondělí, 07. března 2016 - 19:35:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2592
Registrován: 7-2011
Tak on má ten Dvůr Králové nejen zologickou, ale i přídomek "nad Labem". Králův Dvůr má ze známějších řek poblíž tak akorát Berounku.
Nicméně trošku mě to překvapuje, to bude asi tou dobou navigační, nějak si nevzpomínám, že by kdo krom místních a zainteresovanejch v dřívějších dobách měl vůbec ponětí o jakémsi Králováku u nějakého Berouna.
Kůň
Pondělí, 07. března 2016 - 19:51:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1475
Registrován: 1-2012
Královédvorský vs. Královodvorský [happy]. I mě to pár vteřin šrotovalo, oč se jedná v tomto případě [happy].
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Pondělí, 07. března 2016 - 20:19:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10940
Registrován: 5-2002
Pract: ale no tak, jak je řešená švýcarská Re620 (Re6/6)?
Takový to žlutý na konci byl smajlík...
Jinak kdysi (před víc než 20 lety) jsem na téhož "Jógra" nachytal jednoho manažera z firmy usilující o pozici jedničky na poli řídicích systémů. Dotyčný nějak nebyl ve střehu a tak se nechápavě zeptal, jak by se tam uzavíralo magnetické pole. Nebožtíkovi cvičnýmu Jirkovi V. (pro ty, co ho neznali, to byl jedinec s technickým nadáním od Pánaboha) to přišlo být od inženýra dost velké faux pas a tak mu zhnuseně odpověděl, že to pole budou nosit v kýblech.

Zdá se, že táž historka nakonec doputovala i k Pavlovi Vëčeřovi...

Mikulda: jojo, to bude ono, mě taky vyslovujou s -č...

353: Tak a teď jak to tedy je? Pokud obec přídomek n/L opravdu převzala od dráhy, tak změna názvu na Pardubice - Rosice nad Labem je možná špatně, třeba by mělo stačit Pardubice - Rosice.
Zlí jazykové tvrdí, že na začátku všeho byla snaha Pardubáků mít taky Pardubice hl.n., aby se vyrovnali Hradečákům, kteří svoje hl.n. měli. No a protože podmínkou hl.n. je existence ještě jedné stanice (zastávka ani víc zastávek prý nestačí) ve stejnojmenné obci, byly Rosice anektovány...
djst
Pondělí, 07. března 2016 - 20:22:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 364
Registrován: 8-2014
Bobik: Naopak, v dřívější době byl Královák známější, řekl bych. Možná právě díky železárnám, možná kvůli tomu, že tu pár let končila plzeňská dálnice.
Ano, doba navigační tomu zřejmě také přispívá.
Kůň: Přidej si ještě Královopolský [happy] Ještě zákeřnější je to při přehození slovosledu - Dvůr Králův. Málokdo ví, že to Králové je odvozeno ne od krále, ale od královny a tak může Dvůr Králův znít spíše jako patvar Dvora Králové. Ultra zákeřné pak v 6. pádě - ve Dvoře Králově vs ve Dvoře Králové [happy]
Zrovna u Dvora Králové vídám mnohem častěji název bez "nadLabání se", než s ním. Podobně jako u těch nádraží.

K přídomkům stanic: Pak ještě máte skupinu polokolizní - mají svou obdobu někde jinde, ale ta je městskou částí -> Třebovice v Č. x Ostrava-Třebovice.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Novotny J.
Pondělí, 07. března 2016 - 20:24:28  
Neregistrovaný host
37.48.60.158
Rosice: Podle "Lexikonu obcí ČSSR" se používá název Rosice nepřetržitě od roku 1850. Nedá se řídit ani názvy v katastru nemovitostí. Např. Bohuslavice nad Metují je nádraží, pošta a katastrální území, samotná obec se však jmenuje Bohuslavice.
Kůň
Pondělí, 07. března 2016 - 20:37:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1476
Registrován: 1-2012
djst: Tady je vidět, k čemu je dobrá diakritika. "Sejdeme se zitra ve Dvore Kralove." [lol]
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Úterý, 08. března 2016 - 07:47:31  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
Kůň, djst: smekám virtuální klobouk! Ale vidím zárodek problému - obě přídavná jména se liší jen v jednom znaku...
Bobik: přídavné jméno od "Dvůr Králové nad Labem" si už ani nechci představit[biggrin]
Královedvorskonadlabský?
Úterý, 08. března 2016 - 08:28:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1131
Registrován: 10-2009
Tak si zkuste představit takové přídavné jméno od Úpice! A což teprva občané tohoto slovutného městyse! Jak se nazývají? [happy]
Úterý, 08. března 2016 - 09:16:48  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
Podroužek: Úpická ZOO je v pořádku. Úpičtí občané formálně také, i když někteří soudruzi by si to mohli vykládat všelijak[biggrin]
Úterý, 08. března 2016 - 09:44:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3898
Registrován: 9-2011
Honza: od Ústí na Něčím je správné přídavné jméno Něcoústecký (což se kupodivu v TV a radiu daří víc než Správa železniční [NIC] dopravní cesty [crazy]), tj. zde by to bylo Labskokrálovédvorský.

A jak již bylo řečeno, Hradec Králové není od krále, ale není ani od královny, anóbrž od manželky krále (tj. králové). Královna a králová měly rozdílné postavení, asi tak jako paní ředitelka a paní ředitelová [wink]
Úterý, 08. března 2016 - 10:34:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3062
Registrován: 8-2012
Hradec Králové není od krále, ale není ani od královny, anóbrž od manželky krále (tj. králové)
Ehm...
Nejsme na anglickém nebo španělském trůně, kde koncepčně manžel královny není král (ale princ a vévoda z Edinburgu) a manželka krále není královna, protože není z dynastického sledu (ale jejich děti už ano).
Manželka českého krále (počínaje Přemyslem Otakarem I., kterému byl Zlatou bulou sicilskou "dvanáctsetdvanáct" titul dědičného českého krále udělen) získala po sňatku korunovací titul královna. Ve 14. století pak vznikl systém "věnných měst", které byly nejen finanční "zálohou" pro královnu, ale také jejím útočištěm. Jejich funkce byla především jako ekonomické zajištění ovdovělé královny (co ale furt byla "královnou-vdovou" [happy] ), pouze pokud se po smrti manžela (krále) tato znovu vdala, musela je vrátit. No a pokud nebyla žádná královna-vdova, byla věnná města dána "věnem" v zástavní držbu panující královně. Žádná "králová" ovšem v struktuře českých panovníků neexistovala, to je jen zastaralý výraz pro královnu.

(Příspěvek byl editován uživatelem t_._h_..)
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
Majkl007
Úterý, 08. března 2016 - 11:28:51  
Neregistrovaný host
78.102.203.236
"od Ústí na Něčím je správné přídavné jméno Něcoústecký, tj. zde by to bylo Labskokrálovédvorský"
A co třeba přídavné jméno od Blatnice pod Svatým Antonínkem? Svatoantonínkoblatnický? Nebo jak? [uhoh]
Největší člověk
Úterý, 08. března 2016 - 11:40:00  
Neregistrovaný host
85.70.254.173
Teda žasnu jaké všeobecné znalosti má T.H. [crazy] Jak nás učili na základní škole, tak takové měl jen ten "největší člověk", tenkrát ho nazývali LENIN. [lol][andel]
Úterý, 08. března 2016 - 11:43:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10136
Registrován: 4-2007
Nadčlověče, a to si představte, že má TH s tím Hradcem skutečně pravdu. :-)
Různobarevní kojoti ze svých garáží vyjí, ale modrá karavana kráčí dál ... [vypravci]
Úterý, 08. března 2016 - 14:21:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3044
Registrován: 3-2006
Tak si zkuste představit takové přídavné jméno od Úpice! A což teprva občané tohoto slovutného městyse! Jak se nazývají?

Existuje pták kolpík. Jak se jmenuje jeho mládě? :-)
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
22michal
Úterý, 08. března 2016 - 14:39:53  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Mikullda- třeba kolfrndě?
Ale asi bude lepší říkat "malý kolpík".
Středa, 09. března 2016 - 10:36:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 869
Registrován: 3-2004
Dnes jsem zahlédl v na východní konci Kolína (u měnírny) pro mě neznámou návěst. U 1. koleje je na vjezdovém návěstidle od Záboří z druhé strany (od Kolína) velká bílá čtvrcová cedule s černou šipkou mířící doleva. Asi to tam nebude dlouho, i když pravidelně se po ránu ven nedívám. Co to je?

Za Straým Kolínem je pak skloník s hodnotou 0,8 na dráze něco přes 2 kilometry. Že se někomu chce to tam vůbec dávat, když dolík v podjezdu kutnohorské tratě není označen nijak.
Středa, 09. března 2016 - 11:26:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3045
Registrován: 3-2006

Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Středa, 09. března 2016 - 11:38:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 870
Registrován: 3-2004
Jo, to bude přesně ono. Dík.
taptap
Středa, 09. března 2016 - 13:18:13  
Neregistrovaný host
37.48.36.111
Fucida
Je to i v Třebové a na dalších místech.
Středa, 09. března 2016 - 14:10:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3906
Registrován: 9-2011
Já jakožto staromilec s počínající sklerózou bych byl pro nějaké výmluvnější značky. Stejná šipka, jen žlutá v modrém poli, totiž znamená něco úplně jinýho [kladivo].
Stačilo by do šipky napsat třeba TAF nebo dát otazník.
Středa, 09. března 2016 - 14:42:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6323
Registrován: 5-2007
Aleš_Liesk.: Ja myslím, že to nie je na závadu, skôr naopak, ona vlastne mobilka si povie "fčil hľadaj šipku" a na tú to platí. Keby som to dotiahol do extrému, tak vlastne by sa skoro nič neudialo, ani keby boli tie šípky úplne rovnaké.
Středa, 09. března 2016 - 17:01:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3075
Registrován: 8-2012
znamená něco úplně jinýho
A co jako úplně jinýho?
P.S. Představ si, že stejné světlo, jen třeba červené místo zeleného, znamená úplně něco jiného [happy]
do šipky napsat třeba TAF
Jo, to by bylo hodně čitelné. Proč vlastně návěstit jen tvary a barvami, když se to tam dá napsat... A na oranžový čtvereček v troleji by jistě šlo napsat ZSVTD.
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
Středa, 09. března 2016 - 19:03:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10146
Registrován: 4-2007
Jo, to by bylo hodně čitelné. Proč vlastně návěstit jen tvary a barvami, když se to tam dá napsat...
Tak tak. Čím méně popisků, tím lépe pro fíru.[kladivo]

A na oranžový čtvereček v troleji by jistě šlo napsat ZSVTD.
Konkrétně na tomto návěstidle by mi to jako fírovi absolutně nevadilo. [lame]
Různobarevní kojoti ze svých garáží vyjí, ale modrá karavana kráčí dál ... [vypravci]
Úterý, 15. března 2016 - 10:43:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 5-2013
Zdravím, nemá někdo bližší informace o termínu obnovení lůžkového vozu č.380 (Košice-)Praha-KV-Cheb? Popř. kam jinam se obrátit s dotazem? Na EN444 do Prahy jezdí pravidelně načas, nevidím důvod ukončení v Praze. Díky :-)
Úterý, 15. března 2016 - 11:50:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 660
Registrován: 10-2010
Ahoj, proc ma 109E pro DB otočené sběrače alá Gorila?
Díky.
Priapos
Úterý, 15. března 2016 - 17:41:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 904
Registrován: 10-2012
dopravak79:
Na EN444 do Prahy jezdí pravidelně načas, nevidím důvod ukončení v Praze.

Termín obnovení je závislý na situaci v Bohumíně, tedy ho zatím neví nikdo. A že nevidíte důvod, není relevantní. Prostudujte si změny příslušných oběhů a trasu EN 444.
Leinad
Středa, 16. března 2016 - 10:28:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 597
Registrován: 8-2009
Pěkný den přeji,
chtěl bych se zeptat, k čemu jsou různé styly brždění. Co jsem čet na webu, tak mám představu "krátká souprava brzdí rychle, v dlouhé soupravě by neměl předek brzdit víc než zadek"
Ale v podstatě, co by se delší soupravě přesně stalo? Máte někdo tip na simulační software, kde bych si prohlédnul(tipuju zmáčnkutí vlaku jako harmoniky)?
Středa, 16. března 2016 - 11:44:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 517
Registrován: 9-2014
Môže sa roztrhnúť vlak.
G je pomaly účinkujúci režim, 40 sek.
P, R rýchloúčinkujúci 3 - 4 sek.
R+Mg, rýchlo + magnetické koľ. brzdy.
Starý Vlk
Středa, 16. března 2016 - 11:58:32  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
Leinad: Způsoby brzdění průběžnou samočinnou tlakovou brzdou jsou dva: Ten s (relativně) rychlým nástupem a odezněním brz.účinku v řádu sekund je první, také se mu říká osobní nebo P. Ten druhý má tyto časy delší, v řádu desítek sekund, říká se mu nákladní nebo G. Zařízené je to tak, že brzdové válce vozidel se plní a vyprazdňují po různě dlouhou dobu, která závisí na průměru toho, co ten válec plní a vyprazdňuje.
Vtip je v tom, že čím delší je doba plnění, tím méně se projeví délka soupravy a její složení. Dlouhá souprava, složená z různých nákladních vozů, které nejsou až tak těsně spřažené se při rychlém nástupu brzdicího účinku může podélně rozkmitat a spřáhla to nevydrží.
Ještě existují režimy brzdění, ty se vyskytují jen u brzd, využívajících ten první způsob a popsal je pan atoris.
Středa, 16. března 2016 - 12:16:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 7-2014
K těm místním názvům někdo inteligentní udělal z Milovic v středočeském kraji Milovice nad Labem. Labe je ovšem vzdáleno vzdušnou čarou 10 km. Takže pointu jsem jaksi já osobně nepobral.