Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Staré fotografie a pohlednice » Archiv diskuse Staré fotografie a pohlednice do 03. 03. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Staré fotografie a pohlednice do 03. 03. 2016

dolů
   autor příspěvek
Jef
Středa, 27. ledna 2016 - 09:37:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5499
Registrován: 5-2002
Tak to se musím Vámose zastat - ty vily vypadají přesně jako klasické staré bubenečské vily v ulici Na Zátorce, ne jako novější stavby někde pod Ořechovkou. A vidím tam roh činžáku v ulici U Sparty, k tomu ten oblouk... je to u Letné.

Nenechte se zmást náspem a zahrádkami - okolí Sparty se úplně změnilo.
McBain
Středa, 27. ledna 2016 - 15:27:56  
Administrátor
Číslo příspěvku: 24545
Registrován: 5-2002
Tak to se musím Vámose zastat - ty vily vypadají přesně jako klasické staré bubenečské vily v ulici Na Zátorce, ne jako novější stavby někde pod Ořechovkou. A vidím tam roh činžáku v ulici U Sparty, k tomu ten oblouk... je to u Letné.

Tutově. Sedí i poloha někdejší mechanické dejvické předvěsti.
Vámos
Středa, 27. ledna 2016 - 15:28:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5526
Registrován: 6-2002
Díky Jefovi za zastání[wink]

Kromě toho, že v tom krátkém filmu z těch zahrádek v prostoru dnešního tréninkového hřiště Sparty a jsou tam pohledy i do jiných směrů, tak jsem tu polohu před umístěním snímku sem ověřoval podle domů v pozadí. Jak píše Jef, vily se nacházejí v ulici na Zátorce, konkrétně od té na okraji snímku vlevo dnešní orientační čísla 18, 20 a 22. Dál jsou pak vidět domy v ulici Pětidomní, ta věžička na domě č.2. A Jef tam taky skutečně vidí roh činžáku v ulici U Sparty. Na začátku záběru je ten dům vidět ještě lépe, pak se kamera stočí za vlakem do leva.



A pokud to někomu nestačí, tak ještě je v tom filmu záběr opačným směrem. Kromě Hradčan je vidět dobře (dosud) stojící dům s věžičkou na rohu U Vorlíků/Milady Horákové. A tramvaj s budníky pro levostranný provoz, jedoucí vysoko nad terénem zahrádek, má vlečný už vůz krasin, tudíž jsou to 30.léta. A je tam záběr i na konec jiného vlaku jedoucího dolů.


Jinak „mírnej zářez“ tam není ani náhodou. Tréninkové hřiště Sparty je nějaké navážce, takže sice mírně nad tratí, ale směrem k ulici na Zátorce je i dnes trať docela dost vysoko nad terénem. Na tom druhém obrázku je lokomotiva právě na začátku toho oblouku.
Pořízení nějaké srovnávací fotografie brání bujné stromoví, které je i teď v zimě skoro neprůhledné. Ale aspoň trochu jsem to zkusil. Ve skutečnosti stál ale kameraman někde o okraje toho hřiště s dnešním vjezdem do tunelu Blanka za zády (i když na něm vlastně není vidět vůbec nic).

Vámos
Středa, 27. ledna 2016 - 15:31:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5527
Registrován: 6-2002
McBain:
No jo, té jsem si ani nevšiml - resp. jsem ji neviděl, i když jsem jí pokoušel objevit.
Vámos
Středa, 27. ledna 2016 - 17:10:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5528
Registrován: 6-2002
A když už jsme u těch srovnávacích fotek, tak nedávno tu byla stará fotka Vokovic/Veleslavína.
Tady je v zimě stromoví méně bujné, takže z podobného místa něco vyfotit jde [fotic]

Středa, 27. ledna 2016 - 20:43:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2426
Registrován: 7-2011
Vámos, McB - ajo, pánové, maj recht. Musím uznat, že jsem slepej a blbej. A to to mám skoro za barákem. [crazy]
Cogwheel
Středa, 27. ledna 2016 - 21:00:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3922
Registrován: 1-2012
Stříbro kdysi:
Středa, 03. února 2016 - 16:46:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 492
Registrován: 10-2012
Dostal jsem několik starších malých fotek, a u některých si nejsem jist místem pořízení. Tyhle tři vypadají na Prahu, ale jsitý si tím nejsem. Za tou žehličkou (E458.1014) je nápis ČKD Praha, a asi kompresory, ale na Libeň to nevypadá....
Středa, 03. února 2016 - 16:53:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 493
Registrován: 10-2012
U tohohle snímku mě napdlo, že je zrcadlově otočen, takže je to pohled ze železného mostu k vršovickému depu přes konec ranžíru....
Tajemný_em
Středa, 03. února 2016 - 18:28:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3093
Registrován: 5-2002
Není to prostřední sudej vjezd do Říčan? Čili od Uhří? To místo je mi nějaký povědomý.

Žehle se (dle mého názoru) drápe na kopec v Libni a to vzadu je oblast Harfy. Takže domněnka správná.
Spolehlivý prostředek ke snížení kriminality? Fyzické tresty.
Středa, 03. února 2016 - 19:17:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2300
Registrován: 10-2005
Ano je, ještě s původním vjezdovým návěstidlem, byť už bez žlutého ramene.
Provoz posledního pravidelného vlaku v "klasice" v Japonsku bude ukončen 21. 3. 2016 v 6:07 ráno[pozor]
Tehdy naposledy zastaví expres "Hamanasu" na nádraží v Sapporu, čímž skončí éra nočních expresů projíždějících tunelem Seikan (1988 - 2016) a začne [new] éra Seikanu jako součást vysokorychlostní tratě Hokkaido Šinkansen.
Vámos
Čtvrtek, 04. února 2016 - 12:36:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5537
Registrován: 6-2002
Ty Říčany potvrzuju.
Třetí fotka s žehličkou je svážný pahrbek v Libni. Ty domy bezprostředně v pozadí už sice nestojí (ale takové tam stály), ale ta skleněná budova vykukující před kapotou žehličky stojí stále.
Vámos
Čtvrtek, 04. února 2016 - 12:58:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5538
Registrován: 6-2002
U tohohle snímku mě napdlo, že je zrcadlově otočen, takže je to pohled ze železného mostu k vršovickému depu přes konec ranžíru....

Když na to koukám, tak by to tak mohlo být.
Kniha
Čtvrtek, 04. února 2016 - 14:07:04  
Neregistrovaný host
85.71.8.157
jo, je to tam, zrovna nemám po ruce fotku s tím směrem, ale tuhle. Bývaly tam k vidění všecky trakce, ale nejvíc vadilo, když nad ránem spustil HVK....
McBain
Čtvrtek, 04. února 2016 - 16:46:59  
Administrátor
Číslo příspěvku: 24570
Registrován: 5-2002
Když na to koukám, tak by to tak mohlo být.

Je to tak.

Bývaly tam k vidění všecky trakce

Pěkné, ten Mn na Benešov se 4kolákem. Jeden z posledních pravidelných výkonů [masinka] na území Prahy, jestli se nepletu?
Čtvrtek, 04. února 2016 - 19:27:59  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
Kniha: zeptám se - z kterého roku to tak je? Odhaduju 1963 - 1964, ale cucám z prstu (bylo mi tak 12 let). Bydlel jsem kus odtud a rachot Sergejů (transformovaný ve stojaté vlnění na hodně nízkých kmitočtech)si pamatuju dodnes!
Čtvrtek, 04. února 2016 - 20:10:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 494
Registrován: 10-2012
Děkuji všem za identifikaci, dali jsme to dohromady!! Až budu doma, tak nafotím, a dám sem zbytek[happy]
Kniha
Čtvrtek, 04. února 2016 - 20:37:32  
Neregistrovaný host
85.71.8.157
honzaklonfar - v roce 63 možná nikdo v Lugansku ani ještě nevěděl, že nějaké sergeje budou jednou vyrábět. Do Vrš přišly první v r.67. Fotka je 8-8-72, takže asi ještě nějakou tu dobu měly páry před sebou
Pátek, 05. února 2016 - 06:15:43  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
Kniha: díky! Paměť obecně a moje zvlášť je ošidné zařízení[biggrin]
McBain
Pátek, 05. února 2016 - 14:00:25  
Administrátor
Číslo příspěvku: 24574
Registrován: 5-2002
Fotka je 8-8-72, takže asi ještě nějakou tu dobu měly páry před sebou

No to by mě docela zajímalo, kdy vlastně Mn do Benešova v páře skončily.
Úterý, 09. února 2016 - 18:32:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1927
Registrován: 9-2005
Jedna fotka tuctové tratě z nalezených negativů, není se čeho chytit... Dle indícií by se mohlo jednat něco kolem Čakovic, Liběchova, Jetřichovic a nebo úplně něčeho jiného...

Tohle by měly být dle popisu Jetřichovice v roce 1954. Žádnou takovou žst jsem nenašel, takže to bude nejspíše nějaká žst na cestě do Jetřichovic.

Pozor! Kdo si letos chcete užít Ikarusy, zůčastněte se letošního zájezdu Maďarsko 2015 aneb "Ikarus nekončí - Ikarus pokračuje!"
Termín 2.týden v září, podorobnosti pod nickem.
Úterý, 09. února 2016 - 19:43:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 222
Registrován: 5-2013
Druhá fotka jsou (Praha-)Čakovice, koleje patří cukrovarské vlečce procházející přednádražím. Pak se nabízí domněnka, zda na první fotce není nedostavěné dvoukolejné těleso směrem na Hovorčovice.
Cogwheel
Úterý, 09. února 2016 - 20:13:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3958
Registrován: 1-2012
Myslím si totéž: Na prvním snímku nedostavěné těleso pro druhou kolej za Čakovicemi (pohled směr Hovorčovice), na druhém snímku historická podoba kolejiště před cukrovarem Čakovice: vlevo je složen vápenec pro cukrovarskou kampaň, vpravo v pozadí (za vícekolejným úrovňovým přejezdem) stojí budova žst. Praha-Čakovice. Bylo by zajímavé se tam podívat a vyfotit srovnávací foto.
J.Marek
Středa, 10. února 2016 - 21:18:12  
Neregistrovaný host
109.80.46.192
Souhlas.Oboje budou Čakovice.Byl jsem tam před měsícem.První foto odpovídá pohledu od Čakovic k zast.Hovorčovice z dnešního km cca 22.Je tam vidět tabule před zastávkou a těleso je pro dvě koleje,což souhlasí.Není vzadu vidět mechanika?Nebo se mi to jen zdá?To by mohlo být oddílové návěstidlo býv.hlásky Hovorčovice.
Čtvrtek, 11. února 2016 - 11:01:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2079
Registrován: 8-2009
J.Marek: Není vzadu vidět mechanika?Nebo se mi to jen zdá?To by mohlo být oddílové návěstidlo býv.hlásky Hovorčovice.
Mechanické návěstidlo vzadu tedy nevidím. I když po zvětšení fotky v mobilu a Vaší připomínce, že tam je, by to mohla být ta bílá kulisa návěstidla (hlavně ramena). Ale minimálně jsou tedy v popředí vpravo od kolejí vidět drátovody k předvěsti bývalé hlásky Hovorčovice, ne? [happy]
Čtvrtek, 11. února 2016 - 12:41:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 9-2010
J.Marek + Pene: mám někde snímek z Hovorčovic z šedesátých let, a na něm je oddílové návěstidlo až za návěstí "konec nástupiště" v zastávce. Tedy někde poblíž "tabule před zastávkou" by měla být i předvěst. Snímek na mne působí, že je z bezprostřední blízkosti přejezdu silnice Hovorčovice - Třeboradicce, což je ale asi 1300 m před zastávkou. Pokud by drátovod patřil k předvěsti, pak by ona i oddílové návěstidlo tehdy musely být o několik set metrů blíže k Praze, než v šedesátých letech. Je to možné?
Jindřich Rosa
Čtvrtek, 11. února 2016 - 19:48:50  
Neregistrovaný host
62.84.155.50
Včera jsem vypadnul z práce až za soumraku, ale dnes to vyšlo - také vzhledem k ročnímu období, neboť v době vegetačního boomu by na fotce nic moc vidět nebylo...
Takže Čakovice 2016:



Ještě pro úplnost pohled shora pro ty, co tyto končiny neznají. Zatímco samotná vlečka do cukrovaru vedla po absolvování mírného pravotočivého oblouku přímo, odstavné koleje (ze kterých je pořízen onen historický snímek) se zase protisměrně zakroutily.



Na dokreslení ještě jeden dnešní snímek blíže staniční budově:



a jeden do opačného směru na bývalý cukrovar, co jsem shodou okolností pořídil při letošní lednové sněhové nadílce během chůze na ranní R1148:

Pátek, 12. února 2016 - 06:50:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1928
Registrován: 9-2005
Pěkné, netušil jsem, jak se "z ničeho" dá celkem přesně lokalizovat 50 let starý snímek. Děkuji.
Pozor! Kdo si letos chcete užít Ikarusy, zůčastněte se letošního zájezdu Maďarsko 2015 aneb "Ikarus nekončí - Ikarus pokračuje!"
Termín 2.týden v září, podorobnosti pod nickem.
Pátek, 12. února 2016 - 08:47:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2080
Registrován: 8-2009
Zdeněk Šindlauer: já jsem samozřejmě dedukoval z příspěvku J. Marka. Osobně tam sice jezdím často, ale místní nejsem a jak to tam vypadalo před mnoha lety netuším. Ale jelikož ani ta předvěst není na snímku vidět, tak bude nejspíš ještě za zády fotografa. Nebo ty drátovody mohou být např. k mechanickým závorám na Vámi zmíněném přejezdu, byl-li jimi kryt. Třeba někdo znalejší doplní. [happy]

Houmr: netušil jsem, jak se "z ničeho" dá celkem přesně lokalizovat 50 let starý snímek
No, myslím, že zrovna zde ta staniční budova Čakovic byla dost velkou nápovědou. I to těleso připravené pro druhou kolej je samo o sobě nápověda. [wink]

Tak a teď něco pro všechny a právě z té kapitoly "uhodni z ničeho". Jen napíši, že mi tento snímek přišel mailem již před lety a ted jsem ho po dlouhé době opět objevil. Já osobně netuším, kde to je. Ale třeba se nám to společně podaří zlokalizovat. Pod snímek přidám pár vět, které mi ke snímku poslal žadatel o lokaci tohoto snímku. [happy]

Domek s číslem 31 a muž v uniformě, o které si myslím, že je železniční z Rakouska-Uherska. Je podobná té, kterou nosil můj děda, nádražák z Havlíčkova Brodu
Tu fotku si mohla vzít s sebou do USA moje vzdálená příbuzná, která emigrovala kolem roku 1905. Také ji mohla dostat
poštou od rodiny z Čech.
Protože v imigračních dokumentech je uveden její původ z obce Malá Kvíc (Kvíček), mohlo to být její poslední bydliště v Čechách ale také její rodiště. Nevím.
Zatím zkouším podle toho drážního objektu vypátrat kde byla fotka pořízena.
V tom Vás prosím o pomoc. Předem děkuji za zprávu.
Mám jinou fotografii, na které je údajně bratr zmíněné příbuzné. Foto bylo pořízeno v ateliéru v obci Teplice-Schonau (Teplice-Šanov).
Takže mohli být i odtamtud.
Pokud se tedy neomezíte pouze na pátrání v okolí Slaného, budu vděčný za každou další pomoc. Jsem si vědom, že domek nemusel stát u trati v blízkém okolí Slaného.
McBain
Pátek, 12. února 2016 - 08:59:33  
Administrátor
Číslo příspěvku: 24583
Registrován: 5-2002
Domek s číslem 31 a muž v uniformě, o které si myslím, že je železniční z Rakouska-Uherska.

Zaujalo mě návěstidlo na výhybce v pozadí. Jakási šipka?
Pátek, 12. února 2016 - 09:32:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3227
Registrován: 9-2005
Zaujalo mě návěstidlo na výhybce v pozadí. Jakási šipka?

Výměnové návěstidlo tzv. typu netopýr...
Pár obrázků ode mne...
McBain
Pátek, 12. února 2016 - 11:55:45  
Administrátor
Číslo příspěvku: 24584
Registrován: 5-2002
No jo, teď jsem nahládl do rakouských předpisů z roku 1913 a je to tam.
Kniha
Čtvrtek, 18. února 2016 - 15:16:37  
Neregistrovaný host
85.71.8.157
ještě k těm "Hovorčovicím" (09. února 2016 - 18:32) - ta rovina mi připadá moc dlouhá.
Podle mapy je mezi zastávkou a přejezdem oblouk, a ta fotka vypadá na dlouhou rovinu :
Hejhulík
Pátek, 19. února 2016 - 15:20:04  
Neregistrovaný host
81.200.55.6
Kniha: tak on to klidně na té fotce oblouk být může, fotka někdy zkresluje...
Radim Šnábl
Neděle, 21. února 2016 - 14:16:04  
Neregistrovaný host
217.30.64.202
Houmr - potvrzuji Čakovice.
George
Pondělí, 22. února 2016 - 11:03:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1170
Registrován: 5-2002
Jindřich Rosa: i já jsem si včera udělal obhlídku Čakovic. Předávací kolejiště zarostlé, koleje tím pádem nepojížděné. Jen mě zarazila řada vagonů za plotem Avie a otevřená bouda před kterou stála M 152 (nebo nějaký ekvivalent). To se ještě něco do Avie vozí? Na lávku se nedalo dostat, je poměrně svědomitě zavařená.
Pondělí, 22. února 2016 - 13:09:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2084
Registrován: 8-2009
Do Avie se podle mne již nic nevozí. Odstavené vozy jsou nejspíš deponií nepotřebných vozů Carga. Tamní remízu využívá KŽC Doprava jako základnu pro svůj vozový park na S34.
Dj_cargo
Středa, 24. února 2016 - 15:45:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1883
Registrován: 11-2005
Do Avie se podle mne již nic nevozí

S jednou výjimkou loni v červenci.

Odstavené vozy jsou nejspíš deponií nepotřebných vozů Carga

Jsou to privátní kryté vozy.
Čtvrtek, 25. února 2016 - 23:17:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 163
Registrován: 6-2005
Pene: Možná by to mohl být domek na chomutovském zhlaví stanice Košťany, to by sedělo na blízkost Teplic. (Na obrázku vechtr v zast. Děčín-Oldřichov na téže trati, štít není dřevěný, ale jinak typově celkem sedí). Z dalších "jednatřicítek" ve stanicích vybírám k úvaze: Týniště nad Orlicí (hradecké zhlaví), Ostroměř (chlumecké zhlaví), Zdětín u Chotětova, Oldřichov u Duchcova (mostecké zhlaví). Stanice Košťany byla zlikvidována v rámci přeložky trati po roce 1961. O výkresu strážního domku Duchcovsko-podmokelské dráhy pro porovnání bohužel nevím. Architektura domku (bedněný štít, cihelné odlehčovací oblouky nad okny, hladká omítka) připomíná také vechtry StEG, ale detaily dřevěného štítu nesedí. V okolí Slaného (Malá Kvíc) ve stanicích nic..

Upozornění: Tento text neprošel jazykovou ani obsahovou korekturou a může být čten pouze na vlastní nebezpečí! [crazy]
jagg
Pátek, 26. února 2016 - 00:16:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 360
Registrován: 5-2012
Pokoušel jsem se dohledat, kde působil fotoatelier Melanie, ale bezúspěšně.
Pátek, 26. února 2016 - 00:18:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6604
Registrován: 9-2003
StEG Týniště..no mohlo by být..hodím sem foto..
..pořádná mašina má kotel a komín..
Kniha
Pátek, 26. února 2016 - 17:23:57  
Neregistrovaný host
85.71.8.157
jagg - a tohle jsi viděl ?

Jedině tam zajít, zda na fotkách není sídlo firmy
Sobota, 27. února 2016 - 14:08:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 6-2005
http://www.t-antik.com/index2.php?action=detail_z&id_z=28072
http://t-antik.com/index2.php?action=detail_z&id_z=28726
tam = antikvariát Karlín
Upozornění: Tento text neprošel jazykovou ani obsahovou korekturou a může být čten pouze na vlastní nebezpečí! [crazy]
Bewek
Sobota, 27. února 2016 - 21:25:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 306
Registrován: 12-2008
Melanie Portrait nebude nejspíše ateliér, ale jen reklama výrobce kartonových podkladů pro kabinetní fotografie. Je sice šance, že na zadní straně by mohlo být vytištěno logo fotoateliéru nebo alespoň razítko, ale často tomu tak u tohoto typu (portrait, souvenier atd.) nebývá.
Neděle, 28. února 2016 - 21:36:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 174
Registrován: 4-2010
Staré Stříbro
Nevím jestli to zde už nebylo. Pokud ano, tak se omlouvám.
Zdroj: http://www.starestribro.cz/







(Příspěvek byl editován uživatelem JamesC.)
Pondělí, 29. února 2016 - 09:18:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3254
Registrován: 9-2005
Jamesc: Velice zajímavá fotografie je nadjezd Plzeňské ulice nad tratí. Na fotografii zachyceno odjezdové návěstidlo vzoru DR, kt. je dle všeho skupinové. Jde mi o to, že Říšské dráhy standardně skupinová návěstidla nebudovaly (dokonce i kdejaká úzkokolejka měla náv. u každé koleje). Zřejmě se jedná jen o náhradu pův. rakouského skupinového návěstidla, neb přestavník a závorník výhybky napovídá na původní předválečné SZZ. Není zde nějaký pamětník, který by si pamatoval zda nebyly ve Stříbře alespoň uzávěry koleje ke skupinovému odjezdu, i když i to se vylučuje tím že náv. je jednoramenné? Prostě na Říšské dráhy je to velice neněmecké řešení. Leda, že by se jednalo o nějakou poválečnou „nouzovou” náhradu (spíše se však vzor DR nahrazoval rakouským) ale tomu moc nenapovídá německý „domeček” na drátovodu v popředí a zbytečná složitost takové operace (zřízení kompenzátoru aj.)
Pár obrázků ode mne...
McBain
Pondělí, 29. února 2016 - 12:53:50  
Administrátor
Číslo příspěvku: 24631
Registrován: 5-2002
Velice zajímavá fotografie je nadjezd Plzeňské ulice nad tratí. ... ale tomu moc nenapovídá německý „domeček” na drátovodu v popředí a zbytečná složitost takové operace (zřízení kompenzátoru aj.)

Přesně toto mě též zaujalo [wink][ok].

Mmch. co na něm znamená ta římská "II"?
McBain
Pondělí, 29. února 2016 - 12:57:10  
Administrátor
Číslo příspěvku: 24632
Registrován: 5-2002
Zajímavá je též tato fotka naznačující odjezdová (?) návěstidla na nesprávné straně koleje.
Pondělí, 29. února 2016 - 13:11:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3255
Registrován: 9-2005
Mmch. co na něm znamená ta římská "II"?

Návěstidlo č. II. Protože do 50. let se návěstidla číslovala postupně od počátku ke konci trati římsky. Označení Lichá, Sudá vychází ze sovětského vzoru a nařizuje ho až nový návěstní předpis z roku 1954. Jak vidno, dle fotografie z cca roku 1958 (a není to jen tento příklad) se s přeznačováním zrovna nespěchalo.

V tom roce 1965 už bych tam skoro čekal světelná návěstidla. O dva roky později tam byly už určitě.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pepa_L.)
Pár obrázků ode mne...
Pondělí, 29. února 2016 - 17:20:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 479
Registrován: 9-2005
ad římská II:
Přesně jak říká kolega Pepa. Od roku 1954 se zavedlo označení L-S, ale do kdy se ještě nacházela návěstidla se starým číslováním, by mě velmi zajímalo. Přechodné období je vždycky na všechno, ale nikdy jsem se nesetkal s nařízením /výnosem, ustanovením.../, že do nějakého termínu musí být staré označení zcela vymýceno...
McBain
Pondělí, 29. února 2016 - 19:14:34  
Administrátor
Číslo příspěvku: 24635
Registrován: 5-2002
Ještě takový dotaz - má u návěstidel vzoru DR smysl rozlišovat provedední stožáru? Myslím tím to "příhradové", co je na snímku ze Stříbra, a pak toto, co jsem namátkou našel na snímku ze Žitavy.
Úterý, 01. března 2016 - 12:32:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3257
Registrován: 9-2005
McBain: Ano, takzvaný úzký stožár (Schmalmast) se užíval především u odjezdových návěstidel a především v místech se zúženým průjezdným průřezem (mezi kolejemi atd.). Dvakrát především jsem napsal proto, že to není vždy pravidlem (zvlášť po výměnách návěstidel atd.).

Konopáč: Težko říct do kdy?! Viděl jsem obrázky i z konce 70. let s římským značením. Naopak i první sovětské releovky už měly L, S.
Pár obrázků ode mne...
Úterý, 01. března 2016 - 16:15:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 514
Registrován: 10-2012
Nevěděl by prosím někdo, kde se v okolí Chocně nalézal tento oblouk? Děkuji!
Bobo
Úterý, 01. března 2016 - 17:59:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12930
Registrován: 5-2002
a je to u chocně?
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Úterý, 01. března 2016 - 18:52:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 2-2016
Koukal sem, že v předávácím kolejišti v Chuckovitzích vykosili křoví, takže půjdou ty koleje ven?
Úterý, 01. března 2016 - 19:02:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2717
Registrován: 11-2008
ad Quadrophonia : Mohlo by to být někde před vjezdem ze směru od Újezda. Tam se to podle Orlice kroutí podobně, jen je to dneska více zarostlé. [vypravci]
EM
Úterý, 01. března 2016 - 20:32:06  
Neregistrovaný host
193.86.204.222
Quadrophonia:

je to v místě, kterému se říká Sutina, místo za těch cca 100 let doznalo značných změn - nejvýrazněji je vidět regulace Tiché Orlice z dvacatých let,...

mapa:
http://mapy.cz/zakladni?x=16.2042484&y=49.9992421&z=17&l=0&base=o photo&source=coor&id=16.202679318618777%2C49.999304164097275
Úterý, 01. března 2016 - 21:17:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 515
Registrován: 10-2012
Díky! Takže je to na trati na Týniště.
Středa, 02. března 2016 - 19:59:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 480
Registrován: 9-2005
Pepa:
Viděl jsem obrázky i z konce 70. let s římským značením. Naopak i první sovětské releovky už měly L, S.
No právě. Někdy se to ale snad cíleně (nařídit) zlikvidovat muselo, jinak by to někde žilo dodnes... [happy]
Čtvrtek, 03. března 2016 - 13:47:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 520
Registrován: 10-2012
A k tomuhle by někdo něco nevěděl???