K-report
 

Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 06. 08. 2015  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Modely a modelářství » Modely v měřítku TT a menším » Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 06. 08. 2015 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
TTmili
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.226.237.36
Odesláno Neděle, 21. června 2015 - 00:54:34    Odkaz na tento příspěvek  

556.0498: Tak a teď jsem na tebe mudrci zvědavý. Kolega Vašut celkem solidně nahodil rukavici, tak jsem zvědavý jestli nám tu všem vytřeš zrak, a poradíš jak na osvětlení, nebo jestli zbaběle utečeš, nebo začneš ohánět tím jak cit pro modelovost nemusí být podložen vlastními výsledky a jaký jsi chudák, když po tobě chceme něco jiného než neustálou kritiku.

Abych to shrnul a dostal se na nějakou rozumnou úroveň, léta už laboruji s osvětlením (jak vnějším, tak vnitřním) modelů, snažím se co mi síly stačí, ale pořád to není ono. LEDka prostě nikdy nebude svítit jako žárovka nebo zářivka, výrobci to neumí, a možná ani nechtějí umět. Standartně se sice dělají různé teploty bílé (od nějakých 1800K skokově asi po 500K až po 6500K), ale pořád je to jen modrá LEDka s vrstvou luminoforu. Tím nastává situace, kdy bílé světlo cca 2300K ze žárovky má lehce jinou barvu/odstín než LEDka mající též 2300K. Se zářivkami je to podobné, většina zářivek používaných u dráhy ve vozech jsou přibližně s teplotou denního světla (něco kolem 5000K), jenže takové LED se velmi těžko shání, pokud je vůbec někdo vyrábí, většinou je k sehnání "studená bílá" mající něco mezi 6000 - 6500K a světlo už je značně zabarvené do modra (což ovšem existující zářivky mající teplotu světla kolem 6500K nemají, jejich světlo je čistě bílé, sice ostré, bodavé, nepříjemné, ale není do modra).
Když k výše zmíněným problémům přidám ještě špatnou dostupnost bílých LED (alespoň teplých bílých v SMD), není divu, že modeláři často pro náhradu žárovek používají žluté LED, reflektory osazují různými bílými LED nebo také žlutými, no a interiéry vozů osvětlují ponejvíce v polovičním svitu kdy převládají žárovky, maximálně sem tam ve velkoprostoru nějaká za "zářivka" v podobě studené LED. Ale prostě není to ono.
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1677
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 21. června 2015 - 21:24:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co se mých pokusů týče, tak laboruji s bílými LED a přetřu je žlutou lihovou barvou... Někdy se to povede hned, někdy se barva musí přidat... Obecenstvu se to líbí, mně celkem taky. Je to holt o kompromisu. Na "zářivkové" světlo jsem si zatím netroufl. [happy]

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Zejmi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1848
Registrován: 5-2011

Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 10:28:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Výrobcem osvětlení jsem já. Je tomu přesně tak, jak píše TTmili. Bílá je málo, žlutá moc. Ideální je teple bílá, u kterých není problém je sehnat. Dále hodně záleží, kam se konkrétní LED umístí. Pokud umístím studené bílé do barevně teplého prostoru, tedy červeného nebo žlutého interiéru, nevypadá to zle. Pokud je umístím do studeného, tak se zvýrazní modrá složka. Navíc foťák barvy LED velmi uměle vytáhne do extrému, a tak bílá, která sedí, je rázem modrá.

Pro příklad, stejná barva LED (studená), ale umístění do zažloutlého BTTB interiéru a Bix s bílo modro-zeleným interiérem.

www.lhotisazejmi.webnode.cz

Když víš, že to nejde, tak řekni někomu, kdo neví, že to nejde a ten to udělá.
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1678
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 12:04:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud umístím studené bílé do barevně teplého prostoru, tedy červeného nebo žlutého interiéru, nevypadá to zle. Pokud je umístím do studeného, tak se zvýrazní modrá složka.
K tomu jen dodám, že fotografové tento efekt využívají například k dobarvení fotky - použijí odraznou desku příslušné barvy - např. zlatou a mají teplejší a zářivější snímek (resp. tu část, kam odražené světlo dopadá).

ČD: Zákazník? Co je to? ...
TTmili
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.226.237.36
Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 20:02:03    Odkaz na tento příspěvek  

Zejmi: Teplá bílá je sice fajn, ale vesměs jen pro přímé osvětlování (světla, reflektory atd.). Pro osvětlení založené na odrazu (interiéry), a navíc v "zářivkovém" odstínu už to taková hitparáda není (viz. origo osvětlení od Kuehna pro partáky). Chtělo by to něco mezi klasickou teplou bílou a studenou bílou. Celkem slušnou variantou je natřít samotnou studenou bílou LEDku žlutou (oranžovou) jak píše Vašut. Ale i tak se potom musí interiér ladit spíše do teplejších barev (místo šedé podlahy například krémová atd.).
Jinak když zmiňuješ že teplé bílé SMD není problém sehnat, odkud je bereš? Je to už delší doba co jsem se k nim dostal přes kolegu Bedlische, a ten je objednával z číny. Od té doby už se ale zásoby výrazně ztenčily (jestli mám posledních 20 LED je to moc), tak by se mi hodilo se trošku přizásobit, zvlášť teď před plánovaným velkým osvětlováním vozového parku.
ze škodovky
Neregistrovaný host
Odeslán z: 185.15.111.26
Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 20:19:33    Odkaz na tento příspěvek  

maličko odbočím,nevlastní někdo doma od Tilliga 3osý Reko pošťák ve 4 epoše?již se nedělá a nebude...koupím či vyměním za Raj ČSD od fy.Loco
771068
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1465
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 20:59:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejen focením vlaků živ je člověk, tak jsem konečně nachystal gumokoly pro odvoz do kovošrotu [happy]

Všechno se točí kolem své osy, jen my se točíme kolem peněz...
Trainmaniak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 313
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 13:56:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

771068: Krásná práce. A hned bych to zvážil. :-) Na http://www.trainmania.info/zapisky2015.html#vaha je článek o silniční váze od Model Scene.


------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
771068
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1466
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 14:21:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trainmaniak: vida, tak se s tím aspoň nebudu muset dělat [happy] Ještě by to chtělo drapák na šrot [happy]

Všechno se točí kolem své osy, jen my se točíme kolem peněz...
Zejmi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1851
Registrován: 5-2011

Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 15:44:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

TTmili:
Osvětloval jsem s nimi jeden interiér BDtaxu ale bylo to už moc žluté. Ohledně LED, tak na teple bílé je vhodné tme.eu. Můžeme se dále domluvit po mailu, chci tam něco objednávat.

www.lhotisazejmi.webnode.cz

Když víš, že to nejde, tak řekni někomu, kdo neví, že to nejde a ten to udělá.
Trainmaniak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 314
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 19:30:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě dotaz na 771068: Ta Škodule je z leptu od MojeTT?

------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Mája
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 416
Registrován: 4-2004
Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 21:16:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad TTmili: LEDky už z Číny neberu, jak píše Zejmi dají se sehnat v TME, i když ta nabídka je dost omezená a svítivost je o něco menší, než u těch z Číny. U těch číňanů je naprd, že nikdy nevíš, co ti přijde a jako to bude svítit. Tudíž možno se domluvit se Zejmim nebo opět se mnou. Není problém je objednat.
Já se poslední době snažím přejít na japonské LED, mají trochu jiná rozměry, ale teplota barvy se dá vybírat 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6500K. Používám 2700K jako žárovky a 5000K jako zářivky.
Ad Zejmi: BDatx má přeci zářivky, žárovky (teple bílé) jen jako nouzáky a ty moc nesvítí, takže se jejich barva až tak moc neprojeví).

Sey
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 217
Registrován: 5-2013
Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 22:06:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mája, tomu říkám luxusní osvětlení ! Přestože mi V.-VI. epocha nic neříká, tak obzvláště z toho Desira jsem si uslint. [ok].
Mark21
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 540
Registrován: 9-2010

Odesláno Středa, 24. června 2015 - 07:45:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

771068:
Není to sice primárně určeno k nakládce šrotu, ale možná by se to také dalo použít.

http://www.jano-modellbau.de/product_info.php?cPath=3038&products _id=14811
TTmili
Neregistrovaný host
Odeslán z: 141.0.14.20
Odesláno Středa, 24. června 2015 - 09:57:33    Odkaz na tento příspěvek  

Tak to je fajn že je už takový výběr, ty japonské LED se mi docela dost zamlouvají. Škoda jen že se člověk bez objednávání za hranicemi neobejde pokud člověku nestčí bílá o 6500K.
Jinak když už se to tu probírá, jaké máte zkušenosti s osvětlováním oddílových vozů? Má význam zvlášť osvětlovat chodbičku vozu? Zvlášť u vozů kde počítam s většinou osvětlených oddílů? A v opačném případě kdy je většina oddílů neosvětlených (respektive je přepnuto na žárovky) neprosvítá pak moc světlo z chodbiček do zhaslých oddílů?
771068
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1467
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 24. června 2015 - 13:15:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trainmaniak: ano, je to lept MojeTT [wink]
Mark21: no vida, to by taky šlo. Sice plánuji kovošrot trochu větší, ale toto se tam též hodí.

Všechno se točí kolem své osy, jen my se točíme kolem peněz...
Zejmi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1852
Registrován: 5-2011

Odesláno Středa, 24. června 2015 - 16:05:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

TTmili:
Doporučuji mrknout do skutečných vozů s kupé. Světlo umístěné v uličce je vždy nad dveřmi kupé, a tak jeho světlo ovlivňuje minimálně jedno sousední kupé. Jelikož jsou umístěna 4 světla a to nad 1., 4., 7., a 10. kupé tak z toho plyne, že v žádném bez záclonky nemůže být tma.

Něco málo těchto LED s různou barevnou teplotou se dá sehnat v tme. Mají ale odlišná pouzdra od „klasických“ 0603 atp. Přesně jak píše Mája.

Pokud osvětlíte jen kupé, zůstanou neosvětlené nástupní oddíly. Čili je lepší osvětlit nějaká kupé spolu s nástupními oddíly než upřednostnit uličku. Jestli to budete kreslit a dělat od nuly, možná by se vyplatilo zauvažovat nad osvětlením z mé (analog) nebo Bedlischovi (DCC) dílny.

Mája:
Byly to 3 vozy, tak jsem u jednoho zaexperimentoval.

www.lhotisazejmi.webnode.cz

Když víš, že to nejde, tak řekni někomu, kdo neví, že to nejde a ten to udělá.
TTmili
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.226.237.36
Odesláno Středa, 24. června 2015 - 23:43:15    Odkaz na tento příspěvek  

Zejmi: Jak je to ve skutečnosti je mi známo, na klasických B a hlavně AB (kdo uhodne proč jsem si nejčastějc vybíral právě AB má u mě zlatého bludišťáka) mám něco naježdíno, a vím že se světlo z uličky prosvítá, ale řekl bych že pokud se má porovnat efekt osvětlení žárovkou v kupé a prosvítáním z chodbičky, je to tak nějak nastejno. Samozřejmě kupé u zářivek na tom jsou o něco hůř, tak je efekt prosvítání citelnější. A o to mi právě šlo, zda přímé osvětlení uličky v modelu nemůže prosvítat do kupé až takovým způsobem, že by to nakonec vypadalo že jsou osvětlená všechna kupé zářivkou.

Abych to trošku uvedl na pravou míru, osvětlení a různé podobné ptákovinky páchám ne proto aby to bylo, ale protože mě baví se s tím patlat. Jinak bych se mohl vybodnout na dekodéry, výměny žárovek atd. a nechat to všechno původní se slovy "hlavě že to svítí". Ale takový nejsem, a proto ani nepřipadá v úvahu nějaké hotové osvětlení.
Ve vlastní tvorbě byly velkoprostorové vozy brnkačka, osvětlení nástupních prostorů, hajzlíků a celého prostoru salónu se dá zmáknout bez sebemenších problémů. Ale s kupátky váhám, plán je mít universální DPS s trvale osazenými představky, hajzlíky a chodbičkou, a podle vozu bych osvětloval jednotlivá kupé. Nicméně zatím tomu brání výše zmíněný problém, tj. nemám jistotu že při osvětlení chodbičky nebudou všechna kupé vypadat jako by svítily naplno.

A ještě k těm LEDkám, ty japoská pouzdra, jak moc se liší od "našich" 0603 nebo 0805. Pokud je aspoň určitá tvarová shoda, tak s tím nemám problém, ale trošku mě děsí, že to budou monstra jako jsou například na LED páscích. Z těch už jsem také zkoušel LEDky vhodného odstínu preparovat, ale ne s kdovíjakým úspěchem.

A s dovolením si malinko rýpnu do toho vykání, sám to moc na diskuzích neprovozuji, a z druhé strany to taky neočekává, a to i proto, že jsem patrně mladší než většina lidí s kterými se takhle bavím. A tak si prostě připadám blbě když mi pak někdo vyká[wink].
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1679
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2015 - 11:32:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

TTmili: že bys měl dlouhé nohy :-)

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Mája
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 417
Registrován: 4-2004
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2015 - 20:46:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V uličce jsou jen 4 nebo 5 světel, takže do všech kupé to nemůže prosvětlit. Já mám na Kuehn 4 světla v chodbičce, trochu to prosvětluje, ale rozdíl mezi prosvíceným a rozsvíceným kupé je poznat. Dělám to tak, že na F1 svítí 1.okruh -chodba, WC, představky a nějaké kupé zářivkami a zbylé žárovkami. Na F2 - 2.okruh se rozsvítí dalších pár kupé zářívkami.
3. a 4. okruh jsou konce

Ad Japan LED, rozměry jsou na obrázku. Nevýhodu je, že vyjde draho poštovné, něco kolem 300Kč, jinak LED vyjde asi na 2Kč/ks. Jen teď nejsou 2700K, budou někdy počátkem srpna. Jsou i menší LED, ale nemají vhodné barvy,



(Příspěvek byl editován uživatelem Mája.)
Zejmi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1855
Registrován: 5-2011

Odesláno Pondělí, 29. června 2015 - 01:50:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rodinka rekonstruovaných Brejlovců:


V hlavních rolích: 753.724 AWT, 753.716 UNIDO, 753.706 OKD a 750.716 ČD

www.lhotisazejmi.webnode.cz

Když víš, že to nejde, tak řekni někomu, kdo neví, že to nejde a ten to udělá.
Pan z Janovic
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.13.95
Odesláno Pondělí, 29. června 2015 - 09:18:52    Odkaz na tento příspěvek  

Zejmi: Krásná práce. Hned bych si jednoho koupil [happy]
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1681
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 29. června 2015 - 14:51:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zejmi: sakra, když to vidím, jeden by se vrhnul i na tu "současnost" ikdyž si jí při svém návratu k modelům zakázal...

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Kyslik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 438
Registrován: 1-2010

Odesláno Pátek, 03. července 2015 - 00:13:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z ceho by se daly pouzit dvojkoli na lok 524.0?
Blekk1
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 125
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 03. července 2015 - 13:13:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kyslik: napr. BR94 alebo BR95 Beckmann, cast tohto pojazdu tu niekto pouzil aj na lept 434.1 v TT od Cekula. Ale cena bola okolo 100€ za diely.

http://blekk1.rajce.idnes.cz/
Mol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1854
Registrován: 10-2008

Odesláno Pátek, 03. července 2015 - 14:05:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
Sey
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 220
Registrován: 5-2013
Odesláno Pátek, 03. července 2015 - 21:52:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kyslík: Opravdu 524.0? To bude náročné, ostatně s "českými" pětikoláky to je potíž všeobecně, soukolí mají malé rozvory, což se v modelu neobejde bez kompromisů s okolky či celkovým rozvorem. Tím padá Br 84 o níž se zmínil Mol, teoreticky (dle skutečnosti, model je již přizpůsobený) nejlépe vychází ta 94 jak napsal Blekk1. Pro levnou ale méně vymakanou verzi by průměrově odpovídala Br 56/86 Bttb.
A co pohon, v tendru?
Kyslik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 439
Registrován: 1-2010

Odesláno Sobota, 04. července 2015 - 21:12:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sey: tak dobře, i 523.0 a 524.2 [satan]
Pojezd bude řešený v tendru, nic lepšího zatím nemám vymyšlené [masinka]
Sey
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 222
Registrován: 5-2013
Odesláno Sobota, 04. července 2015 - 21:50:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak to se někdy pochlub, mne osobně od této řady, ačkoliv by se mi nějaká zdická 524.2 líbila, odrazuje složitější rozvod a vlastně to je celé na komplet vlastní tvorbu...
Wizardken
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 138
Registrován: 9-2003

Odesláno Středa, 08. července 2015 - 08:57:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Malá odpolední svačina:

http://www.hekttor.biz
http://vytopna.hekttor.biz
http://tte.hekttor.biz
http://galerie.hekttor.biz
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 510
Registrován: 6-2006
Odesláno Středa, 08. července 2015 - 12:22:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já bych v tom horku dochucoval spíš nějakým jogurtovým dresinkem, než hořčicí...


Jinak moc pěkné, už se těším, až zase uvidím v layoutu úzkou.

(Příspěvek byl editován uživatelem M_G.)
modely-masinek
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.78.89.181
Odesláno Středa, 08. července 2015 - 14:00:45    Odkaz na tento příspěvek  

Zářivky v Baafx
771068
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1479
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 09. července 2015 - 11:39:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Wizardken: mmm, to vypadá moc pěkně, mohl bys přihodit detaily? [happy]

Všechno se točí kolem své osy, jen my se točíme kolem peněz...
Body
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 35
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 09. července 2015 - 17:01:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

771068: Tak ja nejake detaily hodim... Zetory 6911 a 6945 v TT


J. Kučera nereg.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Úterý, 14. července 2015 - 17:25:43    Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den, dělá někdo v TTčku nějaké vodní mlýny? Narazil jsem jen na Auhagen 12230, ale raději bych nějaký jiný, jestli se teda dá něco sehnat...
milan ferdián
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.11.222
Odesláno Středa, 15. července 2015 - 12:37:42    Odkaz na tento příspěvek  

J.Kučera:
Pár vodních mlýnů 1:140 bylo jako vystřihovánka v ABC.
Trainmaniak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 315
Registrován: 12-2006

Odesláno Čtvrtek, 16. července 2015 - 14:09:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím, na http://www.trainmania.info/zkusebni_okruh.html#3 je třetí část povídání o zkušebním okruhu.


------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
1510015
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2439
Registrován: 1-2010

Odesláno Neděle, 19. července 2015 - 12:36:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Možná trochu hloupý dotaz - můžu věc patinovanou olejvkami přestříknout syntetickým lakem? Díky.. [wink]

Web - přehledy laků a dislokace některých lokomotivních řad u ČD
YouTube - VlakyLesan
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1682
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 20. července 2015 - 12:37:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sice jsem to nezkoušel, ale nebál bych se toho.
Jestli si nejsi jist, zkus to nejdřív mimo model...

ČD: Zákazník? Co je to? ...
Karbanátek99
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 213
Registrován: 6-2012
Odesláno Úterý, 21. července 2015 - 23:43:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

1510015: Zkus to nastříkat vedle, něco mi říká že se mi jednou po nástřiku Humroláckým lakem, zkrabatila olejovka pod tím.
Emil Švec
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.246.166.138
Odesláno Sobota, 25. července 2015 - 06:17:29    Odkaz na tento příspěvek  

Něco z kolejišť... Jak máte řešenou elektroinstalaci u svého panelu s vláčky? Na desce, zavěšenou pod deskou, elektroskříň...
modely-masinek
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.78.89.181
Odesláno Sobota, 25. července 2015 - 15:32:42    Odkaz na tento příspěvek  

Celkem ještě novinka - leptané bočnice na jednotku 460
modely-masinek
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.78.89.181
Odesláno Sobota, 25. července 2015 - 20:39:15    Odkaz na tento příspěvek  

...tady již na první testovací jízdě kolejištěm TT
Zlámalík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1174
Registrován: 4-2006
Odesláno Sobota, 25. července 2015 - 23:35:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Emil Švec: po spodní straně panelu. Ale nevedou mi dráty v jednom kusu od kolejnice křížem až k vypínači, nýbrž pod každým přípojným bodem je nalepená pájecí lišta, označená ve shodě se schématem, a drát vede až z tohoto bodu. Snadnější diagnostika, opravy, úpravy. Více u mne na webu.

Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Emil Švec
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.246.166.207
Odesláno Neděle, 26. července 2015 - 06:23:17    Odkaz na tento příspěvek  

Zlámalík: Tak to je práce profíka [ok]. Díky za inspiraci. Já to mám na hliníkových deskách (rozvaděče) svrtané, vyvedené do ústřední svorkovnice a pak dále do místa určení (relé, pult, koleje...). Silovinu vedu v kabelu 25G0,75, "trakční energii" (12V ss), krmení výhybek (16V AC) a "palubní síť (24V AC/DC) ve kabelech tuším 8G0,014 (myslím). Po obvodu panelu a to míst, kde je víc spotřebičů mám ty perforované elektrikářské žlaby. Žádná hadí hnízda. Poruchu jsem zatím vždy našel, skoro nevznikají, takže jsem spokojen. Vše je zavěšeno pod panelem. Ale příště udělám normální elektroskříň a na panel povedou kabely s konektory. Překáží mi to totiž na přestavníky
Zlámalík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1175
Registrován: 4-2006
Odesláno Pondělí, 27. července 2015 - 01:02:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Emil Švec: tak profi to zdaleka není, najde se tam pár (i více párů) nedomyšleností a obětí vývoje. Při stavbě kolejiště jsem potřeboval docílit nízkou stavební výšku, pod panelem je proto k dispozici jen 12 mm. Ale doba přináší změny a nápady, další díly budou trochu jinak - i když, i do 12 mm se servopřestavník nacpat dá.
Ty hřebenové lišty jsou super, používáme je v práci, je to přehledné a rychlé.

Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
ze škodovky
Neregistrovaný host
Odeslán z: 185.15.111.26
Odesláno Středa, 29. července 2015 - 20:12:06    Odkaz na tento příspěvek  

poptám se,nedávno jsem někde na modelbazaru viděl pojezdy pod dlouhé Balmy.nevíte kdo je dělá?
Adam_Buchal
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 25
Registrován: 5-2013
Odesláno Neděle, 02. srpna 2015 - 14:35:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Otázka na Zlámalíka:
díval jsem se na tvé mechanické přehazování výměn, viděl jsem na stránkách jeden konec sestavy - táhlo a páku u výměny. Mohl bych požádat o foto nebo popis druhé konce - to kam při přehazování saháš rukou ? Nějaké táhlo, páčka, otočné kolečko.. Adam :-)
Adam_Buchal
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 26
Registrován: 5-2013
Odesláno Neděle, 02. srpna 2015 - 14:45:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem už druhý konec našel, yl v jiném článku :-) Jinak ty přepínače - mají dostatečnou aretaci v krajních polohách ? Mám výhybky filigran - něco jako EW3, takže moc tuhé by být neměly, ale přeci jen pruží [happy]
Filip Kubíček
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.142.238.80
Odesláno Neděle, 02. srpna 2015 - 15:28:32    Odkaz na tento příspěvek  

Zdravim. Neví někdo něco bližšího o tomto projektu? http://dumvlacku.cz/
Zlámalík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1182
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 04. srpna 2015 - 00:12:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Adam Buchal: bez obaff, drží jak [cunik]. Mám tam EW2 a na přepínačích nepozoruju pružení. Aretaci jezdce mají přes kuličku a díky velkým rozměrům drží spolehlivě.

Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Adam_Buchal
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 27
Registrován: 5-2013
Odesláno Středa, 05. srpna 2015 - 21:19:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Děkuji za ujištění. asi do toho půjdu ;-) Původně jsem chtěl serva, ale nějak jsem líný za ně platit, zapojovat je a seřídit. Už v SN mám ručně ovládané výhybky. Vedle veksle je páčkový přepínač, který přepíná buď srdcovku nebo modul smyčky a od páčky je vyvedena cca 3cm struna k táhlu výměny, která zajištuje přehození - funguje výborně, s přístupem není problém, výhybky v sn smyčce jsou u kraje panelu, kde sedím.
Ve stanici to asi udělám tak, že vespod desky (styrodur) se stanicí dám k okrajím tyto přepínače a od nich vést mosazný drát dle tvého vzoru - deska má sílu 2cm, takže drát zahnout do úhlu 90 a těsně před ohyb umístit vodítko z trubičky.
Jen ty přeínače budu muset připevnit skrz nějakou plastovou destičku, kterou ke styroduru přilepím a pojistím to vruty.
Trainmaniak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 316
Registrován: 12-2006

Odesláno Čtvrtek, 06. srpna 2015 - 06:30:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kolegové, nemáte doma někdo zbytečné spolehlivě funkční trafo TT-Start, F2 nebo FZ1 za rozumný peníz? Případně něco nepotřebného současného, bude-li cena lepší než v obchodech. Kolegyně mi přinesla H0 vláčky z 60. let, jestli bych s tím nedokázal něco udělat, aby to bylo použitelné pro vnoučka. Kupodivu se to nechá rozjezdit, jen to nemají čím napájet. Nejlevnější tovární jsem našel asi za 750 Kč (Mehano ze setu od Tilliga). Předem díky za případnou odezvu. [masinka]

(Příspěvek byl editován uživatelem Trainmaniak.)

------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Sey
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 229
Registrován: 5-2013
Odesláno Čtvrtek, 06. srpna 2015 - 08:59:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jestli stojíš o jedno TT-Start, za poštovné může být tvé. [wink]
Trainmaniak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 317
Registrován: 12-2006

Odesláno Čtvrtek, 06. srpna 2015 - 09:06:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Byl to fofr, už se mi ozval jeden z kolegů, vše máme domluveno, ale i tak velmi děkuji. [happy]

------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Trainmaniak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 318
Registrován: 12-2006

Odesláno Čtvrtek, 06. srpna 2015 - 11:04:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na http://www.trainmania.info/rokal.html jsem umístil článek o historii firmy Rokal.


------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
ze škodovky
Neregistrovaný host
Odeslán z: 185.15.111.26
Odesláno Čtvrtek, 06. srpna 2015 - 14:48:35    Odkaz na tento příspěvek  

no paráda!!zrovna jsem si pořídil do vitrínky nějaké vozy
ze škodovky
Neregistrovaný host
Odeslán z: 185.15.111.26
Odesláno Čtvrtek, 06. srpna 2015 - 14:51:19    Odkaz na tento příspěvek  

mimochodem,dá se někde na netu dohledat nějaký sortiment,jaký Rokal vyráběl?podobně jako jsou k dispozici všelijaké fotky od Zeuke
Trainmaniak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 319
Registrován: 12-2006

Odesláno Čtvrtek, 06. srpna 2015 - 14:55:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
ze škodovky
Neregistrovaný host
Odeslán z: 185.15.111.26
Odesláno Čtvrtek, 06. srpna 2015 - 17:59:56    Odkaz na tento příspěvek  

díky moc...rozšířím si alespoň obzory![ok]